COURANT GEMEENTERAAD VAN HELDER, No. 5029 DINSDAG 24 DECEMBER 1918 JAARGANG Uitgever i C« Pfi BOER Jr.» Helder. Oplapa 7000 ex. Abonnementsprijs; In de stad I 1.10, per post f 1.35, Buitenland f 2.35. Losse ex. 3 cent Adverteatlön pér regel 15 cent. Het eerstvolgend rtum mer van dit blad ver schijnt ZATERDAG 28 DECEMBER. op Maandag 23 December. Voorzitter de heer G. de Ven, lo.-Burgemeester. Afwezig de heeren: Over de Lin den en Verfaille (met kennisgeving). Bü den aanvang der zitting deelt de Voorzitter mede, dat de heer Uurbanus, oud-secretaris der ge meente, en meer dan 40 jaar ambte naar ter secretarie, en 20 jaar gena.- secretarie, is overledenB. en W. hebben gemeend in den geest van den Raad te handelen door tegen woordig te z|n bij de begrafenis. Ten bewijze van instemming ver zoekt spr. den Raadsleden van hun zetels te verheffen. Aan de orde is: Ingekomen stukken sn mededeolingen. Bericht der aanneming van be noeming van: A. Kemperman, als l66raaraande Burger Avondschool. W. H. Plaggemars en eehtgenoote, als Directeur en Directrice van het Algemeen Weeshuis. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op: het Raadsbesluit van 26 Sept. 1918 tot wijziging van dat van 30 Oct. 1917, betreffende storting en opneming van gelden in rekening courant. b. het Raadsbesluit van 26 Nov. 1918 tot het aangaan eener tijdelijke geldleening ad f300.000.—, c. alsvoren tot het doen van be talingen uit den post voor onvoor ziene uitgaven ten bedrage van f 1060.74, d. de 3e en 4e Suppl. begrooting dienst 1918. Besluit van Gedeputeerde Staten van 27 Nov. 1918, no. 26, houdende verdeeling dezer gemeente in drie kieskringen voor de verkiezing yan de leden van den Gemeenteraad. Alle voor kennisgeving aange nomen. Adres van den Nederl. Federatierèn Bond van Personeel in openbaren dienst, betreffende invoering van betere arbeidsvoorwaarden voor ar beiders en personeel in openbaren dienst. Adres van de Afd. Helder van den Nederl. Bond van werklieden in openbare diensten en bedrijven hou dende verzoek om de loonen van alle werklieden en daarmede gelijkge- stelden, in dienst der Gemeente met f4.— per week te verhoogen. Adres van de Afd. Helder van den Bond van Nederl. Onderwijzers, hou dende verzoek om de pensioensbij dragen van de onderwijzers, gedurende den tijd, dat zij onder de wapenen waren, voor gemeente-rekening te nemen. Adres van ouders en voogden van leerlingen der Rijks-Normaalschool, houdende verzoek maatregelen te willen nemen om te voorzien in de behoefte van betere lokaliteit voor die onderwijs-inrichting. Adres van J. de Vries en 56 andere inwoners van Julianadorp inzake betere verlichting. Al deze geren voyeerd naar B. en W. om prae-advies. Ontslag endenvijieres. Verzoek om eervol ontslag van: M. v. Gorkum, als onderwijzeres aan school S, met ingang van 1 Januari 1919. Eervol verleend. Hondenbelasting. Ter vaststelling wordt aangeboden het 2e kohier der Belasting op de honden, ten bedrage van f 185.75. Vastgesteld. Verordening Bakkersnaohtsrbefd. Voorstel tot vaststelling van een verordening op den bakkersnacht- arbeid. Held. Crt. 21 Dec. De heer Vai Breda wenscht een enkel woord te zeggen over deze verordening, die door patroons en gezellen ongetwijfeld met instem ming zal worden begroet. Spr. heeft enkele aanmerkingen. In de eerste plaats het aanvangsuur van den nachtarbeid, dat hij op 9 uur 's avonds wenscht gebracht te zien. Dit zou eventueel ook in overeenstemming zijn met het rljksontwerp, en is door grootere plaatsen bereids aanvaard. Ten tweede vindt spr. hst bezwaar lijk dat ook filialen en depóts niet vóór half elf 's morgens het brood mogen halen. Nu komsn zij later dan de overige bakkers. Spr. zou hen vrij willen laten en eenvtudig een yervoerbewjjs afgeven. Ten derde wenscht spr. des Zater dags het verbod te doen eindigen te 9 uur in plaats van te 6 uur, zulks met het oog op den arbeid voor Zondag en Maandagmorgen. Spr. vertrouwt, dat tegen deze kleine veranderingen geen bezwaar zal sijn. De Voorzitter meent, dat aan de eischen van overleg