HELDER8CHECOURANT Eerste Blad. sa De dubbele Schaduw No. 4884 ZATERDAG 18 JANUARI 1918 48# JAARGANG Uitgever; C. DE BOER Jr., Heldor. Oplaag 6300 ex. Abonnementsprijs; In de stad fl.—per post <1.25, Buitenland >2.25. - Losse ex. 3 cent. Advertentlfen per rwgel 10 cent 10 "/^oorlogstooslag Op- au ondergang van Zon an Maan an tijd van hoogwatar (Texel). (Wintertijd). Jan. op: ont«r: op: ondw:v.m.:iLia. Zoodag 20 m.10.46 m. 1.42 8.1 *33 O.BO 1.S5 Maandag 21 11.19 8.0 8.0 4.24 1.46 2X6 Oloadag 22 a. 0.0 4.12 7.69 4.26 8.0 8.60 WoaDEd. 28 0.62 6.14 7 68 4.27 4.20 6 6 Oondnd. 24 163 6 4 7.66 4.2» 6.86 6.10 Vrijdag 26 8.1 6 48 7.66 4.80 640 7.6 Zatirdag 26 4.18 7.12 7.64 4.88 7.80 7.46 DE WEEK. 15 Januari. Tot eind Maart zal het Lagerhui* aau den arbeid moeten blijven, en niemand zal In ernst kunnen be twisten, dat de Tweede Kamer vóór zeer belangrijke beslissingen staat. En toch is het zeer de vraag, of het weldra in stervensnood,, verkeerend Lagerhuis van 1913 thans zeer bij zondere belangstelling wekt voor zijn „faita et gestes", - hoè gewichtig die ook zullen zijn en met uitzon dering natuurlijk van degenen, wier belangen bij de thansvolgende dia- cussiön van zeemaby betrokken zyn. Het oog van Heer Kiezer richt zich nu op den strijd, die in Mei en Juni zal mo6ten volstredeu. De voorberei ding is vollen gang reeds. En de nieuwe partijen vermenigvuldigen zich met scbierangstwekkande snel heid. Na de groep der politie-mannen, onder aanvoering van den heer Van Beuaekom, de onderwijzers. En ook de onder-officieren zijn voorne mens een eigen candidaat testellen, .uitverkorene van de weldra te Utrecht vergaderende vereeniging „Ons Belang". Ik zei het reeds, - meerderen zullen voIgeD. Opgericht is de spik en splinternieuwe groep Unionisten, met een eigenaardig, ooi spronkel tjk pro i ram. Dat zich even tueel aan dat van andere klezers- greepen wil aanpassen of zelfstandig in zee gaan. Het wil o. a. streven naar de instelling van een jury by onze rechtspraak, snellere be rechting van z.g. kleine misdryven, speciaal door jeugdige „boefjes" ge pleegd. Ook het verleggen van den zefel der Regeering van de Hof naar de Hoofdstad des Rijks; waarheen de „wagen van den Staat", zou Huygens zeggen, toch in tyd van nood zou moeten worden overge bracht. Het „desideratum" van snellere be rechting, tot betere bekamping van de criminaliteit,, ia ongetwijfeld naar veler harten in hetprogramgeïcbraveD. Want dit staat vaat, in de nieuwe aéra, welke in Juni a. s. zal aan lichten, mag het departement van Justitie niet langer de Asschepoester ztyn van het negental departementen van Algemeen Bestuur. Hooge, dikke stapels kosteiy keu legislatioven arbeid liggen op het Haagsche Plein sinds jaar en dag te wachten op de növere hand van den wetgever. De crimi naliteit neemt eiken dag grooter omvangaan.De „jongen met de cape", die in allerlei steden een onafzien bare reeks van magazyn-diefstallen pleegde, zoogenaamd argeloos kykend hij winkelende dames, hij is, helaas, een soort van boeventype geworden. Zekere Cinema-vertooningen en prik kellectuur bereiken, dat er georga niseerde kongsi's van „boefjes" zich vormen. Inderdaad, 't is meer dan tyd dat de wetgever paal en perk gaat stellen aan deze dingen, waar tegen de Tucht Ynie niet schynt op gewassen. Het zooeveu genoemde punt van het programma der Unionis ten is dus wel van zeer actueel be lang. De gelederen worden gevormd voor den naderenden Juni kamp. De katho lieke staatsparty publiceerde haar ontwerp-program en 't wekt opzien, dat daarin van protectie niet gerept wordt. Ook is de „democratische tint" orgetwyfeld wat scherper dan vroeger op dat program te onderscheiden. De S.D A.P. kwam met haar can- didaten lijsten voor dea dag. En het biykt, dat de heeren Van Leeuwen, de Utrechtsche wethouder, en mr. Mendels, de.Amsterdamsche advokaat met drukke praktyk, geen hernieu wing van mandaat wenscheö. Terwyi de vurige propagandist Kleerekoper van de AmeterdamBche ïystnaarde Arnhemsch-Nymeegsche verhuisde, zü 't dan ook alt numero-een. En FEUILLETON. (Een Mysterie) DOOB WILLIAM LE QUEUX. 