Helderscbe Raadsmeerderheid, de soc.-democr. incluis, niet anders waa af te doen, dan door zoo ruwen Broodroof, zie geachte Redactie, dat strekt baar tot schande en oneer. Deze vrucht, van den klassenstrijd der soc.-dem. ia al zèèr bitter en wormstekig. En toch, zbb zijn ze alten, hoe aanlokkelijk ze er aoms ook uitzien. Ik begeer ze niet en lust ze niet en Ik waarschuw de arbeiders en hoop ze te blijven waarschuwen, zoo lang God mij het loven laat, zich asn de giftige vrucht van den Rooden Boom, niet den dood te eten. M«t veel waardeering, geachte Redactie, voor uw welwillendheid. Hoogachtend, Staalman. Geachte Redactie I Vergun mij nog eenige ruimte In Uw blad, bij voorbaat mijn dank. In het ingezonden stuk van den heer Micbels, in Uw blad van Donder dag, wordt ook de aandacht gevestigd op mijn stukje van 27 December, eu wordt als dooddoener eigenbelang gebruikt. Dit, mijnheer de Redacteur, laat mij volkomen koud, eerstens omdat de beslissing toch reeds gevallen was, toen ik mijn stukje inzond, en onze gemeenteraad zijn besluit niet zal herzien, en ten tweede omdat bet Diets verandert aan het feit, dat door bet bewuste raadsbesluit (ge rekend naar het vorige jaar) ongeveer 70 000 gulden verloren gaat. Arbeidsloon, mijnheer Mie.hels, dat voor oen groot gedeelte dezelfde week in hetwelk het werd uitbetaald weder in da gemeente circuleerde. Maar waarom beantwoordt de beer Mlcbela miJu vraag niet .waar nette menschen h?en moeten, dlo met garnalen pallen aardig bijverdienden, nu door het vau weinig kennis var zaken getuigende beslait van onzon gemeenteraad hun verdienste op houdt De heer Michels geeft mooie theorieën: wij willen desnoods van gemeentewege werkplaatsen beschik baar stellen. Edele arbeidersvriend, het bewijst, dat U absoluut geen verstand vrd deze zaken hebt. Want al zoudsn van gemeentewege werkplaatsen beschik baar gesteld worden, dan zagen filantropen als de heer Plaatsman nog geen kaï.s om voldoende arbeidskrachten te vinden, dio genegen waren om garnalen la werkplaatsen te pellen. Da werkgever» wetsn beter dan gij en het grootste deel van onzer gemeenteraad, dat het onmogelijk is voldoende garnalen in pakhuizen gepeld te krijgen. Bovendien, wanneer de handels- relatifln met Engeland en Frankrijk weer normaal zijn, wordt door des kundigen verwacht, dat het pellen van garnalen direct In deze plaats ophoudt, want Engeland en Frankrijk zijn de landen waarnaar de garnalen iu vredestijd het meest ongepeld worden verzonden. Hoogachtend, J. Plaatsmak. Aan den Heer A.Vos, Alhier. Zeer geachte Heer! Nog oen onkel kort woord naar aanleiding van Uw schrijven in de „H. 0." van 81 Dec. j.1. U beweert, dat bij voorafgaande Concentratie van Vrijzinnigen het totaal aantal op ben uitgebrachte stemmen niet zal verminderen. U noemt een Vrijzinnig kiezer, die door deze Concentratie Rood zou stemmen, zeer onnadenkend. Ik ben dit met U eens, naar oogenblikkeltjk zult U mij toestemmen dat we dergelijke .onnadenkende" kiezers bi honderden rondom ons hebboD. We weten toch, hoe weinig leden tal van Roode kiesvereeniglngen tollen. Zion we daarnaast het groot aantal stemmen, telkens weer op Roode candidaten uitgebracht, dsn dient erkend, dat daar een breede zoom van kiezers is, die Rood stemt zonder Rood te zijn. In vertrouwe lijko oogenblikken hoort men af en toe van kiezers, wier sympathiefln toch eigenlijk zijn by de Vryzlnnigen, dat ze in arrenmoede over derLibe ralcn werkeloosheid, voor Rood ter stembus gaan. Waar we dit als foit kunnen contstateeren, waar we dit by elke verkiezing weer opnieuw zien be waarheid, daar mag men hiervoor het oog niet sluiten en dient dus bij do stemming van 1018 allereerst gezorgd, dat de vooruitstrevende kiezer vertrouwen gaat stellen in de demucratio van 44a der Vrijzinnige groepen. Waren de V. D. ingegaan op het U. L. voorstel tot Concentratie, üsd hadden wy op ons stembiljet onder elkaar misschien gekregen de vol gende candidatec le. Oud, 2e. De Jong, 8e. Nieratrasz, 4e. Knobel. Dit allegaartje met twee mannen van den vooruitgang naast twee rasechte conservatieven, zou zyD uitwerking niet missen en de besto zweep biyken, die dreef naar Troelstra en Schaper. Het zal U bekend zyn, dat voor eenige Jaren tal van Liberale conser vatieven in Friesland by de Kamer verkiezi' gen hunne stem uitbrachten op caudidaten der Rechterzyde, omdat zy by dezen huone materilele be langen beter verzorgd achtten. Stel nu eens, dat deze conservatieve heeren een biljet onder hun neus kregen met als No. 1 den V. D. Koster, No. 2 den Oud-Liberaal Knobel, No. 8 den U. L. De Muralt, zoudt U dan denken, dat zij niet veel liever het stipje zwart maakten voor den naam dus heeren