COURANT PRINSES MELNIKOFF Mo. 6043 DINSDAG 28 JANUARI 1919 47* JAARGANG Uitgever: C. DE ■•BK Jr.. Helder. Oplaag 7000 ex. Abonnementsprijs: In de stad t 1.10, per poet f 1.35, Buitenland f 2.35. Loese ex. 3 oent Advei learfüa per regel 16 oent. Dg wapenstilstand. Generaal Wiaterfalét treedt ef als lid der Dultscha commissie. Naar uit Berlijn wordt gemeld, heeft in de Zaterdag te Spa geheudea vergadering van de wapenstilstands commissie, generaal vos Winterfeldt meegedeeld, ais voorzitter van de Duitsche wapenstilstandsoommissle af te treden. Aanleiding was ie mededeeling van maarschalk Foch, door generaal Nudent voorgelezen, volgens welke de sector ten oosten van Straatsburg [eector van de on zijdige zóne, die tot de vesting Straatsburg behoort, op Badensch gebied, maar ten westen van den spoorweg Frankfort—Bazel geleges] op grond der overeenkomsten bij de laatste verlenging van den wapen stilstand binnen zes dagen, gerekend van 23 Januari 's avonds 6 usr af, zeu worden bezet. Generaal von Winterfeldt ver klaarde onmiddellijkik hek generaal Nudent [een der Fransche commissie leden] reeds in een particulier onder houd medegedeeld, in de bezetting van dit bruggehoofd zoo'n teeken van wantreuwen in de werkzaam heden der commissie te zien, dat ik op den dag, waarop een dergelijk bevel zou werden gegeven, om ont slag zou vragen. Dit tijdstip is thass aangebroken. Generaal Nudest antwoordde: ik ken geen enkele van de redenen, die maarschalk Foch tot zijn maatregel hebben geleid, maar ik ben er vrijwel zeker van, dat deze maatregel geens zins met de werkzaamheden der commissie verband houdt Zender over den stap van generaal von Winterfeldt een oordeel te willen uiispreken, moet ik voor mij zegges zulk een besluit te zullen betreuren. Het verheugt me den niets te wen- schen latenden vorm der betrekkingen die tusschen ons bestonden, te kunnen erkennen. D« Vriditeoafirintli. Zaterdag j.1. hield de vredescon ferentie haar tweede voltallige zitting. In deze bijeenkomst zou men beraad slagen over de kwestie van de be straffing der schuldigen voor het uitbreken van den eorlog en de schadevergoeding, over de volkeren bond en het voorkomen van aanvals oorlogen, over de wereldkaart, de internationale arbeidswetgeving en dito contróle over havens en water wegen. Deze kwesties werden veor- loopig behandeld, waarna ze naar bijzondere commissies werden ver wezen. De Volkerenbond. Na een onderzoek van de voor stellen betreffende den volkenbond, welke in de zitting van Zaterdag behandeld werden, kwam de vredes conferentie tot de volgende coaelusie het is onontbeerlijk voer de hand having van dea wereldvrede, dien de geassocieerde naties thans trachten te bewerkstelligen, dat den volken bond in het leven worde geroepen om den internationalen verplichtingen meer kracht bij te zetten en waar borgen tegen den oorlog te scheppen. Deze bond behoert te werden ge- sehapen als een onafscheidelijk deel van het algemeen# vredesverdrag en meet voor elk beschaafd volk open staan, waaromtrent men het ver trouwen kan keesteren, dat hst de oogmerken daarvan nastreven. De leden van den band meeten ep be paalde tijdstippen in internationale conferentie bijeen komen. Ze moeten een bestendig lichaam en secretariaat hebben om de zaken van den bond te behartigen in de poozen tusschen de conferenties. De conferentie wijst daartoe een commissie aan, uit ver tegenwoordigers der geassocieerde regeeringen bestaande, mat opdracht de onderdealen van de constitutie en de functies van den bond op te stallen. Bepaling betreffende inbreuk op de oorlogswetten, welke aan de vredesconferentie voor te leggen ia. De commissie voor deze aangelegen heid, die is samengesteld uit twee vertegenwoordigers voor elk der vijf groote mogendheden en vijf verte genwoordigers, welke door de andere mogendheden moeten worden be noemd, heeft de volgende pnnten te onderzoeken en er rapport over uit te brengenlo. de verantwoordelijk heid van de aanstichters van den FEUILLETON. oorlog2o. de feiten, zooals de inbreu ken op de oorlogswetten en gewoonten, die de strijdkrachten van het Duitsche keizerrijk en hun bondgenooten tijdens den huidigen oorlog te land, ter zee en in de 'lucht hebben begaan 