m- J nfvtiit vinden de B. en W-het nUMjg druk g6bruik welgestelaen, Q1®<lkerij niet minstens van de keuken r te jaten betalen, dien kostpfnden sommige leden Daarnaasftéi- porties Yoor de lagere den pr}'s nog te hoog. Tot het doen inbVoorstellen moesten de leden, Xt aan het woord, zich onthouden aoor bet ontbreken van alle gegevens omtrent de exploitatie. Uit het antwoord van B. en W. Een volledige opgave de kosten van van bouw en inrichting der keuken tot 1 Januari 1919 zal den Raad spoedig worden overgelegd. Daarbij zal ook een berekening van den tegenwoordigon kostprijs per portie bij verschillende samenstelling van het menu worden gevoegd. Burge-, meester en Wethouders zijn van meening, dat behoud van den een heidsprijs per portie zeker gewenscht isbij het gering gebruik, dat tegen woordig van de keuken wordt ge maakt zou een andere prijsregeling trouwens slechts weinig effect hebben. Ernstige bezwaren rezen er bij vele leden, om opnieuw f5000.— voor de Geneeskundige Commissie uit te geven. De wijze waarop de leden dezer Commissie tegen het publiek optreden, de manier waarop dit publiek, dikwijls zieken en zwak ken, moet wachten is eenvoudig schandelijk. De burgerij wil op deze wijze geen geld geven, óm daarmede op een dergelijke manier behandeld te wórden. Het advies der behande lende geneesheeren, die toch zeker nu wel zeer sober zulle* zijn in het voorsehryven van zieke»kost, wordt negen van de tien keer genegeerd. Bezoeken van de zieken werdt bijna nooit gedaandegene die meg kan loopen, al is xijn toestand zóó, dat hij eigenlijk thuis zou moeten blijven, moot naar het wachtlokaal komen. Men vroeg i>f opheMng dier Com missie of vervanging der leden doer liefst burgerdokteren, die niet by voorbaat, in eiken zieke die zich meldt, een simulant zien. Enkele andere leden, die andere ervaringen hadden epgedaan, dan waarvan hierboven sprake was, vroegen toch of niet beter volstaan kon worden, met het aanstellen van een gemeentearts. Burgemeester en Wethouders mer ken op, dat hun geen enkele offlcieele klacht over den arbeid der Genees kundige Commissie bereikte en dat nog niemand van hare heslissing in hooger bereep ging. Zeolang dat niet het geval is, moeten zij er ernstig tegen in verzet komen, dat ep der gelijke wijze over die Commissie wordt gesproken. In verband met de maat regelen der Regeering i.z. verstrek king van voedsel voor zwakke* en zieken achten zij afschaffing der Commissie niet mogelijk. Over verschillende andere onder werpen werden nog opmerkingen eventueel vragen gesteld. Voor zoover noodig, komen wy daar bij het verslag der behandeling op terug. plaathuik mmnm. Bij Kon. besluit van 81 Dec. 1918, No. 104 is benoemd, met ingang van 1 Jan. 1919, tot plaatsvervanger van den Districts-Veearta, wien Alkmaar als standplaats is aange wezen D. Haan, veearts, directeur van den Keuringsdienst te Helder. 25-Jarlg battaaa R -K. Volksheid. Drommen kinderen e* velwassenen hadden zich Zondagmiddag tegen half drie rond het gebeuw van den R.-K. Volksbond geschaard, in af wachting vai het heerlijke, dat, trots den somberen, regemachtigen Zondag stond te gebeuren. Dat heerlijke... luister, hoe het feestprogramma van de af deeling het soberlljk vermeldt: „Van af het gebouw van den R.-K. Volksbond, optocht door de gemeente van alle onder-afdeelingen en hunne leden, met ontplooide vaandels, veor- afgegaan door .Winnubat", het eigen fanfarecorps." Niet waar? zooiets brengt u het water in den mond van louter ge- neuchten aan de pret, die u wacht bij het meeloopen met dezen steet. En prompt half vier stonden de onder-afdeelingen en haar aaihang gereed. Voorop de geuniformden van het eigen muziekcorps, die straks lustige marschen zouden blazen. Een kleurigen indruk maakte de „vaandel- wacht"jongelui in de schilderachtige uniformen der pauselijke zouaven, rondom het bondsvaandel marchee- rend. Ziehier de samenstelling van den langen stoet, die marcheerde langs Molengracht, Loodsgracht, Koningstraat, Spoorstraat, Keizer straat, Weststraat en terug langs Molengracht naar het Bondsgebeuw, begeleid door een groote menigte van supporters en belangstellende meeloopers. 1. Dagelijksch Bestuur van het Feestcomité2. a. Vaandel van „Winnubst", b. MuziekcorpsWin- nubst8. a. Vaandel van den Yolks- bone, b. Eere-escorte van zouaven, c. Afdelingsbestuur4. Afdeeling: Volkszang; 5. a. Vaandel van de R.-K. Militaire vereeniging, b. Depu tatie uit de Militaire vereeniginfc 6. a. Vaandel der afdeeling: Bouw vakken, b. Bestuursleden der afdee- lingen, c. Alle lames en Hoeren Bondsleden7. a. Vaandel van de R.-K. Marine-vereeniging, b. Depu tatie van de R.