hadden, werd dit allemaal minder waardig fabricaat. Er zijn «fabrieken", die eenvoudig sintels fijn malen, deze met wat klei of teer aanmengen, en een briket is ontstaan, die ultter- aaid meer asch dan warmte oplevert. üuze gemeentelijke installatie nu g«bjuikt zulk materiaal niet. Zó) vet warkt uitsluitend gruis van bruin kool, en van cokes. De briket, die in de gemeentelijke fabriek vervaardigd wordt, is samengesteld uit 60% bruinkool, 80°0 zoogenaamd «mager fijn" en 10% cokesgruis. Natuurlijk zal deze verhouding zich wel eens wijzigen, maar in elk geval is het gebruikte materiaal goed en brand baar. Qebleken is, dat de vervaardi ging zeer goed zonder eenig bind middel kan geschieden, ^zoodat dit dan ook niet werdt aangewend. Men heeft het trouwens niet, daar het door de gasfabriek gestookte steen- koolteer aan de Rykekolendiztributie moest worden afgestaan. Bovendien geeft een bindmiddel, zooals wij reeds zeiden, veel asch. De vervaardiging dezer briketten geschiedt aldus: In een menglokaal wordt het beschikbare materieel in de bovengenoemde verhouding ge mengd en fijngestampt, waarna het door een «harp" (een houten latwerk) in een trechter komt en naar be neden valt in een elevator. Die elevator, in de z.g. „apparatenkamer" geplaatst, brengt het omhoeg en stort het in een schudgoot, vanwaar het terecht komt in een breker. Deze is verstel baar, zoodat verschillende grootten daarin passen. Door twee ongelyk gestelde steenen wordt het verder vermalen tot gruis en door een uit laat valt de stof in een transport- Bcbroef. Die schroef is voorzien van «enige meBsen, die mogelyk nog niet voldoende fijngemalen stukken nog maals doorsnijden, en nadat het, Wber langs een elevator (een z.g. Jacobs- ladder», in de roerinrichting is ge komen, komt het vervolgens in een stampinrichting en vandaar in de eigenlijke pers. Door excentrisch geplaatste wielen is deze pers in staat de massa met groote kracht tezamen te persen. Daarna wordt als één lange „worst" naar buiten gestuwd langs een houten geot, die tenslotte haar automatisch doet breken en als briket uitwerpt. Zoo is in hoofdzaak de fabricage. Daar de slee door de bewerking warm zou worden, is eon straalbuis aangebracht, die haar geregeld af koelt. De machine is een 42 P.K. hoewel deze capaciteit niet geheel noodig is. Ben 82 P.K. motor zorgt voor de opwekkiogder noodige beweegkracht. Deze motor levert ook de electrische verlichting, waarbij tevens een paar stopcontacten zyn aangebracht voor facultatief gebruik. Ook het terrein wordt door 5 booglampen verlicht. In de machinekamer, die met tegels is bevloerd, is een schakelbord aan gebracht. Verder zijn een tweetal brandkranen in de gebouwen aan gebracht, die het geheel in geval van brand, kunnen bestrijken. Zooals wij zeiden, is het hoofdgebouw, waarin de machinekamer, van steen de magazijnen en werkplaatsen zijn van hout. Er zal worden gewerkt met het drieploegenstelsel. Hiervoor z#n noo dig drie machinisten, drie voorman nen, negen mengers en zes jongens. Maandagmorgen woei de driekleur van het gebouwtjede officieele open stelling der fabriek zou, eenigszins plechtig geschieden. Tal van autori teiten en raadsleden waren aaiwezig, bonevens de leden der Brandstoffen- commissie, de directeuren der gas fabriek en gemeentereiniging, ver schillende brandstoffen handelaars, enz. Omstreeks half twaalf nam de hser P. de Geus, voorzittsr der brandstof- commissie, het woord. Uit z(jn rede ontleenen wij het volgende: Mijns Heeren. Namens de brandstoffen-commissie heet Ik u, mynheer ds Burgemeester, de leden van het dageiyksoh bestuur en de raadsleden dezer gemeente van harte welkom in uwe fabriek, em ep dezen, voor u zoowel als veor onze commissie, zoo belangwekkende» dag. Onzen gemeente-bouwmeester, den dagelijkscben opzichter, den directeur van de gemeente-reiniging, boveial den directeur van 'sRyks werf, z(j allen die, middeiyk of onmiddellijk hebben medegewerkt om deze inrich ting spoedig en goed daar te stellen, ik heet hen mede van harte welkom, en zeg u namens onze commissie dank voor de belangstelling, die g(j ook hierdoor weder aan deze nieuwe inrichting betoont. Den aannemer van de gebouwtD, den heer Riemers, de leveranciers en constructeurs van de machinerieën en die van de verlichtingsinstallatie, de firma Frans Smulders te Utrecht, Motorenfabriek „Deutz" en de firma Groene veld! en van der Pol, te Am sterdam, de plaatselijke pers, en alle overige aanwezigen wy zeggen u dank voor uwe tegenwoordigheid. Waar het aan mij als Voorzitter van de Brandstoffen-Commissie dezer plaatse is opgedragen dese nieuwe inrichting eÉcieel te openen, daar kan het niet anders of ik gevoel ray gedrongen om in korte woorden U in herinnering te brengen hoe deze fabriek