COURANT TUIN-CONCERT Hotel „BELLEVUE". ZONDAG a.s. No. 4960 DINSDAG 16 JULI 1918 46e JAARGANG Bltfliver a CJ)E BQEB Jr., Holdor. - Oplaag 6800^cx. ^A^jrinemgniaprlJ»jHn^e^^djrL--t^e»^j>oiitJH.25l Buitenland I 2.25^^Lo^»e ox. 3 oen^.^^AdB^t^dJ6n^igrjreflHJO^aBtjj-^OJ/^aorlaflBtoeiilao j. ingezonden. 2. DE DISTRIBUTIE te Helder. Callsnteoog. ZIJP*. Anna Paulowna. m Texel. 3. Feuilleton, enz. PLAATSELIJK NIEUWS. Koninklijke Marine-Jachtclub. Bank zij den gunstigen wind waren de wedstrijden van Zaterdag al apoe- dig afgeloopen, zoodat omstreeks 3 uur de uitslag bekend waa. Aan den wind is bet nochtans ook to wijten, dat verschillende nummers niet mee gezeild bobben; zoo kwamen bij voorbeeld van de niet overdekte jachten klasse W, gestuurd door dames (waarvoor een drietal waren lnxezchreven) twee hiervan niet uit ook van de Regenboogklasse violen er eenige uit. Be uitslag ia als volgt: 1. Sloepen type B met fantaaietuig (voldoende aan de voorwaarden waaronder de wisselbaker van de K.M.J. C. wordt verzeild), gezeild door officieren van do Kon. Mar. Jachtclub, afstand 12 Eng. mijl. le prijs groote zilveren medaille, uitgeloofd door H. M. da Koningin, no. 21, Bl, .Koninklijk Instituut voor de Marine", stuurman A. L. E. Rambonnet, 3 u. 28 m. 67 s., 2e prijs eon kunstvoorwerp, no. 8, Bl, Hr. Ma. „Atjeh", stuurman L. W. 0. Kooman, 2 u. 41 m. 41 t., 3« prijs de kleine zilveren medaille, no. 29, B2, Hr. Ma. .Wachtschip", stuurman C. Rühl, 2 u. 41 m. 65 a. Be eerste prijswinner ontvangt tevens als wisselprfis de zilveren b9kervan do K. M. J. C. 2. Sloepen Bl en B2 met modeltulg, gezeid door onderofficieren of man- achappen van de Kon. Marine. Afstand 6 Ecg. mijl. le prijs kleine zilveren medaille, uitgeloofd door H. M. de Koningin, benevens een zilveren hor loge, uitgeloofd door Z. E. den Vice- Admiraal W. Naudin ten Cate, no. 17, Bl Marine-kazerne, stuurman A. da Wolf, 1 u. 30 m. 44 s., 2e prijs ver guld zilveren medaille, uitgeloofd door do gemeente Ben Helder, no. 15, Bl Hr. Ma. Wachtschip, stuurman H. Klop, 1 u. 45 ra. 7 3e prü» bronzen medaille,! uitgeloofd door het Hoofd bestuur van de Kon. Ned. Ver. .Onze Vloot", no. 31-B2, Hr. Ma. .Koningin Emma", stuurman H. Koopman, 1 u. 48 m. 14 s., 4a prijs groote bronzen medaille, no. 2 B2, Hr. Ma. .Bellona", stuurman H. Euwen, 1 u. 50 m. 44 a. 3. Sloepen tyne B8 mot modeltuig, gezoid door onderofficieren of man schappen van de Kon. Marine. Afstand 6 Eng. mijl. Be onderofficier, die in de wedstrijden 2 en 8 den basten tijd maakt (in handicap), ontvangt tevens don .de Ruyterbeker" als wissel- beker, uitgeloofd door da Vereeniging het Ned. Zeewezen, le prijs kleine zilveren medaille, uitgeloofd door H. M. do Koningin, no. 9 B3, Hr. Ms. Atjeh", stuurman J. C. van den Kamp, 1 u. 27 m. 38 a., 2e prijs de bronEen medaille van de K. M. J. C., no. 10 B8, Hr. Ms- .Wachtschip", stuurman S. Broekema, 1 n. 28 m. 43 a, 5. 76 M*. Kruiserklasae. Afstand 18 Eng. mijl. le prijs een kunstvoor werp, uitgeloofd door Z.E. den Opper bevelhebber van Land- en Zeemacht, T 2 „Saliy',, eigenaar stuurman M. de Wit, 8 u. 8 m. 31 s., 2e prijs de kleino zilveren medaille, T8 "*fc We»- terlicht',, eigenaar-stuurman H. Hiero- nimus, 8 u. 22 m. 41 s. 8. Handicap voor overdekte jachten, klasso B. Afstand 18 Eng. mjjl. le prijs verguld, zilveren medaille, uit geloofd door Z E. den Min. van Marine, benevens een kunstvoorwep, B 14, „Qarcia" eigenaar-stuqrman Br. G- Wallar, 2 u. 45 m. h 2e prijs de groote zijfveron medaille B 10 .Por- tuyn", eigenaar Kon. Mar. Jachtclub, stuurman J. van Roede, 2 u. 47 m. 10 s'., 3e prijs de groote bronzen medaille F 2 .BaDjaard", eigenaar-stuurman C. Bolle, 2 u. 6. m. 44 s. Van deze serie liepen twee jachten op elkaar, t.w. de .Urania" van de Ken. Mar. Jachtclub, stuurman H. van Rams- horst, en da .Stormvogel" eigenaar stuurman J. 0. Both. Van de .Urania" raakte de maat. over boord, terwijl de voorboeg werd ingedrukt. Van den „Stormvogel" scheurde het Achterzeil, terwijl htj a?e$j aan dgn vQorqteVép opliep. Beide jachten z'ijn door het stoombootje „Oor" dehaveningesleept. 