HELDERSCHE COURANT No. 4939 DINSDAG 28 MEI 1918 46e JAARGANG Uitgever b C. PB BOER Jr., Helder. - Oplaag 6500 ex. - Abonnementsprijs; In de stad *1.—per po»t 11.25, Buitenland <2.25. Losse ex. 8 oent. - Advertentlên per regel 10 oent 10 oorlogstoeslag. De klasse-lndeellng van de gemeenten door de commissle-Stork. Da N. Rott. Crt. schrijft: De commissie Stork de staats commissie, die eene nieuwe salaris- regeling voor de Rijks ambtenaren en beambten heeft ontworpen, heeft niet alleen een goede honderd loon schalen samengesteld, waarin (op enkele uitzonderingen na) alle ambte naren en beambten ztjn ondergebracht, zy heeft bovendien aile loonschalen onderverdeeld In vijf klassen, verband houdende met de gemeente, waarin de ambtenaar is werkzaam gesteld. Naar de meening der commissie is het verschil der levensomstandig heden in de onderscheidene gemeen ten duurte van voedingsmiddelen, belastingen, woninghuur, onderwfls, gemakkelijke verplaatsing, vergelij king met loonen in het particulier bedrijf te verkrijgen zóó groot, dat daarmede by de toekenning van de salarissen was rekening te houden. Alle gemeenten des Rijks zyn nu in eene van die vijf klassen .onderga- bracht, en in elke lager geschatte groep van gemeenten zal het salaris worden bepaald door aftrek telkens van 5 pet. van het salaris, dat voor de eerste klasse (Amsterdam, Rotter dam en 'a Gravenhage) is vastgesteld. Men krijgt dus een verschil van 20 pet. tusschen de salarissen in gemeenten van de eerste en in gemsenten van de vijfde klasse. Dit systeem vergemakkelijkt het overzicht en de beoordeeling van de ontworpen salarissen niet. Zoo zien wU b.v. dat een schaapherder om ons maar weer by dezen te bepalen bU de Rijkswerkinrichting te Veen- huizen in de eersteklasse een salaris van 600-700 gulden zal ge nieten (blz. 265 van het verslag). Maar Veenhuizen (gemeente Norg) behoort tot de vijfde klasse en dus wordt de loonschaal, blijkens bladz. 68 van het verslag, van 480—560 gulden. Zoo zal een hooglearaar ln de vflfde klasse, b.v. aan de universi teit te Aagtekerke, f 5200 tot f 6400, doch te Lelden, Utrecht, Groningen en Delft f 6180 tot f 6700 salaris genieten. Behalve onoverzichtelijk, en tot op zekere hoogte misleidend, lijkt ons dit systeem van klassesalarissen zoo over de geheele linie met Ijzeren consequentie doorgevoerd verre, van gelukkig. Meu versta ons welwy begrypen zeer goed, dat het wensche- ltyk is, ten aanzien van een aantal ambten met name ten aanzien van die, wslke aan eene bepaalde plaats gebonden ztjn bij de vast stelling van de salarissen rekening te houden met den plaatselijken loon en levensstandaard. By de vaststel ling van het loon van een schaap herder moet rekening worden gehou den met het plaatselijk peil der loonen, waar soo'n beambte is aan gesteld het loon van eene schoon maakster bljde Universiteit te Leiden, en van eene voorvrouw-achoonmaak- ster by het Rijksmuseum kau niet vastgesteld worden buiten verband met de loonen voor achoonmaakar- beid te .Lolden en te Amsterdam gebruikelijk. Eu een hoogleeraar kan niet worden gesalarieerd, als moest by leven in Norg. Maar dit is heel iets anders, dan dat botweg, en zonder uitzondering, voor hoog en laag, onder alle groepen van Rijksambtenaren percentsgewijze verminderingen worden toegepast op alle eerste-klasse-salarissen. Bit is hierom reeds niet mogelijk, omdat de staatscommissie wijst er zelve op dyzelfde gemeente voor do eene groép ambtenaren kan zijn „duur" en voor de andere .goedkoop". Niet slechts kan zijn, doeh in menig geval zal zyn. Dezelfde ambtenaar, die in eene groote stad in een ver geten hoekje leeft, die daar goeds en goedkoops gelegenheid voor de op leiding van zijne kinderen aantreft ln overvloed, die daar geen lid be hoeft te ztjn van eene sociëteit, en in openbare bibliotheek en volksuni versiteit gelegenheid vindt tot ver rijking van zijn geest, en op wien daar weinig maatschappelijke ver plichtingen berusten diezelfde ambtenaar zal in eene kleine plaats wellicht onder de notabelen behooren, op wie telkens voor het een of ande'', dat kosten meebrengt, een beroep gedaan wordt; zijne woning is er wellicht niet duurder, maar