COURANT No. 4940 DONDERDAG 30 MEI 1918 46e JAARGANG Uitgevers C. DE BOERJr., Helder. Oplaag 6500 ex. - Abonnementsprijs; In de etad <1.—, per poet fl.25, Buitenland 12.25. 3 oent. Advertentlên per regel 10 oent 10 °/0 oorlogstoeelag. Op pagina 4 van dit blad Is opgenomen: 1. Uit den omtrek. 2. Feuilleton, enz. DE WEEK. 28 M e i. Het is nu geworden de periode van 't in gespannen verwachting de gebeurtenision dor naaste toekomst verbeiden. Wy hebben vernomen, dat de „oude hangende kwesties" tuaachen Nederland en Duitscbland zijn afge daan. En men is nu begonnen, met spoed, aan de bespreking van wat het oeconomisch verdrag zal moeten worden. De gasloozo uren, het stoppen van verschillende bedrijven wegens kolen-gebrekde aankondiging van terugkeer der peper dure zomer- larioven van de spoorweg-maatschap pijen, niet mogelijke meerdere inkrimping van hot getal treinen 't zijn alle teekenen, dat 6r „peri culum in mora" bsgict te komon. De kolen raken op. Aan „vuurwater" is naar achteraf blijkt nog ge noeg voorraad om de liefhebbers van den „vaderlandsehe borrel", die voor hun versnapering geld genoeg over hebben, nog meer dan een jaar aan voorraad te helpen. Maar met de „zwarte diamant" is 't een ander geval. Amerika eischt, dat Nederland schepen zal zenden om graan te halen, weigert, dat van de in Ameri- kaansche havens toevende bodems alvast naar da Oude Wereld trekken met graan bevracht, en wy zullen ook hier wei moeten zwichten. Be „Hollandia" ia inmiddels met 4500 ton meel aan boord uit Buonos Ayres vertrokken. Da „Nieuw Amsterdam" zou met 553 lste en 589 2de klasse passagiers in den nacht van 28 op 29 Mei zee kiezen. Op hoop van zegen... Wy troo«t«n ons en berusteD, hopend op betere tyden, die komen zullen. Het inbenlagnemeu van voor raden, by de plattelanders opgetast, wordt nu met forsche hand door het Departement aaD den Haagschen Be- zuidenbout aangevat, en reeds zond het Kamer-lid Van Hamel vragen aan de Regeering, waaruit twijfel spreekt aan het rechtmatige, met de wet strooiende van de wyze, waarop beslag ia gelegd in da Haarlemmer- meer-atreek, waar om en by de 100 000 K.G. graan zou „ingezameld" zijn. Prachtig onderwerp voor een der storm- uren, welke wy te wachten hebben gedurende de allerlaatste levens-uran der zieltogende Tweede Kamer, die deze week weer byeen- kwam voor haar „zwanenzang". Be ontworpen en allerfelst aangevochten wüziging der Distributie-wet mi nister Posthuma werd thans uitge beeld als een ruw wreede Kozak, gerend de karwats te laten striemen over het ltcbaam van de Nederlan ders, die de Distributie-bepalingen niet gehoorzamen. De protest motie, aangenomen op de te 'sQravenhage den 27n Mei gehouden vergadering van vereenigingeD, belanghebbend by In- en export, toont genoegzaam, hoezeer deze zaak de gemoederen prikkelt. Da Tweede Kamer, voor hare floale bijeenkomst, vond o verrijke stof,tevens „brandstof" voor parlementaire vuur tjes. Het als „quantité négligeable" beschouwen van de motie-K. ter Laan betreffende de herhalingsoefeningen van de Landweer, was zeer zeker □iet de minst gevaariyke „sluimerende bom" I Ea toch. Nog een goede vier weken en de Tweede Kamer van '13 en '17 is morsdoodslechts formeel, schyn- baar nog in leven. Het Kabiaet-Gort v. d. Linden zoo goed als demissionair. Men kan dus slechts tot de vertooning geraken van „het schieten op een doods". Ea dit is voor het prestige des Parlements al evenmin bevorder lijk als het aannemen van moties geiyk die van den heer K- ter Laan, wa irdoor de Kamer de verantwoorde- ïybheid, door de raadslieden der kroon t« dragon, op zich zou willen nemen. Zy. Tweede Kamer, miskent daarmé a het karakter van haar bevoegdhsid en schaadt tevens in zesr ernstige mate haar eigen gezag. Maar, het „liedje van verlangen" is haast gezongen, hos danig de „stervende" zich in laatste opfllkke ring van wegterende krachten zal willen doen gelden. Wat de Even redige Vertegenwoordiging ons zal brengen, 't is nu nog met de zegelen des geheime gesloten. De anti-revolntionaire premier van het in 1913 afgetreden Kabinet, de Staats raad mr. Th. Heemsketk, heeft in sene te Amsterdam gehouden rede aangedrongen op de vorming van een „Nationaal Kabinet", óók wanneer Rechts straks op 3 Juli a.s. - mocht winnen. En een tweede, nog grootore surprise, door mr. Heemskerk in die rede gebracht, was het aanbe velen van 