HELDERSCMECOURANT No. 4916 DINSDAG 9 APRIL 1018 46e JAARGANG Ultgcvr* O.PE^OERjIi^H^lden^OplaaB^SOO cx. - Abonnafwnt»prt]»; In de atad II.—, pr poat H.25, Buitonland 12.25. Low ex. 3 o>nt. Adverfnttên par rag»! 10 n« -f-1# oorlogatooalag Op pagina 4 van dit blad la opgenomon 1. DE DISTRIBUTIE te Helder. m. i' Callantioog. Anna Paulowna. 2. Feuilleton, enz. DE OORLOG. D« groots slag in Frankrijk. Berlijn, 80 Maart. Officieel: Op het slagveld ten noorden van de Somme is do toestand onveranderd. Wy hebben Ayette van vijanden gezuiverd. Tuaaohen Somme en Avre hebben wy de Engelachen en de hun te hulp gesnelde Franschen uit gedeelte» hunner voorste stellingen geworpen en Beaucourt en Mezièrea genomen. Fransche aanvallen tegen Montdi- dier zön mislukt. 9e Franschen zjjn nu ook met de vernietiging van Laon begonnen. Boor een aanhoudende beschieting ia de kathedraal zwaar beschadigd. Luitenant Bongartz heeft zijn 32e en 339, luitenant Udet zyn 22e over winning in de luchtbehaald. (Van de andere gevechtsterreinen niets nieuws.) Parijs, 80 Maart. Officieel middag- bericht. Be slag is vannacht met nieuwe hevigheid hervat. Hy is aan den gang op een front van 40 kilo meter tuascben Moreuil (aan de Avre tot voorbij Lassigny. De Fransche troepen, geiteund door hun reserves, die blijven toevloeien, bieden hardnekkigen tegenstand aan de machtige aanvallen des vijands. Parijs, 30 Maart. OfficieolD# slag, op het front Moreuil Laaaigny aange gaan, heeft heel den dag met toe nemende heftigheid voortgeduurd en heeft zich nog uitgebreid. Over een uitgestrektheid van 60 K.M. hebben de fiuitache strijdkrachten ondanks de ontzettende vorwaestiogen in hun gelederen door het vuur der Franschen aangericht, de aanvalleu op de Fransche linies vermenigvuldigd. Be heldhaftige troepen der Franschen stuitten, zich blindelings in den strijd stortend, door hun onverpoosde tegenaanvallen allerwegen den razen- den aandrang der Buitschera. Be streek Orvillers—lePlémont—Plessis de Roye was vooral het tooneel van hardnekkige gevechten. Deze dorpen gingen herhaaldelijk van de eene in de andero hand over. Twee Bultsche di visies, dia in lo Plémont en in het park van Plessis—d6- Roye hadden weten voet te krijgen, zyn daaruit verjaagd in een schitterenden tegen aanval van de Fransche troepen, die hun linie herstelden. Op sommige punten moesten de drommen aan vallers, onder verschrikkelijk vuur der Franscho artillerie genomen, plotseling stilhouden en In wanorde tsrugstroomen, waarna het veld met lijken bezaaid lag. Be verliezen der Buitschera in den heelen gevechts gordel gaan nog die der vorige dagen te boven. Partje, 30 Maart. Men is hier van oordeel, dat gedurende de laatste 24 uren de tegenstand der geallieerde troepen meer uitwerking gehad heeft. Ondanks verwoede pogingen is de vijand er niet ln geslaagd op eenig punt een voortgang van belang te maken. Be Buitschera zijn op het oogenblik rondom Montdidier geheel gestuit. Zij schijnen orer het gsheele front tusschen Avre en Oise verschansingen op te werpen. Msrcel Huten zegt in de Echo de Paris, dat bet onmogelijk schijnt, dat Luderdoiff hot hierbij laat, nadat hij de vrijs hand gekregen heeft voor het bereiken van zijn doel- wit en nadat bij reeds minstons 70 divisiên in het vuur geworpen heeft. Men denkt, dat de Buitschera waar schijnlijk morgen of overmorgen een grooten aanval zullen dosn in het vak bij Amiens. In allen gevalle verwacht iedereen een grooten slag, die beslissend zijn kan. Men weet hier, dat de Fransch-Eagelsche reser ves don tijd gehad hebben aan te komen en men ziet de komende gebeurtenissen met bet grootste vertrouwen tegemoet. Londen, 30 Maart. Officieel ochtend- bericht Ten N. van de Somme zijn slechts plaatselijke gevechten ge leverd. Ten Zuiden van de rivier is de vijand er gisteren door zijn aanvallen te Bemuin en Meziéres in geslaagd, onze troepen uit hst laatste dorp terug te dringen. Wy namen in onze tegenaanvallen een aantal gevange nen. Te Bemuin zijn alle pogingen vvn den vyaud om bet dorp te nemen mislukt, na felle gevechten die den geheelen namiddag aanhielden. In de afgeloopen week heeft onze ruiterij met groote dapperheid, zoowel ts paard als afgestegen, gevochten en den vijand in tal van gevechten, waarin zij hem zware verliezen toe bracht, teruggeslagen. Londen, 30 Maart. Het ministerie van oorlog maakt bekend: Ten N. van de Somme ia de