plegen vol daan is. Beide groepen zijn gehoord en aan beide partijen is wat toege geven. De opmerking inzake de fili alen acht spr. overdreven. Zoo erg is dat toch niet. Spr. vindt de argu menten niet steekhoudend. De heer Van Breda repliceert. Zooals de tijdsomstandigheden thans zijn, zijn de gestelde eischen niet wel door te voeren. De conferentie tus- schen de betrokkenen is al een jaar geleden. Bij ds invoering der rijks regeling zal men de verordening toch weer moeten wijzigen. De,heer Biersteker heeft de gezellen ook gesproken en is het met den heer Van Breda eens. Wat is er tegen hen nogmaals te hooren? Op het oogenblik is er geen sprake van invoering wegens den kolennood. De heer De Zwart merkt op, dat de tijdsomstandigheden juist een reden zijn de verordening spoedig in te voeren. Volgens de patroons zou men er groote brandstofbesparing door krijgen tengevolge van de betere contröle. Bij de concentratie ten vo rige» jare was het onmogelijk die intensieve besparing te krijgen. De heer A d r i a a n se heeft tegen het voorstel geen bezwaren, maar spr. wil toch nader overleg doen plaats hebben. De tijd is er nog wel voor. Hierover wordt nader van gedach ten gewisseld. De heer M i c h e 1 s is ook voor verdaging, met de uren voor nachtarbeid van 8—6 gaat spr. echter mee met B. en W. Een van do nadeelen der afschaffing zou juist zijn verkorting van nacht- en ver lenging van dagarbeid en dat mag niet. Het voorstel wordt ten slotte ver- Subsidie Vakschool vaor Meisjes. Voorstel om aan het Departement Helder der Mij. tot nut van het algemeen, ten behoeve van de op richting van een naai- en verstel- cursus Yoor meisjes, een subsidie te verleenen van f 1400.—. Aangenomen. Instraetis Bam.-Ontvsnger. Voorstel tot vaststelling van een instructie voor den Gem.-Ontvanger. Vastgesteld na verbetering van eenige drukfouten. Kssvarificatis. Voorstel betreffende het opnemen van de boeken en kas van den Gem.- Ontvanger door dén Verificateur der Gemeen te-financiën. Aangenomen. Aankoop Grond. Voorstel tot aankoop van grond voor den bouw van een briketten fabriek aan het Noord-Hollandsch Kanaal. Held. Crt. 21 Dec. De heer Adriaanse vindt het eigenaardig, dat nu een voorstel komt om grond te koopen, terwijl de fabriek in aanbouw is. Hoewel aan de zaak niets te verhelpen is, meent spr. toch nog gerechtigd te zijn zijne meening te zeggen. Hoewel schoorvoetend, heeft spr. destijds ook voorgestemd, doch kreeg den indruk, dat het hier een geheel tijdelijke inrichting betrof. De eerste cijfers waren: f 10.000.- voor de fabriek, f 82625.— voor de pers, f 16000.— voor den motor. Thans zijn de kosten al gestegen tot respect, f 37874.-, f 33607.— en f28180.—, dat is bijna het dubbele. Het tijdelijk karakter van den opzet gaat daardoor teloor. Spr. vraagt of de Raad nog het standpunt inneemt van het tijdelijk karakter dezer fabriek. En zoo niet, waarom dan alleen voor een briketten fabriek een" gemeentelijke instèlling en niet voor andere dingen? Spr. blijft vreezen, dat de heële zaak een strop zal worden. Gezegd is dat de fabriek vóór den winter zou klaar komen, maar te vreezen is, dat dit pas het geval is als de winter voorbij i3- Als zich straks het particulier initiatief weder ont plooit, moet men klaar zijn om te concurreeren en zullen wij misschien minder yan de rantsoeneering krijgen. En allerlei lasten worden hierdoor op de gemeente gelegd. De heer Biersteker: Wat wil u dan? De heer Adriaanse: Ik heb niets te willen, want de zaak heeft haar beslag al. Ik wil alleen mijne meèning verkondigen. De heer Bok bespreekt de ad- tentie waarin personeel gevraagd wordt. Die maakt den indruk alsof men een permanent bedrijf op het oog had. De heer Biersteker is het deels met den heer Adriaanse eens, en vindt dat destijds het besluit, (waaraan spr. niet meegewerkt heeft) wel wat overhaast is genomen. Maar als een besluit van den raad dient het te worden geëerbiedigd. Dehoogere kosten behoeven geen reden te zijn tegen dit voorstel te opponeeren, wantin den tegenwoordigen tijd is om