DE OORLOQ. D« grtoti alag In Frankrijk. Beriya, Sl Maart. Officieel. Op de hoogten ten W. van de Boven Ancre cloegen wy Eogelsche tegenaanvallen af. Tusschen Somma en Oise hebben wij bij onze aanvallen nieuwe succes- aen behaald. Aan beide zöden van de Lucebeek drongen wij door de voorete, met Franeche regimenten vereterkte Eogelsche linies, veroverden in storm de in bet dal gelegen dorpen Auber- court, Hangard en Bomuin en de noordelijk gelegen boichhoogten. Tuaachen Moreuil en Noyon vielen wij de nieuw aangevoerde, zich in opmarach bevindende Fransche leger - troepen aan. Ten N. van Montdidier wierpen wij den vijand terug over Avre- en Bondal en veroverden in storm de op den westelijken oever gelegen hoogten. Meermalen herhaalde tegenaanvallen van de Franachen ten W. van Montdidier van Fontaioeuit en tegen het veroverde Mesnil mis lukten bloedig. Fontaine werd 'a avonds in storm genomen, Mennil in hardnekkige gevechten behouden. Be van Montdidier tot Noyon aan vallende* troepen wierpen den vijand terug uit zijn pas opgeworpen loop graven over Assauvlllers, Rollot eu Hainvillers en op Thioscourt en Ville. Krachtige Fransche tegenaanvallen liepen ook hier dood. Hot de Olse beheerschende fort Renaud ten z.w. van Noyon werd in storm genomen. Van alle zijden van het front komen rapporten binnen over uiterst zware verliezen van den vijand. Berlijn, II Maart. Officieel avond- bericht. Met aucces bekroonde ge vechten werden geleverd tusschen de Luce-beek en de Avre. Tegen aanvallen der FranHCben ten W. en ten Z. O. van Mentdldier werden met zware verliezen afgeslagen. Berlijn, 1 April. Officieel. Op bet slagveld te N. van de Somme her leefden tegen den avond de artillerie en mUnwerpengevecbten. Tussehen de Luce en de Avre zetten wij onze aanvallen voort en namen wij de hoogten ten N. van Moreuil. Be Eogelschen en Franschen, die herhaaldelijk, doch tevergeefs een tegenaanval beproefden, leden zware verliezen. Een plaatselijke aanval op den westelijken oever der Avre bracht ons in het bezit van het bosch van Arrachfea. Ook gisteren poogden Fransche divisies in herhaalden aanval ten W, van Montdidier, en tueichen Bon en Matz de verloren dorpen en hoogten terug te winnen. Hunne aanvallen werden bloedig afgeslagen. Met de gevechten van de la dagen is bet aantal der sedert bet begin van den slag binnengebrachte gevangenen tot meer dan 76000 verhoogd. Berlijn, 1 April av. (Off) Van het slagveld in Frankrijk geen nieuws, Londen, 81 Maart. Avond-commu niqué. Ten N. van de Somme her nieuwde de vijand heden zijn aan vallen niet. Hevige artilleriebeschie ting door den vijand had op ver schillende deelen van dit front plaats. Sokele gevangenen en mitrailleur! werden - door ons binnengebracht in plaatselijke gevechten. Ton Z. van de Somme werd in den namiddag oen vijandelijke aanval ondernomen met groote kracht ten Z. van den hoofdweg Peronne AmleDS. Be strijd wordt voortgezet tusschen de Luce en de Avre, waar gestreden wordt om het bezit van tactische stellingen, bosscben dorpen. Lenden, 1 April. Communiqué van Sir Bouglas HaigGisteravond deed de vijand twee aanvallen op onze stellingen in de westelijke buiten stellingen van Albert; zij werden telkens volkomen afgeslagen. Ten Z. van de Somme bleef de vijand zijn pogingen voortzetten, om door de dalen der Luce en der Avre vooruit te gaan, doch bij kwam slechte weinig vooruit. Aanvallen en tegen aanvallen volgden elkaar in dit deel van bet gevechtaveld gistermiddag en avond met afwisselend succes Be strijd gaat voort. Ia een plaatselijke operatie in de nabijheid vau Serre, in ons vorig compauniqué medegodeeld, is bet totaal genomen mitrailleurs 109 ge weeat. Londen, I April. Het ministerie van oorlog berichtTen N. van de Somme is de toestand niet veranderd. Ten Z. van de Somme ie hevig gevochten in de buurt van Moreuil. Tusschen Moreull en Hangard her overde de Engelsche cavalerie in een schitterenden tegenaanval het bosch, dat kort te voren verloren was. Aan het Fransche front ward een aanval van den vijand afgeslagen ten Z. van Moreull. Overigens verliep de dag betrek kelijk kalm. Londen, 1 April. (Avondcommuni qué.) Halg berichtBa dag is aan bet slagfront betrekkelijk kalm.ver- loopen. Plaatselijke aanvallon, heden ochtend door kleine vijandelijke af deelingen gedaan In de buurt van Albert, werden afgeslagen en de vijand verloor daarbij bet meerendeel zijner manschappen. Wij maakten eenige krijgsgevangenen. Ten Z. van de Somme hebben locale gevechten plaats gehad ln de buurt van Moreuil on Hangard. Wij hebben in deze streek