PLAATSELIJK N<EUWS. Ga „Z«van Proviaoüa". Blijkens een bij het departement van marine ontvangen bericht ia Br. Ms. öZeven Provinciën", ander bevel van kapitein ter zee Van der Wal, op de thuisreis naar Nederland, te Panama aangekomen. Oe Brandstoffenv«orzlaaii|. Sedert onze laatste opgave z|n nog de volgende antwoorden op de verzonden vragenlijsten ingekomen. Sn eek: 11 eenheden veratrekt, (6 eenh. turf, rest kolen). Geen nood. D e I f z Ij 111 eenheden (8 turf en 2 kolen). Geen nood. Delft: 8J aenheden totFebr. Nood. Te 's-Gravenhage slaagde vaar het machinisten-diploma A, da kaar J. Kooger, alhier. Caadldataalljat der Liberale Unie voor de Provinciale Kieskringen den Helder, Haarlem en Velsen voor de verkiezingen der Prov. Staten. 1. K. Breebaart Jzn., Winkel. 2. E. J. Bok, Helder. 3. J. Korthals, Altes, Amsterdam. 4. Dr. J. Timmer, Haarlem. 5. G. J. van Leersum, Winkel. 6. A. Buurman, Haarlemmermeer. 7. K. Zijp Hzn., Wieringerwaard. 8. R. Visser Lzn., Berkhout. 9. J. Winkel, Medemblik. 10. M. Alderdem, Aalsmeer. 11. Rens Slot, Broek op Langendljk. 12. K. de Vries, Ypolder, Sloten. 13. L. de Wilde, Heemstede. 14. H. J. Avis, Midwoud. 15. J. E. G. C. Dibbetz, Zwaag. Propagaidi-avand varaaaifilng Vrtuwaakiesrecht. Waarlijk, da vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, die gisterenavond haar 25-jarig bestaan vierde met een feestvierende bijeenkomst, was hl te bescheiden geweest door die samen komst in de z.g. „koffiekamer" van „Casino" te doen plaats hebben. Al te bescheiden, want een stroom van bezoekers en bezoeksters, de laatste vooral, vulden de ruimte en de bestuursdames hadden handen vol werk om maar stoelen, steeds rhaar meer stoelan, aan te dragen. Hoewel het, door da volte, vaak een behelpen was, hoewel men op sommige nauwe plekjes elkander verdrong en in den weg zat, had deze samenpersing ook haar bekorende zijdede bijeenkomst werd er intiemer door, gezelliger, droeg een huiselijker karakter. Gelijkstelling van man en vrouw 1 Zeker, waarom niet? En aangezien de mannelijke helft van den Helder op bijeenkomsten, vergaderingen e.d. stelselmatig te laat begint ia er geen enkel geldig motief te bedenken waarom het vrouwenkiesrecht wèl op tijd zou beginnen. En aeo was het dan ook te 8 uur plus het Hel- dersch kwartiertje, dat de Voorzitster der afdeeling, mejuffrouw Grünwald, de bijeenkomst opende met een wel kom aan de aanwezigen. Spr. wees er op, dat door het Hoofdbestuur de viering van het 26-jarig bestaan was verschoven tot het vreuwen- kiesrecht een feit zou zijn geworden. Wel was door het Hoofdbestuur aan de afdeelingsbesturen aangedrongen op eene feestelijke herdenking van den oprichtingsdatum. Vandaar dan ook deze feestavond, die tevens een propagandistische strekking hebbe. De tijd »m iets grootschers optouw te zetten ontbrak, niettemin hoopte spr. dat de aanwezigen voldaan zeu- den zijn. Het woord was hierna aan mejuf frouw C. Blaauboér, voor het uit spreken eener feestrede. Is er, vroeg apr., wel reden om feest te vieren, nu 26 jaar voor vrouwenkiesrecht gestreden is en dit eigenlijk nog niet is bereikt? Is er veeleer niet reden tot ergernis? Dit zou aldus zijn als er in die 25 jaar werkelijk niets bereikt was. Maar al is dan het eind nog miet bereikt, het is in zicht, en de bekroning van den strijd wacht Tljf en twintig jaar is een lange tyd em te strijdenechter, wat is het in vergelijking met den strijd dien de mannen voerden voor hun algemeen kiesrecht? Zoo heel erg lang ia het nog niet en per saldo valt die t|d dus nog mee. Spr. wees nu op den velen en hardnekkigen tegenstand die moest worden overwonnen. In de laatste jaren zijn de meeningen veranderd en wordt er minder op laatdunkende manier over gesproken. In 't kort releveerde spr. verschillende van die oude argumenten, die zoo vaak moes ten worden weerlegd. "Wel grappig al die oude argumenten nog eens te voorschijn te halen. Hoe zullen onze kinderen en kleinkinderen over al dien toen gedebiteerden onzin schateren 1 In 't kort gaf spr. eene historische uiteenzetting van de economische ontwikkeling der vrouw. De huis arbeid werd door machines vervangen, waardoor de vrouw, met name de arbeidersvrouw, de fabrieken in gedreven werd. Voor de burgervrouwen was het moeielijker werk te vindennoode duldden de mannen haar. Slechts als onderwijzeres en verpleegster werden ze getolereerd. Inrichtingen van onder wijs [universiteiten e. d.] waren aan vankelijk voor haar gesloten. Lang zamerhand brak de vrouw zich baan waren het aanvankelijk de sterkere naturen, anderen volgden, en ge leidelik werden politieke en sociale vereonigingen opgericht. In dien tijd ontstond ook