OPERA FAUST Rooie Sien HAEMOFERRIN Eigilia-Seviig en Sleepinderneming. Goedkoope Kleeding! Hedenavond en HOOBD-HEOERL T00HEELGE2ELSEU1P, „Du Passage" BELANGRIJK BBELIBIS PRINSES MELHIKOFF „CASINO" Wegens enorm succes nog 38 Voorstellingen op Zondag 10 Nov. in Tivoli, s en Maandag 11 Nov. in Casino, j uur' Hei successtuk van M. SPREE. PRIJZEN: Ie Ring f I.-, ?a Bang f 0.75, 3e Rang f 0.40, ZONDAG BAL. NA. Laat Uw Demi's, Jekkers en Costumes keeren. Gezelligst Café met Vergunning. 2 nieuwe moderne Biljarts. (STAALHAEMATOGEEN) Je adres voor Qummlwaren, Binnen- en Bulten- landsche speciaHtè's, Verbandstoffen, Toilet-artikelen, kortom alle Dropiatbenoodlgdheden, Ie bij G.HAAGEN, voorheen k MIJHKARPT, Energievorm» voor Kinderen, Zenuwzwakken en Herstellenden te KOEGRAS 30 stuks uitmuntend Hoornvee, 6 eerste Rijpaarden, en Boeren-en Bouwgereedschappen, „HEL.DRIA". T. van Zuylen, met Mevr. als Gast. doen verstandig, hun SLEEPWIRK t© laten verrichten door de Adres:F.C.v.d.HAAGEN, Spuistraat 8 door h»t ond-r l-fding van COR SMITS, Drama uit het volksleven maf zang en dans in 5 bedrijven en een voorspel. Schitterend gemonteerd! Eigen decors! Boar heel Nederland enorm succes. plus 8ted.-bela»tfng en 10 */o Auteurs'ocht. PIsctsbseprAklng «oor da Voorstelling op Zondag (Tivoli), VrIJdog, Zit«rdsg en Zondag, vsn 12 2 uur en voor da Voorsta'llng op Maandag (Cealno) in h-t Sigarenmagazijn van d*n Hsor KOKELAAR, Kanaaiwrvg Gij krijgt het als nieuw terug. Aanbevelend, Zuidstraat 48. een door NEDERLANOSCHE ARTSEN beproefd en aanbevolen uitstekend - BLOEDVORMEND VERSTERKINGSMIDDEL Dr. H NANNING'a Phavm. Cbnm. Fabriek, den Haag. Kanaalweg 147, l.o. Mdenbrug. P. S. Belangrijk Is hst te woton dat Ik door jarenlange praetlcebe ondervinding In staal ban men iadsr mei goeden raad te kunnen dienen, an staeda het BESTE x lever voar hst MINSTE geld w J&r&.lSL/l&fè/rm Gbn/iem (gemeente Callantsoog), op MAANDAG 11 NOV. 1918, 's morgens 8 uur, ten verzoeke en ten huize van den Héér T. oEuVtiR Pz., van: t.w.: 23 kalfkoeien (n.1. 12 tydkal- vers, 3 winterkalvers, 8 langkalvers), 1 gelde koe, 12 kalfvaarzen en 14 hokkelingen (w.o. 3 stieren). t.w 1 drachtige bruine merrie (6J jaar), gedekt by Night Watch, Am. liarddravershengst1 donkerbruine merrie (8$ jaar); 1 donkerbruine ruin' (7J jaar), afstamming hengst „Lode- wijk"; 1 zwarte ruin (8 J jaar)1 bruine bles ruin (Belgisch ras, 11 jaar) en 1 licht bruine ruin (12 jaar). 55 Overhouders (w.o. 2 springrammen) en 1 schaap, 2 drachtige zeugen, een groote dek- beer, 1 jonge zeug en 1 jonge beer, 18 kippen. 1 bak wagen, 1 tilbury, 3 boeren wagens met toebehooren, 3 drie- wielde karren, 2 ierkarren, hark- machine, zwatkearder, maaimachine merk Cormick (met dunnen vinger- bak en messen), kettingegge, 3 eggen, 2 melotte-ploegen, 2 scheurploegen, waschmachine an een QGhsel compl-.ten Benzine-motor met drijfriemen, enz enz. w.o.melkbussen, melkschotels, trog gen, hort, sleep, 3 voederkisten (in houd 20 mud), penensnyder, tuigen, 200 beste graanzakken, gang- loopers en wat meer zal worden aangeboden. Da schapen kunnen blijven loopen tot Kerstmis a.s. «npb Op da plaats is gelegenheid P3» tot stalling. Deurw, W. BIERSTEKER, ta Heldar. Tweede Kamer. Zitting van 5 November. Een viertal interpellaties, van de heeren ICruijt, Troelstra, K. ter Laan en Duymaer van Twist over het militair beleid en de ongeregeldheden in den Harskamp. Eerstgenoemde vat zijn interpellatie samen in ééne vraagIs de Minister niet van oordeel, dat hij, als behoorende tot een rechtsch ministerie, dat beweert het Christendom politiek en maatschap pelijk