door geslaagde tegenaanvallen terrein gewonnen. Parijs, 1 April. Be slag duurt voort op het gebeele front ten Noorden van Montdidier. De artillerie betoonde daar bijzondere activiteit. De vijand heeft opnieuw aanvallen gedaan op Grlvennes. Al zya aan vallen echter werden met groote verliezen afgeslagen. Ia levendige gevechten zijn de Franschen erin geslaagd on verschil lende punten tusschen de lomme en Bemuin aanmerkelijke vorderingen te maken. Van de rest van het front valt nieta to vermelden. Parijs, 80 Maart. Het Dultsche vér- dragende kanon zette heden bet bombardement van Parijs voort. Er zijn acht dooden, onder wie vier vrouwen, en 87 gewonden, onder wie vrouwen en 7 kinderen. Partje, 81 Maart, namiddag. De ge vechten, die gistera?ond met dezelfde verbittering zijn voortgezet, hebben de mislukking van de geweldige doorbraakpoging, die de Buitschers in den loop van den 80en Maart tuaschen Montdidier en Moreull ondernamen, bevestigd. Het vuur van de Franscbe infanterie maaide do vijandelijke bataljons, die onophoudelijk weer tot den storm aanval overgingen, weg. Moreuil, dat, door de Buitschers genomen, door de Franaehen hernomeo, en daarna weer verloren werd, werd ten slotteen een bajonetaanval, die met onvergelijke lijke dapperheid door de naast elkaar in dezelfde gelederen strijdende Fran sche en Engelsche troepen werd uit je voerd, veroverd. Be bosschen ten üoorden van Moreuil zijn eveneens na zwaren strijd vermeesterd. De Franschen maakten in deze streek talrijke gevangenen. Bevestigd wordt, dat tusschen Mo reuil en Lassigny de nederlaag van den vijand volkomen is geweest. Be Franschen zijn er in geslaagd tot aan den rand van Caroy-sur Matz vooruit te komen. Be feeurdivisie, die den Plémont hernam en tegen alle storm- loopeu behield, maakte 700 ge van ge nen. Op de r6st van het front nu en dan kanonnade. Brie verrassende aan vallen, door den vijand ondernomen op den rechteroever van de Maas leverden geen enkel resultaat op. (Havas.) Parijs, 1 April. Communiqué De Buitschers, uitgeput door hun bloe dige nederlaag van den vorigendag, deden heden slechts hevige plaatse lijke aanvallen op enkele punten vau het front. Ten N. van Moreuil beeft de vijand geen enkel succes kunnen verkrijgen, behalve in de streek van Hancard en-Nanterre, waar hü na een hevigen strijd voet heeft kunnen vatten in dit dorp. Tuaachen Moreuil en Lassigny hebben onze troepen, volgens de laatste berichten gister avond Ayencourt en Le Monchel kunnen hernemen, waarbij een hon derdtal gevangenen werden gemaakt en 14 mitrailleurs werden genomen. Heden hebben zij in levendigen strijd een aanmerkelljken vooruit gang kunnen maken in de streek van Orvillers. Dt biiehittlng van Parijs. Parijs, 80 Maart. Het projectiel uit het zware Buitsche kanon, dat giste ren een kerk trof, waar de geloovigen bijeen waren voor de namiddagmis op Goeden Vrijdag, heeft 76 menachen gedood en 90 gewond. Bat noemen de Buitschers de beschieting van de verschanste legerplaats Parijs. Het gebouw trilde, toen bet projectiel insloeg, op zQn grondvesten. Tege lijkertijd stortte een groot stuk van het verwulft en de linkerzijde van het schip in en vervulden kreten van pijn de lucht. Het projectiel bad in het bovenste gedeelte van de kerk een van de dikke pilaren getroffen tusschen de kerkramen die het gewelf schraagden. Be Instorting van dien pilaar had een groot stuk van het verwulft meegerukt, waarvan ateenen en zwaar materiaal de menigte der geloovigen bijna twintig meters hoog bedolven. Be granaatscherven troffen muren, de zijbeuken, verhavenden het orgel en sprongen tot in het koor. Kardinaal Amette die met Poincaré een der eersten was die dadelijk naar de kerk kwamen, had de oogen vol tranen en riep uit:Be booswichten I Zq hebben den dag en het uur van het sterven van Christus uitgekozen, om deze misdaad te begaan." Prikkeldraad. Lloyd George heeft voor het begin van het sffensief meegedeeld, dat er de laatste maand meer prikkeldraad voor het Britiche verdedigingstelsel was gebruikt dan te voren in een heel jaar. PLAATSELIJK NIEUWS Vergadering van den Raad der gemeente Helder, op Blnadag den 2 April 1918, dea avonds ten 71/» uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en medsdee lingen. 8. Herstemming voorstel Adrlaanse inzake de gasprfjsregellDg. 