tot stand kwam. ToeD dan in Augustus ten vorigen jare het oorspronkelijk advies van de Brandstoffen-Commissie den Gemeen teraad bereikte, hadden wy niet kunnen vermoeden, dat uit dat advies en het voorstel, hetwelk in ver band daarmede door het College aan den Raad werd gelaan eene in richting zou grosien, zéó als gij thans in gebruik zult zien stellen. Hadden wy al met velerlei be zwaren en overwegingen rekening moeten houden vóór dat dit oorspron- keiyk voorstel kon worden ingediend, die bezwaren waren met de aanne ming van het voorstel niet overwon nen, maar plaatsten zich, telkens weer en in grooter omvang op onsen weg, toen wy, gesterkt door het ver trouwen van dei Gemeenteraad, aan den arbeid tegen om die plannen te verwezenlijken, om de gedachte onze Heldersche ingezetenen zoo spoedig mogelyk van bet zoo ge- wenschte nieuwe product te voor zien tastbare vormen te doen aannemen. Het aanvankelijk toege staan bedrag van f 100.000.— moest dan ook, tengevolge van de hoogere eischen, die de Raad aan de te stich ten inrichting meende te moeten stellen, de omstandigheid dat de prysstjjging van allé grondstoffen steeds voortging, èn de aanwyzing van een andere, deze plaats voor de fabriek, spoedig verhoogd worden tot 166.000.-. Ook toen gaf de Raad aan onze Commissie een groot, een vernieuwd bewijs van vertrouwen, door het toestaan van dat verhoogde crediet, hetwelk verleend werd zonder dat een juiste exploitatie-rekening kon worden overgelegd. Met eenig gevoel van voldoening, Mijneheeren, kan onze Commissie op een en ander terugzien, nu gij allen hier vereenigd zijt, om dit nieuwe Gemeentelijk Bedrijf in werking te zien stellen. Toen wjj ons afvroegen welk karakter deze officieele opening zou dragen en sommigen meenden, dat daaraan een feestelijk tintje kon worden gegeven, hebben wij, eerlijk gezegd, daartegen eenig bezwaar ge opperd, en wel in verband met het karakter van deze inrichting, en de onmiddeliyke oorzaken van hare tot standkoming. Immers wy behoeven het ons niet te ontveinzen, de ontzettende wereld- catastrophe, die nog maar nauwelijks achter ons ligt, is de onmiddellijke oorzaak van de stichting dezer fabriek. Indien ietB, dan is deze inrichting een kind des tijds, een vrucht van het gestoorde wereldverkeer, van het beperkte productie-vermogen van Europa, ontstaan door de verschrik, kelykste aller oorlogen. Déérorn, *n omdat wy weten dat sommigen slechts «uit een vrees voor nog grooter nood" wanneer zij hier toe niet besloten, ertoe overgingen om tot de oprichting dezer fabriek te besluiten, daarom, herhalen wy, meen den wjj dat eenig feestbetoon hier Diet op zyn plaats was. Deze fabriek, myne heeren, het is in waarheid een oorlogskind, verwekt door nood en gebrek, geboren temidden van de ellende der wereld. Töch zijn wy, meen ik, niet te optimistisch, wannoer we ondanks dat alles, met een gevoel van rustig vertrouwen bezield zijn, met betrek' king tot de toekomst dezer inrichting. Een gevoel van trots kunnen wy ternauwernood onderdrukken, wan neer wy terugzien op de maandeD. die achter ons liggen, op bergen van bezwaren, die wij met Uwe hulp hebben overwonnen, Eu ook thans ■og mijne heeren, zullen er jzicb, zoowel voor U als voor onze eom. missie, ongedachte, onvoorziene moei lijkheden VGordpen, wanneer wy over gaan tot de praktyk van het bedrijf. Waar deze fabriek door een hoewel eenvoudige, töch zeer vernuftige constructie bet mogelijk ma\kt om van dhtgeene, wat vroeger als min derwaardig werd beschouwd, en als nutteloos materiaal werd terzijde geworpen, een waardevol en bruik baar product te fabriceeren, is zulks ▼oor ons een verheugend feit, te meer waar wy constateeren, dat hl de benoodigde grondstoffen binnen onze landgrenzen worden aangetrof fen. Zoo moge ook deze fabriek één van de goede diDgen z(jn, die uit het kwade den wereldoorlog ayn voortgekomen. Zy moge, wan neer zy straks in werking wordt gesteld, beantwoorden aan de ver wachtingen, welke wy van haar koesteren, zy moge steeds uwe ge waardeerde belangstelling en uwen steun blyven genieten. Spr. bracht vervolgens dank aan allen, die op eenigerlei wyze by den bouw hebben geholpenin de eerste plaats aan den Directeur van's Ryks werf, den heer Van Rappard, die door het beschikbaar stellen van hulpmateriaal voor het vervoer en opstellen der machinerieën zooveel diensten heeft bewezen, aan den gem.