in practijk te willen brengen, en in het bijzonder als overtuigd aanhanger van de Roomsch-Kath. levens- en wereldbeschouwing, op dit critieke oogenblik van den wereld oorlog andere maatregels* had be hooren te nemen dan de .Dinsdag 8 October j.1. medegedeelde, en wel zulke maatregelen als overeenstem men met den wil tot wereldontwa pening, wat op het huidig tijdstip voor Nederland o. i. beteekent algeheele en onmiddellijke demobili satie? De Minister beriep zich op het volkonrechtbeginsel, maar niet op hoogere beginselen als naasten liefde. Hij zet uiteen, dat volgens de opvatting der chr.-soc. het volkenrecht is een uitvloeisel van het kapitalisme, een stel regelen, dat den kapitalisti sche staten het recht geeft zich onderling te verhouden volgens het recht van den sterkste. Op grond van het veldwinnen der ontwape ningsgedachte bij de katholieken had spr. een andere houding van dezen minister verwacht! Spr. verwachtte van dit ministerie demobilisatie, dat ware katholiek geweest. HAARHERSTELLER. Beproefd middel tegen het altvtllsn en tot bevordering van den hergroei van 't hoofdhaar, blijkt steeds hut Per flacon 00 cent. Alléén verkrijgbaar bij: Spoorstraat, Coiffeur. Spr. critiseei-t het leger als de slechts denkbare hulp voor het bewijzen van gastvrijheid aan vluchtelingen. De Minister van Oorlog beeft rondweg de onbekwaamheid en onbetrouw baarheid toegegeven. Geen wonder! Is niet het militarisme de dood van alle gewetensvolle persoonlijke ver antwoordelijkheid Spr. bepleitafbraak van heel den oorlogsopzet. Wat de hulp aan de vluchtelingen betreft, te Ittervoort bleek het spr., dat vele vluchtelingen als vee werden inge laden in wagons en bewaakt door soldaten met de bajonet op het geweer. Spr. heeft burger-artsen gezien te Veghel, die een veel betere opvatting hadden van hun taak dan militaire. De heer Ter Laan bespreekt de gebeurtenissen in den Harskamp. Waardoor zijn die uitbarstingen ver oorzaakt? Èr is een buitengewone algemeene ontevredenheid in het leger, getuige de relletjes allerwegen, die zich voordeden in de week, waarin de intrekking der verloven was me degedeeld. Had men naar de grieven, door de s.d.a.p. herhaaldelijk te berde gebracht, geluisterd, dan waren deze ongeregeldheden niet voorgekomen. Spr. somt verschillende grieven op, en vraagt dan: was het intrekken der verloven voor allen noodig? Barakken en verdere kwartieren zijn zeer ongerieflijk ingericht, de solda ten worden vaak stijf gevloekt, allemaal redenen tot ontevredenheid. De officieren daarentegen hebben het best, hun cantine is- gerieflijk ingericht, iloewel de voorschriften en grondtüifen veor het eten goed zijn, laat do bereiding veel te wenschen over, do wachten zijn slecht geregeld en te zwaar, de straften zwaar. Vrijheid van organisatie, van ver- eeniging bestaat voor den soldaat niet. De geneeskundige dienst laat te wenschen, de rechtstoestand is voor den soldaat onvoldoende, enz. Spr. vraagt tenslotte: welke maatregelen zullen worden genomen en zijn genomen De verloven zijn thans weer verleendmaar men had ze niet moeten intrekken als dat niet noodig was geweest. Ook is het verkeerd de compagnieën, waarin ongeregeldheden zijn uitgebroken, van verlof uit te sluiten. In plaats van bestraffing, stelt spr. voor onmiddel lijke demobilisatie. De manschappen hebben niets te doen en houden dit ïevm niet langer uit. D'1 lieer Duymaer v. Twist inteiv.lieert over de samenstelling der commissie, die benoemd is geworden om een onderzoek in te stellen naar het gebeurde in de Harskamp. Hij vraagt of de samen stelling van die commissie zoodanig is, dat