HELDERSCHE COURANT Mo. 9008 DINSDAG 5 NOVEMBER 1918 49o JAARGANG Uitgever: C. Pg aOER Jr., Helder. Oplaag 7000 ex. AbonnementsprijsIn de stad f 1.10, per post f 1.35, Buitenland f 2.35. Losse ex. 3 cent Advertentlên per regel 15 cent. Op i pagans 4^vpn dit bind is opgenomen i 1. 0E DISTRIBUTIE ia Hsldsr. Taifl. ii .i ii WlaiJngtn. Anna PaulawRa. zyp*. Os strijd aan hst Wsstsi Ijk front, De N. Rott. Crt. wijst op de moei- lijke positie der Duitschei* in de streek vau de Maas, waar de A-me-, rikanen, bijgestaan door de Fransehen, op hun; linkervleugel, een geweldigen en voor het lieele Duitsche front buitengewoon gevaarlijken aanval zijn begonnen. De Franschen tornen van links tegen de boschrijke uitloopers van de Argonnen op, de Amerikanen trachten rechts daarvan naar het Noorden veld te wiDnen. Uit den aard der zaak is de tegenstand van de Duitschers in deze streek bizonder hardnekkig. Reeds hadden zij er troe pen opgehoopt, zooveel zij konden. Thans naar de Amerikanen be richten werpen zij van alle kan ten bijeengeschraapte reserves in het Yuur, om te houden, wat er te houden valt. In geen geval zal het dus voor de geallieerden in dit gebied een ge makkelijke strijd zijn, en daarom mag de vooruitgang der Amerikanen, al bedraagt hij nog niet meer dan een anderhalf uur loopens, aanzienlijk worden genoemd. Indien de Duitsche stellingen ten Noorden Yan de Ar gonnen worden omgetrokken, en daar is wel kans op dan moeten zij inde streek,, die tot het,eind toe de spil van huniterugtochtsbewegiugen moet blijven terug, en geen klein beetje. Zij zullen onder den druk van de vijandelijke strijdkrachten moeten af- deiilzen tot aan de Maas in de streek van Mézières, en dat beduidt, dat zij op de rest van het front over zijn geheele lengte, eenige étappes van hun beraamde ontruiming zullen moeten overslaan, althans in buiten gemeen snel tempo op elkander laten volgen, tot dataij\van Zuid tot Noord op de Maaslinie staan. Daarom is het bericht van eenterugtocht over het kanaal van Terneuzeu in de richting van Autwerpen zoo belangwekkend. Dit .toch .kan het gevolg daarvan zijn, dat de Dnitaehers inzien, dat zij het aan ideiMaas op den duur niet zullen kunnen houden. V» hut WMtelIJk fuut. Valer,ciionss biitt. Londen, 2 November. De strijd van gisteren ten Zuiden-van Valenciennes was zeer hevig en duurde tot heden ochtend voort. Op een front van 6 mylen zyn talrijke vijanden gedood, verscheidene vijandelijke tegenaanvallen afgeslagen en 4000 gevangenen gemaakt. Meer naar het Noorden is het Canadeesche legerkorps onder gene raal Currie, na een hevig gevecht, in de buitenwijken van Valenciennes, door de stad getrokken, die nu geheel In ons bezit is. Londen, 3 November, 's morgens. Gisteravond werd de staalfabriek ten Zuid-Oosten yan Valenciennes, welke de vijand in den loop van den-dag zeer hardnekkig verdedigd had, door onze troepen genomen. Onze linie werd over een afstand van anderhalven mijl ten Oosten van de stad vooruitgebracht en de ver overing van het dorp St. Saulde werd voltooid. Als gevolg van twee dagen strijden aan dit front hebben wij 5000 ge vangenen gemaakt en 4 kanonnen en enkele tanks veroverd. Afgezien van plaatselijke gevechten en patrouille-actie bij nacht,-valt er niets van hetBritsche front te melden. Vorderingin tuiiohon de Argonnen en do Mooi. Parijs, 2 Nov. 'sAv. De. krachtige aanvallen, gisteren en hedenochtend door het 4e leger aan het Aisne-front ondernomen en de geslaagde aan vallen der Amerikanen tusschen de Argonnen en de Maas hebben de Duitschers tot den terugtocht door het Argonnewoud gedwongen. DeFransche troepen,diode Duitsche achterhoede, welke door een schit terenden tegenstand dén opmarsch tracht te vertragen, terugdrijven, hebben belangrijke vorderingen maakt op bet geheele aanvalsfront. Op den linkervleugel hebben de Franschen Pemuy veroverd en hun front tot aan den Zuidelijken oever van het Andennes-kanaal vooruitge bracht, hetwelk zij over een breedte van 2 K.M. vanaf Semuy tot Neu- ville et Day hebben bereikt. Meer naar het'Zuiden hebben zij de buitenwijken van Alleux, Quatre Champs en La Croix-au-Bois bereikt, na het Vandy-bosch en het dorp Ballay te hebben genomen, ondanks den tegenstand der Duitschers, die vooral verbitterd was op het Alleux- plateau en in de bergen gte van La Croix-au-Bois. Op den rechtervleugel zijn Longue en Primat in handen