COURANT Eerste Blad. Hotel „BËTlEVUE". No. 4932 ZATERDAG 11 MEI 1918 46e JAARGANG Ultgevor: C. DE BOER Jr., Helder. - Oplaag 6500 »x. - Abonnement»prl|» i In do »lad Mper poot 11.25, Buitenland 12.25. Lo»mp ex. 3 pont. Advarlemlèn per rap»! 10 a»nl 10 oorlofl»toa»lag Op- etj ondergang van Zon an Maan «n tQd van hoogwater (Texel). (Zomertijd). 52f; Mei. op: ondu: op: ondor: v.m.:n.m. KondAK 12 m. 6.14 a. 11.21 0.13 8.40 10.10 10.80 MaandaK 13 7.16m. 0.9 0.11 8.42 10.65 11.20 Dinsdag 14 8.24 0.44 5.9 8.44 11.85 0.5 Wotnsd. 16 9.86 1.- 6.7 8.46 0.16 0.60 Donderd. 16 10.48 L12 5.0 8,48 0.60 L- Vïfidag 17 11.68 d 1.84 6.4 8.60 1.80 1.S0 Zaterdag 18 a. 1.6 1.63 0.8 8.02 8.20 2.20 DE WEEK. 7 Mei. Wy weten nu, sinds Zondagochtend 5 Mei, wat het Nederlandseh-Buitsch geschil had te beduiden. Wjj weten cok, dat het uit de wereld ia. Alle misverstand is uit den weg geruimd, verkondigt hot communiqué van mi nister Loudon. Er is geen stofje meer aan de lucht. Van pressie, door Duitschland op ons uitgeoefend, geen sprake. Van een dreigend ultimatum wordt niet gerept. Van een wensch, door de Berlijnsche heeren te kennen gegeven om troepen en krijgsmunitie door Limburg ts voeren, geen sprake. Be zaak is naar genoegen en tot bevrediging van beide partijen ge schikt. Be militaire periodieke en verdere verloven,' die stop waren gezet, worden weer verleend. Be bewolking in. het Oosten" is weg- gedreven. Totaliter. Wij vermoedden 'fc al. Wij ademden al vrijer in de lucht vau ontspanning. Wij hadden reeds gezien, op het eind der vorige weok, toen de premier en Exc. dr. Loudon in de Tweede Kamer verschenen, dat hunne gelaatstrekken .ontplooid" waren; dat zij er heel anders, veel vrooiyker en genoege 1 ijker uitzagen dan een woefc tevoren. Op dien Donderdag en Vrijdag, toen jhr. Loudon in de Eerste Kamer de zand- on grintkwestie eene .zeer ernstige" noemde en (ln de Tweede Kamer) zelfs den toestand als .ern stig" aanduidde. Toen allerlei mili taire maatregelen werden genomen, dis al zeer spoedig konden worden opgeheven. 't Ia een goede, blijde boodschap, aan den vooravond van Hemelvaart- feaj.tdag, geweest, die het Haagache Plein ona bracht. En zij viel samen met de eigenaardig optimistische wijze, waarop de Eagelache gezant bij ona Hof, de heer Townley, zich bij de openening van Townley-hall, hot Haageche verblijf van de Ehgel- ache gc-ïo terneer do u, uitliet over het perspectief op herstel, terugkeer van den vrede op aarde.... Wij zijn dankbaar en verheugd over het .Communiqué" van Buiten- landsche Zaken over her weêr nor maal worden van de Nederlandsch- Buirache verhoudingen. En wij vragen ona af, welke aanleiding Exc. Loudon eigenlijk had om den toestand ernstig te noemen Z(ja er diqgen gebeurd, woorden gewisseld, die men geheim houdt? Bevat de officieels mededee- ling wel de waarheid, maar niet de geheelo 't Ia nutteloos zich te verdiepen indezeen dergelijke vragen. Terwijl 't krachtverspillend, ontmoe digend ia om zooala de alarmisten en jaremiöoronda weeklager» natuur lijk doen uit te roepen, dat nu „de beurt aan de Geassocieerden" is óm ons bange uren te berokkenen. Da tijding dat Engeland van 15 Mei een nieuw gedeelte van do Noordzee voor de scheepvaart gevaarlijk heeft verklaard is zeker niet zeer vroolijk. Maar minister Pleyta seinde op 1 Mei naar Batavia, dat de vaart tuaschen ona Indiö en Amerika weer vrij ia; eene vertroosting dus. Eu de „Hol landia" zal over enkele dagen vau Buenos-Ayr9s vertrekken, met 7500 ton meel aan boord voor Patria. Dat beduidt oen week brood voor het Nederlandsche volk. Een klein begin dus. Dat moed geeft om te verbeiden, wat er in de praktijk van de graan- voorziening door Amerika zal terecht komen. Uit economisch oogpunt bekeken, blijft de toekomst duister. Steenkolen komen nagenoeg niet aan. En indien de aanvulling door onze Limburgsche mijnen er niat was, wij zouden er zelfs in periode van ras lengende dagen en zomertijd slecht voorstaan. Boch, de tijd vliedt voort met groote snelheid. Be kentering tus- «ellen lsnte en zomer en daarmee tuaschen 'fc lengen en 't korten vau do dagen is er véór wij 't recht beseffen. Wèl zeor noodig is dus om in afwachting van wat het oeco- nomisch .Abkommen" met Buitsch land zal te lezen geven en wanneer die overeenkomst zal gestipuleerd zijn eindelijk - ook met de .zwarte diamant" behoedzaam-zuinig om te gaan. Besluit hot Lagerhuis volgens het voorstel, door da politieke fractie