HELDERSCHECOURANT No. DINSDAG 18 MAART 1818 46* JAARGANG Mi«ga»ert<. DE BOERJr., Holdar. - Oplaag 6600 ax. - Abonn»montgprRalw de stad *1.—, per post <1.25, Baltewland f2.25. - L— ex. 8 nt. - Advrtcntlên par rage! 10 owit -flO °/0 •orlogatoealag. Op pagina 4 van dit blad Is opgenomen: 1. DE DISTRIBUTIE ta Haldar. Callantaoog. n ii ZIJpa. Anna Paalowna. m Taxal. 2. Gemengd nieuws. 3. Feuilleton, enz. OE OORLOG. Van het W e s t e 1 fi k front. Da berichten van 16 Maart omtrent de werkzaamheden zijn niet belang rijk. Eenige bedrijvigheid der Engel- ache artillerie tusschen Atrecht en St. Quentin, en tén O. van Reima, op beide Rijnoevers en aan het front in Lotharingen. De Engelechen mel den eenig aucces in de buurt van Armentières, Londen, 16 Maart. Officieel. Van ochtend hebben wij ten N.W. van Lavacquerie een geslaagden overval god aan. Het vijandelijk geschut ie ten Z.W. van Kamerijk in de buurt van da Scarpe, benoorden Lens, aan weerskanten vau het kanaal van la Bassóa en bij Moesson nog al in touw geweest. Beoosten Queant heeft ons geschut een grooten munitiestapel van den vijand doen ontploffen. In de lucht. Engelsche vliegers wierpen Donder dagmiddag bommen op den Bpoorweg bij Rijtel en op vliegkampen. De duikbootoorlog. 27000 ton scheepsruimte was het succes dor Duitsche onderzeebootcn, die opereerden in de Middellandsche Zee. Op het - .noordelijke tooneel van den'strfid" (Noordzee?) bedroeg dit 18000 ton. Uit Rusland. De Duitsche admiraal Siegert ia tot commandant van Odessa benoemd. Op de Duitsche vloot bij de Alands- eilanden zouden nieuwe^nlusten zijn uitgebroken. De Duitschers bezetten een station aan de lijn naar Odevsa. Volgens een Havasbericht uit St. Peteraburg ia daar cfficieel bekend gemaakt, dat de ontruiming van de hoofdstad geëindigd is, en dat van heden al geen enkele bewoner éa stad mee: mag verlaten. Te dien einde is bet geheele personenverkeer zelffl met lokaaltreinen stopgezet. De Raad van commissarissen der „commune" zoo luidt van heden af de officiesrle naam voor St. Peters- burg en omgeving heeft toegestaan dat de zoogenaamde burgerlijke bla den, die sedert het begin van het Duitsche offensief verboden waren, weer verschijnen. Het St. Peteraburgsche Tel. Agent schap is naar Moskou verhuisd. Te St. Petersburg is een fiiliaal ingesteld. De ontruiming der Alands-eilanden door tusschenkomst van Zweden is voltooid. Slechts enkele Russen zijn achtergebleven. Uit Finland. Wata, 14 Maart. Uit het hoofd kwartier wordt gemold: op het Satahus-front werden de Duitsche troepen door een 07ermacbtigen vy and bij Ahlanen (?j tot den terug tocht gedwongen. Bij La via werd hij blosdie afgeslagen. Op het Tavasthus- front was het geschutvuur leyendig bfi Vilppula. Op het Savolakefront werd bü Lusi nog een machinegeweer en een vaandel van de roode garde buitgemaakt. Op het Karelenfront wordt de strijd voortgezet. Du storkio aan het Westelijk front. De correspondent van Reuter bfi het Franscbe leger meldde denl4en dozsr, dat or ongeveer 190 Duitsche divisies aan hot frontataan in Frankrijk cu Balgiö en dat er nog versche troepen uit Rusland en Duitschland overgebracht kunnen worden.Maanden geleden was de voorbereiding der Duitschers al zoo volledig als maar mogelijk is en het feit, dat de vijand week na week voorbij laat gaan zonder iet» te doen kan mogelijk verkiaard worden door zijn bezorgd heid om te weten hoeveel divisies hij uit Rusland kan krijgen, voor hij zich aan het gevaarlijkste avontuur van den oorlog wa3gt. Onze toebe reidselen zijn zeker even geweldig als de Duitsche, Maandenlange voor bereiding heeft het front om zoo te zeggen ondoordringbaar gemaakt. Waar de Duitschers ook aanvallen zij zullen linie na Unie gereed vinden hen te ontvangen. Ongetwijfeld zullen de Duitschers over iets meer man schappen beschikken,maar daartegen over kunnen wij betere msnechappen, betere kanonnen stellen en een organisatie, die op elk punt met die van den vijand gelijk staat. Gallwitz op hot Westelijk front. Legergroep kroonprins Ruprecht, legergroep Duitsche kroonprins, leger groep hertog Albrecht. Zoo was tot dusver het Duitsche front in het Westen verdeeld, zoo was ook de indeeling van de officieel# berichten uit het hoofdkwartier. Sinds Zondag is het anders. Achter legergroep Duitsche kroonprins leeBt menlogergroep Gallwitz. Dat ia de naam van een van Hindenburg'» groote generaals, bekend uit den Ruasischen veldtocht in 1915. Het Britsche