HELDERSCHECOURANT TUIN-CONCERT Verhooging van den ADVERTENTIEPRIJS. Hotel „BELLEVUE". ZONDAG a.s. Ne. 4942 DINSDAG 4 JUNI 1918 49e JAARGANG Ullg.vers O. DE BOER Jr.. Helder. Oplaag 6500 ex. AbonnamenUprll»In da alad IIper poet 11.28, Buitenland 12.29. - Los.» e». 3 o.nl. Advartenlltn per r«g«l 10 oent -f tO oorlog.to.slag. De sieedi stijgende bedrijfs kosten dwingen ons den prijs der Advertentiln opnieuw te verheogen. De Oerlogstoeslag Is met ingang van 1 JUNI ge bracht op 20 procent. DE OORLOG. Da groate slag In Frankrijk. Be Franschen zijn verheugd, dat de Buitschers eindelijk laten zien, wat hun plannen zijn. Het gaat op Pai'tja aan I Daardoor is de Fransche legerleiding eindelek in staat, naar een vaat plan te werken, en ztjn troepen en reserves te concentreeren op de bedreigde plaatsen. Tot nog toe tastte generaal Foeh steeds in hot duister; Hindenburg gaf zich niet bloot, eu liet tot-nog-toe niet merken, wat nu eigenlijk de juiste bedoelingen waren van het offe-tfef van Maart en van Mei. De Fransche leger voering verkeerde daardoor in een uiterst moeilijke positie, omdat zij daardoor geen enksl punt van hei. reusachtig front van troepen kon ontfclooteu. Zondag was men te Parijs nog vol vertrouwen, en men meende dat hot plan van Ludendorff, om de Franschen te dwingen tot een groote terugtocht aan de Oise, in de richting van Parijs volkomen mislukt is. Wij willen het voor hen hopen. Uit de Buitache berichten kan men opmaken, dat hun omvattende be weging latiga Oise en Aiene verder gaat, evenais do groote omvattiuge- beweging langs de Marne, die zich meer en meer begint af te teekenen. Zij hadden Zaterdag reeds dan noor delijken osver van Chateau-Thierrij tot Verneuil in handen, en hebben het ten noorden gelegen doel van eerstgenoemd stadje den volgenden dag bezet. Da Engelseha generaal Maurice schreef in de Daily Chronlcle van Zaterdag het volgende: Be voornaamste waards die een bezetting van Reims voor den vijand zal hebben is. dat zij het hem mogelijk zal maken de spoorwegen te verbinden, die van daar naar Mvziires en Laon loopen. Se laatste lijn zal van bijzondere waarde voor hem zijn, want Laon is een zeer belangrijk kruispunt en door den spoorweg met het Oiae dal verbonden, het gebied waarin de Suiische hoofd- reaerves vermoedelijk wachtten. Nu hij Soiaaons bemachtigd heeft, zal de Kroonprins ook in staat zijn de lijn te heropenen, die van die plaats naar Laon loopt en hij zal dan twee goede spoorwegen hebben, om de flanken van zijn alagfront te worden van een gunstig gelegen centrum uit. Zij kunnen natuurlijk niet dadelijk gebruikt werden, maar wij moeten aannemen dat de vijand alle toe bereidselen heeft getroffen, om ze te herstellen en in dat geval zal het niet lang duren eer de treinen loopen. Be Duitsche opmarsch naar Ie Marne is ernstig en bsteekent lat Ie vijand op dit oogenblik een bepaalde bres in het geallieerde slagfront heeft gemaakt. Het ia een bres, die kan en zal hersteld worden, evenals wij de bressen gestopt hebben, die in Maart j.1. ten W. en ten Z. van de Somme gemaakt waren,-die op zeker oogen blik veel ornatiger gsvolgen dreigden te hebben dan deze laatste stoot op dit oogenblik. Ik zeg: ernstige gevolgen, omdat wij in Maart tegenover de mogelijk heid stonden, dat de vijand de Franschc en Eugeische legers scheidde en ona tegen da kust aanduwde en insloot. Op het oogenblik bedreigt ons niet eon overeenkomstig gevaar, want ofschoon de afsnijding van de boofdapoorltjn die Parijs mot Ch&lons en Verdun verbindt ernatig ongemak zal opleveren, daar zij ona vermogen voor zijwaartsche beweging zal be perken, zijn er andere lijnen die gebruikt kunnen worden. Zoolang den vijand belet wordt westwaarts in de richting van Parijs door te breken en de linie van de geallieerden naar het Noorden toe op te rollen kan hij niets wat e«n werkelijk betiliaiend succes op dat slagveld lijkt, bereiken. Het is meer een wedloop.tusschen de reserves van Foch en van Hindenburg, waarinde laatste opnieuw een grooten voor sprong beeft gekregen, maar elke mijl die de Buitschers Zuidelijker rukken maakt het mosieiykor voor «le Buit schers om hun .manschappen te voorzien en maakt daarom het tempo vau den opmarsch langzamer. Aan den anderen kant kunnen wij er atslllg op rekenen, dat de sterkte van de geallieerden aan het alagfront elk uur toeneemt. Het tempo van de voorwaartsche beweging van den vijand gecombineerd met de zijwaart sche uitbreiding van het slagfront toont aan, dat de Kroonprins door het groote hoofdkwartier gemachtigd is om van zijn succes ten volle partij te trekken en boteekent ook, dat hij hoe langer hoe meer uit zijn boofd- reserves put. Van de sedert het verschijnen van Op pagina 4 van dit blad Is opgenomen: 1. Ingezonden. 