toestand cp het Britsche front niet veranderd. Ten Z. daarvan hebben wy onze stellingen behouden. Verder zuid waarts hebben zware aanvallen op het Fransche front den Buitschera gelegenheid gegeven veld te winnen bewesten de Avre, zoomede ten Z. en Z.O. van Montdidier. Be Buit schera namen de dorpen Awinvillers, Griveanes, Meanil St. Geoigei, Leno- chel en Ayeccourt. Ten O. daarvan ia een vewoede stryd aan den gang. Be toestand is daar precies niet bekend. Het weer ia omgeslagen. Het regent, dat het giet. Londen, 30 Maart. Het meeat ge ruststellende teeken van het slagfront ie hee paradoxaal het moge klin ken opgesloten in de aanhoudende berichten omtrent hevige aanvallen door versche Buitsche divisies. Het hoofdbeginsel, dat voortdurend dient te worden in het oog gehouden, is, dat het verlies of de winst van ter rein slechts ln zooverre van belang is, als het er toe mee werkt het opperste doel van de Buitschera het schelden en verstrooien der ge allieerde legers nader te brengen. Het vermeesteren van Amiens zou dat dool ten zeerste in de hand wer ken, al zou het doel zelf daarmee nog niet zyn bereikt. Daarom zyn natuurlflkerwys aller oogeu gericht op den afstand die van dag tot dag de Buitschera gescheiden houdt van hun doel. Het is echter oven belang- ryk om de offers te bestudeeren, die z(j zich moeten getroosten by hun geleidelijk vertraagden voortgang. Het staat buiten allen twyfel vast dat de verliezen der Buitechers reus achtig zyn geweest. Zy zelf hebben dit zoo goed als erkend. Van zelfs nog grooter belang zyn de toene mende aanwyzingen voor de snelle aflossing, vervanging en wederopvoe ring van de aanval» divisies, wanneer telkens nieuwe troepen in het gevecht worden gebracht. Hieruit is óf af te leiden dat de aanval hevige verliezen kost, óf dat het onraadzaam wordt geacht, af- zonderlyke eenheden te hoogs ver liezen te laten leiden. In beide ge vallen is er een langzame verslapping in de onstuimigheid van den aanval, die inderdaad langzaam is afgenomen in snelheid, zooal niet in hevigheid. Be verflauwing in den Albêrfcssctor zal waarschijniyk van korten duur zyn. Be geruchten worden bevestigd dat de Buitschers hoe langer hoe meer troepsn samentrekken tusschen Albert en Bray. Zy voeren meer ge schut op, zoo snel als bet thans min der gunstige weer het maar mogeiyk maakt. Hun middelen zyn zeer direct. Eq vele teekenen wyzen er op, dat hun Paasch viering den vorm zal aan nemen van een krachtigen aanval op Amiens langs de kortst mogelijke route. Maar de weg ia goed versperd en wy vertrouwen dat do Buitschera er niet doorheen zullen komen. Het is zeer wel mogelijk, dat de nieuwe stoot, dien hy klaar blij kelyk aan het voorbereiden is, veeleer ten zuiden van de Somme zal loskomen, dan in hoek tusschen die rivier en de Ancre. In dit gebied onder de Somme zyn de fluctuaties het grootst geweest en is de som der opeenvolgende kleine wyzigingen het best merkbaar. Onze geallieerden zyn overal van Montdidier tot Pont 1' Evéque (even bezuiden Noyon) hard aan het vech ten en indien zy er slechts ln kunnen slagen hun drnk op dit zeer kwets bare punt van 's vyands front te verhoogen, zullen zy misschien zeer krachtig nadeel toebrengen aan den aanval des vyands op Amiens. Londen, 30 Maart. Nu het gevaar geheel en al voorby is, zoo seint üe correspondent van de .Daily Cbro- nicle" te Paiys - kan gezegd worden, dat het op 25, 26 en 27 dezer hegl weinig gescheeld heeft, of het front der geallieerden in de streek van Roye en Chaulnes zou gebroken ge worden zyn. Eerst werd het front tot Echella—St. Aurin aan de Avre en op den laataten d&g tot Montdidier teruggedrukt. Andere Fransche troe pen warden aangevoerd om onzen linkervleugel te versterken en glate- ren leek het, dat het offensief na verscheidene zware gevechten voor goed in toom was gehouden. Be dagen daarvoor moesten verloopen, voor de geallieerden zelfe hun veld- geechut in voldoend aantal konden opvoeren. Nu zyn niet alleen deze kanonnen, maar ook de stukken van 24 cM. en nog zwaardere in het ge vecht of klaar. Alles wat gebeurd is, het succes en de tegenslag van den vyand, onze zware verliezen en onze gunstiger vooruitzichten van thans moeten beschouwd worden in het licht van een voornaam feit, dat ik thans, op grond van inlichtingen uit gezaghebbende bron, bekend kan maken. Op een front van 80 K.M. waar de vijand slechts 16 divisies had