HELDERSCHE COURANT '1 GEMEENTERAAD VAN HELDER, No. 4883 DONDERDAG 17 JANUARI 1918 46e JAARGANG^ Uitgever: C. DE BOER Jr.. Helder. Oplaag 6300 ex. Abonnementsprijs: In de stad >1per pp»( 11.25, Bollenland 12.25. - Los»» ex. 3 cent. AdyerUnlIén per regel 10 cent 10 °/e oorloB»«o«el»B DE OORLOG. Be legerberichten van 15 Januari. Van het W e s t e 1 ij k front. Van Fransche zijde wordt gemeld, dat de Buitschers op den rechter- Maasoever da Fransche stellingen over een breedte van 200 M. aan- viblen. Da aanval werd afgeslagen. Verder op verschillende punten van het front artillerie-gevechten en overvallen. Op het Italiaansche gevechts terrein zyn de Italianen by den Monte Asolone weder tot den aanval overgegaan. Niettegenstaande de hard nekkige tegenstand van den vijand, werden aanmerkelijke voordeelen be haald. 8 officieren en 288 man werden gevaDgen genomen. By een overval bij den Solarolo vielen 2 officieren en 43 man, be nevens macbiuegeweren en schans mortieren in handen der Italianen. Volgens het Oostenrljbsche com muniqué behaalden de Italianen by den Asolone aanvankelijk eenig voor deel, doch werden zij later weer teruggeworpen. Os duikboot- en mljnoorlog. Volgons het offlcleele Dultsche be richt heeft een Buitsche duikboot in het Kanaal 5 stoomschepen, te zamen nietende 21.000 ton, vernietigd. Yarmouth gebombardeerd. Volgens een bericht uit LondeD, d.d. 15 Jan., is Yarmouth Maandag avond van zee uit gebombardeerd. Het vuur begon te 10 uur 55 en duurde ongeveer vijf minuten. Onge veer 20 granaten violen in de stad. De politierapporten meldden, dat drie personen zijn gedood en tien gewond. De materieele schade is niet groot. Het Amerlkaarsche leger. Naar d.d. 15 Jan. uit Washington wordt gemeld, diende Cbamberlain, de voorzitter van de militaire com missie uit den Senaat, op verzoek van het departement van oorlog, bij den Senaat een wetsontwerp in, tot in schrijving van alle mannen, die sedert 5 Juni 1917 den 21-jarigen leeftijd hebben bereikt. Het ontwerp wordt beschouwd als de ten uivoer legging der plannen van generaal Crowder, don.provost- rnarshal" betreffende de oproeping van 700.000 man jaarlijks zoo lang de oorlog duurt. Het Engelsche leger. AU tegenmaatregel tegen de ver sterking van de Buitsche legers met li miliioen man, tengevolge van de gebeurtenissen in Rusland, is het noodzakelijk zoo wordt dd. 15 Jan. uit Londen gemeld de Eogelscbe legers met eenige honderdduizenden manschappen te versterken. Sir Auckland öeddes heeft de volgende zes middelen daartoe aangegeven: lo. verlaging van de leeftijdsgrens, Z003I3 Buitschland gedaan heeft, tot 17 jaar2o. verhooging van de leef tijdsgrens; 3o. uitbreiding van den dienstplicht tot Ierland4o. verder wederiudisnststelling van manschap pen, die herhaaldelijk gewond zijn 60. beperking van verloven en rusttijd voor mansebappen in de loopgraven Bo. onttrekking van mannon aan de oorlogsDijverbeld. Om verschillende redenen wraakt Geddes'de vijf eerste middelen en neemt bij het laatste te baat. Conservatieve bladen als de Times en de Daily Telegraph blijken zich neer te leggen bij het niefc-invoeren van dienstplicht in Ierland, daar het niet gewcnscht is de oneenigheid in Ierland te vergrooteu. In een zeer ernstige passage van zijn rede in het Engelsche Lagerhuis maakte Sir Auckland melding van het feit, dat, terwijl de leiders van de vakverenigingen zich volkomen bij zijn voorstellen hadden neerge legd, ernstige moeilijkheden in de bankwerkerswereld dreigen en met name aan de Clyde, waar de werklui hebben aangekondigd, dat, als de wet op Jjet manschapsmateriaal voor einde Januari niet ingetrokken wordt, en als de regeering niet een internatio nale vredesconferentie bijeenroept, zij het werk zullen staken. Ce „Daily Newa" meent, dat sta king in deze omstandigheden verraad zou z|jn, „eoa steek in den rug van onze zoons on broeders, die voor de vrijheid vechten." Dat do Daily News zoo spreekt, bewijst dat de bankwerkers weinig steun bij de openbare meeuing zullen vinden, als zij hun bedreiging ten uitvoer leggen. Uit Frankrijk. Caiilaux gearresteerd. Over do arrestatie van Caiilaux meldt do „Patrio"De tijding werd in het Kamergebouw kort voor het middaguur bekend. Slechts weinig afgevaardigen bevonden zich op dat tijdstip in het Paleis Bourbon. De „iDtransigeant" wflst erop, dat deze arrestatie antwoord geeft aan dege nen, die meenden dat