HELDERSCHE COURANT DE VONDELING TUIN-CONCERT MOZIEKCONCSDIIS en OPENLUCHTFEESTEN Vertegenwoordiger F.C.v.d.HAAGEN,Spuistraat8. DE OORLOG. Hotel „BELLEVUE". ZONDAG a.s. Laat U verhuizen door de Heldersche Meubeltransport- en Sleep-Onderneming. No. 4062 ZATERDAG 20 JUUI 1018 46o JAARGANG Jr'» Qp'aaq Q800^x. - Abonnement»prl]fc i ln^de^l«d^<1^—^pet^po»M1.25, ^ul«enlanti f 2.2S. Losse ox. Q ooiit. - Advertwntfên per regel 10 otnt -f 20 oorlogstoealag. Op- an onderging van Zon an Maan an tijd van hoagwatar (Taxal). (Zomertijd). *"Q Sïtf» Joll. op: ondsropond«tT.m.n.m. Zondig 21 a. 7,20 m. 8,16 6.4 9.7 0 40 7.6 Mundig 88 8.0 S.81 0.0 0.0 76» 8.6 Dlnidag >8 OS» 4.86 6.7 0.1 866 8.66 Woonsd. 84 9.0 6.06 M 8.9 9.10 8.40 Dondird. 06 9 14 7.17 6.10 9.2 9.60 10,2» Vrijdag 36 9.46 8 40 6.11 8.0 10-30 11.10 Zatirdig 27 .10-6 10.» 6.18 8 60 1U6 11.60 Hat Franscha offensief. Rsuter verneemt, dat de Franscho tegenaanval £on der dagmorgen half vijf zonder artillerie voorbereiding over een front van 27 mtjlen begon. Uit reeds vroeg in den middag ontvan gen berichten blijkt, dat de Franschen aan den uitersten linkervleugel zich van de hoogten meester maakten, vanwaar men Fontenoy overziet. Zy bereikten Mont-de Paris, op minder dan een mijl afstand van Soissons gelegen, en de rivier de Grise vlak by Soissons over een front van vijf mijlen stroomaf tot Brezancy. Dit is do grootste vordering, c.a. 8 mijlen diep. Gemeld wordt dat het leger corps, waaraan deze opmarsch te danken is, 4000 gevangenen maakte, 30 kanonnen en een hoeveelheid ma teriaal veroverde. Vorder zuidwaarts veroverde een Amerikaansche divisie Vierzy, en rukte nog drie mijlen voorbij deze plaats vooruit. Verder zuidwaarts deed de vijand een tegen aanval op de hoogten, vanwaar men het dal der Ourcq overziet. De toestand is hlvr voor het oogenbük nog on- z*kor. Nog verder zuidwaarts bereik ten d9 Franschen den rand van Chouy, Nauilly, St. Front, Ballau. De gemid delde opmarsch in dezen sec!lor be- braagt c.a. drie mijlen. Ten O. van Reila hornamen de geallieerden Pru- nay. Da Franschen bereikten met hun tegenaanval veel meer, dan de Buit- gchers met hu» offensief. Be lengte der beide fronten is feitelijk gelijk, maar de Franschen kwamen in het vuur over een afstand vooruit, die dubbel zoo groot ls als die, welke de Duitschers in drie dagen doorliepen. Zij namen stellingen, die de Duitscbe spoorwegverbindingen in den uitloo- per Soissons-Reims ernstig bedrei gen. Ton Z. der Mam» verloren de Franschen bij plaatselijke gevechten cenig terrein, maar verder oostwaarts heroverden de geallieerden in vele sectoren gebied, voornamelijk ten W. van Massiges. Parijs, 18 Juli. Officieel avondge richt. Na het Buitsche offensief op da fronten van Champagne en den Berg van Reima 1B, 16 en 17 Juli te bobben gebroken, zijn de Fransche troepen verbonden mot de Ameri kaansche strijdkrachten, vandaag ten aanval opgetrokken tegen de Buitsche stollingen, tuaachen Aiane en Marne over een uitgestrektheid van45K.M. Opbrekend van het front Amblény, Longpont, Troesnos, Bouresches heb ben de Franacben belangrijken voor uitgang in de Duitscbe linies gemaakt. Ze hebben de hoogvlakte bereikt, die Soissons ten Z.W. en de atreek van Ohaudun beheerschen. Tuaachen Villers-Hélong en Noroy aan da Aurcq zijn verwoede aan vallen aan den gang. Ten Z. van de Ourcq hebben de Franachen de algemeene linie Marizi- Ste Ganeviè re-Hauteveanea Belleau overschreden. Dank zij de bawonderenawaardige aandrift der Fratsch-Amerikaantche troepen werden meer dan 20 dorpen hernomen. Verscheiden duizenden gevangenen en een belangrijke buit vielen den Franachen In banden. Aan de andere deelen van het front niets van belang, Berlijn, 18 Juli. Officieel avondbe- richt. Tuaachen Alace en M&rue heb ben de Franschen mot sterke strijd krachten en gepantserdo wagens aangevallen en «enig terrein gewon nen. Onze gereed «taande reserves hebben zich in d«n strijd gemengd. Londen, 18 Juli. Officieel avondbe- richt. De Britten hebben bö een ge slaagden overval ten Z O. van Robecq 30 gevangenen gemaakt. Berlijn, 18 Juli. In den nacht, die aan den lBlen voorafging, hebben ook de Buitsche baatormingowagena hun plaatsen in de linie der klaar staande infanterie ingenomen. Tege lijk met