Laatste berichten. De revolutie in Hongarije Weenen 4 Nov. Te Boedapest is de toestand kritiek. Bolschewiki en opstandige soldaten schijnen den toe stand te beheerschen. Karoiyi heeft oiu betrouwbare militaire hulp ge vraagd. Onlusten en plunderingen duren voort. Frlsorich Adlar in vrljhaid gesteid Weenen, 8 Nov. Friedrich Adler, die graaf Sturghk doudde, is uit de gevangenis ontslagen en dooi den Oosteurykschen sociaal-democra- tischen partydag tot voorzitter ge kozen. ü8 toestand in Oostenrrljk. Weenen, 3 Nov. Groote opwinding is te Weenen verwekt, daar de voor standers van het instellen eener Bolsjewistische Roode Garde voort durend het gerucht verspreiden, dat ontvluchte Italiaansche krijgsgevan genen, ter sterkte van 18.000 man, op een afstand van twee uur gaans van Weenen staan. De Zuid-Slavische bewakingstroe pen hebben de krijgsgevangenkampen in Oostenrijk veriaten, waardoor ongeregeldheden plaats hadden en de gevangenen ontkomen. In het Ita liaansche krijgsgevangenkamp te Sigmundsherbetg, in beneden-Oosten- ryk, herstelden Italiaansche officieren de rust, en handhaafden zelf de orde Uit het gevangenkamp teKanyoer- mezoe, in Hongarije, zijn ongeveer 20Q0 Russen ontkomen. Aartshertog J zef legt den eed van trouw af. Boedapest, 2 Nov. Aartshertog Jozef is heden met zyn zoon, aarts hertog Jozef Franz, voor den Natio- nalen Raad verschenen. Hy heeft den volgenden eed afgelegdIk, Jozef van Habsburg, zweer bij mijn eer, dat ik my onvoorwaardelijk aan de bevelen van den Nationalen Raad onderwerp en hem in al zijn maat regelen trouw zal steunen. Zyn zoon legde denzelfden eed af. Wapenstilstand met Oostenrjjk-Hongarije. Parijs, 8 Nov. De wapenstilstand met Oostenrijk-Hongarije is gesloten en door generaal Diaz onderteekend. De vijandelijkheden worden Maandag 4 November om drie uur 's middags gestaakt. Da wapBnitll«ta»dsvoorw«irdin Weenen, 4 November. De door de Italianen gestelde voorwaarden voor den wapenstilstand bevatten o.a. le. Onmiddellijke beëindiging der vijandelijkheden te land, ter zee en ln de lucht. Volkomen demobilisatie in Oosten rijk-Hongarije. Onmiddellijke terugtrekking van alle troepen, die aan het front van de Noordzee tot Zwitserland opereeren. Op het Ooatenryk-Hongaarsche gebied wordt de Oosrenrljksche weer macht teruggebracht tot een maxi mum van 2U divisies op vredessterkte- De helft van al het materiaal der divisies en artilleriecorpsen, die zich op het door het Oostenryksch- Hongaarsche leger ontruimde gebied bevindep, wordt uitgeleverd. Ontruiming van al het door Oosten rijk Hongarije sedert het begin van den oorlog met wapengeweld bezette gebied. Terugtrekking van de Oostenryksch Hongaarsche strijdkrachten achter een nauwkeurig vastgestelde linie. „Alle ontruimde gebieden zullen door de troepen der geallieerden en der V. S. worden bezet. Hierbij moeten degenenen, die in ontruimde gebieden toeven ter plaatse blijven. Uitlevering van al het materiaal met inbegrip van de steenkoollevering aan de ge allieerden overeenkomstig de voor schriften, door de bevelhebbers van de strijdkrachten der bondgenooten aan de verschillende fronten te tref fen. De vijandelijke troepen mogen geen nieuwe vernieling, plunde ring of opvordering in de door den vijand te ontruimen of door strijd krachten der bondgenootschappelijke (geallieerde) rijken te bezetten ge bieden bewerkstelligen." De geallieerden zullen het volstrekte recht hebben tot vrye beweging voor hun troepen langs iederen straatweg, spoorweg of waterweg op het Oosten r(jk8ch- Hongaarsche gebied en tot het gebruik van de benoodigde Oos tenrIjksch-HoDgaarsche transport middelen. 2e. tot het bezetten met geallieerde strijdkrachten van alle punten van strategisch belang in Oostenrijk- Hongarije, zoolang het de Entente noo dig voorkomt om daar te verblijven of om de orde te handhaven. 3e. Requisities tegen betaling te doen ten bate van de geallieerde legers. Verder wordt verlangd Terugtrekken van alle Duitsche troepen eu van alle duikt ooten de Oostenryksch-Hongaarsche duikboo- ten komen onder bewaking van de Entente. Het voorloopig bestuur over de door Oostenr.-Hongarye ontruimde gebieden zal de plaatselijke overheid onder toezicht van het ter plaatse gelegerd kommando der bondgenoot schappelijke bezettingstroepen wor den toevertrouwd. Overgave van drie slagschepen, drie lichte kruisers, 9 torpedojagers, één mijnenlegger en 6 Donau-moni- toren met uitrusting en levensmid delen. Alle andere zee- en rlvier-oorlogs- acbepen moeten geheel worden ont takeld. Zij worden onder bewaking der geallieerden gesteld. B(jeenbrenging en achterlating van alle strijdkrachten voor de lucht, die tot de marine behooren, in een haven door de geallieerden en de V. S. aan te wijzen. Vrijheid voor de vaart van alle geallieerde en geassocieerde mogend heden in de Adriatische Zee en de territoriale wateren, de Donau en zyn zijrivieren op Oostenr.