antwoorden, dat poözie, de uiting van het subtielste van don mennebelyken geoat, aan geen vooroordeel gebonden is, en dat wy waarlijk geen hulp noodig hebben om te blijven gelooven in de waarachtigheid van een dichter. Ook in zijn leolijke feldgraue uniform blijft Hans Betbge de subtiele dichter van de Chinesiscbe Flöie Voor hen, die een inzicht in de nieuwere Dultsche poözie wenschen te hebben, is dit praktische boekjs een onschatbare gids. Burgerlijke Dienstplicht. Ingediend is een wetsontwerp tot invopring van den burgerlijken dienst pllcbt, voor den duur der buitenge wone omstandigheden. In art. 1 wordt aangegeven wie burgerlijk dienstplichtig zijn, n.l.alls mannelijke Nederlanders en alle on gehuwde, kinderlooze Nederlandtcbe vrouwen, die zich binnen hst Rijk in Europa bevinden, den leeftijd van 17 jaren bereikt, doch dien van 60 jaren niet overschreden hebben en uiot in werkelijken dienst zijn bij zee- of landmacht. Bulten de oproeping tot het ver vullen van den burgerlijken dienst plicht vallen de navolgende personen o. zij, die in dienst zijn van eenig publiekrechtelijk lichaam; b. werk zaam zijn in de bedrijven, bedoeld in art. 2, 3» lid; werkzaam zijn in iurichtingen, waar zieken en ge wonden worden verpleegdd. werk zaam zijn in inrichtingen van onder wijs, ten geestelijk of een godsdien stig menschlievond ambt beklcsden of daartoe worden opgeloide. werk zaamheden verrichten, nader door de Kroon aan te wijzen, en ook z(j, die tengevolge van een krachtens art. 4 geschiede vordering arbeid verrichten. In bovengenoemd art. 4 wordt den minister van Landbouw de bevoegd heid gegeven om voor eiken burger lijk dienstplichtige, wiens arbeid een landsbelang la en die in een bepaald bedrijf pleegt werkzaam te zijn, onder de noodige waarborgen te vergen, dat hij naar bepaalde regsls doorwerke zoolang het noodig wordt geacht. Aan de oproeping gaat een in schrijving vooraf, waartoe do mede werking dar gemeentebesturen wordt gevorderd, Deze inschrijving zullen de gemeentebesturen hetzij vrijwillig hetzij ambtsbehalve kunnen doen ge schieden. Be minister van oorloggeaft op hoevsel en welke mannelijke of vrouwelijke geschoolde of ongeschool de arbeiders van verschillende leef tjjden, hij noodig heeft.. Zooveel mogelijk zullen degemeente besturen de vrij willige aanmelding moeten bevorderen, o. m. door samen werking to zoeken met organisaties, welke bereid zouden zijn tuaschen- komst te verleunen tot het verkrijgen van de benoodigde werkkrachten. De regeering verwacht dat de vr| - willige inschrijving voldoende resu- taat zal oplet eren. Z(j die zich vrijwil lig opgeven zullen het voordeel hebben, dat z(j indien de ministerieels last tewerkstelling ook buiten de gemeente op het oog hesft, zooveel mogelijk alleen met bun instemming bulten de gemeente hunDer inwoning te werk zullen worden gesteld. Het opleggen van don burgerlijken dienstplicht aan niet-Nedorlaudera en huisvrouwen in het gezin, werd niet noodig en niet wanscheiijk geacht. In da memorie van toelichting wordt erop gewezen dat in de voor ziening in de behoeften der bevolking en van Liger en Vloot meermalen stagnatie ontstond tengevolge van stakingen. Be toestand waarin ons laud zich bevindt, is door de maatregelen der oorlogvoerenden nog verslechterd, waardoor dergelijke stakingen groot gevaar zouden kunnen opleveren. De middelen, waarover de Regeo- ring moet kunnen beschikken, om dit ernstig gevaar af te wenden, kunnen naar hot oordeel van de Regeering niet boataan in de bevoegd heid van in bepaalde bedrijven sta kingen of uitsluitingen te vorbiodon en arbitrage verplicht te stellen. Zij meent daarom, dat niet met minder kan worden volstaan dan met de bevoegdheid om burgerlijk dienst plichtige werkgevers en arbeiders ia bedrijven, waarvan de voorziening in noodzakelijke behoeften van de bevolking of van leger en vloot afhankelijk is, te verplichten bepaalde werkzaamheden te verrichten. De aau de arbeiders op to leggen verplichting zal gericht moeten zijn op hervatting van den arbeid, dien zö plegen te verrichten, en wel moestal in de onderneming, waarin zjj werkzaam waron, natuurlijk onder verzekering van behoorlijke arbeid* voorwaarden. Om een en ander b.v. bij geschillen te regelen zullen scheidsgerichten of commissies wor den ingesteld. De burgerlijke dienstplicht zal ook in toepassing wordon. gebracht ten opzichte van bedrijven waarvan de Ministers van Oorlog, Marine en Landbouw hebben verklaard, dat sta king of het niet bohoorlijk voortgang hebben van dio bsdrflven gevaar op levert voor 'aland* defensie of voor de voorziening in de behoefte van levensmiddelen. De gemeentebesturen zijn bevoogd burgerlijke dienstplichtigen opgrond van klemmende