3o. de graad van verantwoordelijkheid voor deze vergrijpen, ten opzichte van bepaalde leden der vijandelijke strijdkrachten, met inbegrip van leden van den generalen staf en andere personen, hoe hoog geplaatst oek 4o. samenstelling en werkwijze der rechtbank, dis bestemd is deze ver- j rijpen te vonnissen5o. de behan deling van andere aangelegenheden, welke zich zouden kunnen voordoen in den loop van het onderzoek en waarover de commissie het nuttig acht te beraadslagen. Bepaling betreffende de schade vergoeding ter voorlegging aan de vredesconferentie. Een commissie zal worden benoemd met niet meer dan drie vertegenwoordigers voor elk der v|jf groote mogendheden en niet meer dan twee vertegenwoordigers voer België, Griekenland, Polen, Roemenië en Servië, om een onder zoek ix te stellen en rapport uit te brengen: lo. over het bedrag der sohadevergoeding, die de vijandelijke landen hebben te betalen2o. hoeveel zij in staat af te betalenSo. de methode en het tijdstip waarop en den vorm waarin de betaling moet geschieden. Bepaüng betreffende de internatio nale wetgeving voor industrieele en arbeidskwestie ter voorlegging aan de vredesconferentie. Deze commissie wordt samengesteld uit twee ver tegenwoordigers voor elk der vijf groote mogendheden en vijf ver tegenwoordigers der andere op de vredesconferentie aanwezige mogend heden; zij zal een onderzoek instellen naar de arbeidsvoorwaarden uit internationaal oogpunt en een vorm van permanente werkwijze vaststel len in samenwerking en onder leiding van don volkenbond. Zen belangrijk punt is ook het vraagstuk van de internationale havens, rivieren en spoorwegen. Het belangrijkste onderdeel hiervan vormen de maatregelen voor het scheppen van een vrijen toegang naar de zee voor die nieuwe naties, welke, soeals Polen, dcTsjecho-Slowakische staat en Honguije, niet aan zee gren zen. Als Danzig b.v. Duitsch bezit blijft, moeten de Polen er vrij ge bruik van maken voer hun handel, zonder door douane- of ondere rech ten meer belemmerd te worden dan billijk is b| wijze van betaling van hun aandeel in de gemeenschappelijke kosten voor het onderhoud van de haven. De haven van Salonlki moet op overeenkomstige wijze voor de Ser viërs en Fiume voor de Hongaren openstaan. De Bosporus en de Darda- nellen zullen volgens een ingediend voorstel onder internationale controle kernen te staas. De verschillende voorstellen, be treffende internationale spoorwegen en rivieren worden door de commissie overwogen. Het is in het belang van alle naties, maar in het bijzonder van die, welke havens aan de Noordzee hebben, dat de Rijn vry is voor de handels- scheepvaart. Be Donau is oek een voerbeeld van een internationale ri vier. Vóór den oorlog bestond er tusschen Duitschland en Nederland een scherp mbeningsverschil omtrent Duitachland's besluit, in strijd met de verdragsbepalingen, em van Neder- landaehe schepen, scheepvaartrechten te eischen, welke aangelegenheid voor Nederland van het hoogste be lang is. In de toekomst zullen de kleine eeverstaten door een internationale instelling tegen een dergelijke ver- ontachtzaming van hun rechten wor den beschermd. Uit dit alles vloeit niet voort, dat alle havens, rivieren en spoorwegen, waarbij meer dan een natie belang heeft, onder internationale controle zullen worden geplaatst. is geen reden, waarom in sommige gevallen twee naties, die er rechtstreeks bij betrokken zijn, geen gezamenlijke controle zouden uitoefenen, zonder internationale tusschenkomst. Volgens een bericht van Reuters noon LOUIS TRACY. 35). Hier waren alle teekenen van cultuur, boomstammen tot mijn- palen vervormd, erts en hoopen aanveegsel. Een trap, gemaakt uit groote slede-loopers, maakte het opgaan van den heuvel gemakkelijk. De scherpe oordeelkundige blik van Armstrong meende bij het weinige licht der sterren te zien dat hun lange en langzametocht hen door een bergpas uit de eene gemeentelijke afdeeling naar eene andere had gebracht. Wederom oordeelende naar den stand der sterren, begreep hij dat ze niet ver van de Wolga waren, en dat ze, indien Ermyntrude's be schrijving juist was, vergelijkender wijze, zeer dicht bij het klooster van Dukhof moesten zijn. Hij begreep er niets