HELDERSCHE COURANT Vertegenwoordiger F. C. v.d. HAAGEN,Spuistraat 8, TU1N-C0NCERT Laat U verhuizen door de Heldersche Meubeltransport- en Sleep-Onderneming. Hotel „BELLEVUE". ZONDAG a.s. No. 4850 ZATERDAG 13 JULI 1918 48o JAARGANO mtoavari jjV|_H9lder!_^_Oplaafl_g800^x^^bonne^njaprljBiJn de «tad 11.—per post M.25, Buitenland t 2.25. - Lo—e ex. 3 oent. - Advwrtentlên per rwgel 10 oeat-f 20 °/B oorlogMtoanlag. Op- .«d«r«««l ta» tijd «i« hM|w«tir (Tml). (Zomirtljd). 3SS juli. op: ondir: •p:«nd«r:T4B.:B.m. Zondig 14 K.1U7 4.1L8 A6£ 9.18 02» 0.5» MAjindtg 15 a L4 11.38 4.K 9.12 016 L- Dinsdag 16 111 1L48 167 9.12 LM 1.41 Woanad. 17 618 m. 0.12 469 lil 128 286 Dondatd. 18 426 048 6.9 110 8 20 8*9 Vrijdag 19 6.80,, 1.- 6.1 9 9 426 4.10 ZatMdag 20 629. 124 6J 9.8 680 10 Raadsoverzioht. De gasmitère In den raad J Na alle» wat wij hieromtrent in om blad schreven, en gehoord ook hetgeen in den boezem van het publiek omging, mocht men nieuwsgierig zfin naar hetgeen in den raad hier over geaproken zou worden. Wij, dia in verschillend opzicht tot de vertrouwensmannen van het publiek behooren, die menige klacht aan- hooren, menige vertrouwelijke op merking discreet bewaren tot tijd en wijle zich de gelegenheid voordoet er gebruik van te maken, wij hadden over dat gas al wat gemopper gehoord. .Waarom krijgen wij het rijkerantaoen niet?" vroeg men. .Waarom moeten wij hier toe met zooveel minder, terwijl men elders moor krijgt? Ba waarom moeten wij hier hoogt boeten betaler, voor overschiijdingen van rantsoenen, die dikwijls nog niet eens gelijkstaan met de rfiksrantsoenen Zoo klaagde men. „Ali w{j van de gemeente het rijksrautioen eischen, wat zal zij dan doen vroeg men ons. Ons antwoord was dan steeds: .Vermoedelijk zal zjj het u dan moeten geven." Iamiddels werd het gas met den dag slechter; de toestand met de woek wanhopiger. Wij vernamen van boboetlngen en daarop gevolgde af- snijdingende capaciteit ging achter uit, zoodat ongeveer een derde gaa meer noodig wue voor dezelfde doel einden dan voorheenwaarlijk, de toestand werd onhoudbaar. „Eo als we nu wisten, datmen in andore plaatsen niet meer kreeg, legden we er ons bij neer, meneer," zoo zeide men. .Maar dat is het juistkijk waar u wilt, overal heeft men meer dan wij, zelfs meestal meer dan d» rijksregeling .geeft." Inderdaad, deze klachten waren niet ongegrond. In de raadszitting van Dinsdag zou, meende en hoopte men, eens wat meer licht komen in dubbelen zin. Er was, van de zijde van het vrouwelijk gedeelte onzer bevolking, een groote belangstelling voor deze zitting. Er vielen scherpe woorden tueschen den Voorzitter en de heeren Micbels en De Zwart. Do heer Micbels had, grondig als steeds, verschillende hem van de zijde van gasdirecties verschafte gegevens omr de in hunne gemeenten bestaande rantsoeneering in eeu artikel in ons blad verwerkt, en aangetoond, dat, ook volgens de berekening van den directeur der gasfabriek alhier, wfi ongeveer 2» pet. tekort kregen aan kolen. Welnu, de Burgemeester noemde dit geschrijf .krantenpraatjes, waaraan hij geen waarde hechtte". Wö wenschen er de aandacht van den Burgemeester op te vestigen, dat de gegevene, in ons blad verwerkt, afkomstig waren van gaedlrecteuren van verschillende, in grootte met den Helder gelijkstaande plaatsen. Zou de Burgemeeeter waar lijk in ernst meenen, dat men zoo maar met ééa pennestreek een etreep kan balen door dergelijke, zoo&lniet officieels, dan toch eemi officieels ge gevens Sterker nogbfi de cijfers was eene berekening van 's burge meesters eigen gaadirecteur, waarin de heer RiJkes tot de conclusie kwam, dat wij ongeveer 29 pet. tekort aan kolen ontvingen op onze huidige rantsooneering 1 Bit alles met den term .krantenpraaties" te kwallfl- ceeren, gaat o. i. wel wat al te ver 1 Trouwens, het publiek weet be ter. Het publiek heeft toch ook oogen in zijn hoofd en weet, dat 20 M. meer ie dan 18, en het weet ook, dat dat meerdere elders gegeven wordt. Het is werkelijk jammer, dat de Burgemeester dit gezegd heeft. Nu scheen men van de zijde van B. en W. te meenen, dat de Raad eitchte, dat Burgemeester en Wet houders (die immers indertijd de bevoegdheid gekregen hebben Inzake de gasdistributie naar bevind van zaken