HELDERSCHECOURANT Hotel „BELLEVUE". ZONDAG a.s. TUIN-CONCERT No. 4667 DINSDAG 9 JULI 1918 46e JAARGANG Uitgever: C. DE BOER Jr., Bolder. - Optoog 6800 Abonn«m«nt»>rl|»In de Btad II.—, per poat H.2B, Buitenland 12.25. Lnsnn e». 8 onnl. Advgrtentlin por rogoHO onnl 20oorloanlonnteg. Op pagina 4 van dll blad la opgenomen: 1. uil dan omlrtk. 2. DE DISTRIBUTIE la Heldai. ii ii ii Callantaaog. ZIJP». ,i ,i Anna Paulowna. ii ii i. Taial. 3. Feuilleton, enz. aa—ee— Ona Gasrantsoen. Nu vanavond het voorstel der S.B. raadsfractie aan de orde komt, lijkt het ml! gewenscht, om, voor zoover ik b\j de verdediging daarvan cijfers gebruiken moet, deze even in dit blad te vermelden, omdat ik bij bittere ervaring weet, dat in een discussie zelf over dit toch meest belangrijke deel wordt heengeloopen. Het voorstel is tweeledig. Aan den aenen kant bepleit het clementie voor de gaaverbruikers, die in Mei over hun rantsoen heen waren en deswege waren beboet. Daar direct mee verbonden is de uitaoodiging aan B. en W., om onver wijld te zorgen, dat wij hier het door het Rijkskolenbureau gestelde mini mum rantsoen krijgen. Want, zoo redeneeren de voorstel lers, daarop hebben wij óók hier in den Helder recht en, omdat we dat hier niet krijgen, zijn zoovelen de grens overschreden in de eerste maand waarin de tot dien tijd steeds gegeven toeslag verviel. Hoe is nu dat Rijksrantaoen verge leken mot wat hiör wordt verstrekt? Nemen wij de fatale maand Mei. Toen was het rantsoen volgens De gemeente H t R..k Helder U8t Bij 1 persoon 19 M» 26 M* 2 personen 20 28 8 21 30 4 24 32 6 24 84 6 24 36 7 27 38 8 27 40 9 27 42 10 27 44 Afgaande op het aantal verbruikers van elke groep in deze gemesnto was het gemiddeld rantsoen volgens de hier geldende regeling 23 M3, terwijl dit olgens de Rijksregeling 32 Ms. i?. Nu schijnt er ten opzichto van de toepassing dier Rijksregeling bij ons Gemeentebestuur niet weinig mis verstand te heerschen. Volgens de circulaire van het Rijks kolenbureau dato 12 April wordt de verstrekte hoeveelheid kolen met 10 eQ volgens die van 3 Mei nog eens met 20 verminderd. Welnu, redeneeren B. en W., neem 30 van 32 M3 en trek dat af, dan komen we net tot de 23 Ms, die wij gaven. Maar zoo is m. i. de zaak niet. Be Rijksregeling geeft een minimum rantsoen wat verstrekt moet worden en acht die verstrekking mogelijk, óók na inkrimping der te verstrekken kolen tot 70 Be zaak is, dat de meeste gemeenten altijd veel meer dan het Rijksrantaoen hebben gegeven, terwijl wij *>r nu al oen jaar lang vèr beneden zijn. Bit blijkt uit het feit, dat zoowat alle gemeenten iu Mei j.1. hun gas- rantsoaueoring volgens de Rijksrege ling hebben ingevoerd, en sommigen zelfs nu nog hooger gaan. Uit de volgende rekening moge dit nog duidelijker blijken Het kolenbureau verstrekt van 1 April tot 1 October 1918 kolen naar de behoefte vau gemiddeld 5 personen per aansluiting. Be hoeveelheid gas per aansluiting is over den termijn volgens de Rijks regeling 210 M8. Daarboven komt 1B voor straatverlichting, openbare gebouwen etc. Uit eene berekening van den Blrec- fceur onzer gasfabriok blijkt, dat wfl dan in dien tijd recht zouden hebben op 962556 M8 gas na aftrek der 30 die het bureau thans eischt als be zuiniging. la werkelijkheid is onze fabriek toegewezen 745170 Ms of 217386 M*. minder. Bit tekort vormt 29% van wat we krijgen en blijkt dus, dat we trots de opgelegde besparing hier recht hebben op S9% weer gas dan we krijgen. En dat het R. E. B. daar ook zeker kolen voor heeft te verstrekken. Zoodat op grond van deze gegevens het voorstel, tot verkrijging der Rijks regeling gehandhaafd kan blijven. Hieronder volgt thans verkorteen overzicht van de rantsoenen in een 30 tal gemeenten volgens de door mij opgevraagde gegevens der Gasdirec- teuren zelf. Allen zijn dit nieuwe rantsoenen, in Mei jl. bij verordening vastgesteld, alles over Mei Alkmaar 25 M8. -f- 2 M3. per gezinslid -f- 5 M8. extra winkels 7 Ms. extra. Amersfoort gezin 1—2 pers. 80 M*. 3-4-5 35 6-7-8 40 9enmeer, 45 Arnhem t/m. 5 35 elk pers. meer 3 Assen Rijksrantsoen Baarn 24 M8. -f 2 Ms. per gezinslid Beverwijk Rtjksrantsoen Breda Bussum Beift 1 pers. 24 M». 