82). „Ja, dat is zoo. En laat my even denken," antwoordde de man in uniform, die met de pet in de hand naast zyn dochter stond in den hoek van de weelderige kamer, waarvan hy de vensters van bet balcon, die uitzicht gaven op de Theems, had geopend. „Wel, natuur- iyk 1" ging hy voort. „Nu, dat is zonderling. Toen hy die paar dagen weg was, meldde zich, zoo herinner ik my, een jonge Fransche dame aan om hem te spreken. Zy is drie keer teruggekomen en drong zeer aan, doch zy gaf geen naam op." „Misschien was dat die Mademol- selle Sauvanl" riep Enid uit, dadeiyk vol belangstelling. „Hoe zag zy er uit?" „Wel ik wel, om u de waar heid te zeggen, heb ik er niet veel notitie van genomen. Zy kwam steeds in eeu taxi. Ik herinner my, dat zy nogal netjes was gekleed met een donker blauwen rok, die, daar hy zeer kort was, haar jonger deed scbynen dan zij misschien was. En zy droeg een klein zwart strooien hoedje zonder rand. Z|j droeg een zwart z|jden tasch in haar hand." Enid dacht een oogenblik diep na. aan het vrouweiyk candidaten-element der S.D.A.P. is zulk een bescheiden plaats toegekend, dat men mag aan nemen, dat op het eerstvolgend Congres, vervolg van het onlangs gehouden „rumor ia casa" zal biyken te ontstaan over deze en nog meerdere dingen in verband met de S D.A.P.-candidaturen voor a.s. Juni. En met het oog, ook op den meer dan eens uitgesproken wensch, dat de cumulatie van „baantjes" worde tegen gegaan. De booze geruchten over het van laüger duur maken van de brood kaarten (eerlang door dito bons te vervangen?) zyn gelukkig niet be waarheid. Maar de toekomst is wat den toevoer van het onmisbare graan betreft, nog duister. Zeker, er zyn lichtpunten. Het zeggen is, dat Buitschland ons Roemeensch graan aanbiedt. Ed „van den weerom stuit" zou de verhouding tot de Entente zonniger zyn geworden doordat een „oeconomische overeen komst" op til zou wezen. Men in de Vereenlgde Staten elndeiyk zou in zien, dat het arme neutrale Nederland aan een laster campagne bloot staat. Moge 't elndeiyk bewaarheid worden, dat onze schepen worden losge laten 1 Dat de „Kennemerlandmet maïs bevracht, op de Kaap Yerdische eilanden door de PortugeeBche auto riteiten sinds etteiyke weken wordt achtergehouden, onder allerlei gezoch te beweringeD, o.a. het geven van „teebenen van verstandhouding" aan Duitsche duikbooten, is zeker zeer kras. En hier dient minister Loudon's „scherp protest" te toonen, dat Neder land zich een dergelyke daad van willekeur niet verkiest to doen aan leunen. Het weigeren van een aantal passen aan Nederlanders, die met de „Nieuw- Amsterdam" naar Amerika wilden vertrekker, biyft vooralsnog ook in nevelen gehuld. Ook de danseres Helena van der Pas behoort tot de „slachtoffers". Is de Entente vragen sommigen zich af sinds het zoo tragisch avontuur van Mata Hari beducht om figuren uit de wereld der dansery toe te laten binnen haar gebiedssfeer Sinds de executie van Mata Hari, wier woning aan den Haagschen Nieuwen Uitleg; waar de inboedel der geéxe cuteerde zou worden verkocht, het tooneel was van eene alles besnuffe lende Haagsche nieuwsgierigheid zucht naar „pikante emoties", waar over meer te bespiegelen is dan de omvang van tien mijner Week Kro nieken zou kunnen bergen I Nederland biyft - temidden van allerlei onverdiende verdachtmaking en boozeu willekeur zyn sympa thieke taak vervolgen. Ds tweede bezending Engelscbe krygtgevange- nen ditmaal zwaar gewonden en krankzinnigen kwam in het Va derland, op doortocht naar Engeland, aan. En onder de stevige leiding van den onder voorzltter.den senator Coiy n bleek het Roode Kruis thans berekend voor z|Jn taak. Het internationaal intermediair Instituut wordt den 18en a.s. in het Caraegie-paleis geinstalleerd. Ook hier heeft men te doen met een uiting van het streven om Neder land al-meer te doen worden het centrum vau het internationalisme. Dus: van het pacifisme ook in zyn góeden, practischen vorm. 't Zal wel zoo wezen, dat wij - voordat de arme, weer zoo angstig rondfladderend*, vruchteloos eeu rust plaats zoekende Vredesduif eindeiyk een veilig plekje zal hebben gevonden om te kunnen neerstryken, nog heel wat misère van allerlei aard zullen moeten verduren. Wy zullen ons aan allerlei „Nova" van crisis-tyd nog moeten gewennen. 