te bandelen, zonder dat daar telkens een nieuw raadsbesluit voor noodig was) hier de rijksregeling in voerden, terwijl men met het hui dige kolenrantsoen die regeling niet geven kan. Hoe men dat denken kon, begrijpen wfi niet: het kan het pa bliek tenslotte niet schelen welke regeling er wordt gemaakt, als het maar niet achterstaat b(j andere plaatsen. Er moet worden ondersocht of de in one blad verstrekte cijfers wer kelijk goed zijn, of inderdaad in die plaateen meer wordt gegeven dan hier, en ala bet büjkt dat wij bil de huidigo rantsoeneering te weinig kolen ontvangen, moet men het kolenbureau aantoonen, dat wij te weinig krijgen. Ie Burgemeeeter zeide, dat wfi de hoeveelheid kregen volgens het rijksrantsoen, en die ver deelden volgens eigen systeem. Maar zoo&li ook werd gereleveerd, was dat in 1914, en sindsdien zijn er vele nieuwe aansluitingen bfigeko men, zonder dat daarmede een even; redige meerdere hoeveelheid kolen werd ontvangen. En het bleek trou wens ook wel, dat wij met de hoe veelheden op de rantsoeneering van den heer Hoenkamp verstrekt niet toekwamen, want het kolenbureau gaf ona immers elke maand een toeslag. Nu die niet meer gegeven wordt, loopt het weer spaak Merkwaardig was het, dat niemand der overige raadsleden het de moeite waard achtte over dit belangrijke onderwerp een mond open te doem Men liet de heeren Mlchels en Be Zwart de spits afbijten; slechts de heer Van Breda meende het in den eerstgenoemde t* moeten lskan, dat b(j van .houding veranderd was, iets waaromtrent zich de heer Michela in ons vorig nummer al verdedigd beeft. Het eerste deel van het voorstel- Michelaom B en W. uit te noodigen. maatregelen te nemep, dat ons spoedigste de rfikerantioenen gewaar borgd worden, werd tenslotte door bet College overgenomen en door den Riad zonder verdere stemming aan genomen, En wat het tweede betreft om de boete over Me! niet te heffen, op grond, dat geen toealag werd gegeven en dit eerst den llden Mei werd bekend gemaakt, in overeenstem ming met het advies der commissie voor de bedrijven werd het voorstel dier commissie, waarin de boeveelheid waarvan geen boete behoeft te worden betaald op 4 M. werd vastgesteld aangenomen. Oorspronkelijk wilde de beer Michela dezo grens uitbreiden lot 9 Meter, omdat dit zoowat het verschil uitmaakte tuaachen de rijks regeling en de plaatselijke, maar in den loop der discussies kwam hierop terug en handhaafde het voorstel der Commiseie. Voor de overtreders van Mei is dit dus althans een voordeeltje van f2 80. W(j behoeven onzerzijds over zaak niet verder uit te weiden. Hopen w|j slechts, dat bet Koleubureau, in dien men bet met de cijfers kan aantoonen, dat wfi tekort krijgen, spoedig meer kolen moge geven, op dat weer geregeld een toealag wordt verstrekt. Wij hebben den langsten dag al weder geruimen tijd achter ons en eerder dan w]j er erg in hebben, gaan de dagen korten en is meer gas dringend noodig. En zó'o goed als andere plaatsen meer gas bebben dan wfi, zoo goed kunnen 'fi het hier ook krijgen. Bizil Bat de gaeprfis en passant nog weer verhoogd werd, och, zouden we (ons daarover nog druk maken? Het zit immers in de lucht en bet was absoluut noodig. Be rest van de agenda bood niet veel bezienswaardigs aan. De heer Spangenberg kreeg ,op zfin lnterpel latie van den vorigen keer een uit voerig antwoord, waardoor do zaak wei even in wat milder licht kwam te staan. Het hatelijke woord .boete" was hier gebruikt voor eene vergoe ding van aibeideloon door het voort durend wegsturen van den kwitantie- looper. En daaromtrent zal eene ver andering in de verordening worden gebracht. Terder werd er nog zwaar gede batteerd over de kwestie van de aan stelling van een verificateur. Zoo iemand zou belast worde', met de dagelfikeche controle dei gemeente lijke bedrijven, de periodieke accoun tantscontrole kan dan vervallen. En fin, er werd vóór en tegen aange voerd (men kan cok dit in het verslag vinden), maar het slot was, dat allan er zich bfi neer legden. Behalve de heer Over de Linden, die in de oppositie was en bleef. Een voorstel van den heer Boon inzake de salarisregeling van burge meester etc., werd aangenomen en daarmede hebben wfi de voornaamste ponten van de agenda