2 28 3 30 4 32 enz. Eindhoven Rijksrantsoen als mini mum EnkLulzen Enschedé Gouda Haarlem Harlingen geen rantsoeneering. Hilversum Rjjksrantsoen als minimum Hoorn 1 pers. 24 M8. 2 26 8 28 4 30 enz. Leeuward. Rijksrantaoen als minimum Leidon Maastricht Middelburg Purmerend Schiedam geen rantsoeneering (Meer dan 50 M8. wordt niet toegestaan Tilburg 29 M8. -f- 2 M8. per gezinslid. Venlo Rijksrantsoen Vlaardingen Vlissingen Zaandam Zeist Mij dunkt, ik behoef in den Raad slechts op deze gegevens te wijzen, en de zaak is voldoende toegelicht. Thans de boetetoepassing over Mei. Het voorstel booogt, deze over die maand niet toe te panen. Be voorstellers gaan van de ver onderstelling uit, dat velen te goeder trouw 't rantsoen overschreden heb ben en zelfs gedupeerd zijn door de te late waarschuwing. Pas in de krant van 11 Mei werd voor 't eerat bekend gemaakt, dat op toeslag niet gerekend moest worden. Natuurlijk zal niemand, en ook wij niet, de groote overschrijdingen ver dedigen, en misschien is er een vorm te vinden om alleen die boeten kwijt to schelden, waarbij blijkt, dat de over schrijding niet aan een leef maar- raak methode is te wijten. Dit betreft al die overschrijdingen van enkele Ms. Als grondslag ware ook hier het Rijksrantsoen te stellen. Wie daarboven is, betale met 80 ct. per M8. B. en W. kunnen meenen, dat, waar zjj 'sRaada eigen verordening slechts uitvoerden, een zoodanige be slissing van den Raad hunne positie ernstig aantast; ik zie dat niet in. B. on W. on de Raad hebben tot taak te zorgen, dat de gemeente toe komt met het van Rijkswege ver strekte gas. Beswege werd 't toege wezen gas verdeeld. Wie daar meer van nam, word beboet. Bit is dus een straf. Maar bij elke straf moeten verzachtende omstandigheden in aan merking worden genomen. Als de Raad thans ingrijpt, Is het alleen, omdat B. en W. als straf- oplegger m.i. verzuimd hebben van hunne bevoegdheid gebruik te maken, om op grond van die omstandigheden een mildere houding aan te nemen. Z(j hebben wellicht gemeend, dat dit niet Gp hun weg lag, maar dan kan de Raad, zonder dat dit het College ook maar eenigermate desa voueert, toch zolf die mildere toepas sing der Verordening uitlokken. Pas, wanneer zou zijn gebleken, dat de groote overschrijding in Mei aan opzet of grote nalatigheid ware te wijten en de geheele voorziening in gevaar gebracht, zou. straffe hand having geboden zijn. Uit de verbruikte hoeveelheden gaskolen blijkt echter, dat onze ge meente tot op den huidigen dag niet heeft verbruikt, hetgeen haar krach tens de toewijzingen toekwam. Dat zal in tal van plaatsen wel even anders zijn. Bovendien bataalt men boven 25 M8 reeds in zijn gasprijs zelf een zekere boete, zoodat hier eenige soepelheid ook den atrengsten regeerder wel zou sieren. Indien men daarbij weet, dat een deel der muntgasmeters die vóór 16 Mei worden opgenomen, tot April worden gerekend, toon de toeslag dus bestond, terwijl een ander deel na dien datum opgenomen tot Mei be hoort, dus zonder dien toeslag, en de aanmaning tot nieuwe bezuiniging pas half Mei bekend was, dan begrijpt toch ieder, hoe groote verschillen in de toepassing ontstaan door het kleine verschil van één dag. Op grond van een en ander, hoop ik, dat do Raad met ons meegaat. A. W. Miohels. BINNENLAND. Hat convooi nair Nad.-ladlB. Naar de „Tel." meldt, heeft de heer Knobel zich met da volgende vragen tot den minister van marine gericht Is het juist, dat op 18 dezer, ter hoogte van Katwijk, binnen een afstand van drie mijlen van de grens onzer territoriale wateren, zich, ln gevechtsformatie, een eskader van acht Engelsche kruisers bevond? Zoo ja, bestaat er dan verband, en welk, tusschec de aanwezigheid aan onze kust van bedoeld smaldeel en het thans niet uitvaren van ons convooi naar Indiö? Is het zenden van dat convooi opgegeven voor goed? Zoo neen, tegen welken datum kan dan de uitvoering van het ten deze genomen besluit worden tegemoet gezien? Een Engelsch oordeal ovsr het coevoel. In een hoofdartikel, dat de regeering van slapheid beschuldigt tegenover den vijand en de neutralen schrijft de .Daily Mail": .Niet alleen Buitschland houdt rekening met de ministerieele slapheid in Engeland. Be Nederlandsche re geering heeft een zeer gevaarlijke concessie weten te verkrijgen: zij heelt eenige koopvaarders, vermomd als oorlogsschepen, onder