COURANT TUIN-CONCERT Hotel „BELLEVUE", ZONDAG a.s. No. 4949 DONDERDAG 20 JUNI 1918 46a JAARGANG OUgeveri C. DE BOER Jr., Helder. - Oplaag 650Q ax. - Abonnamantoprlj» i In de »tad IIpar po»t 11.26, Bultanland I Z.26. - lo»»e ex. 8 oom. - Advortenlltn per ragal 10 oanl 20 oorlogatoaalag. Aan onze abonnó's buiten de gemeente wordt beleefd" verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Heldereoh© Cou rant. Zondagsblad en Modeblad 2d# kwartaal 1918 te willen over maken per postwissel of aan post zegels vóór 30 Juni a.s., zullende anders daarover per postkwitantie worden beschikt met verhooging van dispositiekosten. Aangezien, door de verhoogde in ca880 tarieven wan de post, thans met 10 cents verhooging inplaats van 6 moet worden beschikt, raden wfj onzen abonné's, in hun eigen belang aan, ons het bedrag zoo spoedig mogelijk toetezenden. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 2cent te worden beplakt. 0e abonnementsprijzen van ons blad en zijne premie uitgaven, zijn: Hsldsrscha Courant: franos per post f 1.25, Buitenland f 2.25 Zondagsblad: f ranoo per post f 0.60, Buitenland f O.flO Modeblad franco per post f 0.95, Buitenland f 1.20 Op pagina 4 van dit blad la opganomen: 1. Uit den omtrek. 2. Feuilleton, enz. DE OORLOG. Hst Osstsnrljksche offenslsf. Het zoogenaamde Oostenrijkscbe offensief duurt voort. WK zeggen het zoogenaamde Ooatenrtjkache offensief, want hoe meer men zich in de be richten verdiept, hoe sterker de in druk wordt, dat men hier met een offensief van beide zijden te doen heeft. „In den loop van den dag," zoo zeide bijvoorbeeld de Italiaanache minister president, „belemmerde de vijand door een krachtige tegenweer den druk van het tegenoffensief van onze troepen en dat van onze bond- genooten." dat tegenoffensief op de hoogvlakte van Asiago en ook ten Cbaten van de Brenta kwam al los voordat de Oosten rijkers nog goed en wel hun loopgraven hadden ver laten, ja, zelfs de hevige, maar korte Oostenrijknche artlilerlevoorbereiding werd door een dergelijk geschutvuur der Italianen onderschept. Wij weten, dat de omstandigheden voor een offensief voor de Oostenrijkers tbana geenszins gunstiger zijn dan maanden geleden, en maanden geleden was alles wat voor zulk een offensief zou mooten worden geregeld, kant en klaar. Waarom dan juist nu? Op bevel van Buitechiand, zeggen de Fransche bladen met stelligheid. Baar zit wel een kern van waarheid in die opmerking. Succes verdeelt, nood smeedt samen. Toen de nood drong waa de samenwerking tusscben de centrale mogendheden uitnemend. Maar in de praktijk kwam dieeamen werking neer op een voortreffelijke hulp van den aterketen der bondgt- nooten voor den zwaketen. Da verdienste van Ooetenryk-Hon- garlje was in dien tijd, dat het de eigen inferioriteit bU de Noordelijke bondgenooten inzag, dat het zich liet leiden. Be hulp aanvaarden en niet door eigenwijsheid machtelooe maken, dat was het aandeel van Oostenrijk in de samenwerking. Ben geallieerden schortte het aan samenwerking, aan eenheid, zoolang het hun goed ging, zoolang zü ten minste meenden dat het hun goed ging, dat het eenige, wat van de eindoverwinning nog niet vaet stond, bet oogenblik was, waarop do entente haar zou bevechten. Nu zij in de verdediging zijn gedrongen, ie de samenwerking van de entente- mogend beden beter dan zü ooit is geweest. De aamenwerking tuuchen Buitechiand en Ooetenrtjk-Hongarüe is evenwel zoo slecht als ooit te voren. In militair opzicht heeft O. Hong.geen hulp voor z(ju verdediging noodig en do lust eu het vermogen, de bondge nooten in bun offensief te helpen, blijkt allergeringst te zijn geweest. Men kan zich voorstellen, dat men daarover van Buiteche zijde minder gesticht zal zün geweest, en dat het aau aansporingen om daar verandering ln te bron gen niet zal hebben ont broken. In zoover kan men duiniet zonder grond van vijandelijke zijde van een Buitschen druk of Buitsch bevel spreken. Maar de Ooetenrykers hebben dan toch aan dien druk weer stand g6boden zoolang de gelegenheid gunstiger was dan nu. En waarom dan thans in eens niet meer? Nu kan men zoeken naar oorzaken, waarom die druk plotseling sterker was geworden; dat zou bij voorbeeld in verband kunnen staan met de vernieuwing van het verbond. Men kau ook naar motieven van binnenlandsche Oostenrljkeche poli tiek zoeken. Een geslaagd offensief zou ssu veiligheidsklep kunnen zijn voor de spanning tusschen de natio naliteiten in het heterogene keizer rijk. Een niet geslaagd offensief evenwel, dat etaat er tegenover, is juist geschikt om de staatalokomotief ?.e laten barsten. Nu wezen wü er op, dat het te genoffensief op sommige plaatsen büna tegelijk, op andere vlak na bet offensief begonnen Is. Daaruit biykt ongetwijfeld, dat de verdediger wist, waar de aanvaller op broedde. Maar is het ook niet mogelijk, dat de Ita lianen, nu het Oostenrijkse!