0.a. aan het rantsoeneeren van de intercommunale telefonie, met een maximum-duur, behoudens zeer-byzondere omstandig heden, van drie minuten. En de Vereeniging van Electro- technische werkgevers vraagt minister Lely peperdure „bliktom-gesprekkeD" in te stellen, den voorrang heb bend boven alle andere, óók dringende. Wy leven in een t|Jd van scherpe, schrille contrasten. Er wordt door velen „krimp geleden", zooals de volksmond 't noemt, - niet het minst in stilte. En in de bladen las men van lieden, die gouden, met Zy herinnerde zlcb, dat er een zwart zyden tasch was gevonden te Clarendon Road naast het ïyk van het onbekende slachtoffer. Maar wat verband was daar tusachen want het was duideiyk, dat het meisje, hetwelk dood in de kamers van Stanyon Strange was gevonden en Mademoiselle Sauvan, die nog in leven was, niet een en dezelfde persoon kon zyn. „Wat zeide de jonge Fransche dame?" vroeg zy BatemaD, terwyi zy naar het balcon toe liep en uit keek op de breede rivier, welke in de heete, gouden zon van den ver- dwijnenden dag schitterde, die zelfde gloedheete zon, welke op de ge troffen velden van bet moedige Belgie scheen. „Zy wensebte Mr. Heronsgate zeer dringend te spreken," was het ant woord van den liftbediende. „Karl zag haar dadeiyk en zeide haar, dat zyn meester weg was." „Ik heb haar ook gezien," riep Lucy uit „Op een dag, in den na middag, toen vader uit was, belde zy aan. Ik zeide haar, dat Mr. Heronsgate weg was. Zy had donkere oogen en een nogal frisch gelaat" „Maar die Karl. Wat voor een persoon was dat?" vroeg Enid, want zy had hem slechts één maal gezien. ,0, de gewone Duitsche bediende," antwoordde Bateman met een gryns. „Gy kent dat soort, mylady - rond gelaat, blond haar en bereid om voor niemendal te werken om maar En- gelsch te leeren. Ik heb mydikwyis diamanten getooide gordynringen had den besteld. Wat er uit den chaos, den baaierd zal voortkomen, nie mand vermag het te voorspellen. Maar allengs-meer leeft het besef op, dat het door de dolle branding voeren van het schip van Staat kracht vordert, slechts by zeer enkelen te vinden. Mb. Antonio. PLAATSELIJK NIEUWS. Verbetering. In ons verslag van d6n Gemeente raad lieten wy den heer Michels by het debat over den woningbouw zeggen, dat thans, in Nov., betzelfde percentage woningen van de 18 in aanbouw zynde bewoond is als destyds geschiedde met do 132 van Volkshuis vesting, „n.1. 8 Dit laatste ia niet juist; mot 8% van het totaal ris bewoond, maar 8 van de 18, zynde in verhouding ongeveer hetzelfde percentage als de 70 van de 132 andere woningen, die ook in ongeveer denzelfden tyd bewoonbaar waren. Dames Bymnastlek-Varaenlglag „HjfiUl". Bovenstaande Vereeniging, onder- afdeeling "an gymnastiek-vereeniging „Oefening kweekt Kunst", gaf Don derdagavond ia „Casino" met mede- working van de Heeren afdeeling en het Casino-orkest, ten bate van het fonds tot aankoop van een ver6eni- gingsvlag, een uitvoering onder leiding van den directeur der Vereeniging, den heer J. F. van Loo. Een uitgebreid en afwisselend pro gramma, werd door een nagenoeg volle zaal, aandachtig en met geest drift bygewoond. Van de dames waren er halter-, stok- en vrye oefeningen, benevens knodszwaaien (dit zelfde nummer is tijdens de openlucht feesten in Sept. j.1. uitgevoerd voor H. M. de KoningiD). De heeren gaven oefeningen aan de barren, het hoogrek en vrye oefeningen, benevens een parodie op vrye oefeningen. Een en ander werd met eenlge voordrachten afgewisseld en vermocht de aanwezi gen zeer te boeien. Tot slot 6en propagandistisch too- neelspel in 1 bedrijf, getiteld„Het Scheidsgerecht van Hygiöa". Een bal besloot dea gezelligen, afwisselenden avond. Rechtbank ta Alkmaar. Voor de Rechtbank te Alkmaar werd behandeld de zaak tegen M. L. F. en P. Lwerkman aan de gasfabriek. Laatstgenoemde had het door het uitschakelen vau de gasmeter mogelijk gemaakt kookgas te gebruiken, zonder dat dit door den meter werd aange geven. Tegen P. L. werd 14 dagen gevan genisstraf geöiscbt. Zyn vrouw, die medeplichtig was, hoorde f 25 boete of 10 dagen hech tenis tegen zich eischen. Tegen A. V. S., oud 28 jaar, en J. v. d. B., oud 18 jaar, werd wegens looddiefstal aan boord van een Urker vaartuig, dat alhier in de haven lag en toebehoorde aan M. B., reapectie- veiyk 14 dagen gevangenisstraf en 3 maanden tuchtschool voorwaardeiyk met een proef tyd van 2 jaar geéischt. BUITENLAND. Dt Russische Staatsschuld. Een Reuterbericht uit St. Peters- burg, dd. 17 Januari meldt, dat de Volkscommissarissen aan het Centrale Uitvoerende Comité des sovjets het decreet betreffende de onvoorwaarde- lyke anuleering, zonder uitzondering, van