-bouwmeester, den heer Kante en, voor zyn welwillends en onver droten hulp, aan den dag. opzichter, den heer Visser, aan den Directeur der gemeente-reiniging, die zijn loods beschikbaar stelde voor de onderdeelen van den motor, in één woord aan allen, die zich op een of andere wyze verdiensteiyk maakten by den bouw. In 't bijzonder bracht spr. nog dank aan den Directeur der gasfabriek, den heer Rykes, die technische, stuwende en vooruitziende kracht is geweest. Ten slotte aan den aannemer Riemers en releveerde daarbij het ongunstige jaargetyde, dat den bouw bemoeiiykte. De leveranciers en opstellers van de zuiggas- en pers-installatie, firma's Deutz te Amsterdam en Frans Smulders, zy hebben mede aanspraak •p onze waardeering en onzen dank, voor de wyze waarop zy zich van die opdracht hebben gekweten. De heeren monteurs, als uitvoerders van het technische werk, zy mogen thans mede den welgemeenden dank onzer commissie aanvaarden. Even zoo de firma Groeneveld en van der Pol, die de electrische lichtinstallatie op correcte wyze heeft daargesteld. ■pr. verklaarde -hierna de fabriek geopend. De installatie werd nu in werking gesteld zooals wy bovenbeschreven. Toorloopig is het nog maar een proef draaien omdat het fabricaat nog niet in alle opzichten voldoet. Er wordt nog een stampinrichting aangebracht, waardoor het materiaal nog meer samengeperst wordt en een constan ter massa ontstaat. De gevormde briket was nog wat bros. Maar dit alles zal wel in orde komen. In afwachting van het aan zetten van den motor werd de eere- wyn rondgediend, waarna de Burge meester, de heer Houwing, het woord nam en in een kort speechje de Brandstoffen-Commissie dank zeide voor haar initiatief en moeite. Spr. hoopte dat het bedryf mocht voldoen en dat het in het belang der ge meente zou werkzaam zyn. Hiermede was de plechtigheid ge- ndigd. Nog lang bleef men naar het Interessante bedryf kyken. De beide reusachtige steenen, die de irrondstof fljnmalen, en die een dubbel draaiende beweging hebben, waren zeer interessant. Niet minder deeigeniyke pers, die door hare excen trische wielen een geweldigen druk op het materiaal uitoefent, dat lang zaam maar gestadig de slee verlaat, dampend nog van de warmte. Naar wij vernamen worden 36 omwente lingen per minuut gemaakt, d.i. 36 briketten. Binnenkort zal men dus met de aflevering wel beginnen. Kamer «aa Koophandel. De Kamer van koophandel ver gaderde j.1. Zaterdagavond ter be spreking van het voornemen van den Gemeenteraad alhier om aan den Minister van Waterstaat te verzoeken rekening te houden met de belangen dezer gemeente bij de droogmaking der Zuiderzee, enz. De voorzitter opende de vergade ring en deelde mede, dat het een plicht der Kamer is, mede te werken, om deze gemeente,wanneer de Marine wordt ingekrompen, toch een zelf standig bestaan te verzekeren. Besproken werd het adres door den Raad aan genoemden Minister te zenden. Uitvoerig werd van gedachten ge- Gewezen werd er op, dat gemeente, door hare ligging, gelegenheid biedt voor het vestigen van bedreven en onderne mingen, welke door het Rijk elders worden ondernomen of gesteund m,n. het hoogovenbedrijf. Wordt door hei Rijk nog meer aandacht geschonken aan den Helder, zooals het R(jk dat indertijd deed en nog doet aan IJmuiden en andere plaatsen, dan wordt de toekomst niet met zorg tegemoet gezien. Het Rijk kan hier helpen, te meer, omdat bij de a s. drooglegging der Zuider zee den Helder veel voor heeft by andere gemeenten tengevolge zijner ligging aan het water. Daarom is het gewenscht het adres van den Gemeenteraad te steuneD, en zelfstandig hierover met den Minister te correspondeeren. Het denkbeeld werd uitgesproken, waar elders overgegaan wordt tot den bouw van schepen, de aandacht te doen vestigen op den Helder als bij uitstek de plaats voor den bouw van scheepswerven. Indien van ge meentewege, met name door de Econ. Commissie, deze aangelegenheid on der (je oogen wordt gezien, twjjfelt men niet, of er zal succes verkregen worden. Na verdere bespreking over deze aangelegenheid, wordt besloten tot het vestigen van de aandacht van den Minister op den plicht van het Rijk om eene gemeente van 30.000 inwoners niet aan haar lot over te laten, maar den noodigen steun te geven yoor een zelfstandig bestaan. Daarna werd 4? vergadering ge sloten. UofdadlahaidsvoerstsliiRg Te beginnen Woensdag a.s. zullen de ly'sten1 voor de voorstelling van „Pomarius", door de Tooneelver- seaiging „Tavenu", ten bate van de kas van de affieeling Helder Cen traal Genootschap Kinderheretellings- Vacantiekolonies, bij de bevolking worden aangeboden. Men sture de dames pist wegl De kas der afdee- ling heeft dringend versterking noo dig, nu weer voor eep 10-tal kinde ren een verlengd verblijf te Egrpond is aangevraagd. Men teekene dus allen op de lijst hij gedurende dezen tijd in het belang van de Vereenigiüg gedaan heeft, van zijn functie ontheven. Candidaat voor deze functie was korp.-konstabel D. J. H. v. d. Vijver. ?ze werd bij acclamatie gekozen. Daarna wordt korp.-konstabel Wolf, zoolang hy nog hier zal zijn, be noemd tot commissaris, zoodat het bestuur bestaat uit: Voorzittersergt.