der Franschen gevallen. Ten Noorden van deze plaats rukken de Franschen op tot voorbij de Chalne Pate en zetten, ondanks de ernstige hindernis van het Argonne-woud de achtervolging der Duitschers krachtig voort,-die terugtrekken met achter lating van een groote hoeveelheid oorlogsmaterieel. Tegenaan vallen, door de Duitschers ondernomen, met n'arfte in destreek van Semuy, zijn afgeslagen en hebben de Franschen in staat gesteld, het aantal hunner krijgsgevangenen met verscheidene honderden te Yermeer deren. Vorderingen der Amerikanen Londen, 2 Nov. Avondbericht. Het eerste Amerikaansche leger zette zyn opmarsch voort, waarbij het allen tegenstand overwon en o.a. de steden ChampigneulleB, Morthomme, Verpil, Civry-les-Busancy - Tenorgues -Bri- queway - Busancy, Villers-devant- Dun en Clëry-le-Petit veroverde. Het aantal gevangenen bedraagt thans meer dan 4000, onder wie vier bataljons-commandanten met hun personeel. De vijand heeft geweldig veel materiaal in dén steek gelaten, waaronder 68 kanonnen en honderd machinegeweren. Een complete Beier- ,sche batterij, met manschappen en jpaarden viel in onze handen. Oultich Legerbericht. Berlijn, 3 November, 's middags. Legergroep van kroonprins Ru pprech t: In Vlaanderen namen wij de aan de Leie staande troepen, in aansluiting op ons nieuw front aan de Schelde, op Gent terug. Ten N.0. van Oudenaarde en bij Doornik werden partieele aanvallen van den vijand afgeslagen. Bij en ten Z. van Valenciennes .zette de vijand zijn hevige aan vallen voort. In de gevechten des voormid dags drong hij ons naai^ Saultain terug en nestelde zich vreer in Preseau. Villerspol werd, ondanks herhaalde aanvallen behouden. Her- mieuwde aanvallen, des namiddags ten O. yan Valenciennes uitgevoerd, imislukten. Ten W. van Lanarecies sloegen wij ipartieele aanvallen van den vijand af. Waar de vijand binnendrong, wierpen afdeelingen wielrijders hem weer iterug. Legergroep van den Duitschen kroonprins en von Gallwitz: Een aanval der Amerikanen ten W. van de Maas, noopte ons, het :front tusschen de Aisne en Cham- pigneulle terug te nemen. Op de linie QuatrechampSiBuzancy .ontwikkelden zich gisteren voorter- aein-geechtön. Ten Westen van de Maas zetten .de Amerikanen hun aanvallen voort. £ij hebben bij Tailly en voorbij ;Villers-devant-Dun eenig terrein gc- Avonnen overigens- werden..zij terug geslagen. Ten Wosten vand«'Moezel hadden thevige.gevechten op .het voorterrein iplaats. Da buit dar Engelichen. In de maand October 1918 hebben de Britsche strijdkrachten 49,000 Duitschers gevangen genomen met inbegrip van 1700 officieren. Zy hebben jn hetzelfde tijdvak 925 kanonnen, «waaronder verscheiden zware, buit gemaakt. Voorts 7000 machinege- iweren en 670 schans mortieren. In Üe streek, waaruit de. vijand terug getrokken is, hebben wij de hand gelegd op enorme voorraden munitie i en materiaal. De heele buit in de slagen van de drie laatste-maanden bedraagt 2378 kanonnen, ruim 17,000 machine sveren en 275 schansmortieren. Kelfrido bezat. Parijs. 3 Nov. Vijf en dertig dagen na hot begin van het offensief dieeft de bevelhebber van het eerste Servi sche leger zijn intocht in Belgrado gedaan. Andere Servische troepen zijn de Kolubara overgetrokken ten N. van Valjevo en rukken op naar Charbatz. In Montenegro zijn de Zuid-Slaven te Podgoritza aangekomen. De Servische cavalerie heeft ver scheidene succesvolle gevechten ge leverd in de streek ten Z. van den IJzeren Poort. De Serviërs hebben de Ooetenrijksche monitors en con- vooien op den Donau beschoten. Hst Oostenrijkse!» slagschip „Vsrlbus Unitis" versteld. Volgens een bericht van-den Itali- aanschen Marinestaf zijn in 'den nacht van 1 November de comman dant der marine-genie Raffaele Ros- seti en de luitenant-arts Rafaele Paclucci in de binnenhaven van de vesting Pola doorgedrongen. Geduldig en stoutmoedig wachtten zij het geschikte uur af en tegen het opgaan van de zon brachten zij het groote slagschip „Veribus Unitis", het admiraalschip der Oosten rijksch- Hongaar-sche vloot, tot'zinken. Men gelooft, dat beiden het leven er hebben afgebracht. Duitsch-OssUnrljk sn den vrede. Weenen, 2 Nov. De Raad van State van den Duitsch-Oostenrijkschen staat heeft tot het volk een manifest gericht waarin hij de vaststelling van de voorloopige grondwet en de verkiezing van den Raad van State meedeelt. De Raad van State zal het bestuur over