trent de prijzen niets te zeggen. Bovendien zïjn die ontstaan door verandering van plaats van oprich ting, door de inrichting met zuig gasmotor etc. De zaak is een vol: dongen feit en de Raad dient aan de Commissie vrijheid Yan handelen te geven. Spr. geeft niet toe dat het den sch(jn heeft alsof men een per manent karakter aan den bouw geeft, maar men kan het toch bij de be noemingen van personeel doen uit komen. •Be heer Van Breda zegt dat de Middenstands-Vereeniging zich tegen elke socialiseering van bedrijven zal verzetten, dus ook tegen het ver leenen Yan een permanent karakter aan deze fabriek. De heer Biersteker heeft vol strekt niet bedoeld te zeggen dat hij bang is voor een gemeentelijk bedrijf. Spr. bedoelde alleen het noodkarakter to doen uitkomen. De heer Adriaanse repliceert. Als de Raad een tijdelijk plan goed keurt voor f 10.000 en de Raad brengt het maar even op f40.000; is het noodig in het publiek daar tegen op te komen. Ten opzichte van de advertentie vraagt spr. of die in overleg metB. en W. geplaatst is. Moet er niet een bedrijfsleider zijn ook en administra tief personeel. Kortom wat is dit eigenlijk voor bedrijf? De heer Michels vindt er niets tegen het tijdelijk karakter van dit bedrijf vast te leggen, alleenhet kon wel eens erg lang tijdelijk blijven. De heer Spruit vindt ook den toestand niet zuiver. Den Raad is het crediet van f 10.000 afgedwongen spr. heeft niet meegestemd. Is de Raad nu zedelijk verplicht verder te gaan? De heer Bok vraagt of de te be noemen werklieden gem. werklieden zijn, evenals die van de distributie. De heer de Geus beantwoordt de erschillende sprekers. De zaak is niet op de gewone wijze behandeld, doch het betrof hier ook een unicum het moést gebeuren, Oppositie hier tegen gaat tegen B. en W., niet tegen de Brandstofcommissie, die slechts adviseerde en hare hulp aanbood. B. en W. moesten In be sloten zitting gemachtigd worden tot credietverleening. Dat de opleve ring langer geduurd heeft dan oor spronkelijk gedacht werd is bekend. Thans is tengevolge van het kiezen van een ander terrein grondaankoop noodig en een en ander maakt dat bet een gansch ander bedrijf is ge worden. Ofschoon niet permanent, heeft het toch het oorspronkelijk tijdelijk karakter verloren. Spr. is overtuigd, dat de zaak zal rendeeren en binnen enkele jaren zich zelf zal hebben betaald. Het groote verschil in de bedragen kwam gedeeltelijk door de snelle en vluchtige wijze waarop deze zaak moest worden behandeld. De advertentie is door den secretaris verkeerd opgesteld, maar die clausule bindt ons niet. Dit moest gebeuren doordat we zoo'n gebrek aan brandstof hadden, en thans blijkt wel hoe noodig het was. Spr. gaat nog op allerlei punten in en zegt, op eene andere opmerking van den heer Adriaanse dat de bedoeling was, dat het beheer onder de Brandstoffen-commissie komt, zoodat geen directeur noodig is en 3 ploegen-stelsel bij den 8-urigen werkdag wordt ingevoerd. Het voorstel wordt met de stem men der heeren Adriaanse en Spruit tegen, aangenomen. Suppl. begrooting Burg. Armbestuur Bast. Algsm. Waashuis. Suppl. begrooting van het Burgerlijk Armbestuur, dienst- 1918. Suppl. begrooting van het Bestuur van het Alg. Weeshuis, dienst 1918. Burgemeester en Wethouders stellen voor aan deze begrooting, goedkeuring te verleenen. Aangenomen. Butgarf. Armbestuur. Voorstel om goedkeuring te hechten aan de door het Burgerl. Armbestuur vastgestelde instructie voor den Secr.-Penningmeester dier instelling. Goedgekeurd. Medaille. Voorstel om een medaille beschik baar te stellen, ten behoeve van het Comité veor de feestelijke herdenking van het 25-jarig bestaan van de Afd. Helder van den Ned. R. K. Volksbond. Held. Crt. 21 Dec. Aangenomen. Onkosten boaw U. L. 0. School. Voorstel tot teruggave van de door aannemers van den bouw der U.L.0. School gemaakte kosten als een ge volg van den tusschen hen en den eigenaar van perceel Ooststeeg 2 gerezen geschil. De heer Spruit dost voerlezing yan aen schriftelijk verweer inzake het door hem gevoerde proces met de gemeente. De verklaringen van den- gem .