HELDER8CHE COURANT ENGELSCHE STOFFEN Mo. 5058 DlNSOAÖ 4 MAART 1919 47e JAARGANG Uitgever i C. EE BOER Jr., Helder. Oplaag 7000 ex. - Abonnementsprijs: In de stad f 1.10, per post f 1.35. Buitenland f 2.35. Losse ex. 3 cent. Advertentlên per regel 15 cent. BINNENLAND. Nadarlaa* «a BtlgiS. Het partybestuur van de S.D.A.P. heeft Zaterdag besloten het bestuur van de Belgische Arbeiderspartij tele grafisch uit te neodigen tot een sa- menspreking, liefst te Amsterdam of in Den Haag, over de kwestie der herziening van het traktaat van 1839. (Volk.) Onhausch oathaal. Naar de „Msb." verneemt, heeft de Nederlandscbe coupletzanger, de heer Dumas, toen hij dezer dagen in het Winterpaleis te Antwerpen, waar voor hij een uitnoodiging. had ont vangen, wilde optreden, een onheu- sche bejegening ondervonden. Uit de zaal is hem toegeschreeuwd: Heb je den Duitschen keizer bij je; geen Hollanders op het tooneel, welke uitroepen gepaard gingen met een oorverdoovend lawaai, zoodat het den heer Dumas onmogelijk was zijn repertoire aan te vangen. De heer Dumas heeft daarop Belgie verlaten. Te Amsterdam wordt nu, naar aan het blad wordt gemeld, door Neder- landsche artisten een beweging voorbereid, om, zoolang onze artisten een dergelijk onthaal in Belgie vinden, met Belgische artisten niet meer te zamen op te treden. H. M. da Koalngia In Limburg. De Koningin heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan dat deel van Limburg, hetwelk de Belgen ver- meenen noodig te hebben om bij hun land te voegen. Per auto werden Sittard, Amstelrode, Hoens- broek, Heerlen, Simpel veld, Kerkrade, Rolduc, Vaals, Wijze, Valkenburg, Meersen en tal van kleine dorpen bezocht. Het bezoek was een triomf tocht. Menu's ia hotels, ene. De minister van landbouw heeft ingetrokken de ministerieels beschik king van 14 Mei 1918, houdende be perkende bepalingen inzake het ver strekken van gerechten in hotels, restaurants, enz. Benziaa. De minister van landbouw heeft met ingang van 3 dezer ingetrokken de gestelde verbodsbepaling op de aflevering van benzine. Gaaolle. De minister van landbouw heeft met ingang van 8 dezer ingetrokken de verbodsbepalingen op het vervoer en de aflevering van gasolie. Petroleum. De minister van landbouw heeft met ingang van 3 dezer ingetrokken de gestelde verbodsbepalingen op het vervoer en de aflevering van petro leum, de distributieregeling voor petroleum, en den maximumprijs van dit artikel. Da botar, aaz. Dezer dagen is melding gemaakt van het voornemen van den Minister van Landbouw tot opheffing der vet- distributie in Mei. Ter voorbereiding van de liquidatie van dezen tak van crisisbemoeiing worden inmiddels thans ingrijpende maatregelen ge nomen. De Minister heeft namelijk de samenstelling der vetsoorten, die van rijkswege gedistribueerd worden, gewijzigd. Na 16 Maart zal de zelfstandigheid, die als melange A in den handel wordt gebracht, in het geheel geen melange meer zijn: de 26boter, die er zich nu in bevindt, verdwijnt er uit en wat er over blijft wordt, in tegenstelling tot de normaal-dito, aupra-margarine genoemd. De samen stelling der beide soorten verschilt niet veelnochtans zal de supra- margarine even duur zijn als de melange A en dus 40 duurder dan de normaal-margarine. Melange wordt melange A. Niet wat de prys betreft alweer, maar wat de qualiteit aangaat zij zal in de toekomst slechts 26% (inplaata van 50) boter bevatten, maar hetzelfde kosten. Men weet dat de kaarten niet meer mogen worden omgeruild zij die op hun melange A-kaart na 16 Maart margarine krygen, van ongeveer dezelfde samenstelling als de normaal-dito, zullen zich wel min of meer „bekocht" voelen. Evenals trouwens de houders van de melange B-kaart, die niet de helft, doch slechts een vierde boter ontvangen. Wanneer in Mei de distributie werdt opgeheven, zal de Minister niettemin voortgaan met de fabricage van normaal-margarine, die ook dan nog, voor wie ze zou willen betrek ken, op bon verkrijgbaar zal worden gesteld. Maar dan wordt de prijs der normaal-margarine van een kwartje per half pond op het dubbele gebracht. Dit wat de plannen tot liquidatie, die yoorloopig neerkomen op zeer aanzienlijke prijsverhooging voor den consument, zonder dat echter (be halve wat de melange B betreft) de kostprijs gedekt wordt. Inmiddels worden pogingen aan gewend, om do grondstoffen, waar over de regeering beschikt van de hand te doen. Verwacht