DE OORLOG. Een gevecht In de Dardanellen. Londen, 20 Jan. Be oppsibevel hebber van de strijdkrachten in de Middellandsche Zeo meldt, dat de Buitsche slagkruiser „Göben" (de Turksehe naam is .Sultan Selim") en de lichte kruiser „Breslau" (de Turksehe naam ïb „Mldllli") en tor pedojagers Blaags zijn geraakt m3t Britsche strijdkrachten bij don ingang van de Dardanellen op Zondagmor gen 20 Januari. Be .Breslau" is gezonken. De „Göben" ontkwam, maar is, blijkbaar erg beschadigd, op het strand geloopen by Nagara, een kaap in de zeeöngto. De .Göben" v-erd door luchtstrijd krachten aangevallen. Nadere bijzonderheden worden ver wacht, maar op bet oogenblik is er nog geen verdor bericht. Naar gemeld wordt, hebbon wij-de .Raglan" (een moDitoi) en een kleine monitor M 28 verloren. Londen, 21 Januari Do volgende bijzonderheden weiden alsnog ont vangen De „Göben" en de Breslau" kwamen in den vroegen morgen uit de Dardanellen en vielen onze strijd krachten aan ten n. van Imbros, mot gevolg, dat de .Raglan" en de .M. 28" zwaar beschadigd en door kanon vuur tot zinkon werden gebracht. Do vijandelijke schepen ntoomdeD ver volgens op ten z. van Imbios, waar do .Breslau" in een oozer mljuyelder. werd gedrevenbet schip liep op een mijn en zonk. De .Göben" stoomde met volle kracht terug naar de Dardanellen, Turksehe torpedobootjagers, welke do .Breslau" wilden te hulp komen, werden door onze torpedobopijigers mingevallen en teruggedreven. Toen do „Göben" den ingang van de Dar danellen was genaderd, liep het schip eveneens op een mijn, waardoor het zijn vaart moest verminderen, een slagzijde kreeg van 16 graden en ten slotte op het Btrand moest loopon aan de westelijke zijde van Nagara- kaap, waar hot thans voortdurend door onze vliegers wordt bestookt. Wij redden 172 overlevenden van de „Breslau", die nu onze krijgs gevangenen zijn. De namen van de overlevenden van de .Raglan" en M 28 zijn nog niet bekend. Van de ongeveer 310 man zijn tot dus verre, naar gerapporteerd wordt, 132 geted. (Do „Raglan" behoort tot een reeks gepantserde kunoDneerbooteD, die in 1915 van stapel liepen en 4000 tot 5000 ton meten, de „M. 28" tot een rooks kleine monitoren, die in 1914 of 1915 to water kwamen, ongeveer 500 ton meten en een bemanning van 70 koppen telden. Wat de „Breslau" en de „Göben" aan gaat, waren de cijfers voor water ver plaatsing cu bemanning onderschei denlijk 4550 en 378 alsmede 28000 en 1013). Db duikboot- on mljnoorlog. BïrlljD, 20 Jan. Eou onzer duik- booten boorde onlangs zes gewapende stoomschepen, te zamen 32 000 br. reg. t., in deD grond, meestal in leiscbe Zee, afzonderlijk of in convooi varend. Bij deze was een ongeveer 12 000 t. groot s.b. van het „Afric" type der White Star Line. Een vertraagd Wolff telegram meldt officieel, dat eenige Duitsche duik- böoten onlangs aan de Westkust van van Engeland vier stoombooten, een Fransch bewaklngsvaartuig, oen zeil schip en een trawler in den grond goboord hebben. De ontbinding dor Russische Constltuonte. Het „Hbld." schrijft: De Constituante in Rusland is ont bonden. Zy beeft geleefd,ce que vivent los roaes, 1'eipace d'un matin I'" Vrijdag kwam zij byeen. Zaterdag werd z(j door de gewa pende macht uiteengedreven. Zondag verscheen het ontbinding* besluit. En daardoor heeft de Bolsjowiki- regeering getoond, hoe ernstig z(j de democratische beginselen opvat wanneer die niot naar haar smaak zijn, Dadaiyk na het uitbroken der groote evolutie in Maart, traden de Arbol ders- en Soldatenraden op tegen de voortzetting van do monarchie, tegen den afstand van den troon ten gunste van grootvorst Michael, tegen de heerschappij der Doema. Zij wilden oen Constitueerende nationale verga dering, door het geiyke, geheime, algemeene kiesrecht voor mannen en vrouwen gekozen, laten beslissen over den toekomstigen regeeriDgavorm in Rusland, over de grondwet en staatsregeling. Tien maanden gingen voorbij sedert die Maartdagen, voordat de Constitu ante kon bijeenkomen. Van Mei tot November duurde de coalitie regeering van Kerensky, waarin vei tegen woordigers der Ka dotten, met die der gematigd demo erotische partijen de macht uitoefen den. Doch doze regeering verschoof telkens de vaststelling van don datum, waarop de Constitueerende vergade ring zou worden gekezeD. Toch werd maandenlang door alle Russische partijen de komst dier Constitueerende vergadering tege moet gezien, als het noodzakelijke middel om gezag en orde in den staat te doen ontstaan. Wel vreesden de Boemagroepen, de Octobristen, de Nationalisten en de Kadetten, dat in eene, door het. algemeen kiesrecht gekozen Constitueerende Vergade ring, de meerderheid wezen zou voor de vertegenwoordigers van hot ar beidende volk, de werklieden, sol