weekoverzicht wijst op de activiteit in de lucht aan het Westelijk front als op een van de teekenen, die het naderen van groote operaties aankondigon. Het ontbreekt ook niet aan andere voorteekenen, zoo luidt het verder, on dan wordt gewezen op de vermeerdering van de opslag- Slaatsen van munitie en op de ver- etering van de communicaties. Ware het weekoverzicht een dagje later uitgekomen, het had stellig onder die „andore voortsekenen" ook de inlasscbing van een legergroep onder een vechtgeneraal linkB van den kroonprins genoemd. Van de ltger- groep kroonprins is Vrijdag gemeld, dat men weder lichtsignalen op de kathedraal van Reima beeft waarge nomen, welko vermelding ^waar of niet) voor het behoud van wat er vau de kathedraal nog over is, geenszins geruststellend mag worden geacht. Hos Odessa bezet werd. Weenen, 1 Maart. Uit hetoorlogs- perskwartier wordt omtrent het ba- zetten van Odeasa bet volgende gemeld: Van uit het Westen, nl. 7an Tiraspol, rukten twee Duitsche batal jons op en -van uit het Noorden de Jestar divisie van generaal-majoor Alfred von Zeidler. Bij Moldawauska stieten de Duitschers op dc benden der Bolsjewiki, waarmede een paar uur gestreden werd; inmiddels was do gepantserde trein, die van Raz diclnaja kwam, met de voorhoede van von Zaidler's troepen genaderd. Om half drie 's namiddags was het station van Odessa bezet;onmiddellijk trokken onze troepen Daar de haven, waar nog 15 slagschepen lagen van de Russische Zwarte Zee-vloot. Spoe dig werd ook deze bezet, de verbin ding met de Duitsche troepen tot stand gebracht en de belangrijkste punten der stad waren in banden dor Centralen gekomen. Von Zeidler nam het commando 07er de haven, terwijl het bestuur in de stad waar volslagen anarchie heorschte ge regeld werd in overleg met de stedelijke rsda en de regeering van Kisf. Ook do Oostenrfiksche treopen hadden nog eenige gevechten geleverd by Balta en Rozdichrsaja. Iu 12 dagen tyda hadden zy 500 K.M. afgelegd. (Corr.-Bureau.) Cbh ontploffing bij La Cournauva. Parfiv, 16 Maart. De ochtendbladen bevatten bizonderhedsn over een ont zettende ontploffing, die gistermiddag om 2 uur heeft plaats geaad en die de hoofdstad desd schudden als bij een aardbeving. Drie slageu volgden elkaar met een tusschenpoos van ééu, twee secondon op. PersoneD, die zich ver van de plaats van do ramp op straat bevonden, warden tegen de huismuren geworpen, .terwql door de luchtgolf iu 20 arrondissementen van Parijs, een enorme hoeveelheid ruiten braken. De Matin beschrijft do plaats des onheils zelf: midden op een uitge strekt terrein schijnt een dichte rook zuil uit den bodem op ta stijgen. Men ziet verschillende voorwerpen o rer den grond verspreid en men hoort tal van ontploffingen, die zonder ophouden voortduren. Op het terrein staat niots meer overeind. Een villa, omringd door boerenhoeven, is op jammerlijke wijze in elkaar gestort. Ter linkerzijde is een koffiehuis ge heel vernield. Nog iets verder ziet men de gestalten der brandweerlieden zich afteekenen op den zwarten rook pluim. Alles wat men hier ziet is verminkt of vernield. De aanblik is dezelfde als bij een verwoest dorp. Het schijnt zeker te zijn dat het ongeluk te wijten is asn het vallen van een kist met granaten, die een soldaat in een wagon laadde en die, bij het vallen, de ontploffing van een geheele opslagplaats veroorzaakte. Op 't oogenblik bedraagt het aantal dooden 30 en het aantal voor het meerendeel licht gewonden 200. Pa materieels schade is enorm. N. R. Ct. De Konlig van RoemenIB naar Zwitserland vertrokken. Weenen, 16 Maart. De correspon dent van de „Pesti Naplo" te Boeka rest verneemt, dat koning Ferdinand van Rosmeniö naar Zwitserland is afgereisd. Op 8 Maart werden de vredes onderhandelingen te Boekarest onder broken. Graaf Czernin had in Mara- coBki een onderhoud met den koning van Roemenie. Deze verklaarde, dat hij de hinderpalen voor een duur- zamen vrede niet door zijn persoon wilde vermeerderen. Daarna vertrok bij over Zevenburgen naar Zwitser land. (V. D.) BINNENLAND. Broodkaart. De directeur van het Centraal Broodkantoor maakt bekend, dat de broodkaart van het 44ste tijdvak loopt van 19 tot en met 29 dezer. (St.Ct) Rijwielbanden. De minister van landbouw heeft: 1°. bepaald, dat rijwielhandelaren bij de levering van rijwielbanden niet mogen eischen, dat, een oude band kosteloos worde afgestaan, doch dat bij achterlating vaa den ouden band door den kooper de