wordt, dat in Mei de invoeren van vrije vetten (reuzel b.v.) zoo groot znllen zijn, dat alle regeeringscontröle over dé voorraden geheel overbodig zijn zal. Er is een. voorstel aaff de industrie gedaan tot overneming der grond stoffen op de basis van den kost prijs, met dien verstande, dat de fabrikanten zich verbinden zullen een 400 ton normaal-margarin^egen den prys, voor het publiek, dfln wij hierboven noemden, ter beschikking N*n de regeering te stellen. ia niet te verwachten, dat De anten daariD zullen treden. voort*£PnS hee^ zeer aanzienlijke hier aaSfc. dIe t#n dee,e n°8 niet zeer hoo&omen «»jn, gekocht tegen is zü daarbij zen. Erg commercieel iet te werk gegaan. De industrie verwacht, dat. zij in Mei nog tegen veel lager prijzen zal kunnen koopen dan thans, en de prijzen van het oogenblik zijn al weer veel lager dan die van de regeering. De onzekerheid teü aanzien van de prijsbeweging is waarschijn lijk ook oorzaak, dat men, hoewel de reuzel in Amerika al eenigen tijd vrij is» niet aanvoert. We hebben eenigen tijd geleden al op een over eenkomstig verschijnsel in de textiel industrie gewezen. Natuurlijk speelt ook het vraagstuk der scheepsruimte hier een rol. Het lijkt in verband hiermede niet onmogelijk, dat de ontwikkeling der gebeurtenissen het plan van den minister in Mei defi nitief te liquideeren, finaal zal doen mislukken. Maar ook wanneer de aanvoer bevredigend mocht zyn, zouden de gevolgen voor de consu menten wel eens noodlottig kunnen worden. Indien bijvoorbeeld tegen Mei Duitschland als kooper op de markt komt (of dit gebeuren zal, kan niemand hier te lande beoor- deelen), zullen de prijzen buitenge woon stijgen en bij het ontbreken van alle regeeringscontröle kan dit tot moeilijkheden leiden. Het lijkt ons bovendien de vraag, of slechts een zesde deel van de Nederlandscbe bevolking zich de moeite van het aanschaffen eener normaal-margarine- kaart getroosten zal. (Hbld.) Oadar-oommandamaat dar Marina. Bij de opheffing der Rijkswerf te Amsterdam als inrichting van aan bouw en herstelling kwam tevens het commandement der Marine te Amsterdam te vervallen en werden de Marine-kazerne en de verschillende opleidingen en diensten aldaar recht streeks onder den commandant der Marine te Willemsoord gesteld, ter wijl het Marine-etablissement onder een afzonderlijken directeur kwam te staan. Sindsdien is in de praktijk gebleken dat deze organisatie niet geheel vol doet en het gewenscht is dat één autoriteit het geheele marinebedrijf te Amsterdam commandeert en te genover de buitenwereld vertegen woordigt. Daarom is by K. B. van 17 Dec. '18 No. 32 een ondercomraan- dant der marine te Amsterdam in gesteld op nader door den Minister van Marine vast te stellen datum. Nu de verschillende wijzigingen in de organisatie van het Marine-Etablis sement en de noodige instructlön in middels zijn vastgesteld, is door den Minister van Marine bepaald dat deze datum zal zijn 16 Maart a.s. De ondercommandant der Marine, waarvoor de tegenwoordige directeur van het Marine etablissement, te Am sterdam, de kapitein t/z F. W. J. Groeneboom is aangewezen, zal als zoodanig staan onder den comman dant der Marioe te Willemsoord en daarnaast directeur van genoemd etablissement blijven. Oa varbiadmg mat Vllalaad en Tarsohalliag. Vrees voor isolement. De „Alkmaar Packet" nam, zooals bekend is, in 1917 den dienst over tusschen Harlingen eenerzijds en de beide Wadden-eilanden Vlieland en Terschelling anderzyds. De exploitatie was door de tijds omstandigheden uiterst bezwaarlijk. Naar men verneemt, ziet de directie van de „Alkmaar Packet" dan ook geen kans den dienst vol te houden en wacht nog steeds op het antwoord van de Provinciale Staten op haar verzoek om in het reeds ontstane tekort (het laatste jaar f 22.000) voor de helft tegemoet te komen. Mocht dit verzoek niet worden in gewilligd, dan ziet de maatschappij zich genoodzaakt ontbinding van het contract voor personen- en post vervoer te vragen. De bewoners van de eilanden Terschelling en Vlieland zijn meest allen arme lieden. Een zoodanige verhooging van de tarieven, dat het bedrijf loonend wordt, is niet mtgelijk en toch vormt de dienst de eenige verbinding van de eilanden met den vasten wal. Isoleering van deze eilanden door stopzetting van den dienst dient voorkomen te worden, de eenige radicale oplossing is, dat de provincie het bedryf overneemt en evenals dit in Zeeland geschiedt, den dienst exploiteert. Os verhoogde ouderdomsrente. Het wijzigingsontwerp reeds ingediend. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van artikel 374 der Invali diteitswet. In de Memorie van Toelichting zegt de minister van Arbeid, dat het wetsontwerp bedoelt uitvoering te geven aan het tot de regeering gericht verzoek, vervat in de door de Tweede Kamer in haar vergadering van 25 Februari j.1. zonder hoofdelijke stem ming aangenomen motie-de Muralt betreffende verhooging van de ouder domsrente ex artt. 369 en 370 der Invaliditeitswet van 104 tot 156 gulden per jaar. Wordt het ontwerp tot wet ver heven, dan zullen derhalve de reeds toegekende renten ex artt. 369 en 370 der Invaliditeitswet, te rekenen van 1 Januari 1919 af, indien het recht op de rente is ingegaan op een datum, gelegen nk 1 Januari 1919, te rekenen van dien datum, met een gulden per week worden verhoogd! terwijl de voor het vervolg toe te kennen renten op een bedrag van f 3 per week zullen worden gesteld. De meerdere kosten, welke de aanneming van dit wetsontwerp voor het dienstjaar 1919 zal medebrengen, worden op ongeveer 6.6 millioen gulden geraamd, welke gelden bij suppletoire begrooting zullen worden aangevraagd. In verband met de verhooging der ouderdomsrenten, zullen ook de gra tificatiën, welke krachtens de wet van 15 December 1917 (Stbld. no. 705) Is zijn toegekend of nog toegekend mochten worden aan personen, die buiten hun schuld niet in het genot konden worden gesteld van de ouder domsrente, waarop zij recht hadden, eene overeenkomstig* verhooging ondergaan. Extra-termlja duurtabljelag. •oor den Minister van Oorlog is ter kennis gebracht dat ook aan hen, over een deel van 1918 duurte- byslag hebben genoten en die op 23 December 1918 niet meer in 's Rijks dienst of onder de wapenen waren, alsnog 25 van het over 1918 aan duurtebyslag genotene extra kan worden uitgetaald, tot welke betaling dadelijk kan worden overgegaan. Da „ph'loiophisctia" toa. De heer G. H. Koopman, directeur der „Ned. Opera", deelt aan de Dag bladen mede, dat hem van de aanbie ding van f fOO.OOO door een belang stellende in de „Ned. Opera" niets definitiefs bekend is. Het bericht was afkomstig van den heer N. H. Wolf, secretaris van de Ned. .Opera", die het bericht tijdens afwezigheid van den heer Koopman verspreid heeft. Da blokkada vaa Dultachland. De geneesheeren F. J. Soesman i A. Binnerts te 's-Gravenhage achten zich in het „Med. Weekblad" gedron gen de medewerking te verzoeken van alle geneesheeren in Nederland om bij het pretest der Zweedscbe artsen tegen de voortdurende blok kade van Duitschland het hunne te Zij meenen met des te meer recht dit te kunnen doen, omdat zij van het begin van den wereldoorlog af, uitgesproken entente-gezind zjjn ge weest. Zij hebben gehuiverd over de onmenschelyke praktijken van Duitschland in het overweldigde ge bied, z)j hebben met diepe veront waardiging de methodische vernieling van Belgie en van een groot deel van Frankrijk aanschouwd en hebben in woord en geschrift protest aange- teekend tegen de inbreuk op de menschelyke rechten. Nu echter worden de rollen omgekeerd. Duitsch land, dat boete doet voor het begane onrecht, wordt nu door de blokkade met ondergang gedreigd. Het is zeer begrijpelijk, dat de Entente met wraak gevoelens tegen de overweldigers van gisteren bezield is, maar mag dit zoover gaan, dat moeders en kinderen een langzamen hongerdood sterven Waar is de panache van Frankrijk gebleven, waar het spreekwoordelijke „fair play" van Engeland, waar het gezonde verstand van Amerika Kunnen zij dan geen van allen inzien, dat niet alleen de wetten der mensch- heid geschonden worden, door aan kinderen en zelfs aan zieken liet primitieve voedsel te ont houden, maar dat daardoor ook de economische kracht van geheel de wereld wordt ondermijnd? En wat al wanhoop en verbittering bij de ouders, die hun kinderen langzamer hand zien uitteren en wegsterven Laten wij, geneesheeren, nu de oorlog ten einde is, de eerste zijn om protest aan te teekenen tegen deze handelwijzen, wij, die geroepen zijn te strijden voor de geestelijke en lichamelijke belangen der mensch- iid zonder aanzien des persoons. Wij vertrouwen, dat de Nederland- sche Maatschappij tot bevordering der geneeskunst bereid zal worden bevonden ten spoedigste te bevoeg- der plaatse dit protest over te bren gen en maken ons geen oogenblik beangst, dat dit protest door de ge allieerden als een onvriendelijke of vijandige daad tegenover hen zal worden beschouwd. GEMENGO NIEUWS. Onfortuinlijke reis vaa da „Braadaria". 