de Duitsche gebieden van Oostenrijk en het bevel over de Duitsch-Oostenrijksche troepen op zich nemen. Het manifest verzoekt de orde te bewaren en de andere nationali teiten te outzien en gaat dan verder.: Alles dient vermeden te worden, wat het tot stand komen van den vrede, dien de volks regee ring van Duitseh-0ostenrijk gemeenschappelijk met Duitschland zal sluiten, in gevaar zou kunnen brengen. De vorming van het nieuwe Duitsch- Oostenrijksche leger is begonnen met maatregelen totschiffcing van soldaten die geen Duitscb spreken. De Raad van State verbiedt de vorming yan.burgergarden. De Ween- sche troepen en de politie hebben den voorzitter van den ,Raad van State den eed van trouw afgelegd. Oa toestand In Oostenrijk. De Weeusche correspondent van 't „Bcrl. Tagebl." seinde 31 Oct.: De berichten van het front wordon steedabedenkeiyker.Deterugkeerende troepen zijn meestal deserteurs. Zoo genaamde „groene gardisten", moeten plunderend en brandend al tot Klagen- furt en Veldes gekomen zijn. Te Triest .verwacht men elk oogen- blik het binneDloopen van Engelsch- Amerikaansehe smaldeelen. Naar 't heet, heeft de keizer de vloot aan den Zu id-Slavischen staat overgegeven opdat ze niet in 's Yijands handen-zal vallen. Hier zegt men, dat de Entente zal eischen, Duitsch-Oostenrijk, en zoo noodig ook Weenen, te bezetten, als er geen wapenstilstand tot stand komt. De „Raad van State zal, indien hij succes wil hebben, snel te werk moeten gaan, want de toestand is niet onbedenkelijk. Dat blijkt uit de samenscholingen Yan soldaten en invalieden, die steeds opnieuw om hetparlement8gebouw zich verdringen en wier stemming bolsjevistisch is. De algevaardigden, die van het balkon tot de menigte spreken, gelukt het maar half de opgewonden soldaten te overtuigen, dat de nieuwe regeering den vrede ook niet in den zak heeft en dat zij den loop van zaken moeten afwachen. Oa moord op Tuza. Berlijn, 2 November. De Berliner- Zeitung a. M. bevat de volgende bizonderheden over den moord op graaf Tisza Tisza was gisteravond thuis ge bleven, ofschoon hij zich anders steeds naar de stad placht te begeven. Vóór zijn huis stond een afdeeling gendarmen yan zes man op wacht. Deze wacht werd door een groep van 60 a:-70 personen overweldigd. Daarna openden drie soldaten, die met de bajonet op het geweer voor het huis waren verschenen, het automatisch slot van de deur en traden door de hal het salon binnen. Hier kwam graaf Tisza hen tege moet. Aan zijn zijde bevonden zich zijn echtgenoote en gravin Almassy. Tisza vroeg den binnentredenden wat zij wenschten. Daarop zeide een van de soldaten: zeg mij wat ge ;daar in de hand hebt! Tisza ant woordde dat hij een revolver in de hand had. De soldaten eischten dat Tisza den revolver wegleggen zou. Ik leg den revolver niet weg, zeide Tisza, want gij legt uw geweien .ook niet weg. Thans richtten do soldaten tot de gravinnen Tisza en Almassy den eisch om op zij te gaan. Gravin Tisza antwoordde dat zij niet op zij wenschte te gaan en ook gravin Almassy weigerde. Een der soldaten zeide tot Tisza: zijt er schuld aan dat millioenen menschen te gronde zijn gegaan, want ge hobbden oorlog veroorzaakt. Daarop verzocht een der soldaten nogmaals den dames om op zij te gaan. De soldaten legden hun ge weren op Tisza aan. Een van hen ibet uur van de afrekening heeft geslagen 1 Drie schoten knaldon en doorboorden Tisza, die tusschen zijn vrouw en gravin Almassy in- eenzonk. Zijn laatste woorden waren: ik ben getrofen, ik sterf, dat moest zoo gebeuren. De drie soldaten verlieten het huis en ook de gendarmen, die voor het huis de wacht hielden, vertrokken zonder hun geweren mee te nemen. Een ooderhoud mat dan Rijkskanselier. Berlijn, 1 Nov. De parijsche cor respondent van liet Hollandsch Nieuwsbureau sei-nt d.d. 1 Nov. Heden had ik gelegenheid een on derhoud te hebben met den Rijks kanselier, prins Max van Baden, welke mededeelingen deed over de jongste veranderingen der Duitsche constitutie, die door den Bondsraad zijn -aangenomen en thans wet worden. Wat u thans in het Duitsche Rijk in het algemeen en in de bondsraden afzonderlijk ziet gebeuren, aldus de Rijkskanselier, is het resultaat van een stille, onderaardsche beweging, welke zich in den loop van vele jaren heeft ontwikkeld. De oorlog, de daden van het militarisme en de politieke wijsheid van afhankelijke leiders heb ben