2. DE DISTRIBUTIE te Helder. Callantsoog. ZIJpe. Anna Paulowns. ii ii Texel. 3. Feuilleton, enz. ons vorig nummer ontvangen tele grammei), laten wij hieronder de be langrijkste volgen. Z|j loopen tot Maan dagmorgen; voor da later ingeko men berichten zie men de tweede bladzijde. Parijs, 1 Juni. Officieel avondbericht. Eau reeks machtige aanvallen der Duitschers op het hcele front, tua- schen de Oise en de Marne, beeft den dag van heden gekonmerkt. De Franeche troepen zijn na af wisselend opdringen cn teruggaan, slechts voor strijdkrachten, die in aantal nog het overwicht hadden, op bepaalde punten geweken, waarbij ze den aanvallers zware verliezen ba rokkenden. Tusschen Oiae en Aisne hebben de Franschen hun stellingen naar de noordelijke zoomen van het bosch van Carlepont en op de hoogten be westen Audigoicourt tot aan Fonte- noy overgebracht, Allo inspanning der Buitschers ten W. en tan Z. van Soissons tot be noorden Vierzy zijn vergesfach ge bleven. Verder zuidwaarts is de slag aan weerskanten van do Durcq buiten gewoon verwoed geworden. De Buitechörs hebben Chony en Neuilly-St. Front in handen. De Fran- scha troepen houden, op de linie VillersHl Ion - NanroyTriez-Mon- Thiers-Etrepllly den strijd vol. Ze houden Chateau Thierry. Op den noordelijken oever van de Marne geen enkele wijziging. Rechts in de streek van den weg van Bormans naar Reims, hebben de Fianschen hun stellingen terdege gehandhaafd, vooral benoorden Villa en-Tardenoi, ondanks dat de vijand gestadig druk uitoefent. Ten Z O. van Reims is een verwoede aanval van de Buitschers er, door aanvalswagens gesteund, in geslaagd om de Franschen tijdelijk uit het „fort la Pompelle aan den spoorweg to werpen, doch een aanstonds door hun troepen ondernomen tegenaanval heeft hun het fort weer in handen gespeeld en hun stellingen ten volle hersteld. Zij hebben meer dan 200 gevange nen gemaakt en vier aanvalswagens vermeesterd. Berlijn, 2 Juni. Op verscheidene punten van het front hadden artil lerie-govechten plaats. Partieele aan vallen der Engelschen ten Zuiden van de Leio en ton Noorden van Albert mislukten onder zware ver liezen. Ten Zuid Oosten van Noyon dron gen wij den vijand, ondanks havigen tegenstand, naar hot woud van Cavle pont en van Montagno terug. Wy namen de hoogten ten Oosten van Moulin sous Tou vent on Bterk verschanste vijandelijke linies ten W. van Nouvron (ten O. van Moulin-sous- Touvent). Bij den aanval aan weerszijden van de Ourcq wierpen wij den vijand over den Saviè-es sector terug en ver overden de hoogten van Passy (6 K M. ten O, van La Ferté Miloc) en Courchamps (14 KM. ten N.W. van Cb&teau Thierry). Aan de Marne is de toestand on veranderd. Het op den Noordelijken oever van de rivier gelegen deel van CbAteau Thierry is door de vijanden ontruimd. Ten Noord-Oosten vanVernsuil en aan weerskanten van Andre doden de Franschen be7ige tegenaanvallen. Onder zware verliezen werd de vijand overal teruggeslagen. Ten Oosten van Reims droDgen wij bfj een plaatselijken tegenaanval in de Franache loopgraven bij St. Leonard door en namen de bezetting van hot tijdelijk veroverde fort Pom pelle gevangen. Fransch-Amerikaansche kampen van geweldigen omvang vielen bi) Fère en-Tardenois in onze handen. Meer dan een half millioen artillerie- projecteD, onmetelijke voorraden pio niers en telefoon materiaal en meer dan duizend voertuigen werden hier buitgemaakt. De Duitschers bezetten een deel san Chatsau-Therry. Parijs, 2 Juni, 's middags. De druk der Duitschers bleef hevig voortduren aan het front tusschen de Oise en de Marne. Uiterst krachtige pogingen in de streek van den noordelijken zoom van het bosch van Carlepont (ten Z. van Noyon) en Moulin-sous-Touvent (ten Z.0. van Carlepont, pl.m. 8 K.M. ten N. van Marne) werden doordeFran- sche troepen afgeslagen, dia den vijand ten Noorden van deze plaatsen terug wierpen. Op den berg van Choisy werd tot vier malen toe door de Buit