HELDERSCHECOURANT No. 4925 DONDERDAG 25 APRIL 1918 46e JAARGANG n«a»>l»''-iC^eR**m«'f.»8oUor. - «plaag 6500 Abonn»ment»prl|»In d» «tod II.—. per poot H.25, Buitenland 12.26. Lo»«» 3 oont. AdTortcntlén por rogol 10 »on> -f 10 oorlog«too»l«g. Op pagina 4 van dit blki la opganoman: t. ingozondon. 2. Nieuws uitgaven. 3. Feuilleton, enz. DE WEEK. 23 April. Wij hebben - op 16 en de eerste anderhalf uur van den lTen April j.l. doorloefd ,den dag en een stuk nacht van Posthuma", en niemand heeft zïeh in ernst een oogenblik verbeeld, dat de moties-Sannes hot Kabinet-Cort v. d. Linden zouden omvorwerpen. Laten de heéfen had de premier gezegd zich toch vooral niet verbeelden, dat nfijn ambtgenooten en ik verlangen onze taak nog te mogen voortzetten. Het tegendeel is waar; wij hunkeren naar het overdragen van de ver antwoordelijkheid. lat woord., was volkomen oprecht bedoeld, en ieder zal zich levendig kunnen voorstellen, dat ,1e plaiair de gouverner" al zeer lang bij den armen premier is in weken. Gelijk ieder begreep, dat de moties-Sanne» .vertoon" waren, ?oo .ydel" als dit slechts kan wezen. 1» Kamer zou hebben afgekeurd de vermindering van het broodrantsoen, zonder dat tegelijk tegen redelijken prijs aanvullend voedsel in voldoende hoeveelheid beschikbaar was gesteld. Voort» zou ds Kamer hadden de hoeren Sanne» c.a. hun zin gekregen gevorderd hebben, dat,een oordeel kundig gebruik" zou worden gemaakt van de militaire voorraden, in de Stelling Amsterdam bewaard; bet broodrantsoen eerst laDger dan jelf dagen van geldigheidsduur der broos- kaart zou mogen worden, als het .aanvullend voedsel tegen redelijken pi ijs" beschikbaar was gesteld. Einde lijk: beslag op de voorraden by land bouwers, baudelaren en particulieren opgehoopt, en welke voor distributie in aanmerking komen. Waren die moties aangenomen ec niet, gelijk in den nacht van Dinsdag op Woensdag 17 April ge schiedde, met groote meerderheid verworpen het Kabinet zou dan allicht zijn ontslag hebben aange boden. Gevolg daarvan zou zijn ge wesst gelijk mr. Marchant zei slechts verwarring, stagnatie, stil stand. De verschillende maatregelen, die nu op den weg zich bevinden, van Ministerraad tot openbare be handeling in de Staten-Generaal, ze zouden alle stop zijn gezet. Minister Se Jonge heeft aangetoond, hos noodig 't is dat wij de militaire voorraden in de Stelling Amsterdam eerst aanspreken wanneer de nood nog veel hooger ia gestegen. Wat in lente én zomer 1919 zou kunnen 't geval worden... Om ons te helpen door de broodloóze dagen, die kunnen aanbreken onderwijl het wachten is op den nieuwen oogst. Onze Regeering - hesffc minister Loudon aangekondigd is bereid om het jongste aanbod der Ver- eenigde Staten om graan te latsn halen, te accoptoeren, vertrouwend op het woord der Geassocieerden. En afwachtend, of van Sultcche zijde geen belemmering zal komen. Sr. Loudon bleek te vartrouwen, dat dit laatste niet geschieden zou. Maar voorshands (en de vraag is en blijft wanneer?) zal uit Amerika slechts ,eea schijntje" komen. Se ,N. R. Ct." heeft er o.a. met nadruk op gewezen, hoe dringend noodig 't is, dat men begint provisie te leggen voor den zeer boozeu dag, die straks volgen kan. Zoo ia 't. De verwerping van de moties- Sannes was zeer zeker niet op te vatten als eon votum van vertrouwen, dat de grooto meerderheid der Tweede Kamer aan minister Poathuma gaf. Aan zijn goeden, eerlijken wil, zijne toewijding, mag niemand in ernst twijfelen. Maar: er is zeer stellig een tekort aan doorzicht, aan snelheid, vast beradenheid, consequentie van hande ling, ingiijpen. Krasse staaltjes be vatten de bladen telkens van de wijze waarop vooral in het Zuiden des laads? gespot wordt met alle bepalingen van de Sistrlbutie-wst, hoe daar gehamsterd wordt op extra- groote schaal, hos de boertjes fabel achtige winsten maken, al-ontduikend. Nu wordt het toezicht verscherpt. Waarom't niet veel eerder geschiedde, 't is niet te beantwoorden zonder dat men komt tot dat resultaat vau tekort in het gehoorzamen van den ouden, thans zóó noodigen stelregel .Gouverner c'est prévoir" IDat het met 't broodrantsoen weldra mis zou loopen, was ook al lang te voor zien geweest. Edoch We krijgen nu, vau 27 dezer af, eene wekelijksche broodkaart met veel beslommering van duur papier. Over enkele weken vernamen we - zal de koffie op zijn, missen de .kleine luyden" in Patria ook nog hun dierbaar .bakje troost". Plannen zijn in studie om Nederland is de vrede eenmaal teruggekeerd van voldoend graan te voorzien. Prachtig IDat waken voor de helaas nog zoo veraf-schijnende toekomst. Mits men het oogenblik-van-nu, het zeer-benarde, niet uit het oog verlieze. Want de toestand, ook en vooral uit het oogpunt van voedselvoorziening is hachelijk. Se eenheidsworst is op komst en zal, verzekert men, smakelijk zijn. 9e kaas moét, zei de heer Posthuma, het tekort aan brood vergoeden. Maar wij denken weer aan de vermaarde woorden uit het oude sprookje: .Zuster Anna, o zuster, ziet g(j nog niets komen I De relletjes bedaarden. In Sen Haag werd de anarchistisch aange legde Louis de Visser in arrest geno men. En het Revolutionair-socialis tische Comité eischte zijn onverwijlde invrijheidstelling. Bron, kiem van nieuwe onlustet terug. Wat niet ruiten in de groote steden geblindeerd bleven. Dat 't .in de lucht schistèu" (thans door Generaal Snijders ver boden) te Amsterdam een gansch- onschuldig slachtoffer maakte. Dat het plunderen van broodkarren bleef voortduren. 't Blijft gisten. Zeer kras, wel zeer scherp teekenend de situatie, is het telegram van eene organisatie, zoo ordelievend van huis-uit als het Alg. Werklieden-verbond, dat eon telegram zond aan minister Posthuma, waarin gezegd wordt, dat het geduld des volks Is uitgeput en men zich komt er geen verandering zelfs zou aansluiten by een revolutionaire beweging. Caveant consules I De opstootjes, die plaats hadden, werden sléchts gevoed door belhamels en uitschot der bevolking. Maar de ondervoeding en al de ellende, daar mee verwant, zou vreet zij nog dieper in aan de lankmoedigheid der tot nu toe rustige eu betrouwbare bevolking al te harde proef kunnen opleggen. Dat moet vermeden En minister Treub heeft - bij de behandeling van het ontwerp tot heffing van Opcenten-Verdedigings- belastingen, voor de zooveelste maal zijn .grof geschut" doen werken. Hy kwam de Kamer tegemoet door de 160 Opcenten to wijzigen in 60 Op centen gedurende vijfjaron. Maar een stap verder wilde mr. Treub niet gaan. "Verlenging van de Verdedigings- belastingen zoDder verhooging wees hfj af. Do Kamer waarschuwde geen .hoog spel te wagen". Want de toestand is benard. Er moet een half milliard crisis-schuld gedelgd. En minister Treub stelt zich voor, dat in twintig i vjjf en-twintig jaren te doen. Twintig millioen halend uit een erfenissen-belasting en een half milliard, dat tot 200 300 millioen kan slinken, op do waarde vermeerdering van onroerend goed. Sat ia erkende mr. Treub .toekomst muziek". Over ontwerpen van dusdanige strekking zal te oor- deelen hebben het Lagerhuis, dat begin Juli a.s. door Heer Kiezer zal worden gevormd. Hoe '6 ook loopt en welke minister van Financiën straks aan de groene tafel zal komen te zitten: bloeden, opdokken en hoe 1 - moeten we. Uit .alle hoekjes en gaatjes" moet 't voor de schatkist komeD. Da ver hooging misschien tot vijftig procent 1? van de porti ia een der kleine middelen om de generale kas te stijven. Er zullen meerdere volgen. En gelijk mr. Treub heeft ge zegd noch pruttelen, noch de angst om zich impopulair te maken, noch Iets anders zal het onvermijdelijke kunnen tegenhouden. Het .heilige moeten" voor de zooveelste maal gezsgd is voor- loopig de .generale dictator". Predikanta-vrouwen komen nu uit hare dorpen naar stad, met stalen en monsters, om een duitje-extra te verdienen. 'n Nog bruikbaar pakje, dat in de buurt vau Bussum op een vogel- verschrikkers-lat werd gehangen, ver dwijnt in een ommezien De nood brengt zeden en gewoonten van lang vervlogen tijden terug. Zooals het spinnewiel voor garen- spinnen, dat in Limburg weer in eere kwam. Wij leven in periode van nova, verrassingen en do scbrilsto tegen stellingen. Het gouden kalf wordt meer dan ooit en vuriger dan ooit aangebeden en de grauwe nood is machtiger dan ooit Eu steeds kleiner wordt hst getal dergenen, die eene voorspelling zullen wagen over wat uit den baaierd, den chaos ten slotte op de arme aarde zal geboren worden I M*. Antosio. DK OORLOG. Da groota alag In Frankrijk. Aan het front in Frankrijk is het nog steeds betrekkelijk rustig. Slechts werden hier en daar plaatselijke ge vechten geleverd. Zoo meldt het Suitsche legerbericht van 23 April dat de Engelschen tevergeefs ge tracht hebben het verloren terrein bfj het boich van Aveluy te herove ren en door aanvallen aan weers zijden van den weg Bouzincourt— Aveluy den spoorweg ten noorden van Albert te bereiken. Bij de talrijke stormloopen hebben zij groote verlie zen geleden. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de vijaDd ook nog ge tracht ten N.W. van Bethune het Kanaal van La Baaiée over te steken. Be vier dicht bezette pontons, waar mede de overtocht zou geschieden, werden evenwel in den grond ge schoten. Het is nu afwachten wanneer de Duitschers het offensief zullen her vatten. Dat zij het zullen doen is wel als vaststaand aan te nemen de vraag is slechts waar. In dit verband wijst een Fransch bericht op de toenemende vinnige plaatselijke gevechten op verschillende punten van het front. Se Suitschers - zegt het blad verder voeren belangrijke troepenverplaatsingen uit, versterken zich en trekken zich samen, blijkbaar met het doel om het offensief te hervatten. Er ié gèen gebrek aan voorspellingen nopons dé richting van den verwachten aanval. Luden- doiff doet al het mogelijke om zijn tegenstanders ia het onzekere te laten, door van Nieuwpoort tot Verdun het geschut te laten spelen. Maar ons opperbevel kan, dank zij voort durende nasporingen en rochtstreek- sche inlichtingen, de bedoeling van den vijand gissen. Wij voor ons kun nen onmogelijk precies plaats en tijd van den aanval noemen. W(j gelooven J t,het nog maar een kwestie van dagen is. Ainval op Ostondo onZetbrugge. Londen, 23 April Be Admiraliteit deelt medeHedenmorgen vrosg hebben wij een aanval op Ostende en Zeebrugge ondernomen, welke plaat sen door den vijand als basis voor zijn duikbooten en torpedojagers werden gebruikt. Onze zeestrijdkrach ten bevinden zich nog op den terug weg, maar er zijn reeds berichten, waaruit blijkt, dat de aanval goed is geslaagd. tnze strijdkrachten bestonden, be halve uit scncpen, die ter bescherming dienden, uit hulp vaartuigen, eu een zestal in onbruik geraakte kruisers, waarvan er 6, die met beton gevuld waren, volgens de gegeven bevelen door de bemanningen worden ver laten en door ons tot zinken werden gebracht, om de passage te blokkeoren. Nadere berichten zullen worden ge publiceerd, wanneer de schepen zullen z|jn teruggekeerd, ©ver geleden ver liezen werd geen bericht ontvangen. Londen, 23 April. In zjjn beschrijving der operaties tegen Ostende en Zee- brugge zeide Sir Ede Geddes, de eerste Lord der Admiraliteit in het Lagerhuis o.a. het volgende: ,De raid werd ondernomen onder leiding van vice admiraal Roger Keys, don commandant van Dover, terwijl Franache torpedobootjagers hun mede werking varleenden. Zes veroudorde Britsche kruisers, n.1. .Brllllant", ,Si- rius", .Iphigenia", «Intrepld", ,Tüe- tis", eu „Vindictive", alle 20 of 30 Jaar oud, namen deel aan don aanval. Vijf daarvan, gevuld met beton, moes ten zoo mogelijk voor den ingang der havens tot zinken worden gebracht. De .Vindictive" met twee hulpvaar tuigen, vroeger Liverpooloche veer- booten, vervoerden stormtroepen, die de pier van Zeebrugge moestan ver nielen. De „Vindictiva" was speciaal ingericht voor het aan land zetten dar stormtroepen eu voorzien van vlammenwerpers. Alle deelnemers waren vrijwilligers van de .grand floot" en er hadden zich nog voel meer aangemeld. Lichte schepen onder admiraal Tyrwbyth dekten de operaties in het N., waaraan voorts een afdeeling monitors, een groot aantal motor- barcassen en kustmotorbooten, kleine snelle vaartuigen, bemand met hoog stens Z8s personen, deelnamen. Het algemeens plan was het vol gende. Voor Zeebrugge zouden de .Vindictive" en twee hulpschepen, na een krachtige beschieting van een uur door de monitors, de stormtroe pen op de pier aan land zetten. In tusschon zouden drie blokkeerings- achepeu, oude kruisers, zich naar den ingang van het Kanaal begeven, aan den grond gezot en daarna opgeblazen worden. Twoe oude, waardelooze duikbooten, gevuld met ontploffingfl- middelen zouden op het paalwerk loopen om de verbinding tusschen de kust en de pier to verbreken. Te Ostende wau de operatie een voudiger, daar zoudeu n.1. twee blokkeeringsachepen op het strand worden gezet, en voor den haven ingang opgeblazen worden. De resultaten zijn, voor zoover bekend, dat te Ostende twee blok- keeringsschepen op het strand gezet en achtergelaten werden, nadat men ze bad latsn springen. Te Zaebrugge bereikten twoe der drie blokkeeringsschepon hun dool. Zy werden aan den ingang van het kanaal door een ontploffing