Heldersche Courant van Dinsdag 26 Maart 1918. Breozand. Zaterdag 23 Maart had een ver gadering plaata van de leden der fok vereeniging te Anna Paulowna, in de zaal van den heer G. Borat te Breezand. Na opening door den voorzitter, den heer D. Stammes en het lezen der notulen door den secretaris, den heer N. Raap, deelde voorzitter mee, gehoord te hebben, dat dd subsidie geen 250 gulden, maar slechts 100 gulden zou bedragen. Dit zou dus een leeiyke tegenvaller voor de vereeni ging z;jn. Verder werd meegedeeld, dat de nieuwe controleur in dienst is getreden en woonachtig is te Breezand, aan de Zandvaart. Alsnu wordt het verslag uitge bracht der Vergadering van den Bond. Wat de gewijzigde voorwaarden der provinciale commissie voor sub sidie betreft, het volgende: Werden vroeger alleen de beste koeien ingeschreven, zoodat men er dus, om zoo te zeggen, slechts eeD pronkregister op nahield, thans dienen alle koeien direct geregistreerd te worden, waardoor een volledige contröle op de fokresultaten mogelijk wordt, wat voorheen natuurlek niet mogelyk was. Voorts moeten in het vervolg alle kalveren geboekt worden. Het keuren van één-jarige stieren is van weinig waarde en geschiedt dus slechts voorloepig. Afgekeurde één jarigs stieren mogen door den fokker-eigenaar evengoed gebruikt worden. Daar de meeste veehouders hun koeien nog altoos zonder de minste voorafgegane training ter keuring aanbieden, waardoor zy zich op het onvoordeeligst voordoen, zullen pre mies gegeven worden voor het beste vóórbrengen der koeien. Wat de gewyzigde subsidieregeling betreft zy medegedeeld, dat in het vervolg betaald zal worden naar het aantal volledige melkstaten. Boor den voorzitter werd, naar aanleiding dezer voorwaarde opge merkt, dat de eene vereeniging uit den aard der zaak vaak heel wat goedkooper kan werken dan de andere. Heeft de controleur byvoorbeeld hier een paar koeien te controleeren, ginds nog een paar en elders wéér een stuk of twee drie, dau zal dit natuurlyk veel meer tyd en inspan ning vorderen dan in streken, waar bii er soms 20 k 80 op één stal vindt. Vereenigingen met een zeer ver spreide en daarby soms ook nog rnoelyk te bereiken veestapel, werken dus altyd veel duurder dan fokver- eenigingen op plaatsen, waar het vee veel mesr byeen of gemakkeiyk voor den controleur te bereiken is. Er scbynt echter voor die duur werkende vereenigingen zooals oek ook de fokvereeniglng te Anna Paulowna er een is, eenige kans te bestaan dat zy een extra subsidie zullen krijgen. Ten slotte is de verplichting opge legd, dat drievierde van de koeien moeten onderzocht worden. By de reglementswijziging, die daarop aan de orde was werd, ter verkrijging van een bebooriyke kas, voorgesteld om den omslag te laten betalen voor alle koeien, hetgeen werd aangenomen met alle stemmen. Baar het niet biliyk zou wezen, de nieuwe leden aan het te kort, door de water snood ontstaan, te laten betalen, deed het Bestuur het voorstel, om dit te kort te dekken door een extra-omslag over de oude leden, welk voorstel insgelyka met algemeene stemmen werd dangenomen. Na de rondvraag, die weinig be- langryk opleverde, sloot de voorzitter de vergadering. Nu de landeryen, bij gebrek aan kunstmest, dikwijls met mossels en zeesterren bemest worden, ziet bet hierin den Westpolder vaak wit van de meeuwen. Enkele dagen geleden, had men op een der bollenvelden nauwelijks de sterren in hoopjes op het land gebracht, om daarna verder verspreid te worden, of als een dichte sneeuwbui daalden honderden zee meeuwen er neer en in een oogenblik was de geheele voorraad, ter waarde van meer dan 200 gulden, verdwenen, om wat verder rustig te worden op