4. Opheffing kromming Hulsduiner weg. 6. Benoemingen. Ophaffing vis de kremmlsg Ir dn Hulsduiner wig. Esn groote verbetering. Be commandant der Stelling van den Helder heeft aan het College van B. en W. medegedeeld, dat h(j in verband met de gewijzigde omstandigheden der verdediging het mogelijk acht een voorstel tot hoogerband te richten tot het ver krijgen van machtiging om de krom ming ln den Hulsduiner straatweg, ter hoogte van de zoogenaamde Roode Brug, zooveel mogelijk te doen verdwijnen. B. en W. namen van deze mede deeling met groote voldoening ken nis en vertrouwen, dat ook de Raad de wenschelDkheid zal erkennen, om er toe mede te werken, dat deze meermalen verlangde verbetering van den Huisduiner weg tot stand komt. Het komt B. en W. dan ook voor, dat er van de zijde der gemeente geen bezwaar tegen kan worden gemaakt om ln de kosten van dit werk eene bijdrage te verleenen. Beze kosten worden op fEIOO.— geraamd indien de gemeente daarin de helft bijdraagt, zal dit een uitgave vorderen van ongoveer f1250.-.Dit bedrag achten B. en W. voor het doel niet te hoog. zy stellen mitsdien te besluiten, dat door de gemeente Helder de helft der op f2600.- geraamde kosten zal worden bijgedragen in de uitvoering van bovenomschreven werk. Het li de bedoeling het werk nh den oorlog te doen uitvoeren. BiraRtlafonds faastiR „Helder's Belang". De Voreeniging voor Vreemdelin genverkeer .Helder's Belang" heeft aan B. en W. medegedeeld, dat in Juni of Juli van dit jaar bier ter >laatse zal worden gehouden de jaar- ksche wedstrijd van den Provinci ën Bond van Harmonie en Fanfare- geselschappen in Noordholland. Aan die wedstrijden zullen eenige openluchtfeesten worden verbonden en de Vereeniging „Helder's Belang" heeft de regeling van een en ander op zich genomen. B. en W. hebben deze mededeeling met instemming vernomen, omdat zij meenen, dat elke poging om aan de gemeente naar buiteu meer be kendheid te geven, aanspraak heeft op de waardeering van het Gemeente bestuur. Met het oog daarop stellen zy voor om in het te vormen waarborgfonds deel te nemen voor 1000 gulden, onder voorwaarde, dat na afloop dor feestelijkheden de rekening en ver antwoording der daarmede verband houdende sntvangaten en uitgaven aau de goedkeuring van den Raad wordt onderworpen. Hst 0R|iluk Rilt ds „0 11.' Betreffende het op een m(jn loopen van Hr. Ms. torpedoboot ,6 11" ver namen wy nog de navolgende bij zonderheden Naar men weet doen de torpedo booten patroullledienst by de eilanden, ZU varen daartoe in groepen van twee booten. Ook nu was dit het geval. De ,G 11" werd door een tweede torpedeboot voorgeatoomd. Zaterdag morgen tegen 7 uur de booten liepen toen oDgeveer 6 myi werd plotseling een hevige alag gehoord. Het bleek dat het achterschip op een myn was geloopen, met het gevolg, dat de zq wanden waren gescheurd en een stuk van 8 k S1/» M. van het achterschip langzamerhand begon weg te zakken. Gelukkig bielden de water dichte schotten zich prachtig, zoedat het schip drijvende bleef. Het achter stuk, waaraan zich 'de brackets be vinden waarin de schroefas hangt, bleef in den beginne op deze as steunen. Langzamerhand echter zonk het achterstuk dieper weg, terwyi het ten slotte als het ware kantelde. Ten bewyze van de kracht der ontploffing diene, dat het op het achterschip opgestelde torpedokanon, waarin zich een geladen torpedo be vond, door de lucht geslingerd werd en aan bakboord vóór de ,G 11'" terecht kwam. Ware deze torpedo op b6t schip zelf terecht gekomen, dan zou naar alle waarschyniykheid niets van de bemanning en van het schip zyn overgebleven. Tydeüa de ontploffing bevond zich de reserve-machiaist du Hen in het achterschip, alwaar zich hat verblijf voor de machinisten bevindt. Om uur zou by de wacht van zyn collega hebben moeten overnemen. Tijdens de vaart bevinden zich doorgaans weinig menschen op het achterachip. Men heeft er den last van het neer vallend rost, en toen zoekt Ue7er de beschutte plek achter de brug op. Daaraan is het dan ook te danken, dat niet meerdere opvarenden zyo omgekomen. Be reserve-machinist was gehuwd en laat een vrouw met drie kinderen achter. Aan boord heerschte niet de minste paniek. Be bemanning voorzag zich natuurlijk onmiddeliyk van zwem vesten en toen bet noodig werd, vrard het schip in goede orde verlaten. Intusechen waren de noodige schoten gelest en vlaggeseiuen geheschen de draadlooze installatie weigerde te werken zoodat ook het onder zoekingsvaartuig van Vlieland ter hulp kwam. Natuuriyk was de tweede torpedoboot ook direct ter hulp ge sneld, die de manschappen overnam. Aan boord van de torpedobooten toch bevindt zich slechts een kleine jol, die 8 h 4 man kan bevatten. Men heeft nog getracht de ,G 11" op te slepen, doch te vergeefscb. Het schip geraakte ten slotte aan den grond en zit thans geheel onder water. Brstlflostls. Be onder wyzer der O. L. School No. 6, G. L. van der Bilt, heeft ge durende 6 maanden, tydens de vaca ture vau hoofd der O. L. School te Huisduinen, die betrekking waar genomen. Rekening houdende met het on gunstige jaaigetyde, gedurende het welk deze waarneming grootondeels heeft plaats gehad, stellen B. en W. voor, hem daarvoor eene gratificatie te verleenen van f260.