} offensief, zoo dikwijls aangekondigd, maar humbug scheen te zullen blijven, van bun kant een offeneief voorbe reiden en dat de Oostenrükers, de lucht daarvan krügend, besloten bun voor te zün. Het is alleszins moge lijk. Immers di Italianen maken, met welwillende medewerking van oe andere geallieerden, tegenwoordig verbazend veel werk van de .onder drukte nationaliteiten" in Oostenrük- Hongarüe. Deze nationaliteiten maak ten boe langer hoe meer drukte en vertoonden in den laateten tyd steeds openlüker neiging om zich tebevrfj don, althans zich te laten bevrüden, of landverraad ie plegen, wat het zelfde is, als men het van de andere zü'® beschouwt. dit militair oogpunt staat het Italiaanuche front in verband met dat in Frankrük, dat geldt evengoed voor de geallieerden als voor de Oosten rükers. Deed zich de gelegenheid voor, de wankelende monarchie het beslis sende stoofje te geven, dan wae er voor de entente een mooie kans. Baar komt nog bij, dat de Itallaanscho pers, die ln het voorjaar steeds een offensief der Oostenrükers heeft voorspeld, (dat uitgebleven is) later een offensief der Italianen is gaan voorspellen, in de laatste week eerst veranderde zü weder van meening. Vermoedelyk kan men dus veelesr van een wederzüdsch offensief, dan van een Oostenrükech offensief spre- kan. Deze veronderstelling heldert in alle geval heel veel op, wat anders in de berichten zonder verklaring zou blüven. Volgens de berichten van heden is er op hot front in het gebergte geen verandering ingetreden. De strüdende partyen slaan daar met de grootste heldhaftigheid elkander» aanvallen en nemen elkander gevangen. Maar aan de Piave zün de Italianen toch wel verraet geworden. De OoBtenrfikere zün ovor die rivier heen. Het iaden Italianen niet gelukt hen op den anderen oever terug te werpen, en al gaat de opmarsch zeer laDgzaam, do Oostenrükers gaan toch vooruit, onder op den Montello eu san den oever van de zee. Ook al worden zü hier tot staan gebracht, die bruggehoofden op den Westeiykon oever van den Piave zullen voor de Italianen ge vaariyk blijven. N. Rott. Crt. Frantchi bladen zonder advertentie». De correspondent van h*t .Barliner Tageblatt" te Bern meldr, dat de laatst aangekomen Fransche bladen, in gevolge het verbod om kranten met advertenties uit to voeren thans ia Zwitserland aankomen met voor de helft onbedrukte bladen, daar op het laatste oogenblik de advertenties er uit gelicht worden voor de naar het buitenland te verzenden exem plaren. Dit verbod om advertentie») te plaatien in de voor het buitenland bestemde blad>n, vindt zün oorzaak in bet feit, dat de advertenties werden gebruikt om door bijzondere groepee- ring van letter» berichten over te brengen. VroosolIJko dood aonor Qultscha dulkboot-bemaanlng. Volgena sou Reuter telegram gat een neutraal correspondent de vol gende vreeselüke byzonderherienover den ondergang van een Duitache duikboot De duikboot liep op een mün eu van de uit 40 koppen bestaande be manning bleven slechts twee in h«t leven, die na een vreeselüke worste ling met den dood gedurende I1/» uur op 20 vadem beneden de opper vlakte van het water, naar boven kwamen. Een aantal van de beman ning pleegde zelfmoord, daar alle hoop wa» verloren de duikboot levend te kunnen verlaten. Da eenige kans tot ontsnapping was den commando toren en de voorste luiken te for ceeren en er op te vertrouwen, dat de samengeperste lucht iu het eene gedeelte vau het vaartuig elk der manneu als een torpedo naar de oppervlakte zou dringen. De lucht druk in de duikboot was zoovreese- lük gewordeD, dat de meerderheid der mannen den mond niet gesloten kon houden. De samengeperste lucht schoot hen naar da oppervlakte. Nauweiyks hadden z(j de oppervlakte der zee bereikt, of de luchtdruk deed hun longen baraten en met een uke- ligen gil verdwenen ongeveer 20 van hen ln de diepte. De twee overle venden beschreven bet gegil der manschappen alt het