HELDERSGHEC1UUHT VAN ZATERDAfi 18 JAN. 1918. Tweede Blad. PLAATSELIJK NIEUWS. Salaris-Comité Onderoffioltrsn Kor. Marlnt. Door het Salaris Comité uit de drie bonden: den Algemeenen Bond van Onder officieren der Kon. Marine en het corps Marinieis, den Bond van actief dienende Onderofficieren, mach.dr. en stokers .Voorwaarts" en den Bond van Korporaals der Kon. Marine, was voor gisterenavond in .Casino" eene openbare vergadering belegd, waar het ontwerp salaris-verordening zou worden uiteengezet en besproken. Inleiders waren voor het technische gedeelte de heer De Nys, lid van de Staatscommissie, voor het organisa torisch deel de heer De Zwart, adm. van den Korporaalsbond. Nadat de voorzitter der vergadering, de heer De Zwager, den aanwezigen het welkom had toegeroepen en zijne voldoening had uitgedrukt over de flinke opkomst, kreeg allereerst het woord de heer De Nijb. Deze gaf allereerst een uiteenzetting van het verloop der huidige soldij- regeling. Evenals alle rijksambtenaren z(jn ook de traktementen bij de marine slecht. Jarenlang namen-de mindere, gegradueerden een geïsoleerd stand punt in en keken nooit naar loonen buiten de marine. Br waren toen hoofdzakelijk ongehuwden en loon regeling was niet zoo urgent. Maar toen geleidelijk meer gehuwden bij de marine kwamen, ontstond ten opzichte der aalariaregeltng een ach terstand. Er werd te veel gebouwd op de emolumenten, de vrije voeding en wat dies meer zij. Dat hierdoor het personeel der marine verliep, is een feit en dat. vroeger, bij de ongehuwden, dat verloop minder groot was, ia logisch. Bij de ontwikkeling der techniek ook in d6 rangen der marine, werd de salarisregeliDg vergeleken met die ln de burgermaatschappij, hetgeen ten nadeele was van de marine. In 1896 nog heerschten schandelijk lage traktementen. In verschillende jaren kwam verbetering, maar het bleef lapwerk. Telkens werd om meer gevraagd, elke minlaf6r brak zijn hoofd met een betere regeling, nieuwe gezichtspunten doken op, maar tot afdoende verbetering kwam men niet. Tenslotte kwam de motie Duymaer van Twist. Boch alle lan- middelen stelden geenszins bet per soneel tevreden. Het verloop bleef groot, totdat in 1918 een soldijcom missie werd ingesteld, die had te onderzoeken, op welke manier ver betering ware aan te brengen. Bij deze regeling werden de traktementen niet voldoende herzien. Bnhet groote verschil tusschen de huidige Staats commissie en die van 1918 ia, dat de laatste gelimiteerd was op een bepaald bedragen dezeniet.Toenmaals werd men afgescheept met een stelsel van b9taliDg naar behoefte, gehuwden en ongehuwden hadden ongelijke salarissen. Het brevettenstelsel werd gehandhaafd, de plaatsing aan wal was niet goed geregeld, en met de opkomst van reserve-mil. was geen rekening gehouden. De Minister van Marine heeft zich thans op het standpunt geplaatst, dat de- huidige regeling gebaseerd moet zijn op gewone omstandigheden. En dan blijkt dat de militaire trakte menten sterk ten achter staan by de burger. Nog verleden jaar zeide de Minister van Marine geene aanleiding te kunnen vinden in salarisherziening, omdat de salarissen pas geregeld waren. Spr. behandelt het ontworpen rap port. De grootste beteekenis heeft daarin, dat de standtraktementen worden opgevoerd. Met het toelage- stelsel is hierin gebroken, omdat dat voor een deel beheerscht wordt door de salariskweBtle. Toelage geven is uitstekend,maarhetmag geen invloed hebben op het traktement. De gepen sioneerden, die wegens de mobilisatie teruggeroepen zyn, en op hun oude traktement bleven staan, zfjn er op achteruit gegaan, daar ze in de burger maatschappij thans meer verdienden, Geene overdreven eischen worden in het Salaris ontwerp gesteld. Ver geleken met de burgersalariaaen z(jn ze niet zoo heel veel daarboven. Spr. gaat op enkele regelingen nader in, en wijst er op dat de ontwerp regeling in haar verband moet worden be schouwd, niet elk onderdeel afzonder lijk. Dan blijkt wel, dat men toch binnen den tyd van de eerstvolgende verhooging vooruitgaat. De heer de Zwart wijst op door den vorigen spr. geschilderde wanhoopsgeschiedenis der nieuwe traktemeutsregeliog in verband met de toenmalige organisatie. Als we bedenken hoe toen het personeel ge organiseerd was, dan herinneren we ons, dat het organisatorisch bewust zijn destijds nog bitter weinig be- teekende. Hetgeen bereikt werd is het resultaat van die weinige orga nisatie. Dat wy er thans beter voorstaan is dan ook aan de betere organisatie te danken. Dat na de Staatscommis sie van 1918 thans weer een nieuwe noodig is, is het bewys, dat die or ganisatie nog niet is zooals zij wezen moet Als dat zoo ware, behoefde men eene nieuwe regeling immers niet in den smeltkroes van zoo'n Staatscommissie te werpen, waar het edele met het onedele tezamen wordt versmolten