-bouwmeester en den heer Boerdljk zijn onwaar. De gemeente heeft hier weer onjuridisch gehandeld. Hoe lang zal het nog duren vóórdat B. en W. of hun hoofdambtenaren eens behoorlijk overleg plegen. Noch de aannemer noch de gem-bouw meester hebben spr. verzacht overleg te plegen. Spr. gaat op enkale bizon- derheden nader in om dit aan te toonen. Zijn de betrokken- hoofd ambtenaren, vraagt spr., wel berekend voor hun taak? Spr. verzoekt een nader onderzoek van deze kwestie. De heer Grilnwald protesteert tegen de wijze waarop de heer Spruit een blaam werpt op de handelingen van een hoofdambtenaar, die bekend staat als een serieus man. Als de heer Spruit bereid ware geweest de zaak in der minne te schikken, was het zóó geregeld geweest. Maar de heer Spruit wilde weer eens proce- deeren. Ieder ander eigenaar zou hebben gedaan wat de heer Spruit weigerde. De heer Spruit interrumpeert herhaaldelijk: onwaar! De heer G r n w a 1 dvoortgaande, zegt met de stukken de waarheid zijner woorden aan ie toonen. De heer Spruit heeft bedoeld huis niet willen verkoopen. Door den heer Spruit is verzocht een arbiter te be noemen en de aan 's heeren Spruit's eigendom ontstane schade na te gaan, en B. en W. meenden dat hieruit een schikking was ontstaan. Dit was niet zoo, de aannemer meest zich ver weren en daardoor ontstond vertra ging in den bouw der school. De heer Spruit: Hetgeen heer Grfluwald zegt is gelogen. Be Voorzitter verzoekt spr. dat woord niet te gebruiken. De heer Spruit: Hoe moet ik het dan kwalifleeeren? De heer Grünvrald weet er niets van. De overeenkomst bedoelt alleen den toestand na te gaan van het huisje vóór en na den bouw. Spr. vertelt hoe zich de zaak heeft toegedragen. Na een gesprek met den aannemer Boerdljk wien hij aanraadde het huisje te koopen, heeft hij ook wat meer van de zaak gehoord. Totdat de gemeente-bouwmeester tegen Boerdijk zei een damwand schuin in den grond van spr. te slaan. Er is geen sprake van eenig geschil, er is eenvoudig een daad gepleegd en spr. verzoekt een nader onderzoek. De heer Grünwald repliceert. Ingezonden mêdedeeling. Herman Nypels, Telaf. intero. 140, Spoorstraat 41. Hearan Ondergoederen, half- en heel wol. Overhemden. - Handschoenen. Billijke prijzen. De heer Spruit zegt, dat men niet by hem gekomen is om te spre ken. Reeds op de aanwijzing heeft de gemeente-bouwmeester gezegd, dat de damwand aldus gemaakt moest worden. Maar daar gaat het tenslotte niet om. Het gaat erom dat de gemeente-bouwmeester, die er zich wil uitredden, geloofd wordt, en spr. niet. De Voorzitter meent, dat, nu de heer Spruit de goede trouw van eeD gemeente-ambtenaar in het ge ding brengt, de Raad wel verplicht is de zaak nader te onderzoeken. De heer Biersteker zal zich tegen aanhouding der zaak verzotten. Spr. stelt meer vertrouwen in het woord van den gem.-bouwmeester dan dat in van den heer Spruit. De Raad moet te hoog staan om tegen een gemeente-ambtenaar een dergelijke beschuldiging uit te spre ken. De Raad heeft alleen te beslis sen of de gemeente dan wel de aan nemer de schade betalen moet. Al die verhalen hebben met de zaak niets te maken. De heer Michels is het hier mede eens, maar er is van den gem.- bouwmeester zelf een voorstel tot onderzoek. Door verdaging doet men geen concessie aan den heer Spruit, maar men geeft eenvoudig gevolg aan 's gem.-bouwm. verzoek. De Voorzitter meent, dat beide voorstellen kunnen worden gescheiden en brengt dat van B. en W. in stemming. Het wordt aange nomen: tegen stemt de heer Spruit, de heeren Adriaanse en Van dor Veer blijven buiten stemming. De heer Spangenberg vraagt om in het openbaar den uitslag van het onderzoek mede te deelen. Uitkearing Wed. H. ds Ridder. Voorstel om aan de Wed. H. de Ridder uit te betalen het salaris van haar overleden echtgenoot over de maanden December 1918, Januari en Februari 1919. Aangenomen. Eervol ontslag. Verzoek om eervol ontslag van: Mr. G. A. van Poelje, als Gemeente- Secretaris met ingang van 16 Februari 1919. Eervol