huiselijke of gezond heidsredenen tot nader order of voor goed voor vrijstelling van oproeping in aanmerking te brengen. PLAATSELIJK NIEUWS. In den ouderdom van 63 jaar ia te Amerongen overleden onze vroegere plaatsgenoot, de heer W. G. Amons, Rijksontvanger aldaar. Sloep omgeslagen. Gistermiddag ls In het Marsdiep een zeilsloep van Hr. Ms. Kortenaer omgeslagen. Alle inzittenden wisten zwemmende den wal te bereiken. De sloep dreef later, ongeveer achter het Raadhuis, aan. „Tooakuaat." Op Donderdag 2 Mei a.s. zal onze plaatselijke Toonkunst afdeeling uit voeren het Oratorium .Constanten" van Georg Vierling. Ala solisten zullen hunne medewerking verleenen, de heer Bram van der Stap, bariton uit Belft als Constantijn, Keizer van Rome,Me vrouw J. B. MoojjMolenaar, sopraan te Amersfoort als Fausta, gemalin van Keizer Constantijn, en mevrouw Joh. W. Kerkmeljur—Bak ker, alt te Hoorn ala Lucretia, een Christin. Helder's Mannenkoor zal daarbij zijn gewaardeerde medewer king verleenen, alsmede het Gemengd Koor en het versterkte Orkest der Afdeeling. De piano en orgel-bege- leiding zullen worden vervuld door de dames J. J. K. MsQers te Helder en J. Haijselaar te Behagen. Aan het geheel is vesl zorg besteed, en zuilen gt en koaten gespaard wor den, zoodat dit concert 't welk het laatste is onder leiding van den huldigen directeur der Afdeeling, den heer A. J. C. Mooy, een waardig slot van zijn prestaties bier ter plaatse zal z|jmOp Vrijdag 8 Mei, geeft Helder's Mannenkoor het Oratorium Constan tijn voor hare leden, met geheel de zelfde solo bezetting, en welwillende medewerking van het Koor en Orkest der Toonkunst-afdeling. Don mede werkenden wordt verzocht, goede nota te willen nemen van de adver tentie in dit blad, betreffende de ge combineerde repetitie voor Zangkoor en Orkest op a.s. Donderdagavond in hot Militair Tehuis, Spoorstraat, alhier. Liefdadigheidsvoorstelling. Op Bonderdag, 18 April, a. s. zal in .Casino" een liefdadigbeidsvoor stelling worden gegeven ten bate van het Sanatorium fond» der Onder- ofBciersvereeniging .Ons Belang' Opgevoerd zal worden ,1a den Mist", klucht in drie bedrijven van James Henry Darnley, naar het bekende Eügelsche „Facing the music". Bit, aan grappige tooneelen, zoo rijke kluchtspel werd tot heden nog nimmer hier opgevoerd, terwijl aan de voorbereiding tot do opvoering de meeste zorg is besteed. Gezien het do«l dat met dez9 voor stelling wordt beoogd, vertrouwen wij, dat velen Donderdagavond Casino zullen bezoeken. Aanst. Maandag wordt in onzo gomeortto het welbekende bloempje voor do Tuberculoso-vereeniging ver kocht. In dezen tijd van gebrekkige voo ding is 't zoo noodig, dat de Tuber- culose-vereeniging hen kan steunen, die cenigen aanleg voor tuberculose hebben, door hen ook in hunne voe ding even bij te springen. Dan kan zooveel onheil soms voorkomen wor den. Die steun wordt nu al gegeven, doch nog te weinig. Ds kas laat echter niet toe méér te doen. Met recht mo gen wü dus hopen, dat al onze ge meentenaren dit mooie werk zuilen op prijs stellen, en dat niemand, aan wien een bloempje aaugeboden wordt, zal weigeren zya dubbeltje ('t mag ook meer zijn) te offeren. Maar nu nog i6ti. Er moeten voor dan verkoop van het bloempje dames, en liefst veel dames zijn. Wanneer nu dezer dagen aan oudere en jon gere dam6* zai gevraagd worden om een paar uur met bloempjes te col- portoeren, acb, laat ze dan niet wei geren. Tele banden toch maken het werk licht. Men mag voor zijn even- mensch toch wel eens een uurtj' overhebben I Da Ambaahtaaohool. B. en W. hebben aan don Raad een voorstel ingediend betreffende den aankoop van de Ambachtsschool. Na de redenen te hebben uiteen gezet, waarom men thans niet tot de vroegere plannen (bet dadelijk bouwen van een nieuwe school en hot over brengen van de Zeevaartschool naar de Ambachtsschool) kan overgaan, komen zij met het volgende voorstel a. voor 1918 en volgende jaren het aan de Yereeniging .de Ambachts school voor Helder en Omstreken'' verleend subsidie te verhoogen tot f 14.000.-, onder voorwaarde, dat ook door het Rijk het verhoogd subsidie wordt gehandhaafddat het boven het geldend subsidie uit te keet en bedrag zooveel mogelijk wordt gereserveerd voor den bouw een er nieuwe school en dat uiterlijk een jaar na de algemeens demobilisatie van het leger de plannen tot stichting van een nieuwe Bchool aan Uwe goedkeuring moeten worden onder worpen b. te bepalen dat het verhoogd subsidie verleend wordt onder dezelfde voorwaarden ala het geldend subsidie, maar dat die voorwaarden zullen worden herzien en aangevuld, wan neer nopens de stichting van een' nieuw schoolgebouw een beslissing kan worden genomen; c. te besluiten om van het bestuur der Yereeniging voornoemd aan te koopen het gebouw ea erf der be staande Ambachtschool voor hot bedrag der daarop rustende schulden thans bedragend f 42556 do kosten der overdracht, met ingang van dea datum, wasrop de nieuw te stichten Ambachtschool in gebruik zal worden genomen, mits de Yer eeniging zich verbindt het gebouw tot dien datum iu ioder opzicht bo hoorlijk te onderhouden en met de aflossing der op het gebouw druk kende schuld op denzelfden vost als tot dusverre voort te gaan. Salarisherziening gam.