HELDERSCHECOURANT ff 2.9 DE FINANTIEELE NOOD DER GEMEENTEN. HEERENSTOFFEN. COSTUMES NAAR MAAT GRUNWALD, No. 5028 DINSDAS 10 DECEMBER 1918 JAARGANG U ftg ewriftM 7000 Ata In de »t»d ff 1.10, per poat f 1.96, Los»© ex. 8 cent Adwrt©«ttê© por regel 15 eeot. Ten bewijze, hoe niet alleen de groote steden, maar niet 't minst de middelgroots gemeenten gedupeerd worden door de gebrekkige verhouding der Rijks- en öemeentefinanciön kan als afschrikwekkend voorbeeld de Gemeente Helder dienen. Eén der oorzaken is daar vooral, dat, hoewel de gemeente uitgaven heeft, als elke plaats van dien omvang, haar belasting-terrein zoo uiterst beperkt is. Was b.v. in den Haag in 1916 het aan tal aanslagen in de plaatselijke inkom stenbelasting boven een zuiver inko men van f 10.000. 61 van alle aan slagen, in den Helder was dit slechts 3 (Zie voorwoord begrooting.) De Ryksuitkeerlng naar de wet van 1897 is absoluut onvoldoende en houdt in gemeenten, die langzaam in bevolking stijgen (de uitkeering wordt per hoofd bepaald) maar wier uit gaven natuurlijk even hard omhoog gaan als elders, geen verband meer met een der factoren, die bij de tot standkoming dier Wet golden, n.1. de diensten der Gemeenten als Rijksor gaan en als behartigster van belangen, die ver over de Gemeentegrenzen heen reiken. We hebben uit de Begrootingen der Gemeente enkele cijfers geput, om dit aan te toonen. Daartoe hebben we uit die begroo tingen zuiver genomen de posten, die een werkelijke ontvangst of uitgaaf bedoelden, dus geen posten als kasgeld- leeningen e.d. die bij ontvangst en uitgaaf voorkomen. De uitgaven aan Onderwijs en Armenzorg zijn netto genomen, d.w.z. na aftrek der schoolgelden subsidiën, rijksuitkeeringen en vergoedingen door derden. Bij de onderwijs-uitgaven is een bedrag aan rente en aflossing voor scholenbouw geteld, terwijl deze laatste post zelf daarmee en met die der bedrijven is verminderd. Bij de ontvangsten is dus alles weggelaten, wat reeds uit dien hoofde in mindering der uitgaven is gebracht. Zoo verkrijgt men een juist beeld van de baten en lasten, die op 'fc gemeentebudget drukken. Als jaren, die we vergeleken namen wij 1906, 1910, 1914 en 1919. We vonden dan de volgende bedragen als ontvangsten Hiervan Jaar. Totale ont vangsten Hiervan eigen belasting In v. d. ontv, Uit keering bedrijven Ryks- uitk.Wet 1897 °/o Rest der ont vangsten 1906 f 256.927 f 138.432 f 45.656 18 f 36.400 14 f 36.539 15 1910 303.843 152.350 50 62.479 22 ,'40.500 13 48.514 15 1914 335.290 168.316 50 95.892 29 39.650 12 31.432 9 1919 483.590 375.000 79* 18.948 Si 46.766 9i 44.886 7* Wij zijn hier dus onder den invloed van den oorlog, maar ook, omdat met de bedrijven een betere politiek' is gevolgd (den Helder behoorde tot de' Gemeenten, die de flnancieele nood het ergst heeft bedekt door ongeoorloofde roof op de bedrijven) iB het zoover gekomen, dat de eigen belastingen tot de hoofdbron van 't inkomen zijn ge promoveerd en de betéekeais der bedrijfsuitkeeringen tot nul is gere duceerd. Maar ook de beteekenis der Rijks- uitkeering wordt gaandeweg minder. Er is een voortdurende daling in, zoodat ze geen verband meer heeft met de totale ontvangsten. Nog minder is dit echter het geval, wanneer men de uitgaven ziet, die de Gemeente in die jaren achtereen volgens met boven aangehaalde mid delen moest bestrijden. Hoofdstuk Begrooting Jaren 1906 1910 1914 1919 Kosten van bestuur f 20.670 f 25.25o|f 30.495|f 67.387 Invordering belastingen 11.766 14.116 19.051 L 32.987 Publieke werken 23.415 82.29QL 35.570, 61.374 Politie 34.500 87.760 42.219 15.080 Openb. Gezondh.zorg (incl. reiniging) 14.644 14.409 16.129 31.462 Onderwys 53.880 72.740 75.825, 170.000 Armwezen 54.704 62.580 61.276 118.052 Rente en Aflossingen 24.987 24.000, 21.500 9.6301) Pensioenwezen enz 4.500 5.552 11.660 39.558 Andere uitgaven 11.616 8.870, 14.179, 1.792 Onvoorzien 1.940 3.812, 4.779 9.269 Totaal f 256.632 f 301.379 f 382.582 