9. Handicap voor overdekte jachten, klasse 0. Afstand 18 Eng. mijl. le prijs eon kunstvoorwerp U 2, „Lucie", eigenaar-stuurman H. J. Pluygera, 8 u. 7. m. 47 s. 2a prijs da groote zilvaren medaille C18, .Watergeus", eigenaar K.M.J.C., stuurman P. Eiken boom, 3 u. 22 m. 28 s. 9a. Handicap voor overdekte jach ten, klasse B. Afstand 12 Eng. mijl. le prijs een kunstvoorwerp, B 8 .Najade", eigenaar K.M.J.O., stuur man S. W. T. Hendrikse, 2 u. 53 m. 6 s. 10. Handicap voor niet overdekte jachten, klasse W. Gestuurd door dames. Afstand 12 Eng. mijl. le prijs een kunstvoorwerp, uitgeloofd door (Jen gep. nchout-bfi nacht W. B. H. baron van Asbeck, end gouverneur yan Surifiame, W 24 „Garnaal- eigenaar KM-J-O., atuqrvróuw mevr. Bollaan, 1 u. 26 m. 81 s. Se prijs de kleine zilveren medaille (niet uitge keerd). 10a. Handicap voor niet overdekte jachten, klasse W. Afstand 12 Eng. mijl. le prijs een kunstvoorwerp, W 28 „Dux", eigenaar K.M.J.O., stuur man J. H. Ooolhaas, 1 u. 10 m. 25 s. 11. Regonboogklasss (Lucaisenprijs). Afstand 12 Eng. mijl. le prijs groote bronzen medaille, uitgeloofd door H. M- de Koningin Mocdtr, benevens e»n kunstvoorwerp no. 7 .Winde kind", elfcenaar K.I.v.d.Mar., stuur man 0. L. terMoulen, lu. 12m.46s., 2e prijs de kleine zilveren medaille, no. 18 .Zebra", eigenaar Syndt. .Kris Kras", stuurman H, Raven, 1 u. 24 m. 11 s., 3e prijs da kleine bronzen medaille (met uitgekeerd). 12. Ronde en Platbodemjachten, met zijzwaarden en vaste roof, groot boven 9.5, W.M. Afstand 18 Eng. mijl. le prijs groote zilveren medaille, uitgeloofd door Z.K.H. Prine Hendrik der Nederlanden, benevens een kunst voorwerp, jj|; .Bolphyn", eigenaar- stuurman J. van VolJenhoven, 3 u. 17 min. 52 s.t 2e prijs de groote zilveren medaille J|Jan Spanjaard", eigenaar Loodswezen, stuurman W. B. H. Baron van Asbeck, 3 u.20m, 12 s. In ons landje is het weer grillig en leden da wedstrijden van Vrijdag en Zaterdag onder, een te veel aan windkracht. Zondagmorgen was het slechts een .labber"-koeltje, dat de zeilen der deelnemende sloepen en jachten deed rimpelen verschei dene gaven dan ook in arren moede, den wedstrijd op en lieten zich door de tallooze sleepbooljes naar binnen brengen of trachtten al roeiende weg te komen. Sommige kwamen tot vlak bij de finish, doch werden op het allerlaatste oogenblik overvallen door een algeheele windstilte, zoodat zij de zeilen moesten strijken. Ban ge beurde bet wel, dat de verraderlijke wind, juist als ze goed en wel op sleeptouw waren, kwam opzetten en een mededinger, die een eind achter was, met den prijs ging strijken dat is de déveine der sport, en goeds moeds troostte men zich maar. Een der regenboogklaasera kwam in aan raking met het aan de finish lig gende vaartuig en moest vlak vóór het passeeren, gedisqualifleeerd wor den. Arme regenboog! Er sah das gold' ne Land hinüber- [winken, Sein Aug' orreicht es, aber nicht [sei Fuss. Wij geven hieronder don uitslag van Zondag: Marine-vaartuigen. 14. Sloepen type B met fantasietuig (voldoende aan de voorwaarden, waaronder de wiaselbeker van de K. M.J.C. wordt verzeild), gezeild door Onderofficieren van de Kon. Marine. Afstand 12 Eng. mijl, le prijs groole zilveren medaille, uitgeloofd door H. M. de Koningin. Bo eerste prijswinner ontvangt tevens het zilveren vikingschip als wissel- rijs, uitgeloofd door do Kon. Ned. 'er. .Onze Vloot". (Be sloep, dl» den eersten prijs behaalt ontvangt boven dien 50 sigaren van Z.Ex. den vice- admiraal W. Naudin ten Cate) Marine kazerne, stuurman F. Andonne, 2 u. 50 m. 5 s., 2e prijs, zilvoren medaille, uitgeloofd door Z.E. den min. van Marine, ,Kon. Inst. d. Marine", stuurman M, J, Stolt», 2 u. 59 m. 14 s., 3e prijs groote bronzen medaille, .Marine-kazerne, Amsterdam", stuur man H. Koopman, 3 u 4 m. 39 s. 15. Sloepen type Bl en B2 met modeltuig, gezeild door officieren van de Kon. Marine, lid van de K-M.J.C. Afstand 12 Eng. mijl. le prijs de kleine zilveren medaille, uitgeloofd door H. M. de Koningin, benevens als Raunieprijs ten kunstvoorwerp naar keuze, Hr. Ms. .Van Speyk", stuurman F. C. de Boer, 8 u. 40 m. 18 s. 2e prijs zilveren medaille, uit- Saloofd door Z. E. den Minister van [arine, benevens een kunstvoorwerp, ,K. I. van de Marine", stuurman F. G. Haanebrink, 4 u. 15 m. 41 s. 3e prijs verguld zilveren medaille, uit geloofd door het Hoofdbestuur van de Kon. Ned. Vereen. .Onze Vloot", id. stuurman C.Rühl, 4u. 21 m. 23 s. 10. Sloepen type B3 mat modeltuig, gezeild door onderofficieren of man schappen van de Kon. Marine. Af stand 6 Eng. mijl. lo prijs een kunst voorwerp, Hr. Ma- „Wachtschip", stuurman 8- Broekema, 2 u. 17 m. IQ s. 2e prijs de groote bronzen medaille, Hr. Ms. .Bellona", stuur man Q. Tepas, 2 u. 84 m, 10 