HELDERSCHECOURANT No. 4894 DINSDAG 12 FEBRUARI 1918 48e JAARGANG IHtoovci C. DE BOER Jr.. Heldor. Oplaag 6300 e». - Abonnem«nl»prl|m2_liwi«_^ad_H:—;_p»r_poslJj;25;_Buh«njand_lj:251j_L:o«»e_BX:_3_cm^L^^d\^H«ntl*n por r.g.l 10 o»n« 10 oorlog»loa»l«flI Op pagina 4 van dit blad Is opgenomen: 1. DISTRIBUTIE la Haldti. Callsntsoog. Zljpe. Anna Paulowna. Taxal. 2. Ingezonden. 8. Uit den omtrek. 4. Feuilleton, enz. DE OORLOG. Demobilisatie In Rusland. Volgtns aan bericht uit Brast Litowsk, verklaarde Trotzky dan oorlogstoestand mst Dultschland, OostanrIJk-HongarlJa, Bulgarije an Turkije, afgezien vaa da ondar- taskonlng van het formsela vredes verdrag, voor geëindigd. Bevel is gegeven tot de mobilisatie van de Russl- sohe strijdkrachten aan alle fronten. Van het Westelijk front. Ophet W o s t e 1 y k zoowel als op het Italiaansche front heb ben den laataten tijd geen gevechten van beteekenla plaata. De actie be paalt zich tot artilleriegevechten en overvallen. Het ia echter te verwachten, dat deze toeatand niet zoo heel lang zal voortduren. Van Engelache en Fran- ache z^jde ia reeda herhaaldelijk ge wezen op het aanstaande Buitache offensief, dat ook zeker niet lang op zich zal laten wachten. Duitschland toch verkeert thans in een vry gun stige conditie. De economische alag, die de Centralen in het Oosten trachtten te alaan, ia door den vrede met de Oekraine voor een groot deel gelukt. Nu moeten Polen en Roemenie nog volgen. Rusland telt niet meer mee. Voorloopig hoeft de Regeering te Petrograd de handen vol met de onlusten in eigen land en met den strijd tegen FiDland, Roemenie en de Oekraine. Bovendien heeft Trotzky thans de demobilisatie van de Russi sche legers aan alle fronten gelaat. Daardoor zullen dan de Duitschers het grootste deel van hun troepon naar het Westelijk front kunnen dirigeeren. Hierop wijst ook de bijzondere correspondent van Reuter bij het Fransche leger. Deze wijst erop, dat over 6 maanden de Amerikaansche troepen de balans van krachten in het voordeel der geallieerden zullen herstellen. Daarom zullen de Duit schers trachten binnen dien tijd den geallieerden een zóó zwaten alag toe te brengen, als zy maar eenigazins in staat zijn te geven. De vraag is nu maar waar die klap zal vallen. De correspondent meent dat dit niet in Italië, doch aan het Weatelyk front zal zijn. Ofl getwijfeld - zegt hy - brengt de vijand manschappon en materiaal in Frankrijk samen. Wy mogen zeggen, dat men in Frankryk te doen zal hebben met 210 tot 220 Duitsche infanterie-divi aias, ter sterkte van 1.575.000 man. Wanneer de vyand van plan ia een snelle beslissing ln Frankryk uit te lokken, dan mag men verwacbteD, dat hy er iets meer dan 3,000,000 manschappen byeen zal brengen. De correspondent laat by zyn berekening mogeiyke Ooatenrykache veraterkin- gen buiten beschouwing, als weiger achtig en vaa twijfelachtige waarde. De geheele artillerie van het Duit sche leger, die er tegen de bondge- nooten beschikbaar is, omvat 1790 batteryan zware artillerie, behalve kuat- en vestingbatteryen en 160 batteryen 99 m.M. kanonnen. Het 77 m.M. kanon, waarvan de vyand een geweldig aantal heeft, is verlengd en zeker een geweldiger wapen dan gedurende de eerste oorlogsjaren. Met zyn geheele artillerie en 50 divisies meer dan het aantal dat voldoende was om verleden jaar het front bezet te houden kunnen de Duitschers zich de weelde veroorloven van een offen sief op tweemaal do schaal van Ver dun. Zoo zy verstandig zyn zullen zij het avontuur van Verdun niet herhalen. Iotusschen wordt in de Vereenigde Staten spoed gemaakt voor het africhten van en het treffen van maatregelen voor het transport der AmerikaanBche troepen. Volgens de Zwitsersche pers-tele- graaf beeft bet AmerikaanBche hoofdkwartier in Frankryk meege deeld, dat de Duitsche en Oostenryk- sche transatlantische poststoomsche- pen, die thans voor bet transport van Amerikaansche troepen worden gebezigd, 500,000 ton meten. Onder de reeds in Europa aangekomen schepen bevindt zich de voormalige .Vaterland", het grootste schip van de wereld, met vijftien andere Duit sche reuzenstoomnchepeu. Het hoofdkwartier heeft ook nauw keurige opgaven gedaan over het troepenaantal, dat bepaalde bodems kunnen transporteeren, n.1. de ex- Vaterland 8500 man, de ex-Amerika 4500 man, de ex-Kronprinzessin 2800 man, enz. De