COURANT No. S047 DONDERDAG 6 FEBRUARI lei» 4Te OAARMNQ Uitgever: C. DB BOER Jr.t Helder. Oplaag 7000 ex. De VreJesconfareotie. O* Volkenband. In de vergadering op Maandag van Wilson met zijn medeleden der commissie voor den volkenbond heeft Bourgeois Wilson den tekst der wen- schen overhandigd, door de vertegen woordigers der groote geassocieerde mogendheden ter aake van den vol kenbond onder woorden gebracht: 1. dat in het vredesverdrag geen enkele bepaling veorkome, die in- druischt tegen de beginselen, in de 14 punten van president Wilaon ontvouwd 2. dat de volkenbond zich ook aan den socialen vrede late gelegen liggen en zich moeite geve em alle men- schelfike arbeidsvoorwaarden gemeen goed te maken met behulp van a. een internatienaal bureau van onderzoek en statistiek; b. een internationale conferentie van werkgevers en bezoldigden, die op bepaalde tijdstippen bljeenkemt c. een internationale commissie van voorlichting. Andere wenschen over de militaire kwesties konden niet worden aan genomen, dewijl de Amerikaansche vertegenwoordiger» geen volmacht hadden om zich daarmee bezig te heuden. Ze -hadden betrekking ep be perking van wapening, inkrimping Yan de militaire effectieven, verbed om aan andere staten e> den volken bond wapenen of munitie te verkoo- pen en verbod van aanmaak van wapenen en munitie in particuliere fabrieken. Abonnementoprij»; In de stad f 1.10, per po»t f 1.35, Buitenland f 2.35. Losse ex. 3 cent Het „Journal" sehrijft naar aan leiding der zitting van de commissie voor den volkenbond van Maandag, dat er twee opvattingen omtrent de organisatie tegenover elkaar staan. Bourgeois verdedigde de1 Fransche opvatting, volgens wélke de bond slechts de kreon op de vredesconfe rentie kan zyn. De theorie van Wil son is, dat de velkenbond aan den vrede ten grondslag moet liggen. Qe beatrsffini der schuldigs». Naar uit Parijs wordt gemeld, heeft Sir Gordon Hewart vandaag een korte meedeeling aan de pers gedaan omtrent het Britsche stand punt ten aanzien der bestraffing van vijandelijke beosdoeners. Dit is, dat deze, hoe hoog ook geplaatst, be hoorlijk en ten spoedigste moeten worden gestraft Wie precies de boosdoeners zijn, waarvan ze be schuldigd zullen worden en wat voor een geding de straf hun zal worden opgelegd, zijn kwesties, die de nauw- lettendste overweging eischen. Evenmin is het van pas, deze kwestie gelfik menige andere in ver band met de vredesconferentie in het openbaar te bespreken. De commissie voor de misdrijven en straffen is bezig met het crimi neel onderzoek. Daartoe is gesloten heid niet minder belangrijk dan haast. Reeds zijn drie ondercomité'# aangewezen, een om de feiten na te pluizen en de twee andere om de rechtskwesties te overwegen. Na tuurlijk moet het bewijs overtuigend geleverd worden. Polaa aa Tsjaebaa. De vertegenwoordigers der groote mogendheden ter vredesconferentie hebben thans een beslissing genomen inzake het geschil tusschen Polen en Tsjechen, hetwelk in hoefdzaak loopt •m het bezit van het vorstendom Teschen. Hierbij wordt er in de eerste plaats op gewezen, dat men zich, zoolang een territoriale kwestie aog niet door de vredesconferentie is geregeld, van een bezetting van het verlangde gebied heeft te onthouden. De Raad besloot verder een com missie te benoemen, welke te Teschen haar zetel zal hebben en die de aan spraken der beide naties zal onder zoeken. Zoolang er nog geen besluit ddor de vredesconferentie is genomen zullen de politieke verkiezingen en de militaire maatregelen in het'vor- stendom Teschen worden geschorst. Geen maatregelen, welke op annexatie zijn gericht van het geheele of' een gedeelte van genoemd vorstendom of eenig ander deel van Polen of Tsjecho- Slowakie, zullen bindende kracht be- zitten. De gedelegeerden van I den Tsjecho-Slowakschen staat verbinden zich om de Poolsche gevangenen, welke tijdens het jongste conflict zfin gemaakt, onverwijld met wapenen en uitrusting vrö te laten. Deze beslissing is een waarschuwing voor alle nationaliteiten, die, in de hoop dat het „fait accempli" door de vredesconferentie erkend zal worden, maar vast beslag gelegd ep hetgeen zij wenschten. Tegelijkertijd is het een gerust stelling voor de Fransche bladen; die in de door Engeland te Konstanti- aopel