die het hevigste te keer ging, terwijl hij daartoe mijns inziens het minste recht bezat, dus moest ik my toch tegen hem richten en niet tegen een party of groep in het algemeen. Nu weet U toch zeker ook wel myn meening over de gasprijsregeliDg, niet waar? Welke regeling ik dan zou willen zal ik hier tevens mede- deelen. Myn idéé, geachte Redactie, is deze Een regeling zoude moeten worden ontworpen welke rekening hield met de draagkracht der bewoners, dus een progressieve regeling. Dat dit mogeiyk ia, bewijst Zaan dam, waar deze regeliDg niet alleen ia getroffen in den gasprljs, maar ook in de regeling van de verscbaffiog van eten uit de Centrale keukeD, waardoor, naar de meenicg van my, de keuken meer voldoet aan zyn doel, het verschaffen van warm eten aan de armBten onder ons. Misschien, geachte Redactie, wil U beide regelingen nog wel eens in üw veelgelezen blad opnemen en wordt dit misschien de oorzaak dat deze regelingen ook hier worden ingevoerd, waardoor voornamelijk de micgegoe- den in deze Gemeente U dankbaar zullen zyn. Met dank voor de plaatsing. Uw abonné, C. B. F. Aüdbnasrdb. Leliestraat 36. PLAATSELIJK NIEUWS. BÖhet gisteren te 's Graven hage gehouden examen slaagde voor derden officier groote Stoomvaart de heer H. Blaauw alhier. De drie hospitaalschepen „Sin- doro", .Koningin Regentes" en .Zee land", zyn hedenmorgen 8 uur van hier naar Engeland vertrokken. DIstrlbutle-vragen. Het raadslid, de heer W. Bierste ker, heeft aan B. en W. gevraagd, in de eerstvolgende raadsvergadering de volgende vragen te mogen stellen 0. betrrffende de distributie van levensmiddelen. 1. Hoe komt het dat er gedurende 14 dagen goen vet ia verstrekt en zyn er maatregelen genomen om hierin voor het vervolg te voorzien, en zoo ja, welke maatregelen? 2. Waarom worden geen bruine boonen verstrekt, on waar is de oogst bruine boonen in het Koegras geteeld, gebleven 3. Ia het waar, dat goedkoope melk wordt betrokken, door menschen met hooge inkomens? b. Botri ffsnde de distributie van brandstoffen. 1. Waarom worden voor de klassen 1 en la geen anthraciet verstrekt en wel voor de andere klassen? 2. Ia het waar dat er natte cokes verstrekt is, en zoo ja, zyn er maat regelen genomen, dat dit niet meer geschieden kan 8. Hoe komt het dat het aanwezige brandhout niet ruimer verkrygbaar wordt gesteld? 4. Is het waar, dat het hout be glnt te schimmelen door ondoelma tige opstapt ling? Os Mslkdlstrlbufls. In onze gemeente neerscht een groote melkscbaarschte. Teneinde te kumien rantsoeneeren is 10800 liter melk per dag noodig. Van deze hoeveelheid wordt echter ongeveer de helfc dagelyks ont vangen. Alle pogingen aangewend om meer melk disponibel te krygeD, zyn tot nu toe gefaald, omdat, naar de Ryks- commissie voor melk en kaas be weert, er geen melk m6er dispo nibel ia. Echter de pogingen om meer te krygen worden uog steods voortgezet, hoewel er geen enkele zakerheid be staat, dat de toevoer binnenkort zal vermeerderen. Het eenige, wat ons uit dezen toestand kan redden, is, dat de koeien meer melk gaan geven en véór daar de eerste sporen van merkbaar zyn, zal er nog wel een maand verloopen. Komt het eerder dan is er winst te boeken. Wy deelen dit mede omdat er nog steeds gezonde menschen zyn in onze gemeente, en hun aantal la niet ge ring, die eiken dag aan weer, den melksiyter de voile laag geven, om dat zy hun volle rantsoen melk niet ontvangen. De melksiyters hebben de opdracht om allereerst de zieken-en zwakken die op voorschrift van den genees heer melk moeten gebruiken van het noodige ts voorzien, zoomede de kinderen beneden het jaar. En als deze personen van de voor hen zoo noodige melk zyn voorzien, dan eerst komen de gezonden aan de beurt, - als er dan althans nog iets over is. Maar zieken on kinderen gaan vóér alles. De gezonden zullen zich .dus, zoo lang d« schaarschte aan melk blijft bestaan, moeten behelpen met busjes gecondenseerde melk voor de koffie of melkpoeder voor te bereiden meel- spyzon. Be melkpoeder wordt door de re geering beschikbaar gesteld eu komt in prys overeen met volle melk. Be poeder kost 17 cent per ons on wordt In een liter kokend water opgelost. Indien dus do melksiyter de deur een of meermalen voorby loopt, laat men bet bem niet euvel dulden, hy doet dat waarachtig niet voor zyD plezier. En indien hy niet voorby gaat, laten dan de gezonde meuschen niet mopperen, als zy niet hun volle rantsoen ontvangen. Door het Levensmiddelenbedryf worden alle pogingen aangewend om het tekort aangevuld te krygen. Alg. Ver. Marlne-Offlcleren. Alhier zal eerstdaags worden op gericht een algemeene vereeniging van Marine officieren. Uit de ontwerp Btatuten nemen we over: Art. 2. De vereeniging stelt zich ten doel langs wettigen weg eu met gepaste middelen: lo. Zooveel mogelyk mede te werken tot alles wat. de slagvaardig heid van de vloot kan verhoogen. 