PRINSES MELIIIIDFF Eerst* Bied. Oudejaar. No. 6031 DINSDAG 31 DECEMDER 1018 4Do JAARGANG ieudersche courant UltgevfO. PB I Optoog 7000 ex. Atwn—niooU>»E»In de etod t 1.10, per pool I 1.3S, BoMenlond 1 8.M. Loeee ex. 3 oent per regel IS eenl. Op- aid.rf.xf na Zaa aa Maai ■a tqd na hoofwatar (T.nl), (Wintertijd.) Zondag 29 m. 4.84». 067 811 862 416 EO Maandag 80 527 181 8.U 8.61 6 20 8.0 Dlaadag 81 628 228 8.10 -5.66 6 20 860 Woenid. 1 715-, 8.21 8.13 8.62 7.16 710 Dondard. 3 7 66 127 8.11 8.61 8.0 8 30 Vrijdag 3 831 688 8.11 8.68 880 8.56 Zatardag 4 869 866 810 568 9 80 9 80 Eet bloedjaar 1918, dat in de historie der eeuwen met feller en vuriger woorden zal worden vermeld dan zijn vier voorgangers, behoort straks, over weinige uren slechts, tot de geschiedenis. Feller en grim miger was zijn verschijnen dan van zijn voorgangers; de ellende en de ontbering, de schrikbarende duurte van alles werden schier onduldbaar en met een zucht van verlichting werden de eerste vredesberiehten ontvangen. Nu zou, meende men, weldra een eind komen aan al en» lijdenbetere tijden zouden aan breken, een zonniger verschiet deed zich open. Helaas I het bleek al spoedig, dat, voor ons land althans, voorleepig de toestand, in plaats van te verbeteren, verslechterdees nuwy dit schry ven, zitten wy midden in de ellende van een nijpend gebrek aan steenkolen, waardoor het gansche maatschappe lijk leven uit zijn voegen dreigt te worden gerukt, erger dan al die oorlogsjaren geschiedde. Ed, als waren de rampen van den oorlog nog niet voldoende alleen, andere voegden zich bij deze om het jaar ldl&'tot een jaar te maken van ongekenden rampspoed. Wij denken aan de griepepidemiën, die duizenden jonge en krachtige levens weg maaiden, alleen in onze gemeente bedroeg over Nov. het aantal doodas aan die ziekte 821 Aan de toenemende criminaliteit, waardoor het noodig was ook hier eexe rereesiging „Pro Juventute" op te richten. Wij her inneren ons nog le vendig de muiterij in de Harskamp, gevolg van den, deor den langen duur der mobilisatie, steeds slechter geworden geest der troepen. Wij zien in onze verbeelding weder de ontzaglijke spoorwegramp nabij WeeBp, een ramp, ongekend van omvang in ons land. En ook de gebeurtenissen, op het oorlogsterrein, die leidden tet het einde van dezen achrikkelijken vol keren strijd, ze liggen alle nog versch in ons geheugen en het heeft geen zin ze nogmaals veor u op te voeren, Geheel de oude wereld barstte en kraakte in haar voegende maat schappij scheen tenonder te zullen gaan en nieuwe levensrichtingen rezen omhoog; Was het wonder, dat' ons land, midden tusschen de vuur spuwende bergen van den wereld- strijd gelegen, oversproeid werd met gloeiende atohj en bedekt met sintels en lava?... Eu niemand, die weet wat de toekomst brengen zal. Voorspoed? Armoede Zal het een gansch nieuwe opbouw worden ep de onde funda menten Toch zijn er enkele dingen, die wijzen in welke richting het gaan zal. Wij weten hethet is het vaandel der democratie, dat opgeheven werdt, en waar zich de maatschappij, goed- of kwaadschiks naar zal hebben te richten. Wij zagen daarvan reeds de eerste symptomen, oek in enze gemeente. In zoover is dus misschien de toekomst hoopvol, zij het niet de allernaaste, die donker is en onheil- zwanger. In later jaren, als wij de ellende van thans weer lang vergeten zijn, zullen wij ons niet kunnen herinneren, hoe wij dezen tijd zijn doorgekomen. Van dag tot dag levend/, terend op kleine voorraden eten, zonder de wetenschap, dat we ze willekeurig kunnen aanvullen, hebben wü een schier geheel.materialistisehbestaan geleid. Al onze gedachten, al ons vernuft, concentreerde zich op het vraagstuk: hoe krijg ik eten? en de FEUILLETON. hoogere dingen werden daarvoor op den achtergrond gedrongen. Pas had den we weder wat van het eene artikel, of het ontbrak ons aan een ander; nu naden wapenstilstand, dat we dalhten het ergste te hebben ;eleden, komt het vraagstuk der tplenvoorziening, voos den Helder ihlimineerend in het vraagstuk van hit gas en dwingt onze aandacht, sptst ons vernuft, scherpt onze vindingrijkheid. Hoe redden zich die gfckinnen, die geheel op gas zijn gewezen, nu dit artikel ontbreekt, eii men niet weet wanneer de gas fabriek weer