aanhangig gemaakt, dan zal eene Staatscommissie van 18 vaderlanders, die bereid zullen worden bevonden hun krachten aan die taak te geven, eerlang hebben te onderzoaken, hoe de voorziening van ons land met Jevensmiddelen in haar werk ging; hoe daarbij de belangen van land bouw, nijverheid en handel werden behartigd. Die enquêtte taak is een zeer omvangrijke en zeer nuttige. En 't was een goede gedachte om niet de stervende, nog metwerk overladen Kamer te belasten met eene opdracht, welke zij immers slechts in naam en nooit naar bo- hooren zou hebben kunnen vervullen. Tegen het einde van deze Mei maand weten wij nu allen zal de in 1913 gekozen en na de Revisie „bevestigde" Tweede Kamer nomi naal ja nog bestaan. Boch behoudens zeer buitengewone om- aiandigheden - geen teeken van leven meer geven. Zij heeft inderdaad nog heel wat af te doen vóór haar dood. Terwijl de Senaat nog o.a. da Indische Bogrooting 1918, hot Distributie- ontwerp en do Zuidorzee-demping moet behandelen in opanbare zitting. Op Donderdag 2 Mei werd do verkiezingsstrijd eigenlijk .ingelsid' in het Lagerhuis door de verwoede, hartstochtelijke rede-Van Vuuren tegen het Linksche plan om het ontwerp Duya tot instelling vau Ouderdomsrente erdoor ta drijven, bij partij meerderheid. Nadat de chr. historische afgevaardigde voor Apel doorn, de heer Snoeck Henkemans, Links bezworen had, op gemoedelijken toon, om dat plan te laten varen. Wij weten het ontw6rp-Buya zal er ln de Tweede Kamer komen. En de kans, dat de Recbtsche Senaat 'fc zal verwerpen, is zeker niet zeer klein. Zou de heer Duys, de eerste onder teekenaar van het ontwerp, dat is ingediend door alle Linksche fracties behoudens de vrijliberalen, aangewezen worden om het in de Eerste Kamer te gaan verdedigen, dat vooruitzicht van .Duys in den Senaat" zou de tribunes zeker prop- en eivol doen stroomen op den dag, dat de roode schepen zich naar den achtbaar-deftigen Senaat moest begeven; zich stellen onder de een «uur van een generaal Van Voorst tot Voorst De Tweede Kamer arbeidde in de achter ons liggende week overigeus met kalmen spoed. Minister Treub zegevierde .sur toute la ligne" bij de Opcenton-Verdedigingsbelastingen, alsook bij de wijziging-Vermogens belasting, waarbij Z.Exc. zich .bon prince" betoonde, het amendement- Van Beresteijn (schilderijen en andere kunstvoorwerpen vrijlatend voorden fiscus) overnemend, schoon dan schoorvoetend. Ook de instelling van een Handelsregister is behoudens eindstemming gereed gekomen. En minister Ort kwam de Kamer zóóver tegemoet, dat hij het bijhouden van het Register wilde opdragen aan de Griffiers der Kantongerechten tot dat de Kamers van Koophandel in Patria hun groote reorganisatie zullen hebben ondergaan. Welke „metamor- ie" bij de wet zal plaatshebben. Het ontwerp-Handelsregister is trou wens de .aanloou", de voorbereiding tot deze reorganisatie. Van die jongnte Parlements-week valt nog aan te stippen, dat minister Lely een ptJniyk éehecje leed door dien de post ad f 120,000, later ge komen bij de kosten voor inrichting van een gewezen fabrieksgebouw te 'sGravenhage tot zetel van de Post- chèque-en Girodienst werd verworpen met 37 tegen 24 stemmen. Er was vroeger reeds ruim een ton gouds voor dat doel gevoteerd en minister Lely verzekerde toen, dat alles tip-top zou zijn 1 Het bekende .hinkende paardje", 't zeer lastige en vaak kostbare, kwam ook hier achteraan. En de f 120,000 extra-kosten zijn reeds besteed IToch weigerde de Kamer den post goed to keuren. Dat mag een voortreffelijk antecedent heeten. Alts oppervlakkige en licht vaardige becijferingen hebben den Staat al .koopjes" genoog bezorgd. En het leelijke spreekwoord, dat ,de Staat geen woduwvrouw" is, heeft in dezen tijd zeer stellig al zijn waarde en beteekenis verloren 1 Ook in de jongste spanne tijds wisselen gestaag licht en schaduw. Wij hadden de schokkende jobstijding vau het ongeluk met de Frans Naerebout". Er was bet bericht over 't onder zijn patronaat nemen door den Staat, vau de werkelijk verras sende en veelbelovende ijzer- en staaluitvindingen des heeren Aarts, waarvan ook ernstige en tot oordeelen bevoegde lieden zich veel voor de toekomst voorstellen. Op het terrein der kunst was er de treurigs, voor den breeden kring van zijn vrienden schokkende tijding van Cor Schulzo's dood, juist een maand na zijn jubileum en de tijding, dat bij Kon. Besluit eene Commissie van Advies is ingesteld voor de muzikale