de Neder landsche oorlogsvlag, naar Oost-Indiö gezonden, en geweigerd toe te laten, dat deze zullen worden onderzocht door de geallieerden. Dit is een ver bazingwekkende streek! Zij zou nooit zijn beproefd tegenover een besliste en krachtige regeering. ,Be Britsche regeering heeft toege geven, verklarende, dat zij deze in schikkelijkheid niet zal horhalen, en dat de NederlandHche regeering baar alle documenten en bijzonderheden betreffende lading en passagio» heeft medegedeeld. Maar van het recht van onderzoek is afstand gedaan. De Nederlandsche minister van marine wilde zelfs nog verder gaan en ons openlijk tegenstand bieden. H\j moest echter aftreden, doch de Koningin heeft hem tot een harer adjudanten benoemd. Bit ten minste toont, waar de sympathie van het Nederlandsche hof is. .Het Engelsche volk zou wel eens willen weten, wie als minister ver antwoordelijk is voor deze overgave. Is het bet blokkade-departement of is bet het oorlogskabinet? Waarom is van een recht, waarvoor de Engel sche marine herhaaldelijk in het verleden gestreden heelt, zoo schuchter afgezien?" Een Eagalseha nota ovor hot oonvool. Be Engelsche regeering heeft in een formeele nota verklaard, dat het recht van .doorzoeking dat Groot- Brittanniö of het oorlogvoerende partij was dan wel neutraal in overeenstemming met de regelen van het internationaal recht gedurende eeuwen, onafgebroken had gehand haafd, een recht was, dat het niet kon laten vallen. Als een bijzonders concessie bad de Engelsche regeering er in toege stemd, dat, indien de Nederlandsche regeering eenige voorwaarden aan vaardde, van welke de naleving d» Britsche autoriteiten in het bezit zou stellen van feitelijk dezelfde inlich tingen en die haar dezelfde mate van controle zouden toeetaan als zouden z|jn verkregen met doorzoeking van de schepen na hun vertrek, de Eugeische regeering voor ditmaal niet zou blijven staan op een feitelijke doorzoeking van het convooi. Tegelijkertijd werd aan de Nsder- landacheregeering de waarschu wing gegeven, dat zelfs deze maatregel van toe schiet e 1 ijkheid nooit zou orden herhaald. Be Nederlandsche regeering heeft deze voorwaarden aanvaard, en, nu aan alle schikkingen en formaliteiten is voldaan, is naar men verneemt het convooi Zaterdag vertrokken. Be ter zake gewisselde correspon dentie zal binnenkort aan het parle ment worden voorgelegd. Inltyvlng zaamilitle lichting 1919. De minister van oorlog, ad interim minister van marine, brengt ter alge meens kennis, dat de inlijving van de aan de zeemilitie toegewezen dienst plichtigen van de lichting 1919, be houdens onvoorziene omstandigheden, zal geschiedenvoor die van de eerste ploeg in het tijdvak 6-8 Augustus 1918, voor dio van de tweede ploeg ln het tijdvak 11—13 November 1918 en voor die van de derde ploeg in het tijdvak 18-20 Februari 1919. Da alauwa Kamar. Ben heer Staalman, christen-de mocraat, heeft Onze Courant, het roomsche orgaan van Hoorn, tele grafisch gevraagd, of bij tot rechts of tot links gerekend wil worden. Het antwoord luidt: .Wij beltjdon opperhoogheid Gods in Staat en in recht van den Staat". De Meierfjsche Courant te Eindho ven ontving van mr. dr. van de Laar, gekozen Kamerlid der Chr. Social. Partij op haar desbetreffend telegra fisch verzoek het antwoord, dat hij als voorstander der christelijke poli tiek uiteraard tot de rechtsche partij behoort. Het onderwijzers-element wordtin de volksvertegenwoordiging steeds talrijker. De nieuwe Kamer zal 12 leden tellen, die bij het lager onder wijs zijn werkzaam geweest. Daarentegen is het juridisch element belangrijk verzwakt. De oude Kamer telde 45 juristen, de nieuwe bezit er 32. Men kan zich hierover verheugen of bedroeven. Bij die 32 zijn er 7, die behalve mr. ook dr. voor hun naam hebben. - Voorts treffen we 5 professoren of oud professoren aan. Verder 6 ledeu met enkel dr. Daarnaast 5 dominé's of oud-domi- nó's en 1 priester. Het medisch element is door 2 leden vertegen woordigd. 