opgenoemd. Be rest was allemaal kleingoed. BINNENLAND. Broodkaart. Be directeur van het Rfikikantoor voor brood maakt bekend, dat de broodkaart van het 68ite tijdvak loopt van 13 Juli tot eu met 19 Juli. Hat eonvooi. Het eonvooi heeft Woensdag in den namiddag Thorshaven 7«rlatcn ter voortzetting van de reis naar Neder landsch Indie. Een bezadigd Engelech oordeel over de uitzending. De „Manchester Guardian" merkt op, dat de beslissing der EogeLiche regeer In g om in het geval van het Nederlandiche eonvooi af te zien van de uitoefening van het recht van onderzoek, de Eugelsche vloot heel wat werk en last bespaart en dien overdraagt aan de Nederlandscbe regeering, op welker goede trouw in een zaak als deze men volkomen staat kan maken. Het recht van on derzoek blfift onveranderlijk een ver dienstelijk en machtig wapen, maar indien een eerlfik-onzfidige regoering bizondere waarborgen geeft, golfik in dit geval de Nederlandache regeering heeft gedaan, wordt de uitoefening van het recht een leege maar kregel makende formaliteit. Do ruodvloooch-dlotrlbutio, Op grond van informaties ter bevoegder plaatse kan de Telegraaf met stelliigheld medeeelen, dat in de velgende maand toederom distributie van rundvleeech zal plaats hebben Het rantsoen ie eebtor nog niet vaetgeateld. Volgens het Haagscbe Correspon dentie bureau is daaromtrent nog niets beslist. Eor Roohtsoh Kabinet? Het Handelsblad van Donderdag avond 1.1. schreef, dat de mogelfikbeid groot wm,dat binnenkort san kabinet zou worden gevormd nit de rechter zijde. Be Tijd van Bonderdagavond, die uit den aard der zaak ln dit geval beter op de hoogte ia, noemde dit bericht, mlnstene genomen, zéér voorbarig. De fakezen csadldatoo nat „voorkour"-otomaoo. Aan de .Tel." wordt uit den Haag «eichrevsn, dat ln eenlge politieke fracties ontstemming heericht over het feit, dat verschillende candidaton Hst billijkst en meest geschikt adres. bij de Kamerverkiezing met voor keur-stemmen gekozen werden, waar door zfi, die hooger op de lijet ston- dec, afvielen. Esn van die fracties, waïrbfi dit het geval is geweest, ver gadert reeds dezer dagen om de zaak te bespreken. Wfi hoorden dat men hier on daar van plan ia maatregelen te nemen, om bfi een volgende -ver kiezing (het volgend jaar moeten overal de Provinciale Staten en de gamech teraden worden ontbonden) een herhaling van bet gehemde te voorkomen. Ala één van die maat regelen werd ons genoemd, dat door bet partijbestuur van de candidaten een schriftelijke verklaring moet worden geeischt, waarin zfi zich ver binden onmiddellijk weer te zullen bodanken, wanneer zfi door voorkeur stemmen gekozen mochten worden. Ia de Vrfiz. Democraat van Zater dag 1.1. schreef mr. H. P. Merchant over .deze zaak o. a. bet volgende Met leedwezen valt te constateer en, dat de actie voor bepaalde candidaten, welke in een deel van onze partij hoogtfi vierdo, ln een enkel geval de greozen van het behoorlijke ver heeft overschreden. Be partfi zal hebben te overwegen, op welke wijze dit ele ment van ontbinding kan worden gekeerd en de echade, die bet aanzien van de partfi daardoor heeft geleden, zal moeten worden hersteld. Dr. Kuypsr «tor oor gemengd kabinet met miaeter Leudon. In ,Be Standaard" bespreekt dr. Kuyper de kabinets quaeetie, in ver band met de buitenlandeche politiek. Juist omdat bfi het regeeringsbeleid ook met Buitenlandeche Zaken ge rekend moet worden, is de positie der antirevolutionaire partfi in dub bele mate moeilijk. .Be Standaard" scbrfift er over .Vooreerst -toch volgt uit deze .positie van 't oogenblik, dat we onzen „politieken koers volstrekt niet alleen .naar de blnnenlandache aangelegen- heden regelen mogenen ten andere .blijkt hieruit, dat waar Rechts aau .geoefende diplomaten arm ie, de vraag zich van zelf aan ons opdringt, ,of we er niet op bedacht moeten jZfin, om in zooverre tot dc consti- .titueering van een gemengd kabinet .te geraken, dat we de geoefende .diplomaten niet van ons afstooten." Br. Kuyper releveert verder, dat de meeut beteekenende diplomaten steeds uit de liberale partfi kwamen en dat de enkele anti-revolutionair «en .niet al te moedgevende heugenis achter liet." En hieruit va!t vanzelf te duch ten, zegt dr. Kuypsr. dat, ,moeat