HELDERSCHECOURANT OPENLUCHTFEESTEN BEZOEKT DE TERREIN BOLWEG. Vermogen). zie het programma. Hotel,,! ZONDAG a.s. TUIN-CONCERT No. 4963 DINSDAG 23 JULI 1918 46e JAARGANG Pltflewri C. PB BOBgJrM^tolden-Oplaafl|6800 ex. - Abonnementsprijs b In de stad tl.—per po«t «1^26, Buitenland <2.25. Lo»«» ex, 3 otnl. - Advwrtontlên per regel 10 ownt -+ 20 oorlog»toe«l»p. Op pagina 4 van dit blad Is opgenomen: 1. DE DISTRIBUTIE te Helder. h Callanteeog. Zijpe. Anna Piulowna. ii ii Tazal. 2. Smokkelen an Smokkalaars, 3. Feuilleton, enz. BINNENLAND. Rantsoanearlng van aulkar. Een half pond per week. Het Bureau voor Mededeeliugen inzake de Voednelvoorziening meldt Met ingang van 29 Juli a.a. zal aan rantsoeneerxng van auikar wordan ingevoerd. In verband daarmede wordt door den miniater van Landbouw, op grond van art. B der Dletributiewet 1916, van de winkaliara aan opgave gevorderd van de suiker die z(j op 27 Juli a.a. dea middags te 12 uur in voorraad hebben. Beze opgave moot gedaan wordan vóór 3 Auguatusa.a. Baarbij dienen ook opgenomen te worden de hoeveelheden waarvoor reeda beateibiljetton ztjn goedgekeurd, ook al zjjn die voorraden nog niet ontvangen. Be winkelier# zullen dan alleen opnieuw auiker kunnen bestellen, indien zy voor mlnatena 50 percent van hun voorraad suikerbon# hebben ingeleverd. Mocht een winkelier op bat oogen blik der vordering geen voorraad hebben, dan zal voor de eerste maal een bestelling kunnen worden goedgekeurd zonder inleve ring van bons. Een soortgelijke faci liteit wordt verleond aan winkeliers, die minder voorraad haddon dan hun normale omzet bedraagt. Uit het voorgaande blijkt reeds, dat de rantsoeneering zal geschieden op bons. Inderdaad ie deze wijze van verkrijgbaaratelling verplicht geeteld. Het rantaoen ie bepaald op 1/i K.G. (een half pond) per week per persoon. Pabrikanten van suikerhoudende goederen en ondernemer# van klein bedrijven, die «uiker verwerken, blijven mode gerantsoeneerd. Koffie. We krijgen weer koffie! Op bon no. 34 eener thee- en koffiekaart kan tueschsn 1 en 15 Aug. een h&lf ons koffie worden gebaald en tuscchen 16 en 31 Aug. op bon no. 36 een gelijke hoeveelheid. Mosttltn alt volkavoadaal. Do Bergen op-Zoomsche Bestuur- derabond heeft een adres aan B. ea W. verzonden, waarin wordt aangedron gen, om een proef te nemen met mosselen als volks voedsel. Koffie. Nader vernemen wi), dat aan boord van het in beslaggenomen stoomschip „Lombok" 19,375 balen koffie waren geladen. Be beschikbaar komende hoeveelheid koffie zal dan totaal 42.072 balen beloopen. N. Rott. Ct. 30.000 K.B. thee. Zooala wfj onlange berichten wat bij de firma Thuerö te Utrecht een voorraad thee van ruim 80.000 K.G. gekonetateerd. Be firma weigerde echter deze thee af te geven, omdat zij grootecdeele bestond uit dure soor ten (waaronder heole dure, want de firma heeft de koningin tot klant) en haar den gestelden maximumprijs veol tv laag was. Sindsdien 1# door de politie voor de magazijnen gepost. Thans beeft de minister Ingegrepen en op last van hem is de politie Vrijdag begonnen met inbeslagneming. De gaheele partij zal worden overge bracht naar het Blaauwhoedenveem te Amsterdam. Inbraik te RstUrdim. 9e agent van den stationsdienst der recherche te Rotterdam, C. Ka- pelse, zag Zaterdagmiddag te 8 uur aan het station der Eiectrische aan het Hofplein den pandhuishouder en juwelier L. Slier van den Schie- damschon dijk met uitpuilende zak ken in den trein etappen. Be agent stapte in denzelfden wagen waarop Slier deze aan den anderen kant ver liet. Na een korte achtervolging op het emplacement werd de vluchte ling gegrepen. Bi] zijn fouilleering aan het bureau Pauwensteeg werden op hem bevonden 135 riDgen, 94 armbanden, 5 gouden hangers, 2 sta ven colliers, 27 kettingen, 28 horlo gee, 31 brochettes, 2 beursjes, 6 si garettenkokers, 3 lorgnons, 3 stop knoppen, 1 sautoir, 1 trousseau, 18 dasspelden, 1 paar manchetknoppen en 1 poederdoos, al welke voorwer pen herkend z(jn ale afkometlg van den diefstal bij den juwelier Blom aan de Soeteneteeg, in den nacht van Woensdag op Bonderdag. Een aantal voorwerpen worden nog ver mist. Slier ie vroeger in dienst ge weest by een broeder "an den be stolene die een juwelierszaak aan de Hoogstraat heeft. Kaap werk. Politiehonden hebben Zaterdag te Schevenlngen knap werk geleverd. Op bet terrein van het station