HELDERSCHECOURANT TUIN-CONCERT is», Hotel „BELLEVÜE". ZONDAG a.a. OE OORLOG. GEMEENTERAAD VAN HELDER, No. 4938 ZATERDAG 25 MEI 1918 48o JAARGANG Uitgever iC. DE BOER Jr., Heldor. - Oplaag 6500 ex. - AbonnamantsprljsIn d» »tad II.—, por po»t H.gS, Buitenland 12.28. - Lo»»o »x. 8 oont - Adwrtenllèn per r«a«l 10 oent 10oorlogetoeelag. Op- an andergang van Zon aa Maan as tQd van hoogwater (Texel). (Zomertijd). Mei. op: odUm: op: oudor: v.m.m.m, Zondag 86 a. O.éStn. 4,64 4.4« 8.4 9.10 9.36 M*»ndas 27 10.47 6 43 4.48 9.6 9.60 10.10 Dinadag 28 11.29 6.44 4.47 9.6 10.26 10.60 Woouid. 39 m. 0.3 7.64 4.48 9.7 11.0 11.86 Doadai*. 80 0.39 9.10 4.46 9.8 11.40 0.10 Vr«d»g 81 0.62 10.80 4 46 9.10 0.16 0.68 Juni. Werdag 1 L— 11.49 4.46 9.10 1.0 1.3 BINNENLAND Da graaevoorzienlng door Amerika, Reuter neint uit Washington De Amerikaansohe regeering biyffc vol harden bjj haar streven om voedings middelen te zanden naar de Euro pa oache neutralen, die ten opzichte daarvan van baar afhankelijk zyn. In overeenstemming daarmede ia de bslofre van den president om te voor zien in de behoefte aan voedsel der Europeesche neutralen, voor zoover do behoeften der geallieerden dit toelaten. Na de jongste maatregelen, genomen voor het zenden van graan naar Zwitserland onder konvooi door de Buitsche duikbootblokkade, neemt de War Trade Board" thans de noodlge stappen tot het bijeenbrengen in de daartoe geschikte havenplaatsen van 50.000 ton broodgraan, door de V. S. aan Nederland beloofd, toen de Neder- landsche schepen werden overgeno men, opdat het gereed zal zijn om te worden geladen, zoodra de Neder landsche schepnn aankomen. Er liggen reeds 15 000 ton graan tor verscheping gereed en evenveel zal nog worden bijeengebracht, voor dB aankomst der Nederl. schepen. Aan de Nederlaadsche regeer in g is te kennen gegeven, dat de stoom schepen spoedig moeten worden af- gezonden, daar de voorraden niet voor onbepaalden tijd kunnen worden be waard. Deze schepen moeten worden afgenomen van ein vloot van moer dan 400.000 ton Nedwlaudache sche pen. welke volgens betrouwbare be richten tbata stil liggen in Neder- landsche havens. Deze vaartuigen vallen natuurlijk onder garantie van den president, dat de atoomschepen, gezonden om de 100 000 ton graan tn halen, beloofd door de V. S. en Argentinië, nèch in beslaggenomen, cöch vastgehouden zullen worden. Aan drie stoomschepen in da Ame- rikaauscbe wateien was reeds vroeger machtiging verleend om graan te laden, als speciale concessie, om in de onmiddellijke behoeften van Ne derland to voorzien, dat, naar ver nomen werd, dit graan dringend noodig had en waaraan voldaan werd door het zanden van 14.000 ton broodgraan. Men la van gevoelen, dat het over gebleven graan moet worden ver voerd door de schepen, die in de Nciderlandache wateren stilliggen. Het Nederlandsche stoomschip ,Hol- landia", aan welke verlof was verleend graan t« laden in Argentinië, bestemd voor Nederland, was niet in staat een volle lading in to nemen wegens hot lage water in de Rio de la Plata. Het kreeg verlof om naar de V. S. te komen en 500 ton Amerlkaansch graan te laden om de lading aan te vullen en naar Nederland te vertrek ken mot het koren en de nog achter gebleven zeelieden. Ook de graanverschepingsn, inge volge de nieuwe overeenkomst aan Noorwegen beloofd, zullen worden bespoedigd. De „War Trade Board" heeft reeds 15.000 ton broodgraan, bestemd voor Noorwegen, vrijgegeven en hoopt spoedig nog 15.000 ton ge reed te hebben om da beschikbare Noorache acheepsruimte aan deze zijde van den Oceaan aan te vullen. De onderhandelingen mat Dultschland. Het Nederlandsche Correspondentie- bureau In den Haag meldt: De commissie van advies betreffen de de economische regelingen met het buitenland is gisteren met haar voorbereidende besprekingen gereed gekomen en hoopt de volgende week de definitieve onderhandelingen met Dultschland aan te vangen. Het Dultsebe Prljareglamant. Bij de Duitsche regeering zijn inlichtingen ingewonnen, teneinde te vernemen, of het haar bedoeling was, artikel 55c van dePrisenordnung op Nederlandsche schepen toe te passen. Naar aanleiding daarvan deelt Hr. Ms. gezant te Berlijn mede, dat de laatste wijziging van het Buitsche Prjjsreglement in baar vollen omvang toepasselijk is op de Nederlandsche scheepvaart. Men gaat uit v&n de stelling, dat .onttakelde