't koers nemen in de richting van „freetrade" T«rwyi herinnert men zich bet Kabinet-Heemskerk en -Kolkman in 1913 juist gestruikeld is over den eisch om hot protectiomistiach han delsstelsel door te voeren. Men ziet, hoezeer thans het oude woord van toepassing is geworden „Tempora mutantur, et nos cumilles 1' De groote, dictatoriale Leider der anti revolutionairen is nog machtig. Br. Kuy psr's lichaamskrachten mogen langzaam slinkende uro moge naderen, waarop de Bood zyn knekel band zal leggen op den schouder van dazen krachtigen tacticus, die zyn party heeft opgebouwd en groot gemaakt, ook bier scbynt wisseling ophanden. Het eigendunkeiyk wyziging bren gen in de candidaten ïysten, heeft heviger beroering gebracht in de anti-revolutionaire gelederen dan men in het hoofdkwartier-Haagsche Ka naalstraat allicht vermoedde dat zou geschieden. En 't ïykt gansch niet onmogeiyk, dat op 8 Juli a.s. zal blyken, dat de volgzaamheid, de blinde gehoorzaamheid aan bet parool, door dr. Kuyper gegeven, ju de antirevolutionaire sfeer heeft plaats gemaakt voor eene zelfstmdigbeid, het doorvoeren van eigen inzicht, waarvan men heeft af te wachten, of ze zullen overeen zyn te brengen met de hechte eenheid, dia tevens de macht van deze party was. De S. B. A. P. word ten tweedon male, on nog wol op eene ver gadering waar mr. Troelstra optrad, in het publiek aangevallen door de Wynkcop- en Eoka-groepen en consorten, 't Werd oen tumult, nog heviger dan op de Duya vergadering. Vuiston, steenen on stokken moesten als „argumenten" dienst doen. Een „novum" in den Hollandschen kies- stryd. Straks mengt zich het ping- jang van den revolver in Amerl- raanschen atyl onder hot tumult. Zullen de andere partyen 't laten by de wonden en kwetsuren, door grove, smalende, bittere woorden toege bracht 't Lykt waarschynlyk. Maar zeker is 't niet. Wanneer by het voortschryden van den heetsn kieskamp het kwik in de thermo meter weer gaat stygen geiyk op de midzomer-dagen, die nu weer voor koeler lucht plaats maakten, ja, dan zou het woord van den Neder- landochen „grand old man", dat wy in kieBperiode „voor niets staan", wel eens ten volle bewaarheid worden Over een week of wat krygen we IJ ons thee-distributie. Ea zy, die de eenheidsworst nog steeds niet kunnen bewonderen, hebben de ver troostende mededeeling gekregen, dat er over een poos vet schapen- vleesch, in midzomer van bet jaar zelfs matige vleesch-rantsoeneering volgen. Met wolk „perspectief" wy dan opkomende buien van weo moedig verlangen naar „ouderwetsch- smakeiyke" schotels van sappige biefstukjes uit het grys verleden kunnen bedwingen. De goede ver wachtingen ten opzichte van den klein fruit-oogst vormen eene zoo- veelste vertroosting. Die wy hard noodig hebben. De tabakspryzen gaan dermate omhoog, dat hetgeen onze bet over- yrootvaders in den Franschtn tyd aeleefden, slechts kinderspel wordt. Er worden ook op dit gebied distri butie eu maxlmumpryzen gevraagd opdat arme Jan Publiek niet soms voor gi of-geld hop en andere „surro gaten" te smooben zal krygen. De Ryksmiddelen toonden in April- 1918 een accrè* van ruim vier millioen gulden, maar tegenover al wat nu van Vader Staat gevergd wordt, zinken zulke sommetjes in bet niet. Telkens komen nieuwe ontwerpen, ook tot het verleenen van duurte bijslag, en waar men de „goudmijnen" zal vinden om dat alles te bekostigen, niemand vermag 't te zeggen. De oppositie tegen de voorgenomen ver hooging van de O. W.-belasting moge nog zoo toornen: straks zal minister Treub voor do zooveelste maal doen gevoelen, dat het „heilige moeten" nu eenmaal alles beheerscht. De bange vraag „en wanneer nu de vrede wordt niet meer zoo vaak gedaan als in do eerste jaren vau de groote alachting. Men begint het schrikbeiyke gaandeweg te beschou wen als iets, waar men „aan gewen nen moet". De smeekbede der Nederlandsche vrouwen, tot de gemalinnen der Staatshoofden van de oorlogvoerende landen gericht en „ter herinne ring" ook aan onze Koningin gezon den vindt men achoon en treffend. Maar men maakt zich geen illusie meer. De herinnering aan den normalen tyd, die van vóór Augustus 1914, begint ta verflauwen zelfs. Het in den aanvang ongelooflyk geachte nadert al-meer de grens van het normale En in de lichtpunten, welke gelukkig nog steeds niet ontbreken, vindt het wonderbaar-elastische menscheiyke aanpassingsvermogen kracht en moed om de lasten van dezen tyd te torsen. Mb. Antonio. PLAATSELIJK NIEUWS. Vergadering van den Raad der gemeente Helder, op Donderdag, den 30 Mei 1918, des avonds ten 7J uur. Ondefwerpen ter behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 8. Vaststelling kohier Plaatseiyke Directe Belasting. 