verleend. De Voorzitter wenscht den heer Van Poelje geluk met z(jne benoeming. P. C. Kiljan, als onderwijzer aan school 3, met ingang van 1 Februari 1919. Eervol verleend. Conciërge. Voorstel tot aanstelling van een eoncierge voor de kantoren aan de Kerkgracht. De heer Zonderivan vraagt eenige inlichtingen over dit voorstel. Het betreft hoofdzakelijk de beneden lokalen en de titularis behoeft er niet den ganschen dag te zijn. Aangenomen. Bergplaats. Voorstel tot het bouwen van een bergplaats achter het Gemeente ziekenhuis. Aangenomen. Electriflcatla. Voorstel betreffende de electriflca- tie aan de Zeevaartschoel. Van den Directeur van 's-Rijks werf ontvingen B. en W. indertijd mededeeling dat het Marinebe- stuur bereid was mede te werken om de aansluiting van huizen aan de Hoofdgracht en het Ankerpark aan de Werfcentrale te bevorderen. Met het oog op de veel te hooge kosten hebben B. en W. gemeend, in overeenstemming met het advies van den Directeur van het Provin ciaal Electriciteitsbedrijf, den Direc teur van 's Rijks werf te moeten mededeelen, dat zij, hoewel zijn aanbod waardeerende, geen voor stellen konden doen om daarvan gebruik te maken. Evenwel hebben zij de vraag, of electrische verlich ting der Zeevaartschool gewenscht kon zijn, in overweging gehouden. De omstandigheid, dat deze school thans in drie gebouwen is gehuis vest, een toestand, die niet duur zaam zijn kan, levert uit den aard der zaak een bezwaar op tegen het doen van een vrij groote uitgave yoor den aanleg van een electrische installatie in die school. Daar staat tegenover dat, wordt installatie aangelegd, de gemeente vrijwel gewaarborgd is, dat zij gedurende de nog restende maan den van het winterhalfjaar aan studeerenden een behoorlijke arbeid- gelegenheid zal kunnen verschaffen. Gezien de relatief hooge uitgaven, welke de gemeente zich den vorigen winter Yoor dat doel heeft getroost en lettende op de donkere vooruit zichten der kolenvoorziening, meenen B. en W. dat over het aangegeven bezwaar moet worden heengestapt. De kosten der installatie worden geraamd op f1000. Zij stellen derhalve voor hem te machtigen met den Directeur van 's-Rijks werf een overeenkomst te sluiten nopens de levering van elec trische energie ten behoeve van de verlichting der Zeevaartschool en om de installatie in de school ten spoedigste te doen aanleggen over eenkomstig het rapport van den Directeur van gasfabriek on water leiding. Den heer Bok doet het leed, dat het plan om Hoofdgracht enz., aan te sluiten aan de werf is afgestuit op de hooge kosten. Maar zijn die kosten voor,' de Zeevaartschool ook niet veel te hoog? vraagt spr. De heer De Veu antwoordt, dat vele jongelui gebruik maken van de lokaliteiten om te studeeren. Ver leden jaar werd daarvoor een zaal in het Mil. Teh, gebruikt en dit is veel geedkooper. De heer Biersteker vindt het wenschelijk hierover alsnog de Com missie voor de bedrijven te hooren. Na eenige nadere discussie aange nomen. Tegen de heeren Van der Ploeg, Van Breda,. Bok, Biersteker en Boon. Decimaal registratuur-stelsel. Voorstel tot het verleenen van een crediet van f2000.— voor de invoering van het decimaal registratuurstelsel ter Gemeente-Secretarie. Deze maatregel is noodzakelijk omdat het tot dusverre gevolgde stelsel van boeking en bewaring der stukken, hoewel uitnemend in ver gelijking met vroegere stelsels, de elasticiteit mist, vereischt om zich bij den steeds groeienden omvang der administratie aan te passen en daar door niet den waarborg kan opleveren, dat in dit opzicht de administratie aan de hoogste eischen voldoet. Waar door aanstelling van een speciaal daarvoor opgeroepen ambte naar ter Secretarie deze o ver de noodige krachten beschikt om het nieuwe stelsel in te voeren, is, naar de meening van B. en W., uitstel van die invoering ongewenscht, wil men, dat de secretarie voortdurend aan de steeds hooger wordende eischen, welke er aan gesteld worden, zal kunnen voldoen. Bit voorstel kan [de goedkeuring van den heer Bok niet wegdragen. Nu de secretaris ons verlaat, kon