vlag van de zee te verdrijven en de handelswegen open te houden, niet tegenstaande het feil.dat Duitschland, toen de oorlog uitbrak, op éónnade machtigste vloot bezat. Echter was dat niet voldoende geweest." Daar nu de Vereenigde Staten een groote boopvaardy vloot bouwen, moe ten zij een marine hebben om die koopvaardijvloot te beschermemeven- goed als jora een inval te stuiten. Schout-bij-nacht Badger zeide nog, dat de zes slagschepen, waarvoor voorziening was gemaakt in het eerste driejaar]ijksche program, voor zoover bekend is de sterkste ter wereld zullen wezen. Het marinebestuur is op het oogen- blik niet voor het bonwen van snelle slagschepen, maar wel is het voor het bouwen van snelle verkennings vaartuigen, waarvan het er in 1925 450 hoopt te hebben tegen Engeland 516. In het vlootprogramma wordteen groote vermeerdering gevraagd van duikbooten en duikbootjagers. PLAATSELIJK NIEUWS. DIENSTREGELING op de HOLL. SPOOR ingegaan baandag 16 Oea. 1018. Vertrek van Helder 6.44 11.45 4.12 Zondtjs o let Aankomst te Amsterdam 9.11 2.38 6.34 week van Helder's Belang colpor teerde de afdeeling met de Blauwe Vaan. Ook traden veel nieuwe leden toe. Nu een nieuwe maatschappij ge boren wordt uit den chaos der oude, komt er veel werk aan den winkel voor de geheel onthouding. Spr. toon de met eenige voorbeelden aan hoe noodig de propaganda nog steeds is. De volle zaal bewees wel, dat deze propagand-avond van den Angob succes had en ook het aandachtig gehoor by zang en tooneelspel was hiervan getuige. Waarschljniyk zullen de spelers e9n herhaling geven van de opvoering van dit propagandastuk. Vermelden wij ten slotte nog, dat de grime en het kapwerk bij den heer Lammere, die aardige types had gemaakt, in goede handen was. BINNENLAND. giaa, Stttuoi en Aon* Paalowna (Zond\gi nUt) - 644 9.38 Donderdega naar Schagm, vertrak 7.42 Vertrek vap Aankomst te Amsterdam Helder 6.28 Zondag, nui 8.48 9.17 11.35 2.30 6.81 8.20 Zondegi niet 8.04 7.60 10.36 10.40 «Hein Zondigs 12.34 - Te 's-Gravenhage slaagde voor het machinisten-examen, diploma A, de heer H. Remmer, alhier. Kimir wan Arbeid voor do bouwbodriJvoR. De Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven alhier, zal op Donder dag 19 dezer, des namiddags 8 uur ten Raad huize vergaderen. Stukken voor die vergadering kun nen worden Ingezonden by den Voorzitter, by een der leden of by den Secretaris, Dykstraat 45. Torugkoor Belgischs gsTstarsssrdii. De Belgische geïnterneerden, die in Koegras, Texel, den A.-Paulowpa- polder en elders aan het werk waren gesteld by landbouwers en andere werkgevers, zullen Donderdag weder naar hun land vertrekken. Daartoe zal 's morgens 9.15 van den Helder een extra-trein naar Esschen loopen. die verschillende tusschenstatlons zal aandoen, en in het geheel een duizend man zal vervoeren. Alg. Nad. Bsh. Oatb. Bostf. Gisterenavond gaf de afd. Helder van bovengenoemden bond een goed- bezette uitvoering ln .Casino" van het propaganda-tooneelstuk ,de Ver woester". Het geheel-onthouders zangkoor .Ons Doel", directeur de heer F. van der Me|, verleende daarbij medewerking. .De Verwoester" is hier natuuriyk de drank, en in schrille kleuren schildert de auteur den verwoesten den invloed van dit maatschappelijk kwaad. Het eerste bedryf, dat als het ware de inleiding vormt voor de beide andere, die veertig Jaar later spelen,' is een levendig geschreven familie-tafereeltje, waarbij de schry- ver doet uitkomen hoe juist in het verleiden tot het matig gebruik het groote kwaad schuilt. Jan Borg is een oppassend man en met Marie en hun dochtertje zeer gelukkig; maar Jan kan op feestjes niet goed mee doen, omdat by, zooals hy zelf weet, .een kwaden dronk" heeft en zijn maat niet kent. En juist Marie is het, die Jan tot meedoen verleidt; een vorig avondje verliep zoo saai, en op Marie's aandringen heeft Jan beloofd een „enkel glaasje" te zullen mee drinken. Maar het gezellig begonnen feestje verloopt, als Jan eenmaal den smaak te pakken heeft, in een dronkemans- herrie, en het geschenk van de familie, een fraaie wandklok, wordt van den muur getrokken en stuk gegooid. Veertig jaar later zy'n Jan en Marie stokoude menschen geworden, wier café verloopt en nu verkocht zal worden en ln het derde bedryf voltooit de verwoester zy'n werk. Het stukje, waarvan wij een gedeelte zagen, werd vlot gespeeldhet moeie- ïyke eerste bedryf, met dat verschil lende spel der acteurs, eiachte van dillettanten veel inspanning, doch het verliep vlot en pakkend. Ook aan de houding van het