-Hongaarsch gebied inbegrepen. De geallieerden zullen het recht hebben alle mijnenvelden op te ruimen, en de zeeversperringen, waarvan de ligging hun moet worden aangewezen, te vernietigen. Ter verzekering van de Yrye scheepvaart op den Donau, mogen de geallieerden alle vestingen en verdedigingswerken bezetten of sloo- pen. Verbod van elke vernieling aan gaande inrichtingen en materiaal, voor ontruiming, over- of teruggave. Handhaving der blokkade door de geallieerden onder de thans bestaande voorwaarden. Oostenryksch-Hongaarsche schepen die op de vaart wot den aangetroffen, kunnen worden buitgemaakt. Ontruiming van de geheele kust en van alie handelshavens door Oos tenrijk- Hongarye buiten het nationaal gebied bezet. Bezetting van alle ter verdediging van Pola ingerichte land- en zee- versterkiugen en eilanden en van de werven en het arseneaal door de geallieerden. Teruggave van alle door Oostenrijk- Hongarye aan de geallieerden ontno men handelsschepen. Uitlevering van alle Entente-krijgs gevangenen, die zich in handen van Oostenryk-Hongarye bevinden, zonder verplichting van wederkeerigheid. Bij deze wapenstilstandsvoorwaarden wordt van Oostenrijksch-Hongaarsche zijde opgemerkt, dat zij zijn aange nomen zonder te praejudiceeren op de latere vredesvoorwaarden. Daarbij werd voorop gesteld, dat de voor waarden niet zoo zijn op te vatten, dat vijandelijke legers de vrije be weging kunnen gebruiken voor een aanval op Duitschland. Indien deze onderstelling niet juist blijkt te zijn, zou daai tegen moeten worden gepro testeerd. De in het ontruimde gebied ver blijvende zieken en gewonden moeten door O.-H. personeel verpleegd wor den, hetgeen met het hiertoe noodige materiaal ter plaatse dient te wor den gelaten. De voorwaarden worden onder voorbehoud medegedeeld. De offlcieele voorwaarden worden eerst heden bekend gemaakt. Het bovenstaande slaat veeleer op hetgeen men te Weenen verwacht op grond der gehouden besprekingen. DE OORLOG. De algemeens toestand. De wapenstilstand tusschen Oostenrijk-Hongarye en de geasso cieerden is geteekend. Gistermiddag om drie uur is hij in werking getreden. Alvorens het zoover kwam heeft Oostenryk - Hongarije opgehouden nis zoodanig te bestaan. Een nood lottige volgorde van werkzaamheden. Eerst vrede en dan liquidatie war® voor de monarchie wenschelyker geweest dan andersom. Maar zonder het uiteenvallen van het ryk ware er geen vrede gekomen, en aan den anderen kant was het juist de voortzetting van den oorlog, die de monarchie uiteen deed vallen. Feitelyk bevindt Duitschland zich in een dereelyke impasse, maar daar heeft de toestand zich nog niet zoo ver ontwikkeld, verondersteld altyd, dat hy dat doen zal. Men schijnt in Duitschland na rijpe overweging te hebben besloten, den Keizer voors hands niet te laten vallen. Aan den Keizer is zooveel van zijn macht ontnomen, dat hy er stellig niet meer van over heeft dan de Koning van Engeland bijvoorbeeld. Dit sluit nog niet uit, dat het misschien toch wenschelijk zou zyn voor het Duitsche rijk, indien het Huis Hohenzollern maar verdween. Wenschelijk betee- kent in dit verband alleen bevorderlijk voor den vrede. Dat Wilson de verwijdering van de autocratie in Duitschland als een noodzakelijke voorwaarde voor den vrede heeft beschouwd, is zeker. Aan deze voorwaarde heeft Duitschland thans voldaan. Men kan nu terecht zeggen, dat is alles nog maar op papier. Zeer juist, maar het is onmogelijk het anders dan op papier, d.i. door middel van wetten, te doen. Slechts de lange duur kan de stabiliteit van de nieuwe instellingen bewijzen. De Keizer blyft dus voorloopig. Blykt hy toch nog een wezenlijke hinderpaal voor den vrede, dan zal by toch nog wel moeten gaan. Zoo niet, dan zal hij op den duur evenmin aanblijven, als het eenmaal vrede is. Het streven in Duitschland is blijkbaar al te schokkende revoluties uit te stellen tot na het sluiten van den vrede Het is een impasse. Want als de vrede dan niet spoedig komt, dan zullen die revoluties met elementair geweld toch plaats vinden. Zoo is het in Oostenrijk - Hongarije gegaan. De militaire situatie van het Jand was kort geleden nog tamelijk goed. De ondergang van het rijk is te wijten aan