Lobman, den Rechtscben rasechten behouda man 7 Wie de feiten van al den dsg slechte wil zien, hy moet erkennen, dat Concentratie een g oot stemmen verlies beteekenen moet voor de Vrijzinnigen. Op ons aanstaand stem biljet moet e-u afzoaderiyk hokjj zya voor Vooruitstrevende» en eeii voor Behoudende Vryzlnnige caudi daten en daarom geen Concentratie. Door Concentratie zouden wy Rood en Rechts versterken ten koste van de Vryzinuigen. Eu nu was dit alles heel wat eenvoudiger en beter gegaan, zoo de Unie Liberalen waren ingegaan op het V. D. voorstel tot het stichten van twee Viyziunige Partyen, ééo Vooruitstrevend en éón Behoudend, maar dit is, naar uit Uw schryver; zelf biykt, door de Unie-Liberalen afgewezen, omdat zy hunne Party wenaebteu te behsuden. Het wil mtj dus nog altyd voor komen, dat de V. D., die een eerlyke toepassing willen der Ev. Vert. (eene wet aar genomen ook met de stemmen van alle U. L. Kamerleden), den toestand beter begrijpen dan de Uole Liberalen. Waar U verder niet tegenspreekt, dat bij stemmingen, die een beginsel raken in de Tweede Kamer, de U L. Kamerleden meermalen dwars tegen elkander ingaan, daar wil bet mij voorkomen, dat voor ieder in onze omgeving de keuze tusacüen U. L. en V. D. al byzonder gemakkeiyk ia. Nu nog een enkel woord over de Staatspenaionneeringon de Vryzinnige Partyon. U hebt gelyk, wanneer U beweert, dat ten opzichte vau deze materie de U. L eerder zwenking toonden dan de V. D. Maar geloof dan ook van mij, die tien jiren ongeveer voor de Staatapensionn eei log propageerde, dat de U. L. zwenking In dezen toch heusch niet zoo heel royaal, zoo heel ferm mocht heeten. 't Was zoo echt k la Liberale Uoie. Zy wenschte de ouderdomsvoizorgiDg op te lossen „by voorkeur lu de richting van Staatspensioen". Hemt later is dtze voorkeur weg gevallen en tosn heette het alleen „in de richting van Staatspensioen". En nu is het U stellig bekeud, dat minister Treub indertyd een ontwerp wet Staatspensioen indiende en dat hy, tot dekking der kosten, .eere pensioen-belasting voorstelde en wel 700, dat hij deze belastingheffing alle verdeeling der lasten naar draag kracht was vergeten. Tevens ver anderde, by aanneming dezer pensioen belasting, de Sraatupenslomieermg vröwel in Verplichte Verzokoring. Het Kamerlid Schaper stelde toen een amendement voor, waardoor de wet Treub haar echt karakler van Staatspensionneering zou kunnen behouden. En hoe steraden toen de Ucie- Liberale Kamerleden, die toch dienden te weten, dat hunne Party wenschte te gaan: ,by voorkeur in de richting van Staatspensioen"? Een de»l der U. L. Kamerleden stemde vóór, een auder deel stemde tegen. En nu mag U het behandelen van eeu dorgoiyk geval afkeuren, lk kan dit begrijpen, want hier is de kwets bare plek der L. U-, maar iedrr, die het wèl meent met eetiyko vooruit gang, kan niet gsaiend zyn van U.L. halfheid, die met woorden als ,by voorkeur" en ,in de richting" altyd geborgen ia, die, kennende eigeo tweeslachtigheid, uitdrukkingen moot gebruikon, waaraan alle kloeke be slistheid vreemd is. Geachte Heer Vos, dit is myo laatste woord. My dunkt U en ik, wö hebben genoeg gedaan om onze plaatugenooten de zaak van beide kanten te doen bszien, wy kunnen bier ons zakelijk debat eindigen. U, mynheer de Redacteur, my» welgemeonden dank voor de ver leende ruimte. Hoogachtend, w. di Bon, Helder, 4 Januari 1918. DE OORLOG. Da Dulticha sociaal-democra ten ovor don vrede. Beriyn, 7 Jan. In verband met de gebeurtenissen te Breal Litowsk en het verzet der anneziouisten tegen het recht der volkeren om over het eigen lot te beslissen, verklaart de sociaal democratische rtyksdagfractie opnieuw dat eeu vriendscbappeiyke nabuurschap en een duurzame vrede alleen dan bereikt kunnen worden wanneer het democratische principe, om de volkeren zelf over hun lot te laten beslissen, eeriyk in toepassing wordt gebracht. De sociaal democratische rijksdag- fractio eiacht derhalve dat den be langhebbenden volkeren de waarborg wordt geschonken, dat zy vry en volkomen onafhankelijk bun wil tot uiting kunnen brengen. De laatsto beslissing aangaande de biDnenlandsche en buitenlandsche tiaiUarechtsiyke vorm van een be paald gebied moet berusten by een wetgevend college dat zyn ontstaan dankt aau een voikaparlement ge kozen volgens de bepalingen van het algemeen, goiyk, direct cn geheim kiesrecht. Da sociaal democratische rijksdag- fractie keurt met algemeen e stem men het optreden van baar verte genwoordlgers in bet hoofdcoraltó goed en is vast besloten zeer beslist, op te treden wanneer haar biykt dat het recht der volkeren om over hut eigen lot te beslissen, misbruikt wordt ten bate van verkapte annex aties. Da duikboot- on