de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. Twee groote groepen vrouwen waren er nu, die om het kiesrecht vroegen. "Waren jaren terug de vrouwen neg vrij onverschillig ten opzichte van haar rechten, vooral in de laatste jaren zyn haar de oogen opengegaan. Spr. wijst op de distributiewet, tot stand gekomen zonder dat het eordeel van eene vrouw is gevraagd, - op de leerplichtwet, waaruit blijkt hoe noodig eene grondige hervorming van het onderwijs is, op- de wet op den dienstplicht, waardoor Iedere moeder haar 19-jarigen- zoon moet afstaan aan het militarisme, op onze verouderde huwelijkawetten. Gelukkig zal het niet lang meer duren dat we het passief vrouwen kiesrecht krijgenreeds is de eerste vrouw in de Kamer gekozen. Hoe klein steekt, bij de houding der Rot- terdamsche bootwerkers, die haar afvaardigden, die der Heldersche kiezers af, die op hun candidaten- lijst voor de Prov. Staten, met uit zondering van de s.d.a.p., niet één enkele vrouwel. candidaat plaatsten Vooral van de vrljz.-dem. die zoo trotsch wijzen op hetgeen de heer Marchant in dezen verrichtte, had spr. eene andere houding verwacht. Het is compromitteerend voor de Heldersche vrouwen, dat dit niet is geschied. Gelukkig hebben andere plaatsen zich beter gehouden. De tegenstand ten opzichte van actief vrouwenkiesrecht is vrijwel gebroken, hoewel nog in de jongste troonrede met geen woord werd ge rept van dit onderwerp. De heer Marchant diende toen eene motie in om de urgentie van de zaak te doen uitkomen. Het getuigt van Ijver voor de zaak, hoewel niet van hoffelijkheid voor de ééne vrouw in de Kamer. Spr. meent, dat bij den heer Marchant het partijbelang zwaar der woog dan liefde voor de zaak. Dat de troonrede niets omtrent vrouwenkiesrecht bevatte, was een kwaad voorteeken. Gelukkig trapte Troelstra de half open staande deur heelemaal ïn. Het is hier niet de plaats hier nader op in te gaan, zeker is echter, dat door de woelige Novemberweek de zaak van het vrouwenkiesrecht ten zeerste is voor uitgegaan. Nog in September wilde de regeering niets weten van vrou wenkiesrecht, in November was zij er vóór. Dezen gedachtengang danken we niet- aan Marchant maar aan Troelstra en diens revolutionaire rede. Thans is de angst weer weg en de kwestie voorloopig van de baan. Evenwel, net als dr. Jacobs zeide; de wet is nog wel niet afge kondigd, maar we zijn er toch. De eerste steen is gelegd en het gebouw zal spoedig worden opgetrokken. Na deze rede ving de afwerking van het eigenlijke feestprogramma aan. Dit was zeer afwisselendzang en muziek volgden elkander op en ook voordrachten en samenspraken behoorden er toe. Mevrouw Teune, begeleid op den vleugel niets is volmaakt op deze wereld, en ook deze vleugbl was het niet door mejuffrouw A. Yos, gaf eenige fraaie nummers op da viool, de Berceusee de Jocelyn van Godard en Crlucks prachtig andante, die beide ten zeerste in den smaak vielen. Mejuffrouw van Pienbroek zong eenige liedereneen zeer mooi Ave Maria van een Italiaansch componist, het bekende „Slapedoe" en Hullebroeck's „De bietebauw". Na de pauze volgde een aardige „kulde aan Marchant"; door een achttal jonge dames op de wijze van de Marseillaise gezongen coupletten. Daar de vervaardigster, mevrouw van der Hulst—Heeroma, ze speciaal tsn onzen gebruike heeft afgeschre ven, volge hier het eerste couplet: 't Zijn vU'-tn-twlotlg lang* juten Van vetl beproeving, swxixa stijjd, Van raateloos wecken, eind'loos wachten Van vaal verachting, haat «n ajjd (bla) Maar ook van moed an van va tiouwen. Hoe kiem wea aarat 't begin Maar teikant nieuw gewin. Ook man en atteden met oe vionwen, Doch wie der maDoanechaar, Wea ataadc van gaaien klaart Marchant, Maichmn Mee-ter Marchant, Dar vronwen rechterhand. Het was een beetje tamme Mar seillaise, maar het refrein „Marchant" deod het goed op het rytbme van „Qu'un sang impur abreuve nos sil- lons". En het lied sloeg in. Mevrouw D. H. Grünwald had de geschiedenis van de 25 jaar strijd der Vereeniging op rym gebracht en droeg die na de pauze op pakkende wijze voor. Ook dit nummer sloeg in en verwierf veel applaus. Nog een ander nummer kwam voor rekening van de Ijverige secretaresse der vereeniging, n.1. het geestige „Buurpraatje" (door twee dames). Een buurpraatje, natuurlijk over de distributie en de duurte enz. De eene buurvrouw, mager, slecht gevoed (distributie minimum lijdster) de andere welgedaan goed gekleed enz. (smokkelaarster in ongeregelde goe deren). Met de moraal, als we vrou wenkiesrecht hadden gehad, was er geen oorlog geweest, daar zouden de vrouwen in regeer in gen en par lementen wel voor gezorgd hebben. Op deze wyze ging de avond ge noeglijk voorbij. Er stond nog meer