Toch zal door de aanneming der resolutie ten slotte nog eenheid uit dit congres groeien. De heer S2hap er zegt,dat het in strijd zou zijn met alle eischen van wetatechniek om de eischen in een spoedwetsontwerp te doen aannemen. Dat zou slechts tot vertraging leiden. Ten opzichte van het 8-uren ont werp, heeft spr. den indruk, dat de regeering thans voelt, dat het er komen moet. En als de regeering er mee komt, komt het sneller. Ten slotte kwam de hr. Heykoop zich nog verdedigen over zijn uit latingen op de vergadering. Waar hij steeds achter Troelstra aankomt, en deze hier een rede uitsprak, die hem buitengewoon siert, daar wil spr. ook gaarne verklaren zich vergist te hebben, al zijn er wel meer achter de groene tafel van wie dat kan worden gezegd. Hierop roept de heer Rugge: we hebben ons allemaal vergist. Na nog een ige kwesties afgehandeld te hebben, sluit de Voorzitter met een toepasselijke rede het congres. PLAATSELIJK NIEUWS. Zaterdagavond had de afd. Helder van den Ned. R. K. Volks bond eene vergadering uitgeschreven om den algemeenen toestand te be spreken. Die vergadering was zeer druk bezocht. De voorzitter, de heer van de Bilt, opende met een kort woord waarin hij dank bracht aan het afdeellngs- bestuur en de besturen der vakaf- deelingen voor* het actiewerk in de laatste dagen verricht. Hij wees er vervolgens op hoe een revolutionnaire wind over Eu ropa waait en hoe het gevaar dreigt dat die ook over onze grenzen komt, getuige de refle van den heer Troelstra in Rotterdam en in de Tweede Kamer. Spr. schetste vervolgens de toe standen in Rusland en Duitschland en het verschil in vrijheden daar en in ons land. Nu voor ons land de toestand zóó wordt dat de welvaart weer kan herleven, de werkgelegenheid ver ruimd, nu weer de aanvoer van voedsel en grondstoffen kan plaats hebben, doemt het spook der revo lutie op. Een kleine minderheid, die over hot vierde deel der zetels beschikt, zou haar wil desnoods met geweld willen opleggen aan de groote meerderheid? Dat zou worden des potisme, terrorisme. Dat is hot tegenovergestelde van democratie. Nog pas drie maanden geleden heeft het land bij algemeen kiesrecht uitspraak gedaan en door het stelsel van evenredige vertegenwoordiging hebben ook de zeer kleine minder heden hun plaats in het parlement. Bescheiden zijn ze daar niet. Wil men een nieuwe uitspraak van het volk, goed. Maar niet aldus met een staatsgreep, met revolutie. 't Is toch niet aan te nemen dat 74 u/0 van het volk zich door de 26 zal laten voorschrijven wat en hoe ze zullen doen. Spr. meent dat er eenige kentering is en dat, gezien de toezegging der regeering op de wenschen der R.K. en Christelijk georganiseerden, het N. V. V. wijzer zal zijn dan zich in dit avontuur te begeven. Spr. roept allen op om den wettige regeering, die daar zit krachtens den wil der overgroote meerderheid, te steunen. Hij maant aan tot kalmte en vast beradenheid. Zonder echter ook maar eenigszins een uitdagende houding aan te nemen. Dat eiscbt het belang des lands rustig schijnen en rustig zijn. Weest nuchteren en waakt. De tweede spreker de heer B. Doeracker van den R.-K. Bond van' Land en Tuin bouwarbeiders zegt dat bij als werkman nlot veel ver stand heeft van hooge politiek maar nu toch wel kan zien dat Troelstra een groote blunder beging. Hij ont zegt hem het recht te spreken namens de arbeiders. Spr. vraagt of de 96.000 georganiseerde R.K. vakarbeiders niet mee tellen. En de Christelijke niet? Spr. zegt dat in het leger fouten waren, hij zelf on dervond dat, maar de regeering Is op weg om die te verbeteren. Hy resumeert dan welke verbeteiingen door deze regeering sedert de 9 weken dat zij aan is, heeft bewerkstelligd en toegezegd. Hij ontkent niet dat er grieven zijn ond9r de soldaten, maar hij acht hen te nuchter daarvoor revolutie te maken. Spr. bekijkt nu de eischen. In den breede toont spr. aan, waarom Troelstra zich vergistte. Hij wou koninkje zijn, ongekroonde koning en dat zal niet gaan, zegt spr. Hij heeft zijn macht overschat. Spr. eindigt met een warme op wekking tot de R.