s. Be eerstaankomando sloep ontvangt bo vendien 50 sigaren van Z. Exc. den Vice Admiraal W. Naudin ten Cate. 17. Handicap voor niet overdekte jachten. Klasse W. Afstand 12 Eng. mijl. le prijs een groote zilveren medaille, uitgeloofd door H. M. de Koningin-moeder. .Garnaal", eigenaar Kon. Mar. Jachtclub, stuurman C. Th, Bollaau, 2 u. 18 m. 33 s., $e prijs zilveren medaille, uitgeloofd door bet Hoofdbestuur van de Kon. Ned. Ver. „Qoze Vloot". „Loja", eigenaar-stuur- ffian P. Bon, 2 u. 21 m. 32 s. 13. Regenboogklasse. Afstand 12 Eng. mijl. le prijs bronzen medaille, uitgeloofd door Z. E. den. Min. van Marine, benevens een kunstvoorwerp, uitgeloofd door den heer P. L. Lu- cassen. .Zebra", eigenaar Syndt. Kris Kras, stuurman H. Raven, 2 u. 21 m. 11 s. (Bravo Zsbral revanche voor gisteren, toen deze den tweeden prijs haalde), 2e prijs de kleine zilveren medaille, .Botje", eigenaar F. C. O. M. Hombach, stuurman C. Kuypers, 2 u. 22 m. 43 s., de kleine bronzen medaille, .Tijdverdrijf", eigenaar- stuurman W. J. T. Haitsma Muiier, 2 u. 28 m. 14 s. Rectificatie. In serie 5 (76 M* kruiserklasse) die Zaterdag zeilde,' is de %t prüs toegekend, in plaats van aan ,'t Wssterficht" (H. Hiero- nimus), aan dej^Roerdomp", eigenaar- stuurman H. Hellebrekers. In serie 12 (Ronde en Platbodemjachten) kreeg .Jan Spanjaard" (baron van Asbeck) den eersten en .Bolphijn" (J. van Vollenhoven) dan tweeden prijs juist anderiom als was opgegeven, Beze wedstrijden zijn hiermede af- geloopen. Boor de windstilte gingen zij min of meer als een nachtkaars uit, maar zoo erg als een vorig maal, toen men om 5 uur nog zeide, was het niet, gelukkig. fMftvargadsrlng g. d. A. p. •e afdeeling Helder der Soc. Bem. Arb. Partij had voor Zaterdagavond ln .Tivoli" eene feestelijke vergade ring belegd, waarin de bij de stembus behaalde overwinningen zouden wor den gevierd. Voor deze gelegenheid trad de heer A. ds Vries van Zaan dam op met een boeiende rede, die hfi voor een goed gevulde, feestelijk met groen opgesierde zaal hield. Boorde muziek- en zangvereenigingea, respectievelijk onder leiding van de heeren Van den Bogaerde en Rusting, werden ter opluistering een paar nummera gegeven, en daarna hield de heer Verstegen, voorzitter der afdeeling, eene openingsrede. In die rede constateerde hfi den groei der party, het aantal zetels is gestegen, en ook het resultaat voor den Helder is bevredigend. Van 1093 den vorigen keer, is het aantal stemmen gestegen tot 2079, alzoo nagenoeg verdubbeld, en van de 1700 die meer op de kiezerslijst stonden, hebben er 1000 rood gestemd. Bit resultaat is bereikt met drio open bare vergaderingen en dén mesting, het verspreiden van eenige duizenden manifesten en het bezoeken van slechts 2500 kiezers, van wie niet moor dan 750 beloofden rood te stemmen. Op denzelfden avond dat de hier populaire Staalman eene lezing hield, hadden wfi nog 700 bezoekers op onze meeting: een verblijdend resultaat. Thans willen wfi, na verrichten arbeid, eens eene kleine afwisseling en de heer Be Vries van Zaandam was geneigd hier eeae lezing te komen houden. Be spreker van den avond, thans het woord verkrijgende, zou nagaan onder welke omstandigheden de hui dige verkiezingsstrijd was ingegaan. Vóór den strijd spreekt men niet gaarne van .ongunstige" omstandig heden; zoo iets schrikt af, men wil liever zooveel mogelfik bet gunstige element naar voren brengen. Want waar is, dat, al waren ook tal van gunstige omstandigheden aanwezig, de strijd gestreden is voor een deel onder ongunstige. Wat heeft de s.d.a.p. in Nederland en daarbuiten gedaan om den vrede te handhaven? In het licht bekeken van het mede schuldig-staan zijn de omstandigheden voor de s.d.a.p. zeer gunstigzfi deed alles om den dreigenden oorlog tegen te houden. De oorzaak is noch de moord op den Ooafcenrfikschan kroonprins, noch ook een volkerenhaat, maar alleen en uitsluitend het kapitalisme. En de soc. dem. heeft altfid daartegen strijd gevoerd. Het feit, dat wfi het kwaad altfid in de hartader aantastten, is een gunstige omstandigheid voor de s.d.a.p. Spr. gaat na de historlsch-materia- listische wereldbeschouwing, die de wereldgebeurtenissen in den loop der geschiedenis beziet en verklaart. Baardoor kon uit de huidige pro ductiewijze, die niet ingericht is op de behoeften van den mensch, doch alleen op winstmaken, ver klaard worden hoe de concurrentie strijd, het steeds op de spits