8 leden z}Jn van adel. Wij vinden 9 leden, die al eens minister zijn geweest. Be nestor van de nieuwe Kamer Is de 81-jarige heer jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, de Benjamin de 81 jarige hoer mr. P. J. Oud. Tusschen hen ligt dus precies een halve eeuw. Varklazlngvarla. Tegen stemdwang. Vrijdagmorgen werden ten stad- huize t9 Amsterdam aan het adres van den burgemeester ongeveer 1000 op- roepingskaarten voor de stemming afgegeven, vergezeld van een schrijven van den volgenden inhoud: .Hierbij zenden wij u terug onze oproepingskaarten voor de stemming, ons ongevraagd toegezonden. Wij hebben geen gebruikgemaakt van uw ultnoodiging en vermeenen daarvoor gegronde redenen tahebben, redenen, berustende op karakter en het gezond verstand, 't Strijdt immers tegen alle logica, dat wij een ver tegenwoordiger zouden zenden naar oen instelling, welke tenslotte niet bij machte is hare besluiten uit te voeren, en slechts kan dienen, in het belang van het kapitalisme en besten diging dezer ongezonde samenleving. Wij behoeven maar te herinneren aan de onderwijskwestie en de motie ter Laan. Menschen te sturen naar een lichaam, waar zij tenslotte als onmondigen worden behandeld, zou een karakterlooze daad zijn. Wij be danken er voor, een der onzen tot willooze werktuigen van het kapita lisme te verlagen, te schandelijker blijft het ona, ons tot deze karakter looze daad te dwingen en tegen dezen dwang protesteeren wij hlerhij. Bestendiging van de kapltalische maatschappij is onze bedoeling niet, wij hebben daarvoor ook geen redenen, bij gunstig weder van 8.80 tot 10.80 uur. integendeel, de treurige toestanden van honger en ellende, zij vragen op andere doelmatiger wijze verande ring, dan door het stellen van dienst knechten eener regeering, welke de kreten naar brood en vrijheid slechts kan beantwoorden met het zenden van soldaten, van politie, met geweld. Ge hebt zelf daarvan voldoende bewijzen gegeven. Over hat torpsdaaraa van da „Koningin Ragantas". Iu de Deutsche Tages Ztg. was onlangs een artikel verschenen waarin kwalijk werd genomen dat de open bare meening ln Nederland zich ver atoord had getoond over de (aan Buitschland toegeschreven) torpe deering van de .Koningin Regentes". Be Deutsche Tagos Ztg. vindt dat men van Berlijn daartegen moet opkomen. Buitschland bohoefde zich niet .zelfs van een kleine oorlog*- parasiet als Nederland" alles te laten welgevallen. Het Berllner Tajeblatt kwam tegen die opvatting en die woorden van de D. T. in verzet, en schreef zs op rekening van graaf Reventlow. In de B. T. ontkende nu weer Reventlow de woorden ta hebben gebezigdhet desbetreffende artikel was niet van hem zolf geweest. Daar antwoordt heft B. T. hier weer op on schrijft .Daar graaf Reventlow da buiten- landsche politicus eu de marinedes- kundige van de Deutsche Tages Ztg. is en torpedeeringen als die van de .KoniDgin Regentes" tot zijn zeer bijzondere specialiteit behooren,kan het artikel toch ten minste niet zonder zijn medewerking in de Beut- scha Tages Ztg. zijn verschenen. Onderaan de Deutsche Tages Ztg. staat: .Verantwoordelijk voor (de rubrieken) buitenland, leger en vloot graaf E. Reventlow." Het artikel stemt ook volkomen overeen met datgene dat uit de pen van graaf Reventlow zelf vloeit." Hat vat (botar) rintioaa verminderd tot 25 (ram per dag. Be Minister van Landbouw heeft d.d. 6 Juli tot d9 gemeentebesturen de navolgende circulaire gericht .Ik heb de t*r u mode te doelen, dat met ingang van 15 dezer de geldig heidsduur der margarinekaar ten, mé lange kaarten en boterkaarten wordt verlengd tot tien dagen en dtcnover- komatig hot vetrantsoen wordt terug gebracht tot 25 gram per dag. Be bon der 7de week van de vetkaarten voor het lsie tijdvak is mitsdien geldig van 15 t/m. 24 Jnli; eerst op den 25*ten Juli e.k. vangt de tormyn van den geldigheidtsduur van den 8sten bon aan. Tot deze verlaging van het rant soen zie ik mij genoopt met het oog op dezeer ongunstige vetpositie. Sedert maanden vindt geen aanvoer van grondstoffen van overzee meer plaats nog kortelings Ingestelde pogingen van belanghebbenden om vetten uit Noord- of Zuid-Amerika aan te voeren, hebben geen resultaten opgeleverd, terwijl ook niet te verwachten is, dat binnen niet te lange tijdruimte uit onze koloniön, waar overvloedig voorraden aanwezig zijn, vetten of grondstoffen daarvoor zullen worden verkregen. Aan grondstoffen voor do marga rine fabricage omgerekend op mar garine waren op 6 dezer in totaal aanwezig 15,618,000 KG., waarvan zelf» nog een, zij het