van de Eloctrische tram te Schevenlngen waren van een gedemonteerd tram rijtuig 34 koperen armleuningen ge stolen. Be politie, die van dezen diefstal in kennis gesteld werd, trok er met een paar politiehonden op uit. Be honden gingen van het terrein waar de diefstal was gepleegd over den straatweg de duinen in en wisten op een afstand van circa 1 K M. gaane de onder het zand in gordijntjes gewikkelde arm leuningen op te sporen. Be politie hield nu eon oogje in't zeil en slaagde er na eenigen tijd in drie personen, bekenden van de justitie, aan te houden, die op de plaats waar het gostoleno in de duinen begraven was geweest, kwamen, blijkbaar met de bedoeling den buit te halen. Vr«asal|]k ongeluk. Zaterdagmiddag 1 uur heeft op het Waiscnaarsche slag ter hoogto van poet 2100 eon ernstig ongeluk plaats gehad. Be houwitserafdeeling uit de Aloxanderkazerne te 'sGravenhage was daar bezig met schietoefeningen voor de commissie van proefnemin gen waarbij de milicien stukrfjder der veldartillerie uit de Aloxanderkazerne, Gerritsen, belast was met waarne mingen in deu waarnemingspost, terwijl nog eon tweodo militair ter asaiitentio bij hem aanwezig was. Er word geschoten mot 7 c.M. ka nonnen, waarvan een der granaten door de dekkingsplaat van den waar nemingspost heen is gegaan, met het noodlottig gevolg, dat de militair Gerritsen werd gotroffon. Onmiddel lijk werd door don anderen post de batterij telefonisch gewaarschuwd, maar deze loste nog een tweede schot ditmaal gelukkig zonder iets te raken. Het ongelukkig slachtoffer werd hierna uit de kuil gehaald en gaf spoedig den geest. Bij de oefeningen was geen geneeshoor aanwezig, zoo dat deze telefonisch uit Den Haag moest worden opgeroepen. Het lijk van het slachtoffer ia Zaterdagmid dag 4 uur pör auto naar het militair hospitaal vervoerd. Be militair, die zich met Gerritsen in de waarnemingskuil bevond ie met den scbrik vrijgekomen. PLAATSELIJK NIEUWS. Bezoek van H. M. de Koningin. H. M. zal Woensdagmorgen te 10.50 met een extra trein alhier arrivesren, waar z(j door den vice admiraal, den chef-staf zeemacht en den chef staf landmacht zal worden ontvangen. Na het verlaten van het station zal H. M. de Koningin inspectie houden over de troepen, die opgesteld z|jn vanaf het Stationsplein, lange den Parallelweg tot aan den Ruijghweg. Die troepen zijn geformeerd uit in fanterie, artillerie en genie. De ataf- muziek van de Marine staat op don rechtervleugel 'van den troep. Na afloop van den troepenschouw wordt gereden langs Parallelweg, Prins HendriklaaD, Postbrug, Kanaal- weg, Kruieweg, Weststraat, naar de Westpoort van de Marinewerf. Vanaf de Weetpoort staan aldaar aangetre den de bemanningen van de „Holland" (indien dat schip in het dok ligt) en van de „Van Speijk". By de West poort wordt H. M. ontvangen door den schout by nacht J. J, Rambonnet, die daarna plaats neemt in een der auto's. Na de voorstelling van de verschil lende officieren wordt door H. M. een inspectie gehouden en vervolgens ge reden naar de „Koningin Emma", waar eveneens staan aangetreden de bemanning van dat schip, en het per soneel van don onderzeedienst. Be tocht wordt vervolgd over het Ankerpark, Buitenhaven, lange de torpedobooten Daar de „Atjeh", en vervolgens naar de „Bellona". Het pereoneol van beide schepen etaat aangetreden ter zyde van bet echlp laDge den weg. Baarna wordt teruggereden langs de Marine kazerne, Marine-hospitaal, Kon. Instituut, het Wachtschip en de „Medusa". Be verschillende be manningen en pereoneelen der inrich tingen z(jn daar eveneens opgesteld. Be stafmuzfek van de Marine zal alsdan (aan boord van het Wachtschip) het Wiihelmus spelen. Luitenant tor zee Brouwer, van Hr. Me. „Medusa", wordt bij die ge legenbeid a&n H. M. de Koningin voorgesteld. Baarna wordt gereden of gewan deld naar het Havenhoofd, waar H. M. met gevolg zal embarkeeren aan boord van twee roeieloepen van de „Zee land", en vervolgens a&n boord van de ter reede liggende „Zeeland". Na inspectie van de bemanning van dat schip begeeft H. M. zich met gevolg naar de campagne, ten einde de roei- en zeileloepen van alle sche pen en inrichtingen te zien voorbij gaan, alsmede de zeiljachten. De sloepen zullen 15 minuten na het hyschen van den Kon. Standaard aan boord van de „Zeeland" de haven verlaten, rond de „Zeeland" roeien, die alsdan dicht onder de