-ambtenaren. Yertchenen is hot Rapport van de Raadscommissie, belast met het voor bereiden en herzien van de salaristen der ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente Helder. Wy ontleanen sr het volgende aan De Commissie heofc gemeend baar arbeid te moeten aanvangen met het hooren van de verschillende hoofden van takken van dienst, van de vak vereenigingen en van de ambtenaren, die niet door een bepaalde vakver- eeDiging vertegenwoordigd werden, Zy achtte het wenscheltjk osrst de wenschen van belanghebbenden te kennen, alvorens zij zelve in eenig opzicht hare houding bepaalde. Alvorens tot de formuleerJng van bepaalde voorstellen over te gaan heèft Ue Commissie zich de vraag gesteld, of bet noodzakelijk was vooraf ten aanzien van de beginselen der regeling bepaalde besluiten te nemon. Zij is niet getreden in uitvoerige theoretische beschouwingen omtrent do elementen van het loon, de verhouding van de gemeente als werkgeefster tegenover het particulier bedrijf e. d. Wat het systeem der regelingen van de bezoldigingen voor het perso neal in gemeentedienst aangaat, heeft do Commissie van 1914 tegenover de vroegere stelselloosheid de hoofdlijnen aangegeven en de huidige Commissie, ofschoon baar geenerlei beperking was opgelegd, heeft made met het oog daarop gemeend, niot uit het oog te mogen verliezen, dat de voornaamste aanleiding tot hare instelling is geweest, niet ds behoefte aan een nieuw stelsel, maar de omstandigheid, dat de bedragen der regeling var. 1914 niet meer voldoende kunnen worden geacht. De Commissie heeft gemeend zich er toe kunnen bepalen te beslissen of door haar al dan niet zou worden aanvaard het ln de laatste jaren in verschillende gemeenten gevolgde stelsel om de ambtenaren in een, zoo beperkt mogelijk, getal salarisklassen in te deolen. Vcor de werklieden, bestaat eene dergeltyke klassenin deling metterdaad. Voor de ambtenaren in engeren zin - is oene samenvatting der regeliDg in een geringer getal groepen zeer wel mogelijk. Ofschoon de Commissie eene dergs lflke vereenvoudiging van het stelsel zeer gewenscht acht, en, zooals uit hare vooratellen blijkt, er ernstig Daar gestreefd heeft om ook in deze rich ting verbeteringen aan te geven, meent ztj, dat een groepenstelsel in engeren zin ais bier bedoeld, niet de giondsiag der regeling mag zijn. De Commissie meent, dat uitgegaan moet worden van den bestaandan toestand, van de geldende salaris regeling, besebouwd in verband met de verschillende betrekkingen, zooals die behooren te zijn en zooals zij door de betrokken ambtenaren zijn gemaakt, niet van een buiten contaet met de geldende verhoudingen ge vonden stelsel van salaris grenzen, waarover de ambtenaren volgens aard en beteckenis van hun werkkring worden gedistribueerd. Wat de werklieden aangaat, bestond er vcor de Commissie geen reden om belangi ijk af te wijken van het stelsel van 1914. Do vereenvoudigingen, welke daarin nog zijn aangebracht zijn h. i. niet anders dan de consequentie van het toen aanvaarde beginsel. Be voor de werklieden voorgestelde loonsverhooging komt ia hot alge meen neer op een bedrag van f5. per week. De overweging, dat eene regeling, welke het minimumloon op f 15. bracht, niet zooveel van de bestaande zou verschillen, dat flaatby de be staande duurtetoealag-r'egeling geheel kon worden afgeschaft, heeft de Commissie teu slotte doen heenst appen over dn bezwaren, welke zij mstbet oog op de geldmiddelen der gemeente tegeu verdere verhooging vau het miuimum-loon had. De ambtonaren heeft de Commissie ln hoofdzaak verdeeld in twee groepenben wier wadden regelingen binnen do grenzen van een sluitend stelsel kunnen worden ondergebracht, en hen, met wie dat niet het geval la, omdat bun betrekking niet den vollen persoon eischt. Het rapport geef» nadere toelichting inzake deze vcrdeeling on de respec tievelijke loonsregelingen voor elke groep vastgesteld. De aanv&ngsweddê der klerkenen daarmede gelijk te stellen ambtenaren meent de Commissie op niet booger dan f 600.