HELDERE COURANT VAN ZATERDAG 16 MAART 1918 Hit op do koel. Londen, 15 Maart 1918. Uit New York wordt gemeld, dat de correspondent van de .Associated Press" te Washington verneemt, dat d® Vereenigdo Staten en Engeland een laatste kennisgeving aan de Nederlandsche regeering hebben ge zonden, waarin wordt medegedeeld, dat, tenzij de hangende overeen komst over het gebruik van schepen door de geallieerden tegen den 16sn Maart wordt aangenomen, deze sche pen door de geallieerden in gebruik zullen worden genomen. Reuter seint uit Londen, d.d. 14 Maart: Wy vernemen ten aanzien van het besluit der geallieerden, om gebruik ie maken van de Neder land- ache schepen, die zich tbans in de havens der geallieerden bevinden, dat de Nederlanders goed moeten begre pen wat deze stap niet beteeksnt. Het is geen nieuwe vorm van zeeroof. Ook beduidt het niet, dat de schepen door een sterker natie wor den ontnomen aan een zwakkere zonder behoorlijke vergoeding. Het beteekent alleen, dat er goede vracht prijzen worden betaald voor de sche pen, dat zjj worden verzekerd, be wapend, gekonvoieerd,in het alge meen beschermd en> dat dit alleen is voor den duur van den oorlog. BIJ het einde der vijandelijkheden zullen ze aan hun eigenaars worden terug gegeven, terwijl, indien zij in het gevechtsgebied en godurende hun ge bruik door de geallieerden, worden in den grond geboord, al het mogelijke zal worden gedaan, om ze ten spoe digste naar behooren te vervangen. Bit rechtmatig en zelfa edelmoedig aanbod vergelijke men met de prak tijk der Buitechers om óf de Neder- iandsche schepen in de havens op te sluiten, óf ze, indien zij uitloopsn, in den grond te boren, zonder dat men belooft of voornemens is ze te vervangen, alleen omdat ze hun eigen Nederlandsche havens verlaten. Bij de bespreking van het besluit der geallieerden moet verwezen wor den naar de afgoloopea commercieel» onderhandelingen tusschen Engeland en Nederland. ïn het begin van den oorlog reeds hield Nederland op zijn voortbreng selen aan Engeland te leveren, be halve tegen buitensporige prijzen en Aiiachta na langdurige besprekingen stemde het er in toe, om een billijk aandeel daarvan te verkoopen op voorwaarden die wij konden aan vaarden. Toen Buitschland den on- beperkten duikbootoorlog aankon digde, was Nederland de eonige van alle noordelijke neutralen, die niets deed om de onwettelijke Buitsche methoden te bestrijden, maar het legde al zyn schepen op in eigen sa anders havens. Het optraden v&n Nederland was aldus een rechtstreeksche hulpver leening aan Buitschland. Het oogstte daarvoor geen bekroning, i want Buitschland bracht aanhoudend No derlandsche schepen tot zinken. Op voorstel der Nederlandaohe re geering kwam men in Dcc. 1.1. tot een modus vivtndi omtrent jiot ge bruik der schepen, maar sedertdien verklaarden de Nederlanders, dat zij dit niet ten uitvoer konden brengen. Be Britsche an geallieerde regee- riDgen zija van gevoelen, dat de tijd thans voorbij is voor langgerekte onderhandelingen en zQ moeten stap pen deen om aan de zaak onverwijld een eind te maken en de engebruikte duizenden tonnen Nederlandscbe scheepsruimte beschikbaar testellen voor de geallieerden, want elke andore handelwijze zou zjjn een berusten in .de Buitiche methoden en haar ge volgen. Be geallieerden erkennen, dat het uitstel van Nederland een go velg is van luitsche pressie en gevoelen in zooverre deelneming met Holland, maar zij kunnen niet toe- Satan, dat die pressie hun groote üadeelan veroorzaakt. Be geallieerden hadden Nederland rantsoenering aangeboden voorzoo ver de wereldach&arachte en de b6hoofton der geallieerden dit zouden veroorloven, in ruil tegen een aantal concessies door Nederland, waarvan het gebruik van schepen de belang rijkste was, en ofschoon hot aanbod Nederland in staat stelde een zeer groote hoeveelheid granen en andere artikelen uit Amerikaansche en andere havens te verkrijgen en het feitelijk door do Nederlandsche onderhande laars was aanvaard, bleef de Noder- iaudsche regeering na een uitstel van joaeer dan twee maanden, nog steeds in gebreke eenig antwoord te zenden. In het go val van andere neutralen, op weike dezelfde maatregel als de aangegeven© wordttoegepast, moesten de regeeringen ongetwijfeld formeel protest aanteekenen. Maar zoowel de volken en de readers zijn bevredigd met de actie en haar resultaten. Evenals Engeland is Nederland met recht trotscb op zijn Bchepen en zyn kolomen. Be voorgestelde maatregelen omtrent zijn scheepvaart verzekeren Nederland zijn schepen en het gebruik ervan en stellen het nog in staat om zjjn handel op zjjn koloniftn voort te zetten met de schepen, die het zijn -overgelaten binnen de