Oe wapenstilstand geteekend. Parys, 11 November. De Duitsche gevolmachtigden aan het Duitsche opperbevel, om medegedeeld te wor den aan alle belanghebbende autori teiten De wapenstilstand is om 5 uur des morgens (Fransche tijd) geteekend, en treedt in werking om 11 uur des morgens (Pransche tijd). De termijn voor de ontruiming is verlengd met 24 uur voor den linker Rijnoever, verder 5 dagen, dus 31 in het geheel. (De bedoeling van deze cijfers is niet geheel duidelijk, aangezien er niet uit bl(jkt welke termijn met 5 dagen wordt verlengd, en wat bedoeld wordt met het totaal 31. Red. H.). De wijzigingen van den tekst, zooals die door Helldorf is medegebracht, zullen langs draadloozen weg worden bericht. w. g. Erzberger. Berlijn, 11 November. Officieel. De Duitsche regeering heeft de wapen stilstandsvoorwaarden onvoorwaar delijk aangenomen. De vljand-lijkhiden opgehmiden Het persbureau Radio verneemt draadloos het volgende communiqué van de nieuwe Duitsche regeering De vijandelijkheden moeten."" op 11 November te 11 u. 55 des voor mid dags op het geheele front worden gestaakt. De voorste linies mogen vanaf dit tijdstip niet meer naar den kant van den vijand worden over schreden. Verdere bevelen volgen. Parijs, 11 November. Maarschalk Poch seinde draadloos aan den opper bevelhebber De vijandelijkheden zullen aan het geheele front worden gestaakt vanaf 11 November des morgens te 11 uur-. (Fransche tijd). (In het Duitsche communiqué staat 11 u. 55. Dit is Duitsche tijd. Red. H.). De geallieerde troepen zullen tot nader order de linie, die op dit tijdstip zal zijn bereikt, niet overschrijden. w.g. Maarschalk Foch. Dl «oorwaarden voor den wapenstilstand Ontruiming bezet gebied. Bezetting Linker Rijnoever. Berlijn, 10 Nov.' Officieel. Het vol gende is een uittreksel uit de wapen stilstandsvoorwaarden 1. Zij worden zes uren na onder - teekening van kracht. 2. Onmiddellijke ontruiming van Belgiö, Frankrijk en Elzas-Lotharin gen, binnen veertien dagen. Wat aan troepen na dezen tijd overblijft, wordt geïnterneerd of is krijgsgevangen. 3. Er moeten worden afgestaan 5000 kanonnen, in de eerste plaats zware, 30.000 machinegeweren, 3000 mijn werpers, 2000 vliegtuigen. 4. Ontruiming van den linker Rijnoever, Mainz, Coblenz, Keulen worden door den vijand bezet over een radius van 30 K.M. diepte. 5. Op den rechteroever van den Rijn een 30 tot 40 K.M. diepe neutrale zoneontruiming in elf dagen. 6. Uit het linker Rijnoever-gebied mag niets worden weggevoerdalle fabrieken, spoorwegen enz. moeten intact worden gelaten. 7. 5000 locomotieven, 150.000 wa gons, 10.000 auto's moeten worden afgestaan. 8. Onderhoud van de vijandelijke bezettingstroepen door Duitschland. 9. In het Oosten moeten alle troepen worden teruggehaald binnen de grenzen van 1 Aug. 1914; de termijn daarvoor is aangewezen. 10. Afstand doen van de verdragen van Brest-Litowsk en Boekarest. 11. Onvoorwaardelijke capitulatie van Oost-Afrika. 12. Teruggave van het vermogen van de Belgische bank en van het Russische en Roemeensche goud. 13. Uitlevering van de krijgsge vangenen zonder wederkeerigheid. 14. Uitlevering van 100 duik- boóten, 8 lichte kruisers, 6 dread- noughtsde overige schepen worden ontwapend en bewaakt door de ge- allieerden in neutrale of geallieerde havens. 15. Zekerheid voor eene vrije doorvaart door het Kattegat; weg ruiming van de mijnenvelden en bezetting van alle forten en batterijen van waaruit deze doorvaart zou kunnen worden belemmerd. 16. De blokkade blijft bestaan Duitsche schepen mogen ook verder gekaperd worden. 17. Alle door Duitschland voor de neutralen ingestelde beperkingen van de scheepvaart worden opgeheven. 18. De wapenstilstand duurt dertig dagen. Wfjzlngsn van d» voorwaardan. Havas seint een lang tele gram, draadloos opgevangen, dat door de Duitsche gevolmachtigden aan het Duitsche opperbevel is ge zonden en de volgende wijzigingen van de wapenstilstandsvoorwaarden bevat, waarbij echter paragrafen en alinea's worden genoemd, die niet geheel overeenkomen met die in het uittreksel dat wij reeds publiceerden, en welker aanduiding w(j, om ver warring te voorkomen, dus maar weglaten Om het gevaar te verminderen dat verbonden is aan de instelling van een neutrale zöne, zal de des betreffende alinea (in de wapenstil standsvoorwaarden) als volgt worden gewijzigdEen neutrale zöne zal worden ingesteld op den rechter Rijnoever, tusschen de rivier een lyn op 10 K.M, afstand daarvan, van de Nederlandsche grens töt aan de Zwitsersche. De ontruiming door den v(jand van het Rijnland aan de.linker- en rechter-oevers zal zoodanig geregeld worden dat