ONDER ÉÉN DAlTI Automobielen Laur""n DE DIEF. Heldersche Meubeltransport en Sleeponderneming. „Du Brandstoffen Commissie Helder PRINSES MELNIKOFF Aannemers, Handelaren Eerste Heldersche handel in Automobielen en Motorrijwielen A. J. SCHAAP, Keizerstraat 19, „CASINO". 2e VOLKSVOORSTELLING op Zondag 24 Nov. - 8 uur, „Hollandsch Tooneel PRIJZEN: Stalles f 0.80, li Rang f 0.60, Galerij f 0.40, MARINE. Zangzaad. MARINE. DRUKWERK C. DE BOER JR. Gezelligst Café met Vergunning. 2 nieuwe moderne Biljarts. Energievormerveer Kinderen, Zonuwzwakken o* Herstellenden Muziekhandel Weststraat 58. Studie- en Salonmuziek diverse Automobielen en Motorrijwielen, H.V. Jet Hollaodsch Teewl" i. d. Hollandschen Schouwburg te Amsterdam, DirecteurLOUIS DE VRIES. VRIJDAG 22 NOVEMBER 1918 - 8 uur: Tooneelspel in 3 bedrijven naar het Fransch van Henbi Bebnstkin. Regie: LOUIS DE VRIES. LOUIS OE VRIES Richard Voysin. JULIE CUVERS Marie Lotjise Voysin. E8. ER FMANN Raymond Lagardks. MARIE ERFMANN-SASBACH isabblla Lagardes. O. HU SER r M. Zambault. PH. P.E VRIES Fernan» Lagardes. Prijzen: 1e Rang f 1.50, 2e Rang f 0.75, Galerij f 0.40. Verhoogd met Stedelijke Belasting en 5 pCt. Autersrechtjen. Pliatibnspr v. af Oinsdag 19 No*., 's midd. 12 u. in het Stgaranmag. w d.Hs« KokwUar. Man lira da schitterende parsbeoordaslingan van da voorstalling „OE DIEF", waarmee bovengenoemd gazalschap zulk eon onverdaald succes hoeft. met HENRI BRONDGEEST als Gast. Toon.elipel van het platteland In 3 bedrijven. door JAN FABRICIUS. Wolter, keuterboer HENRI BRONDGEEST. DoraHENBIETTE v. KUIJJK. Verder medeapglendenJoh. dk Boer, Ant. v. Elsen, Necka Hildi- brandt-van der med, MABIE bs.hlir, lydia LtEVENS, charles Braaksnsiek #n Jac. Sluijters. Grootste sucoas in Nederland! plus Sted -belasting en 10 °/0 Auteursrecht PLAATSBESPREKING vanaf Donderdag in het Sigarenmagazijn „Nederland" van dan Haar KQKELAAR. BAL NA. Caslno-Orltasl. JMF"' Gezien het groote, succes van dit gezelschap met de opvoering van „Dolle Hans" op 27 Oct. j.1. voor een uitverkocht# zaal,' wordt het publiek dringend aanbevolen vroegtijdig plaats ta bespreken. Der Ingezetenen wordt bekend gemaakt, dat de Kachoikolen ver krijgbaar geeteld op Bon No. 3 tot heden nog niet gearriveerd zijn. Door de Commissie la reeds al het mogelijke gedaan om de toegewezen hoeveelheid Kolen van de betrokken mijn te ver krijgen; tot heden echter zonder resultaat. Zoodra echter de Kolen aankomen, worden deze onmiddellijk gedistribueerd. Mocht echter de brandstof deze week niet aankomen, dan zal getracht worden op een volgende bon (dua bon 6) andere brandstoffen ter beschikking te stellen. Bon 3 blijft echter geldig tot het einde van hei stooksefzoen. DE COMMISSIE. Verhuisd J. Czn. SLIKKER, van Krujj.r»tr*al54, Helder, naar Oudesluis (gem. Zljpe). Openbare Aanbesteding bij de Directie van 's Rijkswerf ta WIL LEMSOORD. op D I N S D A G 26 NOVEMBER 1918, des namiddags ten 2 uur, van: Het weghalen van Mot en Krullen van het eWlUsee- msnt Willemsoord, gedu rende het jaar 1918. Het bestek ligt ter lezing bij de Afdeeling Boekhouding van 's Rijks werf te Willemsoord, terwijl verdere inlichtingen kunnen verkregen wor- Chef clef AfdeeÜng"" Industrie^Voor zoover de voorraad strekt, zijn de bestekken gratis te bekomen bij de Afdeeling- Boekhouding voornoemd. De