Recht* zelfstandig optreden, .en uit den kleinen kring van Recbt- ,sche diplomaten een minister van Buitanlandache Zaken zöeken, bet "zeer de vraag zou zfin, of ons land .er .niet aan zou .gewaagu worden." Om dit go vaar te ontzeilen, stelt dr. Kuyper voor, den hesr Loudon ala minister van Buitenlandsche Zaken te laten aanblfiven. De httr Staalman en da raehtarzfida. De heer A. P. Staalman zet Ineen artikel in de .Telegraaf" zfin stand punt uiteen ton opzichte van zfin verhouding tot de anti revolutionaire parrfi, en meent, dat op de rechter zijde de vtrpilchtiag rust een recbtacb kabinet te formeeren. Met nadruk", zoo zegt bfi, .wensch ik te conatateercn.'dat de rechterzfidc heeft behaald minstens 51 zetels, die bezet worden door de Roomsch- Kath., de Anfci Rev., de Chriat.-Hist. en den Christen-Democraat. ,Noch onze Beginselverklaring, die volkomen voMoot aan den eisch der chrlatelfike staatkundige helfidenis, noch ons program van actie, noch one politiek verleden, geeft iamand, wien ook, zelfs ook maar een schijn van recht, ona in te doelen bfi de linkerzijde." .Staat dus onomstoolelfik vast, dat ik als christen-democraat tot de rech terzijde behojr, even zeker is het, en dat in het voorbfigaan, dat men in ons heeft de meest besliste tegen standers der coalitiepolitiek. Trou wens, dr. Kuyper zelve, en hierop dient thans met nadruk gewezen, beeft meer dan eens in .Be Stan daard", wanneer hfi dat. ncodig had om san te toonen, dat niet Linke, doch Rechts de meerderheid had onder de kiezers, het stemmencfifer, door da christen-democraten behaald, bi) de rtchteche stemmen opgeteld. Thans doet hfi een poging ons te verloochenen. Hig vreest de verantwoordeUjkkeid voor kabinetsformatie te aanvaarden, en stokend eenerzfids tegen de Room- ■chen, tracht hfi ons in een tweetal schunnige artikelen men vergeve mfi deze eenig mogelfike quallflcatle de Linkerzijde in te doelen. Alweer, dit gedoe van den Groot- Meester der anti revol., schaadt onze positie allerminst, het doet er niets aan toe en niets aan af. Wfi zfin geen christen-belijders bfi de gratie Kuypers." Ns een scherpen aanval op dr. Kuyper besluit de heer Staalman zfin artikel als volgt: .Be chrietelfike kiezers mogen dan nu reede weten, dat het dr. Kuyper zal zfin geweest, die den bodem In sloeg aan hunne scboone verwach tingen in zake de gelijkstelling van het bijzonder en bet openbaar onder wijs, éóaig en alléén, omdat zfin eer zucht en heerechzucht hem verboden, ten deze den steun te aanvaarden van den door hem gebaten Christen democraat." Kolonprijsvarlaglng voor do klololoduotrlo. Naar het „Handelsblad" verneemt is in den loop dezer maand aan de brandstoffoDcommissies door de rfiki- kolendiitrlbntie bekend gemaakt dat met ingang van 1 Juli j.1. de kolen- prfizen voor de kleinindustrie zfin verlaagd. Onder de kleinindustrie worden gerekend de nfi verheidson dernemingen wier maandelfiksch ko- lenverbrnlk de twintig ton niet te boven gaat. Be prijsverlaging be draagt, al naar de kolewioort, van f 0 50 tot f 4 60 per ton. De Brand- stoffencommisaie te Amsterdam heeft nu besloten, wfil baar eerst in den loop dezer maand die prfieverlaging werd meegedeeld, af te leveren tegen den onden prijs en na de maand Juli san de klein-induetrieelen te restitueeren de bedragen, die zfi te veel hebben betaald. Op die manier is de commissie er zeker van te bereiken, dat alle klein- indnetrieelec overeenkomstig hun verbruik, van de prijsverlaging zullen proflteeren. Aflovorlog op do toogozogdo 50.000 ton stonkolon Naar wfi vernemen zfin maatregelen genomen voor het vervoeren van 7000 ton steenkolen uit Duitachland [naar ons laud. Van 15 tot 24 dezer zullen dagelijks ongeveer 700 ton, dat is circa 70 wagons, via Emmerik naar Amster dam en naar Rotterdam worden vervoerd. In verband met bovenstaand bericht herinneren wfi aan de officieels mededeeling van onze regeering van den 29?n Juni, waarin besloten word den uitvoer van nieuwe aardappelen toe te staan. Van Duiteche zfi de was bier tegenover de toezegging gedaaD, dat gedurende de maand Juli 50.000 ton steenkool naar Nederland zou worden uitgevoerd. Den SOen Juni deelden wfi mede, dat dagelfika 50 wagons nieuwe aard appelen, dat is een