tonnenmaat" (d.w.z. sche pen, dia nltt in exploitatie zijn) niet meerekent. Men trekt dus de tonnen maat af, die in onze havens is, en maakt de gevolgtrekking, dat het grootsto gedeelte van onze schepen vaart in dienst van de Geassocieerden. Echter doet men opmerken, dat er ge6n sprake is van aanval zonder waarschuwing, noch van vernietiging bulten do z. g. onveilige zóne; ten tweede, dat de moeilijkheden van Duitsche zfide vervallen, indien een schikking wordt getroffen in zake de voorwaarden, waarop Buitschland bereid is aan Nederlandsche schepen een vrijgeleide (Geleitschein) te ver strekken, dat bij voorbaat een veilige vaart zou waarborgen. Over deze schikking wordt thans onderhandeld. Opgtbraoht. Volgens ontvangen telegram uit Skanoer, is het stoomschip .Zeeburg" (kapitein Bennik), van de Nederl. Scheepvaartmaatschappij Transatlan- ta alhier, geladen met 100 ton ijzer- draad en 100 Standard hout, op weg van Ronneby naar Amsterdam, naar Swinemünde opgebracht. Volgons een te IJmulden ontvangen officieel bericht, is de sleepacottrawlor IJmuiden 362 .Eüc&beth" door Brit- sche strijdkrachten op de Noordzea aangehouden en naar Harwich mede gevoerd. Geen schadevergoeding voor do bommen te Sluis. Men schrijft aan hot Hblad: Te Sluia ia bericht gekomen, dat de Engelsche regeering zich niet be reid verklaart de schade te vergoeden, die geleden ia bij het vallen van bommen op Sluia in het begin van October 1917. Dat dit een groots teleurelelliDg ia, behoeft niet gezegd te worden. Enkele hebben er al hun bozittingen door verloren. Daarbij komt, dat op militair bevel, terstond alles naar beneden gehaald is, en dat daardoor de schade hoel wat grooter geworden is. Het voorste gedeelte van de daken dor huizen in de Kapeeleatraat b.v. was ongeschonden; de pannen moesten er toen afgehaald worden door de militairen, waarbij er zoo goed als geen -een ongeschonden naar beneden kwam. De regen had nu vrijen toe gang on op die wijze is het hout van het binnenhuis ook zoo goed als waardeloos geworden. Het is te hopeD, dat onze regeering er beter over denkt dan de Ecgelsche en althans deze schade vergoedt. Door de weigering van de Eagelscho regeering ziet men alweder, dat er geen rechten veilig zijn. De vlieg machines blijven maar vliegen, en als 6en vlieger uit domheid of roeke loosheid een bom boven onze huizen uitwerpt, dan moeten wfi dat maar alles verdragen. Ean Duitsch vliegtuig. Donderdagmorgen half vijf is er een Duitsch vliegtuig geland in een polder tusschen Oosterbout en Raamsdonks- veer. Het toestel is voorzien van twee zware motoren. He); is een ver kenningsvliegtuig met tweo mitrail leurs. Een bom van ongeveer 2.50 M. lengte was nog aan bet vliegtuig vorbonden. Be drie inzittende officie ren zijn naar Oosterhout gebracht om geïnterneerd te worden. Broodkaart 51 sta tijdvak. Da directeur van het Centraal Brood kantoor maakt bekend, dat de brood kaart van het 5l9te tijdvak loopt van Mei tot en ar.131 Mei. (St.-Ct.") Da vleescbvoorzianlng. Door den he6r Van Doorn, lid der Tweede Kamer, werd schriftelijk de volgende vraag ingediend: ,Dr. E. van Weideren baron Ren- gers schreef in het .Friesch Week blad" van 27 April een stuk met het opschrift,Nu het ona of straks het pond?", waarvan da strekking is, dat wfi thans het ons vleeach opeten en straks het pond niet zullen krijgen, en de redactie van het week blad teekent daarbij aan, hot met dien deskundige volkomen eens te zJJd. Kan de Minister aan de Kamer mededeelen, of er inderdaad grond voor die uitgesproken vrees bestaat en hoe het toch eiganl\jk met de vleeschvoorziacing in Nederland in de naaste toekomst staat?" Hierop is door den Minister van Landbouw het volgende geantwoord .Hoewel de Minister gaarne toe geeft, dat by het sparen van den veestapel op dit oogenblik in den komenden zomer over een grooter hoeveelheid vleeach zal kunnen be schikt worden dan nu vermoedelijk het geval zal zijn, kan de onderge- teekende niet de strekking deelen, neergelegd in bet hiervorenbedoelde artikel, dat wjj thans door het opeten van dén ons vlessch, tevens zullen moeten ontberen het pond vleeach, dat beschikbaar zou komen, indien op dit oogenblik het ons vleeach gespaard bleef. Met inbegrip toch van het aantal stuks rundeven, dat ten behosvo van de militairen geslacht wordt, zyu thans per week nog niet ten volle 6000 stuks runderen nooaig, een hoeveelheid, die in geen verhouding staat tot het totaal van den rund veestapel, die volgenu de in hot bij voegsel tot de „St.