inschrijvingen, op gezegelde biljetten van f 0.50 per half vel, in gericht volgens art. 447 der „Alge- meene Voorschriften voor de uitvoe ring en het ODderhoud van werken onder beheer van het Departement van Waterstaat", vastgesteld 1 Febr. 1901, moeten voor hét uur der aan besteding franco bezorgd, z^n in bui, geplast* bij be Afdaaling Boekhouding op 's Rijkswerf. FEUILLETON. door LOUIS TRACY. „Eene vrouw! Was ze dood?" viol Prins Melnikoff den Inspecteur in de rede, en Carlingham meende in het stemgeluid van den Rus een angatigen klank te hooren. „Ja, heelemaal deod. Ze had al een poos in het water gelegen, met saamgebonden handen en voete»." De Prins nam zijne hooghartige, welbekende houding aan. „Wat heb ik daarmee te maken - vroeg hij ongeduldig afwerend, alsof mea hem een vuil beest in de» weg had gelegd. „Uwe Hoogheid neme het niet kwalijk dat ik, in verband met het gerucht, eene vrouw had de bom geworpen, en opmerkende dat de doode eene Russin waa, dacht, „Eene RussinHoe kunt gij dat zeggen? Zijn de Russe» somsgemerkt met een ingebrand stempel hunner nationaliteit Ofschoon de Inspecteur vreemd opkeek over 's Prinsen antwoord, hij was geen persoon om zich zóó uit het Yeld te laten slaan. „Neen, Uwe" Hoogheid 1" zeide hy - „de Ruwen zijn menechen zoo goed als wij allen. Maar de vróuw had een brief in haar zak met het doen verstandig, hun SLEEPWERK te laten verrichten doorde Adres: F. C. v. d. HAAGEN, Spuistraat 8. Enorm itroooi. Primo, primo kwalit.lt. Allsen verkrijgbaar: Held. Zaadhandel, Keizerstraat 88 naast firma Nijenhuls (In da Vlschwlnkel'. GRAMAPHOONS. Ontvangen de oleuwsta modellen tegen sterk concurrssrands prijs, als ook Platen, Vlolsn, Mandolines, Naaldjes, Bsm Cond. Adres: Molenstraat 24. De Burgemeester van Heldsr brengt ter kennis, dat het de aandacht heeft getrokken, dat bij advertaeUss in de groots dagbladen verschillende goaderso, hoofdzakelijk levensmiddelen, te kesp wordan gevraagd, mat da be-« doeling die in Nederland te doen opslaan, om na dan oorlog uit ts voeren De Minister van L. N. en H. wenscht er.met nadruk de aandacht van be langhebbenden op te vestigen dat geenszins in uitzicht kan worden ge steld of en wanneer uitvoervergun ningen voor zoodanige voerwaarden zullen worden verleend, doch spreekt integendeel de verwachting uit, dat, gezien de nog zeer abnormale om standigheden, deze goederen voor binnenlandsche behoefte neodig zullen kunnen blijken. De Minieter Toornoemd zal niet Bcfcrojnen ten einde voor binnenland sche behoefte de beschikking over zoodanige voorraden te verkrijgen, tot inbezitneming daarvan krachtens de bepalingen der Distributie wet over te gaan, waarbij geen rekening zal kun nen worden gehouden met de prijzen, die voor goederen, met het oog op uitvoer van den oorlog, zullen zijn of worden betaald. Helder, 20 November 1918. De Burgemeester voorneemd, W. HOUWING. Openbare Aanbesteding bij de Directie van 's Rijkswerf te WIL LEMSOORD, op OINSDAG 26 NOVEMBER 1818, des namiddags ten 2 uur, van: Het ledigt» en ruimen gedurende het jeer 1919, van: a. du vuilnisbakkan van de oorlogsschepen, hel Marine Hospitaal, de Heeld- en Werfwacht, Kazerne, Bakke rij, Cantine en Provoost en van de Stoombarkepsen nabij da Zeedok.lnis; b. de vuilnisbakken ep'i Rijks werf, zoomede een ijzeren kist