schers een aanval gedaan. Hij werd door hen genomen, maar door onze soldaten heroverd, die er meester van bleven. Tusscben Vierzy en Ourcy maakte de vijand zich meester van Longpoint (ten Z. van de Aisne) Coroy, Fave rolles (aan de Ourq, en Troisnes (ten Z. van Faverolles, maar door een krachtig tegen offensief heroverden de Fransche troepen deze plaatsen weer. Aan de Marne vielen de Duitschers de hoogten ten Westen van Cb&teau- Thierry aan. Wij houden het deel van de atad bezet, dat op den linker oever van de rivier ligt. Verwoede gevechten speelden zich af aan den weg van Dormant naar Reizna. Be Duitschers kwamen iets vooruit ten Zuiden vau Oiizy, Vio- laine en Ville en-Tardenois. Aan het front bjj Reims trad geen verandering in. Da verliezen In den luchistrljd. „British News" verneemt uit Lon den: In de maand Mei werden aan alle fronten 1127 vliegtuigen neergescho ten, 65 mear dan in Maart, toen reeds een record bereikt was. Aan het Westelijk front werden er 971 neer geschoten, waarvan 744 Buitsche. D» Eogelscben schoten er 492 neer, do Franschen 284, de Arnarikanen 18 en de Balgen 5. Aan het Italiaansche front schoten de Eogehchea 48 ma chines coor en verloren er zelf 5. 28 Duitsche vliegtuigen neergeschoten. Londen, 31 Mei. Gisteren schoten onze vliegers 28 Duitsche vliegtuigen en 2 Duitsche waarnemingsballons neer en dwongen er 6 stuurloos tot dalen. Vyf onzer machines worden verreist. In den nacht yan 80 op 81 dezer wierpen wy 17 ton bommen op de dokken van Brugge, waar groote branden worden waargenomeD.Onze lange afatanda nacht vliegtuig eskaders wierpen 41/, ton bommen op de spoorwegstations van MetzSablons, Biedsnhoven, Vourelles, Karthausen Eich. Al onze machines zyn behouden teruggekeerd. Oe verliezen der gealliëorden. Berlfjn, 2 Juni. Van 21 Maart 1918 tot 1 Juni, dus in tien weken, werden bij de gevechten aan het Westelijk front ruim 175,000 gevangenen ge-, maakt, terwijl meer dan 2000 kanon nen in onze handen vielen. Het aantal mitrailleurs, ontelbare duizendon in getal en de omvang van den overigen on overzien baren bult is voorloopig zelfs niet bij benadering op te geven. Voorts verscherpt hot verlies van het door ona veroverde gebied de vosdinggmoeilijkhtden van Frankrijk. Meer dan ooit moet het transport ter Z6e te hulp komen, om de verloren voorraden weder aan te vullen, wat het gebrek aan acheeparulmte dubbel zwaar valt. Soissons onder vuur. Berlljo, 2 Juni. Soissons wordt se dert den middag van 80 Mei door da Franschen stelselmatig beschoten. Zware branden laaiden overal in de stad op. Da vijand beschiet niet do voorsteden of de uitgangen, maar h]j richt zijn vuur veeleer op het cen trum van da stad. "Do burgerlijke bevolking was tot op enkele oude lieden na geëvacueerd. De tegenstand van den vijand was twee dagen lang bijzonder hardnek kig, daar by zich hier in de oudo stellingen bij Soissons krachtig kon verdedigen. Sedert gisteren haefc hij in allerijl artillerie laten aanrukken. Soiasona wordt niet alleen door de artillerie verwoest, maar sterke bom- bardemsnta-eskaders worpen den gan- schen dag uit aanzienlijke hoogte bommen op de stad. Ia de voorste d8h en in de omliggende hoeven z(jn de inwoners gebleven, die hunne voorraden aan de Duitsche troepen „vetkoopsc". Het zal niet lang moor duren of Soissons zal hotzelfde lot ondergaan als haar zustersteden St. Quentin, Noyon en ontelbare andere. (Wolff- bureau.) BINNENLAND. Duitschland in onze scheepvaart. Reuter verneemt dat de Buitschers al het mogelijke in het werk stellen om Nederland te beletten zich de voor radon te verschaffen, welke de geallieerden, na de Nederlandsche acheeparulmte in beslag genomen, en verschillende onderhandelingen te hebben gevoerd, tot zijn beschikking hebben gesteld. Zco werd bijv. aan geboden om de „Kennemerland" naar Nederland te zenden met esn lading levensmiddelen, op voorwaarde dat een ander schip in de plaats daarvoor uit Nederland zou vertrekken. Be Duitschers weigerden evenwel om eenig verder verkeer van de Neder landsche handelsvloot tos te staan, en de Nedsrlandsche regiering was genoodzaakt als een gevolg van de Buitsche bedreigingen om een algemeen uitvaaryerbod uit te vaar digen, behalve voor zeilschepen en visschersschepeu. Hieraan kan Reuter toevoegen dat, terwijl de geallieerden behoorlijke charterprljzen betalen