waar schijnlijk ook niet goedkooper, dan die hij in de buitenwijk van eane groote stad had betrokken; voor de opleiding van zijne kinderen is weinig gelegenheid, hij moet dus zijn kroost i>f elders iu de kost doen, t>f het van dure vervoermiddelen gebruik laten maken; de kranten en tijdschriften, die hy in de openbare bibliotheek placht te lezen, moet hy zich nu verschaffen door abonnement, of in huur betrokken uit de stad. In tal van andere zaken denk siechts aan de goedkoope magazijnen in eene groote stad komt het verschil aan den dag, en het is zeer de vraag, of, ondanks de gemeente belastingen in de groote stad wat hoogsr zyn ambtenaren genieten geen salarissen, waarbij bet verschil sterk spreekt het leven voor dszen ambtenaar in eene gemeente van de lagere klasse niet heel wat duurder komt, dau in de groote stad. Daar tegenover zal natuurlijk b.v. ten schaapherder op het platte land, waar ht) voor heel wat minder huur dan in de stad eene woning vindt, nog wel met een lapj8 grond er bij, waarop hij van allerlei teelen kan, waar hij geen lid van eene vakvereeniging is, en do genietingen van het stads leven, die geld kosten, ongekend zijn, heel wat goedkooper rondkomen dan b.v. een schaapherder... te Amsterdam. Over het algemeen kan men wel licht zeggen, dat naar mate het intellectueels peil van den ambtenaar stijgt, naar mate zijn arbeid geeste lijke inspanning vergt, en dus z(jn maatschappelijk milieu hooger moet worden gezocht, voor den ambtenaar het .voordeel" van de kleinere plaats en het platte land in een nadeel verkeert. Tot zoover de N. Rott. Crt. Wy laten hieronder een overzicht volgen van de bedragen, welke volgens officieele opgave van betrokken ge- meentebesturenaan plaatselijke directe belasting moeten worden betaald in dé hieronder genoemde gemeenten in 1918 Klasse vol gens Rap oort Staats Voor een zuiver inkomen eenigen aftrek van Totaal Nam6n dei- van het totaal (afga- Toelich tingen. gemeenten commissie Stork 1000.- (2000.- (8000 - f 4000.- (5000.- 6000.- vergelijking met dan Haag Hellevoetsluis UI 42 52 110 72 180 72 25C 72 320 ?2 390 72 1296 12 228 Den Helder III 20 - 88 - 168 - 248 - 328 - 408 - 1260 - 219 Amsterdam I 23 58 107 53 172 50 23C - 287 50 845 - 1160 11 205 Nieuw-Helvoet) Mat Inbegrip foren-\ senbalastlng Helle-I VOOtBlulB V 27 28 83 •22 151 )6 204 78 278 72 327 45 1067 50 188 Rotterdam I 11 25 45 - 95 - 145 - 195 - 245 - 736 25 129 's Gravenhage I 11 14 42 32 48 46 20 75 79 80 20 110 113 10 60 145 149 60 20 182 186 30 568 688 22 52 100 108 Voor gehuwden Voor ongehuwden Hieruit blijkt duidelijk, dat althans wat de uitgaven aan belastingen aangaat, de indeeling verre van juist is. Te Rotterdam eu 's Gravenhage, welke gemeenten in de 1ste klasse zijn ingedeeld, zjjn de belastingen, die betaald moeten worden, ruim de helft (althans voor de lagere inkomens) van die, welke b(jv. te den Helder moeten worden betaald. De te den Helder geplaatste ambtenaren staan echter in de III© klasse en kragen dus 10 minder dan die te 's Graven hage of Rotterdam. Voor Hellevoet- sluis is de vergelijking nog ongun stiger. Alleen te Amsterdam wordt voor de inkomens van 1000 - 3000 meer betaald. Bij de hoogere inkomens ataan Hellevoetsluis en den Helder weer bovenaan. Ook de kolom der percentages in vergelijking met den Haag (100) wijst dit uit. Het staatje toont tevens het on billijke aan van het feit, dat een gemeente ale Rotterdam, evengoed als bijv. den Helder, baar deal krijgt van de opbrengt der O. W. belasting. Waar do plaatselijke directe be lasting in vergelijking met de andere gemeenten nog zooveel meer zou kunnen opbrengen, ware het toch beter geweest de noodlijdende ge meenten, waar de belasting bijna tot het uitersts is opgevoerd, het eerst te helpen. 