het requistoir van generaal Bubail onvoldoende was Er zijn r.og andoro gegevens, waar van men ons niets gezegd had ernstige dokumenten bevestigen de schuld van den oud-minister. De justitie moet derhalve haar werk doenhet gaat erom zich. te verdedi gen en te ovorwinnen door alle mogelijke middelen. „L'Osuvre" be toogtGeorge Clemenceau nam gis teren een hoogst ernstig besluit, n.1. de arrestatie van Caiilaux. Dinsdag morgen om negen uur was degene, die eens dit land gedurende twee jaar rogeerde en de erkende leider van de republibeinsche party was, nog slechts een gevangene in handen d8r justitie. Met de arrestatie Caiilaux opent Clemenceau het geweldigste oorlogs proces en aanvaardt by de grootste en meest tragische verantwoordeiykheid. Caiilaux is in een gewone cel op gesloten en geniet geenerlei bevoor rechting. Omtrent de reden die tot de arres tatie van Caiilaux geleid hebben, weet de Matin het volgende mede te deelen De Fransche regeering ontving Zaterdag uit Washington een telegram van minister Lansing, waarin deze mededeelde, dat een onderzoek, door de regeering der Y. S. ingesteld, zeer ernstige feiten omtrent Caiilaux aan het licht had gobracht. De gezant der V. S. In Argentinië had een geheele reeks overeeukomsten tusschen Caii laux en het departement van buiten- landscbe zaken te Beriyn, tot stand gekomen door bemiddelling van Luxburg, Duitsch gezant te Buenos Aires, kunnen vaststellen. Het doel was te komen tot bet sluiten van een vrede, die hervatting der zaken mogeiyk zou maken. Caiilaux zou de man zijn, die dezen vrede zou sluiten, en hem Frankryk zou doen aanvaar den. Daarvoor moest een voorzichtige campagne op touw worden gezet. Opdat deze zou slagen, was het noodig, dat in Frankryk niet bekend werd, dat Caiilaux het met den vyand eens was. Derhalve seiude Luxburg naar Bsrlyu, dat Caiilaux had aangeraden, dat de Duitfche bladen, in plaats van hem lofuitingen toe te zwaaien, in het vervolg liever hesig tegen hem keer moesten gaan. Eveneens op verzoek van Caiilaux gaf Luxburg aan de Buitsche pers de tactiek aan, die ten opzichte van verschillende personen in Frankryk gevolgd moest worden, teneinde hen in discrediet. te brengen. Deze overeenkomsten dateeren uit 1915, toen Caiilaux en zyn echtge- noote een reis deden naar Zuid Ame rika, die aanleiding gaf tot protesten tegen ben en tot verschillende inci denten. Omtrent de documenten die in den aan Caiilaux behoorenden brandkast te FJoreDce werden gevonden, is nog niets met zekerheid bekend. e algemeens opinie is, dat Cle menceau niet tot de arrestatie zou zyn overgegaan, wanneer de redenen niet absoluut afdoende waren geweest. De bladen van de uiterste linkerzijde echter kiezen beslist party voor Caiilaux. Uit Rusland. Van de Russisch-Hollandsche Bank worden eenige berichten ontvangen met betrekking tot den toestaDd van het bedryf aldaar, waarin ook eenige passages voorkomen, die een beeid geven van de toestanden die thans in Rusland beerschan. O.m. wordt, opgemerkt, doordat het Centrale Utvoerende Comité een proclamatie uitvaardigde, waarby alie bankzaken tot staatsmonopolie wer den verklaard. Dit decreet is door het Centrale Uitvoerende Comité aangenomen met alle tegen 5 stemmen en 5 onthou dingen. Ten einde erger te voorkomen zyn de desbetreffosde voorstellen door de particuliere banken aangenomen. In werkeiykheid ia de doorvceriDg van het besluit echter voorloopig afgestuit op een staking van het personeel der bankinstellingen, het welk weigert, in staatsdienst over te gaan. Dit toekent de toestanden, die op het oogenblik in Rusland De staking by de banken staat overi gens geenszins alleen. Zoo biykt uit dezer dagen ontvangen berichten, dat bet ministerie van landbouw feitelyk niet meer bestaat, omdat vrywel .alle ambtenaren, zoowel booge als lage, hun functies hebben neergelegd en vertrokken zyn. In handel en industrie zyn do toe standen thans verwarder dan ooit. By een der groote Russische onder nemingen is bet dezer dagen voorge komen, dat de arbeiders een loons- verhooging hebben gefiischt, niet alleen voor het vervolg, maar tevens voor de laatste 6 jaar, omdat zy naar bun meening gedurende al dien tyd te weinig hebben verdiend en zydit onrecht alsnog wenschen te zien her steld. Ten einde te kunnen voort- werken moest de directie den eisch inwilligen. Bit heeft echter een bedrag van Rbl. 14 miliioen gekost. Het