4. Aankoop huis Stationsweg. 5. Aankoop grond Huisduinen. 6. Aangaan tijdelijke geldleening. 7. Af- en overschryving en 2e supp. Begrooting 1918. 8. Verordening beheer Gemeente- Reiniging. 9. Stembureaus verkiezingen. 10. Reclames. Te Haarlem slaagde voor het acteexamen L,0. mej. R. Zon, alhier. - By Kon. besluit van 27 dezer is benoemd tot kantonrechter-plaate- vervanger in bet kanton Helder, met ingang van 1 Juni, C. Punt, ontvan ger der registratie en domeinen al hier. Algemeen* Nederleedsche Ambtenaareboad. Voor de pas opgerichte afdeeling van bovenstaanden Bond trad Zater dagavond in de bovenzaal van het Alg. Tehuis voor Militairen de heer F. S. Noordhoft, Bondsvoorzitter en Secretaris van het Algemeen Comité uit de Bonden van Overheidspersoneel (A. 0. O. P.) op, met het onderwerp „Be vooruitzichten voor de Ambte- naaraklasse". Be belangstelling was niet zeer groot. Be voorzitter der afdeeling, de heer Zwertbroeb, heette den aanwezigen welkom. Baar dit de eerste openbare vergadering is van de jonge afdeeling, hoopta spr., dat na de rede des heer en Noordhoff velen zullen inzien dat organisatie voor ambtenaren een eisch dea tyds is om verbetering van toe standen te krygen. Ook verhoogt zy het aanzien in de oogen van bet publiek. Se spreker, die thans het woord verkreeg, zette in het kort uiteen de geschiedenis van het organisseren der ambtenaren. De vakbeweging is be- trekkoiyk jong, en ds arboidera van de jaren 1850/60, die zich aaneen sloten, kenden in die dagen slechts stoffeiyke eischen, geen geesteiyke. Gebideiyk ontstond de drang zich, tot het verkiygen van een bepaald doel te organiaeeren. Was dat doel bereikt, dan viel meestal de organi satie weder uiteen. Iedere groep bleef afzonderiyk, en ontkende vsrband tusschen do andere. Later ontstond een steviger organisatie, men zocht plaatselijk contact, maar lang duurde het vóór men ditplaatselyko contact uitbreidde tot een landeiyk. Nog later ontstond een algemeens bedryfsbond, die alle gezellen byeen- bracht. Toen eindelijk de gedachte baan brak, dat het niet goed was verdeeld te biy ven, to6n men zich in één Bond wilde vereenigen, ontstond van de zyde der patroons verzet. Door kunst matige beBchorming van de plaatse- ïyke bonden trachtten ze de arbeiders terug te houden van landeiyke orga nisaties. Toch zyn ze er gekomen: de Typo grafenbond en de Biamantbewerkers >ond bewyzen het, en zy hebben voor die vakken belangryke positie ver beteringen mogaiyk gemaakt. Veel later kwamen de ambtenaren tot organisatie. Voor hen waren de levensvoorwaarden anders. Zy gingen meestal wat langer school, en bloven langer buiten het maatschappelijke leven. De uiteenloopende rangver- deelingen maakten dat jonge ambte naren trachtten by de autoriteiten een wit voetje te krygen met het oog op promotiede organisatiegeest werd daardoor niet wakker in hou. Deed zich eens iets voor waarby hun be- langeu in het gedrang kwamen, dan liepen ze te hoop. We zien dat nu weer by hes rapport Stork. Ea als ze lid werden van een organisatie, dan geschiedde dit veelal in kleino vakbonden, die zich bezig hielden mot de vraag hoe verbeter ik myn positie? De hoofdvraag die voor hst gsheele ambtenaarsleven gold fing daardoor te loor, ook de ideéle jehoeften die zich voordeden kwamen in 't gedrang. Langzaam kwam in de ambtenaars wereld het organisatiewezen inbur- i jaren. Da oudste bonden zyn die van jelastingklerkon en de Bond de Post. Maar de kwestie van verbetering van het economisch levsn werd bedekt door allerlei argumenten, vrees voor promotio etc. Vóór de mobilisatie waren er stellig zoo'n 250 h 300 dergoiyko clubjes en vereeniginkj'B. Htm vergaderingen bestonden meestal uit gezellige by een komsten, bevordering van de collegia liteit, e. d. Er waren ambtenaren, die zagen dat van dergeiyke vereeni ginkjes geen kracht uitging; toen sloot men zich aan by den Algem. Boud van Handels- en Kantoorbe dienden. Dit ging niet goed op den duur; de belangen liepen te zeer uiteen en de Algem. Ambt. b. werd in 1909 opge richt met aan vankeiyk 