waarde van dien ouden band in mindering van den koopprijs zal dienen te worden gebracht; 2°. vastgesteld de volgende maxi mumprijzen voor: complete cude rijwieldraadbuitenb&ndsn, waarin beide staaldraden nog bruikbaar zijn, f 0.40 per stuk; losse bruikbare staaldraden voor rijwielbanden f 0.10 per stuk; oude buitenbanden zonder draden f 0.80 per_kilo; oude, nog bruikbare ventiele f 0.80 por etuk; 3°. bij de levering van rijwiel banden volgens de gestelde maxi mumprijzen mag in rekening ge bracht worden voor het monteeren op het voorwiel ten hoogste f 0.30 en voor het monteeren op het achter wiel ten hoogste f 0.50. Da „Norddaotseha Allgamalna" ovar Engaltcha prapaganda In Nadarland. Naar aanleiding van de bewering van de „Nordd. Allgemelne Zelt.", dat de redacteur vau een Entente- gezind Zuid Hoilandsch blad de op dracht zou hebben ontvangen een brochure te schreven in Engelschen stijl ovor Nederl&ndsch economische belangen, die echter niet onder zqo naam zal verschijnen, maar afkomstig zal heeten te zijn uit de betrokken kringen, schrijft de redactie van het „Dagbl. vcor Zuid Holland en 's-Gra- venbsge", dat ook naar een vermoeden in dit bericht werd bedoeld, het volgende: „geen onzer redacteuron heefc een brochure, als waarran sprake is, onder handen, geen onzer redacteuren heeft ooit een verzoek, van wiea ook ontvangen, zulk een brochure te schrijven of koestert het plan, zoo Iets te schrijven." Voorwaardelijke varoordeellng door don Militairen Rechter. 's-Grav6nhage, 15 Maart. Door den heer Hugenholtz c.s. is op het wets ontwerp tot nadere voorziening aan gaande de toepassing van de voor waardelijke veroordeeling door den militairen rechter, een amendement voorgesteld, om art. 7 te lozen als volgt: „De kennisgeving, bedoeld in art. 14f van hst Wetboek van Strafrecht betreft mede zoodanige krfigstuchte- lfike overtredingen, die tevens een strafbaar feit opleveren, en geschiedt, wanneer de veroordeelde aan de Krijgstucht onderworpen is, krachtens beslissing van diana .commandeeren den officier. Se beslissing wordt niet genomen dan na overlag mot den ambtenaar, die, tot hot doen der ken nisgeving bevoegd is. Betreft de kennisgeving een krfigs- tuchtelijke overtreding, dan is de tweede zinsnede van het eerste lid van art. 141 van het W6tbo8k van Strafrecht niet; van toepassing." (Corr.-Bureau). Raad van Dafensla. Ironie uit „Do Vrijzinnig-Demo craat Zooals bekend is werd mr. Marchant iu den voorzomer vaa 1915 benoemd tot lid van den Raad van Defensie. Kort na z(jn benoeming ontving mr. Marchant het eerste stuk van den Raad: esn foutieve medcdeeling in welke afdaeling bij zitting zou nemen. Thans, 14 Maart 1918, bijna drie jaar na de benoeming iu het tweede stuk van den Raad in het bezit van mr. Marchant gekomen. Het be?at de ge wichtige mededeling dat aan den secretarie eervol ontslag is verleend en dat een nieuwe secretaris ia be noemd, d9 kapitein van den generalen staf Fr. J. Qaanjar. Het slot van het stuk luidt „Ik verzoek U d3 batrokken officie ren met het vorenstaande in kennis te stellen. Mr. Marchant verheugt zich buiten gemeen met de heeren 't Hooft, 'sJacob en pastoor Evers, thans te zijn ingedeeld bij de „betrokken officieren" en wacht vol spanning op het derde stuk van den Raad, dat hem zal bereiken, vermoedelijk in het voorjaar van 1921. Een imokkeldrama. De „Zuid Limburger" te Kerkrade meldt: Vrijdagmorgen om halfzes was e6n nachtwaker van de Doma- niale M(jn op het terrein van de mijn. Hij hoorde in den tuin van een der directeuren een verdacht ge- druiscb, waarnaar hij eon onderzoek instelde, in de meening m8t inbre kers te doen te hebben. Nabij bet afsluithek zag hij een man gehurkt zitten. Op zijn vraag wat hfi hier uitvoerde kwam een twoede wan naderbij en bracht den nachtwaker met een mes in de linkerwang een diepe snede toe. Deze greep den aanrander, die zich losrukte, waar door de ander ook in do gelegenheid kwam een mes te trekken, wanrmc-e bij den nachtwaker eon steek gaf door den linkerpols. Hierop ontstond een worsteling. De nachtwaker slaag de er in den aanrander het mes te ontnemen, doch kon ten gevolgo van het vele bloedverlies niet meer dan de jas, waarin verschillende papieren en de achtergelaten smokkelwaar, bemachtigen. Uit de papieren bleek deze te zijn esn Oostenrijker, te Kerk rad* woonachtig. Hq nam de vlucht naar Duitschland 6n werd daar op last van een Duitich officier der grenswacht aangeschoten. Zondag