spreekt van zelf, dat onder zulke omstandigheden debiteuren, die den eenen dag nog als prima zyn te be- scbouwen, den volgenden dag dubieus kunnen worden, zoodat het volstrekt onmog6iyk ia, een oordeel over de toekomst te uiten. In welk een onmogeiyken toestand 't zakenleven is gebracht, kan biyken uit een dezer dagen door de Volks commissarissen genomen besluit, dat per dag aan één en denzelfden cliënt niet meer dan Rbl. 500 mag worden uitbetaald. Men kan zich voorstellen, wat er onder die omstandigheden terecht moet komen van de leiding van groote bedry ven, waariu onophou deiyk groote bedragen noodig zyn voor uitbetaling van loonen, aankoop van grondstoffen etc. Voor hun onderling verkeer zyn d« banken thans overeengekomen, een tydeiyk betaalmiddel te scheppen, voorloopig tot een bedrag van Rbl. 500 miliioen, aangezien gewone che ques tengevolge van den bovenbe doelden maatregel der regeering niet kunnen worden geïncasseerd. Cheques met prima namen worden dan ook met een belangryk disagio verhandeld. Uit Dultschland. In Buitschland wordt sterk aange drongen op maximumprijzen voor kleeding en andere goederen, waar voor nog geen grens gesteld is en de pryzen tot in het onzinnige worden opgedreven. De pryzen voor kleeding zyn ge middeld met 1000 °/0 verhoogd. Onder 700 800 Mark ls byna geen behooriyk costuum meer te krygen zelfs stoffen die uit papiervezels ver vaardigd zyn, kosten 10 Mark per meter 1 Dj prys van hoeden is ver- vyfvoudigd, kookpannen en dergelyke kosten tienmaal, par&pluies viermaal, zegellak 15 maal, glaswerk 3 ;i 4 maal, zooveel als vóór den oorlog. BINNENLAND. Trelebotslng. Wolff meldt officieel, dat Maandag op bet station Traciana by Rzeszow een sneltrein, die zich op weg naar Ween en bevond, op een stilstaanden sneltrein is geloopen. Zes soldaten, tien burgers en spoorwegbeambten werden gedood, 50 personen gewond. De „Atlas" gatorpadaard. De directie der Kon. Neu. Stoom boot Maatschappij hec-ft van bet de partement van Buitenlandsche Zaken bericht ontvangen, dat het s.t. „At- met een volle lading grondno- taa op weg van West Afrika naar Rotterdam, op 20 myien ten zuiden van Cabras (Canarischo eilanden) door eon Buitachen onderzeeër in den grond is geboord. De geheele bemanning is gered en te Cabras aangekomen. Het schip is buiten de geblokkeerde zone tot zinken gsbraebt. (De „Atlas" was groot 1813 bruto ton en werd gebouwd in 1906.) S.s. „Wattpolder" gezonken, De motorreddingboot Jhr. Rutgers vau Rozenburg" van de Noord- en Zuid-Hollandscbe Reddingmaatscbap- py is Dinsdagmiddag te ruim twee uur de Scbeveningsche haven uitge gaan, omdat van den vuurtoren ge rapporteerd werd, dat er een boot met menschen op zee dry vende was. Te half vier is de reddingboot terug gekeerd in de haven met 10 men ongewond, 2 man zwaar gewond en één doode, deel uitmakende van de bemanning van het stoomicbip „West polder" van Rotterdam. By aankomst waren de aangebraebten te zeerover- stuur om iets over hun wedervaren te bunnen zeggen. Volgens berichten door de dirictle uit Scheveningen ontvangon, had men aan boord van de „Westpolder" 's nachts - men bevond zich toen 15 myi N.W. van Scheveningen plotseling een knal gehoord, waarna het schip onmiddelyk was gezonken. De bemanning was overboord ge sprongen en twaalf der drenkelingen hadden een boot weten te bereiken, die door de ontploffing waarscbynlyk over boord was geslagen. Stuurman Benckbuizen was in de boot gestorven. 6 opvarenden waren verdronken. De geredden verbly ven nog te Scheveningen, waar ze uitgeput on fan koude verkleumd in een hotel zyn ondergebracht. De directie van de Mij. „Westpolder" deelde mede, dat het schip zyn tweede reis maakte. Maandagavond 9 uur was het uitgevaren om kolen te halen voor de regeering. De „Nieuw Amsterdam". Het stoomschip „Nieuw Amster dam" van do Holland-Amerika Lyn, dat Dinsdagnacht onder bevel van kapitein W. Coll naar New York vertrokken is, heeft aan boord 625 passagiers eerste klasse, 610 tweede klasse en 265 derde klasse. De sleepboot „Theems" zal het schip tot Boggersbank uitgeleide doen. Da coalitie. Het hoofdbestuur van de Chriatelyk- Hlstorivche Unie deelt in de Ned. mede, van oordeel te zyn, dat de vroe gere stembus coalitie met de R. Katb. en de Antirov. met de nieuwe kies wet onvereenigbaar is. Het acht zich even wel n'et bevoegd dat punt zelf to beslissen, daar alleen de algemeeno vergadering