publiek was te merken, dat het insloeg. „Ons Doei" wisselde het teoneel- spel met epnhre nummers zang af. Het koor is bijna geheel samenge steld uit andere krachten dan de vroegere, doch wat wij er van hoor den, het welluidende propaganda lied en het zangerige „Zemer op 't land", later nog een paar nummers, klonk fraai en zuiver en maakte eem beschaafden indruk. Aan het begin van den avond hield de Voorzitter der afdeeling, de heer Roskam, een rede, waarin hy zyn blijdschap uitdrukte over de goede opkomst, en het doel der Vereeniging uiteenzette. Hy wees er op, dat de vreegere geheelontheuders-tooneel- Yereeniging D. O. niet meer be staat, doch dat de opvoering van de zen avond georganiseerd was door enkele leden van de afdeeling. Wat door haar gedaan is, spr. wees er op, is niet weinigveel werk is verricht bij de organisatie van den blauwen winkel, als ook by de demonstratie voor geheel-onthouding, die dezen zomer plaats had. Tijdens de feest- Nederland en België. Havas en Reuter melden d.d. 15 December Verschillende Belgische bladen pu- blicee -i een communiqué van de Nede a ische legatie te Brussel, waar a o beweegredenen uiteengezet wordeu, die de Nederlandsche regee ring het trekken van Duitsche troe pen door Limburg deden toestaan. Volgens dit communiqué zou de wapenstilstand een groot verschil t.usschen den feitelijken en den wette- lyken toestand in het leven hebben geroepen, terwijl de door de Duit- schers aangenomen voorwaarden een hervatting van de ryandeiykheden zouden hebben uitgesloten, en er geen motieven meer zouden zijn om de troepen der oorlogvoerenden op neutraal grondgebied te interneeren. Het Belgische ministerie van buitenlandsche zaken merkt in dit verband op: le. Volgens rechtsbegrip is de wapenstilstand eenvoudig een op schorting van rijandelykheden, die geenszins een hervatting uitsluit. 2e. Op 12 Nevember 1918 stond de Nederlandsche regeering het door trekken der Duitsche troepen toe, zonder voorafgaand overleg of toe stemming van de geallieerde regee ringen. Evenwel heeft Nederland in een nota van denzelfden datum den Belgischen gezant te 'söraven- hage verklaard, dat het de sinds 1914 geïnterneerde Belgische militairen niet kon vrijlaten zonder voorafgaande instemming van de Duitsche re geering. 8e. Volgens art. 11 van de Haag- sche Conventie van 1917 was de Nederlandsche regeering (verplicht tot interneering van Duitsche troepen, op haar gebied toegelaten. De Neder landsche regeering zal niet ontkennen, dat die verplichting op den 12en November op haar bleef rusten on danks den wapenstilstand, daar zy op denzelfden dag zich op het be wuste artikel tegenover Belgiö beriep om haar weigeriag tot vryiating der Belgische geïnterneerden teredht- De Nederlandsche regeering heeft, sedert zy den doortocht der troepen toestond, steeds verklaard, véór alles in het belang van Belgiö te handelen: maar als rneif de zaak van een militair standpunt beziet, is het onweerlegbaar, dat deze gunst, aan de Duitschers toegestaan, hun ver oorloofde een) talryke troepenmacht en een aanzienlijke hoeveelheid ma teriaal in veiligheid te brengen. Men mag aannemen, dat, indien de doortocht geweigerd was een groot gedeelte van de contingenten, die thans door Limburg gepasseerd zyn, niet in de gelegenheid zouden zyn geweest het Belgisch gebied te ont ruimen in den tijd, door den wapen stilstand voorgeschreven en dus gevangen zouden zyn genomen. Niet alleen zyn troepen en materiaal aan de macht der geallieerden ont trokken, maar de soldaten, die over Nederlandsch Limburg ontsnapt zyn, zullen zelfs de wapenen tegen ons weer kunnen opvatten. Bovendien ia het aan de Belgische regeering be kend, dat vee, paarden, karren en andere goederen, aan de Belgisch- Limburgsche bevolking behoorend, welke door de Duitschers gerequi- reerd of gestolen waren, door Neder landsch Limburg zyn vervoerd. Deze buit zou ter plaatse achtergelaten moeten zyn, indien de wegen over Nederlandsch Limburg niet voor den vyand geopend waren. Ten slotte heeft de Nederlandsche regeering door den doortocht over provincie, die Noord Belgiö be- heerscht, toe te staan, een precedent geschapen, 'dat onze veiligheid dreigt. De correspondent van het Hbl. te Brussel meldt: Naar ik uit zeer betrouwbare bron verneem, 'draagt de perscampagne tegen Nederland de goedkeuring der regeering niet weg. Inzonderheid zouden Huysmans en van der Velde, gedelegeerden ter Vredesconferentie, teger. !le annexionistische plannen zijn int. E< verklaring van de regeering