NELDERSCHE COURANT VAN ZATEROAG 6 APRIL 1918. Tweede Blad. DE OORLOG. De groots slag In Frankrijk. Berlijn, 5 April. Officieel avondbe- richt: Artilleriestryd ea plaatselijke gevoehten van da infanterie aan weerskanten van de Somme. Op don westelijken oever van de Avxe mislukten forache tegenaan vallen van de Franachen. Levendige vuur bedrijvigheid vóór Verdun. Parijs, 5 April. Officieel middag- bericht: Be Buitschers hebben van nacht hun aanvallen met een niet verflauwende hardnekkigheid voort gezet en versche strijdkrachten in het vuur gezonden. De Franschen stelden de aanwezigheid van 15 di visies op dit stuk van het front vast, van welke zeven divisies pas waren aangevoerd. Ondanks de uitgesproken overmacht der effectieven, die htj on* bekommerd inzette, kon de vijand zijn doel niet verwezenlijken, dat de spoorweg Amiens—Clermont was, gelijk lastgevingen uitwijzen, die op gevangenen gevonden werden. De Fransche regimenten hebben, door stap voor stap tegenstand te bieden en door hun krachtige tegenaanvallen, hun linies ten volle gehouden en den vijand gruwelijke verliezen toege- braeht. Terwijl de FranscheD in het Noor den hun stellingen verplaatsten naar de streek pal ten Westen van Castel, wierpen ze do tegenstanders uit het bosch van Arriè'-ecour ton W. van Mailly-Raineval terug. Ten Z.W. van Grivesnes heeft een schitterende tegenaanval der Fran achen hun de Saigran-hoe ve in handen getipaeld, die ze tegan alle aanvallen in hebben gehandhaafd. Tusschen Montdidier, en Noyon heeft de geschutstryd erg aan kracht gewonnen. 0e Fransche troepen vielen de Buitsche linie van Espinetto aan en hielden het grootste deel der bossch&n, 700 M. benoorden Orvillers- Sorel. Alle pogingen van den vijand, om de Fransche troepen vandaar te verdrijven zijn op niets uitgeloopan. Verder oostwaarts stelde een plaatse lfjka operatie de Franachen in staat hun stellingen benoorden den berg Renaud uit te breiden, dien de vijand in weerwil van zijn leugenachtige beweringen hun nooit kon ontrukken. Berlijn, 5 April. Ten zuiden van de Somme en ter weerszijden van Moreuil zijn wij gisteren tot den aanval overgegaan en hebben wij den vijand uit zyne sterke stellingen verdreven. Eogeische en Fransche reserves wierpon zich onzen troepen in den weg; hun ainval liep dood in ons vuur. Na harden strijd hebben wij tuascben do Somme en de Luce beek Ham6), zoowel als do boschgedeelten noord oostelijk en zuidoostelijk van Villers- Bretonneux, op den westelijken oevor der Avre-Castel, en MaiJly genomen. 2e vijand bood op het geheele front wanhopig tegenstand. Zijn verliezen aan dooden en gewonden zijn dien tengevolge zwaar. Wij maakten een paar duizend gevangenen. Nu de telling ia afgeloopen weet men, dat het aantal van de door bet leger van generaal von Hutier, in het tijdsverloop 21—28 Maart, ge maakte gevangenen 51218 bedraagt. Het getal der buitgemaakte kanonnen was 729. Daarmee is de totaio buit geklommen tot over do 90.000 ge vangenen en 1800 kanonnen. Als maatregel van vergelding voor de resds veilige dagen voortdurende beschieting van onze verblijven to Laon door do Franschen hebben wij Reims onder vuur gonomen. In Champagne en op den oostelijkon oever van "de Maas leverden succes volle aanvallen ons gevangenen op. Voor Yerdun bleef de in den loop van den nacht toegenomen vuurutryd ook gedurende den dag levendig. Parijs, 5 April. Officieel avondbe- richt: Da Buitschers hebben vandaag hun pogingen op hot front ten N. van Montdidier niet herhaald. Be Franachen deden vinnige tegen aanvallen en wisten hun stellingen op verscheiden punten vooral in de streek van Mailly Raineval en Can tigny te verbeterun, waarvan ze den noordelijken en westelijken rand be zet houden. Tusschen Lassigny en Noyen is de vuurwisseling van het geschut verwoed gebleven. Be Franschen wonnen 's middags nog benoorden den Renaudberg veld. Op hst overige front verliep de dag tamelijk rustig. Parijs, 4 April. Eet gevecht ia hedenochtend met buitengewone he vigheid hervat in de streek ten N. van Montdidier en duurt op het oogenblik nog voort over een afstand van 15 E.M., van Grivesnea af tot ten N. van den weg van Amiens naar Roye. Be Buitschers hebbon een ontzaglijke tioepenmasaa in hot vuur gebracht, waaruit hun vaat voornemen blijkt om, het moge koatan wat het wil, het Fransche front te doorbreken. Ds gemaakt® krijgsgevangenen bebooren tot 11 verschillende Buit- scho divisies. Be Franache troepen hebben met vermetelen moed den schok doorstaan van de aanvallendemassa's die weg gemaaid werden door het vuur der artillerie. Ondanks bun tienmaal herhaalde pogingen hebben de Buitschers ten koste van bloedige offers slechts eenige honderden meters terrein kunnen