-konstabel Th. P. Stam. Secretaris-penningm.korp.-kon stabel D. J. H. v. d. Vijver. Tijdelijk commissaris: korp.-kon stabel A. de Wolf. Hierna volgde het benoemen van in controle-commissieHiervoor gaven zich op: Korpl. der mariniers A. v. Velzen. Marinier le kl. J. Jorissen. Pijper 2e kl. J. Kuyper. Sergt. Bolmes vraagt hoeveel leden de vereeniging sterk is en dringt er op aan om meerdere propaganda, o. a. door het benoemen van corres pondenten op schepen en inrich tingen. Korpl.-konstabel D. J. H. van de Vijver stelt voor, dat, indien de leden een vrijkaart krijgen, deze ook toegang verleent voor hun vrouw of meisje, doch wil hun dan de stedelijke belasting laten betalen in plaats van de vereeniging. Verder het samenstellen van een voetbalelftal om aan wedstrijden te kunnen deelnemen. Korpl. der mariniers A. van Velzen verzoekt het beschikbaar stellen door de vereeniging van een prys voor het voetballen en die te laten ver spelen in een competitie van schepen en inrichtingen. Verder vraagt hg of tydens de wedstrijden een paar man behulp zaam kunnen zijn by het op- en aftuigen van het podium, zoodat dit dan niet door do deelnemers behoeft te geschieden. De voorzitter beantwoordt de spre kers: Het aantal leden bedroeg 81 December 1918 114. Het plaatsen van correspondenten op de schepen en inrichtingen wordt door het be stuur in overweging genomen. Het voorgtej van v. d. Vyver wordt aan genomen, met liet samenstellen van elftallen is men reeffs bezig. Het beschikbaar steHen van een prijs wordt zeer toegejuicht. Er zal met den meesten spoed in voorzien worpen. Helpers zullen evenals andere jaren aangevraagd worden en wel schikbaar worden gesteld. Daarna sluit de voorzitter deze goed bezochte vergadering. Halder's fiemeigd Koor. Zaterdagavond gaf „Helder's Ge- mengd Koor" eene uitvoering Casino, onder leiding van zijn direc teur, den heer F. van der Mey. Het eigenlijke programma was slechts klein; een zestal nummers zang werden afgewisseld niet voordrachten en besloten door een toone.elstukje. Doch in die kleine en meerëndeèjg beken.de nummers, wist de directeur depuntJesop.de i te zetten. Zuivere en flinke inzet, en welluidende zang waren het resultaat van zjjn werk. Wij gelooven wel, dat net goéd gezien is om dergelijke eenvoudige en bekende liedjes te geven. Zy voldoen meestal beter dan grooter en zwaarder nummers. Wij hebben niet het gansche pro gramma gehoord, maar wat wij er van hoorden, was goed, zuiver en beschaafd. De samenstelling van het koor werkte dit trouwens in de hand, want de directeur had de beschikking over een vry sterk troepje dames en heeren. „Vier yroolljke Boertjes" brachten er de vrooiykfeeid ip, en de Vereeni ging zelf droeg door baar komische serenade „O Pepita" het hare hiertoe by. Zoo ging men lachende de pauze in en „De muzikale Huisknecht" voerde er ons weder lachende uit. Een geanimeerd bal besloot dezen avond van gêzelligyeid. Muins-Sporttarsan. „Zeamapftt' Woensdag 26 Februari hield de Sportvereeuiging „Zeemacht" hare jaarlyksche vergadering. Te 7 ure opende de voorzitter, de heer Stam, de vergadering en heette de aanwezigen allen hartelijk welkom. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en goedgekeurd. De voorzitter bespreekt de aanst, wedstryden in verband met de eind- wedstryden, die gehouden zullen wor den in „Tivoli" op 7 Maart. Verder werden zij, die prezen hebben behaald in nationale en internationale wed stryden, door hem in herinnering gebracht en als voorbeeld gesteld wat er door ernstige training bereikt kan worden. In verband met het nederleggen van het voorzitterschap door kwar- tierm. H. G. v. d. Lans, wegens ver trek naar Indié, wordt door het be stuur voorgesteld v. d. Lans te be noemen tot eere-lid, daar hy voor de Vereeniging te veel heeft gedaan om het zoo maar te vergeten. Onder applaus wordt het voorstel door de aanwezige leden goedgekeurd. De ontvangsten waren in 1918 f 191.845, de uitgaven f 100.27®, batig saldo f91.57. Tevens werd voorgesteld en aange nomen om over te gaan tot het be noemen van een athletiek commissie, die ten doel heeft om die menschen, die ergens in uitblinken, uit te zenden naar de verschillende wedstryden, te houden in het komende seizoen, en ook om deze aan te moedigen en te trainen. Tot voorzitter werd herkozen de heer Stam. De secr.-penn., korp.