ochtend halfnegen ia hij in het hos pitaal te Bardenberg overleden ten gevolge van een schot in het onderlijf. De betoovarde wereld, Voor enkele weken was een der volksbuurten te Opheusden In greote opwinding. Een der beweners was met zijn dochtertje reeds, lang aan het dokteren, zonder dat men er veel resultaat van merkte. Het kind ging dag in, dag uit steeds even angstig te keer en bleef schuw. Eindelijk hadden de buurvrouwen uitgemaakt, dat het door de kwade hand was geraakt. Da booze geest moest uit gedreven worden door een zwarte kip in een pot met water te smoren, de heks zou op het angstgeschreeuw van den vogel verschijnen, en vlier- stokken zouden de rest doen. Ter zake van dierenmishandeling stond de 41-jarige arbeider R. van Olderen te Opheusden voor de Tielsche rechtbank terecht. BekL bekende de mishandeling gepleegd te hebben op verzoek van de moeder en uit mede lijden met haar kindje. Vooraf hadden hij en de anderen een hoofdstuk uit den Bijbel gelezen en een borreltje gedronken, waarop do schoonvader der vrouw getrakteerd bad. Een mooie boel daar bij jullie, merkt een der rechters op, hoe kon je toch zoo onmenschelfik wreed z\jn. Ge loofde je werkelijk, dat het helpen zou? Dat geloofde beklaagde niet. De vader van het kind was er echter heilig van overtuigd, dat een zwarte kip, vlierstokkec, de Bijbel en jenever bij betoovering helpen moesten. Maar waarom heb je dan zelf ie kip niet in den pot geduwd, wordt ham gevraagd. Neen, als een nabe staande dat doet, heeft het geen uit werking, vertelt de man. Be volgende getuige, C. Roelof», beschouwt de zaak van den practi- schen kant. Och, heeren, ik geloof er niks van, anderen gelooven het wel en laat die dat g6looven. Ik heb me d'r niet tegen verzet, te minder omiat er „wijwater" (jenever) bij was. Die vlierhouton,Ja, dat waren secuur goeie, met een extra pit. En toch heeft bet niet geholpen, merkt de president aan, of was de kip wellicht niet zwart genoeg? Al ontbreekt het komische aller minst in deze zaak, ia den grond noemt de officier vsn justitie ze in- droevig. Eisch één maand gevangenis straf. Da geassocieerden en Nederland. Reuter seinde nlt Washington, d.d. 16 Maart: De regeering houdt alle vergun ningen om te bunkeren voor Neder- landscho schepen in Amerikaansche havens in, om te voorkomen, dat zij zullen ontkomen vóór de requisition- neering, behalve vaa de „Nieuw Am sterdam", die met een lading levens middelen en passagiers Eaar Nederland vertrekt, en de „•ranje", welke een aantal Nederlandsche koloniale offi cieren uit een Amerikaansche haven aan den Grooten Oceaan naar Ned.- Indiö vervoert. Deze beide hebben verlof tot uitvaren. Naar Reuters-agentschap vernam, bedraagt de totale Nederlandsche ton- nenmaat in de havens der geallieer den ongeveer 1,000,000 ton. Daarvan liggen, ruw geschat, 70 proc. in V. 8., 16 proc. in Groot- Britanniö en 16 proc. in andere havens der geallieerden. Be mededeeling aan de Nederlandsche regeering, in welke d9 meening van de geallieerden om- tront do quaeatïe der Nederlandsche schepan vastgelegd was, word de vorige week gedaan en daar de tfid drong en de zaak gereg9ld moest worden, werd een antwoord verlangd tegen Maandag 1.1. Met nadruk dient er op gewezen, dat geenszins de wensch voorzit, op de Nederlanders strafmaatregelen toe te passen. Hot eenig9 doel van de geallieerden is, scheepsruimte in het wereldverkeer te brengen op de recht vaardigste en edelmoedigste wijze. Men beoogt -geenszins een onvrien delijke daad, maar de geallieerden zijn bevoegd hun wettige rechten uit te osfanen eu wal zoo mogelijk, door een overeenkomst en zoo dit niet mogelijk is door hun wettige macht. Men beseft, dat de tijd is gekomen, dat alle naties bebooion samen te werken om Duitschland» poging om de wereld uit te hongeren te verijdelen. Het is volmaakt duidelijk, dat de aanval van Dujtmcbland gericht is tegen den gehcelen wereldhandel, een poging aan welke allen het hoofd behooren te bieden. Dat is de meening van alle ge allieerden. Omtrent alle andere quaesties met Nederland zijn de geallieerden bereid de bosprekingen voort te zetten. De toestand is ten opzichte van deze ongewijzigd, en de onderhandelingen kunnen elk oogenblik hervat worden. Wat de scheepvaart qusstie echter be treft, beschouwen de goallieerden het als zeer onrechtvaardig, dat de Nederlandsche schepen gebruik zou den blijven maken van hun havens en faciliteiten en bun het voordeel van