haven ge ankerd ligt, en vervolgens naar de haven terugkeeren. Be sloepen ver laten scheepagewyzo de haven. Te half twee embarkeert H. M. met gevolg weder van de „Zeeland" aan boord van de motorboot „Vlieg kamp I" voor het brengen van een bezoek aan het Vliegkamp aan de Hors. Na inspectie van het aldaar aanwezige personeel en bezichtiging der gebouwen zullen vermoedelijk eenige vliegdemonetratiea worden gehouden. Uiteriyk 5.45 keert H. M. aan boord van de „Vliegkamp I" naar de haven terug. Vermoedeiyk te 6.20 zal H. M. aan het Havenhoofd aan wal etappen, en vervolgens rydon lange Haven plein, Hoofdgracht, Kruieweg, Ka- naalweg, Postbrug, Prins Hendrik- laan naar het Station, om te 6 40 per extra trein naar den Haag te ver trekken. Bond voor Mlndor Merieepereoneel. Be Bond voor Minder Marineperso neel had Zaterdagavond een feeateiyke vergadering belegd tor gelegenheid van de opheffing van het verbod der organisatie. Als feestredenaar trad de heer F. W. N. Hugenholtz, lid der Tweede Kamer op. Nadat de Arbeiders Muziekvereni ging, en daarna der Zarg-vereeniging „Kunst aan 't Volk", onder leiding reep. van de heeren G. H. J. van den Bogaerde en C. W. Rusting, zich had doen hooren, werd de openingerede uitgesproken door den oud-voorzitter, KAARTEN verkrijgbaar aan de bekende adressen, en de loketten Polderweg. (Het batig saldo van deze feesten is bestemd voor het Plaatselijk Steuncomité on de Vereenlglng „Liefdadigheid naar den heer Smith. Deze herdacht de vele in dan laatofcen tydgevierdo feestelijkheden, verleden jaar het 20-jarig bestaan, waarvan het feest nog verach in ons geheugen ligt. Thans staan wij voor nog grootacher fsitzoo'n jubileum als bet 20 jarig bestaan kunnen we allemaal nog wel eens meemaken, maar het feeefivan thans niet. Bit heeft een gansch ander karakter. Als we de geschiedenis der ver- eeniging nagaan, dan treft ons ale eerste kenteeken daarvan het karak ter, niet van feest vereeniging, maar van een sfcrydorganisatie. De aan vankelijke naam „Eendracht maakt macht" drukte niet sterk genoeg uit het karakter, en reeda spoedig werd de naam veranderd in Matrozenbond. Het was toen, dat al aanstonds vele hoogere autoriteiten zich van ons afkeerden, en wae het niet Minister Ellie, die verklaarde niet aan hst bewind to zullen zyn gekomen ale het niet wae om dan Bond eronder te werken? En ziet, we hebben al onzen 7an of 8itst minieter versleten, en de Bond is er nog aityd! In 1903 begonnen de vervolgingen van den Bond. Hoofdbestuursleden weiden op straat gesmeten, „Het Anker" word verboden, wel werd een ander orgaan opgericht, maar dat had slechte een andere titel, wae overigens betzelfde blad, en viel ook onder het verbod. Onder minister Cohan Stuart werd het wat rustiger, ook onder Wentholt, tot men dezen laatste op een zeker oogenblik in- fluioterde, dat hij een wat krachtiger houding tegenover de paesagiersrege- ling moest Innemen. Toen echoot hy weer flink uit z|jn slof. We herinneren ons allemaal wel hoe wo in Indiö in 't geheim moesten vergaderen, boven in een klapperboom vaak in het stik duister. Een scherper strijd werd gevoerd togen de autoriteiten en door de opheffing van het passagiers verbod werd het oude recht hersteld. Toen kwam min. Rambonnet. Februari 1914 kwam de verbodsorder, en de miniater trof daarmede den Bond in zijn hartader. Dauk echter zfi de t&ktiek van het Hoofdbestuur zfin wy intact gebleven, pasten ona aan den abnormaleu toestand aan, en, toen het. te erg werd, riepen wy de hulp in van het N.V.V. Dit laatste waarschuwde toon den Min. niet op dezon we* verder te *aan, daar de ganscha Kamerfractie achter ons stond. Toen bedaeht de Min. zich of hy wel op den goeden weg was, en toen de heer Hugeuholtz hem eens onderhanden nam, heeft do min. dit ingezien. Spr. gaat de verdere, bij den lezer wel bekende geschiedenis van de onderhandelingen na, die tenslotte door de opheffing van de verbodaorder zyn gevolgd, on heet de aanwezige fesstgenooten welkom. Van verschillende corporaties z\jn bloemstukken gekomen; van de af- deelingen der a.d.a.p., van den H.B.S., de Muziekvereniging. Van den H.B.B. tevens een schriftelijke gelukwensch. Verder waren nog vertegenwoordigd de organisaties van onderofficieren- en korporaalebond, die tevens door spr. welkom werden geheetwx. Nadat de zang vereeniging het prach tige „Aan de stryders" had