f 592.691») i) Door instelling grondbedrijf en invoering commercieel beheer der reiniging, drukt deze post ineens zooveel minder rechtstreeks op de begrooting. s) Op begreottng 1919 is f 110.000 tekort geraamd, te dekken uit «en eventueele extra uitkeering van het Rijk uit de oorlogswinstbelasting. In dit staatje is niet van't grootste belang de geweldige stijging der uit gaven tljdems de oorlogsjaren. Belang rijker is het percentage, dat drie voorname posten in die jaren van de totale uitgaven vertegenwoordigen; dat zijn Onderwas, Politie en Armen zorg. Deze drie alleen bedragen 1906 f 148,084 66 aller uitgaven. 1910 f 178,080 57 1914 f 179,319 54°/, 1916 f 338,132 67 Yoor het onderwas alleen waren die percentages respectievelijk 21, 24, 24 en 80. Het volgende staatje geeft een overzicht van de Onderwijskosten, verdeeld naar de dekkingsmiddelen Gemeente Schoolgeld Rijk en Prov. Totaal 1906 f 63.1 21.400 65.866 f 180.645 100 1910 f 72.740 19.050 65.940 f 157.730 100 1914 f 75.1 19.850 71.646 f 167.320 100 1918 f 170.000 29.900 107.640 307.540 100 Ten duidelijkste blijkt hieruit, hoe in den oorlogstijd het Rijk achteraan komt met 't betalen van zijn recht matig deel in een zóó algemeene zaak als 't onderwijs. Zijn aandeel daalde in de oorlogsjaren met 8 eQ waar het schoolgeld, hetgeen normaal is, een steeds geringer percentage ver tegenwoordigt, stijgt de last voor de gemeente bovenmatig. Indien we ten slotte'nog zien welk percentage de Rijksuitkeering volgens de Wet van 1897 van de drie Uit- gaafsposten, Onderwijs, Politie en Armenzorg uitmaakt, dan moet ieder teegeven, dat deze bijdrage absoluut geen verband meer houdt met de nieuwe toestanden. We vinden dan 1906 f 36.400 van f 143.084 of 25*% 1910 40.500 ,173.080 23*% 1914 39.650 ,179.319 22 1919,46.756 ,338.112 13*% Naast een dalende vergoeding van het Rijk voor diensten, die des Rijks zijn, staat een onmiskenbare stijging der uitgaven juist voor die diensten. En men Yergete niet, dat den Helder nog maar betrekkelijk weinig op dit gebied praesteert. Het onderwijs schreeuwt eenvoudig om hervor ming, f rmenzorg begint pas wat uit de kluiten te schieten, terwijl het bedrag aan politie voor een gemeente als den Helder vergeP'ienderwljze belachelijk laag ls. Her /rmingen zijn en worden dan ook in zulke plaatsen belet en opgehouden, omdat ze een voudig niet zijn te betalen. Met de f 300,000 Inkomstenbelasting en f 75,0®0 andere belastingen (de op centen worden tot 't maximum geheven), ls de uiterste grens der draagkracht bereikt. En de tijden, die den Helder voorshands tegemoet gaat, wijzen eer op vermindering dan verheoging dier draagkracht, zonder dat aan de stijging der uitgaven een eind kan en mag komen. Nieuwe belasting-objecten heeft een dergelijke gemeente niet, zoodat alleen een betere Rijksbijdrage hier kan helpen. Daartoe wilde deze penne- vrucht nog een pleidooi zijn. A. W. Micusls. Da wapenstilstand en vrades- ondarnandelingan. Varlinglng van daa wapenatilatand. Het Pransche opperbevel heeft het Duitsche opperbevel om de aanwijzing van gevolmachtigden ter verlenging van den wapenstilstand verzocht. De samenkomst zou 12 of 13 December 's morgens te Trier plaats hebben. Het „Tageblatt" verneemt, dat de regeeringen der Entente sedert vier weken, dus sedert het begin der revolutie elk rechtstreeksch diploma tiek verkeer met de ryksregeeringof die der afzonderlijke staten van Duitschland hebben vermeden. Ook is te Berlijn geen mededeeling ge daan, dat de Entente de Duitsche scheepvaart in de Oostzee niet meer zal toelaten, waarvan men de Deensche regeering wèl op de hoogte heeft gebracht. Hieruit zou men kunnen opmaken, dat de Entente het tegenwoordige rijksbestuur niet geschikt acht voor het voeren van onderhandelingen. Oo uitleierlsg dar locomotieven. De „Lok. Anz." schrijft: Inzake de door Foch geöischte groote locomo tieven vernemen wij te bevoegder plaatse, dat de in reparatie