winnen en zich meester maken van de dorpemMally—Rainaval en Morisel, terwyf de Franschen ae omliggende heuvel# bezet houden. Grivesnea, dat met buitengewone hevigheid werd aangevallen, ia in handen der Fransche troepen geble ven. Beze hebben, na allo aanvallen gestuit te hebben, een krachtigen tegenaanval gedaan en vorderingen op dit punt gemaakt. Tusachon Montdidier en Lassigny groote activiteit der beider zydsche artillerie. Vin hst Oostelijk front. Berlijn, 5 April. Officieel middag- bericht: In de Oakraine ontnamen wij aan vijandelijke benden op de spoorlijn Poltawa - Konstan tinograd 28 mot Fransche geweren en munitie geladen spoorwagens en meer dan een millioen kogels. Onze in het dal van den Btijapr oprukkende troepen hebben na een gevecht Jekalerinoslaf genomen. De burgeroorlog Ia Fiolaod. Stockholm, 4 April. Be tosstand aan het Finsche front lijkt onbeslist het wordt steeds duidelijker dat de roode garde aanmerkelijke versterkin gen uit Rusland krijgt. Czeroio-Clemeoceau. Naar aanleiding van Clemenceau'a verklaring „Czarnin beeft gelogen 1" als antwoord op een mededeellng van den Oostenrijkachen minister van Buitenlandsche Zaken als zoude de Franache premier een vredesvoorstel gedaan hebben, geeft het Weener Correspondentie-bureau een bericht, waaruit blijkt, dat er te Freiburg een bespreking ia gehouden tusschen een Franach én een Ooatenrfjkach diplomaat over de vredesquaeatie, waarbij de laatste te verstaan gaf, dat de vrede mogelijk zou zijn, wan neer Frankrijk niet op het bezit van dan Elzas zou aandringen. Van Fran ache sijde ging men hier niet op in. De hulp «ao Amerika. Wolff betoogt, dat Amerika, toen hot in 't strijdperk trad, millioenen- legers en tallooze vliegtuigen aan de entente heeft beloofd, doch dat er tot beden pas op zijn hoogst 200,000 Amerikanen in Frankrijk staan, die meerendeels geen fronttroepen vor men, doch voor den etappondienst worden gebruikt. Ook van do be loofde vliegtuigen is nog- niets te bespeuren. ZsJfs de Fransche be richtgavers habben nog niets omtrent de werkzaamheid van Amerikaan- sche vliegors meegedeeld. PLAATSELIJK NIEUWS. Da Bonnen. Be beden gepubliceerde lijst van de bonnen, waarop de volgende week de levensmiddelen worden verstrekt, is ditmaal zeer uitgebreid en zi®t er appetijtelijk uit. Deze week worden o.a. verstrekt 2 ons rijst, 1 K.G. koolhuiaboter en 1 ons capucyners of grauwe erwten. Onze plaatsgenoote, mejuffrouw M. C. H. de Roode, leerlinge der Handelsavondschool, slaagde voor het diploma Aatenografli, systeem Groote. Uitreis van marlnasohapan. In verband met het in ons vorig nr. opgenomen stuk betreffende de uitreis van Hr. Ms. .Hertog Hendrik" en .Zeeland", hebben wij ter be- voegder plaatse geïnformeerd naar de juistheid van dezo mededeeling. Naar men ons mededeelde, bestaat inderdaad het plan om de beide schepen gezamenlijk de reis naar Oost-Iodié te laten maken. Aan vankelijk dacht men dat het vertrek ongeveer half Juni zou plaats vinden, doch thans is dienaangaande niets met zekerheid bekend. Ook ia het niet onmogelijk dat in plaats van de .Zeeland", de „Noord- Brabant" met da .Hertog Hendrik" de rei# naar Indié om de Kaap zal maken. Of bot schip dat met de .Hertofe, Hendrik" de uitreis maakt, mot de „Zeven Provinciën" zal tecug- kseren is nog niet mst zekerheid bekend, doch is wel waarschijnlijk. Ook omtrent de plaatsen waar uit de kolenschepen gebunkerd zal worden is nog niots bekend, en evenmin of de beide oorlogsschepen een convooi van handelsvaartuigen zullen bege leiden. Helders Belang. Boor het Besuur van bovenge noemde Yereeniging werd naar aan leiding van een door haar gericht verzoek aan de Hollandache^IJzeren Spoorwegmaatschappij inzake de nieuwe dienstregeling, hot volgende aatwoord ontvangen ,In antwoord op bet adres Uwer Yereeniging d.d. 21 Maart j.1. hebben wij do eer te berichten, dat in het ontwerp der in bewerking zijnde nieuwe dienstregeling aan Uw be zwaar omtrent het ontbreken eener verbinding den Helder—Amsterdam tusschen 7.26 v.m en 4.10 c.m. is tegemoetgekomen door de opnemiDg van een trein den Helder—Amster dam, vertrekkende van den Helder ongeveer 11.45 v.m., aankomende te Amsterdam circa 2.30 n.m. In omgekeerde richting is de dienst regeling van den ten 5.35 to Ben Helder aankomenden trein iets ver sneld. Wij kunnen echter onder de tegenwoordige omstandigheden tot ons leedwezen niet overgaan tot in legging van een sneltrein Amsterdam —Den Helder. Be Chef van den Dienst van het vervoer, get. W. RAUWENHOFF. Kamsr van Koophandal. Be Kamer van Koophandel verga derde j.1. Bonderdagavond ten Raad- huize, onder presidium van den heer M. A. Kolster. Na opening der zitting deelde de Voorzitter made, dat door