1). Dit geldt voor den Helder slechts in zooverre, dat in de Raadsvergadering op Donderdag a.s. door B. en W. zal worden voorgesteld het hefflngspercentage van 4—8 te breDgen op 4.2—8.2. Van het Westelijk front. In afwachting van het Buitsche offensief blijft de actie beperkt. De Buitsche zoowel als de Fransche en Eagelache berichten maken dan ook alleen melding van overvallen en ar tilleriegevechten. Alleen bij Bucquoi hebben do Engelschen een aanval gedaan, die echter volgens de Buitsche berichten, afgeslagen werd. Van het Italiaansche front. Na de jongste aanvallen der Italia nen is ook de stryd op dit gevechts terrein geluwd en bepaalt de actie zich tot kleine plaatselijke gevechten. Volgens een bericht uit Frankrijk zijn hier echter ook groote gebeur tenissen op til. Althans ia, volgens een aldaar uit Zürich ontvangen be richt, sedert Donderdag het verkeer op spoorlijnen in Boven-Italiö ge stremd. Achter het front hebben groo te troepen-concentraties uitZuid-Ita- liö plaats. Bit zou dus wijzen op een Italiaansch offensief in de komende De duikboot- en mljnoorlog Naar uit Londen wordt gemeld, Is de hulpkruiser .Moldavla", met Ameri- kaansche troepen aan boord, den 23en Mei aan den ingang van het Kanaal getorpedeerd en gezonken. Het schip bleef nog eenigen tijd na de torpe deering drijven, waarvan de begelei dende torpedojagers gebruik maakten om de opvarenden over te nemen. Be bemanning werd geheel gersd doeh 56 Amerik. soldaten kwamen om. Den 24sten Mei werd de Iersche postboot „Inniscara" op weg van Fishquard naar Cork, getorpedeerd. Het schip zonk onmiddellijk. Be kapitein en 5 man werden gered; 37 man zyn vermoedelijk verdronken. Een geredde werd aan boord van de de duikboot genomen. Volgens het Buitsche bericht hebben de duikbooten in de Noordzee 16500 ton scheepsruimte vernietigd. Dultich. duikboot «urniild. Volgens een bericht van de Engel- sche admiraliteit, heeft een der atlan- tische begeleldtngs onderxeeörs, op den terugweg naar haar basis, den Hen Mei ter hoogte van Kaap St. Vincent, waar zij een convooi tege moet voer, oen Buitsche duikboot van het z g.kruisertype doen zinken. Daar de zee onstuimig was werd niemand gered. Eveu later kreeg men een andere Buitsche duikboot in 't oog, doch deze wist te ontsnappen. Daar dit de eerste kruiser-duikboot is, welke vernield is geworden, is afgeweken van den regel om geen mtdedeeling te doen van de vernielisg van elke afzonderlijke duikboot. Van luitsche zyde wordt in ver band met dit bericht gemeld, dat inderdaad van een der ten W. van Gibraltar opereerende booten sinds geruimen tjjd niets werd vernomen, zoodat men moet aannemen dat deze verloren is. Nadat eerst de Turken de Armeen- scbe bevolking grootendeels hebben uitgemoord, schijnt het overgebleven gedeelte dezer bevolking thans het zelfde met de Turken in Armenië te hebben gedaan. Een correspondent van de Lokal Anzeiger meldt althans uit Batoem, dat bij de sporen van den Armeenschen terugtocht door Koerdistan eu Armeniö heeft aan schouwd eu ontzaglijke gruwelen heeft waargenomen. Van Treblsonde tot Erzindjan en van Erzindjan tot Erzeroem liggen alle dorpen in puin, terwijl de wegen met ïyken van vermoorde Turken zijn bezaaid. Thans ztjn Oostenrijksche en Buitsche troe pen uit Kars en Alexandropol aan gekomen. Ds bstrakklagen tussohsn Cuba au Mexico afgebroken. Volgens een bericht uit Mexico, d.d. 25 Mei heeft Mexico de diploma tieke betrekkingen met Cuba afge broken. De Mexicaansche zaakgelas tigde te Havanna en de Cubaanscbe gezant te Mexico ztjn teruggeroepen. Naar uit New York wordt gemeld Is de reden van de verbreking der betrekkingen tusschen Mexico en Cuba nog niet volkomen opgehelderd. Be moeilijkheden schijnen ontstaan te zijn door de verdwijning der bagage van Fabela, den Mexicaanschen ge- sant in Argentinië, uit het stoom schip, waarmee hy naar Zuid-Amerika reisde. Be bagage werd gevonden en na enkele dagen aan den eigenaar teruggegeven. Qilbert. t Gilbert, een van de beate Fransche vliegerB, ia omgekomen terwijl by in het vliegkamp van Villacoublay een nieuwe machine probeerde. Gil bert daalde op normale wyze van een hoogte van 100 meter toen het toestel plotseling ophield naar het stuur te luisteren eu neerstortte in de bosschen van Meudon. Gilbert heeft in zyn leven als vlieger, vóór den oorlog, allerlei belangryke vluch ten gedaan. Zoo Is hy van Parijs naar Dantzig gevlogen, den afstand van 970 K.M. met een gemiddelde snelheid van 200 K.M. per uur af leggend. BINNENLAND. Dultschland au Nederland. (Officieel). Be besprekingen tusschen de Nederlandsche en de Buitsche onderhandelaars over de hangende quaeslies betreffende de uitvoering van vroegere overeenkomsten hebben Donderdag 1.1. tot geh.eele overeen stemming geleid. Baags daarna (dus gisteren, Vrydag) zyn daarop de onderhandelingen over eon nieuwe economische overeenkomst begonnen, die men thans met den meest mogeiyken spoed voortzet. Amarlka au Ned.