zijnde machines van 19 tot 27 Nov. met een aantal van 300 zijn toegenomen. In totaal waren of zijn echter 35 van al onze locomotieven, de reeds uitgeleverde inbegrepen, in reparatie. Het schijnt, dat deze cijfers ook op Foch indruk hebben gemaakt, zoodat hij het Duitsche tegenvoorstel tot uitstel der levering tot 1 Februari heeft aangenomen. Da «orlogs- ai handalsvloot van Duitschland. Over het verloop der wapenstil- slandsonderhandelingen betreffende de zee-aangelegenheden en de ten uitvoerlegging verneemt het W. B. van bevoegde zyde De commissie van admiraal Brow ning gaat dezer dagen naar Ham burg om de zich in Duitsche handen bevindende handelsschepen van de Entente te inspecteeren. De Engelsche commissie bestaat uit zes leden. De geallieerden eischen niet alleen terug gave van alle in Duitschland ge- interneerde schepen, maar oek uit levering van alle schepen, die door het prijsgerecht wettelijk verbeurd verklaard zijn. Volgens do bepalingen van het vol kenrecht zijn deze schepen Duitsahe schepen. Derhalve is tegen den eisch van uitleveren geprotesteerd. Admi raal Browning heeft echter de bespre king van elko rechtsvraag afgewezen hij verlangt slechts tenuitvoerlegging van zyn eisch. De uitlevering van de vijandelijke handelsschepen moet voor Engeland en Belgiö in de Tyne, voor Frankrijk in de haven van Duin kerken plaats hebben. De schepen moeten voorzien zyn van proviand en kolen; schépen, welke niet op eigen kracht kunnen varen en zeil schepen, moeten door Duitsche sleep- booten worden overgebracht. Van Duitsche zijde zal moeten worden gezorgd voor don terugkeer der equipages. Opmerkelijk is, dat do Entente on voorwaardelijk eischt, dat, zoodra de woningtoestanden aan land dat ver oorloven, alle oorlogschepen geheel buiten dienst moeten gesteld worden en de equipages aan land moeten worden gehuisvest. Een geheel nieuwe eisch van de Entente is die betreffende de afgifte van volgens de nieuwste gegevens opgemaakte lijsten van alle afge werkte, en in aanbouw zijnde oorlog schepen. Ook moet een verklaring worden afgegeven, dat sinds het afsluiten van het wapenstilstands verdrag geen Duitsche handelssche pen onder eenige neutrale vlag naar elders zyn overgebracht. De inspectie van de werven te Friedrichshafen met de daar liggende luchtstrijd krachten wordt verlaad. Deze eischen gaan verre de bepa lingen van het wapenstilstandsver- drag te buiten. Polin slicht bsk deal dar Ooitan- rljksche vloot. Rome, 7 Dec. De vertegenwoordiger van de Poolsche regeering zond aan generaal Cagni met verzoek om door zending aan do overige geallieerden een nota, waarin gezegd wordt, dat het Poolsche volk aan de kosten van den bouw en het onderhoud van de Oostenrijksch-Hongaarschevlootheeft meegewerkt en dus in geval van liquideering recht meent te hebben op een overeenkomstig deel. De oorlogavargoBding. De „Dailly Mail" schrijft: Naar verluidt zal Lloyd George vandaag mededeelen dat de vergoeding in geld, welke Engeland en de Dominions van Duitschland zullen eischen, 8000 miliioen pond sterling bedraagt. BUITENLAND Bloeriige betooglngan te Berlijn. Te Berlijn hadden Zaterdag, naar wij reeds in een gedeelte onzer vorige op laag mededeelden, bloedige botsingen plaats met de leiders der Spartacus- groep en de soldaten. Al dagen heerschte de grootste spanning, en werd overal gefluisterd over een op handen zljnden zet der volgers van Liebknecht. En toen nu een aantal soldaten van het front terugkwamen, oordeelden dezen het noodig de Spartacusgroep aldus worden Liebknechts volgelingen genoemd die de orde verstoorde, te doen ver dwijnen. Er kwam bij dat overal in de stad biljetten waren aangeplakt, waarop werd aangemaand Liebknecht dood te slaan. De soldaten onder steunden Ebert omdat zij In hem Ingezonden mededeling. Zuivar wollen Engeltcht Spscials aanbieding voor militairen, die zich burgerkleding aanschaffen willen. Hat voordoeligste adres. van af 35 