schipbreuk geleden en slechts de beweging, waarover ik sprak, reus achtig bevorderd. De democratische idee heeft thans haar zegevierende intocht in Duitschland gedaan om daar voor altijd te blijven en te heer- schen en niet'alleen in het Rijk, maar evengoed in de afzonderlijke bonds staten. De verwisseling, welke heeft plaats gehad, is dus niet een resultaat van het oogenblik,. doch wortelt een voudig in den wil van het Duitsche volk. Iedere twijfel, welke de oprecht heid van het systeem betreft, is weer legd door het feit, dat deze wisseling in de tegenwoordige constitutie vast verankerd ligt. In dit verband erken ik onomwonden, dat president Wilson de democratische idee de behulpzame hand geboden heeft, want zijn her haalde plechtige verklaringen, dat een oprecht democratische Duitsche re geering er zich ^jsoluutop kan verlaten, dat het rrent en de gerech tigheid voor het sluiten van den vrede den doorslag zullen geven, heeft ongetwijfeld de positie der democra tische leiders in Duitschland versterkt. Om deze redenen heeft de nieuwe regeering zich genoopt gezien, den heer Wilson met de wijziging van de Duitsche grondwet door een me morandum op de hoogte te stellen, dat aan den Zwitsersclien zaakge lastigde te Washington is overhan digd. De nieuwe positie van het Duitsche keizerrijk besprekende, vervolgde de Rijkskanselier aldus: Ofschoon wij steeds vrije republieken als bonds staten hebben getolereerd, gelijk Hamburg, Lübeck en Bremen, heeft toch de meerderheid van-het Duitsche volk beslist van zijn voorkeur doen blijkenvoor het monarchale systeem in den vorm van een parlementaire regeering. Hot denkbeeld, dat diege nen, die voor de grondwetswyzigiu- gen. verantwoordeiyk zijn, voor oogen Ingezonden mededeling. Herman Nypels, Talaf. Intorc. 140, Spoorstraat 41. Heeren Ondergoedaren, half- tn heel wol. Overhemden, - Handschoenen. Billijke prijzen. zeefde, was de positie van den keizer soortgelijk t.e doen worden aan idie van bijv. de koningin van Neder land. Daardoor was het standpunt, idat de keizer opperste oorlogsheer van het Duitsche leger en de vloot izou zijn, volkomen verouderd ge worden. Bulgarije een republiek? Het Berliner Tageblatt verneemt ;uit Kief, dat den 25en October in tegenwoordigheid eener talrijke me- ;nigte in Tiinowa.-de oude hoofdstad van Bulgarije, de Bulgaarsche volks republiek is uitgeroepen. Koning Boris heeft afstand van den troon gedaan. Aan het hooffi van den staat, heeft zich een regentschapsraad geplaatst. De leiding der beweging is in handen van den leider der Boerenpartij, Staroboelof. Een Internationaal Socialistisch Kantras. Op het telegram, door de Neder- landsche delegatie van het Intern. Socialistisch Bureau tot Branding gericht, om hem uit te n.oodigen mee de voorbereidende stappen te doen voor het bijeenroepen van een vredeskongres der Internationale, heeft Branting geantwoord daartoe bereid te zijn, mits het Van der Velde en Huysmans moge] ijk-'•zal zijn, aan de voorbereidend?» zitting van het Internationaal Bureau deel te nemen. De Belgische minister Van der Velde is daartoe in staat, van Huysmans moet nog een nadere mededeeling inkomen. Da plaats dar vradaaesafaraatia. Parijs, 3 Nov. De „Temps" wijdt een artikel aan de-vraag: waar de vredesconferentie zal plaats hebben. Het blad schakelt Reims uit, waarvan de ruïnes niet het grooto aantal •gevolmachtigden, kunnen herbergen liet erkent do rechten yan Brussel, maar besluit, dat het beste zou zijn, den vrede in Frankrijk te teekenen, dat zelf het tooneel is geweest van de geheele worsteling; en wel inde stad Versailles, waar in 1871 de Duitsche souvereiniteitisuitgeroepen. De keus van Versailles zou het symbool zijn van de oorlogsdoeleinden en hun resultaat. BINNEM'AHD. uit Sehaapsbauwaaterlaal Buitschiaftd. Naar men aan de „N. Rott. Gt." meldt, is het algemeen uitvoerver bod voor scheepsbouwraateriaal, dat eedert langen tijd in Duitschland ten opzichte van ons land bestond, niet ingang van 1 November opge geven. De aflevering van dit mate riaal is met dien datum door Duitsch land hervat. Duitschland moet bereid gevonden zijn een vrij aanzienlijke hoeveelheid schecpsbouwmaterialen ter beschik king van Nederland te stellen, zonder de voorheen' geöischte bezwarende voorwaarden. Ook moet een aan merkelijke prijsdaling hebben plaats gehad en voor nieuwe aankoopen van dit materiaal worden ons