ten ge- gehooro gebracht, betrad de spr. van don avond, de heer F. W. N. Hu- gon'aoliz, het podium. Be B.v.M.M.P. heeft op 2ijn moeieiyken levensweg opnieuw een myipaal bereikt, zoo zeide spr., en als een reiziger, die eon langen, etoecachtigen weg heeft afgelegd, en van tijd tot tijd eens even omkykt, zoo werpen ook wy een terugblik om te zien hoe wy verder moeten. Als er ooit reden geweest ie om biy te zyD.ishetwel vanavond. Een stuk levenswerk im mers is volbracht, de vervolgingen zyn voorby, en een periode van rustig werken tot heil van den Bond ie aangebroken. Bo Bond heaft een moeieiyke taak gehad hy heeft moe ten worstelen met zQn werkgever om zyn bestaan, en dat de werkgever bier de Nederlandsche etaat was, maakte die worsteling niet gemak- keiyker. Iedere minister tocb be steedde de miilioenen, die hem jaar lijks in den schoot weiden geworpen, grootendeele voor het doode mate riaal, ale or dan nog wat overbleef, kreeg het le vende wat. Allee wat dienen moest om de loonen op te voeren, ontmoette dus mosiiykhedon. Ook ten opzichte van eigen leden ondervond de Bond moeiiykheden het bleef een toer om den menschen organisatie te leeren, en alseindeUjk dat gevoel van sufheid en het baat toch niet weggenomen wae, kwam de grootere moeioiykheidboe de organi satie in het rechte spoor te leiden. Jonge menschen, die nog niet veel van het loven weten, verwachten wonderen van zoo'n organisatie. Zy houden geen rekening met den lang- zamen groei eener maatscbappy, en willen er maar liefst op inhakken. Nu kwam er hier nog by het feit, dat de Bond een militaire organisatie wa», die stond tegenover verouderde ideeön, die geen inmenging van anders meeningen duldden. Thans ie dit allee achter den rag. We staan voor een mijlpaal. Spr. peraooniyk heeft altijd het gevoel gehad elke 4 jaar voor zoo'n mijlpaal te etaan. Bij elke mimaters-wissaling was er een myipaal in de geschiede nis van den Bond, eu het eenige wat ona dan interesseerde was de vraag: op welke wqze zullen ze ons nu ver volgen? Bit alles is nu uit; niet echter de moeiiykheden en den stryd. Wat ie nu bereikt? Bat de verbods order is ingetrokken onder voorwaarde, dat de Bond geen actie mag voeren aan boord. Zoo kan men de zaak stellen van den kleinen kant. Want er ie cok nog eeu andere kant aan de kwestie. Min. Rambonnet deed in 1914 een bewuete poging om den Bond to nekken. H6t verenigings recht in de Grondwet staat niet toe den Bond als zoodanig te verbieden. Hoofdbesturon werden ontslagen, in de hoop, dat de Bond tenslotte geen menschen meer zoude vinden voor deze functies. Be redacteur van „Het Anker" werd vervolgd, de leden van den Bond gestraft op allerlei wyzen Sosrabaja's Marinegabouw werd in zyn flnantieol herdaan bedreigd met allerlei kleine middelen. Niets heeft gebaat, de ministers EUii, Cohen Stuart, Wentholt gingen heen. Als ik deze heeren den hoer Cohen Stuart komt spr. nog wel eens tegen en deze kykt hem nog altyd zier boosaardig aan ontmoet, denk ik nog steeds aan myne voorspelling de Bond zal nog altyd bestaan ale gy al jaren larig In uw polltioke graf ligt. En Wentholt, Jan Kanon, thans een oud mannetje, bang niet meer te worden gegroetj ook by heeft afgedaan In de politiek en bier staat de burcht van den Bond v. M. M. P. ongedeerd. En Rambonnet. Hy heeft zelf moord gepleegd, niet echter zonder zfin maatregel van 4 jaar geleden ongedaan to hebben gemaakt. Z(Jn oplossing was het ei van Columbus, waar lange jaren naar gezocht is. Bon Bond verbieden ging niet, hera fnuiken evenmin. Rambonnet zeide toen: dat de Bond leve, maar aan boord ben ik baas «aldaar duld ik hom niet. Bit was eeno poging tot sluipmoord, uiet een poglog om den Bond in openlyken strijd te nekken. Ba poging mislukte, en de minister heaft zelf zijn maatregel moeten opheffen, daardoor erkennend, dat het niet mogeiyk wae den Bond te dooden. Spr. behandelt thane de kwietie met de Indische afdieüng. Be oorlog heift de geesten gerevolutioneerd. Tot zelfs ouderen onder ons zyn uit het lood geslagen, wat wonder, dat minder evenwichtige naturen geheel de kluts kwytgeraakt zyn. Het in stituut Kort Dienstverband werd ge schapen, hetgeen jongelui iu Indiö bracht, en waardoor de revolutionaire actie van een Sneevliet, Baars en Brandsteder een voedingsbodem vond. Ia dien strijd tegen Brandsteder c.e. ie Miehele vaak