-lndll. Reuter seint uit WashingtonOver eenkomstig den wensch van Amerika om den handel tusschen de Ned. Oost- Indische kolonies en de V. S. aan te moedigen, heeft de Ame rikaansche „WarTrade Board" den gouverneur- generaal van Ned. Oost-Im liö de ver zekering doen toekomen, dat bunker kolen zullen worden vei «trekt aan etoomschepen, v arende tusschen den Archipel en Ameuikaansche havene en tevens, d!at uitvoervergun ning voor Amerikaan ache goederen, bestemd voor den Ar chi pel, van kracht zullen biyven of, noo noodig, uitge breid zullen worden. Be belofte van Am erlka om geen schepen ln beslag te n «men, die zich den 21sten Maart in Nederlandsche koloniale havens be> ronden, geldt voor schepen, die op wc waren van den Archipel naar A tnerikaansche havens. Da iabaslag genomen Nadarlaidseha achapan. Tot dusver zyn, naar het Fin. Weekbl. verneemt, nog geen betalin gen geschiedt voor de door de Ge associeerden in beslag genomen Ne derlandsche tonnage, ofschoon sedert de Inbeslagneming reeds meer dan twee maanden zyn verstreken. Dit is vermoedolyk toe te schryven aan het feit, dat de voorwaarden wel in Maart 1.1. door de Geassocieerden werden gedicteerd, doch eerst dezer dagen door de betrokken reederyen officiöel zyn geaccepteerd. Duitsoha aohapen uit IndlB. Volgens te Rotterdam ontvangen telegrafisch bericht, zullen binnenkort twee Buitsche stoomschepen uit Ned.- Indiö naar ons land vertrekken, die de reis zullen maken als Reliefschepen. Deze schepen zyn door de Buitsche regeering beschikbaar gesteld ter ver vanging van de „Bandoeng", van den Rotterd. Lloyi, en de „Gaaaterland", van den Kou, Holl. Lloyd, twee der zeven schepel, die op 22 Februari van het vorige jaar op deEngelsche kust getorpedeerd zyn. Da „Nlaiw Amsterdam". Wij vernemen dat het vertrek vau de „Nieuw-Amsterdam" naar Amerika op Woensdag 29 dezer bepaald kan biyven. Aanvullinj Marlnabsgrootlag. Ingediend s een wetsontwerp tot verhooging vin Hoofdstuk VI der Staatsbegrootng 1918. Aan de Mimorie vau Toelichting is het volgenle ontleend: Nu maatregelen genomen zyn om eeu duurte-bjslag te verkenen aan do weduwen van burgeriyke ambte naren en miltairon, acht de Minister het bilfijk oik de weduwen van de officieren dei zeemacht in die voor genomen guatige bepalingen te doen deelen, terwij hetzelfde geldt voor toekenning vin een duurtebyslag aan de weduwet van gepensioneerde militairen der zeemacht beneden den rang van offlaer, wier echtgenooten nimmer aan opgerichte weduwen- fondsen koncen contribueer en. Het wetsontwerp strekt tot het verkrygen van de daarroor benoodigde gelden. Kor. lat. Steuncomité. Er is een wetiootwerp ingediend tot verhooging vaa ie landbouw-begroo- tiDg, waarbjj voor het Kon. Nat. Steuncomité eoa bydrage gevraagd wordt van f 21.(00.000. De Kanoiverklozingoa. Een dreigement. De Anti Oofoj: kiezersgroep heeft aan de hoofdbjsmren van den Bond vau Vrye Libsslen, de Antirevolutio naire Party éi. do Chrlsteiyk-Hlsto- riscbe Unie gseind: De Antl-Oolog Kiezersgroep staat er op, dat de,'«stelde vragen volledig namens uw politieke party beant woord wor der De Anti- Oorlog Kiezers groep verzokt u dus nogmaals dringend, uwintwoorden omgaand in te zenden, idieu niet binnen drie dagen bevredgende antwoorden zyn ingekomen, al uw politieke party worden aangduid te zyn: Oorlogs partij. Pardanvlaasoh. Vastgesteldzyu de volgende maxi- mumklelnhanelpryzen voor paarden- vleesch: bieftuk f 1.60 per K.G., roastbief f 1.9, lappen, gehakt en bouillonvleesct f 0,70, afval f 0.15, beenderen f 0.0 per K.G. Beze pryzen gelden voor pardenvleesch zonder been. Het la veroden paardenvleesch onder andere benamingen te ver koopeu of af t leveren. Ttiaa. Gedurende hc ty d vak, aan vangen de 15 Juni en elnigende 15 Aug. 1918, zal door detalisten 0,15 K.G. thee moeten wordei