op het programma: de dames Vos en van Pienbroek zongen nog Men- delssohn's bekende „Abschied der Zugvögel", begeleid op den vleugel door mevrouw de "Wit, er kwam nog een voordracht, nog muziek, nog een gezellig onderonsje. "Wij voor ons echter plaatsen, als op het programma geschiedde, het woord flni met een punt. Dt Heldersche Padvinders. Daar sinds April 1917, toen er een tentoonstellinkje in Tivoli werd ge houden door de Heldersche Padvin ders, de tijdsomstandigheden steeds slechter werden, konden zij niet naar een dergelijk middel grijpen om propaganda te maken en tevens wat kontanten te doen vloeien in de voort durend bijna leege kas. Maar nu lang zamerhand de toestanden zich iets gunstiger doen aanzien, werd besloten wederom door een tooneeluitvoering met bljbehoorende aardigheden de aandacht van het publiek te vragen en tegelijk een klein winstje te makeD. Zooals uit een advertentie ïd dit nummer blijkt, zal a.s. Zaterdag in de bovenzaal van het Militair Tehuis in de Spoorstraat een uitvoering worden gegeven, waar behalve een tooneelstukje, voordrachten, schim menspel ook een Oostersch toovenaar en andere verrassingen te genieten zullen zy"n. Niet alleen bunnen ouders met hun kinderen dus een avond gezellig doorbrengen, maar kunnen ook belangstellenden in de padvinderij daar Inlichtingen verkrijgen over dit opvoedkundig werk en lezenswaardige brochures hieromtrent aanschaffen. De toegangsprijs is slechts 40 cents, zoodat wij hopen, dat velen van de gelegenheid zullen gebruik maken om èn de padvinderskas een weinigje aan te dikken èn hun onvoldoende en soms onjuiste inzichten in de pad vinderij te verruimen. Wantbelang- stellïhg en waardeering in dit ernstig streven door allen die het met de jeugd goed meenen, ls nog zoo hoogst wenschelljk I a. a. o. Woensdag 12 dezer vergaderde het bestuur van deze vereeniging. Nadat eenige interne zaken geregeld werden, kon het dagelijksch bestuur mee- deelen welke lezingen nog verwacht mochten worden, n.1.: Woensdag 20 Februari, vertelsel middag voor schoolkinderen. Hetge- heele onderwijspersoneel hier ter stede heeft welwillend zijn mede werking toegezegd. Aankondiging en regeling nader in een advertentie. Vrijdag 28 Februari, mevr. Bol- dingh, met het boek van levensblijheid „Pallieter". Vrijdag 7 Maart, prof. J. A. v. Hamel, over volksvertegenwoordiging en revolutie (niet politiek) met licht beelden. Vrijdag 14 Maart, Antoinette van Dijk, Kunstavond, Nederlandsche liederen. Donderdag 20 Maart, J. B. A. Saeijs, De Zuidduitsehe Middelgebergten met hun schoone sagen en legenden. Woensdag 26 Maait, W. Donker, met het onderwerp„De Vierde Wijze uit het Oosten." Gezien de bijval die de lezingen hebben, werd er op aangedrongen om in April nog een lezing te houden. Hierop is bereids aangezocht prof. Theo Stomps te Amsterdam, met onderwerp„Dwars door Amerika." Uit de vergadering kwamen stem men op, om te zorgen dat het binnen komen der zaal, wat regelmatiger zal gaan. Van den kant van het be stuur "zal hiertoe de noodige moeite worden gedaan, maar wij dringen er hier gaarne op aan, dat het publiek hiertoe ook zijn medewerking ver leent. De voorzitter ken trouwens rnee- deelen, dat alle sprekers, geen uit gezonderd, het Heldersche publiek bijzonder prettig vinden. Een van de sprekers beweerde zelfs „Publiek uit zeeplaatsen is altijd het prettigste." Het programma voorden volgenden winter, werd reeds in bewerking genomen. Hiervan staat echter nog niets vast. Den trouwen bezoekers van de A. G. O. zoo als deze vereeniging ze al bij honderden telt, zal gelegenheid gegeven worden door invulling van hun entree-biljet omonderwerpen te vragen. De bestuursvergadering kenmerkte zich door een opgewekten, werk- zamen geest, een geest die volkomen gewettigd is, want ieder der werkende bestuursleden kan de overtuiging iD zichzelf ronddragen een goed werk te doen. Met den {wensch dat het werk van de A. G. O. ver in het rond zijn vruchten mocht dragen, werd de vergadering gesloten. VsrooaigUg „Kindervoeding". Uit het op do jongste vergadering der vereeniging „Kindervoeding" ge houden jaarverslag Oet. 1917/18 ont- leenen wij het volgende: Tot 1 April 1918 zette de Vereeni ging haar werk [voort op de wijze als begonnen was 1 Mei 1915, n.1 tweemaal per dag het overgebleven eten van eenige marineschepen en kazernes te laten halen en dit uit te reiken aan wie zich daarvoor by haar aanmeldden. Do hoeveelheid voedsel, waarover de Vereen, de beschikking kreeg, verminderde echter zoodanig, dat naar andere middelen moest worden omgezien. De Vereen, wendde zich tot den Raad om subsidie uit de gemeentekas, teneinde daarvoor por ties uit de Centrale Keuken te kunnen verschaffen. Voor de maanden Jan., Febr., Maart en April werd haar f425.