der Unie daartoe bevo9gd is. Het is niet voornemens aan die algemeeno vergadering eenig voorstel to doen tot voortzetting van een vroe ger bestaan hebbende stembus coalitie, et" het aangoan van een nieuwe. Nederlander gefusilleerd. De oud-directeur van een veiling te Rotterdam ging regelmatig den laataten tyd naar Belgie. Dan laataten beer bezocht hy een familielid te Ooaterhout en alsof hy voelde dat hy ditmaal niat terug zou koeren, deponeerde hy daar een groote som geld. Zyn voorgevoel bleek juist te zyn, want nooit is bij teruggekeerd on dezer dagen kr6eg de familie be richt, dat hy in België door de Duit- schers is gefusilleerd. Achteraf bleek d3t hy zoowel ton na^eele van Duitschland als van Engeland spion- neerde, en toen de Buitschers daar achter kwamen, was zyn lot beslist. Splonnage. Uit Heusden is onder verdenking van spionnage gevankelijk naar Den Bosch overgebracht, de sergeant kom mies J. Een sergeant van de afdeeling pontonniers, wien hy om afgifte van stukken gevraagd bad, gaf hem deze, na inmiddels de autoriteiten te heb ben gewaarschuwd. Peulvruchten. Het bureau voor mededeelingen in zake de voedselvoorziening meldt: Ten onrechte schynt men in de meen in g te verkeeren, dat de ver mindering van het rantsoen peul vruchten tot J K.G. per hoofd per 4 weken van bly venden aard zal zyn. Dit is niet zoo. Deze vermindering is alleen bepaald voor het tyd vak loopende van 1-28 Januari. Zy was noodig om den achterstand te kunnen inhalen in de aflevering van peul- vruchteu aan de gemeenten, welke achterstand ontstaan was door de moeilykbeden by het dorschen onder vonden, als gevolg van gebrek aan stookmateriaal voor de dorscbmacbi- tos en het dichtvriezen van de vaan in sommige deelen des lands. Het is echter niet de bedoeling, het rantsoen te laten op de tbans tydelyk verminderde hoeveelheid. Bez9 tydeiyke YerminderiDg komt overigens uit den aard der zaak ten goedo aan de reserve van peulvruch ten. Overigens moge bedacht worden, dat de uitvoering van de distributie een zaak der gemoenten is, zoodat het kan voorkomen, dat voldoende hoeveelheden van een bepaald artikel in een gemeente aanwezig zijn, maar de gemeenteiyke distributie redenen mesnt te hebben om ze nog niet ter beschikking van h9ar ingezetenen te stellen. Ook met de peulvruchten is dit hier en daar het geval geweest en komt het wellicht nog voor. Maximumprijs cacao. De Minister van Landbouw heeft onder intrekking van zijne beschik kin-g van 22 December 1917 vast gesteld ean maximum-grootbandel- prys voor cacao, in origineele ver pakking van den fabrikant van f 3 per K.G. Hooge Vlaehprljzen. Dinsdag werden voor de door den zeillogger IJ.M. 227 „Pauline' IJmuideu aangevoerde visch hooge, tot heden ongekende prijzen betaald. Het vaartuig besomde voor de lading visch niet minder dan vier duizend gulden. Koninklijk bezoek aan IJmuldee. De Koningin, vergezeld van gene raal Ophorst, commandant van de stelling Amsterdam, en vice admiraal Naudin ten Cate, arriveerde Donder dagmiddag te ruim 2 uur met gevolg in twee auto's te IJmuideu. Ean derde auto, waarin de commandant der positie IJmuiden, de kolonei der mariniers G. A. Linckers, enander6 militaire autoriteiten waren gezeten, voegde zich later by den koninklijken stoet, waarin gezameniyk naar den kop van de visscherahaven werd ge reden. Met een" marinesloep, onder com mando van luit. t. z. A. E. Tüierens, begaf H. M. zich naar het Pantserfort. Na een rondwandeling In het fort en inspectie van de bezetting, ver trok H. M. weer. Verder bezocht de KoDingin de te IJmuiden door de militairen georga niseerde huisvlyttentoonstelling. Malversaties Boerenleenbank Schagerbrug. De Rechtbank te Alkmaar veroor deelde Dinsdag J. van L., ex-kassi6r der Boerenleenbank te Schagerbrug tot achttien maanden gevangenisstraf. Dit is 10 maanden booger als geöiscbt werd. Ieder was zeer onder den indruk, de beklaagde was als gebroken. 