gehoond, en voor verrader e. d. uitgemaakt. Men deed het voorkomen alsof tusechen Miehele en Brandsteder een soort persooniyke naijver bestond. Spr. kreeg echter den indruk, dat het meer was droef heid van Miehele en ergernia, dat da mooie organisatie in Indiö op deze wfize vernield werd. Spr. begeeft zich nu in eens uiteenzetting van het verschil in taktiek tusechen s.d.p. en s.d.a.p. Be eerste wil „alles of niets", en denkt daardoor ineens haar doel te kunnen beroiken, nl. langs den weg der revolutie, terwijl do s.d.a.p. door Invoering van gtleldelyke hervor mingen langzaam, by stukjes en beetjes, do macht tracht te veroveren, die zy voor de doorvoering harer denkbeelden noodig heeft. By de s.d.p. ia de beweging allee, bet doel niets, z(j wil slechte gieting brengen in de hoop daardoor eene revolutie te ver wekken. Smith zal ih Iodlö een zware taak hebben, want de gedelegeerden, die af en toe naar Holland komen, mogen gauw genoeg bekeerd zijn, mot de kern, die in Indiö zetelt, zal dat niet het geval zyn. Hot zal daar een zware vechtparty worden, en eerst na jaron zal de overwinning worden behaald. Laat Smith echter overtuigd zijD, dat hij in Indiö pionierswerk gaat verrichten, ge steund door onze sympathie. Spr. gaat na waarvoor thans in den Bond weder moet worden go- streden. Want al hebben wy de erkenning als organisatie, daarmede is onze stryd niet afgeloopon. Be Bond ie echter erkend, dat is de hoofdzaak, on ie zelfs uitgsnoodigd om zitting te nemen in de Staats commisBie voor de ealariaregellng. Welk «on pracht gelegenheid hieruit munt te slaan met wat viymtcherpe artikelen. Wy hebben ons daarvan echter gespeend, het best was al het voorafgegano mtt den mantel der liefde te bedekkvn. Het zal by deze erkenning niet biyven: hoe langer hoe meer contact zal er komen tusschen ons en de autoriteiten, in hek belang van den Bond. En by raadpleging onderling wordt veel strijd voorkomen, waarvan het personeel op de vloot profiteert. Hoe zal het voortaan gaan? We weten het niet, we weten niet of »r een rechtech of een linksch kabicet zal komen, lat de maatregel echter door eenige regeering van rechte of links weer ongedaan zal worden ge maakt, ie niet. waarschynlijk. Laat men ook de order van den opperbe velhebber, waarin „het Ankei" vor- bodeu wordt, niet al to somber inzien, 't Is vermoedeiyk slechts een onhan- handige manoeuvre, „Het Anker" •tond nog op bet lijntje van verboden bladen. Hoe zal Braudsteder echter tegenover dien maatregel staanbet „Anker", hot blad door Rambonnet geredigeerd immers, thans op den index staande 1 Misschien, dat de Indiecbe leden ev zich allen op aboa neeren. Als Cohjn minister van Marine wordt, zal dat in do verhoudingen wel geen verandering brengen. Coiyn ie een schrander man, dio rekening houdt met de bestaande toestanden. Wo moeten blij ven waken voor onze belangen, er moet persoonlijk contact komen tueschen het vlootpersoneel en de volksvertegenwoordiging. Ook de rechtspositie moet worden ver zorgd, in utraf- on tuchtrecht moeten allerlei maatregelen worden Ingevoerd opdat niet meer de straffen afhangen van één enkel persoon. Voorwaarde- ïyke veroordeollng, afechaffing van de provooetstraf, dat zyn onze desi derata. Om die te bereiken, moet de vak actie samengaan met de politieke. Spr. wekte daartoe op in een warm pleidooi, waarin by er op wees, dat do Bond naast zyn administrateur Miehele heeft te staan in diens stryd en hem heeft te steuneD. In een geestdriftig en lang aange houden applaus bewees de vergadering dat zy het met de laatste woorden van spr. eens was. Onmlddeiyk hierna betrad de heer Michels bet podium ora in eenige goedgekozen woorden te herdenken hetgeen de s.d. fractie in en bulten de Kamer voor den B.v.M.M.P. heeft gedaan. Het H.B. wilde een biyk van erkentelykheid aau den onvermoeiden voorvechter van den Bond, den beer Hugenholtz, aanbieden, en had hiervoor doen ver vaardigen een prachtige oorkonde, door den kunstenaar uit de arbeiders- wereld, den beer Hahn, welke oor konde, gevat in een keurige lijst, onder geestdriftige toejuichingenden heer Hugenholtz werd aangeboden. Deze bedankte, zichtbaar getroffen door dit bewye van erkentelykheid, in eenige gloedvolle bewoordingen voor dit bewye van kameraadschap sympathie. De reet van het programma was aan de feestviering gewijd; na de pauze werd een