2o. Da algemeene belangen der Marine-officieren ln en buiten de Marine te bevorderen. Toelichting op Art. 2 Het doel sub lo. genoemd is als hooger doel vooropgesteld. In de volgorde ligt ook een bepaalde ge dacbtede Vereeniging zal niet bevorderen belangen der officieren, wanneer zy van oordeel is dat zulks zou komen ten nadeele van de slag vaardigheid der vloot. Hoezeer die belangen haar ook ter harte gaan, zy bedoelt niet die voor te staan ten koste van hooger e belaDgen en onderscheidt zich daardoor van de zuivere vakvereenigingen, waarmede zy overigens geiykenis heeft. Een opsomming van alle punten, die onder de omschryving van het doel- zyn te breDgen, is niet aan te geven. Onder de omschryving sub lo. zou bij v. kunnen vallenbet aan geven van doelmatige verbeteringen ln algemeene dienstregelingen en voorschriften, examen en bevorde- ringseischen, opleidingen en onder- wys. Ooderwerpen van zuiver krygs- kundigen of wetenschappelyken aard zyn niet per só buiten gesloten, doch zullen deze vooralsnog beter aan de daarvoor bestaande byzondere ver eenlgingen zyn over te laten. Onder de omschryving sub 2o. zou men kunnen brengen het aaDgeven van noodige verbeteringen in de be zoldiging, pensioenen, zorg voor weduwen en weezen, ia de conditiën waaronder in Oost-Indiö wordt ge diend, verder vereenvoudiging der dienstkleediog, coöperatie. BelaDgen van godadienstigen of politieken aard zyn buitengesloten, als zynde in den regel niet .alge meen". Volkszangavond. Versd^dene trouwe bezoeksters der voll^^gavonden waren Vrydag- avond vergeefs opgetrokken naar .Casino" in de meening, dat het volkszangavond was. Daar het veertien dagen gelecjen was, dat de laatste volkazangavond was gegeven, hadden onze bezoeksters gelyk dat het Vrydag weer de dag was. Maar door het niet tydig gereed- bomen der tekstboekjes had het bestuur den volgenden zangavond eene week verzet. Wy bieden hen, die Vrydag eene vergeefsche wandeling maakten, onze excuses aan,' en deelen made, dat thans a.s. Vrydag in „Tivoll" de zesde zangavond plaats heeft. De nieuwe druk van het Hederenbundeltje ia dan weder verkrijgbaar. Cabaretavond Plaulaao. A.s. Maandag wordt in „Casino" onder leiding en met medewerking van den heer Pisuisse een buitengo- wone kunstavond gegeven. Het zeer uitgebreid gezelschap, bestaande uit 14 personen, zal dezen keer eeD bijzonder mooi programma uitvoeren, waarin o.a. ook nog zullen medewer ken do bekende levenslied-zanger HenrI_Wallig en mevr. Lola Cornero. Behalve het optreden d«r artisten afzonderlijk, wordt een éóaacter op gevoerd en een slotscène door het geheele personeel, 't Belooft een prachtvoorstelling te zullen worden Verdere bijzonderheden zie men iD de advertentie en op de bi'jatten. Coneert Nederlandse!) Naar wy vernemen, zal het Neder landsch Toonkunstenaarstrio, Movr. Sjouwk De Bfuyn-Gesterbamp (zaug), Willem Peltzer, uit Beriyu, (viool) en HaDS GoemaDs (plano) op zyn tourneé door ons land ook in onze stad binnenkort een coDcert geven. Ia verschillende steden is genoemd trio met zeer groot succes opgetreden. Voordrachtsoefening Laarllngan Muziekschool Leewens. Gisterenavond bad in .Casino" de 21e Jaariyksche voordrachtsoefening plaats van de leerlingen der Muziek school d6S heeren A. J. Leewens Voor de papa's en mama's, ooms, tantes en verdere familieleden een taaie avond, maar als dan straks een muzikale pupil een sonate van Mozart of een dingetje van Dancla of een ander komt spelen, wordt bet wachten beloond. Wim en Molly en Lldie, Agathe en Frlts en Lenie, ze kregen allemaal een beurt, en de diverse pa's en ma's glunderden als ze zagen hoe schitterend het ging. En daar tusscheDdoor werden door het zangklasje allerliefste kinderliedjes van Kor Kuiler gezongen, zoodat het programma verrassende afwisselingen bood. Mejuffrouw Annie Hoogenboscb zong nog een aria van Mozart, en met eenige verdiensteiyke, tamelijk zware nummers, werd het eerste deel van het programma besloten. Over 't algemeen worden nog al zware te zware vaaknummers gekozen. De voordracht komt dan wel wat in gedrang, al is vaak de techniek te pryzen. Maar op de muzikaliteit van de leerliDgeu geven zulke nummers dikwyis wel een kyk. Je hebt er by, die hopeloos broddel werk zyn, maar ook, waarby je zegt: kyk, daar zit toch wat in. Om half elf precies was het pro gramma afgeloopen. De heer Leewens kreeg van een paar snoezige