alle buitenlandache leeningen, ter goedkeuring hebben voorgelegd. Spoorwegongelukken. Uit Saarbruucken wordt gemeld, dat Woensdag een trein met verlofgan gers (234) in de buurt van Kirn is ontspoord. De locomotief, de bagage wagen en twee personenwagens stor ten van den dyk. Er zyn dooden en gewonden. Getallen zyn nog niet bekeud. De oorzaak van de ontsporing is het wegspoelen van een gedeelte van den spoordyk tengevolge van den sneeuwval. Donderdagmorgen reed by Oedingen (Weslfalen) in volle vaart een D trein, afgevraagd, waarom een heer als Mr. Heronsgate, hem in zyn dienst had genomen." „Misschien was hy op een andere manier nuttig, vader," opperde Lucy. „Mr. Heronsgate wilde nooit, dat men een woord kwaad van hem sprak. En Frank heeft altyd van Karl ge houden tot aan den oorlog. To6n noemde by hem een vuile Duitscher." „Wat hy ongetwijfeld waa," lachte haar vader. „Hy is jaren in Engeland geweest en heeft onze gastvryheid en ons geld aangenomentoch waa hy bereid en verlangend heen te gaan om tegen ons te vechten." „God zal hem straffen, vader, wees maar niet bang," zeide Lucy. „Weet gy, dat, nu ik erover nadenk, een jong Fransch meisje, die had aan gebeld, met Karl tot aan de deur terug liep? Het is ongeveer zes maanden geleden op een kouden, tameiyk mistigen avond. Zy kwamen recht op de deur toe en ik hoorde hem in het Fransch afscheid van haar nemen." „Als dat waar is, is het dan niet zeer vreemd, dat zy later Mr. Herons gate kwam opzoeken?" „Ja, mylady," antwoordde het meisje. „Maar ik herinner het my zeer goed ofschoon hetnatuurüjk wel niet de zelfde jonge dame kan zyn geweest." „Waarschyniyk niet," zeide Enid. Gy zyt er niet heel zeker van. Hy wenscht klaarbiykeiyk deze Made moiselle Sauva^nlet te ontmoeten. Ik ben benieuwd, wat wel de bood- komende van de richting Bremen, voor Keulen, op een t rein met verlof gangers. Er moeten tal van dooden en gewonden zyn. Hun aantal is echter wegens totale verstoring van het telegrafisch en telefonisch verkeer niet op te geven. Uit nabijgelegen plaatsen zyn doctoreD, hulppersoneel enz. met extra treinen naar de plaats der ramp vertrokken. By Rzeszof is de sneltrein naar Weenen in botsing gekomen met den sneltrein Krakau—Lamberg. Zeven tien personen, onder wie zes soldaten, werden gedood on vyftig gewond. Ollfantsavlsssch. Bü het uitladen van d6inetagerio van Hagenbeek te Chemnitz is een van de groote olifanten overreden en zoo zwaar gewond, dat .men hem heeft moeten dooden. Het vleesch van den olifant, die in levenden lyve drie duizend kilo woog, zal worden opgegeten. Koleanood In Amerika. Uit Washington wordt d.d. 17 Jan. gemeld Ten einde tegemoet te komen aan do ateenkolenschaarschte, heefc de brandstoffenregelaar Garfield de slui ting voor vyf dagen gelast vau alle fabrieken in Amerika, behalve die, welkelevensmiddelenbereiden.Tevens is medegedeeld, dat de regeering tien weken lang eiken Maandag de fabrie ken zal doen stop zetten. Verder is bepaald, dat de couranteu slechts zooveel steenkool mogen ge bruiken als bonoodigd is voor de uit gave van één editie per dag. De bureaux mogen vyf dagen per week verwarmd worden. De schouwburgen moeten de eerste tien Maandagen gesloten zyn. BINNENLAND. Vargoadlag wegont kostwinna rachap. Een wetsontwerp is ingediend tot tydeiyke verhooging Vfcn het maxi mum der vergoeding wegens kost winnerschap van dienstplichtigen. Het strekt ter verhooging van het aigemeene maximum van f2.- tot f 2 50. De Vee- en Vleeschhandel verneemt, dat de regeering van plan is, maat regelen te treffen, dat, behalve het bevroren vleescb, ook de voorraden gezouten vleesch in consumptie komen. De voorraden gezouten en bevroren vleesch worden geschat op VU mil- ltoen K.G. Da gemeenteraad «n dodlatrlbutlawat. Onder dit opschrift geeft het tyd- schrift „Gemeentebelangen" een be schouwing over den Invloed dien de gemeentebeituren hebben op de uit- vooring der diatributiewet. Deze legt de zorg dat er een voldoende hoeveel heid levensmiddelen in elke gemeente aanwezig en verkrygbaar ia, in han den der gemeentebesturen en toch betoogt het blad - heeft de raad op de levenamiddelenvoorzieniDg zoo goed als geen invloed, omdat volgens art. 126 der gemeentewet de uitvoe ring van een wet in de gemeenten opgedragen is aan B. en W. „En wat het geld aangaat, dat de gemeente heeft te