afgeleverd tegen in wisseling van on 21, uitsluitend aan dio verbruiker, van welke zy het lichaam der tbe- en koffiekaart heb ben gewaarmert voor ontvangst van bon 19. Gedurende bt tydvak sub 2 ge noemd, zullen (jdeiyk zyn ingetrok ken de beschtklngen van 26 Jan. no. 6 en van Febr. no. 34, waarby het schenken jan thee in hotels, cafó's, soclöteitn en dergeiyke werd verboden. Verder deeltde Minister mede: Aan de oudeieerste) thee- en koffie kaart zullen, nalat na 15 Juni op bon 21 van deze kart 0.15 K.G. thee zal zyn verkregen nog slechts de bon 23 en 25 aanghecht zyn. In verband met de mogeiykheld, dat aan deze bna wellicht nog eene bestemming al gegeven worden, verdient het anbeveling deze bons alsmede het liihaam van deze kaart voorloopig zorgvuldig te bewaren. Be Minister beeft vastgesteld als klelnhandelamaclmumprya voor thee: f 1.46 per KG. Cacao on caoaofabrlkaton. Het Bureau wor Mededeelingen in zake de Voedselvoorzieningen meldt: Het slinken van den voorraad cacaopoeder bUr te lande heeft het noodzakefijk genaakt de vraag onder de oogen te zitn op welke wyze die voorraad het best dienstbaar kan worden gemaakt aan de volksvoeding. Terwyi door voorloopige maatregelen de grondstoffen zooveel mogeiyk beschikbaar worden gehouden, moest uitgsmaakt worden of van de nog aanwezige cacaoboonen en half fabrikaten cacaopoeder dan wel chocolade of wel beide zouden worden gemaakt, en indien chocolade zon worden gefabriceerd, in welken vorm. Baarby moest getracht worden, ten einde groote werkeloosheid te voor komen, de Industrie aai deu gang te houden, voor zooverre dit toelaat baar zou worden geoordeeld. De regeling, die mi getroffen ls, gaat uit van het denkbeeld, dat eetchocolade een geschikts en gewilde vorm vau bijvoeding ls. Daarom zal de fabricage van zulke chocolade tegen redeiyke pryzen worden be vorderd. Te dien einde zyn de volgende bepalingen getroffencacaopoeder mag niet meer worden verkocht, noch door den fabrikant, noch door don grossier, noch door den winkelier. Het mag wel worden gefabriceerd, maar niet worden vermengd of verwerkt. Het wordt overal in het land gevorderd, tenzy de voorraad minder dan 25 ko. bedraagt. De be doeling is zoo mogelyk het beschik bare kwantum te zyner tyd op eenigerlei wyze in de distributie te brengen. Chocolade mag niet worden ge maakt zonder toestemming van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, welke toestemming alleen voorwaardelijk wordt vorleend. Reepen chocolade, die minder wegen dan 80 gram ongevuld en 8B gram gevuld, zullen niet meer mogen wor den vervaardigd. Van 15 Juli a.s. af is ook de verkoop van zulke ree pen van lager gewicht verboden zoowel voor den fabrikant als den grossier en den winkeliertot dien datum kau dus de voorraad, die by deu bona fide handel niet groot kan zyn, nog van de hand worden gedaan. Voorts komen er maxlmumpryzen op reepen chocolade, waaronder ook reepen melkchocolado zyn begrepen, die bedragengroothandelsprtjzen per 100 stuks, verpakt f 11, onverpakt f 10.50, tusschenhandelspryzen per 100 stuks verpakt f 11.50, onverpakt f 11, kleinhandelspryzen per stuk ver pakt 12$ ets., onverpakt 12 ets. ~ts voorwaarden waaronder de toestemming tot fabricage van cho colade wordt verleend, zullen ln de eerste plaats behelzen hetgeen noodig is voor do goede verzorging van de consumptie. De Minister van Laud- bouw, Nyverheid en Handel heeft zich terzake met de fabrikanten ver staan eu zich eeu minimum totaal kwantum vau 8$ millioeu van ge noemde reepen per week gedurende 26 achtereenvolgende weken verze kerd. Het is de bedoeling deze reepen door middel van de gemeentebesturen in consumptie te breDgen. Alle reepen moeten van deu naam van den fabrikant zyn voorzien, de onverpakte reepen op de chocolade zelf, de verpakte reepeu op de ver pakking. Ten slotte mag cacao en chocolade massa' niet meer worden gefabriceerd tenzy voor gecontinueerde verwerking iu eigen bedryf, terwyi cacaoboonen, cacao- en chocolademassa, alsmede cacaopoeder onder eeu algemeen vervoerverbod vallen, waarvan ont heffing kan wordeu vorlBiind door den Minister yan Landbouw, Nyver heid en Handel. Kaas. De Minister van Landbouw