de Nederlandsche scheepsruimte niet willen schenken op een tijdstip, waarin alle pogingen van den vijand gericht zijn op het verminderen van de tonnenmaat door onwettige en on- menacbeifika middelen. Het ligt onder deze omstandigheden voor do band, dat het voor onbepaal- den tijd uitblijven der goedkeuting van de Nederlandsche regeering op de voorlooplge overeenkomst, die in Januari j.1. gesloten is en waaraan alle geallieerden hunne goedkeuring hadden gehecht, foitelfik gelijk staat met een weigeringen de geallieer den hebben zich derhalve, nadat zij negon weken hadden gewacht, ge hoopt gezien mede te deelen, dat de in Januari gedane voorstellen niet meer in overeenstemming zijn met den huidigen toestand. Bo geallieer den zijn thans niet meer bereid een overeenkomst aan te gaan voor het gebruik van de Nederlandsche tonnenmaat, bij welke de gevaarlijke zone uitgesloten zal zijD, maar zij wenachen zeer ernstig dat, wat er ook moge gebeuren, geen particuliere belangen geschaad worden. Het is duidelijk, dat bij de voor gestelde regeling aan particuliere be langen onder geen omstandigheden schade toegebracht kan wordenen bovendien heeft de regeering der V. St. op zich genomen, de Nederlanders te hulp te komen in hun zeer drin gende behoefte aan graan. Persstemmen. Het „Handelsblad" schrijft naar aanleiding van bovenstaand Reuter- bericht Wat Reuter ons seint om den gecombineerden chantage-zeeroof van de geassocieerde mogendheden goed te praten, verdient nog wel even nader bekeken te worden. „Met nadruk dient er op gewezen", lezen wq, „dat geenszins de wensch voorzit de Nederlanders te straffen." Nu wisten wij niet, dat wij ons aan iets dat straf verdient hadden schul dig gemaakt, noch dat de geassoci eerden rechters of schoolmeesters over ons waren; die uitdrukking is dus al vast op zich zelf machts usurpatie. „Het eenige deel van de geallieerden is scheepsruimte in het wereldverkeer te brengen op de recht vaardigste en grootmoedigste wqze." Dat wil zeggen: ten hunnen voor- de6le waarlijk zeer rechtvaardig en grootmoedig! „Men beoogt geens zins een onvriendelijke daad - dst zei de wolf ook, die het lam opvrat, - maar de geallieerden zijn bevoegd hunne wettige rechten uit te oefenen en wel zoo mogelijk, bij een overeen-: komst en zoo dit niet mogelijk is door hun wettige macht" als het kan goedschiks en anders maar kwaadsehlks; naar onzo belangen, eer ot medewerking werdt niet ge vraagd. „Men gevoelt dat de tijd is gekomen, dat alle naties behooren samen te werken om Bultschland's poging om de wereld uit te hongeren te verijdelen." Lees: de tfid is ge komen, dat Engeland en Frankrfit worden uitgehongerd, wanneer niet alle scheepsruimte der wereld te hunner beschikking wordt gesteld. „Het is duldelfik, dat de aanval van Duitschland gericht is tegen den go- heelen wereldhandel, non poging aan welke allen het hoofd behooren te bieden." Jawel, en daarom moeten Nederlandsche schepen worden bloot gesteld aan vernietiging. En onze wereldhandel ligt stil, door don aanval dergeassocieerde regeeringen. „Dat is de meening van alle gealli eerden. „Omtrent alle andere quaesties met Nederland zfin da geallieerden bereid de besprekingen voort te zetten." Maar eerst moeten onze banden ge bonden worden, en ons hoofd op hst blokl En verder: „Be geallieerden zfin thans niet meer gereid een overeen komst aan te gaan voor het gebruik van de Nederlandsche tonnage, bfi welke de gevaarlijke zone uitgesloten zal zfin, maar zfi zfin ten zeerste bezorgd dat, wat er ook moge ge bouren, geen particuliere belangen geschaad worden." Dat Is het mooiste van alles; wat een bezorgdheid! Bank u, dank u, edele vrienden 1 Wfi zfin zear.getroffsn door die bezorgd heid. Jammer, dat zulke apenliefde zoo beklagenswaardige slachtoffers maakt. „Het is duidelfik, dat bfi de voor gestelde regeling aan particuliere belangen onder geen omstaudigheden schade toegebracht kan worden" neon, niet waar. Wfi krfigen, mis schien, wel schepen terug voor de getorpeteerde, misschien ook niet „en bovsndlen heefc de regeering der V. S. beloofd de Nederlanders te hulp te komen in hun zeer dringende behoefde aan graan." Ea met deze fooi kan men zulke kleine kereltjes als die Hollanders wel zoet houden. Buitenlandsche persstemmen. De Westminster Gazette schrfift den volgenden onzinde kwestie van het juiste gebruik van do Neder landsche tonnenmaat kan vau ver schillende gezichtspunten uit worden beschouwd, maar