de blokkade en al de gevolgen van dien. Die blokkade duurt voort, een somber vooruitzicht. Voor het overige zyn de voorwaarden van den wapenstilstand er geheel op berekend, van Oostenryk een op- marschgebied tegen Duitschland te maken. Wel zegt Weenen, dat als deze opmarsch mocht plaats hebben, er tegen zal moeten geprotesteerd, maar dat heeft niets om het lijf. Of de nieuwe staten, die op hetOostenryksch- Hongaarsche gebied zijn ontstaan, met de voorwaarden van den wapenstilstand ingenomen zullen zijn, is de vraag, maar beeft geen belang, daar zij alle volslagen machteloos zijn. Dat de geallieerde troepen de strate gische punten mogen bezetten, is misschien voor het geteisterde land nog het ergste niet, het is wellicht de eenige manier, waarop wanorde lijkheden zullen kunnen worden voorkomen. Het i8 dus hoogstwaarschijnlijk, dat binnen eenige weken troepen der geallieerden aan de Zuidgrens van Beieren (die niet meer dan een drie vier dagraarschen van de Italiaan sche grens verwijderd is) zullen ver schijnen, en het spreekt van zelf, dat door deze mogelijkheid de militaire situatie van Duitschland volkomen hupeloos wordt. Op het Westelijk gevechtsterrein hebben de Duitschers inderdaad de aanvallen der Amerikanen en Fran- schen ten Westen Yan de Maas slechts in zoover „afgeslagen", dat zij zich de gelegenheid openden ordelijk het veld te ruimen. Door deze terugtrek kende beweging is vrijwel alle twyfel omtrent hetgeen er bij voortzet ting van het krijgsbedrijf - verder naar het Noorden toe te verwachten is, vrijwel uitgeslotende verdediging van de Schelde-linie met Antwer pen zal slechts een episode van een grooteren terugtocht, een terug tocht naar de Maaslinie zijn. (N. R. Ot.) Van h*t Westelijk front. Parijs, 4 November. Offlciel avond- bericht: De troepen van het eerste Frausche leger hebben tezamen met het Britsche leger aan het kanaal van de Sambre naar de Oise tusschen Oisy en Vaudencourt aangevallen. Ondanks de bezwaren met het over schrijden van het kanaal en het felle verzet hebben ze overal den over tocht afgedwongen en op de hoogten op den Oostelijken oever voet ge kregen. Tegen het einde van den dag hadden de Franschen de randen van Boue, la Caurette, la Neuville-les- Dorenght, benevens Iron bereikt en ze achter zich gelaten, waarbij ze op bepaalde punten drie kilometer opschoten. Ongeveer 8000 gevangenen en een 15 tal buit gemaakte kanonnen zijn al geteld. Op het Agonner front hebben de Franschen nu den heelen zuidelijken oever van het Ardenner kanaal tusschen Semuy en le Chesne bezet. De Duitschers bieden op den noordelijken oever krachtig tegen stand. Van 1 November zyn in deze streek bij elkaar 53 kanonnen be machtigd. Parys, 4 Nov. Officieel Ameri- kaansch bericht: Het eerste Ameri- kaansche leger heeft vandaag zijn voorspoedigen aanval voortgezet, waarbij het de volgende dorpen vermeesterden: Boulh-auxbois, Au- truche, Belleville-sur Bar, Harricourt, Germont, Bar, Authe, Fosse, Som- mauthe, Bel val, Nouart, St. Pierre- Mont, Barricourt, Tailly, Halles, Montigny, Sassey, Chattilon—sur Bar, en Bruilies—sur-Bar. Berlyn, 4 November. Officieel avond- bericht. Een geweldige worsteling tusschen Schelde en Oise. De door Engelschen en Franschen op een frontbreedte van meer dan 60 K.M. opnieuw nagejaagde doorbraak werd verydeld. Tusschen le Quesnoy en Landrecies vingen reserves den stoot van den vlj&nd op. Op het overige front hebben onze voorste geveehts- troepen zijn stormloop tot staan gebracht. Bewesten de Maas hebben zich in het bosch van Dieulet gevechten ontwikkeld. Amerrkaansch leger bericht. Londen, 8 Nov. Officieel. Het eerste Amerikaansche leger heeft, alle tegen stand brekende, zyn opmarsch voort gezet en veroverde o.a. Champigneulle, du Mort Horame, Verpil, Buzano, Villersdevant Dun, Clery-le-Petit. Het aantal gevangenen bedraagt thans ruim 4000 man, o.w. vier bataljons commandanten met hun staven. De vijand liet een groote menigte mate riaal in den steek, 68 kanonnen en honderd mitrailleurs. Wy veroverden een volledige Beiersche batterij met bediening en bespanningen. De itpmarxch der italiaee». Volgens Italiaansche berichten werden Belluno, Trente en Udine bezet. Troepen van de zee- en land macht landden te Triest en namen de stad in bezit. Het totaal aantal krygsgevangenen bedraagt 100 000 man; er zyn reeds meer dan 22000 gevangenen geteld. Londen 4 November. (Reuter.) Officieel. Het (Britsche) tiende leger heeft zyn opmarsch voortgezet en bereikte heden de linie Villotta, de rivier Praturdone Meduna beoosten Pordenone, San