kleine meiijea een geschenk als dank voor het onderwys in bet afgeloopen jaar. „Pro Patria". Zaterdag j.I. gaf de Gymnastiek- en Excercitie-vereeniging „Pro Patria" haar tweede uitvoering in dit seizoen. In zyn openingswoord wees de voorzitter, de beer J. B. A. de Vries, op den goeden toestand der vereeni giDg. Spr. deelde verder mede d&thet plan bestond de atbletiek meer te'gaan beoefenen, om ook deze sport hier in groote mate ingaog te doen vinden. Het zou hier te ver voeren de betref fende mededeelingen op den voet te volgen. Hen, die hierin belangstellen ver wy zen wy naar het bestuur var. P. P. Na de openlüg werd een begin gemaakt met de afwerking van het programma. Allereerst kregen wy de joDgste mei»je«klasse. Eerst een om gang, dan vormen van viertallen, afgewisseld met de driepas. Daarna correct uitgevoerde vrye oefeningen waarby alleraardigst werd voorge- werkt. Vervolgens werden door de jongste jongens oefeningen aan de ringen, daarna door de oudste meisjes stok oefeningen uitgevoerd. Vooral het laatste was een aardig nummer, waarvan hot effect nog verhoogd werd door het gebruik der glinsterende staafjes. Het laatste gymnastielcnummer vóór de pauze gaf ons paard-oefeoingen van de heeren te zien, kranig «oor- gewerkt door den directeur, den heer Van Hooydonk. Toen kregen wij de traditioneele voordracht, waarin den lof van P. P. gezongen werd, onze gemeenteraad een veeg uit de pan kreeg vanwege den schyn van „opgeruimdheid" die ze den Helder hadden willen geven, toen zy besloten de boomen om te bakken enz. enz. Met de noodige hulp van den voor deze gelegenheid achter de coulissen verscholen soufflaur liep de voordracht vlot van stapel. Na de pauze kregen wy nog een aantal gymnastieknummersrek vaD de oudste jongens, knodsoefeningen van de dames en vrye oefeningen van de heeren. Zonder aan de andere nummers te kort te doen, kunnen wy gerust zeggen, dat de oefeningen der dames wel het glanspunt van den avond waren. Het zwaaien der kuod- 89n, het maken der kringen, het verbreken der rusten, alles ging e vod gelyk. Aan bet slot kregen zy dan ook een welverdiend applaus. De ladderstanden van een 80-tal jongens vormden een waardig slot van het sportieve gedeelte van dezen avond. Het programma was vlug afgewerkt, zeer ten genoege van de vele dans- lustigen. Het was wel wat org vol iydens het bal (als het zoo doorgaat zal P. P. er nog toe moeten overgaan de uit voeringeü te splitsen), maar toch heeft men zich best geamuseerd. P. P. kan weder op een welgeslaag den avond terugzien. Inbraak. Yoor de derde maal binnen eenige weken ia bier ter stede ingebroken. ThaD3 kreeg de juwelierswickel van den heer P. Harte, Keizerstraat, de eer van het bezoek. Te ongeveer kwart voor zes Zondag avond ging de familie de deur uit, op bezoek by de ouders der vrouw. De dieven moeten dit geweten hebben of op de loer hebben gelegen, althaDs, toen de familie om half negen thuis kwam, was alles overhoop gehaald. Door de brandgang zyn zy aan den achterkant het huis binnengegaan en hebben zich, niet zonder moeite, toe gang tot de woning verschaft. Zy moeten plaatselijk goed met den toe stand bekend zyn geweest, omdat 7.1j door verschillende stevig gesloten poort- en andere deuren hoen moesten breken. Bloedsporen, allerwege in do woning aanwezig, wyzen er dan nok op, dat de dieven een zware karwei haaden. Eemnaal binnen, hebben zy mee genomen wat het eerst voor de hand stond. By de poort van het achterhuis lagen eenige ledigs borlogestandaards Vermoedeiyk heeft heD de tyd ont broken meer mee te nemen, want een andere standaard met ringen liet men staan. De buit van de dieven bestond uit 16 gouden dameshorloges, 11 gouden heerenhorloges en ongeveer 42 gouden riDgen. Gelukkig is de heer Harte tegen inbraak verzekerd. Het wordt voor inbrekers hier blijk baar een begeerlijk operatiegebied. Wy vernamen althans nog van eene poging tot inbraak in dezelfde sttaat. Vrijdagavond n.1. hebben bewoners van verschillende perceelen op buune erven leven gehoord, en speciaal de familie v. Pelt, Keizerstraat, heeft iemand gezien, die op haar erf stond. Door het aarsteken van licht op de bovenverdieping en gillen van de bewoonster, is de man verdwenen, zonder dat men hem nader kon op nemen. Te hopen is het, dat de politie ons van deze individuen weet tebevryden. DE OORLOG. Oa vrede met Rusland. Brest Lttofsk, 10 Februari. Na zijn verklaring, dat de oorlogstoestand tusscben het Viervoudig Verbond en Rusland geëindigd is, heeft Trotzky voorgesteld de besprekingen over de hervatting van de wederzijdsche diplomatieke, córjsulaire, juridische en economische