de nuchtere feiten zfin duidelfik genoeg. Door hun duik- bootaanvallen op onzijdige schepen hebben de Buitschan de reederszoo erg geringeloord, dat ze bang zfin om hun eigen havens te naderen en dat zoo wat 1,000,000 ton Neder landsche scheeniBraimte in havens van de geallieerden stil ligt, waarvan drie kwart in do Vereenigde Staten. Intusschen bestaat er voor Nederland min of meer gevaar voor hongersnood, dowfil zfin eigen schepen do voedsel voorradeD, dio de geallieerden bereid zfin, het toe te staan, niet overbren gen. De geallieerden wenscben dit miljoen ton scheepsruimte in den wereldhandel actief te maken en ze hebben de Nederlandsche regeering voorgesteld, dat ze die zullen over nemen en ze op de best mogelijke manier gebruiken. Duitschland be dlont zich, gelfik de regeering der Vereenigde Staten het in de gisteren openbaar gemaakte boodschap uit drukt, van zfin duikbooten „om de onzfidigen door uithongering te dwin gen tot een politieke en oeconomlscbe afnankelfikheid van Duitschland". Om die bedoeling te dwarsboomen heb ben de geallieerden hun voorstel gedaan. Nederland verkeert ia een moeilfiko positie. Aan de eene zijde heefc het een agressie ven buurman, die beslo ten is het aan zich onderworpen te maken; aan de andere de gader den, die wel de scneepvaartquasatie op rechtvaardige en edelmoedige wijze willen behandelen, maar inde tegenwoordige omstandigheden be sloten hebben, dat deze reusachtige hoeveelheid tonnage niet werkloos zal liggen. Nederland staat voor een keus tusschen den duivel en de vrijheid dor zeeön. Zfin besluit omvat echter meer dan de onmiddellijke gevolgen. Na dan oorlog most Oïer de verhou dingen gedacht worden: men wset, dat Buitschland besloten heaft tot een emvangrfik program van aanbeuw van koopvaarders. Niet alleen maakt bet dc schepen af, welke bfi het begin van den oorlog op de werf lagen, maar het bouwt er nog meer, daar het vast besloten is om met den vrede een factor te worden in den wereldhandel. Als het de onzfidigen van de zeeen kan verdry ren, zal zfin taak gemakkelijk zfin en het is de plicht van de geallieerden om er voor te waken, dat niet alleen de dwang, die wordt uitgeoefend, geen resultaten zal afwerpen, door nu de neutrale schepen te laten stil liggen, maar ook, dat de onzijdige buren van Duitschland niet van dit land afhan kelijk worden na den oorlog. Volgens de „Lokal Anzeiger" heefc een conferentie zich Vrijdag in bet ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn bezig gehouden mst den tot Nederland gerichten eisch der geassocieerde regeeringen. Behalve de leidende personen in de buitenlandsche politiek namen vertegenwoordigers van leger en marin9 daaraan deel. Het blad hoort, dat alleen de vraag behandeld werd, welke maatregelen de Duitschers moeten treffen voor het geval Nederland de eischen van de entente zou aannemen. Volgens de inlichtingen, waarover men in de Wilhelmstrasse beschikt, zou Neder land daarin echter niet treden. Io deze richting zouden al scherp omlijnde toezeggingen zfin gedaan. Aan den anderen kant zou Duitschland in den Haag verzekerd hebben, dat het materiaal der Duitsche Rijnvaart Nederland op de ruimste schaal ter beschikking zou staan, om het zoo flink mogelijk aan kolen en ertsen te helpen. O,-er de diepere oorzaak van den maatregel der entente ten opzichte van de Nederlandsche scheepsruimto schrfift de sociaal democratische „Vorwarta" Men behoeft er niet aan te twfifelen, dat de scheepsrulmtepolitiek, die de wereldoorlog voortgebracht heeft, behalve van gebrek aan ruimte, ook nog een gevolg ia van kwesties van concurrentie in het wereldverkeer. Het ligt voor de band, dat een onbeschadigde koopvaardijvloot, zoo als bet onzqdige Nederland tot dusver behouden kon, door de geallieerden na den oorlog als een heogst onaan- gen amen factor heschouwd wordt. Wanneer hun doel de beheericbing bfi wijze van monopolie, van den handel overzee is, dan behoort daar in de eerste plaats toe een geweldige voorsprong ten opzichte der trans portmiddelen. Het Nederlandsche blad Het Nieuws van den Dag, heeft op het juiste oogenblik op dit punt ge wezen. Becimeering van de Nederlandsche koopvaardijvloot in de Duitsche ver sperde gebieden zou den bondgenoo ten der entente, uit een oogpunt van economischen strijd beschouwd, juist passen. Zfi stellen de schepen der concur renten aan de gevaren bloot en hou den hun eigen koopvaardijvloot ach-, tor. Dat zfi zich bereid