termen van de voorgestelde algemeen overeen komst. Er dient hieraan toegevoegd te worden, dat do tonnage voor de binnenvaart, die door de Nederlanders ter beschikking van de Builachers gesteld moet worden, in ieder geval gelijk is aan de tonnage voor den oceaan, die de gealieerden zullen verkrijgen bij de scheopvaartovereen- komst. Buitschland heeft eenige tonnage voor de binnenvaart, maar niet genoeg manschappen om die genoegzaam te bedienen en heeft dus Nederlandsche bemanningen noodig. iOnccr de aangegeven omstandigheden blijft den geallieerden geen andere jveg over dan de aangegevene. p p& Reuter seint uit Washington, dat in officieele kringen de meening heeracht, dat Nederland onder don dwang verkeert van het Buitsche duikbootgevaar. Men zet uiteen, dat de noodzakelijkheid voor de gealli eerden om de neutrale natiön der wereld van levensmiddelen te voor zien aanleiding geeft tot hetin gebruik nemeu van alle beschikbare tonnen- maat. Volgens Britscha ambtenaren ging de tegemoetkoming van de Vereenigde Slaton verder dan Neder land voorstelde, totdat de Buitsche dreigementen de uitvoering eener vrijwillige overooukomst onmogelijk maakte. Volgens Reuter verneemt de correspondent te Washington van de .Aasoc. Press", dat de Nederlandsche belangen in ieder opzicht zullen wor den beschermd en dat ruime hoeveel heden levensmiddelen zullen, worden beschikbaar gesteld. Be Vereenigde Staten en Groot-Brittanntë nemen op zich om de voortdurende Nederland sche vaart op de Oostindische kolo niën te vergemakkelijken, zoodat de koloniën van het noodige kunnen worden voorzien en het handelsver keer zal worden beveiligd. Aan de Nederlandsche regeering is medegedeeld, dat groote levensmid- delen voorraden te harer beschikking zullen worden gesteld, wanneer zij schepen zendt veor hst- transport, w Aar hg de meest volledige waarbor gen zullen worden verstrekt, dat de schepen zullen werden gebunkerd en niet gerequlsitionneerd. Be „War Trade Board" heoffc ver gunning, verleend om de ladingen van twee Nederlandsche schepen, die in 'Amerika worden opgehouden omdat Buitschland weigert er in toe te stommen andore schepen ter vervan ging van deze twee uit Nederland te laten vertrekken, over te laden in de „Nieuw-Amsterdam", die bin nenkort de terugreis zal aanvaarden. Zonder deze concessie van de zijde der Ver. Staten, zou Buitschland hebben kunnen beletten, dat deze beide ladingen Nederland bereiken. Het „Handelsblad" schrijft naar aanleiding van deze inbeslagneming van onze schepen Da zeeroof. „Het ia geen nieuwe vorm van zeeroof". Aldus de officieele verklaring, die Reuter ons namens dc Eogelnche regeering geeft van het wederrechte ljjko kapen van onze handelsvloot. Bat moeten, zegt de Eagelsche re geering, de Nederlanders goed be grijpen. Bat zullen de Nederlanders niet begrypen. Zij zullen „un cbat un cbat" en de geassocieerde regeeringen „des fripons" noemen. En even veöl waarde als zü gehecht hebben aan de liefle voor de kleins naties van het land, dat de Zuid Af rikaansche republieken vermoord heeft, evenveel waarde zullen zij hechten aan de liefde voor het recht, die president Wilson zoo prachtig in woorden kan tot uiting brengen. Het is een daad van zeeroof, een daad van de meest grove willekeur. Engeland geeft ter motiveering van zyn roofdaad ongeveer niets. Het moet schoepsruimte hebben, dus kan het niet dulden dat Nederlandsche schepen in de havens der geassoci eerd* mogendheden ongebruikt liggen. Baarop komt ongeveer de heele rede neering neer. Als Amerikaansche ambtenaren thans het doen voorkomen alsof de inbeslagneming onzer schepen noodig is, om de neutralen van de heele wereld van levensmiddelen te voorzien dan is dat slechts een povere uit vlucht. Maar dan heeft men nog iets „In het begin van den oorlog reeds hield Nederland op zijn voortbreng selen aan Engeland te leveren, behal ve tegen buitensporige prijzen en slechts na langdurige besprekingen stemde het er in toe om een billijk aandeel daarvan te verkoopen op voorwaarden, die wij konden aanvaarden." Batzelfde kan in andere woorden, en beter, aldus gezegd worden„In het begin van den oorlog weigerde Engeland reeds onze voortbrengselen to koopen tegen de prijzen, waarvoor zij op de open markt grif verkocht konden worden. Na langdurige besprekingen heeft Nederland den onrcdeiljken on onbillijken eisch van Eogeland inge willigd om goederen vaak goederen als visch, die Eogeland niet eens liet halen! aan Engeland te leveren ver beneden den prijs, dien deze goederen op do open markt konden jedingen." Er is slechts één zinsnede in de Reuter-verklaring, die, hoewel niets gevende wat op een rechtvaardiging van do daad van zeeroof