half millioen K.G. per dag werden uitgevoerd. Uit bovenstaand bericht blfikt, dat van 16 Juli—24 Juli 7000 ton steen kolen zulleu worden ingevoerd. Zfin deze 7000 ton steenkolen in mindering van de in bat door onze regeering uitgegeven communiqué bedoelde en de door de Buitscbe regeering beloofde 60.000 ton steen kolen, dan zouden van 24—31 Juli (dat is in 7 dagen) nog 43.000. ton iteenkoleu per dag moetan worden aangevoerd, om het toegezegde quan- tum te bereikeu. Dat is ongeveer 6150 ton per dag of 615 wagons dagelfika. (,Tol.") Ds Spastischs griep. Uit Enschede meldt men: De metselaar A. R. uit Lonneker, werkzaam te Essen, is Woensdag op weg naar bier cabfi het station Dülmen aan de Spaaniche griep over leden. De finitsche overheid stoud aan zijne echtgenoote toe om zonder for maliteiten de grens te passeeren, teneinde de begrafenis bfi te wonen. Te Berlfin zfin 80.000 kinderen door de Spaanscbe ziekte aangetast. Be Daily News van 1 Juli meldde, dat de Spaansche griep zich in heel Engeland uitbreidde. Iq de koninklfike wapenfabriek te Eofield kwamen 500 gevallen voor. In Birmlngham ie de ziekte zoo al gemeen, dat eeaige scholen gesloten moesten worden. In de fabrieken is de productie verminderd. Te Huil werden 27 leden van de bemanning van een scbip door de ziekte aangetast en zakte een politie agent, die door de ziekte overvallen werd, op straat ineen. Een dokter in bet Oosten van Huil zeide, dat hfi er eiken dag 100 influenza patiénten bfi kreeg. KrijgsgovangsROR. Naar wfi vernemen zfin d^Engelach- Bultxche onderhandelingen over de repatricering der thans hier te laude vertoevende krijgsgevangenen der beide landen thans zoover gevorderd, dat binnen betrekkelijk korten tfid alle krijgsgevangenen, officieren en minde ren, naar bon land zullen kunnen terugkeeren. Daarna zouden er waarschfinlfik hier weer anderen komen. Esn Rustoord. Door de Nederlandscbe Vereeniging „Ons Leger" is aangosch&ft de villa „Boschvrede", gelegen aan den Vfif ■proogweg te Apeldoorn, te midden der bosschen. De villa zal worden Ingericht als Ruatoord -voor hen, ln of door den dienst genoodzaakt eenigen tfid ruat te genieten. Men hoopt de InrichtinK op 31 Augustus a.s. te kannen openen. Mot kloin verlof. Behoudens onvoorziene omstandig! heden sullen in bet genot van onbe paald (klein) verlof worden gesteld: op 28 September 1918: a, de onderofficieren, korporaals en manschappen van de militie lichtirg 1913 der bereden korpseu, die zfin ingelijfd in het tfid vak vao 1—5 October 1918; b. de paaiden oppassers en paarden verzorgers van demilitie lichting 1914, die bfi de cavalerie zfiu ingelijfd In het tfid vak van 16-20 Maart 1914 op 1 Novemcer 1918: de onderofficieren, korporaals en manschappen van de militie 1'chting 1915 der genie, en bestemd voor opleiding tot milicien telegrafist of -telefonist, die zfin ingelijfd m het tfidvak van 16-20 Juli 1916; in bet tfidvak van 8—12 October 1918: de onderofficieren, korporaals en manschappen van de landstorm- jaarkl&sse 1915, die zfin in dlenat gesteld in bet tfid vak 24-25 Augustus 1915 bfi de Infanterie, de wielrijders on de genie. 50.000 kroooo gestolen. Aan een Duitscher, die in een hotel te Arnhem logeerde, is dezer dagen een geldkietje, inhoudende voor een waarde van vijftigduizend kronen ontstolen. De bestolene behoorde blfikbaar tot het gilde der gelde mokkelaars, althans hfi had in zfin bezit een koffertje met een aanzienlijk bedrag aan Russisch, Oostenrfikach, Amerikaanschen ander papiergeld, alles in bundeltjes bfi elkaar gepakt, terwfil de vermiste 50.000 kronen los in een rolletje in het koffertje lagen. Hfi had dat koffertje in een kamer in het hotel, waar bfi logeerde, neer- gézet. Ala bfi aan de telefoon werd geroepen, wat eenige malen gebeurde, liet hifi het koffertje, dat niet gesloten was, even onbeheerd. Van deze ge legenheid is gebruikt gemaakt om de 50.000 kronen te stelen. In verbaud met dezen diefstal Is op telegrafisch verzoek van den com missaris te Arnhem, te Nfimegen gearresteerd in een koffiehuis aan de Houtmarkt, de chauffeur C. J. S. Beze ie naar Arnhem overgebracht, doch het geld ie niet op hem bevonden. Os vermoorde oo, of do vrouw Ir hot bad. Op vermoeden, dat er versch ge