-K. Marine-vereeniging; 8. a. Pauslijk vaandel, b. Afdeeling Gezellenvereeniging, c. Afdeeling Patronaat. Dit alles echter was nog maar de Inleiding, de ouverture van het eigen lijke blyspel, dat in de komende weken wordt opgevoerd. Want om half zes des namiddags liad de plechtige opening van de tentoonstellingen plaats in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten door (namens) den burgemeester van Helder, den heer W. Houwing. Op dat uur waren vele genoodigden in het Bondagebouw tezamen gekomen en werden ze in een klein zaaltje samengeperst, alwaar reeds het Bageiyksch Bestuur der gemeente, t. w. de heeren De Ven, Grünwald en De Geus, benevens de secretaris, mr. A. van Peelje, bijeen waren. Het was toen, dat de heer F. Nypels, de Voorzitter van het Feest comité, het woord nam, om allen welkom te heeten. Tevoren was het Wilhelmus, door „Winnubst" ten gehoore gebracht, deor alle aanwe zigen staande medegezongen. De heer Nypels dan sprak een kort openingswoord. Daar de Ver eeniging op dezen Zondag eigenlijk nog pas in de bruidsdagen verkeert de feestdag der oprichting is 15 Januari was, bij het ingaan dezer bruidsdagen, een toespraak van pas. Spr. riep het welkom toe aan de dragers van het geestelijk en burger lijk gezag, aan voorzitter en secre taris, aan de verschillende commissie leden, aan allen kertom, die dezen dag tot eene plechtigheid gemaakt hadden, die de herinnering eraan zal bewaren. Spr. noemt eenige namen: dien van den oprichter, wijlen den heer Schouten, dien van den eersten geestelijken adviseur, den weleerw. beer pastoor Huygh, op dit zilveren feest aanwezig (voor wien een drie werf hoezeewerd aangeheven), dien van de verschillende voorzitters der afdeelingen, dien van den loco burgemeester, van de dames, van het feestcomité, do eerecornmissie, de medewerkers aan den feestgids, van hen die medailles en prijzen beschikbaar stelden, van de leden der jury, der pers, der inzenders, der politie, der deelnemers aan den optocht, enz., en brengt hen allen da*k. Met het zingen van het Bondslied door alle aanwezigen, afgewisseld door twee solocoupletten, met sonore bas gezengen, word dit eerste ge deelte der openingsplechtigheid ge sleten. De heer G. de Ven nam hierop, als fungeerend burgemeester, het woord om in de eerste plaats den dank over te breDgen van het college veor de uïtnoodiging, en den geluk- wensch van het college over te brengen met het zilveren jubileum. Wij begrijpen, zeide spr., dat het bestuur in dit feit motieve* ge vonden heeft om niet onopgemerkt deze herdenking voorbij te laten gaan, en het was een gelukkige gedachte aaa de feestelijkheden te verbinden een tentoonstelling van huisvlyt, waaraan ook niet-katholieken deel konden nemen. Hierdoor toch kon nog eeas te meer worden getoo*d in welke mate aan huisvlijt wordt gedaan. Om dre reden heeft het gemeentebestuur dan ook gemeend eene medaille beschikbaar te moeten stellen, want bet mag een gemeente niet onverschillig zijn wat ten opzichte hiervan gedaan wordt. Moreel en intellectueel voert de beoefening der huisvlyt het peil der menschen om hoog, en her is goed gezien van de besturen om dit eens te demonstreeren. Met den wensch dat het 50-jarig jubileum op, zoo mogelijk nog groot- scher, nog waardiger wijze zal kunnen worden gevierd, en de tentoonstelling zal brengen wat men zich voor oogen had gesteld, opent spr. de tentoon stelling. Applaus en fanfares klonken ep. en hierna begaven de genoodigden zich, voorafgegaan door de commis sieleden, in de zalen om te bezichtigen wat er tentoongesteld was. Hier aarzelt onze pen een oogen- blik om te traehten eene beschrijving te geven van wat er te zien is. Want dit is zoo overweldigend veel, dat om dit allea te beschreven, een extranummer van de „Heldersehe Courant" noodig zou zyn, enNmetde huidige papierrantsoenering en het getob met het gasdat gaat niet. Ben vluchtig kijkje is alles wat wy ons veroorloven kunne*. Bovendien, de feestgids omschrijft de verschil lend# stands en geeft de namen der exposanten, en wy zouden daar naar kunnen verwezen. Maar met dat te doen, zeu de lezer geen over zicht hebben van de gezellige zaal, zooals die zich aan onze oogen voor deed. Wat baat het u of al zeiden die ia er en. die, en die heeft dit en gene dat? Want dat is niet genoeg; er ia de smaakvolle rangschikking van verschillende dingen, de vinding rijkheid van inzendera om met be perkte ruimte te woekeren, de gezel ligheid is er die geen tijd kent. Allereerstdaar was de lustige muziek die er de vroolljkheid in bracht En dan, rondkijkend, was er de oud-Hollandsche schiettent van 1 drie om een dubbeltje, de grabbelton en vischtent, welker exploitanten u met zoete lontjes het geld uit uw zak toe veren, er was het kostelijke rad van avontuur