—. Mejuffrouw A. J. Torré, leer- lipge der Handelsavondschool alhier, behaalde Diploma A voor Stenografie .Groote". Be Zweedache sleepboot Holnen 8, van Har lingen bestemd naar Zweden is alhier binnen geloopen, ten einde een kleine reparatie te ondergaan. Be sleepboot .Thames" is giste ren naar de Noordzee vertrokken, ten einde de .Zeeland" tegemoet te ■toornen en naar hier te begeleiden. Hsrlng. Hard gaat 't nog niet met de haringvangst. In de laatste drie dagen werd 800 tal aangebracht. Ba pryzen gaan wat omhoog: hy va rieerde van f8.— tot f 10.- per tal. Bö Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven alhier zal vergaderen Bonderdag a.s. des namiddags 8 uur in perceel Bykstraat 10. Stukken voor die vergadering kunnen vooraf worden ingezonden aan den Voor zitter, ook aan de leden of aan den Secretaris, Byketraat 46. Militairs HulsvlIJt-tintooHstilllRg. In ons vorig nummer deelden wy reeds den uitslag mee der bekro ningen, op deze tentoonstelling be haald. Be officieele bekendmaking ervan had Zaterdagmiddag plaats, in tegenwoordigheid van den chef der afdeeling Ontwikkeling en Ontspan ning generaal-matoor Klelnhens en geschiedde door den kapitein ter zee Hoog. Na de aanwezige bezoekers bet welkom te hebben toegeroepen, ging de spr. in het kort de ontwikkeling na van de huisviyt, zooals die in de laatate jaren beoefend wordt. In de huidige tentoonstelling is tenslotte het resultaat van dat werk neerge legd en aangetoond wat in dit geval te bereiken is. De jury, die de be kroningen moest geven, stond dan ook voor esn moeieiyke taak. Be halve officieren en onderofficieren meende men ook een deskundige van buiten te moeten laten komen. Teneinde een onbevangen oordeel over het werk te krygen. Welnu, dien indruk was, dat van de 620 voorwerpen, er 94 bekroningen in aanmerking kwamen, dat is onge veer 20 Set gemiddelde cijfer is in den regel 10 */o, zoodat men alles zins tevredeu kan zyn met dit re sultaat. Spr. las de namen der bekroonden voor.Natuurlijk zyn er veel teleur- gestelden. Dat kan niet anders; mogen zy een volgend maal geluk kiger zyn, en geprikkeld worden om nog meer te geven. Baar er niet veel bekroonden aanwezig waren, zullen de medailles en pryzen later worden uitgereikt. Spr. bedankte vervolgens de rege- lings-commissie, den heer Tuin (de spil waaraan alles draaide), de r helpsters en de inzenders en kers. Be verloting heefc 8 April plaats. Be pryzen kunnen worden afgehaald aan het Bureau O. en O. Bykstraat. Ook verzocht spr. den inzenders zooveel mogelijk hun voorwerpen af te halen. En is hun toegezegd dat ze bezorgd zullen worden, en dat zal ook wel geschieden, maar er is nog zooveel te regelen en te pakken, dat daarmee eenigen tyd heengaat. Willen de inzenders ons dus tege moetkomen, dan gaarne. Be plechtigheid was hiermede af- geloopen. Blink sn Bruis. Nog eenige perabeoordeelingen .Het Vaderland". (Door den be kenden en met Indié absoluut ver trouwden schrijver Henri Borel). Bit tooneelatuk heeft geweldig in geslagen Zooals ik terecht ergens las, is „Bolle Hans" een schoothondje by dezen briesenden leeuwdat het publiek voortdurend ademloos bevangen houdt van intens mee leven. Het tooneel werd toch pas gevuld als deindoheidopkwam. ,Be Maasbode". (Het grootste Kath. Dagblad). Het geheel ïyktons qua tooneel werk van meer dan gewone kwaliteit. Be auteur had zelf de rol van den Indo Kapitein op zich genomen. Wy konden ons niet onttrekken aan den indruk, dat hy als Bickens' David Copperfield hier een greep deed uit eigen leven. Ia de toomloosheid van zijn haat was zijn actie geweldig aangrijpend. Het stuk muut uit op het gebied van moraliteit in den striksten zin. Kerkgrscht teruggevonden, alwaar gemeentewerklieden hem voor betere bewaring hadden opgeborgen. Voor de twe9de maal zyn alhier twee 16 jarige meisjes van Texel, die kennis aan matrozen hebben en haar intrek ln een logement aan da Hoofd gracht namen, door de politie aan gehouden en op de Texelscbe boot jebracht, na alvorens de ouders van rare terugkomst in kennis gesteld te hebben. Eene bekeuring is opgemaakt tegen iemand die een paard liet besturen door een jongen beneden de 16 