den Ge meenteraad een verhoogd subsidie is toegekend, waardoor de Kamer meer dan tot nu toe in staat wordt gesteld voor dan handel in doze ge meente op te komen. Op diens voorstel zal den Raad den dank der Kamer worden gebracht. Ter behandeling stelt de Voorzitter het verzoek van .Helders Belang", inzake verkrijging van verbetering in den treinenloop. Be Voorzitter deelt daarbij mede, dat in de zitting van 10 Januari j.1. over dit onder werp van gedachten is gewisseld, nadat reeds vooraf met de Directie der H. IJ. S. M., den Minister van Waterstaat en dun opperbevelhebber van land- on zeemacht daarover ia gecorrespondeerd, terwijl die corres pondentie is gevolgd door eene be spreking met de Crisiscommissie (afd. vervoer) te 'aHage. Toen bleek, dat geen voldoend resultaat was verkregen, stelde de Kamer den 12en Januari zich nog maals in verbinding met genoemden Opperbevelhebber, die den lien Ja nuari daaraanvolgende medcdoelde, dat, voor zoover dat mogeiyk ia, met de belangen dezar gemeente zal worden rekening gehouden. Opdat het reizsnd publiek niet plotseling voor een voldongen feit zou worden geplaatst, werd den 26 Jan. eene correspondentie geopend met de Directie der H. IJ. S. M., aan wie nogmaals werd verzocht met de medegedeelde wenschen dar Kamer rekening te houdsn wanneer tot op making der nieuwe dienstregeling werd overgegaan, en verzocht de Kamer vooraf het ontwerp ter inzage te mogen ontvangen^ Hoewel de Directie het laatste verzoek niet kon inwilligen, berichtte zjj evenwel, dat by het vaststellen der nieuwe regeling rekening zal worden gehouden met het verlangen der Kamer. Be Voorzitter meent, dat reeds door de Kamer krachtige pogingen ztyn gedaan om in den bestaanden toe stand verandering te verkrijgen, doch dat er intusschen, nu eene andere vereeniging zich ook met deze aan gelegenheid bemoeit, geen aanleiding bestond ook die pogingen niet te ondersteunen. Vandaar dat het door Helders Belang ingediend verzoek by de Administratie krachtig werd onder steund. Naar aanleiding van dezo mede deeling, ontspon zich eene levendige bespreking over dit onderwerp, en werd boslotea voort te gaan en een wakend oog te houden op da vast stelling der nieuwe regeling, ten einde ten slotte toch te verkrijgen, dat een betere treinenloop wordt verkregen. De Voorzitter doet daarna mede deeling, dat van den Minister van waterstaat bericht inkwam, dat by vriezend weer, de kanalen zullen worden opengehouden. Naar aanleiding van een door B. en W. dezer gemeente ontvangen verzoek, vereenigde de Kamer er zich mede, dat geen bezwaar bestaat dat te Scbagerbrug een markt zal worden iDgeateld voor schapen. Het opgemaakte jaarverslag werd daarna besproken en werd goedgo- vonden dit te doen drukken en te zenden aan autoriteiten en belang stellenden. Be Voorzitter deelt nog mede, ds.t adhaesie-adressen zyn gezonden aan de Tweede Kamer der Staten gene raal, over de instelling v&n een han delsregister, en aan den Minister van Financies 07er gebrok aan Ned. pas munt, en dat een gunstige beschik king werd verkregen van den Vice- Admiraal om te mogen visscben langs het strand tot Falga. Bespreking werd gehouden over den ingestelden poatch«que- en giro dienst. Ds gebreken welke aan den dienst kleven zullen aan den Directeur van dien dienst worden medegedeeld, terwijl de Voersitter de wensch uit sprak, dat belanghebbendengewentchte veranderingen aan de Kamer sullen mededeelen, opdat die den kunnen werden gebracht, waar »ij behooren, Ten slotte werden 2 afeo vaardig den aangewezen om de Kamer te vertegenwoordigen a.s. Dinsdag te Amsterdam by de bespreking van de tegen-maatregelen te nemen tegen den schippersbond voor' de binnen vaart. Baarna wordt de vergadering ge sloten. Twteds A. B. 0.-lezing. Ook de tweede der serie lezingen door de Vereeniging A(lgemeeue) G(eesteiyke) O(atwikkeling) was één groot succes. Doordat men nu vooraf entréskaarten beschikbaar had gestald tot een aantal, overeenkomend met de beschikbare plaatsen in „Tivoli", werd voorkomen, dat veien teleur gesteld moesten worden doordat er geen plaats was in de zaal. Toch werden nog vele entréas aan de ka» verkocht, zoodat om acht uur Tivoli weder gelsideiyk volgeloopen was en slechts weinig plaatsen onbezet waron. De heer Van Couwelaar leidde met eenige mededeelicgen de lezing van dr. Van Peach in. Br. Van Pesch is de fouilletocist, die in don N. Groen sn onder den paeudocym P. van Olst, smakelijke ensais acuryfe op natuur- en scheikundig gebied, en zy, die ge vraagd hadden naar eene lezing van dezen heer Van Olst kregen nu hun zin door te luisteren naar dr. Van Peach. Verder deelde de heer Van Gouwelaar mede, dat voor de derde lezing prof. Caaimir zou komen