galden. Prima coupe en afwerking. KEIZERSTRAAT 108* («nrraadmagszljn bovanwinkal). den sterken kraohtmensch zien, die het vaderland er bovenop kan helpen. Zy kennen hem als verstandig man, en wilden beproeven, door hem tot president der republiek uit te roepen, hem te bevrijden van den verwar- renden invloed van den Uitvoerenden Raad. De soldaten hebben evenwel den toestand onderschat, en het gevolg is geweest, dat de aanslag mislukte wegens het dilettantisme, waarmee hij werd uitgevoerd. De gebeurtenissen hadden als volgt plaats Nadat in de Spartacusvergadering een motie tegen de huidige regeering, tot afdanking van het leger alsmede het op de been brengen van een roode garde aangenomen was, verscheen in de Germania-zalen een vertegen woordiger der deserteurs. Opgewonden sprong hij op het podium en riep hij tot de onthutst toeluisterende menigte: kameraden, om( uur ia de .Uit- j voerende Raad gevangen genomen. Officieren der reactie hebben onze commissie gepakt. Ebert is tot presi dent (van de Duitsche republiek. Red.) uitgeroepen. Als u nu de zaal verlaat, zult u verbouwereerd staan. Soldaten met de bajonet op het geweer houden do straten bezet. Op deze woorden brak een onbe schrijflijk kabaal los. Plotseling slin gerde een der aanwezigen zich op het tooneel en riep boven het geraas uit: kameraden, laten we den Uit voerenden Raad wreken. Laten we de „rijks-kanselarij-kast" bestormen Ebert aan de eerste de beste lantaarn ophangen. Volg mij. Nog vóór de stoet zich'nu op straat had opgesteld, zetten reeksen sol daten met de bajonet op het geweer de Invaliedenstraat naar beide kanten en de Chausseestraat naar het Zuiden af. Door roode-vlaggedragers vooraf gegaan, naderde de stoet den hoek der Iuvaliedenstraat. Daar schalde het soldatenbevelrechts richt u. Tegelijk werd den betoogers „terug" toegeroepen. Daar ze voor deze som matie doof bleven, liet men den stoet tot aan den hoek der Invaliedenstraai naderen. Hier werd hij met gevelde bajonet naar den Westkant der Invaliedenstraat gedreven, wat zonder bloedvergieten in zijn werk ging. Men geloofde al aa* een vreedzamen afloop der demonstratie, toen plotse ling bericht kwam, dat de stoet terugkeerde en wel van den Zuidkant der Chausseestraat af. Aanstonds werd bevolen, ruimbaan te maken, waarbij allen een.goed heenkomen zochten. Teen dan de kop van den stoet onder hoerageroep op Liebknecht den heek van de Invalie denstraat naderde, werd den deel nemers wederom een „terug" toege roepen. Daar ook dit vruchteloos bleef, ratelde machinegeweervuur, door ge weervuur ondersteund, los. Anderhalf tot twee minuten maar duurde het vuren. Onder doordringend hulpge roep en geschreeuw stoof alles uit een wegens het geheel de straat be strijkende vuur, wie nog niet op den grond lag probeerde zich in veilig heid te brengen. In dolzinnige haast schoof en drong de een den ander opzij. De eene sleepte in zijn val den ander mee op den grond. Tal van burgers, die in hun radeloosheid niet wisten .wat te doen, werden door de met het vuur vertrouwde soldaten mee neergetrokken en -gehouden. Zoo wat twintig menschen stortten zich in blinden angst door het groote uit stalraam van het warenhuis Fabisch. De wonden niet tellend, welke de vluchtelingen opliepen, drongen allen achter de beschermende muren. Een tramrijtuig waarvan de bestuurder, van den prins geen kwaad wetend, tot daar was gereden, raakte eveneens in het vuur. Schreeuwend en luidkeels om hulp roepend, stormden de inzit tenden, de een den ander omtrekkend, naar buiten. Wat kon loopen, redde zich in de dichtst bij zijnde huizen. Een verhuiswagen, die het tramrijtuig trachtte voorbij te rijden, raakte ook al in het machinegeweervuur. Het paard werd door ettelijke kogels ge troffen, terwijl de koetsier er met een lichte heofdwond afkwam. In alle huizen hadden de bewoners het licht gedoofd en angstig de achterkamers opgezocht. Toen de soldaten met vuren waren