kunst. Waarmee toch de legende, dat kunst te onzent als _,geen regeeringazaak" wordt be schouwd, tot het verleden zal zijn verwezen. De blijde tijding, vau het Haagecha Plein gekomen, heeft voor 't oog6nblik alle nayelen weggevaagd. Genieten wij van de achoone, rustige uren. Storm en bewolking kunnen nu im mers telkens en eensklaps opdagen 1 Mn. Antonio. PLAATSELIJK NIEUWS. Zilveren Jubileum Zeevaartschool. In een gedeelte onzer vorige oplaag drukten wij hst begin af van het verslag der feeeateltjkheden inzake het 25-jarig jubileum der Zeevaart school. Wij laten dat begin hier nog maals volgen en voltooien thans ons verslag. In een zeer bescheiden hoekje weg gestopt van het oude Vliegend Blaadje van 12 April 1898 stond het berichtje, dat de Zeevaartkundige School, tot wier stichting ten vorigenj are besloten waa door den Raad, 10 April was geopend. Op keurige, smaakvolle kaarten, op geschept Hollandach carton, met eenvoudige randversiering in rood, worden door ons gsmeentebsstuur thans de uitnoodigingen verzonden ter bewoning van het 25-jarig bestaan dier school. In de fraai- versierde Casino-zaal, waar langs de wanden statige palmen, en frisch groen de illusie wekken van «en zomertuin, waar vele vlaggen draperieën vormen of als festoenen langsheen de wanden zijn geslingerd In de zoo gezellige koffiekamer, waar gemakkelijke rieten clubstoelen de gewone hebben vervangen en rondom gezelscbapstafeltjes de gasten verbeiden, zou straks de receptie, ten stadhuize aangevangen, worden voortgezet. Be tegenstelling is evident en bewijst hoe ons gemeentebestuur hst oog open heeft voor de groote beteekenis, die deze onderwijs-instel- ling in de vtjf-eu-twintig jaar van haar bestaan heeft verkregen. Te 1 uur Woensdagmiddag werden op het gemeentehuis de invités van het gemeentebestuur ontvangen. Behalve het DageUjksch Bestuur, zagen wy daar verschillende leden van den Raad, directeur en leararen dor school, het bestuur der Handelsavond school, directeur en leeraren van de R. H. B. S., hoofden vau scholen, 't bestuur vau „Helder's Belang" en vele militaire en burgerlijke autori teiten. Da ingang van het Raadhuis was met groen smaakvol versierd; leerlingen der Zeevaartschool in hun nette uniform, stonden ter ontvangst op de pui van het Raadhuis en in de vestibule gereed. Nadat alle gaiaviteerden in do raadzaal waren vereenigd, nam de Burgemeester der gemeente, de Heer W. Houwing het woord: Nu Ö9 Zeevaartschool 25 jaar heeft bestaan, zoo sprak Z.E.A.B., heeft het Gemeentebestuur gemeend dezen dag niet onopgemerkt voorbij to moeton laten gaan, aangezien de gemeente met voldoening terug mag' zien op deze periode. Oorspronkelijk op bescheiden schaal opgericht, heeft de instelling zich ontwikkeld tot eene inrichting waarin tbans 130 leerlingen hun kennis op doen. Van een nietige inrichting is z(j geworden een groote Zeevaartschool. der leerlingen ia afkomstig uit gemeente. Daarin vonden wjj aanleiding tot vreugdebetoon, al moet dit met het oog op de tijdsomstan digheden beperkt blijven. Wij meenden het programma te moeten openen met een officieels ontvangst ten Raadbuize van Réu- niBten en autoriteiten, die belang in i inrichting stelden. Aangenaam is het voor ons dat zoovelsn gevolg aan deze uitnoodi- ging gegeven hebben, waaruit wij concludeeren, dat de school in hun dankbare herinnering bleef. Wij zijn dankbaar, dat wij bewijzen ibben, dat onze leerlingen geen slecht figuur maakten en den naam der instelling hoog hielden. Verschei- stoffelijke bewijzen daarvoor ontvingen wij van groote maat schappijen bewijs dat onze leerlingen bij hen gewild zijn op schepen en kantoren. Spr. brengt dank aan de autoritei ten voor hunne medewerking tot den bloef der Zeevaartschool. In do eerste plaata aan den In specteur van het zeevaartkundig on derwijs. Tot zijn leedwezen heeft deze héér geen gebruik kunnen ma ken van de invitatie. Zyne medewer king ia een voornam® factor geweest voor het succes dor school, wij heb ben haar altijd ia ruime mate on dervonden, en Bpr. hoopt, dat zij zal blijven een eerste instelUng op dit gebied. Gevoelig was het Gemeentebestuur voor da attentie van z(jn Excellentie den Vies-Admiraal, aio persoonlijk verhinderd zijnde zich liet vertegen woordigen door zijn oudoten officier, den kapitein ter zee Hoog. Het Ge meentebestuur waardeert het, datZ.E. nog tijd en lust gevonden heeft in deze dagen, waarin zijn werkkracht zoo van alle kanten in beslag