en altyd iets min der goeds uitkomt. Ban kwam één groote wensch naar voren, waaraan de Min. misschien nog wel tornen kan, doch om zyn wenachen in den smeltkroes te gooien is nooit goed. Spr.memoreert hoe deze ontwor pen regeling tot stand kwam. Tien, twintig jaar terug werd in het Par lement steeds over do achterstelling van het marinepersoneel gesproken. Eén enkele stem om verbetering ging op, eerst ontkende een toenmalige minister de urgentie van verbetering, daarna werd schoorvoetend erkend dat er wat te verbeteren was, en een paar jaar later werd een stapje op weg gezet. Dat het niet grooter waa, kwam wegens den genogen aandrang uit den boezem van het pereoneel zelve. Lange jaren heeft hot geduurd vóór men goed en wel de organisatie der marine heeft moeten leeren erkennen, als zynde gegroeid uit de omstandig heden. Het resultaat van de instelling eener Staatscommissie is gekomen en hoewel op haar werk kritiek ia uitgeoefend, is toch thans na 4 jaar, een nieuwe Staatscommissie benoemd, waarin vertegenwoordigers zitten van alle organisaties. Dit bewijst, dat men die organisaties beeft leeren waardeeren. Het verschil tusschen de huidige Staatscommissie en die van 1913 is in een opzicht nogal balangrykom dat aan één eisch, die in den laatsten tyd vooral zoo scherp naar voren is gedrongen, voldaan is. Spr. bedoelt de openbaarheid. In de vorige Com- missio werd uitdrukkeiyk aan de vertegenwoordigende bestuursleden verboden iets over den stand van zaken aan hun besturen te verklap pen. Dat is tbans andersniet alleen dat wij als salaris comité een uit- noodigiüg hebben-gehad zitting in de Staatscommissie te nemen, maar ook is er in vastgelegd, dat wy steeds met onze besturen overleg kunnen plegen. De band is dus gelegd om 63n zoogoed mogeiyk effect te kuncen bereiken. Hoe ztln we aan deze Staatscom missie gekomen Is zfj ons van bo venaf aangeboden? Ia 1913 immers waren de salarissen geregeld, en mis scbien ware nog een duurtetooslag of zoo te geven, maar een eigenlijke salarisherziening was immers niet meer noodig? Het gooreania&erd personeel echter besloot er niet in te berusten. De Com missie is er gekomen omdat, evenals in de burgermaatscbappyen het per soneel inzag dat op het punt van salarisherziening het één groot belang •was van allen zich te vereontgeD. teneinde gezameniyk te?kunnen slag leveren. In adressen en mondeling werd het goed recht verdedigd en kort nadat van de zyde desmtnislers vefttaard was, dat van salarisher- rieniDg geen sprake was, werd me dewerking verleend door de ioBtellicg eener nieuwe staatscommissie. Als er ooit een bewijs noodig ware aan het personeel, dat alleen door organisatie iets bereikt kan worden, ia hot wel dit. Houd daarom, roept spr. uit, uw organisatie hoogZy alleen kan iets goeds tot stand brengen. Spr. merkt op, dat van de geor- ganiseerden er percentsgewijs nog velen zyn, die klaploopen op het werk van hun makkers. Waar is uw salaris ontwerp? vraagt spr. hun. Als gij mede profiteert straks van onzen ar beid, zult gij dan tegen de ongeor ganiseerden kunnen zeggenals gij gedaan bad als wy, hadden wy nu geen Staatscommissie noodig gehad In Aug. 1914 moest blijken welke der organisaties ster bebeenen badden, Door de verdeeldheid onder het per soneel, van welke velen zich hadden afgescheiden, veelden de zwakke or ganisaties de voeten onder zich weg zinken. Na een winterslaap van eenigo jaren zyn zy nu tot de con- clusie gekomen, dat ook voor hen nog wel wat te doen viel. Spr. heeft het oog op de categorie dertorpodo makers en monteurs, voo; wie thans wel duideiyk is, dat by ernstige aangelegenheden van bun organisatie geen kracht ten goede kan uitgaan. Aan den vooravond van een nieuwe salaris-regeling, moet het personeel zich aan de hand der geschiedenis afvragen wat deze het geleerd heeft. Alieon dit: de tot standkoming dor Staats Commissie is het werk van de georganiseerde samenwerking. Een dier organisatie'*, de Bond voor Minder Marine-personeel, heeft gemeend o een minder goed gokozen oogenblik zich te moeten afscheiden. Dit neemt niet weg, dat thans het resultaat van ons werk vóór oua ligt. Het leert aan allen, ongeacht of zy de pet dragen en een wat mooier uniform dan do muts, dat zij in groote kwesties één gemeenschappeiyk belang hebben, en aan hun besturen moeten zeggen: leert nu, dat gy samenwerken moet, of anders ga terug naar da gewone georganiseerden. Maar wilt gy iets bereikeü, werk dan samen tot het einde toel Van de gelegenheid tot debat werd een druk gebruik gemaakt. Serg. Everaard dankte in eene rede bet salaris-comité voor zyn arbeid, wyst er op dat nwj. scbr. De Nys, die in woorden uiterst bescheiden was, dit geenszins was in zyn werken. Wat de salarisregeling betreft, spr. zegt als zyne mesning, dat zfj te bescheiden is. Immers, zy mag wel