biyspellelje vertoond, terwyi het programma werd afge wisseld door muziek en zang. Leger dee Helle. Het is nu ongeveer een maand geleden, dat wy in ons blad melding maakten van den Veertiendaagechen Veldtocht van het Leger des Helle te dezor plaatse, welks Veldtocht, naar wy vernemen, den Heilsoldaten schitterende overwinningen hevft ge bracht. Groote scharen woonden de samenkomsten, vooral des Zondags avonds, byzoo groot zelfs was de toeloop, dat éóa Zondagavond de zaal te klein wae om de menigte te bevatten. BlDnen eenige dagen zal nu weder vanwege het Leger .dee Heila een byzondere campagne plaats hebben in deze stad. Bitmaal zal deze reeks samen komsten, welke zullen plaats hebben .Zaterdagavond 3 Aug. en Zondag'4 Aug. a.e., geleld worden door deu Chef Secretaris van het Leger des Heile in Nederland, den kolonel J. S. P. Ranch. Be Kolonel zal worden bygestaan door Brigadier P. H. Schuurman, den commandant van de Noord-Holland- Divisie, verschillende Staf- en Veld- officieren en de Kadetten van de Nationale Kweekscholen te Amster dam. De samenkomsten des Zaterdage en 'e Zondagsavonds, welke zulleu aanvangen ten 7$ ure, worden ge houden in het ruime gebouw van de „Evangelisatie" in de Palmstraat; de samenkomst d«e Zondagsmorgens ten 10 ure vindt plaste in de zaal van het Heilsleger, Spoorgracht SS, terwyi Zondagsmiddags ten 8} ure een groote Openlucht-meeting op de Vlschmarkt wordt gehouden. Do byeenkomst dee Zaterdagsavonds zal het karakter dragen van een Zanguitvoering, en zullen alsdan het Kadetten Zangkoor en de Heldereche Zacgbrlgade zingen. Het Conoours. Somber en onheilspellend zag de lucht er, op dezen Zondagmorgen uit, en menigeen, die zyce moeite en tya besteed bad aan de organisatie der thans aangevangen feestelijkheden, keek bsdenkeiyk naar de zwaar be wolkto lucht, zuchtende: hoo moet dat afloopen? Maar 't is ren eigen aardige zomer, die van 1918, en we hebben al mc-er zulke rare dagen gehad, die per saldo, nog zoo slecht niet waren, en zoo bond men zich dan ook maar een riem onder 't hart, in de hoop dat het nog al mee zou vallen. En, 't weer le, nu w|J ditechryven, dan ook nogal meegevalleneen sterke westenwind hield het droog en af en toe keek de zon eene door de wolken. Om 12.45 zonden de deelnemende vereenigingen meekomen met den tieln. Bat wae zoo'n beetje bet bogln van de feesten. Wat wonder dan, dat er op bet Stationsplein een groote menechenmassa stond om deze ont vangst en den daarop volgenden marscbwedatiyd mee te maken. Ea dat op bet station aelveallecfficieele personen aanwezig waren (voor zoo ver niet lu „Bsllevue") om de gasten te ontvangen. Van verschillende ingeschreven t ereenlgiDgen wae bericht gekomen, dat ze niet op dit concours zouden uitkomen, en daarenboven bleven er nog meerdere thuis, zoodat er 6 aan den marschwedatryd en 12 aan het concours meededen. Wellicht ook was de dreigende regenlucht er de oorzaak tan voor een deel. Op bet perron b&dden de commie- earlseen van begeleiding zich opgt- schaard, elk met bet bordje waarop de naam vaa de vereeniging met welker ontvangst zy waren belast. Zoodat, toen de trein aankwam, ledore vereeniging aanstonds wiet waar zy zich moest opstellen. In Bellevue zou het offlcieele gedeelte plaats hebbeD, en de besturen en directeuren begaven zich dan ook allereerst daarheen. Aldaar werden ze opge waoht door het eore comité, t. w. de heeren W. Houwing, Burgemeester van don Helder, G. de Ven, wethouder, Voorzitter van het Plaateeiyk Steun comité, E. Berdenis van Berlekom, luit.-kol., plaats. Commandant en E. P. Westerveld, Directeur van 'e Ryks werf, alsmede tal van andere dames en heeren, waaronder do Voorzitter van den Provincialen Bond, de heer J. J. Volt van Hoorn. Namens het gemeentebestuur wer den alle vereenigingen welkom ge heeten door den Burgemeester, die zyne voldoening uitdrukte over de opkomst. Jammer genoeg werkte het weer niet erg mede, zoo zeide Z.Ed. Achtbare. Be heer Biersteker, ale voorzitter van „Helder's Belang", nam nu het woord om namone do feestcommissie het welkom toe te roepen aan allen, die van zelfs ver afgelegen plaatsen gekomen. Wat Helder'e Belang genoopt heeft zyao medowerklog te verleenen voor dit concours, le aller eerst het feit, dat hier de gelegen heid zich aanbood onze plaats meer naar buiten bekend te maken, de gelegenheid om het echoone, dat wy