opgehouden, bleef het een of twee seconden bijna volkomen stil. Be schroomd waagden de eersten zich toen buiten de deur en namen het tooneel van den strijd op. Vlak vóór de Invaliedenstraat vóór den ingang van het bovengenoemde warenhuis lagen zoo wat 20 menschen luid zuchtend en om hulp roepend dwars over elkaar. Wat verder naar achte ren lagen vijf menschen, o.w. een Yreuw, op het trottoir. Groote bloed plassen lagen op de steenen. Een deel der seldaten gordde zich op last der aanvoering terstond aan om de ge wonden te bergen. Vele gekwetsten hadden zich met hun laatste krachten naar de naast bij z(jnae portalen ge sleept, waar ze ineenzonken. In de eerste minuten der verwarring kon niemand zich om de beklagenswaar- digen bekreunen. Pas toen de ge weren waren verstomd trachtte men hun lot te lenigen. Men droeg de ten deele licht gewonden in particuliere huizen en daar er bij toeval in de buurt verscheiden geneesheeren waren, konden de gewonden geholpen wor den. Men haalde de dooden weg en beurde de gekwetsten op in allerijl ontboden wagens om hen in de dicht by zijnde apotheken aan de afdeeling van H. B. O. en in het Virchow- ziekenhuis ter geneeskundige verzor ging af te dragon. Even na vijven Meldden zich eenige matrozen en soldaten in het rijks kanseliergebouw en deelden den niets vermoedenden Ebert mede, dat zij hem tot president der Duitsche repu bliek hadden uitgeroepen. Ebert hield daarna een redevoering, doch toen hem op den man af gevraagd werd of hy het hem aangeboden president schap aanvaardde, antwoordde hij slechts voorwaardelijk. De soldaten trokken na het antwoord van Ebert ordelik af. Men is in Berlijn zeer zenuwachtig wegens het gebeurde en verwachtte voor Zondag nieuwe onlusten. Toch schijnt het aantal aanhangers van Liebknecht niet zoo groot te zijn als men meende. By de onlusten heeft men tot nu toe-elf dooden geteld; er zijn er echter meer, en het aantal ernstig gewonden is meer dan 40. Over de inhechtenisneming van den Uitvoerenden Raad wordt het volgen de gemeld: Kleine groepen seldaten, matrozen en burgers begaven zich naar het Huie van Afgevaardigden, waar de Uitveerende Raad zitting houdt en verklaarden dien Raad voor gevangen. De volksgevolmachtigde Barth wilde een schriftelijk bevel tot inhechtenisneming zien, doch dit kon niet worden getoond. De leden van den Uitvoerenden Raad weigerden hierop zich in hechtenis te laten ïemen ei bleveu, door soldaten be waakt, in het Huie van Afgevaardig den achter, terwijl men nieuwe in structies ging halen. Het bleek echter aanstonds, dat Bbert geen bevel tet inhechtenisneming had gegeven, en Haase zeide, dat het sen verzinsel met bepaalde bedoeling was. Een mlllloensn-varduistarlng. Een bediende van de bank Bleich- röder Bericke te Berlijn, is wegens verduistering van ongeveer vijf miliioen mark gearresteerd. HU gaf het geld aan den zoon van den vroegeren houder van een ren-stal, Stempel. De bank heeft een schade post van twee miliioen te dekken. BIHNWLAND. China en Nederland. Zijne Excellentie Tang-Tsai-Fou, gezant van China, te 's-Gravenhage, heeft een der medewerkers van de Telegraaf" een onderhoud toegestaan In beginsel wijs ik alle interviews van de hand", waren de weinig bemoedigende woorden, waarmede de gezant den vertegenwoordiger ont ving, „maar ik ben bereid voor uw blad een uitzondering te maken, mits u zekere bescheidenheid in uwe vragen betracht." In de eerste plaats of het juist was, dat de Chineesche regeering een nota aan de Nederlandsche had doen toe komen, waarin de onmiddellijke terugroeping van den gezant te Peking, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, werd gevraagd. Zyne Excellentie verzekerde, dat geen enkele nota was overhandigd, maar by bevestigde, dat kleine moeilijkheden waren gerezen, welke haar invloed doen gelden op de positie van den Nederlandschen gezant, die de behartiging van de Duitsche be langen, 'welke hem zijn toevertrouwd, niet