PHYLLIS ANNA KLAASEN DIRK WITTE Advertentlën. Vanaf heden zal des Zondags van de vier Apotheken slechts geopend zijn Commissis voor Kunstavonden. 2e KUNSTAVOND op Wosnsdag 18 December, HOFSTAD-TGONEEL DANSCLUB „Z.V.S." H.Ï. „Intiem Theater Pisuisse". Casino. Dinsdag 10 Dtc., I uur: HOLLANDSCHE CABARETLIEDJES niets meer. In de praktijk komt dat heele systeem, eerlijk gezegd, hierop neer, dat de meeste meuschen totaal niets kxijgen. Kolen zijn er allang niet meer; voor brandhout, dat vroeger 7 roebel per vadem kostte, moet men nu 220 roebel be talen De openbare bedrijven, zooals gas- en eleetriciteitsfabrieken houdt men zoo goed en zoo kwaad als het gaat aan den gang met naph'ta als brandstof. Ook met de voorraden daarvan loopt het echter ten einde. Men beeft bij de gedachte aan het lijden, dat deze winter over het Russische volk moet krengen. De gezondheidstoestand is onder den invloed van al doze omstandig heden begrijpelijkerwijze slecht; de hospitaaldienst verkeert echter in een staat van totale ontreddering, medi cijnen zijn er zoo goed als niet meer. Op den feestdag van de revolutie (7 en 8 November) werden er in St. Petersburg overal eerëpoo^ten opge richt en werden de openbare ge bouwen met groote lappen linnen, waarop allerlei voor het groote publiek - onbegrijpelijke, futuristische voor stellingen en bolsjewistische opschrif ten, bespannen. Alleen daaraan werd 300.000 archin (een maat die over eenkomt met onze el, doch iets kleiner is) katoenen stof verknoeid. En dat, terwijl de bevolking geen stukje goed heeft om er een hemd van te maken I Do arbeiders, welke aan die eerepoorten werkten, kregen een loon van 250 roebel per dag Door dergelijke staaltjes is het wan beheer in Rusland feitelijk reeds voldoende gekenschetst. De lichtvaardigheid, waarmee er met geld wordt omgesprongen, is fabelachtig. Men goochelde met mil- lioenen en milliarden alsof dat niets was. Pas nog, eer ik vertrok, aldus de heer Oudendijk, was er een de kreet verschenen, waarbij een heffing ineens van 10 milliard werd uitge schreven. De boursjours moeten dat alles opbrengen. Het is onbegrijpelijk waar zij het yan daan moeten halen, want zy zijn gaandeweg reeds nage noeg uitgeplunderd en de heffing ineens zal dam ook neerkomen op inbezitneming van alleB wat hun nog overblijft. Het geld is overigens goed koop genoeg, men heeft het maar voor 't drukkenDe persen zijh ge duldig de eenige zorg, die men heeft, is dat men blauwe verf om de biljetten te kleuren te kort zal komen Dagelijks komen er nieuwe bedragen aan ongenummerde, ongeteekende geldbons in omloop, zonder dat iemand precies weet hoeveel er al is uitgegeven en zonder dat er een behoorlijke dekking Yeor aanwezig is. Het totaal bedrag van het op deze wijze in circulatie gebrachte papieren geld, het eenige dat er nog in omloop is, kan veilig op 50 mil liard roebel worden geschat! Men begrijpt niet wat er onder deze omstandigheden van de crediet- waardigheid van het land is te ver wachten I Geweld moei aan al de draconische maatregelen, welke elkander opvol gen, kracht bijzetten. Met geweld wordt van de bevolking tot den laat- sten penning geöischt, worden z(j uil hun huizen, hun zaken verdreven en aan ellende prijsgegeven. De helft van de winkels te Petrograd is ge sloten na eerst te gronde gericht te zyn, de andere helft mag voos de distributie niet verkoopen. Be win keliers hebben over hun „eigen" zaken niets meer te vertellen, in hun plaats deelen de bedienden er de lakens uit, en stellen hun eigen loon en werktijd vast. Persoonlijk heb ik van dit optreden een staaltje gezien by een familielid van een mijner bedienden, vertelde de heer Oudendijk. De man had een kleinen winkel in een provinciestad, maar was feitelijk niet beter gesitueerd dan een arbeider. Omdat hij een win kel had, werd hij echter als boursjou beschouwd; de winkel werd hem dus afgenomen, hij zelf in de gevan genis geworpen en zijn familie aai haar lot overgelaten. Voor een hoogen lesprijs heeft men hem tenslotte vrij gekregen. Maar wat kan hij beginnen? Werk was er voor hem, den boursjou niet, van het weinige geld, dat hy nog over gehouden had> kon hy niet leven, zonder do aandacht op zich te