50,000 mark gestolen. Ten kantore 7an een bankinstelling op de Zuidblaak te Rotterdam is 50,000 mark gestolen. TWEEDE KAMER. De Militairen en het Kiesrecht. By de behandeling van de begrooting van Binnenlandsche Zaken, deed minister Cört van der Linden een belangrijke mededeeling. Spr. verklaarde nt. dat de regeering van de „bevoegdheid" die de nieuwe Gtondwet geeft, om het kiesrecht voor militairen in werkeiyken dienst, tydelijk te scborsen, geen gebruik zal maken. Den ministers van Oorlog en Marine zou ïpr. aanbevelen, dat zoo ruim mogelijk en zonder aanzien des per- soons daartoe gelegenheid moet wor den gegeven. Natuurlijk zullen de belangen van den dienst en van het buitengaats zijn van schapen de uitoefening van het recht, in enkele gevallen oumogc ïyk maken. Maar een besluit tot schorsing is niet te verwachten. De heer Schaper (s.d.a.p) had nog den wonscb uitgesproken, dat meer gelegenheid zcu worden gegoveu om te stemmen aan personen die buiten hun woonplaats verbly ven, als handelsreizigers, zeelieden, hooiers enz., en herinnert aan zyn desbetref fende, door de Kamer indertyd aan genomen, motie. Spr. vroeg den minister of by bereid was alsnog zoo spoedig mogeiyk deze zaak by de Kamer in te brengen? Anders zullen duizenden menschen bitter teleurgesteld wordeü. De heer Hugenholtz zeide over 's Minister's antwoord inzake het kiesrecht der militairen zeer tevreden te zijn. Spr. merkto evenwel op, dat het, zonder meer, slechts hoogstens 20 °/0 van de militairen in staat zou stellen, hun kiesrecht (in 't vervolg hun klespftcAfj uit te oefenon. Want dat was immers het maximum van de geiyktijdig ver leende verloven. Daarom sloot hy zich aan by den heer Schaper in den wenscb, dat in 't algemeen ieder die buiten zyn domicilie vertoefde, in staat zou worden gesteld om te stemmen ter plaatse waar hy tydelijk verbiyf houdt. Da Minister antwoordde, dat hy dit vel wilde overwegen, maar dat er misschien eon zeker consti tutioneel bezwaar tegen was. Beheer Lohman echter meende, dat in dezo omstandigheden formeele bedenkingen niet al te zwaar mochten wegen. Yerdor werden nog vorschlllende punten der begrootiog behandeld, o.m. het toezicht op bioscoopvoor stellingen, de salarieering der burge meesters. De heeren F 1 e s k e n s (r.k.) en Be Kanter fu.1.) drongen aan op een ruime uitkeering uit de opbrengst der O. W. belasting aan de gemeenten. D8 M i n i 81 e r zeide hieromtrent overleg te gullen plegen met den Minister van Financien. Het toe zeggen van restitutie van alledistri- butiekosten (zooals de heer Fleskens wenschte) zou don rem wegnemen die in de Distributie wet aan gemeen- teiyke uitgaven opzettelijk is aange legd. gehouden op Dinsdag 15 Januari 1918. De Voorzitter, de heer Hou- wing, houdt eene openingsrede, waar uit wy het volgende vermelden Der gewoonte trouw wil ik deze eerste vergadering in het Dieuw-be- gonnen jaar met een inleidend woord openen. In zaken ia het de gewoonte aan het eind van het jaar do balans op te maken, teneinde de resultaten van het bedryf over het afgeloopen jaar te kunnen zien. Als we dit ook van da gemeente doen, kunnen we niet ontevreden zyn over die resul taten. Met voldoeniDg mogen w(j in verschillende opzichten op het afge ïoopen jsar terugzien. Wegens do nogsteadss voortdurende buitengewone tyd.;omstandigheden, ia veel moeten worden nagelaten wat we hadden willen iot staod brengen. Niettemin is toch veel belar.gryks voorbereid of tot stand gebracht. Eeno verordening op de winkelslui ting werd vastgjateld, die het mogeiyk maakt voor don winkelier om ook over een gedeelte van den werkdag voor zichzelf te kunnen beschikken. De duurtetoeslag voor het gemeen- telyk personeel werd niet onbelang rijk verhoogd. Op bescheiden wyze werd het instituut, der Volkstuinljes ingevoerd. Het beeft gebleken levens vatbaarheid te bezitten. Een pensioenregeling voor de wet houders was een tweede stap in de richting der democratiseering der gemeente. Voor bet onderwyzend personeel werd een nieuwe salaris regeling gemaakt, ook voor de leerai en dor Burgerschool. Eene regeling voor het overige gemeenteiyk personeel is grootendoels klaar. iDgesteld werd een Grondbedrijf. Reorganisatie der politie werd tot stand gebracht en op bescheiden wyze het corps uitgebreid, waardoor de dienst op bevredigende wyze kon worden gereorganiseerd. Ter uitbreiding van de Zeevaart school werden eenige aangrenzende perceelen aangekocht. Eveneens werd het door aankoop van perceelen mogelijk gemaakt de kwestie der mulo-school, zoolang reeds hangende, op le lossen. Boor verhooging van het voorschot aan de betreffende vereenlging, werd het mogelyk gemaakt m6t den bouw van 92 woningen voor Volkshuis vesting aan te vangen, al is dan deze bouw geenszins afdoonde om den woningnood te bestryden. Daar niet kon worden overgegaan tot afdoende verbetering van het