prijzen van f 210 tot f 200 per 1000 K.G. genoemd. Onze Soheupvaart. De Haagsche correspondent van Nipa verneemt van zeer bevoegde zijde dat de vredesvooruitzichten nog geen invloed uitoefenen op de positie der regeering itegenover liet scheep vaart verkeer ingenomen. Zoodra de .Geassocieerden bij het te Londen af te sluiten agreement gelegenheid geven tot bunkeren, vervoer en clearance zal de regeering waar schijnlijk de noodige scheepsruimte vorderen om door het halen van graan uit Argentinië en van de hoe veelheid kokosvet voor rekening der Nederlandsche regeering in Neder- landsch-Tndie aangekocht, in de meest dringende behoefte te voorzien. Men mag dan ook verwachten, dat zoodra het agreement tot stand gekomen is naar Batavia geseind zal worden de „Noordam" met vet, waaraan zooals men weet zeer ern stig gebrek bestaat, huiswaarts te sturen. Eerst nadat zij het ook slechts vermoedelijk korten tijd door een distribueeren van scheeps ruimte over de verschillende belang hebbenden ruimte genoeg beschikbaar- is gesteld om geleidelijk vetten, thee, koffie, tabak, tin enz. hierheen te vervoeren zal men volgens de mee ning van den zegsman van Nipa's correspondent de scheepvaart waar schijnlijk verder geheel vrij laten. Voorts zal men eveneens naar meening van Nipa's zegsman waarschijnlijk vermoedelijk nog kor ten, tijd door middel van uitvoer- licenties er tegen moeten waken, dat Nederland, wanneer er vrede is, by het aankoopen van Indische producten achter het net zou visschen terwijl tevens die licenties wellicht gebezigd kunnen worden om van buitenlandsche afnemers zekere con traprestaties te verkrijgen. Dc „Tabanan". Het „Sper. Hbl.\' meldt: Daar de Engelsche regeering van het recht tot onderzoek op de terugreis van het convooi niet wil afzien, is het geraden op do terugvaart de noodige voorzorgen in acht te nemen. Behalve de uitgewisselde marine- menschen kunnen een aantal militaire passagiers meegenomen worden. Ten einde echter het karakter van „oor logsschip" zoo zuiver mogelijk te bewaren, zullen de aan te wijzen passagiers hun gezin niet bij zich mogen hebben. Verder zullen mee gaan de cadetten, bestemd voor de mil.-academie of de cadettenschool, thans in indië studeerend, de leer lingen voor den Hoofdcursus, benevens zieke militairen en een aantal officie ren. Ook zal een zekere hoeveelheid militaire goederen meegegeven wor den, benevens een quantiteit rijst en koffie ten behoeve van de militaire zeemacht in Nederland. Voorts moet hetachip 700 ton tin mee terugnemen, ^dia volgens mededeeling der Nederl. regeering met de eerste de beste gelegen heid derwaarts moeten worden gevoerd. De mftikrantsofHtearing. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: De melk rantsoeneer ing, die met 1 November in werking is getreden, omvat zoowel volle als taptemelk, die ter beschikking der gewone ver bruikers kan worden gesteld. Men weet, dat het wegens de heerschende vetsehaarschte noodzakelijk is zooveel mogelijk boter te produceéren, waar door vanzelf weinig volle melk voor directe consumptie overblijft. De gemeenten kunnen dan ook over niet meer dan 2/10 L. volle melk per hoofd der bevolking beschikken hebben zij pieer, dan moet ook dit meerdere worden gekarnd en de boter aan het rijk geleverd. Wanneer nu van de 2 10 L. eerst de zieken en kinderen hun portie ontvangen, biyft er yoor den gewonen gebruiker slechts 1/10 L. per hoofd en per dag over. Intusschen zal zooveel mogelijk gezorgd worden, dat dit zeer be scheiden rantsoen wordt aangevuld met tapte- of (en) karnemelk, waarvan 2/10 L. per hoofd en per dag mag worden verstrekt. Daarbij komt dan nog per week een pond geconden seerde taptemelk voor elk pond zijn ongeveer l'/a rL. taptemelk en een kwart pond suiker verwerkt, zoodat dit product, dat b.v. in kofflie en bij de bereiding der spijzen zeer wel de gewone melk kan vervangen, eeno hooge voedingswaarde vertegenwoor digt. Trouwens, ook de taptemelk, waartegen bij sommigen nog een vooroordeel bestaat, heeft een hoog Yoedingsgehalte, evenals karnemelk. Deze rantsoeneering behoort streng te worden doorgevoerd. De bedoeling is, dat de gemeenten alleen op bons of melkbaarten melk doen verstrekken. Geschiedt dit niet, of zorgen zij er niet voor, dat een mogelijk teveel aan melk tot boter wordt verwerkt, dan geeft het ryk geen bijslag op de melk, zoodat öf de gemeente een