tweemaal zoo hoog zyn als tbaEs het geval is. Door duurte en ver- hooging van den levensstandaard. Het is tengevolge van de vele rangetjes wel moeiejyk iets te distilleeren, waarop niets aan te merken zou zyn. Door de boomen ziet men het bosch niet. Na den oorlog zal de toestand voor- loopig niet veranderen. Min. Treub heeft nu al gesproken van afschafflog der distributie, daar die te veel kostte en van opvoering der pryzen tot die, welke na den oorlog vermoedeiyk zullen gelden. En de arbeiders, heeft by gezegd, moeten maar zien er te komen, want de Staatszorg houdt dan op. ,De vogeltjes moeten maar vliegen". Nuvliegen zullen wy I Spr. zou dus het dubbele willen vragen, maar de groote moeielykheid ligt in het aantal rangetjes. Spr. geeft in overweging de regeling nog eens te herzien en niet te bescheiden te zyn. Spr. behandelt nog eenige technische zaken omtrent de voor gestelde regelingen. Verschillende vragen en opmer kingen worden gesteld. Wy vermel den er deze van Door een afgevaardigde van den Torpedomakersbond wordt de houding van het salaris comité gelaakt, omdat bet geen voeling hield met dezen bond en dezen niet heeft geraad pleegd. Het ligt op den weg van oen groote organisatie om de kleinere niet te verwaarloozen. Welke be slissing ook valt, deze Bond zal een geresorveerde houding aannemen. De Bond is in deze de deskundige, die gepasseerd is. Spr. wil, dat ieder vakman zich in zyn eigen bond aanalulte, om dan te komen tot een centralisatie van alle bonden in één groot lichaam. Eon ander ia bet daarmede niet eens en meent, dat de kleine hondjes voor de groote op zy moeten gaan. Een vijfde debater is teleurgesteld door hetrapportder Salariscommlssie, omdat daarin is afgeweken van eene uniforme salarisregeling. Men moet niet betalen naar behoefte, maar naar prestatie. Elke onderofficier, onver schillig of by torpedomaker of monteur is, heeft dezelfde behoeften. Zoolang er verschil is in traktement, blijft er verdeeldheid heerschen, Nummer 6 bespreekt de positie van het machinekamer personeel. Dat kan geen onderofficier worden .moet nu de gelegenheid hebben by het verlaten van den dienst zyn welatandsgrena te verbetereu. Spr. krygt op zyn 40e jaar als maximum f 8.75, by het verlaten op 82jarigen leef tyd f3.-, eon onderofficier heeft by 32 jaar f 4.60. Bat is een groot verschil. Nummer 7 bespreekt het salaris der metaalbewerkers. Jammer, dat 80% van de torpedisten niet de gelegenheid hadden, zich over deze regeliDg uittesprek6n. Het ware een taak van beleid geweest, als men rekening had gohouden met de omstandigheden en ook de torpedo makers om hun oordeel bad gevraagd. Tuaachon beide Staatscommissies is, meent spr., niet veel verschil. Beider arbeid is geheim. Een drietal volgende debaters be- sprtekt technische kwesties, dringt nogmaals aan op organisatie. Do voorzitter van den Boad voor Minder Marine Personeel is no. 11 van de rij. Hy licht de houding van dien Bond toe inzake zyn uittreden uit de Salaris Commissie. 1 Mei 1917 werdon alle organisaties door deD Korporaalsbond uitgeDOOdigd toteonesamenkomat,om te bespreken de benoeming van een lid voor de Staatscommissie. Ook in spr. orga nisatie is druk uitgeoefend om die Staatscommissie benoemd te krijgen. Op het beslissende moment, toen dio Commissie stond te worden be noemd, ontstond een kink in den kabel. De Min. bad aan het Salaris- Comité een schrijven gericht, waarin by mededeelde, dat ook een afge vaardigde van dat Comité zou worden benoemd om daarin zitting te nemen. Het Salaris Comité wenschte evenwel uit olke organisatie e.en lid benoemd ta zien, en schreef dit aan den Min. Minister Rambonnet echter wees dit pertinent af. Wat is nu de groote misdaad ge weest van den Boud voor Minder Marinepersoneel Dat bfj voor zichzelf een request aan den Minister presen teerde om alsnog een vertegenwoor diger uit dien Bond in de Staats commissie te benoemen. De Bond wees als zoodanig aan de heer Michsl», doch de Min. zefile, dat het een mili tair moest wezen. Wat is hier nu tegen om zoo op ons af te geven Voor de onderofficieren der vloot, ia onze ééoe stem meer toch winst? Over het rapport zal spr. niet uit weiden. Wy moesten maken er by te zyn, anders ging bet ons als de onderofficieren der landmacht, by hun tweeden Bond. Zy kwamen te laat. Wy hebben onmiddeliyk erkend bulton de schreef te zyn gegaan. Hadden wy 't niet gedaan, zouden wy dan erkend zyn 't Is wel eens geweest, dat wy de groote vuist van 't salaris-comité vóór ons zagen en weggestuurd werden als wy vroegen óók eens op de hoogte te mogen komen van den arbeid van het sa laris-comité. Toen hebben wy ons maar afgescheiden. Het hoofdbestuur heeft in een brief daarvan kennis gegeven. Spr. leest dien voor. Onze grieven gingen niet tegen het salaris- comité, maar tegen den Minister. Het