vestigen. Zonder middel van bestaan was hij meb zijn gezin broodeloos en de razernij nabij. Zelfmoord is voor degenen, die een dergelijk lot heeft getroffen in vele gevallen, de eenige uitweg, die hem everblijft. Iedereen die een paar duizend roebel heeft, tracht die natuurlijk te behouden en is daardoor al gebrandmerkt als kapitalist. Het zijn naast de soldaten dan ook alleen de aller-, allor-armsten, die totaal niets bezitten en niets zijn op wie de regeeringsmacht steunt. Ook onder de boeren kan zij slechts op de allerarmsten, die geenlaoden in vele gevallen niet eens een krotje om in te wonen hebben, rekenen. Die worden georganiseerd om van de andere boeren hun land en hun spaarduitjes af te nemen. Het grond bezit is z.g. genationaliseerd, in werkelijkheid komt deze nationalisatie hierop neer, dat de een zich toeeigent hetgeen aau den ander met geweld is ontnomen. In vele gevallen willen trouwens de boeren dat genationaliseerde land niet eens hebben, omdat zij bang zijn, dat zfj op hun beurt voor boursjous zullen worden aangezien. In het gevolg hiervan is dat het braak blijft liggen, of als het wordt bebouwd onvoldoende wordt bewerkt; en be mest, in één woord, dat de landbouw voor een groot deel heeft opgehouden te bestaan. Alles wat zoogenaamd genationaliseerd en gesocialiseerd is, schijnt te zijn aangeraakt met een verdorrende hand, het verkwynt en gaat te niet. Het „gesocialiseerde" sleepverkeer op de Wolga, dat vroeger van groot belang was in verband met het trans port van graan en petroleum staat stil. De barken liggen te verrotten in de rivier. De buitenlandsche scheep vaart beteekent niets meerer moet aan zoovele formaliteiten worden vol daan, dat het onderhouden van han delsbetrekkingen vrijwel onmogelijk is. Groote plakkaten op de hoeken van de straten wekken de allerarmste proletariërs op om de huizen van de boursjous in bezit te nemen. De be woners worden er met een opzeg gingstermijn van twee uur uit hun woningen verdreven en moeten alle meubelen achterlaten. Onophoudelijk ziet men woningen leegdragen omdat de inboedel z.g. geconfiskeerd, d. w. z. eenvoudig gestolen wordt, terwijl de bewoners maar moeten zien hoe zij Yerder aan een onderdak komen. Dergelijke voorvallen zyn zoo gewoon, dat men er al bijna niet meer op let, de tragiek van «en familie, die wordt verdreven uit het huis, waar zij en haar vaderen hebben geleefd en ge werkt om het hun eigendom te kun nen noemen en die zich zender eeni- gen schijn Yan recht binnen enkele uren tfids, alles wat zij bezit, ont nomen ziet, is zoo alledaagsch, dat men er, afgestompt door al te veel ellende, op het laatst haast geen acht meer op slaat. Dienstboden lijden een kommervol bestaan; niemand heeft werk voor haar en ten einde raad komen zy zich aanbieden om voor niets te werken, wanneer zy maar voeding en onderdak hebben. Op de geraffi neerdste wijze worden de boursjous tot bloedens toe gekweld. Velen hunner trachtten vroeger door het verkoopen van couranten, eigen ge bakken koekjes e. d. nog iets te verdienen en de verhalen van ge wezen generaal?, die met snoeperijen of nieuwsbladen langs de straat liepen te venten, prinsessen die als winkeljuffrouwen of barmeisjes aan den kost trachtten te komen, zijn geen verzinsels. Maar dat is hun nu ook verboden, ook dit, welhaast het eenige middel van bestaan dat den boursjous nog overbleef is bun afge nomen. Zy die kostbaarheden, antiquiteiten, mooie meubels, enz. bezaten h6bben die te gelde trachten te maken om van de opbrengst te leven. Ook hiermee is het nu uit. Het transport van meubelen zonder speciale per missie, die aan de boursjous natuurlyk niet wordt verleend, is niet geoor loofd. Het leger zelf is totaal uit elkander gerukt; de troepen over welke het bestaande régime beschikt zijn samen gesteld uit de radicaalsten van de radicalen, die men door exorbitante soldUjen en extra voeding bijeen houdt. Van wat er in het buitenland en in het eigen land gebeurt is het publiek absoluut onkundigalleen de offlcieele regeeringsgezinde kranten mogen nog verschijnen en die brengen slechts eenzijdige en tendentieuze berichten. De censuur oefent een ongekend terrorisme uit en is honderd maal scherper