HELDERSCHE COURANT Eerste Blad. Nu. 3013 ZAT 16 NOVEMBER 1*18 48e JAARGANG UitgeverO. PB MW Jr., Helder. Oplaag 7000 mx. Abonnementsprijs; In da stad I l.lft, per pont f 1.36, Buitenland f 2.36. Losse ex. 3 cent Advertentlin per regel IS cent. ÜINNENLANO. Da Entente tsn da beroering In ons land. V. D. verneemt uit Londen: Het bericht uit 's Gravenhage, waarin op de mogelijkheid wordt gezinspeeld vaa een interventie door de troepen der Entente voor het geval in Nederland een revolutie zou uit breken, heeft hier eenige bevreemding gewekt. In bevoegde kringen acht men een zoodanig optreden geheel in strijd met de principes en tradities, waarvoor de politiek der geassoci eerde mogendheden steeds is geïn spireerd en waaronder zeker niet inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden yan een vreemden staat behooren. Een dusdanige politiek zou bij het Engelsehe volk zeker geen populariteit verwerven. Een ander vraagstuk is dat nopens - don aanvoer van levensmiddelen. Het spreekt van zelf, dat, Indien de regeering, welke de huidige econo mische overeenkomst afsloot, door een andere zou worden vervangen, de geassocieerden eerst stellige ga ranties zouden moeten ontvangen, dat de verplichtingen, welke bij deze overeenkomst Holland op zich heeft genomen, ook uitgevoerd worden. Zelfs indien het dus in Holland niet tot een revolutie mocht komen, zou bij een erentueele regeeringsveran- dering de uitvoering van de thans getroffen regeling ten zeerste worden bemoeilijkt en op z'n minst aanzien lijk worden vertraagd, omdat eerst zal moeten blijken in hoeverre de nieuwe regeering de macht en den wil heeft om de aangegane regeling ten uitvoer te brengen. Dat bij een volslagen omwenteling, wanneer de geassocieerden niet meer zekerheid zouden hebben, dat de gezonden levensmiddelen tot een rechtvaardige verdeeling komen, er van Entente zijde zeker niet aan gedacht zal worden den uitvoer van levensmid delen voort te zetten, behoeft geen nader betoog. Da siictoR dar Vrljz.-Ogmocratan. De Partijraad van den Vrijzinnig- Democratiiïchen Bond besloot in zijn vergadering van 13 November de volgende eischen aan de regeering te stellen, waarvan onverwijlde in williging noodzakelijk wordt geacht. 1. Algemeen Vrouwenkiesrecht. 2. Afschaffing der Eerste Kamer. 3. Aehturendag (45-urige werk week) met speciale werktijden voor arbeiders in gevaarlijke bedrijven, 4. Premievrij Staatspensioen, 5. Afwerking der sociale wetge ving. 6. Afdoende verbetering der arbeids voorwaarden voor het overheidsper soneel, spoor wegpersoneel inbegrepen. 7. Toepassing van het beginsel der heffing in eens bij de delging der crisisschuld. 8. Sterke progressie in de directe belastingen. v. Eet standpunt der Vryainnig-De mocraten. De Vrijzinnig-Democratische Bond hield Woensdagavond 13 November eene vergadering van zijn Partijraad, die buitengewoon druk bezocht was. De vergadering nam met algemeene stemmen de volgende motie aan De Vrijzinnig-Democratische Bond, van oordeel, dat het verwekken van revolutie, als aangekondigd door den heer Troelstra in de vergadering der Tweede Kamer van 12 November, het beginsel van het algemeen kies recht verloochent en de democratie verraadt dat overheeraching door een min derheid in een democratisch bestuur de Staat onduldbaar is dat noodzakelijke hervormingen moeten worden tot stand gebracht door de wettige erganen des volks, gekozen krachtens algemeen kies-, recht vordert, dat verschillende noodza kelijke hervormingen onverwjjld wor den tot stand gebracht-*; roept alle demoeraten op, om de overheid krachtigen, daadwerkelijkea steun te verleenen tot verweer tegen elke minderheidstirannie. Bond van rwgeeringegstrRuwan. De bond van regeeringsgotrouwen, die in zich hoopt op te nemen alle onderofficieren, korporaals en'man schappen, die sich in deze dagen van spanning zonder voorbehoud scharen ondqr de regeéring tegenover het roode revolutiegevaar, heeft Don derdagmiddag wederom te 's-Graven- hage vergaderd. Tot dien bond z^'n reeds toege treden de R. K. militairen-vereeni- gingeü, de andere Christelijke milital- ren-vereenigingon, de bond ter,behar tiging van militaire belangen en in het algemeen tal van militairen van. de meest verschillende gezindten en opvattingen. De bond beoogt uitsluitend aan