slacht vleesch in strijd met de distri butiewat binnengebracht was in een slagerfi aan de Jonker Fransstraat te Rotterdam, trachtte de politie totgang te krfigen. Deze werd echter geweigerd onder voorwendsel, dat de vrouw van den slager zich in 't bad bevond. Be agenten zfin na een formeele rolpartfi met den slager toch binnengedrongen en ontdekten vet en bloedsporen op trappen en gangen, dienaar den tuin voerden. Uit don tuin was de con trabande echter al over verschillende schuttingen, door tuintjes en achter plaatsjes heengevoerd tot aan een land in de Goudschestraat, waar een amilielid van den elager woonde. Voor men het daar de voordeur kon uitdragen en in veiligheid brengen, was de polllieerbfi. Ze nam ongeveer 100 K.G. rundvleesch in beslag. Eon valseho froulo. arrestante van niet alledaag- tche alluro werd Donderdag, naar het „Utr. Dgbl." vertelt, aan het hoofdbureau van politie te Utrecht binnengebracht. Eene jongedame n.1. gekleed in volledig amazone costuum mantel, rijbioek, karwats en wat er alzoo meer bfi behoort. Deze dame had den laataten tfid in en om Utrecht nogal de aandacht getrokken, ze reed, meestal schrijlings, te paard (gehuurd in de ménage) of iu een rijtuig en gaf voor te heeten freule v. d. Blom. Er rezen echter allengs vermoedens, datdezeopzienwekkende freule geen freule was. Be Utrecbt- scbe politie ontving uit Den Haag bericht, dat daar een leverancier aaa eene dame een mantel en rfibroek had verkocht, doch nimmer geld ervoor gezien had, en toen nu ook onlangs een Utrechtscbe kleermaker hetzelfde lot wedervaren waa, werd het vermoeden al sterker, dat bier een oplichtster aan het werk was geweest. Be bedrogen Utrechtsche tleormaker informeerde bfi het adxee in de Parkstraat, waar de amazone haar verblfif had gehouden, doch vernam daar, dat de „freule" naar Ben Haag was vertrokken, om haar intrek te nemen in bet hotel „Be Twee Steden". Lang niet het minste dus; de freule zal hebben gedacht: Als je iets doet, moet je bet goed doen. Onze stadgenoot trok naar het hotel „Be Twee Steden", doch daar was de adellijke logéa inmiddels al weggebonjourd, vermoedelijk wfil ze niet al te beit aan hare verplich tingen zal hebben voldaan. Ze had vervolgens haar tenten opgeslagen in het hotel „Central". Daar slaagde de Utrechtscbe kleermaker erin van de f85, die hfi te vorderen had, f30 los t« krijgen. Dc politie bad tot dasver op deze ambulante jongedame geen vat, totdat ze uit Zeist bericht kreeg, dat daar „freule v. d. Blom" een splinternieuw rfiwiel bad gehnurd sn niet teruggebracht. Eo toon dit rfiwiel in de gemeentelijke bank van leening te Utrecht werd aangetroffen, de freule bet voor f60 had beleend, was natuurlijk het delict verduistering vastgesteld en de arreetatie der d&deiee een quaeetie van tfid. De arreetatie geschiedde in het hotel „Bellevue" te Den Haag. Nu bleek tevens, dat de pseudo freule zich aan nog meer soortgelijke mis drijven hal schuldig gemaakt, n.1. aau verduistering van rfiwielen te Utrecht en Ben Haag. Freule Van de Blom is niemand anders dan de 28-jarige dochter van een kolensjouwer uit Wadenoyen, heeft zich al meermalen aan diefstal schuldig gemaakt en etaat bfi de justitie in Tiel, waar men informeerde, bovendien zedelfik zeer laag aange schreven. Thans zfin de scboone dagen van A.raojuez, waarop de freule baar deftige rfitoertjes maakte, ten einde •n zit ze in vol ornaat, met mantel, rfibroek on karwats, in de doos. P. de F., Dirkshorn. Wfi ontvin gen Uw post wissel met aanzuivering 2e kwartaal k 10.25. U moet echter ook nog over het le kwartaal f 0.25 uzuiveren. JT. O., IJmuiden U zond 10 cent te weinig, en het vorig kwartaal 6| cent. Wil hier e.v.p. een volgend maal rekening mee houden. SPORT. Voetbal. H.F.C. De Zwaluwen; Morgen speelt H.F.C. tegen „Be Zwaluwen", een combinatie van Am- sterdameche 2« klasse spelers, ook zfin er enkele goede krachten bfi uit de le klatse B, meo-eudetla zfin bet spelers uit do elftallen van Aj*x, Blauw Wit en A.F.C. Se roodwitten behoeven düie wedstrfid geruit niet licht op te vatten, daar ook de lagere elftallen van genoemde clubs heel wat mans zfin. De 2e elftallen van deze vereenigingen komen n.1. alle drie in de reserve le klasse uit, terwfil