-Ct." van 10 Mei j.1. vervatte opgave kan gesteld worden op 1.795.195 stuks. Ooder- geteekende heeft te minder bezwaar in het afslachten van vorenbedoeld aantal runderen, aangezien daardoor meer voedsel vrijkomt voor voedering van den rundveestapel ia den komen den winter en op grond van de omstandigheid, dat met het oog op de productie in het algemeen, de inkrimping v&n den rundveestapel noodzakelijk is. Gedurende eenige weken zal nog moeten woruen voortgegaan met de verstrekking van eenheidsworst daarna kan echter voor de voeding beschikt worden over vette schapen. In het midden van dezen zomer zal, Daar ondergeteakende vertrouwt, een beperkt vleeschrantsoen kunnen be schikbaar worden gesteld, doordien dan voldoende vette runderen aan wezig zullen zijn. De minister meent voorts te mogen verwijzen naar zijn In do 15 Moi vervatte bekendmaking, be treffende de aanmoediging tot aan lokken en mesten van varkens. Vleeichrantsoan voor militair». Het lid van de Tweede Kamer, de heer van Rappard heeft betreffende bet vleeschrantsoen voor militairen, de volgende vraag ingezonden: Is de minister bereid, in verband met den toestand v&u den veestapel, die met ondergang bedreigd wordt, te bevorderen, dat aan militairen geen hooger vleeschrantsoen wordt verstrekt, dan aan de burgers? Het antwoord van den heer Be Jonge, minister van oorlog luidt: Het komt in de eerste plaats niet juist voor, uit te gaan van demeeDing, dat de veestapel mot ondergaug be dreigd wordt. Wel erkent de minister de wenscheiykheid van zoo zuinig mogelijk vleeochvorbruik. Als gevolg daarvan is dan ook het militaire rantsoen aanzienlijk verminderd. Ver dere vermindering is or.gewenscht, omdat het leger in gevechtuva&rdigcn toestand moarbiyvsn. Een voiwasKen jonge man, van wien veel kracht» iuapacning wordt geölscht, hoeft be- langryk meer voedsel noodig dan de gemiddelde burger, onder wie vele ouden van dagen, vrouwen enjongo kinderen medetellen. Wel ia in overweging, óf niet by de vleeschvoorziening van het leger paardenvleeach geheel of gedeeltelfik rundvleesch zou kunnen vervangen. Eon gedeelte van het geslachte paai d levert een zeer goed en smake lijk voedsel op, o.a. biefstuk; een ander deel daarentegen, vooral het oranjekleurig vefc, en vleeach met vet doorwassen, zal hun, die daaraan niet gewoon zjjü, allicht, tegenstaan. Op grond hiervan kan niet dadolyk tot vervanging van het rantsoen rundvleesch door paardenvleeach worden overgegaan (ook niet gedeolto- iyk) maar zuilen eerst proeven worden genomen by enkels ooderdeelen van het leger. By aanschrijving van den minister van oorlog is bepaald, dat 4 maal per week aan de troepen zg. eenheids worst zal worden verstrekt, ter ver vanging van rundvleesch, en wel tot een hoeveelheid van 150 gram per man en per dag. Voor do overige drie dagen van de week blfift het rantsoen rundvleesch met been vast gesteld op 200 gram per man en per dag. Do troepen, die rundvleesch en vet ontvangen uit militairs slachterijen, moeten de benoodigde worst ook uit deze inrichtingen ontvangen. De garnizoen» kantonnomentscom- maadauten behooreu in overleg mot da toeziende chefs der betrokken militaire slachteryen te bepalen, op welke dagen der week veisch rund vleesch, dan wel worat zal worden uitgedeeld. Turf. Terzake van de turfpryzen en de turfproductie, werd door den heer van Doorn, lid der Tweede Kamer, do volgende vraag ingediend: Is het waar, dat de Rykskolen- distributie Dog ateeda niet de turf prijzen heefc bekend gemaakt en is hiervan niet te vreezen, dat de turf productia zal achterbiy ven by hetgeen zou kunnen zijn opgebracht, wanneer de regeling der pryzen ïydig ware geschied Antwoord van den M1d. v. Landb.: De turfpryzen voor bot product 1918 zyu inderdaad nog niet vast gesteld. Da reden hiervan is, dat het graven van turf eerst iu vollan gang behoort te zijn eu het loon, dat aan de veen arbeider^ wordt betaald, vastgesteld. Alle* wat noodig iu om do turfpro ductie voor dit jaar zoo hoog mogelijk op te voeren, is thans geschied en de vaststelling der prijzen kan der halve zeer spoedig worden verwacht. Dat de turfproductie zal achter blijven 'oij hetgeen geproduceerd zou zijn, laaien de prijsregeling earder had plaats gevonden, behoeft niette worden gevreesd. Inbezitneming oogst 1918. In de Nederlanoschu Staatscourant, van 5 April ia bekend gemaakt-, dat het in de bedoeling ligt van den oogst 1918 allo producten iu bezit te nemen, die daarvoor geschikt zyn. Onder de gowasieD, in die bekend making genoemd, is het vlas niet met name vermeld. Do minister van Landbouw, Nijver heid en Handel brengt ter algemeene kennis, dat het in de bedoeling ligt ook het vlas, het vlasstroo 6n het ïyozaad van aen oogst 1918 in bezit te nemen. Do ta betalen prijzen zullen te zycer tyd worden bekend gemaakt. Aanbesteding. Donderdagmorgen w.