aanzieniyk bedrag moet bijpassen bf wel de verbruikers, een hoogeren prijs te betalen zullen hebben' Dit zou te erger zijn, omdat de prijs der volle melk wegens de hooge productiekosten en ondanks den rijksbyslag, toch op niet minder dan 2 c. per 1/10 L. kan worden gesteld. Daarentegen zal over tapte- en karne melk niet meer dan 7J c. per L. in rekening worden gebracht. De ge condenseerde taptemelk, die het vorig jaar f 1 kostte, zal nu voor slechts per K.G. worden verkocht en is ook verkrijgbaar voor 65 c. per flesch van 1 K.G. en 33 c. per llesch van K.G. Het is echter, met het oog op 's rijks financiën, zeer gewenscht, dat zy, die daartoe in staat zyn, den vollen kostenden prijs betalen. Zy krijgen daai.toe do gelegenheid,doordat ook blokjes taptemelk met -suiker tegen 45 c. worden verkrijgbaar gesteld. De hoeveelheid gecondenseerde taptemelk, waarover de regeering beschikt, zal, naar gehoopt wordt, in de behoefte kunnen voorzien. In den vorigen winter werd van dereserve 5 millioen K.G. slechts een zeer klein deel gebruikt. Natuurlijk zal dit jaar de behoeftegrooter zijnook is de prijs lager en is aan den melk handel een ietwat grootere winst marge toegestaan om den afzet tc bevorderen. Toch mag verwacht worden, dat, aangezien niet iedereen zijn volle rantsoen zal gebruiken, de thans beschikbare reserve van 17 millioen K.G. voldoende zal blyken te zijn. Met 1 Januari zal bovendien nog verkrijgbaar worden taptemelbpoeder, waarvan het rantsoen 1 ons per week zal bedragen. De prijs is gesteld op 15" c. per ons. Indien er gemeenten zijn, die niet voldoende taptemelk kunnen ontvangen, dan zal daarheen ook vóór 1 Januari reeds taptemelk- poeder ter aanvulling worden ge zonden. Wanneer er- niet voldoende volle melk is, kan ook volle melkpoeder worden aangevraagd, waarvan de prijs op 20 ets. per ons is gesteld. Wat de zieken en kinderen beneden 3 jaar betreft, voor hen wordt aller eerst gezorgd uit de 2/10 L. volle melk, die elke gemeente per hoofd harer bevolking ontvangt. Deze zieken en kihdermelk zal voor 10 c. (vroeger 11 c.) per L. worden verkrijgbaar gesteld. Het, is echter zeer aanbevelens waardig, dat zij, die financieeldaartoe in staat zyn, den vollen melkprys betalendaardoor toch zal weder 'slands kas worden ontlast. Voorts zal voor ziekenhuizen en huiszieken nog verkrygbaar zijn volle melkpoeder en gecondenseerde inelk in. blik tegen 55 c.voor suikerzieken bovendien gecondenseerde volle melk zonder suiker tegen 50 c.. per blik, 35,000 vluchtelingBn U Maastricht varwaeht. Uit Maastricht wordt, gemeld: De komst der vluchtelingen wordt door den garnizoenscommandant ge regeld. Deze laat geen vluchtelingen toe, voordat alles op behoorlijke wijze voor de ontvangst in gereedheid is gebracht. Voortaan worden er slechts een maqimum van 2000 per tlug toe gelaten. Er worden nog pl.m. 35,000 vluch telingen verwacht. Ob muiterij te da Harskamp. De commissie van onderzoek. Door den minister van Oorlog zyn benoonul in de commissie tot onder zoek naar de oorzaak en den omvang der ongeregeldheden, welke onlangs de legerplaats bij Harskamp en daarna op andere plaatsen ouder de militairen hebben plaats gevonden tot voorzitter jhr. mr. B. G. de Jonge, oud minister van Oorlog; tot ledengeneraal-majoor J. Burger, souschef van den staf van het algemeen hoofdkwartier; F. J. H. Evers, hoofd-aalmoezenier by het leger te velde; A. G. A. Everts, oud- hoofdambtenaar derStaatsspoovwegen te Utrecht; kolonel jhr. A. F. K. Graswinckel, commandant der 11e infanterie brigade, ds. H. Janssen, waarnemend veldprediker in algei meenen dienst; generaal-majoor J. G. Kist, commandant der 2e divisiemv. Limburg, lid van Gedeputeerde Staten van ZuidrHollandB. J. van Stapele, lid van den Gemeenteraad van Rotterdam; J. B. Vesters, hoofd redacteur van „Het Huisgezin": H. de Wilde, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland; luitenant-kolonel jhr. E. J. M. Wittert van 2e R. V. A. mr. J. Woltman, administrateur by het Departement van Oorlog. Aan de commissie zullen worden toegevoegd als secretarissen de eerste luitenant B. Brinkman en de reserve- tweede luitenant mr. J. Offerhaus, boiden werkzaam aan het departement van Oorlog. Bezoek van den opperbevelho bber. Naar het Volk meldt heeft Vrydag 1. de opperbevelhebber een bezoek gebracht aan de Harskamp. Het blad deelt hieromtrent het volgende mede