voor do Schilderswerk plaats. Het bestek ligt ter lezing bij de-Af deeling Boekhouding'van 's Rijkswerf te Willemsoord, alwaar zoolang -de voorraad strekt, exemplaren gratis verkrijgbaar zijn, terwijl verdere in lichtingen kunnen verkregen worden bij den Chef der Werfpolïtie. De inschrijvingen, op gezegelde biljetten van f 0.50 per half vel, in gericht volgens artikel 447 der „Al- gemeene Voorschriften voor de uit voering en het onderhoud van werken onder beheer van het Departement van Waterstaat" vastgesteld 1 Febr. 1901, moeten vóór het uur der aan besteding franco bezorgd zijn in d« bus, gepIaeUt bij ds Afdssliog Boek houding op 's Rijkswerf. N.B. De bedragen voor de diensten genoemd in het bestek, afzon derlijk te vermelden. Maar buurvrouw, het is immers zonde om dat lange haar af le knip pen. Waarom probeer je hel niet eerst eens met LAX. LAX verwijdert stof, neten, roos en onrein en geeft het haar tevens een mooien glans. Onont» heerlijk voor schoolgaande kinderen." Eischt afsluitband met onze hand- teekening: L. I.AKKER, Rotterdam. Verkrijgbaar bij de meeste drogisten. Te Den Helder: H. W. Zegel, Kanaal weg 63; G. M. Galijsteen, Spoorstraat 29C. Büijs E. C. Bais, Koningsplein 112; A. ten Klooster, Keizerstraat 93. VAN ALLERLEI AARD WORDT 8AARNE 8ELEVEBD 0088 stempel raü Saratoff. Ik kon het schrift niet lezen, maar in een atlas zag ik dat Saratoff in Rusland ligt." „Hebt gfj den brief bij u? Laat hem mfj zien!" gebood de Prins opgewonden. „Het spijt me dat ik [hem Uwe Hoogheid niet kan geven. Die is op het politiekantoor, en wordt zorg vuldig gedroogd. Ik kwam hier om Uwe Hoogheid te vragen of zij ons ook kon zeggen wie die vrouw is." „Dan zeg ik terstond dat ik het niet zou kunnen, omdat ik geen vrouw heb gezien. Al wat ik weet, ia dat mijn paard opsprong en ik er over heen vloog." De Inspecteur salueerde [en ging weg. „Wel allemachtig!" dacht Carling ham „Waarom moest Armstrong naar Londen gaan, nu hij juis^t als tolk had kunnen dienen?" HOOFDSTUK IV. Het geheim vanhetbosch. De man, dien Armstrong zoo kortaf aangesproken bad op het perron van het Paddington-station, keek hem aan met een onbeschaamdheid (die verwonderlijk waa en ala waa hy bij den aanslag op den Rus betrokken. „Prins Boris Melnikoff!" zeide hij onverschillig. „Waarom wilt gf juist met mij over den Prins spreken Het was opmerkelijk dat de man zelfs zijne bekendheid met de Russi sche taal niet trachtte te ontkennen. Misschien kon hij maar zeer weinig of in 't geheel geen Engelsch spreken, en achtte hij het daarom het best om zoo brutaal mogelijk op te treden. Armstrong wist natuurlijk niets van de afgrijselijke vondst der politie. Maar hij veronderstelde, zonder er eenigen grond voor te hebben, dat hij in eentact was gekomen met een der aanvoerders bij het Nihilisten complot. Hij besloot voor zijn eigen rekening onderzoek te doen naar de gegrondheid zijner meening, voor hij er met do autoriteiten over sprak. Misschien zou later alles anders gegaan zijn, had hij dien man laten arresteeren, en zeker zou hij dit hebben gedaan, als hij geweten had dat het lijk der vermoorde vrouw, uit een peel te Ascot, nu in het lijken huis aldaar lag, om geschouwd te worden. Zooals de aaken nu stonden achtte hij een zoo.druk station minder geschikt voor een ernstig onderhoud. „Ik meen," - zeide hij met de zachtst mogelijke bewoerdingen „dat uwe tegenwoordigheid hier, juist op den dag door iemand gekozen voor een aanslag op het leven van Prins Boris, wel eene nadere verklaring verdi«nt. Gij kunt die aan mij geven. Wilt g« niet, dan moet ik de Politie roepen." „Ik zal op uwe vragen antwoorden," zeide hij, na eenige aarzeling, waar onder hij Armstrong scherp opge nomen had en zijn wreedaardige blikken geheel in een uitdrukking van minzaamheid had doen overgaan. 