de infanteristen en deels hun vooruit begonnen do uit breede vlakken samengestelde monsters hun verbrljzelenden tocht. Waar de tegen stand des vlj&nds zich om (machine- geweet) nesten en steile hellingen groepeerde, mengden ze zich in het slaggewoel en braken door de stel lingan der tegenstander». Een Duitscho wagen rolde de heuvels op naar Ohamplay, niet gevend om de uit vensters en muren vuur brakendo machinegeweren, hielp de infanterie, zich een weg dwars door het dorp te banen, en haalde de bcstoimlnga- compagniön weer in, toen zo voorbij da als een steunpunt versterkt# plaats Ohamplay op do holft van den weg naar Neuvillo moesten halt maken. Baar legde de wagen zich dwars vóór de muren en nam don vijand onder ean vernietigend vuur, tofcdedoodeiyk verschrikte bezetting, de armen om hoog, de poort kwam uitgeloopen. Een Zeppelin vernield. Men meldt van de Llmburgsch Buitsche grens Maandagavond is even over de Duitsche grens, in de richting van Balheim, een Zoppelin brandend neer gekomen, Uit Rusland. Do Bsrlynacha correspondent der „Kölniachs Zvitung" verneemt van welingelichte zijde dat er dertien leiders der Russische llnkachs sociaal revolutionairen doodgeschoten zijn, nadat z(j haddon erkend tot den moord op graaf Mirbach te hebben aangezet. Bovendien bevinden zich nog een groot aantal leiders in hechtonis. BINNENLAND. Da „Koningin Regentes". Naar aanleiding van de uitkomsten van de verhooren voor den Raad van le Scheepvaart, schrijft de „N.Rott. Jï." o. a, Er zullen er nu wel niet velen meer zijn, die eraan twijfelen, of deKoningin Regentes", het hoapltaalochip, dat ln dienst van de overbrenging van Eogelache en DultBCRe gewonden en krijgsgevangenen stond, wel werkelijk is getorpedeerd. De bijzonderheden, welke omtrent het vergaan van het schip door verschillende getuigen voor den Raad van da Scheepvaart zijn te berde gebracht, zijn zoo talr ijk en zoo gedetailleerd, dat men wel een verstokte ongeloovige moet zyn, om nog aan een mijnongeluk en niet aan torpedeericg te blijven denken. Het schip is getorp;d&erddit was, trouwens, reeds ln een officieel bericht te kennen gegeven, en officieels be richten wagen zich niet op glad Ijs daarenboven heefc een uitnemend deskundige, overste Cantors, voor den Raad voor de Scheepvaart als zijn overtuiging te kennen gegeven, dat het schip van een torpedo-aanval het slachtoffer ia geworden. Door wie bet schip is getorpedeerd, is in de procedure voor den Raad voor de Scheep 7aait niet aan den (lag gekomen. Daaromtrent valt slechts volgons de regelen der waarschijnlijk heid conclusie te trekken. Men weer, waarop de onze is neergekomen. Of schoon ons dit heel wat verwijten bezorgd heeft, kunnen wö vooralsnog niet van meening veranderen. WU oordeelen slechts op wat w]j in dezen oorlog als bestendigen regel hebben gezien.- Ware de .Koningin Regen tes" het eerste hospitaalschip, dat getorpedeerd waa, dart zou er alles zins reden tot aarzeling zQn. Maar het aantal hoapitaalachepen, die op dtze wij ze tot hun eind zijn gekomen, ls legio en voor zoover bekend moet nog het eerste geval worden geconstateerd, dat door de zeemacht der Eatente een neutraal schip of een hospitaalschip wordt vernietigd. Heeft onze Regeering zich b(j het geval neergelegd? Het Nederlandsche volk heeft tot nu toe niet vernomen, dat zijne regeering zich over deze .pjjniyke geschiedenis tot eenlge vreemde regeering gericht heeft. Sr is cene sleepboot uitgerust, om te pogen, op bet wrak van de .Koningin Regentes" een onderzoek in te stellen, en, zoo mogelijk, stukken van over tuiging machtig te worden, doch de boot is onverrichter zake in de haven van uitgang teruggekeerd. Nieuwe FEUILLETON. DOOR PAUL TRENT. Joyce's blijdschap sprak uit haar stralend gezicht. Zij legde haar hand op Oobden'a arm en zalde.Ia 't nist heerlijk Maar Cobden schudde zijn hoofd en nam haar hand even in de zijne. .Neem een voorbeeld aan Lady Oora, kindlief. Je moet niet zoo open lijk je blijdschap toon en. Het is heel natuurlijk, dat bet je pleizlor doet. maar toon het niet," zeide hy rustig. Joyce bloosde even, maar zij be greep hem en haar lief gezichtje u&m een ernstige plooi aan. Intus- achen wendde Syivester een poging aan om te epreken, maar bi) moeit het opgeven, want