gelijkt, toch een verklaring bevat van de feiten die de geassocieerde regeeringen na bun groote woorden over rechË den moed hebben gegeven tot deze daad van rechtsverkrachting. .Toen Buitschland den onbeperk- ten duikbootoorlog aankondigde, was Nederland de eenige van alle noorde lijke neutralen, die niets deed om de onwettige Duitsche methoden te be strijden, maar het legde al zij n schepen op in eigen en andere havens." Bat is inderdaad waar. Onze regee ring heeft haar groote liefde voor don vrede zóó luidruchtig bekend gemaakt, zóó duidelijk gezegd, dat indien er maar geen vijandelijke troopen onze grenzen overschreden, wij ons alles, maar ook &Ues zouden laten welgevallen, dat de verleiding veor de oorlogvoerenden om, wan neer hun belangen dat medebrengen, over ons heen te loopen, wèl heel groot is. Wij hebben er herhaaldelijk op gewezen, in termen zoo kras, als wij zonder ons land en onze regee ring in de oogen van het buitenland kwaad te doen, maar konden ge bruiken. En naar aanleiding van den lof onzer regeering gebracht om het feit, dat wij niet in den oorlog zijn ge sleept, hebben wi) wel eens opge merkt, dat dit zeker mooie resultaat toch moeilijk bereikt kon zijn ten koste van meer offers van nationale eer en internationale achting. Wij kunnen niet bevroeden wat onze regeering doen zal. Zal zij een „protest" publiceeren, haar goed keuring op de zeeroof weigeren, en de zaak laten zeoals zij is? Zal zij eieren voor haar geld kiezen en rui len wat, als zij niet ruilt, weggeno men zal worden Zal zij do gezanten van de zeeroovsnde mogendheden verzoeken hun koffers te pakken en heen te gaan? Veel ls er niet mede verloren de «enige relatie, die wij met de geassocieerde regeeringen hadden was door het „vulatpand" der schepen, die „gastvrijheid" in een haven hadden gezesht doch niet gevonden. Nog eens, wij weten niet wat onze regeering doen zal en zouden hsar niet willen radonop zulk een oogen- blik moet aan haar prudentie over gelaten worden de beslissing te ne: men, die land en volk het minst schaadt. Zij zal al haar beleid wel noodig hebben. „Be Telegraaf" schrijf: Om ons bestaan? Vóór aanstaanden Maandag zal 'n beslissing moeten worden genomen, die voor de economische en politieke politie van ons land in de toekomst van de allergrootste beteekenis ls. Van die beelsssing zal bet afhangen of wij economisch en politiek een vrij volk zullen blijven met onze eigen democratische Instellingen en een koloniaal rijk van den eersten rang, of dat w|j ons op genade of ongenade overleveren aan de machtige milita ristische Staat aan onze Oostgrenzen. Want daarop komt de beslissing over de voorstellen van de geassoci eerde mogendheden ten opzichte onzer voedselvoorziening neer. Be geassocieerde mogendheden zijn bereid, ons te voorzien van een voorraad broodgraan, rijst, tapioca en atijfsel, voldoende voor 12 maanden; van keffie en thee, van petroleum, benzine, oliöa en vetten, vruchten en spiritualiën, kapok en katoen, wol en wollen goederen, alluminium, koper en lood en daaruit vervaardigde artikelen, ijzer en staal, machinerieön en chemicaliën, geweven stoffen, om slechts deze artikelen te nemen uit de lange lijst door minister Loudon gepubliceerd. Zij zijn tot die levering bereid ep de bekende voorwaarden, die ook bij de Nsderlandsche regeerlng geen bezwaar vonden en stellen bovendien den eisch dat Nederlandsche schepen ook in de gevaarlijke zone zullen varen onder beding, dat alle schade on molest aan die schepen zal worden vergoed. Wij krijgen dus, wanneer wij de voorwaarden accepteeren, vol doende voorraden van alles waaraan thans het grootste gebrek heeracht. Voedingsmiddelen, die ons volk voor ondervoeding en honger behoeden, grondstoffen, die aan de behoeften van onze industrie tegemoet komen. Gaan wij op deze voorwaarden niet in, dan staat alle aanvoer stop en wie huivert in dat vooruitzicht niet voor de naaste toskomst, wan neer nu reeds het gebrek aan het allernoodigste in breede kringen zoo nijpend wordt gevoeld en het honger- apook waarlijk geen schrikbeeld is van een verhitte fantasie. Na&at deze voorstellen staat wat Buitschland ons laveren wil. Duitsch- land wil ons leverensteenkool, Ijzer en staal. Voilhl Nu zal niemand de beteekenis onderschatten van deze onontbeerlijke grondstoffen, maar in vergelijking van hetgeen de Entente ons biedt, is het lijstj i toch wat heel >oover. En men vergete dit niet: leer zal en kan Buitschland ons niet toevoeren. Er wordt nu wel in zekere kringen, die ods nu eenmaal met alle geweld den Buitschen kant willen opdringen gesproken van het graan uit de Oekraïne en men zou in die kringen bet denkbeeld graag ingang doen vinden, dat we