afgrüseiykate geluid, dat zü ooit hadden gehoord. Be bemanning van den Britschen treiler werd er door opgeschrikt, welke naar de plaats van de ramp snelde, om reddingswerk t« verrich ten. Da toestand, waarin da overle venden verkeerden, toonde aan, dat zü afgrüselüke momenten in de duikboot hadden doorgebracht. BINNENLAND. Ds „Konlngln-Regintes". De Engelsche kapitein luitenant ter zee Fargu», die aan boord van de zee sleepboot .Zeeland" den onderzoe kingstocht ih verband met hst zinken van de .Koningin-Regentes" mee maakt, is een der Engelsche hier te lande geïnterneerde zeeofficieren, en de Duitsche kapitein luitenant ter zee Gadow, die ook de reis meemaakt, behoort tot de hier te lande vertoe vende Buiteche krügigevangen offi cieren. Baan baparking van dan tralnanloop. Bü informatie te bevoegder plaatse is ons gebleken, dat de geruchten als zou tengevolge vandekolenschaarach- te de treinenloop op 1 Juli wordes Ingekrompen, van allen grond ontbloot zün. De dienstregeling, opgenomen in den reisgids van 8 Juni blijft onver anderd gehandhaafd. (H.bl.) Varkaar mat Engaland. Be stoomschepen „Kllkenoy" en .Princees Irma" zün Binsdag te Hoek van Holland" van Engeland aange komen met 460 zakken brievenmail, 715 zakken binnen- en 28,173 zakken buitenlandache poet aan boord. Ultstadlghald op dan dag dar stam- mlng voor do 2o Kamer. Be beslissing omtrent de geldigheid van het niet aan het stembureau verschijnen van den kiezer, staat in esrste instantie aan den burgemeester. Hü, die om de een of anders reden niet in do stad is of plotseling naar elders wordt geroepen, zal goed doen van de gemeente uit waar hij ver toeft, te schrijven aan den voorzitter van het stembureau, waar hü moest stemmen, dat hü zich om deze of die reden aldaar bevindt en niet in de gelegenheid is, tydig te verschü- uqd. Heeft hü zekerheid, of bestaat de mogeiykheid, dat zün mededeeling den voorzitter van het stembureau op 3 Juli niet meer zal bereiken, dan zendt hü zün bericht aan den burgemeester. In elk geval moet hü natuurlijk zorg dragen, dat zün brief of briefkaart den stempel 3 Juli vau de plaats vau afwending draagt. Bo burgemeester schift de inge komen mededeeltngonwat daarvoor naar zün oordeel in aanmerking komt, wordt in harden gesteld van deu kantonrechter. Wie niet uitstedig la, maar toch een dringende reden heeft om niet te komen, zal natuuriyk in zyn eigen belang handelen, door daarvan even eens kennis te geven. 3 Juli m 6 uur. Aan het bevoikingsbureau te Rotter dam heeft men een proef genomen door van duizend ingeleverde stem biljetten de stemmen op te nemen, ten einde bü benadering te bepalen, hoeveel tijd men mag aannemen,dat de stembureaus daar voor noodig zullen hebben. Die proef ia genomen door gerouti neerde personen en het resultaat ix allerminst meegevallen. Het spreekt dan ook vanzelf, dat het opnemer.: van de stemmen geruiraen tyd moet ophouden, want al is het eerste van de 173 blokjes zwart gemaakt, dan nog moet op ieder stembiljat worden nagegaan, of da overige 172 onaan geroerd zyn gelaten. Men zal aan de bezwaren tegemoet trachten te komen door een leger jemeenteambtenaren over de stem jureaux te verdeelen; deze zullen daa de biljetten sorteeren naar de lüaten waarop gestemd is, terwyide voorzitter inmiddels door kan gaan met het opnemen van de uitgebrachte stemmen. Mr. Verkouteren en da C. H. Uale. ,Be Nederlander" (c.-h.) meldt: Naar aanleiding van de uitingen, die aan mr. Verkouteren werden toegeschreven als door hem gedaan op de vergadering te Burgerdam op 1 Juni j.1. en het daarop gevolgde artikel in ,De Nederlander" heeft het moderamen van het Hoofdbestuur een nader onderzoek ingesteld. Als resul taat daarvan deelt het bij deze mede: dat mr. Verkouteren in zyne te Durgerdam gehouden improvisatie bedoeld heeft, dat onder de nieuwe kiezers zien elementen bevonden, die eigeniyk behoorden te worden „uitge sloten", doch erkent hierby ten on rechte te hebben gegeneraliseerd; dat mr. Verkouteren zich steeds tegen algemeen kiesrecht heeft verzet, doch toen de C. H. Unie in hare algemeens vergadering dit ten slotte aanvaardde, hü zich daarbü heeft neergelegd. Uit een en ander volgt dat de Unie als politieke party voor de woorden door mr. Verkouteren te Burgerdam gesproken, niet verantwoordelijk kan worden gesteld. Mr. Verkouteren, lid van de hoofd redactie van ,De Nederlander", iu candidaat der C.