van, maar vragen zou hem niet geholpen hebben. Hij troostte zich met Ermyntrude bij het klimmen te helpen en te berekenen waar zij waren. Eindelijk leidden de mannen hen in een enge kloof van den heuvel Aan weersrijden waren er bewijzen dat zij in een mijn waren, maar aan hun twijfel kwam al spoedig een einde, daar de duisternis licht onmisbaar maakte en de flikkerende correspondent zijn de Engelsche voorstellen betreffende de kwestie der schadeloosstellingen volledig. De ambtenaren van het departement van financiën, die met de kwestie belast zijn, hebben een ontzaglijke hoeveelheid gegevens om trent Duitschland's minerale, in dustrieele en commercieele hulp bronnen verzameld, welke voor de conferentie van de grootste waarde zullen zijn om de som te helpen schatten, welke het kan betalen. Een rede van Wilson. Vóór het behandelen van het vraag stuk van den volkenbond heeft pre sident Wilson het congres toegespro ken. Hierbü zeide hij o. m. Wij zijn voor twee doeleinden te zamen gekomen: de regelingen te treffen, die deze oorlog noodzakelijk heeft gemaakt en tevens den wereld vrede te verzekeren, niet slechts door de huidige regelingen, doch door de maatregelen, welke wij in deze con ferentie zullen treffen, om hem te handhaven. De volkenbond komt mij voor beide doeleinden noodzakelijk voor. Er zijn vele gecompliceerde vraagstukken, die verband houden met de huidige regelingen, welke wellicht niet met succes tot een eind beslissing kunnen worden uitgewerkt met de- besluiten, die wy hier zullen nemen. Ik kan mij gemakkelijk voor stellen, dat vele van deze regelingen nog nadere overweging ef in zekere mate- wijzigiDg behoeven. We zijn hier bijeengekomen em veel meer tot stand te brengen dan de regelingen van het oogenblik te treffen die noodzakelijk zijn. We vergaderen onder zeer bizondere om standigheden van de openbare mee ning der wereld. Ik mag- zonder overdrijving zeggen, dat wy niet vertegenwoordigers der regeeringen, maar der volken zyn. Het zal niet voldoende zyn om de regeeringa- kringen in eenig land te voldoen. Wy moeten de meening van het menschdom tevreden stellen. De lasten van dezen oorlog hebben in ongewone mate ep de heele bevolking der betrokken landen gedrukt. Ik behoef u geen beeld op te hangen, hoe de last van het front is terug- gewenteld op de mannen op leeftijd, op de vrouwen, kinderen, op de ge- ziDnen der beschaafde volken en hoe de felle druk van den oorlog zich daar heeft laten voelen, waar het oog der regeering dien niet kon ontdekken, maar waar het hart van het mensoh- dom klopt. Deze menschen dringen er by ons aan, een vrede tot stand te brengen, die hen in veiligheid zal stellen. Deze menschen vragen ons, ervoor te zorgen, dat ze niet opnieuw onder dezen druk raken. Ik durf zeggen, dat ze dezen druk konden doorstaan, dewyi ze hoopten, dat degenen, die hen vertegenwoordigden, na den oorlog de handen ineen zouden kun nen slaan en zoo'n tweede offer onnoodig maken. Oetevredeghaid bij da kleine aatles. De volkerenbond-commissie, zal, volgens een verklaring van Clemen- ceau, bestaan uit twee gedelegeerde van ieder der 6 groote mogendheden en afgevaardigden der overige naties, die doer deze onderling gekozen worden. De afgevaardigden der groote mo gendheden naar de volkerenbond commissie zynvoor Amerika pre sident Wilson en kolonel Mousevoor Engeland lord Bobert Cecil en gene raal Smuts; voor Frankrijk Léon Bourgeois en Larnaude; voor Italië Orlando en Scialoia; voor Japan burggraaf Chindaa en Ochiai. De verklaring van Clemenoeau gaf aanleidin g tot een algemeen meen i gs- verschil onder de vertegenwoordigers der kleine naties. Belgii en Servië vreegen ieder twee vertegenwoordigers, andere staten drongen aan op vertegenwoordiging van iederen staat in de commissie. Na een opgewonden debat tusschen Hymans en Clemenceau, verzocht de Fransche premier aan de vertegen woordigers der kleine naties Maandag middag byeen te komen, teneinde hunne commissieleden te kiezen. Hiertegen werd geen bezwaar ge maakt, waarop Clemenceau de zitting ophief. Ingezonden mededeeling. Exlra aanbieding in Heer«nhandsGhoenen. Kleuren: bruin en grijs. Tricot ongevoerd f 1 25 per pair. Bebreld f 1.60 Tricot gevoeld f 1.90 M