eensluiting van alle betrouwbare en goede elementen van den troep, ten einde de overwegend goedgezinden krachtig te organiseeren tegen het kleine percentage opruiers en oproer lingen in ons leger. Daardoor wordt vooral aan de weifelende elementen de hoodige moreele steun gegeven. Deze spontane actie gaat uit van den troep zelf, terwijl op de leiding de veldpredikers en aalmoezeniers invloed oefenen. Op de meest energieke w|jz© en met veel succes wordt reeds propa ganda gemaakt voor den bond onder de Ie divisie, terwijl de beweging in de andere onderdeelen van het leger is ingezet. De resultaten zijn zeer gunstig; overal blijkt, dat onze militairen bijnazonder uitzondering front maken tegen de door den heer Troelstra gepreekte revolutie. Maatregelen tegen spoorwegstaking. Yan verschillende zijden worden maatregelen genomen om een moge lijke spoorwegstaking te voorkomen. Steun aan da regsorieg. Uit een groot aantal plaatsen komen berichten over vergaderingen en demonstraties van soldaten en burgerlijke partijen, vooral de recht- sche partijen en middenstanders, waarin geprotesteerd werd tegen de plannen der S.D.A.P. en de regeering steun beloofd werd. Overal waren honderden en duizenden belangstel lenden en heerschte groote eensge zindheid. In tal van plaatsen is of wordt een burgerwacht opgericht. -Overlag met militairs Vsraomgingen. Naar wij vernemen, is binnenkort te verwachten een regeling door den minister ran Oorlog vast te stellen inzake het overleg door de troepen- commandanten te houden met de vertegenwoordigers van besturen van militaire vereenigingen en bonden, met betrekking tot de wenschen, enz. door de leden dier bonden bij hun besturen kenbaar gemaakt. Hetgsbeurds bij de cavalerlelrazerne. De administrateur der cavalerie- kazerne te Amsterdam, die van gin tot eind uit het raam van het escadronsbureau het gebeurde van Woensdagavond heeft waargenomen, deelde omtrent de toedracht het volgende mede: Toen de eerste betoogers naderden, duwde een der beide schildwachten (huzaren, alleen met de sabel ge wapend) het hek der kazerne dicht. De menigte duwde evenwel het hek open en een man met een bijl wilde een der schildwachten te lijf. Da versterkte wacht, bestaande uit oen dozyn infanteristen en cavaleristen was in de poort der kazerne opgesteld. Een man trad nader, die onder den uitroep „schiet maar op" de borst ontblootte en tevens een revol verschot op een der schildwachten loste; het schot ging hem door den mouw. Daarop loste de wacht een salvo met wachtpatronen en kort .daarop nog ee». De man met de revolver stortte dood neer en ook de man met de bijl werd gedood. Volgens dezen zegsman zou er vóór dat het revolverschot gelost werd, ook reeds uit de menigte geschoten zyn. Het Hbl. meldt nog, dat binnen het bek der kazerne Donderdagmor gen een niet-ontplofte handgranaat is gevonden, die blikbaar door een niet-deskundige was gehanteerd. Eenigen tijd geleden zyn te Halfweg handgranaten gestolen. Samanwerklog fuischen Mofarnen en Vrljea? Ken meldt uit Amsterdam aan de ,N. Rott. Cr." Donderdagavond heeft een confe rentie plaats gehad tusschen ver tegenwoordigers van de moderne vakbeweging en die van het revolu tionaire socialistische comité. Naar wij vernemen, is de delegatie van de moderne vakbeweging in principe bereid tot samenwerking, indien de revolutionairen zich zouden stellen op den grondslag van hun program. Biddag. De Minister van Binnenlandsche Zaken, tijdelijk voorzitter van den Raad van Ministers, jbr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, heeft het volgende rondschrijven gezonden aan dej kerkgenootschappen, onder dag- teekening Yan 14 November Mijn rondschrijven van 13 0ctober j.1. heeft tot mijne voldoening bij u in zeer ruimen kring instemming gevonden. Kennelijk is de drang tot verootmoediging en het inroepen van Gods hulp in den nood van dézen tyd bij velen levendig. Dit besef schenkt mij vrijmoedigheid den kerk genootschappen namens de Regeering ln overweging te geven een biddag of bidstond te houden. Eenzelfde.dag ware hiertoe te bestemmen op welken dan yan Regeeringswege zooveel mogelijk zal bevorderd worden, dat ieder desverlangd in de gelegenheid zij daaraan deel te nemen. Naar de meening der Regeering zou Donderdag 28 November, bij voorkeur de voor