Amerikaansche regeering char tert schepen voor het transport van tezamen 2,000.000 man en 56,000 officieren. Ds vrede met da Oekraïne. In ons vorig nummer deelden wij reeds mede, dat de vrede tusschen de Centralen en de Oekraine tot stand gekomen was. Het is te begrypen dat dit feit in luitschland met vreugde vernomen werd, hetgeen ook in de bladen tot uitlngkomt.Zooschrijftde,Yo»s.Ztg.": Op het oogenblik zien wy vóór alles de moreele waarde van dezen vrede. Hij is de eerste praktische erkenning van onze kracht, daar wy er allereerst het feit in zien, dat een staatswezen in wording de bescher ming van onze vriendschap heeft gezocht om zyn bedreigde ontwikke ling te verzekeren. Dit feit Blaat een bres, ook in den moreelen ring, waarmede de Engeltche en Ameri kaansche belasteringskunst ons tydens den oorlog heeft omgeven. Het .Berliner Tageblatt" meent, dat het openbaar maken van het verdrag niet lang mag worden uitgesteld. Naast de politieke'regeling zal het, naar kan worden aangenomen, van economische schikkingen gewag maken, voornameiyk nopens de ge regelde uitwisseling van artikelen tusschen de Oekraïne en het vier voudig verbond. Het blad besluit; de vrede met de Oekraine is een stevig succes voor de bondgenooteu en hun vertegenwoordigers. Gaarne zou meu in deze heugelijke gebeurtenis een verbiydend begin willen zien. O/er de economische voordeeion, die de vröde met de Oekraïne den middelryken verschaft, schryft de .Berliner Zeitung" a.M.ïn het gebied van Tsjernigof is de geheele suiker* industrie van Rusland vereenigd. Poltawa bezit den grootsten rijkdom aan vee in geheel Rusland. De bodem van Zuideiyk Rusland kan alles voortbrengen, zelfs ryst, katoen on haver. De economische hulp der middelryken zal den landbouw der Oekraine een grooten opbloei ver schaffen. Het zal een werkelijke „brood-vrede" voor de deelnemers van het verdrag zyn. Uit Finland. Volgens berichten uit Haparanda, d.d. 9 Febr. werden reizigers voor Petrograd by het station Wilppulo ten N. van Tammerfors gedwongen naar Tonga terug te keeren. Zy vertellen, dat Tammeifors Vrij dag door de Witte Garde veroverd is en dat de spoorweg en de tele grafische varbindingen tusschen Tor- ia en Uleaborg vry zyn. Omtrent de gevechten om Uleaborg zyn thans byzonderheden bekend ge worden. De Witte Garde telde 700 man, de Roode 2500, waaronder 400 Russen. Dertienhonderd man werden gevangen genomen en 23 wagon ladingen geweren, granaten en andere munitie buitgemaakt. Gedurende den opmarsch van de Witte Garde van Karieby naar Ulea borg werd Brahestad na een gevecht van 20 minuten genomen. De Witte Garde heeft nu ook de overhand te Wiborg, hetgeen af te lelden is uit het feit, dat het spoor wegverkeer tusschen Wiborg en Petro grad gestaakt is. Volgens een draadloos telegram van den districtsraad te Nase capituleerde de Roode Garde werden gevangen genomen. Van de Witte Garde sneuvelden acht man en werden er 19 gewond. Vier burgers werden gedood. By Standzee in Karelle veroverde Witte Garde zes snel vuurkanonnen twaalf mitrailleurs, groote hoeveel heden munitie, levensmiddelen, een schip, automobielen en geweren. Volgens berichten uit Stockholm neemt de propaganda in Zweden ten gunste van de ondersteuning van Finland wol ln omvang toe. Een weldadigheidsconcert ten bate van het Roode Kruis, waarby verschil lende leden van het Koninkiyk Huis tegenwoordig wareu, kreeg het ka rakter vaa een sympathle-betooging voor Finland. Ia een Woensdag gehouden open bare vergadering werd een motie aangenomen, waarby een optreden van Zweden ten behoeve van het Finache broedervolk werd geöiacht. Donderdag noodigden de groote dag bladen uit tot onderteekeuing van een massa adres om de regeering te verzoeken den doorvoer van wapens en munitie naar Finland toe te staan. Ook de aanmelding van vrywilli- gera moet voortduren, zelfs moeten verschillende officieren, die uit het Zweedsche leger ontslag hebben ge nomen, zich onder hen bevinden en reeds naar Finland zyn vertrokken. Rusland en RoaminlS. Uit Sofia wordt dd. 9 Febr. gemeld, dat volgens aldaar ontvangen berich ten Roemeenache troepen de stad Ismail hebben bezet. Be Roemeenache vloot heeft bevel gekregen, de door de Russische revolutionairen in beslag genomen schepen te bevryden. Den len Febr. zyn de bevelhebber en 10 matrozen van den Roemeen- schen kruiser .Elisabeth", wegens deelneming aan een revolutionaire samenzwering, gevangen genomen en ter dood veroordeeld. Os duikboot- an mljnoorlog. Volgens het offlcieele Duitsche be richt van 9 Februari, werden in het Oosteiyk deel van het Kanaal en vaD de Westkust van Frankryk 8 stoom schepen en 2 zeilschepen, te zamen metende ruim 28.000 ton bruto, in den grond geboord. 