-konstabel A. de Wolf, die wegens vertrek naar Indiö zyn functie nederlegt, werd; onder dankzegging voor het vele wat Nederland en België. Volgen^ oep bericht uit meldde Reland de Mares aan de „Indépendance Eelge" „Ik meen te weten, dat de arbeid van de commissie, die zich in het bijzonder met de Belgische eischen kezjgjioudt, in een voor onze belangen absoluut gunstigeu zin voortgang neemt. Binnen enkele dagen zal deze arbeid zijn beëindigd en André Tar- <jieu, die deze commissie presideert, zal hare conclusies aan den Raad yan Tien overleggen. „Alles laat voorzien, dat deze coia clusies op d3 herziening van bet verdrag van 1839 zuliea neerkomen, zooals door de Belgische delegatie is gevraagd, zoodat de deur geheel open zal zyn voor onze eischen en wy de grootste kansen hebben, op alle punten voldoening te krijgen." „Waarschijnlijk zullen de conclu sies in het begin van de volgende week aan den Raad van Tien worden .overgebracht." Men moet hierby in het oog houden dat Roland dé Mërea eep der voor naamste leiders der annexionistjsche beweging is. Ook de „Indépendance Beige" ging hierin voor. Men zal dus goed doen napers bevestiging van dit bericht af te wachten. Het „Hbl." van Antwerpen daaren tegen uit zich heel wat bezadigder. De Belgische regeering zegt dit blad is iets geheel anders dan de op annexatie beluste schreeuwerige groep, die in een gedeelte der Brus= selsche pers veel lawaai en rumoer maakt. De Belgische regeering weet dat deze groep niet het volk Is en zy zal dus, waar zij de herziening vraagt der tractaten van 19 April 1839, niet het onmogeiyke aan Holland vragen. Maar zoo min als het traktaat van 1839 een werk was vap B°Uand en België alleen, zoo kan tok de her ziening van dit traktaat niet een werk zijn, alleen tusschen Holland en België te regelen. Wij achten terecht benadeeld te zyn geweest door de mogendheden, wfj vragen aan de mogendneden dié benadeeliDg goed te makenwij vragen dat niet tegen] Holland, wy vragen dat, als de mogendheden onze aanspraken gegrond achten, deze dan, ditmaal ook met Holland als deel nemer aan de onderhandelingen, zou den trachten het nadeel te herstellen. De Nederlandsche pers heeft her- haaldeiyk haar betrouwen uitgedrukt in de Vierschaar van Parys; dat zij Zich niet, door hare zenuwachtigheid, late verleiden tot het doen ontstaan van den indruk, dat zij de Conferentie aanziet als een rooversnest, waar i er enkel op uit is, Holland te stroopen en te plunderen. Holland weze gerustals er oneer- lykheid in de bedoeling der Belgische regeering ligt, zal men in Belgie op tyd en stond tot orderoepipgen hooren opstygen, mochtiger dan er ooit in Holland zyn opgestegen, toen tegen ons de gruwelijkste onrechtveerdig- hejd werd gepleegd. De correspondent van het Hbld. te Brussel meldt: Byna al de bladen hier ge uiting van verbazing, dat de Hol- landsche Begeering, by monde van hare Ministers van Buitenlandsche Zaken en van Oorlog gemeend heeft, zulke scherpe taal te moeten spreken. Op een paar bladen na, die uit de ballingschap den styl en toon van Parh'ache boulevards pers hebben meegebracht, beweren inderdaad de Belgische bladen eenstemmig, dat men in de breede lagen des volks aan alles, behalve aan annexatie denkt en dat ook de Regeering zulke plannen allerminst koestert Dat sommigen hier landhongerig rondloopen, kan niet worden betwij feld, maar even zeker is, dat de socialistische pers en heeldeVlaam- sche pers beslist tegen elk iniyvings- idee gekant is. Zoo schrijft ook „1'Indépendance Beige": De huidige houding der Hol- landsche Regeering is vreemd en onbehendig. België heeft enkel de vredesconferentie kennis gegeven van den toestand, die zijn belangen in gevaar brengt. Het heeft geen eisch gesteld, noch meegedeeld hoe het denkt dat men zyn belangen zou kunnen dienen en zyn veiligheid verzekeren. Waarom dan dwazelijk „houd den dief" geroepen. ,Le Siècle" spreekt eveneens van een onhandigheid. Waartoe die hooge toon? vraagt ook de „Standaard". Als de Neder landsche Regeering de zaak verkeerd wil laten loopen, dan moet zy maar voortgaan in deze richting. En wy zien reeds do drijvers hier en ginder zich in de handen wrijven. Wy hopen, dat er boven den Moerdyk ook stemmen zullen opgaan om de onbezonnen voortvarendheid der Nederlandsche Regeering te be treuren. Ook constateert het blad, dat aan deze zijde in de ernstige kringen geene geweldpleging hoe genaamd tegenover Nederland wordt gewenscht. Tenslotte nog een uittreksel uit „Ons Vaderland", dat doorgaat voor het orgaan der Ylaamsche soldaten Wij wachten met spanning de uit spraak van den raad van Mogend heden af, daar het goed zal zijn, zoo weinig mogelyk spel te laten voor verwarrend gesohryf in de al-Belgi sche bladen, die er op azen de open bare meening kunstmatig op te hitsen. Een geest van brooderlykheid moet er tusschen het Nederlandsche volk en het onze heerschen. De Regeerin gen moeten daarvan de tolk zijn in hunne wederzijdsche betrekkingen. „Le Peuple" stelt voor, dat socialistische voormannen uit Neder land en Belgie samenkomen. Belgli an da vredaaconferantia. Brussel, 3 Maart. Maandagavond heeft de