dan de censuur onder het oude bewind, dat men immers over boord zou werpen! Oorspronkelijk kwamen er te St. Petersburg nog wel Buitsche bladen aan, de aanvoer daarvan is op het laatst echter ook stopgezet, zoodat men over hetgeen er in de wereld voorviel totaal in duister bleef. De werkloosheid is enorm in alle standen; nooit heeft de wereld een dergelijke opzettelijke vernietiging van product en middelen aanschouwd als thans in Rusland plaats grijpt. Alle fabrieken zijn geruineerd. Be machines werden weggehaald of van de eens fabriek naar de andere ge sleept. Het doel hiervan laat zich slechts gissen. De weinige arbeiders die nog werken moeten verbijsterend hooge loonen hebben, terwij zjj zoo goed als niet werken. Daardoor wor den de ondernemers genoodzaakt hun kapitaal met volle handen weg te smijten; worden zy en met hun fabrieken voor langen tijd, waar schijnlijk voor goed, lam geslagen. Alleen ee» machtige toevloed van buitenlandsch kapitaal zal de aldus verkrachte industrie weer op de been kunnen helpen. Van geestdrift veor het tegenwoor dige regiem geen spoor, alle fut iB er bij het volk uit, doodgeslagen. De bolsjewikl vermaken zioh in schouwburgen en bioscopen, op con certen en dansavonden. In het Kei zerlijk Paleis is een bioscoop ingericht. Maar de boursjous wagen zich maar zoo weinig mogelijk op straat, want de pfiblieke veiligheid laat zoo goed als alles te wenschen. Van drankmisbruik kan men in de steden niet spreken, men merkt althans weinig van dronkenschap. Op het platteland moet veel brande- wyn gestookt worden, fqaar in de steden is de sterkedrank blijkbaar schaarsch. Zoo schaarsch, dat men er de eau de cologne en het po litoer al opgedronken heeft De toestand op het land is veel berer. De boeren houden or echter hun graan, voor zoover zij 't hebben, zooveel mogelijk vast en voor de steden schiet er dan ook maar een heel klein gedeelte over. De in Siberië opgehoopte voorraden aan graan en grondstoffen zijn voor de sovjetre- geering niet bereikbaar. Wat de Nederlandsche kolonie te St. Petersbnrg betreft, deze heeft voor een groot deel Rusland verla ten, in afwachting van geregelde toestanden. Want de vreemdelingen zy n net zoomin veilig voor de bolsje wistische terreur als de inboorlingen. Ook op hen drukken de exorbitante heffingen, die met confiskaties ge- ïyk staan, ook zy worden uit hun huizen gezet, zoodat zy hun toe vlucht by vrienden of kennissen moeten zoeken. Van degenen, die achtergebleven zyn, hebben velen hun zaken ge sloten en verkeeren nu in dezelfde ellendige omstandigheden als de overige boursjous; slechts met de grootste moeite moeten zy zich al scharrelend zien te redden. De consequentie van het in Rusland gevolgde systeem is, dat men, in )laats van te trachten de lagere dassen der bevolking op te heffen tot een hooger peil, men alles wat zich boven de lagere, men mag ge rust leggen laagste klasse verheft, neerhaalt in de modder, dat men allen gelijk maakt in honger en ellende. Spreekt dit getuigenis van een man, die Yan het begin der revelutie oog getuige is geweest van haar verloop, niet voor zichzelf? Wy zouden zeggen Yan welwie ooren heeft om te hoo- ren, die hoorewie niet totaal ver blind is, die zie waartoe de revolutie zucht in haar consequentie leidt. Het Nederlandsche volk, aldus be sloot de heer Oudendijk, kan dan ook mot niet genoeg nadruk gewaar schuwd worden voor denkbeelden, die de breinen een oogenblik mogen verhitten, maar die op den duur leiden tot een reddelooze desorgani satie, tot «en hopeloozen chaos van willekeur, rechteloosheid, honger en gebrek. Over de Russische regeering be waarde de heer Oudendijk het stil zwijgen, ook over zyn heengaan wenschte hij zich niet uit te laten; alleen deelde hy ons mede, dat de behartiging Yan de belangen der Nederlanders in Rusland is overge dragen aan het Zwitsersche gezant schap. De Wapenstilstand en ds Vredesonderhandelingen. Naar de „Times" uit Parijs ver neemt, zullen er drie 6tadia aijn op den weg naar den vrede. In de «eiste plaats zullen de vertegenwoordigers van Frankrijk, fingeland, Italië en de Tereenigde Statei beraadslagen over de punten, die op het defini tieve congres behandeld zullen