staan, begon hy zyn groote kans spel met ongeveer 38 divisies. Bat was al een heelè overmacht, maar tot gisterenavond was reeds gemeld dat een totaal van 87 divisies in den slag betrokken was geworden. Dat beteekant dat meer dan een millioen manichappen in een ruimte uitgestort zyn, die slechts esn achtste gedeelte van het westeiyke front uitmaakt. Het grootste gedeelte van de divisies waren nieuwe reserves, die aangevoerd werden, nadat de operatie losgekomen was. Ds oorlogsbuit. Onder de snuifjes op artilieriatiieh gebied, die de Buitschers op het Wes- teiyk front hebben bult gemaakt, bevinden zich, naar Woiff seint, drie stukken zwaar gavchut (33 cM.) van de nieuwste constructie, alsmede een Haubitz-batterie, die den Buitschers ongeschonden in handen viel. Voorts vermeesterden de Buitschera een dozyn 24 cM. kanonnen. Benoorden Aubigny werden door de Duitscbeis machtige munitiestapelplaatsen buit gemaakt, waarvan de autokarren met munitie, thans in dienst der Buit schers, langs de wegen snorren. Onrust lo Parijs? Volgens de berichten, die over Zwitserland Duitachland uit Parijs biyven komen, zou aldaar een toe stand van voortdurend alarm heer- scben. Het aantal personen, dat door de granaten van het vèrdragende geschut gedood zyn, zou al nanmer keiyk zyn. Be ,K0!nische Volkazeitung" heeft van een vertrouwd persoon, die goed van de huidige Fransche toestanden op de hoogte ls, een uitvoerige uit eenzetting ontvangen, -lle onder an dere inhoudt, dat het te Parya wemelt van gsbelme Amerikaansche politie agenten. Een hoog Fransch ambte naar zeide tot den zegsman van hot Keulschs blad.Het scbynt, dat de Amerikanen onzichtbare schepen aan het bouwen zyn. Nu blyren die schepen en hunne ladingen ook voor da Franschen onzichtbaar." Be staal- leverantien voor de Fransche oorlogs industrie zyn voor meer dan de helft verminderd. By het in do lucht springen van de munitiefabrieken van Courneuve zouden veel en veel meer menschen gedood zytr, dan ambtelijk bekeud gemaakt was. De stations staan volgepropt van men- schen, die .weg willen reizen. Maar het is verre van gemakkslyk auto risatie tot wegreizen te krygan, daar men wil trachten te voorkomen, dat berichten over den waren toestand in bet buitenland komon. Be bevol king van Parya baglnfi zich offer vaardig in bet onvermydelijke te schikken. Beze stemming ia voor den vrede niet gunstig. Uit Parys van 29 Maart: ,Be Kamer heeft een wet aange nomen, waarby de lichting 1919 onder do wapenen wordt geroepen." Britsohi torpedoboot gezonken. Londen, 30 Maart. Be admiraliteit deelt medeeen Britsche torpedojager is den 27sten Maart op een mijn geloopen en gezonken. Zen officier en veertig manschappen worden vermist. Qoon intarvsntia van Japan. Londen, 30 Maart. Bit Tokio aan de .Baily Mail": Be minister-presi dent beaft meegedeeld, dat Japan den bolsjewiki gunstig is gezind, en op het oogenbUk geen reden tot gewa pende tusachenkomat ziet. Be regaering is niet gezind, groote militaire operaties in Slberifl te be ginnen, om Buitsche strijdkrachten van het Westeiyk front af te leiden. (Zie verder 2e blad). BINNENLAND. Da opvordering van onza sehapan. Ds Java—China-Japan-lijn heeft telegrafisch bericht ontvangen, dat op de volgende schepen beslag werd gelegd Te San Francisco op de Tjlaalak, te Hongkong op de Tjibodas en de Tjitaroem, en te Manila op de Tjikem- bang en de Tjisondari. Officieren en machinisten zullen nuar huis worden gezonden. Be andere scheppen liggen op Java. By het departement van buiten- landscbe zaken zyn berichten ontvan gen, volgens welke de te Singapore vastgehouden schepen Treub en Kongsoe weer losgelaten zyn. In Amerika zyn nog opgevorderd de Bacchua, de Batjan en de fiubhe, te Londen de Loosdrecht, de Vlie- stroom, de IJatroom, de Kialdrecht, St. Philipaland, St. Ancaland, de Hoogland en de Boekelo, te Huil de Scheldestroom, de Schotland en de Oosterland, de Friesland, de Gaaster- land, de Otls Tetrax, de prof. Buye, te Leith de Noord-Holland, te Liver- pool de Beyerland, te Sunderland de Waal, te Goole de Hengelo, en te Mldlesborough de Mercator. Voorts ls de stoomboot Rossum naar Briatol gezonden om te losten en daarna te worden opgevorderd. Stijfsel. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt Ongeveer een jsar galedan is da verstrekking van grondstoffen aan de styfaelfabrieken stop gezet, omdat die grondstoffen mals, rijst en tarwe moesten worden gebruikt voor de voedselvoorziening. In de maand October van het vorig jaar zyn vervolgens de voorraden •tyfsel in heiland opgenomen. Baarby bleek, dat die niet zeer groot waren. Langzamerhand begonnen echter de voorraden, die nog in den handel waren, op te raken; alleen zyn er vermoedelijk nog partytjea in handen van den kettinghandel. De regeering beschikt echter over niet onaanzieniyke hoeveelheden, welke door haar in bezit zyn geno men en in de veemen liggen opge slagen. Het ligt nu in het voorne men, die hoeveelheden binnenkort in distributie te brengen. Deze distri butie zal uiteraard gepaard gaan roet de vaststelling van maximumprijzen. Het is daarom in het belang van dan handel geen styfsel meer aan te koopen tegen te hooge pry zen. Hoeveelheden, welke hier of daar nog in voorraad mochten zyn, nadat de distributie een aanvang zal hebben genomen, en die niet tegen de vast te stellen maximumprijzen worden afgeleverd, zullen ln beslag worden genomen. De distributie zal op denzelfden voet worden voortgezet als tot nu toe, m. a. w. alleen aan de glans strijkeryen en de industrieën, welke tot nu toe styfsel ontvingen, zal styfsel worden verstrekt, hetgeen zal geschieden door tusschen komst van door de regeering aan te wyzen, erkende grossiers in styfsel. Da prijzen dar hulsbrandkolsn. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: In aansluiting aan de onlangs open baar gemaakte distributie-regeling voor huisbrand voor het tydvak van 1 April 1918 tot 1 April 1919 ia thans een prijsregeling vcor huisbrand voor dat tydvak vastgesteld. Ie. De brandstoffen, welke worden afgeleverd opdeminimum-rantsoenen, de zomer rantsoenen, de extra-rant soenen voor zieken en de helft van de rantsoenen ten behoeve van de kamerbewoners, zullen worden ver krijgbaar gesteld tegen prijzen, welke in hoofdzaak overeenkomen met de pryzen, welke tot ou toe voor de minimum-rantsoenen zyn bepaald dit zyn de oude prijzen van het afgolcöpeu diatributie tydvak. 2a. voor alle overige huisbrand- kolen zal 63n prijs galden, welke ongeveer het midden houdt tusschen dea ouden prijs van het afgeloopen distributie-tijdvak en den hoogeuprijw, welke uit hoofde van de prijs egalisatie vanaf December j.L he&fc gegolden. In het stelsel komen dus voor de huisbraudkolen twee pryzen. Lage pryzen voor do mteiraum rantsoenen, hoege prijzen voor de aanvullinga- rantxosnen van groap A en voor de rantsoenen van de groepen B, C en D, welke hooge pryzen echter wederom aanmeikeiyk lager zyn dan de hooge pryzen van het afgeloopen tydvak. Bs prijsregeling is zoo uitgewerkt, dat het verschil tusschen den lagen en den hoogan prys voor elke brand- stoffeneenheid, onverschillig of die bestaat in anthraciet, eierkolen, gas- cokes,stukkoleu of bruinkoolbriketten f 1.50 bedraagt. In verband met do verschillen de vervoerkosten en andere onkosten zal, geiyk tot dusverre, in de bracastoffen- pryzen in ds onderscheiden plaatsen des iands eenig verschil bestaan. Esn indruk van de sieuwe pryzen krfigt men door do volgende opgave, welke de pryzen aangesft van het brand stof end ietrict Den Haag voor het nieuwe dietributle-tydvak: Lage prys: anthraciet f2.50 per H.L. 75 K.G.; ei er briketten f2.10 per H L. 75K.G.; Limburg- sche «tsenkolen f 2.20 per H.L. 80 KG.; rnjjccokes f per i H.L. 73 K.G.bruinkoolbriketten f 2.50 per 100 stuks en g&scokea f 3 per 2 H.L. Boogeprys: raapectieveiyk f 4, f 8.60, f3.70, f5.25, f4 en 4 50. Ia deze pryzen komt tot uitdruk king, dat do kosten van spoorvraebt,- ryloonen, opslagkosten, distributie- kosten, brzorgloon, handelaars winst, enz. in het brandatoffendistrict Den Haag voor anthraciet op ca. f 17 per 10C0 K.G. komen, hetgeen neerkomt op f 1.80 per M.L. Ia plaatsen, waar de genoemde kosten minder bedragen, zullen de verkoopsprijzen der kolen das lager zya. Zoo zyn b.v. voor Breda de kosten vau spoorvracht enz. ca. f 13 per 1000 K.G., hetgeen neerkomt op f 1 per H.L., zoodat dasr de aathraciet op ca. f S.70 resp. ca. f2.20 per H.L. komt te staan. Als beginsel ia aangenomon, dat de prijzen van de kolen, welke niet voor huisbrand dienen, dusdanig worden vastgesteld, dat de huisbrand- voorziening volgens de uiteengezette prysregeling mogeiyk wordt, zonder dat de brandsloffenvoorziening de geheele offers van de Staatskas vraagt. Be kosten, aan óe levering van de huisbraedstoffen verbonden, worden