het gegons der stemmen nam zoo toe, dat, wat hU zeide, totaal onverstaanbaar was. Op John's gezicht was niets te lezonplotseling echter stond hy op io zjjn auto en stak zijn hand in de hoogte. Aller oogen wendden zich naar hem toe en langzamerhand begon het 'leven te verminderen, totdat er volkomen stilte hserschte. .MtJüe vrienden," begon hij met zijn heldere, verklinkende etem, .rechtvaardigheid boven alles, en jelui geeft mijn tegenstander geen gelegenheid zich te doen hooren. Ik vraag u, als een gunst, die ge my bewijst, naar hom te willen luisteren. Ik moet bekennen, dat ik heel nieuwsgierig ben om te hooren, wat hij te zeggen heeft, om te hooren, welke verontschuldiging hij kan aan voeren voor zijn candidatuur voor Mid-Ham. -Als mijn nieuwsgierigheid bevredigd is, zal ik gelegenheid heb ben, mijn oordeel over zijn optreden nit te spreken. Mijn vrienden, luistert nu naar 't geen de heer Syivester te zeggen heeft." Deze woorden hadden de ge- wenaebte uitwerking en Syivester boog dankend zijn hoofd in de rich tlng van John's auto. ,Het was zeer vriendelijk van mijn tegenstander," begon hij, .ten mijne behoeve tusscbenbeide te komen en ik dank hem daarvoor. GD kent hem allen goed, maar ik ben min of meer oen vreemde voor u .Waarom ben je hier gekomen? We hebben je niet noodig," werd er geschreeuwd, en nu begon het rumoer opnieuw en 't verminderde niet, voordat John opstond. .Ik ben hier gekomen om u de reden van mijn komst te zeggen. In naam behoort de hesr Strand tot dezelfde party als ik, en als bij had gehandeld in overeenstemming met de beloften, die h(j bij zyn verkiezing gedaan heeft als bij loyaal tegen over zijn party waa gebleven - zou niemand meer dan ik hem een schit terend succes by de komende ver kiezing hebben toegewenscht. Ik pogingsn zuilen niet worden gedaau vanwege de kosten. Wij hadden liever de sommen, die aan de bewapening van Hr. Ma. .Tabanan" zyD wegge smeten, aan eene tweed© expeditie op zoek naar het wrak van de .Koningin Regentes" zien besteed. Intusschen, ook zonder de scherven van een torpepo in handen te hebben, behoeft, dunkt ons, da regeering de zaak van de .Koningin Regentes", die hier te lande hevige beroering haeft opgewekt niet in den doofpot te stoppen. Daags nadat de misdaad had plaats gehad, werd een (officieus?) bericht verspreid, dat de vaart van de hoapitaalachepen niet zou worden hervat, alvorens gebleken zou zyn, waarom de vaargeul op den dag, waarop de .Koningin Regentes" ver- gtug, .niet vrij" was. I* dat dan nu voldoende gebleken? Voldoende d.w.z. zóó, dat men ook weet, voor eene herhaling van het gebeurde want daarop toch komt het aan gevry- waard te zijn? Hot ïykt ons niet mogelijk, dat die opvatting by onze Regeering bestaat. Toch schijnen onze schepen binnen kort weer te gaan varen. In de rede tot sluiting van de Eogelich Duitsohe conferentie over de uitwisseling van krygsgevangenen, heeft onze minister van buitenland- iche zaken met geen woord gerept van de wolk, die door het vergaan van de .Koningin Regentes" over deze conferentie was komen te hangen. Slechts wees hy .op de noodzakelijk heid van Nederland, om by den heer- schenden noodtosxtand enkele reser ves te maken by de te verleenen medewerking, welke overigens van ganacher harte geschiedt." Men zou hieruit afleiden, dat over de heele ongelukkige geschiedenis van de .Koningin Regentes" maar weer de spons is gehaaid. Het ware, meenen wy, geen wanklank gewosst, indien de minister aan de heeren der con ferentie de boodschap mea naar huls hadde gegeven, dat, behalve de reser ves, die Nederland wegens den heer- schenden noodtoestand maken moest, nog één voorwaarde zou worden ge steld, ten aanzien van de droevige gebeurtenis by gelegenheid van de laatste vaart der hospitaal- schepen. Dit zou op da heeren geen onaacgtnimea indruk gemaakt heb ben integendeel, zy zouden het ge waardeerd hebben, dat Nederland naast de zorg voor zyne materieels behoeften, waaraan da minister her innerde, ook voor ideéele belangen, de belangen van eeriykheid, ridder- lykhoid en recht, open oog bleek te hebben. Nu zyn zy met valsche In drukken vertrokken: .Nederland het land der viybeid", „Nederland toe vluchtsoord", „Nederland'» hooge roeping, toenadering tuaachen