voldoende levert? iJa, hoe redt men zich Zooals men zich, lier jaar lang, gered heeft, hu eëns met dit, dan weder met dat. iOndei deze omstandigheden is er van een prettig Oudejaar vieren geen sprake, en wordt de traditioneele ïieuwjaatswensch, waarin men elkan- dér heil ea zegen toeroept, een aan fluiting. Als wij, eer gewoonte getrouw, dt geschiedenis van het afgelooponjaar do revue laten passeeren, zyn daar allereerst belingryke sociale verbete ringen deor dm Raad ingevoerd. Wy dénken hierbij aan de salarisregeling ▼oor gemeenteambtenaren, waardoor eene belangrijke positieverbetering voor hen verkrejen werd, een derge lijke regeling tra opzichte van do oadorwijzerBsalariisen, de vorming van een Naamloze Vennootschap Badplaats Huisduinen" met plannen inlzake een in de cbnkere duinen te stichten badhotel, ie stichting van een noodbrikettenfabriek, terwijl van r«centen datum de plannen inzake dan t-urigen werkda?, alsmede de afechafflng van den bakkersnacht- arbeid dateeren. Verdei werd er veel en herhaaldelijk geïnterpelleerd over de gasvoorziening, die bedroevend was en bleef, trots een ïorte opflik kering ten gevolge van di invoering der rijksregeling. Ook velschillende andere distributiekwestiea werden besprokenaardappelvonrziening, melkdistributie e. d. Een speciale commissie van doktoren we:d inge steld voor de z.g. „zieken"-öelk en „zieken"-rantsoenen. Dit was aoodig, daar er grovelijk misbruik vai werd gemaakt. Wat er in de toekomst vat de plannen tot omhoogbrengen van enze gemeente zal worden, valt nog riet te gissen. Nu de tram is verdwenen, is de verbinding met onze badplaats opgeheven en heeft men op middelen gepeinsd om Huisduinen niettenm tet meerder bloei te brengen door dt stichting van een badhotel. Plannen hleromtileutzijn ontworpen, doch hier is veel geld, te veel, vreezen wij, mee gemoeid, en het zal in ieder geval neg wel ettelijke jaren duren vóór er een begin van verwezenlijking komt. Inmiddels verluiden andere, pessimistische geruchten, inzake onz<? marine, waarmede, zooals men weet, het wel en wee onzer gemeente nauw samenhangt. Sopen wy, dat in de komende jaren, waarin aan alle kanten meerder energie, meerender- nemingsgeeet tot ontwikkeling zal moeten komen, willen wij den strijd met andere landen, andere steden volhouden, zich de geest van het initiatief ook hier zal ontplooien! Mogelijk brengen de plannen van minister de Vries inzake den flnan- cieelen nood der gemeenten, ontlas ting voor den druk, waaronder wij leven. De droogmaking der Zuiderzee khn ▼oor ons oen bron van welvaart worden, indien den Helder de hoofd- Cts wordt van een rijk en vrucht- aehterland; Ook hieromtrent kunnen wij slechts hopen. Wat te denken van de afscheidings- planuen, die Koegras koestert? In het algemeen is het niet wenscheljjk, dat een kleiner deel eener gemeente ziek.afscheidt van het hoofddeel, en w| aien overal elders het tegendeel gebeuren. Maar waar ie het, dat de afstand ten opziehto van de kom voor Koegras en Jtlianadorp een bezwaar is. Misschien, als de plannen van Huisduinen badplaats verwezenlijkt worden, dat ons „plattelandsdistrict" wat verlost wordt uitzijn isolement? Van het eigenlijke oorlogsgebeuren hebben wjj hier slechts weinig DOOB LOUIS TRACY. 23). Maar dat „misschien" van den Prins was te onzeker om Ennyntrude gerust te stellen. De overrompeling bad haar te veek verschrikt, daardat ze de bange vrees voor het ergste zou kunnen overwinnen. Haar vader en haar broer moester1 minstens doodelijk gewond zijn In dat immers haar schuld! „Oh, red ze, red ae I" jammerde zij. „Zy hebbflh toch niemand kwaad gedaan. Waarom moeten zy vallen als slachtoffers van wraak zucht 1 Het ia alles mijn schuld! Alleen voor mij zijn ze meegegaan!" De Prins achtte het beter niets in te brengen tegen dien stroom van klachten, maar boog zich over haar heen en dekte haar met het-bont, opdat slj niet het slachtoffer zou worden van de bevriezende koude. Daarmee gereed zijnde, zag hij wat haar kon troosten en zeide op blijden toon: -Daar komen mijn Kojakkerri Nn zult ge zien dat ge u verder niet ongerust behoeft Maar wat het was niet verwarring van de overrompeling gezien, gelukkig. lenige Zeppelins, wier vage silhouetten wij boven Texel of