dus gedragen door de industrie in den ruimen zin des woord» (waar onder begrepen gasfabrieken, alec- triiche centralen, spoorwegen enz.). Harerzyda ontvangt de industrie de beschikking over ca. 170.000 ton goedkoop» Limburgtcüe kolen per maand. Mocht, wanneer de onderhande lingen inzake kolenlevoring met het buitenland tot esn vast resultaat hebban galsid, blijken dat de prijzen vcor de industrie te hoog zijn, dan zal zyn to overwegen of daaraan door byslag van staatswege moet werden tegemoet gekomen. Opgemerkt 'zy nog, dat de turf- prljEen door de uiteengezette pry* regeling geen wyriging ondergaan. Voor turf blijft hy aflerering op alle rantsoenen een prys, gebaseerd op de maximumprijzen, geldsn. Onbapiald klein virlef. Be navolgende dienstplichtige on derofficieren zullen op de hieronder genoemde data met onbepaald klein verlof worden gezonden. Op 10 April a.s. de onderofficieren der onbereden wapens van de militie- lichting 1914, met uitzondering van de telegrafisten, belast met toestel- dienst. Op 29 April a.s. da onderofficieren der militialichting 1915, welko om atrecka 15 December 1914 werden ingeiyfd by de infanterie. Hioronder begrepen zij, die nader zijn overgegaan naar onbereden wapens of naar dienstvakken. Op 10 Juli a.s. de onderofficieren- telegrafisten, belast met toeeteldiecat, van de militi9iichting 1914. Spekbokklng. Men meldt dat Yrydag te Rotter dam ls binnengekomen de vracbtlog- ger Clara II, reeder A. v. d. Toom, kapitein T. v. d. Zwar., beiden te Scheveningen, die voor rekening van de Ver. .Handelsbelang te Scheve ningen uit Bergen en Noorwegen heeft aangebracht een lading s!o3baring welke door de bokking:ookers, leden van die vereeniging, tot spekbokklog zal worden bereid. De lading was 880 ton groot. Da zallieggtr „Da Noord". De Zaterdagmorgen te IJmuiden biDnongokomenzeUlogerIJmuldetS06 (.Noordholland") rapporteert Vrydag- avond zeven uur op circa vyfmyfon ten noordwesten van de gasboel voor Egmond den na aanvaring met den motorschoener .Anna" verlaten zeil- logger Viaardingen 217 (.Be Noord") te z\jn gopasseerd. Boor ruwe zeo was men niet in ataat het schip op sleep touw te nemen. Zoover men van de .Noordholland" kon conatateeren, waren de verschansing en het want beschadigd, doch was overigens het vaartuig nog in goeden staat. Ver- moedeiyk is de logger thans in de Haaksgronden terecht gekomen. (Hblad) - Een koopman uit Breda ont moette Zaterdagavond op don Schie- damscbeDdyk te Rotterdam in een danshuis twee vrouwen, met wie hy kennis maakte. Hy vergezelde die vroQwen naar een logement op de Leuvehaven, waar hem f 64C0 in NederUndsch bankpapier en verder nog 1000 mark ia ontstolen. In ver band met dezen diefstal zyn de ge zusters K., aangehouden. Hst gestolen geld is niet teruggevonden. Vleisohlaezt dagin. BernardShaw, de bekendeEngolscbe tooneojscbryver, vindt de vleesch- looze dazen een prachtuitvinding. In een Engelsch blad lucht hy zyn hart o. a. op de volgende manier: .Denkt er daarom aaü, dat byna allo beginnende v«getari0rs te veel eten, in het verkeerde en zeer ge- vaariyke geloof, dat zy door een grootere hoeveelheid voedsel te ge bruiken het verschil in qualiteit moeten goed maken. Z«j maken zich zelf ziek door te veel eten. Gebruiken zy daarna een biefstuk en een aard appel, dan zyn zy plotseling wter beter en vertellen dan altyd weer dat zy eenB de proef hebben geno men met het vegetarisme en ilat die proef hun byna het leven heeft ge kost. Er zyn menschen die om een weddenschap drie schapenbouten, een kalkoen, zes pond worst en 100 oesters in ééa maaltijd gebruikten, doorgespoeld met een onbeperkte hoeveelheid bier. Maar de man die 50 dadels en een Hollandsche kaas in één keer verorberen kan, moet nog geboren worden. Be vegatariache boeken zingen den lof van kaas, havermeel, tarwemeel, ongebuild meel, malspap, linzen, sporzieboonen, erwtenpudding, ryst, enz. Be geest driftige vegetariflr gaat de bosschen in, rukt van een boomstam een walgeiyk zootje paddenstoelen, be reidt die, eet ze cn vaart er welby. Do wetenschappeiyk voedzame maal- tyden zyn, in de hoeveelheden welke .metabollsten" die zo nooit gebruikt hebben voorschtyven, eenvoudig doodeiyk. Vleoach bestaat voor twee derden uit water - en zelfs niet heel zin- delyk water. Als men u in plaats van een biefstuk eens het glas water en do hoeveelheid stikstof gaf, waar uit dis bestaat, dan