-H. Unie voor de Tweede Kamer. Da doorvoer van Duitschland door Limburg. Het „Ned. Corr.bureau" meldt over de controle, welke van Nederlandsche züde op den doorvoer per trein door Limburg langs Venlo of Vlodrop over Roermond - Weert - Budel naarBelgifl en vica-versa wordt geoefend, het volgende De bedoelde treinen worden door het personeel der directe belastingen te Bahlhoim on Hamont grondig onderzocht, alvorens zü op Neder- landach gebied worden toegelaten daarna worden zij te Vlodrop en Budel nog van militaire züde geïnspecteerd alvorens tot den doorvoer machtiging wordt verleend. Te Venlo wordt elke binnenkomende trein eerst aan de grens van militaire züde onderzocht, waarna deze treinen mogen doorrijden naar het station (K.M.) te Venlo. Aldaar wordt de inhoud door een controle-officier en de noodige belas tingambtenaren weder nauwkeurig nagegaan, alvorens machtiging tot doorvoer wordt verleond. Ook het aantal uit Buitechiand en Belgiö komende treinen wordt (o.a. in de Londenicbe Timea) over dreven voorgesteld, terwyi in geen geval meer treinen worden doorge laten, dan mogeiyk is in verband met een ongestoorde uitoefening van den N«derlandechen apoorwegdianat, welke tegenwoordig op het baanvak Roermond—Weert, door het vervoer van de Limburgeche steenkolen en bruinkolen, vrü omvangryk is. Op het oogenblik gaan dagelijks 22 Nederlandsche treinen in beide richtingen, tegenover ongeveer 10 Duitacha. In de dienstregeling is er op gerekend, dat dit laatste aantal tot 24 psr dag kon «tygen. Dit zal echter in sik geval een maximum zyn, waarboven niet mag worden gekomen. Wanneer treinen over Venlo rüden, komt dit aantal in mindering van het maximum, dat o ver Vlodrop zou kunnen worden toegelaten. Vóór den oorlog was het aantal treinen, voor doorvoerverkeer op dit baanvak bestemd, ongeveer 24 ln elke richting, terwyi het aantal Neder landsche treinen toen sluchte 8 A 9 bedroeg. De thans met Duitschland getroffen regeling ia dus zoodanig, dat het doorvoerverkeer niet mag atygen boven het vredesvervoer, terwül voor het Nederlandsche verkeer, dat zich gedurende den oorlog sterk ontwik kelde, een ruime gelegenheid tot verdere ontwikkeling is gebleven. bij gunstig weder van 8.30 tot 10.30 uur. Da binnenvaart. Het Alg. Handelsblad (lib.) noemt den toestand in de binnenvaart ver- werpeiykhet vervoer wordt ont redderd „door een domme mechani echo beurtregoling"handel en in- duetrie „ondervinden er dageiyks de nadeelen van". Na dit nader te hebben uiteengezet en de geschieden is van de regeling te hebben verteld, betreurt het blad, dat de regeeriog „zich eenzydig de wecschen van een bepaalde groep laat opdringen en niet krachtig ge noeg is om bemiddelend tusschen de verschillende belanghebbenden op te treden". Zü zal meer last ondervinden van de dreigementen der schippers, als straks in het najaar de vraag naar vervoermateriaal opnieuw zal atygen. Het Hbld. acht hel heel goed moge- lfjk, dat de regeering „haar eigen goederen volgens een beurtiyat ver zendt, en voor bet overige b.v. in overleg met de Kamers van Koop handel behooriyke vracbtprüzen vast stelt". Ban biyfc de gezonde concurrentie, en wordt ar heei wat harder gewerkt; het vervoer zal dan weer economisch worden, wat het nu allerminst is. Moge een volgende regeering van de tegenwoordige is het Diet meer te verwachten dat inzien. Troelstra en de Engslschs pars. De Amsterdamsche correspondent van de „Daily Express" zegt in een bericht over de socialistische actie in Nederland: Deze onverwachte en verkleinde „Siockbolmsche Conferen tie" in Nederland heeft natuuriyk waerzin en wantrouwen gewekt in allo geallieerde kringen hier. Wat Trotlstra'e bedoeling is, biyfttwyfel- achtig, maar zoo hem worde toege staan in Engeland te komen, en eeDige vredesvoorwaarden mede te brengen, dan moet eraan worden herinnerd, dat die voorstellen direct komen van do Buiteche en OostaD- rükache gouvernementele socialisten en in verband daarmede worden be oordeeld. Troelstra ia wel de minet ba voegde om de Nederlandsche socia listen in de geallieerde landen te vertegenwoordigen, daar hü herhaal- deiük de warmato sympathie betuigd heeft voor de Duitsche zaak en zelf» in een onlangs gehouden redevoering heeft gezegd: „Nedurland heeft niet bet minste belang bjj de overwinning der Entente, zelfs het tegendeel." Be „Daily Mail" acht het zeer onwaarschüniyk, dat mr. Troelstra een pas