de volkeren tot stand te brengen", in .Nederland, te allen tyde nieuwe byGënkomsten welkom" - Nederland opzitten en pootjes geven, zyn sche pen lat.cn torpedeeren, cn dan nog dankbaar bovendien. De gerequlrearda schapen. Het terughalen der lading. By het opvorderen van een deel onzer handelsvloot door de geaoso ciserden zyn iüdertyd, zooals men west, de ladingen dier schepen gelost en ln de verschillende havens opge slagen. Na dien zyn er tueachen onze regeering en die der geassocieerden bosprekingen gevoerd over de be stemming dier ladingen. Naar wy vernemen zyn op het oogenbük de onderhandelingen met Engeland zoover gevorderd, dat de daar aanwezige koffie- en thee-voor raden geheol zullen worden vryge geven, terwyi over de copra en de kinine nog besprekingen worden ge voerd. Als gevolg hiervan komt de lading, welke zich in de booten van de Koninkiyke Nederlandsche Stoom bootmaatschappy bevond, geheel eu die uit de booten van de Maatochappy Nederland gedeelteiyk vrU. Niettegen staande de voorraden geruimea tyd zyu opgeslaren, schijnen ze nog in gunstige conditie te verkeeren. Met do Hoüandsche Stoomboot Maatschappy en Gebr. Scheuer (de .Noordzee") wordt onderhandeld over bet charteren van schepen voor het afhalen der ladingen. (Telegr.) bij gunstig weder van 8.30-tot 10.30 uur. De lebeslsgeemlng onxer schepen. Naar aanleiding van het z.g. ulti matum der geassocieerden aan Neder land weeB de .Japan Chroniclo", naar wy aan het .Bat. Nbl." ootleenea, op het verschil in de behandeling, die Japan en Nederland van de zydo der geassocioerdon ten deel viel. Het blad schreef j Japan ls een der oorlogvoerenden en mag daarom verwacht worden alle hulp te verleenen, welke in baar ver mogen ligthaar scheepvaart is niet zoo absoluut noodig voor haar bestaan, waar slechts een deel der voedings middelen wordt ingevoerd, en zy is niet blootgesteld aan de bedreiging van eenlge vyandige mogendheid; toch is het scheepvaart-probleem zóó moeiiyk op te lossen gebleken, dat de onderhandelingen maanden lang aan den gang zyn en de geallieerden nog niet beschikken over detonnen- maat, wslke zy behoeven. Holland, aan den anderen kant, is een neutrale het hangt voor een groot deelzyner voeding af van den overzeebacdel de sympathie van wellicht 90 pet. zyner bevolking staat aan de zyde der Entente, maar Holland is bloot gesteld aan krachtigen druk van Buitschland, dat in staat is het steen kool te onthouden. Toch hebben Engeland en Amerika Holland kennis gegeven van hun voornemen om het probleem in hun voordeel op te lossen door beslaglegging op de geheela Hollandscbe tonnenmaat in de Engel- sche en Amerikaansche havens In dien dit onderscheid in behandeling te danken is aan het verschil in kracht tusschen beide staten, zou het bijna het militaristische argument recht vaardigen, dat er geen plaats is voor kleine naties." Een paar dagen later, toen de be doeling van het ultimatum duideiyk wae, schreef het blad De laatste beschikbare cijfers doen zien, dat Japan in hot bezit is van 1,826,000 ton scheepsruimte tegen Holland 1,491,000 ton. Deze cijfers zyn een tweetal j iren ouden in den sedert vorloopeu tyd heeft Holland minder schepen gebouwd dan Japan en meer verloren. Holland, zooals wy eerder opmerkten, hangt voor zyn voedselvoorziening veel meer af van scheepvaart daa Japanmaar terwyi de geallieerden vruchteloos met Japan onderhandelen over bet leenen van iets benoden de 600,000 ton scheepsruimte, spreken zy van opvorderlDg van 1,000,000 ton Neder landsche scheepsruimte. Terwyi offi cieel de onderhandelingen gaande waren over den verkoop aan Amerika van Japsnsche schepen, verzette de Japanscho regeering zich Z6er krach tig er teg9n, dat Japan's handelsvloot ook maar tydeiyk zou worden ver kleind, en nu de onderhandelingen 7.yn hervat met de scheepsbouwers, scbynt hetzeifde bezwaar te bestaan. Amerika verlangt de schepeD ln April en Japan wenscht zo niet voor Sjp- tember te leveren. Heel de moeilykheid ligt in het feit, dat de geallieerden de schepen spoedig wenschen. Hetis de behoefte aan de onmiddeiyke be schikking over schepen, welke de geallieerden dreef tot de arbitraire etappen, welke zy deden ten opzichte der Nederlandsche schepen. Zy zyn daarmede gevaariyk dicht gekomen