spijt ons, dat samenwerking in deze afgewezen is, omdat wy in de toekomst wel meer op samenwer king zullen zijn aangewezen. Wy badden een ontwerp van den Korporaalsbond vóór ons en moeateo nu trachten zelf iets te maken. Ge tracht werd de salarissen evenredig te maken. Verwonderlyk is het, dat d3 eischen thans heel anders zyn. Het is natuurlyk dat de onze vor- schillen van den Korporaalsbond, de onze zyn laag en het zal wel moei- lijk zyn ze aan de andere aan to passen. Nadat nog een twaalfde stem zich beeft doen hooren, bespreekt de heer Do Nys de verschillende opmer kingen. Den heer Everaard merkt hy op dat de thans ontworpen rege ling moet gelden voor normale tyden. Hy behandelt de kwesties van het bereiken der maxima, de regeling voor aan den wal geplaatsten (onge- trouwden moeten meer hebben om dat zy in kostgeld vervallenvoor getrouwden geldt dat niet), der perio dieke verhoogingen enz. Van de uni formiteit moet worden afgestapt, om dat men in de toekomBt rekening moet houden met de utiliteitsmo tieven. Be heer de Zwart heeft zyn eigenlijke materiaal maar wat be waard, wel verwachtend, dat er in het debat een en ander zou loskomen. Het valt mee, dat het niet erger is, want per slot van rekening zyn niet zulke groote opmerkingen gemaakt. Do grootste is wel onze te groote bescheidenheid en bet niet voldoende indenken in de manier waarop we ais knipmessen hadden mogen buigen voor kleinere organisaties, om te vragen alsjeblieft ook mee temogen doen. De bescheidenheid der eischen. Wy zyn vakvereenigingsleiders. Spreker heeft in het Correspondentieblad ge zegd, dat de regeling is voor normale omstandigdigheden en dat daar niet af, wel wat by kan. Het is een reöele aanbieding. Het minimum-salaris dient in overeenstemming te zyn met den minimum eisch. Spr. behandelt enkele detailpunten en verdedigt de houding van het Comité daarin. Zouden er, nu de Torpedomakers niet uitgenoodigd zyn, geen deskun digen in het Comité zitten? Spr. betwist dit; er zit een korporaal- torpedomaker in, die by uitstek des kundig is. Het verwyt is ongegrond bestond by de instelling van de vorige Staatscommissie geen Torpe- domakersvereeniging en dus ook geen adres. Eerst na dien tijd is actie gevoerd en hebben ze een vertegen woordiger gekregen. Wy hadden ook voor de torpedomakers eischen ge steld, zelfs vóór zij een organisatie hadden. Kent men dan ons yeree- nigingslev6n zoo weinig? vraagt spr. 80 pet. zouden thans gepasseerd zyn. Weet de debater dan niet, dat 50 pet. van de torpedomakers in onzen bond zitten? Het ligt niet op den weg van eene organisatie tot eene andere te komen, die pas opgericht ia. Als hun belangen niet voldoende be hartigd worden, is dat de schuld van hun eigen Hoofdbestuur, dat ais ver- antwoordeiyk leider by het salaris- comité moet komen vragen om sa menwerking. Wy hebben bovendien gey verd voor de verbetering van een duurte toeslag. En waar zaten de torpedomakers bij de regeling der Indische traktemen ten? Al* gy by ons waart gekomen, hadden wy u in deze buitengewone omstandigheden niet buiten de deur laten staan, wy zouden de scheid*- muren wel weggehaald hebben. En gy zoudt wel tot de erkenning zyn gekomen, dat een apai te vereeniging onnoodig was, Spr. komt nu op de beantwoording van Smith. Deze heeft niet alles gezegd. Het salariscomiié was op gericht om eone Staatscommissie be noemd te krygen. Toen die taak vol bracht was, had het uit alkander kunnen gaaa. Toen kwam de brief van den Min. v. Marine, ons uitnoo digend een lid zitting te doen nemen in de Staatscommissie. Wat te doen, toen onze vraag om uit elke organi satie een lid te benoemen, was afge wezen? Eu dit juist deelde Smith niet mee dat wij oen convocatie kregen voor eene vergadering, waar als eerste punt op het programma stond de benoeming van een lid in die Staats commissie. Wy wisten dus, dat wij één vertegenwoordiger moesten be noemen. Er werd een uitgebreide discussie gevoerd over de vraag, of bet comité zou biyven bestaan en dan 1 lid benoemen of niet. Ging bet uit elkander, dan kon elke ver eeniging vragen om een vertegen woordiger. Bltsef het byeen, dan was het zcdeiyk verplicht ook maar één vertegenwoordiger te benoemen. Na het vóór en tegen overwogen te hebben* werd besloten by elkaar tu biy?on. Dat ia vergeten door Smitb to vermelden. Het is esn van oorste beginselen van het. vereenigings leven, ook door den Bond v. M. M. P. ondericbreven, om zich neer te leggen by de uitspraak eener vergadering. Spr. kan zich indenken, dat de B. v. M. M. P. langzamerhand tot ceao andere meeniDg kwam. Maar dan had bet dat op dio vergadering moeten zeggen. Toen het ons ter oore kwam, nam de Korporaalsbond du houding aan van elke andere vak vereeniginguw eisch intrekken of anders roy^moat uit het Salaris- -comilé. Die afscheiding is