zij zal zijn uitgevoerd binnen een termijn van 16 nieuwe dagen, dus 30 dagen, na de onder teekening van den wapenstilstand. De volgende zinsnede zal hieraan worden toegevoegdVan de inwoners zal niemand vervolgd worden wegens deelneming aan oorlogsmaatregelen Yóór het teekenen van den wapen stilstand. Geen enkele maatregel zal worden genomen of officieele order gegeven, die ten gevolge heeft dat de industrieele bedrijven (op den linker Rijnoever) in waarde dalen, of dat het personeel wordt verminderd. Aan de geassocieerde mogendheden zullen worden uitgeleverd 5000 ge monteerde machines, 150,000 wagons en 5000 vrachtautomobielen in goeden staat en voorzien van alle réserve- en onderdeelen, binnen een termijn die niet langer dan 30 dagen mag duren, Alle voorraden steenkool en ingre diënten voor het onderhoud van materiaal, wegen, en werken, zullen ter plaatse worden gelaten. Deze voorraden zullen worden onderhouden door Duitschland, wat betreit de verzorging der wegen en verbindin gen van het land aan den linker Rijnoever. Het recht van requisitie zal door de legers der geallieerden en der Ver. Staten worden uitgeoefend in alle bezette gebieden, tegen afrekening met de rechthebbenden. De repatrieering van de Duitsche krijgsgevangenen die in Nederland en Zwitserland geïuterneerd-zyn, zal voortgang hebben als tot dusver. De repatrieering van Duitsche krijgsge vangenen zal geregeld worden nadat de vredespreliininairen zijn gesloten. Alle Duitsche troepen die zich op het oogenblik bevinden in gebieden welke voor den oorlog deel uitmaakten van Oostenrijk, Roemenië, en Turkije moéten onmiddellijk binnen degrenzen van 1 Augustus 1914 terugkeeren. Alle Duitsche troepen die zich op het oögenblik bevinden in gebieden welke voor den oorlog deel uitmaakten van Rusland, moeten eveneens terug keeren binnen de Duitsche grenzen zooals hier boven aangegeven, zoodra de geallieerden het oogen blik gekomen zullen achten, waarbij rekening wordt gehouden met den binnenlandschen toestand van die gebieden. Onmiddellijke staking door de Duitsche troepen van alle requisities, inbeslagnemingen of dwangmaat regelen in Roemenië en Rusland, voor de verschaffing van hulpmiddelen met bestemming voor Duitschland (Roemenie en Rusland volgens de grenzen van 1 Aug. 1914). De geallieerden zullen den vrijen toegang hebben tot de door de Duit- schers op de oostelijke grenzen ontruimde gebieden, hetzij viaDanzig, hetzij langs de Weichsel, teneinde de bevolking te kunnen ravitailleeren, en de orde te kunnen bandhaven. Terugtrekking van alle Duitsche strijdkrachten die in Oost-Afrika opereeren, binnen den termijn van een maand. Uitlevering aan de geallieerdenen de Ver. Staten van alle duikbopten, met inbegrip van alle duikbootkrui sers en mijnenleggers, die op het oogenblik bestaan, met hunne vol ledige bewapening en uitrusting, in de havens, door de geallieerden en de Ver. Staten. Zij die niet meer in zee kunnen gaan zullen onttakeld worden van personeel en materiaal, en moeten onder toezicht van de geallieerden en de Vei\ Staten blijven. De duik- booten die zeewaardig zijn, zullen worden gereed gemaakt om de Duitsche havens te verlaten, zoodra langs draadloozen weg orders zullen zijn ontvangen voor de reis, en de dag zal zijn bepaald voor de uitle vering. Deze voorwaarden moeten zijn uitgevoerd binnen een termijn van 14 dagen na de onderteekening van den wapenstilstand. Alle schepen die zijn aangewezen om geïnterneerd te worden zullen gereed moeten zijn om de Duitsche havens te verlaten zeven dagen na de onderteekening van den wapen stilstand. Langs draadloozen weg zullen aanwijzingen voor de reis worden gegeven. De geallieerden zijn er op be dacht dat de voortzetting van de blokkade de ravitailleering van Duitschland voor zoover zij die noodig achten, niet zal beletten, zoodra de wapenstilstand is gesloten. Duitschland laat alle havenmate- riaal en rivier vaartmateriaal intact ter plaatse, alsmede alle handels schepen, sleepbooten, werven, werk tuigen, luchtvaart- en scheepvaart- materieel, wapenen, „en voorraden van eiken aard, bij de ontruiming van de Belgische kust en havens. Paragraaf 34 luidt nu als volgt De duur is bepaald op 35 dagen, met de mogelijkheid van verlenging. In dit tijdsverloop l^,n de wapen stilstand, ingeval de voorwaarden niet allen zijn nagekomen, door een der contracteerende partijen worden opgezegd, met 48 uur voorafgaande kennisgeving. Om de uitvoering van het wapen stilstandsverdrag onder de beste voorwaarden te verzekeren, is bet beginsel van een internationale per manente wapenstilstandscommissie aanvaard. Deze