gepeuzeld. Anni Paulowna. Vergadering van het Polderbestuur te Anna Paulowna op Zaterdag 28 Maart 1918, des voormiddaga te 10 uur. Voorzitter de dykgraaf, de heer C. Wydenes Spaaas. Voorzitter opent met een welkom de vergadering, waarna de secretaris, de heer J. K. Kaan, de notulen leest, die onveranderd worden goedgekeurd. Aan de orde is 1. Mededeelingen. De Balgdyk is door den aannemer opgeleverd. Als alles goed wordt bevonden, zyn de dyken in orde. Be commissie voor arbitrage voor de geschillen met den aannemer over de verzakkingen aan den Oostdijk heeft beslist, dat. de polder moet be talen f 7890® 87 en f 3987.80. Deze uitspraak heeft bet Dag. Bestuur en ook den hoofdingenieur teleurgesteld. De eisch van deu aannemer was (148000.—. Een tweede verschil is door den aannemer aanhangig ge maakt over de langzame verzakkin gen van den dyk. Ben aannemer is opmerkzaam gemaakt op enkele te kortkomiogen, zooals het niet slech ten van het zanddepöt en het niet effenen van het land van don heer Vader. Voor het te laat opleveren van het werk zal den aannemer, h f250.— per dag, eene boete opgelegd worden van f86750.—. Opnieuw zijn proeven genomen met seinlichten. Veel is men echter nog niet verder gekomen, wat hoofdza- kelyk veroorzaakt wordt door de groote afstanden. In den Oost-Polder is het grootste gedeelte van het slootwerk uitge voerd. Be waterstand ia daardoor aanmerkeiyk verbeterd. Boode boomen, di« verkocht zyn, hebben opgebracht f885 52 en f858 35. Voor beplanting langs de wegen zullen 600 iepenboomen gebruikt worden. Het uitdiepen van de Zandvaart zal in eigen beheer uitgevoerd worden. By publieke aanbesteding waren de sommen te hoog. By den hoofdingenieur is geïnfor meerd of de verleggiDg van den stroom tusschen den Helder en Texel een hoogeren waterstand tegen de dyken kaa veroorzaken. Een bepaald antwoord was hierop niet te geven. Deze mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. De heer C. Geerligs vraagt of door den aconemer eene rekening is inge leverd voor het werken aan den dyk in December, toen het water hoog stond? Voorzitter antwoordt bevesti gend, doch deze rekening is aan den aannemer teruggezonden. 2. Bevestiging aankoop grint in 1918. Boor de abnormale omstandig heden moet de prya 25 ct. per M». hooger zyn. Na eenige toelichting goedgekeurd. 3. Voorstel aanleg trappen aan den dyk. Beze trappen moeten hoofd zakelijk dienen voor de dykwachters by slecht weder, 't Voorstel wordt gedaan op aandringen van den provincialen hoofdingenieur. Beheer Nieuwdorp, opzichter by de dijk werken, geeft hierby met teekeningen de noodige toelichting. In 't geheel zullen 21 trappen gemaakt worden, die ongeveer f 800.— per Btuk moeten korten. Na beapreking toegestaan met algemeene stemmen. 4 Verhooging over 50 M. aan den Amsteldyk by den doorbraak. By hoogen waterstand stijgt op die plaats het water hooger dan op de andere plaatsen. Na toelichting van den heer Nieuwdorp goedgekeurd. Het werk zal in eigen beheer worden uitgevoerd. Raming f 1026.10. B. Voorstel tot het maken van 2 nieuwe sluisdeuren te van E wycksluis. Na toelichting aangenomen. 6. Vernieuwing erfpacht voor ter reinen by de oude scheepshelling te van Ewyckslnis. Goedgekeurd. 7. Verpachting van 't terrein, waarop de keet ls geplaatst, bewoond door K. Keuris Az. Goedgekeurd. 8. Voorstel tot verpachting vaD enkele perceelen tuingrond. Goed gekeurd. 9. Voorstel tot het leenen van 't recht van wlerviaschen in 1918 op buitengronden aan de Vereeniging .Vlsschersbelangen" te van E wyck sluis voor f 550. Mst algemeene stem men aangenomen. 