wordt genomen, de school te denken. Spr. verzocht den bijzondere® dank aan" don Admiraal te willen over brengen. Spr. brengt vervolgens dank aan den Directeur van 's R(jkaweif en de Commandanten van Hr. Ms. „Aijsh" en van „Speijk," alsmede van het Kon. Instituut. Ook overste Snellen brengt spr. dank, die steeds de belangen behar tigd heeft van verschillende gemobi- liaeerden. Tenslotte dankt spr. de commissie vau Middelbaar Onderwijs, voor de wijze waarop zij haar taak: behartiging van de belangen der Zeevaartschool heeft volbracht. Groote voldoening ia het ons den heer Visser, den eet aten directeur der Z.V.S. in on* midden te zien, die een vehe reis daartoe moest maken. Spreker zou kunnen eindigen, maar te kort doen aan zijn taak, indien hij niet openlijk uiting gaf vau do tevredenheid van het gemeentebestuur ovsr do wijze waarop het onderwijs geleid wordt. Een gemeenteboBtüur kan op nog zoo onbekrompen wijze alles» voor het onderwijs beschikbaar stellen, de resultaten ervan worden gedreven door de leeraren en de resultaten van hst onderwijs der laatate jaren aan de school gegeven, zijn daarvan een overtuigend bewijs. Spr. brengt hulde aau den Directeur en leeraren voor de taaio energie en den onverdroten ijver, waarmode zich aan hun taak ga?en. Be direc teur stelde zich geheel beschikbaar, en liet zich niet terneerslaan door ontmoedigingen. Met de hem ten dienste staande middeien bereikte hij wat hij kon. Moge da school nog lang onder zijn leiding sn met aller ateun groeien en bloeien! Ik noodig U allen uit een glas te drinken op den bloeider zoovaartichool en op Directeur en leeraren Do kapitein ter zee W. H. C. Hoog* nam vervolgen» het woord om na men» dan Vies-Admiraal de geluk- wenschen aan Burgemeester en het Gemeentebestuur over te brengen. Het moge hen thaD», zoo zeide spr., eene voldoening zijn, dat 25 jaar geleden door wils en vooruitziend besluit van den toenmaligen raad de mogelijkheid geschapen werd tot op richtingeenerZeevaartkundigeschooi, die weldra bleek in eene bestaande behoefte te voorzien. Vele elementen uit onze oude, roemruchte koopvaar dijvloot heefr. zij in die vijfentwintig jaar afgeleverd. Ik zeg „roemruchte" en terecht, reeds lang vóórdien droeg zij dien eerenaam, maar vooral in deze oorlogsjaren wordt van haar beleid veel geöischt. Ingezonden mededeellng. Telef. Interc. 49. Café-Restaurant. Wllhelmina biljart. liigiiiiii giligio ii bat tinlru dar itad. Specials gelegenheid voor partijen. Vergaderzalen disponibel. Spr. wenscht gemeentebestuur, leerlingen on oud-leerlingen geluk met dit jubilé, dat zü ongetwijfeld met genoegen zullen vieren. Ü9 ma rine en de landmacht zijn aan de gemeente veel dank verschuldigd voor de gelegenheid, die zij gegeven beeft aan de gemobiliseerden om het mogelijk te maken, dat zij hunne studie» voortzetten. Tal van jonge lieden moesten, by de mobilisatie van 1914 plotseling hun studie in den steek laten; thans kunnen zij hun vrijen tijd weer nuttig maken en zich verder bekwamen doordat de gemeente hen 4n de gelegenheid stelde de leasen aan de Zeevaartschool bijtewonen. Van hoeveel belang dit is, mogen de volgende cijfers bewij zen er zijn in totaal 276 gemobili seerden in oefening geweest, daarvan zijn er tbans nog 49 op de school. Van die leerlingen zijn er 116 in totaal geslaagd. Het was den Admiraal een behoefte daarvoor dank te zoggen, en spr. eindigt met dort wensch dat de Zeevaartschool moge' groeien en bloeien 1 Nadat de eerewijn was geschonken, werden de aanwezigen in den tuin vau het raadhuis gekiekt, en begaven zich hierna naar Casino. Aldaar waren reeds vele dames en heeren aanwezig, ook vele leerlingen der school. Zij werden allereerst toe gesproken door den wethouder van onderwij», den heer G. de Ven. Deze drukte zijn voldoening uit over i grooto opkomst, bewijs van aller belangstelling in de school, en bracht dank aan alleu, bizouderlp aan den heer Hoog, die namens den Vice-Ad miraal kwam, en don heer Visser, oud-directeur der instelling, die het kir/d, voor 25 jaar ten doop heeft gehouden. De beer Visser kan te vreden zijn o?er den groei en ont wikkeling van dit kind. Die groei was te voorzien, want de grondslagen waren solide, waarop de school ge vestigd was. Van vele kanten is sympathie be tuigd met dit jubilé. De opperbevel hebber sttlde verschillende medailles beschikbaar voor de wedstrijden van Hemelvaartadrg, verder de Vice-Ad- miraal, ds directies van