zoudt ge dat niet alleen niet lusten, maar zeis niet willen gelooven dat dit voldoende voedsel is voor een volwassene. Gelukkig weten Lord Rhondda sn Mr. dynes dit niet, daarom durven zy granen, peulvruchtenplantenmerg, enz. niet zoo scherp rantsoeneeren als vlecscb. Maar daartegenover staat dat zy te weinig vleesch geven. Het is dus in uw voordeel afstand te doen van uw vleaschrantsoen. Zoo- doendo kunt ge u tegelijk het air van vaderlandlievende zelfopoffering geven en u zooveel te goed doen ais ge verdragen kunt. Men kan geen beter en prettiger wyze vinden om de voortzetting van den oorlog mogeiyk te maken. Men moet echter met één belang- rljk feit rekening houden. Wanneer ge u er aan gewend hebt een be paald iets te gebruiken, hetzy vleesch, of aardappelen, of cognac, of mor- phine, dan zult ge als ge er mede ophoudt in het begin gevoelen dat ge het mist en dit gevoel zult ge voor onvo'.daoen honger houden. Ge moet n zelf daarom rantsceneeren en op gosd gelosf leven totdat ge aan het nieuwe dieet gewend zyt Als ge in hef bagln het gevoel wilt hebben dat ge verzadigd zyt, kunt ge voorteten tet go barst. Voorts moet ge u by de moderne voeding niet aan oude tradities houden. Soep bestond vroeger uit een afkooksel van beenderen. Behalve dat dit onaangenamer riekt, zoudt ge evengoed een aftreksel ran cric ketballen kunnen drinken. In Ierland kunt ge nog die beendcraoep opgo- dlscht krygen. Een vreeselijk goedje 1 Maar dikke soepsn kan men zeer goed zonder gestoofd geraamte ge reed maken. Zoo is ook het geval met margarine, die oorspronkeiyk uit dierlijk vet werd gemaakt dat er na voldoende geknoei uitzag als boter. In die dogen hevfc zy de slechte reputatie ge kregen welke het nu nog heeft. Maar tegenwoordig wordf zy uit noten en plantaardige ol'ên gemaakten waar- schyniyk zal natuurboter na den oorlog als mindere qualiteit marga rino verkocht worden, die geen fatsoeniyk mensch zal willen eten als hij gezien wordt. Zoo worden do menschen vsgetarlérs zonder het te weten. PLAATSELIJK NIEUWS. Wtrklltdtn-Varsanlglng „Door Ordt •n Spaarzaamheid tot Welvaart". Bovengenoemde Vereeniging hield den 28en Maart 1918 op de bovenzaal van haar gebouw hare algemeene vergadering. Punten van behandeling waren Medodeeling jaar verslag en verkiezing van leden voor het Bestnur en de Oommissie van Toezicht. Do president, J. 0. de Kok, riep den leden het welkom toe en zegt voor de eerste maal eene algemtene vergadering te openen. Daar de leden nier in grooten getale zyn opgekomen, wil by dit toeschry ven aan overwerk en goed vertrouwen der leden in het bestuur. Hy bespreekt het overiyden van den oud president P. H. Bos, den gewezen president B. Th. Heyting en den 2en penningmeester W. Wil lemse en schetst het goede werk, door hen voor de Vereeniging ver richt. Dit hetft een verkiezing nood- zakeiyk gemaakttot president der Veroenigicg werd gekozen de beer J. C. de Kok. Zyn taak ie niet ge- makkeiyk en apr. hoopt dan ook te mogen rekenen op de medewerking der leden en van de besturen, en gaat over tot de orde van den dag. De president deelt mede, waarom het Jaarverslag niet ln druk verschynt en verzoekt den secretaris G. C Veer voorlezing. Daaruit biykt, dat het Bettuur al zyn kracht moet aan wenden om den druk der tijden den leden zoo min mogeiyk te doen gevoelen. Hiervoor ie krachtig ingry- pen noodzakeiyk en moet men kunnen rekenen op ieders steun, waarop spr. een beroep doet. Met tevredenheid kunnen wy terug zien op het afgeloopen jaar. Be omzet van den winkel ls in 1917 f8021.88 vooruit gegaan, zoodat daardoor 6,5 en 7% van de winat kon worden uitgekeerd. De omzet van de bakkery is in 1917 f228.631 meer dan het vorige jaar; van de winst werd het geheele jaar 10®/o uitgekeerd aan do verbruikers. Door de gecombineerde vergadering werd besloten het 46-jarig bestaan onzer Vereeniging niet feesteiyk te her denken met het oog op de dure tyden. Do tegoedschryving op het kasboekje bedraagt f 1.60 voor hen die geen en f 1.10 voor hen die wel een feestbon hebben ontvangen. Er werd 20% terug gegeven van de betaalde contribntie v/n begrafe nisfonds, wat zeker gunstig genoemd kan worden, gezien het groot aantal overledenen, en het feit, dat geen verhooging van contributie noodig werd geacht. Da nltkeeringen hebben volgens reglement geregeld plaats gehad tot aller tevredenheid. Hst ledental bedroeg op 3 Sec.'17 