voor Engeland zal krügen. Mr. Trooletra he9ft Dinsdag te 's Gravcnhage een onderhoud gehad met Scbeidemann. Er bestond geen aanleiding om mededselingen over dit onderhoud te doan, heeft mr. Troelatra gezegd. Er ia eon verslag van het bespro kene opgemaakt, dat de heer Trosletra meenemen naar Londen, en de heer Scbeidemann neemt een afschrift mee naar Berlün, ten einde daarover overleg te plegen met zün party- genooten. Vroege aardappelen. De minister heeft de maximum-prijs, waarvoor de vroege aardappelen aan den verbruiker moet worden geleverd vastgesteld op 12 cent per K.G. Ds vatgrosstsn. In verband met de vele ingekomen klachten over de gedurende bet thaca beëindigde seizoen afgeleverde vat- groenten van regeericgswege, heeft Maandag in Den Haag ten kantore der Groenten Centrale e«n conferentie plaats gehad met afgevaardigden van bet Vrouwen Comité. Aanwezig waren de dames mevrouw Brucker, mevr. Kappeüno v. d. Copello, terwyi mevr. Riemen» Reurslag het Amsterdam- xche Vrouwen Comité vertegenwoor digde. In deze conferentie worden de ver schillende grieven naar voren ge bracht, door consumenten der vat- groenten dezen winter geuit, waarby ook overlegd werden de rapporten der Coöperatieve Keukens. Als resul taat der besprekingen werd door den hoor Mcbiua, die de damns te woord stond, toegezegd, dat hü den minister van landbouw zou vooretellen, hot geheele inmaak-bsdrijf onder ééa algemeen verantwoordelijks inspec- trien te brengen, waarby de vraag gedaan werd of een der aanwezige dames eventueel bereid was zich met dezen inspectie-arbeid te belasten. In beginsel verklaarde een der dames zich hiertoe bereid. De geheele in maak campagne zou, volgens iu de conferentie gedane mededeeling, een onafgebroken toezicht van vier weken vorderen. (Tel.) Esr ondskklng. Bü huiszoekingen te Schoonhoven ie by iemand, die geun sigarenhan delaar is. een hoeveelheid van niet minder dan 64,700 sigaren ontdekt, benevens een kist thee, een hoeveel heid koffie en harde zeep. Bidriagtlljkt Bankbreuk. Dinedag heeft de vierde kamer der Amsterdamsche Rechtbank behandeld de zaak tegen eeo koopman, beschul digd, dat bü, verklaard zün de in «taat van faiiissement, niet heeft opgegeven zich in den boedel bevindende baten, activa tot een waarde van f 100.000. Beze activa bestonden uit drie hem toebehoorende schepen, een partij hout, een huis cn een bedrag aan geld van f30 000. Uit boe verhoor van beklaagde bleek, dat hü iu mopiiykhedon wa* geraakt. Als hü al zijn schulden betaalde, zou er ongeveer niets voor hem overbiyven om van te leveü. Op aansporen van zjja neef heeft, by toen het voornemen gemaakt, zyn eigendommen te gelde te maken en daarna zich.faliliet tp laten verklaren. Dit is dan ook gebeurd. Beklaagde erkent in to zien, dat dit zeer mis dadig waa. 156 curator, mr. A. N. Kütin, ver klaarde beklaagde heioaaldelük ge waarschuwd te hebben. Het bleek, dat hst actief f 100.000 eu het passief f 99 000 bedroeg, zoodat het faillisse ment niet noodig waa geweest. Bovenbedoeld» neef van beklaagde verklaarde, dat de verkoop van de goederen aan een tusachenpersoon heeft plaats gehad, op advies van een mot name genoemden advocaat. Getuige had een bedrag van f 30.000 in bewaring genomen en op de Twentsche Bank gezet. Mr. Karsteu, als getuige k décharge geboord, ie mat beklaagde in zakoiyke relatie geweest. Hü heeft de over tuiging, dat de man nit domboid gehandeld beeft. Het O. M. eischte 1 jaar gevangenis straf, Gisteren is tegen den 32jarigen maeazünknechtder telegrafie S. do K., te Utrecht, voor de reehtbauk aldaar, wegens valschheid in geschrifte, ge bruikmaking daarvan en oplichting van geld ten naaeele van den Staat, li jaar gevangenisstraf gnéischt. Hü had vaischeiük declaraties opgemaakt en met den naam van ten ambtenaar onderteokend, waardoor de Staat voor f500 werd benadeeld. Esn vreemd heerschap. Maandagmiddag werd door den het-r Hooy ln zün wijnkelder Ged. Oude- gracht 84a te Haarlem een man aan getroffen. dien bü in dien kelder opsloot. Daarna waarschuwde hü de )olitie, die onmiddellijk ter plaatse cwarn en aldaar aantrof een 20 jarig persoon, dio zwaar beschonken was. Op hom werd bevonden f 18.10, welk gold hü in het kantoor had ontvreemd. Daarna is hfj onder een kraan van één der vaten gaan liggen, heeft, den inhoud in zün mond laten loopen, on in dien toestand trof men den man aan, die, zooals later bleek, reeda