-K. en Christ. ge- organiseerden om trouw te zijn aan de organisatie. De werkgevers vermaant hij om gehoor te geven aan billijke wenschen van hun personeel dat ook reoht van meespreken heeft. Voorz. brengt spr. een woord van dank. In de zaal was lntusschen het Wilhelmus ingezet. Belde sprekers werden warm toe* gejuicht. Voor de Fraaieh» vluchtelingen. De lijsten tol inzameling van gelden voorde Fransche vluchtelingen hebben tot nog toe opgebracht f846.40. Enkele lijsten zijn nog niet ingekomen. Verder is nog ontvangen een doos kindergoed van de firma Wed. R., een pak kleeren van Mevr. W. de J. en een pak kleeren van Mevr. W. Q. H. B. S. De R. H. B. School alhier is wegens het heerschen der Spaansche griep, gedurende deze week gesloten. Volktzangtvond. Wij herinneren aan den derden volkszangavond, die morgen plaats heeft In „Casino". De heer Pala zal zijne medewerking verleenen door een paar vioolnummers. Ten gevolge daarvan is de entróeprys op lOcent gesteld ter dekking Yan de kosten. Het belooft dus een prettige avond vol kunstgenot te worden. Bond van Onderofficieren K. M. Door het Hoofdbestuur van boven- genoemden Bond is aan de leden der Tweede Kamer een schrijven gericht, waarin gewezen wordt op het verschil in wyze Yan behartiging van onder- officierabelangen aan het Departement van Oorlog en dat van Marine. Bij het schrijven is een beknopt overzicht gevoegd, dat dit verschil duidelijk demonstreert. Yan den aan vang het aanvragen eener audiëntie bij den minister, teneinde enkele verlangens nader toe te lichten af, is het verschil in behandeling tusschen beide categorien evident. Het Hoofd bestuur van „Ons Belang" kreeg aanstonds toezegging voor eene audiëntie; het verzoek van den Alg. Bond werd afgewezen, enz. Het resultaat van een en ander was dan ook een motie van de onderofficieren der zeemacht, aangenomen op de vergadering van 3 en 4 Sept. 1918, waarin werd uitgedrukt, dat de autoriteiten door al hunne maat regelen zelf de kiemen leggen tot een ontevreden geest in het corps. Tweede kunstavond. De Commissie voor kunstavonden verzoekt ons mede te deelen, dat de tweede kunstavond zal worden gegeven in den loop der maand December. Waarschijnlijk zal dan het „Hofstad-Tooneel" komen met een stuk van mr. C. P. van Rossum, Phyllis" of „Femina", doch hier omtrent bestaat nog geen zekerheid. „Dg Dief'. Over de opvoering, door het gezel schap Louis de Vries,' van Henri Bernstein's tooneelstuk „De Dief' schrijft de „Nieuwe Courant" dd. 25 Sept. '18:Het weder optreden van onze begaafde actrice in de Hollandsche Schouwburg" is voor haar een schitterende triomf gewor den Ook thans speelt Louis de Vries weer op een voortreffelijke wijze de rol van Richard Voysin, die hem vooral in de groote scenes van het bedrijf gelegenheid geeft zijn tooneelspeleisgaren te doen waar deeren. Ook Julie Cujjpera gaf zich hier door levendig en temperamentvol spel vólkernen." Zooals men weet wordt dit tooneel stuk a.s. Vrijdag in „Casino" gegeven door hetzelfde gezelschap. 2# Volksvoorstelling. Henri Brond geest. De Directie van Casino kondigt aan dat de 2e volksvoorstelling zal plaats hebben op a.s. Zondag. Opge voerd wordt„Onder één Dak" van denzelfden schrijver als „Dolle Hans" n.1. Jan Fabriciu». Wegens het over groote succes bij de eerste volksvoor stelling, met het Indo-drama „Dolle Hans" waarbij de zaal geheel uit verkocht was zal deze tweede voorstelling ook door ditzelfde gezel schap worden gegeven met Henri Brondgeest in de rol van Wolteren de uitstekende actrice Henriëtte van Kuyk als Dora, Wolters vrouw. Het boerenstuk „Onder één Dak' eertijds reeds met groot succes door „de Rotterdammers" opgevoerd, is een uitnemend volksstuk, dat gewel dig inslaat met zoowel zeer pakkende dramatische als komische momenten. Brondgeest en Henriëtte van Kuyk geven hierin prachtig spel te zien, evenals alle overigen. De prijzen voor deze voorstelling zijn weder zeer laag gesteld en vanaf Donderdag zijn kaarten te bekomen in het sigarenmagazijn van den heer Kokelaar. Vrijzinnige Zangvereniging „Morgenrood". Zaterdagavond gaf bovengenoemde vereeniging, onder leiding van den heer F. van der Mey, eene uitvoering in „Casino" Het programma bevatte in hoofdzaak liederen van Holland- sche Componisten, met name Richard Hol en Worp. Over 't algemeen was de zang beschaafd en zuiver, waar door hij aangenaam aandeed en voor de toekomst der vereeniging het beste doet hopen. Na het welbekende „Mor genrood" zong het koor Richard Hol's „Avondlied", een „Wiegelied" van denzelfden componist, terwijl van Worp een aardig liedje „Zooveel lied jes als er klinken" werd gegeven. De overige nummers waren van Fr. Abt. en C. H. Rinck. Een tweetal nummers voor piano solo, te geven door den heer A. Krijgs man, moesten wegens diens onge steldheid vervallen. Mejuffrouw M. Oudljk zong voorts Gottfried Mann's „Jonge Liefde" en Hullebroeck's „Spelde werksterslied". Zij gaf nog een toegiftje, dat zeer In den smaak viel. Het progamma werd afgewisseld door een voordracht door liefst twaalf dames en een heer, terwijl na de pauze een blijspel het bal inleidde. BINNENLAND. Meeting der Katholieken. De R.