«rd aan het gebouw Van het provinciaal bestuur van Noord-Holland aanbesteed volgens bestek 80 het maken van werken tot verdediging van de Noordzeekust iu do provincie Noord Holland benoorden strandpaal 9800. Raming f 120.500. Laagst© inschrijver M. Daalder te Btissum voor f 123.427. Een koopje I In den trein Arnhem-Dieren-Apel doorn neemt te Arnhem in den wagon plaais een heer, met. zich voerende een pakje, dat hy zorgvuldig naast zich aen plaatsje geeft. Zoodra de train Ztch in beweging zet, slaakt hy een zucht van verlichting en al spoedig is hij mededeelzaam genoeg om er tegenover zyn medepasoagiers zijne voldoening over uit te spreken, dat hij het pakje zoo mooi door do con- tróle heeft weten te krijgen, daar dit niet minder dan 5 pond geurige thee bevatte, die hij voor hot civiele pry»je van 5 gulden per pond op don kop heeft weten te tikken. Allen zijn het roerend met hem eens, dat dit werkeiyk een koopje ia: één heeft zelfs al den dubbelen prijs betaald. Onze vriond ia echter volstrekt niet zelfzuchtig van aard en wil met alle genoegen zyn medereizigers doen proflteeren van zijn buitenkansje, te meur daar hij nog wei eenigen voor raad thuis heeft. Zonder eenige winst gaan vier pondje» in andere handen over, waarmede da gelukkige bezitters by hun thuiskomst moeder de vrouw verrasïen. Hier volgt echter de ont goocheling, toen by het openmaken de papleren zak slechts een dun laagje thee bleek te bevatten en voor de rest opgevuld wa» met zeegras. Etn verdachts pstrolsumbros. Iq de omgeving van het dorp Ouderscboot bleken personen nog altyd petroleum te hebben, terwyi deze d ergens to verkrygen is dan op aanvrage van het Rijksdistributie- bureau. De Rykspolitie ging aan het speuren en heeft de bron der petroleum ontdekt. De chef van het station aldaar verkocht petroleum. Hy hoeft bekend en er is proces-vorbaal opgemaakt. Be directie dor Staatsspoorwegen htefb hem in zyn betrekking geschorst. bij gunstig weder van 8 tot 10 uur. De Rijksmiddelen. Evenals in de maand Maart, is oofe in de maand April de opbrengst der Rijksmiddelen gunstig geweest. In vergeiyking met April 1917 werd niet minder dan f8.723.168 meer ontvan gen. Voor een groot deel ia deze ver meerdering veroorzaakt door de directe belastingen. Bovendien vloei den ruime bateu uit de zegel-, regi stratie en successierechten. Zoo bracht de Grondbelasting ruim li ton, de Inkomstenbelasting ruim 1 millioen, de Vermogensbelasting ruim 2 »/a ton meer op dan in April 1917. Voorde zegel-en registratierechten bedroeg deze vermeerdering resp. f 459.265 en f 1,154.110. Van de vermeerdering der zegelrechten komt f 143.418 voor re kening der z.g. Beursbelaating. Uit de wisselvallige successie rech ten, dia in de maand Maart 1918 ruim 5 ton by de opbrengst in de over eenkomstige maand in 1917 achter bleven, kwam nu niet minder dan f 1.279.394 meor in de schatkist dan in de maand April 1917. Van de accycson gaven alieen die op suiker en op zout een verhoogde opbrengst. Deza bedroeg resp. ruim 1 millioen en ruim f 69,000. Be overige accyusen vertoonden allen een terug gang. Zoo liep de accyna op gedistil leerd terug van ruim 2 5 millioen in 1917 op 1,810,454 in April 1918. De accyns op het geslacht gaf een mindere opbrengst van ruim 3 ton. De rechten iu direct verband mat onzen handel geven een beeld van den slechten toestand waarin deze verkeert. Be toch reeds lage opbrengst der invoerrechten in April 1917 (919,529) liep in April 1918 terug tot f 570,911her, utatieatiekrecht gaf ean mindere bate van f 59,538. De loodsgelden brachten slechts f 12,875 op tegen f24,398 in April 1917. In Juli 1914, de laatste vredesmaand, was de opbrengst f 333.000. In totaal la de gewone