groote Scheepvaartmaatschappijen en vele anderen. Het gemeentebestuur is dankbaar voor deze blijken van be langstelling en waardeering. De bloei der school is in de afge- loopen jaren steeds crescendo gegaan zooala de Burgemeester ntraks al op merkte, zijn 80% der leerlingen af komstig uit den Helder. Deze bloei is in de eerste plaats te danken aan der. ijver van den hear vau Mierlo. Spr. brengt tenslotte dank aan den directeur en do leeraren, en roept do leerlingen op tot gerosdzijn voor huu taak als de maatschappij hun werkkracht eiecht. Thans was hst woord aan den heer Van Mierlo, directeur der in stelling, die op vaak geestige en levendige wijze de geschiedenis der school van baar stichting af naging. Opgericht op 1 April 1893, werden de lessen geopend den llden van die maand. Het begin war zeer beschei den: in één lokaal, ingericht in een vroegere touwslager!) op de plaats waar thans bet Ziekenhuis staat, mossten alle lessen worden gegeven. In datzelfde lokaal had ook d8 be deeling plaat» van de algemesne armen. Ba opening der school had op die werkzaamheden geen invloed bsurt om beurt werd nu eens ie» gegeven, dan weder had de gewone bedeeling plaats. Do moeioljjbeden voor de leeren waren vele: in dat ééGe lokaal stonden ze met hun drieön les te geven, twee aan oen tafel, de dorde in een hoekje. Do resultaten waren alleszins be vredigend. Dat dit zoo was, is te danken aan de begeestering van don directeur, den hoer Visser, die van het onderwijs terechtbracht wat men er-redelijkerwijze van kon verwachten. Spr. brengt dien heer daarvoor hulde. De school begon met 7 leerliDgeo, en 4 voor den atuurmanscursus. Bit lijkt weinig, doch in dio dagen was dit aantal bevredigend. Bo inrichting te Amsterdam was ook slecht be zocht. Het was toen het overgangs tijdperk tuaschen zeil- en stoomvaart, on wettelijke diploma's voor ds koop vaardij waren niet veroischt. Do finantieele positie van bet personeel was niet erg schitterend: één van do leeraren, met een werkdag van 10 uur, genoot f200.— salaris. Spr. betoogt hoezeer het de eerste jaren de inrichting aan medewerking van de zijde der gemeente mangelde. In 1894 was het aantal leerlingen 15 voor stuurman, waarvan 10 slaag den, d. i. 40 Langzaam breidde de school zich uit; zóó geleidelijk ging dit, dat men voor de uitbreiding der klassen een schot plaatste in het eenige lokaal, en daarvan aldus twee maakte, 't Bracht icconvenienten mee, want van de leeraren waren er twee met 6en* bizonder zwaar geluid, zoo dat de samenstelling van het les rooster, waardoor vermeden moest worden, dat beider stemmen tegelijk klonken, veel hoofdbrekens aan don directeur kostte. Langzaam ook wer den de instrumenton aangevuldhet eene jaar dit instrument, het andere dat, dan weer een jaar geen instru menten, maar eenige noodige boeken. Toen men een sextant aanvroeg, kwam er geen antwoord meer van het gemeentebestuur; die was zeker te boatbaar. Deze toestand was vol strekt geen unicum, integendeel, regel in het ganscbe land. In 1895 bad bet eerste eindexamen plaata. Alle 6 leerlingen slaagden. Ia later jaren, toen van hoogerüacd het groote belaag van goed zeevaart kundig onderwijs werd ingezien, nam de tweejarige cursus in bloei toe. Na veel moeilfjkhedon en gesukkel word 1 Jan. 1902 het tegenwoordige pand aangekocht en ingericht. Daar had men de noodige comfort, het personeel breidde zich geleidelijk uit. Io dat jaar trad ook spr. in functie, en neeft vanaf dat oogenblik al zjja sympathie en werkkracht aan de in stelling gegeven. Hot aantal leer lingen bedroeg in 1917 247, van de 116, die in dat jaar examen deden, bereikten 94 huu einddiploma. Ds dag der mobilisatie, 1 Sept. 1914, was voor de school een ge wichtige dag. Twee der leeraren en de directeur werden onderdo wapeneh geroepen, kregen'echtor later de ge legenheid hun functie te hervatten. Spr. brengt woorden van dank aan den Vice-Admiraal voor hetgeen deze in het belang van het onderwijs gedaan heeft en verzoekt de san- wazige leerlingen door van hun plaatsen op te staan hulde to brengen aan Z.E. Ook den luit. kolonel Snellen, den man, die naast den Admiraal staat, en wien wjj allen hoogachten, die steeds hielp waar zijne hu'p ge vraagd werd, wordt dank gebracht. Jaren en jaren zal zyn naam in dankbare herinnering blijven. Be school is in de afgeloopen jaren vooruitgegaan, maar dat kon alleen doordat achter het personeel een gemeentebestuur, stond dat met energie