daten en boeren. Doch zij poogden toch de verkiezing van de Consti tuante voor te bereiden. Ongelooflijke moeilijkheden moesten echter worden overwonnon, voordat tot de verkiezingen kon worden overgegaan. In Rusland ontbrak al les wat daarvoor noodlg was; een kieswet, afgebakende kiesdistricten, kiezerlijsten, en zelfs de meest ele mentaire politieke ontwikkeling van het grootste deel der kiezers. Bo vendien waren de meeste volwassen mannen te velde, in Rusland, in Roemeniö, Armenië, in Griekenland, in Frankrijk. En men wilde, wat in goedgeregelde westelijke staten on mogelijk werd geacht het gehcele leger aan de verkiezingen laten deel nemen. Toen in November de Bolsjewiki de regeeiing van Kerensky omver wierpen, en de macht in den staat •tn eigen handen namen, konden de verkiezingen voor de Nationale Ver gadering worden uitgeschreven. Er word een kieswet uitgevaardigd, waarin de jongste en de meest inge wikkelde bepalingen der moderne politieke techniek waren verwerkt. lot kioarecht was in den moest volkomen zin algemeen. Alle mannen ea vrouwen, die het twintigste levens jaar hadden voleindigd, alle soldaten in het land en aan de fronten waren kiesgerechtigd. Binnen da kies-Jis tricten zou het stelsel van evenredige vertegenwoordiging worden toegepast. Het geheim der stemming zou door de meest strenge bepaliDgon worden beschermd. Maar toen de Constituante eindelijk was gekozen, kwam zij niet bijeen. De volkscommissarissen, die het heft in handen hadden genomen op i November, waren klaarblijkelijk be vreesd voor de stemming in de Constitueerende Vergadering. De krachtigsted;uk was noodig van allen die zich tegen de tegenwoordige ro- geering in Rusland verzetten, om de volkscommissarissen er toe te bren- de Constituante te doen bijeen komen. Toenemende moedeloosheid, verandering der stemming by do ar beiders ea een doel van het leger, recht* treekeche bedreiging door post en telegraafambtenaren on hot spoor wegpersoneel met staking, de vrees voor de algemeene staking zoo de Coc stituante niet werd bijeengeroepen, de ellendige toestand van de verzorgiDg met levensmiddelen en de trage gang der vredesonderhandelingen waren de beweegreden voor de volkscom missarissen om eindelijk de Cousti tuante byeen te roepen. Doch evenmin als de regoering van prins Lwof en die vau Kernnsky, scheen do regeering der Bolujewiti haast te hebben, om de bijeenkomsten der Constituante te openen. Lenin heeft medegedeeld, dat de Constituante eerst zou geopend worden, wanneer vierhonderd leden te Petrograd bijeen waren. En nu was het merkwaardig, dat dit getal maar niet volledig scheen te kunnen worden. Een honderdtal leden der Constituante waren voor eeiiige dagen uit de Oakraine te Petrograd aangekomen, maar moesten onverrichter zak3 weer terugkooren. Want het noodzakeiyke geral van vierhonderd leden was nog steeds niet byeen. Vele afge vaardigden zyn, wegens de onzekerheid van den toestand, weer vertrokkenanderen hebben hun geloofsbrieven niet in „den gewenschten vorm" kuunen overhandigen. Dit zijd waarschijnlijk leden der oppositie, die op hunne geloofsbrieven niet do goedkeuriDg van eenderBolsjewiki commissarissen konden krygan. En toch was de Constituante, zegt de „Vorw&rta", do droom van ve e generaties der Russische revolutio nairen, doch in hun stoutste droomen konden zij ds macht niot krijgen baar te doen byeenkbmsn. Voordat de revolutie tot de bijeer.loaping aanlei ding gaf en de Bol»jawlki in den nacht van 6 op 7 November, toen zy het bewind van Kerensky omvör wierpen, de leus uitgaven: .Voor de Constituante en den vrede". Den vrede hebben de Bolsjewiki Rusland nog niet gebracht. Ea de Constituante is na een zitting, waarin bleek, dat niet de Bolsjewiki de meerderheid hadden, door de ge wapende troepen uiteen gedreven. Do Constituante koos Tsjernof, den minister voor economie in het kabiDet Kerensky, tot haar voorzitter. Deze Tsjernof is de leider der sociaal revolutionairen, tegen wien de Bolsje wjki een bevel tot inhechtenisneming hadden uitgevaardigd. Hieruit bleek reeds, dat do Bolsjewiki niet de meerderheid hadden. Nog sterker kwam dat uit, toen de behandeling van de declaratie der reebteu van de arbeider», door Soerdlof voorge lezen, werd uitgesteld, met 273 tegen 140 stemmen. Onmiddeliyk verlieten de Bolsjowiki en de linkache sociaal revolutionairen de zaal. De recbtsche sociaal-revolu tionairen namen o?ei haast een besluit over do landquaestie en voor het zenden van afgevaardigden naar alle oorlogvoerenden om op vrede aan te dringen. Doch toen het bleek, dat dit romp- parlement wilde voortgaan te ver gaderen, werd het door de gewapende troepen uiteengedreven. Deze opvatting van democratie, door hen, die