commissie zal func- tionneeren onder de hooge autoriteit van het militaire en marine-opper bevel der geallieerde strijdkrachten. Do overblijfselen van het Oust?nr!j>-sch« Leger. De „Daily Telegraph" verneemt uit Milaan dd. DonderdagTrente en de omtrek zijn een bewegend labyrinth van een worstelende en ver warde massa menschelijke wezens, die het overschot van het verslagen leger van den vijand vormen. Deze gewel dige menigte zonder leiding neemt in haast on bereken baren omvang bij het uur toe, naar mate de verspreide vleugels in de richting van Trente op komen zetten. Het is een vraag stuk, waar men die ontzaglijke kudden overwonnenen onderdak moet brengen en waar men hen heen moet zenden, daar zij in eindelooze golven aan- stroomen en zich in de bevrijde stad opboopen. Het vraagstuk van hun ontwapening hebben zij zelf geregeld, doordat de soldaten al hun wapens weggesmeten hebben niet alleen uit vermoeienis, maar ook uit de grootste walging voor alle wapens, die zich ook uit ten opzichte van machine geweren, kanonnen en revolvers. De artillerie biedt een niet minder droevig schouwspel. Om de kanonnen heen bivakkeeren de artilleristen met enkele officieren. Zy zien er uit als een toonbeeld van ellende, zooals zij daar in jassen en dekens gehuld, op den rand van de affuiten bij elkaar gehurkt zitten. Nederland en de revolutie. D«elsch»ndiirS.D.£.P. - Door voering der soeials wetgeving. - afschaffing der forste Kamer an Invoering van h.t Vrouwen kiesrecht. Zondagavond had in het gebouw „Voorwaarts" te Rotterdam een ver gadering plaats, aan welke werd deelgenomen door het partijbestuur van de S. D. A. P., het bestunr van het Ned. Verbond van Vakvereeni- gingen, met hoofdbesturen van den Ned. Bond van Dienstplichtigen, de Sociaal-Democratische Kamerfractie, de besturen der Federatie Rotterdam, Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Dordrecht en Groningen der S. D. A. P., de Bestuurdersbonden te Rotterdam, Amsterdam en 's Graven- hage en de Soc.-Dem. Raadsfractie te Rotterdam, welke bijeenkomst tot diep in den nacht duurde. Daar werd de internationale toestand besproken en in verband daarmede de omstandig heden, waarin de Nederlandsche arbeidersklasse verkeert. Besloten werd het reeds aange kondigde algemeen arbeiderscongres een week te vervroegen en te hou den op Zaterdag 16 en Zondag 17 November a.s.<Aan een klein aantal werd opgedragen de eischen op te stellen, die aan dit congres ter be krachtiging zullen worden voorge legd. Het volgend voorloopig program werd opgesteld: 1. Onmiddellijke demobilisatie met uitkeering van behoorlijke ver goeding, zoolang de gedemobili- seerden werkeloos zijn. 2. Onmiddellijke invoering van al gemeen vrouwenkiesrecht door nieuwe verkiezingen gevolgd. 8. Afschaffing der Eerste Kamer. 4. Onverwijlde invoering van den wettel ijken 8-urendag en den 6-urendag voor mijnwerkers. 5. Invoering van staatspeDsionnee- rlng op 60-jarigen leeftijd. 6. Inwilliging van alle eischen van het program van den Ned. Bond van Dienstplichtigen. 7. Belangrijke verhooging der sala rissen der werklieden en lagere ambtenaren in publieken dienst en van het spoorwegpersoneel, 8. Intrekking van de stakingswetten van 1903. 9. Volledige werkloozenzorg onder beheer der arbeidersorganisatie. 10. Levensmiddelenvoorziening als gemeenschapszorg. Regeling van productie en aanvoer. 11. Socialisatie van alle .bedrijven die daarvoor in aanmerking komen. 12. Uitvoering van het program van Bern, zijnde de samenvatting van al onze eischen op het gebied dei- sociale wetgeving. t In den loop dezer week zullen in alle grootere steden volksvergaderin gen plaats hebben ter onderteekening van deze eischen. Op het congres zullen de middelen worden vastge steld om dit program door te voeren. Het program van den Bond v*m Nederlandsche Dienstplichtigen luidt: 1. Onmiddellijke demobilisatie met uitkeering van behoorlijke vergoe dingen aan gehuwden en ongehuwden, zoolang dezen werkloos zijn. 2. Regeling van die vergoedingen zoodanig, dat het gezin behoorlijk kan bestaan. De uitkeeringen worden berekend naar het standaardloon, door de vakvereenigingen behaald. 3. Algeheele wijziging van het strafstelsel, in het byzondér verbe tering van de arrestlokalen. Vrij- heidsberooving. niet meer uitgespro ken door één man. Opschorting van de straf ingeval van beroep. Verbod, om verlof in te houden by straf. Vertegenwoordiging van de soldaten in de krijgsraden. Afschaffing van de militaire rechtspraak in vredestijd. 4. Zorg voor de materieele behan deling (ligging, voeding, kazerneering) met medezeggingschap van vertrou wensmannen, gekozen door en uit den troep. 