'olgens ontvangen draadloos be richt, dreef de motorschoener „Bran- daris", van Rotterdam naar Kopen hagen bestemd, met defecten motor in de nabijheid van het vuurschip Doggersbank-Zuid en verlangde sleep boothulp. Onmiddellijk vertrok de bergingsleepboot „Cycloop", van het bureau Wljsmuller's Zeesleepvaart- Maatschapplj van Nieuwediep en vond de „Brandaris" op eenige mijlen af stand van het vuurschip. De „Cycloop" sleepte de „Brandaris" naar Nieuwe diep, waar menVrijdagmorgen in goede orde'aankwam. Als bijzonderheid mag gelden, dat de „Cycloop" dezelfde schoener de vorige week Vrijdag vlot sleepte, toen deze bij het aan- loopen van Nieuwediep op het Oostrif van fort Harsens was gestrand. Paeh 1 De Nederl. motorschoener „Steen wij kerdiep", met dakpannen van Rotterdam naar Kopenhagen, (die onlangs in de Haaksgronden strandde, doch weer vlot kwam) is thans bij Aberdeen gestrand. De opvarenden zijn gered. De vooruitzichten op ber ging zijn gunstig. Barald. Zaterdagochtend moest op het kantoor van de Twentsche Bankver- eeniging te Amsterdam, een looper van een der stoomvaartlijnen f 34,000 innen. Hij deed er f 280® in zijn zak. Toen bij het overige geld wilde op bergen, ontdekte hij, dat deze f 2800 reeds verdwenen waren. Vóór het loket heerachte veel gedrang van Ga- licische kooplieden, onder wie zich de zakkenroller bevonden moet hebben. Da oavallighaid aaa de Dultiche graas. Winterswijk, 28 Febr. In een der Dultsche grensplaatsjes moest het gezin van een welgestelden boer vermeerderen. De vroedvrouw durfde na afloop Yan haar werkzaamheden niet alleen naar huis gaau wegens de toenemende onveiligheid. De boer bood aan haar naar huis te brengen. Tijdens zijn afwezigheid drong een bandiet met zwart gemaakt gezicht en met een geweer gewapend, de woning binnen en eischte van de kraamvrouw haar geld of haar leven. De vrouw [wees hem naar de kast. Ze bezat echter zooveel tegenwoor digheid yan geest, dat ze het geweer, hetwelk de roover by haar had laten staan, op den man afschoot, die ter stond dood neerviel. Toen de echt genoot thuis kwam en het gebeurde vernam, wilde hy zich overtuigen wie de dader was. Het bleek te zyn... de man van de vroedvrouw. Beroering, tan f 26 000. By de Amsterdamsche politie is aangifte gedaan, dat in perceel Kerk straat 372 aldaar (een verdacht huis) een bewoner van Amsterdam, Zondag avond beroofd werd van f 26.000. Da wraak van ean dienstbode. Zondagmiddag heeft een dienstbode te Amsterdam op een even gevaar- ïyke als dwaze wyze getracht wraak te nemen. Om kwart voor vijf be merkte een dame, bewoonster der Nicolaas Maesstraat, dat er brand was uitgebroken in het benedenhuis van perceel 91, dat bewoond wordt door den agent van buitenlandsche huizea W. C. A. Eisraa en wel op 't moment, dat niemand tbuis was. Toen de brandweer, onder bevel van hoofdbrandmeester Hartdorff, kwam aanrijden en, na de deur open gemaakt te hebben, een onderzoek ter plaatse instelde, bleek dat de brand, die veel rook ontwikkelde, op vier punten tegelijk was aangestoken. Vier ledikanten stonden in brand en hier en daar deelde het vuur zich reeds de meubels en het houtwerk le. Een straal op de koolzuurspuit Vechtleiding moesten er bij te pas komen om de vlammen te blusschen. De heer Hartdorff en de inspecteur van politie de heer v. d. Poll, welke laatste toevallig aldaar passeerde, stelden een onderzoek in, dat uitwees dat bier opzettelijke brandstichting in het spel was. Niet alleen waren in vier verschillende vertrekken de ledi kanten aangestoken, maar ook waren de canapés met een scherp mes open gesneden, zoodat het kapok en paarden haar er met flarden uithingen. In deze brandbare waar werden lucifers aan getroffen. Buren verklaarden, dat zij des middags de dienstmeid uit het huis hadden zien komen. Dit meisje, de 20-jarige B. v. H. was eenigen tyd voren door dm heer Elsma ont slagen, aangezien hij geen brandstof meer had om zelf het huis te biy ven bewonen. Het kind had hierover een paar maal spectakel gemaakt. Des avonds werd het meisje aange houden en in 't bureau Overtoom opgesloten. Zij heeft haar misdrijf bekend. Hat spek. We hadden dan eindelyk weer eens spek in huis. Dat was in