in de meetings en by de onderhandelingen te Breit steeds den mond vol hadden van democrati sche leerstellingen en van het recht der volken om zich zelf te besturen, zal wel niet nalaten een diepen Indruk te maken in Rusland en daarbuiten. Zy zal den chaos doen toenemen, de verbrokkeling van Rusland bevorderen en daardoor het uitoen vallen van hot groote Russische ryk in de hand werken. Uit Rusland. Ansulssrlng dir Russische staatsschuld. Comité ter goedkeuring worden voor gelegd. De sluiting van de banken door de volkscommissarissen heeft in Rusland bijna algemeene afkeuring gewekt. Ook da socialistische pers veroordeelt de bolsjewiki om den aard van hun hervormingen. Zoo schrijft de Nownja S.isn, het orgaan van Maxim Gorki, de radicale middelen en het doel—een een nstlonale volksbank te stichten zouden in beginsel geen tegenstand by de socialistische massa's vinden, indien het optreden van de bolöjewiki eenige samenhang toonde met een bepaald program om handel en indu strie thans op een nieuwen grondslag te vestigen. Do besluiten van do bols jewikwontredderdeu slechts het eco- mische leven en in plaats van een nieuwe maatschappelijke orde te scheppen vernietigen ze het erfdeel van het verleden. „Pjelo Naroda", het oigaan der soci- alistiach-revolutionaire party, houdt de grondgedachte van het nieuwe decreet voor heel juist, maar de on doordachte daad van uitvoering zal slechts de geldcrisis verergeren en den geldkoers nog meer drukken eu tot een bankroet leiden. Rusland, zoo bemerkt Natodnoje Slowo, bezit geen financieel© organi saties, die het vernietigde apparaat zouden kunnen vervangen. Het eenige gevolg van de nieuwe „hervorming" der bolsj ?wiki zal zijn, dat de kleine burger ea de arbeider aan particuliere oekeraars zullen zyn overgeleverd. In nog veel scherpere bewoordingen kantte zich de „burgerlijke" pers tegen de nieuwe maatregelen. Uit Frankrijk. Ia de Fransche Kamer is het weer druk toegegaan. Wat er eigenlllk pre cies ia gebeuld, melden de berichten nietwy ervaren er slechts uit dat de nationalistische afgevaardigde Pug- liesi Conti de socialisten heeft uitge scholden, wegens hun houding tegen over Engeland, dat hij vervolgens door don voorzitter Deschauel tot de orde werd geroepen, die herhaaldelijk verklaarde, dat de waardigheid van de Kamer door het alyk wordt ge sleurd. Ton slotte werd Pugliesi Cou'é het woord ontnomen en ontstond e9u handgemeen tu?BChen dezen en den socialist. Mayeras. De zaalwachters waren intusschen niet in staat te beletten dat Pugliesi Conti de rede naarstribune beklom en de linkerzijde met een revolver bedreigde. Onder een geweldig tumu't werden do tri bunes onrruimd en de zitting opgé beven. BU het hervatten dof zitting las da voorzitter de volgende, door don afgevaardigde Palsant ingediende motie voor: „de Kamer veroordeelt, alle kuiperijen, die tot tweedracht onder de bevolking, ja, tot den bur geroorlog zouden kunnen leiden en vertrouwt op de wilsktacht der regee ring om door streng^ handhaving der wet de eenheid der republiek te beschermen." Doze motie werd, nadat Clemenceau verzekerd had dat de regoering besloten is alle „slechte patriotten", van welke party ook, zonder medt dogen te bestryden, met 368 tegen 118 stemmen aangenomen, Frankrijk» schuldenlast. De .Temps" deelt mede, dat voor rente en aflossing der Fransche staatsschuld, dp nieuwe 4% oorlogs leoning niet inbegrepen, jaarlijks een bedrag van fr. 4,899,042,000 noodig zal zijn. bruikte om Jobann Jacobi en het sociaal democratische party bestuur in Brunswyk in „Schutzhaft" te nemen, ging er een 3torm van verontwaardi ging door geheel Duitschland en Bismarck haastte zich dat militaire gekkenwerk goed te maken. Ea de leider van het Centrum, Windborst, zeide destyda hier op deze zelfde plek, dat men in plaats van Elzas-Lotha- ingen liever Cayenne en het Duivels eiland voor do Pruisische reaction- nairen moest zien te krijgen. En dat alles is nu veel en veel erger gewordoD. Onze kiezers echter zijn nu die eeuwige mooipratery moede, de draad van huD geduld begint te breken, en als het niet anders gaat,dan zullen z(j zich jovechtsklaar maken 1 („Zeer juist I" >lj de onafhankelijke socialisten. Hoort I Hoort 1" rechts. Geschreeuw én protesten.) In uw eigen belang waarschuw ik u den overmoed der heerschendo klasse te breidelen I ("Toe- juchingen by de onafhankelijke socla listen, oniust rechts.) De minister van Financiën, Hergt, trachtte nu aan te tooneu, dat er inderdaad geen Amerikaan levend In Europa zal komen en besloot .Afgevaardigde Mehring sprak ook van het inzinken van het moreel en gebruikte de woorden: „Wij zullen ons gevechtsklaar makonMochten dezo woorden, in een anderen zin bedoeld z(io,dat moet