Bijzender voordeellg. HERMAN NYPELS. Engeland. Da Brltzcha vloot. Naar Reuters Agentschap verneemt is het niet waarschynlijk, dat er iets beslist wordt betreffende het program van aanbouw voor de Britsche vloot, vóór dat de vredeseonferentie zal zijn gereed gekomen met haar werk. Inmiddels is besloten, dat het werk aan de nog niet voltooide torpedoboot- vernielers en oorlogsvaartuigen van andere typen met inbegrip van lichte kruisers - zal worden ge schorst. Portugal. Do monarchistischs beweging. Uit Lissabon wordt gemeld, dat troepen op de Monsanto-heuvelen ver zameld, de monarchietische vlag ont vouwden. De batterijen van Lissabon vuurden op de troepen, die onder commando zouden staan van den gewezen minister kolonel Mendonca. datrozen wierpen in de benedenstad van Lissabon barricaden op, in af wachting van een cavalerieaanval uit de richting van Monsanto. Anto- nio Almeida verscheen in een auto mobiel op het Rocioplein. De menigte juichte hem toe, en noemde hemde verdediger van de republiek. De opstandelingen werden van den heuvel Monsanto verdreven. Hun moreel is gedrukt door de tegenslagen en het gebrek aan levensmiddelen. Kerta berichten, De Tsjechen veroveren Oderberg andere plaatsen. Volgens Ebert is samenwerking niet de soc.-dem. in de nieuwe rijks- regeering alleen mogeiyk in socialis- tischen geest. Op 89 Jan. zal te Parys een vergadering plaats hebben van Fran sche, Belgische en Engelsche vakver- eenigingsleiders. Oudegeest zal veor de conferentie te Bern worden uitge- noodigd. De „Daily News" acht het be sluit van Engeland over de regeling van den toekomst van Palestina, Mesopotamië de Duitsche koloniën over te laten aan den Volkerenbond, de grootste overwinning van den oorlog. vlammen van de fakkel deden zien dat zij binnen in de rots waren. Inderdaad bevonden zy zich in een reusachtige spelonk. Aan het ge1 hingen fonkelende yskegels, die afdruppelend tot in de diepte van den berg, druipsteenen vormden van ongehoorde grootte. Zy hadden geen tyd om te ge nieten van het tooverachtige moois van die plaats. De vloer, bedekt als deze was met schilfers en kleine stukjes erts, was moeiiyk te begaan, maar hun gidsen liepen in alleryi door, telkens afwijkend van den rechten weg, en een der tallooze zijpaden kiezende, totdat ze eensklaps stonden voor eene verborgene trap, die in de rots uitgehouwen, naar eene galerij voerde. Zij klommen hooger en hooger, totdat ze blijkbaar ter hoogte waren gekomen van het gewelf der ont- zagiyk groote spelonk. Hier werden Armstrong en Ermyntrude verzocht te gaan zitten op een rieten schom mel-stoel, waarvan er een massa opgeborgen waren in een schuilhoek. Toen werden zij geblinddoekt, maar zóó losjes dat Ermyntrude den doek tot boven hare oogen opschoof, en Frank's masker op zyn rug hing voor dat zy honderd voet verder waren gekomen. Maar de Russen onderwierpen zich aan denzelfden eisch, en schaarden zich in twee gelederen aehter de leidsmannen. Voordat de dragers en gidsen twee malen verwisseld waren, merkte Armstrong op, dat iedere afdeeling alleeB dht gedeelte van den geheelen weg kende, en volkomen onbekend was met welk ander gedeelte ook, en dat een indringer of al te nieuws gierige onvermydeiyk verdwalen moest, en alleen dan aan den honger dood ontkwam, als hy gevonden werd, om terstond neergeschoten te worden. Iedere afdeeling wendde zich nu eens rechts, dan weer links, ging op en neer in galerijen met tienmaal meer dwaalwegen, volgde eens drie of vier minuten een rechten weg, om terstond hoogstens even zooveel seconden door te loopen. Tot zes keer toe kregen zy andere geleiders, tot ze eindeiyk voor een andere trap stonden, die eveneens in de rots uitgehouwen was. ,Wat zegt ge nu wel van schuilplaats?" vroeg hun Russische geleider, glimlachende terwyl hy een toorts omhoog hief, om den weg naar de trap te belichten. „Zijn we in de ingewanden der aarde?" vroeg Ermyntrude, die allerminst beangst was geworden onder dit heeriyke avontuur. „Neen, mademoiselle. Wy hebben door onzen heuvel gezworven. Gy hebt den weg voor onze vrienden gezien. Zoodra het dag wordt, zal ik u den weg voor onze vijanden toonen." Waar zij stonden, voelden zij reeds dat de atmosfeer kouder was dan