— per maand voordat deel toegestaan, later (1 Mei tot 1 Nev.) f250.— per maand. Door deze subsidie was het mogelijk aan alle aanvragen te veldoeD. De Vereeniging mocht ook dit jaar alle medewerking ondervinden van den Armenraad, waar het gold te onderzoeken of een gedane aanvrage moeit worden ingewilligd of afge wezen. Nieuwe leden werden niet gewonnen als gevolg van de tijds omstandigheden. Zoolang de Centrale Keuken werkt, hoopt de Vereeniging haar werkzaamheden op de beschreven wijze te kunnen voortzetten. Mocht deze inrichting te eeniger tijd worden gesloten, dan zou het een zeer ernstig punt van bespreking moeten uit maken hoe verder te handelen. BINNENLAND. België sn Nederland. Naar Reuter d.d. 16 Febr. uit Parijs seint, heeft minister Pichon in antwoord op een vraag of de Nederlandsche regeering zal worden gehoord door de Vredesconferentie in zake de Belgische eischeD, ver klaard, dat de Belgische regeering zelf den wensch heeft geuit dat Nederland zal worden geraadpleegd aangaande alle aangelegenheden in verband met de Belgische eischen, welke de Nederlandsche belangen raken. Naar een Reuter-Havastelegram uit Brussel meldt, heeft het ministe rie van buiteDlandsche zaken het volgend overzicht gegeven van de uiteenzetting door den Belgischen minister van buitenlandsche zaken op 11 Febr. gegeven uit naam van de Belgische delegatie voor de ver tegenwoordigers van ie vijf groote mogendheden De heer Hymans heeft de nood zakelijkheid betoogd van een revisie van de verdragen van 19 April 1839, waarbij de internationale status van Belgiö werd vastgesteld. De grond slag van het stelsel van '39 was de voortdurende en gewaarborgde neu traliteit. Door de neutraliteit van België te schenden, hebben twee der Staten, die de verdragen van 1839 hebben medeonderteekend, n.1. Oos tenrijk en Pruisen, den grondslag vernietigd van het verdragsstelsel, waarop de veiligheid van het konink rijk berustte. Bovendien kon een gewaarborgde neutraliteit slechts be staan in het kader der voorwaarden 'van het Europeesch evenwicht het welk den oorlog verbroken heeft. Vandaar de noodzakelijkheid Belgis nieuwe waarborgen te geven voor zijn onafhankelijkheid. De minister van buitenlandsche zaken, heeft vervolgens de bezwaren uiteengezet van het huidige Schelde- regimo en van het kanaal Gent— Terneuzen, evenals de quaestie van de rechtstreeksche verbindingen te water van Antwerpen met de Maas en eventueel met den Rijn over Maastricht en Limburg. De minister gaf uiting aan den wensch van het Belgische volk naar toenadering tusschen Belgis en hei groothertog dom Luxemburg, waarvan de moda liteiten door beide volken vrijwillig zouden worden getroffen, terwijl hij tenslotte een rechtvaardiging gaf van een wederaanhechling aan Belgis van de gebieden, aan de oude Bel gische provincies in 1815 onttrokken met het eenige doel Pruisen te ver- grooten, inzonderheid het kanton Malmédy. Het geheel van het Belgische vraagstuk is voor de mogendheden uiteengezet en bekeken uit een poli tiek, economisch en defensief oog punt, en zal aanleiding moeten geven tot onderhandelen, waaraan de groote mogendheden zullen deel nemen evenals Nederiand als vredes- onderteekenaars van het verdrag van 1839. Minister Hymans gaf als zijn overtuiging te kennen, dat deze be sprekingen, in vriendschappelijken heest gevoerd, zullen leiden tot een oplossing, welke een goede verhou ding zal verzekeren tusschen Belgis en de andere betrokken mogend heden. De Belgische wenschen zijn redelijk en gematigd en bedoelen uitsluitend de toekomstige veiligheid van het land te waarborgen. De Parijsche correspondent van de Tel. meldt, dat de Raad van Tien uit de vredesconferentie ïn de com missie, welke de Belgische eischen zal hebben te bsstudeeren, benoemd, heeft: voor Frankrijk Tardieu en Laroche; voor de Vereenigde Staten dr. Charles Haskens en kolonel Embick; voor Engeland Lord Crowe en Headleam Morleyvoor Italië Ricei Busah en graaf Nennutelli. Petroleum. Het Nederl. stoomschip „New-York", van do American Petrol. Cy., is gis terenmiddag van New-York te Rot terdam aangekomen met ongeveer 8000 ton petroleum. Sttfankolan. Het Nederl. stoomschip Alphard" is gisteren vau Philadelphia te Rot terdam aangekomen met ongeveer 4700 ton steenkolen voor de Neder landsche regeering. Voor manschllnvand hulpbetoon. Bij Kon. besluit van 14 dezer is als blijk vau goedkeuring en tevre denheid de bronzen eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan A. E. ThiereDS, luit. ter zee le kl., wegens de door hem met levensge vaar verrichte redding van een dren keling te IJmuiden op 25 Aug. 1918. W. C. Beels, luit. ter zee 2e kl., en P. Biesheuvel, landstorraplichtig sol daat, wegens de door hen met levens gevaar verrichte poging tot redding van een drenkelinge uit de Noordzee te Nes (Ameland) op 19 Aug: 1918. J. van der Dussen, sergeant-torpe- dist der Kon. Marine, wegens de door hem met levensgevaar verrichte red ding van een drenkeling té Vlissin- gen op 12 October 1918. A. P. H. Nieland, stoker lekl. der Kon. Marine, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een drenkeling te Vlissingenop 12 October 1918. Naar wij vernemen, is de concertzangeres, Mevr Hovyd Krauss Adema voornemens, een reekB liederenavonden in Ned.