voor de Neder- landacho schepen, Duitschland weigeit eenig overzeesch handelsverkeer toe te staan, en zoodoende de Nederland sche readers niet alken ruïneert, maar er al het mogelijke to» bij draagt om deNederlaudache bevolking uit te hongeren. De kolenprljzen. Naar wy van bevoegde zijde ver nemen, zouden bij de economische onderhandelingen, welke tbana tus schen Duitschland en Nederland wor den gevoerd, een van de grootste punten van verschil onder meer uit maken, da prijzen, welke voor kolen docr Bultachland worden bedongen. Be prijzen zouden thans por wagon het dubbele bedragen van die van het vorig afgesloten contract. „Tijd". Vitasoh. Naar „Be Hotelhouder" mededeelt, heeft de Mlnlstor vau Landbouw, in antwoord op een request van den Ned. Hotelhoudersbond, d.d. 28 Mei 1.1. geantwoord, dat hy geen aanlei ding kan vlndsn tót invoering van Ryksvleeschkaarten op de wijze als van de Rljksbroodkaarten, over te gaan. Het tijdstip, waarop weer met de gewone vleeschdiatributie zal kunnen worden aangevangen en die van do eenheidsworst kan worden stopgezet, vermag de Mini3ter op ditoogenblik nog niet aan te geven. Of er tot invoering van bepaald vleeschlooze dagen zal moeten worden overgegaan, wanneer weer met de vleescfcdlstributie wordt begonnen, maakt nog een punt van overweging bij mtJ uit. Ook zegt de Minister dat htj geen aanleiding kan vinden tot opheffing van de z.g. blokkade van gezouten en gerookt vleesch in de restaurants. bl] gunstig weder van 8.30 tot 10.30 uur. Est toog oi tarbot. Uit IJmuiden Wordt aan de Tele graaf geschreven: Het kan wellicht nuttig zijn ons volk er op attent te maken, dat we gens het uitvoerverbod van visch ook alle fijnere vischsoortou, als tong en tarbot in ons land afzetgebied moeten vinden. Het gevolg is, dat bij ruimen aanvoer dezer vischsoorten de prijzen zoodanig worden, dat ze zelfs door middelmatige beurzen te betalen zyn. Men overtuige zich daarvan door prijsopgave te vragen of bestellingen te doen by do viachhandelaren. Het zijn bovendien do bstere vischsoorten die de visscherlj eenigszins loonocd kunnen mvken en indien daarvan thans niet in ons land wordt gepro fiteerd, zou in het belang van de visscherlj wellicht weder tot uitvoer dezer vischsoorten moeten worden overgegaan. Wie in deze vleeschlooze dagen maar esnigszina visch kan betalen, bestelle tong en tarbot. Vooral tongen worden ruim aangeyoord en z\jn zoowel gekookt als gebakken een delicatesse, en bovendien zeer voed zame spijs op iedere tafel. Garen» en Klisdlngvoirzlsiing. Hot Bureau voor Mededeeliogen inzake de Voedselvoorziening meldt Be inbezitneming van garens in verschillende fabrieken houdt verband met de plannen, om, voor zooverre de beschikbare grondstoffen dit zullen toelaten, te voorzien in de behoefte van onderkleeding tegen matigs prijzen. Daartoe is hst noodig, een zco volledig mogelijk overzicht te erlangen van de garens, die nog in ons land aanwezig zijn en .geschikt blijken voor het genoemde doel. Ten deele zal men afval garens kunnen bezigen, maar toch slechts in be perkte mats. Het is daarom nood zakelijk gebleken maatregelen te treffen, opdat de garens, die er nog zijn, niet worden gebruikt voof gos- deren, waaraan niet in de eerste plaats behoefte bestaat. Om deze redenen zijn dus by ver schillende fabrieken de garens in bezit genomen door de regeering. Iotusschen mogen d« reeds gesterkte kettinggarenz worden opgebruikt. Eronzoo is reeds Jb inbezitneming hier en daar opgeheven, wanneer bleek, dat slechts kleine pai tijen aanwezig waren, of wel noodzakelijke artikelen werden gefabriceerd of wel nu reeds kon worden uitgemaakt, dat da garens niet geschikt waren voor de vervaardiging van onder kleeding. Er werd derhalve naar gestreefd de fabrieken zoo min mogeiyk hinder te bezorgen en man hoopt ook spoe dig gereed te zyn met eau definitieve regeling. Vóórop staat echter het groote belang der voorziening met onderkleeding. Intusschen worden reeds nu en dan aan verschillende plaatseiyke steun- kemitee's en gemeenten door het Koninkiyk Nationaal Steunkomitee partyea katoen en andere manufak- turen tosgewezen, die door het Ryka Manufakturenbureau in beslag zyn genomen. Be behoefte aan onder kleeding doet zich reeds dermate gelden, dat het niet wenscbeiyk wordt geoordeeld met da verstrekking te wachten totdat wellicht zoo