-K. Staatsparty hield Zondag middag tegen 2 uur eene groote meeting in het Stadion te Amsterdam. Duizenden katholieken waren op deze meeting aanwezig. Een groep ma trozen en militairen werd enthousiast toegejuicht. Van verschillende spreekgestoelten werden redevoeringen gehoudenmr. dr. Jan van Best spreekt over de slechte week die de s.d.a.p gehad heeft, kapelaan Van Dorp verklaart een voorstander van vrouwenkiesrecht te zijn, hij stelt de vrouw zelfs boven den man. Namens de regeeringsge- trouwe militairen van land- en zee macht wordt een telegram van hulde aan de Koningin gericht, cue, naar baron Van Wijnbergen zegt, vier jaar meegebeden, meegeleefd en meegeleden heeft met haar volk. Een motie, waarin de revolutie verworpen wordt en steun aan de regeering beloofd, wordt tenslotte aangenomen. In de motie wordtvoortsaangedrongen op spoedige verwezenlijking der wenschen van de christelijke vak organisaties. Te 'sGrarenhage had Zondagmiddag In verband met den toestand op „Houtrust" een monstermeeting der Roomsch Katholieken plaats, waar aanwezig waren ongeveer 40.000 bezoekers, allen getooid met oranje. Er heerschte gedurende het geheele verloop een enorme geestdrift. Onder de talrijke menigte die zich op het terrein bevonden, werden o a. opgemerkt de Minister Yan Oorlog, jhr. Alting von Geusau, van Water staat, de heer König, oud-minister Kolkman en verschillende leden van de Tweede Kamer, o.a. den heer H. ter Hall. Rljkewerklieden. De minister van arbeid heeft Zaterdagmorgen een onderhoud gehad met een delegatie uit de vier orga nisaties van rijkswerklieden, welk onderhoud liep over enkele punten van uitvoering van den voorloopig ingevoerden 8-urigen werkdag aan de artillerie-inrichtingen en de daar mee in verband staande loonbere- kening. De minister stelde zich op het standpunt, dat thans door de regeering geen mededeeling kon worden gedaan van verdere voornemens op het gebied van de sociale wetgeving dan door haar bereids waren medegedeeld. Zoolang de rust in den lande niet volledig is teruggekeerd, zou verdere toezegging worden uitgelegd als een niet geheel vrijwillige concessie en de regeering meent zelfs den schijn daarvan te moeten vermijden. De regeering zal echter ongetwijfeld zoo spoedig de politieke toestand weer normaal is geworden de plannen op sociaal terrein openbaren, die bij haar reeds vóór de jongst6 gebeurtenissen in overweging waren. Wat nu betreft de speciale punten, door de delegatie naar voren gebracht en die minder beginselen dan quaesties van uitvoering raken, verklaarde de minister zich bereid, de zaak te bespreken met den minister van oorlog, opdat aan de bedoelde quaesties, die eigenlijk alleen in verband met de historische ontwikkeling van de paak te begrijpen zijn, een zooveel mogelfjk billijke en doelmatige op lossing kan worden gegeven. De minister achtte het niet uitgesloten, dat aan de zaak een oplossing zou kunnen worden gegeven, die aan de wenschen van de delegatie tot op zekere hoogte zou tegemoetkomen. Dat thans reeds by wijze van voorloopigen maatregel, een nieuwe werktijdbepaling aan de artillerie inrichtingen is ingevoerd, vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat in verband met de beperking van de productie aan die inrichtingen een regeling op dit oogenblik onvermijde lijk was, die werkloosheid van de betrokken arbeiders zooveel mogelijk voorkomt. De Federatie vanRykswerklieden In buitengewone vergadering bijeen te den Haag op 18 Nov., met hare besturen der afdeelingen Amsterdam, Delft, Hellevoetsluis en Helder, brengt hulde aan de Regeering voor hare houding in deze moeielijke dagen betoond. Spreekt verder de wensch uit, dat de verbetering van positie der rijks werklieden in t uitzicht gesteld, ten spoedigste verwezenlijkt moge worden. Deze motie is telegrafisch aan den tljdeiyken min. president verzonden en was onderteekend met H. P. Bank. Voorzitter, L. van Loo, Secretaris! Da commandant van hat veldleger. Men meldt, dat de comman dant van het veldleger, luitenant- generaal Terwisga pensioen heeft aangevraagd. Hervating onzar scheepvaart. Niet minder dan 27 zeeschepen werden in de afgeloopen week door de Noordzeesluizen te IJmuiden uit en naar zee geschut. Dit aantal bedroeg de vorige week slechts twaalf. Hst