daar mede in de behoefte aan brood in ons land kunnen voorzien, maar geen nuchter denkend mensch zal daar op zijn speculatieve verwachtingen bouwen. Wij staan nu op den tweesprong en de regeering zal een beslissing mosten nemen, waarvan niet alleen de voorziening in de behoefcen van het oogenblik het gevolg is dat is bij da belangen, die het hier geldt, nog m«ar kinderspel maar WAarbij ons bestaan zalf als vrij*, onaf ban-' keltyke natie, waarbij het bazit onzer koloniöa, den inzet vormen. Bö zulk eeu tweesprong heeft de regeering een ontzettende verant woordelijkheid. Zij heeft het, door den julsten weg te kiezen, in haar macht, de vrijheden van ons volk te handhaven of ons onverbiddelijk over te leveren aan de genade van Buitsch land, dat in zijn greep naar de we reldheerschappij al lang ook op ons land het oog gevestigd heeft. Hot Nederlandsche volk weet wat het wil. Het Nederlandsche volk zal niet dulden, dat hst aan handen en voBten wordt overgeleverd aan de macht van de Jonkers en hun tra wanten. En het zal zich niet laten intimideeren door het praatje van minister Posthuma, dat nu plotseling de „broodvoorraad" tvan welke sub stantie tot l Augustus gewaarborgd is, door KiéUer en de zijnen inge blazen, om van de urgentie der aan neming van het vooratel der geas socieerden de aandacht af te leiden. Het Nederlandsche volk in zijn ge heel voelt, dat het op don tweesprong staat en het heeft don krachtigeu wil, alleen dien weg op te gaan, die ohb voert naar de toekomst vaneen onafbankeltjk en vrij volk. Be regeering heeft aan dezen wil uiting te geven door thans in de dagen, die voor onze toekomst be slissend zijn, enze vrijheden te hand haven on te aanvaarden wat de ge associeerde mogendheden ons bieden in goed vertrouwen, naar deregelen van „fair play", zonder eenige be doeling oeit een aanslag op onze onafhankelijkheid te zullen plegen, Be N. Rott. Ct. schrijft onder het beofd, ooeonomische afper sing het volgende: Een ding moet by de besprekiDg van de zoogenaamd oeconomische onderhandelingen, die op het oogen- blik voor hoe lang nog? tus achen de Nederlandsche regeering en de geasaociteerde landen worden ge voerd, op den voorgrond worden gesteld. Het doel van de geassoci eerden bij die onderhandelingen is, ons land zoeveel mogelijk schoeps ruimte afhandig te maken. Op de middelen, waarmee dit bereikt wordt, zien de edele pleitbezorgers van menscheltjkheid en recht, de zich zelf als voorvechters van kleine na tien ophemelende, geassocieerde regeeringen niet. Om bun doel te bereiken, ayn zij zelfs bereid, hun eer te gooien. Staat Nederland de verlangde scheepsruimte niet goed schiks, bjj overeenkomst af, dan zullen de geassocieerden onze vrachtvaar ders rooven, d.w.z. de schepen, die in achteraf misplaatst gebleken ver trouwen op het fatsoen en de goede tronw van Entente en Amerika naar hunne havens gestevend zyn, en nu daar worden vastgehouden, in beslag nemen. Wij hebben alle raden, om te gelooven, dat hetgeen het Buitsche Buitsche draadleoze bericht daarom trent vannacht, en nu heden de correspondent van de Associated Press, heeft gemeld, ongeveer juist ls. Hoe de vorm precies is, waarin de voornemens der geassocieerden hier te lande zijn kenbaar gemaakt, in dien van een ultimatum, gelijk een Buitsch bericht dezer dagen be weerde, in dien van een eisch, van een dringend verzoek, of bloot in den vorm van een officieel of offi eieus dreigement, kan in het midden blijven, Bak doet ook weinig ter zake. Een feit schijnt te zijn, dat Engeland met name, inderdaad van plan is, zoover te gaan, als het Buitsche draadlooze bericht aangaf, en te konncn heeft gegeven, bij niet tot stand koming van «ene overeenkomst, tot zelfs op zee onze schepen te zullen kapen. Het trotiche Albion zit zoozeer in de knel, dat het bereid is, tot deze zelfvernedering 07er te gaahrEen Eügelsch telegram traeht nu voor heb verachtelijk misbruik van macht, dat men in den zin heeft, bij voorbaat, verontschuldigingen aan te voeren, doch daar zal ons publiek niet invliegen. Indien gebeurt, het geen in h9t vooruitzicht gesteld wordt, zal niemand hier te lande over den aard van deze moderne zeeroovery in twijfel verkeeron. Onze regeering heeft, zijn wij wel ingelicht, een dezer dagen aan de geassocieerden een voorstel gedaan, om het onheil voor ons en de schande voor de partijen, waarmee wij In onderhandeling zijn, af te wanden. Zij moet daarbij zoover zyn tegemoet gekomen, als met de belangen van ohb land maar «enigszins vereenig- baar schijnt al is het dan ook niet zoover, als een oorlogs-Sbylock zou wonschen. Nu is er reden, om onzerzijds tot zekere grenzen tegemoetkomend te zijn. Wij zitten in nood, en