heeft de verkoop, aflevering eu het ver voer van kaas, met ingang van 26 Mei. verboden. Dit verbod ia niet vhd toepassing op den verkoop en de aflevering van by hoeveelheden van niet meer dan 1 K.G. tegeiyk. In zyn circulaire aan de burge meesters zegt de Minister, dat het noodzakeiyk is, ter verkryglng van eene regelmatige verdeeling der be schikbare kaas, welke geproduceerd wordt, ter beschikking te stellen van het Rykskantoor voor melk en kaas. Te dien einde zal eene inkoopregeling voor deze kaas worden vastgesteld, welke bepaalt, dat slechts diegenen die by het Rykskantoor voor Melk en Kaas zyn ingeschreven, kaas kunnen koopeu vau den producent, reep. als producent kaas kunnen af leveren aan vorengenoemd Ryks kantoor. Yoor het in werking stellen van bedoelde regeling is eene voor bereiding van ongeveer 2 weken noodzakeiyk. Ben Minister is gebleken, dat er gevaar bestaat, dat gedurende deze periode van voorbereiding aanzien- ïyke hoeveelheden kaas door gelegen heidskooplieden zullen worden opge kocht' welke hoeveelhoden daardoor onttrokken zouden worden aan eene regelmatige distributie. Hy heeft zich daarom genoodzaakt gezien met in gang van Zondag 26 Mei het vervoer en de aflevering van kaas te verbieden. In verband daarmede merkt de Minister op, dat het gevolg van den getroffen maatregel zyn zal, dat de raasproducenton gedurende ongeveer 2 weken hun product zullen moeten bewaren. Dit kan echter geen buiten gewoon bezwaar opleveren, aangezien alle kaasproducenien in de gelegen heid zyn geweest alle kaas, welke zy vóór 1 Mei j.1. gemaakt hebben, af te leveren. Yerder heeft de Minister de vol gende maximum-klelnhandelspryzen vastgesteld Volvette Gouda met Ryksmerk resp. per K.G. f 1.69, per K.G. f0.80, por */io K.G. f0.16; Volvette Gouda zonder Ryksmerk resp. per K.G.f 1.66, er K.G. f0.78,VioP«K.G.f0.15$; (olvette Gouda bereid onder rabbinaal toezicht resp. per K.G. f 1.72, per K.G. f 0.86, per */io K.G. f0.17$; Gouda 40+ resp. per K.G. f 1.41, per K.G. f0.72, per '/io KG. f0.14$; Gouda 80 resp. per K.G. f 1.19, per K.G. f 0.60, per Vio K.G. f 0.12 Gouda 20+ resp. per K.G.f 0.75, per K.G. f 0.37$, per '/w K.G. f0.08; Edam volvet resp. per K.G. f 1.68, per K.G. f0.79, per »/io K.O. f 0.16; Edam 40 resp. per K.G. f 1.48, per K.G. 10.72, per l/io K.G. f0.14$; Edam 30 resp. per K.G. f 1.28, per K.G. f 0.62, per »/io K.G. f0.12$; Edam 20+ reep. per K.G. f0.75, ir K.G. f 0.87$, per »/ie K.G. f 0.08 ïuda 20+ bereid onder rabbinaal toezicht resp. per K.G. f 0.85, per KG. f 0.42$, per >/io K.G. f0.08$; Edam 80+ b.reid onder rabbinaal toezicht resp. per K.G. f 0.85, per K.G. f 0.42, per K.G. f0.08$; Komijnekaas van een vetgehalte van 20+ en daar boven resp. per K.G.n.08,per$KG. f0.64, per */io K.G. f 0.11Nagelkaas on witte kaas (d. i. alle kaas m. e. lager vetgeh. dan 20 resp. per K.G. f 0.65, per K.G. f 0.82$, per l/ioK.G. f 0.06$, In zyn circulaire tot de burge meesters zegt de Minister, dat het in zyne bedoeling ligt eerstdaags eene rantsoeneering voor kaas in te voeren. Hierdoor wordt bet hem ook met betrekking tot dit artikel praktisch onmogeiyk uitvoering te biyven geven aan het door hem ingenomen stand punt, dat de verkoop van alle artikelen zooveel mogelijk behoort te biyven in handen van diegenen, welke zich in normale tyden ook met den ver koop van die artikelen bezighouden, Be Minister ziet zich daarom genood zaakt den verkoop van kaas zoo te regelen, dat dit artikel voortaan uit sluitend verstrekt wordt aan de gemeentebesturen. Da kaas zal steeds verstrekt worden voor de behoefte per twee weeksche periodede eerste bestelling zal worden uitgevoerd in de periode van 8—17 Juni. Het ligt daorby in''s Ministers be doeling per hoofd der bevolking per twee wöken een rantsoen kaas te verstrekken van 2$ ons, zoodat aan elke gemeente per 1000 Inwoners 250 K.G. per 2 weken geleverd kan worden. By de uitvoering van de orders der gemeentebesturen zal zooveel moge lyk de kaassoort geleverd worden welke besteld wordt. Hoogstwaar- schyniyk zal dit echter niet in alle gevallen mogeiyk zyn, zoodat de gemeentebesturen er rekening mede dienen te houden, dat zy iu sommige gevallen kaas van