drijven der productie en het daarvoor zoeken van afzetgebieden, tenslotte tot een conflict als het huidige leiden moest. En vaak ook heeft al een conflict gedreigd (Marokko, Tripoli), maar steeds waren wfi op de bres. Ook in 1914 nog, maar toen gelukte het ons niet meer. En toen de oorlog eenmaal een feit was, hebben wfi geen revolutionaire woorden gebruikt, maar we hebben metterdaad er de arbeiders zoo goed mogelfik doorgeholpen. Al 81 Juli 1914 vroeg Schaper aan de regeering: wat zult ge voor de arbeiders doen als ds oorlog een feit is? En Troelsira zeideonze arbeidersorganisaties staan klaar als de rsgeering ze noodig heoft om bulp te bieden. Prachtig werk is door het N.V.V. verricht, reeds 6 Aug. 1914 was het bfieen en 9Aug.d.a.v. bespraken de besturen maatregelen togen de werkeloosheid. Op voorstel van het N.V.V. werd de noodregeliDg Treub inzake de werkeloosheidskassen ingevoerd, tot April '16 werd 3.5 millioen uit de Staatskas uitgekeerd. Ook in 't parlement stonden de onzen op post. Ze hebben 't hardst moeten strfiden tegen de vrfiz. dem., maar ook de chr. Kamerleden deden niets. In de strikte neutraliteits politiek hebben wfi steeds de regeering gesteund. wfist op de vredespogingen van Stockholm, thans in Engeland. Ze zfin tegengewerkt door het kapi talisme, maar ze vormden gunstige omstandigheden voor den strfid. Bo slechte omstandigheden waren er ook, maar die heeft men ons voldoende voorgehouden. Nadeelig was de inzinking van het prole tariaat. Ook de duurte van mate rialen en papier etc. stond de propa ganda in den weg. In het tweede deel zfiner rede besprak spr. eenige zaken die in den verkiezingstijd zfin gepasseerd. Ds heer Verstegen wees er vooraf op, dat de Evenr. Vertegenwoordiging den soc.-dem. recht geeft op 7i vin de gemeenteraadszetels, waarvoor thans moet worden gewerkt. Heden avond meldden zich 88, nieuwe leden aan, met 17 van vroeger vormt dit totaal 55 nieuwe leden, waardoor het aantal in den Helder tot over de 200 geklommen Is. Be beer Be Vries, alsnu het woord weder verkrfigend, besprak de ver schillende resultaten, bfi de stembus behaald. Be vrfiz. hebben zich reeds beraden over hun houding in de Kamer, en zfi lieten voorwaar geen juichtonen hooren. De liberalen voelen zich niet lekker, maar wfiten de schuld niet aan zichzelf, maar aan de onvoldoende bekendheid hunner beginselen. Notabene, de hoela dag bladpers ia liberaal voor aoover ze niet kerkelijk of soc-.. la, on een halve eeuw lang hebben hun beginselen ln de staatkunde doorgewerkt. En dan zouden ze onvoldoende bekend zfin! Eet tegendeel zal wel het geval zfin voor zoover het liberalisme nog be ginselen heeft, zfin die te veel bekend, en nieuwe propaganda zal tengevolgo hebben, dat nog meerderen ze den rog gaan toakeeren. bij gunstig weder van 8.30 tot 10.80 uur. De kerkelfiken zeggen niet dat hun beginselen niet door de kiezers gekend worden. Maar zfi ook zfin niet tevre den met den atembua uitslag, ook de katholieken niet, niettegenstaande hun groei Er blfikt dat heel wat katholieke arbeiders op don soc. dsm. gestemd hebben, want 35% der be volking in Nederlaud iu katholiek en het aantal ln da Kamer is bene den de 30%. Nu is de politieke antithese zooals Kuyper die op de spits heeft gedre ven, niet noodig en in geen enkel land zoo scherp als hier. Be school- strfid is thans voorloopig van de baan de soc. dem. staan stseds voor goed onderwijs op de bres. Spr. wfiat er op, boe thans voor 'teerst in Limburg een soc. dom. afgevaardigd wordt en hoe Oudegeest voor Noord-Brabant zitting neemt. Bit alles zfin prachtige resultaten voor onze partfi. Zaanstreek en Am sterdam zfin nist aan ons, maar zfi dio met de zege gingen strijken, zfin niet de burgerlijke partfien maar de syndicalistische organisaties. Spr. behandelt nog de toestanden iu Zaandam, en wfist op Rotterdam, dat een prachtig stemmencfifer be haalde en ook de eerste vrouwelijke partfigenoote afvaardigde, om met een vurige en welsprekende peroratie op de partfi te eindigen. Distributie. Een heel# lfist voorschriften en bepalingen weer, waarvan nog al een enkele over onze boofden heengaat. Be minister heeft een heele lfist, onder 't „hoofd inlevering oogstge- wassen 1918 van wat vrijwillig aan de regeering moet afgestaan worden. Anders moetsn de burgemeesters het in beslag nemen. Do veroordeelde krijgt genade om te kiezen tusschen kogel en strop, zal de boer zeggen. Maar