met den niet min der kestelijken komiek, die het u aanprijst, er waren keurige en fleurige Flora's kinderen, er wasach wat was er niet? Er was, op het tooneel, een gezel lige theesalon ingericht, waar men,- zittende, het geheel kan overzien, onderwal knabbelend aan een over heerlijk taartje, genietend van een geurig kopje. Er waren keurige eta lages, en wü kernen haast in de verzoeking er u eenige aan te wijzen. Maar de wetenschap, dat elke expo sant voor zich zijn beste beentje heeft voorgezet, doet ons er van afzien. In eeu zaaltje terzijde van het tooneel is eene poppententoonstelling ingericht. Alweer aarzelt onze pen hiervan een beschrijving te geven er is zoo veel en zoeveel moois, dat wij niet weten wat te noemen, en wij konden het uitteraard slechts vluchtig bezichtigen. Immers, wat zouden wij moeten uitpikken uit een zóó groote veelzijdigheid van poppen Er waren groote poppen en kleine, er was de geheele vaandelwacht in de pauselijke uniform, er was ee* complete Friesche woning met de Friescho boerin er vóór, er was neen waarlijk, wij kunnen het niet. Voor meisjes in de poppenjaren is dit hoekje een dorado, een paradijs, dat zij in hun schoonste kinderfanta sieën niet aanschouwden. Naar boren ging het, naar de huisvlyttentoonstelling. Alweder wee de* armen verslaggever, die voor zooveel moois en veelzijdigs wordt geplaatst. Die bekijkt, bewondert, noteert, onthoudt, maar straks, in de rast van zijn werkkamer, niet weet waar te beginnen of waar te eindigen. Wij hebben reeds vele huisvlijt- tentoonstellingen gezien, maar wat hier byeen is gebracht, wij aarzelen niet het mede van het allerbeste te noemen dat op dit gebied is vervaar digd. Er is prachtig Japansch inleg werk, er is een door een Huisduiner weesjongen vervaardigd en ontworpen schaakberd, dat blijken geeft van meer dan gewoon talent, er i3 een fraai-afgewerkte kapdoos, een viertal inzendingen van denzelfden persoon (kalender, kastje, portretiystje en pljpenrekje) die blyken geven yan eigen initiatief, van zelfstandig artis tiek streven, er is een pracht van een kapstok,| uit moeiiyk te bewerken eikenheut gesneden, een waar kunst werk, een compleet huis met meubels, personen, rommelzolder en alles wat er bij hoort. Wij zagen en bewonder den verdienstelijk schilderwerk (groep Volmer), fraai gehandwerkte kussens, een kunstige molen, oen heusche miniatuurbrandspuit, tallooze wand kastjes,! lepelrekjes en nog zoe heel veel meer. Een afzonderlijke stand heeft de Roomsche drankbestryding. Uiteraard moest" hier alles, wat de „blauwe week" al zoo demonstreert, en dat op zichzelf bestemd is een zaal te vullen in klein bestek worden samen geperst, maar niettemin is het met smaak en vernuft gedaan en zal het, hopen we, zyn nut doen. De beide vereenigingen die hier samenwerken, hebben alles byeengebracht, wat aan- schouwiyk het nut van de drank bestrijding kan weergeven: platen, briefkaarten, brochures, teksten, gra vures, statistieken, kortom alles wat aan zoo'n blauwe week annex is. Eq een ijverige propagandiste voor de goede taak is do exploitant# van dezen stand, mevrouw Donders zeer zeker. fSgèl Wij moeten nog melding maken van een aparten stand, waarvan de opbrengst bestemd is voor de nieuwe katholieke school. Vlak daarnaast liggen de verleidelijke pryzen voor de verloting aangekocht, waarbij er zyn, die u doen watertanden, zooiets voor een onnoozele 10 cents te kun nen krijgen, (en wat is tegenwoordig oen dubbeltje?) Denk eens, een eet servies is de hoofdprijs, om van de hark {en het stof Wik en Ben-Hur maar te zwygen. Lieve lezer, wij eindigen, met de pen, geenszins met het hart, dat vol is van het geziene, het gehoorde, genotene, dat echter niet alles kan verwerken. En wij geven u den vriendenraad: gaat dat zien, gaat dat zien, wat er in het Boadsgebouw aan de Molengracht gewrocht is. En als ze dan niet eerbied krijgt voor het werken van de commissie die dat alles organiseerde dan, zljt |ge met permissie geen knip voor den neus waard. Yan wat er nog meer gebeurt, zullen wij getrouwlljk vertellen, want de eigenlyke bruiloft staat nog te komen. En wat daarmee annex is nou Di Hulsvlijt-Tentoonstilling in din R. K Volktbond. Het oordeel der jury. Het aantal inzendingen bedroeg 231, en welhoutsnijwerk, schilder werk, teekenwerk, inlegwerk, beeld houwwerk, dames-handwerkea, di versen. De jury is van oordeel, dat men over 't algemeen de inzendingen goed huisvlijtwerk kan noemen. De voor werpen zijn dan ook meestal ge bruiksvoorwerpen en de versieringen zyn met smaak aangebracht. 