zijn opvolger het wel eens minder wen schelijk vinden en andere ideeön hebben. Spr. zou diens plannen willen afwachten. Op verzoek van den Voorzitter deelt de secretaris, mr. G. A, van Poelje, bijzonderheden over het stelsel mede. Het is in navolging Yan de in leeszalen en bibliotheken gebrui kelijke stelsel ingericht, door het Archief in 10 rubrieken te verdoelen, genummerd van 0 tot 9 en deze telkens weder in 10 onder te ver doelen. Zoo kan men het stelsel tot in het oneindige uitbreiden en heeft steeds het betreffende dossier bij de hand. Het is niet denkbaar dat spr.'s opvolger van een dergelijk stelsel afstand zou willen doen, daar het in de praktijk in alle opzichten voldaan heeft. Een vereeniging is opgericht om het te volmaken en te verbeteren, doch dit betreft slechts details en geenszins de beginselen. De heer Boon vraagt of het huidige archief aldus wordt ingericht. De heer van Poelje zou alleen ten opzichte van enkele groote be drijven de Inrichting willen bijwerken. Niet het gansch e archief, zooals men in Zaandam deed. Het voorstel wordt aangenomen. Rekening-Courant. Voorstel tot wijziging der overeen komst betreffende opneming en storten van gelden in rekening-courant met de Gemeentelijke Credietbank. Aangenomen. Jaarwedde Secretaris Penningmeester Burgert. Armbestuur. Besluit van het Burgerlijk Arm bestuur, waarby met ingang van 1 Januari 1919 het salaris van den Secretaris Penningmeester dier instel ling is gebracht van f 1200 op f 1600. Burgemeester en "Wethouders advi- seeren aan dit besluit goedkeuring te hechten. De heer Adriaanse vraagt en verkrijgt eenige nadere inlichtingen, waarna het voorstel wordt goedge keurd. Collega van Zetters. Dubbeltal ter voorziening in de vacature van het College van Zetters van 'sRIjks Directe Belasting. Burgemeester en Wethouders advi- seeren het dubbeltal aldus samen te stellen E. J. Bok. W. Poll. Benoemd de heeren Bok (18 st.) en Poll (16 st.) BenoemingenCemmfssign. 2 leden Burgerlijk Armbestuur. 1. J. Bakker Dz. aftr. lid. 2. P. Spruit. 1. W. Poll, aftr. lid. 2. J. Abbenes. De aftredende leden worden resp. met 19 en 17 stemmen herbenoemd. Algemeen Weeshuis. Vacature Regentes 1. Mevr. de Wed. A. 5. Metfers— Nienhuis, aftr. lid. 2. A. W. Dekker-Klik. Vacature Regent. (C. J. Verheij) 1. Ds. H. Buiskool. 2. L. Boon. Vacature Regent. (P. Hoogenbosch) 1. Th. C. W. van Mierlo. 2. A. J. Leewens. Benoemd Mevr. Meijers (14 st.) de heeren Buiskool (11) en van Mierlo (13). Gem.-Reinigi n g en Plantsoenen. Aftredende leden zijn: L. Boon, W. Poll, J. v. d. Veer, J. J. Verfaille. Bij acclamatie herkozen. Pensioenfonds. Aftredende leden zijn: C. Adriaanse, W. Biersteker, P. v. Dalen, J. Spoelstra, K. de Vries. Als boven. Publieke werken. Aftredende leden zijn: E. J. Bok, W. Biersteker, S.Krynen, D. C. A. de Zwart. Als boven. Onderwijs. Aftredende leden zijn: C. Adriaanse, W. Biersteker, L. Boon, C. A. de Zwart. Als boven. Levensmiddelenbedrijf. Aftredende leden zyn: C. Adriaanse, J. J. Verfaille. Als boven. Gasfabriek en Waterleiding. Aftredende leden zijn: E. J. Bok, W. C. van Breda, S. Krijnen, A. W. Michels. Als boven. Rechtspositie Werklieden. Aftredende leden zyn: H. P. Baak, C. Adriaanse, W. Biersteker, F. van der Ploeg, D. C. A. de Zwart. Als boven. G r o n d b e d r Ij f Aftredende leden zijn C. Adriaanse, W. Biersteker, A. W. Michels, J. J. Verfaille. Als boven. Commissie Gemeente- Ziekenhuis. I. G. F. Louwerse (aftredend lid). 2. W. J. Bakker. Gekozen dr. Bakker met 10 stem men tegen 8 op dr. Louwerse. Bestuur Arbeidsbeurs. W. Houwing, voorzitter. A. Krijnen, C. Th. de Boer,-D. F. Snel, B. Zonder van, leden. C. Adriaanse, plaatsvervangend voorzitter. J. de Vries, P. Hubbeling, H. Dort- mund, P. J. Izaksson, plaatsvervan gende leden. Bij acclamatie gekozen. Benoemingen. Onderwijzeres school 1. 1. H. J. Prass te Helder, 2. C. Warner 3. P. J. Dunk Onderwijzer schoei 4. 1. J. v. Ham, Wieringerwaard. 2. S. Jaring, Helder. 8. A. Kramer, Burgerbrug (Zijpe). Onderwijzer school 7a. 1. W. M. Louwerse, HoedekenB- kerke. 