broodrantsoen. De Minister van Landbouw heeft thans officieel bepaald, dat met in gang van 5 December het tijdvak waarvoor een witte-, bruin-, rogge en aanvullingsbroodkaart geldig is, zal bestaan uit negen dagen, zoodat bet broodrantsoen van dien datum af op 311 gram per dag per persoon wordt gebracht. Koffie. Naar wij vernemen zal binnenkort de hoeveelheid der gedistribueerde koffie worden verhoogd. Zeven duizend ton tarwe van de geallieerden. Reuter seint uit Londen Het ministerie voor de voedsel voorziening publiceert de volgende nota Ingevolge de overeenkomst tus schen Nederland en de geassocieerden en met het oog op de berichten omtrent het daar te lande ten gevolge van de onvoldoende voedselvoorzie ning heersehende gebrek, beeft de geallieerde „Food Council" te Londen maatregelen getroffen voor het onmid dellijk vertrek van het s.s. Ada" naar Rotterdam met c.a. 7100 ton tarwe. Het vaartuig zal omstreeks 24 Nov. te Rotterdam aankomen, tenzij er vóór dien datum in Nederland wanorde- delijkheden voorvallen, waardoor de voor de consignatie dezer lading getroffen regeling in de war zou worden gebracht en de Nederlandsche regeering niet in staat zou zijn zelf voor de distributie te zorgen. Paulvruchten. De Min', v. Landbouw heeft met ing. van 2 December vastgesteld een maximumkleinhandelpry's voor groe ne erwten en voor bruine boonen van 22 cent per 1 K.G. en van 11 cent per kilogram; vastgesteld de volgende maximum- pryzen in den kleinhaadel Groene erwten en bruine boonen, groothandel 22 ets per K.G.. 11 ets. per K.G. Capucüners, grauwe erwten en daar mede gelijk te stellen soorten54 ct. per K.G., 27 ct. per K.G. Witte boonen, kievietsboonen en daarmede gelijk te stellen soorten: 45 ets. per K.G., 23 ets. per K.G. Duivenboonen, paardenboonen en daarmede gelijk te stellen soorten: '1 ct. per K.G. 19£ ct, per K.G. In een circulaire aan de Gemeente besturen deelt de Minister van Land bouw mede, dat met ingang van de volgende vierwekelyksche periode, d.i. derhalve 2 Dec., met de distri butie van peulvruchten oogst 1918 een aanvang zal worden gemaakt. Voor het tydvak van 2 tot 20 Dec. e.k. wordt het rantsoen vastgesteld op 1 K.G. peulvruchten per hoofd, waarvan de helft in beonen en de helft in erwten geleverd zal worden. Stekvlsch. Het Nederlandsch stoomschip Nau tilus is gisteren van Bödo te Amster- aangekomen met 295,000 K.G. stok- visch. Eegelsehe kolen. Reuter seint uit Londen, (officieel): De commissie voor den kolenuitvoer is thans bereid om aanvragen te behandelen tot het verkrijgen van uitvoervergunningen van kolen naar Nederland. Tot nader order kunnen alleen „licences" worden toegestaan voor de verscheping van bunker en gaskolen uit Northumberland, district Durham en van anthraciet uit Zuid Wales. Oii'zs kolenvoorzienl*g. Een officieel Reuter-bericht uit Lon den, dat de Engelsche commissie voor den kolenuitvoer thans bereid is aanvragen te behandelen tot het verkrijgen van uitvoervergunnigen voor kolen naar Nederland, heeft ons aanleiding gegeven te informeeren hoe het staat met onze kolenvoor- ziening. De toestand, zoo vernamen wij vanl bevoegde zijde, is op het oogenblik zoo, dat de minimum-rantsoenen voor huisbrand verzekerd zijn. Of het, evenals verleden jaar, mogeiyk zal zijn aanvullingsrantsoenen te ver strekken voor meer dan één haard stede, is nog niet te overzien, Krijgen wij thans aanvoer uit het buitenland, dan komen meer Lim- burgsche kolen voor huisbrand be schikbaar. Die quaestie van den aanvoer is intusschen nog een open vraag. Veel hangt af van de ontwikkeling der toestanden in Duitschland. Thans kan men niet meer doen dan het spoorwegverkeer zooals het thans is, gaande houden. In verband met het uitvallen van den Duitschen aanvoer van 120.000 ton per maand is het nog de groote vraag of zelts het beperkte spoor wegverkeer v$n thans kan worden gehandhaafd. Vragen van Kamerleden. De heer Ter Hall heeft aan den Minister van Oorlog onderstaande vragen gericht: Is het den Minister van Oorlog be kend, dat niettegenstaande het stop zetten van den aanmaak van munitie en wapenen, te Delft op de munitle- werkplaatsen nog si&eds wordt voort gegaan met het produceeren van verschillende onderdeelen voor het leger? Zal de Minister kunnen besluiten den geheelen of gedeelteiyken voor raad onderdeelen rijwielen, automo bielen (autobanden, leder, ijzer, staal, enz.) welke bij deze inrichting in groote hoeveelheden aanwezig zyn, disponibel te stellen voor de particu liere ny verheid? Is de