99 van groote meesters, voor Piano, Orgel en alle andere instrumenten. Rijka keuze. etc. Verhuur-inrichting. Reparatie-inrichting. „Adler" Clement". Het rijverbod wordt binnen zeer korten tijd opgeheven; Benzine is reeds te verwachten;|laat;daarom tjjdig Uw Automobiel of Motorrijwiel in gereedheid brengen, opdat U direct zult kunnen proflteeren. Voorradig van 1o kl. merken. Prijzen en details worden gaarne kosteloos verstrekt. Bsleefd aanbevelend, Telef. 194, DEN HELDER. UIT DBN OMTREK. Texel, 20 Nov. Men hoort wel eens zeggen, van sparren in Noerwegen brengen, als ergens een artikel wordt ingevoerd, dat ter plaatse menigvuldig voorkomt. 't Werd hier in de vorige week ook herhaald, toen geslachte schapen van elders naar dit eiland werden gezonden, en dat in een gemeente, waar de schapenfokkerij de hoefdbron van bestaan is. Bij de Maandag gehouden veiling van het casu van den geetranden logger „Martina Petronella", is de heer[ H. Keesom keoper geworden, voor f 400.—. Ter markt waren Maandag aan gevoerd 4 paarden, prijs f 300.- a f475.-; 9 koeien, f 425.- ii f 575.- 6 pinken, f 240.— a f270.—S gras kalveren, f105.—a f125.—; 3 nuch tere kalveren, f 40.—; 2 varkens, f175.- hf 200.—; 7 biggen, f30.- a f 35.—en 1 korf kippen, f5.— per stuk. Er zijn in de,haven groote hoeveel heden pulp aangevoerd, om in de behoefte aan veevoeder te voorzien. Het artikel' vindt gretig keopers en wordt vooral door 't rundvee gaarne gegeten. Texel, Nov. De Cocksdorp. Den 26stenNov. a<s, zal het 35 jaar geleden zijn, dat onze trouwe postbode A. Knol bij de posterijen in dienst trad. In dien langen tijd heeft hij heel wat moeilijke reizen in het Noordelijk deel van den Eierlandschen Polder gedaan. Maar altijd yoI Ijverige plichts betrachting is over zijn werk in die lange reeks van jaren met de grootste waardeering gesproken. Van harte hopen we, dat de geachte jubilaris nog vele jaren met dezelfde opge wektheid zijne taak moge vervullen. Dat den 26sten November voor onzen postbode niet onopgemerkt voorbij moge gaan. Csllantsoog. Na een lezing1 van den heer J. Hovens Greve, algemeen secretaris der Maatschappij tot nut van 't Al gemeen, is alhier opgericht een af deeling dier maatschappij met aan vankelijk 15 leden. Braezand. De Spaanache griep neemt hier op onrustbarende wyze toe en ook rood vonk woekert nog maar alt&d voort. Maandag werd de school gesloten en alle publieke vermakelijkheden zijn voorloopig verboden. SPORT. Voetbal. De wedstrijd om den Gouden Onafhankelljkheidsbeker tuescheneen Rotterdamsch XI en de „Rest van Nederland" is geëindigd in gelijk spel. Beide elftallen kwamen in geheel andere opstelling uit, dan aanvankelijk bedoeld was: door bedankjes, ziekte enz. schreven verscheidene spelers af, waardeor mindere krachten hun plaatsen innamen. De wedstrijd heeft weinig te ge