wor den en de methodes volgens welke men te werk zal gaan, overwegen. Deze eerste conferentie die, vermoe delijk in het Trianon te Yersailles bijeen zal komen, zal vermoedelijk duren tot begin Januari. Nadat het voornaamste program aldus geregeld zal zyn, zal de volgende stap zijn de bijeenroeping in Maart of April van de voltallige vredescon ferentie van geallieerde naties. In de vergaderingen, die in de eerst volgende weken te Parijs en Yer sailles worden gehouden, zullen de arbéidsmethoden van die voltallige conferentie geregeld worden, in welke vergaderingen echter geen vijandelijke gedelegeerden zullen toegelaten wor den, omdat er op het oogenblik geen regeering in Duitschland is, die de natie vertegenwoordigt, terwyi erin Oosten rijk-Hongarye meer dan een staat in wording is. De conferentie zal het groote vredes congres van alle geallieerde staten met inbegrip van de nieuwe staten zy'n en hare besluiten zullen den grondslag vormen van het volken- verbond. Men zal den vyand uifcnoo- digen die besluiten te teekenen en zy zullen voorgelegd worden aan de daarna bijeen te roepon wereld conferentie van geallieer den, neutralen en vijanden als grondslag voor de. beraadslaging over het vol ken ver bond. De voltallige vredesconferentie van 4e geallieerden (de tweede dus van de hierboven genoemde conferenties) zal hare eerste vergadering houden in de Spiegalgalerij te Versailles. Af en toe zullen er misschien te Ver sailles weer voltallige vergaderingen gehouden worden voor de definitieve onderteekening van de voorwaarden van de geallieerden, maar het voor bereidende werk zal verricht worden in kleinere commissies, vermoedeiy'k aan de Quay d'Orsay (het ministerie yan buitenlandsche zaken te Parijs.) Da rais «an President Wilson naar Eurapa.) President Wilson heeft de Ver- eenigde Staten verlaten. Hij bevindt zich aan boord van de Washington, op weg naar Europa, om daar actief deel te nemen aan de vredesconferentie. Een gebeurtenis van beteekenis, niet alleen voor de Vereenigde Staten waar met de oude traditie werd gebroken, doch voor de geheele wereld. Gelyk voor ruim vier eeuwen de ontdekking van Amerika door Colum- bus groote gevolgen had, zoo zal thins, in het byzonder voor Europa, de komst van Wilson het begin kunnen zyn van een nieuwe periode van menscbelykheid en gerechtigheid. Niet dat de denkbeelden van Wilson plotseling practisch toegepast zullen kunnen -worden, doch zeker zal, in de naaste toekomst reeds, daarmede terdege rekening gehouden moeten worden. De tyd dat de Vereen. Staten buiten de Europeesche politiek stonden, is voorby. Een nieuw tydperk, waarin Amerika een geheel andere plaats in de wereldpolitiek zal innemen, is aangebroken. Ook al staan de Vereen. Staten niet meer zeo sterk als toen van de Amerikaansche wapenen beslissing afhing, toch zal Wilion een grooten invloed ten goede kunnen uitoefenen ten opzichte van de ver houding der Staten onderling en daardoer op de duurzaamheid van den rust en den vrede, die Europa na vier jaren oorlogsverschrikking, zoo hard noodig heeft. Qe uitvoering dar wapaistllitands- veorwaardan. Parys, 5 Dec. Overeenkomstig de bepalingen van den wapenstilstand, zyn de Duitschers begonnen met de geéischte terugbetaling. Driehonderd millioen pond sterling in goud, die van de Russische schat kist afgeperst waren, zijn deor de Duitschers aan de geallieerden terug betaald, die het bedrag zullen bewa ren tot de sluiting van den vrede. De Duitschers geven ook eiken dag gestolen kunstschatten terug. De waarde van deze reeds terug gegeven kunstwerken wordt op twee milliard francs geschat. 