jaar. N.V. Texsls Elgsn Stoomboot-Onderneming. Beperkso Dienstregeling, tot nadere aankondiging ingaande 1 April 1918. Vertrek Texel 6.00 u. v.m. 2.60 u. n.m. Vertrek Nieuwediep 9.16 u. v.m. .6.10 u. n.m. Roohtbank to Alkmaar. Mishandeling. Verleden week heefc de 21-jarige te Urk geboren en te Helder woon achtige visscher Teunia K. zyn col lega Tieme Post met een mes mis handeld. Beklaagde schynt geestelijk niet geheel normaal te z(jn en stoud op voormelden datum iu do Brouwer- straat verschrikkeiyk te vloeken en te schelden, waar Tieme Post hem aanmaande liever naar huis te gaan. Aaovankelyk scheen K. daaraan ge volg te willen geven, doch hy kwam weldra weer terug en gaf aan Tieme een steek met mes in de keel, waarvan thans het lidteeken nog zichtbaar ia. bekl. dien avond dronken was. Beklaagde zegt, dat hy van alles niets weet. Hij weet van geen mes en ook niet van de mishandeling af. Wel weet hy, dat by dikwerf op straat wordt nageroepen en geplaagd, Getuige Post zegt: alleen als by dronken is. Beklaagde zegt ook, het in beslag genomen mes niet als zyn eigeudom te herkennen. Verschillende getuigen verklaren echter overeenkomstig het verhaal van den mishandelde, zoodat de of ficier voldoende bewya meende te hebben om veroordeeling te vorderen. Mr. Hymans meende echter, dat men hier de voorw. veroordeeling zou kunnen toepassen. Z.Ed. achtte dit in dit speciale geval nuttig en requireerde 6 maanden gevang, voor waardelijk, onder de nadrukkeiyke voorwaarde, dat bekl. zich in 3 jaar van elke strafbare handeling zal ont houden. (Alkm. Ct.) Uit hst Pslitls-rsppsrL Ten nadeele van een rljwielhande laar aan den Kanaal weg werd j.L Woensdag een heerenrywiel, merk Burgers E.N.R., hetwelk onbeheerd voor zyn winkel stond, ontvreemd. Vrijdagnamiddag j.1. werden een viertal matrozen in werkpakken, deels op kousen, deels op bloote voeten en allen doornat door een agent van politie m de Molenstraat, alwaar zy door een groote menigte volk gevolgd werden, aangehouden en naar het bureau aan het Molen plein overgebracht. Het waren ge straften van Hr. Ms. Wachtschip' die kort tevoren van boord in de Buitenhaven waren gesprongen en naar den wal waren gezwommen om te gaan passagieren. Eene patrouille haalde hen vervolgens aan het bureau af. De sleepboot .Thames", die Vrydag j.1. tegeiyk met Hr. Ms. .Hertog Hendrik" ln de haveu terugkeerde, bracht een 21 jarig varensgezel, ge boren en wonende te Middelburg, uit Noorwegen alhier aan, alwaar hy van een Zweedache boot was gedeserteerd en was gevangen gezet, omdat hy niet ln het bezit was van de aoodige papieren. Hjj werd door tusschen- komst van den Nederlandschen consul uit zyn arrest ontslagen en door de .Thames" medegenomen. Daar hy totaal van alle middelen ontbloot was, werd hy door de politie alhier naar ;yne woonplaats voort geholpen. Woensdag en Vrydag j.1. werd telkens iemand door de politie op heeterdaad betrapt op het stelen van briketten, die van het spooremplace- ment naar 's Ryks werf alhier per as vervoerd werden. Be door den Directeur der telefoon achter het Kantongerecht vermiste telefoonpaal is door de politie op het terrein van Gemeentewerken aan de BINNENLAND. 'sRyks werven. By Kou. besluit van 28 dezer is, met ingang van 1 April: lo. bevorderd tot commies by „Rijks werven de adjunct commies by 's Ryks werven, geplaatst to Wil lemsoord, A. J. J. M. van Geaiel 2o. benoemd tot adjunct commies by 's Ryks werven de klerk by 's Ryks werven, geplaatst te Hellevoetsluis, 0. Leeflang. Loodswezen. By Kon. besluit van 28 dezer is, met ingang van 1 April, benoemd tot bouwkundig ambtenaar van het loods wezen, de betonning en de verlichting de beer J. van Kampen. Zotmacht. By Kon. besluit van 20 dezer is, met ingang van 1 April, benoemd tot onderwijzer bij de opleiding van leerlingen- onderofficier by de zeemacht de heer Th. Brouwers, thans tydeiyk in die betrekking werkzaam. IHBEZONDEN. Bult.n v«rantwoerd«U)kh»ld dn Bsdaotl*. Mijnheer de Redacteur. Vergun my een enkel woord naar aanleiding van uw verslag betreffende de Marine-Huisviyttentoonstelliog in .Tivoli", opgenomen in het nummer van 1.1. Zaterdag. Het betreft meer in 't bijzonder deze woorden .Eigen aardig is wel, dat de voorwerpen met zeer veel zorg en uiterst minutieus zijn bewerkt, dceh dat goede smaak absoluut vreemd is aan vele. Jammer is het, dat de leiders niet tevens den zin voor smaak hebben aangekweekt. Men ziet er nu werkeiyk verdien- steiyke dingen, die toch door een veel te drukke ornamenteoring, of door andere smakeloosheden onbruik baar zyn.' Het is deze