gedurende hun tocht onder den grond. Lang bleven zy daar echter niet staan. Binnen enkele oogenblikken waren signalen gewisseld met wach ters boven aan de trap, waarna zy BUITENLAND. BINNENLAND. „Noordam" an „Tabaaan". De „Noordam" is Vrydagnacht te Falmouth binnengekomen. De „Tabanan" wordt in het begin van deze week te Rotterdam ver wacht. Bruinkool. Naar wy vernemen, is de aflevering van bruinkool door de onderneming Bergerode te Heerlen gedaald van ruim 5000 tot 2000 ton per dag, dit als uitsluitend gevolg van het gebrek aan spoorwegwagons. Men hoopVdat de autoriteiten maatregelen zullen nemen tegen verergering van den kolennood. Katoenen an wollaa goederen Yan wel ingelichte zyde verneemt de „N. Rott. Crt." dat binnenkortte verwachten is, dat katoenen en wol len goederen in ruime mate uit het buitenland zullen kunnen worden aangevoerd, zoodat een belangryke daling van de pryzen van deze goederen kan worden tegemoet ge zien. Van andere zyde wordt gemeld In stryd met vroegere bepalingen dat alleen consenten werden afgege ven voor katoenen en wollen goede ren, die betaald waren en in Engeland liggen voor rekening van importeurs waarvoor reeds vroeger consent was verstrekt, vernemen wy thans, dat naar boven gingen en in een hoogere en breedere galery kwamen dan ze tot hiertoe hadden gezien. Om daar achter te komen moesten zy door een enge deur gaan, die uit ruw bewerkte koperen platen was ge maakt. Aan weerszyden van de deur was een keurig hekwerk, dat flauw belicht werd door een houtvuur daartegenover. Toch was de ruimte achter het hekwerk biykbaar de slaapplaats der daar wonenden, met de bewaking belast. Rondom het vuur hurkten enkele mannen. Zoodra zy de hun onbekenden hoorden komen, sprongen zy op, en kwamen ook de slapenden te voorschijn, om zoo noodig de indringers te weren. Maar al spoedig zagen zij, door wie zij binnengeleid waren en ging hun dreigende houding in eene vriende- ïyke over. Ermyntrude had uit de woorden van den oppersten geleider opge^ mpakt dat zij hier by haar vader en broer zou komen. Ze niet ziende, werd zij zenuwachtiger dan ooit, en vroeg bevende aan Frank: „Vraag hun of mijn vader en mijn broer hier zijn." „Neen, hier zyn ze niet. Ik heb het hen hooren zeggen tegen ofizen leidsman, die het terstond vroeg. Er moet een oponthoud geweest zijn." Hy deed zyn best om een gerust stellenden toon in zijne stem te leggen, ofschoon hy ook ongerust was. „Wat kan er gebeurd zyn? Als het klooster aangevallen is, kan het zyn, dat voor alle katoenen en wollen manu facturen, die in Engeland liggen, consent kan worden aangevraagd. Naar verluidt, ligt er in Engeland voor Nederlandsche rekening een waarde van ongeveer 38 millioen gulden. Het vervoer der goederen geschiedt in hoofdzaak door de Hot- andsche Stoomboot en de Noordzee, doch ook enkele Retterdamsche lynen kernen in aanmerking. Tabak. Binnen zeer afzienbaren tyd zal de aanvoer van rooktabak en sigaretten van buitenlandschen oorsprong kun- )n worden hervat. Wittabrood. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Met ingang van 27 dezer zal de regeeringsbloem worden samenge steld uit 50 percent bloem, gemaakt door 60 K.G. buitenlandache tarwe, 15 K.G. inlandsche tarwe en 25 K.G. inlandsche rogge op 82 percent pit te malen, waarby dan 60 K.G.Arhe- rikaansche bloem zal worden ge mengd. Deze Amerikaansche bloem is op circa 75 percent uitgemalen, wat tengevolge heeft, datzy blanker is dan de bloem, die de regeering YOorschrUft hier te lande te maken. Het brood, dat van deze regeerings bloem zal worden bereid en dat dus begin Februari de consumenten kan bereiken, is veel blanker dan het brood, dat thans wordt geconsumeerd. Daar het echter geenszins zeker is, dat ook na de maand Februari zooveel Amerikaansche tarwebloem beschikbaar zal zyn, dat dit tot een hoeveelheid van 50 pet. in de regee ringsbloem kan worden vermengd, en er daarentegen groote waarschijn lijkheid bestaat, dat een belangrijke party roggebloem en gerstebloem, welke een veel minder wit brood leveren, moet worden verwerkt, is het goed te waarschuwen tegen de verwachting, dat het wittebrood nu voortaan wit zal blijven. Hoe de kleur en samenstelling van het brood, dat in Maart en