10. Verzoek van .Schuttevaer" te Wieringen om aan te brengen op de laad- en losplaatsen meerpalen en by de Wipbrug te Kleine Sluis remmings werk. Besloten wordt net eerste ver zoek toe te staan. Het tweede wordt overbodig geacht. 11. Voorstel om een pad en een loopbrug te maken op 't einde van den Zwinweg. Aangenomen. 12. Voorstel om een pomp, gebruik tydens den watersnood, te verkoopeu. Aarigeoomen. De pry« zal ongeveer f400 zyn. 13. Voorstel tot aanschaffing van eenige nieuwe machinedeelen in stoomgemaal no. 1. Aangenomen. 14. Voorstel tot verzekeriBg van gelden enz. by den Penningmeester tegendiefstalen inbraak. Aangenomen. 15. Jaarweddenregeling van ambte naren en beambten. Voorgesteld tfordt het weekloon van J. de "Waal en L. van Zandwyk te brengen van f10 50 op f18 60, van Meuleveld en Van der Vliet van f14 50 op f18.— van C. Smit van f12 50 op (15.50, van Smaal van f9 50 op f 12.— met vrije woning, van Polet van f 13 op f 16, met vröe woning, van machinist Van Gyn van f 15 op f20 en van machinist Geevers van (13 op f 15, beide met vrije woning, vuur en licht. De jaarwedde van den bode Speets te ver hoogen van (200 op f800, met f50 duurtetoeslag, van den secretaris en den penningmees ter te verhoogen tot f 700. met f 100 duurtetoeslag en van den opzichter te verhoogen tot f1600 met f 200 duurtetoeslag. Na eenige bespreking worden deze voorstellen met alge meene stemmen goedgekeurd. 't Doet Voorzitter genoegen, dat deze voorstellen de algemeene sym pathie verwerven. Be secretaris dankt in harteiyke bewoordingen voor zyne verhooging van jaarwedde. 16. Pensioenregeling ambtenaren en beambten. In beginsel wordt hier toe met algemeene stemmen besloten. Voorstellen zullen later worden ge daan. 17. Voorstel tot beplanting van enkele boeken van wegen. Toegestaan. Op voorstel van den heer Van den Berg zsl de weg by 't Station van een beter hek worden voorzien. 18. Voorstel tot afwerken van 't plantsoen by 't Polderhuis. Besloten wordt, nog dit voorjaar dit plantsoen aan te brengen. De risico neemt Voorzitter voor zyne rekening. 19. Aanbeveling voor benoeming van een heemraad, wegens periodieke aftreding van den heer L. C. Sipman. By stemming worden op de voor dracht geplaatst de heerenL. C. Sipman, C. Ty«en en A. van den Berg 20. Machtiging om by de arbitrage zich te doen by«taan door een rechts geleerde. Goedgevonden. 21. Machtiging tot aankoop van een vaartuigje voor (250.—. Toe gestaan. 22. Voorstel om een bruggetje te Kleine Sluis te verlagen. Toegestaan. 28. Voorzitter vraagt de uitsDraak van 't Polderbestuur, of by het ver pachten van terrein voor kermisver- makeiykheden op den ouden voet kan worden doorgegaan? Voorzitter zegt, dat de Gemeente raad by meerderheid van stemmen heeft besloten geen gemeentegrond beschikbaar te stellen voor 't plaatsen van een danstent. Als dykgraaf wilde h(j in dszen ook gaarne eene beslis sing vernemen. Met 11 stemmen voor, 2 tegen en 3 blanco werd besloten op den ouden voet door te gaan. By ds rondvraag werden enkele punten van ondergeschikt bslsng bssproken, waarna sluiting volgde. Zaterdagavond 28 Maart vergaderde de vereeniging .ViascberabelaDgen" in 't lokaal van den heer C. Hoog moed te Van Ewflcksluis. De voor zitter, de heer C. P. Sieuwers heette de aanwezigen barteiyk welkom en •chetste den treurigen toestand van den viascherman, die niet beter zal worden als de Zuiderzee droog ge maakt wordt. Willen de visschers dan iets verkrygen, dan zullen alle bonden en vereenigingen van vii- •cbers samen moeten werken. No tulen werden niet gelezen. Medege deeld werd: le. Be secreraris heeft 20 L. petro leum ontvangen, om te verstrekken aan de visschers, die bet voor hun bedryf noodig hebben. 