0« ontwapening van da Duitichi V. vleot. Hamburg, 5 Dec. Hel Hamburger Fremdenblatt verneemt uit Wilheims- havenhet Britsche eskader, bestaan- uit de Hercules en eenige torpedo jagers, ia gisteravond hier aangeko men. Heden heeft de bezichtiging van de schepen, welke aan 4e demobili satie hebben deelgenomen, een-, aan vang genomen. De admiraal van het Engelseh es kader heeft den Duitschen admiraal doen mede4eelen, dat hy met de arsolraden niets to maken wil hebben. Oi overgavo dar Turkscha aa Ruaaiacha aorla|tach»pan. De Engelsche admiraliteit maakt bekend: Alle Turksche oorlogssche pen zyn aan de geallieerden over gegeven en nu in den Houden Hoorn Konstantinopel geïnterneerd. De vroegere Duitsche slagkruiser Goeben is eveneens overgegeven. Hy ligt nu voor Stenia in den Bosporus. De Russische oorlogsschepen der Zwarte-Zeevloot met Duitsche be manning zyn thans aan de geallieer den overgedragen. Het zijn de dread- nought (slagschip) Volya (vroeger geheetenKeizer Alexander III) en zes torpedojagers. Vier Duitsche duik- booten zijn eveneens overgenomen, waarvan er drie naar Ismid aan de zee van Marmora zullen gaan. Hit leger van Mackensen niet geïnterneerd. Berlijn, 5 Dec. De wapenstilstands commissie heeft gedaan weten te krijgen. dat definitief wordt afgezien van de interneering van de legergroep Mackensen. De terugtocht der troe pen wordt per spoor en te voet voort gezet. Een groot aantal formaties heeft de Duitsche grons reeds bereikt. Foeh'a ultimatum. Over het ultimatum van maar- ■chalk Foch, waarvan alleen van Buitsehe zijde melding is gemaakt en dat betreking had op de uitlevering van de „beste" locomotieven van Duitschland, schijnt men in Duitsch land zelf niet het rechte te weten. De „Vorwarts" van 3 Dcc. deelt mede, dat het Maandag afgeloopen ultima tum mei 24 uren was verlengd en dus Dinsdagmergen 10 uur zou afloopen. De „Kóln. Ztg." echter meldt nu, dat Foch zich heeft vereenigd met de voorstellen van Erzberger over de aflevering, der locomotieven (Erzber ger had voorgesteld de in reparatie zijnde locomotieven uit te leveren) en fiat het ultimatum daarmee is afgedaan. Da RussUobe krijsgevangenen. Een draadloos bericht uit Duitsch land meldt, dat de Russische krijgs gevangenen, die uit Duitschland te- rugkeeren,(nergens verzorging vinden. Zonder voeding en oaderiak honge ren of vriezen ze bij duizenden in de bosscben dood. By een statiën aai de lyn Orsja-Moskou werden op één dag 80 op deze wijze omgekomen krijgsgevaigenen begraven. Bat ver klaart, waarom uil het oosten van Duitschland vrijgelaten Russische krijgsgevangenen naar de Duitsche werkgevers terugkeerden. ■INNSSLAHD. Nedorland en China. Volgens een bericht uit Londen, zijn de vertegenwoordigers der ge allieerden te Peking verstoord op de houding vai den Nederlandschen gezant terzake van de Duitsche aangelegenheden in China. Dit kwam tot uiting in de pressie die de geallieerden op den president der Chineesche republiek eefenei, om de uitnoodigingen der neutrale gezanten voor het presidentieele feestmaal op Yrydag te doen intrek ken. Een later bericht meldt, dat de Chineesche regeeriug ook onder psessie der geallieerden een nota tot de Nederlandsche gericht heeft, waarby terugroeping gevraagd wordt van den Nederlandschen gezant te Peking. Ook werdt gemeld, dat er ernstige wrijving is tusschen de Siameesche regeering en den Nederlandschen vertegenwoerdiger te Bangkok. Ter toelichting diene, dat de Chinessche regeering thans, nu de wapenstilstand reeds is gesloten, «en aanvang heeft gemaakt met h.et inter neeren der in China woonachtige Duitschers. Siderlind in België De „N. Rott. Crt." schrijft: Er is in Belgiö eene den Neder landers vijandige stemming aan het opkemei, en een deel van de Belgische pers werkt dit in de haid. De ge prikkelde gezindheid sehijnt nog niet algemeon te zjjn verbreid; verschil lende Nederlanders, die Belgiö nog onlangs hebbei bezocht, zijn ei- vriendelijk bejegend, doch de houding der Belgen schijnt er met den dag minder op te worden, en wy kregen reeds meer dan een brief van Neder landers, die in de laatste dagen in Belgiö bittere ervaringen hadden opgedaan. „Belgische militairen, werdt ons o. m. geschreven, namen in «en café tegen ons «en dreigende houding aan, omdat wy Hollanders waren. Wy wildei ons natuurlyk verdedigen tegen hun beschuldigingen, maar zy waren van oordeel, dat spoedig de tijd zoude aanbreken, waarop wij voer onze wandaden zouden worden ge straft. Toen we onze vertering wilden betalen en ze een briefje van 20 frs. in onze handen zagen, heette het: „Zie je, daar is ons geld gebleven, in Holland" De voorlichting over ons land in Belgid laat tot nu toe veel te wenschen. De herleefde Belgische pers schijnt veeleer er haar behagen in te vinden, de Belgen