5. Afschaffing van den militairen groet. 6. Instelling van bataljons-raden, waarin vertrouwensmannen, gekozen door en uit den troep. Het geven van de meest uitgebreide bevoegdheid aan deze raden inzake toezicht en contrólo in keuken en cantine. 7. Grondige verbetering van den geneeskundigen dienst. 8. Verlofregeling. Iedere soldaat ten minste een volle kalenderweek per maand verlof. 9. Vrijheid van vereenigen en ver gaderen en van het verspreiden en lezen van allerlei geschriften. 10. Het vrije gebruik eu volle bezit bij demobilisatie voor de gedemobili- seerden van schoeisel en onderkleeren. De eischen van het program van Bern zijn in 9 hoofdstukken gegroepeerd Hoofdstuk I beoogt de vrijheid van vestiging, waaronder wordt verstaan geen verbod van emigratie, geen .algemeen verbod van immigratie, verbod van werving van contract arbeiders voor het buitenland en toelating yan dergelijke arbeiders, bewerking van de arbeidsmarkt statistiek om de arbeiders te behoeden voor het reizetf naar landen met geringe arbeidsgelegenheid. Hoofdstuk II vraagt het vrije recht van vereeniging voor de arbeiders van alle landen en bevat bepalingen ter waarborging yan dat recht. Hoofdstuk III behandelt de sociale verzekering. Doorvoering in den kortst mogelyken tijd van verzekering tegen ziekte, beroepsongevallen, in validiteit, ouderdom en werkloosheid. Alle de sociale verzekeringen betref fende documenten en verklaringen moeten kosteloos worden uitgereikt en zijn vrij van fiskale rechten. Hoofdstuk IV. Arbeidstyd a. De dagelyksche arbeidstyd mag voor alle arbeiders de 10 uur niet overschrijden. b. De arbeidstijd in mijnen, con- tinuebedrijven en in het bijzonder in de de gezondheid schadende in dustrieën moet verkort worden tot een maximum van 8 uur daags. c. Nachtarbeid tusschen 8 uur 's avonds en 6 uur 's morgens moet wettelijk worden verboden voor alle bedrijven, die niet volgens hun aard of uit technische overwegingen op nachtarbeid zijn aangewezen. De arbeidstijd mag in bedrijven, waarin nachtarbeid is toegestaan, 8 uur per etmaal niet overschrijden. d. Den arbeider moet wekelijks een achtereenvolgende rustduur van minstens 36 uur wettelijk worden verzekerd, gelegen tusschen den Zaterdag en den Maandagmorgen. e. De voor de gezondheid meest schadelijke bedrijven moeten in ieder land bij verordening worden om schreven. Hoofdstuk V vraagt verschillende voorschriften in het belang der hygiëne, o. a. uniformiteit der hygië nische voorschriften voorde afzonder lijke industriën. Hoofdstuk VI (huisindustrie) vraagt toepassing van alle wetten en ver ordeningen op het gebied der arbei- dersbescherming op de huisindustrie, uitbreiding van de sociale verzekering tot de huisindustrie, verbod van de huisindustrie voor bepaalde werken enz. Hoofdstuk VII houdt bepalingen in in het belang van kinderbescherming (verbod van loondienst voor kinderen beneden 15 jaar enz.), Hoofdstuk VIII van vrouwenbescherming (wekelijk- sche arbeidstijd van 44 uur enz.) Hoofdstuk IX houdt de maatregelen in ter doorvoering van de arbeidersbe- schermi rig. Krachtigearbeidsinspectie enz. Aan het slot van een artikel „De Dageraad" waarin „Het Volk" de toestand in Duitschland bespreekt, zegt bet blad: En wij? Het spreekt vanzelf, dat de gebeur tenissen in Duitschland niet zonder invloed zullen blijven op de andere landen van Europa. Elk op haar eigen wijze zullen de arbeiderspartijen uiting geven aan den wil, om bij het grooto werk dat de Duitsche sociaal-demokratie op zich nam tot- hernieuwing van de wereld, haar waardig op zij te streven. Elk op haar eigen wijze. Overal heeft het kapitalistisch stelsel onher roepelijk zijn gezag over de massa's verloren. Overal voelt de massa, dat nieuwe vormeu en gedachten bezig zijn te ontkiemen. Overal zijn de siaafgeborenen ontwaakt. De moderne arbeidersbeweging van Nederland staat in volle wapenrusting gereed, om uit den nieuwen toestand alle konsekwenties te trekken. Zij zal zich geen enkele mogelijkheid, die zich voor haar opdoet, laten ontglip pen. Haar krijgsraad is gemobiliseerd. Zij zou grootere plannen kunnen makeD, haar doel hooger kunnen stellen, indien ook hier te lande althans het socialistische deel der- arbeidersklasse een eenheid vormde. De verdeeldheid tusschen de socialis ten onderling, ,het streven van de kleinste der socialistische partijen, om de macht tot zich te trekken met vernietiging van de grootste, is op dit oogenblik de zwakte van de Nederlandsche arbeidersklasse, is de macht van de kapitalistische klasse. Als één ding noodig is in dezen tijd van Europeeschen hongers