de 8e elftallen, spelende in de reserve 2e klasse, meermalen afdeelinge- kampioen zfin geweest. Ajax II tot dilema&l toe, tot ze er eindelfik ini slaagden een plaats in de reserve le klasse te veroveren. Voorts herin-; noren we aan den wedstrfid van H.F.C. tegen laatstgenoemd reserve elftal,1 wolke de roodwitten verloren met ~-0. H.F.C. dient das flink aan te pakken, b.v. met hetzelfde élan, waarmee de vorige week togen Schoten gespeeld werd, (ten minste vóór de rust). Doen ze dat, daa wacht ons een spannende en mooie match. We hopen dat de roodwitten one niet zullen teleurstellen. Het elftal komt het volgende uit!' BaJk v. Ainham Mr Burg M«U«r S»ld«rb»uk v.d.Wel 8«ldubMk r«U V. d. Wal speelt dus op de plaats van Ouchell. Over bet algemeen de raad aan de voorhoede meer uit elkaar te spelen en gauwer te schieten. Fefi wat tactiichor en Mefier moet meer1 op zfin plaats blijven. De le elftal spelers wordt bfi deze den raad gegeven hedenavond om 7 uur present te zfio op bet terrein, daar de trainer ben nog even ondeü handen werscht te nemen. Dus allen present 11 CORRESPONDENTIE. DE OORLOG. Htt iftredan van von KUhlmann. Be Dnitsche Rijkskanselier heeft geaproken. En wat bfi zeide klonk plausibel genceg. De staatssecretaris van buitenland sche zaken treedt af. Maar dat be- teskenc geen verandering van den politieken koers. Voor de politiek vau bet Duiteche Rfik is alleen de Rijkskanselier verantwoordelijk. Be staatssecretaris la belaet mek de lei ding der buitenlandeche staatkunde in overeenstemming met en onder verantwoordelijkheid van den Rijks kanselier. De Rijkskanselier voert de politiek en de staat aaecretarie hei ft alleen mfin politiek uit te voeren. Of die ataataaecretaiis nu von KQhlmann heet of von Hintze, dat is het betzelfde Er is in de voorgeschiedenis van deze, door den Kanselier als volko men onbetekenend gekenschetste persoonswisseling iets, dat twijfel wekt aan zfin uiteenzetting. Be staatssecretaris houdt eeu redevoe ring, die geheel in overeenstemming ia met de Rfiksdagretolutle, den koers waarmede de groote meerder heid van den Rijksdag verleden jaar instemming beeft betuigd. Ook nu gaven de meerderheidspartijen in den Rfiksdag blfiken van instemming. Slechte van de conservatieve rech terzijde en van den conservatieven vleugel der nationaal liberalen klon ken woorden van protest. Be Rijks kanselier verklaarde, den volgenden dag, dat hetgeen de staatssecretaris had gezegd, geheel in overeenstem ming was met zfin meerlingen, doch dat de critici de bedoeling van KQhlmann's woorden hadden mis verstaan En toch moest KQhlmann af treden. Niot, omdat zfin politiek verschilde van die dee Rijkskanseliers, maar omdat zfin uitingen, volkomen in overeenstemming met ds Rfiksdag- resolutie van 1917, niet in den smaak vielen der Pangermaanscbe milital- risten. Bat bleok duldelfik uit het- ge8n von Westarp nu weer zeide, dat hfi het progri^mma van den Rijks kanselier ook nu nog niet zal kunnen [oedkeuren„Het antwoord op de 'auselfike nota beschouw ik ale eeu diplomatieke daad en ongeschikt voor een regeeringsprogram". Wat een waarschuwing wezen kan voor von Hertling, dat ook zfin heen gaan zal worden giéiscbt - als het n de conservatieve Aiduiteche kraam te pae komt. Onder een stortvloed van woorden werd de daad bemantald, die door Scheldemann genoemd werd: een overwinning der annexiooieten en machtspolitici. En ook bfi stelde de vraag: Wanneer, zooals de kanselier zegt, alles bfi het oude moet blfiv»n, waar om heeft bfi dan den staatssecretaris niet behouden. Zfin rede heeft niet alleen degenen ouaangenaam getrof fen, die geen vrede door overleg wenschenzfi heeft ook het misnoe gen van de opperste legerleiding ge wekt". En hfi sloeg den spfiker op den kop, toen bfi zeide: „Het plotseling ontslag en de plot selinge benoeming van een nieuwen M] gunstig weder van 8.30 tot 10.80 uur. staatssecretaris, zonder den Rfiksdag daarin te kenneD, kan ik niet goed keuren. Behoorlijke verklaringen over onze binnen- en buiteniandsche po litlek ontbreken". En zoolang dit zoo blfift, kan al het gepraat van den Rijkskanselier en van de Alduftache verdedigors van bet absolutisme de wereld Diet over tuigen, dat in Daitscbland het volk of de