ik-weet- niet-hoe-langen-tyd niet gebeurd. Het was wel Amerikaansch spek, waarvoor we vroeger een beetje den neus optrokken, maar het was toch spek, dat een weinigje o, zoo'n weinigje naderde tot den vroegeren spekprys. Allen hadden we, ons al gespitst weer eens een stukje „uitgebakken" tusschen de tanden te krijgen. Hoe dikwyis, by zuurkool, by boonen, by erwten hadden we niet gezegd „Ja moeder, 't is lekker, maar er ont breekt een stukje spek aan." En daar hadden we 't nu warempel in huis. De erwten in het zakje waren gaar en nu stond de pan met dobbelsteen tjes spek te braden en te sissen op het potkacheltje. De jongens, die, met hongerige magen, uit school kwamen, snoven wellustig de heerlijke geuren al op, toen ze nog nauweiyks ki huis waren en riepen „hé, h6eriyk, spek fijn Eén hunner, de boy van zes, wist zich niet goed meer het lueulisch genot voor te stollen van spek-eten en Bpek-gt-ur, doch riep: „Hé, wat 'n toffe lucht, wat eten we, moeder?" „Dobbelsteentjes 1" „Hédobbelsteentjes, wat ii dat nou „Och, jö,zei een oudereda'a spek!' „Spek????" Ja, spek, op de erwten uit den zak." En het was alsof de Indianen hun overwinningsdans hieldeB, zoo bulkten de hongerige jongens het uit. Maar toen hetalles optafel kwam Zoo heeriyk had ik de jongens in tyden niet zien eten. Het vroeger wel eens verachte spek was nu een lekkernij geworden. Misschien is de aanvoer een oor zaak, dat ook ons inlandsch spek weer wat normaler in prys wordt. Eet dus Amerikaansche spek, opdat ons allen ook weer het lnlandsche zal kunnen deelachtig worden. Een beetje meer normale prys zal ook in dit opzicht voor vele gezinnen een weldaad zijn. PLAATSELIJK N'EUffS. Bij K. B. is met ingang van 1 April benoemd tot leeraar in de algemeene beginselen van het straf recht by het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord, de heer mr. H. Westermann Jr., thans tydeiyk in die betrekking werkzaam Men verzocht ons plaatsing van de volgende motie: De afdeeling „Helder" van den Algemeenen Kustvisschersbond, in vergadering byeen, Gehoord de besprekingen inzake het mijnengevaar in de Noordzee by Noorder Haaksgronden, besluit om aan bet Hoofdbestuur van den Bond te verkoeken, om er by Zy'ne Excel lentie den Minister van Marine a. i. krachtig op aan te dringen, dat deze mijnen zoo spoedig mogelijk onschade lijk worden gemaakt en zulks in 't belang van menschenlevens en brood winning. Tevens werd besloten om den heer A. P. Staalman, lid v. d. 2e Kamer der Staten Generaal te verzoeken in deze zijn gewaardeerden steun te ver- leenen. Opaaieg Marles-Zwembed. Zaterdagmiddag had, op 'a Rijks werf de eenigszins feestelyke opening plaats van het nieuwe zwembad, sedert kort voltooid. Op ruime schaal waren uitnoodigingen verzonden, zoodat om half twee de met palmen fraai versierde ruimte vol liep met dames en heeren. Ook vele onder*- officieren en minderen hadden van de gelegenheid gebruik gemaakt. De modern-ingerichte badinrichting booi een gezelligen aanblik. Het centraal verwarmde gebouw was aangenaam warm en het groote zwembassin, gevuld met water, wachtte zyn bezoekers. En ook zyne bezoeksters, want een aantal Amster damsche dames en beeren zouden z wemdemonstraties vertoonen. De kapel der Kon. Marine was aan het eind opgesteld en speelde vroolljke wysjes. Geleidelijk liepen de galerijen vol met bezoeksters en bezoekers, en te ruim half twee arriveerde de schout- by-nacht, de heer J. Soutendam, om de openingsrede uit te spreken. Spr. releveerde hot groote nut van de zwemsport, die uit een oogpunt vaa hygiëne en zindeiykheid, de meeste waarde heeft van alle sporten.Tooral voor den zeeman ia bekendheid met zwemmen en duiken van onschatbare waarde, want zy kan oorzaak 2ljn dat hy eigen of anderer leven van den verdrinkingsdood kan redden. Te lang is de Kon. Marine verstoken geweest van eene gelegenheid om, afgescheiden van het jaargetijde, de zwemkunst te beoefenendank daarom aan het marinebestuur dat den stoot gaf voor de oprichting. Spr. bracht vervolgens dank aan ontwerper en uitvoerder, en hoopte, dat de inrichting vele Jaren in ge bruik zou blyven. Want de marine, wat men ook van haar moge zeggen, is niet dood, gaat niet dood en wil niet dood, zoolang Nederland prys- stelt in den rang van mogendheid te worden opgenomen! Spr. ver klaarde het marine-zwembad voor geopend. Nadat de muziek het „Wilhelmus" had laten hooren,deor alle aanwezigen