spreken over het onderwerp: .Wat is psychologie Aangezien de heer Casimir slechts Zaterdags kan op treden, en alsdan geen zaal beschik baar is, zal getracht worden deze lezing in de N; Kerk te doen houden, zoomogelijk metaf wisselend vioolspel. Tenslotte werd een aardige reclame voor de A. G. O. vertoond door middel van lichtbeelden. De volgende entréskaarten nl. zullen bevatteu de vraag omtrent het onderwerp, dat ieder inschry ver gaarne zouweuixhen behandeld to zien, met opgaaf van beroep en lseftyd. Dit geschiedt om een groepsgewyze samenvatting te krygen voor de verschillende beroepen^ en leeftyden, zoodat ieder krygt waarvoor hy zich speciaal interesseert. Op die wyze hoopt nsen in dsn a.s. winter cursussen t9 kunnen inrichten. De beer Yan Pesch, die na deze iD leidende woorden van den voor zitter der A. G. O. het woord ver kreeg, gaf aan de hand van eene serie lantaarnplaatjes eene uiteenzetting van de photographie ala hulpmiddel by de studie der hemellichamen. Be feitenkennis van de sterrenkunde is de laatste 10 jaar ontzaglijk uitge breid voornameiyk door twee hulp middelen: de spectroscoop en de phothographie. Een beschrijving van het eerste zou voor één avond te veel tyd eischen, daar hieraan wel meerdere avonden kunnen worden gewyd; spr. bepaalde zich dau ook uitsluitend tot do photographe. Evenals by de photogr&phe in hot dageiyksch leven gebruikt men voor de photographie der hemellichamen dezelfde toeatollen, mot dit verschil, dat in plaats van de lens een lange kyker wordt gebezigd, en dat de ge voelige plaat zich bevindt op de plaats waar by den kyker het oog zich bevindt. Spr. liet ons zoo'n toe stel zien; om de juiste instelling van den kyker te controleeren, is oen tweede kykerbuis aangebracht, zoodat, als het toestel eenmaal goed gericht is, de photografische reproductie in de eigeniyke buis noodzakelijk de juiste wedergave 7&u het te photo- grapheeren hemellichaam moet weer geven. Hoe langer men het toestel openstelt en dus het licht van het hemellichaam laat Inwerken op de gevoelige plaat, des te scherper wordt de reproductie, en, om te voorkomen, dat men in plaats van één enkele ster of placcet een reeks verlichte plekken krijgt (tengevolge van de draaiende beweging der aarde), is aan het photografle touatel een uurwerk geconatrueerd, wat - con draaiende beweging eraan geeft cor.respondee- rend mst de beweging der aarde. Op die manier kan mon de gevoelige plaat minuten-, urenlaog blootstullen aan de inwerking van de straling dor hemellichamen. Men krygt daarby merkwaardigo resultatansubtiele lichteffecten, in den kyker zelfa tor nauwornood zichtbaar, werden pboto- graphisch vastgelegd, en zoo is de photographie een groot en in vele opzichten betrouwbaar hulpmiddel geworden voor de vastatelliug van vela' feiten. Niet in alle dingen is do photo graphie betrouwbaarlichtoffacten worden veelal verkeerd weergegeven men weet, dat op eene photographie geen kleuren worden gereproduceerd wat rood is wordt zwart, paars wit enz. Dan moet de spectroscoop te hulp komentoestel dat de lichtstra leD, die elke stof uitzendt, vasthoudt en losmaakt van de andere, zoodat men door een reeks opnamen van elke scheikundige grondstof van een voorwerp tenslotte de samenstelling ervan bepalen kon. Op populaire en geestige wyze vergeleek spr. dit met de spectroscopische reproductie vau eene taartachtereenvolgens ontleedt men de lichtstralen van het meel, de suiker etc., totdat men tenslotte precies weet waaruit zoo'n taart bestaat. Aldus toonde hij ons een photo van de zon, waarby alleen eon der elementen van dit lichaam .was gephotografeerd. Dr. vau Pesch toonde ons de wyze van photographeeren verder aan. Om een scherpe opnama te krygen is het noodig du plaat lichtelijk te buigen teneinde dezelfde welving to krygen als het deel van den hemel, dat men gaat photographeeren. Wö kregen nu achtereenvolgens eene reeks interessante photo's van verschillende hemellichamen. Van de zon, van de maan, waarop werd aangetoond, hoe de waarschyniykheid van een maan dampkring zeer gering is, van do wyze, waarop de veran- deriyke oterren werden gephotogra- feerd, enz. een en ander in een befttok als het onze niet voldoende te herhalen. Men beeft op deze wyze duizenden sterren gevonden, die an der# niet ontdekt waren, daar ze door den kijker niet zichtbaar waren. Ook list spr; on s interessante photo's zien van komaten; zoo een photo graphie van de komeet van H&lley reods vóór zy zichtbaar was, verder verschillende fraaie en achorpe op namen van andere kometen, waarop de voortdurende veranderingen in de staartvormlng duidelijk zichtbaar waren. Doordat men de plaat instelde op de komeet de sterren moest verwaarloozen, zyn