bestaande armhuis, is besloten tot verbouwing van het bestaande, waar door althans eenige verbetering ver kregen werd. Doorgegaan werd met de vernieu wing van de beplanting en baatrating. Een verordening op het pellen van garnalen en mosselen, die werd aangenomen, kon niet aller instem ming verwerven. Van de raadsleden werd voel be schikbare tyd govraagd. Ongeveer 27 vergaderingen, ongewoon veel, werden in het afgeloopen jaar gehouden. Ook was het dikwyia noodig voor de uitvoering der crisis-maatregelen, de medewerking in te roepen van ver tegenwoordigers buiten den raad, welke medewerking nimmer vergeefs plaats bad. Eene brandstoffencommissie werd ingesteld, dieook metde gasdistributie belast werd. Haar arbeid werd niet steeds gewaardeerd, en de kritiek was vaak niet malsch, ook niet in den raad. Langzamerhand zal men wel van een andere meening zyn ge worden. Spr. brengt een woord van dank aan de wyzo waarop de com missie hare taak h3eft vervuld. Spr. brengt dank aan de Commissie voor de distribueer in g van de schoenen en klompen, aan het vrouwencomité van den urgentieraad, aan de Com missie voor de Centrale Keuken, on last nog least aan het Steuncomité, wieus werkzaamheid den laataten tyd helaas weder meer op den voorgrond komt. Onze stille hoop, in de vorige toe spraak uitgedrukt, dat 1617 het laatste oorlogsjaar zou zijn, ia niet vervuld geworden. Toch daagt het in het oosten, er zyn teekenen, die er op wyzon, dat de vrede spoedig zal komen. Hot zal noodig zyn alle energie in te spannen onr aan de zich meer en meer opstapelende moeilijkheden het boofd te bieden en zoo sterk mogelijk te staau in den komenden economiscben strijd. Ons gemeente bestuur heeft een goed voorbeeld aan de burgery gegeven door in de be grooting het principe vast te leggen, dat zoo min mogelyk crisis uitgaven op hot bedrjjf moaten worden gelegd. Spr. noemt nog de Economische Commissie. Wy zyn -overtuigd, dat de gemeente eeno to3komst heeft. Straks zal de wereld naar nieuwe relaties zoeken, nieuwe verkeers aderen zullen zich openen. Onze ge meente heeft bewezen ln een goeden tosgang tot zee en oen mooie haven factoren te hebben, dis een eenmaal onaanzieniyk visschersdorp tot eene bloeiende gemeonte hebben gemaakt. Weliswaar is die bloei tot stil stand gekomen dcor veranderingen in de situatie, maar er zyn geen onoverkomelijke bezwaren om die situatie weder ten onzen gunste to veranderen, vooral, waar do voorge nomen droogmaking der Zuiderzee een achterland schept, waardoor onze gemeente geen onaanzienlijke voor deelen zal hebben. Dat onze haven in de eerste plaats een oorlogahsven is, is naar spr. meoning geen beletsel voor haar verdere ontwikkeling. In het bui ten land ii herhaaldeiyk bewezen, dat tegeiyk met een oorlogsbavcn een plaats ook wel koopmanshaven kan zyn. Bovendien hebben wy andere pijlen op onzen boog. Wy behoeven do toekomst geens zins donker in te zien als we niet by te pakken neerzitten. Uit de ge- pojecteerde plannen voor de droog making der Zuiderzee biytt, dat men onze gemeente daar buitensluit; welnu, wy zuilen moeten werken om haar van de voordeelen te doen genieten. Het is de taak der Econo mische Commissie reclame te maken. Daarnaast zal zy de economische positie hebben te verbeteren. Als do Commissie nog dit jaar met voor stellen komt, hoop ik, zeide spr., by Uw College hetzelfde breede inzicht to vinden als het toonde by de In- stolling ervan. Spr. opent hiermede de vergadaring, en voegt er den wensch aan toe, dat de Raad naar beaten weten de belangen der gemeente zal behartigen. Spr. her denkt de werkzaamheden van den heer Van Neck, die lange jaren de belangen vat de gemeente heeft behartigd, doch den laataten tyd door ziokte verhin derd is aan de zittingen deel te nemen. Toen spr. hem dezer dagen opzocht, drukte de heer van Neck de hoop uit binnenkort de zittingen weder te kunnen meemaken. Moge deze wenscb spoedig worden verwezenlijkt(Appl.) Afwezig met kennisgevingdeheeren Over de Linden, en Van der Teer. Ingekomen «tukken en Mttfedesllngsn. I. Besluit van Ged. Staten van Noordholland van 27 December 1917 houdende verdaging hunner beslis sing, ten aanzien vanGem. Begrooting dienst 1918. Goedkeuring van Ged. Staten op a. het 8e en 9e kohier van school geldheffing dieust 1917; b. het Raadsbesluit van 29 Nov. 1917 tot aankoop van het perceol Ankerpark 31. Procea verbaal van Verificatie