boven de Noordzee zagen, een aantal mijnen, en helaasde onvermijdelijke slachtoffers. Ook wij denken aan de begrafenis, op 7 Mei, van de opvarenden der „Frans Naerebout", aan het vertrek van het zoereel besproken convooi, aan de afreis van de Belgische geïnterneerden uit den omtrek, nog slechts weinige dagen geleden. Gelukkig z(jn er eenige opgewekter tonen, die wij kunnen doen hoeren, temidden van al dat treurige. Want de 8-daagsche feesten van „Helder's .Belang", al vielen ze dan niet in Ieders smaak, ademen een anderen geest, en ook het 16 jarig feest der Zeevaartschool, in meer intiemen kring, stond met den oorlog in geen verband. De plannen omtrent een handelsdagschool, stichting van, de Winkeliera-vereeniging zijn in wor ding terwjjl de Ambachtsschool te «eniger tijd wel door de gemeente zal worden overgenomen en uitge breid. Een aantal bekende stadgenooten zijn in den loop van het jaar deor don dood of door vertrek aan de gemeente ontvallen. 20 Juli overleed de heer H. M. Beeckman, notaris alhier, en zijn collega, de heer C. Stammes, verliet niet lang daarna de gemeente. Beide notariaten waren alzoo vacantwat dat van den heer Stammes betreft, de hoer C. J. Baas volgde hem 28 Sept. op, in de tweede functie is nog steeds niet voorzien. Onze stationschef, de heer Hackenits, verliet 28 Oct. den dienst der H. S. M. met pensioen. De heer W. J. van Neck, oud-wet houder en raadslid, overleed 14 Nov., weldra (5 Dec.) gevolgd door zijn zwager, den heer H. Uurbanns, oud gemeentesecretaris. Diens opvolger, de heer mr. G. A. van Poelje, gaat ons in het begin van het nieuwe jaar na een 2-jarige functie, weder verlaten voor de hofstad, waar hü als referendaris aan de secretarie eene betreking zal vervullen. In de samenstelling van den ge meenteraad kwamen niet veel ver anderingen. Slechts werd, tengevolge van het periodiek aftreden van den heer Van Neck en diens zich niet herkiesbaar stellen, de heer B. Zon dervan in zijn plaats benoemd. B^j de verkiezingen, die dit jaar plaats hadden onder het nieuwe stel sel der evenredige vertegenwoordi ging en het algemeen kiesrecht, werd onze stadgenoot, de heer Ch. van de Bilt, tot lid der Tweede Kamer ge kozen. Ook de eandidaat van het oude kiesdistrict Helder, mr. P. J. Oud, werd herkozen, insgelijks het oud-lid A. P. Staalman. De Helder- ïche belangen zyn in al die handen, laar wij hepen, veilig. Gelukkig, wat 1918 ons ook bncht, en hoe zeer wij de ellenden vat den oorlog van nabij hebben aanschouwd. het is tevens bet vredesjaar geworden. De crisis moge zich voor wat ons land betreft, ver- scheipt hebben voor eene wijlen, on- tegenieggeiyk is de nachtmerrie, van dieu vreeselyken oorlog, die steeds op om denken en handelen rustte, weggeiomen, voor goed! Per aspera ad astrat en de nieuwjaars- klokken, die morgenochtend den dag verkondgen, luiden tevens het vredes jaar in: 1919, het jaar des heils! Daarom lectori salutem 1 den lezer heil 1 Helder, 31 Dec. 1118. i de tweede slee uit den weg gedrongen en overvallen. Toen de oproerlingen op de vlucht sloegen, hadden zij Lord Valletert en zijn zoon meegenomen. Hoogstwaarschijn lijk als gijzelaars. Gevaar voor hun leven of mishandeling bestond er dus niet. De vluchtenden achterna te gaan, zooals ze in de bosschen waren verdwenen, was onmogelijk geweest Wanhopend en schreiend werd het meisje naar het kasteel teruggebracht, allerminst beseffende dat haar toe stand erger was dan die van haar vader of broer. Deze mochten de ge vangenen zijn van oproerlingen, z|j was de gevangene van een Russischen potentaat, die gezworen had, haar goedschiks of kwaadschiks tot z(jn vrouw te zullen maken. HOOFDSTUK XI. Het onverwachte telegram. De grens-commissies waren vrij spoedig gereed met haar werk. Niet een der leden wenschte langer dan noodig was te vertoeven in de woes- ternij tusschen Perziö en Rusland, nabij de Perzische golf. Toen de Moscoviten, dank zij de onverzette lijkheid der twee Engelsche gedepu teerden, niet" konden slagen in hun voornemen om een grenslijn te trek ken waardoor Rusland eenige wersten maar zou krijgen dan billijk was, werden hier en daar enkele grens palen geplaatst, eenige denkbeeldige Nederland sn Bilgii. Kolonel Eeppington bepleiLin een artikel in de