hebben van de Vereenigde Staten leveringen van voedingsmiddelen absoluut noo dig, leveringen, waartoe Amerika niet verplicht is. Om die te ver krijgen, moeten wij dus tegen waarde willen stellen, en wij be schikken op het oogenblik over geen ander bruikbaar ruilobject, dan over scheepsruimte. Van deze omstandig heid trekken Amerika en Engeland echter als geboren woekeraars party. Onze regeering heeft daar een reyaal aanbod tegenover gesteld, een aan bieding, waarvan men zelf* twijfelen kan, of z|j niet reeds te ver gaat, en ons zeiven de dupen zal doen zijn. Be Radactie wijst er verder op, dat het voor Nederland een levens kwestie is dat het nk den oorlog de beschikking most hebben over zyn vloot, wil het niet ten gronde gaan; en dat hoewel de Entente zich bereid verklaarde de verloren gegane schepen te zullen vergoeden, er op beloften dezerzijds niet is te vertrouwen, gezien de talrijke gevallen In scheep vaartaangelegenheden. Verder zegt de redactie Indien Engeland inderdaad voor nemens is, on zich in staat acht, na den oorlog ons onze tonnenmaat Integraal terug tc geven, dan kan er by dat land geen btz waar hoegenaamd zyn, onze schepen buiten hot gevaar lijke gebied in dienst te houden, en voor de gevaariyke zone uitsluitend vaartuigen van do geallieerden te bezigen. Wanneer de geallieerden oprecht van plan zyn, uit hun eigen schepen voorraad getorpedsei do.Nader- landsche schepen te restitueeren, kunnen zU precies evengoed hun eigen schepen aan vernietiging blootstellen. Bat komt voor hen op hetzelfde neer. Bo Nederlandsche voorwaarde, dat de Nsderlandsche schepen niet zullen gebruikt worden binnen het gevaar iyke gebied, moet dus volmaakt aan- nemeiyk zijn voor de geallieerden als z|j zich zei ven ten minste te goeder trouw achten. Worden de Nederlandsche voor stellen afgeslagen op grond vay de voorwaarde, dat de schepen niet in het gevaarlijke gebied mogen worden gebruikt, dau weten wy dus welke beteekenis daaraan is te hechten, en zullen wij ons opnieuw vau de positie hebbon rekenschap te geven. Donderdag zijn te Utrecht ge slaagd voor het examen nuttige hand werken de dames S. B. Maas en A. W. Molenaar, en Vrijdag de dames G. Noot, H. E. van der Ploeg en M. Rykeboor, alhier. Aan den hesr en mevrouw Mooy-Molenaar is wegona vertrek, op verzoek, eervol ontslag verleend, respectievelijk als directeur-leeraar en als leer&res by de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Dt vlsttohnoid. Naar aanleiding van de heerschende vleeschcrisis schrijft men ons: Be groote voorraden worst en rundergehakt, die ln de gemeente voorhanden zijn, wekken vermoedens dat deze niet alloen afkomstig zyn van nuchtere kalveren, doch ook ten deele van de goedkoopere vleesch- soorten. Be meeste winkels zyn veelal ge sloten en zoo niet, dan is gewooniyk de uitgestalde voorraad vleesch van de fijnere kwaliteit. Ovor de soert van 't vleesch heeft 't publiek weinig of geen oordeel. Ieder is bly wat te kunnen bemach tigen en betaalt w&t gevraagd wordt, 't Komt veelvuldig voor dat koopers van goedkoop vleesch genoodzaakt worden om duurdere soorten by te nemen. Bekeuringen zyn ingesteld wegens het verkoopen van vleesch voor hoogeren prys dan geoorloofd was. Aan een koe van 50# h 600 J K.G. is nagenoeg de helft vleesch voor f 1.80 per K 6. Voor een behoorlyke vleesch voor; zlening, waaronder wordt verstaan dat zonder preBaio van de zyde dor slagers het mindere publiek ook vleesch kan bemachtigen, zouden de goedkoopste soorten tegen de als maximum gestelde pryzen moeten worden afgenomen. Be gomeente zou daarvoor een persoon kunnen aan- wyzen, den keurmeester bil voorbeeld. De verkoop zou in een eigen lokaal moeten plaats hebben. E«n eerlijke slager kan op zoo'n regelingmiet tegen hebben. Baarmede is ondervangen het zich verrijken ten koste van het mindere publiek en is het oordeel over de soort van vleesch niet alleen aan den slager. Hieronder laten] wy nogmaals de door den minister vastgestelde pryzen volgen. Be „Köln. Zeltung" meldt uit ZQrichBaar Zwitserland hoopte door Nederlandsche schepen graan uit Amerika te krygen, heeft het optreden der geassocieerden tegen Nederland groote be vreemdinggewekt. Be „Zfiricher Post" schryft: Bit buitengewoon brutale optreden tegen een neutralen staat, die men niet van eonzydtge politiek kan beschuldigen, wekt groote verwondering. Nederland tracht evenals Zwitserland met beide partyen in een drageiyke verhouding te biyven en kan niet de eiechen der Entente inwilligen, zonder in vijand schap met Buitschland te geraken. Wat de geallieerden van Nederland eischen is het prysgeven van zijn economisch politieke neutraliteit. Ne derland wordt zoo in een meeiiyke positie gebracht en zyn beslissing zal, hoe die ook uitvalt, vérstrekkende gevolgen hebben. DK OORLOG. Be berichten van de verschillende gevechtsterreinen, loopende tot don derdagavond, zyn van geen betee kenis. PLAATSELIJK NIEUWS, Da „Hertog Hondrik". Biykens by het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hendrik" 13 dezer van Thorshavn naar Bergen vertrokken. VlMiek «ff»- alet». d. h«*U winkel aan den afgi- wlakel. haal*. per K.G. Chateaubriand en biefstuk haas. f 8.76 f 8.90 HaasI.