2. D. Tuinstra, Oudesluis. 3. S. Jaring, Helder. Na een comité-generaal worden benoemd mej. Prass (15 st.), de heeren S. Jaring (17) en Louwerse (19 st.) Alvorens in comité te gaan, doet de V o o r z. voorlezing van een inge komen schrijven der heeren van der Veer inzake den hoogen prijs der brandstof voor Koegras. Men krijgt niet anders dan turf en blijkens advertentie in de Schager Cou rant is de prijs aldaar veel goedkooper. In het bfi het schreven overgelegd antwoord van de Brandstoffen-Com missie wordt gezegd dat in geen ge val meer dan den maximum-pr|s in rekening mag worden gebracht, en dat het te veel in rekening gebrachte zal moeten worden terugietaald. Wat de bijkomende vracht betreft, die hooger dan Yoor Behagen. De heer van der Veer begrijpt niet, dat die vrachtprijs zooveel hoo ger is. Behagen, Petten en meerdere plaatsen liggen niet eens aan een vaarwater en in den Helder is de vracht zoo hoog. Be heor de Zwart merkt op, dat de prijzen der brandstoffen steeds laag zijn voor den Helder. Be heer van der Veer had dit ook wel eens mogen releveeren. Voor lessen van turf wordt veel aan arbeidsloon be taald, dat maakt dat zij duur wordt. De heer de Geus geeft nadere inlichtingen. Uitteraard moest het antwoord wat vluchtig worden be handeld. De groote factor is het lossen der turf. En den laatsten keer waren er 18000 op een schuit te kort, zonder dat men daarop ver haal had. Het kolenbureau aan vaardde eenvoudig geen reclames en dit verlies moet toch worden gedekt. De heer Van der Veer vraagt ef- het billijk is, dat bovendien nog 30 ct. vracht moet worden betaald voor vervoer. De heer de Geus zegt, dat inder daad de prijzen inclusief vraehtzijn. Het is echter een groot verschil of men in de gemeente moet bezorgen of in Koegras. De zaak zal echter nader worden onderzocht Hiermede is de agenda afgehandeld en gaat de Raad nogmaals in comité voor behandeling van eenige reclames. Dt Rljkimiddulen. Tijdens den geheelen duur van den oorlog is er nog geen periode geweest, waarin de Rijksmiddelen zóó traag hebben gevloeid als in de thans verloopen maand. De maandstaat vertoont schier niets dan ongunstige cijfers. Het ziet er uit, alsof de Rijksmiddelen eerst thans den vollen druk van de oorlogscrisis beginnen te ondervinden. Reeds sinds eenigen tijd gaat het meer en meer den weg op, dat de gedwongen inkrimping van het gebruik zoodanige verhou dingen aanneemt, dat de schatkist den directen invloed hiervan gaat ondervinden in den vorm van lagere ontvangsten. Dit is in November in hooge mate het geval geweest. De in den maandstaat verantwoorde middelen hebben slechts f 18.48 millioen opgebracht tegen f 22.30 millioen verleden jaar, waarbij wel iswaar in aanmerking moet worden genomen, dat November 1917 record cijfers gebracht. Het zijn voornamelijk de accynzen, aan welke het slechte eindresultaat te wijten is. Uit het gedistilleerd is slechts f 1.15 millioen ontvangen, d.i. nauwelijks de helft der opbrengst in het Yorig jaar, een gevolg van het gebrek aan grondstoffen. De suikeraccijns bracht wegens de rant soeneering ruim 4 ton minder op dan in het vorig jaar. Uit het geslacht is niet meer dan f823.000 binnen ge komen, tegen f 1.68 millioen in Nov. 1917. In October was nog 16 ton ODtvangen, d.i. ongeveer het dubbele van de opbrengst in de thans ver loopen maand. Deze scherpe achter uitgang houdt natuurlijk verband met de gedeeltelijke demobilisatie, waar door zooveel minder vleeseh voor het leger is geslacht. Ook het hand over hand teenemen der clandestiene slachtingen is echter van invloed.op het eindeyfer, daar de accijns op het aldus geslachte vee aan den fiscus ontgaat. Hoogst ongunstig blijft ook de opbrengst van den bieraccijns, die met een bedrag van f 75.000 minder dan de helft heeft opgeleverd van het vorige jaar, ook al door het ont breken van benoodigde grondstoffen. De zoutaccfins ging met f29.000 achteruit; blijkbaar heeft de groote vraag voor het inzouten yan groenten thans opgehouden. Een aanzienlijke verlaging valt reorta te