betrekkingen recht streeks te doen geschieden tusscben de botrokken regeeringen of door bemiddeling van ds reeds te St. Petersburg vertoevende commissies van het Viervoudig Verbond. Da eerste vrede. Brest-Litowsk, 10 Febr. By den aanvaDg van de laatste pauze in de vredesonderhandelingen kon worden bekend gemaakt, dat grondslagen waren gevonden voor het sluiten van een vrede tusscben den Vierbond en de Oekrainsche Volksrepubliek. Minister v. Küblmann opeDde als voorzitter deze zitting kort vóór twee uur 's nachts met de volgende rede Myne Heeren 1 Ieder uwer zal de historische beteekenis van dit uur beseffen, waarin de vertegenwoor digers van de vier verbonden mo gendheden mat de vertegenwoordi gers van de Oekrainsche Volksrepu bliek in deze zaal tezamen zyn ge komen om den eersten vrede te onderteekeDen, welke in dezen wereld oorlog tot stand komt. Dat deze vrede onderteekend wordt met een jongen staat, welke uit de stormen van den grooten oorlog ontstaan is, ia den vertegenwoordigers van de verbonden delegaties een byzondere voldoening. Moge deze vrede de eerste zyn van een reeks zegenryke vredesverdragen, zegenryk zoowel voor de verbonden mogendheden als ook voor de Oekrain sche Volksrepubliek, voor welker toekomst wy allen de beate wenschen koesteren. De voorzitter van de Oekrainsche delegatie antwoordde hierop: Spr. concludeerde dat de langdurige en hardnekkige arbeid, welke in Brest-Litowsk is verricht, met succes bekroond is en dat een democrati- schen, voor beide partyen eervollen vrede werd bereikt. Het Vredesverdrag met de Oekraïne. Volgens een benohfc uit Beriyn, dd. 10 Febr. bevat het Vredesverdrag met de Oekraïne o. m. de volgende bepalingen Daar het Oekrainsche volk zich tydens den tegen woordigen oorlog ouafhankeiyk heeft verklaard en den wenach hoeft uitgedrukt, dat tusschen de Oekrainsche volksrepubliek en de met Rusland in oorlog zijnde mogend heden den toestand van vrede zal worden verkregen, hebben de regen- ringen van Duitscblacd, Oostenryk Hongary, Bulgarye eu Turkye be sloten met de regeerirg van de volks republiek een vredesverdrag te slui ten. Zy willen daarmede den eereten stap doen naar een duurzamen en voor alle partyen eervollen wereld vrede, die niet alleen een einde zal maken aan de verschrikkingen van d6n oorlog, maar ook zal leiden tot het herstel van vriandBchappeiyke betrekkingen tusscben de volkeren op politiek, rechteiyk, economisch en geeateiyk gebied. Duitacbland, Ooatenryk-Hongarije, Bulgarye en Turkye te eener zydo en de Oekrainsche volksrepubliek ter andere zyde verklaren, dat de oorlogs toestand tusscben ben ia beëindigd. De contracteerende pariyen zyn be sloten voortaan met elkander in vrede en vriendschap te leven. Verder noordelyk ztl de grens van do Oekrainsche volksrepubliek te beginnen by Tarnegrad in het alge meen langs deiyo Bilgeray Sroezabr- zyn-Kranosstam Poegasdof Radin Me- »hire»eji-Sarcaki Nelnik Wyseke Li- lOwsk-Proevjaoy, Wydozowïkygcse loopen. In bijzonderheden zal deze grens volgens co etbnographiscbs toestanden en rekening houdend met de wenschen van de bevolking door een gemengde commissie worden vastgesteld voor het geval dat de Oekrainsche volksrepubliek nog met een andere dor mogendheden van het viervoudig verbond gemeenschappe lyke grenzen mocht hebban, worden hieromtrent bijzondere overeenkom sten voorbehouden. De ontruiming van de bezatte gebieden zal oDmiddaliyk na de bekrachtigiug van hot tegenwoordige vredesverdrag beginnen. Do contracteerende partyen zien wederkeorig af van vergoeding van hun oorlogskosten, d.w.z. van de staatsuitgaven van de oorlogvoering, en van vergoeding dar ooi logascbade, d.w.z. van die schade, die haar en haar burgers in de oorlogsgebieden door militaire maatregelen, met inbegrip van alle in vyandelyk land verrichte requisities, is toegebracht. Omtrent do economische betrek kingeu tusschen de contracteerende partyen wordt het volgende over eengekomen 1. De contracteerende partyea ver binden zich wederkeerig om onmid» dfellyk de economische betrekklogen weder aan te knoopen en de uitwis seling van koopwaieu krachtens on derstaande bepalingen teorganiseeren: Tot don 31 Juli van het loopande jaar zal de wederzydsche uitwisse hng van de overschotten van de belangrijkste landbouwproducten en industrieelo producten, ter dekking ?an de loopende behoeft3n, kr icbtens de volgende bepalingen plaats hebben. Verschillende bepalingen worden dan gemaakt volgens welke in af wachting vau een definitief handels verdrag eu in elk geval tot. ten min- tto zes maanden na de sluitiug van den vrede tusschen de Centralen en de landen der Eotecte