in 't belang dar voedselvoor ziening voor ons land is 't noodig. Be prfizen door de regeering als vergoeding vastgesteld lijken ons wel billijk edoch we zfin leeken. Afgegeven moet worden: tarwe, gerat, koolzaad, lijnzaad, haver, erw ten, veldboonen, stamboonen, boek weit, karwfizaad, mosterdzaad, kana riezaad, blauwmasgzaad en rood klaverzaad. Met het oog op het nog (al veel) voorkomende frauduleus slachten, moet alle vee tusschen 18 eg 31 Juli worden geinventarlsserd. Vee en vleesch mag in dien tfid niet worden vervoerd. Uitgezonderd is alleen vervoer, met bewfi», voor zieken en militairen. Wat frauduleus vervoerd wordt moet worden in beslag genomen. Vleesch mag binnen de grenzen der gemeente wel vervoerd worden. Om te voorkomen dat ketting- handelaren gecondenseerde melk op- koopen en vasthouden ia het afleveren van hoeveelheden boven 5 kilogram verboden. Be voorraden boven 10 K.G. worden geïnventariseerd. Opgave moet ge schieden op straffe vqn hoogstens 3000 gulden boete. Ds sulkarrantsoanserlng. Het „Volk" meldt, dat het Rfiks- suikerdistributiekautoor beginnen zal met een proef met de suikerrant- soeneering in verschillende gemeen ten. Be oniwerp-iegeling is door het distributiekantoor opgemaakt en aan gemeenten, die zich op zfin verzoek tot proefneming bereid verklaarden, toegezonden. Behalvo de Zaanstreek, behooren daartoe o.m. ook Delft en Utrecht. In deze plaatsen zal de suikerrantsooneeriug zeer spoedig in werking treden. Een regeling voor het geheele land durfde het suikerkantoor zoo opeens niet aan. Maar slaagt de proef, dan zal die ongetwijfeld spoedig volgen. StMnkolsn M Dultsohiasd. Naar de „Tel." vernoemt zfin maat regelen genomen voor bet vervoeren van 7000 ton steenkolen uit Buitsch- land naar-ons land. Van 15 tot 24 dezer zullen dagelijks ongeveer 700 ton, dat is circa 70 wagons, via Emmerik naar Amster dam en naar Rotterdam worden vervoerd. BINNENLAND. Hat Ooavool. Naar alle waarschfinlfikheid zal thans niet zoo spoedig bericht te verwachten zijn omtrent het zich op weg naar Indlö bevindende convooi. Be eerste haven toch, welke na het vjrtrek van Tborsh&ven vermoedelijk wordt aangedaan volgens het reisplan zal Las Palmas op de Canarische eilanden zfin, waar de aankomst niet eerder dan tegen de laatste dagen dezer maand zou kunnen verwacht worden, b.v. 25 of 26 dezer. LiRdtbloissm als thee. Be Ha&gscho Ct. meldt, dat de di rectie der Gemeenteplantsoenen in den Haag, in overlag met het gemeen tebestuur, op groote schaal inzame ling houdt van lindebloesem, wat niet slechts een bekend geneesmiddel (te gen slapeloosheid) is, maar tevens een gewaardeord thee-surrogaat. Een heele staf van plantsoenarfcei- ders is met magyrus enander# ladders bezig, o.a. aan het Lange Voorhout waar honderd» lindeboomen in vollen bloei staan - om dezen geuri- gen bloesem af te knippen en bfieen te garen. Groote manden vol worden aldus buitgemaakt. Een bestemming is er nog niet aan gegeven, hoewel het zeer waarschijn lijk do bedoeling is, dezen lindebloe sem na droging voornamelijk voor de ziekenhuizen in deze gemeente te bestemmen. Been aankoop moor voor Dultsche rekening. Mon meldt uit Rotterdam Naar wfi vernemen ontvingen de Nederlandsche groentenveillngen van het Centraal Bureau van Veilingvar- eenigingen telegrafisch bericht, dat voor Buitsche rekening op do groen tenveilingen voorloopig niet meer gekocht zal worden. Men meent, dat fluancieele verwikkelingen oorzaak van dit besluit zfin. Ontploffing van aan granaat. Een doode en drie gewonden. Zaterdagavond omstreeks 7 uur heefc in de woning van de familie Boltendal in de Wateringschestraat 20 te 'a-Gravenhage, een ontzettend ongeluk plaats gehad. De elfjarige zoon had omstreeks een jaar geleden een nog niet ontplofte granaat ge vonden en deze mede naar huis ge nomen, niet wetonde natuurlijk hoe ;root gevaar dit instrument opleverde, ïikwfila had hfi er mede gespeeld, het ding gegooid, zoodat bfi er steeds brutaler mede werd. Gisteravond nu was een neef der familie, eon mili tair, op visite eh voor dezen werd nu oen demonstratie met den granaat gegeven, de jongen ging zelfa zoover om met een hamer een spijker in het projectiel te slaan met bet nood lottig gevolg dat deze thans ontplofte en een geweldige ramp veroorzaakte. Bo jongen zelf werd tegen een muur geslingerd, terwfil zfin onderlichaam gohGöl werd opengereten. In het ver trek waren tevens nog