betalen voor de distributie, de wet schrijft voor wat ten laste der gemeente moet worden gebracht. Volgens art. 8(2) der diatri butiewet behooren die kosten tot de verplichte uitgaven der gemeenteen als de raad ze niet op de begrootiug brengt, doeu gedeputeerden het vol gens art. 212 der gemeentewet. De raad kan dus niet het geld weigeren, zoolang er geen beöooriyke contróle wordt gehouden of hem niet een zekere invloed wordt gegeven, want dan nemen gedeputeerden eenvoudig zyn taak over. „De raad -van Delft b.v. heeft dit gebrek aau macht sterk ondervonden, to6n hy conti öle wilde op de fioan- cieele gestie van het distributiebedryf en B. en W. eenvoudig een accoun tant hadden aangesteld, dien zij ge schikt achtten, terwyi de raad hem niet zelfstandig genoeg oordeelde en een andere regeling wilde. De raad kon hieraan echter niets veranderen. „En nog merkwaardiger is bet met de brandatoffencommissies. Hier is zelfs van een bemoeiing van het ge meentebestuur geeu sprake. Hoe dit schap kan zyn, welke aan het post kantoor te Cbaring Cross op haar ligt te wachten?" Zy stond aan het lange venster op do rivier te staren, waar een zwarte sleepboot met moeite drie zware vrachtschepen tegen den stroom op sleepte. Zy dacht na. Als zy visitekaartjes had met den naam van Sauvan erop gedrukt, en het postkantoor binnentrad, voorwen dende dat zy het Engelsch gebrekkig sprak - want zy kon uitstekend Fransch sproken - kon zy onge- twyfeld zich verzekeren van de ge heimzinnige boodschap, welke van Roger Heronsgate op haar lag te wachten. Doch was zulk een daad wel eeriyk? Hy beminde en vertrouwde haar. Dat wist zy. Haar eigen eergevoel kwam tegen zoo'n handel wy ze in opstand. Als zy hem liefhad, zooals zeer zeker het geval waa, waa het dan haar taak te trachten, ver moedens op te wekken, welke onge grond waren of om haar toevlucht te nemen tot heimelyke middelen om óf een paradys óf een hel voor zich zelve te scheppen? !én ding was duideiyk. Roger Heronsgate voorzag een bezoek van zekere Mademoiselle Sauvan, welke hy, om de een of andere onbekende reden, niet wensebte te ontmoeten. Doch om haar tevreden te stellen, had hy haar naar Cbaring Cross ge schreven, waar zyn brief nu lag. „Waarom wensebte hy haar te met de distributiewet, die ook brand stoffan noemt, in overeenstemming is te brengeD, is een raadsel, maar zeker is, dat onder het rykskolenbu reauspeciaie commissieszyningesteld, die elk voor een aantal gemeenten werken en dus op geenerlei wyze aan den raad vorantwoordeiyk kunnen zyo, op wier gestie B. en W. geen invloed hebben. Toch moet, als die commissies geld noodig hebben, de gemeente daarvoor optreden." Basragallng ta Amatardam. De gemeenteraad van Arasterdam nam zonder stemming een voorstel van de commissie voor strafverorde nicgen aan, waarby winkel-étalage verlichting weer wordt toegestaan, tot ten hoogste de helft der normale sterkte. Bovendien moet op het totaal verbruik behooriyk worden bezuinigd, naar het oordeel van B. en W. Een winkelier zal dus weer vry zyn, om zyn electrischen stroom of gasverbruik te verdoelen tuaschen woonhuis, winkel en étalage, zooals hy dat verkiest. En Amsterdam zal voor het sluitingsuur iets van zyn ouden gezelligen aanblik in de winkelstraten terugkregen. 'tls maar tehopen.dat het nu met de bezuiniging goed zal b)y?en gaan. Verstandig lijkt het in elk geval, dat overtreding niet gestraft zal worden met den rompslomp van bekeuringen, maar door „dwang maatregelen" afsnyding natuuriyk van de beide bedry ven. Wat allicht krachtiger zal werken. (H.blad.) Da kolenproductle van Limburg. Ds staats- en particuliere myneu in Limburg hadden over 1917 een g6zameniyke kolen productie van 3 018.000 ton (v. j. 2.066.000 ton). Hoog watar. De Maas by Maastricht stond Don derdagmiddag 4 uur op 4.21 M. Du rivier is buiten haar oevers getreden, en stroomt door de dorpen Heugen, Limmel, Borgharen en Gronaveld. Be kelders der bewoners van Wyk en St. Pieter staan onder water. De gemeenschap met verschillende dorpen is verbroken. Konljnanvlaaaeh. Nu het vleesch al achaarscher gaat worden en voor den middenstand on kleinen man byna niet meer te be kostigen is, heeft het bestuur v(m den Nederlandschen Pluimvee- en Konynenhoudersbond (N.P.K.B.) be sloten de aandacht te vestigen op bet gebruik van konynenvleeach, dat zoowel in