816. Een 25-tal leden zyn vrygaateld van coatributlèbstallng. Bsgeiyk* bestaat gtlegsnheid tot inachtyvlog. Moge ons ledental in 1918 steeds biy ven toenemen I Be Penningmeester, de heer G. J. Eylders bracht hierna verslag uit over het fluantieel gedeelte. De ont vangsten bedroegen f 11605,72*, de uitgaven f5161,591, saldo December 1917 f6444,18. Be tegoed schryving aan de leden over een vol jaar is f883,70. Staat van bezittingen is f28652,61 en van tegoedschryvingen f28448,96. Reservekas belegd op de Nntespaarbank is groot f 751,77. On- derhoudskas, belegd op de Nutsspaar- back is groot f2827,13 en verzeke ring personeel f324,26. Aideeling Winkel: Hiervan is de omzet in 1917 f45978.81» en van do Bakkery f 20198.83. Er- is uitgekeerd voor het Magazyn ,de Ster" voor gedane inkocpen van manufacturen enz., f 291.65 of wel 6%. Door aan koop van Kleeding by Gebrs. Leen werd uitgekeerd f 61.94 of 8% en voor geleverd schoenwerk en repa ratie door H. Feyen kon f 108 89 of 6% uitgekeerd worden. De staat van het Begrafenisfonds over het laatste kwartaal, geeft aan saldo en ontvangst f 16182.81 aan uitgaaf f 13855.65. Alzoo batig saldo van f 2227.16. Reservekas is groot f 11295 26». Het aantal leden bedroeg 4187 boven 15 jaar, 515 van 8 tot 15 jaar en 323 beneden 8 jaar. Het dragerafonds telde 65 leden. Saldo en ontvangsten f42,82*. Uit gaven f 78,15. Alzoo een nadeelig saldo van f 35,82*. Be reservekas is groot f57,44. Het kraamvrouwen- fonds bestaat uit 7 leden. De inhoud der spaarkas ls met aangekweekte rente f286,70. De toestand van het dragersfonds eischt verbetering, waar toe de leden worden opgewekt. Thans wordt het woord gegeven aan de Commissie van Toezicht om haar rapport uit te brengen. By monde van den heer W. Ver hoef, werd het bestuur en inzonder heid het dageiykach bestuur, dank gebracht voor de minzame samen werking, en werd voorts verklaard dat op oegeregelds tyden boeken en bescheiden steeds ln orde zyn be vonden. Al «nu komen de verkiezingen aan de orde, door het ontstaan van vacatures ingevolge hst overiyden van de heeren B. Th. Hsytlng, S. Nleuwbuuit en W. Willem»©. Gekozen worden de heeren H. P. Baak, D. Pot en J. Bruinzeel, terwyi voor de commissie van toezicht, in de vacature van de heeren J. J. Antheonissen, W. de Wijn en G. Leeü, gekozen werden de heeren C. B. F. Audenaerds, J. Koopman en T. Coppens. De aftredende heeren Jb. Klerk, P. H. Dllg en J. Kipperman werden herkozen. Varaanlg. voor „Valkahulavaatlai". Dezer dagen is bet verslag over het jaar 1917 vertcheneD. Wy ont- leenen daaraan bet volgende In 't begin van 1917, n.1.18 Januari, werd een aanbesteding gehouden voor den bouw van 92 woningen aan den Brakkeveldweg. Do uitslag van deze besteding waa zoo ver boven de bc- grooting, dat van gunnen geen sprake kon zyn. Besloten werd, mede op ad7ies van den Inspecteur der Volks gezondheid, om een 18 tal woningen by wyze van proef in eigen beheer uit te voereD. Bat deze onderneming vele beslom meringen met zich bracht, valt niet te ontkennen. Uit het bestuur werd eon commissie gekozen, die zich meer in 't byzonder met dien bouw zou bemoeien. Deze commissie werd gevormd door de heeren Adriaanse, Micbels en Nypels. Nadat het becoodigde was inge kocht, werd tot den bouw overgegaan en waren tegen het eindè van het jaar reeds een 13-tal woningen be woond, terwyi de rest met 1 Febr. j.l. betrokken was. Hoewel de financieele stand van het werk nog niet nauwkeurig kon worden aangegeven, werd, ln overleg met het Gemeentebestuur, den Raad geboord, bssloten, om met den bouw in eig6n beheer door te gaan, ook met de overige 74. Be styging van den woningnood, die zelfs een voorstel tot den bouw van 50 noodwoningen in den Raad bracht, welk voorstel werd Ingetrokken toon bekend was, dat B. en W. reed» stappen in bóvenaangegeven richting deden, was van een en ander de oorzaak. Hot benoodlgdo werd ingekocht door onzen bouwkundigen adviseur en den Gemeeente-bouwmeester. Het verloop van den verderen bouw laat zich gunstig aanzien hoewel slecht weder en de belemmering in den aanvoer van steen hun ongun- stigen invloed doen gelden. Plan Tuindorp. Eenige malen kwamen klachten in omtrent ongeregeldheden uaschen bewoners van het Tuindorp. Mcostal bleek, dat ingrypen op den wsg der politie lag. Verhuizing vond 26 maal plaats. Aangenaam stemt het, dat dit cou- plex niet alleen in de gemeente maar ook