Verschillende soldaten zyn door den opperbevelhebber gehoord om hun grieven kenbaar te maken. Er werd gevraagd of het 1 eregiment infanterie overgeplaatst kon worden. Het antwoord luidde: Ja, dat zou gebeuren, en dan zouden- ze kunnen ondervinden, dat er nog beroerder legeringen waren dan Harskamp. Als ze het nog slechter kregen, werd er geantwoord, konden er wel eens weer onlusten uitbreken. Dat moesten ze maar eens pro- beeren, dan zouden ze ondervindeu, dat hij er ook was, antwoorddo de generaal. Let wel, dit was geen onderhoud met de m uitelinge.nmaar me t soldaten die trots alle opgestapelde grieven zichzelf gebleven zyn on niet aan het muiten hebben deelgenomen.. Deze generaal paedagoog kent schijn baar alleen macht en geweld. Uit betrouwbare bron Blijkt, dat Zijne Excellentie het volgende be volen heeft Het heele regiment, muitelingen en goedwillenden, wordt overgebracht naar Brabant. Het zal er te voet heengaan in volledig ooriogstenue. Geen stukje particuliere bagage mag mee. De troep, heeft de particuliere gage al naar huis moeten zenden. Het blad wijst er verder op dat dergelijke maatregelen tot nieuw verzet moeten leiden. SpaaR8ch« grtep. In Almelo met een bevolking van ongeveer 24,000 zielen, zyn in de maand October 143 personen overle den, van wie 124 aan de Spaansche griep. Het vorige jaar werden in de maand October slechts 11 sterfge vallen aangegeven en het gemid delde getal bedraagt 20 22 per maand. In de omliggende gemeenten heeft, de ziekte ook een groot aantal slachtoffers geëischt. Vooral de ge meente Vriezen veen is zwaar ge troffen. Op een bevolking van 6200 zielen zijn daar van 7 tot 28 October ~4 personen overleden, dat is onge veer 1 '/5 pet. dor geheele bevolking. Er zijn daar gezinnen die 3 en 4 harer leden door den dood hebben verloren. Congreo dor S D. J. P, In verband met het op 24 Novem ber a.s. te houden congres, publiceert „Het Volk" de volgende oproep tot de moderne arbeiders beweging, uitgaande van het partij-bestuur der S.D.A.P., het Ned. Verbond van Vakvereenigingen en den Bond van Ned. Arb. Coöperaties De jongste gebeurtenissen in Europa en in ons eigen land verplichten ons een ernstig woord tot u te spreken. De politieke heerschappy dei- machten, die den wereldoorlog hebben ontketend, is bezig ineen te storten. Rusland is voorgegaan, in Hongarije en de Oostenrijksche natiën grypt de arbeidersklasse naar de politieke leiding bij de vorming van zelfstandige staten, in Italië gist het.; in Duitschland voltrekt zich onder- de leiding der sociaaldemocratie eene, tot heden vreedzame, revolutie: het stelsel, dat de sterkste belichaming was van de opperheerschappij der verouderde machten van militairisme en volks onderdrukking, is bozig t,c verdwijnen. Het imperialisme, dat de volken gedwongen heeft tot den vreeseiyksten broedermoord, is de doodgraver ge worden van het burgerlyke regeer- stelsel en boven de verwoeste Land streken, de tallooze kerkhoven en den ekonomischen ondergang der volken, gaat de zon Yan een nieuwen tijd op. En het is overal het werkende volk arbeidersklasse, kleine boeren, ondergaande leden van den midden stand, leidende hulpkrachten in het kapitalistisch bedrijf, een steeds grooter deel van den slecht betaalden ambtenaarsstand, het intcllektueele proletariaat, en niet het minst de soldaten van leger en vloot, die ergste slachtoffers van den oorlogs toestand dat op do puinhoopen der ineenzinkende oude wereld 'den nieuwen tijd toejuicht. Ook over Nederland bracht hol. kapitalistische stelsel een zee van jammer en ellende. De bevolking hongert. Yoor de keuze geplaatst, om öf de lasten dei mobilisatie tot, handhaving der neutraliteit op ons te nemen, öf het land open te stel len als oorlogster rein voor de na burige strydende machten, bleef geen andere.keuze dan liet eerste. Do be hoefte aan steenkolen en zout, aan grondstoffen voor landbouw en in dustrie, aan graan, vet en andere levensmiddelen, dwong ons land «en uitvoerpolitiek op, die in handen eener burgerlyke regeering maar al te veel ruimte liet tot bevordering der belangen van kapitalistische groepen boven die van het honge rende volk. Alle pogingen, om de oorlogswinetmakerij in den wortel aan te tasten- en in de gebrekkige levensmiddelen voorziening grondige verbetering te brengerh stuitten op de oppermacht der burgerlyke klas sen af. Noch debatten en moties in de