omtiu ihare houding kan eerstdaags worden verwacht. De quaestie der Schelde zou worden voorbehouden voor vriendschappelijke besprekingen. De Minister van Buitenlandsche Zaken maakt, naar aanleiding van het bovenstaande, het volgende be kend: Betreffende deze nota van de Bel gische regeering, zy opgemerkt, dat bedoeld schrijven het antwoord be vatte van den Belgischen gezant van 4 October, waarin deze aan de Neder landsche regeering had gevraagd, de Belgische geïnterneerden op haar eigen verantwoordeiykheid in vryheid te stellen, voornamelyk op grond, dat dan hen geen voldoende voedsel kon worden verschaft. In dat ant woord zette de Nederlandsche regee ring uiteen, waarom zy niet gerech tigd was, tot de invryheidsstelling op dien grond, zonder de instemming der andere oorlogvoerende party, over te gaan. Het onderwerp, dat indien brief van 12 November werd behan deld, hield geenerlei verband met den op 11 November tot stand gekomen wapenstilstand, en de brief was reeds eerder vastgesteld. Uit het bovenstaande bljjkt, dat de samenkoppeling van het Nederland sche antwoord op de Belgische vraag van 4 October met den gesloten wapenstilstand op een misverstand by de Belgische regeering berust. Toen na den wapenstilstand tot vryiating van de geïnterneerden werd overgegaan, werd dit den Belgischen gezant mondeling door den chef der. politieke afdeeling op het departement van buitenlandsche zaken medege deeld, met het verzoek, de Neder landsche regeering wel te willen verwittigen, zoodra de toestand in Belgiö het vertrek der geïnterneerden derwaarts zou gedoogen. Deze mede- deeling geschiedde op 13 November, vóér de samenkomst, waarin aan den gezant mededeeling werd gedaan en uitlegging werd gegeven van het voornemen der regeering ten aanzien van de Duitsche troepen. Op de overige opmerkingen, vervat in de persnota van de Belgische re geering, behoudt do minister van buitenlandsche zaken zich voor, terug te komen. Rechtstoestand van het militaire personeel der zeemacht. De minister van marine heeft gisterochtend de commissie voor de regeling van den rechtstoestanden aan het militaire personeel der zee macht geïnstalleerd met de volgende rede Mijneheeren. Ik heet U welkom en betuig U mijn dank dat U wel gevolg hebt willen geven aan myne uitnoodiging om zitting te nemen in deze Com missie, die de regeling der positie en de belangen der officieren, onder officieren en manschappen nader onder do oogen zal hebben te zien en voorstellen te doen tot verbetering. Het was niet mogelijk alle Ver- eenigingeri in de Oommissie te doea vertegenwoordigen, maar ik vertreuw dat de Voorzitter door het oproepen van schepelingen ln die leemte zal voorzien. Het spreekt van zelf dat by Uw overweging het landsbelang steeds Uw leidster moet zijn, en persoon lijke belangen daaraan steeds onder geschikt moeten blijven, maar overi gens zal alleen een vooruitziende blik U den goeden weg kunnen wijzen tot het aangeven van de noodige verbeteringen. Moge Uw arbeid er toe medewer ken dat de mannen die bij de zee macht in verschillende rangen den lande dienen, elkander beter leeren kennen en daardoor meer vertrouwen in elkaar stellen, dan tot -nu toe het geval was. Ik breng U in herinnering dat op 10 December j.l. door den tydelijken Voorzitter van den Ministerraae in de 2de Kamer der Staten-Generaal het volgende is gezegd: „Wat het auditair vraagstuk be treft, ligt het in het voornemen der Regeering dat vraagstuk in zyn vol len omvang te herzien, zoodra eenig inzicht zal kunnen worde» verkre gen omtrent de richting, die daarbij moet worden ingeslagen. Het is op dit oogenblikt niet mo gelijk daarvoor een vasten grondslag te vinden, omdat niet is te overzien, hoe de verhouding tusschen de vol keren sich in de naaste toekomst zal ontwikkelen. Het is daarom het meest voor hand liggend, voorloopig geen in grijpende maatregelen te nemen tot wijziging, uitbreiding en vervolma king van het leger en de vloot.