Quirino, Aviano* Het blyft voorwaarts gaan. Oe Italianen in Trlüst. Triest, 4 November. Onder het gejubel der bevolking zyn hier van middag om vier uur zes Italiaansche torpedojagers, d® Audace, Climane, Missori, Fabrici, Lamado en Progeone binnengevallen en hebben aan het havenhoofd San Carlo gemeerd. Oa Duitsche Ka z-r. De Vorwaerts schrijft o.a. over de kwestie ten aanzien van den keizer: De naaste toekomst zal d® beslissing moeten brengen, waarvan de ontzag- lyke strekking niemand verborgen kan biyven. Ze kan zoo uitvallen, dat de sociaal demokratische leden uit de regeering treden, waartoe ze ongetwyfeld het recht hebben. Hun aftreden zou echter geiyk staan met het inzakken van de volksregeering en daarmee tevens van den grondslag, waarop de aangeknoopte onderhandelingen over wapenstilstand en vrede berusten. Het blad wyst dan op den ernst van het besluit, dat „de tot nu toe andersdenkenden" moet treffen en op de noodzakeiykheid, dat zy het doen, „want lang t® de tegenwoordige troebele toestand niet te dragen". K®>z»r Karal. Weenen, 2 November. Keizer Karei heeft het opperbevel over het leger aan maarschalk von Koevess over gedragen. De Korrespondenz Wilhelm meldt: Het bericht betreffende de aanstaande ontbinding der Keizeriyke hofhouding en de afdanking der garde komt met de feiten overeen. Daarentegen is het bericht dat de Keizer eenige dagen geleden naar Boedapest zou zyn vertrokken en zyn reis in Pressburg zou hebben onderbroken, niet juist. E»n spoa-W-gramp. New-York, 2 Nov. 85 personen werden gedood en 200 gewond by een ontsporing in een tunnel van een ondergrondschen trein te Brook- lyn. De trein vervoerde 900 passagiers. Er werden y'selyke tooneelen afge speeld. Verscheidene personen lagen vastgeklemd onder de verbryzelde wagens, die vuur vatten. Het ongeluk wordt geweten aan de onervarenheid van een machinist, die dienst deed gedurende de staking. Naar gemeld wordt, reed de tram met een buitengewone vaart, op roekelooze wyze de bochten nemende. PLA»TSFL'J«( NIEUWS. De heer L. van Emmerik,'thans stationschef by de Holl. Spoor te Scheveningen, is benoemd tot stationschef, alhier. 0® Spaaaaoh® grlap. In de laatste dagen kwamen ons ten opzichte van de heerschende griep-epidemie verontrustende berich ten ter oore, die er op wezen, dat ook hier de ziekte, evenals elders in ons land in nogal sterke mate heerscht. Onder de burgery is het aantal zieken groot, en ook zyn eenige geneesheeren lydende, hetgeen den toestand voor hunne collega's niet aangenamer maakt. De artsen hebben het dan ook zeer volhandig; wy vernamen van doktoren, die hun spreekuur eenvoudig lieten vervallen, daar zy de patiënten niet afkunnen loopen. In het Marine hospitaal is het aantal zieken groot; zelfs kwamen daar eenige sterfgevallen voor ten gevolge van complicaties als long ontsteking e. d. Uitteraard geeft het schoolverzuim een vr\J zuiver beeld van den toestand. Bij een onderzoek, dat wy bij de scholen instelden, bleek, dat hetaantal zieken tusschen 20 en 85 bedraagt. Op de mulo-school aan de Hoofdgracht, waarvan het aantal leerlingen 145 bedraagt, waren er Zaterdag 59 present. Maandag bedroeg hetaantal 68, zoodat het percentage verzuimen ongeveer 45 50 bedroeg. Op de gewone school aan de Hoofdgracht (550 leerlingen) waren er Maandag 123, of 45 °/0 afwezig. School 5 (Weststraat) mankeerde van de 452 leerlingen er 181 of 40 school 6 (Vischmarkt) tusschen 25 en 80%. 8chool 4 (Parallelweg) 120 van de 490 leerlingen of 25%, de School met den Bijbel, Koningstraat eveneens 25%, enz.. Ook onder het personeel heerscht de ziekte vry hevig; zoo ontbreken van school 8 (Hoofdgracht) 3, van school 5 (Weststraat) 4, van school 4 (Patallelweg) zelfs 6 onderwijzers en onderwyzeressen. Naar wij vernemen is door den geneeskundigen kring de wenschelyk- heid van sluiting der scholen over wogen. Daar het voor en tegen van een dergelyken maatregel uitteraard vrijwel tegeu elkander opweegt, besloot men te ad viseeren voorloopig nog niet tot sluiten der scholen over te gaan. In dit verband wenBchen wy er echter op te wyzen, dat ons van de zyde van verschillende hoofden van scholen er op gewezen wordt, dat byna steeds kinderen, die by elkaar zitten, byvoorbeeld van één bank, achtereenvolgens ziek worden. Dit wyst o. i. wel op het overbrengen van de besmetting, die natuurlijk door een radicaal sluitingaverbod kan word#n tegengegaan. De Zee vaat tscbool is wegens het heerschen van de Spaansche griep zoowel onder leeraren als leerlingen voorloopig gedurende een week ge sloten. Franscha