middag, daarvoor een geschikt tijdstip zijn. Indien uw kerkgenootschap zich hiermee kan vereenigen, wordt het voordeel verkregen, dat over het geheele land de bidstond ongeveer op denzelfden tijd wordt gehouden In aansluiting hiermede werd in de „Staatscourant", die Donderdag avond verscheen, een mededeeling met bovenbedoeld rondschrijven over eenkomende geplaatst. Verbannleg van Wijekaap gevraagd. De afdeeling Doetinchem der Vrije Liberalen heeft gistermorgen het volgende telegram aan mr. Dressel- huys verzonden: „Is het mogelijk om heden in de Kamer de Regeering in overweging te geven Wijnkoop als staatsgevaarlijk over de grenzen te doen zetten? Opsluiting zal martelaarschap ln de hand werken." Da zoeallltie 1917 mit onbepaald (klein) verlof. De Minister van Marine heeft bepaald, dat de landstormklasse 1917 en de militielichting 1917 le en 2e ploeg kustwachters inbegrepen, op 25 Nov. en zooveel eerder als mogelijk mocht blijken, met onbepaald klein verlof zullen worden gezonden. Uit gezonderd z|jn alleen zij die de eerste oefeningatijd nog niet' hebben vol bracht (Oorr. bur.) Da ultkeerlng van da kostwinners vergoeding, (Officieel) De maand kostwinners vergoeding, die wordt gegeven na vertrek met onbepaald (klein) verlof, wordt óók uitgekeerd wanneer de dienstplichtige later dan de overigen Yan zijn lichting of jaarklasse met verlof gaat, bijvoorbeeld doordat hy aanvankelijk vrijwillig onder de wapenen blijft. Wanneer een dienstplichtige, die met dat verlof vertrekt, later vrij willig onder de wapenen terugkeert, wordt ook na het einde van dat vrijwillig verblijf onder de wapenen, weder een maand vergoeding éxtra uitgekeerd. Wie vrijwillig terugkeert, zal in den regel ten minste een maand moeten dienen voor hij weder met verlof kan vertrekken. De voedstl.ooritening dsr wereld. De Sederland.cüs schepen. Uit Parijs wordt d.d. 14 Nov. aan de „Tel." gemeld Uit zeer goed ingelichte bron ver neem ik, dat de voorloopige econo mische onderhandelingen te Loüden spoedig tot een definitieve regeling zullen leiden. Onder pressie van de binnenland sche toestanden in Nederland aldus,- werd mij verzekerd heeft dè "Nederlandsche regeering het voor zichtig geacht ten aanzien van den aanvoer der eerste levensmiddelen de rechtvaardige voorstellen dei- geallieerden zonder uitstel te aan vaarden. Die voorstellen beoogen verdeeling over de geheele wereld van levensmiddelen en artikelen voor eerste levensbehoeften. De regeering in Nederland heeft zich genoodzaakt gezien ter beschik king van de geallieerden te stellen een gedeelte der scheepsruimte, die thans ongebruikt in de havens ligt en bepaalde artikelen die in Holland zelf gefabriceerd worden naar Belgie en Frankrijk te zenden. Volgens de plannen der geallieerden zal Nederland de belangrijke rol vervullen van inter-medidair, bij 't transport van levensmiddelen naar Duitschland en Belgis. Strenge maatregelen zijn genomen, dat in Nederland zullen blijven de eerste levensbehoeften, die in de eerste plaats voor dat land zijn bestemd. Nederland en d« geallieerde». Reuter seint uit Londen, dat de regeeringen der geallieerden al het mogelijke doen om scheepsruimte vrij te maken en andere maatregelen nemen ten einde den voedseltoestand van Nederland te verbeteren.- Aanvoir vsn lavaiubehoaftan uit Amanda. De in Amerika liggende schepen Amsteldyk", „Jason", „Djebres" „Sir- rah" en „Oornelis", benevens de in Nederland liggende schepen „Farm- sum", „Brunswijk", „Delta" „Noord", Noord wijk", „Moerdijk", „Minerva", Almelo" en „Terschelling" zyn aan gewezen om uit Amerika verder levensbehoeften aan te voeren. Graas, vatten en katoen uit Aoierlka. Naar het. „ïïdbl." verneemt, zal het stoomschip „Almelo", van de Kon. Nederlandsche Stoombootmaat schappij, groot 11,000 ton draagver mogen met een kubieke laadruimte van 15,000 ton van 40 kub. voet, door de Nederlandsche regeering gevorderd worden om in ballast naar Amerika te vertrekken ten einde aldaar voor Nederland in te nemen een volle lading graan, vetten en katoen. De reederij heeft opdracht gekregen het schip zoo spoedig mogelijk zee klaar te maken. Ook het stoomschip „Minerva". van dezelfde reederij, is gevorderd om een volle lading graan voor ons land uit Noord-Amerika te halen. Da scheepvaart op IndlB. Naar wij vernemen, zullen de stoom vaartmaatschappijen op Ned.