*' Ik verzoek den Voorzitter zooveel noodig voelen te houden met de Commissie, die door den Minister van Oorlog is ingesteld inzake de positieregeling van de onderofficieren der Landmacht. En nu, myne heeren, bied ik U myn beste wenschen aan voor het welslagen van Uw werk en verklaar ik de Commissie voor geinstalleerd. De voorzitter der Commissie, d hoofdofficier van administratie le kl. N. J. J. van Rijn van Alkemade, beantwoordde de rede van den mi nister. la Noordam aa da Bangkatls, Naar wij vernemen, brengt de Noordam, die waarschijniyk heden zal vertrekken, acht-en-veertig hon derd ton cocosolie, ze ve» honderd ton grondnotenolie en vijfhonderd ton rijst mee, terwijl de Bengkalis, die eenige dagen later af zal varen, zeve»-en:zestig honderd ton cocosolie inhoudt. Botar an margarine. De minister van landbouw maakt bekend, dat de bon 10de week van de boter-, melange A- en B-, margarinekaarten voor het {tweede tijdvak geldig is van 18 December tot en met 26 December 1918. Boulfonblokjas. Met 1 Januari worden voor de bevolking beschikbaar gesteld soep en jusblokjes. De pryzen, welke de winkeliers' aan de verbruikers in rekening zul len mogen brengen, zijn voor tablet ten meel-, groenten of Juliennesoe- pen f0.10 per tablet, voor jus- en bouillonblokjes f0.05 per stuk. Da vlaasehdiatrlbulia. Het schjjnt, dat de desorganisatie in den dienst der vleeschvoorziening zich thans in zoodanige vormen open baart, dat men met de zaak geen raad meer weet. Er wordt nu alge- dacht aan opheffing der individueele rantsoeneering van rundvleesch: slechts zouden beperkende maat regelen* dan biyven gelden om een totale vernietiging vaa den veestapel tegen te gaan. Thans is de toestand zoo, dat men op de bon geen, buiten de ben om aoo veel vleesch me» maar wilpdcoopen kan. Schaft men de rantsoeneering af, dan is het clandestien slaehten meteen uit de wereldwant, dan is het clande stien slachten gepromoveerd tot een toegelaten handeling. Het ïykt wel een sonderlinge methode om een engewenschten stand van zaken uit den weg te ruimen! Hblad. Da aanmaak vaa Rljkaklaodlng stopgazat. Aan het Hbld. wordt bericht, dat de aanmaak van kleeding voor de Rykskleedingvoorziening wordt stop- jezet, en het du» niet in de bedoe ling ligt, zomerkleeding te vervaar digen. BUITENLAND. De algemeens toeeland. De bezetting van de bruggehoofden omtrent Keulen, Coblenz en Mainz is thans voltooid. De verlenging van den wapenstilstand, die is ingegaan, heeft aan den Duitschen gevolmach tigde Erzbergen een stuk in de pen gegeven, waarvan het slot, met het oeroep op het aanstaande Kerstfeest, niet zal nalaten indruk te maken. Wel terecht zegt de voorzitter van de Noorsche Sorting, dat men den eeuwigen vrede niet zal erlangen, als de staten by de ontwapening alle zich zelve willen uitzonderen en alleen van de andere verlangen, dat zy hun wapens nederieggen en hy voegt daar de verzuchting aan toe, dat men helaas by' het naderen van den vrede nog niet veel van den geest van verzoening bespeurt. Dat is waar, men bespeurt maar al te veel van den geest, die wel een verplaatsing van de macht kan in leiden, maar die toch de duurzaam heid van den vrede eerder daarin zoekt, dat die verplaatsing zeo radi caal mogelijk zy, dan dat er een grondslag voor verzoening wordt gelegd. Ook in de berichten, die men heden in de krant leest, komt die geest nog veelal tot uiting. Maar toch er zijn meer dan in de vorige dage» teekenen, waarvan men ten- minsten hopen mag, dat zij het morgenrood aankondigen van een zachter stemming, die tenslotte toch ook in het eigenbelang van alle be trokken volken is, voor welk besef, zonderlingerwys, de groote mogend heden vatbaarder schijnen dan de kleine voorloopig nog. Tegenover de verklaring vanErz- berger zegt thans de Fransche pers niet meer: zwijg, gij hebt erger ver diend, maar: let eens op de edel moedigheid, die Fech u heeft betoond. De trots op de edelmoedigheid tegen over de vyanden, dat is toch al een van de elementen van den door den president van het Storting zoo zeer gemisten geest Oek de „Matin", ofschoon lichte- ïyk inconsequent volhoudend dat het zoo noodig niet is, spreekt nu met ingenomenheid van het plan Duitschland de noodige levensmidde len te verkoopen. Een ander verschijnsel, dat aankondiging is van het terugkeerend besef, dat de volken elkaar noodig hebben, is de overeenkomst, volgens welke de Tsjechen Weenen van kolen zullen voorzien. Meer nog dan andere volken kunnen de volken der mon archie niet buiten elkander, zij zullen zich op den duur, door de econo mische noodzakelijkhede» in welken vorm dan ook, onderling weer moeten aaneensluiten. En Weenen zal, daar toe aangewezen 4oor zyn ligging aan het einde der lengtedalen der Alpen, als centrum weder trekken. N. R. Ct. De verlenging vee den wapen stilstand. Berlijn, 15 Dec. Voor de besprekin gen over de verlenging van den wapenstilstand -was maarschalk Foch met een extra-trein uit zijn hoofd kwartier naar Trier gekomen, ver gezeld van den chef van zy'n generalen staf, Weygand, en den eersten lord der lingelsche admiraliteit