nieten gegeven, alleen de Ajax-speler Gupfert was bijzonder op dreef, zijn 1 was eenige vergoeding voor het overigens vrij telemrstellend spel van het Ned. elftal. Bij de Rotterdammers was de Sparta-man Ruffelse de uit blinker, benevens Beerdam, een der backs. De Oranjemannen waren vrijwel voortdurend iets in de meerderheid, maar slecht schieten bedierf veel. Er werden 6 goals gemaakt, de Rotter dammers scoorden door Ruffelse (2) en de R.F.C-speler Benninghof: de tegenpartij door Yan Linge (Be Quick Gr.), Brockmann (Ajax) en Gupfert De stand werd achtereenvolgens 1-0, 1-1, 1-2, 2-2, 2-3, 3-3. Rust 1—1. Ruffelse doelpunte in de laatste seconde, want afgetrapt werd er niet meer. In verband met de bepaling, dat bij gelijk spel da houder van den Beker, het kleinood voor een jaar mag behouden, reikte deRotterdam- sche burgemeester, na afloop van den wedstrijd, het gouden herinnerings- teeken aan de Rotterdammers uit. De Beker werd ingesteld in 1913, ter gelegenhetd van het 100-jarig bestaan onzer onafhankelijkheid en nadien jaarlijks verspeeld. Ziehier ds resultaten: 1913 Rotterdam—Nsd. XI S 1914 Rotterdam—Nsd. XI 1—4 1915 Rotterdam-Ned. XI 1 1916 Rotterdam—Ned. XI 3—5 1917 Rotterdam—Ned. XI 3—1 1918 Rotterdam—Ned. XI 3— De competitieleider verzoekt H.B. en Z.Y.S. en H.F.C. een beetje beter op te komen voor de wedstrijden waarvoor ze aangeschreven worden, het is voor de tegenpartij minder plezierig te weten, als ze tegen een van deze clubs moeten spelen, dat ze steeds een loop voor niets maken, dusde volgende Zondag allen opkomen. Als een elftal gehandicapt is door ziekte van verschillende spelers, laten ze het dan 24 uur te voren melden dan kan hij de betrokken clubs af schrijven en behoeven geen boeten te vallen. H.S.V -H.FC. 0-3. Eerst tegen half drie floot de scheidsrechter de beide elftallen in het veld. De eersteaanval is voor H.F.C., die direct onstuimig aanvalt, buitenspel onderbreekt echter het spel. Na hervatting vliegensvlug opbrengen van H-.S.V. linkervleugel, besloten door een keurig schot, dat langs het doel vliegt. Nu is het voor H.F.*0. Bak geeft goed aan, de bal beland bij Kors- man (die nu rechtsbuiten speelde) even eenig gewar, en Cor» zet mooi in doch juist fluit de scheidsrechter voor buitenspel. Het punt werd dus terecht niejrtoegekend. Lang niet ontmoedigd blijft H.F.C. aanvallen, weer wpet Koreman het net te vinden en weer is het buitenspel. Hinderlijk ia het telkens ontijdig fluiten van den leider, op die wijze moet de pit er uitgaan H.S.V. onderneemt eenige pittige uitvallen, dpch de backs en Balk zijn .safe. Weer-wordt door H.F.C. halflinie goed opgebracht, de bal beland bij Tiessen (centervoor) en zonder aarze len ingezet, heeft de H.S.V. keeper het nakijken. H.F.C. leidt met met 1—0. Forsch wordt nu het spel. Eenige malen kust Flip dejgrond, wat hem den hartgrondige zege wensch aan zijn tegenpartij doet toeroepen. Rust gaat in met 1—0. Direct gedraaid is H.S.V. het meest aanvallend en vreezen wij het ergste. Daar krijgt Henk Selder beek het op z(jn heupen. Op zijn bekende manier gaat hij door alles heen, zendt een mooi schot in, dat even keurig door de H.S.V. keeper ge houden werd, doch daar hy treuzelde met wegwerken, vloog Henk toe en wierp keeper en bal het doel in. 2-0. Nu krijgt H.F.C. er trek in. Gezwoegd