mljnocrlog. Beriyn, 7 Jan. Op 22 Dec. heeft een van onze duikbooten op zee de hoogovens en yzersmelteryon van Piombino met goede uitwerkiog be schoten. Van twee kranige duikbootaanval len in de Middeilandachs Zee zyn acht stoomschepen eD drie zeilschepen met een inhoud van ongeveer 86,000 bruto ton het slachtoffer geworden. Brltsche torpedojager getorpedeerd. Londen, 7 Jan.Da admiraliteit maakt bekend :Ein Brltsche torpedo jager is in de Middellandscbe Zee getorpedeerd en gezonken. Tien man kwamen daarby om. DE DISTRIBUTIE. De levsnsmlddolenbons. Vanaf Dinsdag 8 tot en met Zater dag 12 Januari 1818 zal by den ge wonen hauüelaar verkrygbaar worden gesteld, per persoon Op bon No. 74: 1 KG. Zandaard- appelen a 5j cent per KG. Op bon No. 75: 1 K.G. Zandaard appelen k 5J cent per K.G. Op bon No. 76: 1 ons Gort k 18 cent per pond. Op bon No. 771 ons groene Erwten k 11 cent per pond. Op bon No. 78half ons zachte Zeep h 14 cent per pood. Op bon No. 791 ons Bak en Braadvet k 40 cent per pond. Op bon No. 80: 1 K.G. Zuidaard appelen k 5| cent per K.G. Op bon No. 811 K.G. Kleiaard- appelen k 6$ cent per K.G. Tevens wordt bekend gemaakt, dat alleen tegen afgifte van Bon No. 77 door de Centrale Keuken op Donderdag 10 Januari per persoon ééa portie Erwtensoep zal wordt» verstrekt. Verder verwijzen wy naar de in dit blad voorkomende advertenties betreffende schoenen- en melkdi&tri- butie. RECTIFICATIE. Ia de toelichting betreffende de brandstoffenpryzeD, opgenomen in ons nummer van Zaterdag j.1.,'staat vermeld als de pry», die de hande laren mogen rekenen voor li H.L. cokes f 1 80. Dit. moest zya f 2 70. PLAATSELIJK NIEUWS. Aau den heer W. J. van Neck is op zyn verzoek eervol ontslag ver leend als vice-consul van Belgiö te Helder. De aangelegenheden van het consuiAat Helder worden voorloopig waargenomen door hst generaal con sulaat te Amsterdam. Mr. P. J. Oud. De afgevaardigde van het district Hslder, de heer Mr. P. J. Oud, zal heden Dinsdag en Donderdag te spreken zyn in het Algemeen Tehuis voor Militairen, des middags van half twee tot half vier. Vlug. De eerste heilwenschen van 1918, ona per poel en per v i s i t e k a a r t j e gedaan, werden ona gisteren in een bundeltje door de post bezorgd. Volkszang. De vijfde Volkszaugavond zal plaats hebben op Vrydag a.s. in Tivoii. Kamer van Koophandal. De Kamer van Koophandel ver gadert a.s. Donderdag, des avonds ten 8 uur iu het Raadhuis. Stukken, die vergadering betreffen de gelieve men vooraf iu te zenden by den Voorzitter, Hoofdgracht 40, by eeu der Leden, of by den Secre taris, Vlamingstraat 9. Gestrand. Zondagnacht ia 4e sleepboot W«jater- aahelda, schipper Vau 'der Schans, dienst doend als visscheravaartuig, viaschend van Rotterdam naar IJmui- den, by den Zanddtyk aan den groud geraakt. De sleepbooteu Hercules en Assistent zyn ter assistentie ver trokken, de equipage, bestaande uit 7 man, heeft met eigen boot den wal bereikt. Da Generale Repetitie van „Een kostbaar leven." Wy verwijzen nog eens naar de advertentie in dit nummer van de opvoering door Het Intieme Toonoel" op Donderdag a.s. in Casino. By hun vorig optreden kregen we van dit uitnemend ensemble uitsluitend één actura te zien, terwyi het gezelschap nu een tournée maakt met het. be kende successtuk de Generale Repe titie van „Een kostbaar leven" waarin optreden de dnmea: Pine Beider, Hetty Beek, Jo Kuun en de heeren: Adolf Bouwmeester. Fred. Vogeding, Alex Frank, G. Aibous, F.Munnick- mann, H. Croiset, J. v. Hoven, Duin- ker, P. Fucbs, en*. Genoemd atuk, dat in Amsterdam, den Haag on Rotterdam al minatens 250 maal met groot succes werd op gevoerd is zeer geestig van inhoud en doet het publiek den geheelen avond schudden van het lachen, waartoe vooral het oer komische spel van Adolf Bouwmeester veel bydraagt. De pers die vol lof over deze voor stelling is schryft o-a. „Het Handelsblad": „Dit is een byzonder vermakeiyke avond." „De N. Rott. Courant": een allergelukkigste greep." ,Het Nieuws v. d. Dag"vol geest en goeden luim." „Het Centrum": „Een goed atuk dat gezien kan worden." Het verlengen van de aanslui tingen van enkele strandhoofden aan den duinvoet met bykomende werken, volgens bestek 194, is door het Depar tement van Waterstaat voor f 85.680.