genomen politie maatregelen, reeds een begin van annexatie van dit gewichtige punt door Engeland zagen. Bet staat wel vast dat Kanstanti- nopel internationaal zal worden. Reeds werd gemeld dat de Turkache aegeering haar zetel naar Klein-Azie zou verplaatsen. Da waaschan vaa Brlekaaiaad. Dinsdag heeft Venizelos ter vredes conferentie de wenschen van Grieken- land uiteengezet. Om deze te onder zoeken en een rechtvaardige regeling te ontwerpen, zal een commissie worden benoemd, bestaande nit twee vertegenwoordigers van elk der groete mogendheden. BUITENLAND. FraokrJJk. President Wilaoa In ia Kamer. In zijn rede in de'Fransche Kamer gehouden, heeft president: Wilson erop gewezen, dat ia de laatste jaren gebeurtenissen hebben plaats gehad welke Zonder voorbeeld zijn. De men- schen aan weerszijden van den Oceaan en in alle deelen van de wereld hebben hun broederschap in de vrijheid ont dekt. Over den Rijn, in Duitschland, in Polen, in Rusland, in Aziö zijn nog onopgeloste quaesties en voor het oogenblik schijnen zij wellicht onoplosbaar. Frankrijk staat nog aan de grens tegenover deze dreigende en onbeantwoorde quaesties; en in dien dit land alleen daartegenover pal moest staan, zou het altijd gewapend moeten zijnhet zou op zijn bevolking voortdurende lasten moeten leggen, het zou ondeelbare offers moeten brengen maar niet alleen Frankrijk maar alle andere volken ter wereld zouden dat moeten doen. Zij zouden met het geweer bij den voet gereed moeten staan om elke onrechtvaardigheid te keeren. Zoo iets is ondenkbaar. De regeerders van de wereld hebben alleen gedacht aan betrekkingen tusschen deregeeringen, maar hebben die tusschen de volken vergeten. Waaraan zij hadden moe ten denken is het geluk van mannen en vrouwen en hun veiligheid en zij hadden moeten zorgen voor het ge luk van hun volken door hun veilig heid te verzekeren. Thans weten zij, dat de eenige wijze waarop dit kan bereikt worden, is de zekerheid te verschaffen, dat wanneer Frankrijk of eenig ander vrij volk mocht wor den bedreigd, de geheele wereld ge reed zal staan zijn vrijheid te ver dedigen. Duitschland. Da aatfaaalo vargadarlng teWalmar. Maandag is de Rijksregeering te Weimar aangekomen. Regeerings* getrouwe troepen zijn aldaar aange komen om eventueel de Nationale vergadering tegen aanvallen der Spar- taciêrs te beschermen. Volgens de Voss. Ztg. zouden nl. gewapende troepen onafhankelijke arbeiders en soldaten uit Gotba en Eisenachnaar Weimar ep weg zijn. De taaetaad te Bramen. •e regeeringstroepen, die ingevolge den door het Spartacistische bestuur der stad met de Rijksregeering ge maakte afspraak, buiten Bremen ge legerd waren, zijn Dinsdag, nahevi- gen strijd de stad binnengerukt. De gewapende arbeiders moesten overal terugtrekken. Teekenend voor den toe stand te Hamburg is, dat troepen van duizenden arbeiders om wapenen vroegen, ten einde de arbeiders te Bremen te gaan helpen in hun strijd tegen de regeeringstroepen. Oa toestand ta Dutsaldorff. Naar men weet hebben deSparta- ciörz te Dusseldorf nog steeds de macht in handen en oefenen zij een r schrikbewind uit. Dit heeft er thans toe geleid, dat de burgerij er tegen in verzet is gekomen. Aan de tegenwoordige machthebbers werd een ultimatum gericht- door den Vollzugsrat van ambtenaren en ar- beidersbesturen, de autoriteiten van •usseldorf, de doctoren, apothekers, de baDkbeambten, het koopmansgilde, de besturen to Dusseldorf van de advocaten, de pers en andere bur gerlijke groepen, in welk ultimatum de absolute vrijheid der pers en vaa vergaderen wordt geftiseht. Verder wordt geiischt de waarborg van vrije en onbelemmerde verkiezing voor den gemeenteraad en de erkenning van den uitslag dezer verkiezing. De aangelegenheden der stad zullen voorloopig behartigd worden door de wettelijke vertegenwoordigers, bijge staan door een honorairen Volksraad. Teor het geval dat deze eischen niet worden ingewilligd of geweld wordt gebruikt, wordt met staking bedreigd. Da Jadaavsrval|iagea la Baliolü Decorrespondent van het „Handels blad" deelt officieele cijfers.