— te mosten voordragen, Zij acht het verder gewenscht, dat aan de eersten twee verhooglngen om het jaar worden toegekend en dat de mogelijkheid wordt geopend om klerkon op een hoogeie dan de annvangswedde te benoemen. Ten opzichte van de verschillende groepen ambtenaren en werklieden worden de overwegingen, dio de Commissie tot baar voorstellen leid den, weergegeven en toegelicht. De Commisaie heeft zich genoodzaakt gezien eenigermate vooruit te loopen op de te wachten reorganisatie van het personeel der bedrjjvpn. Be Com missie merkt voorts op, dat «en onderlinge waardeering van de ver schillende betrekkingen, in het bij zonder in hoogere rangen, uiterst moeilijk is. Om die reden heeft de Commissie er zich dan ook niet aan gewaagd. De Commissie heeft ge meend in overeenstemming met de bedoeling der haar verstrekte op dracht te handelen, door hit personeel der verschillende gemeentelijke in stellingen van onderwijs, wier wodden alle de laatste jaren nieuw geregeld werden, buiten den kring harer be schouwingen te sluiten. Slechts ton opzichte van den Directeur der Burger Avondschool is een uitzondering ge maakt, wiens jaarwedde niet Is herzien. Be Commissie geeft in over weging hem een petsoonlyke toelage te vorleenon van f 500.— per jaar totdat omtrent eene eventueele reor ganisatie der school zal zyn bsali*t, Voor den Birecteur van de Arbeids beurs zflu geen voorstellen gedaan, omdat bet wencchelijk wordt geacht te wachten hoe d6ze dienst, wanneer de tegenwoordige titularis van zijne betrekking als Birecteur van het Levensmiddelenbedryf zal zyn out hoven, zal worden geregeld. Ook voor den Commissaris van Politie wordt geon verhooging voor gesteld. Ten opzichte van de Politie is zy van oordeel, dat haar voorstellen voor het oogonblik aan redelijke eïschen voldoen en, gezien ook de voor de werklieden voorgestelde bedragen, wel het uiterste geven, waartoe op dit oogenblik besloten worden kan. Ten aanzien van het toekennen eeuer weddeverhooging voor het bezit van bepaalde akten van bekwaamheid of diploma's voor ambtenaren beneden zekeren rang stelt de Commissie geen principieels wijzigingen voor. Ook tot verhooglng der geldende bedragen bestaat h. i. geen aanleiding. Voor het brengen van wijzigingen in de regeling der perioden, na omme- kemst waarvan verhooglngen van wedden worden toegekend, bestaat naar het oordeel der Commisaie geen aanleiding. Be Commissie ie van oordeel, dat de door haar ontworpen salarissen zoodanig zflc, dat de Gemeente, bin nen de grenzen eener behoorlijke dienstregeling, de beschikking behoort te hebban over de volle werkkracht van haar personeel. Voor de hoofdambtenaren brengt dit beginsel haars inziens ook mede, dat niet elke verandering in aard en omvang hunner werkzaamheden tot verhooging van bezoldiging leiden mag. De Commissie geeft geen principi- eele wijzigingen in 07erweglng van de door baar uit de Yerordening op de inrichting der Politie overgenomen bepalingen nopens de belooning van overwerk e.d. meerdere kosten der regeling op-1 Januari 1918 boven den ba staanden toestand met duurtoeslag worden f 41.163 82 -f f 8.062.- 44.21i.82. Bij hare beschouwingen over deze kosten meent de Commissie zich te mogen houden aan een vergelijking met de bestaande jaarwedden- en loonregelingen, vermeerderd met de kGsten van den geldenden duurte toeslag. Naar het haar voorkomt, mag thans wel als vaststaande worden aange nomen, dat ook in de toekomst een teruggang der bezoldigingen van het personeel in gemeentedienst tot de vaste jaarwedden en loonen zonder meor wel buitengesloten is. Zelfs zou, kwam de aanhangige salarisherziening tot stand, eene ver booging van den duurtetoeslag wel in ernstige overweging genomen moeten worden. Ten aanzien van de wenscheltjk- hrid om alle kortingen voor pensioen, welke tot dusverre op de wedden van ambtenaren en werklieden worden verhaald, voor rekening van de ge meente te nomen, is de tommissie niet tot eene bepaalde conclusie ge komen. Be groota kosten harer voor stellen, zooals die thans luiden, lever den voor een deel harer leden een onoverkomelijk bezwaar op. De tijdsomstandigheden zijn van dien aard, dat de Commissie geen vrijheid vinden kan, om de enkele personen, voor wie hunne tegenwoor dige bezoldiging en de duurtetoeslag te zamen meer bedragen dan de nieuw ontworpen bezoldiging, aan een vermindering van inkomsten bloot te stellen. De Commissie heeft by hare voor stellen geen rekening kunnen houden met de wijzigingen in de inrichting van den Contiéledieust der Plaatse lijke Belastingen, welke van de af schaffing van deD gemeentelijken ac cijns op het gedistilleerd het gevolg zullen zyn. E venmin heeft zy in haar voorstel reeds opgenomen de bszoldigiDg van den weldra te benoemen Birecteur van het Gemeentelijk bouw- en wo ningtoezicht of van dan Yeriflcateur der Gemeenttfiuanciöü, tevens Con troleur der bolastingen, wiens