minister van buitenlandsche zaken, Paul Hymans, in een door den koning yoorgezeten kabinetsraad, een uiteenzetting gegeven van den stand der beraadslagingen in de conferentie te Parys, Ten opzichte van de herziening van het verdrag van 1839 heeft de minister slechts de nata van het ministerie van buitenlandsche zaken bevestigd, welke de kweBtie op ob jectieve wyze uiteenzet, zonder in een enkel opzicht een agressieye politiek jegens Nederland te .qnfwikkelen. BINNENLAND. Prov. Statan «an Noord Holland. Naar wij vernemen zal nog deze maand, behoudens koninklijke mach tiging, een buitengewone zitting worden gehouden van de Provinciale Staten van Noord-Holland ter behan deling fl.a. van de oprichting van het hoogheemraadschap Noord-Hollands Noorderkwartier. Electrlcitaitibidrljf Noord-Holland, Het provinciaal electrjciteitsbedryf Neord-Holland heeft zich tot de ge meentebesturen, die van het provin ciaal bedrijf stroom betrekken, gewend met het verzoek om wyziging der afgesloten contracten ten einde ver hooging van den stroomprys te ver- krygen. Als gevolg van allerlei meer dere uitgaven wegens de tydsomstan- digheden, invoering achturendag, loönsverhoogjngen enz. zou het be drag anders Ir de toekomst voor be- langryke tekorten op de' exploitatie komen te staan. Dè afd. Noord-Holland van de vereen, van Nederlandsche gemeenten heeft naar aanleiding hiervan besloten een commissie te benoemeD tot het in stellen van een onderzoek em het uitbrengen van een rapport, (jat ver volgens in vergadering der daarby betrokken gemeontep zal behandelc worden. Aan de gemeentebesturen zal verzocht worden tot zoolang het nemen van een beslissing op te schorten. Da Broedkaart. De broodkaart van het 88ste tyd- vak is geldig van 6 tot en met 18 Maart. Hultbraad. Het Bureau voor mededeelingen infcake dé Voedselvoorziening meldt Het laat zich aanzien dat ih vér- schillende districten de minimum- rantsoenen en het toegestaan rant soen-gedeelte voor de groepen B, C en D' en de klasse A VIII niet voor einde Maart a.s. zullen kunnen wor den verstrekt. In verband daarmede is^ besloten de maand April a.s. aan hét distributie-tijdvak 1918/19 toe te voegen zoodat het nieuwe distributie- tydvak per 1 Mei a.s. zal ingaan. Voor de distributie in de maand Maart a.s. zyn door de Rykskolen- d'i8tributie de volgende voorschriften aan de Brandstoffen-commissies ge- Aan groep C, behalve aan hotels, pensions en restaurants, dient in Maart het volle rantsoen te worden geleverdde instellingen onder deze groep vallepcje zyn, behoudens de genoemde uitzpnderingen, beslist preferent; aan hotels, pensions én restaurants kan in Maart tot eer maximum van 75% van het rant- saen worden verstrekt. Aan groep B dient niet mesr dan tot 60 pet. van het rantaoen te wor den geleverd. Met de voorziening ten behoeve van de wachtkamers en behandelings kamers van geneesheeren en de le vering van apotheken, welke zooals bekend tot groep B behooren, kan, in verband met de vele ziektegevallen, by gebleken behoefte ook boven 60 pet. van het rantsoen zoo zuinig megeiyk worden voortgegaan. Aan groep D en klasse A Ylf I (de particuliere centrale verwarmingen), mag niet meer dan 50 pet. van het rantaoen worden verstrekt. Aan groep A, klasse 1 t/m. VII, dient met de aflevering op de mini mum-rantsoenen geleidelijk te worden doorgegaan naarmate de toewijzingen dit mogelyk maken. Wat de distributie in April betreft, is bepaald, dat de brandstof, die op bovengenoemde basis per einde Maart niet geleverd is, in de maand April .k. niet wordt nageleverd. Verder zal in April een eenheid van het aanvullingsrantsoen mogen worden verstrekt. Waar zulks in bruinkool-fiynkool- briketten kan geschieden, mogen twee eenheden van het aanvullings rantsoen worden gegeven. Zooals bekend is, geldt voor leverin gen op aanvullings-rantsoenen Diet de reductie van f 1.50 per eenheid. Indien de brandstoffencommissies aannemelijk maken dat in haar districten wegens bijzondere omstan digheden van plaatseiyken aard het rantsoen van groep A klasse I ontoe reikend is tot dekking der behoeften aan brandstoffen tot Mei e.k., zullen deze commissies op haar desbetref fend verzoek gemachtigd worden een extra eenheid aan klasse I te ver strekken tegen den hoogen huisbrandprljs. Tot deze verstrekking mag slechts i ontvangst van machtiging dezer- zyds worden overgegaan. Aan de groepen B, C en D mag in April a.s. 10% van het voor dit loopende dis- tributie-tydvak vastgestelde rantsoen worden geleverd. By de distributie zullen de com missies in acht moeten nemen, dat allereerst gezorgd moet worden voor groep A, daarna voor groep C, ver volgens voor groep B, en tenslotte voor groep D. De regeling voor het nieuwe dis- tributietydvak hetwelk, geiyk