daarvan een volledig rapport kan worden verwacht, en of de Min. in de klachten geene aanleiding vindt een of meer commissies van burgers en militairen in te stellen voor onderzoek. Echter is door den Min. reeds eene zoodanige commissie ingesteld. Spr. betreurt, dat de Min. de commissie heeft beïnvloed door in zijn installatierede vier oorzaken van ontevredenheid aan te geven, en vraagt of de Min. de beslissing van den opperbevelhebber voor zijne rekening neemt waarbij van verlof zijn verstoken alle troepenonderdeel en, die zich aan onkrijgstuchtelijke handelingen hebben schuldig gemaakt. Spif. kan er zich niet mede vereenigen, dat door één collectieve straf de goeden met de kwaden lijden. Spr. vertrouwt, dat de commissie zich niet tot de vier genoemde oorzaken zal bepalen bij haar onderzoek, maar ook bij de legerleiding een onderzoek zal instellen. De heer Troelstra vraagt hoe denkt de Minister zelf over de paraatheid van het leger Hoe lang denkt gij, dat het 't in een strijd kan volhouden? Het gaat niet aan onze troepen zonder kans op reëel succes in den dood te drijven. De troonrede zeide o.a.getracht zal worden de lasten der mobilisatie zonder vermindering der weermacht te verlichten. Hier geldt: „il.faut juger les écrits d'après leur date". De minister van Oorlog betwijfelt thans zelf of de geest in 't leger wel zoo is, dat de troepen geschikt zullen zijn bij de verdediging van ons land mede te werken, En de lasten der mobilisatie zijn niet verlicht, doch verzwaard. De Regeering speelde dus gevaarlijk spel. Door deze dubbelzin nige uitdrukking in de Troonrede op te nemen. Wat bedoelde zij daarmede? Het volk vatte de zinsnede in elk geval zoo op, dat het nu een lichteren tijd te gemoet ging. Komt hier een inval van vreemde troepen, hoe denkt de minister zich dan de positie der Kamer tegenover de Regeering en van de Regeering tegenover den opperbevelhebber Zullen wij dan in het avontuur worden medegeeleept, of houdt de Regeering de politieke leiding Spr. wijst er op, dat de bolsjewis tische invloeden nog slechts gering zijn, dat de regeering echter wel zal doen geen raadgevingen tot invoeren van verbeteringen in den wind te slaan. De Regeering als instituut dei- burgerlijke klasse - zaait door haar optreden in deze het zaad der anarchie. Hoe is 't mogelijk dat men het leger thans straft met een maatregel, waardoor binnen korten tijd een herhaling der onlusten wordt gepro voceerd Spr. ziet in het gebeurde een uitvloeisel van het stelsel van min achting derhoogeren voor delageren, een uitvloeisel van het systeem van uitsluitend dwang en straf. Vanwaar anders dat plotseling massaal verzet? Maar nu gaat men nog krasser dwang, nog onoordeelkundiger straf toepassen door de troependeelen waar muiterij is voorgekomen, met inhou ding van verlof te straffen. Personen die zóó mét het legerbelang spelen, moesten onmiddellijk worden afgezet. De opperbevelhebber moest dadelijk worden afgezet en als de Regeering dit niet doet moet zy zelf worden afgezet. Denk aan de stroomingen die thans leven, denk aan de georgani seerde arbeidersklasse die zich heeft ontwikkeld door toenemende organi satie en die zich een geestelijk en sociaal milieu heeft geschapen als grondslag van verdere eischen. Dat deel van ons volk beschikt over J/4 der Kamerzetels en een vakorganisatie met 200.000 leden. Spr. constateert, dat de regeering tot nu toe geen gelukkige hand heeft, dat zij niet den indruk wekt van kracht. Zij is onbekwaam tot het volk te spreken, zooals toch noodig was. Tenslotte stelt spr. een zevental vragen aan de regeering. De Minister van