aanwezig de vadsr en moeder van den jougen, waarvan vooral da laatste ernsLig ge troffen is. Haar llnkeronderbeen werd totaal verbrijzeld, terwfil zfi verder «en ernstige wonde opliep boven hetlinker- oog. Be vader had een slagaderlijke bloeding in het linkerbeen, een hoofd wonde en verder talrijke kleine won den over het geheele lichaam. Het vierde slachtoffer was bet 10- jarig dochtertje, die op bet aan de kamer grenzende plaatsje zat te □aaien. Beze werd door don hevigen schok van haar stoel tegen den muur geslingerd waar zfi later met een fecompliceerde beenbreuk aan het inkeronderbeen gevonden werd. Zooals begrfipelfik was werden ook de buren door den bovigen knal opgeschrikt, en deze sueldeQ onmid dellijk naar de plaats des ocheils waar zfi van de vreeselfike verwoesting getuige waren. Be Eerste Hulpdienst, die binnen 5 minuten met twee auto's oanwezig waa, kwam in een chaos, zoodat men niet wist, wien men het eerst of het laatste zou aanpakken. De jongen leefde nog, maar gaf spoedig den geest, de vrouw, wier toestand hoogst ernstig waa, werd het eerst verbonden, waarna vader, moeder en dochter naar het gemeente lfik ziekenhuis worde overgebacht. De toestand van vader en dochter is niet levensgevaarlijk, voor de moeder vreest men echter het ernstig ste. Da militair, die bfi het ongeluk tegenwoordig was, schfint er tamelfik goed te zfin afgekomen. Hfi heeft onmiddellijk na het ongeluk het huil verlaten, zonder iemand te waar schuwen, de buren die hem echter ;ezien hadden, vertolden dat hfi een floedende wonde aan het hoefdhad. De kamer zelf gaf het beeld van een totale verwoesting. Bit vertrek, 't welk achter den kruidenierswinkel gelegen is, gaf een luguberen aanblik. Overal lagen piaseen bloed, daar tusschen scherven glas, want ln het geheele vertrek waa geen ruit heel i [ebleven, de lamp was door de ramen iieen naar buiten geslagen en lag daar ln acberven tegen den grond, terwfil de schildorfien en portretten van de muren waren gerukt Het Ifik van den jongen is door de politie in beslag genomen, die ook het huis heeft afgesloten. Door diR train gegrepen. Twee jongens van 10 en 12 jaar, broeders, zfin op het spoorweg-em- flacement aan den Graafscben weg ;o Nfimogen, waar zfi naar uitge brande kolen zochten, door een trein gegrepen en gedood. Drio domos vardroRkon. Eor misdaad of bib oflgahikf Zondagmorgen was de heer Van Zanten te Amsterdam, met zfin familie een zeiltochtje gaan maken op de Zuiderzee. Omstreeks twee uur, tusschen het fort Pampus en Muiderberg, hoorde het gezelschap plotseling om hulp roepen. Ofschoon men in den omtrek niets kon bespeuren, zette men toch koers ln de richting, waaruit de nood kreten vernomen werden. Na eenigen tfid bemerkte men een drenkeling, die met zfin armen seinen gaf. Doordat het vrfiwel windstil was en men met de zeilboot daardoor moeilfik lanceeren kon, gelukte bet eerst tegen drie uur den drenkeling te bereiken. Beze bleek op een om gekeerde boot te zitten. Hfi werd opgepikt en meegenomen naar Muiderberg. Be geredde bleek te zfin de heer J. A. Buising, een 34 jarig koopman, wonend» Westeinde 3 te Amsterdam. Hfi vertelde, dat hfi met drie dames had geroeid. Om halftwaalf was hfi alléén van den steiger bfi den heer Pinnaud te Muiderberg weggeroeld; een steiger verder had hfi drie dames, de 53 jarige I. Forst, een Hongaarscho, wonende Leldsche kade 64 met haar 21-jarige dochter en een 16 jarig Buitsch Dichtje mej. Beinhardt uit Cuxhaven bfi zich in do boot genomen. Door den zwaren golfslag was, volgens den heer Bulslng, om omstreeks één uur de boot ge kanteld, op ongovtsr 2} K.M. af- staudc van Muiderberg. Be oude me vrouw Forst verdween onmid- dellfik in de diepte, terwfil de twee jongste dames al zwemmende trachtten den wal te bereiken, het geen haar evenwel niet gelukte, zoodat alle drie dames jammerlfik verdronken. De heer Buising wist zich op de omgeslagen boot te werken, waarop hfi ronddobberde tot de heeren Van Zanten en Pinnaud als redders kwa men opdagen. Te Muiderberg aangekomen, waar schuwde de heer Pinnaud onmiddel- lfik de politie, die de heeren Pinnaud en Van Zanten een verhoor afnam. Daarop wer'den de heer Van Zanten en de geredde Buising, door den bur- gemeestor van Muiden geboord. Be heer Bulslng deed aan den burge meester hetzelfde verhaal van bet gebeurde als hfi aan zfin redders had gedaan. De burgemeester verwonderde zich over do bewering, dat