->>mede over de gruwelijke Jodenmoorden, die thans in Galicië, met name in Lemberg, plaatsvinden. Op 22 en 23 November werden gedood 78, gewond 443 Joden van allerlei richting en stand. Geroofd werd aan baar geld ruim 10 millioen kronen, aan effecten ruim 6 millioen, aan meubels, linnen goed, etc. 15 millioen, aan waren voor 49 millioen. Verbrand werden eveneens voor groote sommen. Hoewel slechts de klachten van 8600 personen onderzocht zijn, ter wijl zich nog dagelijks nieuwe klagers aanmelden bij het Joodsche comité van onderzoek, blijkt reeds van een moed willige vernieling van 102.986.839 kronen. In 2835 gevallen werden de daders gevonden. In 98 gevallen zün vrou wen en wel in 14 gevallen Roode KruisverpleegsterB mede schul dig. Van de schuldige burgers heeft men ontdekt: leerlingen van het gymnasium, studenten, spoorweg beambten, trambeambten, een brie venbesteller, soldaten van de militie en een arbeider vaa het stedelijke slachthuis. Mei name bekend zijn 103 moorde naars en wel 72 militairen en 31 burgers.- Onder de laatsten bevinden zich o.a. 1 dokter in de philosoie, 2 leeraren aan het gymnasium, 1 student, 1 Roode Kruis-zuister, 1 „Finanzrat", 1 commissaris van politie, 5 huisbewaarders, 3 beamb ten, 2 dames zonder beroep, enz. Welsprekende cijfers, die een beeld geven van hetgeen de nieuwe Peol- och© republiek te aanschouwen geeft Da aaalaliatisahs ooafaraatla ta Bara. Bern, 4 Febr. De conferentie be noemde Branting tot president en Justo tot vice-president. Branting hield in het Franseh een openingsrede. Albert Thomas besprak de vraag hoe de Internationale het vertrouwen kon herstellen, dat in 1914 verloren was gegaan, en stelde de houding der iDuitsche socialisten aan deerde. Hij verlangde dat aan 't hoofd der agenda de- quaestie der regeeringsverant woordelijkheid inzake de oorzaken van den oorlog, en de sehending der door Europa gewaarborgde neutraliteit zou worden gesteld. Aan den anderen kant wenschte hij, overwegend dat het bolsjewisme de grootste gevaren oplevert voor het socialisme, als tweede punt op de agenda te plaatsen de rol der democratie bij het herstel der sociale orde. Da gawtzea koningin van Beiarea. t Munchen, 3 Februari. De voorma lige koningin Maria Theresia van Beieren is hedenavond om zes uur 45 in het kasteel Wildenwart zacht ontslapen. BINNENLAND. Adv.n»n«4» Mr rogal IS o*nl. Eea nieuwe vormogensbelsitiag. Naar men aan de „Nederl." mede deelt, zou de minister van financien het voornemen hebben, een wets ontwerp in te dienen om een belasting van 25 pet. te leggen op iederen vermogensaanwas boven een zeker bedrag aan vermogen. Da Engslscbe maatregelen ter zes, Be zes-mail aaar Indli. De sebeapraart. De Nederlandsche overzee-mail naar Indiö is thans wel herBteld en wordt a.s. Zaterdag per s.s. „Prins der Nederlanden" voor de eerste maal sinds den oorlog weer verzonden, maar er bestaat Diet de minste zeker heid, dat deze mail, met hetzelfde stoomschip zal worden overgebracht, zonder door de Britsche censuur te worden gecenseerd. Op het hoofdbestuur van posterijen en telegrafie verwacht men, dat ook deze mail in Engeland van boord zal worden gehaald om door den censor te worden nagezien. Wanneer hij dan kan worden doorgezonden is niet te zeggen. Stukken met gewoon o ver- land-tarief zullen vermoedelijk met een Britsche mail worden geëxpedi eerd; de stukken met zeeposttarief zullen echter moeten wachten op een volgende Nederlandsche zeemaüver- zending. De verzending per Nederlandsche zeepost geeft derhalve geen zekerheid van een spoediger overkomst. Het blijft daarom aanbeveling verdienen correspondentie naar Indiö te ver zenden per Britsche mail naar Britsch- Indii en verder. De blokkade-maatregelen worden, voor zoover van toepassing op de Nederlandsche scheepvaart, nog steeds gehandhaafd. Schepen op weg naar ons land moeten, als vroeger, een Engelsche haven (Ki^kwall of Falmouth) aan doen, om de lading te doen onder zoeken óók de post dus. De vraeht op I sdl8 met 25 verlaagd. De op Indiö varende Nederlandsche stoomvaartlijnen maken bekend dat met ingang van Maart de vrachten van Nederland op Nederlandsch-Indiö met 25 worden verlaagd. Da „Zeeland". De mailboot „Zeeland" is Dinsdag middag om kwart over drie te Vlis- singen aangekomen met negen pas sagiers. De uit Nederland medege nomen post kon slechts ten deele gelost worden door gebrek aan tijd en aan personeel op de pier te Gravesend. Zevenhonderd zakken werden gelost, terwijl