-, opgedragen aan den op ééa na laagaten inschrijver J. de Vries, alhier. Da haar P. J. Oud In „Casino". De vryz. dam. Kiesvereeuiging had gisterenavond een openbare vergade ring uitgeschreven in „Casino", waar als spreker zou optreden de heer Mr. P. J. Oud, lid van de Tweede Kamer. De vergadering was niet druk bezocht. Nadat de heer D. H. Giünwald, Voorzitter, de vergadering geopend had en had aangekondigd, dat de heer Oud zou spreken over de reden van de scheldiDg der vryzinnige concentratie, kreeg 4e heer Oud het woord. Spr. begon met eene uiteenzetting vau de algebeele verandering, die in de verhouding der vryzinnige partijen' had plaatsgevonden sedert den laatsten verkiezingsstryd. Nog slechts weinige maanden is bet geleden, dat do vrij zinnige partyen tezamen stredonom don zetel in de Tweede Kamer. Onderscheid tusschen de vryzinnige partyen bestond niet, allen trokken op voor ééa eandidaat. In deu loop van pl.m. een halfjaar is de tosstand veranderd; de beslaande vryz. kies vereeuigiug beeft zich opgelost in twee afzonderlijke v.-z. kiesveroen., eene vryz. dem. on eene afdeeling van de Liberale Unte. Men heeft van verschillende kanten gevraagd waar om dat noodig was. Ging het dan niet goud, toen wjj hier één vereeni- ging hadden? Eu het wekte ver wondering te hooreu, dat bet juist d* vryziunig-democraton waren, die weigerden de concentratie voort te zetten. Het is noodig bet vraagstuk der verhoudingen eens kalm te bekyken om duidelijk te maken dat het niet geweest is een zucht totscheurmaken of het verlangen naar meerdere zetels, maar omdat wij meenden, dat by de tegenwoordige verhoudingen de vryz. dem. beginselen niet voldoende tot bun recht kwamen. Concentratie op zichzelf is voor een politieke partij al iets onnatuur- tyke omdat de beginselen dier party niet tot hun recht komen iu een andere. Als er een aparte politieke party moet komen ligt daarin al op gesloten dat zij voor haar eigen begin selen optrekt, anders heeft het geen zin. Het samengaan was te verklaren als een tydeiyke maatregel ter ver wezen lyking va» een program van beperkte strekking. Zou men het langer doorzetten dan ware het beter een fusie te vormeD. Spreker gaat tfa de wordingsge schiedenis van V. D. party. Deze ligt in het gebe«rde van 1901, hoewel de diepere oorzakon verder liggen. Tot 1901 bestond er een groote party dor liberale unie, waarin alles vereenigd was. Slechts een klein groepje radi calen viel er buiten. Deze speolden slechts een kleine rol in de landpolitiek. Langzamerhand ontstond een split sing, schakeeriDgon teekenden zich af; tuischen democratische en conser vatieve elementen ontstond wryving, in het byzonder ten opzichte der kieswet. De grondwetherzieziug van 1887 bracht wel uitbreiding van de grond slagen voor het kiesrecht maar niet voldoende. Vrouwenkiesrecht werd daarin niet genoemd. Op de nieuwe grondwet moeat een nieuwe kieswet gemaakt worden. Voorloopig werd in de additkmeéle artikelen een kies reglement ingevoegd, dat een belang rijke uitbreiding gaf aan het kiesrecht welke echter niet zoo ver ging als de democraten wilden. Het ministerie Tak van Poortvliet bracht in 1897 een nieuwe kieswet. MiDiater Tak was zeer democratisch en ging biermede aan de uiterste grens, die volgens de nieuwe regeling mogeiyk was, d.w.z. hy nam de grenzen van welstand zoo groot mo gelyk. Tegen zyn ontwerp ontstond in de Kamer verzet, niet slechts van rechts of links, maar van beide zydon. In de Liberale Unie toekende zich al af een stroomiog naar de democratie eu naar rechtB. Ben amendement de Meijier kwam het wetsontwerp wat beperken. Dit werd aangenomen en ging daardoor in tegen het doel van min. Tak, die de Kamer ontbond, het wetsontwerp introk en opnieuw een beroep deed op de kiezers. Het Hoofdbestuur der Lib. Unie plaatste zich aan de zyde van Tak van Poort vliot, Hot was toen dus democratisch getint. Echter verzuimde het een algemeene vorgadering byeen te roepen en die uitspraak te laten doen. Inmiddels wonnen het de tegenstanders en Tak van Poortvliet viel. TQen daarna de Lib. Unie een algemeene vergadering uitschreef, waarop de conservatieven hunne afkeuring uitspraken over de beslis sing van het Hoofdbestuur werd dit laatste door de meerderheid der vergaderiag in hot geiyk gesteld. De conservatieven verlieten hierop de Uuie en vereenigden zich als Oud-Liberalen, voorloopig zonder eeni ge organisatie. In het program der Liberale Unie stond dat werd aangestuurd op Alg. Kiesrecht. Toen nu de verkiezingen naderden, stelde het Hoofdbestuur voor dit punt naar voren te schuiven, m.a.w. het urgent te verklaren. Dit bowyst hoe democratisch hot Hoofd bestuur der Liberale Unie in die dagen was. Spreker drukt hierop omdat wy telkens weer hooren by de propagan da, door do Lib. Unie gemaakt, dat wy zouden weigeren samen te gaan met een vereeniging, die toch zoo democratisch is. Maar de geschiedenis leert ona, dat wy er niets aan zouden hebben, want al is dat Hoofdbestuur nog zoo democratisch, men heeft immers geen waarborg, dat die democratie ook in de Unie zelve tot haar recht komt. De meerderheid weigerde het Alg. kiesrecht urgent