4 van de stoom schepen werden uit sterk bewaakte convooien weggeschoten. Da torpedeering «an da „Tuscanla". De Engelsche admiraliteit heeft de volgende herziene getallen openbaar gemaakt, batrekking hebbende op de torpedeering van het Amerikaansche transportschip .Tuscania". In totaal zyn gered 2235 menschen, waaronder 118 Amerikaansche offi cieren en 1917 Amerikaansche man schappen, 16 scheepsofficieren en 181 mindere schepelingen. Verder zes passagiers en twee marine passagiers. Van de geredden zyn er 148 aan wal gebracht op een punt van de Schotsche kust. Daaronder waren 184 Amerikaansche militairen, van wie zeven officieren verder 10 leden van de bemanning en 4 passagiers. Het aantal vermisten is 166. Da geredde Amerikaansche officie ren waren vol lof over het moedige manoeuvreeren van de Britsche tor- pedobootvemielers, die tot reddiDg kwamen opdagen. Deze correspon dent meldt, dat, nadat de booten wa ren uitgebracht, het stoomschip enorm veel slagzy maakte en dat velen, met reddinggordels aan, overboord spron gen. Honderden anderen maakten zich gereed om dat voorbeeld te vol gen, toen een Britsche torpedoboot- jager onversaagd langszij kwam aan stuurboord. Toen de menschen op de .Tuscania" dit merkten, sprongen velen van hen van het boot dek en bet salondrit op het dek van den wachtapijpn torpedoboot jager. Dezo laatste natn silon aan boord, die by kon bergen en stoomde toen weg, het dek volgepakt met Amerikanen. On middeliyk doemde een andere torpe- boo'j ager op uit de d uisternia enk wam aan bakboord latgszy. Hot bakboord van de .Tuscania" Jag nu hoog uit het water. Toen de mannen op het verloren schip waren bekomen van hun verbazing Qver deze onverwachte, knappe manoeuvre vauden Britachen commandant, ontstond er een gedrang om den boegen bakboordkant t9 be reiken. Velen reddeu zich {joor langs den hellenden scheepswand af te giy- den, hetzij met uetjjj zonder hulp van touwen. Al dien tijd werd het reddingswerk voortgezeten lieden, die hun kalmte bewaard hadden, brachten nog een paar reddlngbooten uit. E-an der officieren merkte nog op, dat duikboot lag te loeren onder bedekking van den zwarten nacht, om door een aanval op de torpodoboot- jagers het werk te voltooien. In enkele minuten tyds werden drie torpedo's afgevuurd, en het was uit sluitend te danken aan de waakzaam beid van de uitkyken en het prachtige macoeuvreeren van de Britsche zee lieden, dat de torpedo's geen doel troffen. Da aanval onthulde echter ten naasteby de ligging van den vyand en alle torpeéobootjagsra begonnen d6 duikboot zóó doeltreffend met ka nonnen en bommen te bestoken, dat, zelfs wanneer zy niet ia tot zinken gebracht, zij in ieder geval bang was zich opnieuw te vertoonen. Van den luchtaanval op Parijs. Ongelooflijk, maar volstrekt waar", zoo verzekert de Figaro. Middernacht. Een bom valt op een groot buia. Donderend geweld. Het huis schudt van boven tot beneden. Rinkelend breken ruiten, glaswerk, porcelein. Alle licht gaat uit. Geen slachtoffers gelukkig. De be woners der verschillende verdiepingen waren trouwens alle zoo voorzichtig geweest iu de kelders te gaan. Na •eu tyd stilte besluit men toch eens te gaan kijken, wat er precies ge beurd is. Ieder wil graag weten, hoe het er in zyn appartement uit ziet. Man komt de trap op. Daar klinkt van de vierde verdieping muziek, dreunend pianospel. Wat is dat nu, vraagt men zich af. Terwijl er misiehisn dooden of gewonden zyn, gaat iemand daar luid muziek maken. De verontwaardiging stygt ten top als een muzikaal man in bet luide pianospelHongaar- sche muziek herkent, demarichvan Rakoczy. Hongaarsche muziekbegeleiding van een bommenaanval op Parysl Woedend klimt men naar boveD, de heer en mevrouw X, die op de vierde verdieping wonen vooraan, 't Ia hun mechanische piano, die aan het apelen geslagen la door den geweldigen schok van het huis! Meneer X komt in de duisternis zyn appartement binnen hy heeft geen lucifers, struikelt