COURANT ENGELSCHE STOFFEN No. 8059 DONOERUAtt 6 MAART 1919 4*0 JAARQANG Uitgever: C. DE BOER Jr„ Helder. - Oplaag 7000 e». Abonnementopril»: In de stad 1 1.10, per post 1 1.35. Buitenland 1 2.35. Losse ex. 3 oent. Advertentltn per regel 16 oent DE WEEK. 4 Maart. Toen 't Vrijdagmiddag ultimo Fe bruari was geworden en de Tweede Kamer uiteenging tot Dinsdag 4 Maart, was de behandeling van de Staatsbegrooting voor 1919 be halve dan natuurlijk ook Marine, dat nog steeds „zwemt", nog niet afgeloopen. En die 28ste Februari eindigde zelfs op een voor minister Altiig van Geusau zeer weinig aan gename wijze. Aangenomen werd immers de motie-Bomans, aandrin gend op onmiddellijke bezuiniging op de uitgaven voor onze defensie, schoon de minister van oorlog met nadruk verklaard had, dat de Regee ring aan deze motie geen uitvoering zou kunnen geven en nadat de leider der Katholieke fractie, mgr. Nelens, met niet mindor nadruk had ge waarschuwd tegen het aannemen van de motie, die „een conflict tusschen de Kamer en den minister zou kunnen berokkenen." Exc. Alting van Geusau heeft in z|jn ca. drie uren lange rede, waarin hij de sprekers beantwoorddo,' die bij de Algemeene Beschouwingen! over Hoofdstuk TIH hadden bospie-i geld, verklaard den weg der hervorming van ons legerstelsel te willen bewandelen. Eene Staatscom missie zal worden ingesteld, saam-: gesteld uit militairen en burgers, om bij dat greote vraagstuk van advies te dienen. De minister wei-' gerde intusschen omtrent zijne toe komstplannen zich thans reeds uit» te laten. En wie objectief, onbevoor- oordeeld wil zijn, die moet toegeven' dat er grond van waarheid school) in de argumenten van den bewind»-' man. Zijn ambtgenoot, mr. de Vries, heeft onlangs gezegd: „Het aspect verandert, nu met het weer." Zoo is 't. Wat er, speciaal voor Ne derland, groeien zal uit de plannen voor den Volkerenbond: niemand kan 't nog zeggen. Toch bleek de meerderheid der Tweed# Kamer toekomst en berokkende daardoor (gelijk reeds opgemerkt) den minister een nederlaag, wel niet gelijk te stellen met een votum van wan trouwen, maar toch evenmin een van onbeperkt vertrouwen te noemen. In de achter ons liggende Parlements- bericht, dat zich (bij Hoogstraeten) reeds een „greDS-incident" zou hebben voorgedaan. Hopen en vertrouwen wij, dat de zaak ten slotte „op haar pootjes" zal terecht komen. De Vlamingen in 't gelijk zullen gesteld, die volhouden dat wij „op beide ooren" rustig slapen kunnen. Dat minister Alting von Geusau in de afgeloopen week in het Parlement verklaarde, hoe wy tegenover ieder, die het „Nederland sche schaap van zijn vacht zou willen berooven" in zeer korten tijd paraat kunnen zijn, moge voor Belgische ooren min-aangenaam klinken, 't is goed en flink dat zulk een geluid van de Nederlandsche Regeeri ngs- tafel werd vernomen. Intusschen gaan wij, onderwijl het lenteweer nu en dan wordt afgewisseld door gure laat-winter- buien in economischen zin betere tijden tegemoet. De vleeschlooze dagen zyn opgebeven.Het „distributie- harnas" wordt al-losser en dat de petroleum vry kwam, is voor de Nederlandsche huismoeders een zeer blijde mare. Do steenkolen komen in steeds ruimere mate uit Duitschland aan sohoon wij thans inderdaad den dag niet mogen prijzen eer 't avond is geworden lijkt het aspect" voor de pas-geboren Maart- ïnaand zeer gtiustig. De Nederlandsche volkskracht is - Gode zij dank - nog ongeschokt. De derde Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht is een prachtig succès; de vierde groote stad des lands gaat via de Jaarbeurs den wereldstad-kant uitl't Zeggen is, dat over drie jaren reeds een aanvang zal worden gemaakt met de Zuiderzee-werkeD, door het afdammen van het Amstel- diep. Mag men het „HM." gelooven, dat krijgt Den Haag in den komende zomer een groote internationale ten toonstelling van luchtvaart. En in trouwe, het arme Haagje heeft - nadat 't werd voorbijgegaan voer het Vredes-congree en nu Genève genoemd willen vooruitloopen op die ongewisse