staande aangehoord, werd met de ver schillende zwemdemonstraties aange vangen. Door verschillende heerea werdeB proeven geleverd van zwem kunst, die terecht de bewondering der aanwezigen afdwongen. Voor deze zwemwedstryden waren pryzen be schikbaar gesteld. Vervolgens werden duikdemonstra- ties gegeven, waarby een zakje met zand moest worden opgeraapt. Ook vermakelyke spelen werden uitge voerd. Hierna kwamen de Amsterdammers aan de beurt. Door de heeren werden de verschillende wyzen van zwemmen gedemonstreerd. De schoolslag, de zy- slag met schaarbeweging der beenen (waardoor groote stabiliteit wordt verkregen), de rugslag, de z.g. Spaan- sche slag (twee armbewegingen tegen één beenbeweging), en nog andere wijzen van zwemmen, werden doer een paar heeren vertoond. Een bizonder fraai nummer was dat van de dames. Acht dames gaven een demonstratie van figuurzwem- men. Achtereenvolgens plonsten zy in het water, waarby de opvolgster zich plaatste aan de voeten van haar voorgangster. De acht dames vormden alzoo een lange rij, en uit deze ry van geoefende zwemsters ontstonden allerlei fraaie figuren. Het was als het ware een polonaise in het water. Stervormig,kruisvormig, in een kring, op alle manieren schaarden zich d echte waterrotten ten genoege het publiek. Het mooiste nummer dat wij zagen was toen allen zich op den rug legden en zoo, de voeten byeen, een rozet vormden. Terecht verwieif dit nummer een enthousiast applaus. Nadat de dames uit het water opgerezen waren als zoovele aphro- dité's, één was er die er niet uit wilde en maar luidkeels riep dat het „zoo lekker" was, nadat, zeggen wy, al deze najaden zich uit het schuim der golven hadden losgewik- keld, werden demonstraties gegeven in het redden van drenkelingen. De verschillende, hierbij toe te passen grepen, werden door een mede aan wezig heer verklaard. Wij hebben niet meer gezien wat er verder nog plaats had, maar het was genoeg om te constateeren dat het een nuttige en aangename middag was, door het marinebestuur aan genoodigden aangeboden. Een enkel woordje nog over de inrichting van het zwembad. Het bassin is geheel van gewap beton opgetrokken en is 22 M. lang en 11 M. breed. Een breedte van 2 M. is als ondiep bassin afgeschei den; de grootste diepte is 8.40 M. Behalve 45 kleedkamertjes beneden, bestaat op de galerijen nog gelegen heid voor inrichting van 50 andere kamertjes. Behalve twee zybalcons is er voor toeschouwers een speciaal frontbal- con in het midden aangebracht. Het bassin is gevuld inet leiding water, dat voortdurend circuleert en door centrale verwarming op tem peratuur is gebracht. Een machinale ventilatie-inrichting, die warme lucht in het gebouw blaast, verwarmt de vloeren. Het water staat onder voort durende contröle van een medicus. De bezoekers moeten, alvorens te gaan baden of zwemmen, hun lichaam en voeten reinigen onder speciaal daarvoor aangebrachte douches war m en koud). In het bassin zelf is een koude douche-inrichting aanwezig. Ingezonden mededeellng. Wekelijks ontvangen wij ttgnn mar goedkeope prijzen: voor kleeding naar maat. In ome Confectie-Afdeeling eveneens belangrijk verminderde prijzen. HERMAN NYPELS. De inrichting bezit een electrische wasch-, droog- en mangelinrichting, terwyl voor in het gebouw gelegen heid Yoor het uildeelen van wasch- goed is aangebracht. Voorts is een springplank aanwezig; een inrich ting voor waterpolo zal worden aan geschaft. Doordat het gebouw recht streeks verbinding heeft met de Gym nastiek- en Schermschool, bestaat de mogelijkheid onmiddellijk na afloop van de sportoefeningen een bad te nemen. Gebouwd door den heer Hoekstra, bouwk. ing. der marine, onder toe zicht van den ir. de Vries (voor de mechanische installatie waren ad viseurs de firma Muller Unger) is de inrichting toegankeiyk voor het oneel der marine, ook de ambte naren, officieren van de landmacht en hunne familie. j. c. a. o. b; Vrijdagavond gaf de Jongelieden Christen Geheel Onthouders Bond, afd. Helder, een propaganda-avond in het Evangellsatiegebouw Palmstraat. De zaal was geheel met belangstel lenden gevuld. Be voorzitter opent deze bijeenkomst op de gebruikeiyke wyze. Eenige leden speelden een stukje voor viool en orgel. Jammer was het dat het orgel van minder goede kwaliteit wai, waardoor van het mooie nummertje veel verloren ging. Mej. Stier uit Amsterdam had hare medewerking verleend en zong eenige