van boeken en kas van den Gemeente- Ontvanger op 27 December 1917 waar uit biykt biykt dat zich op dien dag in kas bevond f 42100.70 en dat boeken en ka3 in orde werden bevonden. Voor kennisgeving aangenomen. Adres van den Bond van Deur waarders der Gemeentebelastingen in Nederland, houdende het verzoek het salaris van den hoofd commies, tevens deurwaarder der plaatselyke belas tingen, vast te stellen op f 1600 minimum en f 2000 maximum. In handen der Salaris commissie gesteld. Mededeeling dat by de vaststelling van het plan voor den bouw van een marine zwembad in deze gemeente, welk plan tbans in uitvoering is, het oorspronkelijk denkbeeld om de benedenverdieping in gebruik te geven aan de gemeente, is los gelaten. De heer de Zwart vraagt of, waar by de debatten in den Raad Bteeds verwezen werd naar boven staand plan, de zaak weer .ter hand genomen wordt, nu het bovenstaande van de baan is. Ba beer de Ven antwoordt, dat een adres van de Vereenlging „Het Witte Kruis" om f 2b,000 voorschot voor den bouw van een zwembad, destyds is aangehouden, doch nu weer in hot College behandeld zal worden. De mededeeling wordt voorts voor kennisgeving aangenomen. Voorstel van C. Adriaanse tot be noeming eener raadscommissie om van advies te dienen, eventueel voor stellen te doen, inzake reorganisatie van het Armwezen in deze gemeente en gezins- in plaats van geatichts- verpleging. (Held. Crt. 12 Jan.) Da heer Poll vraagt of het wol noodig is eene commissie hiervoor te benoemen. De heer Adriaanse heeft al eenige malen deze zaak besproken, maar zich niet duideiyk uitgedrukt. Loopt d9 heer Adriaanse thans de zaak niet vooruit? In Oct. 1917 is een plan vau het. Burgeriyk Armbe stuur ingediend ter reorganisatie van het armwezen. Gezinsverpleging, zoo- als de heer Adriaanse weoscht, zou een ramp voor de gemeente zyn. Laten wQ afwachten welke nieuwe plannen door den wethouder van armwezen en den Voorzitter van het Bnrgerlyk Armbestuur worden inge diend. De heer Adriaanse dacht, dat na hetgeen over de zaak by de be- grootiDg ia gozegd, eene verdere be-. sprekiDg wel niet noodig zon zyn. Het biykt thans echter'geweDscht spr. voorstel nader toe te lichten. De gemeento hoeft jaar in jaar uit gewacht op een behoorlyke reorga- nisatio van het armwezen. Tenslotte beeft gezegd, in arren moede, om dan toch eena met een voorstel voor eene cpmralasie te komen. De Raad heeft geen flauw idee van het be staan van ouden van dagen in ge zinsverpleging. Met allerlei lapmid delen wordt bier het armwezen in stand gehouden, en spr. heeft nu •ene eene andere wyze van verzor ging aangegeven. Spr. doelwas helderheid in deze materie te brengen. Nu zegt de heer Poll, dat er reorga nisatieplannen zyn ingediend, maar daarvfn is den Raad niets bekend. Wel hebben wy iets dergeiyks hoo- reu verluiden. Spr. vindt het niet noodig de bedoelde voorstellen afte- wacbten, en handhaaft zyn voorstel. De heer Poll repliceert. Spreker moent, dat de Wethouder van Arm wezen en de Voorzitter van het Burgeriyk Armbestuurde aangewezen personen zyn om een reorganisatie te ontwerpen. De heer De Geus is eveneens teleurgesteld door betgeen de heer Adriaanse opmerkt. Spr. had van dien heer een positief voorstel ver wacht. Het moet eerst vaststaan of de Raad de zaak ln die richting zou willen steunen. Wat de heer Adri aanse voorstelt, nl. eene commissie die zal moeten onderzoeken welke verbeteringen zyn aan te brengen, kan men elk oogenblik, voor eiken tak van dienst instellen. Nu zogtde beer Adriaanse by voorbeeld ai, dat □let do ouden van dagen, alleen de woezen in het gezin zonden moeten worden verpleegd: by blyft in ge breke precies aan te toonen wat aan het huidige stelsel mankeert. Als wij beginnen eene commissie aan (e stellen, moet die eene bepaalde op dracht hebben. Nu beeft do heer Adriaanse iets hooren verluiden van plannen. Die zyn oebter in bet Collego geweest en thans by den Armenraad. Dit laatste lichaam heeft ze nog niet teruggestuurd. Maar zy betreffen een onderdeel der zaak, nl. de arm ver zorging. 