opvatte naar het genoegen van de Chineesche regeering. En de gezant voegde er aan toe: „Zeg aan de lezers van uw blad, dat de betrek kingen tusschen China en Nederland steeds uitstekend zullen blijven. Ik kan geen enkel misverstand en nog veel minder een conflict tusschen de beide regeeringen zien. Bovendien bestaat er tusschen beide landen een tractaat tot verplichte arbitrage voor geschillen van allerlei aard, welke men niet langs diplomatieben weg zou kunnen bijleggen. Ik heb zelfde onderhandelingen over dit tractaat met de Nederlandsche regeering ge voerd en het draagt ook mijne onder- teekening. Welnu, men zou het zich ten nutte kunnen maken, indien zich een geval in de practijk voordeed, maar zulk een geval doet zich nog niet voor. Dat is wel het beste bewijs, dat de geest van goede verstand houding nimmer heeft opgehouden te domiueeren over de betrekkingen tusschen de beide landen. Dat is het wat ik u kan bevestigen." Vervolgens werd gevraagd naar den aard der moeilijkheden, die zich te Peking met den Nederlandschen gezant hadden voorgedaan. „Ik weet van dat alles," antwoordde de gezant, „slechts wat in de offlcieele communiqué'» is gepubli ceerd, en dit weet gij ook. Ik kan u bovendien verzekeren, dat de Neder landsche belangen niet In het spel zijn. In édn woordde moeilijkheden, die aich voordoen, zijn gemakkelijk te overwinnen en zij zullen in geen enkel opzicht de goede betrekkingen, die tot het welzijn van beide landen bestaan, kunnen schaden. Die betrek kingen kunnen slechts verder in de gewenschte richting uitgebreid wor den door bet blijvend voltrouwen en onze wederzljdsche pogingen." De Chineesche gezant droeg geen kennis van een conflict tusschen Siam en den daar geaccrediteerden Neder landschen gezant. Ten slotte vroeg de vertegenwoor diger nog naar het resultaat van het onderhoud, dat Z.E. Zaterdag met minister Van Karnebeek heeft gehad, maar de gezant weigerde zich over deze conferentie uit te laten. Hij zeide slechts„Alles gaat goed. Ik ben zeer tevreden en wij waren het volkomen eens." Nadarlind en BalgiS. Naar aanleiding van de buiten- landsche perscampagne tegen Neder land heeft de „Telegraaf' zich Zondag tot den Belgischen gezant, baron Fallon, gewend, om zijn meening over de verhouding tusschen Neder land en Belgiö te mogen vernemen. De gezant verklaarde: „Ik kan u verzekeren, dat de betrekkingen tusschen onze heidelanden evengoed zyn als voorheen. De Belgische re geering is met de beste voornemens bezield om de goede verstandhouding en da banden van vriendschap, dia tusschen ons en Nederland bestaan, te handhaven en nauwer aan te halen." De gezant bevestigde echter, dat de houding der Nederlandsche regee- riDg in zake den doortocht over Limburg op België en zijn geallieerden een slechten indruk had gemaakt. Baron Fallon sprak zijn vertrouwen uit, dat de economische betrekkingen tusschen Nederland en België na het sluiten van den vrede zich krachtig zouden ontwikkelen. Betreffende de motie van de „Cercle Maritime" te Brussel, waarin annex- tionistische wensch6n werden gefor muleerd, verklaarde de gezant,hiervan geen andere kennis te dragen, dan uit de dagbladen. Deze „cercle", die niet hel minste officieel karakter draagt, was den gezant onbekend. Naar uit Rrussel gemeld wordt zullen heden de regeering en het parlement de heeren Villalobar, ge zant van Spanje, Brand Whitlock, gezant van Amerika en Van Vollen hoven, gezant van Nederland, doer het parlement worden ontvangen, om uiting te geven aan de dankbaar heid voor de diensten, welke deze diplomaten tijdens deD eorlog aan de burgerlijke bevolking hebben bewezen. De bijeenkomst zal in het parlement plaats hebben. In de „N. Rott. Ct." schrijft Emiel Hullebroek o. m.: Ik kan mij niet weerhouden »ljn grondigen afkeer uit te spreken over de schaamtelooze drijverijen van eenige frankiljonscheBelgische bladen, tegenover uw land. "Waarlijk, men zou zich moeten