en Amerika de economische betrekkingen zullen worden geregeld en welke in hoofd zaak borusten op de bepalingen der vroegere bandels en scheep vaartver dragen m6t Rusland. Bepaald wordt o.a. dat de contrac toerende partijen zich verbmdea het wederzijdsche verkeer door geenerlei invoer, uitvoer- of door voer verboden te belemmoren, en den vryen door voer toe te. staan. Uitzonderingen zyn alleen toege laten voor zulke producten, die in het gebied van een der contractee rende panyen onderworpen zijn aan een staatsmonopolie of dat zullen worden, on ook van zekere voort brengselen voor welke met bet oog op de gezondheid, de veeartaenykun- dige politie en de openbare veiligheid of om andere gewichtige politieke en economische redenen buiteüge wone vorbodsmaa* regelen noodig zouden kunnen zyn, ook speciaal in verband met den op den oorlog vol gendeo overgaugsiyd. Gelijke bepalingen worden getroffen tUEScbeu Oostenryk-Hongarye, Bul garije en Turkye en de Oekraïne. Een toespraak van den Dultschen Keizer. Homburg vor der Höhe, 10 Febr. By de hulde, die de Homburgers den Keizer hebben bewezen, naar aan leiding van het sluiten van den vrede met do Oekraïne, antwoordde Z. M o. a. op de toespraak van den burge meester Ec zyn moeieiyke tyden over ons heengegaan.Ieder hoeftzyn last aan zorgen, rouw, verdriet on droefenis te dragen gehad. Niet het minst degene die hier voor u staat. In hem vereenigen zich de zorg, de smart en bet leed van het geheele volk. Wy hebben dikwijls verkeerde wegen bewandeld. De Heer heeft ons ook in een harde leerschool gewezen, W6lke richting wy uit moeten. Tege lykertyd is de wereld echter niet op den goeden weg geweeet. Wy Duit schers, die nog idealen hebben, moe ten werkzaam zijn, opdat er een betere tyd kome. Wy moeten st.rydon voor recht, trouw en zedeiykbeid. God de Heer wil den vrede, maar een zoodanigen vrede waarin de wereld zich inspant bet rechtvaardige en goede te doen. Wij moeten de wereld vrode brengen. Wy zullen dat doen op alle mogelyke manieren. Gisteren is het in der minne gelukt. Do vyand dio door onze iegeis ver slagen is, die inziet dat het tot niets meer dient om te vecbteD.endieons de hand reikt, kan ook onze hand krygen. Wy nemen baar aaD. Maar de vyand die den vrede niet wil aan nemen, maar voortgaat het bloed van zyn eigen en ons volk te vergieteD, moet gedwongen worden. Wy willen met do buurvolken in vriendschap leven, maar eerst moet de overwin ning van de Duitsche wapeiis erkend worden. Onze troepen zullen die ver der bevechten onder onzen grooten Hindenburg. Dan zal de vrede komen. De Qultsche pers over den vrede met de Oekraïne. Beriyn, 11 Februari. De Ta;liche Rundschau .zegtOp deu oorlogswil der westeiyke mogendheden zal het skiiten van den vrede in het oosten geen beslissenden invloed hebben. Wij moeten de laatste groote wor steling om ons beataan en onze toe komst aanvaarden. Wij kunneu dat doon mot goeden moed, wyl we op onze Roldaten, op Hindenburg en Ludendorff mogen bouwen als op rotsen. Do Lokal-Anzeiger wyst vooral op de hervatting van de economische batrekkiDgen met de Oekraïne en verwacht daarvan gunstige gevolgen voor de voedicgstoestanden in Duitsch- land. Be Post ziet het zwaartepunt van hst verdrag in de artikelen, waarin de toekomstige economische betrek kingen tusschen de centraler! en de Oekraine worden geregeld. De Vorwücts zegtDe eerste vrede die in den wereldoorlog is gesloten, is een vrede zonder schadeloos stellingen. Uit Ruilend. Keulon, 11 Februari. Volgens de Kölnische Zeitung melden berichten uit Petersbuig, dat in geheel Rusland de verscherpte oorlogstoestand is af gekondigd. Teagevolge van de om zich heen- grijpende besmetieiyke ziekten is het steiftecyfer schrikbarend gestegen. Ia St. Peterobu:g sterven dagelyks 600 menschen- De pest en de cholera breiden zich snel uit. In St. Peteraburg zyn wederom ODluaten uitgebroken. Be roode garde vuurde op de betoogers. Stockholm, 9 Februari. Ia. den nacht van 7 Februari ia een gewapende bende de Opatandingskerk te Peters burg binnengedrongen en beeft doze geplunderd. Zy werd door Lettieche burgerwacht verrast en nam na eeu hevigen stryd ie vlucht. Iu vele stads wykeu zya winkels en wljapakhuizen geplunderd. Do raad der volkscommissarissen te SI. Peteraburg heeft door Lenin, zyn voorziter, het, volgende bevel schrift uitgevaardigd: Aan de militaire staven en spoor- wegcomité's! De machtigste revolu tionaire maatregelen behooren te worden getroffen om te verhinderen, dat een enkele gevangene of vluch teling zyu weg neemt naar St. Peters burg of het Noordeiyk gebied, waar de bevolking honger ïydt. Wy wyzen