ook gering ge deelte, beschikbaar zal moeten worden gesteld voor technische doeleinden. Deze hoeveelheid kan evenwel bui ten beschouwing blijven, omdat daar tegen wel opweegt de productie van dierlijk slachtvet en van plantaardige oliön, die voor de margarine-fabricage kunnen gebezigd worden. Behalve de genoemde voorraad van 15,618,000 KG. staat dan voor de binnenlanduche voorziening ton dien ste de productie van boter. Boze productie, die in het melkjaar 1916 1917 circa 60,000,000 K.G. bedroeg, is in het daaropvolgend jaar, in verband met de ongunstige voor ziening met veevoeder, teruggegaan tot beneden 52,000,000 K.G., terwijl volgens voorzichtige raming in het melkjaar 1918/1919 een productie cijfer van niet meer dan 30,000,000 K.G. zal bereikt worden. Het tot dusverre geldende rantsoen van 250 gram per week en per hoofd vereischte aan normaal margarine en melanges - hierbij inbegrepen het geen voor leger en marine benoodigd was wekelijks aan andere grond stoffen dan boter 850,000 KG.; het verbruik van boter als zoodanig en verwerkt in de melanges beloopt wekelijks 980,000 K.G. Hot totaal verbruik aan vetten volgens bet tot dusverre gangbare rantsoen bedraagt mitsdien 1.780 00 K.G. Eene eenvoudigs becijfering toont nu aan, dat bij behoud van het huidige rantsoen alle aanwezige grondstoffen en de gevormde boter- reserve binnen luttele maanden totaal verbruikt zouden zijn en in den komenden winter voor de vetvoor- ziening uitsluitend beschikt zou kunnen worden over de ongetwijfeld alsdan uiterst gering geworden boter- productle. Eene verlaging van het vetrantsoen is dus, naar uit het voorgaande blijkt, onvermijdelijk. Stelt men den eisch, dat het verbruik zoodanig geregeld moet worden, dat ds beschikbare voorraad en de te verwachten pro ductie voldoende zullen zijn om de verzorging met vet tot 80 April e.k. te waarborgen, dan zou het weke- ltjksch rantsoen zelfs niet hooger ge steld kunnen worden dan 125 gram. Ik heb gemeend vooralencg tot eene zoo groote vermindering van het rantsoen niet te moeten over gaan tot eene terugbrenging van het rantsoen op 125 gram, bestaat naar mijne meenir.g eerst dan dwingende aanleiding, indien met een groote mats van waarschijnlijkheid moet aangenomen worden, dat vóór 80 April e.k. geen tijdige aanvulling van onze voorraden van uit onze koloniön zal kunnen plaats vinden. Besprekin gen, ten einde deze aanvulling te verkrijgen, zijn gaande, en het komt mij niet wenscheltjk voor op het resultaat daarvan vooruit te loopen en een mislukking der onderhandelin gen te veronderstellen. Hebben de onderhandelingen even wel geen gunstig gevolg, dan zal naar uit de hierboven genoemde cijfers volgt het vetrantsoen onvermijdelijk weder verlaagd moeten worden, al naar gelang het met ingang van heden vastgestelde rant soen van 25 gram per dag langer gehandhaafd is, zal het toekomstige rantsoen lager gesteld moeten worden, zoodat in geval van achterwege blijven der aanvoeren, het rantsoen zeer waarschijnlijk niet grooter dan 100 gram per week zal kunnen zijn. Bij deze cijfers behoeft het, naar ik meen, geen verder betoog, dal de nu en dan opduikende berichten!, omtrent een voorgenomen uitvoer van boter van allen grond ontbloot zijn. Wellicht is het niet overbodig hierbij op te merken, dat na Maart j.l. in het geheel geen boter is uitgevoerd. In genoemde maand werden in totaal 473 ton geëxporteerd, terwijl na September 1917 op grond der toen gesloten economische overeen komsten in totaal slechts 8000 ton boter zijn uitgevoerd. Voorts heeft de minister bepaald, dat in hotels, restaurants e. d., ook voor een hoofdmaaltijd niet meer dan één bon van 10 gram zal mogen worden ingenomen. Be betrokken beschikking luidt Thee. Be minister van landbouw heeft, in afwijking van zijn beschikkingen van 21 Maart en 25 Mei j 1., bepaald Zij, die niet tijdig bon 19 van bun thee- en koffiekaart bij een detaillist inleverden en derhalve thans nog in het bezit zijn van een thee -en koffie kaart, waaraan zoowel bon 19 als bon 21 nog gehecht zijn, zullen het thans vastgestelde theerantsoen kunnen be komen, indien zij hun thee- en koffie- kaartaanhstRijkskantoorvoorThee en Koffie, Visschersdam 5, Amsterdam vóór 20 dezer inzenden, met nauw keurige vermelding vau