by de leer van .uood breekt wet", Voor eon casuïst zou het een belangwekkend geval zyn na te gaan, in hoever Japan mede deaansprake ïykheid daarvoor draagt." Godsnktsokpii voor Frana Naorabout. Dan 29an Augustus a.s. zal bet honderd jaar geleden zy n dat de beken de Zeeuwsche zeeheld, Frans Naerebout, overleed. r heeft zich een commissie ge constitueerd, waarvan de heer J. Stam perius te Hilversum, voorzitter is, welke ter gelegenheid van zyn hon derdjarlgen gedenkdag van zijn ster ven, Krans Naerebout wileeren door te koester persooniyk gesn vyandige gevoslena tegen uw gewezen afge vaardigde, maar ik ben hst aan mtJn party verplicht mfl tegenover hem te utelleD. Boor zyn laag verraad van de Regeering ia deze verkiezing noodig. Door zjjn verraad zyt gy, de werkende stand, beroofd van een maatregel, die ongetwyfeld voor u als globaal lichaam van; onuitsprej keiyk voordeel zou zyn geweest." Deze verklaring werd van alle kanten met heftige kreten begroet. Toch kon Syivester doorgaan. Hy bleef nog eenigen tyd op 't zelfde aambeeld hameren, en toen hy zweeg, begon de menigte om stryd John's naam te roopeu. Syivester sprong van den wagen af en ging naast Lady Oora zitten, die dadtfyk een gesprek met hem begon. Het bleek duideiyk, dat zy wilden biyven om John's speech te hooren. John giog niet naar den wagen, maar sprak van nit zyn auto en reeds by de eerste woorden luis terde de menigte met aandachtige belangstelling. .Gy hebt gehoord welke reden myn tegenstander opgeeft voor zyn tegen woordigheid hier. Hy beschuldigt my ervan zyn party verraden te hebben. Gy hebt my afgevaardigd naar 't Parlement om uw belangen te ver dedigen en te bevorderen, en zoolang ik uw vertegenwoordiger ben, zal dat altyd myn streven biyven. De heer Syivester beweerde, dat ik ■lechti ln naam een lid was van dezelfde party als hy. Tot op zekere Vlisslcgen een gedenklseken voor hom op te richten. Uit een ons toegezonden circulaire biykt, dat vele vooraanstaande per sooniykneden in den lande hun in stemming met het voornemen vsn bovengenoemde commissie hebben betuigd. Geldeiyke bijdragen kunnen woidan gezonden aan dan heer J. S'ainperius, Middenweg 12, Hilversum. Hst gebruik van aardappalposdsr. Ia aansluiting op het bericht, wa*r in werd medegedeeld, dat de regeeriig groote hoeveelheden aardappelen van onzen oogst heeft aangekocht, met de bod03llng, deze te drogen en tot aardappelpooder te lat«n vorwerkep, waarvoor eenlge fabrieken in het Noorden des lands in aanmerking zouden komen, vernemen wy thans nader, dat deze fabrieken reeds goed deel» zlla aangewezen en dat de desbetreffende contracten reeds ge sloten zyn. Ia koortsachtige haast wordt gewerkt aan hot bouwen der ovepsde benoodigde machines wor den echter eerst ln het najaar ver wacht. Het besluit om aardappelmeel voor de broodbereidirg aan te wenden, ia genomen na het bezoek van de com missie, waarin om. de heeren A. Spanjaard, voorzitter van de com missie van advies van het graan- en aardappelenkantoor, en dr. Sjollema zitting haddeD, in Juni j.1. aan Duitschland gebracht, ten einde na te gaan 'op welke wyze Duitschland het broodvraagstuk oplost. Het valt alleen te betreuren, dat deze commissie nist veel vroeger het onderzoek heeft ingesteld. Dan waren wy nu klaar geweest. Thans moeten wij ons nog klaar maken. Intusschen, wy herhalen het, wordt er thans met groote voortvarendheid gewerkt, (Tel.) Inbraak. Betreffende de brutale inbraak by den juwelier Blom te Rotterdam, waarvan wy in ons vorig nummer reeds bet een en ander vermeldden, lozen wy nog in de ,N. Rott. Crt.": De juwelier G. Blom ontdekte Donderdagmorgen, dat er in zyn winkel aan de Zoetesteog waa inge broken. Er ia voor oen waarde van ongeveer f65,000 aan platina, bril janten, diamanten en gouden voor werpen gestolen. Vermoed wordt, dat de daders zich van de straatzyde met behulp van een ladder toegang tot de eerste verdieping hebben verscbaft en van daar in den winkel zyn afgedaald. Be heer Blom zelf slaapt op de tweede verdieping. In den winkel is het slot vaneen vitrine verbroken en zyn de ruiten uitgenomen door het verbreken van latten. Gestolen zyn 95 briljanten ringen, 20 briljanten brocbetten, 11 oud Hollandsche diamanten ringen, 6 gouden armbandhorloges, 2 