liederen. Kwam het doordat haar geluid wat zwak of de begelei ding te zwaar was, wy weten het niet, maal veel konden wy er niet van verstaan. Er werden nog eenige voordrachten gehouden waarna we weer werden vergast op een stukje muziek, n.1. het Blumenlied. Dit klonk heel wat beter dan het vorige en viel wel in den smaak van de toe hoorders. Mej. Coppens gaf in een verslagje op rijm de voornaamste gebeurte nissen uit de vereeniging. Een en ander wekte nogal eens de lachspie ren der aanwezigen op. DoheerCor Byisma houdt nu zyn propaganda- redo, getiteld „Bestrijding van het Alcoholisme door de Jeugd". Als we spreken van alcoholisme dan weten we dat dit onafscheidelijk is ver bonden met stryd. Het is een. be letsel voor de maatschappij. Wat heeft dat niet reeds gedaan. Zouden we niet, bezield met een heilig enthou siasme, den stryd tegen dit monster aanbinden. Er werden vele middelen beraamd dit te bestrijden. Ook door de jeugd. Wat kan het jonge geslacht nu hier tegen doen? De jeugd is overtuigd dat er van haar kracht en actie kan uitgaan. Haar belangrijkste werk is de jeugd te wyzen op de ellende van den drank. De stryd voor ge heelonthouding moet niet beperkt blyven tot de ouderen, maar ook wij jongeren moeten onder onze vrienden en vriendinnen werken en hen zien te winnen voor onze zaak. Wij herinneren u aan het woord van Luther, „Wie de jeugd he^ft, heeft de toekomst". Jongeren orga niseert u. Wij moeten het niet heb ben van ben, die zoo slap zyn, maar van hen, die met Gods hulp willen meewerken en strijden. Wy moeten de trots van onze ouders zyn. Wat is het niet ihard voor een moeder die ziet dat haar kind a*n den drank raakt. Daarom den stryd voor uw mede- mensch aanvaard. Wordt lid van onzen J. C. G. O. B. Wij wenschen den ondergang van den drankdemon. Wij moeten met geestdrift kunnen zeggen dat alle Chr. Jongelieden voor dat doel stre den. Doch wij beperken ons niet alleen tot het alcoholisme. Wij hebben ook nog iets hoogers. Anders zouden wij immers wel in een neutrale organi satie kunnen gaan. Maar die zien alleen het tydeiyke in een mensch. Wij kyken ook naar ide toekomst. Een Chr. organisatie geloofd ook aan den dag des gerichts en het eind oordeel. Wy hebben een ruimer in zicht. Niet alleen in het tydeiyke maar ook naar het eeuwige onze blikken gericht. Een jeugdorganisatie in Chr. be ginsel dat is het wat ons met heilig enthousiasme bezield. Laten wij den weg bereiden die den Koning eens zal betreden. Laten wy de wegbe reiders zlin. Ouders steunt ons in onze stryd. Laten Uw kinderen by ons komen om samen den stryd aan te binden. Hiermede eindigt spr. De leden zingen nu het Bondslied. Het verdere gedeelte van den avond werd afge wisseld met zang, muziek en voor drachten waaronder een voor 10 da mes vooral in den smaak viel. Nadat de voorzitter allen had opge wekt lid van deze organisatie te worden sloot de heer v. Twisk deze goed geslaagde avond met dankgebed. Cantrals Ned. Ambteaaarsboad. Zaterdagavond 1 Maart hield de afd. Helder van den Centr. Ned. Ambtenaarsbond een ledenvergade ring met introductie van ambtenaren by Ryk. Provincie en Gemeente op de bovdózaal van het Militair Tehuis, Spoorstraat. Het bezoek was maar matig. De voorzitter opent de vergadering, gewaagt van de fusie der 3 bonden, te wetenAlg. Ambtenaarsbond, den bond van P. T. T. personeel en dien van de Ryksbelastingkom miezen en zegt dat deze vergadering dient om de ambtenaren in de gelegenheid te stellen met de afdeeling van den nieuwe® bond kennis te maken, heet allen welkom en geeft het woord aan den spreker, den heer Luberti van Amsterdam, lid van het Hoofdbestuur. Deze begint met te wyzen op de geringe opkomst, geeft de afwezigen ongelijk, daar het niet pleit voor be langstelling in eigen lot, omdat het doel van den C. N. A. B. is de posite van den ambtenaar financieel en moreel te verbeteren, te verhoogen. Toen de commlssie-Stork aan 't werk toog, vond ze een duizendtal scha keeringen in salaris, een gevolg van het onnoemiyk aantal rangetjes en klasjes. Dit is door genoemde comm. teruggebracht tot 112; nog te veel. Een gevolg van ditgroot aantal rangen en klassen is dat ook de ambtenaars- organisatie in tal van bonden en bondjes verdeeld is. Dat is fout De arbeidersbeweging geeft een beter voorbeeld. De diamantbewerkers by v. hoewel verschillende vakken ver tegenwoordigend, die meer uiteen- loopen dan