dertienhonderd mede terug kwamen. Da schikking mat Dültsohland. De voorloopige overeenkomst met Duitschland, in Januari afgesloten, die in hoofdzaak import van kolen (80.000 ton per maand) en export van visch en gedroogde groenten omvat, en aanvankelijk slechts een maand zou duren, wordt verlengd. Tot dusver is men er van Duitsche e in geslaagd, den aanvoer van kolen regelmatig te doen plaats heb ben. Deze is zelfs den laatsten tijd nog uitgebreid. Aanvoer uit Amerika. Het stoomschip Nieu w-Amsterdam van de Holland-Amerikalljn, datDins- dag van New York te Rotterdam aankwam, voert 9500 ton meel en 1500 ton geraffineerde katoenzaadolie aan. Amarikaaasolie kolea. Het stoomschip „Noord" is te Rot terdam aangekomen met een lading kolen van Baltimore. Oezs votvoorzlaalag. Het Dinsdag van Batavia te Am sterdam aangekomen stoomschip Bengkalis, van de Stoomvaart Mij. Nederland, heeft 7300 ton cocosolie aange voerd, bestemd om tot margarine te worden verwerkt. Ds thasvoorzlsaisg. Krachtens een Dinsdag in dc „Staatscourant" verschenen beschik king, wordt de datum van aanvang der laatste thee-distributie, welke was bepaald op a.s, Zaterdag 8 Februari, vervroegd tot 5 Februari. Derhalve zal nu reeds één ons thee kunnen worden afgeleverd tegen be taling van f0.29. Naar schijnt te mogen worden ver trouwd, zal het overgroote meeren- deel der winkeliers wel in het bezit z(jn van de voor de distributie ver- eischte thee; waar dit op enkele plaat sen onverhoopt niet het geval mocht zijn, zal men nog enkele dagen geduld moeten oefenen. Vorengenoemde beschikking regelt tevens de algeheele liquidatie der theedistributie, door te bepalen, dat met ingang van 17 Februari a.s. alle beperkende bepalingen, verbod tot aflevering anders dan op bons en maximumprijzen zullen komen te vervallen, onder één voorwaardedat iedere winkelier verplicht blijft één ons thee tegen betaling van f 0.29 af te leveren op iedere bon No. 51, welke behoort tot een thee- en kofflekaart, i welke door den winkelier is gewaar- Ingezonden mededeellng. Extra aanbieding in Heerenhandschoenen* Kleuren: bruin en grijs. Tricot ongevoerd f 1.25 per paar. 6ebreld f 1.80 Tricot gevoerd f 1.80 Bijzonder voordeellg. HERMAN NYPELS. merkt voor ontvangst van bon 52, m. a. w. met ingang van 17 Februari a.s. blijft naast een geheel vrijen theehandel, de thans bestaande distri butieregeling van kracht, voor ieder die zfin bon 51 nog niet in een ons thee ad f 0.29 heeft omgezet. De diatributla vaa ehocoltdereepen opgeheven. De Minister van Landbouw heeft ingetrokken een tweetal beschikkin gen, waardoor worden opgeheven de verschillende verbqden, betreffende cacaoboonen, cacaomassa, chocolade massa en andere halffabrikaten, als mede bet verbod tot aanmaak of aflevering van chocoladereepen,anders dan op de voorgeschreven voor waarden en tegen de vastgestelde prijzen. Hiermede is derhalve een einde gemaakt, aan de distributie van chocoladereepen, voor welke, nu een geregelde aanvoer van de grondstoffen der cacao- en chocolade-industrie te verwachten is, geen aanleiding meer bestaat. Da prijzenpolitiek la da toekomst. Naar het Haagache Corresponden tiebureau van bevoegde zijde ver neemt, is er reden zoowel de grossiers en winkeliers als. het publiek te waarschuwen tegen zekere] zenuw achtigheid, die zich openbaart ten opzichte der theevoorziening. Er worden thans door sommige grossiers en winkeliers zaken afgesloten tegen pryzen, die op den duur beslist na- deelig zullen blijken, terwijl ander zijds door winkeliers, in afwachting, dat z(j bij den komenden aanvoer thee zullen kunnen leveren, aandrang wordt geoefend op de verbruikers om nu reeds te koopen tegen abnor maal hooge prijzen. Yoor een en ander bestaat, naar ons werd ver zekerd geen aanleiding. Vooral nu de overzeesche rantsoeneer in g van thee is opgeheven, mag verwacht worden, dat er genoeg zal worden aangevoerd, om de concurrentie in staat te stellen, de prijzen binnen behoorlijke grenzen te houden. Er is voldoende waarborg aanwezig dat het publiek straks op ruime schaal tegen redelijke prijzen in zijn be hoefte van thee zal kunnen voorzien. Been suikergehrek. Nu en dan duiken er geruchten op dat er gebrek zou zijn aan suiker. Men make zich dienaangaande niet ongerust. Dit