ik daar ten sterkste tegen protesteeren. Maar anders zeg ik hemWij allen moeteD oui gevecht skiaar maken tegen het zinkend moreel van ons volk I" Petrograd, 18 Januari. De raad van Volkscommissarissen heeft op 14 Januari het ontwerp decreet betreffen de de nietigverklaring van alle buiten- landache en binnenlacdsche Russische staatsleenlngen dd. 14 December aangenomen. De December-coupon van bedoelde leeningen zal niet worden betaald. Eveneens komen staatsgarantie n voor ondernemingen en inrichtingen van verschillenden aard, die door de oude regeering zyn verleend, te vervallen. Verbintenissen met korten looptijd en schatkistbiljetten blijven van kracht. Echter wordt de rente op deze waarden niet betaald. Do papieren kunnen als bankpapier in omloop biyven. De houders van binnenland- ache leeningen in kleinere bedragen, niet grooter dan Rbl. 10.000, zullen een levenslange rente ter hoogte van de tot nu toe getrokken interost ont vangen. De spaarbanken worden iu het decreet niet betrokken. Het decreet zal aan het Uitvoerend Mlnlsterkriils In Oostenrijk. Bei ly n, 21 Jan. De .Berliner Morgen- post" meldt uit Weenen De Oostenryksche minister-presi dent von Seidler beeft zijn ontslag aangevraagd. De minister van Bin nenlacdsche Zaken, graaf van Tog- genburg, is met de vorming van een nieuw kabinet belast. Uit Duitschland. In bet Pruisische Huis van Afge vaardigden heeft dr. Mebring, onaf hankelijk socialist, een redevoering gehouden die door do „Vorwarts" wordt medegedeeld. Wy ontleenen daaraan het volgende: „Toen de minister van flQanciön eergisteren de Vereocigde Staten be spotte met de opmerking.Hot groote leger aan gene zijde van den Oceaan kan noch zwemmen, noch vliegen bet komt niett", toen had by ons toch ook eens moeten zeggen, waarop by die zoo besliste voorspelling eigen lijk grondvest.Geringschattende woorden hebben zich nog altyd zwaar gewroken." „Bezorgd sprak de minister over de benadeeling van het volksmoreel door den langen duur van den oorlog, maar dat beteekonde volgens hem niets tegenover de schitterende wapen feiten van ons leger! „Geheele volksklassen zya in een bodemloozen afgrond geslingerd, de OQverzadelljke begeerte naar winst treedt alle geboden der moraal met voeten. En over zedeiyke veront waardiging lachen degenen, die do hongerende menigten nog hut laatste merg door hun woeker uit het ge beente pompen. Is hot niet vreeselyk, als een minister van dit ontzettend onheil zegt, dat het niet veel betee- kent tegenover de roemryke daden van het leger? Dr. Mehring protesteerde vervol gens tegen de wyze waarop de censuur wordt toegepast. ,De stelselmatige verdwazing van den geest des volks door de censuur zal zich nog eens gruwelijk wreken aan de geestelijke ontwikkeling der natie. Slechts hierdoor wordt de censuur niet totaal ondraagiyk, dst zy zelve de natuuriyke reactie der geheima Jltteratuur schept, en zoo doende de historische waarheid een weinigje lucht in Duitschland ver schaft. Ik denk bier aan de memoi res van Licbnowski, den voormaligen Duitschen gezant te Londen, die met verpletterende duideiykheid bewyst, wéér de schuldige aanstichters van dezen wereldoorlog zitten. Van de-door den Rijkskanselier be loofde verzachting der censuur is niet veel te merken. In 1870 poogde Bismarck de uit wassen der censuur tegen te gaan. Hy verbood g6en vergaderingen, ver bood geen bladen. Toen In 1870 Vogel von Falcken- siein zyn militaire bevoegdhötö mis- Os geallieerden te Wladlwostok, Zuricb, 20 Jan. Volgens Paryache bladen is de Amerikaansche admiraal Knight, commandant van het pant serechip .Brooklyn", aangewezen, ook over het Japanscbe pantserschip en de Eagelsche kruiser, voor Wladiwo- stok het bevel te voeren. Het hoofd doel schijnt te zy», druk t.e oefenen op Petrograd in .verband met plannen die daar bestaan ten opzichte van de buitenlandsche echuldoischer». Spoorwegongeluk bij Koningsbergen. Donderdag te 5.10 uur is de trein met verlofgangers 3009, op weg Dasr Riga, gebotst op den reizigerstrein 102, op weg naar Insterburg. De bot sing had plaats tu3ïchen Pamletten en ArgeDingten. Er zija tot dusver 26 dooden geconstateerd. 