eerder inbraak in genoemden kelder pleegde en wel op een Zondag, toen hü op aanwüzing van twee dames werd gearresteerd. Ter ontnuchtering werd hfiopeon handwagen naar het bureau vervoerd. Esr vadsr, beschuldigd van moord op zljR belde zoontjes. Voor de rechtbank te Amsterdam beofb terecht gestaan B. J. H. Vlek, marmerwerker, wonende aan de Lauriergracht aldaar, beschuldigt van moord op zün beide kindereD. Men herinnert zich deze zaakbeide kinderen zün plotseling overleden, vormoedfiyk tengevolge 7an het eten van jam, waarin phosphor was ge mengd. Het getuigenvorhoor, dat eecige dagen geduurd beeft, was eenerzüds bezwarend, anderzydB ten voordeele van den beklaagde. Deze beklaagde Is bf onschuldig, zoo begon de officier van justitie zün requisitoir, en dan is by de onge lukkigste en meest beklager-«waardige van alle stervelingen; dan wordt hü beschuldigd van moord op zün beide kinderen, terwyi hü deze kinderen door een noodlottig ongeluk verloren heeft, en terwül hü zelf als blind werktuig, dus onbewust en onwillens, hun dood veroorzaakt heeft. Of hij is schuldig; maar dan ook to ontzettend schuldig, dat hü ln Ieders oog de grootste aller schurken is, voor wien de simpele doodstraf niet voldoende zoude zün. Geen wonder is het, dat het parket geaarzeld heeft, alvoreD» deze ver volging in te stellen. Bit is eerst geschied nadat bü de sectie in de lükdeeleD phosphor is vastgesteld. Want daardoor ia komen vast te staan, dat bü bïide kinderen onom stootelük de doodsoorzaak is phosphor- vergiftiging. Waar dus als doodsoorzaak pboe- phorvergiftiging vaststaat, komt san de orde de vraag, of het oorzakeiyk verbaüd tusschen de handelingen van beklaagde en den dood der kinderen vaststaat. Ja, zegt het O M., dat staat vast; hü heeft opgegeven aan de kinderen gegeven te habben Jam, die rook naar phoephor, althans naar ouderwetsche luciferskoppen. Blüft over de vraag, of bü dit gedaan heeft bewust, opzettelük om te dooden, dan wel onbewust, als blind werktuig. Zeer vele zün do aanwüzlngen voor de achuld vau den beklaagde. In de eerste plaats noemt spr. de vele govallen, waarin beklaagde met eigen vroeger afgelegde verklaringen ln strüd komt. Eerst toen prof. Van Itallie in de instructie zeide, dat men het moet ruiken, als jam met een letbale dosis phoahor vermengd is, heeft beklaagde halsstarrig ont kend eerst verklaard te hebben, dat hfi het onmiddeliyk geroken heeft. Waa beklaagde slechts eeo willoos werktuig geweest, dan ligt het voor de band, dat bü geen oogenblik zoude aarzelen om te erkennen, dat hü het geproefd en geroken beefthet wordt echter zonderling als hy op zün eerste verklaring terugkomt; daaruit biykt, dat bü govoeldo, dat ds zaak voor hem niet zuiver w&s. Een der feiten, onverenigbaar met de onschuld van bekiaagdo, een sterke aanwijzing togen hem, is het wegwerpen van den pot met jam, in verband met de tegenstrydigheid ln zün opgave omtrent do vraag, waar die pot gebleven Is, waardoor bet vermoeden van verdonkerema ning gesterkt wordt; en in verband met de tegenstrijdigheid ln zün op gaven, of de pot jam onmiddeliyk aan den dokter vertoond is. Ea spr. wü»t met nad-uk erop, dat bekl. eerst gezegd heeft den phosphor smaak geroken te hebben, wat hü later loochent. Tegenover getuige Berntrop hn-ft beklaagde zich ai verontschuldigd voordat hü buscbuldigd werd, door te zeggen, dat van de hegrafsnis maar f 10 overbleef. Dat verraadt een slecht geweten. Beklaagde was belanghebbende dit ie geen aanwyzing, maar het is een motief; hü had er belang by om het overschot van f 122.60 van de begrafeniskosten ln handen te krygen. Spr. herinnert aan een straf zank voor de rochtbank te Asten en het hof te Leeuwarden, waarin om dezelfde reden moord is gepleegd. Velen verklaren, aldus vervolgt spr., gunstig voor dezen beklaagde en voor zün verhouding tot zün kinderen. Maar we hebben ook alechte dingen uit zün jeugd geboord, die wüzen op misdadige hebzuchteven eens wfiat zün uitlating over den kaslooper op een zeer misdadige ge zindheid, en niet minder zyn meedoen san een balaugryken diefatal, waarbü hü zü medeschuldigen aan zün patroon heeft verradeh. Beklaagde heeft opzettelük zün kinderen gedood; er moet dood in het spel zijn. Reiumeoronde hondt spr. vol, dat vaststaat, dat beklaagde den kinderen met phosphor vergif tigde jam heeft gegeveneu dat hü dit bewust gedaan heefc, biykt uit al de bovenstaande