72, lieden waar van er al daduiy k weer 34 afvielen. Deze bond bracht twee dingen in de organisatie: lo. behoorlyko contri butie, waardoor men ieta bereiken kon, I. één Bond voor alle ambtenaren. Een derde belangrijk punt was de aansluiting by hot Nederl. Verbond van vakverenigingen. Wilde men iets bereiken, niet op een eilandje zich isoleeren, dan was die aansluiting geboden Onze belangen loopen paral lel met die van arbeiders en wy konden slechts op deze manier die belangen behartigen. Die aansluiting bracht by velen verwarring. Op tal van „neutrale" ambtenaren werkte zy als do roode lap op deu stier. Men schold ons voor „roode vereeniging", etc. Jarenlang hebben wij gesukkeld om leden te krygen; 6 jaar na de oprichting hadden wy er nog maar 1300. Thans is het aantal leden 4650; de Alg. Bond is een der grootste bestaande bonden, terwyl by thans door fusie zich nog zal uitbreiden. Waarom moeten de ambtenaren zich aansluiten by de arbeiders? Omdat wy belangen hebben die met de hunne parallel loopon. Wy moeten een stand ophouden in de maat schappij, hebben belang by goede en goedkoops woningen, by goed onder- wys, toegankeiyk ook voor onze kin deren, belang by betere flaantleele verhouding tusschen Ryk en ge meenten, enz. Wat ware van de levensmiddelen voorziening terechtgekomen als wy niet hadden gehad een krachtige arbeidersbeweging, die de Regeering den weg van distributie hadde op gedreven? Spr. haalt verschillende meerdere voorbeelden aan. Wy ontkennen met nadruk, dat onze Bond aan politiek dost. Wy hebben als Bond alleen oog voor de maatscbappeiyke tegen stellingen; het gebrek aan goed onderwys voelen wy als eeDe wreed heid. Mon hoeft dus niet aan te komen met de boodschap, dat er geen geld ia voor salarieverbetering; er is geld gonoeg, men zie maar eens naar de toename van het natio naal vermogen. Het N. T. V. neemt als grondslag optreden tegen de klasse-tegenstel- lingen. Wy zeggen steeds weer dat wy ons rekenschap moeten geven van de maatscbappeiyke verhoudin gen. Be politieke S. B. A, P. doet op politieke gronden hetzelfde wat bat N. V. V. doet op economische. Boven dien, het N. V.V. telt 180 000 leden, de S. D. A. P sltchts 25 000: baste bewya dat hun werkkrlDg geheel anders ie. De Nederlandsche Ambtenaarabond wil met Kon. goedgekeurde statuten binnen het raam der huidige samen leving voor alle ambtenaren een menschwaardig bestaan nastreven. De politieke party zegt: ik kan met de maatscbappeiyke toestanden geen genoegen nemsn en wil een gansch andere samenleving, ge baseerd op afschaffing van privaat bezit enz. Dat is toch iets geheel anders, nietwsar? Maar de politiek» party gaat een tydlang de economische de hand reikenzy wil soldaten werven voor de nieuwe samenleving en daarom zoekt zy samenwerking met hefeN.V.V. En dan zegt menziet ge wel, ze loopen met de S.D.A.P. mee. Maar wy doen alleen mee als het geldt verbetering van economische positie. Ge8n politiek beiyden wy, alleen economie. Men vroegis dat niet te veel hooi op de vork; alle ambtenaren in één Bond Er zijn zooveel uiteenloopende belangen. Wy hebban allen éénzelfde doeleen behooriyk salaris bereiken, behooriyke arbeidsduur, afschaffing geheime conduitenstaten, ziekte- en vacantieregellng, e. d. En voor de bereiking hiervan staat men in een groote groep sterker dan in verschil lende kleine. Spr. toont dit met verschillende argumenten aan en komt dan op het rapport van de Staatscommissie Stork. De groepsbelangen zyn nu verstomd en een roep om één groote organisatie komt. Waarom is één groote bond beter dan veel kleinere? In de eerste plaats is het economischer, al die ver- eeniginkjes hebben aparte kosten, en veel geld, veel energie wordt nutte loos verspild, omdat er nu eenmaal niet zooveel kracht uitgaat van al die kleine bonden dan vanééagrooten. We zisn dat de Matrozenbond een prachtig eigen gebouw hebben, en al die jaren is dat by de ambtenaren niet mogeiyk geweest. Onze positie is niet erg Intel.Bat was die van de matrozen, van de diamantbewerkers ook niet voor hun organisatie. Voor ons moet de toe itand óók veranderen; tenslotte is de Bond niet gesticht enkel voor salaris verhooging e. d. Integendeel, als onze arbeidersvoorwaarden ver vuld zyn, begint onze taak pat;dan begint de mede-verantwoordeiykheid. Er moet en er zal eon meer democratische geest komen in de verhoudingen van