middelen over de eerste 4 maanden van bet jaar entvangeu f 76.612.580, dit is f 4.351.197 maer dan Vu der ramiug en ruim 10J miilioeu meer dan in de eerste 4 maandna van 1917. Uit do oorlogswinst- en verdedi gingsbelastingen werd ontvangen f 21.917.491aan opcenteu ten bate van het Leeciugifondsl914f 4.110.421. In totaal werd uit deze buitenge wone middelen in de eerste 4 maan den van 1918 ontvangen lesp. f 83100 031 en f 12 746.549. Vin het Westelijk front, In afwachting van het Buitsche offensief bepaalt de strijd zich tot het gebied van den Kemmolbsrg. De Franscben ondernamen hier eenige voorwaartscüe bewegingen die echter, volgena de Buitsche berichten, afge slagen werden. Volgens berichten van het Engel ach© front is fióihune door de Duit- schors in brand geschoten. Luchtaanvallen. Woensdag hebben, tot tweemaal toe, Buitsche vliegtuigeskaders een aanval op P&rys gedaan. By den eersten aanval siaagde er niet een enkel vyandeljjk vliegtuig in boven Parya to koman. De tweede aanval had 'm nachts te half tweo plaats. Be vyandeiyke eskaders werden door hevig afweervuur ontvangen en ook Fransche en Amerikaansch© vliegers stegen op. Eéo vyandefijk vliegtuig kwam boveuPtryseu wlarp bommen neer, waardoor 1 persoon weid ge dood en 12 meuscheu werden gewond. Een der Gotha vliegtuigen werd neer geschoten. Engelsche vliegtuigen hebben Bios- dag aanvallen gedaan op verschillende dooien, o.a. vier vyanaeiyke groote vliegkampen, waarby 2100 bommen geworpen werden. (j eon luchtaanval op Zeebrugge werd een torpedojager tot zinken ge bracht. Hot Oostenrykscho maritieme steun- >unt Catarro word eveneen» door Sngelsche vliegtuigen aangevallen. Hierby zyn 4 menxchen gedood en 9 gewond. Da duikboot- in mljnoorlog. In de Middeilaudsche Zee werden door Buitsche duikbootcn meer dan 22.000 ton acheepsruimte vernietigd. Engeland en Finland. Drie groote Engelsche transport schepen hebben 800 man troepen aan de Moermankuac geland, in de on- middeliyke nabijheid van de Noorsch- Finsche grens. Petsjenga, welke plaats door de Engelichen word bezot, zou het punt worden, waar Finland de Noordeiyke IJszoe zou kunnen be reiken. Beze uitweg te versperren en zichzelf een baeis te verschaffen was volgons de Vos». Ztg. het doel der Engelscheu. Uit Rusland. Volgen» de Kölnischo Volkszeltung meldt een bericht uit Moskou aan de Temps dat benden plunderaars ware gevechten met de machtelooze politie hebben geleverd. Het anarchis tiacbe centrale comité heeft een nota aan Lenin gericht, volgens welke de volkscommissarissen zich op een stryd tot hst uiterste kunnen voorbereiden. van Dondordag 23 Mei. Afwezig met ken ti i«ge ving de hoeren Over de Lieden en Verfaille. L Onderzoek der geloofsbrieven ^an den heer B. Zonder van, op 10 Mei 1918 verkozen tot lid van den Raud. Ean commissie van drie leden, bestaande uit de heeren, Bok, Boon en Spangenberg onderzoekt de geloofs brieven en concludeert by monde van den hs8r Boon tot toelating. Met algemeene stemmen besloten. II. De notulen vaD da vorige ver gadering worden vaatgeeteld. Ingekomen stukken en medodeellngen. III. 1. Dankbetuiging van C. L v. d. Bilt voor de verleende gratificatie ais waarnemend hoofd van school no. 2; het Hddersch Diankweorcomité voor hot verleend subsidie voor 1918. 2. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op de Raadsbesluiten a. van 26 Maart 1918 tot wyziging van hot Raadsbesluit tot het aangaan eener dading; b. van 25 April 1918 om de kermis dit jaar niet te doen doorgaan. 8. Ysrzoek van Burgemeester en Wethouders van Krommenie om ad- baesie t« betuigen aan hot door den Raad dier gemeente aan de Koningin gericht adres, houdende verzoek maatregelen te doen nomen om voor bet Nederlandsche volk het beschik bare broodgraan uit de overzeesche havens to halen. Bovenstaande voor kenoisgeving aangenomen. 4. Adres van D. Haan, houdende vorzoek om nadere regeling zyner jaarwedde. B. en W. vinden, in verband met de in de vorige vergadering aange nomen verordening, geen vrijheid thans gunstig op dit adres te advi- aoeien. Conform besloten. 