2. Ingekomen is de Rjat van de vereenigingen, waar van de leden stemgerechtigd zyn voor het kiezen van leden van den via- scheryraad. 8. Van 't. ryksbureau vcor viaacherabenoodigdheden, is eene cir culaire ontvangen betreffende|den prya der verschillende artikelen. Willen de leden der vereenigiDg hunne benoo- digdheden hier van betrekt e a dan moet f 50 geatort worden. Besloten wordt zich als lid op te geven en de f 50 ter leen te vragen aan de Spaar- en voorschotbank. 4. Van de visschers- vereeniging is een schryven ont vangen, waarin de wenscbelykheid wordt betoogd van samenwerking tusochen visschers en handelaren. Be secretaris deelt mede dat voor dit doel zich reeds eene combinatie heeft gevormd. 5. Van de viaschers- vereeniging te Wieringen is een schryven ontvangen, waarin de wen scbelykheid wordt uitgesproken dat een visacheryraad {wordt ingesteld. Bit idee vindt algemeene instemming. De secretaris, de heer K Keuris Az., brengt hierna een uitgebreid jaar verslag uit en ontvangt hiervoor den dank van den voorzitter. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer A. Keuris Az,. bleek, dat de ontvangsten be droegen f 89 16, de uitgaven f 67.14, batig aaldo f 32 02. Be heeren P. Bakker en J. Hoogmoed, die zich met bet nazien belaaten, vinden allee volkomen in orde, waarna de rekening onder dankbetuiging wordt goedge keurd. De heer P. Keuris brengt verslag uit van de jaarvergadering der Z. V. B. en de heer K. Keuris van de buitengewone vergadering der Z. V. B. en ontvangen daarvoor den dank van den voorzitter. Tot bestuurs leden worden herkozen de beeren S. Hoogmoed en W. de Smet en gekozen de heer J. Bood, die zich de keuze lieten welgevallen. Hierna doet bet bestuur mededeelingen betreffende het pachten van bet visscben van wier langs den zeedyk. Het resultaat is geweest dat dezen zelfden morgen het polderbestuur beeft goedgevonden dat de leden van .Visschersbelangen" het wier mogen visscben voor (550 per jaar. Algemeen worden de hande lingen van 't bestuur in dezen goed gekeurd. Hierna werd de vergadering met een toepasseiyk woord gesloten. Wieringen. Ten ovsrstaan van notaris Obreen, had j.1. Zaterdag 28 Maart, 's avonds 6} uur, in hst café vau den beer C. Scheltus en ten verzoeke van de erve S. Wigbout Jr., de volgende publieke verkooping plaats van 1. sen woonhuis met schuur, tuin en erf, in den Boterhoek te Hippo- lytushoef, groot 21/* snees, en 2. achter perceel 1 gelegen gras land, groot 10} snees. Kooper: de neer Thijs Kort, voor f 3625.-. 3. een woonhuis met erf en schuur, aan den Hoelem, groot 870 M'. KooperHet Heemraadschap Wie ringen, voor i 1976.—. Ea ten verzoeke van den heer C. Wigbout Sc. te Makkum: 1. een woonhuis met erf en tuin aan de Haukui, groot 550 M*. of schraal 2 snees. Kooper de hoer Arie Peereboom voor f8420.—. 2. twee ten noorden van perceel 1 gelegen perceelen bouwgrond, elk groot 850 M*. of l1/* snees schraal. Koopers: perceel 1 de heer G Tim merman voor f185.— en perceel 2 de heer W. de Vries voor f 216.—. En ten verzoeke van den beer T. Kort in de Belt: 1. weiland, genaamd ,Het Wed- ventje", groot 9 snees. Niet verkocht. 2. welland genaamd »De Nesse", groot 28 snees. Koopers: de heeren H. Smit en J. Lont Dz. voor f 1090.—. 8. bouwland genaamd ,Be Fok", groot 7 snees. Kooper: ds hssrS.P. de Vries voor f 600.—. 4. bouwland genaamd .Maartje Muldersweld", groot 20 snees. Kooper de heer S. Snooy Sz. Jr. voor (1421.— Totale opbrengst f 12441.—. A. C. Poel en Jb. Kuyt Mz., lote- lingen van do Nat. Militie, lichting 1918 zyn opgeroepen om zich, de eerste op 9 April te Amsterdam en de tweede op 11 April te Haarlem, by de militie te laten indeelen.

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 7