on» corps, opdat elk onzer met opgewektheid ztjn plicht vervulle. Van de gelegenheid tot debat werd door een der aanwezigen gebruik gemaakt, dio gaarne nadere inlich tingen wenscht» over het standpunt van de moderne bonden tegenover het rapport der Staatscommissie Stork. Be heer Noordhoff betoogde uit voerig, hoe in dit rapport de grond slagen voor de toekomst zyn gelegd. Bie fundamenten zyn goed, al zijn ia den opbouw nog veel dingen die wy anders zouden wenschen. Het rapport moet door de Kamer worden aangenomen. Bat hst niet beter kan zyn, komt door onze slechte organi satie. Hiertegenover merkte debater op, dat het rapport dea ambtenaren gaüscheiyk niet bevredigt. Hy zou willen dat de moderne bonden een steviger standpunt hiertegenover in namen. Ala het eenm&al aaagenoman is door de Kamer, is het moeiiyk weer ongedaan te mtkec, en het is toch zóó niet acceptabel. Debater wil ook, behalve de 100 den duurte- byslag gehandhaafd zien. Spr. zette uiteen dat hoofdzakeiyk op tactische gronden de moderne bonden dit standpunt innamen. Men geloove gerust: als bet rapport er eenmaal is en dus ds 100°/0) zetten wy dadelyk een nieuwe actie in voor duurtetoeslag. Als w{j nu öa het een èn het ander wilden, zou het kunnen gebeuren, dat de Regeering, in arren moede, ons den duurtetoeslag gaf, maarmet 76 Nog op enkele andsre punten dient spr. van repliek, en daarna wordt, onder dankzegging, de vergadering gesloten. Heldarsche Verhuurdarsvereenlging „Samenwerking". Zaterdagavond word in Café „Be Pool" de lle jaariykache algemeene vergadering gehouden van bovenge noemde vereeniging. By af wezighoid van den Voorzitter, den heer D. C. Boerma, werd do vergadering geleid door den heer A. Krynen, die met oen kort welkomst woord opende. De notulen van do vorige algemeene vergadering, gehouden op 19 Mei 1917, werden door den administrateur, den heer Th. Kroonstuiver, gelezen en goedgekeurd. Hierna werd door den administra teur het Jaarverslag uitgebracht, waaraan wy het volgende ontloenen. De vereeniging telt 189 leden met 1449 aangesloten perceelen, dat is 58 perceelen meer dan het jaar tevo ren. Het afgoloopen jaar is voor de loden over het algemeen gunstig geweest. Enkelo ontruimingen van woningen hebben plaats gehad. Be treurd werd evenwel, dat geen der bestuursleden der vereeniging zitting heeft in de Huurcommlssie, om de belangen der huiseigenaren te behar tigen, daar deze door de nieuwe wet aan banden worden gelegd. In vele gevallen zou huurverhooging beslist noodzaktiyk zyn, door de steeds sty- gende exploitatiekosten in dezen tyd. Boor het bestaan van uniforme huurvoorwaarden en bet stellen van cautie worden vele huiseigenaren voor schade gevrywaard. Boor den penningmeester, den beer S. Meyers, werd vervolgens rekening en verantwoording gedaan over het afgeloopen boekjaar. Ba ontvangsten, raat het batig saldo, bedroegen f 562 09J, do uit gaven f 445 88, zoodat er een voor- deelig saldo ia vaa f 116.21 f Be commissie belast met het nazien der tekening en verantwoording had boeken en bescheiden in de beste orde bevonden, waarom besloten wordt den penningmeester, onder dankbetuiging voor diens gehouden beheer te dechargeeren. Op voorstel van den wnd. voor zitter wordt met algemeene stommen besloten, den penningmeester eene gratificatie toe te. kennen, voor de vele en gratis aan de Vereeniging bewezen diensten van de oprich ting af. Hierna W6rd overgegaan tot be stuursverkiezing, wegens periodieke aftreding van de heeren Jb. Graaff en S. Mefiers, die beiden met groote meerderheid werden herkozen. Tot leden der commissie belast met het nazien der rekening en ver woording over dit boekjaar werden benoemd de heeren R. N. van Os on Grande Be voorzitter stelt vervolgens aan de orde het houden van verschillende besprekingen. Be heer Van Os zegt vernomen te hebben, dat er klachten geuit worden over advertenties, nu en dan voor komende in plaatseiyke bladen, waar belooningen worden uitgeloofd voor het verkrygen van een woning. Spr. weet wel, dat de leden van de ver eeniging daarvan geen gebruik maken, maar er schuilt iets onrechtvaardigs in, waaraan dan tevens vastgeknoopt wordt, dat de heer Kroonstuiver voor het verhuren van een woning geld zou eischen. Spr. heeft altyd aan zyn zegslieden voorgehouden, indien er klachten zyn, zendt die dan aan hst bestuur, dat ze zal onderzosken, maar zooals