comstateeren b$ de zegel rechten. Terwyl verleden jaar Novem ber fl.90 millioen werd ontvangen, d.i. het hoegste bedrag, hetwelk ooit in een maand tijds binnenkwam, hebben deze rechten thans slechts f868,000 opgeleverd. Een vermindering, zij het ook slechts met f30,000, vertoonen de successie rechten. Voorts bracht de grondbe- belasting 3J ton minder in, het per soneel f75,000 minder. De vermogens belasting bleef meer dan millioen ten achteren. Bij dit laatste heeft men echter slechts te doen met een gevolg van de late aanslagregeling. Tegenoveraldeze verlagingen staan slechts twee vooruitgangen van eeni ge beteekenis, n.1. bij de registratie rechten en de inkomstenbelasting. Eerstgenoemde brachten 3 ton meer in. De inkomstenbelasting gaf in hoofdsom eveneens 8 ton meer. Van meer beteekenis is een kleine vooruitgang van resp. f95,000 en f18,000 b(j de invoerrechten en de loodsgelden, die vermoedelijk verband houdt met de, zij het vooralsnog, kloine, verlevendiging, welke na het sluiten van den wapenstilstand is ingetreden in onzen overzeeschen handel. Behalve de ca. f 19J millioen, die uit gewone middelen z(jn binnenge komen, ontving de schatkist in Nov. nog ruim f 13 millioen aan leen ings- opcentan en buitengewone heffingen, waaronder f 7.72 millioen O. W.-be- lasting. In de vorige maand kwam uit de belasting op de oorlogswinsten 18.75 millioen. De schatkist ontving nl. in de eerste 11 maanden f 227,42 millioen tegen f 212.55 millioen in 1917. Bovendien werd sinds 1 Januari uit de leeniDgs- procenten en de buitengewone heffin gen f 241 millioen ontvangen, of f 13.29 millioen meer dan in het vorig jaar. De buitengewone belastin gen brengen derhalve nog steeds meer op dan alle gewone belastingen tezamen. H.blad. Nedtrlaod ei België. In zake het Hollandsch aanbod om Belgis vee en vooral melkkoeien in ruil voor steenkolen te leveren meldt de thans bijzonder goed inge lichte „Peuple"De quaestie is inge wikkeld wegens de heerschende transporterisii en den nijpenden kolennotd in Vlaanderen. De be trokken departementen echter doen hun uiterste best een oplossing te vinden, die ook de Hollandsche be langen bevredigt. (Hbl.) De Bngelsche „Nation" schrijft in haar week-overzicht De eischen van Belgis tegenover Nederland beginnen duidelijker te worden. Het Belgische argument, uiteen gezet in een officieele mede deeling uit Brussel, is, dat Limburg en de linker Bchelde-oever in 1839 als belooning aan Nederland zijn gegeven, omdat dit de verdediging van Belgis op zich genomen had. De oorlog heeft4bewezen, dat Nederland niet in staat of niet genegen is om Belgis te beschermen. Daarom moeten Lim burg en de linker Schelde-oever aan Belgis teruggegeven worden. Onge lukkig voor de Belgische aanspraken berusten deze op een verkeerde voor stelling yan de historische feiten. Iedereen weet, dat het vodje papier van 1839 een tactaat was, waarby de groote mogendheden de onzijdig heid van Belgis garandeerden. Neder land deed dat niet en er werd op Nederland geen beroep gedaan om te beloven, dat het Belgis zou ver dedigen en de theorie, dat Nederland Limburg en den linker Schelde-oever ontving als zijn belooning gaat geen oogenblik op. De Belgische officieele mededeeling verklaart verder, dat elke weigering van de zyde van Nederland om deze provincies af te staan aan Belgis zuiver chauvinisme zou zijn. Duitsch- land had evengoed Belgis van chau vinisme kunnen beschuldigen omdat het besloot weerstand te bieden aan den doortocht van de Duitsche legers in 1914. Het is mogelijk, dat Belgis een nieuwe regeling van zyn positie wenscht in verband met de als ge volg van dén oorlog gewijzigde om standigheden. Wanneer dit het geval ie behoort het de kwestie op de vredesconferentie ter sprake te bren gen, maar de wijze, waarop het zijn aanspraken kenbaar gemaakt heeft, is niet te verdedigen. Waneer Luxemburg zyn positie wenscht op te geven voor een ver eeniging met Belgis dan kan het dit zeggen, maar de daad moet van Luxemburg uitgaan.

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 1