Bi'nnen- landscheZaken beantwoordt de verschillende sprekers. De regeering is nog te kort aan het bewind om in alle opzichten de openbare meening te kunnen voorlichten, nadat een vorig bewind dit heeft nagelaten. De handhaving der neutraliteit zal de regeering op den voet van die van het vorig kabinet voortzetten. Alle gevaar is nog geenszins voorbij. Den heer Kruyt antwoordt spr., dat het leger bij de vluchtelingen groote dien sten bewezen heeft. Niemand zal verwachten, dat het zonder fouten werkt. De vraag om algeheele en onmiddellijke demobilisatie beant woordt de Minister met te léggen dat deze niet in zich sluit een ernstig streven naar geleidelijke ontwapening maar voor ons land zelfmoord zou beteekenen. In de Troonrede staat uitdrukkelijkgetracht zal worden de lasten der mobilisatie te ver minderen hetgeen in zich sluit indien het mogelijk is. Als de toe standen in 't buitenland het toelaten zal het geschieden. Alle maatregelen om den geest in 't leger te verbeteren moeten volgens de meening van de Regeering genomen worden, ongeacht de gevolgen voor de verantwoordelijke personen. De Minister van Oorlog antwoordt nog op enkele punten. Hij heeft niet gezegd, dat het leger niet betrouwbaar was; slecht zeide hij, dat die vraag ypas gesteld. De minister heeft een zelfstandig onder zoek ingesteld, en het is volstrèkt niet zijn bedoeling dat de commissie zich aan de vier punten in kwestie houdt. Het is niet moeilijk verzet te kweeken, en tal van ongecontro leerde klachten worden maar steeds gepubliceerd. Meestal blijkt, dat ze erg overdreven zijn. De Minister breekt daarna zijn rede af om haar morgen te vervolgen. Zitting van Woensdag 6 November De minister van oorlog zei: zijn rede in antwoord op de interpellatie over het militair beleid en de onge regeldheden in de Harskamp voort. Spr. is van oordeel, dat de minder goede geest in het leger voor een groot deel het gevolg is van het feit, dat veel officieren nog geen begrip hebben van de verhouding van den officier tot den soldaat. Spr. meent, dat de oorzaken zijn de intrekking van de verloven, het geringe rantsoen aardappelen, te hooge cantïneprijzen en gebrek aan begrip omtrent den omgang met minderen bij de officieren. Strenge maatregelen worden getroffen tegen de officieren, waarvan sommige niet zullen kunnen worden gehandhaafd. De raddraaiers zul len voor den krijgsraad komen. Overplaatsing naar Noord-Brabant mag niet beschouwd worden als straf. Spr. is van oordeel, dat er in het leger misstanden zijn, die ver betering' vorderen. De reorganisatie van het officierskorps in modernen zin wordt ter hand genomen. Aan de soldaten zal een behande ling ten deel vallen waarop zij recht hebben. De oude geest in het leger moet verdwijnen. Spreker meent daarbij niet te kunnen rekenen op de hulp van den opperbevelhebber. Deze heeft dan ook ontslag gevraagd. Omtrent de weerkracht van het leger en de vloot zal een nota aan de Kamer worden overge legd. De zinsnede in de Troonrede over vermindering van mobilisatie- druk moet bezien worden in het licht' van de omstandieheden van dat oogenblik. Zoolang evenwel de strijd wordt gevoerd in de nabijheid van onze grenzen, is het onmogelijk doch inplaats van den bal den doelroau raakt. Het spel wordt eenigen tijd gestaakt, waarna het doel van H.F.C. weer bestookt wordt. Balk loopt uit en mist, zoodat V.S.V. leidt mat 2-1. Minder dan 1# minuten moet er nog gespeeld worden, maar minder dan een halve minuut is noodig om den centerhalf van V.S.V. gelegenheid te geven met een schitterend schot den stand op 3-1 te brengen. Even voor het eindsignaal wordt de