1. Houtsnijwerk. Bit werk was over 't algemeen heel goed. Wel meent de jury er ep te moeten wyzen, dat nog te weinig getracht wordt eigen ontwerpen te maken, zoodat door het koopen der motieven men op verschillende huis vlij t-ten- toonstellingen dezelfde voorwerpen met versieringen aantreft. Verschei dene voorwerpen hebben het euvel, dat te veel versierisg is aangebracht en te weinig rekening is gehouden met de grootte en beiyning van het voorwerp zelf. By deze voorwerpen is juist de moeilijke-opgaaf vermoden om met weinig versiering een aesthe- tisch geheel te verkrygen. 2. Schilderwerk.- Hetschil- derwerk is, behoudens enkele inzen dingen, beneden het middelmatige. Al mag men by werk, dat door di lettanten is gemaakt, niet te hooge eischen stellen, over het geheel blijkt toch, dat schilderwerk zich minder leent tot verpoozing, dan andere takken van huisvlyt. 3. Teekenwerk. Behoudens enkele uitzonderingen is dit werk onvoldoende te noemen. Hierbij merkt de jury hetzelfde op als bij het schilderwerk. 4. Inlegwerk. De weinige inzendingen va* inlegwerk kunnen, behalve een paar knutselwerken, als zeer goed worden aangemerkt. Hierby is wel getoond, dat met weinig, doch op juiste wyze gebruikt materiaal, mooie doelmatige versleringen zijn aan te brengen. 5. Beeldhouwwerk. Het beeldhouwwerk is goed te noemen. Wel dient opgemèrkt te worden, dat by de versiering meer rekening dient gehouden te worden met het voor werp zelf. 6. Dames-handwerken. De inzendingen dezer afdeeling gingen niet boven het middelmatige. Bijzon der fraaie handwerken waren niet aanwezig. 7% Diverse*. Bij de diversen waren verschillende goede inzendin gen. De jury bestond uit de dames Blom en Van de Bilt en de heeren Besse- ling, Groen en berg, Karsten en Saai. Jingiliedo n Qihesl-inth luders Bond. De afdeeling Helder van boven staande bond kondigt, blijkens achter staande advertentie, een propaganda- avond aan voor Vrijdag 10 Januari in Casino. Alsdan zal worden opge voerd „In de war", een biy'spel, terwijl verder muziek, declamatie en rede voeringen zullen worde* gegeven. Pitultte «b zijn gezelschip. De directie van Casino deelt ons mede dat zy op Woensdag 15 Jan. het gezelschap Pisuisse heeft geën gageerd voor het geven van een cabaretavond. Het volledige gezelschap met een uitgebreid en ryk programma, het zelfde welke onlangs in Centraal Theater te Amsterdam avond aan avond werd opgevoerd, zal hierby optreden onder leiding en medewer king van Pisuisse. BIÜHENLANO. Da Nederlindsehe Stiatdeaslng. Omtrent de inschryvingen op de Itaatsleening van f 850 millieen •ernemen wy, -dat deze ruim vol- sekend is. In totaal is voor een edrag van ruim f 385,000.000 inge dreven, waarvan uit Amster- am f 175.000.000, uit Rotterdam 63.000.000, uit 's-Graven hage 41.900.000, uit Utrecht meer dan 10.300.000, terwyl een aantal aatsen in de provincie als Tilburg, aarlem, Arnhem, Enschede, Dord- fcht, bedragen van 2 tot 5 millioen Ibben opgeleverd. forhooglug dar Rijksinkomsten- belasting. •oor de regeering is bij de Tweede Imer ingediend een wetsontwerp t« verdubbeling van het tarief der "Vrmogensbelasting, alsmede een ont- vrp tot verhooging van het tarief di Ryksinkomstenbelasting. Uijkens laatstgenoemd ontwerp zshet tarief der aanslagen voor be- labare inkomsten van f650 tot beeden f1150 onveranderd blijven. BifllöO begint een tariefsverhoo- git, die progressief stijgt. Bij een bestbaar inkomen van f1200 moet th»s ft worden betaald, volgens he'i nieuwe tarief f 10bij f 1450 becaagt het oude tarief f14, het niewe f lf ,50. Bij f 2500 is het oude tarf f40, het nieuwe f50,50. By f 1000 inkomen moet volgens het ouc tarief f265 worden betaald, volms het niouwo wetsvoorstel f 35 Bij f 15.000 belastbaar inkomen bedingt hot oude tarief f 465, vol gen het nieuwe f608. Op een belast- baai inkomen van f20,000 of meer wori volgens het eude tarief f665 rljkakomstenbelasting geheven, be- nevts f 5 voor elk bedrag van f 100 waaüede zy de som van f20,000 te bren gaat. Bij dit bedrag eindigt dus olgens het oude tarief de pro- gress. Vqens het nieuwe wetsontwerp moetby een belastbare som van f20,CO ef meer, doch minder dan f 25,CO een belasting van f 908 wor den itaald, plus f7 voor elke f100 bovei een belastbaar inkomen van f20,0). De progressie gaat echter dan rg door tot een belastbare som van f0.000. Sctiriftlljks vragen van Kamarladen. De ieer Oud heeft den minister van fitnciën gevraagd, of deze bereid is de frmulieren der aanslagbiljetten van nir het inkemen of vermogen gebevt belastingen zoodanig te doen wijzigd, dat in geval van aanslag met aHjking der aangifte daarvan, alsmed van het bedrag van het in- komewf vermogen, waarna de aan slag wrd geregeld, duidelyk uit het aanslaailjet blijkt. Da zeJIag vaa dan haar Loudon. Onzemededeeling betreffende de zendingvan den heer Loudon moet op één unt eenige