aan stelling zal kunnen volgen, als de Ontvanger in verband met de hem toe te kennen boogere bezoldiging van de leiding van den Contréledienat ontheven zullen worden. Ook kan zij niet de juiste kosten ramen van eonige uitbreiding van het personeel der Secretarie, welke onvermijdelijk zal zyn, noch van enkoio promoties, welke daar mogelijk zullen plaats vindon. Ten opzichte van de ambtenaren van groep 20 (hoofdambtenaren enz.) is door het lid der Commissie B. W. Spangenberg een afwijkend rappor ingediend. Uit hit Politls-rappert. Boor een caféhouder te Huisduinen is aangifte gedaan dat uit het portaal van zyn café een cocosmat is ont vreemd. Door den Wflcier der Wacht aan de Marinekazerne werd e enige avonden geleden omstreeks 9 lire per telefoon aan het politiebureau aan de Zuidstraat kennis gegeven dat door den korporaal dior wacht twee jongens waren aangehouden met een handwagen, gevuld met brikettengruls en een zak met stuk ken van briketten, door hen even te voren van de opslagplaats van 's Rijks Werf aan de Buitenhaven weggehaald. De jongens werden door de politie met den wagen en de bult naar ver meld bureau overgebracht en daar bleek een der diefjes de bekende D. B. van der Yl. te zijn, die reeds door de rechtbank ter beschikking van de Regeering werd gesteld. Ook nu weder ls proces verbaal opgemaakt. Vrijdag j.1. geraakte een kinder wagen, waarin zicb een kind bevond, bekneld tusschen de leuning van de Postbrug en een met eeD paard be spannen wagen doordat de voerman, komende van den Kauaalwcg, den draai te kort nam. De kinderwagen werd ernstig beschadigd, doch het kind bleef boven verwachting onge deerd. BINNENLAND. Llohtlig 1915 zuollitla. De Minister vau Marine heeft be paald dat de tweede ploeg der lichting 1915 van de zeemilitie met 8 Juni a.s. iu hot genot van onbepaald (klein) verlof zal worden gesteld, buitenge wone omstandigheden voorbehouden. Da S.D.A.P. eischt Kamer-ontbinding, Het partijbestuur van de S.D.A.P. heeft in zijn Zaterdag gehouden vergadering uitgesproken, dat Kamer ontbinding gewenscht is, aangezien na de ervaringen, in het bijzonder der laatste weken, vaststaat, dat van deze regeoring geen afdoende maat regelen tot redelijke voorziening (in de voedselnood) te verwachten z(jn. Het vertrouwen, dat zfl door een rechtvaardige en goide distributie- regeling, in verband met de mogelijk heid van productie-uitbreiding en aanvoer vau buiten, de te lijden ontbering binnen de nauwst mogelijke grenzen zal houden, heeft deze re georing verloren, aldus het commu niqué omtrent de vergadering van het partijbestuur in Het Yolk, en kan zij niet meer herwinnen. Het partijbestuur is overtuigd, dat bet reeds thans geboden is, de bevolking onverwijld in de gelegenheid test* len voor de verkiezing van een nieuwe vertegenwoordiging, een regeering aan het roer te brengen, van wie het in deze tijden vereischte boleid kan worden verwacht. Da bemaanlngan vaa da handelsvloot. Be Minister van Marine heeft aan verschillende scheepvaartvereenigin- gen medegedeeld, dat verschillende personen, die van de handelsvloot vrijkomen, in de gelegenheid moeten worden gesteld eene vrijwillige ver bintenis in don zeedienst aan te gaan voor den verderen duur van den oorlog. De bedoeling is de betrokkenen by de zeemacht zooveel mogelijk in hun eigen werk te benutten tegen aan stelling in den onderofficlerarang of ongegradueerd tegen eene bezoldiging ale van het gewone Marine-personeel. Tot een beperkt aantal zullen stuur lieden, die niet dienstplichtig zijn in positie kunnen worden gesteld met officieren der zeemacht. Datorpadaard. Bij de reederij Jos. de Poorter te Rotterdam is bericht ontvangen, dat het van haar in een Eügelsche haven in beslag genomen schip „Leonora" getorpedeerd is. Dlenstragallng Spoorwegen. De zomerdienstreg6iing op de Ne- derlandsche Spoorwegen zal 1 Juni a.s. in werking treden. Het' aantal treinen zal niet worden uitgebreid, terwijl de loop der treinen geen be langrijke wijzigingen zal ondergaan in vergelijking met dezen win ter- dienst. Er is rekening gehouden met het verkrijgen van bstere aansluitln gen, waardoor het noodig was meer dere treinen van de beginstations vroeger te doen vertrekken. Daan ultvoervsrgunalngon. i directie der Nederlandsche Uit- voermaatachappfl deelt mede dat zU, ingevolge verzoek van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handoi, van 13 April af geen uitvoerver gunningen meer zal endossoeren voor voedingsmiddelen. Alle nog in omloop zijnde uitvoervergunningen voor deze artikelen zijn op 15 April ingetrokken. Hat ultvoarvarbod van vlsoh. De berichtgever van bet Hbld. te IJmuiden moldt: Het uitvoerverbod van alle visch- soorten had hier gistermorgen