o?er omver- gevallen meubelen, bereikt zyn piano, wil bet ding tot zwygen brengen. Maar de mechaniek van de piano verzet zich tegen al 'a mans pogingen met onverzetteiyke koppigheid. En de marsch van Rakoczy gaat maar door, met zyn geweld al de zeven verdiepingen van het huis vullend. Van'alle étages gaan protesten op. De conciërge hamert op de deur. Op de trappen wordt gevloekt. Niets helpt, de piano speelt het heele stuk af, tot het slot toe, dat eindeiyk komt onder een koor van verwen ■chingen .We zouden hit adres kunnen ge?en van het huis, waar deze vol komen ware geschiedenis is voorge vallen," zegt de Figaro. .Het zou trouwens" besluit het blad .vaneven slechten smaak zyn zulk een verhaal uit te vinden, als opzetteiyk een Hongaarifche marsch te spelen terwyi de Gotha's onze stad met bommen bestrooien." BINNENLAND. Het telegrafisch verkeer via Engeland. (Officieel.) Het Ministerie vanBui- tenlandsche Zaken deelt mede, dat biykens in den avond van 9 dezer ontvangen telegraflich bericht van Harer Majesteits gezant te Londen de Britsche regeering hem heeft verwit tigd, dat het telegrafisch verkeer voor handelsdoeleinden on verwyid hersteld wordt. De „Nleuw-Ametardam". Volgens door de directie der Hol land-Amerika Lyn ontvangen tele gram is het i.B. .Nieuw Amsterdam" te New York aangekomen. Datum onbekend. Een R8Uter-telegram uit Londen meldt, dat alleen de gouverneur en de ambtenaren toegelaten zyn aan boord van de .Nieuw-Amsterdam", die onder de strengste bewaking staat. Logger vermist. De houten zeillogger SCH 29 Maria Catharina, welke 17 Jan. uit IJmuiden naar zee uitvoer, ie tot heden niet weer binnengekomen en moet nu als verloren worden .teschouwd. De uit zeven personen bestaande bemanning woonde in haar geheel te Scheve- ningen. Huisbrand. Het Bureau vror Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Teneinde misvtrstand te voorko men, heeft de Ryts Kolendistributie aan de Brandstoffeucommissies mede gedeeld, dat de huisbrandstoffen, die op 1 April a. s. hy de verbruikers nog in voorraad mochten zyn als overschot van de rantsoenen voor het stookseizoen 1917/1918, niet in mindering zullen worden gebracht op de voor het stookseizoen 1918/1919 toe te kennen rantsoenen. Dit geldt zoowel voor alle klassen van groep A, als voor de groepen B, C en D. Kofflesurrogeat. Be Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel heeft de volgende circulaire gericht tot de gemeente besturen Het zal ook u niet onbekend zyn gebleven, dat in den laatsten tyd het aantal soorten van koffie surro gaat in zeer bedenkeiyke mate toe neemt, vooral bedenkeiyk, omdat er onder die surrogaten vele zyn, die schadelijk voor de gezondheid biyken. Nog dezer dagen gewerd my het bericht, dat in een kleine gemeente, waar juist een nieuw koffie surrogaat was ingevoerd en veel aftrek had gevonden, de gebruikers ernstig on gesteld zyn geworden. Dit surrogaat heeft waarscbyniyk beslaan uit ver malen gebrande byacinthenbollen, waarvan voorshands zelfs nog niet vaststaat, dat zy voor vee geheel onschadeiyk zyn. Elders weer zyn het gebrande en vermaalde aardap pelschillen, die als een zeer aanbe velenswaardig surrogaat voor koffie worden aanbevolen en dienovereen komstig geprysd zyn. Hangende de overweging op welke wijze tegen misstanden van vorenbe- doelden aard op meer afdoende wyze kan worden opgetreden, heb ik de eer u op te dragon in de eerste plaats een bsroep te doen op de medewer king van de plaatseiyke bladen in uwe gemeente om daarin de bevol king met den meesten nadruk te doen wyzen zoowel op de gevaren welke het gebruik van de thans in den handel komende koffie surrogaten oplevert, als op het feit, dat voor die surrogaten pryzen worden ge vraagd, welke in geenerlei verhou ding staan tot de werkelijke waarde van het artikel. In de tweede plaats draag Ik u op by hen, van wie het bekend wordt dat zy in uw gemeente, hetzy koffie- surrogaat fabriceeren, hetzy artike- verkoopen, op welke de qualifl- catie .vervalscht en schadelijk" toe passelijk schijnt, opgave der voor raden te vorderen en die voorraden in bezit te nemen op grond van artikel 9 Distributie wet 1916. U ge lieve my van inbezitnemingen van dezen aard mededeeling te doen, waarna u zal worden medegedeeld waarheen die voorraden moeten wor den opgezonden, teneinde onderzocht en