er by voorbaat op, dat hier krygege- vangenen of vluchtelingen geen brood krygen en tot den hongerdood zlja gedoemd. Ze moeten uitsluitend naar de met koren vooiziene gonverne- menten worden gedirigeerd. Rekent onbarmhartig met de aanbrengers af, die ernaar streven' om de honger lydende goevernementen met over tollige „muilen" te overatroomen en wien het erom te doen is, de revolu tie met de knokige hand van den honger te verstikken. Gelooft de met een provocatorisch doel verzonden telegrammen niet, welke de krygs- gevangenen naar St. Peteraburg diri- goeren. Het eenige, wat erop zit, is, dat niemand, die kan worden gemist, woont ia de goevernementen, waar hoDger wordt geleden. De burgeroorlog In Finland. Stockholm, 11 Februari. Volgens by het Finsche gezantschap ingekomen telegrammen neemt het schrikbewind der roode garde te Wiborg onbe ecbrijüyke afmetingen aan. Da meeïte particuliere huizen zijn geplunderd. Ook beerscht er hongersnood. Rit meester Ignatius, de veroveraar van Ulenborg, vroeg het Finsche gezant schap telegrafisch of bulp van Zweden te verwachten is. Se Russische sol daten plunderen, doodon, branden den boel plat en schieten met machine geweren op hun gevangenen. Uit Frankrijk. In de Fran8che Kamer heeft de soc.-dem. Renaudel een infe'pellatie gehouden over de toepassing van het militaire recht. fly beschuldigde Clemenceau van het feit dat hy een zyner vrienden, wiens opvattingen ten aanzien van C&illaux met de zyoe overeenkwamen in de krijgsraad had willen doen be noemen. Spr. zeide verder, dat wan neer Clemenceau met onbekendheid van de Fransche wet heeft gehandeld, hy een zyner medewerkers in het ministerie van oorlog wegens grove onwetendheid, moet afdanken. Renau del verlangde daarentegen een parle mentair onderzoek. De leider der minderheid verklaarde, dat de regee ring haar politiek uitsluitend op de oorlogsrechtspraak steunt. Wie den moed heeft gehad tot het inhechtenis nemen van Malvy en Caillaux, dient ten minste evenveel moed aan den dag te l9ggen, om te laten vaststellen of de regeering het recht hoeft ge schonden of niet. Clemenceau eischto het verwerpen vau het socialistische voorstel en stelde een motie van vertrouwen, die met 892 tegen 113 stemmen werd aangenomen. Roemenië en de Centralen. Locden, 10 Februar^Reuter ver neemt, dat het ultimatum, dat Duitsch- land aau Roemenië heeft gericht (om do vredesonderhandelingen te openen) Zaterdag verstreken was. Het Eagelsche ministerie van bui- tenland&che zaken hoeft bevestiging ontvangen van bet bericht, dat het RoemFensche ministerie afgetreden is. De Koning heeft generaal Averescu met de vorming van een kabinet bela9t. Het aanstaand offensief ln het Westen. Parys, 10 Februari. Be aankomst van troepen, die geforceerde mar- schen hebben gehouden, de voort durende aanvals-manocuvres en de herbaalde raids van vliegtuigen wor den door de bladen opgevat als een bawys, dat het Duitsche offensief aan het Westeiyk front aanstaande is. De „Matin" schat, dat de Fran- schen eii Engelschen tegen 220 divi sies, met ongeveer 1600.000 bajo netten zullen moeten stryden. Het blad neemt aan, dat dit offensief den vijand in staat zal stellen in ver scheidene breede sectoren aan te vallen. Van het Westelijk front. Parya, 11 Februari. Het «uur der Franaehen heeft een overvaispoging. by Irwincourt gestremd. Op den rechteroever van de Maas hebben de Duitschers, na een ver woede beschieting op het front van het Bois des Caurières, een overval gedaan, die leidde tot een levendig gevecht. De Duitschers moesten terug In den Eizas sterke bedrijvigheid van het geschut in de streek van den Violu en den Bontomme. Van het Itallaansch- Oostenrljksohe gevechtsterrein. Rome, 11 Februari. Gisteren zyn onstuimige concentraties van het ge schutvuur en stormloopen van de vyandeiyke infanterie elkaar bewes ten en beoosten het dal van de Fren- zela opgevolgd. Tegenover onze nieuwe stellingen op den Monte di Val Bella en den Collo del Rosso heeft het wel gerichte vuur onzer batteryen het optreden der tegen standers afdoende verstikt. Verder Oostwaarts op de Zuidelyke hellin gen van de Sasso Rosbo trachtten Oostenryksche afdeelingen onder be scherming van hun vuur bij herha ling eenige dekkingsloopgraven te bezetten, die Italiaansche soldaten vóór onze linies hadden b9Z9t. De Oostenry kers werden daar door moord dadig afsperringsvuur telkens in ver hinderd. Een Britschs torpedojager gezonken. Londen, 11 Februari. Officieel. Da Britsche torpedojager „Boxer" ia in den nacbt van 8 Februari wegens een botsing in het Kanaal gezonken. (De „Boxor" behoorde tot een stel torpedojagers, die