voedingswaarde als in smakelykheid niet voor dat van runderen, varkens en schapen behoeft onder te doen. Te dien einde he6ft genoemd bestuur met den restaura teur van den Dierentuin te 's Graven bage een overeenkomst getroffen om gedurende de dagen der Gemeen schappelijke Pluimvee en Konyneu- tentoonstelling aldaar (18, 19 en 20 Jan.) konynenvleesch op verschillende wyzen toebereid, van den eenvoudfgen burgerpot af tot het meeat verfynde schoteltje toe, ter beschikking to stellen om zoodoendde tegeiyk ook het in alle opzichten ongemotiveerde vooroordeel weg te nemen, dat menig een tot dusver nog tegen het ge bruik van kooyDenvleeach heeft. Vooral in Duitschland moedigt de regeering het teelen van konijnen, om daardoor de voedaelnood tege moet te komen, zeer aan, terwyi van uit Belgié onlangs nog de uitspraak kwam„de konijnen helpen ons door do moeilijke tyden heen". In Nederland wordt de waarde er van nog veel te veel onderschat. Ean relletje. In de buurt van het bureau van Gemeentewerken aan het Gedempte Zuiderdiep te Groningen, waar Donder dagmorgen ongeveer 1000 personon zich voor sneeuwopruiming wildon aanmelden en van wie slechts 300 in dienst konden worden genomen, hebben dientengevolge relletjes plaats Ifehad. Baarby is wethouder H. J. Sissingh gemolesteerd en aan hoofd en handen verwond, terwyi zyn hoed vernield werd. Hy vluchtte in een kapperswinkel waarvan de spiegel ruit door de oprcerige bende vernield werd. Nadat een politie agent, een paar revolverschoten had gelost, ging de menigte uiteen. Vier peisonen, herkend als schuldig aan de molesta tie, zyn gearresteerd. Onder politiegeleide ging de heer Sissingh naar huis. INGEZONDEN. Bulten v«rantwooTd«lUkh»ld dor RodocUo. (Van nlot goplaatste atukkon wordt do oopy nlot teruggegeven). ontwyken? Wat kon dlo brief be vatten Voor een oogenblik verliet haar heur kalmte, zy was verbysterd. Ofschoon uur na uur en dag aau dag zy de verdenkingen, die in baar gemoed waren verrezen omtrent Roger had weggeredeneerd - om trent hem, dien zy zóózeer liefhad kon zy, hoe ze het ook probeerde, niet den vreeselyken angst kwyt raken, dat hy baar niet de waarheid had verteld. Haar uitnoodiging aan Lucy Bate man was een meester zet geweest doch zy gevoelde, dat zy op slinksche en oneerlyke w|jze handelde tegen over den maD, aan wiens eer zy niet behoorde te twyfelen. Openen loyaal van nature, haatte zy zich zelf, dat zy tot deze sluwe uitvluchten was neergedaald. Doch het zaad van het wantrouwen was in haar ziel ge strooid en langzaam doch zeker begon het vruchten te dragen. Er was een geheim betreffende Roger Herons gate en diens handelingen werden haar van dag tot dag OTduidelyker. Dat hy voor haar het feit had ge heim gehouden, dat by gedurende verscheidene dagen vóór den 4en Augustus afwezig was geweest, hield in zich zelf reeds de ernstige ver denking in, welke eiken dag meer veld won in haar hart. Zy beminde hem, dat was waar; doch zy was niet een dier verblinde, dwaze meisjes, die geen vlekje vinden in baar eigen bedrieger. Schrander, goed opgevoed en begiftigd met een goed gezond Amsterdam, 14 Jan. 1918. Geachte Redactie. Om den korten inhond van zyn artikel weer te geven, schryfc de heer Michels daar boven „Woorden als worsten". Een merkwaardig juist gekozen opschrift. Zóó is het inderdaad en het is aan zyn „worsten" te zien, dat ze oud zijn en verschrompeld. Het lekker is er af. Ze zyn opgepoetst. „Myn tyd is beperkt en niet be- otemd om negatief werk te doen", zoo b6gint hij z'n stuk. Dat is eeu verstandige schuldbe kentenis, want waariyk hy leverde zeer slecht negatief werk met al z'n geschryf tot heden. Negatief in elk opzicht, ook wat de productiviteit er van voor zyn party betreft. Jammer dat hy 't niet eerder inzag. Want nog altyd staat daar hst feit, dat by en zyn soc.