tot zinken gebracht. Het derde liep aan don grond op weg daarheen. Door kanonvuur an een torpedo- aanval op vyandelyke torpedoboot jagers en andere schepen langs de pier werd daaraan schade toegebracht. Een kustmotorboot rapporteert, dat zjj een vfjandeiyken torpedobooijager welke poogde te ontsnappen, heeft getorpedeerd. Een der beide oude duikbooten bereikte haar doel, vloog in de lucht en vernielde het paalwerk tusichen do kust en de pier. De stormtroepen van de .Vindictive" en van de hulp- schepen .Iris" en .Daffodiel" deden een aanval en streden met de grootste dapperheid, waarby zy hun stellingen langs de pier langer dan een uur verdedigden en aanzienlijke schade en verliezen toebrachten aan de vyandelyke troepen, dia de pier, een batterij, depots voor torpedobootjagers en duikbooten en een groote hydro- planebasis op die pier verdedigden. Het doel van den aanval was in de eerste plaats om de aandacht van de bezetting der pier af te lelden, terwijl de blokkeeringsachepen do haven binnendrongen en het succes was volkomen. Na de landingstroepen weer te hebben ingescheept, keerden de .Vindictive", de .Iris" en de „Baffodiel" ongehinderd terug. Naar gemeld wordt is de „Vin- dictive" reeds op haar basis aange komen en zyn de beide anderen daarheen op weg. De tot dusver opgegeven verliezen der Engelschen zijn één torpedoboot- jager, tot zinken gebracht door kanon vuur van de pier, twee kustmotor booten en twee motorbarcassen ver mist. Volgens de Admiraliteit komt den vice-admiraal van Dover en allen officieren en manschappen de grootste lof toe. Er zfjn voldoende aanwijzingen, dat do toegang tot het kanaal van Brugge waarschyoiyk volkomen is afgesloten en dat aanzienlijke mate rieels schade werd veroorzaakt. Een mislukte landing. Volgens eon Italiaansch bericht van 22 April slaagde een afdeeling van 00 Ooatonrtjkers erin gedurende den nacht van 4 op 6 April benoorden Aucona te landen. ZQ werden alle gevangen genomen. Op Zee. Van Duitsche zijde wordt medege deeld, dat een patrouille Zaterdag middag lu het grensgebied van de Suitsche bocht, benoorden Terschel ling, op een lichte vijandelijke strijd macht stiet, die na een kort vuur gevecht met allen spoed terugtrok. Be vyand liep verscheiden treffers op. De Duitsche strijdkrachten kregen geen schade en hadden geen ver liezen. D« duikboot- oo mljnoorlog. Berlijn, 22 April. Officieel. In de maand Maart zyn in het geheel aan voor onze vijanden nuttige handels tonnage 689,000 ton bruto in den grond geboord. Daarmee is de wereld tonnage, die onzen vijanden by hot begin van don oorlog ter beschikking stond, alleen door onze oorlogsmaat regelen, verminderd met ongeveer 16.469.000 ton bruto. Naar uit Londen wordt gemeld, hoeft hok eerste treffen tusschen een Amorikaansche en een Duitsche duikboot in de Britsche wateren plaats gehad. Be Amerikaan dwong den vyand om onder te duiken en joeg hem op de vlucht door een torpedo af te vuren. Do Buitacher slaagde er niet in om een schot te lossen en werd volkomen door de Amerikaan- sehe duikboot buiten werking gesteld. Een oveneens van Engelsche zijde afkomstig bsrieht, maakt melding van do ongeoefendheid der Suitsche duikbootbvmanningen. Onlangs werd ia de Engelsche wateren een Suitsche duikboot van nieuwe constructie in den grond geboord. Het opmerkeiyke hierby was dat de opvarenden zoo jong en onervaren waren. De machi nist en de luitenant hadden enkel op eon oefenboot gediend. Een van de onderofficieren-machinist was ook in een osfenboot geweest, en wei vier weksn, doch waa daarmee niet op zee gekomen. Met uitzondering van een radio- telegrafist had geen van de overige overlevenden (10 in getal) eenige praktische ervaring behalve die welke aan boord zelf was verkregen. De vier onderofficieren, dia waren omge komen hadden naar verteld werd VJ>n tweo tot vier jaar duikboot- ervaring. Maar de verdere omgekomen leden der bemanning scbynen even weinig ervaring te hebben gehad als de overlevenden. Het verloren gaan vau de duikboot is waarschijuiyk in hooge mate toe te schrijven geweest aan het gebrek aan bevarenheid der bemanning. De overlevenden verklaarden dat er een fcokort is san behooriyk onderlegds onderofficieren voor don dienst aan boord van de duikbooten, en dat, ofschoon er reservebeman- niugen zyn voor de duikbooten, de minderen niet anders zyn dan onge oefende recrutenf Be jongste zware verliezen aan