groot» voorraden ter beschikking zyn, dat een algemeens distributie zou kunnen plaats vinden. Daarom worden nu reeds, naar gelang er in beslag genomen voor raden aan het Steunkomitee worden overgedragen, deze kleinere partyen toegewezen aan bspaalde gemeenten. Da botarproduktla. Volg9na de „Tel." wordt de boter- produktie, die verleden jaar 69 mil lioen K.G. bedroeg, dit jaar 40 mil lioen K.G. geschat. Leveniralddelenbeni aan militaire verlofgangers. Se Minister van Landbouw beeft, in overleg met de Ministers van Oorlog en van Marine, betreffende het verstrekken van levensmiddelen aan militaire verlofgangers, de navolgende regeling getroffen: I. Aan militairen, die met verlof van 7 dagen of minder van hunne standplaats vertrekken, zal door de verstrekking van bons op de wyze als onder UI te bepalen, de gelegen heid worden gegeven tot het koopen van levensmiddelen, en wol: voor lederen verlofdag 1 K.G. aardappelen en een rantsoen wit brood, gelijkstaand aan hetgeen per dag aan de burgerbevolking wordt toegestaan b. bijaldien het verlof van moer dan 2 dagen wordt verleend, bebalvo betgeen su a. werd bepaald, nog 100 gram peulvruchten, 50 gram vet on 50 gram koffie, voor het gezameniyk aantal verlofdagen. II. Voor zoo ver militairen met een verlof van meer dan 7 dagen ver trekken, bUjft van kracht hetgeen ten deze ook thans van toepassing is, met dien verstande, dat aan zooda- nigen verlofganger, wiens verlof langer dan 7 en ten hoogste 14 dagen duurt, door do zorgen van het ge meentebestuur, te zamen met de broodkaart, een bon van een thee- en koffUkaart als voor burgeriyke bevolking gebruikeiyk, zal wordon uitgereikt, en wel die bon, welke op het tijdstip van uitreiking der brood kaart geldig is voor öon aankoop van kofft»; op zoodanigen bon kan dan het voor de burgeriyke bevolking vastgestelde rantsoen woi den gekocht. III. Het model van de door de militaire overheid uit te reiken bons, waarop ingevolge het bepaalde sub I peulvruchten, vet en voor zoover het verlof 7 dagen of minder bedraagt, koffie zal kunnen worden verkregen voor aardappelen blijven de ook thans gebruikejyke bons, ieder geldig voor ééu dag, gehandhaafd - wordt vastgesteld in gemeen overleg mét de Ministers van Oorlog en Marine; op dezen bon wordt aangestreept de maand, waarin hy werd afgegeven: de bon is geldig gedurende de maana en de daarop volgende. Be aldus uit te reiken bons staan, WAt hunne geldigheid betreft, overigens, mits afgestempeld, in alle opzichten gaiyk met bons die van gemeentewege zyn uitgegeven, respectieveiyk voor zoo ver betreft koffie, met don bon of bons der thee- en koffledistributie kaart. IV. Bons voor wittebrood behooren overeenkomstig do daarvoor thans geldende regelen door don verlofganger te worden aangevraagd by het bestuur der gemeente waar hy zijn verlof zal doorbrengenbyaldien het verlof van 8 tot 14 dagen duurt, zal hem ter zelfder tyd een koffiebon worden overeenkomstig hetgeen onder II werd voorzien. E«n effleleel huwelljksbareau. Gemeentebelangen ontleent aan de Kommunale Praxis een bericht over de oprichting van een gemeenteiyk huweiyksbemiddelingsbureauin Maag denburg. De „nieuwe taak voor de gemeenten beeft de nood der tyden in Duitschland doen uitvinden, een taak, dl» tot dusverre door particu lieren uitgeoefend, nooit veel sym patbie by normale menschen heeft ontmoet. In genoemde stad is een bureau van advies voor weduwen van militairen opgericht, dat adviezen van algemenen aard geeft, maar in hoofd zaak ten doel heeft te bevorderen, dat zy in zich daartoe leenende ge vallen „kennis maken met militairen of oorlogsinvaliden, ten einde daarna oen huwtiyk aan te gaan", zooals bet in het bericht, evenals in de meeat gebruikeiyke huweiyksadver- tenties beet." Ein vllegmiohln» opgavlaaht. De sleepboot-tra wier „Adriana"uit IJmuiden, rapporteerde na aankomst aldaar, op j.1. Bonderdag naby het Haaksvuurschip een zwaar voorwerp te hebben gekregen. Na langen tyd hard werken, kon men het voorwerp boven water krygen; het bleek een Buitsche vliegmachine te zyn, welke van den bodem der zee was opgehaald. Alle moeite om deze te bergen waren tevergoefe, daar h6t net geheel weg scheurde, tengevolge waarvan het vliegtuig wederom verloren ging. Alleen een stuk lap met het zwarte kruis er op, was alles wat gered kon worden. 