volgende maanden zal worden gegeven, zal zyn, hangt dus geheel af van de hoeveelheden en soorten der produc ten, die van nu af worden aangevoerd. Teruggave van garaqulrsarda achapaa. Officieel. De minister van buiten- landsche zaken heeft door tusschen komst van den Amerikaanschen ge zant de mededeeling ontvangen, dat de regeering der Vereenigde Staten met ;de belanghebbende reederyen terstond enderhandelingen wenscht aan te knoopen nopens de teruggave van de indertijd door deze regeering in beslag genomen schepen. De terug gave van deze schepen zal onvoor- waardelyk zyn. Tot verder gebruik der schepen voor de repatrieering van troepen zullen evenwel met de reederyen speciale onderhandelingen worden gevoerd. Da thee-aanvoer uit Engalaad. Naar de „Tel." verneemt, is het ons toegezegde kwantum thee vol gens het Londensch agreement 6000 ton, hetgeen wij in gedeelten per kwartaal meeten betrekken. Oorapronkeiyk is de bedoeling der N.0. T. geweest de theeën der Lon- deuache veiling als extra-rantsoen te verkrijgen, welke poging echter niet geslaagd is; zoodat de aanvoer uit onze koloniën zooveel minder zal zyn als de gekochte hoeveelheden bedragen. Keleaaaavoar uit Dultschlaad. Naar wij vernemen, zullen binnen' eenige dagen meerdere steenkolen- treinen naar ons land worden gezon den. Het aantal treinen van twee per dag zou worden verdubbeld. [Tel.] Smokkelen van geud. Te Terborg werd Vrydag door een buitengewoon kommies iemand aan gehouden, die in verboden richting f200.000 aan goudgeld vervoerde. Verder dan Terborg kwam het be drag niet. Extra N.O.T.-haffiag. In verband met het wetsontwerp regelende o.a. de voorzieningen van geldeUjken aard ten aanzien van de met de Geassocieerde Mogendheden te Londen gesloten overeenkomsten zal de N.O.T. met ingang van 1 Febr. ingevolge opdracht der Regeering en ten behoeve van de schatkist i heffen van de factuurwaarde der goederen die door bemiddeling van de N.O.T. uit het buitenland worden betrokken. Het bolsjewlatlsah gevaar. Jhr. Graafland heeft, naar de „Lim. Koerier meldt, Woensdagavond in een vergadering te Maastricht mee gedeeld, dat de araolraden te Aken en de aanhangers van Liebknecbt plannen hadden beraamd in November met automobielen en mitraillers een inval te doen in Zuid Limburg. Ook Maastricht zou overrompeld worden. De desbetreffende orders waren in 50 exemplaren vermenigvuldigd. Wijnkoop, president dor Naderlaid- schs Sovjst-rtpubliek. De Nieuwe Prov. Gr. Crt. meldt: Den 20sten Jan. werd op de plaats van het landgoed Heezen te Hattem door den jachtopziener een Rus, af komstig uit Perm. aaugehouden. De Rus zeide naar Duitschland te willen gaan. Hy toonde zyn pas, aan het hoofd waarvan te lezen stond„Ik, David Wynkoop, president der Neder landsche sovjet-republiek, verzoek alle Genossen, houder dezes by te staan, enz. Opheffing van hst Marlna-Etablisao- mant ta Hailevoatiluia. Uit Helle voetaluis wordt gemeld, dat volgens officieuse berichten (waar van tot nu toe geen officieels be vestiging te verkrygen was) aldaar' de aanwezige marine in haar geheel naar Vlissingen zal worden overge plaatst. Vermoedeiyk zal Hr. Ma. „Buffel" [wachtschip] 15 Febr. -a s. daarheen vertrekken en moet 1 Maart de g6heele overplaatsing geschied zyn; dan zal dus nog voorloopig alleen 's Byks werf daar gevestigd blyven. Daar dit een groote ramp voor Hellevoetsluis dreigt te worden, heeft 't bestuur van de „Ver. tot Bevor dering van de Welvaart" 'n adres gericht tot den minister van Marine om hierop te wjjzen en, als'de over plaatsing onafwendbaar is, iets in de plaats te geven om den ondergang der gemeente te voorkomen. Korte barlebtaa. Met Februari gaat de N.O.T. ten behoeve der schatkist 5°/0 heffen van de goederen die door haar be middeling worden aangevoerd. Volgens het „U. D." heeft de recherche te Utrecht weer 5 personen aangehouden, verdacht aandeel in verschillende treindiefstallen te heb ben gehad. Te Rotterdam zyn een tien dui zendtal valsche en vervalschte vetbons in beslag genomen. jErmyntrude, gij zelf hebt zooveel gevaren doorleefd, maak u nu niet angstig over wat door een gewoon oponthoud kan veroorzaakt zijn. Denk liever aan wat onze redder gezegd heeft: dat de bevryding van uw