duikbooten hebben, naar het heet, de bemanningen buitengewoon zenuwachtig gemaakt. Er bestaat geen gebrek aan aanwij zingen, dat de Duitsche duikboot campagne bedwongen wordt evenzeer door gebrek aan geschikte duikboot- bemauningen als door de toenemende vernietiging van de booten zelf. De aanbouw van duikbooten is gedurende de laatste paar maanden zeer verminderd. Hst sneuvelen ven ritmeester von Rlchthofen. Londen, 23 April. De correspondent van de Daily Chronicle by het Engel sche leger iu Frankrijk zegt: Richt- hofen's smaldeel vau ODgeveer 30 vechts verkenningsvliegtuigen ver scheen Zondag boven de Britsche linies by het dal van de Somme, maakte jacht op onze vliegtuigeu en zwenkte toen in noordeiyke richting. Spoedig waren ongovoer vüftig vlieg tuigen slaagsalle vliegtuigen binnen een kring van mtjlea in den omtrek mengden zich in het gevecht. H«t kwam tot een algemeenen strijd in de lucht, waarin het onmoge lijk was de strijdenden te onderkennen, maar men zag Ricbthofon slechts 160 voet boven den grond vliegen, toen zyn vliegtuig in het gezicht van den vijand neerstortte. Voor men zyn lijk opnam ontdekte men dat htj door de zyde dicht by bet hart, geschoten was. Londen, 22 April. Reuter's corres pondent by het Britsche leger in Frankrijk seint: Da begrafenis van baron von Rlchthofen, hedenmiddag, was eeD indrukwekkende plechtigheid. De gesueuvelde vlieger is op een vriendelijke, kleine begraafplaats ter aarde besteld, niet ver van de plek, waar hij neergeschoten werd. Een contingent van het koninklijk vlieg- corps woonde de plechtigheid by. Beriyn, 23 April. Don 21sten Is ritmeester Manfred, baron von Richt- hofen van eon jachtvlucht aan de Somme niet teruggekeerd. Volgens onderling overeenstemmende waar nemingen zijner gezellen en verschei den ooggetuigen op den beganen grond zette Richthofen een ytjandeiyk jacht vliegtuig tot op geringe hoogte na, toen hem blijkbaar een gebrek aan den motor achter de vijandelijke linies dwong te landen. Daar het met de landing vlotte, was er hoop, dat Richt hofen ongedeerd in gevangenschap raakte. Een Reuterbericht van 28 April echter lsat geen twyfel meer, of ritmeester baron von Richthofen heeft den dood gevonden. Uit Rusland. De begrooting der maximaiistiache regeering over de eerste zes maanden van 1918 schat de uitgaven op 24} milliard roabei. Se volkscommissaris van fioancién heeft in een zeer pessimistische rede over de onmogeiykheid om een zoo groot bedrag bijeen to krijgen, gezin speeld op de reusachtige sommen, die door de handen van de plaatselijke sovifits gaan. Niemand weet waar die sommen blij?en. Van Duitsche zijde wordt aan Russische bladen ontleend, dat bot onderzoeksmateriaal tegen exezaar „Nikolaas Romanof", door Sorin, voorzitter der revolutionaire recht bank, aan den raad der volkscommis sarissen overgelegd, den voormaligen tsaar beschuldigt, de grondwet her haaldelijk te hebben geschonden en een reeks politieke vonnissen te hebben bekrachtigd. Dan krijgt hy nog de schuld van de bekende voor vallen by de staking in de goudveldon by de Lena, enz. Ook wordt de aan klacht tegen Nikolaas ingediend .wegens het betrekken van Rusland in den wereldoorlog, waardoor mil- lioenen menschen omkwamen". Hikan «n Oogen. Er loopen in ons land onrustbarende geruchten omtrent een min of moor vyandig optreden vau Buitschland tegenover ons land. In verband daarmede schryft het Handelsblad onder meer Er ia allengs een zekere opeen- hooping van Duitsche grieven tegen ons ontstaan en wy hebben, van particulieren die voor zaken geruimen tyd ln Beriyn zyn geweest en daar van dezer dagen zyn teruggekeerd, vernomen dat zy een geprikkelde stemming te onzen aanzien hebben waargenomen niet alleen in officieele milieus, maar ook in handelskringen (de gewone burger blyft er buiten). Die grieven nu uiten zich in politiek opzicht daarnaast staat de eco nomische quaestie van de handels overeenkomst, waarover wy thans niet spreken omdat zy een gansch ander terrein raakt nog slechts in den vorm van toentchen. En wel op dritörlei punt. Ten eerste verlangt men van Duitsche zydo een minder vexatoire behandeling van personen on goe deren door de douanebeambten. Aan gezien deze klachten tot zekere boogt o juist bleken, is toegezegd dat daar aan zooveel mogeiyk zou wofden tegemoet gekomen. Ten tweede is de oude zand- eu grintquaestie herleefd. Men zal zich herinneren, dat Buitschland