Wemyss. De besprekingen hadden plaats in denzelfden spoorwegwagon, waarin de wapenstilstand in het bosch van Van Diiitsche zyde namen aan de besprekingen Erzberger, de gezant graaf Obern- derff, generaal-majoor von Winter- feldt en kapitein von Selow. Maarschalk Foch epende de bespre kingen met de opmerking, dat het eenige punt van de agenda de ver lenging van den wapenstilstand was. Daarop liet hy door den chef van den generalen staf een nota over* handigen, waarin de inbreuken van Duitsche zijde, op de nakoming van de wapenstilstandsvoorwaarden ge pleegd, opgesomd worden. Staatssecretaris Erzberger verklaar de, dat hij de nota zoo mogelijk nog heden schriftelijk beantwoorden zou. Hij gaf hierop van Duitsch standpunt uitgaande, een overzicht over de naleving der voorwaarden van den wapenstilstand, waarop maarschalk Foch antwoordde, dat hy onder zekere omstandigheden bereid was den wa penstilstand met een maand te ver lengen. Hij verzocht om antwoord binnen 24 uur. In zijn uiteenzetting van de uit voering der wapenstilstandsvoor waarden merkt Erzberger o. a. op dat de Duitsche regeering op loyale wijze hare verplichtingen nakwam. De bedoeling onzer tegenstanders was zich door de voorwaarden van den wapenstilstand de zekerheid te dat Duitschland niet in staat zou zijn om na den tyd van rust den oorlog opnieuw te beginnen. De naleving van de voorwaarden heeft dit oogmerk ten volle ver wezenlijkt. Erzberger bracht verder het [on mogelijke van de uitvoering der eischen betreffende het spoorweg- materieel naar voren. Men heeft de uiterste krachten ingespannen om ook aan deze voorwaarden te voldoen. Hij zeide echter niet te kunflen nalaten hierby op te merken, dat de toch reeds harde |voorwaarden, durende de tenuitvoerlegging van de zijde der geallieerden nog verscherpt zijn, dat nieuwe voorwaarden en bijzondere eischen gesteld zijn, waar van de uitvoering buitengewoon tyd- roovend was en dat buitendien uwe commissiee niet tijdig genoeg tot den arbeid gereed waren. Terwijl luitschland al wat in zyn vermogen lag, gedaan heeft om aan de eischen te voldoen en daardoor den vrede zoo snel mogelijk naderbij te brengen, hebben de organen der entente in den duideiyken tekst der wapenstilstandsvoorwaarden ver scherpingen gebracht op een wijze, waardoor het doel, Duitschland weer loos te maken, ver voorbijgestreefd is Verder zeide Erzberger:-Met diep leedwezen moet ik voorts vaststellen, dat de kostbare toezegging, waardoor in het bosch van Compiègue de buitengewoon harde wapenstilstands voorwaarden werden verzacht tot nu toe niet is nagekomen. Deze toe voeging luidde: de Vereenigde Staten nemen zich voor, tijdens den duur van den wapenstilstand Duitsch land, voor zoover dit noodig zal ge acht worden, van levensmiddelen te voorzien.". Duitschland zal binnenkort de voor de bevolking beschikbare levens middelen uitgeput zien. Laat het u duideiyk zijn, welke verantwoorde- ïykheid gy op u neemt door den levensmiddelentoevoer verder te ver tragen. Ik zie er van af in bijzonder heden aan te toonen, dat de voor waarden van het wapenstilstands verdrag uwerzyds ook door een voor Duitschland ongunstige uitlegging en willekeurige aanvullingen verscherpt zyn. Wij staan voor de verlenging van den wapenstilstand, die, naar ik hoop, zeer spoedig tot een duurzamen rechtsvrede zal voeren en den zwaar- beproefden volken de mogelijkheid zal openen, om genezfpg te vinden. Ik hoop, dat ge mijn wensch deelt, dat de vrede geen uur later gesloten worde dan noodig is. De Fransche eischen. Londen, 16 Dec. *De Londensche correspondent vfen de „Manchester Guardian" schrijft: Ik geloof, dat nu medegedeeld kan worden, dat Fransche politiek, geiyk die op de jongste conferentie van de drie mogendheden te Londen aan den dag kwam, gegrond is op den wensch naar een strategische grens tegen een mogelijke herleving van het Duitsche militairisme, als Duitsch land zijn bevolking zou vergrooten door de aanhechting van Duitsch- Oostenrijk. Het Fransche program heeft, be halve het terugkrijgen van Elzas en Lotharingen, ten doelde aanhechting van het gebied links van den RQn tot aan de Nederlandsche grens, met inbegrip van de Palts en de Rijn provincie. Het maximum program is inlijving, het minimum vorming van een bufferstaat onder Fransch pro tectoraat. Daardoor zou Duitschland niet langer een buurman van België zijn. Daarom is Belgiö voorstander van het Fransche plan. Do Fransche gevolmachtigden ter vredesconferentie. Parijs, 16 December. Volgens de Echo de