nu blijkt, zyn er geen klachten hieromtrent ingekomen. Ook wordt wel verhaald, dat de bediende van den administrateur, n.1. Loudon, geld zou aannemen om iemand een woning te bezorgen, wat indien het waar is, ten sterkste is af te keuren. Spr. wonscht dan ook, dat het bestuur een advertentie in de bladen zal plaatsen, dat de vereeniging er niet voor te vinden is geld aan te nemen voor zulk doel. De wnd. voorzitter zegt, het ge noegen te doen, dat dit punt aan geroerd wordt. Ook in de bestuurs vergadering ie het besproken, maar een onderzoek buiten den heer Kroonstuiver om ingesteld, heeft bewezen, dat men met verzinsels te doen heeft. Be heer Kroonstuiver, het woord verkrygente, deelt mede, dat, indien by benadering waar zou zHn, wat wei beweerd wordt, alt zou hy geld aannemen om een huis te verhuren, spr. bereid is om een bedrag van vyftig gulden te storten ten bate der algemeene armen. Spr. tart voorts iedereen zwart op wit te bewyzen, dat hy geld zou hebben aangenomen. Een ander geval is, dat zal niemand euvel duiden, dat spreker zich by personen, die niet verzekerd zyn, aanbeveelt voor verzekering, maar wat het overige betreft, dit ztjn alle maal praatjes. Waar zou myn prestige biyven by de huurders, vraagt spr. De heer Meyers brengt nog in 't midden, dat het Bestuur ook enkele weken geleden een geval werd mede gedeeld als vorenbedoeld, maar toen het Bestuur kwam om gegevens te verzamelen, heette de aanklaagster het te liegen, dat zy zoo iets verteld zou hebben. De Voorzitter merkt nog op, dat in alle onderzochte gevallen de wan gunst van de menschen op den voor grond treedt, omdat er een groot woninggebrek is. Het Bestuur ver zoekt dringend iedereen die klachten mocht hebben, deze te richten tot den Voorzitter, den heer Boerma. Ds heer Kroonstuiver verklaart nog eens uitdrukkeiyk persoonlijk geen direct voordeel uit bet verhuren van woningen getrokken te hebben. Spr. zegt steeds de belangen van de eige naren te hebben voorgestaan. Be heer Van Os zegt het genoegen te doen de gedane uiteenzetting ver nomen te hebben en twyfelt er ook □iet aan wat door den heer Kroon stuiver gezegd is, maar spr. wenscht dat het bestuur den heer Loudon ook het nu gesprokene voor oogen houdt, opdat het bestuur ten opzichte van hem ook e7en sterk staat. Na gehouden rondvraag sloot de wnd. Voorzitter met de gewone plicht plegingen de vergadering. eerden richten. Wat zal dan het ge volg ervan kunnen zyn? Dat ons convooi door Engeland iet zal worden erkend, onze schepen dus ondanks het convooi onderworpen zullen worden geacht aan de Order in Couccil van 16 Februari 1917, waarvan de prijs rechter onlangs de geldigheid heeft erkend, en welke bepaalt, dat al onze uitvarende schepen, tenzy zy eene Brltsche haven voor onderzoek aandoen, worden beschouwd als ver voerende contrabande, en mitsdien kunnen worden opgebracht, alles tenzy het tegendeel blijkt. Over dit laatste zal evenwel pas de prys rechter hebben te beslissen, zoodat de opbrenging altyd mogeiyk biyft. Gaan dus onze schepen uit onder convooi, dan staan zy des ondanks bloot aan opbrenging en is, wanneer onze marineschepen zich daartegen zouden verzotten, oen gewapend conflict geboren, zooals wy er al meer in onze geschiedenis hebben gekend met daarop gevolgden oorlog. Wat wil de Regeering met haar convooi? vraagt het blad verder. Wanneer wy eerst met de Engelsche Regeering in overleg treden omtrent de zending, haar goedvinden vragen, dat de schepen geen Britsche haven aandoen, of aan onze marine de order medegeven, zich eventueel niet tegen de opbrenging te verzetten, wat is dan het nut van het convooi, dat ons groote sommen gelds gaat kosten Oa „Niauw-Amatardam". Hot Hbl. verneemt, dat van de passagiers der „Nieuw-Amsterdam" zeker nog een 800-tal niet in het bezit is van hun door Amerika gelegali seerde passen. Hoewel het vertrek van het schip reeds voor weken be kend was, scbynt het betrokken bureau te Washington niet de minste haast te hebben gehad. Om vele passagiers nog gelegenheid te geven hun passen In orde te maken, ia het vertrek van de „Nieuw-Amster- dam" 24 uur uitgesteld. Da aanalag op hat muBitiamagazlJa aao dan Haarlammarwag. De Zesde Kamer van de Arron- dissements-rechtbank te Amsterdam veroordeelde de daders van den aanslag op het munitiemagazyn aan den Haarlemmerweg tot de volgende •troffen H. B. Veltman tot een