-Indië binnenkort de passagiers-en vracht vaart tusschen Nederland en Neder- landsch-Indie hervatten. W*er rijst en peulvruchten. De minister van landbouwnijver heid en handel heeft tot de burge meesters de volgende circulaire gericht Ik heb de eer u mede te deelen, dat ten gevolge van de beschikbaar stelling van de militaire voorraden ln de Stelling Amsterdam het weer mogelijk is een aanvang te maken met de distributie van rijst. Voor dit artikel' wordt door mij •en rantsoen vastgesteld van V# K.G. per vier weken; aan de gemeenten zal aanstonds IfW rantsoen voor 6 weken worden toegezonden. Tevens is het mij mogelijk het rantsoen van peulvruchten, dat thans VK.G. per vier wekon bedraagt, te verhoogen tot 1 K.G, per vier weken. De minister heeft voor rijst van alle soorten vastgesteld een maximum kleinhandelsprijs van 14 ct. per Va K.G, 80.000 zak maTf. Geschenk van Zuid-Afrika aan Nederland. Het Ned. Zuid-Afrik. Persbureau meldt: De reeds lang gekoesterde wensch van een groot aantal Hollandsche Afrikaners, die, bewogen door den nood, waarin het Nederlandsche volk reeds zoo lang verkeert, een blijk van hun sympathie willen geven door een scheepslading (80,000 mud) maïs en ander graan naar Nederland te zenden, kan nu vervuld worden, De Zuid-Afrikaansche Regeering heeft toestemming gegeven, dat dit graan kan worden afgezonden op voorwaarde, dat het zal dienen om onder de armen van Nederland se werden uitgedeeld en dat het zal worden vervoerd in een Hollandsch schip. Over het uitzenden van een Ne- derlandsch schip, dat dit geschenk zal moeten vervoeren, wordt thans door de betrokken regeeriagen on derhandeld. Dlitrlbutle van goedkoops werKsetioanen. Door den minister van landbouw is tot de burgemeesters de navol gende circulaire gericht: „Ik heb de eer u mede te deelen, dat ik aan het groot aantal militaire schoenen, welke ter beschikking van de burgerlijke bevolking zijn gesteld, de bestemming heb gegeven als werkschoen te worden verkocht aan dat deel der bevolking, dat aan zoodanig schoeisel behoefte heeft Het is de bedoeling, dat deze schoenen rechtstreeks door de zorg der gemeentebesturen aan het publiek worden verkocht; de verkoopsprijs is bepaald op f 8 per paar, tegen welken prijs ook de levering franco aan u zal plaats vinden. Voorhands kan niet worden over gegaan tot toewijzing van een grooter aantal dan één paar per 15 inwoners uwer gemeente. Gaan varheoging ven den kaattprljs. Op de desbetreffende Vragen van den heer Schaper heeft de Minister van Landbouw enz. geantwoord, dat hij er ten volle van overtuigd is, dat, zoolang het vetrantsoen op het tegen woordige peil gehandhaafd moet blijven, het voor de volksvoeding van groote beteekenis is om kaas met hoog vetgehalte tegen redelijke prijzen verkrijgbaar te stellen. Hij ia bijgevolg niet voornemens en was dit trouwens ook nimmer een onder de huidige omstandigheden den prijs van vette kaas te verhoogen. Csntraia Keukens. De minister van landbouw, nijver heid en handel hëoft tot de ge meentebesturen de volgende circu laire gericht: Ik heb de eer u mede te deelen, dat ik, na overweging van de ver schillende antwoorden, mij geworden naar aanleiding van m|jue circu laires van 25 September en 14 Oc- tober, gemeend heb ten behoeve van de centrale keukens de volgende bepalingen te moeten vaststellen. De centrale keukens worden in staat gesteld de volgende percen- 38 van distributiegoederen zonder invordering van bons af te leveren, te weten: aardappelen 50 pet.; peulvruchten 50 pet.; terwijl bovendien zal worden be schikbaar gesteld per afgeleverde portie stamppot, 5 gram vet, 100 gram goedkoop vleesch en beenderen en 20 gram zachte kaas; soep, 100 gram goedkoop vleesch en beenderen; melkspijs, s/g K.G. gecondenseerde taptemelk. Ten aanzien van ditlaatste artikel merk ik nog op, dat, aangezien om trent het verbruik hier te lande nog te weinig gegevens bekend zijn, ik geen vaste toezegging kan doen, dat deze verstrekking gehandhaafd zal kunnen blijven. Tot beschikbaarstelling van gort en havermout kan, met het oog op de beschikbare oogstopbrengst, niet worden overgegaan. Voor goedkoop vleesch als yoren- bedoeld moetin de eerste plaats gebezigd worden de z.g. hutspot. Verder zullen de centrale keukens, die varkens mesten, worden vrijge steld van de verplichting om var kens ten behoeve van de regeering te mesten. Tot vrijstelling van de verplich ting tot aflevering van de van deze varkens afkomstige reuzel bestaat evenwel geen aanleiding. Ten slotte zy nog vermeld, dat omtrent yerhooging van het thans genoten wordend subsidie overleg wordt gepleegd, welk overleg, naar ik mij vlei, tot een gunstig resultaat zal voeren. Oa zutvisseharl]. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van be langhebbenden, dat blijkens van Hares Majesteits gezant te Londen, de Nederlandsche visscherBvaartul- gen gewaarschuwd worden aich niet binnen de door de Britsche regeering onveilig verklaarde zóne te begeven, aangezien deze nog gehandhaafd blijft. (St.-Ct.) Arbeidsvoorwaarden an loonregeling Rijksbeambten en werklieden 's Rijks werven. De minister van marine heeft be noemd in commissie Avoor het ontwerpen en samenstellen van een Hoofdstuk IIIA V.R.W., bevattende de arbeidsvoorwaarden en loonrege ling voor beambten van 's Rijks werven te Willemsoord en te Helle- voetsluis en van het marine-etablis sement te Amsternam den heer D. Croll te Rotterdam, oud-directeur van de maatschappij Feyenoord, als Voorzitter, en de navolgende, in alphabetiscbe volgorde gerangschikte ledenD. W. van Braambeek, griffier by 's Rijks werf te Hellevoetsluis A. R. Bijl, ingenieur der marine, F. W. J. Groeneboom, kapitein ter zee, directeur van het marine-etablisse ment te AmsterdamJ. Kipperman, commandeurs dor takelaar» en zee- sjouwers bij 's Rijks werf te Willems- oerd, voorzitter van den Bond van Beambten van 'e Rijks werven en als plaatsvervangend lid by eventueel noodige blijvende vervanging van dien beambte W. H. Tielrooy, maga zijnsbewaarder by 's Rijks werf te Willemsoord, secretaris van voor- neemden Bond van Beambten A. G. Paardekooper, commies bij de afd. materieel van het departement van marineH. J. Reisig, schrijver bij het marine-etablissement te Amster dam, voorzitter van de afdeeling Amsterdam van den Bond van be ambten bij 's Rijks werven en als plaatsvervangend lid b|j eventueel noodig blijvende vervanging Yan dien beambte, A. G. Peters, schrijver by het marine-etablissement te Amster dam M. Triebeis, directeur van de wagenfabriek der Ned. Fabriek van Werkspoor te Amsterdam en R. H. Wijmans, luitenant ter zee le klasse, toegevoegd aan den chef der afd. materieel bij het dep. van marine. Commissie B voor het ontwerpen van een nieuw hoofdstuk IIIB V. W., bevattende de arbeidsvoorwaarden en loonregeling voor de werklieden Yan 's Rijks werven te Willemsoord en ts Hellevoetsluis en het marine-etablis sement te Amsterdam. In deze Commissa zijn benoemd de hoeren D. Croll te Rotterdam, oud-Directeur van de Maatschappij voor Scheeps- en Werktuigbouw „FIjenoord',, als Voorzitter en ais leden (in alphabethische volgorde) H. P. Baak te Helder, voorzitter der Federatie van Rijkswerklieden en plaatsvervanger H. Baa|j te Hellevoet sluis, bestuurder der Federatie van R.W.L.D. W. v. Braambeek, Griffier by 's Rijkswerf te HellevoetsluisW. J. A. Brons te Amsterdam, bestuurder der Federatie van R.W.L. en als plaatsvervanger L. v. Loo te Helder, secretaris der Federatie van R.W.L. A. L. Bijl, Ingeneur der Marinewerf te Willemsoord; F. W. J. Groene boom, Kapt. t/z., Directeur Marine Etablissement te A'damA. G. Paardekooper, Comm. Dop. van Marine; P. A. Smits te Helder, voorzitter der afd. Helder St. Paulus en als plaats vervanger C. Brinkman te Helder, bestuurder van voornoemde afdeeling M. Triebeis, Directeur van Werkspoor te A'dam A. P. v. d. Velde te Helle voetsluis, voorzitter der afd. Algem. Ned. R.W.B. en als plaatsvervanger J. L. Kraan, bestuurdef der afd. A'dam van dien bond R. H. W|jmans, Luit. t/z., Dep. van Marineterwijl als Secretaris zal fungeeren A. G. Paardekooper. Da Engelsehe geTitternasrdan Qronlegen uit. Gistermorgen te 9 uur hebben de Engelsehe geïnterneerden het kamp te Groningen voor altijd verlaten. Om halfnegen trad de troep aan. De commodore Wilfred Henderson hield een korte toespraak, die met drie donderende hoera's werd beant woord. Daarna sprak de Engelsehe consul, de heer Prillevltch. Opnieuw een drievoudig hoera en vervolgens werd do thuisreis aan vaard. Met stille trom, want de Brass