Minister bereid allen aankoop voor bovengenoemde inrichtingen stop te zetten en het hierdoor even tueel zonder werk gekomen personeel niet te ontslaan, doch op een andere wijze te werk te stellen? Voorschot aan gtdsmobilisosrden. In afwijking met de tot dusverre geldende bepalingen heeft de Minister van financien vastgesteld, dat de regeeringscommissie inzake het mid- denstandscrediet hare bemiddeling tot het bekomen van een voorschot ook kan verleenen aan personen, welke tot dusverre nog niet voor eigen rekening zaken dreven, doch zich zelfstandig willen vestigen. Deze gunstige bepalingen gelden echter uitsluitend voor gemobiliseer- den, die van terugkeer uit den mili tairen dienst voor eigen rekening een zaak willen beginnen en voor zoover de te vestigen zaak redeiyke kansen van levensvatbaarheid bezit en de behoorlyke terugbetaling van het voorschot kan worden verwacht. Zoo noodig kan men zich voor nadere inlichtingen met ongefrankeerde brie ven rechtstreeks wenden tot het sec retariaat (der regeeringscommissie in zake het middenstands-ersdiet 2e Sweelinckstraat 84, 's Gravenhage. Oa kroonprins van Dult«oh!and op Wlerlngen geïnterneerd 7 Volgens het Handelsblad zal de kroonprins van Duitschland met enkele leden van zijn gevolg op het eiland Wieringen worden geïnter neerd. Daartoe is de pastorie op het dorp Oosterland voor ongeveer vyr maanden door den burgemeester, namens de regeering gehuurd. De burgemeester van Wieringen, die vanwege de militaire overheid met het aanstaande bezoek was in kennis gesteld er was een kapitein van den staf, aan den interneerings- dienst verbonden, op 't eiland geweest om de plaatselijke toestanden te bezichtigen had te voren al pogingen gedaan, by anderen een geschikte lokaliteit te huren. Daartoe was hy bij de beide hotelhouders van het hoofdplaatsje Hypolitushoef geweest, by Hotel de Haan en Hotel Lont, maar beiden bleken met het oog op hun clientèle bezwaar te hebben, zooveel ruimte als er gevraagd werd af te staan. Toen werd ten slotte de afgelegen pastorie van het eenzame Oosterland gekozen. Alleen de bedden zijn uit de predi kantswoning weggehaald. Al het andere meubilair is gebleven. - Zondagmorgen arriveerde in de kleine haven van De Haukes, aan Wieringen's Zuidwestpunt, een stoomboot, de kleine Leidscbe passa giersboot Volharding XIII, die op het dek eenig huisraad had geborgen: een Touletbiljart, een paar badkui pen, tafels, stoelen, zeil, cocosmatten en ander huisgerei. Gisteren is dit huisraad naar Ooster land vervoerd, om daar de meubilee ring der eenvoudige pastorie wat aan te vullen. Dat een en ander er prinselijk, of zelfs maar burger-luxueus, uitzag, kan met den besten wil ter wereld niet worden gezegd. Het is een hoogst •en voudig, burgermans huishoudentje dat hier op Wieringen wordt opgezet, en de plaats die is gekozen, is een waar verbanningsoord. Isoleering en bewaking zyn op het eiland Wieringen zeer gemakkeiyk. Men spreekt er hier van, dat een marinevaartuig in elk der beide haventjes zal arriveeren, om onge- wenscht verkeer naar het eiland ofeen eventueel vertrek van den hoogen bewoner tegen te gaan. Merkwaardig is nog, dat de kerke- raad van Oosterland door den dominé over de verhuring der pastorie niet was geraadpleegd, en bang voor bommen of zoo iets! ter elfder ure bezwaar maakte tegen deze merkwaardige onderhuur. Maar de burgemeester van Wieringen wist de heeren over te halen. Ten slotte zij gemeld, dat de veel besproken gasten heden, in den na middag waarschynlijk, op het eiland zullen arriveeren. - Het verblijf van ex-kelzer Wilhelm In ons land. Naar gemeld wordt, stelt de Entente zich op het standpunt, dat zij geen bezwaar kan maken tegen de aan wezigheid van Wilhelm von Hohen- zollern in ons land. Zij kunnen zich tegen de gastvrijheid, verleend aan een Duitscl^particulier, niet verzetten, daar Nederland en Duitschland be vriende mogendheden zijn. Daarmede is echter voor Nederland ^elve de we'nschelykheid van de aanwezigheid van dezen particulier niet bepleit. De Daily Mail schrijft: De gewezen keizer moet nu of nooit worden uitgeleverd. Zyn interncering is maar malligheid, zijn aanwezigheid in Nederland stuit de groote meerderheid der Nederlandsche bevolking tegen de borst en is wellicht gevaarlijk voor het Nederlandsche hof. Wat ook de juridische spitsvondig heden van 't geval mogen zyn, de hoogste wet voor ons is, de zege dei- geallieerden niet te laten berooven van haar voornaamsten waarborg. Dé toestand van thans is onver