aan de markt een buitengewone prijs stijging ten gevolge, al zou men eerder het tegendeel verwacht hebben, omdat de exporteurs door hot sluiten der grenzen niet kunnen verzenden. De groote schollen, die by de ope ning .van ée markt f 43 noteerden, liepon al dadelijk op tot f 67de kleine middelschelvisch steeg van f 38 tot f 47. Be fijnere vischaoorten, zooals tong en tarbot, die nu juist niet tot de dagolyksche volksvoeding behooren, deden aan de groote stijging niet mede. Er scbijnb thans een groot aantal slagers in ons land bij gebrek aan vleescb de zeer in trek zy visch te willen gaan verkoopen. Van deskundigen vernemen wfl, dat de groote prijsstijging voor een groot deel ook te wijten zou zijn aan de speculatieve aaukoopen van ben, die denken de visch wegens den vleeschnood tegen fantasiepryzen weder te kunnen verkoopen. Of die verwachting bewaarheid zal worden, moet de tijd leeren. Binnen enkele dagen zal dat wal aan de verkoop eommen te merken zijn. Een onderhoud mat Ridder vai Rappard. Be .Nederlander" heeft eon onder houd gehad met onzen oud gezant te WaBhingten, den heer W. L. F. C. Ridder van Rappard. B«ze zoide onder metr: Het Amerika&usche volk weet over 't algemeen weinig of niets van de toestanden. Butch en Germapy worden steeds verward. Het volk weet niets van Holland, behalve in enkele streken, alsGrand Raplds en zoo, waar sterke Hollandsehe ko lonies zijn. Be geciviliseerde bevolking is voor een deel trotsch op hare Hollandsehe afstamming, maar daar bij blijft het. Het is voor deresteen en al chauvinist. We must win the war, dat is het eenige wat zy weten. Ik geloof, of lieverik heb de ze kerheid, dat het graan, dat we uit de Vereen. Staten zullen krijgen, zeer luttel zal zyn. Eenvoudig reeds omdat alle geallieerden tekort komen, als gevolg van de desorganisatie in het transportwezen. Alle regel is door den oorlog ten eonenmale op zy gezet. Wy bier zullen ons moeten voor bereiden op désillualea ten aanzien van den graantoevoer van daar. Niet omdat de regaering der Yereenigds Staten oho niet helpen wil, maar er zijn drie categorieën, die geholpen moeten worden: eerst Amerika zelf, dan de vrienden, on eindelijk de ken nissen. Wij behooren tot de derde categorie. Dus zijn we aangewezen op de productie vau eigen land, en misschien op Zuid Amerika. Maar dat hangt af, van de bunkerkolen- quaestie, en daarvoor is scheeps ruimte ons eenig betaalmiddel waarvan wfl al heel wat hebben in geteerd. En ik vrees, dat door het gebruik, dat nu van de schepe» gemaakt wordt, en door het algemeen gebrek aan bekwame zeelui in Amerika, waardoor geen le klasse msnschen voor deze schepen beschikbaar zullen zijn, de slytage zeer groot zal blijken te zijn, en er niet veel hoop voo! ons op die schepen te bouwen valt. Voorbereiding tot algomaono staking. Gisteren hebben de besturen van alle bij het Nationaal Arbeidssecre tariaat aangesloten organisaties te Amsterdam vergaderd ter bespreking van wat de onafhankelijke vakbe weging te doen staat in verband met de voedselscbaarschte. Besloten is de algemeone staking voor to berei den, maar alvorens tot definitieve stappen over to gaan zal het N. A. 3. zich esrst nog in verbindingstel len met het bestuur van het Neder- landsch Verbond van Vakverenigin gen, om voor de moderne vakbeweging alsnpg de gelegenheid open te stellen met de onafhankelijke organisaties gezamenlijk den strijd voor een betere levensmlddelenvoorsiening te voeren. Ernstig oagaluk bij granaatoefanlng, In de legerplaats Harskamp heeft Zaterdag b(j een oefening in het werpen met bandgranaten een ernstig ongeluk plaats gehad. Toen de milicien- sergeant A. Rietman een granaat wilde wegwerpen, sprong die uit elkaar, met het gevolg, dat zoowel de sergeant als de in de nabijheid zijnde officieren, de le luitenant der artillerie G. W. L. van Boetzelaer de reserve 2e luitenant J. B. Leeuwenberg, benevens de kornet J. de Jong werden gewond. Be sergeant Rietman bleek bet er het beste te hebben afgebracht, dank zy den stalen helm waarop de scher ven "waren terecht gekomen en een deuk hadden veroorzaakt. De beide officieren waren het ernstigst gewond. Luitenant Boetzelaer aan de knie, luitenant Leeuwenberg in den rug en de kornet aan het oor. Allen werden, na voorloopig verbonden te zyn, naar bet hospitaal te Arnhem overgebracht. De kornet De Jong en de sergeant Rietman konden, na verbonden* te zyn, terugkeeren. De beide officieren werden Daar het Diaconessenbuis overgebracht, waar met behulp van Röntgenstralen een onderzoek naar de scherven werd ingesteld, luitenant Van Boetzelaer bleek een scherf in de knie te hebben gekregen. Deze is nog denzelfden avond verwijderd. Beide officieren, wier toestand gerust