vader en dienB zoon niets beteekende, vergeleken met uwe redding in de kapel. Laten we gaan onderzoeken wat de mannen denken dat er gebeurd kan zyn." Hij geleidde haar naar den Rus, die tot hiertoe zyn vraagbaak was geweest, ofschoon hy rondkeek naar de reusachtige figuur van Ivan Stephanovitch. Onderweg had hy hem by niet ééne halte gezien, en ook nu zag hij hem nergens. „Wij hebben geenerlei bericht," zeide de nu aangesprokene. „De overrompeling van het klooster was bepaald op negen uur, ter zelfder tijd als ons optreden om het huwe- lyk van mademoiselle te beletten. De aanval op het klooster kon niet mislukken. Maar er is een oponthoud. Mademoiselle behoeft zich jDiet on gerust te maken. De beide bevrienden zullen weldra hier zyn." „Hebben ze een langen weg te gaan?" „Neen. Maar een gemakkehjke weg is het niet. Er kan iets gebroken zyn, een slee is misschien omge slagen, en nog veel meer kleinig heden. Wil mademoiselle niet wat uitrusten „Waar?" kreet zy. „Er is een appartement, dat gy kunt dealen met eene andere lady, PLAATSELIJK NIEUWS. Halduraeha Toeaaalvareaalglag „Tavanu". Wy zouden niet graag willen be weren, dat het blyspel van mr. C. van Rossem, „pomarius", dat JTavenu" Zaterdagavond op de plan ken bracht, aan strenge of zelfs maar redelijke eisehen van gangbare moraal voldoet. Immers, de geestige auteur heeft alles wat zijn bekwame handen hebben aangeraakt, onderste boven weer neergezet. Wat wy in onse hedendaagsche maatschappij voor goed en reeht houden, is schots en scheef door elkander gesmeten, en het bonte kaleidoskoop, dat er uit te voorsebljn is gekomen, is boeiend en vermakelijk. Pomarius is zaakwaarnemer en zyn levensideaal is zyn cliënten uit handen te houden van het gerecht en van heeren advocaten. Hy knapt allerlei zaakjes op, die gemeenlijk met den naam van „vuil" worden aangeduid. Hy verdient daarmede, dank zy zyn handigheid, schatten, maar het is begrijpeiyk, dat hy met de gangbare begrippen van moraal etc. op voet van oorlog leeft. De eenige maal, dat hy zich door zyn vrouw laat bepraten en van een dergelijk vies zaakje afziet, kost het hem zelf byna zyn positie. „Zie je wel, dat onzen methode beter is?" verzucht hy, en Julie kan moeielyk anders doen dan hem gelijk geven. Ja, zyn vrenw! De wyze waarop hij zich die „veroverde", is uiterst eurieus, doch voor bespreking in een courant minder geëigend. Het was echter buitengemeen interessant en origineel, en het gansche stuk uiterst vermakeiyk. Er worden aan de maatschappij harde waarheden gezegd en het kluwen der maatschappelijke moraal uiteengerafeld, zoodat er nieta dan wat dnnne vezeltjes over blijven. Aan die vezeltjes laat Van Rossem zyn figuren dansen eu gri massen maken. Overigens, wat is moraliteit? Een door maatscbappeiyke conventies geykt fatsoensbegrip, gebonden aan dogma's en wetten. Maar Pomarius, de philosoof, lapt ze aan zyn laars; hy moet niets hebben van al die juristerij; het Burgeriyk wetboek noemt hy het „onzedelyksteboek" van onze samenleving en keilt het weg zoover als bet vliegen wil. Het was een stout ondernemen van Tavenu" om met dit stuk voor het voetlicht te komen. Stout, om de keuze van dit met gangbare begrippen van moraliteit strijdbare stuk. Echter, wy zyn er haar dankbaar voor en nog eess te meer heeft de vereeniging bewezen wel wat aan te durven. Van der Lee speelde den Pomarius en deed dit met humor en smaak. Zyn hoofgeboren neef, mr. Godfried Pomarius van Slingenveld werd statig en zwierig vertolkt door W. Dekker Jr. Zy leverden fraai samen spel en Julie (raej. Marie Burgers) paste zich daarby waardig aan, mede door de smaakvolle toiletjes die zy droeg. Van de overige rollen noemen wy die van Marie, Julie's dienstbode (mej Fl. Vrieslander), die weder als komische Alte fungeerde en uitste kend voldeed. Als procureur van Pomarius fungeerde de heer Kuhn, die zich als verloopen jonkheer aardig aan de situatie aanpaste. De heer Th. van Haaren was de com missaris van politie van Meecken en kon als zoodanig wel voldoen. De heeren Jac. B. Folak <Smit en J. F. Schellinger Willem) completeerden het spel. De talrijke aanwezigen hadden een amusanten avoad, en een geanimeerd bal was het slot. Pro Rogo. Op initiatief van een voorloopig comité werd Vrydagavond om half zeven in het Tehuis voor Militairen aan den Kanaalweg alhier, eeu ver gadering gehouden van militairen van Zee- en Landmacht» Als spreker trad op ds. T. J. Hagen, veldprediker by de Ile divisie. Door spreker werd het doel en de werk wyze van de vereeniging Pro Rege uiteengezet, waarna tot oprichting van een afdee ling alhier werd overgegaan. 