8chapinioh«rtii. Het scheren der schapen is in Friesland afgeloopen en de aflevering van de wol begonnen. Be boer beurt nu evenveel voor de vacht als vroeger voor het heele schaap. fleitlkt. De Haarlemtche politie heeft op het Klein Heiligland aldaar het lijk ge vonden van een daar wonenden smid. Nadat bot iyk naar het St. Eliaabeth's Gasthuis was vervoerd, bleek aldaar dat de man was gestikt. Hy was, volgens bet „Hdbl." juist Donderdag uit het gasthuis ontslagen, na een operatie aan de keel te hebben onder gaan. Hy droeg tengevolge daarvan een zilveren buisje in de keel, dat des nachts losgegaan was. Hy wilde naar het gasthuis gaan, om het buisje weer vast te laten zetten en heeft dat waarschijnlijk zelf onderweg gepro beerd, met het noodlottig gevolg, dat het voor de keelopening geraakte, waardoor de man gestikt is. Een gedenkplaat. „Onze Vloot" „Nederlandsche Zeewezen". Gemeldt wordt: Be Koninkiyke Nederlandsche Ver- eeniglng ,,Onze Vioot" en de Ver eeniging „Het Nedarlandsche Zeewe zen" hebben de toostemmtng ontvan gen van de directie der Holland- Amerika-iyn, om als hulde aan de bemanningen der koopvaardijschepen, die zich te goed Nederlander toonden, om onder Amerikaanse!» vlag op hunno eigen schepen te varen, een gedenkplaat te plaatsen a/b s.n. „Nieuw Amsterdam", met welk schip deze zeelieden naar het Vaderland terugkeerden. Mocht t. z. t. dit stoomschip uit de vaart gaan, dan zal do gedenkplaat naar een daarvoor ln aanmerking komend gebouw worden overgebracht. Verklezlngs-perspeotleven. De heer W. H. Vliegen schreef voor „De Socialistische Gids" een bijdrage „Verkiezing» perspectieven' wyst er op, dat de invoering van het algemeen kiesrecht, die een nieuw kiezerscorps bracht van om de 400 duizend kiezer», van welker politieke inzichten eigeniyk niemand hst waro weet, een zéér groote onzekerheid broDgt ten t zien van den uitslag der verkiezingen. Aan de band der statistieken toont da heer Vliegen aan, dat een veel grooter percentage nieuwe kiezers komt in de twee katholieke provin: cies dan elders. Ook Gelderland, dat bolangryke katholieke streken bevat, heeft juist in die streken esn laag percentage. Een zeer belangrijke groep van nieuwe kiezers, rchryft hy, wordt dus gevormd door katholieke pro letariers, die wel niet uitsluitend, maar toch in groote hoofdzaak, kerke- ïyt zullen stemmen. Een tweede factor van belang is bet geringere percentage kiezers In de steden dan op het platteland. Een tweede groep van nieuwe kiezers zal dus bestaan uit groote stadsprole- tarilrs, die ongetwijfeld in groote meerderheid socialistisch zullen stem men. Esn dorde groote groep van nieuwe kiezers zal optreden in die streken, waar door afwezigheid van een sterk klerikalisme de prikkel om kiezers te kweeken minder sterk was. Deze kiezers zyn voor het meerendeel niet kerkeiyk gezinde arbeiders, vermoe- deiyk dus rood-stemmers. Ban heeft men te maken met den invloed van stemplicht, zoodat er op gerekend moot worden - aldus de heer Vliegen dat we hier te doen hebben met een grooto groep kiezers, die wel niet op de klezersiyst, maar wel by de bus nieuwe kiezers zyn, en die In meerderheid ongetwyfeld liberaal zal stemmen. Wat de oude partyen betreft, meent de heer- Vliegen, dat het gros der oude kiezers ten slotte trouw zal biyven aan de partyen, waartoe ze eens behoorden, en dat ook de nieuwe in overgroots massa zich zullen wenden tot diezelfde partyen. En dan vervolgt hy „Vsn een op 't verkiezingstooneel verschynen van nieuw» werf krachtige partyen, de verkiezingen zullen denke- iyk bewyzon dat er geen sprake van is. Een ietwat versterkte katholieke party met behoud van de anti-rero- lutlonnairen op dezelfde kracht of met een kleine winst ten koste van de Obrlsteiyk-Historischen, zou «en recbtsche meerderheid kunnen op leveren, die gelegenheid geeft tot het optreden van een recbtsch kabinet. Een versterkte sociaai-demokratie, met behoud van de vryzinnlg-demo- craten op hun tegenwoordige kracht, hot beste wat ze m.i. te verwachten hebben, met een ongeveer even sterke Liberale Unie-groep, doch met ver zwakking van de Vry-Llberaltn, zou twee oploaaingen kunnengeven, waar van de waarschyniykste ia een ge mengd kabinet met uitsluiting vau deantl-revolutionnairen aan den esnen en anderen kant. Welke de rol van de Vry-Liberalen en van de Christeiyk- Hiatoriachen da&rby zal