correcties onder gaan: a heer Loudon is namelijk wel voczien van de noodige opdracht by Predent Wilson maar niet ge- accreditjrd als buitengewoon gezant en gevonachtigd minister. („Hbld."). Da ax-Kalzar. De coiespondent van het Hbl. te Ameronpa seint: Zondagavond verschenen aan de poort vaihet kasteel Huys te Ame- rongen itvee gepantserde auto's, waarin /en 11-tal personen waren gezeteo,die, naar ik heb vernomen, don Keter te spreke* vroegen. Van-ege het late uur, half tien ongevjr, en de wijze waarop dein- zittenen zich voordeden, vond de wachtle zaak verdacht. Op ct oogenblik was geen dorpeling aanwdg, zoodat ik onmogeiyk kon te wetn komen, wat toen geschied is. Mar zeker is het, uit wat later bleek, lat de komst van de auto's het ncdig maakte dat de geheele politieacht met geladen kara- bynen n revolvers de auto's om ringden De inzittenden waren druk in de wr en, naar men verzekerde, bleken i een der auto's geweren te zyn. De .eeren werden een oogenblik in verhor genomen op het kantoor van den mtmeester van Amerongen. Daarby ras de burgemeester, de grafeiyktfamilie en een rechercheur, hier aanvzig, tegenwoordig. Omtrent het ondeioud, noch het doel van de komst d< heeren was iets te weten te komei De anto's kwamen uit de richting m Rhenen en vertrokken om half L ook weder in die richting. Ik vernarnog nog, dat de inzittenden voorgare gezonden te z|n van den Amerikaaschen gezant om den Keizer tispreken. Aan h: Handelsblad wordt nader gemeld In de iree auto's die Zondagavond voor de port van het kasteel Huys te Amemgen verschenen, waren een twarftal Amerikaansche journa listen gteten, die op dringenden toon der ex-keizer wenschten te spreken. Toen hun geen toegang werd verend door de wacht, reden zij naar het huis van den rent meester an Graaf Bentinck, doch ook deze verleende geen toegang. Daarna vrtrokken de Journalisten weer. Rtpiratlivan Engslscba aehepan. Behalv de zestig schepen der Eagelscb koopvaardijvloot die ter reparatie laar Rotterdam zullen ko men, zufen ook Engelsche koop vaarders aar Amsterdam opvaren om op detablissementen der Meder- landsche Scheepsbouwmaatschappij te wordei hersteld. Het darvoor benoodigde materi aal zal va Engeland worden aan gevoerd. Onza stomtrawlars naar Eageland. De eersi twee stoomtrawlers, IJ.M. 198 (Mawtroom I) en IJ.M. 215 Maasstrom H] van de Scheepsexpl. iflj. „Maaatroom" te IJmuiden zyn gisteren xndaar naar den Hoek van Holland Brtrokken. Na aldaar ge bunkerd I hebben vertrokken zy ge- zameniyk naar de Westkust van Engeland >m aan de visscherij in de Britsche cateren deel te nemen. Meer schepen allèn waarschy'niyk heden velgen. Brltaeha marlnesihapsN te IJnuidse. Zaterdag is een Britsch marineschip de haven van IJmuiden binnenge- loopen. Het vaartuig heeft ligplaats moraen aan den toeristensteiger de buitenhaven aldaar. Zondagmiddag arriveerden twaalf groote en vier kleine Britsche mijn- vegers in de haven van IJmuiden. De schepen zullen aldaar van leef tocht en van kolen worden voorzien uit de inmiddels aangekomen Engel sche vrachtbeot Sampan 100. Het mijnenvegersflottilje was begeleid door den torpedojager (tribuneschip) P. 41. Vermoedeiyk bezoeken gedu rende eenige maanden Britsche marineschepen de haven van IJmui den, daar deze als hun basis zal worden gebruikt. Vliegmachine gedaald. Zaterdagmiddag moest een groote Engelsche tweedekker, uitZuideiyke richting komend, bemand met twee Engelsche officieren, ender Sommels- dyk een noodlanding doen. By de landing sloeg de machine om en werd ernstig beschadigd. De inzittenden kwameip er met lichte kwetsuren af. De machine was in Frankrijk op gestegen en boven Ostende in den mist verdwaald. Handalsverkaar mst hit bazetta Rijnland. Een draadloos bericht uit Berlijn meldt Volgens mededeeling van het opper commando der Geallieerden is het handelsverkeer tusschen Nederland en het bezette Rynland vrij, onder voorbehoud van toepassing van het toltarief. Be Duitsch-Nederlandsche greas i9 open. Belgische autoriteiten zullen echter toezicht op het verkeer houden. St. „Balgkalla". Het s.s. „Bengkalis" van de Stoom vaart Maatschappij Nederland is 25 December van Batavia met een lading cocos-olie naar Amsterdam ver trekken. Petroleum. Het Britsche tankstoomschip „Mina Brea" is 31 December met een lading pétroleum groot ongeveer 6000 ton van Amerika naar Rotterdam afge varen. Deze lading is bestemd voor de Pure Oil Company of Holland te Rotterdam. Thai. Gedurende het tijdvak, aanv. 8 Febr. en eindigende 28 Febr., moet door detaillisten 0.1 K.G. thee worden afgeleverd tegen inwisseling van bon 51 aan die verbruikers, van welke zij het lichaam der thee- en koffiekaart gewaarmerkt hebben voor ontvangst van bon 52. Bij aflevering der thee moet het op het lichaam der kaart aangebrachte waarmerk duidelyk met inkt het getal 51 worden toegevoegd ten be- wyze, dat deze aflevering heeft plaats gevonden. De maximum prijzen voor thee in tusschenhandel en kleinhandel blijven gehandhaafd. Verder heeft de Minister bepaald, dat de bons 21 der oude thee- en kofflekaarten niet geldig zyn voor aanvulling van theevoorraden van detaillisten; die bonB kunnen dus vernietigd worden. De bons 23 en 25 der oude thee- en kofflekaarten zullen niet meer geldig gemaakt worden voor den aankoop van thee of koffie door den gebruikerdeze bons kunnen dus eveneens vernietigd worden. („St.