het ongeluk te wfiten zou zfin aan den sterken golfslag. Immera er stond bfina in 't geheel geen wind, zoodat het water uiterst kalm was, volgens den bnr- gemoeeter. Beze opmerking werd door den heer Van Zanten volkomen beaamdde windstilte was zelfs immers oorzaak geweest, dat de zeil boot zoo lang werk had gehad, om den drenkeling te bereiken. Baar de heer Bulsing omtrent dit punt geen afdoende verklaring kon verstrekken, oordeelde de burgemess- ter het noodzakelfik hem onmiddellfik in arrest te stellen. Heden zal naar de Ifiken der drie omgekomen dames worden gedregd. Ook hoopt men dan door te dreggen naar het verloren geraakte anker, precies de plaats te kunnen bepalen, waar het ongeluk is gebeurd. Het meisje Beinhardt zoua.s.Vrfi- dag weder naar haar woonplaats Cux haven torugkeeren. Nader wordt bericht, dat Zondag avond laat door viaschemlui het Ifik der oude mevrouw gevonden on naar Durgerdam overgebracht is,| Ook spoelde oen rood manteltje aan. B. is Zondagavond naar Amsterdam over gebracht, waar bfi voorloopig in het Huis van Bewaring werd gedotineerd. Inval Ir bir speelhol. Ds Amsterdamsche politie heeft Zondagmiddag in bet café Stadion, aan den Amstel 118, gedreven door den worstelaar en bokser P. Ellen- brecht, oen inval gedaan, waarbfitl poraonen worden gearresteerd. Het bleek een waar speelhol te zfin. Na verhoord te zfin aan het politiebureau aan den Singel, werden zfi weer vrijgelaten. Het geval verwekte een enorme opschudding. INGEZONDEN. Buitin TirintwoordiUJkhild d«r KidicU». (Van nlit giploatati stokken wordt d« eopy niet teruggegeven). Woningnood. Met zekere ergernis lees ik nu al een paar maal uen Ingezonden stukje van het bestuur van den Aannemers- bond. Het daarin gevoelde ifiden dier slachtoffers van eigen beheer zou elk mensch tot dikke tranen toe bewegen een aannemer een stuk werk te geven om ook ln deze benarde tfidon te kunnen leveD Maar acb, wat esn boerenbedrog zit er in die tragedie van aannemers trucs. Eon der leden van den Aannemers- bond, de minste inschrijver voor het bouwen der 68 woningen aan den Polderweg dat zfin geen woningen voor het onderofficierscorpa zooala er telkens beweerd wordt, want dan zou het een vette kluif zfin voor de H.H. aannemer», waarover nog eens oen woordje vuil gemaakt kon wor den wlldo toch blfikbaar op telkens en herhaald verzoek van.bet bestuur dier bouwvereeuiging, geen bod doen om die huizon te bouwen. Waarom niet? Heeft het bestuur van Alg. Belang jeeu moeite genoeg gedaan om de luizen te laten zetten door een der aannemers, dus niet in eigen beheer? Waarom moet. bet publiek nu in don waan gebracht worden dat de aan nemers slachtoffero zfin geworden van „de eigen beheerpolitiek" van woning- besturen? Ja ze zfin slachtoffer go worden van hun traditioneel buiten kansje wat aan het inschrijven naar sen bouw vastzit, maar ze zijn door hun eigen hebberigheid of hoe het dan ook mag heeten, niet in aanmerking gekomen om althans die 68 woningen te zetten. Aan het bestuur van Alge meen Belang heeft bet echter niet gelegen, en elke regel die in kranten artikels zulks rechtstreeks of zfide lings betwist, wil het publiek een rad voor de oogen draaien, het on wetend publiek tenminste. J. H. de Nna, Secr. Alg. Belang. M. de R. 1 Is U genegen aan het onderstaande een plaatsje toe te kennen ln bet eerstvolgend nummer. Ons lavBRimlddtlaRbsdrlJf. Be noodlottige omstandigheden waarin ook Nederland zfin aandeel heeft, hebben het noodzakelfik ge maakt de distributie ln 't leven te roepen, met de bedoeling de massa voor ondergang te behoeden. In boeverre de genomen rfiks- maatregelen daaromtrent zij n geslaagd kan men het beate te weten komen door een kfikje te gaan nemen in het arbeidersgezin. Elke gemeente is als Rfiksondeideel aangewezen distributie-bepalingen of voorschriften te handhaven, en om deze taak practisch uit te kuDnon voeren, verplicht geworden een le vensmiddelen-Commissie in te stellen mat name een leveusmlddelen-bodi fif. Eendergelfikbedrfif kan en doet ook in den regel meer dan automatisch publiceeren van circulaires. Het is dan ook van zeer groote betcekenis, voornamelijk voor de arbeidersklasse, of in de besturen goede organisatie geest aanwezig is, welk» ten dieuste van het algemeen nut komt. Om ook ons badrfif (wat het niet is) te wijzigen in die richting zfin door mfi reeds langen tfid bfi de besturen schriftelijke pogingen in dien