te verklaren. De democraten verlieten hierop de Unie omdat het hun onmogeiyk was lan ger samen te werken. Het geheele Hoofdbestuur nam en bloc zyn ont slag en richtte een nieuwe Vrijzin nige Bond op. Als eerste punt stond op het pro gramma grondwetsherziening ter verkryging van Alg. kiesrecht met geiykstelling voor man en vrouw. Als wy thans het Alg. kiesrecht voor mannen bereikt hebben is dat nog maar de helft van hetgeen we wilden. Wy moeten cr nu op aan sturen dat het recht voor de vrouw ook in de grondwet vastgelegd wordt. Dit punt was de onmiddeliyke aan- lèiding van de oprichting van den Vryzinnigen Bond. Oorspronkeiyk streed hy afzonderiyk. In 1905 werd een verbond met de Lib. Unie ge grondvest om met ons te werken voor grondwetsherziening ter ver kryging van een blanco 3rtikol 80. Hoewel wy liever direct ter stembus getrokken waren voor eigen program, meenden wy toch dit beperkte pro gram te moeten volgen, omdat wy meenden dat het gemakkeiyker te bereiken was. Het Ministerie de Meester, dat het vorige opvolgde, had slechts een kortstondig bestaan, en in 1909 gin? en do v. d. zonder concentratie op. In 1918 had de concentratie yan alle vryzinmge groepen plaats. De derde vrijz. party, die zich georganiseerd had in de oud liberale party, omvatte de moer rechtsche elementen der vrijzinnigen, die des- tyds waren uitgetreden. Deze wilden van algemeen kiesrecht niets weten, wilde resp. versterking der Eerste Kamer tegenover de Tweede. Ia 1912 trad hst Ministerie Heems- kerek op met vele wetteiyke maat regelen, die lynrecht ingingen tegen de vryzinnige beginselen, met een reactionaire grondwetsherziening ten opzichte van maonenkiesrecht, ep met achteruitzetting vau het open baar onderwya. Hot wilde, inplaats van ona stelsel van vrijhandel een tariefstelsel invoeren. Toen waren dus de vryz. beginselen in gevaar eu moost alarm worden geblazen om ze te verdedigen. Vandaar de con centratie, door de vryzinnigen aller eerst voorgesteld. Schourmaken is dus niet in ons bloed, maar de om standigheden van thans zyn geheel verschillend van dien van vroeger. Toen ia 1918 de concentratie werd voorgesreld, werden wy ook uitge noodigd. Wy stelden op den voor grond, dat de eisch van het Alg. kiesrecht no. 1 van het program zou biyven. Zóó hebben wy én unielib. en vryilb. er toe gekregen dezen eisch te aanvaarden als no. 1. Wy bebbbn ona nooit ontveinsd, dat aan het geconcentreerd optrekken groote bezwaren zyn verbonden. Dat het een vreemden indruk moest ma ken als reactionaire en vooruitstre vende elementen samengingen. Eu het gevolg bieef ook niet uit: al dadoiyk onstond naar twee zyden afbrokkeling. Aan den eecen kant scheidden zich de meer behoudende elementen af en gingen naar do rechterzyde over; aan don anderen kant ging6n vele vooruitstrevenden naar de rangen der u.d.a.p. Bq het districteuatelsel van 1913 bad men slechts één bepaalde eandi daat !e kiezen. Zoudeü wy iedereen eandidaat stellen, dan ware de kans groot, dat ze alle drie uitvielen en eeu man van rechts af van de s.d.a.p. gekozen werd. Het totaal aantal stemmen op den vrljz. eandidaat te zamen was veel geringer dau in 1908. Dat kwam door do afbrokkeling naar beide kanten en het ia volkomen on juist van de Lib. Unie te wyzen op de vryzinnige overwinning van 1913. Daarvan was geen sprake. In de oude Kamer waren 34 vryz. zetels, na de herstemming 37. Maar de soc. dem. waren van 7 op 18 zetels ge komen. De hieruit ontstane misère van het niet kunnen regeeron en het weigeren door de soc. dem. van de ministerportefeuille, is genoegzaam bekend. Thans is de toestand geheel anders. We hebben nu Evenredige Vertegen woordiging, en het is daarmede uit gesloten, dat in bepaalde districten de vryz. de nederlaag lydeo. We hebben thans geene versnippering van krachten. Nederland zal in 1918 feitelijk één groot kiesdistrict zyn. Als er door het geheele land 20% vry zinnige stemmen worden uitgebracht, zal in de Kamer ook 20% worden vertegenwoordigd. Eike stern, ook de enkele in een katholieke streek b.v., telt mee. Dat het aantal zetels zou verminderen door afzonderiyk optrek ken, is buitengesloten. Integendeel, de vryz. zullen er by winnen en het is noodig dat de tegenstellingen in de party tot haar recht komen. Spr. toont aan de hand van een voorbeeld aan, boe ieder den man kan kiezen, die hem het btst aan staat. Het is de vraag of tengevolge van geconcentreerd optrekken niet juist de man van het behoud in de Kamer komt. Stel er zyn 30,000 viyz. stemmen uitgebracht, eu de z.g. kiesdeeler is 15,000, dan beteekent dat, dat die 30,000 stemmen recht geven op 2 afgevaardigden. Wat gebeurt nu, als men een lyst maakt met b.v. een vryz. dem. en een