tegen ©ns land op te zetten, dan pogingen aan te wenden, om tusschen de beide landen eene goede verstandhouding te doen ontstaan. In een blad lazen wij, dat Nederland zich met 300 miljoen francs aan de Belgen verrijkt had. Welken indruk moet dit op de lezers makenBlijk baar is het der redactie onbekend gebleven, dat de ryke Belgen, toen zij hun land vier jaar geleden ver lieten, op enkele zeer zeldzame uit zonderingen na, naar Engeland en Frankrijk zyn doorgereisd en te Londen en Parijs goede sier hebben gemaakt, doch dat de overgroote massa Belgische vluchtelingen, die hier to lande zyn gehuisvest, voort geholpen en gesteund nu niet precies tot verhoogde welvaart en rijkdom van ons land veel hebben bijgedragen. In andere Belgische bladen worden de lezers onthaald op artikelen over het Scheldevraagstuk, waarvan een „onmiddellijke categorische oplos sing" geöischt wordt, en wordt de „Limburgsche kwestie" besproken, eene „kwestie", waarvan wij hier te lande nimmer hebben vernomen, doch die hierin schynt te bestaan, dat Nederland een deel van „ons" d.i. Belgisch Limbürg op onrechtvaar dige wyze heeft „geannexeerd"! Nu wetei w|J wel, dat wy dit alles niet al te tragisch moeten opvatten. Het Belgische volkskarakter ia niet zoo nuchter van aard als het onze. Belgen plegen ziek ever het algemeen wat krachtiger in rede en geschrift uit te drukken, dan wy dal zouden doen. Het is, zouden wy haast zeggen, der Belgen nationaal recht wat over dreven woordei te bezigen, en het, gelyk wij dat noemen, er wat dik op te leggen. Men behoeft dat alles dus niet letteriyk op to vatten. Men zal dat te minder, wanneer men everweegt, dat zulke hoogdoelen- de plannen als in sommige Belgische unnexionistische kringen althans met aei itend worden beleden toch niet ditvoerbaar zyn, zonder dat Nederland zelf, dat er toch óók altjjd neg is en liet van zins schynt, zich maar goed schiks aan de Belgische imperialis tische fantasiön «ver te geven, erby een woordje zal hebben mode te spreken. Maar het is ons ook bekend, dat er in den boezem van de tegen woordige Belgische regeering zeer krachtige invloeden zyn, die van het annexionistisch gedryf niets willen weten; ja sterker, er het onrecht matige en onwenscheiyke van inzien. Te ontkennen vall echer niet, dat een propaganda als by onze zuidelijke buren gevoerd wordt, weinig dienstig kaï zijn, om tus|chen de beide landen die vriendschappelyke verhouding te doen ontstaan, waarnaar voor den oorlog reeds werd gestreefd, doch die in de toekomst, in het belang van Nederland en Belgiö beiden, noodza- keiyk zal zijn. Wat ons in de Belgische, Holland- vyandige en annexionistische, propa ganda het meest treft, is haar kort zichtigheid. Bedriegen de voortee kenen niet, dan zullen in de naaste toekomst en wellicht nog langen tijd daarna Nederland en Belgiö in menig opzicht op elkander aangewezen zijn, en elkaar op menig gebied oscono- nisch en geestelijk hebben aan te vullen. Goede vriendschap, weder- zijdsch hulpbetoon zal niet alleen in de offlcieele betrekkingen moeten worden betracht. Ook in de maat schappelijke en particuliere relaties zal daarnaar moeten worden gestreefd, zal er van de maatschappelijke be langen iets wezeniyks kunnei terecht komen. Daarom behoort men beiderzyds erop uit te zyn, goede gezindheid niet te verstoren, doch aan te wak keren. Wij moeten niet zoeken naar hetgeen scheidt, doch naar hetgeen ons vereenigen kan. Gelukkig ontbreekt het ook in Belgiö niet aan stemmen, die een ander geluid doen heoren. In het Laatste Nieuws, Dagblad van den heer J. Hoste, van 2 en 3 Dec. wordt daaromtrent een sympathiek artikel geschreven, wiarin de verwachting wordt uitgesproken, dat het Vlaam- ■che volk niet zal dulden dat ei tusschen Nederland en Belgiö een afgrond gegraven wordt. D« ix-kelzar In om laad. Aan het, Engelsche blad „Daily Mirror" wordt uit Amerongen gemeld, dat de gewezen keizer de volgende ver klaring heeft afgelegd„Ik word bedreigd met een aanklacht wegens misdadige handelingen, waaraan ik het heofd moet bieden. Ik moet mij daarom nog van een verklaring ont houden, totdat de aanklacht ia inge diend. Bovendien ben ik een particu lier burger, die treuw moet zijn