- 8.16 Biefstuk2.80 2.95 Contrefllet 2.80 2.95 Rib2 80 2.76 Roostbeaf2.60 2.76 Bikke lende2 60 2.76 Rollade2 60 2.76 Baklap1.80 1.45 Riblap1.80 1.46 Runderlappen, rund- gehakt, klapstuk en runderborst t 1.80 „1.46 Schenkel,1.80 ,1.46 Nier- en slachtvet 1.40 1 40 Hutspot0.80 0.80 Beenderen 0.10 0.10 Tong,2.- „2.- per stuk. Zwezerikf 0.60 f 0.60 per stel. Hersens f 0.16 f 0.16 per KG. Leverf 0.60 f 0.60 per stuk. Nierenf 0.60 f 0.69 per K.G. Staartf 1.26 f 1.26 Beze pryzen gelden voor rundvleesch zonder been. "Verboden is de verkoop en de af levering van rundvleesch onder andere benamingen dan vorenbedoeld. Aflevering van kopvleesch sal slechts mogen geschieden, indien dit verwerkt is door den hutspot. Htll. Belgisch Toonealgezslschap in „Casino". Zondagavond geefc het Hollandsch Belgisch Tooneelgezelschap, onder directie van den heer Fraus Augu steyns, le karakterspeler van het hypodröme te Antwerpen, een tooneel- voorstelling ln „Caeino". Een zeer mooi en variesrend pro gramma ls aangekondigdo.a. wordt opgevoerd het bekende drama (met zooveel succes geipeold door Bouw meester) „De Greep". Verder het lachsucces kluchtspel „Be moord in de Plantage" en ten slotte de trans formatie schots „Brand in de Joage Jan", waarin de heer Augusteyns 7 verschillende rollen vervult sn waar mede hy overal in Heiland en Bclglé een schitterend succes heefc, wat ook blijkt uit onderstaande - één van de vele gunstige persbeoordeelingen lo brand io de „Jonge Jan". Indertyd heeft Henri de Vries met dat eigenaardige stuk lauweren eu goud verdiend en nog menigeen her innert zich levendig de voorstelling van dit transformatiestuk, waarin 7 rollen door denzelfden persoon worden vervuld. Nu was de vertolking van het stuk toevertrouwd aan den heor Augusteyns, tooneelspeler van den Vlaamsche Schouwburg, die prachtig slaagde in de uitbeelding der karakters Alle personen, Jan Arend, de fabrikant, Onticg Arend, zön oncoozele broer, de smid, de kruidenier, veldwachter, herbergier en schilder, werden mot evenveel nauwkeurigheid in woord en gebaar voorgesteld, zender dat ook maar de geringste afwijking in bet aangenomen karakter viel op temer ken; vooral de houding van Jan Arend, die zyn fabriek in brand steekt en de oorzaak wordt van den dood van zyn dochtertje, voor don rechter van het vooronderzoek, werd aangrdpend uitgebeeld. Iu óófl woord: bet was een mooie, pakkende uitvoering van hot bekende karakterstuk. „Blorla Trassits". Gloria Transita... verdwenen roem de titel dunkt ons niet erg pakkend ▼oor een bioscoopfilm. Hoe begrype- lyker hoe beter, en deze Latynsche titel spreekt niet tot de groote massa. Met weet niet wat men aan deze film beeft. Te dankbaarder wordt daarom de taak van den journalist, die bet publiek tot voorlichting moet dienen on het uitloggen moet dkt e» waarbm het naar deze fllmvertooning moet gaan. Bo groote aantrekkeiykbeld ervan is wel het nieuwe i de muzikale illustratie van een drama, waaraan artisten van naam hunn» mede werking verleenen, En ook het feit, dat deze film Noderlandsch is, ge speeld door Nederlandsche artisten in Amsterdam en Rotterdam, vormt een attractie. Be heer Joh. Gildemoyer heeft dit 6-bedryvige „muzikale drama" in scène gezet en daarby gebruik ge maakt van pakkende tooneeltjes. Er zyn interessante stadsgezichten in; zelfs meenden we een der Amster- damsche Burgwallen le herkennen, en zagen wy in de verte niet het Rotterdamsche Witte Huis? - er komen fraaie opnamen in voor van een kasteel met zyn terrassen en tuinen. En boven en behalve dit alles krijgen we fragmenten van opera-voorstellingen in grooten st|jl. Gloria Transita is de geschiedenis van een beroemd zanger, die uit New York overkomt voor een lief dadigheidsvoorstelling. Boordat na afloop van de voorstelling een der heeren hot portret vindt van zyne vrouw, dat uit zyn zak ls gevallen, en daarover grapjas maakt, wordt by woedend, wil den onbeschaamde te ïyf, doch als de eerste opwinding voorby is, kalmeert hy en verhaalt den heeren zyn levensgeschiedenis; hoe by, als doodarme straatzanger, „ontdekt" werd, en in Amerika zyn fortuin maakte. Beze levensgeschie denis, de interessantste van het film werk, vormt