nood, is het dat de veranderingen die zich voltrekken, geschieden zoo veel mógelijk georganiseerd, zooveel mogelijk zonder vernietiging. Des organisatie, anarchie, terreur, kunnen thans over de bezitlooze massa de meest afschuwelijke ellende brengen, een ellende als die in de groote steden van Rusland heerscht, waai de boeren met geweld het bezit van hun graan verdedigen, en uitgehon- gerdeproletariërs in ongeteldemenigte zich nederleggen om te sterven. Niet zonder leedvermaak ziet de kapita listische klasse, die overigens ten volle onder den indruk is van een toestand, die in de vlucht van Diiitschland's keizer het scherpst wordt, gesymboliseerd, het aan, dat zelf3 iemand als mevrouw Roland Holst in deze dagen niet anders weet te doen, dan in naam der Liefde haar volgelingen ophitsen tegen „de bloed-demokraten Troelstra, Wibaut, Tellegen". Hier ligt de zwakte van de Neder landsche arbeidersklasse. Maar des ondanks zal de, moderne arbeiders beweging haar plicht weten te doen. Zij kiest haar weg zonder om te zien naar rechts of links/Zy vraagt alleen, welke eischen zij in dit oogenblik kan verwezenlijken. Zy stelt ze en roept de massa op tot den strijd. Tot dien sterken en hoop- vollen strijd, waartoe alleen de innige samenwerking van alle organisaties de kracht kan geven. De dageraad blinkt; en al staat ook in het Oosten de zon hooger aan den hemel dan hier, hy zal ook voor ons allengs stygen tot volle middaghoogte! De N. Rott. Ct. schrijft: Het was te voorzien, dat de volks beweging, die in Duitschland ingezet is, ook ons land niet onberoerd zou laten. Maar tevens was te verwachten, dat zij hier te lande een ander karakter zou aannemen, dan zy bij onze Ooste- lyke naburen heeft. Daar moest zij in de eerste plaats gericht zijn op de verkrijging van volksvrijheid en volks invloed over het beleid van 's lands zaken. Hier hebben wij in dat opzicht niet veel meer te wenschen. Onze constitutioneele instellingen zyn reeds sinds lang' in democratische richting ontwikkeld. Wy hebben vrijheid van vereeniging, vrijheid van vergadering, vryheid van schrijven en spreken. Het zelfbestuur van het volk is ge vestigd in gemeente, provincie en 1 staat. Sedert verleden jaar hebben wij een algemeen kiesrecht, dat zich met het kiesrecht van welk ander land ook kan metenalleen het vrouwenkiesrecht ontbreekt nog, doch dit kan ingevoerd worden by gewone wet, en een ontwerp, om de vrouwen het kiesrecht toe te kennen opgelyken voet met de mannen is bij de Tweede Kamer door de vrijzinnig-democra tische Kamerfractie aanhangig ge maakt. Onder deze omstandigheden is te begrijpen, dat hef heden,openbaar ge maakte program van hervormingen, waartoe de S. D. A. P. den tijd rijp acht, in, groote hoofdzaak sociale veranderingen op het oog heeft. Belangrijke politieke eischen staan er op het programma, slechts tvyee Invoering van vrouwenkiesrecht, mat nieuwe verkiezing van de Tweede Kameren afschaffing van de Eerste Kamer. Wat den eersten eisch aangaat, de invoering van algemeen vrouwen kiesrecht, dat is niet een specifiek sociaal-democratisch verlangen. Wy hebben altijd betreqjd, dat het vorig kabinet niet den moed heeft gevon den, dit vraagstuk practisch aan de orde te stellen,, en door te zetten. Invoering van algemeen vrouwen kiesrecht leek ons, hoe men ook 'overigens daarover dacht, door den oorlog onafwijsbaar geworden. De vrouwen in alle landen hebben zich in de laatste vier jaren ten minste even goede staatsburgers getoond als de mannen, en er is geen argu ment te vinden, om de vrouwen het kiesrecht te onthouden. In Engeland gaat men er toe over, aan de vrouwen kiesrecht toe te kennen, andere landen hebben reeds lang het voorbeeld gegevenhet is niet gewenscht en om geen enkele reden noodig, hier evolutionaire denkbeelden, die zich op dit punt vrywel overal aan het vestigen zijn, tegen te houden. Invoering van vrouwenkiesrecht behoort daarom, dunkt ons, op verzet niet te stuiten. En dat deze veran dering in het kiezerecorps, zoodra. zij haar beslag zal hebben gekregen, door ontbinding van de Tweede Kamer en nieuwe verkiezing zal moeten worden gevolgd, behoeft geen betoog. Wat de afschaffing van de Eerste Kamer aangaat, deze zal op het oogenblik niet kunnen plaats hebben zonder staatsgreep. Uit het. socialis tisch manifest biykt niet of dit de bedoeling is. Logisch zou zijn, zoo men zich op het standpunt plaatst, dat het volk in zyn ganechen omvang, zoo vrouwen als mannen, over het bestuur van het land en de innerlyke organisatie van den staat moeten beslissen, dat dan eerst de nieuwe Kamer, die op grond van het zoo even behandelde