gezegd, eerst met 1 Mei a,s. aanvangt, zal zoo spoedig als dit (mogelijk bUjkt worden bekend gemaakt. Uitstal van lalQving. De iniy ving van de dienstplichtigen der lichting 1919, toegewezen aan: a. de regimenten infanterie (hier onder begrepen grenadiers, jagers en administratietroepen) en bestemd voor het tweede in te lijven gedeelte b. de compagnieën wielrijders en bestemd voor het tweede in te ly ven gedeelte c. de regimenten vesting-artillerie en bestemd voor het tweede in lyven gedeelte; d. de cavalerie en bestemd voor paardenoppasser en paarden verzorger, welkp inlijving zou plaats hebben in het tijdvak van 17—21 Maart 1919; alsmede de iniyving van de dienst plichtigen ffier lichting, toegewezen aan de Genie (Pioniers énz.) en bestemd voor het tweede in te ly ven gedeelte, welke iniyving zou plaats hebben in het tyd vak van 1—6 April 1919, worden uitgesteld tot het tydvak van 16—20 Juni 1919. Voor de dienstplichtigen van vorige lichtingen, aan wie uitstel van eerste oefening is verleend tot den datum vallende in een der tijdvakken van 17-21 Maart 1919 en 1-5 Aprü d.a.v. en wier uitstel niet inmiddels is verlengd, wordt dg opkomst uit gesteld tot 16 Juni 1919. Zy, wier belangen door dit uitstel van opkomst worden geschaad kun nen ziel) op den eerst vastgestelden tyd aanmelden. Balglaeha Jaurnajistlsk. Wij namen dezer dagen een stukje pver uit ,.üe Telegraaf', waarin meegedeeld werij, dat Belgische journalisten op de jaarbeurs getracht hadden de exposanten aldaar.over te halen tot een betaalde reclame in hun bladen, en waarin verontwaar diging over deze handelwyze der Belgische pers werd uitgesproken. In de „N. Ct." vinden wy thans een bespreking van deze quaestie, naar aaD leiding van uitingen over dit stukje, afkomstig van de Belgische journalisten, die Zaterdag 1.1. in Den Haag de gasten waren van de Ver eeniging tct verbreiding van kennis ov«r Nederland'" in den Vreemde, Daarin'wordt o. a. gezegd: „Een Belgisch journalist of agent (je publicité, die zich als journalist voordeed, had aan een stand bespre kingen gehouden over de pryzen voor raclame in een artikel. In Belgie en Frankryk is het n.1. de gewoonte betaalde reclame jn een artikel over een tentoonstelling in te lassphen, een gewoonte, d|e wy by ons gelukkig niet kennen, maar die wy als buiten landsche persgewoonte hebben te aanvaarden zonder daarom af geven op het fatsoen der journalisten, die zich aan dit gebruik houden, en die hunnerzyds niet bevroedden, hoe volstrekt vreemd dit bedryf aan onze persmoraal is." De Belgen waren over het ook door ons overgenomen stukje hoogst ver ontwaardigd; zy erkenden evenwel, „dat"' de 'agent de publicité zich aan een gaffe had schuldig gemaakt door het verkeerde oogenblik te kiezen van de belangen der afdeeling reclame." Of de aanbieding gedaan werd door een jeurnalist of door een agent de publicité die zich als Journalist voor deed blykt uit het bovenstaande niet dat maakt natuuriyk verschil. In- tusschen, het opnemen van betaalde reclame in het redactioneele gedeelte blijft even hard af te keuren. Wsdar Inbraak bQaaa Haagaahaa jawaiisr. Zondagavond tusschen 6 en 10 uur, terwijl de bewoners afwezig waren, is ingebroken in den juwe lierswinkel Yan mej. A. M. Berenbak, Papestraat te 's Gravenhage. Er is nasr schatting voor een waarde van 10 (luizend gulden ontvreemd. BUITENLAND. D» ilgamunt toestaod. De berichten der laatste dagen steunen het optimisme ten opzichte van den voortgang van het werk der vredesconferentie, waartoe de gebeurtenissen van de vorige week reeds aanleiding gaven. Maarschalk Foch heeft de opstelling van de militaire voorwaarden voltooid, waar op met Duitschland een deflnitieven wapenstilstand zal worden gesloten, naar men hoopt al'voor den 17dep Maart. Het ïydt weinig twyfel, of Duitschland zal die militaire voor waarden aannemen, mits zy met niet te zware economische eischen gepaard gaan. Dp militaire bepalingen zullen ook deel uitmaken van 't voorloopig vredesverdrag met Duitschland, waar men nu met vollen stoom op aan stevent. Volgens verschillende be richten, onder andere volgens een uitlating van den Britschen minister Balfour, kan de onderteekening van dit verdrag in de eerste helft van April te verwachten zyn.Ongetwyfeld zal tegeiykertyd dë blokkade ophou den trouwens heden reeds beginnen te Spa de onderhandelingen over den invoer van levensmiddelen in Duitsch land. In Duitschland blijft de politieke beroering groot. Op de vergadering van de Berlljnsche arbeidersraden, die een tweede Radencongres zullen byeenroepen, heeft zich het opmer- keiyke verschynsel voorgedaan, dat meerderheid ssocialisten met de on- afhankeiyken zy'n samengegaan in den eisch, dat de raden ook als po litieke factor zullen worden erkend. Men