er de helfc van, we maken mee hoe Solotti door de straten zwerft en er zingt, vergezeld door zfin vriend Gaston, hoe hy zich ontfermt over het aardige driejarige dochter 1 ja van een misdadiger, die ln dezelfde slaapstee verbiyf houdt als hyhoe hy tenslotte met haar is getrouwd en haar afgodisch lief- heefc. Het vervolg van de geschiedenis is zyn varbiyf in Europa, zyn suc cessen, de verovering die zyne vrouw maakt, daarna het hoogromantisch einde. Zooals gezegd, de muzikale illustra tie is de voornaamste aantrekkeiyk- beid van de film. Een orkest van 12 personen, onder leiding van den heer Ernest Hangard zorgt daarvoor. Zien en hooren Solotti in de Faust optredeneenige fragmenten worden ln natura vertoond, en vier opera- solisten, te weten de dames Wilh. van den Hoock, Irma Lozin, en de hoeren Jac. Qau veren en Aug. van den Hoeck, die op de film de actie vertoonen, zingen in de zaal de woor den van de muziek. Bit is iets nieuws en iets aantrekkelyksmen kan dit uitbreiden tot geheels opera-voor stollingen die men alzoo, in de bios coop genieten kan. Van de Faust krygen we een fragment uit de 4 acte en de slot-apothaoseMargaretha's hemelvaart, en de samenzang der verschillende zangers was voortreffe- ïyk. Be slot-scéne van Verdi's opera Rigoletto krygen weeen kykje vóór en achter de schermen. Ook enkele solo nummers werden artistiek gezongen en op de film zagen wy den zanger staan. Behalve deze fragmenten illustreer de de muziek nog zeer suggestief enkele passages uit het drama. In de 4 e acte, waar des zangers echtge- noote de verlokkingen ondergaat van den jongen baron, was een Wagnerl- aansch erotisch element ln de muziek ingevlochten, en in de laatste scène by haar dood, leverde Hal vorsen de prachtig* treurmuziek by de baar der doode. Beze voorstelling, die de geheele week gegeven wordt, is een jubileum- voorstelling van de directie der Witte Bioscoop, die baar 6 jarig bestaan herdenkt. Bat de zang zeer in den smaak viel bewees het applaus in de zaal. Be vleugelbegeleiding der solisten was van den heer Arie van den Weg. Uit hst Politls-rappart. Maandag j.1, werd door eon sol daat van 4-1-4 VestlDg Artillerie, gekazerneerd in het fort Erfprins, aan gifte gedaan, dat hy Zaterdagavond tevoren zyn rijwiel uit het fort ver miste. Eon onderzoek wordt inge steld. Be hulp der politie werd inge roepen door een bewoner der Gas- straat, die een lastigen beschonken bezoeker had, welke zich vermaakte door eon «childery in do woning stuk te slaan. Door den ontboden agent van politie werd de woeste ling naar het burean overgebracht en proces-verbaal opgemaakt. Maandagavond j 1. kwamen alhier met den laatsten trein uit 's Graven- hage aan de 16 jarige J. L. en de 16 jarige H. J. G. en vervoegden zich by een alhier wonend familielid van eerstgenoemde om onderdak. Be Jon gens vertelden, dat een zwager van J. L., zekere K., mede te 's Graven hage woonachtig, hem en zfin met gezel bad voorgesteld om nair de grens to gaan om te smokkelen. Bat L. daartoe moest zien aan goederen en geld van zyn patroon, een win kelier in dames- en kinderconfectie kleedingstukken to 'a Gravenhago, te komen, om daarmede de affsire op touw te zetten. Aldus geschiedde. L. moest voor zyn patroon vorschll- lehde bedragen by klanten innen en deed dit, terwyi hy ook zichtzendin- gen by henteiugbaalde. Nu wilde de zwager eon deel van het geld hebben, doch dit konden de jongens niet goed keuren, waarom zy op hun elgon heutje naar Helder reisden, meenende, dal daar ook wel te smokkelen zou vallen, wyi Helder toch een grens plaats is. Bovenbedoeld familielid vond bet raadzaam do politie van een en ander in kennis te stelleden bracht hen dien nacht te circa 21/, ure met het gold, zynde ruim f 88.— eu de winkel goederen, aan het Hoofdbureau aau het Westplein. Be kaapen legden daar eene gelykluidende verklaring af, waarvan procesverbaal werd op gemaakt. Woensdag daaraanvolgende zyn zy naar 's-Gravenhage overgebracht en ter beschikking van de politie aldaar gesteld, alwaar bleek, dat hunne verklaring geheel op waarheid berustte. Terzake het verkoopen van vleeseh en zeeppoeder boven den maximum- prys werd respectieveiyk tegen een slager en een winkelier alhier proces- verbaal opgemaakt. Gisterenavond te 71/* ure ont stond in de donkere duinen brand in een perceel heide. Bo gemeente reiniging trok er met de noodlgi werklieden op uit en bluschte den brand met schoppen aarde. Naar de I oorzaak wordt een onderzoek inge- atold. RECEPTEN votr vsrsihe ZuldsrzMbokklng an Zuldsrzasbarlng (zondsr olie birsld) Samengesteld, na genomen proeven, door Mej. Wittop-Koning, Leerares in Koken en Voedingsleer a/d Nieuwe Huishoudschool to