wordt er, en weer is het Henk S. die geholpen door mooi aangeven de stand op-8-0 brengt. De aanvallen van H.S.V. blijven gevaarlijk en wij denken reeds een tegenpunt te zien vallen, als juist van Arnhem nog corner trapt. Meer en meer verstrijkt de tijd. H.F.C. wil meer dan 3—0. Ze zitten op den bal alsof hun leven er afhangt, schot tegen de paal, weer een tegen de bovenlat, het wil niet lukken, nog weer een buitenspel goal het is 3-0 en blijft 3-0, met welk resultaat wij H.F.C. geluk wenschen. H.F.C. speelde vóór met linksbuiten Gode, Selderbeek, Tiessen, Selderbeek, en Korsman als rechtsbuitenachter zooals gewoon. H.S.V. was voor het eerst volledig, maar kreeg geen kans om tegenpunten te maken. Dat doet het op den bal zitten en de tegen- »artij geen oogenblik rust gunnen, loudt vol H.F.C., gij hebt nog alles zelf in handen. „Hier is het moeilijk praten. Ga met mij mee naar mijn appartementen in Jermi» street." „Zooals gij wilt. Ik volg u," antwoordde hij volkomen rustig. Te samen gingen zij naar het rijtuig,'dat opgeroepen was door den conducteur die vqojp Armstrong'» handkoffer xou zorgen.DeRusstapte in. Frank volgde. Op zijn kamer1 gezeten begon Armstrong het gesprek met te vragen: „Zeg mij, wie verantwoordelijk is voor het gebeurde te Ascot e» wie de dader, alsook het waarom." „Nitchewo," luidde het antwoord dat zooveel wil zeggen als een schouderophalen, wanneer men iets niet juist weet, niet wil gisaen of zich in 't geheel met de zaak niet wil bemoeien. „Indien gij het Biet kunt zeggen, dan een andere vraag 1" hield Armatrong aan. „Waarom draagt gij in uw gordel een mes met drie triangels of pyramiden, terwijl Prins Boris Melaikoff een zelfde teekening heeft op den kostbaren ateen, dien hij altijd aan een gouden ketting onder zijn vest draagt?" „Omdat wij van hetzelfde ras zijn. De drie tenten stellen onze woningen voor." Armstrong begon 1 er iets vaa te begrijpen. Het was het devies Yan de Kozakken-nomaden. „Ge zult mij toch niet willen wijs maken dat gij, een Rus, onbekend met Engeland, toevallig Ascot bezocht en u voor de excursie verkleedet?" - vroeg Armstrong nu engeduldig. „Neen. Gij liet mij de keus onder vraagd te worden door u of door de Politie. Ik geef aan u de voorkeur. Gij verstaat mijn taal." „Zeg mij dan, waarom gij naar een zoo ver afgelegen plaats als Ascot gegaan z(jt. Was het om Prins Melni koff te entmoeten?" „Ja." „En hebt gij hem gevonden?" „JA." „En wat hadt gij daarmee voor De vergenoegde uitdrukking op het gezicht van den Rus was nu verdwenen, toen hy zeide„Met welk recht vraagt gy mij dat?" Die vraag sloeg Frank een oogen blik uit het veld. Was de man volkomen onschuldig, dan had hij recht om zulk een vraag te doen, nu het uithoorea hem te veel werd. „Ik zoek mijzelf te overtuigen dat ik goed doe, u met de politie in aanraking te brengen." „Indien gij dat deedt, welke klacht zoudt g(j tegen mij inbrengen?" „Dat gij schuldig zijt aan den moordaanslag op Pr ine Boris." „Ik wierp geen bom. Een vrouw deed het. Ik had hem willen redden, al had het mij het leven gekost." „Gij, een, anarchist 1" „Ja, ik, wat ik overigens ook moge zijn. Als zijn dag komt, zal ik Boris Melnikoff ter verantwoording roepen. Wees er van verzekerd dat hij mij niet zal ontsnappen als hij niet slaagt in hetgeen hem opgedragen is. Tot op