suikerjaar is wel minder dan het vorige, doch de hoeveelheid consumptiesuiker volgens het rant soen van een half pond per persoon en per week is verzekerd. Het verbruik der industriesuiker zal eenigszins moeten worden beperkt, maar toch zal aan d£ industrieelen worden afgeleverd, wat hun door het Suikerkantoor werd toegezegd. Hat standbeeld veer Fraaa Naarebaut. Naar wij vernemen bestaat het plan het standbeeld van Frans Naerebont, ontworpen en vervaardigd door den heer A. G. van Loon te 's-Gravenhage, desen zomer te Vlis3ingen feestelijk te onthullen. Oa leonactia vaa het spoorweg personeel. Van de zijde van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegperso neel St. Raphaöl en den Prot. Chr. Bond van Spoorwegpersoneel schrijft men aan de „Telegraaf: Het verschil tusschen directies en personeel loopt in hoofdzaak over het grondloon. 15 November j.1. ontvingen de organisaties namens de directies S.S., H.S.M., N.C.S. en N.B.D.S. de volgende uitnoodiging „Ter bespreking van datum en wijze vaninvoeringdernieuweloonregeling, noodigen wij u uit een afgevaardigde van uw hoofdbestuur te willen aan wijzen voor een bijeenkomst met ons op Dinsdag 19 dezer ten elf uur v.m. te Utrecht (C. G. B. II)." Onze afgevaardigden gingen der halve naar deze bespreking zonder een mandaat onzer organisaties om trent het grondloon en daaruit volgt logisch, dat zij niet de bevoegdheid hadden namens hunne organisaties bij die besprekingen een zoo belang rijke beslissing als omtrent het grond loon te nemen, zonder ruggespraak met hunne organisaties. De afgevaar digden onzer organisaties verklaren pertinent, dat zij met de directies geen overeenkomst op een grondloon van f 2;50 hebben aangegaan. Anders staat er de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel voor. Deze organisatie had in haar heofd- bestuurs vergadering besloten een grondloon van f 2.50 te vragen. De directies hebben dat voorstel aan vaard, maar dat sluit niet in, dat onze organisaties met het voorstel der N. V. moeten accoord gaan. Onze organisaties bleven te dien opzichte vrij. Toen op de congressen spontaan door de massa der arbeiders het. voorgesteld# grondloon van f 2.50 werd verworpen en in de plaats daarvan de eisch van f 8 werd gesteld, hebben de verantwoordelfle leiders onzer organisaties, tevena gelet op de stijging der loonen in andere bedrijven, dan ook geen vrijmoedig heid gevonden een andere beslissing te nemen. Onze organisaties staan op zuiver democratisch standpunt en onze hoofdbesturen aanvaarden de volle verantwoordelijkheid voor de gestelde eischen, waarvan de billijkheid ten volle gebleken is. D« nieuwe loonaa la het havenbedrijf •n voor de zeelieden. Uit een overzicht, dat de „Trans portarbeider" geeft van de resultaten, bereikt door de jongste loonactie, die voornamelijk gevoerd is in den loon- raad, lichten we het volgende In het havenbedrijf is verkregeü voor: vaste bootwerkers per week f 80; losse bootwerkers per dag f 6.50; vaste expeditie- en veem arbeiders een minimum weekloon van f 27; losse expeditie- en veem arbeiders per dag f5; schuitenvoer ders per week f 27. De verhoogingen brengen 25 pOt. onmiddellijke verbetering in de Ióq- nen en doen die met ten minste 80 pCt. stijgen boven die van 1914. Voor het stukloon is een verhoo ging der tarieven verkregen met 50 pCt. Het nachtwerk wordt met 50 pCt. extra betaald. De 8-urendag en de vrije Zaterdagmiddag zijn toe gestaan. Voor de aflaadcontröle wordt be paald, dat losse vrijlieden een mini mumloon krijgen van f 6.50 per dag. Afmatters en 'naschrijvers f6.50 per dag. Alle loonsrerhoogingen hebben terugwerkende kracht tot 2 Januari. Voor de zeelieden werd het vol- gende bereikt: Onderofficieren krij gen een minimum-gage van f 130, matroos f 115, stoker f120, bevaren tremmer f 100, onbevaren tremmer f 90, matroos onder de gage f 65, jongens f 30, kok f 13a Vergeleken met 1914 zijd deze loonen met 150 pCL omhoog gegaan. In de havens zal voor de zeelieden de 8-urige werkdag in de reglemen ten worden vastgelegd. Demogelijk heid van invoering van den 8-uren dag op zee zal vóór 1 Juni door een technische commissie worden onder zocht. In de havens wordt f 1 voeding- geld uitbetaald en 1/26 deel der maandgage. Het daggeld van een matroos