Paris zullen Clemenceau, Pichon, maarschalk Foch, Léon Bour geois en Tardieu (de commissaris voor Fransch-Amerikaansche zaken) op het vredescongres de gevolmach tigden van Frankrijk zijn. President Wilton te ParIJt. Onder het gedreun der kanonnen heeft president Wilson zijn intrede in Paiys gedaan. Een zelfien aan schouwde menschenmassa was op de been en juichte den president toe. Poincaré, Clemenceau en de andere leden der regeering wachtten den president aan het station op. De Garde Républicaine speelde de Star spangled banner. De president nam blootshoofds en glimlachend de welkomsgroeten in oatvangst. Het rijtuig van Mevrouw Wilson was met bloemen overladen, welke haar op den weg waren toe geworpen. Aan het noenmaal op het Elysóe hield president Poinicaré een toe spraak, waarin hij president Wilson, „den uitnemensten democraat", wei kóm heette. Hij wees op den onschat- baren steun door Amerika aan de geallieerden verleend, herinnerde aan de geestdrift waarmede de Ameri- kaansche troepen ten stryde trokken. De president, zoo zeide Poinicaré, zal met eigen oogen den omvang der ramp kunne» aanschouwen. Vier lange jaren heeft Frankryk gestreden voor een rechtvaardigen vrede. Wy' moeten tezamen den vrede bouwen die de ellende en het verdriet ver goeden moet en een waarborg tegen de gevaren van morgen moet zijn, Niemand kan helaas beweren; dat wy de menschheid voor altoos de gruwelen van nieuwe oorlogen zullen besparen. Maar wij moeten in den toekomstigen vrede alle voorwaarden van rechtvaardigheid brengen, die wij kunnen samenvatten. Voor die schit terende taak is de president hier gekomen. President Wilson dankte voor de hoffeiyke begroeting. Hetgeen ik ge tracht heb te doen, aldus zeide pre sident, is slechts een poging geweeest om de gedachte van het volk der Ver. Staten tot uiting te brengen en in daden om te zetten. Zij ging uit naar de bevestiging van de eeuwige beginselen va» recht en rechtvaardig heid. Ik ben overtuigd, dat ik de puinhoopen, door de legers der mid denrijken aangericht, met dezelfde afkeer en diepe verontwaardiging zal aanschouwen dan die, welke in de harten der Fransche en Belgische mannen is gegrift. Met geestdrift en vurigheid hebben de soldaten en zee lieden der Ver. Staten het beste ge geven dat in hen was, en zijn ver heugd hun aandeel te hebben in de verwezenlijking dezer idealen. Wij zijn trotsch op het aandeel, dat wij er in hebben gehad. De president ledigde tenslotte zijn glas op de gezondheid Yan den president en mevrouw Poincaré, en bracht de verzekering over van de vriendschaps betrekkingen der beide volkeren. Toespraak van Wilson tot da Fransche socialisten. Volgens een Reutertelegram heeft Wilson vandaag een socialistische deputatie aldus toegesproken: „Met groote belangstelling ontvang ik het adres, dat gij mij juist hebt voorgelezen. De oorlog, dien wij juist hebben doorgemaakt Jicht op een wijze, nimmer zal kunnen worden vergeten, het buitengewone kwaad toe, dat kan worden begaan door een wille keurige en onverantwoordelijke mo gendheid. Het is niet mogelijk het ;eluk en den voorspoed van de vol geren van de wereld te verzekeren, of een duurzamen vrede te bewerk- zonder dat de herhaling van een'dergeiyk kwaad onmogelijk wordt gemaakt. (Hierop volgt in het telegram een zin, die door vermin king onduidelijk is). Den vyanden van de vrijheid moet voortaan de mogelijkheid worden ontnomen, om hun wreeden wil aan de menschheid op te leggen. Naar myne meening is Jiet niet voldoende dit beginsel alleen te for muleeren. Het is noodig, dat het wordt ge steund door een samenwerking van naties, gegrondvest op een werk zame actie door middel van een volkerenbond. Ik geloof, dat dit de overtuiging is van alle lieden, die nadenken en liberaal zyn. Ik ver trouw er op, dat dit ook de ge dachte is van hen, die uw eigen natie leiden en met bijzonder ge noegen zie ik de samenwerking met hen tegemoet tot het verzekeren van waarborgen voor een duurzamen vrede van rechtvaardigheid en recht, dewelke aan de offers van dezen oorlog zal beantwoorden en de,men schen zal doen terugzien op deze offers als ep het dramatische eind proces van haar bevryding." Dt President vu Portugal vermoord. Lissabon, 15 December. De presi dent van de republiek is kort voor middernacht vermoord toen hij op weg was naar het station om naar Oporto te gaan. Hy werd door drie revolverkogels getroffen. Brito Ca- macho, de leider van de unionistische partij, is onder bescherming van de politie gesteld. Er is een voorloopige