punt zal worden verkozen, over al of niet handhaving van de Eerste Kamer beslissen zal. Dat dan de kansen van dit laatste college er goed voor zullen staan, zouden wij durven betwijfelen. De Eerste Kamer heeft zich hier te lande niet populair weten te maken, en zy heeft vooral in de latere jaren haar positie verzwakt, ^doordat zy te dikwijls als-parly-instrument opge treden is. De sociale eischen van het program zyn veel belangrijker, dan de politieke. Ook daaronder zijn er verschillende opgenomen die niet specifiek socialis tische eischen mogen worden ge noemd.,. B.v. eene nieuwe regeling van de salarissen van ambtenaren, beambten en werklieden van het personeel in semipublieken dienst. Staatspensionneering is ook voor vele „burgerlijke" partijen geen nieuw of verrassend punt; of de aanvang van de pensionneering de 60 of 65 jarige leeftijd zal worden, raakt het beginsel niet. Socialisatie van alle bedrijven „die daarvoor in aanmerking komen" is een rekbaar begrip. Socialisatie zal wel hetzelfde beteekenen als over- heidsexploitatie, en het woord zal wel gekozen zijn, om aan den eisch een socialistisch tintje te geven. Maar zulk eène socialiseering heeft ook voor menig niet-socialistisch burger niets afschrikwekkends. Yan het denkbeeld, dat de spoorwegen moeten worden gesocialiseerd is de burger lijke oeconomist Treub de groote propagandist hier te lande. verheids exploitatie van een aantal bedrijven van monopolistischen aard heeft reeds op ruimen voet plaats. Posterij, tele graaf, telefoon, gas- en waterleiding, electrici teitsle ver ing, gemeen tely ke tramwegexploitatie, enz. is reeds sinds lang hier te lande niet onbe kend. Indien er andere bedrijven voor „in aanmerking komen", d.w.z. als op goede gronden kan worden betoogd, dat de overheidsexploitatie van die bedrijven beter zal zijn dan de particuliere, en meer dienstig aan het algemeen belang, dan zal niemand zulke bedrijven voor overheidsexploi tatie buiten aanmerking willen laten. Het kan niet onze bedoeling zijn thans stuk voor stuk alle sociale eischen breedvoerig te bespreken. Ook is ons niet van alle de beteekonis geheel duidelijk of bekend. Wat be doelt men met „Levensmiddelen voorziening als gemeenschapszorg; regeling van productie en aanvoer"? De oorlog heeft het gansche maat schappelijk leven tot in zijn onderste voegen uit elkander gerukt. Handel en bedidjf zijn volkomen gedesorga niseerd, zoo niet geheel tot stilstand gebracht. Alles is abnormaal ge worden, alles ligt onderste boven en neemt nieuwe vormen aan. Nu de vrede op komst is en wy weer moeten gaan pogen, tot eene ge- meenschappeiyke organisatie te ge raken, vinden we nog slechts weinig aanrakingspunten in het leven van 1914 om den bouw op te trekken. Wy staan als het ware voor een maat schappelijk vacuum. Wij hier te lande niet alleen, doch nagenoeg heel Europa. Dit is de ellende, die uit den oorlog is voortgesproten, doch het biedt aan den anderen kant ook een groot voordeel. Nu het oude in zoo menig opzicht ineengestort is, hebben wij ten opzichte van den herbouw zooveel te meer vrijheid. Kan in geregelde tijden de basis van den maatschap- pelyken bouw niet worden verlengd, zonder dat daar een verschrikbeiyke crisis uit voortspruit, nu het er op aankomt een nieuwen grondslag te zoeken, ia er veel meer vryheid Yan beweging. Om een voorbeeld te geven het loonvraagstuk. Do looneischen, thans ten aanzien van de werklieden en ambtenaren in publieken dienst gesteld, zullennatuurlyk in looneischen Yoor het particulier bedryf hun echo vinden. Ditzelfde zal men in alle Europeesche landen zien plaat» hebben, en het maakt het probleem er te gemakkelyker om. Wanneer de pro ductie hervat wordt op eene loonbasis, die in alle landen aanmerkeiyk is verhoogd, dan zal voortbrenging en verbruik zich zonder groote schokken daar aanstonds aan kunnen aanpassen. Alleen zou men verlangen, om oneer- lyke concurrentie tusschen verschil lende landen te voorkomen, dat een internationaal overleg over de arbeids voorwaarden en de sociale verzorging mede in het leven zou worden geroepen. Dit lykt noodig, om op den duur de noodige vastigheid te verzekeren. De 8-urendag lijkt op die wys zelfs on- middellyk verwezenlijkbaar. Over het algemeen is de tijd gunstig tot hervorming, omdat, gelijk gezegd, de desorganisatie van het maatschap pelijk leven zoo groot is. Wat noodig is, is in de eerste plaats, dat ieder voor zich, de oude denkbeelden, die zich gevestigd hebben, herziet en tracht de evolutie mede te maken. Wy hebben in de afgeloopen vier jaren gelegen heid gehad, het meer dan eens te vragenDe oorlog ging ons