platina armbandhorloge», 80 gouden en bril janten dasspelden, 12 diamanten ringen, 7 paai- groote briljanten knoppen, 145 gouden armbanden, 12 Waltham horloges, 48 gouden kettin gen, 3 gouden face h mainu, 12 gouden beurzen, 1 gladde gouden koker, 3 gouden armbanden met dito slang, 2 gouden horloges, 2 gouden ha'skettingen, 8 gouden broches, 4 briljanten armbanden, enz. Kort geleden ie ook getraebt by den heer Blom in te breken. Toen beproefde men dit van uit de Bodega la Confiance op de Korte Hoogstraat, waar de inbrekers zich vermoedeiyk lieten insluiten. Hun poging stuitte destyds af op de dikte vau den muur, dien zy hadden te doorbreken. Treurig. Woensdag zouden van gemeente wege 80C0 pakjes i kilo's cacao In het Waaggebouw t« Lelden op con levensmiddelenkaart worden verkocht tegen 85 cent per pak. Te vi*r uur in den morgen stonden reeds duizen den vrouwen en kinderen in een lange file op straat en voor het ge bouw, de stroom werd steeds grooter en men drong ?oo op, dat de verkoop moest worden stopgezet. Er werd zelf* met messen gevochten; en de politie moest van de gummistok ge bruik maken. Broodkaart. D; directeur van het lykïkanLor voor brood maakt bekend, dat de broodkaart van bet 59 «te 11,11 vak geldig is van 20 tot en met 26 dezer. van 21 tot 28 JULI. hoogte was dat beweren waar, maar het zal niet langer waar zyn. Gy in Mid Ham kent my, gy hebt my uw vertrouwen geschonken, en gy zult nooit gelooven, dat ik handel met zelfzuchtige bedoelingen. Ik wil u vragen my naar het Parlement te zenden als uw vertegenwoordiger niet gebonden door eenigen party band hoegenaamd." Hier zweeg John even, en gedurende eenlge oogenblikken hserschte er ademtoozs stilte. Maar met de han digheid en bekwaamheid van den geboren redenaar bad by al zyn hoorders Ingepakt. Hy had hen onder het magnetisme van zyn persooniyk- heid gebracht en wilde kreten van geestdrift volgden op bet eerste oogen bük van stilte. Strand keek evon □aar de andere auto en merkte, dat Lady Cora's gezicht niet langer bleek was en dat ook haar kalmte was verdwenen. Zy zeide haastig een paar zinnen tegon Sylvetter, die daarop den chauffeur een bevel gaf en hun auto verdween, den weg nemende rakelings langs John's auto. Syivester groette vriendelyk, maar Lady Cora keek strak voor zich uit en scheen niets te merken van do geestdriftige kreten, die voor Joh'n opgingen. Strand deed op dat oogenbük al zyn best om niet te denken aan het gedrag van de vrouw, die hy lief had by concentreerde zyn aandacht op zyn speech en ontvouwde met groote welsprekendheid zyn denk- beelden en plannen. Hy wist zyn houding op overtuigende wljzo uitte leggen en donderende toejuichingen volgden. Toen hy geélndigd had, be klom een der oudste aanwezigen, een man met spierwit haar, den wagen en stelde oen motie van vertrouwen voor, die met geostdrifttge kreten werd aangenomen. Ea zoo heescb John Strand de vlag der onafbank6iykbeid een stap, die voor zyn toekomst de ernstigate gevolgen kon hebben. Maar by had nog nooit zulk een zelfvertrouwen gevoeld als nu, en by vreesde de toekomst niet, zoolang by den moed bezat te bandeleirzooals zyn gewoten 't voorschreef. Hy paai zya plaats weer in en de auto begon zich langzaam ln be weging te zetten. Maar de mannen verdrongen er zich om been, om hem de hand te drukken en het duurde eenigen tyd, voor zy weg konden rydon. Tooazy de menschen massa achter zich hadden, keek hy Joyce aan. Haar oogen waren in stille bewondering op üom gevestigd. En waren dat tranon, die aan haar lange, donkere wimpers hingen? ,Nu begryn ik het," fluisterde zy. „Wat begryp je?" vroeg CobdeD. „O, zooveel dingen. Ea John dacht er in stilte over, wat zy toch zou bedoelen. HOOFDSTUK XVIII. Da couranten schreven lange arti kelen over het feit, dat er drie candl- daten voor de verkiezing in Mid-Ham Voorziet U bijtijds van plaatsbewijzen, dezen zijn dagelijks verkrijg baar bij de bakende adressen voor !0 et. en 26 ct. (gereserveerd). Abonnementen alle dag8n toegang gavanda tot het gereserveerds terrein Fl. 1.50. Programma's 20 et. PLAATSELIJK NIEUWS Butrljeing dir gvilachtnlaktin. De bestryding dor geslachtsziekten wordt ln don laatston tyd energiek ter hand genomon. Bekendmaken met de oorzakeu ervan is een der