alle maatregelen nam, dis noodig waren. Tüar.s hebben wij aan het hoofd van ons gemeentebestuur een oud-zeoman, en zoo ooit, dan geldt voor hem het spreekwoord oude liefde roest niet. Met oen driewerf hoera voor den Burgemeester werd sprekers rode besloten, Be heer Be Ven herdacht Dog den toonma'igen wethouder Vos, die eigenlijk de man is geweest waaraan de Zeevaartschool haar oprichting te danken heeft. Boor zijn krachtige medewerking is de instelling thans 25 jaar geloden gesticht. I®. de ge schiedenis der Zeevaartschool neemt hij een eereplaats in. Over den huidigen directeur spre kend, drukte spr. zijn wensch uit, dat wij den heer Van Mierlo uog lange jaren als directeur der school mogen behouden. Alanu betrad het podium de heer Dr. do Boer, privaat-docent aan de Amstordamsche Universiteit, die eene historische uiteenzetting gaf van de totstandkoming van het Noordzee- kanaal. Men heeft destijds de in 1848 verschenen brochure van de heeren Faddegon eu Cloppenburg meestal aangevoerd als de oorzaak van het ontstaan van bet Noordzeekanaal. Spr. toonde achter, aan de hand van officieele bescheiden aan, dat het meer de naijver waa van Amsterdam tegenover den Heider. Amsterdam zag in den Helder een concurrent, en in de opkomst van deze laatste plaats na het graven van het Noordhollandache Kanaal, een directe bsdreiging. Wij zullen, wegens de uitgebreidheid van dit verslag uit deze rede niets meer vermelden. Voor óe leden der huidige Economische Commissie he»fi zij ontegenzeggelijk belang, zooals de heer Be Ven toen hij Bpr. aankztide, ook aanvoerde. Neg werd het woord gevosrddoor den heer Leegwater, die namen» de afd. Helder dec Loodsenveraeuigiug dank zegde voor de uitnoodiging en de beate wenschen uitte voor den verdsren bloei der school. Ook de positie der loodsen staat in nauw verband met den bloei dor school, want herhaaldelijk komen zij in aan raking met machinisten en gezag voerders der koopvaardij. Vele der loodsen zyn dan ook op deze Zeevaart school geweest. Met ciMio dankzegging van den heer Be Ven aan aanwezigen was deze feestelijkheid afgeloopen. Woensdagavond werden, nadat des middags het officieele programma was afgeloopen, de eigenlijke feeste lijkheden ingezet met een feestavond in „Casino", waarop een varioerend program werd uitgevoerd. Ia de feestelijk versiorde zaal hield de directeur der school, de heer Van Mierlo een welkomstrede. Hijhoapte dat het in den loop van den avond zou mogen blijken, dat da leden van Z.V.S. en hun konnisren alles gedaan hadden om ons eon aangonamen avond te bereiden en wees op de vele voorberoiding en het hoofdbrekens voor de regelingscommissie. Do moeieltjkhoid was de ongetwij feld groote toeloop voor dezen avond. WU waren bang dat Casino te klein zou zijn, en het heeft er waarlijk veel van. Onze voldoening is groot, maar spr. vraagt vau do zijde van het publiek inschikkelijkheid in den meest letterlijken ziu dea woords, teneinde het terrein vrij te laten voor de danslustigen. Spr. herinnerde aan de wedstrijden op Hemelvaartsdag. Het en thousiasme voor dezen avond doet ook daarvan het beste verwachtende beschik baar goetolde prijzen zullen het doon aanwakkeren. Spr. brengt dank aan bet gemeente bestuur en aau do verschillende stoomvaartmaatschappijen voor de beschikbaarstelling van verschillende prijzen. De taak dor jury zal geenszins gemakkelijk zijn, daar natuurlijk, hoe gaarne wij dat zouden willen, slechts één eerste prijs kan worden behaald. Spr. deelde nu het opgestelde feest programma mede. De volgorde was ongeveer: „ongeveer", omdat een zeeman wel eens van koers ver andert en deze volgorde ook niet een wet van Meden en Perzen ispolo- uaiae en wals, revue, op te voeren door leerlingen der Zeevaartschool, daarna weer dans, ballet onder leiding vau m*j. H. S. Polak, dansmuziek, en tot slot een „schets uit het zee mansleven". Spr. herinnert aan hetgeen de ver- aoniging Z.V.S. voor bet welslagen vau die feest gedaan heeft. Haar prestaties verwekken, bewondering; zij hebben inderdaad iets bereikt wat spr. niet voor mogelijk hield. Aan huu leider, denbeer Jan de Vos, brengt 3pr. in 'fc bizonder huid*, en hoopt, dat het hem, zoo lang hij nog hier is, gegeven mag zijn, zijn tijd aan de vereeniging te wijdon. Dit feest zal de kameraadschappelijke geest onder de machinisten bevorderen. Deze rede werd met donderend .pphusherhaaldslijkgeinterrumpeerd. Onder leiding van den heer M. P. Polak werd