HELOERSCHE COURANT Tweede Blad. •a» Donderdag 21 November'18 PLAATSEL'JK H'EUWS. Derde Marine-Concert. De Muziek-Commissie doet haar best zich van de medewerking van solisten te verzekeren, daarmede de aantrekkelijkheid der veertiendaag- sche marine-concerten ten zeerste verhoogend. Voor het derde concert was mejuffrouw Jeanne Lürsen Wor- merveer) zoo welwillend hare mede werking te verleenen. Zij heeft een omvangrijk, prachtig altgeluid en groote muzikaliteit hetgeen voor de toekomst de beste beloften geeft om trent haar optreden. Zij zong voor de pauze een Air uit de opera „Sam- son et Délia" van Saint-Saens. Reeds toen bekoorde zij wegens dé kracht en de vastheid van haar zang, haar adem haling en uitspraak. In de Hollandsche liederen, na de pauze kwamen deze eigenschappen eveneens naar voren. Zij vertolkte een compositie van J. Rh ken, „Inde Kathedraal" van H. W. G. van Nieu- wenhoven „Ik was in den hemel", van onzen stadgenoot A. J. Leendens, „Hymne aan den Vrede", waarin zij door opvatting en vertolking van haar groote muzikaliteit blijk gaf. Bij de Samson-aria was het orkest de bege-, leidster (orkestreering van den heer Hazebroek)de drie Nederlandsche liederen vonden hun accompagnateur in den heer Leewens op denTivoli- vleugel. Diens „Hymne aan den Vrede", ofschoon op wat onderwet- sche en rhetorische woorden gecom poneerd, vertolkte in schoone klanken en beelden diens gevoelens bij het einde van den oorlog en dit vielzeer in den smaak bij het publiek. Overigens waren voor het orkest zelf de openingsraarsch (Marche héroïque van Saint Saens) bestemd, en aan het einde van het eerste deel de fraaie ouverture „Fricdensfeier" van Reinech, waarbij op gelukkige en verrassende wijze de bekende Jubel- hymne van Handel „Seht er komrat mit Preis gekiönt" verwerkt was, die begeleid wenl door de statige klan ken van een koraal van denzelfden componist; een fraai nummer, dat zeer in den smaak viel. Na de pauze werd een concert ouverture van den directeur-dirigent gespeeld met bijzondere bekoringen, terwijl als slotnummer een viertal stukjes van L. Délibes (Coppelia Bal let) een geestig slot vormde. Op gees tige wijze waren door den componist van de „Carmen" allerlei motieven aangewend en ook dit nummer sloeg in. Alles en alles een fraai concert. Aan mejuffrouw Lürsen werden onder enthousiasme van het publiek bloemen aangeboden. Eor adres. Door den Algemeenen Bond van Onderofficieren der Kon. Mar. en het korps MarinierB, den Bond van Ond- offc.-mach.dr. en -stokers bij de Ma rine „Voorwaarts", den Bond van Korporaals der Kon. Marine en den Bond voor minder Marine-personeel iö onderstaand adres aan de regeering verzonden Geven met verschuldigden eerbied te kennen de Hoofdbesturen van de onder staande Vereenigingen, ten deze do micilie kiezende Hoofdgracht 57/68 te Helder, dat zij met instemming hebben kennis genomen van de toezegging van Z. Exc. den Minister van Oorlog in de Tweede Kamer, om in de weer macht democratische maatregelen door te voeren dat, hoewel tot de weermacht ook de Marine behoort, van de zijde van Z. E. den minister van Marine nog niets is vernomen en zelfs antwoor den op adressen van Bonden van marine-personeel, bevattende verzoe ken, die door Z. E. den minister van Oorlog reeds zijn toegestaan, «og niet zyn ingekomen; dat echter ook in 't algemeen de door Z. E. den minister van Oorlog toegezegde verbeteringen niet meer voldoende zijn, om in deze tijden bej vrediging te schenken dat adressanten U we Regeering dan ook met den grootsten ernst verzoe ken het in bijgaande Memorie van Toelichting opgenomen program min stens als grondslag te nemen voor de verwezen'ijking der democratisch» idee in de weermacht dat daarmede de geest yan het personeel' ten zeerste zal worden ge- baat, hetgeen niet anders dan de weermacht ten goede zal komen, in 1 welk verbandop spoedig antwoord wordt aangedrongen. Hetwelk doende, enz. Het adres is van eene uitvoerige memorie van toelichting en een pro gramma voorzien, welk programma wij hieronder in zijn geheel laten volgen. 