regeering, en niet de onverant woordelijke militaire chefs de leiding hebben, ook in politieke aangelegen heden. (Hlbld.) De Spiaitehe griep. De „Times" van 2 Juli meldt uit allerlei plaatsen dat de Spaanscbe f risp zich verder verspreidt. Bfi een firma te Londen met 400 werklieden ontbraken er op een dag 80 op het appel. Be verschijnselen zfin in bfina alle gevallen ln bet begin dezelfde: hevige hoofdpijn, pfin in de streek van de nieren, en een onrustbarend snelle ttfiglng van de temperatuur. Vele patiënten hebben hevig koorts, voor zfi hun huls kunnen bereiken. Over het algemeen zfin de aanvallen niet ernstig. Als de patiënt rust en bet esn of andere koortswerende middel (kinine, eallcylas natricus) neemt, kan hfi meestal na vier of vfif dagen zfin werk%ervatten. Be epidemie ie vooral merkwaar dig, om het plotselinge optreden van de verschijnselen. Menichen die zich volkomen gezond om 10 uur naar hun werk begeven, moeten twee uur later naar bed. Naar bed gaan ie bet veUigete wat men doen kAn. Op een echoot te Egham kwamen 18 gevallen voor, en tueschen de 50 en 60 in een andere. Ia Birmlngham zfin verleden week 10 sterfgevallen voorgekomen. Een tal mannen en vronwen zakten bun werk ln elkaar en moesten met ambolances thuisgebracht wor den. Da patholoog dr. R. C. Jewebuty te Lambeth beeft, bfi de Ifikscbouw van een achoolmeleje dat aan de ziekte bezweken waa, gezegd dat, naar zfin meenlng, het beste voor behoedmiddel tegen de ziekte waa, om eiken dag een kleine boe veelheid k&Qeelolie met kinine te nomen. (Leeken dienen met kaneelolie op te passen, aangezien het een vloei stof is, die de slijmvliezen brandend aandoet I) De „spaanecbe ziekte" heeft hare intrede ook in Sluis gedaan12 mili tairen zfin er door aangetast Be verloven zijn ingetrokkenook mogen zfi het pensionaat, waar ze groote n- deele ingekwartierd liggen, ntet verlaten. INBEZONDEN. K». Nogmaals Woningnood en het beuwen In algen beheer. Waar de heer Michela zegt dat het bouwen ln eigen bebeer ia geslaagd, geven wfi dit dadelfik toe, tenminste wanneer hfi bedoelt, geslaagd voor zfin partfi Idealen en mlsacbien voor andere belanghebbenden. Maar toch zeker niet voor de meuschei?, die nu al maanden op een woning wachten en voor de belastingbetalende burgers. Anderhalf jaar is men nu bezig en er zfin 16 tconingen gereed en dan beeft bfi de brutaliteit om te z&ggon bet bouwen in eigen beheer ia ge slaagd, en bfi durft dan verder nog te schrijven, wanneer wfi dadelijk aan alle woningen waren begonnen, dan zouden wfi dit en dat, waren wfi zus zoo enz. enz.; maar wfi vragen bem wat voor invloed de tijdsomstan digheden op dien woningbouw hebben wanneer, zooals daar le geschied, alle materialen daar voor zfin ingekocht en aangevoerd. Bit ia niet duidelijk, maar dat komt zeker daardoor dat de hter Micbels met zfin fractie en zfin vrienden daar teel verstand van hebben, en wfi, aannemers, dat gs- modder niet verstaan. Het zal natuur- ljjk wel aan ona liggen, wfi hebben niet, zooals de beer Michela en zfin vrienden, van alles verstand, en zfin gelukkig dan ook niet zoo teaantcyv. Wfi moeten toch seker niet gaan denken, dat de heer Michels alleen bouwen in eigen beheer verdedigt, wanDeer het gaat ten koste van het algemeen? on niet wanneer er b.v. een bondagebouw voor zfine partfi gebouwd moet worden, en dua hunne eigen portemonnaie er mede gemoeid la? Be heer Michels doet na net als de struisvogels, die, als zfi vervolgd worden, hun kop ln hek zand steken ea dan meenen, doordat zfi zelf nieta zien, bnnne vervolgers ook blind zfin. Neen, mfinbeer Micbels, wfi zullen, als gfi en uwe fractie en vriehden eene geheel klaar bent met uwen eigenbouw en de cfifers in totaal bikend worden, nog wel eone nader op deze terng komen, enhetpnbliek eens lsten zien, hoeveel kwaad, op onthoud en schade gfi en uwe vriandsn louter uit reclamemaker!) aan den huldigen woningnood berok kend hebben, al zou u nu al gaarne willen beginnen, zooals uwe gewoonte la, de schuld op anderen te schuiven, maar dat zal niet gaan, mijnheer Michels. Bankende voor de plaatsruimte, unene het beetuor dar N^B., afd. •Har. A. laan, ToonUtar. I.X. iu Ot, Stcntvia.

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 1