-demcollega's hebben meegewerkt, om, in het dienstjaar 1917, aan 150 h 160 meest arme of behoeftige gezinnen zeventig duizend gulden loon te ontnemen, waarvoor hy tot op beden niets anders in de plaats heeft gegeven dan wat socia listische xoauwelpraat, waarmede deze arme tobbers hun maag niet kunnen vullen. En dat, zooals ik in myn vorig schryven, met verwyzing mede naar de verslagen van de Aro. Inspectie had aangetoond, volstrekt onnoodig. Dat ls dom, onbarmhartig, wreed, niet democratisch, sociaal onrecht vaardig en onrechtmatig. En volgens den heer Michels, zuiver sociaal democratisch I Wel be kome het hem. De heer Michels, in het nauw ge bracht, vertelt nu nog maar altyd niet te begrypen, wat men dan wèl bad behooren te doen. Ik zeide het reeds, dat pleit niet voor zyn kennis van de zaken waar over hy te oordeelen heeft en nog minder voor zyn scherpzinnigheid. Hy valt my in dat opzicht bitter tegen. Intusschen, ik heb reden te vertrouwen, dat de burgery van Helder, voor zooverre zy kennis nam van ons schryven, 't nu wèlenzelfo zeer goed heeft begrepen. Zy beeft begrepen, dat de sociaal democraten, wanneer zy iemand in >Iaats van een snee brood, eenstoen lebben gegeven en daarvoor ter ver antwoording worden geroepen, gaan „doen of ze gek zyn" en niets meer begrijpen. En zóó is het. Heel het schryven van den heer Michels draagt dat kenmerk en daarom moet ik bezwaar maken er dieper op in te gaan. Met iemand die plotseling gaat doen of by idioot is, polemiseert men niet by voorkeur. Of is het niet kinderachtig dwaas, uit myn artikelen te willen afleiden, dat ik zou wenscheu „te doen voort woekerende verschrikkelijke toestan den aan het buisbedryf verbonden"? Is bet niet even zot, uit myn agi tatie tegen de Ryks Hoog. Burg. School af te leiden dat lk was „tegen uitbreiding en verbetering van het onderwys"? Immers ik pleitte juist by die gelegenheid voor een school- inrichting, zooals wij die deityda hier ter plaatse hadden in de school van Blok Dolk - Vastenou, doch dan royal gesubsidieerd door het Ryk en waar mannen van naam in ons land, hunne eerste opleiding ge noten. Met si*lk een school ware de be volking van Helder goed gebaat geweest met de R. H.B. S. kwam zy In vele opziphten van den wal In de sloot. Is bet niet hl te mal, nu nog weer eens een beschuldiging aan myn adres te willen zuigen, uit het toen malig door den Raad gegeven ontslag aan een social. onderwijzer, die zich in den milit. dienst ernstig tegen de krygstucht bad vergrepen, en wel op een wyze dat hy, volgens alle auto riteiten, niet meer behoorde toegelaten tot de opvoeding der Jeugd? Die onderwijzer heeft nota bene zelve, volgens verklaring in de Kamer van den toenm. Minister van Koloniën, schuld beleden en beterschap beloofd en eerst toen en daarna, kon hy weer een benoeming in de Koloniën machtig worden. Zoo zou ik, geachte Redactie, kun nen voortgaan, om aan te toonen, hoe dwaas, hoe idioot heel hetlystjevan beschuldiging is, dat de heer Michels, thans ln tastbare verlegenheid, tegen my inbrengt. Al die oüwe koeien zyn al zóó dikwyie uit den sloot gebaald, dat ze op de markt niets meer op- verstand, waren er nu ernstige ver moedens in haar geest verrezen vermoedens, welke, naar het baar toe scheen, werden bevestigd en be krachtigd door wat zy dien avond reeds had vernomen. Zy liep de gezellige kamer rond en praatte vriendeiyk met Lucy en haar vader. Wat [zy had vernomen, bad baar doen inzien dat de man, wien zy had beloofd te trouwen, in een nog ondoordringbaarder wolk van geheim zinnigheid was gehuld. Wie was die Mademoiselle Sauvan Had zy iets uit te staan met de zaak in Clarendon Road Waarom vreesde Roger Heronsgate een bezoek van haar? Kende zy de waarheid? Enid bleef aan het venster staan met de oogen gericht op de roode ondergaande zon aan gene z|jde der rivier en dacht diep na. Tenslotte had z|j besloten een bepaalde ge- dragslyn te volgen - een besluit, dat, zooals naderhand bleek, vol eigen aardige en onverwachte gevolgen zou zyn. HOOFDSTUK XVI. Enid doet een ontdekking. De electrische lift bel had geklonken en Bateman, aldus geroepen, bad Enid en Lucy alleen gelaten. Enid liep de kamer rond on bekeek dt kostbare snuisteryen, welke zy bevatte. Het vertrek waa smaakvol gemeubeld en op de zytafeltjes ston- De onzinnigheid en de onwaarheid van al die scheef en onjuist voorge stelde vertelsels is al zóó dikwijls afdoende weerlegd, dat niemand er meer ééaige waarde aan hecht. Ook de sociaaldemocraten niet. Men leze nog maar eens na, ge waardeerde redactie, wat al schoon en verheffend getuigenis, zoo „stree- lend" voor my, zy nog dezen zomor van my gaven. Een democraat door mijn deden I Een democraat, die zoo vaak met de soclaal-demociateu meo ten stryde trok, ais de vryzionlgen de richten der arbeiders vertraden! Kosteiyk toch, nietwaar? En nu opeens weer zoo leelyk? Kom, de heer Michels maakt zich en zijn partygenooten heusch 'n héél klein beetje erg belachoiyk. En, ze hebben al zoo zot comedie gespeeld dezen zomer, toen ze den uitgekleeden Oud weer gingen optuigen en voor dien „vriend van het coneervatisme" hun „mannen" opriepen. Méér zeg ik er nu maar niet van, dat komt later wel. Op een tweetal punten moge ik nog even terugkomen. Ik meende, in myn eenvoud, iets te weten van de vakbeweging in Nederland. Zoo wist ik, dat de soc.