voornaamste wapenen in dezen stryd ten onrechte hebben zy hot epitheton „geholm", want juist de geheimhou ding vau deze ziekten baart zoo onnoemeiyk veel kwaad. Gelukkig komt er kentering iu dit opzicht en dringen ruimere opvattingen door. Tooneel en film z(jn reeds joorge- jaan om elk op hare wyze het pu- iliek inteüchtenthans komen do medici zelf met bevattelyke en popu laire lezingen. De officier van gezondheid, dr. Honcoop, heeft een drietal zulke lozingen aangekondigd, waarvan de eerute plaats had Donderdagavond in „TivoÜ". De toegang was gratis, en iceds lang vóór acht uur was de zaal stampvol, Vescheidenon stonden bui ten te wachten, doch konden geen toegang meer krygen. Er komen echter nog twee dezer lezingen, zoodat de velen, die thana niet meer toege laten werden, nog eene bourt kunnen krygen. Men had ons voor deze lezing uit- genoodigd, doch toen wy om acht uur kwamen iD de overvolle zaal, was de lezing al aangevacgeu. In de kleine zaal waren allerlei wasmodeüen en photografiiche opnamen tentoon gesteld, alsook statistieken en tabel len, doch er waa, In de korte pauze, geen by komen aan. Ook de tabellen, die op het doek werden vertoond, waren niet t.e lezen. Men zal een volgend maal goed doen vooraf dit materiaal ter bezichtiging te stellen. Dr. Honcoop deelde veel wetens waardigs mede over deze ziekten. Spr. vertoonde allereerst oen aantal statis tieken, aantoonende het gevaar voor de maatschappy van dit kwaad. Kinderloosheid van huweiyken is er vaak het gevolg van, of wel, zooals spr. Hot zien, een serie miskramen en miogoboorten, met idiotisme, moral insanity, e. d. Het bybelwoord „de zonden der va-leren worden bezocht in het. dorde ea vierde geslacht" is ongetwyfeld voor deze ziekte goschre- von, want geslachten en geslachten ondervinden nog de gevolgen ervan en voor den patiënt, zei ven eindigen ze meestal niet met den dood. Een en acder werd met statistieken on graphiache tabellen toigeücht. Ver schillende uitspraken van deskundigen kwamen bovendien spr. beweringen staven. Aan de hand van verschillende fraaie lantaarnplaten werden ons ziektegevallen vertoond; zeerduldeiyk was eene afbeelding met de syphili- tische zweren, het karakteristieke beeld der syphili»; ook de gumma syphilitica, die haar naam ontloent aan de gomachtige ettor, die zy af scheidt, alsmedo verschillende symp tomen op geslachte en andere dealen. Spr. behandelde thans op bevatte lijke wyze het verloop dezer ziokten. Op anatomische afbeeldingen wees hy ons waar hot druipergif zetelt, en vanwaar het zyn verwoestende werking begint. Het gevaar schuilt vooral ln de verwaarlcozlng der ge vallen, en de apr. ken er dan ook niet geroeg de aandacht op veatiger, dat men toch vooral geen valeche schaamte hobbe en onmlddeliyk een zaakkundige raadplege. Niet zelve kwakzal veren of geheimmiddelen ge bruiken, daardoor verknoeit men zön lichaam en vaak dat van anderen ook. Verwaarleoide druipers zyn do oorzaak van chronische blaasontste kingen, blindheid, impotentie, en by de vrouw voornameiyk van een ondra- gciyk lyden. Spr. liet ons zien boe door de misvorming der inwendige organen alle functies der vrouw, de men struatie, bet bareD, noódzakeiyk tot een dnldeloos lijden aanleiding mocton geven. Spoedige zaakkundige genees kundige behandeling kan echter al- geheele genezing geven. De ernstigste der geslachtsziekten Is wal de ayphlüs. Na tuberculose is zij de meest voorkomando ziekte, zy is echter erger dandetb.c. B» ziekte is zeer oud en komt al in de 15* eeuw voor. Is het by een druiper een plantje, dat het zl»kteverschynsel verwekt, by de ayphilis ie het «en dieriyk parasiet, uiterst klein, zelfs onder het microscoop tenanwemood zichtbaar. Het eerste stadium kun- meikt zich, behalve door een klein gezwel op de besmette plaats, door niets bizonders. Da patiënt voelt zich buitengewoon gezond; gevolg vau het zich teweerstellen van het lichaam, waardoor alle organen zich inspan nen. In dien stryd moaten de witte bloedlichaampjes het echter afleggeD, tegen de parasiet; woldra woekeit deze verder, en de ziokte komt in het tweede stadium (spr. spreekt natuuriyk over onbehandslde geval len). Bit tweede stadium is uiterst bssmetteiykde minste aanraking van den patiënt met anderen kan dis