zou dit van de zyde der meer derheidssocialisten kunnen verklaren als een maatregel van taktiek, om de groeiende beweging van ontevre denheid met het gebrek aan door tastendheid der regeering op het stuk van sociale maatregelen in handen te houden. Maar reeds het feit, dat men tot zulk een maatregel van tac tiek overgaat, is een bekentenis van macht der beweging, die toch feiteiyk door de radicalere elementen wordt geleid, en ook de omstandig heid, dat de regeering heeft beloofd met de socialiseeringen nu toch heusch spoed te maken, is in de practljk reeds een geval van erken ning van de raden als politieken factor. (N. R. Ct.) Da Vredesonderhandelingen. Da aliahan van Frankrijk. Naar uit Parys aan het Hbl." wordt gemeld, heeft de Raad van Tien byna alle minder belangrykequaesties afge handeld en zal men deze week de groote vraagstukken ter hand nemen. Waarschyniyk zal men beginnen met vaststelling van de territoriale voor waarden van een deflnitieven wapen stilstand, voorbereid door degemengde militaire en economische commissie, voorgezeten door Foch. De wenschen van Frankryk, be treffende de westgrens van Duitsch land zyn nog niet definitief vastge steld. Zeker is echter, dat: Je. dat Frankryk geen plebisciet wti in Elzas-Lotharingen, daar pjen van oordeel is dat dit reeds is ge houden in den vorm van de uitbar sting van geestdrift in de beide her overde provincies en die eenvoudig volgens de grenzen van 1871 moeten terugkomen aan Frankryk2e. Frank rijk geen annexatie zal vragen op den linker-Rijnoever8e. dat maat regelen zullen worden voorgesteld om te beletten, dat Duitschland voor taan van den linker-Rijnoever kan gebruik maken als basis van nieuwe aanvallen, zoodanig dat de Ryn de strategische westgrens van Duitsch land zal vormen4e. dat de produk- tie van stèénkolen in het Saarbekken aan Frankryk moet komen als schade loosstelling, zoodat de zoo zwaar ge troffen Fransche industrie zich kan herstellen en als compensatie voor de verliezen, veroorzaakt door dp 8telselïpatige ver woest jog van de naynen in N^Frankryk, terwül tevens het industrieele leven van J3.-L. er door mogelyk wordt gemaakt. Over <jit ajles scljynt men het eeps, maar het bericht, van de „Temps'', als zoude reeds het Fransche memo randum over een en ander aan de andere mogendheden zyn uitgedeeld, is voorbarig. Volgensdraadloosnieuwa uit Frank ryk voor New-York houdt Foch's aanstaande memorie rekeniDg met een vredessterkte Yan het Duitsche leger van ten hoogste 200,000 man met inbegrip van de officieren. Verder beperkt ze de hoeveelheid krijgstuig en bakent ze een nieuwe legeriü- richting af, waardoor hétönmo'gelijk wordt, dat Duitschland onverhoeds' miljoenen onder de wapenen roept. Di wipiDitljstiadsvqi»- waardin. Parys, 2 Maart. Maarschalk Foch beeft aan den Baad der groote mogend heden dn militaire voorwaarden doen toekomen, die in bet vredesverdrag moeten worden opgenomen. Zij be vatten de bepaling, dat het Duitsche leger niet sterker mag zijn dan 200.000 man en verder ernstige be perkingen van de fabricage van oorlogsmateriaal en het gebruik van aöroplanes. Met betrekking tot de marine wordt voorgeschreven totale opheffing van de Duitaehe onderzeeflrvloot, verbod van den duikbootenoorlog in de ge- heele wereld en ontmanteling van de versterkingen van Helgoland en Kiel. 69 tsrrltsrlals gtaalitla. Parys, 2 Maart. De drie territoriale commissies hebben haar arbeid voort- gezet. De commissie voor de Poolsche aangelegen beden, schynt als grond slag voor de grensregeling te willen nemen de grenzen van Polen voor de eerste verdeeling, met een deel van Opper-Silezie erbij. Aangaande Danzig is nog geen beslissing ge vallen. De commlsie voor de Belgische aangelegenheden heeft deeischèn onderzocht betreffende]Prui8isch Wal lonië, maar heeft zich in hetbyzon- der bezig gehouden met de Slees- wyksche quaestie, welke eveneens tot haar ressort behoort. De com missie 'schijnt een plèblisciet en blóo te willen vooratellen voor Noord- Sleeswyk, maar een partieel plebis ciet voor Centraal SleeBwyk, doch slechts na verloop van zekeren tyd, wanpeer het land bevryd zal zya van den favloed van de Pruisische ambte naren. De commissie voor de Griekscbe zaken wil het volgende plan voorstellenvolkomen opheffing van het Turksche ryk (in Europa), inter nationalisatie van KonBtantinopel en de Dnrdanellen, schepping van een Turkschen staat in centraal Klein- Azig, bevryding van alle nationali teiten, wélke door dë Turken'werden onderdrukt. Een kuststrook tusschen Aivali en de Golf van Kos, bevat tende Smyrna, zal waarschyniyk aan Griekenland worden toegewezen, het- zjj in volledig bezit, hetzy naar den vórm van internationaal mandaat.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2