Helder sche doelman nog tweemaal gepas seerd en met 5 1 voor da gastheeren komt een eind aan den wedstrijd, die een der zwaarste is, welke door H.F.C. gespeeld zijn. De nederlaag behoeft de roodvritten niet te ont moedigen, en een verwijt aan de spelers .is hier allerminst op zijn plaats. INGEZONDEN. Buitan v»l»ntwoordalljkh«(d dar RtdacUa, (Vso niat gaplAAtata stukkan wordt 4a eopy nlat tarnggagavau.) Echter zal worden overgegaan tot opheffing van depóts en tot opleiding bij het veldleger, tot verleening van bijzondere verloven op ruime schaal vermindering van trein, welke werd overwogen, kan thans niet plaats hebben, Voorts zal de aanmaak van geschut en wapenen worden gestaakt en zullen werken aan de liniën en stellingen worden stopgezet en zullen de wapens en uitrusting niet meer worden meegegeven aan verlofgangers waardoor de aanmaak van meer geweren overbodig wordt. Spr. heeft voldoende waarborgen van geschiktheid van het leger voor zijn taak en is overtuigd, dat het leger zijn plicht zal doen als het land in gevaar komt. Een deel van de militaire voorraden is beschikbaar gesteld voor de volks voeding. (Toejuichingen). De heer Ter Laan (s.d.a.p.)ver klaart, dat de rede van den minister hem weldadig heeft aangedaan. Nog nooit werd zulk een geluid van een minister van oorlog vernomen. (Zfe vsrdar pag 2.)* SPORT. Voetbal. V.S.V.—H.F.C. 5-1. Om 5 min. voor half een fluit scheidsrechter Wielink de elftallen in het veld. Claudius trapt voor H.F.C. uit; de bal komt bij Ny'man op de rechtsbuitenplaats en onmid dellijk daarna heeft de V.S.Y.-keeper den bal te stoppen. Direct daarop wordt de verdediging van H.F.C. aan den tand gevoeld. Bak valt en het gevaar wordt dreigend, maar v. Arnhem geeft opluchting. Terug weer naar de overzij, waar Flip een hard schot inzendt, dat nog juist over de lat gewipt wordt. De corner, die hiervan het gevolg Ï3, heeft geen succes. De partijen zijn nu aan elkaar gewaagd, maar langzamerhand wordt H.F.C. teruggedrongen en de ver dediging krijgt volop werk. v. Ames- foort is nog wat onzeker, maar Bak geeft zich geheel en weet de gevaar lijke aanvallen van den mid-voor telkens af te slaan. Opeens een door braak. Njjman brengt vlug op, zet Yoor en Claudius brengt den stand op 0 1. Kort voor rust maakt de linksbinnen van V.S.V. gelijk. Uit een voorzet van Nijman maakt Flip een tweede punt door vlug inloopen, maar hij bewerkte den bal met de hand en weldra wordt rust aange kondigd. Na de pauze krijgen we voorloopig een herhaling van het eerste bedrijf. V.S.V. is sterker, Claudius kan tegen den spil geen gelegenheid krijgen om te schieten. Terburg is te ver naar voren geloopen en de rechtsbuiten krijgt gelegenheid om voor te zetten, Buitenspelstand is oorzaak, dat een doelpunt voor V.S.V. niet telt. Een ren van H.F.C.'s aanvalslinie wordt besloten met een schot, dat door den keeper van V.S.V. juist wordt opge vangen, als Flip komt aanstormen, Helder, 2 Nov. 1918. Os Brikettenfabriek. Waarde Redactie Onze Gemeenteraad nam eenigen tijd geleden in een barer zittingen aan het bouwen van een briketten fabriek. Zeker een urgente beslissing, destijds. Maar thans, nu de situatie op het oorlogsterrein is veranderd en de vaart zoo goed als geopend is, op Frankrijk, Engeland en Amerika en wij met eenige zekerheid den toestand hoopvoller tegemoet kunnen zien, is het toch zeker een ernstig punt van overweging, die beslissing eens rijp te overwegen, alvorens haar ten uitvoer te brengen. Doch helaas, geachte Redacteur, de beslissing Bchijnt te zijn gevallen. In de grootste geheimdoenerij, is deze fabriek ondershands aanbesteed. Ik