gevangenis straf voor den tyd van 1 jaar, A. Mell voor den tyd van 10 maanden, W. Holthaus en J. Remeln voor don tyd van 8 maanden, en F. S. B. van den Wal voor den tyd van 6 maanden. labraker doodgeschoten. Be brigadecommandant dor maréj chauuós te Oudenbosch betrapte Maandagnacht A. de Bruyit van Gestel op inbraak. Be Inbreker ging de ma- ïéchaussée met een mes te iyf. Deze trok zyn revolver en schoot den man dood. Moord. De alleenwonende Adriaan Pas- houwers te Oudekerk (N.B.) in de kom van het dorp, ia Binsdogmorgen om 10 uur vermoord op bed gevonden, waarschynlyk geworgd. De dief of dieven hadden zich door het raam naar binnen gewerkt. Alie kasten en kisten zyn opengebroken en wat van waarde is weggenomen. Baders onbe kend. Of or ook gold la. Op de Pinksterkermls te Heeren veen beurde de stoomcaroussel in 4 dagen byna f80,000. BINNENLAND. Hat aiBitaand convooi. Het Handelsblad wijet op het feit, dat onze Regeering, na 3 jaar pro- testeerens en overleg plegena inzake de Nederlandsche scheepvaart, thans dezen weg heeft verlaten on een bewapend convooi zal uitzenden. Wy hebben hier ongetwyfeld, meent het blad, te doen met een bizonder geval, misschien eena proefneming? Maar met welk motief, togen wla gericht? Terecht merkt de „Kölni- sche Zeitung" op, dat de maatregel zich wel niet tegen den verscherpten Buicscben duikbootoorlog zal richten, daar in het versperde gebied noch oorlogs- noch handelsschepen wor den toegelaten, leder schip zonder waarschuwing wordt getorpedeerd; en aan dat risico zal men ons con vooi wel niet willen blootstellen. Op de byzondere gevaren, die dank zy de laatste aanvulling der Buitsche Prisedordnung onze schepen in do vrye vaargeul van Buitsche zyde bedreigon, kan de maatregel even min zien, daar het voornemen ertoe reeds bestond voor die aanvulling werd uitgevaardigd. Be hoofdbedoeling ervan zal zich wel, het Handelsblad gelooft dit met het Keulsche blad, tegen de gealll- Da grooto slag in Frankrijk. De Buitschers hebben het offensief aan het Westeiyk front hervat. Althans zyn zy op een deel van het front, en wel tegen bet uit vorige gevechten bekende gedeelte van den Chemin des Barnes. Ea zy hebben daarmee onge twyfeld een succes van beteekenis behaald. Of dit evenwel de harvattiDg van het offensief ia, valt voorshands nog niet te zeggen. In Entente kringen is men veeleer overtuigd, dat men bier te doen heeft met een poging om de genomen maatregelen ten opzichte der Fransche en Eagelache roaervea in den war te sturen. Hierop zou ook de geiyittydig door dn Buit schers ondernomen aanval in het Kemmelgebied wyzon. Hoe dit ook zy, in elk geval hebben de Duitschera by hun eersten aanval een flinke terreinwinst kunnen boeken. Be stel ling van den Chemin des Dames, die na de verovering door de Franachen zulke groote voordeelen voor de ver dediging bleek te hebben werd in den eersten stormloop genomen. Na de vermeestering van den Che min des Dames werd onder voort durende gevechten de Aisne tusschen Vailly en Berry au Bac bereikt. Vailly werd genomen. Tusschen deze beide plaatsen werd de Aisne overschreden en is de stryd dus overgebracht op een terrein waar sedert 1914 niet meer werd gestreden. Tusschen Vailly en Beaurieux worden de hoogten ten N. van de Vesle bereikt. De tusschen Sopigneul en Brimont staande Franschen werden over het Aisne Marne kanaal teruggeworpen. Cormlcy, Cauroy en Loivre werden hier bezet. Volgens het Buitsche avondbericht van Blnidag werd des middags ge streden om bet vak van Nesle tus schen Solssons en Reims. Aan beide zyden van Fismis slaagden de Buit schers er in over de rivier te komen. Reeds werden 16.000 gevangenen geteld. Van Buitsche zyde wordt er nog op gewezen, dat de tegenparty door den plotselingen aanval volkomen verrast werd. Ook zouden de troepsn uit Vlaanderen naar het nn aange vallen front zyn gedirigeerd om wat op hun verhaal te komen. In het Fransche middagbericht van 28 Mei wordt erkend, dat de Buit schers eiin slaagden den overgang over de Aiene te forceeren. Be Fransche en Engelsche troepen trok ken geleldeiyk terug. Volgens het avondbericht van Binsdag trachtten de Duitschers, onder bet voordeel van hun meerder heid in aantal, verder Zuidwaarts en in de richting van Soiasons op te rukken. Aan hun linkervleugel hebben de Fransche troepen door krachtige tegenaanvallen den vooruitgang der