1. Wettelijke regeling der rechtspositie. a. Premievrij pensioen voor wedu wen en weezen. b. Vrije verpleging ook voor de gezinnen in den uitgebreidsten zin. c. Afschaffiog van het administra tieve ontslag en terugstelling. d. Vergoeding wegens vervallen pensioenrech'en van vroeger admini stratief ontslagenen. --e. Doorvoering van de door de Staatscommissie 1918 ontworpen salarisregeling, met inachtneming der Dota's van de leden De Nljs en Smith en 't salaris-comité. f. Ontslag aan alle overdieners met vergoeding evenals dienstplich tigen tot zij werk hebben. g. Verleenen van jsea maanden verlof met behoud van tractement aan pensioengerechtigde overdieners en opgeroepen gepensionneerden. h. Toekenning verhoogd pensioen aan sub g genoemden. 2. Erkenning der vak-organisaties van militairen. a. Overleg met Hoofd- en Afdee- lingsbesturen subsidiair instelling van Commissies inzake de materieele belangen. b. Wijziging van 't verzoekrecht zooals het vroegere art. 18 Baksorder aangaf. c. Instelling van een permanente Commissie van advies met vertegen woordigers der bonden, zooals ook voor burgerlijke ambtenaren is inge steld. 3. Vrijheid van politiek geeste lijke ontwikkeling. a. Vrijheid van lectuur. b. Opheffing van 't verbod van „Het Anker" en van den Bond van M. M. P. in Indië. c. Opheffing van de wettelijke belemmeringen inzake uitoefeniDg kiesrecht en verkiesbaarheid. 4. Hervorming Militair Straf- en Tuchtrecht. a. Afschaffing militaire recht spraak in tijd van vrede zonder uitbreiding der disciplinaire bevoegd heid der Commandanten. b. iDtrekkingderInvoeringswetten voor da Militaire straf- en tucht wetten 1903. c. Instelling van tuchtraden. d. Schorsing der straf bij beklag. e. Voorwaardelijke strafopschor ting. f. Afschaffing provooststraf als tuchtmiddel. g. Afschaffing militair salut buiten dienst. h. Vergunning om buiten dienst burgerkleeding te dragen. 5. Eischen, speciaal dienstplich tigen betreffende: a. Intrekking der wette,IJjke be voegdheid, de zeemilitie naar de Koloniën te zenden. b. Doorbetaling der kostwinners vergoeding aan klein-verlofganger tot zij werk hebben Geen overdien st wegens ondergane straffen. De directie van „Casino" zendt ons het volgende ter plaatsing: N. V. „Het Hollandsch Tooneel" (Dir. Louis de VrieB) „Hollandsche Schouwburg". Oordeel der pers: Be Dief. „Telegraaf" 23 September 1918 Louis de Vries had voor treffelijke mementen, vooral in de tweede acte Julie Cuypers paste zich de rol aan, en is daarin zoo goed geslaagd, dat het een triomf voor haar geworden is. het was diep men- schelijk en het „Feu Sacré", sloeg er zijn vlammen uit. Na het tweede bedrijf vier maal halen en een wagen vracht bloemen voor haar en Louis de Vries. Met genoegen heb ben we naar den Heer Erfman ge keken, die wel distinctie had, als Fernand Lagardes, en dikwijls een oprecht warme toon trof D. Iialert zei zijn Sherlok Holmes de monstratie bijna voortreffelijk Een veel lichter decór, droeg bij tot een algemeene impressie die veel gunstiger was dan toen „Rooyaards" eunigen tijd geleden op dezelfde plaats „De Dief" opvoerde. Algemeen Handelsblad"(van Brug gen) 29 September 1918 Louis de Vries is een hartstochtelijk speler in zulke tafreelen (tweede acte) en Julie Cuypers geeft hem weinig toe het publiek laat er zich door begees teren, de spelers zijn dol op zulk werk en het publiek geeft hun gelijk. BUITENLAND. België. De koninklijk» Intocht