wed, dat s/4 onzer Burgerij niet eens weet, dat zij is besteed. Er is om het terrein waar de fabriek moest komen een begin gemaakt met het maken van eene afrastering, de timmermansbaas, daarmede|belast, moest, Da een gedeelte klaar te hebben, stoppen, want naar men zegt, komt zij thans op een ander terrein. Dat geld is natuurlijk al weggegooid. Maar och, wat zou zulks Dat weten de heeren wel weer om te zetten, niet waar? Maar daar is erger! De fabriek zelf. Stel U voor, dat men zijn zin toch wil doordrijven en de fabriek er komt en in het gunstigste geval na drie maanden klaar kan zijn, dan hebben wij einde Januari 1919: daarbij het stellen der machines enz., enz., dan kan men veilig aannemen, dat het Februari wordt, eer de fabriek haar briketten zal léveren. voor de» zomer? De schepen met steenkolen zullen tegen dien tijd, ruimer dan tot heden, aanvoeren en wij kunnen ons verheugen in een brikettenfabriek, die haar liquidatie begint voor zij in werking treedt, 't Is een pracht. In geen enkele plaats in Nederland, heeft men de brutaliteit (anders is het niet, of is het ook soms baantjes recruteeren?) om momenteel, met den vrede in 't zicht l1/2 ton te voteeren, voor eeu brikettenfabriek. Men heeft aanvanke lijk wel doen voorkomen, dat de fabriek met f 70.000 af was, maar ik weet beter. De aannemingssom is ten minste al f 38.000, alleen voor den bouw. Nu de machines nog en bijkomende beslommeringen. Wij weten dat wel. Had die bouw ook niet goedkooper gekend Zeer zeker Waarom niet een gebouw, van drljfsteen, tusschen houten stijlen en richels, waarom niet een gebouw van de gasfabriek er voor disponibel gesteld, b.v. zoo'n steenkolenloods, waarom niet, het geheele plan, iu de snippermand verwerkt, nu men .absoluut de heele fabriek niet meer als een noodzakelijkheid kan beschou wen. 't Is te laat mijne heeren en het is een daad van onkunde, 't is een bewijs van gemis van zakenkennis, 't is tevens een bewijs van geld verspillen. Ik verwacht hierop zeer gaarne een nadere verklaring. Onze gemeentenaren hebben daar recht op Hoogachtend, J. J. SCHOEFFELENBERQER. SPORT. Voetbal. Haldsrscht Competitie. Uitslagen van Zondag j.1. H.V.V.—Concordia 2 1 H,F.C. ITI-H.B. en Z.V.S. III 0-5 regl. H.F.C. II-H.B; en Z.V.S. 113-0 H.F.C. met 7 man in 't veld gekomen. Zondag beginnen ook de wedstrijden voor 26 L.W.I. FEUILLETON. DOOR LOUIS TRACY. 2). „Gij hier, Armstrong!" riep hij uit. „Neen maar, dat is een aan gename verrassingMag ik mijne oogen gelooven, dat ik u hier in de stad zie!" en hij zeide dat op een toon, die niet slechts van verwon dering, maar bovenal van hartelijke blijdschap getuigde. „Geloof uwe oogen maar, mijn beste vriendWel, ik ben even zoo verwonderd en verheugd over ons weerzien als gij „Er is thuis toch niets bijzonders, geen verontrustend iets dat u naar de stad deed gaan, én nog wel naar dit gedeelte?" „Iu tegendeelPapa is weer vol komen in orde en Mama treedt hoe langer hoe meer op als een echte Engelsche Gravin. En Ermi is een poos geleden, by eene receptie ten hove, aan de Koningin voorgesteld. Ze is er wat mee in haar schik. Eu waarvoor ik hier in de stad ben? Wel 1 Ik ging naar het Koningsplein, waar we voor de zomermaanden appartementen gehuurd,hebben. Thuis gewacht, word ik niet. Laten we dus samen gaan lunchen." „Ja, maar „Geen ja-maar. Stap in Én zoo gezegd, zoo gedaan De jongelui tuften naar de woning van Lord Carlingham, die Armstrong zoo toevallig bij de colonnade aan getroffen had. En die twee waren zulke innige vrienden, dat de jonge Lord door Armstrong den Luitenant steeds als Jimmie, diens eigen naam