50 gewonden zyn in behandeling genomeD. De materieels schade is groot. Het ver keer is 24 uur versperd geweest. PLAATSELIJK NIEUWS. Da „Zeeland". Blijkens b(j het departement van marine ingekomen bericht is het pantserdekachip „Zeeland" onder be vel van den kapitein ter zee F. I. Rambonnet, ter voortzetting van de rein naar Nederland van Honolobloe naar San Franeisco vertrokken. Het oorspronkelijk plan om in stede van San Franeisco de haven van San Dlego aan te doen, is opgegeven in «orbaud mot moeilijkheden in de kolenvoorziening op laatstgenoemde plaats. Ds melk-dlstrlbutle. Het is nog niet in orde met de melk-distributie hier ter stede. Kregen wy "oor eeoige dagen onvoldoende aanvoer wegens den sneeuwval, van daag ia het weer mis: 3000 L. zyn to kort ontvangen. E9ist wordt nu da melk voor zieken en zwakken verstrekt, en daarna worden do ge wone verbruikers geholpoD, zoodat dezo lang niet allen hun rantsoen zullen kunnen krijgen. De schuld ligt, naar men ons mede deelde, in het centraal distributie kantoor te Alkmaar, dat de voor don Helder bestemde rantsoenen naar elders expedieerde. Be directeur van het Levensmiddelenbedryf heeft zich heden naar den Haag begeven om zich te beklagen over deze achter stelling en om te trachteu verbetering in den tdestand te krygen. Den Helder is voor een aanzienlijk deel afhanke lyk van den invoer van elders, zoodat dergelijke vergissingen voor de in gezetenen hoogst onaangenaam zyu. Marine Hulsvlljttantoonstalllng. Nader vernemen wy dat op i bovengenoemde tentoonstelling, welke in de Paoschweek alhier gehouden zal worden, deelgenomen za! kunnen worden in 3 afdeelingen, n.I. A. beginnelingen B. meer gevorderden C. volledig geoefenden. De inschrijving ia opengesteld tot 16 Februari, en de inzending van voorwerpen tot 16 Maart. Volkazang. De 6e volkszangavond 4s bepaald op Vrydag25dezerin Casino. Toegang als vanouds 5 ets., leden vr{j. Da Raehta Lijn. Wy vestigen nog eens de aandacht op bovengenoemd tooneeistuk, het welk morgenavond in „Casino" door de tooneelvereeniging „T.A.V.E.N.U.' wordt opgevoerd. Het stuk, dat in Ned.-Iudië speelt, werd den laatsten tyd herhaalde malen met groot succes in den Stadsschouw burg te Amsterdam door de Kon. Vereen. „Het Ned. Toonaai"gespeeld. De naam .T.A.V.E.N.U,", benevens de welwillendo medewerking van den Heer J. B. Schuil, hier welbekend als tooneelschry ver en declamator, waar borgen ons eene uitstekende vertoo ning, temeer waar de heer Schuil wegens zyn verbiyf in de tropen persooniyk met de Indische toestanden bekend Js. De naam ,De Rechte Lyn" is ont leend aan de figuur van den hoofd persoon, van wien het een kenmer kende karaktertrek is, dat h^steedi recht op zyn doel afgaat, nooit om wegen kiest en altijd de recht iyn wil. Wy twijfelen niet, of het Heldersche publiek zal in grodten getale opkomen, om de opvoering by te wonen van dit bekende werk van onzen land genoot Jan Fabricius, die zelf ook verscheidene jaren in Indiö heeft doorgebracht en daardoor volkomen op de hoogte was, toen hy de Iaditche toestanden, zooals hy ze ons schildert in stukken als ,Be Rechte Lyn", „Met den handschoen getrouwd", „Dolle Hans" en vele andere, beschroef. Men kan er zeker van zyn een avond vol kunstgenot door te brengen. Voor kaarten kan men zich weuden tot de boekbandelaren, alsmede op den speeldag aan „Casino". Uit hst Polltis-rapport. Proces verbaal is opgemaakt terzake diefstal van briketten van de Marine werf tegen de jongens K. en V. en togen eene bewoonster van de Achter gracht Z.Zdie 16 briketten voor cont per stuk van die jongens had gekocht. Uit de jassen? van leerlingen der Normaalschool in de Kolensteog, die in de gang dier inrichting hingen, zyn de handschoenen, alsmede eene portemonnaie met eenig geld ont vreemd. onderzoek wordt ingesteld naar aanleiding van eene klacht var. eone bewoonster der Leliestraat, dat hare 18 jarige dochter door drie werk lieden van de aan den Brakkeveld weg in aanbouw zynde huizen op de straat aldaar is vastgegrepen on door een hunner zoodanig met sneeuw is ingewreven, ook tusschen hare klee ding, dat zy hevig ontdaan thuis kwam en aldaar var schrik en over spanning haar bawustzyn verloor. Proces verbaal wordt opgemaakt tegea S. P., wonende in de 2q Scba gen dwarsstraat, die zicb aan diefstal van een lol koperen telefoondraad van het plaatselijk net. heeft schuldig gemaakt en de rol aan oen koopman aan do Achterbinnenhaven alhier heeft verkocht, alwaar het gcatolene in beslag is genomen. Door eene bewoonster der Midden straat is geklaagd, dat haar 9 jarig dochtertje, toen zy des avonds om streeks 7 ure de iuiken harör woning sloot, door een haar onbekenden man op onzedeiyke wijze is aangegrepen en gezoend, waarna hy op het gillen van het kind de vlucht nam. Woensdagmorgen j.1. brak tenge volge van de daarop liggende sneeuw laag de 10 M. lange dakgoot van de perceeleu 1 en 2 aan de Achter gracht W.Z., en stortte de geheele massa naar beneden. Een 14-jaiige jongen, die er onder stond, bekwam eenige minder ernstige kwetsuren door de neervallende goot. Hy werd, na door een dokter onderzocht te zijn, naar de ouderlijke woning ge bracht. Door eene mevrouw, wonende aan de Biypenbaven, is aangifte gedaan, dat zy na een afwezigheid van 6 weken uit hare woning een wollen