vluchtelingen. Dezer dagen zullen by de burgery gelden worden ingezameld ten be hoeve van de Fransche vluchtelingen, die in ons land vertoeven. Te hopen is het, dat men met gulle hand zal geven. Men bedenke, dat het hier menschen betreft, voor het meeren- deel uit den arbeidenden of boeren stand, die, met achterlating van hun gansche bezit, zyn verdreven van huis en haard, en, na een tocht van wekenlange ellende, eindeiyk een toevlucht zochten in ons land. Veel is noodig om hen «enigermate hunne ontberingen te doen vergeten; geeft dus allen naar gelang uw hart dringt en uw middelen toelaten. Aan verschillende dames zal ge vraagd worden om deze gelden in te zamelenzy, die een oproep daarvoor ontvangen, worden dringend uitgenoodïgd zich niet aan dit werk te onttrekken, maar gehoor te geven aan den tot haar gerichten oproep. Op geen andere wijze dan door onzen geldelijken steun kunnen wy deze ongelukkigen helpen, daar in deze gemeente, zooals men weet, geen vluchtelingen ter verpleging worden opgenomen. Voor de Fransche vluchtelingen is by mevrouw De Haes—Raymakers, Plantsoenstraat, ingekomen vanden Heer B. v. B. f25.—, den Heer W. flO. den Heer de H. f 10. Mevr. v. L. f 10.—, Mevr. H. H. f5.-, Mevr. N. N. f2.60, Mej. M. L.fl.-, uit de spaarpot van twee kinderen f 1.-Mevr. I. Z. f 10, Mej. E. P. f 2.60; by mevrouw De Boer-Jongkees, Koningstraat van: den Heer A. H. f 10. Mevr. de J.-K. f5.—Mevr. K. G. f5.-, den Heer N. P. H. f 2.50; by Mevr. Van Trotsenburg, van J. L. f 5. N. N. f 0.50, 1 pak kleeren; by Mevr. De Wit: 1 kistje chocolade. Stadailjk Muziekcorps. Bovengenoemde vereeniging opende Zaterdagavond in „Tivoli" haar winterprogramma met een concert. Door plotselinge ongesteldheid van den Voorzitter werd de openingsspeech gehouden door den heer Esselman, die Damens Bestuur en leden de aanwezigen welkom heette op deze eerste uitvoering. Spr. drukte zyne blydschap uit over de groote opkomst van het publiek. Tot nog toe heeft de vereeniging weinig uitvoeringen voor haar donateurs gegeven. Echter, thans was er reden voorin de eerste plaats omdat het corps in dit jaar het praedicaat „Stedeiyk Muziek corps" heeft gekregen, hetgeen voor de waardeering een groot succes was. Ten tweede is, na jarenlangen stryd, een muziektent verkregen, rtden tot groote dankbaarheid voor de vereeniging. In de derde plaats neeft het corps dit jaar deelgenomen aan twee concoursenéén in den Helder, het andere te Beverwyk; op beide behaalde het in de eerste afdeeling een eersten prijs. Spr. brengt dank voor den steun van de kunstlievende ledenook dank aan den directeur, die het corps tot een dergelyk hoog peil wist op te voeren, en verklaarde daarmede het concert geopend. Tengevolge van onze aanwezigheid elders hebben wy de beide eerste nummers gemist. Wy konden terzake vau het „Andante religioso" voor trorabune(van Langlois) co nstateeren dat het peil van het corps inderdaad, naar de woorden des heeren Esselman, ia opgevoerd. Het Stedeiyk Muziek corps beschikt over goede krachten het wist goede muzikaliteit te paren aan een zuiver en harmonisch klinkend geluid, hetgeen vooral in dit fraaie andante uitkwam. Een serie walsen van denzelfden componist voldeed niet zoo goed, omdat dit nummer minder dankbaar was en banaler, 's Directeurs zoon toonde by de concertpolka voor piston van Langlois zijne virtuoziteit op dit moeieiyke instrument tot groote dankbaarheid van het publiek, en de populaire „Martha-melodieen" vielen eveneens zeer in den smaak. Tot slot kregen we de burgemeester Houwing marsch, compositie van den directeur. Na de pauze zorgden eenige dames en heeren voor de noodige afwisseling door de opvoering van een tooneelstukje, terwijl het traditio- neele4 „bal na" den avond besloot. Zeer goed voldeden by het Andante religioso de brom- (juister kakel-) stemmen van een deel van het publiek. Vooral tijdens de rusten klonk dit er alleraardigst tusschen door. Wy be- grypen dan ook oiet de klacht, die door den heer Esselman werd in gebracht en het verzoek om dit gekakel na te laten. Zonder gepraat is geen goed concert mogelyk, en muziek is toch altyd maar muziek, maar praten is veel leuker. De dames in kwestie sloorden zich niet al te veel aan het verzoek: na een korte onderbreking zetten ze lustig haar ontydig afgebroken conversatie voort. Gelukkig maarl Stel je voor dat je ni®t meer praten mocht op een concertl Bymoaitlak- ®n Exarchlaverstnlglng „Pro Patri»". Zaterdagavond had „Casino" haar deuren opengezet voor de jongelui van „Pro Patria", die hun eerste