-Iodië en Australië te geven. BUITENLAND. Da Pflnkipo-eooferefitie. In een interview verklaarde minis ter Pichon, dat de Prinkipo-quaestie feitelijk afgedaan is door de weige ring van de Russische regeeringen om naar Prinkipo te komen op de voorwaarden, door de geallieerden vastgesteld. De vredesconferentie zal waarschijnlijk over Rusland tot een schikking komen. Duitschland. Spartscus ia Wstlfals». Uit Recklinghausen werdt gemeld dat er bij den intocht der regee- ringstroepen een bloedige botsing met de communisten heeft plaats gehad, die met verscheiden machine geweren den troepen den weg poog den te versperren. De regeerings- troepen verloren daarbij een officier en een man aan dooden, terwijl er tien man werden gewond. Zij be hielden ten slotte de overhand. De Spartaciërs hadden ook verscheiden dooden en gewonden. Bovendien werd een vrouw gedood en een andere zwaar gewond. In Gelsenkirchen zijn de Sparta ciërs thans volkomen de baas. Het stations en andere openbare gobou wen zijn bezet en de mannen van den veiligheidsdienst, alsmede de meerderheids-socialisten zijn ontwa pend. Tevenb hebben gewapende Spartaciërs nachtelijke plunderingen gehouden. Mühlheim, 17 Febr. De Spartaciërs hebben in den loop van den ochtend van heden allo groote en kleine be drijven stopgezet. Den bladen werd verhinderd te verschijnen en het per soneel werd uit de drukkerijen ver wijderd. Van EsseD, Dusseldorp en andere plaatsen zijn talrijke gewa pende Spartaciërs aangekomen, z»o- dat Mühlheim als het centraal punt der beweging is te beschouwen. De arbeidsraad heeft verklaard, dat de algemeene staking zoo lang zou duren tot de troepen uit het nijverheidsgebied zouden zijn terug getrokken. De arbeiders in alle mij nen vaü het desbetreffend gebied hebben eveneens den arbeid neder- gelegd. Verljtfelda Spart«cuspfa»n«n. Berlijn, 17 Febr. Over wat Berlijn bedreigde en door het snelle ingrijpen van politie en troepen voorkomen word, melden de bladen't volgende Onder leiding van een troep van den rooden soldatenbond, waar be wapende arbeider8CompagDiën zich bijvoegen zouden, was men voor nemens, geheel de binnenstad stelsel matig te bezetten. Onder aanvoering der in hechtenis genomen leiders .zou tegen den avond in de eerste plaats de heele krantenwijk opnieuw worden bezet ten einde nieuwsbronnen te verstoppen. Verder lag in de bedoeling, het hoofd-telegraaf kantoor en andere be langrijke gebouwen door voldoende sterke troepen te laten bezetten. Men stelde er zich ditmaal evenwel niet mee tevreden, bepaalde gebou wen te vermeesteren, maar had een plan kant en klaar om heele blokken huizen te bezetten om aanrukkende regeeringstroepen met goed gevolg van de daken te kunnen besstoken. Elk blok zou op zichzelf een vesting zijn. Die stormenderhand te nemen zou groote treepenmassa's zoomede zware offers aan bloed en materiaal hebben geëischt. SchelSamann over de kelzervraag. Berlijn, 16 Febr. De rijkaminister- presideut antwoordde hét volgende op de vraag op welk standpunt hij stoud inzake de keizerquaestie. De keizer heeft als burger van de Duit- sche republiek, zij het ook, dat hij naar het buitenland gevlucht is,aan spraak -op alle rechtsbescherming, welke elke andere Duitsche staats burger ook geniet. Duitschland zal na volledig onder zoek van het geheele dokumenfcen- materiaal allen die aan het uitbreken van den oorlog schuldig staan, zelf ter verantwoording roepen. Voor het geval de geallieerden mochten be sluiten, den keizer voor een gerechts hof te dagen, achten wij het vanzelf sprekend, dat dit gerechtshof inter nationaal zal woraen samengesteld en volmacht krijgt de dokumenten in te zien van alle staten, die aan den oorlog hebben deelgenomen. Over de publicatie van diplomatieke stukken zeide Scheidemann, dat Duitschland ongeacht de openbaar making door andere mogendheden, alle schuld zal bekend maken en op zich nemen, welke uit die stukken zal blijken. Esn ernstige nederlaag der boltjewiki. Londen, 17 Febr. De bolsjewiki zijn in den