uitlating van u die ik b6trenr, daar zij het vertrouwen van de inzenders in hun leider aantast. Hot is juist dit vertrouwen, hetwelk een der oorzaken is geweest, dat hun werk volgens het oordeel van een der meest bevoegden op het gebied van Huisviyt in den lande,nl.den secretaris der Vereeniging van Volkskunst, na beoordeeling der ruim 600 inzendingen Uitbreiding van den Tuin bouw. In den loop der laatste twee jaren breidt zich de teelt van tuin bouw zaden sterk uit in onzen polder, weldra zullen niet minder dan onge veer 100 H.A. met tuinbouwzaden zyn beteeld. Be verbouw van groenten is by het vorige jaar onveranderd gebleven. Proeven. Op verzoek van de N.V. Heldersche Viach en Krabben- meeifabriek zyn op den tuin proeven genomen met krabben- en zeesterren- meel voor bemesting. Jammer genoeg kwam de fabriek met haar aanbieding al wat laatal het terrein was n.1. reeds bemest en bezaaid op een stukje dat zou worden beteeld met spérsieboonen. Op dat vak ia toen de proef genomen en ter vergelijking varkensmest gebruikt. Van deze laatate werd de gewone hoeveelheid jebruikt: een kruiwagen op de roe. Oe waarde van de hoeveelheid var kensmest werd geschat op f6.-, terwijl de 10 K.6K krabben- en zee^ sterrenmesl ieder f 3.26 waarde hadden. Het gehalte van het eerste Is ge middeld3.85 phosphorzuur op- losb. in mineraal 0.4%, 8.9 kali (opleab. in water) zuur koolzure kalk 45.6%. Voor het tweede waren de analysen stikstof 6.55%, phosphorzuur 1%, kali 0.7%, koolzure kalk 37%. Het hoogere stikstofgebalte van het zeesterrenmeel ia, zooals te ver wachten was by de boonen, waarmee de proef werd genomen, niet tot zyn recht gekomen, terwyi het hoogere jrocent phosphorzuur en koolzure talk juist voor het gewas gunstig was. Het in drieön gedeelde vakje had vyf rijen dubbele atamslaboonen en oogenschyniyk stonden de met var kensmest bemeste het weelderigst, Be in de zeeaterronmest geplaatste stonden op 't gezicht het minst best, Van de 6 ryen in de varkensmest werd geoogst 315 pond boonen, in het krabbenmeel 332 pond en in het zeesterrenmeel 272 pond. Set krab benmeel spant dus de kroon en in 1918 zal, naar we vertrouwen, de zelfde proef nog eens met een ander gewas worden genomen. Met stoksnyboonen werd een proef genomen om drio soorten naar hun geldeiyke opbrengst te vergelijken en welle. de Slagzwaard2e. de ver beterde Veonsche en 8e. een door Gebr. Van Naamen in den handel gebrachte nieuwigheid, n.1. Wasgele primo. Be laatste soert met smalle wasgele scheeden was seer vruchtbaar, maar, op de Heldersche veiling onverkoop baar, omdat het publiek, gewend als het is aan groene boonen, meende met verdroogde slaboonen te doen te h6bben en niet genegen was ze te koopen. Toch is 't jammer, want de snyboon is zacht, malsch en zeer Hetuigi Tieme Poit verklaarde, dab, een ODBeïraagd icbrljTOl o.s.dost Taocrnn flati rto tpntnnnatnllino' nn f>«n zeggendat de tentoonstelling op een vry hoog peil stond, daar toch op 'een Huiavlyttentoonatelling gewoonlijk slechts 10% bekroningswaardig is, en op onze Marinetentoonstelling dit 20% is. Wanneer ik dus deze verklaring van zoo'n specialiteit plaats naast de uwe, dan zeg ik, als wy dus 100 beter zyn dan de meeste exposities, is daardoor het vertrouwen der Huis- viytera by de Marine, in hun leiders niet beschaamd geworden. En is niet alles volmaakt op deze tentoonstelling, Keulen en Aken zyn nu eenmaal niet op een dag gebouwd! Onder dank voor de plaatsing, noem ik my H. TUIN, Hoofd der Huisviyt b/d Marine. Het was geenszins onza bedoeling den beoefenaars het vertrouwen in de leiders te ontnemen. Wy weten zeer goed, dat men, speciaal by kerb- schnitt, meestal te werken heeft naar bestaande en in den handel zynde modellen. Maar wy zagen b.v. voor werpen (met name een kapBtok), keurig bewerkt, met liefde en toe- wydicg, en absoluut bedorven doer foeileeiyke haken. Wy zagen een dergelyken kapstok met inlegwerk (keurig netjes 1) doch van zeer uit- eenloopende tinten hout, waardoor het voorwerp ook al weer verknoeid was. Ea zoo was er wel meer, wat ons het recht gaf tot onze meening. Wy begrypen echter dek wel, dat de leiders niet steeds op al deze dingen letten kunnen, al betreuren wy het Redactie. Proaftuln te Jullanadorp. Aan het jaarverslag van bovenge noemde instelling over het jaar 1917 ontleenen wy het volgende: Verslag over 1917. 