voorbij, maar hij zal blijken, ons toch wel iets te hebben geleerd? Wy hopen het, en vertrouwen op het gezond verstand der burgery. Dan kan uit de ellende, die de oorlog ook over ons land heeft gebracht, een betere toestand geboren worden, en een betere maatschappy, dan die was, waarvan de oorlog de leelijke zyden zoo. schril heeft aan den dag gelegd. Uit de revolutionair! arbeiders beweging. De Landelijke Federatie van Re volutionaire Socialisten heeft in ver band met den ernstigen internationalen toestand aan al haar afdeelingen een circulaire gezonden waarin deze opge wekt worden tot een krachtige revolutionaire actie om ?ich by eventueele voorvallen als in het buitenland te kunnen doen gelden. Op een groot aantal plaatsen zullen in verband hiermede openbare bijeen komsten worden belegd en straat demonstraties worden gehouden. Ver der zullen de arbeiders schriftelijk opgewekt worden om bij het uitbreken eener revolutie hier te lande zorg te dragen dat deze tot resultaat heeft dat de maatschappy in haar grond slagen worde hervormd, dat grond en arbeidersmiddelen in handen komen der arbeidersgemeenschap en niet in handen blijven der kapitalisten. In de gisterochtend aangevangen jaarvergadering van de Amsterdam- sche Federatie van personeel in open bare dienst, werd medegedeeld, dat het in de bedoeling van het Nationaal Arbeidersseeretariaat ligt om tegen Zaterdag a.s. een congres uit te schrijven, waarop de op onafhankelijk standpunt staande organisaties zullen beraadslagen welke houding in de naaste toekomst dient te worden aangenomen. Verschillende aanwezi gen achtten deze termyn te lang. Nu de gebeurtenissen in Europa zich met iéder uur scherper afteekenen, achtte men het oogenblik gekomen om, desnoods met geweld, een directe invoering van den achturen-dag te verkrijgen. Besloten werd er bij het Nationaal Arbeiderssecretariaat op aan te dringen om zoo spoedig mogelijk, en in elk geval vóór Zaterdag een bijeenkomst met de onafhankelijke organisaties te beleggen. Oe ex-keizer in Holland. Omtrent de komst van (Jen keizer in ons land worden nog de volgende bijzonderheden gemold: De ex-keizer was gekleed in Pruisisch generaalsuniform met de militaire pet. Hy leunde op zyn wandelstok en zag er zeer terneer geslagen uit. Zijn haar is zeer grijs geworden. Zijn wangen waren in gevallen en zyn gedrongen gestalte toonde weinig overeenkomst meer met de welvarende martiale figuur, die men kent van de afbeeldingen, en uit de Gotha-almanakkenHij onderhield zich op matten toon met een der hooggeplaatste officieren, die in zyn gezelschap waren mee gekomen en maakte zich nu en dan los van zijn gezelschap om met een blik zonder belangstelling den stillen straatweg, die naar de grenspost leidt, af te staren. De stoet werd onmiddellyk onder geleide gesteld van eon majoor en een luitenant-adjudant van het gar nizoen te Maastricht en naar het station Eysden geleid. Daar was intusschen de keizerlijke trein, be staande uit twee Nederlandsche locomotieven, een tiental keizerlijke wagons en een Belgische goederen trein het station binnengekomen. In den Duitschen trein bevonden zich militaire autoriteiten en bedienena personeel. Het station van Eysden was omringd door duizenden nieuws gierigen. Onder de Belgen, waarvan zich in bet half-Belgische dorp Eysden twee duizend bevinden, van wie het meerendeel in het begin van -den oorlog uit Visé, Berneau, Mouland enz., hier een wijkplaats is komen zoeken, was de opwinding het grootst. Sommige oogenblikken dreigde de haat tegen den man, die zij in het station wisten, op enkele meters afstand van- hen, den vorm van ernstige demonstraties aan te nemen. Officieel wordt uit den Haag gemeld, dat, in verband met de aanwezigheid aan de grens van den afgetreden Duitschen keizer, zich Zondagmiddag eenige autoriteiten, waaronder de Duitsche gezant, baron van Rosen, daarheen hebben begeven. Deze werd o.a. vergezeld door mr. Doude van Troostwijk, kabinetschef by het de partement van buitenlandsohe zaken. De militaire autoriteit te Eysden heeft zich onmiddellijk met den Haag in verbinding gesteld, om instructies te vragen. Naar gemeld wordt, worden de officieren, w.o. eenige leden van den generalen staf, die zich in het gezelschap van den ex-keizer bevon den, geïnterneerd. De Nederlandsche Regeering zal geen bezwaar maken tégen het ver- blijf van den keizer in ons land. Hy bevindt zicht als privaat-persoon in geiyke positie als andere uitgeweken staatsburgers uit vreemde landen. Volgens de „Courier de la Meuse", zijn op den keizerlijken trein, die ledig door België van Spa naar Eysden is gereisd, onderweg