-Ct.".) Aaagsipoild. Aan do kust van Vlieland is dry ven- de gevonden een zwart en blauw geverfde vlet, waarin een ongemerkte oliejas en twee riemen, waarvan een gebroken. De vlet is in den achter steven gemerkt HDH. Diefstal van plm. f 100,000 Na verkregen inlichtingen en op aanwijzing van twee officieren van den motor- en vaartuigendienst, die hem kenden, is op een kantoer in de Boompjes te Rotterdam aange houden de ontrouwe bankbeambte J. S., die zich ten nadeele van de Friesche Bank te Leeuwarden, waar hij als kantoorbediende werkzaam was, op den 2en December j.1. aan diefstal van ongeveer honderddui zend gulden Bchuldig maakte. By zijn aanhouding zyn in z|jh bezit gevonden 58 bankbiljetten van 1000 mark, ongeveer f 40 en een zakje met coupons, terwijl bovendien in zyn koffer in het Maashotel in de Boompjes aldaar, waar hij logeerde, een groote hoeveelheid vreemd bank papier en een aanzienlyk bedrag aan effecten is gevonden, alles tezamen, op Ongeveer duizend gulden na, het totale ontvreemdt bedrag vertegen woordigende. De aangehoudene is gevankeiyk naar Leeuwarden overgebracht. Moord. De onbekende persoon, die een paar weken geleden onder Haaren by Oisterwljk op een eenzamen weg met afgesneden hals vermoord werd gevonden is nu herkend te zy'n de arbeider Van Dyk te Etten (N.B.). IUITENLAHD. ■a tosstand In Dultsahland. Toen tengevolge van de bloedige gebeurtenissen by het paleis en den Marstall, de onafhankelijken uit de Duitsche regeering moesten treden, werd dit door Wolff aangekondigd als een overwinning van de regeering- Ebert c. s. Wij hebben toen al in het licht gesteld, dat het hier geen overwinning gold, maar slechts een gelegenheid om de oyerwinning te behalen of de nederlaag te ïyden het begin van een stryd nameiyk. Die stryd is nu losgebroken op 't initiatief van den Spartacusbond. De onmiddeliyke aanleidiDg stak in 't afzetten van Eichhorn, den com missaris van politie, die oogluikend alle straatbetoogingen van de Sparta- ciérs toeliet en zelfs bevorderde. Daar de Spartaciërs, zooals nog dezer dagen in hun congres op den voorgrond is gesteld, het geheel van de straat politiek moeten hebben, konden zy niet meer wachten, tot een opvolger van Eichhorn (die zieh inmiddels in zyn commissariaat met etteiyke ge trouwe aanhangers heeft verschanst) wellicht daartegen krachtdadiger maatregelen zou nemen, en zy zender hun voornaamste agitatiemiddel zou den zyn. Dies hebben zij gedacht: nu of nooit, en zyn zy gisternacht yan leer getrokken. Het eerste werk was natuurlijk tegen de jvryheid van het woord gericht, volgens den regel van alle ware geweld-revolutionairen, dat men volkomen vrij is te zeggen en te doen, wat men wil, mits dat in geen enkel opzicht afwijkt van hetgeen de geweld-revolutionairen zelf zeggen en doen. Ook het telegraaf kantoor en het bureau van Wolff zyn by verrassing genomen. Be onafhankelyke socialisten doen op het oogenblik ten opzichte van de' Spartaciërs precies hetzelfde", als hetgeen vroeger de meerderheids socialisten tegenover hen zelf hebben gedaan. Dezen hebben zich, tijdens hun deelneming aan de regeering, er voornamelijk toe bepaald, te ver hinderen, dat haar rechtsche politiek doortastend was; zij scheeloogden naar de onafhankelijken, die zij in in een later stadium als bondge- nooten meenden noodig te zullen hebben. Pas op het allerlaatste oogen blik hebbende meerderheidssocialisten hun revolutionairen draai genomen, om niet met de andere regeerings- partljen van het politiek tooneel te worden verwyderd. Zoo hebben de onafhankeiyken, samenwerkend eerst met de meer derheidssocialisten, hen verhinderd om naar links, tegenover de Sparta ciërs, bij wie zij het niet voor de toekomst willen verkerven, een krachtige houding aan te nemen. En inderdaad, nu het puntje bij paaltje komt, hebben ook zy nog juist op tyd hun draai genomen, en zy werken met de Spartaciërs tegen de regeering Ebert mede. By het overwegen van de kansen der strijdende partijen zal men na tuurlijk allereerst overwegen, dat Ebert [die Immers voorloopig