een anderen vorm of vetgehalte zullen ontvangen dan besteld was. Ten slotte maakt de Minister op merkzaam, dat in verband met de op 1 Mei j.1. ingetreden zomer melk regeling, waarby de productieprys der melk op een lager bedrag is gesteld dau gedurende den afgeloopen winter gold, tbans ook eene verlaging van de pryzen der kaas kan Intreden, Da botariobaarsehta. Een der medewerkers van bet H.bl. schryft: De winkels ledig en de fabrieken pi op vol. Zoo is op het oogenblik de toestand in den boterh?ndel. Sedert tenlge weken bestaat een verbod voor de boterfabrikanten om boter af te leveren anders dan ln een kleine hoeveelheid aan hun ge wone klanten. 't Is werkelijk onbegiijpeiyk, ver telde ons een fabrieksdirecteur, hoe de regeeriDg ln dezen tyd, nu or juist volop boter gefabriceerd kau worden, met zulk een verbod ls ge komen, turwijl de nadere regeling nog steeds op zich laat wachten. Scbrifteiyke protesten, persooniyke bezoeken aan het betrokken departe ment hebben niet de minste uitwer king gehad. Integendeel, men kreeg de verrassende mededeellng te hooren, dat het met het afle verin geverbod voor de fabrieken nog niet uit was, maar dat er ook nog een verbod voor de boeren zal komen, om boter te karnen, zoolang ze niet onder contróle gesteld zyn. Ea intusschen zitten we hier met een reusachtigen voorraad boter in de kelders, terwyi de huismoeders, vooral in de steden, de misère ouder vinden van botergebrek, juist nu zich by de zwaksten onder de ge zinsleden de eerste gevaariyke symp tomen van ondervoeding gaan ver toon en. 't Lykt er veel op, zoo meende deze fabrieksdirecteur, of men in Bsn Haag met alle geweld de grootste verwarring wil stichten en er totaal geen oog voor heeft dat het geknoei door clandastlene fabricage en stieke- men verkoop in de hand wordt ge werkt. Reeds nu wordt boter ver handeld tegen pryzen, die het dubbele beloopen van den regeeringaprys. Het H.bl. merkt in dit verband op, dat de volgende week een aan vang wordt gemaakt met het afleveren van boter en mélange aan de gemeen tebesturen. Naar het blad verneemt, zal de vetrantsoeneering 4 Juni a.s. iu werking treden. Omdat de regee ring er voor wenschte te zorgen, dat dan ook inderdaad in elke gemeente het verelschte quantum aanwezig zal zyn, word den laatsten tyd de boter „opgepot". De winkeliers, het is vroeger reeds medegedeeld, ont vingen maar ongeveer de helft van het normaal gebruik met het gevolg, dat de klanten op hun beurt óók .gerantsoeneerd" moesten worden. Verder is men reeds thans begon nen met het maken vau winter- reserve; ook al weer omdat de overheid het als plicht beschouwt de by de vetdistributie toegezegde hoeveelheid, te allen tyde te kunnen leveren. Dat er zich in deze overgangs periode moeiiykheden voordoen, dat niet ieder evenveel of even weinig boter zou ontvangen was te voorzien. Aller hoop is «chter gevestigd op de nieuwe regeling, waarby, zooals men weet, psr hoofd en per week 250 gram vet (boter of mélange) toege zegd ls. 6EMEN0D NIEUWS. Eaa mislukt* poging tot «plaaaago. Een sergeant der Infanterie te Rotterdam was in kennis gekomen met iemand, die werkte voor den inlichtingsdienst eener vreemde mo gendheid. Beze vroeg hem, om hem stukken te bezorgen, betrekking hebbende op -oen bepaalde stelling. Be sergeant had dit aangenomen, doch daar hy de bepaalde stukken niet leveren kon, had hy de hulp Ingeroepen van een collega. Deze had do stukken ook niet kunnen leveren, doch had gezegdJongen, er ls geld te verdienen, laten wy hun wat op de monw spelden. Zoo gtngd, zoo gedaan. Maar een Belg, in dienst der Bel gische contra splonnage, was dit plan ter oore gekomen en met behulp der Rotterdamsche recherche werd een val gezet met het gevolg, dat Zondag morgen ln restaurant „Riche", aan de Korte Hoogstraat, de sergeant zoowel als de inlichtingen-verschaf fer begevens de Belg, werden ge arresteerd door een inspecteur der recherche, vergezeld vau eenige re chercheurs. De sergeant en do vreemdeling werden overgebracht naar bet hoofd bureau van politiedaar bleek uit bet verhaal van den sergeant, dat van splonnage, tenminste van Hol- landscbe zyde, geen sprake was, doch dat de vertegenwoordiger