aan de tegenwoerdige Duitsche regeering en ik kan dus geen verklaring afleggen, omdat ik misschien anderen zou compromitteeren." In eenige entente-bladen heeft het bericht gestaan, dat de Nederlandsche regeering, om den «x-keizer te be lieven, een telegrafische verbinding van Amerongen met de groote plaat sen in ons land heeftlaten aanleggen en het telegraafkantoor te Amerongen dag en nacht te zyner beschikking had gesteld. De Haagsche correspondent van „Het Volk" brengt deze zaak tot haar juiste beteekenis terug. Vooreerst heeft Amerongen reeds sinds lang een telegrafische verbin ding. Toen nu de ex-keizer te Ame rongen was aangekomen en de Nederlandsche regeering de mare chaussee aansprakeiyk stelde zoowel voor de maatregelen om hem niet te laten ontsnappen als voor zijn veiligheid, heeft de marechaussee verzocht, tot een goede uitoefening harer taak, dag en nacht de beschik king over de telegraaf te mogen hebben. Dit verzoek is toegestaan en vandaar dat er nu ook 's nachts te Amerolgen gelegenheid tet seinen bestaat. Maar deze gelegenheid is opengesteld veeleer als maatregel tegen den ex-keizer dan om hem te gerieven - daarvan kan men zeker zijn heelemaal niet om hem tot een contra-revolutienaire actie in ataat te stellen. „Noordam" sa „Benkalis". Van bevoegde zijde verneemt Nipa, dat aanvankelijk als datum van ver trek van de „Noordam" 10 Dec. was vastgesteld, doeh dat waarschijnlijk het vertrek eenige dagen later plaats zal vinden. Voorts wees men erop dat de duur der reis toch in ieder geval nog wel 6 weken zal bedragen, al wordt door het Suezkanaal gevaren. De aankomst van het.s.s. „Benkalis", dat eenige dagen veor de „Noordam" zeu ver trekken, zal dus vermoedelijk eerst eind Januari verwacht mogen worden. Esn alst te arrestaersn Inbreker. In den nacht van Dinsdag op Woens dag is ingebroken by de firma J. Bood, aan de Weste|Wagenstraat te Rotter dam. Er werd voor f 87,000 aan zyden stoffen ontvreemd. Eeu uitgebreid on derzoek werd ingesteld, met het gevolg, dat by een 8-tal winkeliers en kleermaj kers partyen stoffen tot eei gezamenl-y ke waarde van f 10,000 werden in be slag genomen. Donderdagmorgen zou men overgaan totdearrestatievandenvermoedelijben dader, zekeren een gevaarlyk in breker. Rechercheurs drongen zijn woniag binien waar D. zich echter als een razende te weer stelde. Hij greep een revolver en dreigde de rechercheurs neer te schieten als ze niet direct vertrokken. Nadat zy hem gekalmeerd hadden, deed de ver dachte alsof hij gewillig zou meegaan, doeh toen men tot arrestatie wilde overgaan, ontsnapte D. door «en twee den uitgang. Tot dusver is hy niet ge vonden. TWEEDE KAMER. Zifting vin Donderdag B Dtc. De algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting worden voort gezet. De heer N o 1 e n s bespreekt de partij-groepeering speciaal van de Katholieken. De rechterzijde moet zich niet splitsen in conservatieven en democraten, meent deze spr., er moet overeenstemming komen over de hoofdpunten van het program of als afweer tegen gemeenschappeiyke tegenstanders. Vervolgens wijdt spr. een woord aan de kabinets-formatie. Een ander dan een parlementair kabinet was niet mogeiyk. Dat heeft men dan nu ook gekregen. Spr. behandelt daarna eenige opmerkingen aan het adres der regeering, en bespreekt de ver zekeringswetten. De regeering staat voor groote moeilijkheden, en de volksvertegenwoordiging neme geen gevaarlijke proefnemingen doch be- vordere het algemeen welzijn langs De heer De Geer treedt in finan- tieele beschouwingen. Hij bepleit sneller aflossing der leeningen met heffing ineens. De improductieve uit gaven van den Staat moeten worden ingeperkt, het zal den kant uil- moeten van maatschappelijke demo cratie. Tegen den algemeenen geest van de gestelde dischen heeft spr. geen bezwaar. Be heer A. P. Staalman be toogt, dat van het staatkundig be ginsel, waaruit dit kabinet leeft, niets blijkt uit de stukken. Het re- geeringsprogram houdt niets positiefs christelijks in. Hy vraagt dit kabinet of het de opperhoogheid van Gods gezag ook in het staatkundig Beven erkent. Dit antwoord is Ie noodiger nu men spr. en den] heer Van de Laar bij de linkerzijde wil indeelen. Spr. betoogt dat dit laster is, en bespreekt verder het programfier c.