oek, uit vrees voor erger, alle partyen achter zich heeft, die nog verder rechts dan de meerderheidssocialisten ■taan] gesteund wordt door de over weldigende meerderheid van het Duitsche volk. Aan den anderen kant mag men niet uit het oog verliezen, dat geen regeering zoo zwak staat tegenover alle revolutionaire pogingen van links, als juist een socialistische, die uit den aard der zaak, slechts noods en daardoor gewoonlyk of te laat, of te aarzelend tot geweld overgaat. Voorts, dat de troepen, die haar garde moesten vormen, tegen haar zijn opgestookt, en daardoor niet vertrouwbaar zyn geworden en ten slotte, dat de arsolraden het er op schijnen te hebben aangelegd, dat by de demobilisatie het eerst de ordelijke elementen naar huis zyn gegaan, die daar ook het meest naar verlangden, terwyl veelal de droesem- in het leger is overgebleven, vatbaar voor de propaganda der Spartaciërs. De uitslag van den stryd is dus onzeker, en het is niet uitgesloten, dat in Beriyn een Spartacische pe riode zal beginnen. Ook in Muehlheim aan de Roer hebben de Spartaciërs een blad be stormd en de uitgaaf tbt den 19den Januari verboden. Dit schijnt er op te wijzen, dat de beweging ook in andere deelen van het rijk is voor bereid. [N. Rott. Ct.] Nleiwa revolutie tl Birlljn. Beriyn, 5 Jan. Onafhankelyke kom- munisten en revolutionaire arbeiders hebben groote straatbetoogingen ge houden ten gunste van Eichhorn, die van het balkon van het presidents gebouw de menigte toesprak. Hon derden arbeiders eischten op storm achtige wyze om te worden bewapend. De leider van deze beweging bracht de demonstranten later tot kalmte, door hun te belooven, dat op een later tijdstip de geheime depots zouden worden geopend, om aan de ware verdedigers der revolutie de verbergen wapens te leveren. Het gebouw van de „Vorw&rta" werd doer de demonstreerende menigte bezet en de redaktie ver dreven, nadat de wacht, die voor de bescherming moet zorg dragen, was overgeloopen. Leden van de Spartakusgroep gaven na bezetting van het gebouw van de „Verw&rta" «en vlugschrift uit, waarin zy verklaarden, dat zy in geen geval zullen dulden, dat de voer de tweede maal bezette „Vorwarts" aan de rechtmatige bezitters, d.w.z. de revolutionaire arbeiders, wordt af handig gemaakt. Velgens dit vlug schrift is thana het uur gekomen, om de revolutie tot een succesvol einde te leiden. Of de revolutionaire arbeiders Zullen een dictatuur van het proletariaat oprichten, of Ebert en Scheidemann zullen de beulen van de revolutie zyn. Verder luidt het vlugschrift Kameraden, arbeiders en soldaten, neemt de macht in handen. Werpt de regeering omver. De propaganda-eentrale van de meerderheidssocialisten werd be stormd en alle voorhanden zy'nde vlugschriften verbrand. Urenlang zag men op straat brandende heopen, die een sombere ichyn op de huizen wierpen. De leden van- den Spartakusbond bezetten na de „Vorwarts" de ge bouwen van het „Berliner Tageblatt" en de „Berliner Volkszeitung". De redakteuren e* het personeel werden verdreven. Eveneens werd't gebouw van het Wolff bureau in bezit ge nomen. De wachtposten, die met do bescherming waren belast, waren te zwak om weerstand te bieden. De meerderheidssocialisten hebben een oproep gepubliceerd voor een algemeene staking als protest tegen de bezetting van de „Vorwa-rts" door de Spartakus-leden en voor een massa-betoeging voor het vroegere paleis van den Rykskanselier ten gunBte van de ryksregeering, De „Vorwarts" versehynt thans als orgaan van de revolution. arbeiders. Uit Beriyn wordt d.d. 6 Jan. aan de „N. Rott. Crt." gemeld: Een onmeteiyke menschenmenigts vulde vandaag de straten van Berlijn. Zelfs de dichtste drommen van den eersten revolutie-dag waren hierbij vergeleken slechts kinderspel. Toen ik omstreeks 11 uur naar de binnen stad ging, vormden zich nog steeds groepen van betoogers, welke zich naar de regeeringswyk in beweging zetten. Dat waren allen aanhangers van Ebert, die naar de Wilhelmstrasse trokken om tegen de Spartacus- anarchie te protesteeren. Voor de Ryksbanselary demonstreerde een ontzagiyke menigte, die ongeveer van de Leipzigerstrasae tot Onder den Linden reikte. Dicht opeengedrongen stond zy in de breede straat, zoodat er geen mogelijkheid van doorkomen was en toch nam ze voortdurend nog nieuwe stroomen op. In de Siegesallee was des morgens om 10 uur de demonstratie van de oppositie reeds begonnen. Aanvanke- lyk was haar aantal nog niet zoo schrikkelijk groot, doch in den loop van den middag kwamen de stoeten uit de fabrieken, waar het werk neergelegd was, en vormde eveneens eindelooze optochten. Zy 'trokken met roode vlaggen met leuzen, welke tegen de regeering gericht waren, naar het hoofdbureau