wordt daardoor f 5.42, dat van een stoker f 5.61. Omtrent de loonen van het civiel personeel der schepen werd door de reeders de toezegging gedaan, dat de plaatselijke loonraden voor iedere maatschappij afzonderlijk zullen be palen, welke categorieën uit het per soneel en ten opzichte van welke onderdeelen andere dan individueele behandeling kan worden ingevoerd. De redactie van het blafl. zegt in een bespreking van deze resultaten, dat de transportarbeiders in het ha venbedrijf wat loon en andere ar beidsvoorwaarden betreft, in het al gemeen genomen thans bovenaan staan in Nederland. De Spaaasche Griep op Java. (Officieel). Naar aanleiding van het begin December ia de dagbladen opgenomen bericht, dat op Java tan Spaanache griep een millieen men- schen gestorven zouden zijn, zijn telegrafische inlichtingen aan den gouverneur-generaal gevraagd. Blij kens' diens antwooTd was dit bericht onjuist en bedroeg de sterfte op Java en Madoera en Bali ex Lombok te zamen, in het tijdvak, omvattende de 27e tot en met de 43e week (maanden Juli tot en met Oetober) van 1918 229.600 (1917: 230.000) en in het daaropvolgend vierwekelijksch tijdvak (maand November) van 1918: 369.000 (1917 51.500). Op grond van deze cijfers kan de sterfte in geheel Nederlandsch-Indiö over de genoemde tijdvakken geschat worden op onder scheidenlijk 310.500 (1917 811.000) en 486.000 (1918: 70.000.. De abnor male stijging in de maand November is toe te schrijven aan de Spaanache griep. De opgegeven cijfers komen overeen met een sterfte (voor Java en Madoera, Bali en Lombok) van 133 per duizend en per jaar in de maand November tegenover 20 per duizend in het voorafgaand tijdvak, welke cijfers voor 1917 bedroegen respec tievelijk 177 en 20. Dl Bri.p ip Curigii giw.kin. De griep epidemie, die zich in de maand Oetober had ingesteld, was op het einde der maand November 1918 geheel geweken. Bpaaanbeurs. Men schrijft uit Amsterdam aan de „N. Rott. Ct." De Joden Breestrant is de straat van de „negotie", waar de stalletjes staan met de aanprijzende venters, uitroepend den lof van hun soms wat verdacht uitziende waren. Maar in de laatste jaren is de Joden Bree- straat niet meer de oude, omdat veel venters hun zaakjes moesten opdoeken wegens gebrek aan bedrfifs- materiaal. "Want de „appelesiene" zijn al lang niet meer "aangevoerd en „mooie lemoenen" zijn een veer- bije droom geworden. De appelesiene- jongens, die toch ook hun „spleen" moeten verdienen in deze duje tijden, hebben nu op wat anders gezonnen en, van den nood een deugd makende, hebben ze zich op de levensmiddelen bonnen geworpen, als het materiaal hunner nieuwe „negotie". Maar het bedrijf ia gevaarlijk en de woorden van do distributiekaarten „Noch geheel, noch gedeeltelijk voor overdracht vatbaar", zijn een voort durende bedreiging veor den „eer lijken" handelsman. De zaakjes worden dan ook in stilte gedreven. In den kouden, guren avond sluipen de jongens, kleintjes en bleek door de straat, die slechts schaars verlicht is, in verband met de electriciteitsbesparing, en ze spie den met loeroogen of ze niet een vreemde zien in de straat, één die niet in den Jodenhoek thuis hoort, maar er is heengetogen om zaken te doen. En met een bijna dierlijk instinct herkennen afi den klant en schichtig draaien zij om hem heen, murmelende hun verleidelijke aan biedingen. Want ze durven niet te luid spre ken, uit vrees, dat de vreemde wei eens een „doffe gajes" kon zijn, die hen zou arresteeren en de „waren" afhandig .zou maken. In de straat hoort men onafgebroken dat geheimzinnig, vreemd aandoende gefluister. „Ik heb wittebroodkaarten voor zeven stuivers." „Een kwartje de roggebroodkaart,' „Nieuwe bonboekjes." „Sajetbons". „Boterkaarten met volle bonboek- jes." De laatstgenoemde combinatie is duur en de laatste noteering was f 7.50, maar er worden wel stukken voor f 10 afgedaan. En als dan zoo'n „linke" jongen een klant heeft gevonden, troont hij hem mee in een donkere nis en de affaire komt tot stand. De Joden Breestraat ia een broei nest geworden van clandestienen bonnenhandel, maar de overheid schijnt 't niet al te erg te vinden, want de agenten van politie, die er surveilleeren, loopen maar wat vlug door, als ze zien, dat een van de bleeke gestalten een klant heeft aan geslagen. Zoo nü en dan, als het wat te bont wordt, treedt de politie op, voeral als zij in de gaten krijgt, dat het bonnenaanbod zoo verdacht groot is, dat er blijkbaar „poedjes" aan de markt zjjn. Dezer dagen is nog een vrouw van een distributieambtenaar uit den omtrek gearresteerd, die 650 brood kaarten bij zich had. Maar nauwelijks is de politieaanval afgeslagen met of zonder verliezen of de bonnen- beurs leeft weer op, als ware er niets gebeurd. 