Korning Post een nauwere militaire aaneensluiting tusschen Nederland en België. Hg zet uiteen, dat alle beweringen over onvriendelijke bedoelingen van de geallieerde* ten aanzien van Nederland Duiache sprookjes zijn geweest en dat het hun wensch is de ongereptheid ra onafhankelijkheid van Nederland te handhaven. Zij er kennen de moeiljke positie, waarin Heiland verkeerd heeft, en geven toe. dat sommige vai zijn handelingen onder harde noodziak zijn geschied. Het is onze politiek, gaat Reping- ton voort, om met allo middelen, waarover wy beschkken, de nauwe en hartelijke betrekkingen tusschei België en Holland te herstellen, welke betrekkingen voor de Entente van onschatbaarder waarde zijn dan alle tractaatsverplichtingen. Repington zegt, dat de drie vraag stukken van de Schelde, Limburg en Luxemburg op vriendschappelijke wijze behandeld moeten worden. Hij wil vrijheid van de Schelde, maar is niet duidelijk over de vraag, of Zeeuwsch Vlaanderen van bezitter moet verwisselen. Aangaande Limburg zegt hjj"Wij kunnen niet toelaten, dat Limburg een corridor blijft, die voor ens ga- sloten en voor do Duitschers open is, want als deze laatsten hem aen eenen keer voor een vlucht kunnen gebruiken, kunn'u zij er zich een ander maal voor den aanval van be- dientn. Deze kwestie most ovenals andere geregeld worden in overeen stemming met den nieuwen toestand, die sedert de nederlaag van Duitsch- land ontstaan is. De Hollanders moe ten begrijpen, dat de tegenwoordige toestand niet houdbaar is. De Entente verwacht, dat Holland, nu het weer vrij kan ademhalen, zijn houding zal veranderen en dat het •en actieve-politiek zal voeren voor de zaak van de geallieerden. Belgiö is su van plan toebereidselen te treffen voor een leger van 350.000 man in oorlogstijd. Dit kan het ge makkelijk doen en Nederland kan hetzelfde doen. Nu Belgis niet langer onzijdig is, kan er tusschen de twee staven met goeden wil gemakkelijk een overeenkomst getroffen worden en de linker flank van de linie van de Alpen tot den Ryn zal dan weinig verlokkelijks hebben voor een aan valler.Niets verhindert den Belgischen staf nu en den Nederlandschen later om overleg te houden met Foch en er zich op voor te bereiden deel te nemen aan de bestrijding yan eiken nieuwen vredesverstoorder. Neder land moet inzien dat de zaak der geallieerden de zijne is en dat de Utrechtache waterlinie en hare voor uitgeschoven stellingen onmisbare elementen zijn yoor de veiligheid der geallieerden. Ik ben, vervolgt Repington er nooit voor geweest, om Holland te vragen zich in den oorlog bij ons aan te sluiten, maar ik heb altijd tegen eiken Hollander die luisteren wilde, gezegd, dat, als. onze linker vleugel te Aken stond, wij verplicht zouden kunnen zijn tet Holland te zeggen, dat degeen die niet met ons was, tegen' ons was. Ook aan de kust zou het gebruis: van de Hol- landsche havens in den oorlog van groot nut veer ons geweest zijn en hot zal van neg meer nut voor ons zyn, als de oorlog 'hernieuwd werd. Da overgave van de Duitsche vloot ontneemt voor het oogenblik aan deze kwestie haar belang, maar men dient na te denken over de wijzi gingen die de veranderde omstan digheden teweeg brengen. Belgiö en de geallieerden zijn nu doer onver gankelijke banden met elkaar ver bonden. Repington eindigt met er nadruk op te leggen, dat de Entento met de grootste voldoening een nauwe sa menwerking tusschdn de Belgen en Hollanders zal zien, die een, en niet een van de minste waarborgen Yan een duurzame vrede zal zijn. Uit Brussel wordt aan de „N. Rott Crt." gemeld: Wij hebben een onderhoud gehad met een vooraanstaande persoonlijk heid, die op de hoogte der Neder- landsch-Belgisehe vraagstukken is, en hebben hem naar zijn oordeel over den toestand gevraagd. Hy antwoordde: in de houding der Belgische regeering rechtvaardigt niets de in Nederland kunstmatig op touw gezette beroering ten aan zien van het z.g. Belgische annexio- nisme. De kwestie is op het volgende terug te brengen. De gebeurtenissen stellen opnieuw alle problemen ep den voorgrond, welke met de ver dragen van 1839 verbonden zijn. Er zijn dus tusschen Nederland en België vraagstukken te bespreken, doch dit meet sp vriendschappelijke wijze geschieden en met den wil