beginnen te schamen Belg te zijnIk wil hier echter in 't midden brengen, dat het Vlaamsche volk aan die drijveryen niet meedoet en dat het zich ten kraohtigste zal verzetten tegen elke poging om Nederlandsch grondgebied in te palmen. De Vlaamsche bladen protesteeren thans reeds tegen dezen schandelijken aanslag. Ik ben zeker dat al de bladen van het Vlaamsche land zich zoo formeel zullen uitspreken als hot „Laatste Nieuws" van Julius Heste. Dat intusschen ook andere bladen als „Indépendance" en „Bruxelles- Dep6che" meor bezadigde stukken drukken, stemt my dankbaar en laat ml) verhopen dat de overmoed van den overwinningsroes ook bij de andere bladen «al bedaren. Laten de Belgen gezamenlijk werken om de sympathie te behouden, die zij thans de gansche wereld door hebben verworven. Ingezonden mededeeling. Harman Nypels, Telef. Intere. 148, Spoorstraat 41. Hsarfn Ondergoederen, Kalf- en haal wal. Overhemden. - Handschoenen. Billijke prijzen. al door te trachten de geallieerden te bewegen hun wapenstilstands voorwaarden ten gunste van Duitsch land te verzachten. Des te pijnlijker zal dus het ontwaken voor Nederland worden, wanneer de rekening met de geallieerden moet worden afge sloten. Oa gewezen Buitsche keizer. Een draadloos telegram van Lyon meldt: De Duitsche regeering heeft zoo juist besloten, zich niet te verzetten tegen een mogelyken eisch van de zijde der enteDte, dat de gewezen keizer en kroonprins gedaagd zullen worden voor een internationaal hoog gerechtshof om zieh te verantwoorden op tegen hen ingebrachte beschul digingen. De Duitsche regeering heeft de«e, hare, zienswijze reeds aan de Neder landsche regeering meegedeeld. In de „Times" schrijft F. C. Mon- tagne een woord van protest tegen de streeming, di© Wilhelm II voor het gerecht wil brengen. Hij zegt o.m.Gy kunt Duitschland niet ver nietigen; gy kunt den Buitschers niet beletten een groote en machtige natie te blijven; gy kunt niet ver hinderen, dat vele, misschien de meeste, Duitschers monarchale ge voelens koesterengij kunt de Buit schers niet dwingen evenals gij over de verantwoordelijkheid voor den oorlog te denken. Maar wel kimt gy de Duitschers helpen hun gelederen te «luiten; gij kunt de krzcht van de monarchale gevoelens tienvoudig versterkengy kunt een stralenkrans brengen om het gevallen huis Hohenzollerngy kunt een martelaar en een legende maken, waardoor gy de* hartstocht naar wraak, dien de Duitschers, evenals elk overwonnen volk, waar- schynlflk koesteren, verdiept en on- uitbluschbaar maakt." Het eindoordeel moet, betoogt Montagne verder, aan de geschiede nis blijven. Een particuliere misdaad is gewoonlijk het werk van een in dividu. Het openbare onrecht wordt met een ontzaglijke menigte helpers bedreven. Als dus Wilhelm II een moordenaar ls, is elk lid van het Duitsche parlement, dat voor de oorlogscredieten gestemd heeft, een medeplichtige. Er kan geen geschikt gerechtshof gevonden worden, om den beschuldigden vorst te veroor- De Schaldekwestla. In een artikel dat tot opschrift draagt: „Waarborgen van België" zegt de „Temps", dat Nederland reeds den derden Augustus 1914 mededeelde dat de Schelde werd gesloten. Het is duideiyk, vervolgt het blad, dat dit besluit onder Duitschen druk werd genomen. Thans, nu Beriyn geheime documenten over den oor sprong van den oorlog zal publiceeren, zou Den Haag verstandig doen wan neer het de stukken bekend maakte waardoor ex-keizer Wilhelm, zijn regeering of zijn generale staf Nederlandsche personaliteiten weuschen en verlangens van Duitsch land kenbaar hebben gemaakt. Het zou vau belang zijn te weten op welk tijdstip en in welke termen beloofd werd, dat Duitsche legers het Nederlandsche grondgebied- zouden eerbiedigen en ook op welken datum en onder welken vorm Duitschland het sluiten van de Schelde heeft geëischt. Indien deze onthullingen overeen komen met onze vermoedene, zou daaruit het dubbele voordeel ont staan, dat