-dem. altyd beweren, dat het Ned.V.V. neutraal is ra wezen en bedoelen. Ik wist ook, dat dit misleiding is en had altyd het sterk vermoeden, dat dit zoogenaamd pleegkindwel degeiyk van een rooien Vader en Moeder geboortig was. Zoowel de soc.-dem. als de Vak- vereenigingsmannen van het N.V.V. ontkenden dit brutaal. En nu komt de heer Michels nog eens weer be vestigen, dat ik toch waariyk geiyk heb, want dat in de kraamkamer van de rooie familie dit kind inder daad door de eehtgenoote van een rooien Vader ia tor wereld gebracht. Ik verheug my in de bevestiging van myn vermoeden, maar voor. het kind ie het vreeeeiyk jammer. Ten slotte, de heer Michele doet de verrassende mededeellng, dat zyn Bond van Minder Marinepersoneel door den stryd zóó machtig is ge worden, dat zy is gekomen in de positie van „gezameniyk overleg". Dat is nu eens „mooi" en „kunstig" gezegd I En toch zal een groot deel van het meer ontwikkeld Marine personeel heelemaal niet applaudisse ren. En daar hebben ze groot geiyk in, want dat moois is een onioaarheid. Niet door zyn machtspositie, doch alleen omdat hy op de knieën ia gevallen en den liberalen Minister van Marine beterschap beloofd en hem aanvaard heeft als censor, dkkrom mag deze Bond, als by z|ju revolutionaire en anti-milit. gestie biyvend zal laten vareu, voortaan met den Minister komen spreken, en alléén op die voorwaarde zal hy worden geduld. Welnu, mynheer Michels, dat bad uw Bond van den aanvang af kunnen bereiken en by bad zich zelf en zyu slachtoffers véél leed en ellende kunnen sparen, ook dezen knieval, wanneer by niet als een roode, doch als een militaire organisatie, krachtig, manmoedig ware opgetreden. U, en uwer vrienden leiding, draagt voor al dat leed en voor zoo ont zettend veel teleurstelling, de ver- antwoordeiykheid. Gy durft de consequentie van uw roekeloos dryven thans niet vonler aange haalt bakzeil en gy coodigt nu uw matrozen en mariniers uit, het rooie baadje af te leggen on op audiëntie te g&an in echt Marino- blauw. En ge volgt daarmee het roemrucht voorbeeld uwer groote Mannen, die ik ln bun eerste rooie jaren ten paleize heb zien komen, om, gekleed m hun kantoorjasje, in handen van H. M. de Koningin den eed of belofte af te leggeD, maar die er nu beengaan als brave „burgeriyke hervormers", deftig swart gerokt met witte das. En dat Is „braaf", maar niet oprecht, want boe deftig ook ln 't zwart en boe lelieblank godastvoor u en uw p&rtygenooteu geldt nog altijd de ernstige waarschuwing: Paat op! In cauda venerum, dat Ii: In den staart schuilt het gif. Geloof my, geachte Redactie. Uw Dienaar Staxlicxn. den vele portretten in zilveren lijsten van verschillende grootten, meereu- deela portretten van het schoone geslacht. Elk van deze portretten bezag Enid met groote nieuwsgierigheid, terwyi zy ondertuuichen met Lucy babbelde. Sommige ervan, welke autogra- phische inscripties droegen, nam zij in haar hand, liep er mede naar het venster en staarde er met verwon dering naar. Sommige waren menschen, die wel bekend waren ln het Londemche gezelschapsleven. Een was dat van de Bcbalksche weduwe vaneengTaaf een vrouw, die in de stad een groote vermaardhsid had verworven als een van de knapste brldge-apeel- sters te Londen; een ander was weer een [mooi paneel-portret van Rosé mary Wanley, die door iedereen tot de beauty van het vorige soizoen was verklaard. Misschien was het met een licht gevoel van jaloezie, dat zy deze portretten van mooio vrouwen bezag, waarmede haar min □aar zich scheen ,te hebben omringd. Maar haar aangeboren nieuwsgierig heid was opgewekt, tegeiyk met een zucht naar avonturen, nu zy alleen waa ln Roger's kamers. Elke vrouw is vervuld van nieuws gierigheid als het de omstandigheden betreft, waaronder haar minnaar leeft en misschien ls dat niet on natuurlijk. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 1