daar buiten een goeden indruk maakt. Door woningbouwverenigin gen van elders werd om inlichtingen betreffende dezen bouw gevraagd. Plan Polderweg. Het feit, dat mutatien onder de bewoner» zelden plaat» vinden, («tocht» 1 verhuizing) bewyst voldoende, dat toen daar gaarne woont. WaargctUja- lyk wordt dit echter nog meer ver oorzaakt door de lage huurprUzen, dan juist door de woningen zelf. Plan Hulsduinen. De exploitatie van deze 2 hulzen laat nists te wenschen over en kan de vereeniging ook met genoegen op deze onderneming terng zien. Op uitnoodiging van de Vereeniging beeft de beer Moltzer, Secretaris van den Nationalen Woningraad, een be zoek gebracht aan onze gemeente. Met den Voorzitter, Secretaris en den heer Krynen werd een bezoek ge bracht aan de stichtingen, waarover genoemde heer zyn byzondere te vredenheid betuigde; terwyi ook de ellende op het gebied van woning nood te dezer stede onder de oogen werd gezien. Vervolgens wsrd een samenkomst met B. en W. gehouden, waardoor den heer M. voor samen werking met ds vereeniging werd gepleit. Door de vereeniging werd een ver zoek om steun gericht aan Z.E.den Minister van Marine, uitgaande van de meeniDg, dat deze als groot werk gever ln aanmerking kwam in den zin van de aanschrijving van den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarin deze worden aangezocht om steun te verleenen aan de bouwver- eenigingen. Van den heer Verstegen, opzichter van het complex Polderweg, kwam een verzoek in om ontslag als zoo danig, hetwelk eervol werd verleecd. In verband hiermede werd den op zichter van het Tuindorp, den heor Snel, opgedragen ook deze huren op te halen, evenals die van de gereed gekomen woningen aan den Brakke veldweg. Mo«st aan 't eind van het vorig jaarverslag er op worden gewezen, dat er nog veel werk voor de ver eeniging was weggelegd, ook nu kan gezegd worden, getuige den enormen aanloop om woningen, dat de ver eeniging met haar werk moet voort gaan. Er waren in de gemeente in 1917 gemiddeld 500 inwoneis meer dan in 1916. Bat is 160 gezinnen terwyi het aantal woningen niet toenam en de reserve op 1 Januari 1917 reeds nihil was. Op 1 Januari 1918 stonden nog 60 candidaten zonder woning op onze lyst. Op 1 Maart j.l. was dit aantal tot 110 gestegen. Zeer te wenschen is het echter, dat de tydsomitandigheden gunstiger mogen worden, waardoor het werken heel wat aangenamer engosdkooper zal worden. Intusschen blijft, de vereeniging haar aandacht in 't byzonder wyden aan hot vraagstuk om woningen te stichten voor hen, die niet by machte zyn om eon huurprijs van f2.50 tot f8.- te betalen. De tegenwoordigs bouw kosten. De 18 woningen aan den Brakke veldweg, die nu klaar zyn, hebben, alles iook de grond) Inbegrepen, f 2918.45 gekost. Hierby moet nog f150.- per huis voor bestrating en rioleering worden gorekend, zoodat de totale prys f3C68 4§ ls. De mlddelpiy» der laagste aan. neemeom by aanbesteding was f 3000 Dat is dus zonder den grond, zonder eventueel bywtrk. Het eerste op J/s van de totale kosten van het terrein stellende (18 van do 92 woningen is Vi), i* dit f 12C00.— 5 f2400.-, of per woning f133.-. Het bywetk mag in dezen tijd zeker wel op 5 worden gesteld; doch dit op f100.- per hult stellende, kan met vry groote stelligheid de pryeper huis op f3280 werden bepaald, indien op de indertijd gehouden aanbesteding was ingegaan. Terwyi nu voor f160.- per huls minder, bovendien veel beter werk is geleverd en de 18 woningen aan den Brakkeveldweg thans tot de beste hulzen van alle in bezit der Veree niging rijndeu moeten worden go rekend. Ook de tydsduur verschilt, gezien de abnormale verhoudingen, zoo wei nig met die van b.v. het plan Tuindorp, dat ook ln dit opzicht deze eerste prcef van eigen beheer geslaagd mag worden genoemd. In hoever onzen architect-uitvoer der aan zyn begrooting heeft voldaan, moge tiet volgende leeren. Hy bad f2600.- per huls gerekend. D&arby was echter niet op de bykomende kosten van grond, opzicht en uitvoe ring en bywerk gerekend. Zoodat by deze f2600.- thans geteld moeten worden: grond en overschryfkosten f 140. -opzichter f 60. -honor arium architect f76.—, byweik flOO.— totaal f 2985. -terwyi do prys is, zoo we zager, f2918 45, en óók de uit voerder van ons werk dus wel degelijk zyn doel, om goedkocpere en betere woningen te bouwen, heeft bereikt

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 1