laatste- ïyk voorloopig deze zaak had laten rusten om het ons tegenover Enge land niet moeilijk te maken. Prin cipieel had de Buitsche regeering echter niets van haar opvatting pryn gegeven evenmin alu wy van de onze. En op dat punt ontmoet men elkaar nu weer. Er wordt opnieuw doorvoer van zand en grind gevraagd en wy weigeren opnieuw dat toe te staan tenzy te onzeu genoege biyke, dat dit materiaal niet wordt gebezigd voor militaire doeleinden. En het komt ons voor, dat het toezicht op het niet militaire gebruik nu zeker wel streng mag zyn daar de Gealli eerden thans allicht zullen onder- stollen, dat het zand en grind noodig is voor nieuwe stellingen in de nieuwe frontliule. Deze zaak, die van het zand en grind, is op 't oogenblik de bebeerschonde in den toestand. Maar er is nog een derde quaestio gerezen die van i6g meer belang kan worden dan do vorige. Buitschland vraagt nameiyk her vatting van hec, sedert den oorlog gestaakte, vervoer ovor den spoor weg Gladbach-Roer mond—Weert- Hamart Heerenthals AntwerpeD. Dat vervoer waa in 't begin van den oorlog door Buitschland zelf gestaakt. Voor ons is deze lfin, die indertyd (wy meenon in 1874) door do Bel gische maatachnppy was aangelegd en later door onze Staatsspoorweg- maatschappij is overgenomen, van weinig of geen belang. Ze Is echter van de» te meer belarg voor het verkeer tusschon Duitschland en Belgiö en er is destyds dan ook by tractaat door ons gewaarborgd, dat wy dit verkeer zouden vryiaten (men heeft hier dus to doen met een soort van Rynvaartakte te land). Nu de Buitsche Regeering hervatting vroeg van het verkeor, heeft onze Regee ring daartegen dan ook niet het minste bezwaar gemaakt maar als vanzelfsprekende beperking vast gesteld, dat do lyn voor geonerlei militair vervoer mocht dienen. Waarop, tot nu toe, van Duitsche zyde geen captie is gemaakt. Men voelt echter wel, dat de zaak van bet gebruik dezer ïyu er eene is, waarin óók heel wat haken en oogen kunnen zitten. Alles hangt, in deze quaestie (die eigeniyk nóg geen .quaestie" is) zoowel ala in die van de zand eu grind, af van de vraag, welke bedoellngon men te Ber iyn heeft met het aanpakken van deze zaken. Gaat het, in het eene zoowel als in het andere geval, alleen om de zaak zelve, dan kan dat meer tot lastige en moeilijke onderhandelingen leiden, tot wryvingmisschiouen ont stemming, tot economisch nadeel voor ons, maar tot niets ergers. Doch heeft men te Beriyn verdere plannen, wil men hot liever laten aankomen op eon oorlog met Neder land, dan af te zien van eenigvoor deel, hoe gering ook, in den vorm van het vervoeren vau militaire be- noodigdheden door ons land hoen, dan kunnen deze beide punten en dim vooral dat van den genoemden spoorweg - uitgangpunten -/.{ju voor eeu Duitsche actie in de richting van het ergste. De bedoelingen vau Duitschland zullen wel eerlang duldeiyk moeten worden, wy voor ons gelooven niet, dat, zoolang de heer Von Kflblmann zyn handteekening zou moeten geven, sen tegenhanger ten aanzien van Nederland is te vreezen van het on recht, waartoe de heer Von Bethmann- Hollweg zyn medewerking ten aan zien van Belgis heeft verleend. Maar de positie van den hser Von Kühl mann wordt minder sterk naarmate die van do militaire party wint aan kracht. Ook zelfs al zou hij aftroden, dan nog is de toestand niet hopeloos. Want men behoeft zelfs van de mili taire party niet noodzakelijk het aller ergste te wachten. Maar een ernstige verergering van de govaariyke moge lykheden zou bet aftreden van dien bewindsman voor ons toch zeker zyn. Wat de houding van onze Regeering belangt, wy meenen te weten, dat z(j geone andere zal zyn dan die van het streng vasthouden aaa de eischen van neutraliteit. Wat er ook gebeure. De Berlynacbe correspondent van de ,N. Rott. Crt.", is, naar aanleiding van de in de Nederlsndache bladen over deze zaak voorkomende pers- uitingen te Berlijn op onderzoek uitgegaan. Van gezaghebbende zyde werd hem verklaard: .Het ia ons onbegrypeiyk, waarom de Nederlandsche pers zoo verontrust is. Het is juist, dat er moeliykhsdeu zyn by de onderhandelingen en dat deze laatste voor het oogenblik slecht opschieten. Dab is echter geen reden voor zenuwachtigheid. Wanneer de Nederlandsche regeering bspaalde wenschen onzerzyds niet in overeen stemming acht met haar onzydigbeid, dan is ons dat niet geheel duidelijk, want die wenschen komen overeen met de bestaande