voor de toekomst een nieuwe twistappel. Door het schry van in Het Auker is wantrouwen gezaaid tegenóver het standpunt van net Salaris CJmité. Al vaker hebben wy in vergaderingen moeten vechten tegen de gestie van den Bond v. M. M. personeel, b.v. voor rflksduur t e- toeslag en botere salarieering. Spr. haalt enkele voorbeelden aan. Spr. behandelt nog do regeling van den B. v. M. M. P., die lager is dan die van het Salaris Comité. Hy eindigt met de opmerking, dar door deze vergadering de atmosfeer zuiverder is geworden, en veel misverstand is opgehelderd. Moge men overal inzien dat de eisch van het Salaris Comité reeöl is. De heer Everaard dankte met een kort woord en nog eenige debaters en spr. dupliceerden, waarmede de vergadering te half twaalf gesloten werd. VolktMROtrtai. Gisteravond had een voorloopig comité in .Tivoli" een vergadering belegd, ten einde te komen tot het organiseeren van Volksconcerten. Slechts een klein aantal belang stellenden had aan dezen oproep gehoor gegeven. Verschillende adhaeBiebetuigingen wareD ingekomen, o.m. van den Bond van Onderofficieren. Verder was de heer Esselman als vertegenwoordiger van het Stedelijk Muziekkorps aan wezig. De heer Brands heet de aanwezigen welkom. Het doel van deze verga dering ia om de concerten van do Stafmuziek der Marine voor een uitge- breiden kring toegankelyk to maken. Er bestaat ep bet oogenblik gele genh6id voor burgers om deze con certen by te wonen. Dit is zoodanig geregeld, dat men zich voor den ge- heelen winter abonneert, waarvoor men direct f5.- moet betalen. Dit nu is voor een groote categorio van menschen onmogeiyk. Het plan is uu een en ander zoo danig te regelen, dat niet alleen de prys geen beletsel is, doch dat ook de mogeiykheld bestaat een enkel concert by te wonen. Gewenscht is evenwel, dat men een zoo groot mo gelijk aantal abonné's krygt; dit in verband met de verplichtingen tegen over de Stafmuziek. Spr. geelt dan ter verdere toe lichting het woord aan den heer Koek. Deze gaat accoord met het door den heer Brands gesprokono. Toen deze heer by spr. kwam met bet voorste] om eon entiée van 10 ct vast te stellen, gelyk dit in andere, grootere plaatsen het geval is, heeft hy dit onmogeiyk genoemd. In de eerste plaat* heeft men bier geen groote concertzalen. Gesteld dat men 700 bezoekers heeft, dan geeft dit nog slechts een bedrag van f 70.-. Hiorvaa biyft na -aftrek der onkosten heel weinig over. Toch moet de toegansprys niet te boog zyn, in elk geval moet deze biyven benedon de entré» voor de reeds georganiseerde concerten. Dit is moeiiyk. Echter beeft men de sympathie van stafmuziekkorps en muziekcommlsflie. Spr. heeft daarom hot volgende plan gemaakt. By wyze van proef zou men deze maanden nog 6 con certen kunnen geven, welke alle te zamen voor f 1.- toegankelijk zou den kunnen worden gesteld. Bat is dus 20 ct. per concert. Zö die niet geabonneerd zyn, zouden deze avon den dan tegen betaling van 25 ct. kunnen bijwonen. Het is naar spr. meent, niet raad zaam beneden dat bedrag te gaan, andera zou men misschien voor ca- deelige saldo's komen te staan, waar door voortzetting onmogelyk zou worden. Spr. stelt verder voor de zaak spoedig in algemeene lyuen te be handelen en de rest over te laten aan het te kiezen comité. Da hoer Verstegen vraagt of de concerten op hetzelfde peil zullen biyven. Hierop antwoord de heer Koek, dat men gauw geneigd is ta denken, dat waar minder wordt betaald, men ook minder te hooreu zal krygen uit is niet het geval. Niet dat spreker zou wenschon dat man op het eene concert precies hetzelfde kreeg ala op het andere, doch de bedoeling is zeer zeker dat concerten op dezelfde hoogte gehouden zullen worden. Echter, de directeur stelt het programma vast. De heer Heyblok merkt op datby het verkrygbaar stellen van abonne menten de toeloop misschien zoo groot zou worden, dat voor hen die een enkele maal bet concert zouden willen, bezoeken geen plaats meer is. Hierop antwoord de heer Brands dat men zoo'n succes, althans don eersten tijd, niet verwacht. Do heer Verstegen acht het ver krijgen van abonné's gewenscht. Het bindt de menschen en daardoor zal men er in slagen hen de muziek te leeren genieten. De heer Brands licht toe dat het ook bet doel is de menschen te 1 weren. Het plan bestaat dan ook, om by bspaalde werken een toelichting t.e geven. Hiertoe zou men do mede werking van den directeur van het, ïtafmuziekkorps willen inroepen, De heer Esaelman juicht het plan toe. Spr. heeft een slechte ervaring met de reeds bestaande abonnement* concerten. Deze toch zyn slecht* voor een bepaalde categorie van menschen toegankelyk. öe heer Brands merkt op dat by hierover met een der comité-leden heeft gesproken. Deze meende dat de bestaande concerten door deze nieuwe organisatie in gevaar zouden worden