deze als lichtende strepen gereproduceerd, teng9volgo van de draaiende bewogicg van hot toestel, dat natuurlijk de komeet volgde op haar baan. Ook nevelvlokken liet hy ons zien, eu het bleek tot welks ontzaglijke afstanden deze zich aan hel firmament uitstrekken. Tenslotte beschreef hij ots den grooten sterreu atlas, zoo&la man bezig is te vervaardigen. Alle achttien sterrewachlen, die hiermede belast zijn, hebben hun ©igeri taak, en dit uiterst moeiellike werk vooral het plaatsbepalen der hemellichamen kost ontzagiyk veel tyd vordert slechts langzaam. Het doel is om de 80 jaar deze opnamen te vernieuwenmen hoopt daarmede al3 het waie een film opname to krygen van den loop der sterren en audero lichamen aan den hemel. Aan het einde zijner interessante rede gekomen, spiak de heer Van Gouwelaar eeaiga woorden van dank en riep den talrijken aanwezigen tot weerziens toe voor prof. Casimir'# rede op Zaterdag 20 April. Hst oudslisdeshuls. J.1. Donderdag was het voor de verpleegden iu de Gemeantuiyko in richting in de Breedwarsetraat (Tuin straat) zoowel als voor de hdan van hot Burgerlijk Armbestuur en de Vad6r en Moeder van bet huis oen belangrijke dag. Des namiddags ten 2 uur vrarl nsmelyk den nieuwen aanbouw op «enigszins officieele wyze geopend en in gebruik genomen. De verpleegden in de ruime en nette zaal aan twee tafels gezeten, wachtten met belangstelling op wat komen zou. Er was zoo iets vernomen van een feestelijke dag, van tractatie enz., gebeurtenissen waaraan het le ven dezer meoachen gewooniyk niet zoo ryk is. Eo teen de Wethouder voor hei Armwezen, de ledon van het Armbestuur met hun secretaris, en Vader en Moeder dan ook bin nentraden en zich in een bal ven kring schaarden was er oenige emotie to lezen in de oogen dior oudjes die voor zulke aandoeningen nog vatbaar zyn. De Voorzitter van het B. A., de hoer Burgers, begon mot den Wet houder, de leden van het B. A. en allen een welkom toe te roepen en zette in 't kort uiteen waarom dezen dag voor hem en andwen een be lang wekkende dag was, waarop bij hoopt later steeds met genoegen te mogen terugzien, en hy hoopte, dat de verpleegden, die by allen by name bleok te kennen, nog langen tijd van deze groote verbetering mochten pro- fitaeran. Daarna sprak de Wethouder vau het Armwezen, mede namens het College, zyn groote waar doering uit voor de wijze waarop het B. A. zijne taak opvat en vervult. Hy dankte den vader en de mceder dezer inrich ting, die, in samenwerking met het B. A., zich wyden asn hunne taak op eene wyzo, die spreker boven zyn lof verheven acht. Hy wenicht hot B. A., vader ea moeder en de ver pleegden van harte geluk met deze verbeterde inrichting, welke, hoewel nog niet aan alle, dan toch zeker wel aan biliyke eiachen voldoet. Hy verzekert dat het coiiege steeds bereid zal zijn, voor zoover de om- standighedeu zulks toelaten, om aan allts wat tot verbetering kan strek ken, mede te werken. Hy hoopt dat in de toekomst wan neer het noodig zal biyken te zyn, ook hy nog eena eene inrichting in onze gemeente moge zien verrijzen, die aan hoogere eischen voldoet. Niettemin is bet materieels z. i. niet alles, en kan gebrek aan liefde volle toewyding voor dn verpleegden niet goed gemaakt worden door mooie gebouwen. Het was hem aangenaam te conetateeren dat er tusschen de leden van het B. A., Vader en Moeder zoowel ala verpleegden, een geest heeracht die op wederzydscho waar- decriDg en goede harmonie wees. Ook by wenschtte de verpleegden een gezellige dag en lang genot van deze inrichting. Toen kwam de feest-koffle, de sigaren, de koek en chocolade, en... zoowaar onder dit alles ook een vrouwelijke zoowel ala manneiyke verpleegde oen kort en stamelend, doch welgemeend woord van dank aan de heeren en aan v. en m. Toen wy dezo beefatemmetjaa hoorden, voelden wy iets in de keel Verder werd het overige van het gebouw nog eens bezichtigd, dat er werkeiyk voor zoo een oud gebouw aardig uitziet, op de meest practlsche wyse is benut, en er overal kraak zindelijk uitziet. Ook daarvoor ons groot respect aan v. ea m. dezor instelling. Voor alle aanwezigen was het ODgetwyfold een aangename en gewichtige dag. „Da Spaansoha Vllag". Wy verwyzen nog eens naar de advertentie der opvoering van het zoo gunstig beoordeelde succesbiyspel ,Bö Spaansche Vlieg", morgenavoad in .Casino", welk atuk, hoewel voor het eerst thans in den Helder, reedt meer dan 300 maal werd opgevoerd. Het gezelschap .De Kluchtspelera", van Amsterdam, welk deze opvoering geeft, is een uit «etste krachten be staand ensemble, waarvan de namen ons reeds een goede voorstelling waarborgen. Overal had ,Be Spaan sche Vlieg" een kolossaal lachsucces. Schokker gestrand. Be schokker ,IJm. 