overeenkomst. „Wy gelooven, dat Nederland tot nu toe nooit aanleiding heeft gehad vrees te koesteren voor Duitsche maatregelen vau geweld. Het ia niet ouzo schuld, dat de onderhandelingen zoo laat begonnen zyn en zeker worden deze niet vergemakkeiy kt door een inmenging van een wantrouwen de en geprikkelde openbare meonlng." Het Haagsche Correspondentie- bureau meldde d.d. gisteren Hier ter stede liepen iu de laatste dagen hoogst onrustbarende goruchten omtrent een ultimatum, hetwelk door Duitschland tot onze regeering zou zyn gericht en waarby Duitschland zou gedreigd hebben onze havens te bezetten, indien wy niet aan zekere Duitsche eischen totgeven. Van een zoodanig ultimatum is te bevoegder -plaatse niets bekend. PLAATSELIJK NIEUWS Aanvullingsaganda Gemeenteraad. Voor do raadsvergadering van hedenavond ia verschenen een aan- vulliDgaagenda, waarop voorkomt: Voorstel om ook in 1918 de kermis niet te doen doorgaan. Se omstandig heden, die in de laatste jaren be stonden om de kermis niet re houden, blyven nog ougewyzigd voortbestaan, aldus zeggen B. en W. in hun moti veering. Voorstel tot intrekking van het by raadsbesluit van 80 Jan. 1917 ge vestigd bouwverbod op een perceel grond aan het einde der binnenhaven, en tot aankoop daarvan. In hun toelichting zeggen B. en W. hieromtrent Zooals Uwe vergadering bekend is, was aanvankeiyk over den aan koop, van het Ryk, van dit perceel onderhandeld, tegelijk met de over dracht van de nog ten name van het Ryk staande straten enz. Het Ryk wenschte echter tot publleken verkoop als bouwterrein over te gaan en was zelfs niet bereid om in te gaan op het dezerzydichs aanbod om den grond over te dragen voor de door drie deskundigen te schatten waarde. Tegen het besluit tot vestiging van het bouwverbod zyu destyds door den Ontvanger der Registratie by hoeren Gedeputeerde Staten be zwaren ingebracht, welke bezwaren w(j getracht hebben te weerleggen. BlijkeDs bun ichry ven van 19 Sep tember 1917, hebben Gedeputeerde Staten, om te voorkomen, dat zich tusschen Ryk en Gemeente een con flict ortwikkolen zou, welks omvang niet evenredig was met het gewicht der zaak, zich tot den Minister van Flnancféa gewend met de vraag, of deze wellicht aanleiding kon vinden om te bevorderen, dat de zaak in der minne werd geschikt. Be Ministor heeft zich daarop be reid verklaard om de gemoente in de gelegenheid te stellen den grond behoudens hoogere bekrachtiging te koopen tegen zoodanigen prijs ala baar na schatting door twee deskundigen, vanwege den Minister zou worden medegedeeld. Op de desbetreffende vraag van Gedeputeerde Staten hebben wy, zooala vanzelf spreekt, geantwoord, dat wy ons konden vereenigen met don door dvn Minister aangewezen weg om tot oplossing der mosiiyk- heden te komen. Volgens mededeellng van dea Ont vanger der Registratie is de grond geschat op f 1.60 den M*., zoodat de totale koopprys f 307.60 bedragen zal. Nu de gemeente eigenaar van den grond wordt heeft handhaving van het bouwverbod, een last, die gelegd kau worden op aan derden behoorende gronden, geen zin. Opheffing varbod étalage-verlichting. B. en W. hebbon aan dan Raad een scbryven gericht van den vol genden inhoud Het komt ons voor, dat het verbod van étalage-verlichting thans kan vervailen, mits het verbruik van gas beperkt blyft binnen bet toegestane gssrantsoen. Wy hebben de eer u voor te stellen dienovereenkomstig te besluiten. Adras Babr. KruIJff. Burg. en Wethouders stellen aan den Raad voor om onder eenige voorwaarden aan de firma Gebr. Kruyff, ten behoeve van den door haar voorgenomen bouw van een brandstoffen-pakhuis, te verknopen een gedeelte van do achter haar perceelen aandeVischmarkt loopende braudsteeg. Torpadoboot „9 11". By het lichten van het achterschip der torpedoboot ,G 11", die 80 Maart j.1. nabij Terschelling op esn nfijn geloopen en stuk geslagen is, heeft men hot lijk van den by die gelegen held omgekomen machinist Mar. Res. Bu Hen gevonden. Het stoffelijk over schot Is door de „G 10" te alhier binnengebracht en m afwachting van de ter-aarde-bestelling naar het Marine- hospitaal gebracht. BINNENLAND. Onzt scheepvaart. Het Haagsche Corr. Bureau meldt By navraag aan het departement van buitenlandsche zaken vernemen wy, dat de gevraagde uitdrukkelijke bevestiging van de mondelinge toe zegging der regeering der Vereenigde Staten, dat Nederlandsche schepen, die na 20 Maart