het bal thans geopend door don Burgemeester met mevrouw Van Mierlo, terwijl de kapitein ter zee Hoog mevrouw Houwing geleidde. Aanvankelijk was de animo zoo groot, dat in drie gedeelten moest worden gedanst; later, toen de in do revue vereisebte jongelui succes sievelijk achter de schermen ver dwenen, kwam er voor de andoren wat ruimto. Het bal was zeer ge animeerd. Van het verdere programma 't was inmiddels bij tienen geworden hebben wij alleen de revue gezien. Z(j gaf eon beold van verschillende Nederlandsche stoomvaartmaatschap pijen, waarbij de compère vaak heel raken en geestigen commentaar gaf. De dames waren alien gekleed in matrozenblouses en droegen een repro ductie van de pijp der booten van de verschillende maatschappijen met hun kleurende heeren hadden de uniform van de officleien aan en droegen hst schild met de initialen der maatschappij Be muzikale begeleiding was van mejuffrouw Noor, terwijl de heer P. Pieters de algeheels leiding had. Het geheel maakte eon allera3rdigaten Indruk, en de bloemen, aau mejuffrouw Noor en den heor Pieters aangeboden door den directeur der Lchooi, waren dan ook ten volle verdiend. Op zijne beurt werd door den heer de Ven, wethouder van onderwijs, de heer van Mierlo gehuldigd voor het vele werk, door hem aan de regeling dezer feesten verricht. Na mens het gemeentebestuur bood de wethouder hem een prachtige krans aan. Een tweed8 bloemstuk werd gebracht, met begeleidend schrijven, hetwelk afkomstig bleek van een oud leerling, door ziekte zijner vrouw verhinderd persoonlijk te komon, n.1. deD haor C. Konlogstein. In gesn enkel opzicht, aldus sprak de hoer Van Mierlo, toen het applaus weder had opgehouden, in geen enkel opzicht had ik gedacht zoo'n hulde te zuilen ontvangen. Hierom niet, omdat hetgeen gedaan is voor de school, mijn plicht was. Op ons, direc teur en leeraren, rust de plicht do leerlingen voor te bereiden voor hun ernstig beroep. Baaraan ia de moreeie plicht verbonden ook buiten de school hen te helden en te steunen in hun genoegens en ontspanningen. Boor mijn werk alleen ware deze avond niet geslaagd. Slechts door de krach tige madewerking van de Vereeniging Z. V. S. en het gemeentebestuur is hij dit. Wij zijn daarvoor aan deze lichamen zeer gevoelig, omdat derge lijke sympathie terugslag geeft op den gosden gang van zaken voor het onderwijs. Spr. verzoekt den hear Bs Ven zijn dankbaarheid aan het gemeentebestuur te willen overbren gen, en hoopt, dat onzo gemeente nog vele jaren mag staan ouder de kern achtige leiding van bet huidige gemeentebestuur, dat haar opvoert tot een hooger peil. Nog lang bleef men bijyen en het was er, aan al die tafelij es met die bloemen, 6en gezellig ziljo. En menig dansje nog word or, onder de leiding van d8u jeugdigen ouden heer Polak gemaakt, sn gezelligheid en vroolijk- heid was alom. Ds Sportfesston. Op hot ruime Sportterrein aan het Ankerpark was het Donderdagmorgen een gezellige drukte. Hst weer werkte mee en onze Noordsche Mei deed zich niet van haar slechtsten kant zien. Van tijd tot tijd klonken de vrooiyk* toonen van Wmnubst, en de vlaggen en kleurige wimpels, die rondom wapperden verhoogden de vroolijkheid van dit nportfeest. Bs wedstrijden bestonden in wed loop 100 M., wedloop 400 M., vér- springen, hinderniabaan en kogel- siootc-n. Dos namiddags verplaatste'de fee» tel^kheid zich naar het Noord-Hol- landsch Kanaal. Langs do bermen van het kanaal, tot eon goed eind voorbij de gebouwen der stadsreini ging, was ook hier kleurig dundoek •geplant, en het windje was juist vol doende om het niet slap te doen neerhangen, 't Stroomde er den gan- schen middag van bezoekers en zij hebben het bijzonder getroffen met bet weer: geen druppeltjoroganviel er, al bleef den ganschen dag de lucht dreigend. Wij moeten nog veel officieels ver melden en zullen van beide wed- atrljdon maar niet in bijzonderheden treden. Genoeg zij het, dat zij zeor geamiceerd waren en in alle opzich ten slaagden. Te vijf uur vereenigdon zich de deelnemers weder ln Casino. Geleide lijk kwamen zij binnen, en toen tegen 6 uur allen in de zaal waren, nam opnieuw da heor Be Ven het woord. Voor de laatste maal, aldus begon spr., zijn w(j hier tezamen gekomen om het. 25-jarig bestaan der Zeevaart school te vieren. Tot nog toe moest ik het alleen bij woorden laten; thans is de tijd gekomen, dat ik ook tot daden kan overgaan, door de uitrei king van de vele on» geschonken prijzen. Spr. wil