draaglijk. De rechtvaardigheid eischr, dat de man, die wordt beschuldigd de hoofdschuldige aan den oorlog te zyn, onverwijld wordt uitgeleverd om naar recht en billykheid terecht te staan. Duitsche torpedobooterc. Te Bath (Hollandsch grenskantoor) zijn van Antwerpen 11 Duitsche tor pedobooten aangekomen, gevlucht uit Antwerpen. Zij werden alle geïnter meerd. Duitsche mijnenvegers. Zondag zijn reeds 27 mijnenvegers in het kanaal de Zuidwillemsvaart geïnterneerd, zy kwamen van België en zyn onder militaire bewaking gesteld. In den avond kwamen alhier nog een 40-tal Hollandsche matrozen aan, Deze zullen de Duitsche mynenvegers naar hun verdere bestemming in Heiland begeleiden. Op een schildwacht gatchoten. De commissaris van politie in de 7e Sectie geeft kennis dat de over ledene 17-jarige Johan van Putten niet degene is die bij de onlusten op 13 dezer op een schildwacht heeft geschoten. Het is de politie gebleken dat het schot door een ander persoon is gelost. Huldiging ven da Koningin. Toen H. M. de Koningin Zondag ochtend onder gehoor van ds. Weiter de godsdienstoefening bywoende in de Willemskerk te 's Gravenhage, ook de Prins en de Koningin- Moeder waren onder zijn gehoor zong de gemeente spontaan H. M. twee coupletten van het Wilhelmus toe, hetgeen op H. M. en al de aan wezigen een diepen indruk maakte. Een groote ovatie waehtte boven dien H. M. bij terugkeer in het koninkiyk paleis Noordeinde, om streeks 12 uur. Toen het koninkiyk rijtuig aankwam, werd een geweldig gejuich aangeheven door een groote menigte, die voor het paleis had post gevat, en die, zeer geestdriftig gestemd, de nationale liederen aan hief. Het publiek was op een gegeven oogenblik niet te houden en drong juigend en zingend op naar den hoofdingang, waar H. M., na uitge stapt te zyn, zich vriendelijk buigend bleef ophouden. H. M. gaf last on middellijk Prinses Juliana te halen, en weinig oogenblikken later waren de drie vorstelijke personen - het Prinsesje staande in het midden van vader en moeder en hand in hand met dezen het voorwerp van een uitbundige en ontroerende aanhankeiykheidsbetooging. Het Wil helmus en andere liederen bleven aangeheven, totdat de Koningin, de Prins en het Prinsesje vriendeiyk dankend met buigingen en hand- groeten het Paleis waren binnen- Reusachtlgeoranjt-batoogingan ts Dem Haag. Op schitterende, overweldigende wijze heeft de Haagsche bevolking gisteren haar aanhankelylcheid aan de Koningin getoond. Het is niet denkbaar, zegt de N. Rott. Ct., dat er in Nederland ooit een hartstoch telijker manifestatie van geestdrift, koningsgezindheid en vaderlandsliefde is geweest dan die van Maandag 18 November, een dag die in de ge schiedenis van den Haag en van Nederland onvergetelyk zal blijven. Vanaf het Bezuidenhout golfde een ontzaggeiyke menigte. De Malie- u leek een zee van militairen. Allen waren voorzien van nationale kleuren en oranje. Een compagnie droeg man voor man een vlaggetje oj) de kepie, anderen hadden achter de kokarde een oranjestrikje, ©e soldaten hadden hun muziekkorpsen medegebracht. Het geheele Malieveld was even eens gevuld met een ontzaggelijke, geestdriftig gestemde menigte. Tal van organisaties hadden zich met hunne banieren opgesteld. De minis ters, verschillende hoofdofficieren, de vertegenwoordigers van den bond van regeeringsgetrouwen waarvan de betooging eigenlijk uitging en tal van autoriteiten, waren aanwezig. Den tyd die aan de komst van H. M. voorafging kortte men met het zingen van vaderlandscheliederen. Om nam. 1 uur kon men uit het jejüich der menigte opmaken dat 3. M. in aantocht was. Naast de Koningin, die in een paars fiuweelen mantelpak met paarse toque was gekleed, zat Prins Hendrik in generaalsuniform en de Koningin had ook Prinses Juliana meegebracht. De ministers van oorlog en marine volgden haar in een rijtuig, daar achter kwam nog een rijtuig met leden van de hofhouding. Toen de Koningin het veldjbereikt had, was de menigte in haar geest drift niette stuiten. Van alle kanten drong men op om H. M. toe te juichen, toe te wuiven en volksliederen toe te zingen. Zichtbaar ontroerd dankte de Koningin voor die onvergetelyke hulde. Intusschen hadden de soldaten reeds de paarden van het Koninkiyk rijtuig afgespannen en een plaats aan de boomen ingenomen. Er was even wel geen vooruitkomen aan, zoo vast stonden de rijtuigen tusschen de geweldige menschenmassa. Het ver zoek om ruim baan te maken omdat H. M. wilde zien wie er allemaal op bet veld waren, werd door een sten