van 285 tot 855 ton meien en een bemanning hebben van 45 tot 50 koppsn). De duikboot- en mljneorlog. Beriyn, 11 Februari. In het ver sperde gebied rondom Engeland heb ben de Duitschoduikbooten vyf stoom schepen en zeven visscheravaartuigen ln den grond geboord. Spaansch schip getorpedeerd. Madrid, 9 Februari. De minister van marine heeft medegedeeldIn den ochtend van 8 Februari zyn twee booten, die de geheele bemanniDg van het b.8. „Ssbastian" bsvatten, te Santa Cruz aangekomen. De „Sebastian", die zout naar New York vervoerde, werd door een Duitsche duikboot ge torpedeerd, welker gezagvoerder ver klaarde dat zout contrabande was. Abd-ul-Hamld. t Konstantinopel, 10 Februari. De vroegere sultan Abd-ul Hamid ia van daag aan longontsteking overleden Een kaizerlyk iradee gelast, dat de lykplechtigheden morgen zuilen plaats hebben, op de wyze, die een gebieder waardig is. Abd-ul-Hamid, die Turkye byna 83 jaar heeft geregeerd \.van 1876-1909) is 75 jaar geworden. Hy was zijn ouderen broader Moerad, die wegens krankzinnigheid was afgezet, opge-_ volgd en hoeft zelf, door de Jong' Turksche beweging in 1909 ten val gehracht, de kroon aan zyn twee jaar jongeren broeder Mehmed, di6n hy jaren lang in een toestand van ge vangenschap had gehouden, moeten afstaan. Sedert dien h6eft hy onder sterke bewaking op een kasteel by Konstantinopel vertoefd. Onder Abd ul Hamid's bewind ia Turkye achteruitgegaan en verzwakt. De Vrede In het Oosten. De vrede tusschen de centralen en de Oekraienacbe Volksrepubliek dsed reeds vermoeden, dat de onder handelingen met rentraal-Rusland nu ook spoedig tot een einde zouden komen. Het slot is er nu, 60 het is ver rassend. Ds toon tusschen de wederzijdsche onderhandelaars was hoe langer hoe vyandigar geworden. Trotzky toonde niet de minste neiging z(jn voor waarden te matigen, de centralen toonden geen neiging voorwaarden te aanvaarden, die zoo weinig in overeenstemming met de krachts verhouding der onderhandelende par- tyeu was. De centralen legden zelfs eenige onverschilligheid voor de uit eenzettingen van Trotzky aan den dag en schenen den weg op te gaan, zich met een afzonderiyken vrede met de Oekraïne te vergenoegen en Groot Rusland maar in zyn sop te laten gaar koken, gezien dat het te uitgeput was en al te veel binnen- landsche vijanden h&d om, ook al werd het weer oorlogstoestand, nog gevaarlijk te kunnen worden. Dat kon er dus op worden gewaagd. In totale tegenstelling met destrekking van al wat hij tot nog toe te Brest- Litofsk had verklaard, heeft Trotzky echter bakzeil gebaald. Zyn voorwaarden kon by niet door zetten, en wat doet hy nu Hy ver klaart kort en goed den oorlog voor geëindigd en demobiliseert hetheele Russischs leger. Onvoorwaardeiyke demobilisatie, kan het erger? Dit staat toch geiyk met een onvoorwaardelijke overgave. Trotzky heeft niet gevraagd wat de Duitschers van zyn verklaring omtrent het ophouden van den oorlogstoestand denken, maar dat is ook niet noodig. Zy kunnen immers nu alle voor waarden bepalen eq ten uitvoer leggen, die bun goeddunkt. Als er e6n macht ter wereld is, die hen dat zou kunnen verhinderen, dan is deze macht stellig niet in Rusland te zoeken. Willen zy het bezette gebied kortweg inlijven, willen zy Litauen tot een koninkryk verklareD, of wat dan ook, zy kunnen hun gang gaan, Trotzky zal het hen Diet verhinderen. Hy bemoeit zich niet verder met de zaak, verklaart den oorlog voor uit en gaat naar hnis, evenals de Russische soldaten. Da vrede is voor Rusland veel slechter dan de centralen nog wel bereid waren by verdere onder handelingen te geven. Eigenlijk heeft Trotzky ten slotte niets anders gedaan, dan, na ver schillende pogingen om den werke- ïyken toestand te negeeren en een taal te voeren, die er geen rekening mee hield, dezen toestand in formule te brengen. Want feiteiyk is het zoo, zooals nu Trotzky heeft verklaard wy demobiliseeren maar, want we ^kuoEen niet ander», ons ontbreken do middelen en do macht h^t leger onder de wapenen te houden; laten de centralen maar doen wat ze willen, wij kunnen er feiteiyk toch niets aan doen. Het vredestractaat met de Oekraine bevat, zooals "te verwachten was, tevens een handelsti actaat. Het is, zooals we al schreven, een anti- hoDgervrede. Verrassend is de loop van de Westelijke grens van den nieuwen staat. Vau Galicië, waar veel Roetbenen wonen, kr(igt hy niets, maar hij krygt wel een tameiyk groot stuk, van wat vroeger Con gres-Polen was mitsgaders de Zuide lyke punt van Litauwen, zoodat by- voorbeeld Brest Lltowsk binnen de 0ekraini8che republiek ligt. Volgens berichten uit Londen en Parys beeft