1 PLAATSELIJK NiEUtfS. Zevende Valksaaaaart. Wy herinneren ons niet #oit een zoo groot publiek te hebben gezien ep de volkeconcerten nis Dinsdag- avond het geval was. De concerten zyn steeds goed bezocht, nu eens wat beter, dan wat slechter, maar Dins dagavond moesten er -verscheidene bezoekers weggezonden worden, daar zij niet meer in „Tiveli" konden. De laatstgekomenen, die nog een plaatsje machtig waren geworden, moesten ziek vergenoegen meteen staanplaats; want de zitplaatsen waren allang véór aoht uur bezet. Voor den tener, den heer Menno Arnolli, wel aangenaam. En het publiek liet zich niet onbetuigd en noopte hem tot een herhaling van; het faatste nummer, het prachtige „Lente" van F. Hiller. Daar wij de' vorige week reeds onze meening omtrent dezen z»Dger gezegd hebben, kunnen w(j thans volstaan iaet te zeggen, dat hetzelfde programma van j toen werd gezoDgen, en oek al weder zijn eigenschappen als zanger het best uitkwamen in de drie kleine liederen van het tweede gedeelte. De Schepping-aria ligt voor zyn donker geluid ietwat heog. Zooals gezegd, liet de heer Arnolli zich, na het hartelyk en aanhoudend applaus, dat op z(jn laatste nummer volgde, bewegen tot het geven van een herhaling van dit nummer, hetgeen dankbaar aanvaard werd. De stafmuziek had op verzoek een paar reeds eerder uitgevoerde nnm- mers op het programma gezet, n.1. Hazebroek's keurige suite „Au pay» de» Nymphes" en de fantasie uit Verdi's „Rigoletto". Behalve dit kregen we Mendelssohn's „Sommer- nacbtstraum", eenconcertmarsch van Raff en Lalo's ouverture „Le Roi d'Ys". Een afwisselend en beeiend programma dus. Voor den aanvang der pauze betrad i heer Verstegen het podium om zich, naar hij zeide, te kwijten van een hem door het Comité voor Volks concerten opgedragen taak. Er was namelijk temidden van het staf muziekkorps, een jubilaris. Onze vriend Koek nl. is 30 jaar lid van het stafmuziekcorps, en in die dertig jaar heeft hij heel wat momenten van genot en glorie meegemaakt. Als binnenkort zijn tyd van scheiden aan breekt, aldus de heer Verstegen, moge hy nog dikwijls aan dien tijd terug denken I Het Comité meende deze gelegen heid, dat het wellicht het laatste concert is, dat de jubilaris meemaakt, niet onopgemerkt voorbij te moeten laten gaan en bood een „zeer ver gankelijke" bloemenhulde aan in den vorm van een krans. In zijn antwoord wees de heer Koek op de groote voldoening, die hij van zijn werk als Voorzitter van het Comité had door het groote succes. De poging tot organiseering dezër volksconcerten is de kroon op het werk van spr. geweest. Tevens bracht spr. een woord van hartelijken dank aan den heer Arnolli, die wel zoo vriendelijk heeft willen zijn ook voor dezen avond zijne wel willende medewerking te verleenen en wenschte'hij hem op zijn verderen leveosweg veel succes. Tenslotte vestigde de heer Koek de aandacht op het de volgende week te geven Liefdadigheidsconcert ten behoeve van de weduwe van 'een stafmuzikant, die met zes kinderen achterblijft, en hoopte op aUer mede werking om dit concert te doen slageD, Een en ander maakte dit zevende volksconcert tot een zeer geanimeerde bijeenkomst. Hat IJsfaast. Neen, als eenmaal de dooi ia in getreden is de aardigheid van een ysfeest er af. Zoo'n fisfeest slaagt alleen als de natuur hare medewer king verleent; bij helder winterweer, liefst met een zonnetje, als de lucht pittig is en droog. Maar helaas! de Zaterdagavond door het bestuur der IJsclub aange kondigde wedstrijd voor jongens stond in het toeken der mislukking. Ingezonden mededeellng. Aannamen, Handelaren an Industrieelen Tiiilaill| bao «LEERWERK tl lm Tiirlilt.i door li Helderaohs Meubeltransport- en Sleepondernemlng. Adres: F. C. v. d. H AAGEN, Spuistraat 8. Want na dien fraaien winterschen Zondag vol ijsvermaak kwam