8taande de vergadering traden 110 militairen van alle rangen tot de vereeniging toe. De vereeniging atelt zich ten doel, op christelijk standpunt staande, de geesteiyke en stoffelyke belangen van de militairen van leger en vloot te behartigen. Om 8 uur werd in het Evangelisatie gebouw, in de Palmstraat, met het zelfde doel een vergadering gehouden voor burgers, waar dezelfde spreker weder de bedoeling van Pro Rege uiteen zette. Ook hier werd een af deeling van Pro Rege opgericht met aanvankelijk ruim 50 leden. Bedoe ling is om de noodige samenwerking tusschen de militaire en burgerbe volking, te verkrygen tot bereiking van het doel der vereeniging, de behartiging van de geesteiyke en stoffelijke belangen van onze mili tairen. Omtrent den brand, die Vrydag avond van af den vuurteren aan den Zuidpunt van Texel werd waarge nomen, meldt men ons nader van Texeler liep hier Vrijdagavond een gerucht, als zou er brand zyn uitge broken ln de buurtschap De Westen. Volgens personen, die zich aan het strand bevonden, moet een schip in de Noordzee in vlammen zyn opge gaan. Nu en dan werden vlammen gezien, alsof er entplofflngen plaats hadden. Tet heden heeft men niets naders omtrent dese geheimzianigen brand vernomen. die ons de eer gunt, hier tijdelijk in ons fort te verblyven." „Wie is ze?" „Monsieur uw vriend heeft wel over haar hooren spreken. Haar eigen naam is: Natushka, de dóchter van Prins Nicolaas Stenka. Zij is de hoep van onzen stam, de aangewezen echtgenoote van Boris Melnikoff. Geloof me, mademoiselle, zy is u genegen, ofschoon u haar nooit hebt gezien." Onwillekeurig kwam er een angstig gevoel by Ermyntrude op, by de gedachte dat zy in aanraking zou komen met de geheimzinnige en bijzonder mooie vreemde. Door die aandoening beheerscht, wendde zy zich instinctmatig tot Armstrong. „Verlaat my niet!" smeekte j. „Ik moet iemand by me hebben, dien ik kan vertrouwen, met wien ik kan praten, totdat mijn vader en broer er zyn." „Zou de lady ook my willen ont vangen vroeg Frank vriendeiyk, van oordeel zynde dat dit de beste geruststelling zou zyn. „Natuurlijk!" luidde het ter stond gegeven antwoord, en hun gids bracht ze, zonder eenige stoornis door eene deur en een kort portaal, waarop zij weer de nachlucht op hun gelaat voelden, en door een daarover geleide menigte ranken| het hemel gewelf konden zien. Onwillekeurig ging Frank een weinig linksaf naar het lage hek- werk^ en keek naar buiten. Ondanks de weinige belichting der sterren, zag hy een natuur-tooneel, zoo majestueus en groetsch als hy nog nooit had gezien. Hy aanschouwde een bosch-panorama met een berg en eene vlakte, door eene opening in den rots muur. Maar hy schrikte op, toen hy zag wat hem aan vroegere dagen herinnerde. Recht voor zich uit, op een af stand van enkele myien, lag het effen gebied van de Wolga. En juist op de plaats, waar de groote vallei in de laaglanden overging, waren drie kleine kegelvormige rots-heuvels, allen evengroot en in niets van elkaar verschillende, zoo dat men onwillekeurig aan drie pyramiden moest denken, door een meester- beeldhouwer geformeerd. Hy had geen tyd om het verband tusschen hetgeen hy zag en vroeger gezien had als het embleem van Melnikoff en diens aanhang, te zoeken, want zyn geoefend gehoor merkte het geknal van geweervuur op, dat niet geregeld losbrandde zooals by een troepen-stryd, maar alleen af en toe, als by een overrompeling of stryd tusscben enkelen. Ermyntrude, vervuld als zy was met het mooie uitzicht dat Frank haar gewezen had, merkte dat schie ten niet op. Maar hun geleider hoorde en begreep het en zeide tegen Frank, in opgewonden toon: „Zoo verwyderen wy de vyanden, waarvan ik u beb gesproken! De appartementen van Prinses Natushka zyn aan het einde van dit portaal." (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1