uitvoering in dit winterseizoen gaven onder leiding van hun directeur, den heer Van Hooydonk. Vermoedelijk tengevolge van het ongunstige weer en misschien ook wel door de heerschende epidemie was het publiek niet zoo talrijk opgekomen als anders het geval was. De heer J. B. A. de Vries hield als voorzitter van „Pro Patria" eene openingsrede, waarin hij de onvolledigheid, mede der executanten, verklaarde. Tenge volge van de griep waren er zelfs zoovelen afwezig, dat één nummer van het programma geheel moest worden geschrapt en een ander aan zienlijk moest worden bekort. Trots dit alles verkeert „Pro Patria" in een tydperk van ongekendep bloei; het ledental i® grooter dan ooit te voren, en dit is, naar de heer De Vries zeide, vooral te danken aan den arbeid van den yverigen directeur, maar ook, en niet het minst, aan de dames-afdeeling. Deze ging in Oudkarspel met den eersten prys voor knodszwaaien strijken, en spr. feliciteert de dames en den directeur nogmaals met dit succes. Ook de heeren-afdeeling heeft zich geweerd zy behaalde bf een eersten bf een tweeden pry's waar zy" uitkwam. Spr. wees er verder op, dat het zoo wenschelyk was, dat meer aan gymnastiek gedaan werd, en wekte vooral de dames-afdeeling op tot meerder bloei. Na deze openingsrede werd een aanvang gemaakt met de afwerking van het programma. Om beurten kwamen de verschillende klassen met haar prestaties uit, die luide werden toegejuicht. Het programma werd met een voordracht afgewisseld en met een bal besloten. Men deelt ons mede dat op 21 November een gecombineerde zang uitvoering zal plaats hebben, te geven door de Chr. Zangver. „Zingt den Heere" en het Luthersch Gemengd Koor. Uitgevoerd zal worden: „HetLied van de Klok" van Hombergmej. Anni® Hoogenbosch, sopraan en da heeren Bouchier, tenor, C. Abbenes, bariton en J. A. v. d. Vliet, piano, benevens een strijkkwartet hebben hun medewerking reeds toegezegd. Nadere byzonderheden worden spoedig bekend gemaakt. „Faust" In Oaalao. Donderdagavond geeft het Opera Solisten-Ensemble een opvoering van de Opera Faust in Casino. Dit ge zelschap dat voor den Helder niet onbekend is en reeds verschillende mooie opera-avonden hier gaf o. a. reeds 3 opvoeringen van „Faust" bestaat zoo men weet uit zeer goede krachten. We noemen slechts de prachtige bas-bariton zanger Gerard Leenders, van de vroegere Ned. Opera, de bariton Oostra, de eerste tenor Mastenbroek van de Vlaamsche Opera en mej. Ditmar de jeudige dram. sopraan, allen artisten die zeer zeker op operagebied wat goeds presteeren-. De attractie van deze voorstelling is zeker wel dat als gast optreedt de bekende opera-zangeres van naam mevr. Engelen Sewing. De over- groote belangstelling die het solisten ensemble overal ondervindt by de opvoering'van de Opera met mede werkingvan mevr. Engelen-Sewing, heeft haar doen besluiten nogmaals een opvoering hier te geven van deze nog altyd gewilde opera. Een bewys ook dat dit ensemble zeer mooi werk levert is wel dat het nu reeds voor de 10e maal hier optreedt. Uit hat Politia-Rapport. Zaterdag bracht het lichtschip „Doggersbank v Noord" alhier een 19-jarigen jongen aan, die zich te Rotterdam op de Noorsche reliefboot „Gögsjö" verscholen had, op zee ontdekt werd en aan bovengenoemd lichtschip van boord werd gezet. De knaap is hier aan de politie overgegeven en als minderjarige door hare zorgen naar zyne woon plaats, Gouda, getransporteerd. Uit de Infanterie-kazerne yan het fort Erfprins is het ryksrywiel no. 95 ontvreemd en uit een houten barak van het Marine-Hospitaal na verbreking van een glasruit 21 wollen dekens. Tegen den te Julianadorp wonenden vleeschhouwer G., is proces verbaal opgemaakt, omdat hy een zak, In houdende een hectoliter gerst, by een winkelier in de Keizerstraat afleverde. De gerst werd in beslag genomen. BlNNfNLAND. Da malkrantsoenaarlng. Naar aanleiding van de nu inge voerde melkrantsoeneering schryft de „Alkmaarsche Ct." Het Rykskantoor voor melk en vetten, dat nu plotseling weer met de melkrantsoeneering komt, maar dezen zomer geen maatregelen nam om den clandestienen vetkcop van boter en kaas tegen te gaan en juist door het gebrek aan vetten (boter) moet nu de melk ontroomd worden -- heeft feitelijk blijk gege ven de leiding niet te kunnen voeren. Menschen die op de hoogte waren en belangeloos wilden medewerken, werden genegeerd en dit terwyl het nog mogelyk was, dat zelfs fabrie ken honderden K.G. boter aan de boterinzameling onttrokken. Ons is een geval bekend van een fabriek uit de Heerhugowaard, die voor eenige weken