noordelijken Kaukasus verpletterend verBlagen. Generaal Denikin leidt een krachtig offensief, de eene stad na de andere is be machtigd en de vijand heeft 31.000 gevangenen moeten afstaan. De anti- bolsjewistische strijdkrachten rukken nog langs de spoorlijn Stawropol- Bakoe oostwaarts. Alles wijst erop dat ze de Kaspische Zee zullen be reiken en hun gebied zich dan van de Zwarte Zee tot daar zal uitstrekken. Da Volkerenbond. Het plan, zooals het op papier staat meent de N. Rott. Ct. bevat veel mooie dingen. Er zijn gedachten in geformuleerd, die af komstig zijn van wijze mannen, pacifisten en kenners van het vol kerenrecht, en die reeds vroeger in dezen of dergelijken vorm - waren geformuleerd en algemeene instem ming hadden gevonden. Het voorstel vertoont veel over eenstemming met het ontwerp van generaal Smuts, zooals te verwachten was. Trouwens om te zien, dat men met iets te doen heeft, dat van Eogelsch maaksel is, heeft men maar de passage te lezen, die betrekking heeft op de internationale ontwape ning „Hierbij", zoo staat er, „zullen speciaal de geografische ligging en de omstandigheden van iederen staat in acht worden genomen." Dit is een allerliefst zinnetje, dat in de taal van Roemer Visser, die „een vork een vork" noemde, zal blijken te betcekenen, dat Eogeland vlak voor internationale ontwapening is, als het zelf mag bepalen, in hoeverre het er, voor z[jn vloot, aan mee zal doen. De geest van den volkerenbond is de geest van verzoening en samen werking tusschen de volken, en het eerste, waaruit blijken kan of die geest baan breekt is het vredesver drag. Als het vredesverdrag tegen dezen geest indruischt, dan krijgt de volkenbond nauwelijks meer waar de, dan een van de vroegere ver bonden „in het spel van de machts evenwicht", dan is het een verbond tot handhaving van de militaire suprematie vau de een of andere groep met zoe mogelijk de goedkoop ste middelen. Uit de statuten is niet mogelyk te zien, hoe de bond er in de practyk zoowat zal uitzien, en of zij al dan niet iets anders zal zijn dan een kongsie tot bescherming van den buit. De N. Rott. Ct. wijst er verder op, dat het plan om, bij annexatie van Nederlandsch gebied, ons land „scha deloos te stellen" mot een stuk van Duitschland, hoe langer hoe meer, en met de meeste vrijpostigheid op den voorgrond gesteld wordt. Dit zou voor Nederland schadelijk kunnen worden niet alleen, maar dit plan heeft ook nog een moreele zydo, n.1. deze!: Een van de voor recht, vrijheid kleine staten, nationaliteitsprinciep, beginselen van "Wilson enz. gestreden hebbende naties wii ons een stuk van ons land afnemen en duldt, hierom trent natuurlijk geen critiek, maar als ons wordt'voorgesteld, bij wijze van vergoeding iets dergelijks te doen ten opzichte van een anderen staat, waarmede wij niet i» oorlog zijn ge weest dan mogen wij ons toch voor- ons zelf wel rekenschap geven, wat voor een daad dat onzerzijds zou zijD, namelijk een daad van ploertigen roof en van domheid tevens. Niet alleen, dat wij daardoor afstand zou den doen van liet moreele recht, om aanspraak te maken op het behoud van ons eigen Nederlandsch gebied, maar wij zouden ons willens en wetens door het scheppen van een irredenta binnen onze grenzen een voortdurende bron van toekomstige oorlogen schep pen. Dit streven is geen teekeD, dat de geest van de volkenverzoening bij alle stichters is doorgedrongen. Het „Hbl." schrijft: Die indruk is eene gemengde, van voldoening en van teleurstelling. Drieërlei richting komt in het plan tot uitdrukking; die van den waren volkerenbond, die van het directorium der Groote Mogendheden en die van de zege vierende partij in den oorlog, die achter ons ligt. Dat het plan is opgemaakt door de overwinnaars op het slachtveld in het volle bewustzijn hunner alles overheerschende macht, het blijft geen oogenblik verborgen. Al dadelijk blijkt het uit het feit, dat alle te Parijs vertegenwoordigde staten van rechtswege lid zullen kunnen werden •van den bond en de andere alleen, wanneer zij als zoodanig met eene meerderheid van twee derden zullen worden toegelaten, wat alleen zal geschieden, wanneer zij o.m. afdoende waarborgen kunnen bieden voor hunne oprechte bedoelingen hunne internationale verplichtingen na te komen. Dus niet alleen de overwon nen staten zijn voorloopig uitgesloten, maar ook de neutrale. Parodie van het lot! Zij, die den oorlog hebben gevoerd, of, de Hemel weet om welke feden, de batrekkingen met Duitsch land hebben afgebroken, worden als de natuurlijke steunpilaren van den vredesbond aangemerkt; zij, die ten ko3te van groote opofferingen den gruwel van den oorlog van zich hebben weten te houden, worden als