gebracht. Dit. is niet zoo. De nu bestaande regeling laat alle burgeta toe. Alleen de onderofficieren on min deren zijn hiervan, volgens een besluit der autoriteiten, uitgesloton. De beer Koek is van meening dat men op den verkeerden weg is. Hot- geen hier juist gesprokon werd is niet bevorileriyk voor het doel, waarvoor men bier bijeengekomen is. Op een voorstel van den heer Rnygh om de prys voor het by wonen van een enkel concert op 80 h 40 ct. te stellen, antwoordt de heer Koek, dat hö, na goed te bobben overwogen, gekomen is tot 20 on 25 ct. Het comité moet aan de muziek- commissie toestemming vragen voor het orgauiseeren dor concerten. Doch dan is het stellen van con zeker bedrag noodzakelijk. Dit zou by de bier boven genoemde kosten reeda kunnen. Gesteld, dat men van ieder concert een honderd gulden overhoudt, dan zou men dus voor de 5 concerten eea som van f 500 beschikbaar kun nen stellen. Spreker geeft tevens als de meest geschikte avond Dinsdagavond aan, telkens dus een weok na het gewone concert. De heer RuUgb meent, dat hot geringe verschil van 20 en 25 ct. er toe zal leidon, dat minder abonne meuten worden genomen. De heer Verstegen merkt op, dat f 500 een heele som is, gezien do menschen, die het zullen moeten op brengen. Spr. vraagt of hot niet mogeiyk is, dat de stafmuziek met hst batig saldo genoegen neemt, hetzy dit meer of minder is althans voor den eersten tyd. De heer Brands voelt wel wat voor dit idéé en geeft nader een plan aart om door het organiseeren van meer deren avonden tot een flink bedrag te komen. De heer Koek meent echter, dat dit niet de weg is. Vervolgens wordt, overgegaan tot het kiezen van het comité. Gekozen worden de heeren Brands, Brouwer, Heyblok, Koek en Verstegen, Be heer Esaelman wyst nog op de hier ter plaatse bestaande verteni- gingeD, die buiten deze gemeente een goeden naam hebben. Deze zullen in vermindering van het aantal dona teurs etc. nadeel van deze concerten ondervinden. Da toch niet rooskleurige conditie, waarin deze vereonigingen verkeeren wordt er daardoor niet beter op. De beer Koek merkt op dat hier geen sprake kan zyn van een con currentie spr. i* integendeel van meening dat het bywonen der con certen de menschen zal leeren goede muziek te waardeeren, waardoor in direct de ver&enigingen er voordeel by zullen hebben. De heeren Verstegen en Brands ondersteunen deze opvatting. Nadat de heer E*telman nog ver klaard heeft, dat by biermede geen onvriendeiykheid bedoeld, doch slechts voor zyn vereeniging opkwam, wordt de vergadering gesloten. Het comité bleef nog byeen voor verdere besprekingen. Os gaslantaarns. Met ingang van gisterenavond worden op de hoofdpunten in onze gemeente de gaslantaarns weder ontstoken. Wy achten het noodig er met aandrang op te wijzen, dat dit niet meet worden opgevat alt zou de voorraad kolen weder een ruimer verbruik toelaten. Men heeft deze maatregel getroften, uitsluitend om den gemeentonaren te gerieven, onder overweging, dat het branden van een 25- of 30 tal lantaarns bet gasverbruik niet belangryk zal verhoogen. Da sneeuw. Geholpen door den regen, z#n wy betrekkelijk spoedig van de sneeuw- ellende verloste Zoodra de dooi inj viel, beeft de Stadsreiniging met energie zich aan bet sneeuwruimen gezet; de ter zyde van de straten opgestapelde bergen worden spoedig opgeruimd, en nu do regen aanhield, was men al vroeg in den morgen bezig de laatste restjes op te ruimen. Hedenmorgen was de binnenstad, wat de straten betreft, schoon. Een woord van hulde aan het Ijverig en energiek werken van den Reini gingsdienst is hier op zyn plaats. Da in ons blad gepubliceerde klach- tor zake van het sneeuwballen gooien door de jeugd, zyn niet zonder resul taat gebleven. Op het Koningsplein althans zagen wy op de drukke uren een patrouille soldaten, die aldaar gestationeerd was, terwyi ook de pc- itie blijkbaar speciale orders bad ontvangen. Daardoor werden veel onaangename gewaarwordingen be spaard aan patseerende militairen en meisjes. Ksgslconeours „Hard gaat la". Gif-taravond had in da kegelbaan van Café ,Da Pool* de prysultreikiug plaats van het op die banen gehouden concours. Alvorens daartoe over te gaan, heette de voorzitter van Hard gaat ie", de beer A. Krynen, du aanwezige kegelaars welkom en herinnerde er aan, dat .Hard gaat ie" gemeend bad, ter gelegenheid van het25jarig bestaan der club, een concours op touw te zetten en dit concours nu waarvoor wjj thans byeen zyn, la schitterend geslaagd. Het aantal deelnemende vereenigingen en per sonen was nu wel Diet zoo groot, maar dat is ontegonzeggeiyk den kegelaars ten goede gekomen. Er is niet gewerkt, maar er is gekampte Spr. dankt dan ook voor aller medewerking voor het welslagen van bat concours en in 't bijzonder den heer W. Lammert, onlangs weer uit Amsterdam in ons midden