dien dag moet ik hem verdedigen, zoola»g er leven in mij is. Ik ver moedde dat een gevaar hem dreigde, en ik ging naar Ascot om hem te waarschuwen. Het gelukte mij niet.. Maar hoe dit ook zij, hy ontkwam, en zijne vijanden zullen geen tweeden aanslag wagen, in allen gevalle, niet hier." „Waarom aegt gij dat?" „Omdat hun aanslag zóó totaal mislukt is, dat zij in Engeland niet kunnen blijven. Zij weten dat ik a weet wat zij mochten beraden, en dat is genoeg." „Ook heb ik genoeg van u gehoord, om overtuigd, te zijn dat ik u ver keerd heb beoordeeld. Ik veronderstel dat men thuis verlangt naar uw komst. Ik zelf ga met mijn auto in de richting van Mount-street. De ondergrondsche trein waarmee ge van ons station verder hadt willen gaan, doet mij vermoeden dat gy ook mijn kant uit moet. Rijd met mij mede. Gij kunt uitstappen waar gij wilt, ook verder u laten brengen. Gij zult ook wel naar de uwen ver langen en vlugger kunt gij er niet komen." - Het scheen dat de Rus gevoelig was voor de verontschuldiging van den Engelschman, want vriendelijk nam hij het aanbod aan, en noemde zelfs de straat waar hij uitstappen wilde. (Wordt vervolgd). Di militair! ineenstorting «an Duitschland. Kapitein Persius publiceert in het „Berl. Tagebl." een zeer belangwek kend artikel, waarin hij uiteenzet wat de redenen waren dat de militaire ineenstorting van Duitschland zoo spoedig kon plaats hebben «n hoe het kwam, dat van de oorlogsmarine de stoot tot omverwerping van het oude régime uitging. Velen koesterden nog de hoop dat de Duiteche groote vloot 'n tweeden Skagerakslag zou leveren en dat de duikbooten Engeland er onder zouden krijgea. Deze hoop- vollen waren verblind geworden dooi de leugens, die een der voornaamste wapens der Duitsche land- en zee- oorlogvoering waren. Onder Tirpitz en Capelle vond de bluf zijn orgiön. De menschen wisten niet dat sedert een jaar van geen Duitsche Hochsee- vloot, oek niet in beperkten omvang, gesproken kon worden en dat noe menswaardige onderxeelrskrachten nog slechte in den mond van de leiders der vloot bestonden. Zy wisten ook niet, dat matrozen en stokers door een verkeerde behandeling tot wanhoop waren gebracht. Persiue deelt verder mede, dat Duitschland in Augustus 1914 iets meer dan een millioen ton oorlogs- echeepsruimte bezat, Engeland twee en een vijfde. Het Duitsche materiaal was van minder gehalte dan het Ingelsche. De Duitsche schepen had den minder waterverplaatsing, waren slecht bewapend en voeren minder snel. Toch waren de prestaties van het Duitsche marine-personeel, voor zoo ver dit onder de gegeven omstandig heden en met het gebrekkig materieel mogelijk was, in elk opzicht uitste kend. Enkele er buiten gelaten, hebben officieren en manschappen zich schit terend geheuden. Bij bijna alle gele- genheden had de verkeerde scheeps- Uouwpolitiek von Tirpitz schuld aan de nederlaag. Voor het Skagerrak behoedden ds bekwame leiding van Scheer en de slecbte leiding der Engelsche vlootdoorJellicoe, benevens het donker weder de Buitschers voor een ramp. Wanneer het helder weel was geweest en aan de andere zijde een vastberaden leider had gestaan, dan zou de slag vernietigend voor de Duitschers zijn geweest, de veel verder dragende Engelsche kanonnen zouden dan de zwak bewapende Duit sche schepen in den grond hebben