getaxeerd te worden. Bij dit onderzoek zal ervan wor den uitgegaan - dit zal wel nauwe lijks behoeven te worden opgemerkt dat dit artikel werd aangediend als .koffiesurrogaat"is het als zoo danig waardeloos, dan is te verwach ten dat dienovereenkomstig de waar debepaling zal luiden. Ten slotte zal ik gaarne van u de namen vernemen vaa hen, die hunne fabrieken bezigen tot het drogen van producten, waarvan waardelooze sur rogaten worden gemaakt. Het ligt in het voornemen die fabrieken van het verkrijgen van brandstoffen uit te sluiten. Hetgeen hiervoor werd opgemerkt 07er koffie zal, naar te vreezen is, binnen kort ook met thee bet geval zynook op theesurrogaten zyn vo renbedoelde opdrachten derhalve van toepassing. In het belang van de volksgezond heid en ter voorkoming van flnanci- eele schade, vooral by het minder ontwikkelde publiek, doe ik een ernstig beroep op uwe medewerking in dezen. Thai. Over de aanstaande hervatting der theedistributie bericht het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedsel voorziening, dat daaromtrent op dit oogenblik nog niets is te zeggen. Het Thee- en Koffiedistributlekantoor is bezig met de inzameling eenerzyds der bons, waarop de winkeliers van den groothandel thee hebben ont vangen, en anderzyds der bons, waar op de grossiers nog geen thee aan de détaillisten hebben afgeleverd. Krachtens ministerieels beschikking van 2 Februari j.1. moeten de détail listen de nog in hun bezit zynde bons vóór 10 Februari as. hebben inge leverd by hun leveranciers, terwyi dezen vóór 17 Februari aan het T. K. D. moeten opgeven hoeveel theebons nog in hun bezit zyn, waarop nog geen thee aan de winkeliers werd afgeleverd, met opgave van de namen en woonplaatsen dier détaillisten. Met de by het T. K. D. ingeleverde bons, waarop de groothandel reeds thee heeft verstrekt aan den détailhandel, kan men aldus een overzicht van den toeatand krygen en overwegen wat ten opzichte van dit artikel, waarvan de in het land aanwezige voorraden uiterst gezing sün, kan worden ge daan. Ds manufastursirsgsllag. In de manufactuurbranche worden de regeeringsmaatregelen om den kettinghandel tegen te gaan, ten zeerste toegejuicht doch betreurd dat die niet twee Jaar eerder zyn geno men, wyi dan de prysopdry ving niet zulk een verbazende hoogte zou hebben bereikt. Met den kettinghandel zal 't nu wel uit zyn, Sa door de vastgestelde bepalingen én zeker ook door het feit dat ln dit opzicht de exhorbitant booge winsten door de gelegenheids handelaren zyn gemaakt. Desniettemin valt er niet aan te twyfelen dat de regeling toch nog veel goeds kan tot stand brengen, zy 't ook wat laat. En als aan het ingrypen een schaduwzyde verbonden ls, is het de last, thans door de bona fide manufactuurhandelaar en con fectie fabrikanten ondervonden. Zoo ging het verstrekken van geleide- bi) jitten niet vlug,maar alle begin la moeiiyk, Thans is echter by ministerieele beschikking bepaald, dat tot nader aankondiging, geen aanvraag- en ge leide-biljetten meer mogen worden uitgegeven, d.w.z. dat de geheele aflevering van manufacturen stop staat, waardoor de bona-flde handel ernstig wordt benadeeld. Dat kon de bedoellDg niet geweest zyn, docb depraktyk is niet anders, en uit den kring der belanghebbenden wordt ons verzocht op dezen toestand de aandacht te vestigen opdat zoo spoedig mogeiyk zal worden hersteld het nadeel, aan vele zaken berokkend. Vssvoadsr. De Min. v. Landb. maakt bekend dat veevoeder artikelen, die in de maand Februari worden toegewezen, tegen de navolgende pryzen door de Regeering zullen worden afgeleverd Haver f 20, erwten en boonen- riksel f 20, kanariezaad f 20, voer lonen f 25, voererwten f 25, lnland- sche raapkoeken f 28, Amerikaansche ïynkoeken f 30, alles per 100 K.G. basis onbepaalde merken van La Platazaad geslagen, bepaalde merken en soorten, ook schilfers, naar de gewone verhouding. Deze artikelen moeten door de Regeeringscommiisarissen worden geleverd, vry boord, exclusief zak, Zemelen, grind, gries zoowel ge mengd als ongemengd per 100 K.G. f 12, Regeerlngsvoermeel f 18, Schil fers van inlandsche raapkoeken f 28. Kommlas gedood Terwyi Vrijdagnacht de kommies Schyven met den hulpkommles Van der Plaat te Stokkum (gem. Bergh) op surveillance waren, op circa 100 M. afstand van elkaar, trof eerstge noemde twee smokkelaars aan. Van