minderwaardigen beschouwd, over wier toelating tot den bond eerst nog moet worden gestemd. E« blijven zij, vrijwillig of gedwongen buiten den bond, de bond zal niettemin zijn gezag over hen doen gelden, alsof zij leden waren. Passief zullen zjj dus in het lidmaatschap van den bond deelen, actief zullen, zij van iedere medewerking uitgesloten zijn. Maar vooral toonen de overwin naars zich als zoodanig in de regeling der koloniale quaesties. NergoDs meer dan hier worden schoone woordon gebruikt, geheel passend in de grond gedachte van den bond, maaralleen om eene leelijke werkelijkheid te verbergen. Het kan zijn, dat wij ons vergis sen, maar wij kunnen hierin voor loopig niet anders zien dan eene min of meer schijnheilige poging om de verdeeling van den kolonialen buit onder schoone leuzen te ver bergen en Duitschland, in strijd met wat het bij het sluiten van den wapen stilstand mocht verwachten, van ieder koloniaal bezit uit te sluiten. Vatten wij samen. De indiening van het plan is ongetwijfeld een feit van wereldhistorische beteekenis het bevat vele goede kiemen, maar ook vele slechte; van den geest, waarin het nader zal worden uit gewerkt en toegepast, zal afhangen, of het levensvatbaarheid zal bezitten en den waren vrede, op de vrijheid en het recht gebouwd, aan de ge teisterde menschheid zal brengen. Aan ons neutralen is het, zooveel mogelijk onze achterdocht en wan trouwen te overwinnen en, nu het plan open voor ens ligt, aan de ver betering ervan mede te werken. Als eene vernedering voelen wij het, dat ons geen medezeggenschap daarbij is gegeven omdat wij vreedzaam zijn gebleventer wille van de groote belangen voor ons zeiven en voor de beschaving, die op het spel staan, zullen wij dit gevoel van achter stelling moeten overwinnen en trach ten door ons woord, door een beroep te doen op het algemeene rechts bewustzijn der beschaafde volken, de ware volkerenbondsgedachte, en deze alleen, in de nieuw te vormen wereld gemeenschap te doen zegevieren. Korta bericht**, De Duitsche koopvaardljoflleie ren weigeren de Duitsche schepen naar vijandelijke havens te brengen doch willen wel varen onder Duitsche vlagzij vragen de regeering ver schillende voorwaarden aan de En tente te stellen. De bemanning van de „Durham Caste" weigert de nationalistische delegatie uit Zuid-Afrika naar Europa te brengen. Deze week wordt beslist welke houdiDg de geallieerden zullen aan nemen ten opzichte van Rusland. Hoover verklaart, dat de Duit- schers voor het uit Frankrijk en België weggevoerde vee geen geld, maar ander vee in de plaats moeten geven. De geallieerden verklaren zich bereid, 4000 zieke en zwaargewonde Duitsche krijgsgevangenen terug te zenden. Duitschland is bereid z^jn kolo niale aanspraken aan de vredes conferentie voor te leggen. Volgens Erzberger wordt thans te Parijs onderhandeld over een voorloopigen vrede. Een Japansch eskader van zes torpedojagers en een kruiser is Zon dagavond te Brest binnengeloopen. De schepen conveoieeren Duitsche duikbooten, die ingevolge de uitvoe ring van de wapenstilstandsvoor waarden aan de Japansche vloot werden toegewezen. QEMENQD NIEUWS. Staktog van marconisten ter keopvaardlj. In de Zaterdag te Rotterdam ge houden vergadering van marconisten ter koopvaardij werd besloten niet meer aan te monsteren, alvorens een beslissing is ingekomen van de Belgische Marconi-Maatschcipplj en de Nederlandsche Mij. Radio Holland, in zake haar voorstellen omtrent salarisverhooging, welke drie weken geleden gesteld zijn. Gevraagd worden de volgende salarissenTelegrafist 2de klasse f 140 'smaands, Telegrafist le klasse f200 'smaands en Hoofdtelegrafist f 300 's maands. Toeslag tropendlenst 50%, voedingsgeld voor Holland f2.50 per dag en voor Indifl f 7.50 per dag. In een Maandag te Rotterdam ge houden vergadering der marconiston, werd een loonregeling ontworpen door de Holland-Radio, met welke regeling ook de Belgische Maatschappij in begiusel accoord gaat, aangenomen en de staking voorloopig opgeschort. Met z'n vieren. Vrijdagmiddag is op het kantoor van de N.V. H. Stolp's Bakkeryen een zestienjarige kantoorbediende uitgestuurd met een bedrag van f 5800. De jongen, wonende in de Wilhelminastraat, is niet terugge komen aan het kantoor. En thuis hebben zijn ouders hem 's avonds en des nachts tevergeefs gewacht. In middels is ook uitgekomen, dat een drietal Slotensche vriendjes „op stap" zyn getrokken en spoorloos zyn. Of het viertal goeden sier maakt van het aanzienlijke bedrag? Wy willen er intusschen nog eens met klem op wyzen hoe onverant- woordeiyk het is om kinderen van zestien jaren in de gelegenheid te stellen met bedragen van omstreeks zesduizend