adres en woonplaats van den afzender. Boor dit kantoor zal, na inneming van bon 19, de kaart aan den belanghebbende zoo spoedig mogelijk worden terug gezonden met vermelding, bij welken winkelier in de woonplaats van den aanvrager tusschen 1 en 15 Augustus op vertoon van de thee- en kofflekaar- ten tegen inwisseling van bon 21 anderhalf ons thee zal z(jn te bekomen. Kaoalarijaa mat hulth. artikelen. Dr. Van Hamel Roos geeft in zijn .Maandblad t. d, Vervalscblngen" weer een paar staaltjes van knoeierijen met huishoudelijke artikelen. In een soort „oleïne" voor zelf- bereiden van zeep wai geen oleïoe, doch wel circa 80 water en 18 keukenzout en een paar procent soda. Een tweede .zoepsoort" bevatte weliswaar slechts circa 11% water, doch daarbij circa 77 zand, verder kalk en 0.70 vetzuren I Deze .zeep" zoude derhalve gevoegelijk onder den juisten naam van .onzuiver zand" ln den handel gebracht kunnen worden ten gerieve van het publiek, doch minder van den natuur lijk alloniemen fabrikant, die dan zijn grove woeker winsten zoude derven. Hot sterkste staaltje leverde bet onderzoek op van een politoermiddo), voorzien van een etiket waarop ver meld staat: .Geen beter merk koel bewaren Meubel- en Linoleum- was „Wax". Deze „Wax" was in het geheel geen was, doch daarentegen wèl 85 water met verslijfseld meel met een aan terpentijn herinnerenden reuk. Do waarschuwing .koel be waren" is derhalve in warme dagen zeer doeltreffend, daar een afnemer een taonater in karton vertoonde, waaruit het water nagenoeg geheel verdampt was, zoodat voor de per karton betaalde f 1.25 slechts een weinig stijfselpap op den bodem achterbleef. In dit verdampen wordt nu voorzien door den verkoop in glkzen potten, waardoor dus de kooper ln het onbetwiste bezit van zUn... water blijft. Klachtaa van da Engelsche giTataraaardan. Be .Morning Post" drukt een brief af van een Engelschen matroos, in Nederland geïnterneerd. De brief was geadresseerd aan Mrs. Aloc Tweedie, en door deze aan het blad toogezonden, ,Be waarheid is, zoo luidt het onder meer in dien brief, dat wij langzaam worden uitgehongerd. Ons rantsoen Is klein en van poovere hoedanigheid. Vroeger mochten wy postpakketten ontvangen van onze bloedverwanten ln Engeland, maar datiseenigentijd geleden stopgezet; wij weten niet door wien, maar we zouden zjjn naam wel eens willen weten." Ba matroos weidt dan uit over de verdiensten van de geïnterneerden jegens bun vaderland. ,Wij kwamen op 5 October 1914 in actloyen dienst en werden acht dagen later over de grenzen gedreven. WÖ werden hier geïnterneerd en zijn bier sedert dien gebleven." Volgt een lijst van hst dagelijksch rantsoen. .Ik ben er zeker van, dat gij onze regeering gedaan zult krijgen, dat ons een beetje brood wordt ge zonden, of beschuit, of dat men ons ten minste postpakketten zal laten ontvangen. Zelfs de Buttache gevan genen in Engeland mogen post pakketten ontvangen, en ik begrijp niet wat voor kwaad wQ hebben gedaan, waarvoor wij zoo moeten worden gestraft." Het slot luidt: „Icdien wij eenig nut konden stich ten door te verhongeren, zouden wij niet morren, maar het is even on- noodlg als wreed." 34 K.Q. morfine. De contröle van het Gemeentelijk Distributiebureau te Amsterdam heeft, naar de .Tel." meldt, een groote partij morfine een geneesmiddel, waaraan hier te lande de grootste behoefte bestaat aan den ketting- handel onttrokken. Niet minder dan 84 kilogrammen zijn in beslag ga- nomen. Beze hoeveelheid is voldoende om gedurende twee jaar in het normale gebruik van geheel Nederland te voorzien. Morfine werd voornamelijk uit Engeland betrokken. De vorige maand werd als een bijzonderheid in sommige Engelsche bladen vermeld, dat naar Nederland 2 K.G. motfiue was afge zonden. Het was aan de contrö'.e der gem. distributie ter oore gekomen, dat er in den kettinghandel aanbiedingen van morfine gedaan werden. Momen teel ia de prijs van een kilogram morfine pl.m. f600, maar de ketting- handelaars boden le en 2e qualiteit morfine aan tegen resp. f 900 en f1200 per K.G. Da Spaanieha ziekte. Be Spaanscha ziekte nadert meer en meer de Nederlandsche grenzen. In Geldern is een groot aantal mili tairen aangetast en ook in Kleef hebben zich enkele gevallen voorge daan. Hat gevonden lijk. Aangaande