wordt als zetel voor den komenden Volkerenbond, wèl een „prix de oonsolation" noodigI. De stapel wetgevenden arbeid wordt al-dikker. Een der jongste pro ducten van de thans overeenkomstig den „polsslag des tyds" zwoegende Staatsmachine is het zeer verstandige week is afgehandeld de Begrooting ontwerp, houdende verbod tot het Yan Arbeid en minister Aalberse 'bijwonen van openbare terechtzit- betoonde zieh wederom de vriende- itlngen door personen beneden de lijk-bescheiden, allereerst en aller meest tot toenadering en samen werking bereidvaardige bewindsman. De heer Aalberse heeft zijn plannen ontvouwd; o.a. verduidelijkt, dat Z.Exc. zich voorstelt, hoe de wijziging van de Invaliditeitsverzekering op 3 December van dit jaar in werking zal kunnen treden. Dat 't hem ernst is met bespoediging; met het in aanmerking nemen van de tijdsom standigheden, het stijgen van den levensstandaard voor grooteren en kleineren: 't bleek reed» uit het inmiddels ingekomen ontwerp tot verhooging der Ouderdomsrente van f 2 tot f 8 per week. De motie-Sannes, een onmiddellijke en afzonderlijke regeling vragend, waarbij niet-loonarbeidere ender art. 369 zouden worden gebracht, noemde minister Aalberse een teleurstelling; wees hij af, als gaande te ver. Boven dien, waar het in werking treden der wijziging van de Invaliditeits wet in Dec. 1919 in uitzicht was gesteld, kon de motie-Sannes geen practisch resultaat hebben. Dat is onbetwistbaar 1Maar de Tweede Kamer der Staten-Generaal lijdt in onze dagen aan eenonbedwingbaren honger naar moties, en óók wan neer de Regeering de gedachte, in eene motie vervat, blijkt te aanvaar den (dr. Nolens wees er niet zonder reden op) - dan nog verlustigt de Kamer zich in het aannemen ervan. Zóó zijn nn eenmaal - up to date onze manieren op het Haagsche Binnenhof. Ik durf veronderstellen, dat onze eminente staatsman, prof. Oppenheim, de Staatsraad die op 8 Maart ter gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag, door zijn oud leerlingen van de Groningsche en de Leidsche Universiteiten op zoo spontaau-enthusiaste wijze is gehul digd; dat prof. mr. J. Oppenheim bereid zou worden bevonden met deze „weeklacht" in te stemmen 1... Op den 26n Februari- j.1. heeft mi nister Van Karnebeek ln de Tweede Kamer afgelegd zijn verklaring met betrekking tot het „antwoord", door Belgie gegeven op de bekende Neder landsche nota. En de minister zin speelde daarbij, sehoen nog steeds hoffelijk van toon blijvend tegenover België, op de mogelijkheid eener verkoeling tusschen Nederland en Belgie, alle aansprakelijkheid van onze Regeering daarbij van de hand wflzend. Sinds dien 26n Februari ontwik kelden de gebeurtenissen aich. H. M. de Koningia werd te Maastricht op de meest enthusiaste wijze gehuldigd en ook zonder dat het Hoofd van Staat zieh wederom naar Z.-Vlaan- deren had begeven, wist men wel, dat ook daar geen plebisciet noodig is om te weten, dat - gelijk een Vlaamsch blad) 't uitdrukt 101 pCt. van de bevolking niet anders wenscht dan Hollandsch te blijven. Wat dan ook in het tractaat van 1839 moge worden veranderd. Hoe de toestand nu is, wat ten slotte uit de groote Parljsche smelt kroes zal te voorschijn komenwij weten 't nog niet. Mag men Roland de Maris, van het ultra-annexionis- tiaehe blad „Indép. Beige" gelooven: de Belgen, die stukken van Neder land willen afscheuren, zouden vol ledig hun zin krijgen. Van anderen kant wordt volgehouden, dat de ge heels zaak zal neêrkomeu op een in der-minna te stipuleeren Scheids regeling. In de alarmisten in den laide werden opgeschrikt door hst achttien jaar. Ware men veel vroeger gekomen met zulke sluiting der Gratis-cursussen in de misdadig heid", 't zou er allicht toe bijgedragen 'hebben om de criminaliteit meer aau 'banden te leggen; de publieke veilig heid niet te doen dalen tot het peil, 'waarop die du is gezonken. Houden *we intusschen den blik gericht naar de „lichtpunten", die niet ontbreken. Luisteren wij naar de lieve,heerlijke 'lenteboden. Ons