regeering gevormd onder voorzifter- schap van Castro, den minister van aariue. De dader is gevat. Verschillende berichten, De „Pesti Hirlap" .deelt mede, dat het opperste militaire gerechtshof te Weenen bekend heeft gemaakt, dat volgens officieele opgaven gedurende den oorlog 11,400 personen door krijgsraden ter dood zijn veroordeeld en terechtgesteld. De „Daily Express" verneemt uit Genève dat binnenkort Fransche en Servische troepen in Weenen worden verwacht. De Centrumspartij in Rijnland verklaarde zich voor de oprichting van een Rij nsch Westfaal sche repu bliek. Eisner, de Berlijnsche minister president, heelt getracht Liebknecht van het heillooze van zijn plannen to overtuigen, er den nadruk op leggend, dat daardoor het Duitsche Rijk in stukken zou slaan. Het ant woord van Liebknecht was„des te beter". Te Dresden kwam het na afloop van vergaderingen der Spartacus- groep tot ongeregeldheden. Donderdagmiddag is een En- gelsch eskader op de reede van Reval aangekomen. Het begin van het einde der Bolsjewiki? Volgens een bericht uit Weenen vielen arbeiders en soldaten de be zettingstroepen aan en vermoordden Engelsche en Fransche officieren. De Duitsche arbeiders- en sol-' datenraden zullen door maarschalk Foch niet worden erkend. Een W. B. uit Kopenhagen meldt, dat volgens een verklaring van het ministerie van marine bij het mij- nenvisschen in het zuidelijk deel van de Groote Belt de torpedoboot „Sviird- fïsken" Zaterdagmorgen op 'n myn is geloopen. Het achterschip werd ver nield zeven personen werden gedood, twee zwaar en twee licht gewond. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrydag 18 December. Daar de groep-Wynkoop stemming had gevraag* over Hoofdstuk I der Staatsbegrooting (kosten huis konin gin), verklaart de heer Schapei namens de s. d. fractie eveneens tegen te zullen stemmen, omdat de draagster der kroon sich in den laai- sten tijd in de politiek gemengd heeft, waardoor de party gedwongen ie van haar republikeinsche overtuiging uiting te geven. Deze verklaring ver oorzaakt eenige beweging. Het hoofdstuk wordt met 48 tegen 19 stemmen (die van de soc. dein. en de revolutionairen) aangenomen. Drie wetsontwerpen waarby een tot aangaan van eene geldleening van f 850 millioen, worden zonder stemming aangenomen. Voortgezet werden de algemeene beschouwingen over Hoofdstuk III (Buitenl. Zaken). De heer R u t g e r s beepreekt de mogelijkheid van een Volkenbond. Deze zaak moet door het Nederland sche volk met meer ernst worden besproken, het vraagstuk eischt steeds meer de aandacht. Spr. behandelt dan een drietal plannen. Bedenkingen ertegen zyn, .dat wy onze souve- reiniteit zouden verliezen en in een mogeiyke» eorlogv niet neutraal zouden kunnen blijven. Spr. gaat in den breede de voordeelen voor Nederland na. Van eené ontwapening verwacht spr. niets, ook niet den eeuwigen vrede van deze instellingen. De heer Van Beresteyn wil nogmaals den doortocht van troepen in Limburg bespreken en krijgt, na eenige strubbeling met denVoorzitter, daar de discussies gesloten zyn, op nieuw het woord hierover. Hy vraagt den minister wanneer de protestnota's waarvan gesproken werd door dien bewindsman zijn ingekomen, of er ook mondeling is geprotesteerd tusschen 15 en 22 November. Hij behandelt vervolgens andere punten, o. a. die van de instelling eener economische commissie van voor lichting. De heer Dresselhuys behan delt het vraagstuk van het rechts herstel der neutralen. Wij moeten in naam van het recht vragen om de vrijheid der zee. Wy moeten vooraan staan -in de rfi der neutralen om schadevergoeding te vragen. Ipreker vraagt: is de Min. bereid de bedoelde Nederlandsche belangen krachtig te 'igen, in samenwerking met andere neutr. mogendheden of alleen, maar dan krachtig? De heer De Jonge zegt dat het departement beter voor zy'n taak berekend moet zyn. De maatschappij gaat meer en meer de richting van het socialisme uit, thans is alzoo noodig een groete openbaarheid e» openhartigheid aan het departement van Buitenlandsche Zaken. Ten opzichte van de Belgische geïnterneerden, die in de mynstreek arbeidden en thans vertrokken zyn, vreest spr., dat de regeering niet diligent is geweest. Hij bepleit voorts verbetering van onze consulaire ver tegenwoordiging; de aanstelling van handelsattachés stemt tot verheuging. De heer vanRavesteyn be spreekt den toestand van ons land tijdens den oorlog. Er was geen neutrale politiek, maar men sloot zich in de politiek aan bij een n a- tuurl^k overwinnend Duitschland. De