400", schipper Glug, la 300 Meter benoorden paal 40 aan den grond geraakt. Het schip zit niet gevaariyk. Haring. Op 4 en 5 April werd alhier aan gevoerd 675 tal baring. Opbrengst f 7.25 h t 10.75 per tal. Kindermaal. De maximumpry» ie thans in den kleinhandel 40 C8nt per pond en 21 cent per half pond (in pakjes verpakt). Uit hat Politls-rapport. Woensdag werd door den winkelier K. aan de Spoorstraat aangifte gedaan dat by ainds den vorigeu dag een gevlochten lederen deurmat, die by vóór zyn deur op straat had laten liggen, vermiste. Boor een agent van politie zyn eenige stukken zinken afvoerpijp ny den koopman V. in beslaggenomen, welke afkomstig waren van woningen aan den Dykweg en door een zekeren de G. waren ontvreemd. Tegen dezen is proces-verbaal opgemaakt. Door een soldaat van Oostbatterij werd Donderdag aangifte gedaan van '6 ontvreemden van zyn zilveren horloge. Bit werd opgeapooid in de Bank van Lesning. Be politie iaden dader op spoor. Een matroos van *t Vliegkamp te Texel heeft aangifte gedaan dat hem 2 bankbiljetten van f 25 zyn ontrold. Door den heer officier van politie van 's Rykawerf is kennis gegeven, dat by van de werf vermist 2 zware geelkoperen zwsanshalzen. Een onder zoek wordt ingesteld. Zaterdag werd door den 7-jarigen A. M. aan 't hoofdbureau gedeponeerd een i ij wielgcreedscbaptascbje met in houd, 't welk door hem opdosteen- glooiïog aan don Zoeiyk was gevon den. Eanigon tyd later kwam de l&ndstormaoldaat P. B. van .Erfprins" aangifte doen van 't vermissen van zyn rijwiel uit een gang van hot fort „Zeefront" Het door A. M. gevonden taecbje werd door hom ala 't zyne horkend. Op dezelfde plaats, waar 't tascbje ontdekt was, werd door een agent nog een fiettpomp gevonden, welke ook bevestigd was geweest aan hot vermiste rijwiel. Een verder ODderzock wordt ingesteld. Dinsdag j.1. werd door oen agent van polltlo een tweetal jongens be keurd wegens 't spelen met geld op den openbaren weg. Door 2 agenten van politie werd in den winkel van den koopman S. L. aan de Langestraat een geniesoldaat aangehouden, genaamd W. P. N. van fort .Eifprins" op 't oogenblik dat hy een hoeveelheid koper trachtte te verkoopen, 't welk ton nadeele van 't Ryk was ontvreemd. Hy werd in bewaring gesteld als ook 2yn medeplichtige de korporaal L., nadat doze, die met verlof was, op telegrafisch verzoek te Groningen was aangehouden en naar hier O7or- gebracht. Maandagnamiddag om 5 uur werd door den sigarenwinkelier de G. aan de Zuidatraat aangifte gedaan dat even vroeger door 2 matrozen uit zyn winkel was gestolen een kistje prima sigaren en dat zy zich met hun buit langs de Achtergracht Z. Z. uit de voeten hadden gemaakt. Wat later werden deze matrozen door e9n agent van politie op die gracht aan gehouden on naar 't bureau gebracht. Hier gaven z(J op te heetenH. v. d. G. en W. J. Be vermiste sigaren weiden in 't bezit van den erg be- schoakon v. d. G. gevonden, terwyi ook de andere zich een paar er van bad tovgeeigend. Beiden zijn in bewaring gesteld. BINNENLAND. - Bij K. B. is met 10 April be noemd tot expert by de scheepvaart inspectie in het IVde district te IJmuiden, O. Wagenaar, scheeps bouwk. opz. bfj de Kon. Marine te Rotterdam. Te Utrecht is in don ouderdom von 67 jaar overleden de g«p. vice admiraal J. J. Cardinaal. 1 Nov. 1900 was by u»t den dienst getreden. De overledene was ridder in de Militaire Willemsorde en van den Nederland- schen Leeuw. In btslag genomen schepen. Het stoomschip .Suraatra" van de Maatacbappy .Nederland" is 29 Mrt. to Bombay in beslag genomen. Ook de .Maris", van do Ned. Ind. Maatacbappy is te Aden opgevorderd. Het lag aldaar met een lading tabak voor Frankryk, in averij. Door wetervllegtulgon boschotoR. De giaternamiadag in IJmuiden uit zi-e teruggekeerde motorachoener An na, dezelfde schoener die IJmuiden was blnnengeloopen om te repareeren na aanvaring mot den Vlaardinger logger de Noord, VL. 217, en Dinsdag avond de reis naar Gothenburg ver volgde, rapporteert by de terugkomst dat de schoener Dondermiddag op 53 gr. 58 m. en 8 gr. 0.1. door 4 Buit sche watervliegtuigen, waaronder de 1600 en do 1740, word aangehouden die de bemanning golastten de scheeps papieren en het journaal ter inzage te geven en het schip te verlateD. Aan dit bevel werd voldaan en do watervliegtuigen begonnen dun schoe ner to beschieten met mitrailleurs. Nadat de bemanning twee uur in de boot had rondgedreven, vordwonen de watervliegtuigen met medeneming van het jourpaal, na eerst nog een aantal bommon naar de Anna te hebben geworpen, die alle rond het schip in het water neerkwamen. Du scheepspapieren werden terug gegeven. Nadat de vliegmachines verdwenen waren, keerde de beman ning aan boord