torstem beantwoord met „het geheele Nederlandsche volk", betgeen weder uitbundige toejuichingen tengevolge had. Ten slotte echter kon toch de tocht over het Malieveld worden volbracht. Het was een geweldige triomftocht. Bloemen werden overgereikt en korte toespraken gehouden. De Limburg- sche en Friesche soldaten zongen hun volkslied. Zoo ging het steeds verder, tusschen een haag van jubelende menschen. De Koningin was diep getroffen, dat was te zien, de tranen liepen haar langs de wangen. Men riep om de Prinses. Zij tilde haar op den arm en liet haar aan de menigte zien. Nieuwe toejuichingen, of liever nog luider toejuichingen, toejuichin gen zonder eind. Niet minder triomfantelyk was de tocht door de stad naar het paleis terug, alwaar zich reeds weer een greote menigte bevond. Telkens en telkens barstte het gejubel los. De Koningin wilde echter spreken en dus werd er stilte gemaakt. Heel de menigte luisterde onbeweeglyk en muisstil naar hetgeen zy diep ontroerd, zeide. Helder klonk haar stem over de hoofden uit. 0e Kening'in spreekt het volk toe. Hartelyk daak, zeide zy, voor de onvergetelijke uren heden met u doorleefd! Ik stel uw trouw en aanhankeiykheid op don hoog- sten prijs en ik zal die nooit vergeten. Wij moeten vóór alles waardeeren de bewyzen van liefde heden door u voor het Vaderland gegeven; ik ben dan ook overtuigd, dat indien ons lief Vaderland ooit in gevaar mocht komen, wy op u allen zullen kunnen rekenen en dat g|j dan allen .pal zult staan voor het Vaderland, dat wy allen zoo hartelyk liefhebben Leve het Vaderland! De kreet, door H. M. aangeheven, werd uit duizenden kelen driemaal donderend herhaald. Nog eens werd het Wilhelmus aaugeheven en toen trokken de Koningin, de Prins en de Prinses zich terug. Voor het paleis bleef de menigte opgewonden en geestdriftig juichen en zingen, groote scharen verspreidden zich door de stad, die ala geëlebtriaeerd werd door hun opgetogenheid. Den geheelen avond wérden voor het paleis de meest geestdriftige be toogingen gehouden. Herhaaldelyk moesten H.M. en de Prins zich aan de menigte vertoonen. Verschillende afgevaardigden en deputaties uit de huldegetoogers wer den telkens door de koningin ont vangen. Een laatste ovatie voor het paleis had nog plaats te 10 ure, waar,by zoo geweldig en aanhoudend gejuicht eu gezongen werd; dat Koningin en Prins nogmaals op het bordes ver schenen. Groots onlplolfiog to Hamont. Weert, 19 Nov. Maandagavond tusschen half 11 en 11 uur, hoorde men te Weert twee zware ontplof fingen. Te Hamont in België was een groote hoeveelheid munitie in de lucht ge vlogen. Van morgen werden door het Roode Kruis te Weert militairen en burgers ter assistentie opgeroepen. De verwoesting te Hamont moet onbeschrijfelyk zyndaar zijn vele slachtoffers, men spreekt van 800 id -n «»n o*wondan, Om half 11 ging nog een Roode Kruistrein waarin ongeveert400 gewonde Duit- schers op hun doortocht naar Duitsch land van Hamont naar Roermond. Deze zyn aan het ongeluk ontsnapt. Te Weert zijn reeds 18 zwaar verminkten opgenomen. Hamont ia ook zeer geteisterd. Te Budel (N.Br.) werden op verschillende plaatsen de ruiten ingeslagen. De oorzaak moet worden gezocht in het feit, dat de Duitsche geweren munitie, die ter verzending naar Duitschland aan het Station Hamont waren opgesteld, in brand zyn ge stoken, hetwelk vermoedelyk de ontploffing veroorzaakte. Volgens verklaringen van oogge tuigen zouden Hollandsche militairen bij de ramp het leven hebben verloren. Men seint ons van andere zyde inzake de ontploffing te Hamont het volgende bericht van de grens: Gisterenavond zyn by Hamont twee Duitsche munitietrelnen in de lucht gevlogen. Men spreekt van 1400 tot 2000 dooden en gewonden. In elk geval zyn reeds te Budel meer dan 150 dooden en gewonden aangebracht. De gewonden zyn onder gebracht in het patronaatsgebouw, een groote zaal van het klooster, en in de school. Van alle zijden wordt hulp verleend. De doktoren uit Eindhoven zyn verzocht onmiddellijk ter hulp te snellen. Er zijn ook een aantal Hollandsche militairen te Hamont. Naar beweerd wordt zouden ge wonden onder hen zijn. Naar men zegt hebben kinderen van ongeveer tien jaar in de nabijheid van de munitietreinen met vuur gespeeld ~*i zoo de ramp veroorzaakt. Men berichtte, dat 600 Hollandsche militairen naar Hamont ter hulp zijn gesneld. Niemand mag over de Bel gische grens. Uit Roermond seint men ons, dat -) oorzaak van de ontploffing aan kwaad willigheid te wyten is. Er wor den nog meerdere