der Plaat snelde zyn collega moedig ter hulp maar vóór hy ter plaatse was had 6en der smokkelaars reeds eeu schot gelost, waardoor de onge lukkige Schyven onmiddeliyk werd gedood. Van der Plaat sloeg éénder smokkelaars, een Dultscher, met zijn karabijn tegen den grond en wist dezen te arresteeren. Be tweede, ook een Dultscher, kwam over de grens in veiligheid. De gearresteerde ls ge- vankeiyk naar 'sHeerenberg over gebracht. Be verslagene was onge huwd. Misdaad la hat Haagioha Bosch. Zaterdagmorgen zyn in het water naby de Heerenbrug (Haagsche Bosch) de ïyken gevonden van een man en een vrouw. Zy waren door touwen aan elkander gebonden, zoodat het vermoeden bestaat, dat men hier met een misdaad te doen heeft. De lijken vertoonden geen uiteriyke teekenen van geweld. Men is er tot dusverre niet in ge- alaagd de identiteit van deze personen vast te stellen. De politie stelt een onderzoek ln. Esn kss onder ds strast. Het ,L. Dbl." bevat de volgende zonderlinge geschiedenis, die zich te Noordwyk Binnen beeft afgespeeld: Dat men een koe hoort loeien onder de etraat is zeker nog nie dageweeen. Het wonderlijk verechynsel heeft zich Maandagavond voorgedaan in de Wilhelmlnaetraat aldaar, en lokte ln een oogenblik een groote menigte nieuwsgierigen, allen druk been en weer hollend. Wat was het geval? Esn regeeringskoetje, niet al te groot van stuk, viel door een bouten deksel in het overwelfde riool lange de Wilhelmlnaetraat en ging er in de duisternis van door, angstig losiende, en nu en dan stilstaand, waar zich dan telkens een groote menigte ver zamelde. De slager L. ging het beestje met een knecht achterna; eenderde liep het tegemoet, zich bijlichtende met een elektrische zaklantaarn ,in the underground". Na eenigen tyd kwam het beestje na zyn avontuur ïyken tocht by de openbare echoot weer ln het wegstervend daglicht en werd met vereende krachten op het droge gebracht. .Revolutie in de keuken". Wat ons aangenamer toeschijnt dan de echte revolutie. Eekele voordrachten werden in 't Jordaansch gezongen. We kunnen gerust zeggen dat vooral de dame daar slag van had. De voordrachten waren heel aardig. Den gebroeders D., die een deel er van hadden, ie dat wel toevertrouwd. Een voordracht, van den heer B., verdient een extra-pluimpje. 't Was die in Speenhofsch en getiteldLaatste brief van een Landweerman". Ze werd met gevoel gezongen en maakte wel indruk. Na de pauze, die wel wat lang duurde, werd gegeven ,De Snoepers", een klucht ln een bedryf, door Tabics. 't Ging er vrooiyk toe en er werd braaf gelachen. Voor het bal, dat toen nog volgen moest, was biykbaar veel animo. Landbouw-Boekhoudan. PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Mi. „Zialind". Biykens heden by het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. .Zeeland" onder bevel van den kapitein ter zee F. L. Rambonnet van San Francieco vertrokken ter voortzetting van de reis naar Neder land. Blykens een by bet Departement van Marine ontvangen telegram ie eene reddingsboei van Hr. Ma. .Hol land" verloren gegaan. .Harmonie". ie Burgerkring .Harmonie" bad Zaterdagavond in .Tivoli" een feest vierende vergadering. Na een zeer aardige muzikale inleiding van het .Tivoli" orkest wer den de talryk opgekomenen verwel komd door den prealdent, den beer D. Doornkamp, die een woord van lof bracht aan de executanten, die den avond door hun voordrachten en spel wel aangenaam zouden maken. Voor de pauze werden een 8-tal voordrachten gegeven plus een extra nummer, dit door 4 dames, 't Heette Daar zyn weinig bedryven, waarby de ondernemer of de leider niet boek houdt, al zyn dan ook soma de boe ken op een heel eenvoudige, vaak uiterst primitieve wgG Ingericht. Maar aanteekening wffllt er steeds gehouden, 't zy de leider zelf dat verricht, 't zy dat het wordt gedaan door een daarvoor aangesteld boek houder. Alleen het landbouwbedryf is tot nog toe een uitzondering geweest op dezen regel. Het behoorde tot voor korten tyd tot de zeldzaamheden, als een practisch landbouwer zich de moeite getroostte aanteekeningen te houden omtrent de uitkomsten van zyn bedryf en de reden daarvoor ie niet zoo heel ver te zoeken. Vooreeret toch houden onze boeren er niet van, veel pennen, potlooden of papier te gebruiken. In hun ge woon bedryf hobben ze byna nooit te schryven dan hoogstens een paar