zyn, hangt af van hun machtspositie, die, naar te voorzien ls, voor geen beide van troepen heel groot ls. Voor een vrijzinnig-socialistisch ka binet zou alleen dan grond aanwezig zyn, ali de democratisch getinte vry- zinnigen veel grooter werfkracht ver- toonen, dan eigeniyk iemand hun toeschiyfc. Voorshands gelooft leder in een stevigon groei van de S.B.A.P." PLAATSELIJK NIEUWS. „Onderling Belaag". Bo Vereenlglng van personeel der Marinewerf te Willemsoord „Onderling Belang", afdeellng van de federatie van rykswerklieden, vierde Zaterdag avond in Casino haar 20-jarlg bestaan voor een eivolle zaal. Zóó vol was die zaal, dat verscheldenen een staan plaats moesten hebben. De Voorzitter, de heer H. P. Baak, die met het geheel» bestuur, op het podium rondom de beetuurstaftl zat, constateerde dan ook in zyn openings woord deze buitengewone opkomst, die van dien aard was, dat het bestuur daarop geenszins had gerekend. Spr. deed een beroep op ieders welwillend heid om zich in zyn plaatje, dat mis schien niet geheel naar genoegen was, te schikken. Toen indertyd het 121/, jarig bestaan gevierd werd, was de opkomst slechts matigjes; vandaardst men thans, zooal niet op dezelfde, dan toch op een veel kleinere opkomst had gerekend. Het besluit om bet 20 jarig bestaan te vieren had dus reden van bestaan,be toogde spr., als men deze buitenge wona opkomst ziet. Toen het in de ver gadering besproken werd, waren er leden, dio het, gezien de tydsom- standigheden, niet goed vonden feest te vieren; niettemin ls het besluit genomen, ook al uit overweging, dat mon juist gaarne eens uit de dagelfik- sche misère wilde zyn van den oorlog. Spr. werpt een korte terugblik op de vereenlglng, en herdenkt de op richters ervan. Mannen als J. F.lartki, O, Vink, J. van der Leek, G. C. Veer en anderen, zy kwamen byeen om te zien of er nets voor de werklieden te verrichten viel, of er uit den war winkel niet wat goeds tevoorschyn kon komen. Van deze mannen ie Fi!arski, de eerste president, thans onze eere voorzitter, die een moei- ïyken tyd heeft meegemaakt. Al heel spoedig werd de Vereeniging genoemd „de grieven vereeniging", maar dat zy niettemin succes had, getuigt het ledental. Aanvankeiyk slechts wei nigen, is de vereeniging thans tot 600 leden gegroeid. En dat wil voor eene vereeniging als deze wat zoggen Er bestaat geen tweede vereeniging in ons land, die samengesteld ls als deze. Ongeacht religie of politieke overtuiging kan ieder toetreden, en twintig jaar lang hebben wy samen gewerkt en het hoofd geboden aan tal van mosliykheden. Alléén poli tiek hebben wy nooit gevoerd. In- en uitwendig hebben wy stormen te verduren gehad, maar met onze zuster afieeliDgen Hellevoetslui», Am sterdam cn Delf* werd een band ge legd, waardoor wy tot tal van ver- boteringen ln onze economische po sitie kwamen. Spr. deed nu een beroep op de medewerking der vrouwen, die nog niet voldoende wat. Zy moeten, als de mannen van de vergaderingen weg willen biyvon, er hen met de sloffen heet jagen, zei spr. Vóór onze organisatie hadden we geen verlof, geen rechtspositie, geen vergoeding van geneeskundige behandeling, geen weduwen- en weezenfondi. Dat alles is thans gekomen. Hiervoor hebben verschillende Kamerleden hun best gedaan. Spr. herdenkt dankbaar den arbeid der beeren Nolting, Staalman, Roodbuyzen, wyien Passtoors, Hels- dingen, thans ook de beer Oud. Vau de afdeelingen Amsterdam en Hellevoetsluls waren achrifteiyke ge- lukwenschen Ingekomen. Drie afge vaardigden van Delfó zyn aanwezig; spr, brengt bun hulde voor hun aanwezigheid. Het is thana niet de tyd nog verder over de vereeniging uit te wyden tal van zaken, die op het programma staan, moeten nog worden afge handeld. Maar zoovoel mogelijk moet ieder op de vergaderingen komen dan staat hot bestuur niet voor lecgo stoelen of banken te spreken. Spr. heet ten slotte alle aanwezigen nogmaals welkom cn wy»t op de gelegenheid tot dansen na afloop van het programma. De uitvoering van het feestpro gramma was in handen van „Heldere Gemengd Koor", 50 dames en heeren, onder leiding van den heer F. van der M«y, zoomede van de heeron Brizee, cello, en van der Vliet, ptano, en het Casino orkest, Beze allen hadden een afwisselend programma opgesteld van zang, muziek ou voor dracht, waarmede de avond genoeglijk voorby ging. Na de pauze ging een