beginnen met allen, die prijzen beschikbaar hebben ge steld, namens het gemeentebestuur hartelijk dank te zeggen, en de hoop uit te drukken, dat wy ook voor 't vervolg op hun belangstelling mogen rekenen. Als leek zou het spr. moeieiyk ge vallen zijn een oordeol te vollen. Veel genoegen deed het spr. daarom, dat een Commissie van verschillende heeren de jury wilde vormen. Spr. dankt ook hen voor hun arbeid, in 't bizonder de heeren Van der Lane en Wolf, voorzitter en secretaris van de sportvereeniging „Zeemacht". De jury was uiterst voldaan over de wyze waarop de wedstryden verloopen. Nu de adelborsten voor 't eerst een wedstryd aangingen met de leden van de Z.V.S., was spr. ten zierste verheugd Vorder kwam de hoer de Ven niet door het donderend, lang aangehou den applaus, dat hierop volgde. Waar om zoo geapplaudiseerd werd, zal deu lezer biyken uit den uitslag vau dezen wedstryd, dien wy hieronder mededeelen. Kunnen wij in 't bizonder de Zeev. school fellciteeren met den uitslag van den wedstryd, de adelborsten, dit moet gezegd, hebben „schitterend" verloren I Weer davorde het applaus door de ial, en de heer de Ven vervolgde: Daarom besloten wy den adelbor sten voor hun prestaties een herin neringsmedaille uit te reiken, uit dankbaarheid voor hun medewerking, en in de hoop, dat zy by een vol gende gelegenheid weder boreid mogen zyn tot medewerken Behoeven wy te zeggan, dat woder, niet minder enthousiast, hét applaus opklonk na deze woorden? De heer Van Miorlo deelde nu den uitslag der wedstryden modo. Bezo is als volgt: W e d I o o p 100 M. Ie prys H. J. Straver 12 8" 2e Götz 12 6' 3e de Wit 12 8" Wedloop 400 M. Ie pry» Smits 65" 2e v. d. Horst 66 2" Se Vrydag 67.1" 4e Tak 67.9* Verspringen. Ie pry» Straver 5 60 M. 2e J. Smid 6 81 3e Koorn 521 Hinderniabaan. Ie prijs M. L. de Vos. 23 v. d. Plaat. 3e Götz. 4e de Wit (cursistl. Kogelatooten. Ie pry» J. Schol 8.72 M. 2e Koorn 7 68 8e Bos 7.54 Roeien. I. Roeien der leerlingen van den tweejarigen cursus voor onbevarenen, 4 sloepen. Ie prys Straver 5'27' 2e Tak 5'28' H. Roeien der adelborsten en leer lingen van de Zeevaartschool. Ie prys Zeevaartschool 4/48" 2e Adelborsten 5'8" III. Roeien der stuurlieden en machinisten, leerlingen van de Zee vaartschool. Ie prijs Drost (2o ploeg) 4'ó9" 2e Vos 5'8' 8e Smit t3s 6'9* Boor de volgende personen 6Q maatschappyon waren prezen beschik baar gesteld. Boor het Gemeentebestuur een groote zilveren medaille. Boor den Lult. Kol., belast met den cursus voor gemobiliseerden, een groote zilveren medaille. Door den Opperbevelhebber van Leger en Vloot een zilveren medaille. Door Z.Exc. den Vice-Admiraal Naudin tan Cate een zilveren medaille. Boor den Generaal-Majoor, belast met den cursus voor militairen der landmacht, een zilveren medaille. Boor de Rotterdamsche Lloyd een wisselbeker. Boor de Kon. Paketvaart-Maat- schappy een groot schildery (wissel- prys). Boor de Sportvereeniging Zeemacht één verguld zilveren en twee bronzen raedailleB. Boor de Kon. Var. Onze Vloot één zilveren en één verguld zilveren medaille. Boor de Kon. Marine-Jachtclub een verguld zilveren, een züvsreneneen bronzen medaille. Boor de Java-China—Japan-iyn, de Kon. Nederl. Stoomvaartmaat- achappy en de Maatschappy Zur Müblen verschillende pryzen en me dailles. Boor een plaatsgenoot drie schUds- ryen als biyk van sympathie. Door een ander plaatsgenoot een zwart marmeren inkste). Voor de in geld beschikbaar ge stelde pryzsn dor Stoomvaartmaat- echappyen zfcn verschillende kunst voorwerpen aangekocht. Boor den heer de Ven werdon achtereenvolgens met een toepasseiyk woord de prijzen aan de overwinnaars uitgereikt. Aan elk der 10 roeiers van de pryswinnende ploegen werd eon herinneringsmedaille uitgereikt. Da heer de Ven deelde nog mede, dat a.s. Zondag als vervolg op deze wedstryden (zonder hiermede verder verband te houden) een voetbalwed strijd zal plaats hebben op het terrein van H.B.S. ('s nam. 2} uur) tusschen le elftal Z.V.S. en Adeib. ZEd. Achtb. de Burgemeester heeft zlcb boreid verklaard den bal uit te trappen. Boze mededeeling werd met applaus ont vangen. Nogmaals nam de heer De Ven, na afloop der prysuitreiking het woord, om zyn dankbaarheid uit to drukken voor het schitterend verloop der feesten en voor de van verschil lende zyden ontvangen medewerking. Spr. bracht dank aan de marine- autoriteiten, aan den vice admiraal,

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 1