het te Aerdenhout ge vonden lijk wordt nader medegedeeld dat men vermoedelijk te doen beeft met een geval van zelfmoord. Uiter lijke kenteekenen van geweld ont breken en uit een naast het üjk ge vonden bekertje schijnt te moeten worden opgemaakt, dat do dame zich daarmede vergift heeft toegediend. Het signalement van het IQk komt overeen met dab van een 80 jarige dame uit Ben Haag, die reeds sinds half Mei vermist werd. Diafstallaa. Ten nadeele van een gast van heb Badhuis te LaagSoeron is voor een waarde van f 6000 aan jnwoelen ontvreemd, die werden teruggevonden onder zand bedolven in een droog putje nabij de badinrichting. Als verdacht van dieh diefstal is aange houden J. K., huisknecht, afkomstig uit Arnhem, die na verhoor gevanke lijk naar Arnhem Is overgebracht en ter beschikking van de justitie ge steld. Aan den vinder van de juweelen w«rd sen belooning van f 600 gegeven. Ten nadeele van een anderen gast is een kostbare broche van hooge waarde gestolen, die nog niet terecht is. Ten nadeele van een expediteur te Amsterdam heeft een knecht een hoeveelheid goederen verduisterd, ter waarde van f 10.000. Bij den grossier ln koloniale waren Engere te Winschoten haeft de politie 275.000 sigaren in beslag genomen. Claadaatlan slachten. In het Friesche platteland wordt nog menig varkentje clandestien geslacht. Het is een voordeelig zaakje, want per pond spek wordt f 2.76 k f 3 be taald. Aan koopers geen gebrek. De bezorging heeft vaak bij nacht plaata. .Tweemaal bellen" men weet wie er is even 't bed uit om de bood schap ln ontvangst te nemen. IHBEZONDEN. BdIUd vmntwoordaltlkhald dw R»d*ctl#. (Ven nUt zapluUtt atakk«n wordt ia oopy nlat tarnggacavan). Woaiagnood en Elganbouw van Volkswonlngan. Het komt duidelijk uit, dat wij gelijk hebben gehad, toen wij aan getoond hebben, dat die eigenbouw van de vereeniging Volkshuisvesting, en ook van het onderofficierscorpa op niets uitdraait. Als de huizen aan de laagste Inschrijvers gegund waren zouden zij al reeds lang bewoond zijn geweest, wat een groote bespa ring aan geld ware geweest on menig een eene woning bezorgd had. Trots dit alles, dat iedereen kan voelen en tasten, komt onze vriend Michels nog vertellen, dat hjj 250 dakloozen genoteerd heeft Als onze raad woer zoo onverstan dig zal zijn en die eigenbouwers hun kunsten weer zal laten vertoonen, zal dit getal zeker binnenkort 300 zijn. Be huizen schieten niet op maar kosten allen veel geld. Wi zullen nu eens zien hos de gemeente raad zich zal gedragen als er weder een nieuw plan komt, of hij deze geldweggooierij langer zal gedoogen, of er een einde aan zal maken. Wil men de aannemers geen stuk brood gunnen, goed, maar laat alles dan onder gemeentetoezicht bouwen. Be gemeente koopt en bouwt, maar laat dit niet over aan een enkele, die als adviseur, uitvoerder, bouwkundige en inkooper fungeert. Bs praatjes van reclame voor de fractie Michels helpen niet, nog minder van den uitvoerdor, die straks zal zeggen: de ongelukkige tijd, enz. Allemaal praat jes; de minste inschrijvers waren verzekerd van bruine leveranciers, en de bulzen waren nu bewcond geweest. Nogmaalsaan u, gemeente raad, om voorgoed een einde te maken aan deze geld- en tijdverkwistende zaak. Het Beatuur van den Ned. Aannemerbond, afd. Helder, A. Kbijnen, Voorzitter. R. N. v. Oa, Secretaris. Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik U, zoo mogelijk, voor het navolgende wel eenige plaatsruimte in Uw blad te willen afetaan. Ik zou n.1. gaarne eens de aandacht willen vestigen op de vrij kwistige en naar mijne meening niet oor deelkundige wijze waarop de verstrekking plaatz vindt vandez.g. industrie-brandstof, of hoe men deze in hot ondtrwerpelijke geval ook noemen mag. Zie hier wat mijn vrouw gisteren in den namiddag constateerde: Aan den Kanaalweg passeerde zij een handwagon vol opgeladen mot brandstof, staande voor een sigaren winkel. Terugkomende van een bood schap, was deze handwagen, tot op vijf zakken na, afeoladen en in don winkel bezorgd. Bij onderzoek bleek do inhoud van die vijf zakken te bestaan uit anthraciet. Een kennis- jeving daarvan op een der politie- •ureaux en een telefoon gesprek van den agent van het brandstoffenbureau bracht aan het licht, dat bedoelde winkel