In Aefwtrpen. Antwerpen, 19 Nov. Hedenmorgen deed Koning Albert vergeaeld van Koningin Elisabeth, Prins Leopold en Prins Charlee zijn blijde intrede in de Scheldestad, ingehaald op een wijze, zooals nooit te voren een vorst werd begroet. De geestdrift van de geweldige menigte, die langs den heelen weg, welke de Koninklijke familie passeerde in dichte drommen was geschaard, was niet te beteugelen. Van tal van vensters werden bloemen en ruikers op de Koninklijke auto geworpen, die op sommige oogenblikken als over een tapijt van bloemen reed. In de auto's van het koninklijk paar en de prinsen hoopten zich chrysanten op. De kap was bedolven onder de kransen. Zoo zette de Koning zijn zegetecht door de stad voort. De sympathieke vorst, die de generaalsuniform droeg, was merkbaar onder den indruk van deze geweldige geestdrift, waardoor de bevolking, na bevrijd te zijn van vier jaren moreelen druk, zich liet mee- sleepen. De ragearlni ta Brunei. Antwerpen, 20 Nov. De ministers zullen Donderdag 21 November naar Brussel terugkeeren. De Koning zal' de Kamera plechtig ep Vrijdag 22 dezer openen. Het ministerie zal onmiddellijk hierna zijn ontslag nemen. Volgens het „Hbl." van Antwerpen zal h^t nieuwe ministerie waarvan de heer Cooreman voorzitter blijft, bestaan uit de hesren Paul Zegers, Renkin en van de Vljvere; dé'heeren Hysmans en Louis Franck zullen de liberale party vertegenwoordigen, de heeren Vandervelde en Anseele de socialistische. □ultsohland. Da demobilisatie. Volgens alle, door de soldaten- raden van Frankfort en Mainz ont vangen berichten heeft het opper commando de troepen in de hand en waarborgt het op grond van de door inzicht verkregen discipline het geregelde transport. Het ergste zal echter in de eerstvolgende dagen komen. Op Mainz rukken drie legers aan die in 'deze week verwacht worden. Over den Rijn is een pontonbrug gelegd, die alleen moet dienen voor de marcheerende legers. Bij het eerste haastige terug- stroomen der massa's uit het étappen- gebied zjjn verscheiden ongelukken gebeurd. Vele der boven, op de trei nen liggende soldaten zyn in de tunnels, vooral op het traject Luik- Aken, dood gedrukt, anderen, die ingeslapen waren, rolden van de wagens af. Thans echter, nu het treinen verkeer met de grootste ojd3 plaats heeft, ztjn de ongevallen tot een minimum gereduceerd. Engeland. Een boodschap vso den koning. Londen, 19 Nov. De koning en de koningin, vergezeld door den prins vas Wales en prinses Mary, reden hedenmiddag naar het Parlement, langs den heelen weg luide toegejuicht. Door den koning werd een bood schap aan het Parlement gericht, waarin hij de voor Engeland roemrijk verloopen strijd herdacht on hulde bracht aan de leiders - van het leger en van de vloot. Aan bet slot wees de koning op de noodzakelijkheid van hervormingen in Engeland. Ten opzichte van de internationale verhoudingen aeide de koning Wy moeten eveneens in samen werking met onze bondgenooten en de andere volkeren een organisatie in het leven roepen, welke de risico van de internationalen twist zal verminderen en de verpletterende lasten van marine- en legerbewape- ning verlichten. Het beginsel dat de macht de wereld beheerscht is ver nietigd. De rechtvaardigheid en het internationale recht moeten gelden. Vereenigda Staten. Da voedselvoorziening van Europa. Washington, 18 Nov. Hoover, de Amerikaansche voedselregelaar, ver- klaardev.het volgende, alvorens naar Europa te vertrekken. Van de 302 millioen menschen in Europa, hebben alleen dien in Zuid- Rusland, Denemarken, Hongarije, te zamen 40 millioen menschen, genoeg voedsel om zonder invoeren den vol genden oogst te kunnen afwachten. Amerika heeft een overschot van 18 a 20 millioen ton levensmiddelen, en de toestand kan