oud-liberaal Dan krygt de vryz. dem. de 15,000 eerste stemmen. Maar de andere komen aan den oud-liberaal, die daardoor, zeer tegen den zin van vete vryz. dem., zou worden gekozen. Het ia ons juist te doen om precies te kunnen zien welke stemmen op den vryz. dem. worden uitgebracht. Is dan straks de stembusstryd uitgestreden, dan kan men zien in hoever men samen kaD gaan om een regeeriDgsmeorderheid te vormeD. Het is het belang eener party zyn eigen elementen zoo Bterk mogeiyk te maken. Optrekken in concentratie is dus in lijurechten stryd met het beginsel der Evenredige Vertegenwoordiging, hetwelk bedoelt een getrouwo afspiegeling te geven van de strooming in ons land. Dat is de eerste reden waarom wy niet wenschen samen te gaan met de Lib. Unie. Een tweede is dezo. In 1912 waa het beginsel iu gevaar en concentratie was geboden. Ons alter plicht was het ons te veroonigen tegenover do reactie. Thans is de toestand anders. Niet het vryzinnig beginsel loopt gevaar, maar dat- der dumocratie. Wy zulten dit moeten verdedigen tegen do aanvalleD, die daarop gericht zulten worden. Daar om kunnen wy niet samengaan met de liberalen. De propagandisten der L.U. zeggen, dat zy zouden kunnen optrekken met een democratisch program. Hierin schuilt een groot gevaar, omdat, ondanks dit feit, nog een andere uitlegging van het begrip democratie mogeiyk is. Een program op zichzelf zegt weinig. Ia het program van 1918 werd front gemaakt tegen de belastinghervorming van hetKabinet- Heemskerck. Men was met bang voor eene verhooging der directe belas tingen, werd gezegd en allen waren bet daarmede eens. Maar verhooging der dir. bel. zegt op zichzelf niets. Als er een voorstel komt om de dir. bel. met 1 te verhoogen en dat voor alle belastingen geldt, dan valt dit onder het concentratieprogram. Maar ook eene billijke progressie valt eronder, en tusschcn beide voorstellen is toch een groot verschil. Neen, het zyn de daden der volksvertegen woordiging, waarnaar men de demo cratie moet afmeten, niet naar bet program. By het voorstel bsgin 1914, van vryz. dem. zyde, om de progressie te verhoogen voor inkomens van f 10000.- en voor die vau f20000. nog wat meer, kwam het verschil aau den dag. Toen was het de heer Tydeman, die ach en wee riep over die belastingverhooginghet ging niet aan die inkomens nog meer te be lasten, met steun van de soc. dem. en enkele liberalen werd het voorstel der vryz. dem. aangenomen. Maar de andere liberalen stemden tegen. Een week later herhaalde zich bet spellotje by het wetsontwerp op de vermogensbelasting. Het amendement der vryz. dem. om boven de f 100000. - wèl de progressie op te voeren, werd door de lib. verworpen. Spr. wyst nog op hetgeen is afge speeld ten opzichte van het Staats pensioen. De vryz. dem. streden in 1913 voor een premievrye uitkeering. Minister Treub bad eene wet op de Ouderdomsrente ingediend. Toen hy MiD. van Financien word, kwam hy met een wetsontwerp o. a. voor pensioenbelasting. Hy vroeg 1% van het inkomen ter dekking van do kosten voor het Staatspensioen. Daartegen kwamen wy op, omdat biermede de goede progressie van de inkomstenbelasting bedorven werd. Immers, nu zou iemand met eeu inkomen van f650.- fl.60 aan inkomstenbelasting moeten betalen en voor peasioenbalasting f6.50. Dat was toch te gek eu hiei tegen rees verzet. Treub echter zette der Kamer het mes op de keel, zeide, dat by eeu onverbrekeiyk verband tuaschen beide ontwerpen legde, dat de aan neming van het eeno ook vastzat aan het andere. De motie Schaper werd aangenomen, waarin weid ge zegd, dat de Kamer hat verband niet wenschte, waarin den Min. gezegd werd, dat hy de Oudordomsrente verdedigen moest onafhankeiyk van de yryheid die de Kamer zich voor behield ten opzichte van de pensioen belasting. De vry-liberalen benevens het groot ste deel der unie-lib. hebben toen de vryz. dem. in den steek gelaten, zy lieten het aan de vryz. en soc. dem. en een deol der rechterzyde over Treub een beentje te lichten. Deor hunne houding heeft een deel der liberalen d# totstandkoming vau het staatspensioen in gevaar gebracht. Na een korte pauze vervolgde spr. zyco rede. Men zal vragen, aldus begon hy, hoe komt het dan, waar gy steeds spreekt van twee stroomingen dei- liberalen, dat er nog een derdo fractie is Wat is toch de positie dor Ltbe rale Unie, de middelmoot, die tus achen beide In staat Die vraag zulten we nog even verder bekyken. De unie liberalen zyn als zoodanig geen eigenlyke politieke party. De vroegere secretaris der party, ds heer Roodhuysen heeft dit niet lang geleden gezegd, waar hy verklaarde, dat de unie-lib. eigeDiyk eene concentratie op zich zelf vormden. Ieder vryzinnige, is welkom by ons, zeide de heer R., leder vryz. kan lid worden. Twee groepen vindt men er iu, en het is voor de lib. party juist zoo'n groot gevasr, dat we mBt een lichaam als 4e lib. unie te doen bobben. Een bepaald beginsel kan de Lib. Unie niet hebben. Tusachen menschen als de heeren de Jong en van Doorn bv. is een hemelsbreed verschil. Sterk trof dit spr. by een politieke rede van den heer Beeris, voorz.jder Lib. Unie te Groningen, die zeide, niet namens zijne party te spreken, maar namens zich zelf. Stel u voor aan den vooravond van een stembusstryd, dat de voorzitter eoner party dat verklaren moetHy kan niet anders, omdat doLib.