aanspraak maakte op acht H.L. brandstof. Zich herinnerende het ingezonden stuk van den heer A. W. Michels onder hot hoofd ,De gas- misöre" op Dinsdag j.l., ging zij zich ook tot dien heer wenden, in de meening op deze wijze aan die ver strakking van brandstof wat paal en perk te kunnen stellon, omdat een collega van dezen heer, n.l. de baer de Zwart, in de brandatoffencommissie zitting heeft. Tot haar niet geringe verbazing en, betzij dan terecht of ten onrechte, ergernis, vernam zij daar, dat de hóer Michels ook reads zijn brandstof in huis had in den vorm van anthraciet en etukkolen. Toen ik bij mijn thuiskomst dat verhaal hoorde, meende ik niet beter te kunnen doen dan in Uw blad eens de navolgende vragen te stellen, n.l. le. Waar ligt de grens voor de verstrekking van industrie-brandstof? 2t. Wordt er wel voldoende onder zocht of de als zoodanig verstrekte brandstof ook voor dat doel wordt aangewend Se. Is de verstrekking van die brandstof thans niet veel te vroeg, zoodat met een veel mindere hoeveel heid kan worden volstaan? en 4e. Wordt hot gewone publiek, en daarmede bedoel ik de niet-bando- laren en -industrieelen, dat van alles uitsluitend do lasten draagt, hierdoor niet in ruime mate benadeeld? Aan dat publiok Is thans nog maar 2 H.L. cokes (uitgepioptc) dio bijna niet branden wil, en 50 lange turven verstrekt, terwijl hlervoren al is geconstateerd de levering van vijf zakken anthraciet en het aan gerech ten twijfel onderhevig is of bét reeds afgeladsne ook niet uit diezelfde soort brandstof bestoud. De hoeveelheid gas, dio verstrekt wordt, on de druk is zeer miniem waardoor in het huishouden veel stagnatie wordt ondervonden. Zij, die nu huu Industriebrandstof reeds be zitten tot oen hosvéelheid van 8 H.L. en misachten meer, en dan nog wel anthraciet, een hooveelheld genoeg voor den geheelen winter, merken op deze wijze van die stagnatie niet veel want och het is zoo natuurlijk, dat men van die betere brandstof neemt om de ellende in bot huisgezin wat te beperken on waartoe men te ge- reedcr overgaat naarmate de hoeveel heid brandstof, waarover men te be schikken krijgt, grooter is. Beze per sonen maken immers ook nog aan spraak op de bepaalde hoeveelheid gewone huisbrand. Maar nog eens, die ruime ver strekking is zeer onbillijk en drukt alleen op hen, die het onder alle om standigheden tegenwoordig beloerd hebben. Wat nu de verstrekking reeds thans van anthraciet betreft wordt nog eens herinnerd san oen vraag verleden Jaar in den Gemeenteraad door den h«6r Biersteker geJaan n.l. „Waar is toch de anthraciet gebleven Het antwoord daarop Is mij ontgaan, maar wel weet ik, dat kort daarop een advertentie in Uw blad verscheen waarin ongeveer hst navolgende be kend gemaakt werd: „Isdor, die anthraciet ontvangen heefc, moet nogmaa's den prijs be talen, waarover per quitantie zal worden beschikt." Daar zit verband tusschen die vraag en de advertentie want er volgt m.t. uit, dat er wel anthraciet verstrekt is maar buiten het brandstoffenboek je om. De gewone verbruiker heeft slechts 2 3 H.L. van dit soort brandstof ontvangen zonder verhoogden prijs. Gaat dit nu weer dien kant uit? U geachte redactie dankzeggende voor de plaatsing, verblijf ik hoog achtend Uw dienatw. D. BOKRKK. Helder, den Sen Juli 1918. Om den inzender ook maar eenig- zins de gansche huidige brandstoffen- distributie uiteen te zetten, vereisebt meer tijd en plaatsruimte dan waar over w|j kunnen beschikken. WJQ willen trachten met een paar woorden de schijnbare tegenstrijdigheden waar op bij gestuit is, op te lossen. Be klein-induatrie (werkplaatsen e.d.) ontving over Juli eene toewijzing antbraciet, kachel- of eierkolen. Deze afnemers ontvangen geen cokes. Op de elf eenheden, die eik particulier krijgt, mag uitsluitend cokes verstrekt worden. Zy, die boven deze rant soenen nog cokes ontvangen, hebben daarvoor speciale verdunning van het Rijkskolenbureau. BÖ de tegenwoor dige productie echter zal hoogstens 4 H.L. cokes kunnen worden ver strekt, do rest zal moeten worden aangevuld met andere brandstof. Wat de verdere opmerking betreft over don prijs, ten vorlgen jare isdezekweatlouitvoerigindebladen - ook het onze besproken. RBDXCTtS.

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 1