terugge keerd, die de zaak zoo nol jas voor elkaar hooft weten to zetten. Ood richt de voorzitter nog een woord van dank tot bet Bestuur van Café ,De Pool' voor y.y^e medewer king on het zoo keurig in orde hebben der banen 6n wat daar verder behoort, en hoopt, dat het welslagen ?3n dit concours eene aansporing moge zyn voor een volgenden keer. Namens het bestuur van ,De Pool* werd nog het woord gevoerd door den heer De Liefde, die nog mede deelde, dat het bestuur van De Pool" gemeend heeft voor bet concours de banen gratis beschikbaar te stalleD, maar de kegelaars toch een woord van dank bracht voor de goede wyze, waarop het materiaal verzorgd is geworden. De heer C. J. Badart, secretaris van ,H. G. I." het woerd nomende, richt eenige hartelijke woorden van waardeer!ng tot don Voorzitter, die zoo'n laDgen tyd, 25 jaar, op zoo uitnemende wyze de zaak bestuurde en bood, namens de kegelclub H.G.I., hem een prachtige wandelstok aan welke onder dank en applaus aan vaard werd. Hierna werd door den voorzitter overgegaan tot de prysuitrelkicg. Do uitslag ia als volgt: Kampwedstryd. lopry»: Onder Ons I met 281 p. 2e Hard gaat iel 256 p. 3e Achtom de Lange 1253 p. Personeele wedstryd. Ie prys: W. J. Lammert met 100 p. Ie pr. 2e 8e 4e 5e 6e 7e 8e F. J. Siy per H. van der Made Vrye baan. F. J. Slyper m. 43 - J. Klopper 48- ïf. F. van den BerkboS Andr. v. Pelt S. RQkes 96 p. 95 p. 42-40-40 42-40-89 41-88-86 W.J. Lammere 41-87-87 Ant. v. Pelt 41-84-20 C.J. Badart 44-40-38 P.Jurg 89 - 89 - 39 10e pr. H. Köhler 39-89-36 Troostpr. J. Boa 89-38-88 Alle kegelaars bleven na de uitrei king nog een balletje gooien, waar mede dit goed geslaagde concours eindigde. Di vridisondarhindilingin. By de voortzetting der besprekingen, (zie le blad) constateerde staatsssec- rutaris Von KQblmann, dat de af- wykende opvattingen der onderbande lende partyen over de vraag, welke boteekenis toekomt aan de betluiten van de in de bezette gebieden be staande vertegenwoordigende licha men, ook door breede discussie bleken niet te vereenigen te zyn. Spr. voegde hierby, dat deze omstandigheid op zich zelf nog niet tot het mislukken van de onderhandelingen behoeft te leiden, daar immers de delegaties der bondgenooten zich van den aanvang af op het standpunt haddon gesteld, dat ze plan hadden op een volks uiting op breeden grondslag ter be krachtiging van de genomen beslui ten. Indien men over de voorwaarden van deze volksuiting op breeden grond slag het eens kon worden, zou het mceningsverschil hierover, of deze volkauitspra&k als constitueerend of als bovettigend was to boachouwen, naar zyn meening bet mislukken van de onderhandelingen met zyn ver strekkende gevolgen niet kunnen rechtvaardigen. Terwyi Trotzky toeg3f dat de voort zetting van het debat op het tot dusver behandelde gebied althans in het oogenblikkeiyk stadium der onder handelingen doelloos scheen, ver klaarde by dat indien, naar zyn moe- ning de noodzakelijke voorwaarden voor een volksstemming waren ge waarborgd, het voor de practische oplosaing der quaestie inderdaad on verschillig was, welk orgaan door deze of gene regeering op eenig voor afgaand tijdstip presumtief was er kend. Het bomt dus in het wezen van de zaak in hoofdzaak hierop aan de onafhankeiykheid en vryheid van wiliuiting van het bstrokkon volks deel te waarborgen en ter verzekering van de beteekenis van deze wilslulting was het noodig, dat ze niet slocbts een bevestigend maar ook een con stitueerend krakter verkreeg. By de bespreking van het door staatssecretaris v. KQblmann gedane voorstel, om de te houden stemmin gen in de bezette gebieden te doen )laats hebben in het tyd vak tuscben iet sluiten van den vrede met Rus land en uiterlijk een jaar na bet sluiten van den algemeenen vrede, bracht Trotzky terstond de quaestie van de ontruiming op het tapyt. Hy betoogde, dat er geen voldoende termen aanwezig waren om het lot van de genoemde gebieden te ver binden met het verder verloop van den oorlog. Weliswaar zou door het herstel van het vreedzaam verkeer tusschen beide partyen de voortzet ting van den oorlog op andere fronten niet uitgesloten zyn, by was echter van meening, zonder dat by een bepaalden termyn wilde aangeven, dat de regeling dor toekomst van de tbans bezette gebieden in verband moest worden gebracht met het sluiten van den vrede aan het oos telijk front. KQblmann wees erop, dat bet reeds een groote tegemoetkoming was, dat de bondgenooten zich bereid hadden verklaard om de onder artikel I van deDuitsch-Oostenryksch-Hongaarsche formuleoring vallende gebieden reeds na beëindiging vau de Russche de mobilisatie, afgescheiden van het voortduren van den wereldoorlog, te willen ontruimen. Een verdere tege moetkoming van de zyde der bond genooten in zake laatstgeaoemd punt achtte hy echter niöt