geest gedaan. Hiermede is natuurlijk niet bedoeld dat ons bedrfif in staat zou blijken Regeerings-w a n o r d e ongedaan te maken, maar wel het als een eerst» plicht te beschouwen, te redden wat te redden is uit de macht vau woeker en afzet. Naar mfin meening dus was en is ons bedrfif niet wat het in ver band met den plaataelfiken toestand zfin kon ten bate van de minder koopkrachtigen, Hoewel niet allo voorvallen kunnen worden gekriti seerd, mag ik niet nalaten te zeggen dat juist het arbeidersgezin herhaalde malen de dupe is van een te laken afwachtende houding. Voorloopig laat ik dus gsdane zakon rusten en wil iets over het hedon en de toe komst zoggen, dit Ifikt mfi de juiste weg. Allereerst worde door ons bedrfif meer dan tot heden gelet op prfis bepalingen en geve men deze terstond weer in de plaatselijke bladon. Ten tweedevan niet minder groot belang voor den koopBr is eon puoli- katie van verandering der grossiers prijzen, want nu worden de huis vrouwen door don grossier via den winkelior afgezet. Ter derde kan van de af en toe geplaatste maximum-prfialfist veel gemist, maar nog moer bfigevoegd worden om geen bespotting te zfin. En tot slot, en dat zou een stap in do juiste richting beteckonen, worden aan do Iovensmiddelen- commissla toegevoegd als ledon (zoowel om mede te adviaeeren alu om te besluiten in algemeenen zin natnnrlfik) de vertrouwensmannen van alle arbeidersorganisaties en tevens één of meer vertegenwoordi gers van uit hun midden gekozen winkeliers. Het spreekt, dat ook bnn belangen samen moeten kunnen vallen met andero groepen of per sonen, want ook dit ls op boden een stelsellooze janboel. In afwachting toeken lk, C. Kobbvaah, Secr. Comm. v. Toezicht, Texel. Mfinheer de Redacteur I We leven ln een raren tfid. 't Ge volg vun dezen tfid van schaarschte enz. ls, dat zeer veel artikelen op de bon verkocht worden. Onder die art 1- kolen behoort ook de eenheidswor»t. Maar verleden week werd mot die worst een bijzonderheid uitgehaald. Dinsdag luidde het: eenheidsworst op de bon, en Bonderdag: eenheids worst zonder bon. Ra, ra, wat is dat? Verschillende slagers hadden ver leden week geen eenheidsworst ge kregen, daar ze de vorige wc»k to kort „bonnen" hadden ingeleverd. Maar toen was het 4 weken geleden, dat er eenheidsworst geweest was. Men moest dan haast met bfil en mes gereedstaan, niet om de worst to bewerken, maar om de ongeduldige koopers in bedwang to houden. Het werd toen natnnrlfik bfi velen oen zeer moeilfik» zaak. Menigeen kreeg te veel. Een ander „smuigde" zfin bonnetje en kocht daarop weer bfi een ander. En wie werd do dupe? Be slager 1 Toen kregen verleden week enkele slagers zeer verhoogde rantsoenen. En wat geschiedde? Deze slagers raakten van han worst niet af, en toen, en toen, raad eens lezer: „ging de worst zonder bon". Prachtig 1 Wfi protesteeren tegen zulk eon handelwfizo. Velen zullen nu wel weer klagen, dat ze geen wozst verleden week kregen, maar ia de toestand nu verbeterd? U, mijnheer de Redacteur, danken Hoogachtend, Twee Slaöbrs. Oorlogswaanzin. Het Ingelsche ministerie van mu nitie wordt overstelpt met uitvin dingen van menscben, dio middelen meenen gevonden te hebben om dm vijand onschadelijk te maken. Nesen tienden ervan zfin volslagen onbruik baar. Het orgaan van het ministerie deelt eenige proeven mede van de zonder linge plannen, die in het brein van sommige menschen rfipen. Om vliegtuigen te bestrijden, wordt b.v. voorgesteld om de wolken kunst matig te bevriezen en er dan kanon nen op te monteereD; zware kanonnen op te hangen aan kabelballonsde maan te bedekken met eon grooten zwarten ballon. Andere voorstellen zfineen ballon die aan touwen magneten draagt, om de geweren uit do handen van den vfiand te trekkeneen projectiel met vlooien en ander ongedierte, dat vooraf met ziektekiemen besmet is; een projectiel met een man erin, om het op hot doel af te sturenuit storting van cement over soldaten, om ze to laten versteensnbet weg schieten van slangen door pneuma tische toestellen naar da loopgraven van den vfiand; het uitwerpen van geladen electrlsche kabels onder vij andelijke afdeelingen, door middel van raketten; aanval op Duitschland door het graven van een tunnel tot ln het Boitache gebied; uitzending van afgerichte zeeraven, die de kalk uit de schoorstenen van Krupp ts Essen moeten pikken 1

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 1