van den schoener tarug, waar zy tot de ontdekkiog kwam, dat het schip wan lek gescho ten en de voorplek vol water stond. Daarna werd de terugreis naar IJmui den aanvaard. Het schip is zoowel boven al« onder de waterlyn zwaar beschadigd. Een Dultsoh vliegtuig. Een Duitsch vliegtuig is naby Terschelling in zee neergekomen eu gezonken. De inzittenden zyn gered en geïaterneerd. Verkaar mat Duitichlaad. Het verkeor van Bmtschland naar Nederland is gisteren niet stopgezet. Da opstootjes ta Amsterdam. Het is gisteren te Amsterdam aan merkelijk rustiger geweest dan beide voorgaande dagen. Men kan de oor zaken daarvan niet met zekerheid aanwyzen, maar daartoe zullen wel behoord hebben de maatregelen, welke tot krachtige handhaving der orde genomen zyn en in den vorm van vele huzaren patrouilles die do stad doorkruisten onder leiding van een bereden agent, duidelijk merkbaar waren. Ook schynt niet zonder invloed te zijn goweest dat er hoden een groote aanvoer van verschillende visch- aoorten was, waardoor de aandacht der vróuwen in de volksbuurten, die uit approviandeeren waren, sterk in beslag genomen werd. Tal van bakkers én broodloopers werden echter ook gisteren genood zaakt het brood zonder bon af te geven. Botsing» tl Haarlim. Donderdag kwam het te Haarlem, waar de transportarbeiders staken, tot eau botsing tusschen stakers en politie. Een werkwillige voorman in dienst by do Rotterdamsche Tram- wegmaatschappy, die onder geleide van oen agent met een vrachtwagon in de Koningstraat reed, werd door de stakers aangehouden en met steenon geworpen. Do begeleidende agent kou alleen de orde niet hand- haven, waarom agenten garequireord werden. Deze kwamen onder leiding van den adj. hoofdinspecteur E. H. Tenckinck en den aój.-in»p*cteur C. J. Bos te hulp. De stakers lieten niet af, maar toon een charge met de bl&uke sabel was uitgevoerd, liepen verscheiden personen verwondingen op. Toen da wagen by de Botermarkt was, kwamen de stakers wederom op. Ter bedreiging schoot de adjunct- inspecteur zijn revolver in d# lucht sf. Bovendien kwain juiat een twintig tal militairen onder leiding van een luitenant ter plaatse, die hunne ge weren met scherp laaddon om zoo noodig te kunnen vuren. Op dit ge zicht trokken de stakers af. Be politie hield eon der personen aan, maar dtze werd later weer los gelaten. Van stakerszyde wordt de oorzaak van bet incident aan de politie geweten. Z|J beweren dat dö onderkruiper alleen uitgescholden werd. Be stabors gingon niet* tot handtastelijkheden over. Dura alaran. Men acbryft uit Barneveld Vóór den oorlog was dó prijs der eieren gewooniyk enkele weken rk Pascben het laagst, van welke gele genheid do bakkora en ook tal van particulieren gebruik maakten om hun wintervoorraad in te slaan. Gisteren golden daarentegen de eitjes tot 18J cent per stuk, en toch worden zij reeds, speciaal voor den k&lkenleg, aangekocht, daar verwacht wordt, dat de prflzen dezen zomer steeds zullon stijgen en in don aan staanden winter tot minstens een kwartj» zullen oploopen. Deze abnor maal hoog© prya staat in verband met de groote opruiming van kippen en dientengevolge met den steeds goringer wordenden aanvoer van oleren. Smakelijk «tin I Door keurmeesters van den Pro vincialen keuringsdienst in Frisland is Zaterdag j.1. een bezoek gebracht aan de vloeachwarenfabriek „Be Phe- nfx" onder Bergum. Ds toestand in die fabriek moet lang niet in orde zyn. Zoo werd o.a. aangetroffen by de worstmachine een groote boeveelheid bedorvc-n vleeacb. In een andere lokaliteit be zond men, dat naast vaten met voor de kon- autnptie geschikt pekelvleescb, ook vaten met bedorven pekelvleeach stonden. Verder moeten verschillend© aanmerkingen gemaakt zyn op do reinheid en zindeiykheid in de fabriek. Een party bedorven vjoeach en worst van pl.m. 800 K.G. werd tor plaatse vernietigd en tegen den fabrikant werd proces verbaal opge maakt. Aanzienlijke gift. De Burgomoester van Amutordam heeft aan het Algomeen Steuncomité Amsterdam-1914 eon bedrag groot f 100.000 doen toekomen, door be middeling van den Minister van Financiën van particuliere z(!de ter beschikking van den Burgemeester gestold ter besteding voor schoeisel en kleeding van do Arasterdamsche jaugd. INGEZONDEN. Bultnn vmntwoordoltjfcheld dor BodMtlo- |VtB niot goplaututo utoklcen wordt do copy olot torugcogoTon). Vereeniging voor Volkshuisvesting. Mynhter de Redacteur! In Uw blad, d.d. 2 April j.1. komt het verslag voor van Volkshuisvesting 07©r 1917.