familiebrieven per jaar en due ont staat er een sekere tegenzin in zulk werk- Ia de tweede plaats wordt alles of byna alles contant gekocht enk con tant ook geleverd, en waar dit een enkele maal niet gebeurt, daar heb ben ze wel zoo'n goed geheugen, dat ze zeer goed weten te onthouden wat nog staat te betalen of te ont vangen. Uit dien hoofde bestond er derhalve geen reden om deontvang- «ten en uitgaven te noteeren. Ia de derde plaats heeft de boer, die, zooals in onze streek steeds bet geval is, zelf deelneemt aan de werk zaamheden van hot bedryf, in som mige tyden van het Jaar, inzonder heid in den tyd van zaaieu en plan ten en meer nog ln den hooi- of oogsttyd, het zeer druk en ie bet alleszins verklaarbaar, dat by op zulke dagen weinig lust heeft in schrifteiyken arbeid. En ten slotte waren de methoden, die tot voor korten tyd op het ge bied van landbouw boekhouding zyn verschenen, veel te ingewikkeld en vereiichte de bybouding der boeken te veol Inspanning, dan dat met grond kon worden verwacht, dat dit rlch- tig en juist zou gebeuren. Eo toch zoo goed als voor ieder bedryf, is ook voor den landbouw boekhouding van groot belang, zoo niet noodzakeiyk. Wat toch willen we daarmee be reiken Daar zyn er, die de flnanci- eele uitkomsten van het bedryf ln zyn geheel byzaak achten en meer letten op de zuivere opbrengst der verschillende onderdeelen, terwyi an deren, en daaronder wy, meenen, dat het bepalen der totale bedryfswinst hoofdzaak moet zya. Daar zal wel niemand zyn, die van het grooto belang van dit laatste niet overtuigd ls. Zelfs al houdt men geen enkel boek by, dan weet men toch ODgeveer wel de resultaten van het afgeloopen jaar en die moeten worden gekend, want zonder deze srct het niet aan, de huur- en koop- vaarde van het bedryf met eenige zekerheid te bepalenen toch kan de landbouwer plotseling voor de noodzakelykheid worden geplaatst die waarde vaat te stellen, waarby men llefat de cyfers van eenige jaren terug moet kennen. Ea boe wil men die kennen, als men zich alleen op het geheugen moet verlaten Zonder die kennie weet een boer ook niet of hy krachtig kan voort gaan met zyn bedryf uit te oefenen in de richting, die hy daarvoor ge kozen beeft, óf wel, dat het raadzaam mag worden geacht min of meer van koers te veranderen. Van belang ia het verder, dat elk oogenblik een overzicht kan worden verkregen van de schulden en vor deringen, en het is, op zyn zachtst uitgedrukt, onvoorzichtig in dezen alleen op 't geheugen te vertrouwen. Bit klemt te meer, als we bedenken, dat in tyden van ziekte of by over- ïyden anderen de zaken zullen moe ten bestieren en dezen alsdan niet of onvoldoende op de hoogte zyn van de schulden en vorderingen. Voorts is het mede van belang als men contröle kan oefenen op de kas, m.a.w. dat men moet kunnen nagaan of de aanwezige geldvoorraad over eenstemt met wat beschikbaar meet zyn. Vergissingen en onregelmatig heden In uitbetalingen of ontvangsten zullen op deze wyze te gemakkeiy- ker worden geconstateerd. Wie, als ln de meeste streken wel het geval zal zyn, aangesloten ls by de Landbouw Onderlinge, zal op 't einde vun 'tjaar moeten weten hoe veel arbeidsloon door hem is uitbe taald en moet dus daarvan reeds aanteekening houden. Een kleinen stap nog maar behoeft by te doen om de boekhouding in baar geheel ln te voeren. Wil men zyn bedryf naar den elscb voeren, dan zal men heel vaak ge noodzaakt zyn rekening te houden met wat vroeger ln de zaak is voor gevallen, en hoe zal men dat kunnen doen, als men alweer zal afgaan op het geheugen? Niemand toch zal kunnen onthouden wat ln een reeks van Jaren is voorgevallen. En ten slotte ls het voeren van een goede, doelmatige landbouwboek houding onmisbaar met het oog op de belastingen. Hoevelen toch zouden heel wat minder aan den fiscus hebben moeten offeren, 'tzy in den vorm van in komsten-, 'tzy in dien van oorlogs winstbelasting, indien zy geregeld hadden boekgehouden. Nu meece men niet, dat dit voor deel alleen la onze verbeelding be staat. In geenen deele. Ook de be lastingambtenaren buigen zich voor de macht der cyfers. Hebben we alzoo uiteengezet, welke voordeelen aan 't voeren van land bouwboekhouding zyn verhoeden, dau ryst de vraag wat nog velen weerhoudt zich daarvoor eenige moeite te g6trooeten, ook al is to- genwoordig het bezwaar van Inge