om, hetgeen zeer goed mogelijk is, tot bevredigende oplossingen voor de beide landen tegeraken. Dit ligt stellig in het voornemen der Belgi sche regeering. lijnen getrokken, en daarmee was het werk gedaan. Tot vóór het optrecfen van Japan, zag iedere Rus in een Engelschman een gezworen vijand. Toch was kolonel Derjawin, de Chef der Rus sische Commissie, een goedaardig en welwillend man, die geenrassen-haat koesterde. Yandaar dat hy,des avonds voor de scheiding, tegen .Armstrong zeide: „Ik hoor dat gij naar Loaden gaat, om den uitslag van ons werk te rap porteeren bij uwe Regeering. Is dat zoo?" „Jal Ik was op weg nau Indie toen ik onverwachts hierheen ge commandeerd werd, en nu heb ik een buitenkansje. Ik zal mijn vader land nog weer terugzien alvorens voor goed by mijn regiment te konen." „Hoe neemt ge uw rei»?" „Door de Perzische Golf, naar Aden." „Gij kent dus den weg over de Caspische Zee niet?" jNeen." „Waarom zoudt ge dan niet met ons meegaan? Daar ligt een stoom boot, die ons naar Buda moet brengen. Wjj gaan allen naar Moscou, en dat is ook voor u de kortste weg. Ge zult dan in Londen zyn, nog voor ge, zuidwaarts reizende, te Aden zoudt wezen." „Op dat idee ben ik nog nooit gekomen," - bekende Frank. - „Niets'liever dan dat!" Zyn Chef, Mr. Brgerton, had er niets op tegen. Zelf] had hij liever Ingezonden mededeellnfl. Herman Nypele, Talef. InUro. 140, Spoorstraat 41. HserBO Ondergoederen, half- en heel wol. Omheinden. - Handschoenen, Billijks prijzen. De Belgisch* pert. De Indépendance Beige heeft een bij zon deren berichtgever naar Neder land gezonden om er een onderzoek in te stellen naar de openbare mee ning ten opzichte van de vraagpun ten, die er op het oogenblik tusschen de twee landen hangende zyn. Wat het resultaat van dit onderzoek wor den moet blijkt reeds ten volle uit het heden verschonen eerste artikel van den correspondent der Indépen dance. De Nederlandsche soldaten in hun grijze uniformen lijken te veel op de Duitschers 1 De Nederlandsche offi cieren, styf in hun tuniek, zyn te veel geiyk aan de Duitsche officieren, wier onbeschoftheid de Belgen zoo lang heeft verontwaardigd. Het ge- heele land, vooral Den Haag, maakt een kouden en vy&ndigen indruk, enz. 6# Sshëlde-kwasti» geregeld. Parijs, 28 Dec. In de Fransche Kamer zei Pichon in antwoord op een vraag, dat de generale staf de vraag over weegt, hoe de Rijnhavens kunnen worden gebruikt voor de lerens- middelenvoorziening van de bevrijde gebieden en de legers. Een commissie is voorts benoemd ter -behandeling der Schelde-kwestie, die thans geregeld is; de Schelde- mond en de haven van Antwerpen zullen gebruikt worden voorderepa- trieering der krijgsgevangen. BINNENLAND. Da Nadirlamische gezant te Peking. Naar de „Tel." uit goeden bron verneemt, zal de heer W. J. Oudendyk tot gezant te Peking worden benoemd. Het blad teekent hierby aan, dat velen met groote instemming van dit bericht kennis zullen nemen. Zoeals men weet, is de heer Oudendijk kortelings van zijn gezant- schapspost te Petrograd teruggekeerd, en vertoeft thans te Londen. Als vertegenwoordiger van Nederland in het Bolsjewikisch Rusland, heeft hij wegens zyn moedig eptreden ten behoeve van de geallieerde onder danen in moeilijke dagen zich het vertrouwen verworven van de Entente-mogendheden. Hy is daarom ongetwijfeld een der weinigen, die thans geschikt zy'n ons land in den vreemde te vertegenwoordigon en de zwarte vlekken weg te wisschen, die door de onneutrale handelingen van meerderen onzer gezanten op onze reputatie gevallen zijn. De Tel. neemt tegelykertyd de gelegenheid te baat, om aan te dringen op de benoeming van den heer van Vollenhoven, die in Belgie algemeen geacht en gezien is, tet Nederlandsch gezant te Brussel. De rantsoenen. De Min. van Landb. heeft bepaald, dat -van 81 Dec. 1918 tot en met 28 Jan. 1919 van de hieronder vermelde Regeeringsgoedoren de daarneven aangegeven rantsoenen zullen worden verstrektRyst 0.5 Kg., Gort 0.2 Kg., Peulvruchten(bruine boonen of erwten ter beoordeeling van R.D.K.zooveel mogelijk zal echter met de aanvragen rekening worden gehouden) 1 Kg., Aardappelen 18 Kg., Yleesch (goed koop schapen- en paarden-) (voor spe ciaal aangewezen gemeenten) 0.8 Kg., Jam 0.4 Kg., Kaas (allo soorten te zamen) 0.5 Kg., Suiker 1 Kg., Harde kalizeep O.f Kg., (alles per hoofd) Melk (volle) 0.1 liter, Melk (volle) (met inbegrip van zieken en kinderen) 0.2 liter (per hoofd sn per dag)Volle melkpoeder, alleen voor zieken; Tapte- "bf karnemelk 0.2 liter per hoofd per dag; Gecondenseerde taptemelk 0.2 Kg. por hoofd; Geconserveerde eieren, alleen voor zieken en ziekeninrich- tingenSago en pakmeel 40 Kg. per 1000 inwonersKindermeel, kinderen tot J jaar 0.8 Kg., van J-l Jaar 1 Kg.Vermicelli en macaroni 50 Kg. per 1000 inwoners per 8 weken. In een circulaire aan de gemeente dien korteren weg willen gaan dan terug te moeten keeren naar het stinkende Teheran. Vyf dagen later hadden Armstrong en zijn Russische vrienden den be kenden bergpas achter zich, die ge durende duizende jaren,de eenige doorgang van uit Azië naar ïnropa was geweest. "Wel had hy zich te dekken tegen een scherpe koude, maar zyn ervaren reiBgenooten wisten ook daarin te voorzien. In alle ge valle had hy niet to lijden van de verschrikkelijke hitte die de zomer- reizigera deed zwoegen. Bovendien hadden zijn vrienden dusdanige maat regelen genomen dat zij binnen tien uren een weg van een etmaal af legden. Van Wladikawkas naar Meskou genoten zij van al den comfort in •en Russischen sneltrein, en Arm strong stapte uit; aan het Razian Station by het Kremlin, juist één dag sa de ontvoering van Lord Valletort en diens zoon door de rebellen van Bannofka. Van dien opstand stond in geen enkele courant «enig bericht. Op de kaart gezien ligt Saratoff zeer nabij Moskou, maar de Russische afstanden zy'n ont zettend groot, en ofschoon er zelfs geen station is tusschen de beide plaatsen, liggen ze inderdaad vijf honderd mijlen van elkaar af. Het was meer geluk dan wijsheid, dat ArmBtrong dertig dagen inge wonnen had op den tijd, hem door do Regeering voor zyn thuis-reis gesteld, wat hem aan Lord Car- lingham deed telegrafeeren „Terug naar Londen uit Perziö. Sein of gy my hier opzoekt of te Saratoff. Moskou, Bazar Hótel." Zijn telegram had hy in het Rus sisch geschreven, vermoedende dat de Russische telegrafist de woorden zou verminken of wel als verdacht zou ter zyde leggen. Carlingham zou zich wel de moeite moeten ge troosten om het telegram te laten vertalen, maar dat was minder I Dit verrassende telegram verzendende, dacht hg allerminst aan Ermytrude, tenzij als een aardig lief meisje, maar des te meer aan Jimmie, zyn vriend. Echt in zy'n schik, ging hij naar den Schouwburg waar iara Bernbardt zou optreden in „Fedora". Het telegram kwam te Saratoff omstreeks zeven uur dea avonds. Het werd van daar doorgezonden naar Bannofka's Paleis. De dienstdoende maakte er twee copiön van. Een etak hy in den zak, het tweede zond h( naar Prins Melnikoff. Zyne Hooghei* was naar Ermyntrude gegaan, haar willende opvroolijken met de be wering, dat haar vader en haar broer .nu spoedig vrij gelaten zouden worden. „ïüjne manschappen zyn er in geslaagd," - zeide hy - „enkele rebellen gevangen te nemen, en deze beweerden dat de twee Engelschen niet alleen leefden maar ook on ge wond waren." „Maar wat bedoelen zy met deze krankzinnige beleediging Hoe kun- besturen zegt de minister, dat in verband met de vertraging, welke in de aflevering van hmfc kalizeep is ontstaan, bepaald is, dat het rant soen, vastgesteld van 3 tot en met 30 Dec., nog tot en met 27 Jan. kan afgeleverd worden. Da breodkaert. De broodkaart van het 81ste tyd- vak loopt van 1 tot en met 9 Jan. De bons deser kaart zullen echter reeds op 31 Dec. geldig zyn. De leleverleg vee graan. De aanschrijvingen, door den re- geeringscommissaris gericht tot de landbouwers van Twente om spoedig hun rogge in te leveren en misschien ook de huiszoekingen in het begin van December, hebben tot onverwach te resultaten geleid. Binnen één week is alleen reeds door de landbouwers te Stad- en Ambt Dellen meer dan 70.000 kilo rogge afgeleverd. De vetvoonlsnleg. Per 8.s. „Hollandia", „Almelo" en „Pendrecht" zullen uit Amerika wor den aangevoerd 6600 ton geraffineerd# katoenpittenelio. Tenzij zich eventueel moeilijkheden voerdoeu kan deze hoeveelheid medio Januari hier te lande worden ver wacht. De olie zal direct door de margarinefabrieken verwerkt kunnen