verklaren de verwoeste schepen te vergoeden, kan het feit niet bemantelen, dat de concurrent bfi het opnieuw beginnen van het verkeer over zse daarvoor minder schepon beschikbaar beeft. De Baily Express schrfift: De Neder landsche regeering is voor een moeilfiko keus gesteld. Duitschland heeft be sloten, Holland en Scandinavië tot afaankelfikh9id tcj brengen, Enge land en de Ver. Staten zfin genood zaakt een krachtige houding aan te nemen. Be zaak komt dus hier op neer: Indien Nederland weigert in de voorgestelde schikking te treden, zal bet het voedsel derven, dat het noodig heeft, en het zal een flink eind gegaan zfin op den weg der overgaaf van zijn onafhankelijkheid. Oader- alle omstandigheden zullen de geall eerden de schepen natuurlijk gebruiken met rechtvaardige Inacht neming van de belangen der reeder». Da Daily Graphic schrfift: Het is begrfipelfik genoeg, dat de Nederlanders verstoord zfin over het besluit van de Vereenigde Staten en j Eogeland, om gebruik te maken van de Nederlandsche schepen. Maar de Nederlanders kunnen niet op alle punten hun zin krfigen. Zfi kunnen ons niet aan den eonen kant weigeren, om ons hun tonnenmaat t« laten gebruiken, uit vrees van Duitschland voor het hoofd te stooten, 6n aan den anderen kant eischen dat wfi hun de zaken leveren, die zfi noodig hebben. De Frankf. Ztg. stelt de vraag, of Nederland het sltimatum der entente kan aannemen en antwoordt daarop Aangezien er In dat geval in het geheel geen werkelfik neutrale Neder landsche zeeschepen meer zouden zfin, zou Duitschland geen reden meer hebben de vrfie'vaargeul in de Noord zee, die immers slechts ten behoeve der NsderlandBche scheepvaart is opengelaten, te handhaven. Voor onze duikbooten is die geul voortdurend erg lastig geweest;hun operaties in de Noordzee zouden door afschaffing voel doeltreffender worden, waaronder dan echt«r de schepen, die tot dusver aan Nederland behoorden, het meest zouden hebben te Ifiden. De toevoeren, die Nederland thans als lokmiddel wordeu voorgespiegeld, zouden dan natuurlijk ook aan de aau vallen van onze duikbooten bloot staan. Bo sendien zou Nederland niet meer op de toevoeren die bet thans van Duitschland ontvangt kunnen rekenen. Zou Engeland misschien door onze duikbootblokkade heen Neder land de kolen kunnen verstrekken, die het. nu van Duitschland krfigt? Ala men in Londen en Washington blfifc bfi de eiscben van deze zee- rooverspolitiek, dan staat het oude zeevarende volk van den Rijnmond inderdaad voer een buitengewoon moeilfik vraagstuk. Wfi Duitschers staan het in dit nur met de hartelijkste sympathie ter zfide, maar ook wfi strfiden voor ons bestaan en mogon dat niet uit het oog verliezen. De „Nsue Freie Presse" verneemt uit BerlijnHet ultimatum van Enge land hoeft hier geen verrassing ge wekt. Het zal de verhouding tusschen Duitschland en Nederland niet ver troebelen. Nederland zal slechts voor geweld wfiken. Be afgrfiselfike maat regel van Eogeland is een erkentenis, dat het in grooten nood verkeert. De „Mltiag Zeitung"zegt, dat Neder land zich tot dusver voorbeeldig heeft gedragen en wel het goede antwoord op de eischen van de entente vinden zal. Het „Deutsche Yolkablatt" ver zekert, dat Nederland de sympathie ondervindt van alle eerlijke menschen. Het Oesterreichische Volksblatt is van meening, dat men hier met een geval van eenvoudige zeercoverfi beeft te doen. Da berichten uit Ne derland, die de stemming weergeven, doen aannemen, dat Nederland het juiste antwoord op de entente zal vinden, d.w.z., dat bet dezeoiscben van de hand zal wfizen. Tot nog toe heeft Nederland met prijzenswaar dige standvastigheid alle afpersings- pogingen weerstaan. In Nederland leeft nog de oude geest van do Geuzen, die het land vroeger zfin positie in do wereld heeft doen ver werven. Nederland zal het gevaar van een botsing met Duitschland uit den weg gaan. De voorgeschiedenis van het „ultimatum". Be „Vossische Zeitung" geeft de volgende „authonteke" lezing over de voorgeschiedenis van het „ulti matum" „Reeds den vorigen Zaterdag (dus 9 Maart) richtte Engeland een in den meest groven vorm gesteld ultimatum aan de Nederlandsche regeering, waarop de ministerraad Zondag 10 Maart vergaderde. Op Maandag 11 Maart had de Engelscbe gezant in Den Haag een onderhoud met mi nister Loudcn. De houding van mi nister Loudon was toen reeds zoo vastberaden, dat Eogeland concessies moest doen. Hfi wilde zich met bet half mlllioen ton aan