band is ontbonden, maar onder het zingen van vrooljjke liederen. Langs den weg naar het ptation stonden honderden vrienden én vriendinnen om met de vertrekkenden nog een laatsten groet te wisselen. De ge huwden en ook zij die het voor nemen hebben binnenkort in 't huwelijk te treden, bleven voorloopig hier om onder leiding van commodore Henderson do loopende zaken te regelen. Met den trein van 9.50 vertrok de uit 900 man bestaande troep naar Rotterdam om van daar naar het vaderland over te steken. Zondag a.s. zullen 4000 te 's Graven- hage ondergebrachte Engelsehe ge- interneerden naar Engeland vertrek ken. De officieren moeten hier te lande voorloopig blijven. Da Schelde. Wij vernemen van goedingelichte zijde, dat een der meest-gezaghebben de staatslieden van België, die ge roepen schijnt, binnenkort in zijn land een overwegende rol te spelen, volgende verklaring heeft afgelegd inzake de monden van de Schelde 3elgië heeft niet dan voor zijn recht gestredenthans wordt dat recht hersteld, en wij kunnen er nietaandenken, het te gaan bezoedelen door het plegen van onrecht. En onrecht zou het annexeeren van de Scheldemonden zijnonrech t tr ou wens zonder baat. De moesten, die daarover spreken, bewijzen de zaak niet te kennen. De oorlog heeft geenszins uitgemaakt, dat de tegenwoordige toestand aan de Scheld eoevers ten nadeele van België zou zijn geweest. Het is niet waar, dat de rechtsver houdingen aan de Scheldemonden de geallieerden belet hebben België bij te staan of dit zelfs in de gegeven omstandigheden zouden hebben ge kund. Zijn er, in de naaste tdekomst, internationale maatregelen over scheepvaart en stroomonderhoud te treffen, dan kan dat zeer zeker zonder dwang, bij gemeen overleg geschie den. De annex ion istische propaganda gaat trouwens alleen van onverant woordelijke zijde uit: elke poging tot verwezenlijking ervan zou in Belgie zelf op weerstand stuiten. Nederland moet weten, dat ons'rechts- besef niet alleen boven onrecht uit gaat, maar zelfs boven eigenbelang." <N. Rott. Cr.) Dulttch vliegtuig gelend. Twee manschao gegoed. Donderdag daalde te Kampen een Duitsche vliegmachine, bemand met twee Duitsche militairen. Toen ze bemerkten in Nederland te zijn, stegen ze weer op. Het vliegtuig sloeg echter om en kwam midden in het publiek terecht. Hier door werden twee menschen, man en vrouw, op slag gedood en ver- scheidenen ernstig gewond. Door militairen en burgers werden de vliegers ontwapend. De woede van het volk was hevig; het ging de ©uitschers herhaaldelijk te lijf- Vluchtelingen. Vele Duitsche officieren 'zijn giste ren te Roosendaal uit Antwerpen per trein over de grens gekomen. Allen waren in burger, sommigen echter met enkel een burgeroveijas over hun uniform. Ook een geheel detachement Roodé-Kruia soldaten kwam mee. Zij hadden velerlei sou venirs van België by zich, waaronder zelfs fietsen en Jachtgeweren. De laatste werden hun aan het station afgenomen. Per trein werden allen aanstonds doorgezonden naar Gennep. Uit Limburg. De correspondent van het Hdbl. te Sittard schrijft Toen in het laatst yan de vorige maand, de stroom van Fransche vluchtelingen naar ons land kwam, bleef het bij de brug tusschen Maeseyk en Roosteren bizonder stil. Thans is daar echter de stilte verbroken. Na ruim vier jaar te zijn afgesloten geweest, is nu de' brug weder voor het verkeer geopend. Maar voor een bijzonder verkeer I Duizenden onge wapende soldaten van het terug trekkende Duitsche leger marcheeren nu over deze brug en bereiken na anderhalf uur loopens, hun vaderland. Naar men zegt zijn er een elf duizend soldaten tp Maeseyk en zullen er nog vele duizenden volgen. En over de hoofden van al deze tijdelijke bewoners van Maeseyk, waait hoog van de lange torenspits, de Belgische vlag De kronkelende weg langs Roosteren, Oud Roosteren, Dieteren en Susteren is ter weerszijden afgezet door Neder landsche militairen o'm vrij baan te honden voor den Duitschen stoet. Het geheel doet allerminst denken aan een terugtocht na een verloren oorlog. Geen neerhangende hoefden, zelfs geen bijzonder gedrukte stem ming. Allen z|]n blijde eindelijk weder naar „huis" te kunnen gaan en spreken dit ook telkens uit. Ze vragen hoelang de weg is en of de kroon prins ook in ons land zich bevindt. In en langs den stoet