ontploffingen ver wacht, daar de munitietrein in brand moet staan. Het ziekenhuis en weeshuis zyn vol gewonden. Den geheelen nacht werd uit Weert alle hulp toegezonden. Oldenzaal, 19 Nov. Gisterenavond tydens de ontploffing te Hamont is te Oldenzaal een hevige luchtdruk waargenomen. Eindhoven, 19 Nov. De te Hamont gedetacheerde Nederl. militairen zyn naar men vreest allen bij de ramp gedood. De Duitsche Kroonprln». Men meldt ons uit Amsterdam. Het staat vast dat de Duitsche Kroonprins op Wieringen wordt ge ïnterneerd. Hy zal daar vermoedelyk Donderdag of Vrydag arriveeren. Ontploffing (o Brussel. Volgens geruchten uit Brussel zyn 2 munitietreinen in de Haarbeek- statie in de lucht gevlogen. Er zyn verscheidene slachtoffers. Nadere byzonderheden ontbreken üe schipvaart. Luidens alhier ontvangen officieele mededeelingen uit Engeland, wordt een vaargeul schoongeveegd tusschen Nederland en Engeland, welke zal worden betond en verlicht. Deze vaargeul zal in 10 h 14 dagen gereed zyn, waarna de vaart van Nederlandsche schepen op Engeland wordt toegestaan. Falmouth moet worden aangedaan om instructie. Ook het Suez-kanaal is weder ge opend. Aanbesteding Door de Directie van 'a Rijkswerf alhier, werd hedenmorgen aanbesteed het maken van fundeeringen en de daarmede in verband staande werken voor eene nieuw te bouwen ketelmakery, waarvoor werd inge schreven als volgt: P. Rosenhart, Heemstede, f60.329; J. Lemmink, Enschedé, f 58.880 W. J. Braggaar, Helder, f 53.615; I. L. van Os, Helder, 53.500; A. Oostdyk, Heen vliet, f 53.280; T. Dry ver, Helder, f 53.200; R. N. van Os, Helder, f 50.890; Gebrs. van Pelt, Helder, f50.579; H. Wyker, Helder, f 49.994; A. Krynen, Helder, f 49.871; H Starren burg en Boerdijk, Helder, [48.240 F. J. Tromp, Zaandam, f 48.000 J. Spruit, Helder, f 48.000 A. H. Hilhorst, Helder, f 47.518 J. Smit, Helder, f 47.400; P. van Heyst, Velsen f 47.100; J. de Vries, Helder, f 44.460. Burgerlijke Stand v. Helder. 16 tot en met 18 Nov. 1918. BEVALLEND. Boerhoop- Vogel, z.M. v. Daalen -Rooff, d.C. Feij - Riemers, z.J. Neyts-Riemers, z. A. Bouthoorn - Warnar, z. OVERLEDENJ. C. Bruijnzeel, 40j. W. J. v. Neck, 69 j. A. Hoogschagen, 40 j. E. W. v. Marle, 15 j. L. J. E. Flietstra, 4 j. J. de Vries, 85 j. A. Kraaijenoord, 19 j. A. Vonk-wed. H. Kwant, 74 j. A. M. Brink-Otten, 33 j. T. Noorloos, 2 j. M. C. Hofman - wed. P. v. C. Bolier, 76 j. G. Bruin- Kooij, 41 j. M. C. Buck—Kramer, 39 j. E. Coltof, 2 m. R. Doves-Keetman, 34 j. AAARiNEBËRlCHTEN. RU Kou. bealult v»u 15 Nov«n.ber 19,8 lemat 1 Deca en ber aaa schout- bü nscht J J R.m bonnet, judr nt, in ■niungewunen dUner. van Hara Majasislt de Soninglo, op gfjo verzook. a.rvol ont'Uj uit den za«dlenst verleend, onder toe- keutl' g Tin penaloan en mar. dank betuiging voor de door hem ».*u don 1-nde bewezari goede diensten. Ds luitenant ter z»o der 2e kl, A W, Turk, van dan M*rlnelnch>v artdlenat, wordt 19Nov. 1918 g.cteld tar baBcbikkiog Met dan löden Novarwbor Is de lulteusul tar zee der 2e kl coarine-reserva N. 8 Hstlog onthoven van den werkelljken dientt. De lultenint ter zee der Se kl. marine-reserve J. Tmfboer wordt zo N v.mbar ontheven vin hat bevel over Hr. Ms. Brtgi eu gaplaatat booid Hr. Ma. WachtBChtp Willemsoord. Opgave van overgeplaatste ond»ïo£Hclweo der zvemacht. Op 80 November 1918: aoblopsr B. Harltg» van Hr Mi Brsga n*xr Hr M». Wachischio WlllemHoord s.rgaantkunatabel C, van der Wel van Hr. Ma Br.ga naar Hr Me. Ballons; mach nedrljvermsjoor W A de Kol van Hr. Ma Braga naar Hr Ms Van Sieük. Op 81 Novembersargaantbotieller H J Beuneman van Hr. Ms. Wachtschip Willemsoord naar Terachaillng VlSSCHERIJBEKiCMTEN. 16 Nov Door 26 hordei*.-100 tongen, per stuk f 186 a t 0.— 200 m ddeitongen, per atnk f091 a f 0.—100 kleine to gen. per stuk f 0.80 a f 0 - 0 tarbot, per «tuk f .-af-, 30 khtsn cetsohol, per klat f88.— a I 45 800 kisten klalna schol, per kist 10.—CIO kisten scharren, per kiai f 6 60 a f760; 60 roggen, per ■tak f 1 - 6 ksbeljsuweo, per stuk t 6 60. 18 Nov. 8 koiders70 tongen, p. et f 1.86, 200 mtddeltongeo, per stuk f 0.70 a f080; 60 kleine tongen, te. ati-k f0 80, SOroggeu. per atuk 11.— 3 kielen sehelvieih. per kist f 45 14 kisten zetschol, per kist f 80 - a Si 14 kisten kleine echol. per klet f 10; 2 SlBlen schuiten, per kist f 6.-. 16 November. Door «6 kordera: 90 kisten kleine schol, per kist f 10; 18U kisten scharen, per klet f 66» a f 7.50. Schuiten naar z»e. MARKTBERICHTEN

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 2