van politie om voor Eichhorn te betoogen. Om vier uur des middags was het groote Alexanderplein en onafzien bare zee yan menschen. Van het balcon vaa het hoofdbureau sprak iemand. Het leek wel Eichhorn zelf, en dit ontlokte een eindeloos gejuich en een gebrul tegen de regeering van de toestroomende menigte. Zoo was het in de voornaamste strateh, maar ook overal elders in de stad heerschte een opgewonden be weging. Dit alles was op zich zelf vrij onschuldig; bedenkelijker was het dat er bij beide partyen een oor logsstemming heersch tte. De eichhorn- kwestie had de hangende meenings- verschillen acuut gemaakt. De regee ring kan niet meer terug en voelt dat ook, terwyl Liebknecht en de zijnen, die wel wisten dat zy de onafhankelyke socialisten op hun hand hebben, het tot een beslissing schijnen te laten komen. In den loop van den middag kwa men er gewapende troepen Sparta ciërs op straat. Kwamen ztj de regee- ringsbetoogingen tegen, dan scholden zy deze uit veor verraders. De eerste handtastelyke conflicten waren van onschuldigen aard en werden met de vuisten uitgevochten. Tegen twee uur begonnen de gewa pende Spartaciërs, soldaten ten deele, die in de buurt van de Rykskanselarij rondzwierven, een dreigende houding aan te nemen. Zij spraken van alles te willen neerschieten en van een bestorming van het regeeringsgebouw. Toen ik daar echter weer aankwam, zag ik, dat zulks niet zoo heel een voudig zou zyn. Het heele regeeringsgedeelte van de Wilhelmstrasse was intusschen ter verdediging ingericht. Ieder huis was een veBting. Alle ramen waren met soldaten met stormhelmen bezet; voor menig venster stond een ma chinegeweer en handgranaten lagen op de balcons. De soldaten hadden hun geweer in den aanslag. Intusschen gebeurde er py'nlijke dingen. Terwijl ik daar stond, werd een handgranaat geworpenmen kon bezwaariyk zeggen van welken kant. Dooden werden weggedragen en ook gewonden. Af en toe viel een schot, maar niets bracht de menigte in paniek. Ik heb zooeven een bezoek by de matrozen in de Maratall gebracht, waar vele honderden gewapende ar beiders uittrokken. Het zag er daar binnen uit als een legerkamp. Zwaar bewapende automobielen stonden gereed om uit te rijden of werden voor den slag in orde gebraeht. On danks het voortdurend geschreeuw is de stemming echter niet zoo fel als by de betoogingen op den 8sten December. Desniettemin is de toestand geraarlyker, omdat er zoo enorm veel gewapende mannen rondloopen en het conflict met Eichhorn op eenige wijze moet worden -beslist, terwyl Eichhorn een trotseerende houding aanneemt. Terwyl ik dit scbryf is het vuur weer af en toe opgeleefd; ook schynt er nu en dan een kanonschot te vallen. Zeer beslist klinkt de rede, die Scheideman hedenmorgen tot de de monstranten gehouden heeft. Hij zeide de „zwyneboel" die in Berlijn beerscht, moet eindelyk ophouden. Het gaat niet aan dat een mindorheid aaneen meerderheid haar wil opdringt. Hy gaf de verzekering dat de regee ring met alle energie tegen de min derheid zal optreden. Zy moet onder drukt worden en zoo noodig met ge weld. Beriyn, 6 Januari. De regeering heeft besloten alle militaire macht middelen, die haar ten dienste staan, tegen Spartacus aan te wenden. Tot heogsten aanvoerder van haar troepen is hoofdcommissaris Noske benoemd. De regeeringstroepen worden van alle buitenkanten der stad met vracht automobielen naar de regeeriDgswijk gebracht. Voor de Rykskanselarij zijn kanonnen en machinegeweren op gesteld. Naar men zegt, zijn troepen van buitenaf in opmarsch naar Berlijn, voor de regeering. In de binnenstad zyn vele straten afgezet. Beriyn, 6 Jannari. De regeering heeft geweigerd met de Spartaciërs te onderhandele*. Beide partyenstaan in de Wilhelmstrasse op 100 meter afstand van elkaar, gereed tot den stryd. De linksr Rijnoever. leriyn, 5 Jan. De „Vossische Zei- tung" ontvangt uit Koblens een uit voerig relaas over de toebereidselen, deor de Franschen en Duitschers getroffen voor de losmaking van den Rijnoever van het gebied van bet Duitscbe Rijk, en ons de annexatie daarvan by Frankrijk of ten minste de vorming van een bufferstaat voor te bereiden. In dit bericht wordt er op gewezen, dat de Franschen hun plannen pogen te bemantelen door zich op vele plaatsen op te werpen als bewakers van de orde. Zoo zdju er te Aken tusschen Fransche pa trouilles en Belgische plunderaars regelrechte straatgevechten geweest. Het gebied op den linker-Rynoever wordt Daar een vast doel afgesneden van elke verkeersmogeiykheid met het gebied op den Rechter Rynoever. De entente tracht een aansluiting van de Rynlandsche industrie aan het Westen teweeg te brengen. Reeds

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2