deken met roode strepen en een donkergroene j apon ver mist. Gisteron,Maandag, is naar hst Huis van Bewaring to Alkmaar over gebracht de los werkman J. F., die door do politie alhier was aangehou den, om-Jat hij nog 3 dagen hechte nis moest ondergaan en er een bevel tot gevangenneming tegen hem was uitgevaardigd. Door een militairen dokter is aan gifte gedaan,dat Zaterdagavond,teen hy zyn rywiel eenige oogenbhkkon onbeheerd in de Schagenstraat liet staan, de lantaarn daarvan is ont vreemd. Een spoedige oplossing van de mooiiykheden voor het vertrek van de .Nieuw-Amsterdam" mag worden tegemoet gezien. BINNENLAND. Da economische onderhandelingen Omtrent de economische onderhan delingen met de regeeringeu der geallieerden verneemt het „Hbld," van doorgaans goed ingelichte zyde, dat daarbij nog tal vau moeiiykheden te overwinnen zyn, die zullen ver oorzaken, dat niet zóó spoedig over eenstemming werd bereikt, als aan- vaDkeiyk werd verondersteld. Partyen twyfelen niet aan een goeden uitslag, doch in de verschillende aanhangige onderwerpen zitten, naar aan boven genoemd blad wordt medegedeeld, zoovele „haken en oogen", dat deze zeer ernstig moeten worden br Te meer waar een goede oplossing, in de toekomst moeiiykheden by de uitvoering van het agreemeut zal voorkomen. Behalve hot aanbrengen van goe deren uit onze koloniön, van graan voor h6t Belgisch Reliefcomité eu voor onze levensmiddelenvoorzieniDg, eiachen de credietregelingen nog gedachtenwiaseling. Er wordt echter met voortvarend heid op aangestuurd om zóó spoedig gereed to komen, als met het belang der zaak is overeen te brengen. Onza schepen In ds Veraenlgde Staten. „Reuter" seint uit Washington Boor de Nederlandsche regeering ia thans besloten de 80 stoomschepen, die zich in Amerikaanacbs havens bevinden te verhuren aan de Ver- eenigde Staten. De desbetreffende voorioopige over eenkomst ia zoo juist te Londen ge- teekend. Daarin wordt bepaald, dat de acbopen niet naar de oorlogszone gezonden zullen wordon. Da „Niauw-Amstardam". Zondag on gisteren hebben gedeel ten van de equipage van het stoom schip „Nieuw-Amsterdam" gelegen heid gekregen hun gezinnen te be zoeken. Gisteren kregen ook de pas sagiers vergunning om, voor zoover zy dit wilden, zich eenigazins aan land te kunnen vertreden. Zy moes ten evenwel gisteravond 3 uur aan boord terug .zijn. Of er dan gevaren zal worden, is niet bekend. Er zyn reeds enkele passagiers, die hun koffers hebben gepakt en voor goed vertrokken zyn, in de over tuiging dat het schip niet varen zou, Intusschen is dit maar een kleine minderheid. De rest hoopt nog met de maatachappy. Definitieve plannen btstaan er zeker nog niet, als men hoort dat Zondag aan boord werd geannonceerd dat de boot Maandag morgen 7 uur vertrekken zou. Toch ligt ze nog aan de Wilhelminakade. Wy vernemen voorts dat het reeds was uitgemaakt dat het schip na aankomst te New York voor den tyd van 8 maanden door hetAmeri- kaanscbe gouvernement gecharterd zou worden. Hiertegen verzetten zich do Duitschers. De directie van de Holland-Amerika- Lyn is giaterochtend te 's-Gravenhage geweest om met de Nederlandsche en Amerikaauscbe autoriteiten te Naderlandsr In Frankrijk gafutlllaard. Uit Berlyn wordt gemeld: Volgens een bericht uit Gecève ia door den krygsraad te Lyon de Neder landsche onderdaan Otten, die onder merkwaardige omstandigheden in handen der Fransche grenspolitie gevallen is, ter dood veroordeeld en doodgeschoten. Otten is 3 Maart 1880 in Nedeilacd, als Nederlandsch onderdaan geboren; hy was koopman te Hamburg en reisde vaak naar Zwitserland. Zyn Nederlandsch staatsburgerschap heeft hy niet verloren, en hy is nooit Duitscher geworden. De arrestatie van Otten door de Fransche grenspolitie had aldus plaats: op 1 Augustus 1917 verdween Otten spoorloos uitGenève. Het bleek spoe dig, uit nasporingen door zyn vrouw ingesteld, dat Otten op een motor boot, door Fransche politie-ambtena- ren, met chloroform verdoofd en bewusteloos door Fransche gendarmes in Hermoes, over de grens werd gebracht. Hy werd eerst in de ge vangenis te Thonon, later in die te Lyon opgesloten. Thans ia hij ier dood veroordeeld en gefusilleerd. Amerika en wij. Onder dit opschrift schryft de Haagache N. CL: „Voor mitrailleurs was 2J millioen uitgetrokken. Aangekocht zyn 1000 Amerikaansche mitrailleurs met af fuit, verwisselatukken enz. Deze wa pens waren aan den vertegenwoor diger van het Nederlandsche depar tement van Oorlog in Amerika af geleverd en door hem betaald, toen de Amerikaansche regeering er be slag op legde. Hoe thans de onder handelingen staan omtrent de deswege verschuldigde schadevergoeding, is op het oogenblik nog niet bekend"... „Voorts waren in Amerika