aanwüzlngen, hoezeer spr. sinds het verleenen van den rechtsingang er ook voor terug gedeinsd ie, hot aau te nemen. Dit is een misdrijf, zoo ernstig, dat het eigeniyk ontsnapt is aan de aandacht var. den samensteller van het Code Pénal, die wel heeft reke mug gehouden met de mogeiükheld van moord van een kind op zün vader of moeder, maar niet met de mogeiykheid van moord van een ouder op zün kind. Had men «rover gesproken, bü zoude gezegd hebben daartoe acht ik geen mensch in etaat. Het komt echter voor sinds de perni cieuss instelling van verzekering van kinderen in een begrafenisfonds. Ik had gehoopt, zoo besluit spreker, het woord richtend tot beklaagde, dat ge uw onschuld badt kimnen b9wüz6D, en dat de deskundigen bü uw kinderen een nieriyden hadden kunnen aantoonen. Maar nu vaststaat voor me, dat ge uw beide kindereu vermoord hebt, zal ik tegen u eiachen de zwaarste straf, nameiyk levens lange gevangenisstraf. Beklaagde roept uit, dat bü aan den dood züner kinderen part noch deel beeft, en dat de officier allerlei tegenstrijdigheden gezegd heeft. Be officier, vervolgend, zegt nog: Ik wenich u toe berouw, dat ge u in uwo eenzaamheid zult wenden tot Hem, die alle geheimen kent, opdat ge niet alleen moogt zün een mis dadige, maar ook een boeteling. Be verdediger, mr. L. van Gigh begint met vaat te stellen, dat het O. M. zich hesft bllndgestaard op al wat maar even In het nadeel van beklaagde was uit te leggen en daar door zelfs verwaarlooed heeft wat op de zitting gebeurd ia. Nog altyd, aldua pl., kan men zich niet verklaren, wat er eigeniyk ge beurd iabet bewfia berust op psycho logische aanwijzingen, niet op mate rieels feiten. Uit de verklaring van twee onder- wüzers Is op te maken, dat de jongens den dag vóór het nuttigen vau de jam reeds de school verzuimd hebben. Waren ze toen al ziek Of hebben ze toen iets giftigs gegeten Medisch is hieromtrent niets onderzocht. Vast staat, dat de kinderen dien morgen bokking hebben gegeten, terwül we gehoord hubben, dat rotte vUch phosphor ln het licbaam kan invoeren. Pl. betoogt voort*, dat niets gemak- kaïyker is dan achteraf in elke ge draging van den beklaagde iets vreemde te noemen. Wat vreemde ie erin, dat beklaagde niets van het koopen van de jam aan zyn vrouw gezegd heeft, als het voor hem esn geheel onverschillige zaak betrof? De beklaagde heeft bovendien allee ge daan, wat in zün vermogen was, om behulpzaam te züa by het opsporen van de oorzaak van den dood dar kindereD. Beklaagde behotfde ook vooruit geen bewiis klaar te maken, dat hü op het Waterlooplein ie ge weest, omdat zün vrouw toch immers met hem mede ia geweesttenzij zijn vrouw mede in het spR] wat, maar deze griezelige mogeiükheld heeft.ook het O. M. niet geopperd. Maar lo dat geval ware bet ook niet noodig geweeet voor zün vrouw het koopen van de jam te verzwijgen. Volgens het O. M. is het een aan wüzing tegen beklaagde, dat hü zelf twee boterhammen met de vergiftigde jam genuttigd zou hebben, en zün jongens vier. Maar aan het eten van twee sneden brood, waarop men weet, dat een doodelük gif gesmeerd ie, waagt zich niemanddit is dus veeleer een omeandigheid, welke voor be klaagde» onschuld pleit. Pl. wüat er voorts op, dat niet on middeliyk de dokter gehaald wordt, omdat men in deze kringen heel goed weet, dat doktoren in de armpraktyk liefst niet voor het minste of geringste lastig gevallen worden, en toen wieten de ouders nog niet voor een zeer ernstig geval te eta&n. Beklaagde heeft onmiddeliyk den dokter opmerkzaam gemaakt op den vreemden reuk, wel ken hü aan het braaktel mueade te bespeuren; welk een houding voor een giftmenger, om den dokter op het door bem gebezigde gif opmerk zaam te maken Erg is het, dat de dokter niet on middeliyk r.aar de jam gevraagd heeft. Iodien hier iemande beleid niet vrü uitgaat, dan ie het het züne. Pl. kan niet beoordeelen of de kinderen te redden waren geweest, maar wie daartoe het mogelüke deed, dat was de vader. Lang nadat phosphorver- giftiging geconstateerd le, houdt de dokter anilinevergiftiging vol. Pl. neemt hem niet kwaiyk wat er met de kinderen gebeurd iadat is medi sche kwestiewel echter, dat bü later, ook nog in bet begin op de zitting, heeft gepoogd te bemantelen zün groote verzuim, dat bü nietODmiddel- lük naar de jam gevaagd heeft. Het. weggooien van de jam, nadat i dokter er wae geweest, en toen het groote gevaar ervan beklaagde