worden. (Tel.) Thee. Reuter seint uit Londen: De directeur van het „War trade departement" bericht, dat hy thans bereid is em aanvragen voor uitvoer van thee in overweging te nemen, doch hij acht het noodzakeiyk, on den export van de totale hoeveelheid thee naar Noorwegen, Zweden, Dene marken, Holland en Zwitserland tot het uiterste te beperken. Aanvragen voor genoemde landen moeten ver gezeld zyn van geautoriseerde certi ficaten. Been uivaar van thee met de „Tebanan". De berichten omtrent de theedis tributie zyn, naar men uit theekringen mededeelt, niet geheel juistwel zal de uit Engeland aangebrachte z.g. „Lombok"-th«e, met de nog aan wezige restanten de distributie van 1 ons mogelijk maken, doch wat de toekomst verder zal brengen, is nog onbekend. De „Tabanan" brengt n.1. geen thee mee, de oorspronkelijk veor thee beschikbaar gestelde ruimte, is ten slotte door andere goederen, op last der regeering, ingenomen. Volgens mededeeling van de Rotter- damsche Lloyd is het s.s. „Tabanan" 19 dezer van Batavia naar Rotten)am vertrokken. Meer hulshoudjam beschikbaar. De minister van Landbouw, deelt in eene circulaire aan de gemeente besturen mede, dat de beschikbare voorraad huishoudjam het mogelijk J maakt het biervoor vastgestelde rant soen te verhoogen. In verband daarmede Is doorhem van heden af het rantBoen voor huis houdjam vastgesteld op l'/8 ona per hoofd en per week. De slachtoffers der 8paineehs griep. De „Staatscourant" van Vrydag- avond bevat als bylage de statistiek der geboorte en sterfte inNederiand over October 1918. Uit deze statistiek bUjkt, dat in October 1918 in Nederland overleden zijn 12.306 personen tegen slechts 6229 in October 1917. Dit abnormaal hooge cyfer wordt in hoofdzaak veroorzaakt door de hooge st«rftecyfer8 door influenza, pneumo- nia (longontsteking) en andere ziekten der ademhalingsorganen, tot welke rubrieken de slachtoffers der Spaan- sche griep behooren. Aan deze drie ziekte-groepen overleden in October 1918 resp. 3208, 1307 en 1002 per sonen, tegen resp. 3,210 en 272 in do overeenkomstige maand van het vorige jaar. Steuaregellng Dedemobllltaerdee. (Officieel.) De dezer dagen in do dagbladen verschenen nadere steun regeling voor de gedomobilieeerden der landmacht zal binnenkert by openbare kennisgeving ter algemeene kennis worden gebracht. Daarby zal ook worden meegedeeld hoe belang hebbenden hebben te handelen om de in die steunregeling genoemde tegemoetkomingen te verkrijgen. Dringend wordt aangeraden de aanplakking van die openbare kennis geving af to wachten en -zich tot dien fctfd te onthouden van het vragen van inlichtingen of van onderstand by den burgemeester, by het plaatse lijk steuncomité of andere dergeUjke instelLiDgen. BEMENBD NIEUWS. nen zy zich verbeelden dat twee absoluut vreemde personen gijzelaars voor hen zouden kunnen z^n?" Irmyntrude behoorde niet tot het soort menschen dat aan overgevoe ligheid van zenuwen ïydt. Na den eersten schok, herwon zij hare zelf- beheerscbing en was koel en koud als een marmeren beeld. „Misschien denken de rebellen dat hun rang en de natie*" waartoe zy behooren hen èn meer voorspraak èn een hoogeren losprys waarborgt," „Maar ik kan het niet begrypen, hoe men op zulk een fljn-overdachte overrompeling heeft kunnen komen," zeide zy, hem scherp aanziende, terwjjl hy ala verlegen voer zieh keek. Na een poos gezwegen te hebben, om hem des te beter te flxeeren, hernam zy: „Wfi hadden een sterk escorte van Kozakken en de rebellen deel den heD in twee zwakkere afdee- lingen, alsof het afgesproken (was. Voorts namen zy de inzittenden van eene slee gevangen, zonder dat er een oogenblik werd gevochten, voor zoovar ik heb kunnen te weten komen." „Wie heeft je dien klinkklaren onzin* verteld - viel Prins Boris uit, onderwyi alle vriendelijkheid op zyn gelaat in kwaadaardigheid ver anderde. „Wel, van morgen nadenkende over alles wat er gebeurd is, vond ik het heel. vreemd.