-Uaio als zoodanig geen vaste iyn hoeft. Daaruit onstaat gevaar voor ver troebeling. Hoewel op dezelfde be ginseien, stonden bv. te Wsgeningen de h6er de Jong en spr. tegenover elkaar. De groote lynen van diens politiek kan spr. onderscbry ven, toch konden wy niet samengaan omdat do Llb.-Unie zit vastgeketend aau de conservatieven en niet met de vryz. ééns party vormt. Zegt men het hun, dan erkennen zy het, maar zeggen dat ze de cons. daardoor dwingen: om met hen het democratisch pad op te gaaD. De ondervinding leert echter dat juist het tegendeel geschied en dat steeds ds conservatieve ele menten de rem z^n voor den voor uitgang. Iemand die 6 K.M. loopt en die ean gryaaard moet begeleiden, die er slechts 2 kan gaaD, zal, wil hy hom by houden, zyn pas moeten inhouden en ook 2 K.M. moet loopen. Niet het ongekeerde gebeurt. Spr. toont dit verder aan met het voorbeeld van den duurtetoeslag. Toon van vrljz. zyde bepleit werd, dat deze moeat worden uitgebreid van 15 tot 20%, waren het de con servatieven der Lib. Unie, die den heor De Jong alleen Heten. In de Prov. Staten kwam ds zetel vau don heor Drucker vacant, de eenige v.-z. by 9 liberale leden. Prof. v. Emden was de eandidaat der vryz., hy moest wel by alten in den smaak vallen, want hy was b6t, die een program ontwikkeld had, dat èa de unie-lib. èa de vry liberalen beviel. Het was zoo prachtig, dat het koD dionen als program voor de liberale concentratie. Eon paar maan den later krygen ze gelegenheid, dezen man af te vaardigen, doch liepen allemaal te hoop voor den heer Da Beaufort, die geen demo craat was. Steeds hebben wy stryd gevoerd voor versterking van de macht der volksvertegenwoordiging tegenover algemeen kiesrecht. Wat baat het echter om de volksvertegenwoordi ging te versterken, als betgeen leeft, in het volk, geen weerspiegeling vindt in de regeoring? Zie naar Duit8chland, daar heeft men een zeer democratiachen Ryksdag, maar de consorvatieve regeering trekt zich er niets van aan, laat haar een voudig praten. Vooral tegenwoordig hebben we meer dan ooit eene regeering noodig, dia de afspiegeling is van den volks wil. Denk aan het huidig kabinet, aan den oorlogstoestand. De regsering legt maar al te vaak den volkswil naast zich neergetuige bet salarisontwerp, de kwestie Bos boom, die, tegen den wil der Kamer meerderheid in, toch de lichting 1908 opriep inplaats van de jonge miliciens van 1918. Bosboom viel, maar zyn opvolger ging kalm verder, wetend, dat do unie en vry lib. ons toch in den steek lieten, en dat rechts, wien bet alleen to doen waa om Bosboom weg te hebben, thans ook de vryz.- dcm. in den steek zou laten. Dergelijk gevaar mag niet worden onderschat. Spr. noemt nog de kwestie der aopirantenschool te Dordrecht. Min. Rambonnet stelde de portefeuille- kwestie. Zoo dreigt de invloed van het parlomeut te verminderen on by tal van gelegenheden heeft men ons alleen laten staan. Daarom kunnon wy niet anders dan op ons zelf gaau, m6t eigen eandidaat voor eigen beginselen, wy willen niets liever dan dat de demo cratische vleugel zich aansluit by ons. De dem. der L'.berale Unte brengen door bun optreden do demo cratie in gevaar. Spr. eindigde zyn rede met een oproöp tot aansluiting by den Vryz. Dem. Bond. Voor het debat meldde zich aan de luit. ter zee A. Vos. Wy zulten diens rede, alsmede het antwoord van den heer Oud, in ons volgend nummer vermelden. BINNENLAND. Troslstra ovor den vrede. In een beschouwing over den toe* standin „Het Volk",%gtn»r.Troelntra, dat door de pasweigering der Eutonte, de redevoetiDgen van Ciemenceau en Lloyd George de kans op e*n alge- ineenen duurzamen vrede wordt be lemmerd, zoowel als door de poging der Alduitsche imperialisten, om de bezette Russische gebieden te brecgen in een toestand van, zy bet ook in directe ouafaankeiykheid van Duitech- land de balans der wereldgeschiede nis weer wankelt tusschsn oorlog en vrede. Ea hij besluit: „De Fransche socialisten moeten de Bastille waar binnon duizenden edele geesten zuchten naar vrede eu herstel der internationsle gemeen