-d. Tenslotte vraagt de heer Schaper uitvoering van de geBtelde eischen, In plaats van kaarten. Heden overleed onze Echtge noot, Vader, Behuwd- en Groot vader, de Heer HENDRIK UORBANUS, in den ouderdom van 71 jaar. E. W. UURBANUS VAN NECK. H. E. KLOOS- UUBBANUS. H. A. KLOOS. G. M. UURBANUS. E. M. KLOOS. Helder, 5 December 1918. Geen bloemen. De begrafenis zal plaata hebben Maandag, 's middags 1 uur. Hiermede vervullen wj den treurigen plicht U kennis te ge ven, dat na «en kortstondige ziekte ia overleden, onze geliefde Zoon, Broeder en Zwager, de Heer ENGEL ZWART, in den ouderdom van 30 jaar. Namens zijn Ouders, Broeder en Zuater. Helder, 1 December 1918, Heden «verleed, na een kort stondige ziekte, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze geliefde Zoon, Broeder en Zwager, de Heer THEODORUS BERNARDUS HEIJTINQ, in leven Onderwijzer te. Span broek (N.-H.), in den ouderdom van ruim 24 jaar. Helder, 5 December 1918. Keikgucht 15. Namens de Familie, H. C. HEIJTING. H. E. HEIJTING— Sennhtes. Broeders, Zustera en Behuwdzuster. Hiermede vervullen wy den trourigen plicht U ii kennis te stellen met het overiyden van onzen Zoon en Broeder, PIETER HUURMAN, in den ouderdom van 30 jaar. Amsterdam, 5 Dec. 1918. Rogg«v.«nitr. No. 97. Uit aller laam zg'n Ouders en verdere Familie, G. HUURMAN. Ris. Lult. SCHILTKAMP, Laan 58, ver zaakt inzending van rekeningen vóór 10 December. De Hser en Mevreuw BARTELS DORPER, Binnenhaven 42, zijn 8 en 21 December s.s., thata, voor het «nt> vangen van bezoeken, tussehan ti u. 4 u. 8 UUR - IN „CASINO". «.V. HET Oir.CORv. d. LUST MELSERT Hst Susoes Blijspel in3bedrijvenv.Mr. C.P.VAN RBSSEM RegieLOUIS CHRISPIJN Jr. Optreden van KLSI MAUHS, MIEN SCHMIOT CRANS, BETS RA- NUCCI-BECKMAN, LOUIS CHRIS PIJN Jr., ANTON ROEMER, DIRK VERBESK, C. IOMMELSHUYZEN, JAN VAN EEI, enz ENTREE: 18 tang 12,, 2e Bangil.-, Galerij f 0.50 (allis inbegrepen]. Plaatsbespreking op den speeldag voor abonné's van 11 2 en voor niet-ahonné's van 12—2 uar. Niet per tölefoen. Diploma's mede te brengen. op ZATERDAG 14 Dicsmber, In „Casino." Voor Introducties zich ta vervoegen bij: Maj M. BROET, Wastgraeht 78; C. MUHLHAUS, Piet Hclnstraat 49 en H. ZANDER, Middenstraat 52. HET BESTUUR. Maatichipplj tot exploitatie van Kunstprogramma's. Ean k«ur van da besta en nieuwste Steinwng ConcertxKugal. li IANG f 1.00 - 2i RANG 10.60, GALERIJ 10.40 Plua Stad. belasting an Auteursrecht. Plaatsbespreking dagelijks In het Sigarea-Magezljn „Ne- deilaed", van den Haer KOKELAAR, Kenaalweg. VERLOREN, san de Buitenhaven, een Kralen Baur» met Zitvar Kftlp (gedachtenis), inhoudende onge veer 10 gulden. Tegen goede belooning terug te bezorgen bijH. v. URK, Buitenhaven 36. Mevrouw VAN WELY, Havenplein 21a, vraagt tegen 15 Januari sen DIENSTBODE of HULP iu de huishouding, v. g. g. v Nette DAG-DIENSTBODE gevraagd. Loon f3.50 per week. Adres: GOVERS, Spoorgracht Mevrouw VAN DER SCHOUW, Loodsgracht 37, vraagt o«n net DAGMEISJE. Zich aan te melden Zondag na 5 uur. Net Persoon gevraagd voor Brood bezorger. Broodfabriek „DS EENDRACHT." Net Persoon, 24 jaar, de middag uren vrij hebbende, zdg die gaarne bezet met loopwerk of anderszins. Adres: Bureau van dit blad. Rustige ZIT-eo SLAAPKAMER, liefst met eigen opgang, gevraagd, door twee Jongelui. Brieven, ionder No. 236, Bureau yan dit blad. Ter overname aangeboden wegens vertrek een Schermmasker en SpO'tsabsI No. 7, beiden zoo goed als nieuw, voor f6.—. Brieven: Spoorstraat 53. Te koop aangeboden Hoeren- en Damesfiets, Rieten Stoel, Kinderstoel en Tafeltje en twee Pakkisten. Adres: Laan 58. Te koop osn KINDERWAGEN. Adre3Achterstraat 39. Te koop wegens plaatsgebrek sen zoo goud sis nieuwe Keukenkaohel. AdresLoodsgracht 8. Te koop een nieuwe FIETSBAND 28X1'/. p.ljs f 16, AdresBassingracht 66. Uit de hand te koop •sn Woonhuis, gelegen aan de StatieBsdwarsstraat. Te bevragen bijJ. AMELSBE1K, Stationsdwarsstraat No. 4. Te koop twee solied gebouwde Woonhuizen, van Galenstr. 57-59, en een Werkplaats mot opslag- terrein, Go versdwarsstraat. AdresA. VAN PELT, Keizerstr. 9.

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 2