schoten gelost. Het schijnt, dat de keizer per auto de reis heeft gemaakt, om de waak zaamheid van de revolutionnairen te verschalken. Het gerucht loopt ook, dat de kroonprins, die getracht heeft de grens te passeeren, opgehouden is door Duitsche soldaten, die weiger den hem over de grens te laten. Volgens een anéer bericht had de kroonprins ook te Visé moeten aan komen, om gelijk met den keizer te vluchten. Oe kroonprins doodgeschoten? Het V. D. bureau verneemt van de grens: Wij vernemen van zeer be trouwbare zijde dat de kroonprins is doodgeschoten. Uit Maastricht wordt nog aan „De Tyd" gemeldNaar ik uit vertrouw bare bron verneem, is tot de vlucht besloten, nadat de voor Duitschland vernietigende wapenstilstandsvoor waarden der Entente in het hoofd kwartier waren aangekomen tegelijk met de zonder voorkennis van den Keizer geschiede mededeeling der Duitsche regeering, dat hij van den troon was afgetreden. Ofschoon de Keizer, hoe ook daartoe geprest, weigerde een officieele pro clamatie te teekenen van den troons afstand voor zich en voor zyn huis, begreep hy, dat hy niet gehandhaafd kon biy'ven. Na het aanhooren der wapenstil standsvoorwaarden vrerd de Keizer zich volkomen van den verschrikke- ïyken toestand bewust en deed by aan de hooge militaire legeraanvoe ring de bitterste verwyten, dat hy misleid was! Een generaal ontried de ontvluch ting, als zijnde een Duitschen keizer onwaardig. Von Hindenburg bestemde generaal Von Falkenhayn om den Keizer, die zich in gezelschap bevond van zyn jongsten zoon, te begeleiden. Deze generaal kwam mede te Eysden aan en zal geïnterneerd worden. De voorbereidingen voor de vlucht werden getroffen door den Duitschen gezant, Baron Rosen, Graaf Bentinck en Generaal Van Heutsz. i 8 keizer naar Amorongan. De ex-keizer ia Zondagnacht te Eijsden gebleven en vertrok Maandag morgen met een extra-trein via Arnhem naar Maarn, waar hy om streeks kwart voor drie aankwam. Van daar zal hy zich per auto naar Amerongen begeven, waar hij op het kasteel van graaf Bentinck zijn intrek zal nemen. Voorloopig biyft hy slechts twee dagen te Amerongen, in afwachting van de besluiten van de regeering. Twee .extra treinen werden veor het vervoer van den keizer en zyn hofhouding beschikbaar gesteld. De eerste was uitsluitend voor den keizer en zyn bagage bestemd. Met de tweede zou de hofhouding vertrekken. ,Het Volk" meldt nog: Van den keizer zal niet verlangd worden dat hij zijn jeerewoord geeft, doch het zal stilzwijgend worden aangenomen dat de ex-keizer onder een moreele verplichting staat. Eenige mate van bewegingsyryheid zal worden toegestaan. (Zie verder tweede blad.) Oe toestand te Berlijn. Berlijn, 9 Nov. - Een extra editie van de „Vorwarts" publiceert dè'n volgenden oproep tot algemeene staking „De arbeiders- en soldatenraad van Berlyn heeft besloten tot algemeene staking. Alle bedryven worden stil gelegd. De levensmiddelen verzorging dei- bevolking zal intact blyven. Een groot deel van het garnizoen heeft zich in gesloten gelederen met machinegeweren en artillerie ter beschikking van den Arbeiders- en Soldaten-Raad gesteld. De beweging wordt geleid door de Duitsche Sociaal-Democratische Party en de Onafhankelyke Sociaal-Demo cratische Party. De Arbeiders- en Soldatenraad zorgt voor handhaving van rust en orde. Leve de socialistische republiek. De Arbeiders- en Soldatenraad. Gavecht ap hit «lotpliin. Beriyn, 9 Nov. Hedenavond om acht uur reed een hospitaalauto komend van de Breitestrasse naar het slotplein. Nadat de auto in het slotplein verdwenen was viel plotse ling een schot en men zag rosse rookwolken aan den ingang van den Marstallgebouwen opstygen. Terwyi men er nog in het onzekere over was of het schot uit de Marstall kwam of door een soldaat van den arbeidersraad was gelost, viel een tweede schot van de Marstall. Alsof dit het sein tot een beraamde schietery was kwam het volgende oogenblik uit de kelder de eerste en tweede verdieping van het MarBtallgebouw een hevig machine geweer vuur. Een paniek greep de groote, vele duizenden tellende menigte aan, die naar alle zijden vluchtte. Tusschen de mannen van den soldatenraad en de verscholen bezetting in het Marstallgebouw ontwikkelde zich een tien minuten lang durend vuurgevecht. Nadat de manschappen van den soldatenraad die zich achter de Begasfontein hadden opgesteld, hun munitie verschoten hadden, trokken zij zich terug en wachtten versterking af. Toen deze na een half uur aankwam, werd een aanval tegen de Marstall op touw gezet, die op het oogenblik nog voortduurt.

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 2