wikkelde methodenabsoluutver vallen. In sommige gevallen speelt ge makzucht een groote rol, maar dit mag toch niet gelden als de hoofd oorzaak. Dat er zulken onder de boeren zyn, voorzeker, maar de reden voor de meeaten zal wel ergens anders liggen. Velen toch stellen zich bet boekhouden 70or als zou men byv. na het gevsn van een cent aan een bede laar, of na het komen van de markt onmiddeliyk naar het boek moeten vliegen, teneinde het uitgegeven be draglaan te teekenen. Ware dit werke- iyk zoo, de boekhouding zou zichzelf veroordeelenzoo iets is natuuriyic onuitvoerbaar in de practyk. Dan zyn er ook beei wat, die meenen op hun manier heel slim te zyn, door de uitkomsten van bet bedryf in geen boeken vast te leggen, bang als ze zyn, daardoor de be lastingambtenaren al te wys te maken, welke wysheid zy weer met hun verdiende penningen zouden moeten betalen. Moge misschien in een enkel geval dit waar zyn ge weest, regel ls 't, velen zullen het hebben ondervonden, dat de hecren van de belasting zich niet zoo heel gemakkeiyk een rad voor de oogen laten draaien, en waar zy geen be trouwbare gegevens hebben, dood gewoon gaan schatten, en die schat ting, gy weet bet aan den lijve, is in den regel niet te laag, ja meestal veel te hoog. Ten slotte zyn er ook heel wat, die meenen, dat zy ook zonder boek houding de uitkomsten van het be dryf wel weten te beoordeelen en laten we het eeriyk bekennen, dat kan. Om dat te doen, behoeven we slechts de huishoud- en de bedryfsk&s streng gescheiden te houden. Wat voor huishouding moet wordsn be taald, komt uit de eerste, wat voor rekening van 't bedryf komt uit de tweede en na afloop van 't Jaar zien we de vermeerdering of vermindering. Maar aan deze wyze van werken zyn groote bezwaren verbonden. Het Is n.1. volstrekt nlit denk beeldig, dat men eoms uit eeu ver keerde kaa betaalt. Ieder, die twee of meer kaïeen onder z(jn beheer heeft, zal dit met my wel eens heb ben ondervonden en waar dit voor iemand die boek houdt niet zoo erg is, omdat dan de fout toch aan 't licht komt, daar is dat in 't onder havige goval wel bedenkeiyk, want er is geen enkel hulpmiddel voor handen, dat de fout aan 't licht brengt. Vergissingen ln de ontvangsten of uitbetalingen worden allicht door zoo'n bedrijfsconti 61e nooit bekend en daar zal toch wel niemand uwer beweren, dat daarin geen abuizen plaats vinden. De ambtenaren van de belasting zullen er wel geen vrede mee nemen, als bun zonder meer wordt meege deeld, zót en zóó /eel ls myn bedryfs- winst geweest, maar wat bovenal zwaar weegt Is ditwe missen door deze wyze van doen de gelegenheid, de ontvangsten en uitgaven nog eens na te gaan In betrekking tot: datum, oorzaak en juist bedrag, en ieder, die reeds boekhoudt, zal hebben ervaren, hoe vaak dat dit voorkomt. (Wordt vervolgd). INGEZONDEN. Geachte Redactie. Ondergeteekende neemt beleefd de vryheid het volgende te antwoorden op Uw onderschrift op zyn ingezonden stukje ^Biersteker contra Spruit". Dat U, geachte Redactie, het met de hier bestaande gaeregellng ook niet eens zyt doet my genoegen, een bewys te meer dat zy niet deugt. Uwe meening, dat de gaeregellng niets heeft te maken met betstand- puDt van den heer Biersteker in de zaak Spruit, bevreemdt my. Ik ben van meeDlng duideiyb uiteengezet te hebben, dat deze twee zaken eenze'f- den ondergrond hebben, maar tot goed begrip wil ik myn meening nog wel eens weergeven. •e heer Spruit, als r&adelid den eed hebbende afgelegd, beeft Immoreel gehandeld door de Gemeente te veel te laten betalen, d. w. z. de belasting betalers, maar ook de heer Biersteker beeft een eed of belofte gedaan en h\j is de ontwerper van een gaeregellng, die, naar verhouding, bet zwaarste drukt op hen die het laagate inkomen hebben en daarom ook immoreel ie. Waar nu, ln de zaak Spruit, de Gemeente ook niet geheel vry uitgaat, immers zy beschikte eigenmachtig over andermans goed en de heer Biersteker, de geesteiyke vader, was voor een immoreele gasregellng, paste het dien beer niet zoo hoog van den toren te blazen, of was dit soms booge politiek? Verder, geachte Redacile, zegt gy dat ik myn kracht niet moet zoeken in persooniyke aanvallen, maar dit kon hier toch niet anders. Mynheer Biersteker was de ontwer per van de gasregellng en de persoon

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 1