5. Adres van het Bostuur der Ver- eenieing voor verbetering van Volks huisvesting Helder, houdende verzoek goed te keuren dat art. S van het Hum/reglement der Vereeniglng ver valt. Burgemeester sn Wethouders stel len voor de gevraagde goedkeuring te verleenon. Aldus besloten. Vermindering Sssprljs. Adren van M6j. Weerenbeck c.s. houdende verzoek om vermindering der gaspryzen. Burgemeester en Wethouders stel len voor op dit verzoek afwyzendte beschikken. Verkaveling Bouwterrein. Adres van C. Adriaanse houdende verzoek om goedkeuring van het plan tot verkaveling van grond aan dec Brakkeveldweg tot bouwterrein, met advies van Burgemeester en Wet houders. Conform besloten. Qsmesnta-Bsgrootlng dienst 1918. IV. Voorstel om ter vsrsterking van de gemeente inkomsten vaat te stellen nieuwe verordeningen op de beffing en invordering van rechten wegens verrichtingen ter Secretarie of v&n den Ambtenaar van den Bur- geriyken Stand, van begrafenisrechtcn en tot verhooging vaa het tarief der waterleiding, alsmede tot gewyzlgdo vaststelling der Gemeente begrootiog, dienst 1918. Held. Crt. 21 Mei. 3 heer De Zwart stelt voor dit punt van de agenda af te voeren in verband met het voorstel inzake de vaststelling der kohieren hoofd, om slag. Het komt spr. nl. weasche'.yk voor eerst in gesloten zitting het kohier vaat te stellen, en daarna dit. Weinig raadsleden zullen geprepa reerd zyn op de behandeling der ko hieren en het zal noodig zfin eerst allerlei inlichtingen te ontvangen alvorens ze kunnon worden vastge steld. De heer G r u n w a 1 d ontraadt dit voorstel. Finantioelo versterking van de ontvangsten is dringend noodig en moet hoe eerder hoe beter ter hand worden genomen. Wy staan voor de zen dienst voor een belangryk tekort op de ontvangsten en uitgaven. 9e kohieren zyn zoo goed mogeiyk op gemaakt, en misachieu zal hier of daar eeue kleine verhooging kunnen geschieden, maar daar staan belang rijke reclamss tegenover, die deze verboogingen weder te niob doen. Het voorstel van B. en W. is een heffingspercentage van 4.2 en 8.4; ais dit is vastgesteld, kunnen de ko hiorun worden vastgesteld. Laat mon dit nu niet uitstellen. De heer Boon vraagt waarom er van de Commissie van Bystaud voor de bedry ven geep. advies Is betreffende de waterleiding. Da Voorzitter antwoordt, dat het volkomen juist is, dat hierover advies van de Commissie van By start d had moeten zfin gevraagd. Daar by de herziening echter haast was, en het hier slechts eene noodhorziening betrof, en God. Staten gaarne de begmotiug zagen afloopen, iu dit voor gesteld. Ook spr. acht ultstol niet wenschelyk. Be heer Adriaanse kan be grijpen, dat er stemmon opgaan vóór uitstel. Er wordt hier van een jaren- laag gevolgde usance afgeweken. Strcd* zyn de kohieren in besloten zitting behandeld. Thans hebbon za ter inzage gelegen, en uit het feit, dat er geen schrifteiyke reclames zyn ingekomen, meent men nu te mogen concludeeren, dat ze wel behandeld kunnen worden. Maar er zullen zeker nog wel reclames komen. Ook is het percentage de oorzaak van het verzoek om uitstel. Spr. zou gaarne de beslissing van den Raad willen hebben oi deze zaak thans behandeld wordt of niet; indien wel, dan heeft spr. eenige vragen hieromtrent te richten. In geen geval is spr. voor verhooging van het percentage. Be beer Biersteker wil by- lage 61 aanhouden en eerst de kohioren behandelen. Spr. zou ook gaarne zien, dat do heizioning van het tarief voor de waterleiding eerst naar de Commissie voor de Bedry ven «ing- De Voorzitter: Kan de heor De Zwart zich hiermede vereenigen De heer De Zwart: De groote vraag voor my is of door de leden voldoende op de behandeling der kohieren gerekend ia, en ook of de controleur over voldoende gegevens beschikt als hy straks komt. Da heer Biersteker: Uit de comité vergadering kan dsft toch biyken en, indien dit niet hot geval mocht zyn, kan de behandeling altyd nog uitgesteld worden. Dit punt wordt dus verdaagd tot de komst van den hoor Van Dalen. Volkstuintjes. V. Voorstel om als volkstuintjes te verhuren het thans als zoodanig gebruikte gedeelte van het Oude Beltterrein, hot terrein der Water leiding aan den Huisduioerweg en het terrein achter het gebouw van het Kantongerecht. Held. Crt. 18 Mei. Bo heer Be Zwart merkt op, dat by deze perceelen er zyn van 1000 M., waardoor ze hot karakter missen van .volkstuintjes". Zoo'n perceel kan niet meer door één man bewerkt worden. Laat men ze zoo danig verhuren, dat meerderen er vaD kunnen proflteeren, en de perceolen niet grooter worden dan 500 h 600 M. Da Voorzitter zegt, dat de motieven hiervoor zyn aangevoerd in het advies