de Nederlandsche ministers persoonlijk van hunne verantwoorde lijkheid ontslagen werden en dat de door Duitschland gevolgde politiek nauwkeurig vast te stellen is. In 't belaDg van Nederland zelf, dat onze vriendschap altijd gespaard heeft, xou het beter zijn dat van uit Ben Haag hoe eer hoe liever klaarheid over deze zaak kome. Weer de „Daily Express". De Londensche correspondent van de N. Rott. Ct. meldt: De corres pondent van de Daily Express, van wien ik dezer dagen het rooskleurig verhaal seinde over de voedselvoor ziening in Nederland, gaat voort met misbruik te maken van de Neder landsche gastvrijheid. Hij seint uit Amsterdam aan zyn blad: Men neemt aan, dat van Neder land gevraagd zal worden vergoeding te geven voor het verlof tot den in breuk op zijn onzydigkeid, door aan de Duitsche treepen toe te staan door Limburg te trekken en tevens door Duitsche oorlogsschepen uit Antwerpen toe te laten. De aard van deze vergoeding moet nog beslist worden, behalve dan de afstand van grondgebied aan de Belgische grens, sedert het verdrag van 1889 tot Nederland behoorend, als het zuide lijk deel van Nederlandsch Limburg, dat hoofdzakelijk door Belgen bewoond wordt. Weinig me*schen in Nederland schijnen den ernstigen aard te be grijpen van de domheden, door de Nederlandsche regeering begaan, voor- Geen onzydige regeering zou hare* onderdanen toestaan, om als rechters in zulk een hof te zitten. De gealli eerde regeeringen kunnen niet onpar- tydig zyn, en weten dat zij dat niet kunnen zijn. Onder zulke omstandig heden is gee* eerlijk rechtsgeding mogelijk. De veroordeeling en terecht stelling van Wilhelm II zeu in werkeiykheid een daad van wraak zijn, van die laffe, vrouwelijke wraak, die vijanden verbittert, zonder hen te verzwakken. Beleedigingen heugt men zich langer dan nadeel, en een natie van 70 Miliioen, die verbitterd wordt door het smadelQk uiteinde van haar vroegere hoofd, moet vroeg of laat gelegenheid tot vergelding vinden. Sohaurwst voor 1919 De mimiter van Landbouw heeft bepaald, dat in elke provincie het navolgende aantal hectaren graaland in bouwland zal moeten worden omgezet Groningen 4000 H.A. Friesland 9000 H.A. Drenthe 3500 H.A. Over- Ijsel 4000 H.A. Gelderland 7000 H.A. Utrecht 8500 H.A. Noordholland 8500 H.A. Zuidholland 9000 H.A. Zeeland 1600 H.A. Noordbrabant 6500 H.A. Liraburg 1500 H.A. Totaal 58.000 H.A. Hierin zyn begrepen de oppervlak ten grasland in 1918 reede gescheurd voor den verbouw van1 koolzaaad en wintertarwe of winterrogge en die, welke vrijwillig zyn gescheurd met reeht op schadeloosstelling. De omzetting moet zijn geschied vóór «f op 15 Maart 1919, en de be bouwing der gronden meet zijn ge schied vóór of op 15 Mei 1919. Vragen van Kamerleden. Door den heer Van der Voort van Z ij p is het volgende gevraagd aan den Minister van Marine: Is de Minister bereid aan de Kamer mede te deelen welk materieel der Marine by de demobilisatie is buiten dienst gesteld? Ligt het in het voornemen vaD den Minister deze schepen of een gedeelte er van op te ruimen Indien het laatste, kan de Minister opgave doen van de schepen, die voor verkoop in aanmerking komen, en van de plannen, die men met de overige heeft? De heer Van de Bilt heeft aan de Ministers van Marine en van Oorlog het volgende gevraagd: 1. Is het waar, dat de ontwikke lingscursussen voor de zee- en land macht zijn opgeheven en, zoo ja, welke zijn de redenen, die daartoe hebben geleid? 2. Achten de Ministers het niet mogeiyk, in het belang van studee renden en van hen die hun diensttyd zoo goed kunnen gebruiken voor eigen ontwikkeling, die ontwikke lingscursussen, zy het dan ook in verminderd aantal, te bestendigen, waar de boeken en andere leer middelen toch aanwezig Zyn en leiders Yoor die cursussen zonder financieel bezwaar kunnen gevonden worden in de onder de wapens zynde onderwijzers, leeraren e.d,?

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 1