terug 's nachts nog voor Amsterdam een auto laadde met honderden K.G. boter. Ook is dit geval aan het Rykskantoor be kend en hoewel die fabriek zich aan meer schandeiyke praktijken schuldig maakte, is deze fabriek nog niet gesloten. Voor een week of 4 terug kwam een boer die 26 koeien melkt, voor het eerst weer eens met kaas op de markt. Den geheelen zomer had deze boer zijn kaas clandestien ver kocht. Deze boer is nog in het bezit van zijn vee. Wy zyn overtuigd, dat er nog heel wat melk gevonden zal worden, wanneer de regeering maar de maatregelen neemt die noodzakeiyk zijn. Daardoor worden bovendien de eeriyke zuivelproducten beschermd tegen de knoeiers en zal het publiek een noodzakelyke rantsoeneering ver standelijk aanvaarden. Subilmaat-inJ«6tlea bij Spaantch® griap. Dr. de Smitt, te Amsterdam, heeft een patiönte, lijdende aan de Spaan sche griep, op het moment, toen de zieke er reeds hopeloos aan toe was, een paar injecties met een sublimaat oplossing gegeven. Hij deed dat in verband met het bericht uit Weenen, dat een professor aldaar zeer goede resultaten daarvan had ondervonden. Dr. de Smitt verklaarde, dat zij'n patiënte na de eerste injectie dadelijk zonder koorts geraakte, en dat zij geheel herstelde. Naar aanleiding van dit geval ontving het „Handelsblad" een schry ven van de geneesheeren uit het Wilhelminagasthuis aldaar, waarin zij o. a. zeggen „In het Wilhelminagasthuis zijn in de laatste weken een groot aantal ïyders aan Spaansche griep en long ontsteking behandeld en wordt nauwkeurig nagegaan of er bepaalde geneesmiddelen zyn by deze behan deling, die de voorkeur verdienen boven de andere. „Ook het Bublimaat werd gebruikt en wel bij 18 patiönten. Geen der behandelende geneesheeren kreeg den indruk, dat er reden bestaat dit geneesmiddel speciaal aan te bevelen eene plotselinge genezing door de sublimaat werd niet waargenomen; by enkele patiënten werd de tempe ratuur hooger na de injectie, som mige patiënten bleven in denzelfden toestand, anderen stierven; dus in het algemeen waren de resultaten precies dezelfden als die welke men zag by zieken, die met andere ge neesmiddelen werden behandeld, ter wyl twee patiënten, die geregeld met sublimaat behandeld werden (wegens eene andere ziekte), niettegenstaande deze behandeling toch Spaansche griep kregen". En verder: „En geen verstandig mensch zal zijne meening vormen, naar wat hy waarneemt by een enkel ziektegeval, zooals Dr. de Smitt heeft gedaan. „Of de verbetering, die hy waarnam by zyne patiënte na sublimaatinjectie, te danken is aan deze behandeling, is zeer twyfelachtig". Te Amsterdam zyn gisteren over leden 227 personen. In normale tyden bedraagt dit cyfer 50. Spoo'brug aangsmtn. Zaterdagavond te kwart over vyf, toen de spoorbrug over de Konings haven en de Koninginnebrug te Rotterdam openstonden om het van boven stroomopwaarts komende geïnterneerde Duitsche stoomschip „Kandelfels" door te laten, is dit schip, terwyl het door de noordelijke opening voer, in aanraking gekomen met de noordelijke gording. Het sloeg toen over naar de geopende brug, kwam met campagnedek onder de brug en lichtte deze uit haar potten. Het zeker 100 M. lange yzeren gevaarte wipte, sloeg over en kwam met het eene uiteinde in het zuideiyke vaar water terecht. Het andere uiteinde steekt hoog uit boven denoordeiyke doorvaartgeul. Aan de brug is belangryke schade toegebracht, terwyl ook van het achterdek van de „Kandelfels" railing en want werden afgeslagen. Persoonlyke ongelukken kwamen niet voor. De brugwachters en de bemanning van de „Kandelfels" kwamen er goed af. Het heele scheepvaartverkeer in de Koningshaven is door deontwrichting van de brug gestremd en ook het spoorwegverkeer met het Zuiden des lands is er door verbroken. De materieele schade is zeer aan zienlijk het zal zeker dagen duren eer het verkeer over en door de brug weer zyn gewonen loop kan hervatten. 