van B. en W., nl. dat het hier betreft grond iangs het Held. Kanaal, waarvoor geen andere lief hebbers waren, en die, door de aan staands werkzaamheden aan dat kanaal, niet anders dan voor een jaar konden worden verhuurd. Plsn vsn uitbreiding. Voorstel in verbaud met de her ziening van het plan van uitbreiding der gemeente. Aangenomen. (Held. Crt. 18 Mei). Badhotel. Voorstel om duinterreineH in erf pacht te vragen, de Commissie voor da Economische ontwikkeling der gomeente to machtigen in overleg met Burgemeester en Wethouders de sticttiug van oen eenvoudig bad hotel voor te bereiden en voor61°/# van het kapitaal duel te nemen in een a&nvankeiyk met een kapitaal van f 100.000 te vormen N. V.Bad plaats Huisduinen" en voorts Burg. en Wethouders te machtigen de in- schrytingopen te stallen op de overige 49% dier aandeelen. (Held. Crt. 7 Mei.) De heer M i c h e 1 s zal, hoewel er by den Raad wel niet veel animo zal zyn over dit punt te redetwiaten, toch nog zyn meening er over zeg gen. Spr. merkt op, dat door de Sub commissie voor Huisduinen oorspron kelijk een ander plan is ingediend. Be Kern Commissie heeft dit plan niet overgenomen, doch is mst bet thans ter tafel liggende gekomen. Van den aanvsng af hebben wy ons echter voorgesteld bet zetten van een badhotel direct van gemeentewege. In do eerate plaats zou hiermede een voorbeeld aan het particulier initia tief ztjn gegeven van durf on onder nemingsgeest, in de tweede plaats omdat een andere vorm van bouwen tot mislukking zal zyn gedoomd. De subcommissie wenschte zich niet uit te spreken over de wyze van exoloiteeren, alleen over de stichting. Bat zy pessimistisch gestemd was ten opzichte van het verkrygen van kapitaal van particuliere zyde, kwam doordat wy bier ter plaatse op dat punt ervaring hadden. Meer dan eons is gebleken, dat het particulier initia tief faalde uit gebrek aan animo. Tegen de «lichting «ener vennoot schap pleit ook, dat, als in den loop der jaren de aandeelen meer en meer in handen komen der gemeente, zy het bedrijf tenslotte tegen hoogen prijs zal moeten zien te annc-xoeren. Het oorspronkoiyke plan lnidde dus het stichten eener vennootschap vau gemeentewege, het exploiteeren orvan van particuliere zijde. Als het thans ter tafel liggend plan mislukt, is er noodeioo» uitstel vau do zaak ontstaan, en werkt dit uitstel depri- meerend op nieuw Initiatief. Spr. biyft daarom meenen, dat bet beter ia als de stichting van gemeentewege geschiedt. De beer Biersteker bevestigt de woorden des heeren Michels. De Kemcommisiie echter meende, na gehouden besprekingen, het wensche lyk ook particulieren te doen deol- nemen in de te stichten vennoot schap, omdat de zaak van zoo groot belaDg is voor de gemeentenaren. Het moge waar zyn, wat do heer M. zegt, dat het teleurstellend za! werken indien niet voldoende inschrijvingen komen, de gemeente kan dan immers nog zelf de oprichting ter band nemen. Spr. persoonlijk vor- wacht ook niet zoowel van het particulier kapitaal, en heeft daar omtrent teleur stollen de ondervindin gen. Maar wel vindt spr. het wen schelyk de burgerij de gologenheid te geven van baar belangstelling te doen blflken. Vertraging behoeft hieruit niet te ontstaan. Be gelegen heid om aan te pakkon is er thans en moet worden benut. Laat men over de aangevoerde, misschien eenigszlns principieele bezwaren heenstappen. Be heer Be Geus is niet bang, dat particulieren in gebreke zullen blijven, Als men daaraan tw^felt is de zaak al by voorbaat tot misluk king gedoemd. Het Heldersche publiek is toch wel zoo verstandig om de groote beteekenls van deze onder noming in te zien. En als het publick niet wil, is de zaak ook voor de gemeente te rifquant. Er is op dat punt geen enkele attractie voor het bezoekend publiek, het is er stil en eenzaam... Geroep: Bat is jnlet de attractie! Be heer Be Geus wil wel mede werken aan deze proef. Be heer Spruit meent, dat de gemeente op het goede pad is met dit voorstel. Er zullen wel particu lieren te vinden zijn, die in dezo onderneming geld willen steken. Do gemeente moet echter nog wat verder gaan door het uitgeven van grond in erfpacht voor te bouwen land huisjes. De heer Adriaanse zal zyn stem geven aan hot voorstel van B. en W. Spr. voelt meer voor par ticuliere exploitatie. De gemeente heeft daar belangryke terreinen, wil zjj die productief