worden beheerscht indien deze hoeveelheid kan worden getransporteerd. De moeilijkheden worden vermeer derd door het feit dat meer dan 200 millioen menschen thans ongeregeld heden doormaken, terwijl de boeren hunne producten niet meer ter markt brengen, en zoodoende de steden be- bemoeilijken. De eerste overweging moet zijn om de blokkade zooveel mogelijk op te heffeo, zoodat de gerantsoeneerde neutralen hunne volkeren kunnen verzorgen. Een ander vraagstuk leveren de 50 millioen menschen in Noord-Rus- land, waar de bevolking ontoeganke- lyk is door de ineenstorting van het transportverkeer. Millioenen zullen daar dezen winter van hulp verstoken blyven. Een andere moeilijkheid is de toe stand van de vijandelijke volkeren, ongeveer 90 millioen in aantal. New-York, 20 Nov. Er zijn thanö schepen op weg naar Europa met 200.000 ton levensmiddelen voor de bevolkingen van Frankrijk, Belgis en Oostenrijk. De schepen gaan met ver zegelde orders naar Gibraltar, Briatol en de Kanaalhavens. FIuiim. Stefani meldt uit Rome, dat Itali- aansche troepen gisteren met gealli eerde contingenten de stad Fiume hebben bezet, ter handhaving van de orde. Volgens Stefani had de intocht der Italiaansche troepen zonder inci denten en „onder groote geestdrift" plaats. Da uitlawing dar daikbaatan. Londen, 20 November. Admiraal Tyrwhitt heeft aan boord van zijn vlaggeschip 30 mijlen van Harwich vanochtend omstreeks het aanbreken van den dag de overgave van de eerste twintig Duitsche duikbooten aanvaard. De booten gaan onder hun eigen bemanningen naar Harwich. TWEEOE KAMER. Dinsdag, 19 Novsmfear. De heer Schaper (8.D.A.P.) deelt mede, gereed te zijn met de nota van wijziging betreffende zijn ontwerp aangaande den 8-uren dag. Op zijn voorstel wordt, in verband met den toestand van den heer Troelstra, die wegens on gesteldheid voorloopig niet aanwezig kanzfin, het ontwerp tot instelling van een com missie voor buitenlahdsche aange legenheden voorloopig van de agenda afgevoerd. Zonder stemming worden een aan tal kleine ontwerpen aangenomen. De militaire interpella ties worden voortgezet. De heer Schokking (c.-h.) be toogt, dat aan de Vrijdag door den heer Schaper uitgesproken rede ter verdediging van de houding van den heer Troelstra, elke grond ontbrak. Het volk heeft bewezen, dat mr. Troelstra zich inderdaad heeft vergist. Spr. acht, ook na het Rottevdamsche congres, alsnog een ondubbelzinnige verklaring omtrent de' houding van den heer Troelstra noodig. Er is nog altyd plaats voor de opvatting, dat de S.D.A.P. wil grijpen naar de macht met onwettige middelen. De heer N o 1 e n s, (r.-k.) zegt, dat het in ieder geval duidelijk is ge weest, dat men werkelijk naar de macht heeft willen grijpen. Spr. toont dit aan met citaten uit de rede van den heer Troelstra en „Het Volk". Na deze rede volgde applaus van de partygenooten, die zich dus allen om den leider schaarden. In elk geval heeft men in de plaats der constitutioneele monarchie de arbeiders en soldatenraden willen stellen. Hoe kan men dit echter rijmen met zijn eed op de Grond wet? De rechtsgrond was de nood zakelijkheid en onmisbaarheid. Spr. heeft zich afgevraagd, hoe Troelstra, die getoond heeft democraat te zijn, tot een dergelijken ondemocratischen rechtsgrond kon komen en zich kon stellen op het standpunt te zijn de beste, de a r i s t o s. Spr. wijst op de gevaren, welke een revolutie zouden hebben mede gebracht. Inmenging van het buiten land was zelfs niet onwaarschijnlijk en welk een verwarring ia arbeid en zakenleven zou zijn gesticht; welk een angst zou zijn gebracht over ons land. Spreker stelt er daarom prijs op, deze pertinente vraag te stellenVerwerpt gij sociaal-

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 5