stellend is, z(ja in het hospitaal opgenomen. Het ongeluk ls vermoedelijk ver oorzaakt, doordat de tfldbuis niet goed geregeld waa. Roomboter aa margarine. Zaterdagmorgen ls de toeloop naar de boterwinkels te Amsterdam nog grooter geweest dan op vorige dagen. Zondag voor de deur en nu de vleeschverkoop al minder en minder wordt; bijna uitsluitend alleen nog maar nuchter vleesch wordt ver kocht en alle wachten is op de een heidsworst, nu stijgt de vrasg naar andere vetten en waar natuurboter of margarine te koop is, wordt de winkel bestormd; staan vele hon derden in de ry te wachten, uren "1 uren. „Het is bij ons", vertelde de direc teur van het Handelshuis aan de Raadhuisstraat, omstreeks zeven uur begonnen. Toen was de menschen- menigte al zoo groot, dat wy den winkel openden en met den verkoop van roomboter zjjn begon nen. Bat duurde zoo omstreeks half negon. Toen was de roomboter voor raad, die per half pond verkocht werd, uitgeput. Eu tot elf uur heb ban wy daarna de menschen aan margarine kunnen helpen. Op dat uur moest ook deze verkoop worden stopgezet. Elf honderd personen wa ren tenminste voor heden weer te vreden gesteld. Maar het aantal te- leurgesteiden is oneindig veel grooter. En den heolen dag bffjft men komen on vraagt maar en wordt met niets naar huls gestuurd. „Door het totaal gebrek aan vet ia de vraag naar boter minstens vyf keer zoo groot als in vroeger tijd. Huismoeders, die vroeger er niet aan dachten om margarine in haar eten te koken, bereiden nu gaarne haar maal met kunstboter, als de room boter niot in voorraad is. Eu vrou wen, die voorbeen uitsluitend do goedkoops qualiteit margarine ge bruikten van veertig cents per pond, nemen nu roomboter van f 1.75 als niets anders is te krygen. Nood breekt wetl In dit opzicht is elk „standsverschil" opgeheven. Be men schen zyn al gelukkig, als zy niet onverrichterzake met het geld en zonder hun „boodschappen" naar huis behoeven te gaan. „Er behoeft in deze dagen, in Maart en April geen boterschaarschte te zyn. Na de schrale maanden, die Becsmbor, Januari en Februari komen maanden, waarin steeds groote aanvoer ia geweest van boter, die bovendien niot, zooals de in M«i en Juni geproduceerde boter, geiehikt is om in het koelhuis te worden bewaard. Waarom stuurt do boter- veraeniging geen telegrafische orders naar de zuivelfabrieken om bare voorraden te zenden naar hetdistri butiebureau? Dan zouden heel wat meer personen kunnen worden ge holpen aan het onontbeeriyke voed sel, dat boter en margarine is." (Hdbl.) Duizenden broodkaarten. Het is den politie te Leiden gelukt de hand te leggen op eenige duizen den broodkaarten, aie door eenige militairen werden verhandeld. Ba broodkaarten 'zyn vermosdeiyk ont vreemd by het distributiebureau te 's Gravenhage. Da politie hesft de militairen, die in garnizoen liggen te Noordwyk, reeds opgespoord. DE OORLOG. Ds groote slag in Frankrijk, Beriyi, 16 April. Officieel avond bericht. Plaatseiyke gevechten op het slagveld aan de Lsie, Wulverghem en do vyandoiyire linies ten N.O. van die plaats werden stormenderhand vermeesterd. Parijs, 15 April. Officieel middag- bericht In de streek van Hangard is een plaatseiyke onderneming der Franscben volkomen geslaagd; daar bij werd oen tiental gevangenen gemaakt. Sedert 12 April hebben de Franscben in dezen sector 150 ge vangenen gemaakt. Tusschen Montdidier en Noyon en in Ghampague ten Zuiden van den Tetonberg maakten de Franschen verscheidene overvallen eveneens gevangonon. Vijandelijke aanvallen ten noorden van den Chamin dos Dames en ten Zuidoosten van Corbeny bleven zon der succes. Parys, 16 April. Officies! avond- bericht: In den loop van den dag is de geScbutatryd in de streek van Hangard en-Santerre tot groote ver woedheid aangewakkerd. BeFranscbe batteryen verstrooiden samentrekkin gen van Buitsche troepen. Op het gebied, dat toegang geeft tot Bemuin, hebben de Franschen twee overrompelingen uitgevoerd, de eene by Four de Paris, de eene den Bonhomme-pas. Ze maakten gevangenen. Londen, 15 April. Officieel avond bericht: Vanmiddag is er in de buurt van Bailleul en Wulverghem gevochten. Be strijd duurt voort. Beriyn, 15 April. Officieel middag- bericht. Op het slagveld aan deLya (Leie) is het veelal tot verbitterde ;evechten van mau legen man ga- romen. Ten Zuidwesten van Nieuwe- kerke (Neuve Eglise. Rsd.), alsmede tusschen Bailleul en Mtrris, werden Engelsche machinegeweernesten op geruimd. Be bezettingen werden ge vangen genomen. Tegenaanvallen, dio do vyandvan Bailleul uit en ten Noordwesten van Bétbune ten uitvoer bracht, zyn onder groote verliezen gefnuikt. Op het slagveld aau beide zijden van de Somme bleef de artillerie- sfcryd by regenweer bic n