hier hebben, eene te laten zien. Men spreekt wel van: den Helder ie.een gat, waar totaal geen natuurschoon ie, en 'tis waar, wy kunnen niet bogen op schaduwryk geboomte, en zoo. Maar wy hebbon hier toch de zes in al de verscheidenheid harer golven, en ia dat niet iets wat den vreemdeling aantrekt? Onze hoop in deze zal dan ook zyn, dat u perslot van rekening den Helder zal biyken mte te vallen. Een tweede reden waarom wy ods beschikbaar gestold hebben, ie, dat wy met de eameneteliing van het programma iets andere beoogden te dienen. Be opbrengst der feestweek nl; ie bestemd voor het Steuncomité en Liefdadigheid naar Vermogen. Men heeft wel eene gezegd: ie het nu een tyd om feest te vieren, nu rondom ons nog dio schrlkkeiyke oorlog woedt Er ie iets waars In deze opmerkingwe hebben thans andere dingen aan het hoofd, maar toch is het noodig de opgewektheid erin te houden, en dit kon geschieden m«t tevens daaraan te verbinden op deze manier gelden te krygen voor ondersteuning. Bit heeft ons mede genoopt deze uitnoodlging to accep teeren. Nogmaals, aldus eindigde spr., heet ik u welkom, en moge de feestweek slagen, en in aangename herinnering blijven by leder 1 Hierop volgden luide hoera'e en daarna werd de eerewyn rondgediend. De Bondsvoorzitter, de heer J. J. Velt (Hoorn) nam vervolgens het woord om te herdenken het feit cat hy de eer genoot de nieuwe, derde eerle concoursen te openen. Met een enkel woord herdacht spr. zyn voorgangers, die naar hun beate krachten voor den Bond gewerkt hebben en bet doel ervanveredeling en opvoeriDg van de dilettanten mu ziek, steeds voor oogen bielden. Spr. noemt enkele namen van voorzitters, die korter of langer tyd de functie hebben vervuld. Geleidelijk zyn de banden tuereben hen en den Bond losser geworden, slechts één maakte hierop eeDo uitzondering, en het ia onze e ere-voorzitter, de beer Haye, wien wy ale zoodanig her denken. Jarenlang heeft by voor den Bond geyverd, toen hy benoemd werd tot adviseur. Moge hy nog jarenlang ale steun voor onzen Bond behouden biyven, en een vriend voor ona allen 1 Spr. richt zich nu tot de aanwezige autoriteiten, juryleden e.d. en heet hen namens het Hoofdbestuur welkom. Hun tegenwoordigheid wordt op boo- gen prijs gesteld. Bank aan do leden van het eere comité, die door hun medewerking het aan Holder'e Belang mogeiyk hebben gemaakt dit bonds- concoura in te richten op een wijze, die boven allen lef verheven ls. U en de heeren Esselman en laFonteyne dank voor den verrichten arbsid. Waar in de ganeche wereld schier een ongekend hevige strijd woedt, gaan wy ona opmaken in een vreed- zamen kamp. Hoewel natuurlijk iedereen zyu best zal doen, kan niet ieder tevreden worden gesteld. Laten zy, die niet bereiken hetgeen ze te bereiken dacbten, niet ontmoedigd worden, maar bet volgend jaar op nieuw uitkomen. En moge voor ben, die wél een prys bsmaebtigen bet ■cboone woord Excelsior! gelden: etreven naar hooger. Spr. verklaart thans het 81e con cours voor geopend. Als voorzitter van het plaateeiyk steuncomité neemt de beer G. de Yen thane het woord om te verklaren, dat by gaarne zitting nam in de eere- commissie, omdat het Steuncomité versterking van middelen noodig heeft. Ook als lid van het Bag. Bestuur apprecieert spr. het initiatief om bier het concours te houden, omdat daar door dsn Helder wat naar buiten bekend wordt. Wy stellen het op prys dat hier zoovele vreemdelingen komen, die met onze plaats kunnen keanls maken. Spr. wecccht Helder's Belang geluk met het behaalde succee en hoopt dat bet dankbaar op dit feest terug mag zien. Nament bet Stedelijk Muziekcorps dankt de heer Esselman voor dege- iproken woorden, waarna de heer Biersteker nogmaals dank brengt de medewerkenden. Be offlcieele receptie was hiermede geëindigd on de marschwedstryd ving aan. Be deelnemende corpsen hadden bl] gunstig wader van 8.30 tot 10.30 uur. zich bereids tegenover de goederen loods opgestold en toen het gezel schap uit „Bellevue" zich by hen aansloot, ving de uitvoering aan van den gezameniykon m&ricb, onder leiding van den heer Jb. ter Hall. Een geweldig geluid kwam uit al deze instrumenten, en „LeObef de Corps" van Bury liep prachtig van stapel. Geheel do omgeving van Stations plein en Prins Hendrlklaan was uitstekend door de politie afgezet. Achtereenvolgens marcheerden de medodingende vereenigingen