gulden aan den haal te gaan. Diefstal van f 20,000. Een politieagent ontmoette Zon dagavond in de van Alkemadestraat te Rotterdam 2 personen, die zich "daar op verdachte wijze ophielden en van wie een in bet bezit was van ee* koffertje, hetgeen hy trachtte te verbergen. De politieman, die dit niet vertrouwde, hield den man, die het koffertje droeg, aan, wyi de andere het op een loopen zette. De aangehoudene werd naar het eau gebracht, waar het gevuld bleek met bank papier, terwijl de man zelf in zijn zakken ook nog een groot aantal bankbiljetten verborgen had. In het geheel had hij ongeveer f 20,000 in zijn bezit. Bij nader onderzoek bleek, dat dit geld gestolen is ten huize van een slijter in de Prins Alexau- deratraat, waar, by afwezigheid van de bewoners is ingebroken. Baea Mirlss? Vier jaar lang is Zeebrugge een voortdurende bedreiging geweest voor Engeland. De geheele Engelsche vloot was niet bij machte dit „nest" van de zeezijde te bezetten of te vernie tigen door de aanhoudende uitvallen van de in die haven verblyvende torpedojagers en onderzeebooten werd de machtige Engelsche vloot gedwon gen zijn groote schepen uit de Noord zee en uit het Engolsche kanaal te houden; tot een landing op de Bel gische kust was Engeland daardoor niet in staat. - Vrage: zijn w^ niet in staat onze geheele vader- landsche kust op dezelfde wyze te beschermen door een met dergelijk materieel goed uitgeruste Marine, gesteund door de kust-artillerie? LANGS DE STRAAT. Een drenkeling. Door provinciale bemoeiing was het ys van het N.-H. Kanaal door een sleepboot van Gebrs. Goedkoop gebroken en mede was een geul gemaakt door de Binnenhaven. Nochtans meende een waaghals Zondag, dat by, middels de schotsen, die in dien geul dreven, de Binnen haven zou kunnen oversteken. Hy sprong van schots op schots, en, na een paar van die sprongen, kantelde de schots en gleed de waaghals in het koude water en kopje onder. Gillen geen gebrek en weldra was de aandacht der Binnenhavenbewo ners, voorbijgangers en manschappen der „Atjeh" gevestigd op den dren keling, die zijn roekeloosheid mis schien met den dood zou moeten bekoopen. Niemand waagde zich graag over de schotsen om de behulpzame hand hem te bieden. Het aantal nieuwsgierigen groeide. Eén kwam, meteen touw gewapend, aansnellen, doch waagde zich ook niet tot den ysrand. Hevig spartelde de drenkeling, dook nu eens onder en kwam dan weer boven. Van de „Atjeh" kwamen rappe matrozenhanden met een loopbrug over het Ijs aanzeulen, doch de lengte van de loopbrug zou niet voldoende zijn geweest om tot den drenkeling te reiken. Aan de Binnenhaven komt een jonge man, netjes in de Zondagsche spullen, aangesneld, werpt overjas uit en begeeft zich op het ijs, grijpt het touw van den man, die hui verig was om zich verder te begeven, loopt naar den y'skant, waaraan de dren keling zicb tracht vast le klampan. De jonge man grypt en trekt den drenkeling op den Ijsvloer. Gered! Maar bewegingloos biyft de dren keling op het ijs zitten. Verkleumd, verstyfd van kou, kan hy zich niet voortbewegen. Stevig grijpt nu de redder den hond (want die was de drenkeling) by het nekvel en sleurt hem over het ys. Aan den walkant staat reeds een rasgenoot klaar, die den drenkeling met liefdesstreelingen overlaadt. Deze is echter in zyn „ystoestand" onge voelig daarvoor en blyft roerloos zitten. Een soldaat ontfermt zich over den hond on neemt hem moe naar het wachtlokaal, waar hij by de warme kachel wel zal zyn opgekikkerd. De redder schoot zijn overjas aan en ging zyns weegs, de man met het touw verdween, de Jantjes van de „Atjeh" zeulden hun loopbrug „hulstoo" en alles keerde tot diepe rust terug. En 'fc deed toch warm aan, dat zooveel moeite werd gedaan om het leven van „maar" een dier te redden. Hoeveel moeite zoude er wel aange wend zijn als een monscheiyk wezen de drenkeling waro geweest! UIT OEN OMTREK. Toxel, 16 Februari. De zangvereen. „Nieuw Leven" te Oosterend heeft in „het Wapen van Amsterdam" tweemaal een uitvoering gehouden. Zaterdag voor ouderen, gisteren voor jongeren. Beide keeren werd hetzelfde programma afgewerkt, zeer tot genoegen van de vele aan wezigen, Vooral gisteren was de zaal meer dan gevuld. Er was goede afwisseling in het programma.Een dozijn zangnummers voor gemengd koor werd gegeven in afwisseling met solo's en kamer stukjes. Als uitstekend geslaagde zangnummers mogen genoemd wor den „Wilhelmina van Nassau", „Wandellied", „Goeden Nacht", „Zon dag" en „Mijn Taal". Om de kamer stukjes heeft men harteUjk gelachen, zeker wel 't meest om „De Boerin op de kostschool". 't Waren mooie avonden, die onge-

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2