Nederlandsche scheepsruimte - de in buitenland sche havens liggende 100.000 ton en de In Nederland liggende 100.000 ton tevreden stellen in tegenstelling met zfin voorheen aanmerkelijk hoo- ger gestelden eischEngeland stond er echter op, dat de Nederlandsche schepen in de gevaarlijke zóne ge bruikt zouden worden. Een verzoek van de Nederlandsche regeering, om zich van andere zfide de ontbrokendo levensmiddelen of een deel daarvan te verzekeren, had geen succes." Het blad ia voorts van meening, dat de vrfilating van de „Nieuw Amsterdam" beschouwd moet worden als een teeken, dat Engeland inziet zfin houding tegenover Nederland te moeten matigen. Het blad besluit, dat, hoe het ver loop der verwikkolingen ook zal zfin, noch van Ententezfide, noch van Duitsche zfide met militaire compli caties rekening behoeft te worden gehouden. PLAATSELIJK NIEUWS. Stichting muziektent. Boor Burg. en Wethouders is iu zake do stichting eener muziektent het volgend schrijven aan den Raad gericht In uwe vergadering van 80 Oeto- ber 1917 werd de behandeling ver daagd vau ons voorstel, om af wijzend te besehikken op het verzoek van de besturen der Muziekverenigingen „Helders Harmoniekapel, „Winnubit" en de Arboiders-Muziekvereeniging „Helder" om over te gaan tot stich ting van een muziektent. Een nader onderzoek van deze aangelegenheid werd door uwe ver gadering wenaohelfik geacht. Wfi hebben allereerst don gemeente bouwmeester opgedragen ons mede te deelen, welke thans de kosten zou den zfin van uitvoering van het reeds in 1915 opgemaakte plan voor den bouw van een muziektent. Volgens het rapport van den Bouw meester van 4 Dio. j.1. zouden deza kosten ongeveer f8500.— bedrageD. Vervolgens hebben wfi de do Com missie van Bijstand in bet babeer der Publieke Werken geraadpleegd, zoowel over de wenschelfikheid van den bouw als over bet vraagstuk, welke plaats voor de te stichten muziektent c.q. zal moeten worden aangewezen. Het slvies der Commissie strekte om tok den bouw te besluiten eu de tent te plaatsen in het z.g. Spoor- plsntsoen. Wfi vereenigen ons thans met dit advies. Hoewel de overwegingen, welke ons destijds tot ons afwfizend prae- advie» hebben geleid, nog ten volle baar beteekenis hebben behouden, moeten wfi erkennen, dat, gezien ook hetgeen met de instelling der Commissie voor de Econemiscbe Ontwikkeling der gemeente wordt baoogd, de stichting van een muziek tent niet een zaak van zoodanige endergeschikte beteekenis is, dat zfi gehoel op de lange baan mag wor den geschoven. Ook heeft bfi ons zwaar gewogen do overweging, dat, indien eon goede muziektent beschikbaar kan worden gesteld, bet wellicht mogelijk zal zfin eon regeling te treffen, volgens welke het publiek in ruimere mate dan thans van de uitstekende muziek van het Stafmuziekkorps der Kon. Ned. Marine zal kunnen gonleten. Dienovereenkomstig wordt thans aan den Raad de stichting eener muziektent voorgesteld. WÜ bevelen gaarne bet advies in de gunstige beschikking van den Raad aan. Wfi beschouwen de oprichting van eon zoodanige tent ala esn gemeentebelang van niet te onder schatten beteekenis. Men kan van meening zfin dat de oprichting van een muziektent oene zaak ia van particulier initiatief eu geenszios van gemeentelfik. Waar echter hetuavti- culiere initiatief niet bfi machte blijkt te zijn tot den bouw over te gaan, daar lijkt het ons goed gezion dien bouw van gemeentewege te doen geschieden. Be aantrekkelijkheid voor den vreemdeling ten opzichte van de gemeente, wordt er ztker door verhoogd, terwijl de bestaande muziek corpsen er door in de gelegenheid zfin beter hun taak te vervulleD, hetgeen onget wfifeld een beschavenden invloed zal bebben. Ook de plaats die voorgesteld wordt, lijkt ons bfi uitstek geschikt voor hst doelbet is daar een fraai en levendig pont in onze gemeente. Wfi hopen dan ook dat de Raad éénstemmig vóór bet prae advies zil stemmen en dat, nog vóór de zomer is gekomen, de tent gereed zai zfin. trondaaakoop. B. en W. stellen aan den Raad voor tot aankoop te besluiten van een aan tal perceelen grond tegen 90 cent den M». Raarganlsatls Armbastuur. Naar aanleiding van plaats gehad hebbende correspondentie tusschen Burg. en Wethouders en den armen raad,- stelt deze laatste eenigo reor ganisatie van het armwezen voor. Bfi een idealen toestand, aldus het schrijven van den Armenraad, was bet gewenscht dat dn do Armenraad dn

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 1