Duitsche tegenslag bracht dan ook verwarring. Ook dezen heer wordt verlof ver leend nogmaals over de toelating van den ex-keizer te spreken. In Zwitserland heeft men hem geweigerd en onze Min. v. Buitenl. Zaken wist dit. De Duitsche keizer heeft in Frankryk tal van misdaden gepleegd en tusschen ons land ea Frankrijk bestaat een uitleverings traktaat. De revolutie in Rusland heeft onze regeering scherp bestreden, doch tegen de Armenische moorden heeft zy niet geprotesteerd. De heer Oudendijk heeft niet objectief tegen over de toestanden in Rusland ge staan. De houding tegenover de Russische sovjet-regeering, de wettige machthebber, is steeds inconsequent geweest. Hoe zal zij in do toekomst tegenover de revolutionnaire regee ringen staan? Ook de Duitsche ge zant staat al onder invloed der A. en S. raden. Ten slotte bespreekt hij nog de kwestie van den volkenbond. De heer Yan de Bilt legt als Zeeuwsch-Vlaming eenzelfde ver klaring af als de heer Nolens als Limburger. In Zeeuwsch-Vlaanderen heerscht thans ontroering. Werd daar een volksstemming gehouden, men zou eens wat zien! Zeeuwsch- Vlaanderen is altyd Hollandseh ge weest en wil Hollandseh blijven. Het is een barmhartig volk en heeft de Belgische vluchtelingen daarom har- teiyk ontvangen. Maar het wil niet met ondaDk beloond werden. De Koningin is in Zeeuwsch-Vlaanderen ontvangen op schitterende wijze. Zeeuwsch-Vlaanderen staat achter de Regeering. Het wil niet dat de verdragen waardoor het deel uitmaakt van Holland worden behandeld als vodjes papier. (Bravo-geroep.) De heer Van Doorn bestrijdt de rede des heeren Tan Ravesteijn, het gezanten-vraagstuk, en nog eenige kwesties, de heer Van der Voort van Zijp de inlijving van Neder landers in het Amerikaansche leger, de heer Schaper de ensceneering van den toekomstigen volkerenbond. Hij meent, dat Wijnkoop c.s. steeds in de kaart van het entente-imperia- lisme hebben gespeeld. Hy hoopt dat do Belgische socialisten hetannexio- nistisch streven zullen weten tegen te gaan, en vindt ook de houding der regeering tegenover de Russische sovjets niet goed. Tenslotte verklaart de heer Lel f als lid van het vorig kabinet, dat dit zich steeds op het r o c h t »- standpunt heeft gesteld en de neutraliteit op de meest strikte wyze heeft gehandhaafd. Minister Van Karneboek vangt zijne rede aan en zal die heden voort zetten. SPORT. Voetbal. Uitslagen van Zondag 15 December. N. V. B. 2e klasse B. Alcm. Victrix—R.C.H. 2-1 Stormvogels -E.D.01-1 Watergraafsmeer—Schoten 2-0 Alcmaria haalt op, da't bewijst de mooie overwinning op de Haarlem mers; Stormvogels verspeelde weer een punt, nochtans blyven ze op de eerste plaats, terwijl Schoten weer minder mooi deed, door deze neder laag blijven ze op de laatste plaats. De 4 bovenste clubs in deze afd. volgen elkaar in deze volgorde op: Stormvogels 12 wedstr. 20 punten Z.V.V. 9 14 E.D.0. 11 14 R.t.H. 10 11 16 wedstrijden moeten gespeeld worden. 8e klasse. F. Z.V.S.—B.V.C2-2 Kinheim-H.S.V. 0-0 Tot onze verbazing lazen we in de avondbladen van Maandag even eens den uitslag vermeld van den wedstrijd H.B.C.—Helder, met als uitslag een 3-2 overwinning voor de Heldersehe club. Hoe men daar aan komt, is ons een raadsel, daar wij niet beter weten, dan dat het terrein in Heemstede afgekeurd was en we Zondag hier verscheidene le elftal- spelers gezien hebben. Zeker de een of andore grappen maker aan don gang geweest. West-Frisia—Hollandia 0-4 Heldsrseha Compttifle. Uitslagen van Zondag j.l. Zeemacht—Concordia 3-2. H.F.C.—H.V.V. 5-0. Wedstrijden voor Zondag 22 Dec. Terrein Tuindorp. 10 uur: H.B. en Z.V. 8. - Concordia. Scheidsrechter Keppel. 12 uur: H.V.V.—Zeemacht. Scheidsrechter Heris. Burgerlijke Stand v. Helder. Van 14 tot en met 16 Dec. 1916. BEVALLEN: M. C. Baas -Rijper, d.J. PlooH Geervliet, d.A. A. Klik—Breet, z.M. S. Witmer-v. d. Plaat, z. OVERLEDENE. Steegers, 78 j. D. Jongere, 19 j.E. Darphorn, 15 j. H. Dijkman. 29 j. VISSCHERMBERICHTEN. Aangebracht to Nieuwfdlep- 14 Dec. Door 20 kordeis: 14 kluten kleine achol, per klit f 10. - 10 kielen ecliamn. per klit f6.--» 1 660; O kabeljauwen, poret.fO - r 0.-; O tubot voor t 0. Door 1 BïrdUoenrleacbtr: 6 manJJei aar- d(Joen, per mandje f680 t 18 Dec. Door aitdflnenvlsBChira: 80 mandje» eudQaen, per raaodje f 63'j a 270. 17 »ec. v/m. 8 nor. Kleta binnen. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moest een ingezonden stukje van den heer J. H. voor het volgend nummer blyven liggen.

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 2