binnenkomen in een Amerlkaansche haven, niet in beslag genomen zullen worden, nog niet is ontvangen. Wel heeft de Amerikaan- sche regeering zelve verklaard de wonscheiykheid in te zien eener zoodanige formeele verklaring. Zy moest zich echter daarover vooraf verstaan met de Britsche regeering. Hat ultvaran onzer vlssoharsvloot. Naar men ons mededeelt is de toestemming tot het uitvaren van een deel der stoomvitscbersvloot ter kust visschery zeer spoedig te verwachten. Naar aanleiding daarvan hielden de besturen der verschillende reeders- vereeniglngen Dinsdagmiddag te '8 Gravenhage eene samenkomst. Da Caatrals keukens sn de distributie. In sen circulairs aau de gemeente besturen heeft de Minister van Land bouw medegedeeld, dat hoezeer hy het zou betreuren, iudlen de Centrale Keukens in haar nuttige werkzaam heid zouden worden bsnadeeld, hy met het oog op de beperkte voorraden levensmiddelen, hier te lande aan wezig, geen extra hoeveolheid levens middelen kau beschikbaar stellen voor die keukens. De minister is echter bereid, hoeveelheden levensmiddelen, die eventueel in de gemeenten in beslag worden genomen en dis niet zoo groot zyn dat zy voor distributie onder den iDgezetentn in aanmerking komen, te bestemmen voor de centrale keukens. Nuahtar kalfsvlaaaoh. Se kapt. paardenarts H. Yerberne te Breda schryft aan de ,N. Ct.": Het distribueeren van het vleeich der stierkalveren, komt my voor, niet dat nut af te werpen voor de voeding der menschen, hetgeen men er zich van voorstelt. b voedingswaarde van dit vleesch is over het algemeen genomen nibil, daar nuchter kalfavleescb onryp vleeich is, daarenboven is het vlug aau bederf onderhevig, waartoo ook het vervoer bijdraagt, waardoor veel van dit vleesch voor de consumptie verloren gaat. Uit eeu hygiënisch oogpunt be schouwd is ouryp vleesch eeu niet aanbevelenswaardig voedingsmiddel en is het de vraag of het veelvuldig gebruik daarvan te verdedigen is. Ontbljtvoedsel. De keuringsdienst te Leiden heeft by een winkelier 100 pakjee .ontbyt- voedsel" in beslag genomen, die by onderzoek tarwemeel bleken te be vatten en verkocht werden tegen f 1.20 per pakje van V» K.G. Oe geneanten d» dividend- en tantième-belasting. Se Tweede Kamer heeft Dinadsg het wetaontwerp Inzake de heffing vau opcenten ten behoeve vau de gemeenten op de dividend- eu tan tième-belasting zonder hoofdeiyke stemming aangenomen. Verhooging van da oorlogawlnat- bolaatlng. Het dezer dagen door den minister van Financiön in de Tweede Kamer aangekondigde wetsontwerp tot ver- hoogiDg van de oorlogswinstbelaating van 30 op 10 pet. is thans by den Raad van State ingekomen. Do Rükomlddoloii. De opbrengst der Rijksmiddelen over de maand Maart is weder gunstig geweest. Ia vergeiyking met de over- eenkomstige maand ln 1917, werd ongeveer 13 millioen meer ontvangen. Het grootate deel dezer vermeerdering komt voor rekening der Inkomsten belasting, waarvan de opbrengst die van Maart 1917 met ruim 1.2 millioen overtrof. De vermogensbelasting bracht ruim 1} ton meer op. Verder werd meer opgebracht door den accijns op zout en op bet geslacht (f 885 209 m»8r). Be zegelrechten, w.o. begrepen is de Beursbelastlog, en de registratierechten brachten resp. 4 ton en 1 millioen meer op dan in Maart 1917. Hiertegenover staan verminderin gen in de opbrengst vandenaccyna op het gedistilleerd (ongeveer 1.8 millioen mindef), den bieraccijns on de hypotheekrechten. Uit dit laatste middel werd niets ontvangen, tegen f160.769 in Maart 1917. Uit de wisselvallige successie rechten kwam ruim 6 ton minder. De invoerrechten liepen teruc van f 1.210.782 in Maart 1917 op f 666 646 in de afgelóopen maand. Daze op- brengat, evenals die dor loodsgelden, welke slechts f18.456 opbrachten tegen nog f24.984 in Maart 1917, wyst wel op de groote moeliykheden welke onze handel ondervindt. Ook het Statistiekrecht en de Domeinen brachten minder op dan in Maart 1917. In de S eerste maanden van 1918 werd ultdeRyksmiddelenontvaDgen f 64.787.987 (in de 8 overeenkomstige maanden van 1917 f47 919.879). De opbrengst overtreft 8/12 der raming voor 1918 met ruim 6 ton. Uit de belastingen ln verband met de buitengewone omstandigheden (Oorlogswinst- sn Verdedigingsbelas- tingen) werd f21.095 581 ontvangen, terwyi de opcenten ten bate van het „leenlngsfonds 1914" f8.806.901 in de schatkist brachten.

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 1