Amsterdam. Zeahte Bekking (Zulderzee-Bakbokking) (zonder olie bereid). Maak de bokkings op de gewone wyze schoon, door ze van den kop te ontdoen, langs de buikzyde open te snyden en er de ingewandon uit te nemeu. Spouw de vlsachen langs de graat open, maar verwyder de graat ni«t; men doet dat later op het bord dus na de bereiding veel gemakkeiyker en zuiniger. Wasch de visschen niet, maar wryf ze stevig uit met een schoonen doek behandeling met water zou den lichten rooksmaak hel kenmer kende van de versche bokking - verloren doen gaan. B«strool eiken visch aan den open- gespouwen kant met wat peper en zout; leg de vieschen paarsgewyzo met de binnenzyden op elkaar en laat op deze wyze gedurende minstens 16 minuten het zout er in trekken. Zorg, dat tegen diea tyd in de koekenpan een bodempje water is aan de kook gebracht (1 vinger hoog ongeveer). Leg daarin de vlsebjes met hun geopenden kant naar beneden, houd de pan op een link vuur aan de kook en laat de visch)a* gaar worden door ze op elke zyde ongeveer 2 minuten te laten liggen. Sluit, om afkoeling te voorkomen, de koeken pan liefst met een deksel af. Laat de hom en de kuit, die ook een tydlang met zout en peper zyn weggezet, op dezelfde wyze gaar worden. Pinharljg (z.g. groene of vereehe Zuldarzae-harlng) (zonder olie bereid). Begin met de viscbjes van de schubben te ontdoen, door er met een mes in de richting van staart naar kop („tegen den draad" dus) overheen te schrappen. Maak de haringen schoon door er den kop af te snyden, de viscbjes lange de buikzyde te openen en er de ingewanden uit te nemeuwasch ze daarna flink uit. Behandel de haring verder op dezelfde wyze, die voor de bokking is aangegevenof volg naar verkie zing een andere wyze en spouw de viichjas niet open, maar kerf ze langs de zyden op gefijke afstanden iD, wr|jf ze in met peper en zout, laat dit mengsel er gedurende 15 minuten in doordringen en leg dan de visch ln de koekenpan met kokend water. Reken voor haring den kooktyd iets ruimer dan voor bokking, onge veer 8 minuten b.v. aan eikenkant. Men kan de bokking of de haring, •p deze wfize bereid, koud geven by de boterham; men kan ze echter ook warm gebruiken als middagmaal- gerecht. la het laatste geval bereidt men op zeer eenvoudige wyze de saus by de aardappelen van het nog overge houden kooknat, dat behalve enkele beatanddeelen uit de visch nogal wat vet b.v. ook veel van de peper en het zout in zich heefc op genomen. Tt veel zelfs, zoodat men er gerust eeu flink scheutje water aan kan toevoegen om èi de hoe veelheid éi den smaak te verbeteren. B*ze vloeistof is in de koekenpan in een oogenblik weer aan de kook te brongen en men heefc ze dan slechts te binden met wat aange mengde bloem of wat aangemengd aardappelmeel. Ia de sauskom kan ten slotte de saus nog worden afgemaakt door een klont ja boter en des verkiezende wat mosterd, wat azyn of wat ge hakte peterselie. Wy voldoen gaarne aan het ver zoek deze „recepten" in oos blad af te drukken. Het is nu maar te hopen, dat wy van do ts Helder aangevoerde baring ons gerechte deel zullen be komen. Anders hebben dsze recepten niet veel te beteskenen. In andere gemeenten ls de Zuiderzeeharing reeds lang te bekomen, en hoewel de Nieuwediepers by voorkeur de bier aangevoerde haring prefereeren - ze zya vetter en smakeiyker zoo is ds eerstgenoemde soort ook niet te versmaden in deze vleeach- looze dagen. BD by le BINNENLAND. Da lianaaiaardtB an Nadarlaad. Naar wy vernemen, zal de Minister van Buitenlandache Zaken waarscbyn- ïyk Binsdag a.s. aan de Tweede Kamer een mededeeling doen omtrent bet standpunt onzer Regeering ter zake van de vanwege de geassocieerde ter kennis onzer RegceriDg gebiacbte voorwaarde, dat de Nederlandsche schepen, welke ingevolge de met die regeeringen te treffen regeling te harer beschikking zouden komen, door de z.g. gevaariyke zone zouden moeten varen. By navraag aan het Ministerie vau Buitenlandsche Zaken deelde men mede, dat aldaar geene mededeeling is ontvangen dat, zooals een Reuter bericht uit New-York meldt, de Ver eenigde Staten en Groot BrittanntO de Nederlandsche schepen ten gebruike der geallieerden zullen overnomen tenzij de hangende overkomst den 16en Maert wordt aangenomen. Wel is aan de Regeering verzocht vdér 18 Maart eene beslissing te willen ne men in zake het voorstel, waarby ons een voorschot van honderdduizend ton tarwe ln het uitzicht wordt go steld, mits wy het gedeelte der Nederlandsche tonnage, dat by een eventuoele overeenkomst ter beschik king der geallieerden zou kernen, komen, thans reeds ook voor gebruik in het z.g. gevaariyke gebied afstonden

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 5