anderen besmetting veroorzaken. Er zyn voorbeelden van, dat tenge volge van een zoen, besmetting is ontstaan. Een en acder werd weder met lichtbeelden verduldeiykt. Tenslotte komt de ziekte in bet derde stadium. Ban krygt zy haar meest verwoestende werking; het besmettingsgevaar is dan echter niet meer zoo groot. Ofschoon de ziekte zelf niet direct doodeiyk is, gaan de patiënten dlkwyis te gronde aan ziekten tengevolge van sypblüs ont staan. Onbehandelde syphili» heeft byna altyd zenuwziekten tengevolge. Ba patiënt lydt aan ondrageiyke hoofdpynen, en het einde is vaak ruggecnergstering. Omtrent de therapie (geneeswyze) htefi men de laatste jaren prachtige resultaten behaald met de z.g. Was- serman'scbe reactie: een onderzoek van het bloed van den ïyder, dat afdoend het bestaan dor spircch&ete pallida (verwekker dor ziekte) aan toont. Het komt er nu op aan die spirochaete in het lichaam te dooden, en het is de verdienste van den Buitachen geleerde Ebrlich en diens assistent, de Japanner Hata, dat zy Iu hun606e scheikundige proefneming een arsenlcumverbinding wisten te krygen, die geen scbadeiyke neven werking heefr zooals kwik, dat voor dien algemeen aangewend werd. Ea met dit middel, salversan, of ook Ehrllch 606 genoemd, zya verwon der Mke resultaten bereikt. Zooals met alles heeft ook hier de vivisectie aan de geneeskunde onschat bare diensten beweren, en mon moge denken zooals men wil over het experlmenteeren op lovende dier- Ücbamen, een feit is, dat zonder die proeven men niet bereikt zcu hebben wat men thans bereikt hoeft. Spr. eindigde zyn boeiende eu leerrijke rede met eene opwekking Het biliijksf en meest geschikt adres. waren, en Strand's verklaring, dat hy vry wilde zyn van aüe party banden, trok sterk do aandacht. Maar den dag, nadat dezo verklaring ge publiceerd waa, ontving John bezoek van twee ledeo, die evenals by tot de „Labonr P*r!y" in 't Parlement hadden behoord, en die onder zyn invloed.waren gekomen. Zy dachten evenals by en da uitslag van het bezoek wa*, dat ook zy zich onaf- har koiyk verklaarden van elke party. John was zeer verheugd door dit biyk van vertrouwen in zyn politieke overtuiging en het gaf hem nieuwen moed voor den stryd in Mid Ham, die zeer boftig dreigde te worden. De premier bad zyn voornemen te kennen gegeven zelf te spreken om den hoor Syivester aan te bevelen, en het bleek duldeiyk, dat de Regoe- ring geen poging ocbeproefd zou laten om dien zetel te winnen. Ben dag, dat dit bekend werd, had John een invitatie voor aen diner by den heer Mason en de mllllonair tprak er hem dadelyk over. „Er is geen bitterder vyand dan een oud vriend. Waarom zie jo geen vergeiyk met Southwold te treffen? Hy zou je maar al te graag halfweg ts gemoet komen." „Ik zal nooit onder Southwold dienen," antwoordde John koel en vastberaden. „Ik was gisteren met hem ln ge zelschap en bt] sprak heel vriendelyk over je, toen ik vertelde, datje myn compagnon was geworden. Maar tus schen ons gezegd en gezwegen ben ik er heslemaal niet zeker van, dat dat nieuwtje hem genoegen deed, h:or." John wa» al met zyn nieuwe werk zaamheden begonnen, maar natuur iyk kon by er in die drnkke verkie zingsdagen slechts weinig tyd aan geven. Mason scheen echter volkomen tevreden met 't geen hy deed, en stond er op, dat John direct Haan tiflel «oordoel van hun compagnie schap zou hebben. „Je hebt geld noodig om den stryd te winnen. Als je de zaak goed on zet, dan moet je eenige leden iu 't nieuwe Parlement hebben een groot gotal is niet noodig - die je beschouwen als hun leider. Het koiot me zoo voor, dat geen enkele party een groote meerderheid zal hebben, en zoo zal je in een min of meer machthebbende positie komen." „Ik ben zelf nog niet gekozen," antwoordde John. „Pat maar op, dat u u niet over werkt, u ziet er zoo moe uit," zeide Sylvia op waarschuwenden toon. „Apropos, Lady Oora heaft mo vanmiddag eon visite gebracht," ver volgde Sylvia. „Haar oom had haar verteld, dat u Papa's compagnon was geworden en dat schoen haar erg te interesseoren." „Htel veel eer voor me! Maar ik weet elgeniyk niet of ik me wel onder de kennissen van Lady Cora kon rekenen. Zy negeerde me gisteren zeer in 't oog vallend." (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 1