tooneelstukjo „Liefde zoekt List" van Justus van Maurik. Toen was het ook dat de oud-pre sident, de heer Fiiarski, en de afge vaardigde van Delft, de heer ter Haar, het woord voerden om woor den te spreken van dank, hulde on opwekking. Vermelden wy tenslotte nog dat het kapwerk voor tooneel en voor dracht van den heer Lammer» was, en dat een, biykens het aantal aan wezigen, uiterst geanimeerd bal den avond besloot, dan zyn wy hier- medo aan *t eind van onze taak. Be heer Baak bracht aan het slot van den avond te 12 uur was hot programma afgewerkt - dank de medewerkenden en alle aan wezigen voor de aandacht waarmede geluisterd werd naar de verschillende nummers. Hier, waar mear dan 700 personen byeen waren, verdient bet bi- zondere vermelding dat allen in groote aandacht luisterden, geheel ln tegen stelling met hetgeen we zoo dikwyis by heel wat minder gevulde zalen opmerkenn.1. een hinderiyk praten en lachen, dat in de hoogste mate onopgevoed is. Men ziet hteruit het geen vakorganisatie bereikt, die de arbeiders oproer» tot hooger bescha vingspeil en tot het dientengevolge meerder apprecleeren van kunstgenot. SPORT. Voetbal. H.F.6.—Msrln» XI. 4-1. Onze roodwitton hebben elndeiyk weer eens het zoet der overwinniDg mogen smaken en daarmede het 9 jarig bestaan goed ingezet. Doch direct moet ons van het nart, dat het H F.G. niet al to moeiiyk is gemaakt; da matrozen waren lang niet opgewassen tegen het spel van H.F.C. Het was ongeveer eenzelfde wedstryd als ver leden Zondag van Z.V.S. tegen do Adelborsten, met dit verschil echter dat de Z.V.B. fijner spel vertoonde dan H.F.g. Beide elftallen hadden dezelfde op stelling als in ons Zaterdagnr. reeds vermeld is, alleen met dit verschil dat by de M. Romeyn alsnog van do party was. Als scheidsrechter Kort om kwart over drieën „beginnen" blaast, trapt H.F.0. tegen zon en wind in af, wa» echter niet belet, dat de gaitheeren het epel in handen nemen en, gedu rende de le helft biyren behe«rscheu, hoewel er het eerste kwartier uiet gedoelpunt werdt, wat hoofdzakeffik kwam door onoordeelkundig w<rk van de roodwitte voorhoede, do spelers daar begrepen elkaar niet, terwQl Fey eenlgo mooie kansen ver knoeit, door naast te schietenM»yer, wiens spel, als altyd, eatbusiast is, is niet is staat één behooriyke voorzet te doen, heewel by daartoe moor- malen rulmscheeta gelegenheid bad steeds plaatst bö achter. Alleen Groote voldoet aan de verwachtingen en loont zyn nieuwe plaats waardig te zyn. Als de Marine-verdediging het een oogenblik benauwd krijgt, is een hunner backs zoo .welwillend zyn eigen doelverdediger te verschalken. Gelukkig voor hen, was reeds voor buitenspel gefloten, zoodat het punt niet toegekond wordt. Toch neemt H.F.C. spoedig de Ietdiüg, waDueer Cucheil hard inschiet en de M. Keeper de bal achter do doeliyo stopt.' Hoewel H F.C. daarna voortdurend in den aanval le, kan tot de rust niet meer gescoord worden. De 2e helft ls nauwelijks aan den gang, als Groote onberispeiyk voorzot en nadat Selderbeek over den bal heenstapte, ie de enelloopende M«yer, er als de kippen by om HF.O.'s leiding te vergrooten (2-0). Do matrozen weten zlcb dan wat los te werken en doen een paar gevaariyke uitvallen. Romeyn, die nu rechts binnen speelde, gaat er van door en entert naar het middeu. Een hard schot volgt en hoewel Balk verdienste- ïyk redt, ia hy niet in staat, voldoonde weg te werken en de linksbuiten, naar we meenen, plaatst het leer in het net (2—1). Ban neemt Groote een hoekschop, dis een worsteling voor het M.-doel tengevolge heeft, na door tal van beenen te zyn aangeraakt, doet Meijer den bal in hot zynet belanden. By na gelukt het do matrozen nog gelbk te maken, na een uitval, doch het prachtige schot wordt oven mooi door Balk gekoerd. Bon ls de aardigheid er af en blijven de rooi- witten aan het woord. Er komen in de resteerende 25 min. nog 2 goals by, het hadden er ook 6 kunnen zyn, trots dat Romeyn weer naar achteren gegaan was. Boch slecht schieten van het H F.C. binnen- trlo, taai doch niet tactisch - verdedigen der Msrine, plus zonder linge beslissingen van den arbiter, betreffende den buitenspelregel, deden voor de gaitheeren nog menige kans verloren gaan. Ia de laatste minuut stopt de M.-Keeper weer een bal achter de doeliyn, doch nu ziet

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 1