Buitschers gestuit en hun aanvallen gebroken op de hoogten van Neuville ■urMargival en Vregny, ten N.O. van Soiasons on op de bergen in de streek van City Salsogneen Vasseny (ten N.W. van Braiane), die pal ten Z. daarvan het dal van de Vesle beheertcben. Ia bet centrum, waarde Buitschers hun voornaamste kracht hebben ontplooid, ontrolt de elag zich met gestadige verwoedheid op de linie van de Vesle, die ze vanochtend op verscheiden punten hebben wéten over te steken, vooral in de streek van Bazocbes ea Fismes. Op den rechtervleugel der Franschen hebben de Britsche troepen op bet blok van Saint Thierry (ten N.W. van Reims) de aanvallen der vy&nden weerstaan, die buitengewoon ernstige verliezen scbynt te hebben geleden. Ook op andere punten van het front zyn vry hevige gevechten geleverd. Bewesten Montdidier hebben de Amerikaansche troepen, door de Fransche aanvalstroepen gesteund, op schitterende wyze op een front vau twee K.M. den uitspringendun front- hoek van Oantigny zoomede het door de Buitschers stevig versterkte dorp genomen. Honderd zeventig gevangenen en materiaal zyn in hun handen gebleven. Buitsche tegenaanvallen die tegen Gintlgny waren gericht, zyn volslagen mislukt. Omtrent den etryd in Vlaanderen meldde het Dultscbe bericht van Dinsdag, dat de Buitschers In de vyandeiyke stallingen tusschen Voor- rnezede en Loere wisten door te dringen en meer dan 300 man ge vangen namen. Volgens de Engelsche berichten hebben aan deze gevechten met 4 divisies deelgihomem Na een be schieting met gasgranaten stormden de dichte infanteriegolven op de Engelsche en Fransche stellingen aan. In den beginne moesten de Franschen «enig terrein prys geven, doch door tegenaanvallen neratelden zy den ouden toestand. Ook ten O. van het meer van Bleke- bosch werd de etryd hervat. Vin hst Italliansch- Ooitenrijkiohs gsvichtsterraln. Naar d.d. 28 Mei uit Weenen ge meld wordt, ie de stryd In het Tonale- gebied verflauwd. Verschillende po gingen der Ikalianen om hun succes verder uit to breiden werden ver ydeld. Daarentegen slaagden de Italla- non erin bezuiden Capo Sile een deel der voorste Oostenrtykscbe linies te bezetten. Betreffende de successen der Italia- non in het Tonale-gebied wordt nog medegedeeld, dat daarby een deel van het by den Preaeno-gletscher inge bouwde materiaal verloren ging. Volgens het Italiaanscbe commu niqué werden by Capo Silo eenlge achter elkaar liggende verdedigings werken, ter diepte van 760 M. ver meestert. Be vQand leed daarby zware verliezen. 7 officieren en 488 man werden gevangen genomen en veel materiaal buitgemaakt. D* duikboot- in mijnoorlog. Het officieels Duitsche bericht geeft aan, dat in het versperde gebied rond Engeland weder 15 000 ton scbeeps- rulmte werd vernietigd. Luohtoonvil op Parijs. Maandagnacht hebben een 10-tal Dultscbe vliegtuigen een aanval ge daan op Parys. Verscheidene bommen werden in de veret ver wy der de voor steden geworpen. Geen enkel der vliegtuigen kwam over de verdedi gingslinie van de stad heen. Om 11 uur 45 's avonds werd te Parys het signaal geven dat alles veilig was. De beschieting van Parys ia ook hervak. Een granaat viel in een park en velde een populier van 10 meter hoog. Een ander projectiel viel op een trottoir ea maakte er een gat van eonigo centimeters. In een drukke straat vlei een granaat zonder slacht offers te maken. Het voorgedeelte van bet projectiel rolde over straat en werd naar het gemeenteiyk labora torium overgebracht. Op een andere plek is een gat van 8 meter doorsnede gemaakt. In de omgeving van Parys ontplofte een granaat ongeveer 80 meter, voor zy den grond raakte. Een vloot-offanalaf dar Entaat* 7 Be „NowajaPetrogradskaja Gaseta" bericht, volgons bet „Berl. Tagebl", dat binnen zeer korten tyd een offen sief van do vloten der geallieerden te wachten is. „In de Engelsche ba vens", zoo schryft het blad, „zyn bdltengewoonkracbtigetoebereidselen voor een vloot-offsnsief in vollen gang. Geweldige zee strydkrachten, duikbootecflotlljes, draednoughts en mynenvegers zyn in bepaalde havens geconcentreerd. De wereld zal zich binnenkort verbazen over degrootsch- heid van de operatie tegen de Buit sche vloot. Terwyl een deel der vereenigde vloten wachtdienst op de zeesn zal verrichten, zullen de andere gedeelten actief deelnemen aan het offensief."

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 1