matige grenzen. Londen, 15 April. Officieel ochtend- bericht: Be zware gevechten duurden gisteren den heelen dag om Nieuwe- cerke (Neuve Eglise) voort. Na tal rijke aanvallen te hebben afgeslagen, waren onze troepen ten slotte ge dwongen voor de tweede maal terug te trekken. De vyand deed gisterenmiddag krachtige aanvallen op een aantal andere punten van het slagfront. Ten N.W. van Merville werd ver woed gevochten, tengevolge waarvan de aanvallende Duitsche infanterie met groote verliezin teruggedreven werd. De vyandeiyke infanterie die langs den noordelyken oever van bet Lys (Lsie)-kanaal oprukt, werd door ons artillerie vuur gegrepen eh waren niet in staat hun aanval door te ontplooien. In den loop van den dag deed de vfiand niet minder dan zeven aan vallen in het vak van Aberville, die alle met zware verliezen voor zyn troepen werden afgeslagen. In een geval rukte de vyand in vyf golven ten aanval op. Onderden druk van dezen aanval werd onze linie licht teruggebogen, maar zy werd door een togenaanval van ons volmaakt hersteld. Ten Zuidwesten van Bailleul slaag den de vyandeiyke afdeolingen er tydeiyk in in onze positie door te drin gen, doch door een tegenaanval wer den zy weer verdreven en onze linie hersteld. Met goed succes werd door ons des nachts een kleine operatie uit gevoerd ten oosten van Robecq. Ver scheidene machinegeweren en 150 gevangenen bleven daarbij in onze banden. Vanochtend vroeg werd ook ten zuiden van de Somme in de buurt van Hangard gevochten. Onze stelling in de buurt is verbeterd, terwyieen aantal gevangenen door ons werden gemaakt. In de streek van Bucquoy is de artillerie des avonds in den afgeloopen nacht bedryvig geweest. Londen, 14 April. Officieel avond- bericht. Na vele uren van hardnekkig vechten gedurende den nacht eu opnieuw hedenmorgen, in de buurt van Nieuwekerke (Neuve Eglise), ble ven onze troepen in bet bezit van bet dorp. De vijandelijke aanvallen in dit vak werden uitgevoerd met groote vastberadenheid. De vyand leed zware verliezen. Vandaag be proefde hfi opnieuw zich van het dorp meester te maken en het ge vecht duurt voort. Be aanval, door den vijand beden- morgen vroeg begonnen in de buurt van Bailleul, werd afgeslagen door. onze troepen en een andere vyande- lyke aanval, welke zich later in den morgen ontwikkelde in de buurt van Merris, bleef eveneens zonder succes. In den loop van den morgen be proefde de vyandeiyke infanterie ook aan te vallen ten Noord Westen van Merville, maar by werd door onze artillerie onder vuur genomen en uiteengejaagd. De vyandeiyke artillerie is heden bedryvlger geweest in de buurt van Albert. Hilsingfors bezet. Beriyn, 15 April. Officieel. Na he- vigen strijd met gewapende beDden, zyn onze troepen, die in Finland zyn geland, krachtig ondersteund door deelen van onze atrydkrachten ter zee, Helsingfors binnengerukt. De duikboot- en miJnoorlOB. Beriyn, 15 April. Officieel. Op bet noordeiyk oorlogstooueel werden 16000 br. reg. t. in den grond geboord. Twee stoomschepen werden by hard nekkige vervolging uit een groot, door kruisers, torpedojagers en vlieg tuigen sterk boveiligd convooi ge schoten. De luehteinvalien op Parijs. Parys^ 14 April. Omtrent den lucht aanval van lt April 's avonds, waarby 26 personen gedood en 72 gewond werden, valt te melden, dat het grootste aantal dooden veroorzaakt werd door een granaat, die in een straat viel, een gat sloeg in het pla veisel en tot de gasleiding doordrong. Hooge vlammen sloegen onmiddellijk uit en klommen langs de gevels van de huizen, waar al de ruiten ge sprongen waren door de ontploffing. De gordynen vatten vuur, er ont stond brand in twee of drie huizen, die gehoel afbrandden. Be muren alleen bleven staan. Tragische too neelen hadden plaats, een btjaard echtpaar, dat den avond by vrienden had doorgebracht, werd door de politie tegengehouden toen zy beproefden bun geheel verwoeste woning binnen te gaan. De reddingstoostellen die den vorigen avond een groot aantal menschen hadden helpen ontsnappen, bevonden zich nog by verwoeste huizen en de brandweerlieden waren daar nog bezig de puinhoopen op te ruimen. In de aangrenzende straten toonden hoopen glasscherven de zware schade, die aan de ramen van de buurt waren toegebracht. Da basehlatlng van Parijs. Be Havascorrespondent by de Franscbe legers meldt, dat ds op stelling van drie vèrdragende Buitscbe kanonnen nauwkeurig is vastgesteld op 1600 M. ten n.w. Creppy en-Laon- nais, (tuuehen La Fère en Lson). Hy gesft nog enkele byzondorbeden en o.a. dat het eerste kanon sprong na het inslaan van een Fransch projectiel. Hy verwacht, dat er apoedig met dit geschut zal worden afgerekend.

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 2