0® vlucht» Hagaa naar Frankrijkterug Havas meldt d.d. gisteren uit Parys De Nederlandsche regeering heeft vier schepen van de Batavierlyn ter beschikking van de Fransche marine gesteld, ten einde de vluchtelingen uit Noord-Frankryk, die in Nederland een onderkomen vonden, naar hun land terug te brengen. De dienst die dadelijk georganiseerd wordt, zal het mogelyk maken dagelijks 1500 personen over te brengen. De bedoeling is de schepen zoolang te laten varen tot alle vluchtelingen in Frankrijk terugzijn. Va» da Z««uwtoh-Viaamtcha graat. - Een bizondere correspondent van de „N. Rott. Ct." meldde gisteren uit Sas van Gent De dag van heden is aanvankelijk vrij rustig voorbijgegaan. Het Duitsche afvoergeschut achter het kanaal be stookte de verkennende vliegers aan houdend met granaatkartetsen, die dan hoog in de lucht om de vlinder kleine vliegtoestellen telkens weer een menigte van die kleine wolkjes vormen. Zoo zagen wij er op één geallieerden vlieger zeker wel een tachtig gericht, maar de munitie der Duitschers schijnt slecht. Zy zelf vertellen dat er nog maar één van de drie granaten ontploffen. Inmiddels hebben deze verkenners waargenomen dat er hier achter het kanaal met zijn versterkte stellingen nog maar twee Duitsche regimenten liggen, samen dus een drieduizend man. Zij hebben er enkele batterijen in stelling maar vanmorgen nog waren eenige manschappen zeer genoeglijk in de vaart aan 't yisschen. Een Duitsche kabelballon hing er boven den toren. Aan den anderen kant zyn slechts weinig Duitsche patrouilles overge bleven. De Belgische lanciers en wielryders zijn teruggetrokken en door infanterie vervangen. In het kreupelhout gaan zij schuil op slechts een paar honderd meters van elkander, ook hebben er zich ingegraven. Nu en dan wisselen zij een schot of ratelt mitrailleurvuur. Inmiddels rukt ten zuiden Eeclo de linkerflank van het Belgische leger op naar het kanaal. Hun geschut is gericht op de streek zuidelijk van Selzaete, maar in Selzaete zelf hebben de Duitschers vanmiddag eerst alle huizen aan den oostkant ontruimd en toen weer van de verschillend# hooge gebouwen de daken opgeblazen, om het zicht vry te maken voor hun artillerie. Zy waarschuwden de achtergebleven bewoners, dat het gevaarlijk zou worden, en zij hebben goed gezien. De sjofelste kwamen nu, ontdaan door 't helsche rumoer, weer met hun armeiyke bullen over de grens en dat wordt hier een kwestie van theorie en praktyk. De regeering heeft aanvankelyk laat gegeven geen vluchtelingen meer toe te laten, maar sedert Zaterdag hebben zy op tal van plaatsen den draad doorgeknipt en wie kon hen daar tegenhouden? Totdat het van middag eenvoudig een overweging van menschelykheid werd ende poorten natuurlijk open gingen. Want Selzaete werd als een vagevuur. De Duitschers lieten grondmynen springen en door de vlammen en de rookkolommen joegen de rampzaligen voort, terwijl nu telkens granaten van de Belgen in hun huizen binnensloegen. Wit verbysterd, 't angstzweet op hun gezichten, kwamen vrouwen met kin deren, kwamen wankelende zieken door den schemer aangejaagd, als uit een laaiende brand en de slag van ieder volgende explosie sidderde door hen na. Er werd geroepen om doktoren, om ambulancesoldaten.Er zijn dooden, een jongetje wien een granaatscherf een stuk vleesch had uitgeslagen, werd overgedragen. Inmiddels had de militaire commandant nu onherroepe lijk voor elkeen, hoezeer toegerust met passen enz. de strook langs d® grens laten ontruimen om het levens gevaar, al eerbiedigen beide partijen tot nu toe ook verwonderlijk de hier toch zoo moelykcn grenslyn langs onze neutraliteit. Inmiddels ontwikkelt zich de stryd in Zuidelijken richting blykbaar. Aa»b®st«d ng. Door de Genie alhier is aanbesteed Het doen van voorzieningen aan Militaire Gebouwen en Werken te Den Helder en op Texel. Raming f 6810.-. Ingeschreven werd door: A. v. Wouw, den Helder f 7150 W. J. Braggaar, 7249 G. Lastdrager, 7687 I. L. van Os, 7830 P. Tuin, 't Zand 7900 Londen, 4 November. (Officieel.) Onze troepen vielen tusschen het Sambre- en Oise-kanaal en de Scheld® aan ten Noorden van Yalenciennes. Aan het geheele front drongen de Engelschen diep in de vyandefljk® stellingen door. De kanaallinie werd gezuiverd, de opmarsch werd voorgezet, waarby d® vijand uit de dorpen Mexieres, La Folie en Sambreton werd verdreven. Het centrum deed een aanval op het Mormalbosch, na een harden stryd met infanterie en tanks werd de vyand uit zyne stellingen in het W. deel van het bosch verdreven. De stad Catillin werd veroverd, d® overgang over het kanaal werd tegenover deze stad geforceerd. By de opmarsch werden de dorpen Fresmy, Bautreve en Lagrois ge nomen en J 500 gevangenen gemaakt. Het Oise-kanaal werd eveneens over schreden en de dorpen Rue en Haut genomen. Meer dan 10000 gevangenen en 200 veroverde kanonnen zyn geteld. Op de rechteroever rukten de Engel schen in samenwerking met de Franschen, die zuidwaarts opereer den, op. Ondanks de krachtige tegen stand drongen onze troepen door tot 4% K.M. ten O. van het Sambre kanaal. Londen, 5 Nov. De Belgen bereikten de Zuid- en Noordrand van Gent. De linie loopt

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 2