7e jaarverslag. Bestuur. Bit bleef ongewyzigd en bestaat uit de heeren C. Bito, voorzitter; A. J. Swaerts, J. Veer, J. Nuyens en J. de Vries, secre taris ponningmeester. Leden. Hat aantal leden vermeer derde met 4 en bedraagt 42 met één donateur. Baar volgons het buishou- deiyk reglement de leden het recht hebben voor veilingspryi groenten van den tuin te betrekken, wordt daarvan een druk gebruikt gemaakt. Het gereed maken dier bestellingen kost echter het personeel van den tuin zeer veel tyd, waarom op de laatst gehouden ledenvergadering met alge meen® stemmen is besloten de con tributie te verhoogen. B e z o e k. De Rykstuinbou wieeraar kwam af en toe den tuin bezichtigen en enkele particulieren. Overigens is het bezoek dit jaar niet byzonder druk geweest. gauw gaar. Van alle drie de soorten waren zes ryen gepoot en hiervan werden ge oogst van de Veenen 718 pond, van de Slagzwaard 643 en van de Was gele 687 pond. De verbeterde Veensche stond dus bovenaan en de Wasgele moest het, hoewel de achteden er by trossen aan hingen, afleggen tegen die beide andere. Voor het eerst werd dit jaar ook een proef genomen met stokilaboonen en wel prinsesse boonen. Tot voor dit jaar brachten op de Heldersche veiling de dubbele slaboonen steeds meer op dan do enkele en hadden we dus ook van de .Rentegever" niet veel verwachting. Bit is echter heel andera uitgeloopen. Be soort diö haar naam eer aandoet, draagt buitenge woon rjjk en de kooplieden kochten ze steeds tegen hooger pryzen dan de gewone dubbele, Weersgesteldheid. Hotzeer koude voorjaar met zyn langdurige strenge vorst d«ed do vroegere groenten verbazend laat werden, Het latere zeer warme weer maakte dat de zomergroenten niet later waren ian anders. Ba najaarsstormen hebben den oogst van late boonen totaal vernietigd. Plantenziekten en vrotery. Be voorgenomen bestrijding van onkruiden met fyngemalen kaïniet moest achterwege biyven door het ontbreken van het bestrydingsmiddel. In de komkommer- en meloenen bakken trad onder een aantal ramen het spint op, (vooral de Improved leed er onder). Beproefd werd daarep met twee ramen het te bestryden met zeer verdund Carbolineum. 't Resultaat wae dat de planten dood gingen. Bit mengeel was blijkbaar neg te sterk. Varkens. Do drie biggen in 't najaar van 1916 aangeschaft, zyn met kunst- en vliegwerk gevoederd tot ze ongeveer 200 pond wogen en daarna verkocht. Be ongemeen hooge voederpryzen maakten, dat de mestery niet loonend is; het saldo van f 10.24' uit de rekening moet nog verminderd worden met f 33.30, den aankoopprys, die in de rekening van '16 is opgenomen en daarom zyn dit jaar geen jonge varkens aange schaft. (Wordt vervolgd.) UIT DEN OMTREK. Anns Paulowna. Zondagavond 81 Maart gaf de ziek vereeniging „Winnubst" van den Helder, onder leiding van haren directeur, den heer Jb. ter Hall, een concert varié in de zaal van den heer P. van IJzendoorn. Het humoriatiache trio Jan Byi verleende zijne welwil lende medewerking. De zaal was niet geheel bezet, waartoe verschillende oorzaken hebben medegewerkt en wel in de eerste plaats het missen van het zoo zeer geliefde bal. Het vol gende programma werd afgewerkt: 1. Welkom, Marsch van J. ter Hall, 2. Ouverture Zukumstbilder(Muzikaal beeld) van Sidwebel, 8. Toix Rom- maines, Valse de concert van Kessels, 4. Fantasie Fleur de Boie (de bloem van 't bosch) van Van Perck, 6. De Paradijevogel, solo voor fluit, piano en mandoline, 6. Le Brapeau de Orange, Marsch vsn Erard Orefe, 7. Ouverture Au Villsge, van Couvé, 8. Twee West-Indische dsnsen, door piano, fluit en mandoline, 9. Potpourri Frölich durch 't Leben (vroolijk door 'tleveD) van J. ter Hall en 10. Billy Bltcby, Marsch van J. ter Hall. Beze muzieknummers werden afge wisseld door komische voordrachten van genoemd Trio. Is het voor de eerste maal dat .Winnubst" zich bier doet hooren, wy hebben mot zeer voel genoegen met deze vereeniging kennle gemaakt, want onder de dil- lettanten muziekverenigingen neemt zy eene eerste plaats in. Schoon en correct werd elk nummer weergegeven. Blijkbaar heeft elk der leden zyn instrument volkomen in zyn macht, wat vooral uitkomt, wanneer zachte nuances worden weergegeven. Wat ons byzonder heeft getroffen, is, dat alle instrumenten gezameniyk één schoon geheel vor men. Wy roepen .Winnubst" gaarne e9n tot weerziens toe en twijfelen niet of haar zal dan een grooter bezoek ten deel vallen. Ook het humoristisch trio voldeed zesr goed. Het deed do aanwezigen dikwijls hartelijk lachen. Vergadering van de Afd. Anna Paulowna van den Holl. Maatschappij van Landbouw op Vrijdag 29 Maart dea avonds te 6 uur in Yeerburg. Tegenwoordig 271edeD, benevens de heer P. Berbeé, vertegenwoordiger van de Firma ïldering. Da Voorzitter, de heer J. A. Waiboer, opent met een welkom de vergadering, waarna wordt medegedeeld: lejvol- ijens schrijven van het hoofdbestuur runnen bieten voor f 15 de 1000 K.G. zonder bewaarloon, gekocht worden. 