vele ambtenaarsbetrek kingen onderling, beseffen bij elkaar te behooren en hebben dus één bond. Eendracht maakt macht. Het gevolg der vele kleine bondjes is dan ook de geringe macht der ambtenaren, en de vaak nog slechte positie van velen. De ambtenaar wordt nog te veel beschouwd als een ander mensch dan ieder ander, beschouwt zich zelf ook nog zoo, acht zich ver boven een arbeider verheven. Anders doen de ambtenaren, georganiseerd in den C. N. A. B. Deze rekenen zich tot de arbeiders te behooren. Zy ver- deelen de maatschappij in 2 groepen: zy, die kunnen leven van de opbrengst van hun bezit, zy die moeten leven van de opbrengst van den arbeid van hand of hoofd. Zy hebben zich dan ook by het N. Y. V. aangesloten, omdat zy meenen dat zy met de arbeiders zeer vele belangen gemeen hebben. Dat hst N. V. V. een bij wagen is van de S. D. A. P., zooals velen meenen, ontkent spreker be slist. Hebben beide organisaties ge- ïyke doeleinden na te streven, dan gaan ze samen, is dat niet bet ge val, dan is de band verbroken, ja gaat de vakbeweging dwars in tegen de politieke. Dit gebeurde met de de afd. Amsterdam van den A.N.D.B., die in oppositie kwam tegen de soc. dem. raadsfractie. Wat nu de erken ning van den klassenstrijd betreft, ook liberalen als prof. Treub en wylen prof Quack ei kennen die, zooals spr. met citaten uit hun werken bewees. Daarna behandelde spr. uitvoerig November-gebeurtenisson en de eischen door vakbewegingen politieke fraktie gesteld, wees op de resultaten, ten deele reeds bereikt en op het feit dat nu de neutrale organisaties zich daar de eer van toeeigenen. In dit verband wees spr. op de revolu tionaire uitlatingen door de hooge postambtenaren in den zomer van '18 geuit en dat niemand zich daar iets van aantrok, wees op de eigen aardige houding van het Centraal Verbond van gemeente-ambtenaren om in een geestdriftige peroratie te eindigen. Van de gelegenheid tot debat maakte een der aanwezigen gebruik om nog iets nader op de Novembergebeurtenissen in te gaan, waarop een bevredigend antwoord van den inleider volgde. Ten slotte gaven zich 4 aanwezigen als lid op. Opaalng brikettenfabriek. Aan het Noord-Hollandsch Kanaal, onmiddellijk grenzend aan de terrei nen van de gemeente-reiniging, is in de laatste maanden een klein steenen gebouwtje verrezeD. Een iets langer gebouw van hout vormt een voortzetting ervan. Beide bouwsels zyn de in de laatste maanden zoo veelvuldig besproken gemeenteiyke brikettenfabriek, ontstaan uit den nood der tyden en de schaarschte der zoo hoog noodige kolen. Door allerlei omstandigheden is de bouw vertraagd, zoodat eerst thans, aan het einde nagenoeg van den winter, de fabricage dezer „oorlogs"-briketten een aanvang kan nemen. Moge dit wellicht voor sommigen een reden tot kritiek zyn, - na hetgeen wij Yan de fabriek zagen, en na de ons verstrekte inlichtingen, hebben wy reden om verdere kritiek ton deze op te schorten, emdat wy meenen, dat ook in de toekomst, zelfs by nor male kolenvoorziening, de fabriek haar bestaansrecht zal bewijzen. Wy-hebben in den oorlog geleerd zuinig te zyn. Allerlei restjes, die wy vroeger achteloos wegwierpen, wor den thans zorgvuldig bewaard en gebruikt. Uit schijnbaar onbruikbare overbiyfselen weet een handige en vindingryke huisvrouw nog allerlei nuttige dingen te maken. Zoo ook met de brandstof. Vroeger smeten wy de overbigfselen, die in de asch- bak terecht waren gekomen, zonder veel pourparlers in de vuilnisbak. De neod, dien wy het hoofd hadden te bieden in de afgeloopen jaren en nog niet hebben overwonnen, ia oor zaak, dat vele huisvrouwen de asch zorgvuldig zeven en uit allerlei sintels en kleine, door den rooster gevallen stukjes, nog primitieve briketten fabriceren, die hun diensten bewyzen. Zoo ook de gasfabriek. Reeds vanaf bet besluit tot oprichting dezer brikettenfabriek werden zorgvuldig alle restanten kolenstof en fljD, overi gens onbruikbaar gruis bewaard. Im mer, dit liet zicb,uaar de ondervinding leerde, zeer goed verwerken tot briketten. Nu is, ook al weer door den oorlog, ten opzichte van het artikel briketten een vooroordeel ontstaan by het publiek. De oorzaak is niet ver te zoekende ersatz-brandstof bracht in de brikettenf&bricage de klad. Ver schillende lieden wierpen zich op de vervaardiging van noodbriketten,doch doordat ze geen geschikt materiaal

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1