duldeiyk was geworden, kan geen aanwüzing tegen bekl. zün. Gebleken !a, dat hü bü den apo theker aangedrongen hebft op het maken van groote haaet bü het ge reedmaken der voorgeschreven poei ers; by wilde de kinderen zoo spoe dig mogeiyk gezond zien. Slechts zoude men het kannen verklaren als gevolg van onmiddeliyk ingetreden berouw, maar dtt past niet ln het stelsel van den officier, die beklaagde ala zulk een ilecht mensch afschil derde. De aanwüzlngen van het O. M. zün uiterst zwaknog buiten de veronder stelling van het O. M. staande moge- ïykhsden zün menigerlei. Een behooriyk motief voor de daad is niet gevonden; van zün karakter ls niets gebleken, hetwelk aanname- Ujk maakt dat by om een luttele som gelds, 50 gulden per stuk, zün tw«s eigen jongens, van wie güblakeo ie, dat bü zielsveel hield, zoude dooden. Ie het O. M. dan ontgaan al wat bier verklaard is omtrent de voorbeeldige wüze, waarop deze ongelukkige vader met züa kinderen omging? Hü besluit met het uitspreken der overtuiging, dat de rechtbank, door beklaagde onmiddeliyk in vryheidte stelleD, liefst door onmiddeliyk uit spraak te doen, zal trachten het weinige, dat aan dezen bovenmate zwaargetroffen man goedgemaakt kan worden, ook goed te maken. Het O. M. hoopte dat de rechtbank ln deze moeliyke zaak niet. dan na zeer gezette overweging uitspraak zou doen, en zich voor het vaststellen van haar oordeelden tyd zou gunnen. Overigens bleef spr. by zün elsch. Nadat de verdediger nog gerepli ceerd had, begaf de rechtbank zich in raadkamer. Ongeveer 8 kwartier duurde de beraadslagingen daarna deelde de president het vonnis mede, waarbü de beklaagde, wegen het niet geleverd züo van het wettigen overtuigend bewü» van bet ten latte gelogde is vrügeeproken, met laat tot zün onmiddellüke lnvrühelditelling. Ia de zaak klonk een luid applaus. De vrügeaprokene en diens vrouw vielen elkander om den hals, en velen wanschten bem en zyn verdediger geluk. Eldorado. Een Ingezetene vau Scboterl&nd ie tydelük naar een Zeeuwsch dorp vertrokken, natuuriyk brood- en distributiekaarten meenemende. Deze kaarten zün thans aan de familie In Bchoterland teruggezonden, men had ze in dat Zeeuwacbo dorp niet noodig. Ea er la van alloa nog te eten I Uit Oost-lndifi. Do robolllsoho goast oador do ■ladoro militairen, le rebellische geest onder de min dere militairen, te Soerabsja opge wekt en aangekweekt, begint zich nu ook te Weltevreden en omgeving te vertoonen. Onder de Europeeache fuseliers van het garnizoen Meester Cornells is •en bewegiog gaande om zich af te scheiden van den onlange hieropge- richten Soldatenbond, omdat de men- schen zich wenachen aan te sluiten bü den onder de auspiciën vau Brandsteder, Sneevliet en consorten teSoerabajaopgerichten soldatenbond. Daarbü blfjfe het nietin de laatste dagen clrculeeren onder de soldaten van de garnizoenen Batavia en Mees ter Cornells geschriften van opruien de" aard. Hoe lang zal nog rustig toegezien worden bü de vergiftiging van den geest in het leger? Bo geschiedenis te Gombong, het gebeurde te Salatiga en na weer dit, vormen tocb aanwijzingen genoeg om het werkelüke gevaar dier pro paganda in te zien. (Bat. Nbld.) INGEZONDEN. BnlUn v»raniwoord»H)kh»ld d*i lUdMtl*. Geachts Radactio! Vergun mü eenige plaatsruimte voor het volgende in uw veelgelezen blad, in antwoord op bet ingezonden stukje van den grachtbewoaer, Bins dag J.1. Ik wil er dazen perooon even op attent maken, dat Ik dat bootje reedt 2 jaar verhuurd heb, en er door de menschen met pleizler in wordt ge varen. Nu ia het verleden week Zon dag door heel hard hven en weer te dobberen, en Zaterdag J.1. door er hard mee in de rondte te tollen en met 2 personen van ongeveer 20 jaar aan één kant te gaan zitten, omge slagen. Bs jongenheer Kraak, wonende Slniedykatraat, wien dat met zün kameraad Zaterdag j.1. overkomen ie, verklaart zelf, dat het zyn eigon achuld is. Ik verhuur bootjes om er netjes mee te varen, maar niet. om te dobberen of te tollen. Het kklne jacht bootje (dut zeebootje) ls 1 Meter 25 breed, dua dat is eon flinke breedte, nietwaar? Eq als münheer gracht bewoner zich overtuigen wil dat dit bootje zeer vast ligt in het water, moet bü zich by mü vervoegen en zal Ik het hem eene laten zien. U, geachte Redactie, dankend voor de verleende plaatsruimte, A. P. J. O. Maiqbxt, Kanaal weg 69.

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 1