Mackeneen den Roeme- niërs een ultimatum gesteld om vredesonderhandelingen te beginnen. Van andere zyde is dat nog niet bevestigd, wel is uit Beriyn gemeld, dat de onderhandelingen over de ver lenging van. den wapenstilstand zou den worden hervat. Door de demobilisatie van het Rus sische leger (feitelyk was het toch al verloopen) worden do Duitschers in staat gesteld, wat er in het Oosten nog aan troepen stond, op eenige bewakingsposten na, naar het Westen over te brengen. De berichten uit Frankryk en Enge land, die de verwachting uitspreken, dat het groote offensief der centralen in het Westen nu aanstaande is, ver meerderen. N. Rott. Cl. BINNENLANO. Onbepaald klein verlof. Door den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht is thans het na volgende ter kennis gebracht: De volgende dienstplichtigen zullen op de hieronder genoemde data met onbepaald (klein) verlof worden ge zonden. Op 20 FebruariDe korporaals en minderen van de militielichting na- jaarsploeg 1914 der Vesting Artillerie. Op 1 MaartDe onderofficieren van de milUielichticg van de onbereden wapens; de korporaals en minderen, der militielichting 1914, die omstreeks 18 Januari 1915 werden ingedeeld als telegrafist en telefonist. De verlofgangers kunnen, mits reizende voor eigen kosten, reeds in den avond voor den datum, waarop het verlof ingaat, met verlof ver trekken De „Luna". In Den Haag is bericht ontvangen, dat het atoomschip „Luna", van de Kon. Nederl. Stoomboot-Maatschappij, dat onlangs door de Duitschers is aangehouden en naar Hwinemüade werd opgebracht, thans is vrygelaten en dat dit schip gisteren uit Swine- müade zou vertrekken ter voortzetting van de reis naar Goihenburg. De pascaglers van de „Nisuw-Amsterdam". 's Gravenbage, 11 Febr. Biykens een by het departement van Buitea- iaudsche Zaken ontvangen telegram is de „Nieuw-Amsterdam" in Amerika aangekomen, en hebben de passagiers Donderdag het schip verlaten. Te bevoegder plaatse was, althans tot hedenmiddag, niets vernomen omtrent de niet-toelating van een aantal passagiers van de „Nieuw- Amsterdam" in Amerika. Telegrafisch verkeer vaor handelr- doelelndsn; zand- en grfntquaestlo. -De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft den voorzitter van de Tweede Kamer het volgende schry ven doon toekomen: 's Gravenbage, 9 Febr. 1918. Naar aanleiding van de bespre kingen in de Tweede Kamer der Staten-Generaal by de behandeling der begrooting van mya Departement nopens deu doorvoer door Nederland van zaad en grind van Duitschlaud naar België en van metalen van België naar Duitschlaud, heb ik de eer U HoogEdel Gestrenge te verzoeken wel ter kennis van de leden der Kamer te willen brengen dat, biykens een hedenavond ontvangen telegra fisch bericht van Harer Majesteits gezant te Londen, de Britsche Regeering hem heeft verwittigd dat het telegrafisch verkeer voor handels doeleinden onverwyid wordt hersteld. De Britsche Regoering gaf by die mededeeling te kennen dat zij, wegens het feit dat do doorvoer waaraan zy aanstoot nam, reeds sedert gerulmen tijd had opgehouden en niet vóór 15 Maart zou worden hervat, er prys op stelde daadwerkeiyk uiting te geïen aan haar groot verlangen om de hartelijke betrekkingen die zoo lang hebben bestaan tusscben beide Regeeringen te handhaven en zoo mogelyk to versterken. Zij hoopt voorts onmiddeliyk met de Nederlandsche Regeering) bespre kingen aan te knoopens nopens een definitieve regeling van dedoorvoer- aangelegenheid en heeft alle ver wachting dat met goeden wil van wederzfida de besprekingen vóór 15 Maart zullen zyn beëindigd. Indioa zulks onverhoopt niet het geval mocht zyn, zouden beide Regeeringen uiteraard vry zyn om naar bevind van omstandigheden te handelen. Aan het bovenstaande kan ik toe voegen dat, naar my uit mededee lingen van Harer Msjesteits gezant te Londen gebleken is, de Britacbe Regeering Diet van meening is dat de aangelegenheid behoort te worden geregeld door eene arbitrage, zooals ik by de begrootingsdeb3tten in uit zicht stelde. Hare bedenkingen toch richten zich practisch niet tegen den door de Nederlandsche Regeering gehuldigden rechtsregel, doch tegen de daaraan gegeven toepassing. De te voeren besprekingen zullen derhalve over die toepassing loopen. Nederland en de geallieerden. De Londensche berichtgever van het „H.blad" meldt: De „Daily Mail" ztgt, dat aan het eind van de vorige week verstrek kende diplomatieke en economische schikkingen zijn tot stand gekomen tusschen Groot-Brltan'nië en Neder land. Zaterdag hebben de fyitsche en Nederlandsche regeeringen de

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 2