geschoten. De verliezen vaD de Duitsche vloot waren echter, ondanks het geluk, dat de Duitschers hadden, ontzaglijk en het was den len Juni voor allen, die van den toestand op de hoogte waren, duidelijk dat deze slag de eenige zou blijven. Dat is van toonaangevende öjde ook openlijk gezegd. Tirpitz trok geen lessen uit het gebeurde, zelfs wanneer torpedoboot- ©n duikbootcommandtmten erop wezen, dat zij grootere kanonnen moesten hebben of een luchtBChipcommandant betere motoren verlangde. Tot October 1917 werden ontelbare arbeiders en kostbaar materiaal ge bruikt voor het bouwen van groote oorlogsschepen, die nooit meer in den oorlog gebruikt konden worden. Den len October 1917 werd, niet door het rijksministerie van marine, maar door het opperbevel van het leger bevel gegeven den aanbouw van linieschepen en slagkruisers te staken. Intusschen was het materiaal voor den aanbouw van duikbooten zoo schaars geworden, dat men moest overgaan tot het sloopen van linie schepen. In 1918 werden op deze wijze aan de vloot onttrokken 23 linieschepen, waaronder de „Duitsch land", die eerst in 1906 van stapel was gelóopen, 8 kustpantserschepen, 8 pantserkruisers, 5 kruisers van de „Hansa"-klasse, de kleine kruiser „Strassburg" (1911) en 15 andere kruisers. In 1918 bestond de „Hoch- see"-vloot dus nog 3lechts uit de dreadnoughts, de linieschepen der Dessar-, Helgoland-, Kaiser- en Mark graf-klasse en enkele slagkruisers. Door de buitendienststelling van alle andere scheppingen van Tirpitz werd erkend, dat alle schepen, die deze gedurende zijn ambtstijd van 1897 tot 1906 voor millioenen b(j mil- lioenen had gebouwd, onbruikbaar waren en niet geschikt om tegen Engelsche schepen te strijden. Toen de onbeperkte duikbooten oorlog geproclameerd werd, waren er zoo goed als geen onderzeeërs, er waren er ook in den loop van den oorlog onder Tirpitz zoo goed als geen gebouwd. Ook Capelle zette slechts in zeer beperkte mate onder zeeërs op stapel. Zij zouden, wanneer zij afgewerkt werden, wat de grootere booten betreft, eerst in 1919 en 1920 gereed zijn geweest. Er werd van officieele zijde gere geld gesproken van de menigte duik booten, die Duitschland bezat en ge zegd, dat de uiterst geringe verliezen lang en breed gedekt werden door de nieuw aangebouwde. Dat was in strijd met de feiten. In den loop van den oorlog hadden de duikbooten het zwaar te verantwoorden.- De man schappen, die dikwijls veel te kort geoefend waren, hadden niet meer het noodige vertrouwen in hun wa pen. Zoo is het te verklaren, dat er in den laatsten tijd zeer weinig lust bestond voor den-gevaarlijken dienst, te meer daar de bevaren zeelieden een helder politiek inzicht hadden en begrepen, dat alle offervaardigheid vergeefsch was. Hetzelfde geldt voor de „Hochsee"- vloot. De menschen wisten, toen in het begin van November het bevel tot uitvaren kwam, dat dit b(j het geringe aantal der schepen een nut teloos opofferen van een groot aantal kostbare menschenlevens zou zyn geweest, wanneer het tot een slag zou zijn gekomen. Daarom protesteerden zij, en ieder verstandig man, die niet door nati onalistische frases verdwaald is, zal hen daarvoor dankbaar zijn. Zij heb ben door hunne daad op den 5en November hun volk onschatbare diensten bewezen.

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 4