vertroostend en ver kwikkend in de vele narigheden Mb. Antonio. De Vredesconferentie. Frastoha alschen. De „Times" weet te vertellen, dat frankrijk, ten einde zich tegen een aanval van Duitscbland te beveiligen, bebalve de beperking der bewapening door de Duitschers, eischt dat de linker Rijnoever onafhankelijk èn neutraal zal worden gemaakt. De commissie voor Poolsche aan- ilegenheden heeft de kwestie be- effende den uitweg naar zee voor olen behandeld. Hierover meldt de „ïimes", dat Ickernwerde aan de Folen zou kunnen worden verschaft als uitweg naar de Oostzee, daar de ïtlen Danzig op den grondslag der niet kunnen eischen, zullen worden verkocht onder voor waarde dat zij gesloopt wordeD. De admiraliteit zal er eerst de machines uitnemen. Da voorrang va» het economisch beginsel. Uit het besluit, voorgesteld door de commissie voor de Poolsche aan gelegenheden, om zekere door Duit schers bewoonde gebieden bij den nieuwen Poolscben staat in te ly ven, bigkt, dat men in sommige gevallen van meening is dat het economisch beginsel den voorrang moet hebben boven het ethisch beginsel, wanneer het betreft het in het leven roepen van een levensvatbaren staat on het vormen eener economische eenheid. Het zelfbeschikkingsrecht zal dus wel eens moeten worden opgeofferd. De toepassiDg dezer theorie vindt men eveneens bij de instelling van den Jeedschen staat in Palestina, ofschoon de Joden daar de minderheid vormen en waarschijnlijk in de toe komstige positie van den linker Rijnoever, waar de inwoners stellig beperkt zullen worden in bun zelf beschikkingsrecht, omdat men aan Duitschland de kans wil ontnemen, nieuwe aanvallen voor te bereiden. De Volkerenbond. Reeds eerder werd gemeld, dat het plan voor den Volkereibond, zooals dat door de conferentie der geallieer den werd vastgesteld, in de Veree- nigde Staten lang niet met algemeene instemming werd begroet. Thans wordt weder uitNew-York bericht, dat senator Lodge in den Amerikaanschen Senaat een resolutie voorbereidde, waarin wordt voorge steld, dat de Senaat moet verklaren, dat het ontwerp van het volkeren bondsverdrag niet moet worden goedgekeurd en dat den Amerikaan schen commissarissen moet worden opgedragen onmiddellijk de noodige maatregen te nemen om vrede met Duitschland te sluiten. Lodge zeide, dat Indien over de motie niet kon worden gestemd, voor de verdaging van het congres, de partijleiders een door talrijke senatoren onderteekende verklaring zouden indienen, waarin de resolutie wordt gesteund. Lodge is van mee ning, dat de oprichting van een volkerenbond pas later in ernstige overweging moet worden genomen. Op de tegenwerping, dat de reso lutie door den tegenwoordigen senaat, wiens zittingsperiode Dinsdagnacht om twaalf uur eindigde, niet kon werden behandeld, las Lodge de namen van 37 senatoren van den nieuwen senaat voor, die de resolutie steunen. Daar dit aantal meer dan een derde van het ledental van den senaat omvat, is het voldoende om de ratificatie van het vredesverdrag, waardoor een meerderheid van twee derden wordt vereischt,te verhinderen. President Wilson heeft aan een groep journalisten verklaard, dat hij voornemens is bij zijn terugkomst te Parijs maatregelen voor te stellen, die beoogen aan de besluiten van den volkerenbond betreffende territoriale kwesties meer kracht bij te zetten. Ook zou hij verklaard hebben, dat de Y. S. bereid zijn het mandaat van volkenbond voor Armenië te aanvaardeD. Ontevredenheid der kleine staten. Volgens een bericht uit Parijs aan db Telegraaf hebben de gedelegeerde» dfer kleinere naties vergaderd om ldden te kiezen voor de flnantieele en de economische commissies. Deze commissies zouden uit vijftien leden bèstaan, waarvan er tien door de groote mogendheden worden aange wezen. Brazilië en Equador hebben tegen 4èze regeling geprotesteerd en ver klaarden geen deel aan de verkie zing te zullen nemeD, indien de Raad van Tien niet onmiddellijk toestond, dat ook de kleinere staten tien leden zouden