uitgesloten, wanneer mon op andere punten tot overeenstemming mocht komen. Daar echter de mogelykhsid of waarschyn- lijkhoid van een weder aanwakkeren van den stryd aan het oosteiyk front by voortduring van den oorlog aau audero fronten in allen gevalle be langryk grootor la dan na bet. sluiten vau een algemeouen vrede, moest by het voor onmogelyk verklaren, om voor do ontruiming der in art. II van het Duitsch Oostenryksch-Hon- gaarsche ontwerp genoemde gebieden een tydpunt te bepalen, dat geen rekening houdt met het sluiten van don algemeenen vredo. Verdere ou derpar-deit kunnen door de bondge nooten zoolang de algemeene oorlog duurt, onmogelyk opgegeven worden, Trotzky antwoordde, dat hy de regeling van hot verder bestaan van do betrokken volken overeenkomstig bunnen wil als het beste onderpand tegen een herleving van den stryd aan het Oosteiyk front beschouwde. KQblmann constateerde daarop, dat beido partyen gelijkelijk den wenich koesteron zoo spoedig mogeiyk aan de door den oorlog geschapen toestan den een einde te maken, hy herbaalde echter, dat het ora de aaDgegeveu redenen onmogelyk zou zijn dd militaire beveiligingen voor den tyd te verzwakken. Na repliek van den voorzitter; der Russische delegatie werd de zitting verdaagd tot 's nam. 5 uur. De zitting te uur word door v. KQblmann mr.t do volgende verklaring geopendM.M. H.H. Wy hebben hedenochtend de besprekingen over den termyn ten eindo gebracht en met leedwezen moeten constateereu, dat by de tegenparty, ofschoon de door ons aangevoerde gronden vau afdoenden aard waren, geen neiging bestaat op ons betoog op eenigerlei wyze ln te gaan. Wy zullen overgaan tot het verder te behandelen punt, dat betrekking heeft op de algemeene politieke voorwaarden, onder welke de uLtofcfeolng van hot recht van zelf beschikking zal plaats hebben. De hoofdvraag by de beantwoording van dit vragsncomplex zal zyn iu hoeverre de vryheid van stemming of de verkiezing van een den doorslag gevende corporatie belemmerd wordt door de aanwezigheid van troepen in de betrokken gebieden. Een zeker aautal bewaponde en gedisciplineerde atrydkrachten is noo dig tot handhaving van de openbare orde. Een gedeelto van de thans militair georganiseerde krachten is noodig om het economisch bedryf van het land aan den gang to houden. Onzerzyds wordt in bindenden vorm de belofte gedaan, dat deze georga niseerde krachten in het gebied, vau hetwelk sprako is, in geen enkel op zicht politiek optreden en geen poli tieke pressie mogen oefeneD. Op grond van deze opvatting houden wjj beslist de stelling vol, dat de aan wezigheid dezer troepan in geenerlei opzicht iet* afdoet aan de vryheid van stemming en dua een volkomen vrye stemming geenszins belemmert. De voorzitter dor Russische dele gatie bracht wederom de quaestie van de ontruiming te berde. Op een verzoek van KQblmann om te spraken over het onderwerp, dat aan de orde was, speciaal over de quaestie onder welko voorwaarden een stemming kon plaats hebben, die volgens de meening van beide partijen als een geldige, niet door militaire pressie belavloede, wilsuiting te beschouwen was, verklaarde Trotzky, dat hy eerst over de quaestie der ontruiming vol komen klaarheid wilde hebben, die bem thans nog ontbreekt. KQblmann verklaarde den indruk te hebben gehad, dat door do vooraf gegane discussie, de quaestie van den termyn voldoende opgehelderd scheen. Wanneer dat niet bet geval mocht zyn, had by er niets tegen, dat de voorzitter van de Russische delegatie het onderwerp verder behandelde. HU kon echter gean waarborg geven, dat binnen don termyn, die aan de stem ming practisch zou moeten worden gesteld, om militaire redenen een volkomen ontruiming van het gebied mogeiyk zou zyn. Het minimumprogram van de bondgenooten waa met zorgvuldige inachtneming van de militaire nood- zakelykhoden opgesteld en de bond genooten waren bereid zich sr aan te houden of over de byzonderhoden te discussieeren. Do vraag was dus, of naar de meonlng van don voorzitter der Russische delegatie binnen hel door de bondgenooten aangegeven plan stemming of verkiezing onmoge lyk is, d. w. z. of by de bestaande geringe georganiseerde krachten een stemming of verkiezing als vry van militairen druk kan worden be schouwd of niet. Trotzky verklaarde, dat hy thans deze vraag niet kon beantwoorden op een wyze, die voor de onderhande lingen vap practische politieke be toekenis zou zyn. Het wasduideiyt, dat eerst de opheldering van alle hiermee in verband staande quaesties naast die van de ontruiming door da troepen eenigszins een boeld zou kunnen geven onder welke voor waarden de aanwezigheid van do bedoelde georganiseerde krachten volgens Russische meening aan de betookenfs van de stemming geen ernstige afbreuk zou doen. ZjJna

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 5