makon, dan is hot nemen eener dergeiyke proef alleszins gerechtigd. Als zy slaagt heeft de gemeente haar invloed gevestigd. En voor den Helder, on voor het Koegras heeft de zaak groote beteekenis. Ware men in vroeger jaren zoo actief ge weest, dan zou men nu roods verder gevorderd zyn in deze zaak. De heer De Zwart merkt op, dat niemand op het argument van den heer Michels heeft gereageerd, dat de gemeente later eventueele aandeelen duur zal moeten a&nkoopon. We weten toch wel hoe het met dergeiyke zaken gaat. In tal van andere gemeenten zien wy iets dorge- lyks gebeuren. Men beroept zich hier op de adviezen van de deskundigen. Opvallend is het, dat juist do des kundigen zich hier uitsprak vóór ge- meenteiyke exploitatie. Bit was de afgevaardigde van de Vereeniglng ter bevordering van het Vreemdelingen verkeer, die er met kracht en klem op aandrong. Waarom wyken de raads- loden thans van dit advies af? vraagt apr. Be Voorzitter zegt, dat in de atatuten een deabetreffondo bepaling kan worden opgenomen om te voor komen hetgeen de heer Michels aan voerde. Het advies van den bedoelen- den deskundige was niet zoo positief als de heer de Zwart doot voorkomen. Vooral Dultschland zal, na den oorlog, het oog laten vallen op stillo badplaatsen waar het rustig is en kalm. Als de zaak bjj het eindigen van den oorlog gereed ia zal zy zeker slagen. Met algemeene stemmen conform advies aangenomen. Armenraad an BnrgarlQk Armbestuur. VIII. Voorstel tot goedkeuring der begrooting van den Armenraad voor 1918 en tot wyziging v&n het Regle ment voor het Bnrgeriyk Armbestuur. De beer Adriaanse merkt op, dat het biliyk zoude zyn zoowel aan den Armenraad als aan het Armbestuur te vergunnen een armbezoeker aan te stellen. Beide lichamen zetten bun standpunt uiteen. Beide zyn zelf atandlge colleges, en werken mede tot leniging van den nood. Boor beide instellingen te bevredigen kan ver wacht worden dat stappen zullen worden gedaan voor eene reorgani satie van het armwezen, den genees kundigen dienst, enz. Spr. is dus vóór het advies van B. en W. Spr. wjjst op eenige andere punten in het adres. De Armenraad spreekt over door spr. aanbevolen gezinsver pleging, die z. i. geen aanbeveling verdient. Waar heeft hy die meening gekregen? Spr. heeft er eens over gesproken in den Raad, en julet nu wordt gebroken met het oude eysteem en wordt een man en vrouw byeen gelaten. Spr. was door de uiting van den Armenraad verrast, omdat thans biykt, dat die vrywel meegaat met spr.'* standpunt. Ook dit lichaam wil de uoiformkleeding latei ver vallen en een proef nomen met ge zinsverpleging. Spr. is tevreden met hetgeen beroikt is, daar hy geenszins verwacht dat een instelling als bij v. de weesinriebting ineens zal worden omgewerkt. Te meer is spr. tevreden, daar by in den Raad pertinent bestreden is. Ba heer Be Geus moet den heer Adriaanse een deel zyner illusies omtreat de veranderde houding vau den Armenraad ontnemen. Be kwestie ging er om of gezinsverpleging meer gewenscht was dan gostichtsverple- glng. Baarvoor was eene commissie ingesteld, en ook spr. is door haar voorstellen bevredigd. Maar de heer Adriaanse vergist zich als hy meent, dat dit het standpunt van den Armenraad is. Be Raad is slechts een adviseerend lichaam, er is ook nog eon College van Regenten, een Gemeenteraad, onz. In de gehouden besprekingen bleek, dat niets ge voold werd voorgezineverpleging. Wat thans in de Tuinstraat is geschied, is eenvoudig doordat hier de gelegen heid gunstig was dit echtpaar bijeen te laten. Niemand zou or aan denken ben opzettelijk te scheiden. Bat ook kinderen worden uitbesteed, geschiedt omdat dit niet zoo goed in een ge sticht kan gebeuren. De heer Adriaanse leest uit het scbrdven v&n den Armenraad de betreffende clausule voor. Heeft nu, vraagt spr., de Armenraad niet weergegeven wat ik in den Raad besproken heb? Spr. leest eruit,dat men bet beginsel wil aanvaarden, is dat zoo verkeerd gelezen Be heer Be G e u sDat de Armen raad zegt te willen medewerken aan eene proefaeming is heel iets anders dan dat hy uitdrukt iets gewenscht te vinden. Het oorspronkeiyk advies van den Armenraad zag er heel anders uit; op spr. advies Is dit toen veranderd. Bovendien is het slechts een advies, geen wettoiyk ▼oorschrift. (Zie verder Pagina 4.)

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 1