«lat aooveel ge schiet en handgemeen afliep] zonder dat een uwer mannen gewond werd. Da varaigalckte trawlar „Pax". Met vrywel zekerheid kan men thans aannemen, dat de stoomtrawler DM. 416 „Pax", waarvan de scheeps- boot en andere goederen naby ïgmond- aan-Zee aangespoeld zyD, met man en muis op de Noordzee gebleven is. De bemanning op dit vaartuig telde 11 koppen, onder bevel van schipper E. Visser Gzn. uit Egmond-aan-Zee. Van de overige leden dezer equipage behoorden er 6 (stuurman, kok en vier matrozen) te Egmond aan-Zee de machinist te JJnsuidentwee sto kers, resp. te Schoten en Haanlem en de trommer te Haarlemmerüede thuis. Sploaaaga. De politie te Utrecht wist sedert geruimen tyd, dat kopyen van tele grammen, die gewisseld werden tusschen.de gezantschappen in Den Haag en Intente-mogendheden, ver duisterd werden. Dit gebeurde reeds sinds September, met een kleine stagnatie, nml. toen hier te lande het revolutie-gevaar dreigde. De centrale recherche te Utrecht ontdekte voorts, dat belangrijke ge deelten uit de strooken geknipt wer den, die het Hughes-toestel verlieten. Dit kon to Amsterdam gebeuren, daar alle telegrammen ter contróle naar het telegraafkantoor in de hoofdstad geseisd worden. Dit zyn dus kepijen, terwyi de origineele telegrammen natuurlijk reeds door waren geseind. Het bleek, dat de gestolen strooken per koerier werden overgebracht naar Den Haag, waar ze Yia een tusschen- peraeon de Duitsche ambassade be reikten. Op dezen koerier loerde de Utreeht- sche recherche en inspecteur Brand kreeg hem in de residentie te pak ken, juist toen hy de telegrammen naar den tusschenperaoon overbracht. Een aantal kopyen werden in beslag genomen. Het resultaat van een streng ver hoor was, dat de koerier, E. gehee- ten, op het hoofdbureau te Amster dam alle mogeiyke inlichtingen ver strekte. Op grond van zyn mededeelingen werden op 't telegraafkantoor te Amsterdam Vrijdagnacht door de recherche gearresteerd de telegra fisten '2e klasse v. R. en O., terwijl in den vroegen morgen tot de aan houding werd overgegaan van num mer 8, zekere V., die thuis in han den der politie viel. Alle drie ver dachten zyn even boven de twintig jaren. Het bleek, dat zy reeds maanden lang kopyen der telegrammen per koerier naar Den Haag hadden ge zonden. De bedragen, die ze ter be looning ontvingen, beleopen duizen den guldens. Het drietal is in verzekerde be waring gesteld. Psging taf maard. Vrijdag heeft in de Kruislaan te Watergraafsmeer een laffe poging tot moord plaats gehad. Daar Repen een zekere D., wonende te Amsterdam, die de gelukkige bezitter van een klein kapitaaltje was. iy had ih een der dagbladen een advertentie geplaatst ten einde een casnpagnon te vinden, die handel met' *hess wilds dryven. Hierdoor kwam hy in aanraking met iemand, die terstond D. een „tip" gaf voor een goed zaakje. My wist nameiyk •en boer in Watergraafsmeer, die ia het bezit was van vyf-honderd gouden tientje». Deze boer wilde de tientjes zonder winst verkoopen en hij, de onbekende, wiatdan wel een koopman, die er dertien gulden voor wilde geven. Deze zuivere winst van vy ftien- honderd gulden lokte het kapitalistje aan en ze kwamen avereen samen naar dien boer te gaan. Het tweetal ontmoette elkaar by hei waehthuisje der Gooische Stoom tram, stapten op lyn 19 en begaf zich van het Oosterpark af naar de Kruislaan te Watergraafsmeer. In de Kruislaan begon D. zich ongerust te gevoelen, omdat de onbe kende zoo'n verdachte houding aan nam. Hy vroeg 0.3. een paar maal •f de „kapitalist" het geld by zich had en stelde voor beneden aan den dyk te gaan loopen. De andere weigerde dit en vroeg waarom. Omdat we straks een sloot over moeten. D. die naar benedon geloopen was, Ik heb nfljn kamenier uitgezonden om te informeeren, hoe het met do gewonden was." ,Gy vergeet dat het gevecht plaats vond op tien myien van hier. Het dichtat by zijnde en beste hospitaal waa in«iet militaire kamp, over de rivier. Er zjjn boden heengezonden om dokter» en ambulancen te halen. Bovendien werden troepen gelast, om den volgenden dag de opstande lingen te achtervolgen." „Oh, daardoor waren er geen ge wonden in het boepitaal hier! (Ir waren dus geen gewonden?" „Vyf mijner Kozakken sneuvelden e» zestien gewond. De vyand had ongeveer dertig dooden." 9Verschrikkelijk 1 Wat reden had den de oproerlingen? Zulke domme boeren als ik hier zag, maken geen ottoer om zulke kinderachtige reden ala waarvan Generaal Schenck ver- „Dring my niet om u alles te i vertellen 1" (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 1