der vreemde mogendheid er leeiyk ingevlogen was. (Tel.) Ean bands. Be politie te Tilburg is eeu groote dievenbende op het spoor gekomen. Hedennacht werden reeds 12 personen gearresteerd, zy worden verdacht van verschillende inbraken, ln den laat sten tyd gepleegd. Het gestolen goed bedraagt duizenden guldens. Vsrmoord. In het groote hotel Bristol aan de Ringstrasse te Weenen ls de ge zelschapsjuffrouw der echtgenoote van den directeur der Triester bank, die sedert 81/, jaar te Weenen woonde, vermoord. Het slachtoffer schynt op vertrouweiyken vost te hebben ge staan met haar moordenaar, die van deze vriendschap gebruik heeft ge maakt om 81.000 kronen en voor een waarde van een half millioen aan kostbaarheden van haar meesteres te stelen. SPORT. Het conflict in den N.7.B. Be vereeniglngen uit de Weet. Ie kl., afdeeling A, hebben allen een schryven aan het Bondsbestuur ge richt, waarin zy meedeelen tegen 1 Juni hnn lidmaatschap op te zeggen. Mocht de algemeeno vergadering welko in Juni gehouden wordt, eeu voor hen bevredigende oplossing vin den, zullen zy het thans genomen besluit intrekken. INGEZONDEN. Uit 't dagboek van «en melkslljter. Zaterdagmorgen voor Pinkster. Jou luilak, jou slaapzak, enz.; spring uit bet bed, iu deu waan dat het reeds laat en over myn tyd is. Kyk op myo klokje en kom tot de overtuiging, dat bec twintig minuten voor vier ia, dus vroeg genoeg om myn karretje in orde te brengen. De lucht is prachtig en het belooft een warme dag te worden, evenals daags tevoren. Tegen negen uur de kar opgevat om naar. de Keizersbrug te gaan, in afwachting van de komst der melkryders. By Duinker's Boter- handel eon massa vrouwen on kinde ren, heel netje» opgesteld en file onder de bekwame hand van een politie agent wachtende op een half pondje boter, evenals ik op den molkryder. Zoo met een twintigtal confraters pratende over de hitte, die ons, meiksiyters, ln angst brengt over de qualiteit der melk, komt de melk- ryder, geeft ons onze hoeveelheid melk en gaan we, ondanks de'warmte, haastig op ptd om do klanten hun melk te bezorgen, in de hoop nog op tyd te zyn en geen klachten over de melk of het late komen te krygen. Maar o wee I 's Middags thuiskomende, komt moeder op me toeschieten't is wat moois, die, die en die melk terug, alles in horten, vragen andere melk, enz. Ie Pinksterdag, Zondagmorgen op z'n mooist. Melkryder byzonder vroeg. Negen uur ga ik vol moed weder aau 't venten, in de stille hoop dat de reclames in niet te groote hoop op myn onschuldig hoofd zullen neerkomen. Eerste vijf, zes klanten geen klachten (of wy, meiksiyters, de schuld zyn, dat de melk veel te laat en niet erg frisch is, doordat de melk maar eens per dag wordt af geleverd). Maar een straatje verder begint de pret. Melk, juffrouw I hoe veel, Juffrouw? O, melkboer, ik moet maar geen melk meer van je, zoo veel melkgeld op één dag, is dat melk. Na myu onschuldbetuiging komt hot goede hart naar boven, zy neemt weder een quantum melk i kostte my 1 liter melk). Bat is éóc. Verder opMelk, juffrouw 1 enz. O, melkboer, geen melk meer van je, die ie te elecbt, kan dat niet betalen (hoewel ik middags tevoren een liter gratis had laten bezorgen). No. 2 daarnaast, hetzelfde relaas of zooiet», ook een liter gratis (nota bene adj.- onderoff.-vrouwen, klein gezin, groot inkomen). No. 3, korpl.-vrouw, wil niet hebben dat ik de schade alleeu betaal, bewerende dat ik de melk niet maak. Gelukkig, dat is een vrouw die 't verstand gebruikt. Zoo gaat 't eenige straten goed. In de ...straat een vrouw van een sergt.- majoor, zoon op de H.B.S.: hierhob je de bonnen voor de melk (g. m.) (prachtig zoo'n instelling, die aan minen onvermogenden goedkoope melk verstrekt), en ik moet geen melk meer van je, mot de noodige commentaren Gelukkig, dat is afgeloopen. Kom thuis en spoel met een bakje koffie? die onverdiende bejegeningen weg. Eek Melksmjieb. No° Inmlddele ia d« toeaUud ver»ndord «n wordt da molk tweern**! daag* geleverd. Op pagina 4 van dit blad la opganomam 1. Sport. 2. OE DISTRIBUTIE te Helder, i» $i Callantiaog. zijp.. n u Aon. P.ulawn., i. hl t"*1'

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 1