schap^— afbreken, en Clemer.ci.au en Lloyd George moeten weg. Zoolang dat niet gebeurd ie, is het nuueioos- o ver Stockholm over vrede tespreken". Tweedekker gedaald. Zondagmiddag is by Brielie een tweedekker gedaald, gemerkt B 4885, met de kleuren der geallieerden eu bewapend metrtwee machinegeweren. Inzittende waa een tweede luitenant Canadees, dien morgen te Popeiragu by Yperen opgestegen en met eenige Duitsche vliege»s in gevecht, gerankt. Schietende had by de vlucht geno men boven zee en boven de wolken en den weg verloren. Hy dacht boven Frankryk te daten, daar by nog sea kwartier benzine bad. Zeer verwon derd was hy te vernemen, dat hy in Nederland was. Des avonds is hij onder geleide van een officier naar 'a Gravonhsge vertrokken. De ma chine wordt gedemonteerd. De nieuwe brandstof-oekaee. De „Telegraaf" schryft: Wy hebben ons, in verband met den inhoud der joügate brandsïof- „oekase" te bevoegder plaatse verge wist van de juiste beteekanis. Naar ons bleek, ligt het niet in de be doeling, voor de klasse II en hooger, iu Januari uitsluitend do z.g. exra- eenheden beschikbaar te stelten. Integendeeliedere kla»S6 zal in Jan. en Febr. te zamen drie eenheden van het minimum-rantsoen bunnon ont vangen. Alleen is aan de brandstof commissies qvergelaten, of zy in Januari één en in Februari twee, dau wol omgekeerd, resp. twee en éóu eeDheid zullen verstrekken, Wat het minimum-rat)tsoen aangaat, bevindt zich iedere klasse dus in dezelfde posities. Wat blijkt uit het bovenstaande Dat de bedoeling van deiyks- kolendistribuitie precies omgekeerd is aam den inhoud van de jrngste oekase. Immers, hierin wordt mede gedeeld, dat aan de klassen II en hooger in Januari alleen extra eenheden (tegen f6 per mud) zullen worden verstrekt. Maar nu verzekert mon ten kac- tore van de R.K.D., dat het niet de bedoeling is, maar dat ook de klassen II «n hooger in Januari koten van f2 50 kunnen ontvangen. Goed zoo. Maar dan zorge men er voorlaan voor, dat de circulaires ook precies de bedoeling weergeven. En verder mag die nieuwe inter pretatie nog wel eena officieel worden bevestigd, nndera zulten de brandstofcoccmissies eenvoudig naar den (onjuisten) inhoud bandelen. Veevoeder. De minister van laudbouw, ny ver heid en handel maakt bekend, dat veevoederartikelen, die in de maand Januari worden toegewezen, tegen de volgende pryzen door de regeering zullen worden afgeleverd: Maïs f 20, haver f 20, erwten en boonenpiksel f 20, kanariezaad f 25, voergerst. f 20, vosrboonen f 25. voer- erwten f 25, voorhoek weit f 20, ge mengd graan f 20, Amerikarinncbe lynkoeken f 28 per 100 K.G., basis onbepaalde merken van Li Piatazaad geslagen, bepaalde merkea en soorten, ook schilfers naar de gewone ver houding. Z?melen, grind en gries, zoowol gemengd als onvermengd f 15, gerst- afval f 14, have'af .-al f 12, regee- iings70edermeel f 18. Zachte zeep. Ds minister van Landbouw, Ny- Jerheiden Handel heeft de maximum- prys voor zachte zeep, bestemd voor andere dan huishoudelijke doeleinden, (induatriez?ep), vastgesteld op f 70 per 120 K. G., vry boord of spoor, fabrieksplaats. De verbruikers vau iuduatriezeep worden gerantsoeneerd. Zy die per maand 30 K.G. of minder bestelden, zullen nu slechts 15 K.G. voor twee maanden ontvangen. Verbruiker» v»q 45 tot 60 K.G. per maand ontvangen nu ten hoogste 15 K G. per maand en zy die 75 K.G. gebruikten, 25 vau hun vroeger raaandelykach ver bruik, naar boven afgerond in veel vouden van 15 K.G. Een goede vangst. Da politie te Amsterdam heeft Zaterdagavond een goede vangst gedaan. Reeds meer dau een jutr lang had zy vermoedens op een 15-jarigen jongen, die er zyn werk vau maakte in verschillende winkels disfstallen te plegen. Hij bad den truc bedacht, met dames den winkel binnen te gaan alsof by by hen hoorde, en dan in een onbewaakt uogenblik de portcmonnaies uit de tascbjes te steteD. De veronderstelling is niet te gewaagd dat hy een deel van dit geld aan zyn vader, die al geruimen tyd werkeloos is, gaf. Rechercheuis hadden zich reeds lang In do winkels opgesteld waar hij zyn „werk" uitoefende en de winkel juffrouwen waren gewaarschuwd voor „den jongen mot de cape". Toen hy Zaterdag? vond ia „De Bijenkorf" werd aangehouden, werd niets op hem bevonden. Aan het bureau 'geleid, bekende by evenwel zich reeds lang aan deze misdadige praktijken te hebben schuldig ge maakt, en eenigen tfid geleden zelfs nog een „slag" van f100 te hebben gemaakt, waarvan hy naar zijn zeg gen, de holfc aan zyn vader zou hebben gegeveü. Deze ontkent dit evenwel. Hy is evenwel ook aange houden. Vermoed wordt dat deze veelbelovende knaap medeplichtigen

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 2