er des Maandags kentering en draaide de wind. len zachte dooi zette in en sette door, en des Dinsdags was de ijsbaan op het Heldersch Kanaal al veor een goed deel bedorven. Ivenwel, de wedstrijd was voor bereid, de prijzen gekocht, de jon gens, die zieh aangemeld hadden, sieh al dagen teveren getraind: wat was dus natuurlijker dan dat het Bestuur der IJsclub de zaak liet doorgaan, nu het üs althans niet onbetrouwbaar was geworden nog? Sn zoo zagen we dan ook neg Dins dagmiddag de bekende fleurige vlag gen, met kwistige hand door de Marinewerf geleend, op het fis prij ken. En een bonte menigte stond langs de walkanten het sehouwspel aan te zien. Het traditioneele draai orgel «atbr*k niet en hier en daar was wel een groepje dat een lustig dansje maakte ender de tonen van het orgel. De wed»trfidbftan was zorgvuldig schoongemaakt en bleek toen nogal me# ie vallen. De jury stond boven op een stfifselkistje vanwege de natte roeten, want hier en daar stond heel wat water. Er wan nogal wat deel neming en animo onder de jongelui en er waren verscheidene pittige rijden. Ongeveer 159 jongens hadden zich epgtgeven. Merkwaardig, dat zeo iets je in het bloed moet zitten. Je kunt schaatsenrijden of je kunt het niet. Wnnt die sporadische keeren, dat men sieh waarlijk trainen kan, zooals in den winter vnn 1916/17, zfin zoo xeldsaam, en er kernen zoe- reel kwakkelwinters daarna, dat het onbégrfipelfit is hoe jongens van veertien, zestien jaar en josger al soo volleerde schaatsenrijders zfin. Aangeboren, heridftnire eigenschap Ziehier den uitslag: Hardtfiden voor jongens van 14—lf jaar. le prfis, een paar schaatsen, Jan Wieringa. 2e prfis, een jongensboek. Dirk Lufit 3e prfip, een electrischesnklantaarn, Geraxd Puinbreek. 4e prfie, een inkmee, Gerrit Wit. H a r d r fi d c n met hinder nissen voor jengena van 11—18 jaar. (Om deze prezen werd geloot), le prfis, een jongensboek, Nicolaas Heogschagen. 2e prfi*, een electrisehe zaklantaarn, Pieter Poet. Se prfis, een jongensboek, Pieter Huig. 4e prfi». een jongensboek, Jan van Willigen. 5e prfis, een teekenurnituur, Hendrik Jan Pms. 6e prfis, een teekengarnituur, Cer- nelis van Zeten. 7e prfi», een portemonnaie, Ffie van Leeuwen. 8e prijs, een portemonnaie, Jan Wille* Hisssink. 9e prfis, een zakmes, Jan Schuit. 10e prfi*, een schrijfmap, Piet Dekker. Vermelden we nog, dat de prfis- wianera op chocolademelk met be- scbnitjce werden onthaald. De prijsuitreiking had na afloop van den wedstrijd in Café „de Pool" plaats, alwaar de voorzitter der IJsclub, de heer J. Spruit, zfine mede bestuurders en de jongelui welkom heette en als zfine meening uitsprak, dat niettegenstaande door velen natte beenen en broeken waren behaald den wedstrfid als geslaagd mocht heeten. Zoowel door de grootere als kleinere jongens is hard gekampt en het deed spreker genoegen, dat door zoovele jongens aan déze «port as deelgenomen. Voorts wijdde spr. woorden van dank tet al degenen, die tot hel welslagen hadden meegewerkt en in het bfizonder tot de politie. Vaerstallaa vaa da s.-d. raadsfractie. Door de s.-d. raadsfractie zfin de volgende vooretelien bij den Raad ingediend le. De belooning voor het over werk der agenten van politie, zoolang voor hen de 8-urendag nog niet is ingevoerd, te berekenen naar 14 uren per week. 2e. B. en W. uit te noodigen, binnen 2 maanden voor het politie personeel den 8 urendag in te voeren. 8e. Het crediet, voorgesteld door B. en W. in hun schrfiven tan 81 Jan. j.1. (voorstel 14) te bepalen op f7.- X 24 X 8 f 1844.-. 4e. Den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud te stellen op f650. en het volle tarief eerst te heffen van een btUutbaar inkomen Yan f950.- Als toelichting op deze voorstellen diehe, dat het haar noodzakelijk voor komt den aftrek yoor levensonder houd in deze gemeente gelfik te stel len met dien voor de Rfiksinkem- itenbelastingbfi de behandeling der begroeting 1919 is dit in de afdee- lingen door haar reeds voldoende gemotiveerd. In verband met deze verhooging komt het hasr tevens billijk voor, het volle tarief eerst te heffen in dè klasse van het belastbaar inko men, hetwelk gelijk valt met ander half maal dezen aftrek voor nood zakelijk levensenderhoud.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1