gaan soldaten met een witten band om den arm, waarop een hoofdletter S. Dat zijn de menschen van den soldatenraad, Sommigen zijn per rijwiel en zij blijken de zaken te regelen. Naar wij vernamen, kan het wel eenige dagen duren voor allên zijn door getrokken. De stroom van losgelaten krijgs gevangenen over de Limburgscbe grens houdt nog steeds aan. Behalve da geméente lagere school is thans ook de teekenschool te Sittard in gebruik genomen om deze menschen onder te brengen, Een groot aantal Russen bevolkt nu laatstgenoemde school. PLAATSELIJK NIEUWS. W. J. v«n Ntok. t In den ouderdom van ruim 69 jaar is hier ter stede overleden de heer W. J. van Neck, oud-wethouder dezer gemeente. De heer Van Neck werd den 20en Januari 1849 te Muiden geboren en ;tigde zich hier als cargadoor en scheepsbevrachter. 4 Augustus 1885 benoemd tot lid van den gemeente raad, bleef hy deze betrekking onaf gebroken vervullen tot weinige jaren vóór z|jn dood, toen hy wegens ge zondheidsredenen in 1917 zich niet meer herkiesbaar stelde. In die 52 jaren heeft de heer Van Neck met nauwgezetheid en Ijver z(jn taak vervuld. Die taak Werd in de laatste jaren steeds omvangrijkereeret werd de heer Van Neck benoemd tot wethouder, welke functie hy vanaf 8 September 1897 vervulde. Tijdens de langdurige ziekte en de vaeature tengevolge van het overlijden van burgemeester Van Steijn wat» het de heer Van Neck als oudste wethouder, dio zijn plaats innam. Deze periode viel juist In het moeilijkste eerste tijdperk van den wereldoorlog. De heer Van Steijn is 30 Juni 1914 met ziekteverlof vertrókken en begin Augustus barstte de wereldbrand los. Tot Augustus 1915, toen de heer Houwing zijn functie als burge meester inuam, heeft de heer Van Neck do moeielljke post bekleed. Te moeilijker was deze post vau waarnemend burgemeester, daar uit den aard der zaak de staat van beleg in de eerste maanden nog wat strak ker werd aangetrokken dan later, enonze gemeente al dadelijk in kolennood geraakte. Veel overleg, veel diplomatie was vereischt om botsingen met de militaire macht te vermijden. De raad heeft getoond de werk kracht van den heer Van Neck te waardeeren door hem in de zitting van 4 September 1917 de laat ste, die hy meemaakte waar deerende woorden te zeggen en hem namens de raadsleden en het college twee etsen als blijvend souve nir aan te bieden. „Ik heb U altijd als wethouder zeer gewaardeerd'", aldus mocht de burgemeester bij'die gelegenheid zeggen. „Ik heb U altijd leeren kennen als iemand met een helder verstand en een scherp oor deel, die .nooit schroomde zijn oordeel te zeggen al was dit in afwijking met dat uwer collega's en dit altijd zoo weinig kwetsend naar voren wist te brengen, dat het mij een genoegen geweest ia, die twee jaar met U te mogen samenwerken'" Deze woorden van den voorzitter karakteriseeren volkomen de persoon van den overledene. H|j was geen man van nieuwe ideeën, het oude was hem lief en dat verdedigde hij met warmte en intelligentie. Wèl mocht de heer Van Neck toenmaals dan ook zijne voldoening uitdrukken, dat het hem gegeven mocht zijn zelf den tijd te hebben gekozen van zijn vertrek. In die twintig jaar van zijn wet houderschap heeft de heer Van Neck medewerking verleend aan tal van groote en belangrijke werken. Wij noemen den bouw der Rijks Hoogere Burgerschool in 1898, die in Novem ber 1900 naar het gebouw aan het Molenplein werd overgebracht, de opening der Ambachtschool, gasfa briek en waterleiding, enz., alle werken, die in de laatste 30 jaar zijn gesticht. Behalve de bovengenoemde amb ten, bekleedde de overledene tot voor weinige jaren het ambt van vice-consul van Engeland en België. Ook was hij lid van het College van zetters en ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Hoewel de gezondheidstoestand van den heer Van Nock reeds aan leiding was geweest, dat hy zich de laatste jaren algeheel uit het open bare leven had teruggetrokken, was hij nog niet verontrustend. Te meer trof daarom het vrij plotselinge overlijdensbericht van dezen bijna 70-jarige. De heerscheude griepepi demie is daaraan wellicht niet vreemd. De begrafenis van het stoffelijk overschot heeft Dinsdag I uur plaats. V*raenigi«g „AmDachtstchool voor H*lo«r an omstreken. Bovengenoemde Vereeniging hield gisterenavond in het gebouw dei- Ambachtsschool eene algemeen© ver gadering. Bij ontstentenis van den Eeere-Voorzitter, den heer "VV. Hou wing, en den Voorzitter, den heer D. H. Grtlnwald, werd de vergadering gepresideerd door den penningmeester den heer R. Kastelijn. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. De begrooting voor 1919, die ter visie heeft gelegen, werd vastgesteld op een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 54.000.- (1918 f 52.500.-.) Da voornaamste kosten zijnsubsidie rijk f 24.760. subsidie provincie provincie f 5250. subsidie gemeente f 14.000.—, uitgaven aan salarissen f 21X50.— aan rente hypotheek f 13X00.—, aflossing id. f 6000. De begrooting voor 1919 is gebaseerd op het nieuwe gebouw. Tot leden van eene commissie van 3 leden, voor het nazien der rekening en verantwoording over 1918 werden benoemd de heeren Burgers, Meijers en Franckenplaatsverv. leden de heeren P. Spruit en de Jong. Bestuursverkiezing. De aftredende leden de heeren J. de Vries, Slingervoet Ramondt en Van Couwe- laar worden herkozen, en nemen, voor zoover aanwezig, hunne functie weder aan. Mededeelingen. Tot leeraar in de electrotechniek is benoemd de heer H. Verkerk te Lochem. Ten opzichte van den bouw der nieuwe school is niet veel te ver melden. De tijdsomstandigheden zijn oorzaak, dat met den bouw nog niet begonnen is kunnen worden. Ook wacht men op het nieuwe uitbreidings plan der Gemeente, omdat wellicht een ander terrein wordt aangewezen, voor den bouw. Het bestuur bl(jft diligent en hoopt, als het even kan, 1919 aan den bouw te kunnen be ginnen de nieuwe school is dan 1920 klaar. Het bestuur besloot de werkplaatsen electrisch te verlichtendit zal byna geheel door eigen krachten geschieden. Voor den nieuwen cussus is men genoodzaakt geweest bulten de school ruimte te zoekenbewijs, dat de behoefte aan een nieuwe school urgent is. Een typografen-cursus wórdt eerst daags geopend. In voorbereiding zijn plannen voor een avondcursus voor electriciens, en waterfitters, daar gebleken dat, speciaal in burgerkringen, aan zóo'n opleiding behoefte bestaat. Tenslotte wordt bij acclamatie be sloten, ingevolge een verzoek van de Nationale Bankvereeniging, en con form de statuten der vereeniging, het Bestuur te machtigen tot het opnemen van gelden tot een bedrag van ten hoogste f 10.000. Na rondvraag en dank aan aan wezigen en pers wordt de vergadering gesloten. Teetoenstalling Bouwontwerpen, In het Nutsgebouw aan den Polder weg is een tentoonstelling van Bouw ontwerpen georganiseerd door de Advies-Commissie Noord Holland. Deze commissie is ontstaan uit een andere, welke zich in het begin van 1916, na den watersnood, die Noord- Holland teisterde, op Aanstichting der Sociaal Technische vereeniging van Democratische Architecten en Inge nieurs vormde, en die beoogde, te zorgen, dat de gebouwen, welke in dat gedeelte der provincie door de ramp verwoest waren, weder in behoorlijken vorm, in overeenstem ming met hunne zoo eigenaardig schoone omgeving, zouden herrijzen. Dank zij den steun en de mede werking welke deze Commissie van Jhr. Mr. Dr. A. RoGll, Commissaris der Koningin in Noord-Holland, mocht ontvangen, kon zy met vrucht arbeiden en in het begin van dit jaar haar werkzaamheden beginnen. De commissie verwacht, dat de tentoonstelling, wélke zij nu in Den Helder heeft ingericht, en Welke ook in tal van andere plaatsen is of wordt georganiseerd, velen mogen doen inzien, dat ook de bouwkunst tot de „lovende schoonheid van Holland" bijdraagt,of althans bijdragen kan, wanneer hij inderdaad kunst mag genoemd worden. Zelfs het eenvoudigste gebouw toch kan een kunstwerk zyn. De tentoonstelling aan den Polder weg nu werd Donderdagmiddag te 2 uur, in tegenwoordigheid vau het Gemeentebestuur, van den Gemeente- Secretaris en den Gem.-Bouwmeester, geopend. Door een misverstand was hieraan te weinig publiciteit gegeven, zoodat niet aanwezig waren de corporaties of gedelegeerden daarvan, voor wie deze tentoonstelling van groot practisch belang kan zijn. "WIJ zagen daar toch o.a. geëxposeerd: 10 Feto's, 5 Perspectiefteekeningen en Plan voor eenige huizen van'hot Tuindorp Heljplaat v.d. Rotterdamscbe Droogdok Mij. te Rotterdam, woon huis te Huizen, Detail van het

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 1