2e Pogingen worden iu. het werk gesteld om de groote steden van vleeseh te voorzien, zoonoodig door Inbeslagneming van 't vee. Het hoofdbestuur vraagt opgave van de verschillende soorten vee, boven 't jaar. Op verzosk van don voorzitter belasten verschillends per sonen zich hieromtrent juiste getal len te verzamelen. Ieder neemt eeo. weg voor zyn rekening. By^jde be handeling van den beschry vingsbrief werdt voorgelezen, hoe voortaan volgens het hoofdbestuur de werk- wijzo de Holl. IJ. Maatscbappy van Landbouw zal zyn. Het zakboekje zal verkrijgbaar zijn voor f 0.76. Op voorstel van den heer Raap wordt besloten den afgevaardigde op te dragen het -hoofdbestuur to verzoo- ken eene er quote in te stellen om trent de werking van .Bieta". Hierna is aan de orde: Bespreking van de middelen om verbastering van zaaizaad te voorkomen. Hierover houdt de heer N. Raap eene uitvoerige inleiding. Spreker deelt lu de eerste plaats mede, dat het Bestuur bn enkele leden deze kwestie hebben besproken, goeft daarna eene uiteenzetting hoe uit de bloem het zaad ontstaat, om daarna duideiyk te maken, h09 en in welke gevallen het Z3ad verbasterd wordt. Dit veracfaynsel ziet men vooral, wanneer planten tot verschil lende geslachteD, doch tot dezelfde soort bohoorende, te kort by elkander ■taan. Het zyn hoofdzakelijk de insecten, die dit onheil bewerken. Hoe ver deze gewassen van elkander verwydord moeten staan, is niet met zekerheid te zeggen. Be genomen proeven hebben nog geen besliste resultaten opgeleverd. Het .Instituut" geeft als afstand op 1000 M., doch aan de Langsdyk acht men voor de verschil lende koolsoorten 2C0 M. voldoende. Br. T. Jebbes adviseert voor verschil lende soorten bieten zaad 100 M. by stukken van 2 of 3 H.A., 800 M. by stukken van 1 k 2 H.A. en by kleinere stukken grooter afstand. Nu bospreekt de heer Raap de zaak waar 't om gaat, n.1. het treffen van eene afstandsregeling voor Anna Pau lowna, en licht toe wat 't bestuur in dezen voorstelt. Aan de Langedyk heeft men het zoogenaamde blek systeemhet bestuur stelt voor esn strookenaysteem, wat hier zoo goed kan worden toegepast, omdat de wegen 1000 M. uit elkaader liggen. In de richting van de wegen zullen dan worden verbouwd strooken van eenzelfde gewas. Deze strooken zullen ep 600 M. van elkander liggen. In den Oost-Polder b.v. zullen 4 zulke strooken komen. Er zal worden in gesteld eene cultuur-commissie, wsur- by ieder moet opgeven wat hy wil verbouwen. Deze cultuurcommissie beslist wat ieder mag verbouwen. Wie zich niet aan de uitspraak van deze commie&ie wil onderwerpen, zal geweerd worden uit alle vereenigingen die in deze gemeente op landbouwgebied bestaan. Be heer W. Komen acht voor Breezand deze regeling bezwaariyk, omdat daar zooveel kleine bedryven zyn. Hiertegen voert de beer Raap aan, dat nu de handelaar, voor wien men teelt, beslist wat gezaaid mag worden. Boor elk jaar de strooken ie verleggen kan ieder voor een bepaald gewas eene beurt krygen. Er moet eene regeling komen in 't belang van iedereen en de heer Raap vertrouwt, dat ieder dan ook wel zal willen medewerken. Van verschillende zyden wordt aan gedrongen op eene zoo krachtig moge lijke samenwerking. Bé heer Birbeé zegt, dat er nu partyen zullen zyn, die geweigerd moeten worden, omdat het zaad onbetrouwbaar is, wegens onoordeelkundige zaaiing. Bit eiacht de naam van de firma, dech ook van de zaadteeltvereeniging. Zulk minder waardig zaad zal misschien nog wel geéxporteerd kunnen worden, maar voor minderen prys. Na nog eenige bespreking wordt met alge meene stemmen besloten de bestuurs voorstellen goed te keuren; 1 hield zich buiten stemming. Op voorstel van het bestuur wordt besloten op zwaren grond iu den Oostpolder een gewassenproefveld aan te leggen en wel voor paardeboonen, groene erwten, bruine boonen, grauwe of vale erwten, haver en gerst, elk veld 2 macblnegangen breed. Be be doeling is, te onderzoeken of dezo gewassen weder in den Oost-Polder willen groeien. Boor de aanwezigen wordt de noodige grond beschikbaar gestald. Namens het bestuur bepleit de heer Raap de wenschelllkheid, dat in den Oost-Polder eene onderafdesling van de veiling tot stand komt. Be heer Stammes, voorzitter van de tuinbouwvereeniging, licht toe, dat't bestuur van laatstgenoemde vereeni ging al in dien geest werkzaam ls en hiervoor zal doen wat mogeiyk ls.

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 2