gekocht 100 millioen patronen &7ict., waar voor dus f 7J millioen was uitge trokken. Nadat ze waren afgeleverd en betaald, heeft de Amerikaansche regeering ook hierop beslag gelegd"... Ziehier een paar veelzeggende, voor ons nationaal gevoel diep vernederende zinnetjes uit minister -De Jonge's schrifteiyk antwoord aan de Kamer betreffende het aanhangige buiten gewone creüiet voor Oorlog. Wy krygen in den laatsten tijd nog al eens aanmaningen van land- genooten te hooren, dat wa toch voorzichtig moeten zijn met uitlatin gen en oordeelen over Amerika en moeten trachten de handelingen van de groote Republiek tegenover de neutralen te begrypen en naar haar jniste waarde te schatten. Maar wat de minister van Oorlog hier mededeelt, i> toch waarlyk om ieder0ti Nederlander het bloed aan bet koken te brengen I We ontvangen geen voedingsmid delen voor mecsch en dier en geen meststoffen uit Amerika meer, om dat men daar vreest dat deze iaden eenen of anderen vorm aan Duitsch land ten goede zullen komen. Het zij zoo't is een argument. Maar pretendeert de Regeering der Unie hetzelfde ten aanzien vsn de krijga- middelen, die onze Regeering in Amerika besteld eu, la levering be taald heeft Zoo ja, dat is dit niets minder dan een drieste loochening van onze goede trouw. Of wol, wordt het een Amerikaansch belang geacht de neutrale landen van Europa.te beletten zich in weer baren staat te houden teneinde elke schending van hun neutraliteit te voorkomen of, indien zy geschiedt, krachtdadig af te slaan? En is dat belang zelfs zóó overweldigend, dat het de Vereenigde Staten dwingt zich meester te maken van eigendommen eener vreemde Regeering, welke by hun onderdanen gekocht zyn en waarvoor deze de kooppenningen hebben geïod? Aan een bevriende RegeeriDg die eigendommen afhan dig te maken, zonder dat eigen behoefte \an oorlogsmiddelen hen daartoe ook maar eenigazins nood zaakt immers de wapen en munitie fabrieken in alle staten der Unie werken dag en nacht en luttel iade hoeveelheid van hot aan Nederland foebehoorende materieel dat zich in Amerika bevindt, vergeleken by het geen daar in een enkele week tot eigen gebruik geproduceerd wordt. Wat eea onbevangen Amerikaan in normalen gemoedstoestand zou z9ggeD, wanneer hem een geval als dit objectief werd medegedeeld Internationaal Intermediair Instituut. Zaterdagmiddag heeft in het Vredea paleis de openingsplechtigheid plaats gehad van het 1.1.1. De leden van den raad van bestuur en van den raad van bescherming waren in grooten getale opgekomen, terwyl de regeering was verteganwoèrdigd door den minister van buitenlandsche zaken. Da voorzitter van den raad van bestuur, mr. B. C. J. Loder, zette de befepefte aan on de beteekenis van een-1.1.1. uiteen. Wat wy be oogen, zei hy o.m., is kort gezegd, een reusachtig informatiebureau. Het gaat uit van een land van onver dachte neutraliteit, is niet een ver- eeniging waar elk buitenlander zich kan inkoopenmaar steunt op Neder landsch geld, Nederlandsche kracht en Nederlandsche betrouwbaarheid ten bate van de wereld. De omstan digheid, dat in de tweede helft der vorige eeuw de practische behartiging van het internationale recht te dan ken is geweest aan den Nederlander Asser, onze ligging, onze relaties en kennisneming van wat er by vreem den omgaat, en het uitnemende werk materiaal, dat hier nagenoeg op één plek byeenligt in de bibliotheken van Vredespaleis, Hoogen Raad, depar- tementon van justitie en landbouw, koloniale en konlnkiyke bibliotheek en boekeryen van bandelshoogeschool en koloniaal instituutfdit alles maakt Den Haag by uitstek geschikt. Reeds was esn brief uit Kopenha gen mot verzoek om inlichtingen te ontvaugen, welke door spr. werd voorgelezen, omdat hy een staaltje gaf, van wat het inBtituut te doen zal hebben. Opdat men wete, wat het voorbereidt en verricht, hoopt het instituut eens of twee maal per jaar een bulletin te kannen uitgeven in een internationale taal. Minister Loudon noemde de stich ting een zuiver Nederlandsche ge dachte, een geschenk van Nederland aan de wereld. Het initiatief in dezen van hoogstaande particulieren gaf aan de regeering veel grooter vol doening, dat indien het denkbeeld ware uitgegaan van haar zelf. Als blyk van hare waardeering zal d9 regesring aan de Staten Generaal voorstellen, een gift inesns, benevens eenjaariykschesubsidie toe te kennen. De Minister, die de drie uitheemsche woorden in den naam der stichting juist gekozen achtte, omdat die naam nu in verschillende talen geiyklui- dend kan zyn, spoorde aan, de deuren zoo spoedig mogeiyk te openen, daar hy nu reeds het oogenblik voor dezen arbeid gekomen achtte. Da nieuws broodkaart, directeur van het Centraal Broodkantoor maakt bekend, dat de broodkaart van het 8931e tyd vak loopt van 23 Januari tot en met 2 Februari. (St.