Kamer, noch demonstraties heb ben tot voldoend ingrijpen geleid. De strijd tusschen de beide stroo mingen in de socialistische arbeiders- wereld kon slechts het zelfvertrou wen der bourgeoisie versterken en de zoo noodige machtsontwikkeling der arbeiders tegenhouden. De arbei dende bevolking, die hare zjeken.en kinderen zag verkwynen, moest met hongerige m(aag ten arbeid gaan en verloor meer en meer alle uitzicht op verbetering. En intusschen gaf de regeering blijk van haai- gemis aan medegevoelen en begrijpen van wat het volk leed; ondanks onze herhaalde waarschuwingen, vertoo- gen en demonstraties, iB zij zich den steeds meer dreigenden ernst van den toestand niet-,.bewust. Leidde deze toestand reeds her haaldelijk tot uitbarstingen van volkswoede, die wezen op een voortwóekerenden geest van anarchie in sommige volkskringen de jongste gebeurtenissen in het leger wijzen er op, dat ook daar het ge duld raakt uitgeput en de overdreven dicipline en pesterij van boven, anarchie kweekte beneden. Hoé vaak ook opgevorderd, de mobilisatie te beperken,, door ruime verloven den soldaten het loven minder ondragelyk te maken, en hoe vaak ook gewaar schuwd voor het dom-driest optreden van een deel der officieren en kom- raamleerenden de regeering had te weinig voeling met de ziel der troepen, om het gewicht onzer waarschuwingen, protesten en eischen te begrijpen. Al werd ook op monig bijzonder punt toegegeven, de alge- meene toestand der gemobiliseerde» bleef gelijk. Het was ook hier: vechten tegen de Bierkaai Toen werd, zonder voldoende toe lichting, ten tweeden male een groot deel der verloven ingetrokken, ook voor manschappen, veraf gelegen van het terrein in het Zuiden des lands, waar ter interneering van vreemde soldaten en verdere ver vulling onzer neutraliteitsverplich tingen werkeiyk de aanwezigheid van een deel der troepen wordt geëischt. De gevolgen van dezen maatregel wyzen er op, dat het leger, waarop in laatste instantie de heer- sohappy der burgerlyke klasse steunt, voor haar minder en minder be trouwbaar wordt. "Wy, vertegenwoordigers der mo derne arbeidersbeweging in Neder land, hebben in dé 25 jaren van ons werken de arbeidersklasse geleid tot verheffing van haar intellectueel en moreel peil, tot vergrooting van haar economisch weerstandsvermogen, tot versterking van haar maatschappe lijke beteekenis. Zij is geworden dc- sterkste factor in het politieke leven van ons volk, een macht van orga nisatie in het, ty^drijfslevoii, die tot. groote dingen in'staat is. Indien wij steeds, en met nameindenoorlogstijd, dit ons toevertrouwde pand zorg vuldig- hebben bewaard voor ontijdige stappen, dan geschiedde dat niet om het heerschende stelsel te sparen. Het .was integendeel onzen wil, om op het oogenblik, dat de strijdende arbeidersklasse gereed moetstaan lot volbrenging van het grooto werk, dat de historie van haar eisebt, haar ongeschonden in den strijd te kunnen roeren. Want - niet voor wanhopige uitbarstingen van het oogenblik, maar voor de duurzame verheffing dor arbeiders, voor hunne bevrijding van kapitalistische uitbuiting en onder drukking. is deze macht door ons geschapen en ontwikkeld. Zoo hebben wy, ook by eiken strijd tot verbetering der arbeidsvoorwaarden, bij al ons werken voor de coöperatie, by onze jarenlange worsteling voor algemeen kiesrecht en sociale hervorming, steeds voor oogen gehad: de vervan ging van het stelsel en ondermijning van het kapitalisme, het optreden der arbeidende klasse als leidende., factor in Staat en Maatschappy. Daarom begroeten wij den tyd van thans ale het oogenblik voor de gatische moderne arbeidersbeweging, om den revolutionairen toestand in Europa onder de oogen te zien en omtrent de vragen, waarvoor hij de strydendo arbeidersklasse plaatst, haar houding te bepalen. Alleen op die wyze is het'mogelyk, te zorgen, als hier de tyden rijp zyn. dat wy bewust en krachtig onze taak kunnen vervullen. Alleen zóó zullen wy sterk staan, zoowel tegen alle pogingen van terrorisme en anarchie, als tegen het streven der heerschende klasse, om haar stelsel van uitbuiting en onderdrukking te handhaven. Daarom roepen wy u op tot het bijwonen van een Congres, dat op 21 November gehouden zal worden om de houding te bepalen, die in dezen grooten stryd door het proletariaat moet worden ingenomen.

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 1