aangesproken werd. Jimmie's moeder was eene Ameri kaansche, die vóór haar huwelijk de belle van New York genoemd werd. Dat was dan ook de reden, dat haar zoon van zijn „moeder" had gesproken, welke echt kinderlijke verhouding onder de Engelsche hoogere kringen niet gebruikelijk was. Zijn vaders naam was „Valletort" en zijn titel„de Hooggeboren Heer Graaf van en Ermie, zijn zuster was niets minder dan Lady Ermyn trude Grandison Armstrong was blijkbaar de gun steling van de geheele familie. Hy had een jaar te voren in Moskou kennis met hen gemaakt, toen hij daar was om Russisch te leer en, en toevallig of niet, hij kwam meermalen met de familie in aanraking meer misschien dan de Gravin wier republikeinsche tradities onder de grafelijke kroon verslapt waren - misschien wel goed vond. De vriend schap van haar zoon Lord Carlingham met den Luitenant keurde zij aller minst af, maar scherp hield zij hem in het oog wanneer hy met hare dochter Lady Ermyntrude» Grandison in contact kwam. Maar de vroolfjke Ermyntrude leefde als in de wolken, omringd als zij altijd was door tal van aanbidders, meest minderwaar dige persoonlijkheden, hoewel haars gelijken in rang en stand. Toch, als de in time vriend van haar broer naar haar toe kwam, ontving zij hem als zoodanig en praatte met hem zooals hij dat gewoon was, maar ofschoon Armstrong haar bij een hoogst ge vaarlijke sleevaart stevig had moeten vasthouden, toch deed zij alsof dat lang vergeten was, juist zooals hij deed. „Nu spreekt ge toch. zeker Russisch zoo goed als uw moedertaal, het En gelach" zeide Lord Valletort met Armstrong pratende. En het grap pigste dier vraag was dat de Lord bekend stond als zelf geen goed Engelsch te kunnen sprekén. „Mijne examinatoren waren te vreden, Graaf," - luidde het be scheiden antwoord. „Dat belooft promotie of iets van dien aard, zóu ik meenen „Dat is nog zoo zeker niet. In allen geval heeft een luitenant zonder vermogen, zooals ik ben, iets voor, als hij voor tolk kan dienenik ben blij niet mijn diploma, dat de kroon zet op mijn aangevraagd verlof." De Gravin knikte hem goedkeurend toe. Hij begreep, door zich onver mogend te noemen en wat hfi maat schappelijk was, hij allerminst op iets aanspraak kon maken, al werd hij hier ook nog zoo vriendelijk ontvangen. Wat gaat ge vau avond doen?" vroeg Jimmie, wiens guitige oogen verrieden dat hij goed begrepen had wat zijne moeder met haar goed keurend knikje bedoelde. „Toen ik zoo ongewenscht in aanraking kwam met de gemaskerde in-den-weg-loopers, wist ik de verste Verte niet, wat van avond te doen. Maar die aanraking in verband met wat ik verder zag, beweegt my bijna om naar de anarchisten vergadering te gaan." Lord Valletort keek verontwaardigd op. Dat men zoo iets bij hem durfde zeggenDe Gravin vatte haar lorgnet en nam den spreker op, als wilde zij zien of zij werkelijk zoo'n ondier als een anarchist aan tafel had! Zelfs de kamerdienaar trok den neus op. Maar Ermyatrude zeide: „Aller- amusantsj" En haar broer klapte in de handen zeggende„Ik ga mee Hoordeik u „anarchisten "zeggen?" vroeg de Gravin opschrikkende als een fox terrier die van ratten heeft hooren gewagen. „Jamaar^vergun my een nadere explicatie. De menschen, die van avond vergaderen, moeten wel een goedaardige soort van anarchisten zijn, want een Prins, en wel Prins Demidorff zal de spreker en leider zijn. Hij is een echte Prins, een zuivere 'afstammeling van Rurik." ,Hij moest zich schamen l" .Rusland is een eigenaardig ter rein," - zeide Armstrong, zich niet bewust van het gevaarlijke in het gezelschap waar hij was, te spreken over wat zich op