-Ct.) Ean goed voorbeeld. De Alkmaarsche burgemeester, de heer G. Ripping, krygt op het Stad huis nogal eons eene deputario uit het Revolutionair Vrouwencomité op visite, waar hy haar klachten over de geringe hoeveelheden ievensmid- delen kalm en belangstellend aan hoort. Bij een dezer audiënties bleek, dat de vrouwen het middageten niet betrokken uit de centrale keuken, welke inrichting de burgemeester ten zeerste roemde. De vrouwen meenden, dat da burgemeester dit gemakkeiyk kon zeggen want dat hy zelf toch zeker ook niet uit die centrale keuken zou eten. De burgemeester antwoordde hierop tot verwondering der vrouwen bevestigend en voegde er aan toe, dat zy zich hiervan gerust eens aan zyn particuliere woning mochten komen overtuigm. Toen do burge meester den volgenden middag om streeks zes uur aan tafel zou gaan, werd er gebeld en daar diende zich warempel de vrouwendeputatie' aan, die Z.E.A. wenschte te spreken. De burgemeester liet hen in een zy vertrek, deed voor hen en zichzelf dekken en weldra prykten drie dampende borden soep op tafel, terwyl de burgemeester de vrouwen vriendeiyk uitnoodigde toe te tasten. Voor oen tweede bordje bedankten de vrouwen, doch op ver zoek van den burgemeester verorber den zy ook dit met smaak, waarna de burgemeester vroeg of de soep hen goed bekomen was. Zy erkenden, dat deze smakeiyk was bereid, waarop de burgemeester hen aanried denzeif den kok te nemen, dien hij sedert eenigen tyd had, n.1. uit de centrale keuken. Het dienstmeisje van den burgemeester kwam dit desgevraagd bevestigen en voegde er aantoe.dat. zy er alleen wat zout by doed omdat, de burgemeester nogal van hartigheid hield. Overtuigd en tevredeu verlieten de vrouwen de woning van den burgemeester, die in dez9 tydon door z(]n goed voorbeeld en tactvolle wyze waarop hjj met de arbeidersvrouwen weet om te gaan, er zeer veel toe bydraagt om den nood en ellende dezer tydsomstandigbedeu zoo goed mogelijk het hoofd te bieden. Valdwachtir doodgeschoten. Van Zaterdag- op Zondagnacht is de rijksveldwachter Michielsen in bet veld onder Gilzoiyen door een wild- strooper doodgeschoten. De vermoe delijke dader is gearresteerd. Nader wordt gemeld: De brigadier der ryksveldwacht Michielsen was met een paar jacht opzieners en twee marechaussóes van de brigade Ryen in dienst op wild- stroopery. 'b Nachts tegen drieön zagen zïj een lichtbak het veld be lichten. Buidelyk bleek hun, dat daar een gezelschap wiidstroopeis aan bet werk was. Behoedzaam gingen de politiemannen in de richting van bet stroopersgezelschap. Naderby geko men, zagen zy, behalve den lichtbak drager, twee onbekende mannen. Onder den uitroeppolitie 1 sprong Michielsen op een dezer mannen toe en kreeg hy van dezen op zeer korten afstand een schot hagel in do volle borst. Michielsen slaakte eon gil en viel als slachtoffer van plicht dood neder. De stroopers wisten in don donkeren nacht te ontkomen, doch tagen den morgen werden z(j nog ia het veld aangetroffen on door de marechauaïóas gearresteerd. Het zijn bekende stroopers, nams- ïyk P. Haaber, P. Scheliekens en F. Scheepen uit Rijen. Het moet zoo goed als vast slaan, dat P. Haaber bet schot op Michielsen heeft gelost. Zyn geweer heeft hy daarna weg geworpen. Te Gilze, waar Michielsen zjju standplaats had, is men diep onder den indruk van het tragiüch levens einde van den geachten politie-man. Hy was een verdienstelijk ambtenaar en Iaat een beklagenswaardige weduwe met eenige jeugdige kinderen onver zorgd na. Smokkol-trucs. Men schryft van de Groningsche grens aan hot Volk Avond aan avond lag een korps ambtenaren te loeren op een land huisje. lader werd gefouilleerd, ieder opgenomen die slechts ook maar in de nabijheid kwam. Want er moest gesmokkeld worden! Op eens ging het licht in het huiije uit. Er werd „moord" geroepen. Een, twee, eindeiyk alle ambtena ren er heeD, want „moord I" en nog eens „moord I" klonk het in den hollen nacht. Man en vrouw hadden ruzie 1 Ze waren echter spoedig gesust en naar „men zegt"hadden de smokke laars dien nacht meer dan f12000 aan bet smokkelen verdiend. Door de ruzie wasde grenB vry. Het uitblazen der lamp was daarvoor een sein I Enkele dagen geleden werd Ie Bergen op Zoom een spanzaag in be slag genomen, waarvan het houten gedeelte hol was en bij onderzoek 21 ■tukjes kwatta bevatte. Den volgen den dag bleek een kruiwagen een dubbelen bodem te bevatten, die als schuilplaats voor 200 stukje# kwatta dienst deed. En Vrijdag haalde men uit den dubbelen bodem van een anderen kruiwagen 5J K.G. harde zeep voor den dag. Alles om even-

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 2