op en de jury, bestaande uit de heeren A. L. flazebroek, luit. dir. Kon. Marine kapel, Jan Morke, dir. Stedeiyk Muziek corps Middelburg en H. A. Maas, directeur Stedeiyk Muziekcorps Alk maar, posteerde zich in de laan, om haar taak aau te vangen. In den officieelen feestgids vindt men uitvoe rig omschreven hoe do jury by de beoordeeling te werk ging; wy kunnen ons ontslagen achten daarvan hier melding te maken, 't Wae een aardig gezicht al die vereenigingen van de 8 deden er 6 mee te zien afmarcheeren en onder alle maakte onze plaatsgenooto „Wic- nubat" bet meeat schitterend figuur. Allee ging uitstekend en in goede ordehet publiek drong niet hinderiyk op, maar handhaafde streng de at scheiding. Be 3e afdoellngen, die het eerat op bet concours moesten spelen, marcheerden d&deiyk naar het feest terrein de andere maakten eerat een rondgang door de atad. Te 1 uur ving het concours aan. Op hit fmttirriia. Er stond een complete storm op den weg naar bet feeatterrein, toen wy na afloop van het eerste deel van het programma ona daarheen begaven. Een sterke westenwind, die het zand in de oogen joeg en die oorzaak was, dat de feestgangers slechte met in spanning vooruit konden komen. Voor de vele vlaggen, die wapper den, wae het ideaal weer; een vlag die elap neerhangt le als oen bloem zonder geur, ale de hemel zonder sterren, als de zon achter een wolk. Maar naar die ééne hemelbooge paal, waaraan zoo wyd uit de driekleur wapperde, keken velen mot angst en vrees*. Zou by bet houden 't Zag er met dat al recht feeste- ïyk uit op het groote terrein. Be controle was uitstekend in orde; viermaal mtesten wy ons perebewys vertoonen alvorens wij den ingang gepasseerd waren. Links van ons was de kermis opgesteldde carouteel vau Wolf, het luchtvermaak, de ro delbaan, allemaal oude bekenden van de jaren vóór den oorlog, toen er nog kermissen waren En langs afgezette paden kan men van alle kanten op het terrein. Be halve de vermakelijkheden waren er nog ververechlngstenten, en verschil lende gebouwtjes voor bestuur e.d. Aan den overkant de tribunes voor de deelnemende corpsen, de jury en een tent voor de besturen en regel n;s commissie. Twee padvinders tenten waren stevig gespannen aan boide zijden van bet terrein eu gladdo jongensiyven kropen er iu en uit. Ook het Roode Kruis outbrak niet. Water wordt geleverd door een speciale bulslelding, die over de wei landen ligt; voor vsrlicbting zorgen do verschillende dynamo's op het teireln. Be bestuuratent is zelfs tele fonisch aangesloten. Over het verloop van het concoura zullen wy maar siste vertellen. Baar- over zou een aparto krant z|jn te vullen, wilde men alle tmproales verwerken. Er was verscheidenheid in de nummors, zoodat men zich geen oogenblUc behoefde te vervelen en een en ander llsp vlot van stapel. Met het oog op het vertrek van den trein, liet men de vereenigingen van buiten eerat afwerkon, waarna de voorloopige uitslag bekend werd gemaakt. Daarna kwam onze Hel dereche WlDnubat aan de beurt, en dat zy weder niet de minste wae, getuige bet feit, dat zy ook hier, in de le afdeellhg fanfare, een eereten prys wegenoepte, hetgeen met ent housiasme werd ontvangen. Te 6 uur wae de de uitslag bekend. Beze luidt ale volgt Marschwedstryd leprys.Winnubet" (den Helder) met 72 punten2e Waterland'e Far farecorps" (Buik sloot, Nieuwendam) 68 p., 8e „Con- cordla" (Ooetzaan) 60 p. Concours 8a &fd. Fanfare le prya „Concordla" (Ooetzaan) 61 punten, 2e prys „Exce'aior" (Beemeter) 50J p„ 8e prys .Eensgezindheid" (Hout rijk en Polacen) 43 p. 2e afd. Fanfare, le prys „One Ge noegen" (Schelllngwoude;, 39p., 2e prys „Prineoe Jullana" (Purmerland) 64J p., 8a prye „Veni vldi vici" (Ooetzaan) SI'/* p., „Excelsior '(Ooet zaan) 48 p., „Kunt na arbeid", (Wyde Wormer) 62 p. le afd. Fanfare, le piysWinnubit" (Helder) 70J p. en „Onderling Ge noegen" (Krommenie) 69p., 2e prya „Eensgezindheid" (Wormer) 63 p. Afd. Uitmuntendheid, le prya Waterlanu's Fanfarecorps" (Buik sloot-Nieuwendam) 80 p. Verder waren vfjf extra p:yzen beschikbaar gesteld. Twee bier van werden heden geschonkende drie andere zyn voor de volgende week bestemd. Beze extra-pryzen werden toegekend aan „Ooncordia" (Ooetzaan), de le, en „Waterland's Fanfarecorps" (Buiksloot Nieuwendam); de 2e. wiseelprijB, beetemd voor de

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 1