9e andere kwestie van de verpleging betrc-ft meer eon principe en als wy hier moeten uitm&keu gezinsverpleging ai dan niet, dan heeft ieder voor zich dat immora j-,l uitgemaakt en is het onnoodig daar voor eene commissie te benoemen. Als de heer Adriaanse zyn voorstel blyft handhaven, zou spr. dat in handen willen zien gesteld van de commissies voor het weeshuis en bet armwezon om hun oordeel. Men kan toch zoo maar niet tegon die men schen zeggeD, die jarenlang huu beste krachten aan de zaak gegeven hebben, dat het niet goed is wat ze deden. De heer Adriaanse is verrast door de wyze waarop dit voorstel besproken wordt. Spr. bad niet ge dacht, dat men er eeno strekking in had gevonden, die door anderen Diet wordt onderschreven. Men verwyt nu spr. niet, te hebben gozegd wat hy afkeurt in de huidige regeling. Aan den anderen kant heeft men spr. wel eens verweten eene bloemlezing hebben gegeven van zyn wensch* Toen spr. de zaak in den Raad aan hangig maakte, heeft hij gezegd se- voorstel te zullen indienen en te willen voorstellen den wethouder van armwezen voorzitter ervan te maken. Zes jaren achtereen is in alle fracties van den Raad gesproken over reor ganisatie en allen waren het er over eens, dat herziening noodig was. Nu wordt een stuk by het armhuis aangebouwd, maar dat is toch geeno reorganisatie van het armbestuur. De Raad is niet op de boogto van de kwestie van het armwezen en als men ziet hoe dat in andere plaatsen is geregeld, zal men het verschil zien. Nu ia er iets van do zydo van het Armbestuur gekomen. Maar in derge lyke gevallen wordt toch steeds oone commissie benoemd. Spr. verbaast zich over 'aRaada houding. Zyn be doeling was geene andere dan om te komen tot eene reorganisatie van het armwezen. Do heer Biersteker meent, dat er in de redeneering van den wethouder wel iets waars ls, waar i zegt, dat cr niets positiefs wordt voorgesteld. Maar het is moeiiyk voor den beer Adriaanse om preciese lynen aan te geven. Heeft het echter, vraagt spr., niet meer ralaon het voorstel van het Armbestuur af te wachten en dat dan te stellen In handen eener commisaio vau onder zoek? Die commiaslo kan dan de opdracht krygen verder te gaan. Thans zou men eenigermato onvrien- deiyk zyD tegen het Armbestuur en den wethouder door eene commisxie te beneemen en hen te zeggen: dat en dat moet gy veranderen. Het ia tactlacher als de hetr Adriaanse ?.yn voorstel terugneemt of het zoolang verdaagt. De heer Van Breda verwondert het, thans te hooren, dat er voor stellen van het Armbestuur zyn ingekomen. Waarom i3 daar niet eerder over gesproken? De h.ta. Bü Geus en Poll trekken do conclusie alsof die commissie dadeiyk met eon rapport zou moeten komen. De heer Poll merkt op, dat den vorigen keer toch duidelijk gesproken j ia over een dergelijk voorstel, dnt spoedig zou worden ingediend. De heer De Geus: Meer dan eens zelfs. Maar daar gaat het thaus niet om. Alle fracties hebbon de wet sche lykheid uitgesproken eener reorgani satie. Als op bet oogenblik c-ano dergeiyko commissie zou worden benoemd, boe kan men dan vrucht baar werk van haar verlangen? Er zyn toch nog andere dingen óék, die moeten gebeuren? Boze commissie beeft tot taak eon schormen in de ruimte. Ze weet alleen, dat de heer Adriaanse gezinsverpleging wenacht. Waar deze heer den wethouder van armwezen tot voorzitter dsr commis sie wil maken, daar wil cpr. wol verzekeren, dat deze do plannen zeker niet in de richting eeo^r gezinsverpleging zal sturen. De heer Adriaanse repliceert. Spr. werpt van zich het vorwyt als zou hy in zyn plan do gezinsverpleging voren hebben gebracht. Ieder brengt toch de lnzichton naar voren, zooals hy zich die denkt. Men k»n dis niet altyd precies omiynen, maar aan de Commissie is cu de taak zc te onderzoeken. Waarom niet du rollen omgekeord cn de reorganisatie plannen van het Armbetfuur c.s. gesteld in handen van zoo'n com missie? De heer De Geus merkt op,dat, wanneer de Raad commissies benoem de, voor een of ander ondorzoek, dit geschiedde voor een onderwerp waar voor geen bepaald college was aango wezen. De heer Adriaanse geeft door voorstel een duw aan de bestaande commissies, die tbans worden ge- pa«seerd. Wat moeten we van die commissie verwachten, als haar geen geen bepaalde lynen worden aange wezen? Over gezinsverpleging k»n toch ieder een oordeel hebben? Ba heer Adriaanse: Niemand kan dat, dat onderwerp moet jmst onderzocht worden. Be heer De Ven: Het verwondert my, dat de heer Adriaanse niet kan ingaan op het voorstal-Biersteker. De beeren bedoelen allen hetzelfde, nl. reorganieatlo van bet armwezen, wat is er tegen om aftewachton wat het Armbestuur voor plannen heeft (Zie verder pagina 4.)

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 1