- Hoewel hot ro-sda vreemd aandoet, dat die vereeniging oen ver slag laat publiceeren vóór dat dit in een jaar var gadering behanddd en goedgekeurd ls, (diu vergadering is nog niet gehouden), wordon wy ge noodzaakt om op ©on gedeelte van dit verslag, tor wille der waarheid, eene andure baachouwiug en becijfe ring to geven als de verslaggever van Volkshuisvesting dat dost, on wol als volgt: In Januari 1917 werd onderhandech aanbesteed den bouw van 92 woningen aan den Brakkeveldschen weg, met een opleveriugatormyn van 12 maan den de laagste inschry vingsaom voor dit werk was f 269.700.-. Io deze som was alles begrepen, n.1. huizon, straatrioolwork, wegenaanleg, ijzeren en andere hekwerken, enz. Ook een bedrag genoemd in het bestek, groot f 8100.- f 200.- f 8800.-. Het werk werd niet gegund, en d« vereeniging zou zoJf bij wyze van proef 18 woningen bouwen. Baar men nu dl© 18 woningen aan ton bestaanden straatweg bouwde, was daar geen straat- en rioolwcrk en ook geen wegenaanleg voor noodig. Nu zullen wy voor eene goede becyferlug het totaal bedrag, dat daar voor be rekend was, f20 000.- en evenzoo de post van het bestak, groot f 8800.— van de hoofdsom aftrekken, blijft dus voor den bouw pev stuk f 269700 - f 28300 f241400 92 f2624. Hier komt by voor grond en ovor- scbryf kosten f 140, opzichter f 50, architect f 75. De totaalkoaten zouden dus por hui# geweest zyn by aan neming f 2880, gerekend naar de massa van 92 «ouiugen, en zeer zeker was dia som nog balangryker lager geweest als in plaats van 92 er tosn 18 woningen waren besteed aaneen bestaanden weg gelegen, met een pracht opslag en werkterroin, zonder eenige risico en fiuautieól bezwaar, zooals dit nu door de vereeniging zelf met eene z.g. proef ia geschied. Nu wordt or in dat verslag als kostpry# totaal por stuk genoomd f 2918 45. Al zou dit juist zyn, dan nog blykt uit het voorgaande, dat de prijs door aanuomtng by de massa met eene groote risico en een korte opleveringstermijn in dezen abnor- malen tyd een zeer biliyke was en die proef een groote mislukking is ge weest, met tot slot een nog grooter -fiasco met de reateerendo 74 stuks nog onderbanden zyndo woningen van dat plan. Ook wat de cyfers betrefc, door den verslaggever van Volkshulsvcc- ting gegeven, moeten wy in twijfel trekken daar hij alles zoo ongeveer maar op losse gronden, vaststelt, schat en bepaalt. B.v. hy gaeft ver slag over 1917 en in Februari 1918 waren de woningen nog niet gereed; hy laat toe dat b.v. in het oigaan van zyn party „de Vonk" op dt. 16 Maart j 1. met veel ophef hekend ge maakt wordt, dat het verschil wel f 800.— per huis goedkooper is in eigen beheer, dan door aanneming. In hetzelfde bltd van 23 Maart j.1. is dit verschil ruim f VOO sn nu zegt hy in zyn jaarverslag, dat dit ve:schtl per huis f 160.- is. Hy is dus zoekende en b&d net evengoed kuDnon vaststellen dat bat verschil f 10Ü0. per huis was. Verder stuit hy ook nog eon byweik post, doch vergeet in mindering te brenven, wat niet geleverd is, maar wel in het bestek siaat b.v. yzerenhokwerk, Exelaiorplaten onz. Hij kan dit ook gerust doen, daar het toch niet meer to contiéleeron is, daar de inkoopon voor de restant materialen voor die 74 woningen ook grootendeols reeds zyn geschied en op het terrein aan wezig, natuuriyk met groot rente verlies en bij verkondigt dan ook al vast, dat dezen 74 veel duurder zul len worden. En nu mag by den adviseur, archi tect en uitvoerder van Volkshuisves ting een pluim op zyn hoed trachten te steken, en krom recht, of zwart wit willen noeme", wy biyven ba- weren en de tyd zal het leeron, dat als Volkshuisvesting geen verkeerde begrooting had gehad van die 62 woningen aan den Brakkeveldweg, en cok van die 08 woningen van de onderofficieren „Onderling Belang" en er van den anderen kant niet door het drijven van een party in de rich ting van bouwen onder oJgen beheer was gestuurd, wy op heden zeker 100 woningen meer ter beschikking hadden. Ea wat beeft men nu be reikt het resultaat ia bedroevend, ten 1ste: geen huizen cp tyd ge reed ten 2de geen duizend maar waar- scbyniyk als het alude cjr is op de boide bouwplannen f 100.000 of nog meer uitgoven dan noodig was geweest, indien men den verschil lenden aannemers voor hunne in- schryvingssommen den bouw gegund bad. Want al is het waar, dat de meerderen koeten grootendeela door het R(jk betaald worden, komt. er toch een groot gedeelte voor rekking der gemeente, dus door belasting te betalon ten 3o heeft men de aannemers het hun in dezen tyd toch al moeilijk bedryf ten zeerste benrdeolt. Ook de genoemde tijdsduur en het betere geleverde werk, ia bet verslag genoemd, is uiterst dom en brutaal. Als hy geen verschil iu uitvoering ziet, indien voor 182 woningen 12 maanden en voor 18 woningen 10 maanden tyd noodig is; by schuift dit natuurlek ook weer op de tyds- omstandigheden, maar daar hoeft men

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 5