dat terrein bewoog. „Dat land heeft geen aristocratie, zooals wij dat begrijpen. Peter de Groote arbeidde als scheepstimmer man, zooals gij weet. Graaf Devrier, een van zijn ministers, was een Portu- geesche kajuitsjongen. Zijn Oppor Commandant, een bloed-echte neger. Zyn minister van flnantiën, een Joodsche marskramer, en zijne Hoog heid Prins Menschikoff een bakkers knecht." „Reken op mij, dat ik meega naar de audiëntie van den Prins-Anarchist!" zeide Carlingham vroolljk lachend, zich herinnerende dat zijn over-over- grootvader chef-eigenaar van eene restaurantia was geweest. ..Toe, neem mij mee! Rusland interesseert mij ontzettend - zeide zyn zuster. „Ermyntrude! Maar wij gaan naar het bal van Lady Ambleton," - zeide de Gravin in den toon der wanhoop. De Earl van Valletort at een perzik, meenende dat hij een stuk kaas had genomen. Armstrong had hém totaal in de war gebracht. De onschuldige oorzaak van deze ontroering zou weldra ondervinden hoe hij daardoor in den strik van Ermyntrude was geloopen. Toen de Gravin de kamer uit was gegaan, werd haar stemming minder luchthartig. .Blijft gij lang hier in de stad?" vroeg zij. „Maar eene maand. Dan ga ik naar Indie terug." „Dat spijt me. We zullen u dan wel in geen jaren terug zien." „Neen." Hy zeide dat eenigszins koel. Hy meende dat hij sommige herinneringen te boven was gekomen, maar ze welden met dubbele kracht in hem op, toen hij in hare blauwe oogen las. Met een vluchtigen blik had ook zy gezien wat er in hem omging. „Eene maand!" en met dien uitroep wilde zy hem uitlokken. „Gy blijft dus tot na de wedrennen te Ascot „Ja, ik vertrek inderdaad den daarop volgenden Donderdag." „Dan hebben we een huiselijke partij Ascot. Moeder zegt dat het een echt feest zal zyn." „Het zou heerlijk.zijn als ik zou kunnen blijvenen dat zeggende dwong hij zich haar bedaard aan te zien. Zóu zy werkeiyk vergeten hebben wat er op dien avond op de Nevski Prospect voorgevallen was, toen de slede, waarin zy met hem zat, aangereden werd door een kabitka die bestuurd werd door een dronken voerman Alles was gauw afgeloopen een schok, een angstkreet, een warme omhelzing toen hy haar vast tegen zich aanklemde en met een sprong zich vrij maakte van de slaande paarden. Zy mocht het hebben kunnen vergeten, maar voor hem was het van zoo groote beteekenis, dat de herinnering er aan en aan wat hy toen in hare oogen gelezen had, hem nog steeds pijnlijk aandeed. „Zijt ge boos op me?" vroeg ze koïid bedaard. Even koud en bedaard glimlacht^ hy, door haar optreden daartoe „Ik? boos? Op Lady Ermyntrude Grandison?" - begon hy op spot- tenden toon. Maar terstond vloog hem het bloed naar het hoofd en de woorden vloeiden als van zelf over zyne lippen: ,God bewareIk neem te veel zoete herinneringen mede naar Indië, om op u boos te kunnen zyn." Op dat oogenblik kwam Carlingham, als ware het zonder eenige bedoeling naar han toe, door het ruischen dei' japon wetende dat de Gravin uit haar toiletkamer naar de veranda kwam, en hy zeide„Zeg my zoo ter loops, Armstrong, hoe laat die anarchisten-bijeenkomst is. Ik ver onderstel dat we thuis niet kunnen dineeren. Wat zoudt ge zeggen, als we eert naar die byeenkomst gingen, dan ons haastig, kleedden, en jn Carlton gingen soupeeren Wat de Prins vertelde was niets nieuws, en niemand scheen zich veel aan te trekken van de wreedheden die in naam van den Czaar waren begaan. In kleine clubjes zaten de menschen op houten banken of stoelen. De zaal was slecht verlicht. Thee en koffie kon men voor weinig geld krijgen. (Wordt vervolgd),

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 4