aanwijzen. Jules Cambon, die de zitting pre- sidieerde trachtte een verzoening te bewerkstelligen, door voor te stellen, dat men vijf leden zou kiezen en een motie zou aannemen, waarin wordt verlangd dat dit aantal zal worden verdubbeld. De meerderheid van de vertegen woordiging der kleine naties besloot geen deel te nemen aan de verkiezing. De Raad van Tien overweegt den toestand die hierdoor is ontstaan. D» Dultsche vloot. Maarschalk Foch Is opgedragen de door de militaire, maritieme en luchtvaartcommissies opgestelde plan nen met elkaar ln overeenstemming te brengen. De deskundigen zyn in hun conclusies ten aanzien der mili taire en luchtvaartvoorwaarden vol komen eensgezind. Ten opzichte van dè maritieme voorwaarden, is zulks nibt het geval. Er bestaat niet alleen méeningsverschil over de ontwape ning van Duitschland, doch ook over hetgeen er met de aan de geallieerden uitgeleverde schepen zal gebeuren. Men gelooft echter niet dat dit meeningaverschil tot vertraging in toepassing der overeenkomst zal lolden. Volgens een bericht van Reuter werden een aantal Duitsche duik- bobten die in Engelsche havens lig gen, aan geallieerde regeeringen worden overgedragen, o. a. aan Italië en Japan. Zeven en veertig duikbooten van alle afmetingen, tot de grootste toe, BUITENLAND. Ingezonden mededeeling. Wekelijks ontvangen wij tegen zeer goedkoops prijzen: voor kleeding naar maat. In onze Confectie-Afdeeling eveneens belangrijk verminderde prijzen. HERMAN NYPELS. Duitschland. De toestand te Borl|n. Te Berlijn is de toestand weder Is m de Novemberdagen, Maandag nacht hadden ernstige ongeregeld heden plaats. Niet minder dan 82 politiebureaux werden stormender hand door de menigte genomen. Ook hadden plunderingen plaats. Vooral op goud winkels had men het voor zien, groote hoeveelheden sieraden werden gestolen. Het hoofd-commis- sariaat van politie is tegen herbaalde aanvallen gehouden. Zeer ernstige uitspattingen werden uit de voorstad Lichtenberg gemeld. Ook daar probeerde men een politie bureau te bestormen. Bij een vuur gevecht werd een wachtmeester gedood en twee andere werden zoo zwaar gewond, dat ze al aan hun Wonden zijn bezweken. Van de aan valler» zijn naar het heet zeven tot acht menschen gedood of deerlijk gewond. Zondagavond laat hebben drie soldaten in het kantoor van het rijks verbond tegen de sociaal-demo cratie den kassier gekneveld en 40,000 mark geroofd. Te Weimar heeft men uit Berljjn vernomen, dat de arbeiders bij het gas- en elbctriciteitsbedrijf al staken. Berlijn zit zonder licht en water. In gedeeltelijke tegenstelling met het bovenstaande meldt Nauen, dat van de staking die beroepsgroepen werden uitgesloten, waar de bevolking niet buiten kan: handelaars in leef tocht, brandweer, de heele gezond heidsdienst, gasfabrieken, begrafenis ondernemingen, ziekenfondsen en vakvereenigingsorganisaties. Volgens de „Vorwirts" kon in verscheiden gevallen de invloed van Russisch geld en Russische agitatie kon worden vastgesteld. De artilleriewerken te Spandau, waar groote wapenvoorraden liggen opgeslagen, die verdeeld zouden worden onder de onafhankelljken en Communisten, zijn em tien uur 's avonds door regeeringagetrouwe troepen uit Spandau bezet. Er zijn versterkingen naar de artillerie- werven onderweg, om de Spandauer troepen tegen aanvallen te be schermen. De toiataad «a Hall*. Uit Halle verneemt de radicaal- socialistische „Leipziger Volkszei- tung": Zaterdag em 2 uur 's middags marcheerden de regeeringstroepen, ter sterkte van vier compagnieën, de stad binnen. Zij bezetten de artillerie- kazerne, het station en het post kantoor en kwamen tot dicht by het marktplein. Toen zij daar een poging deden om de roode vlag van het stadhuis te halen, wierp de opge wonden menigte zich op de soldaten, ontrukte hun de geweren en wierp de machinegeweren ia de rivier. Een auto met twee officieren werd om vergegooid; een der officieren werd in de rivier geworpen, waar hij verdronk. Hevig gestreden is er Zondag en in den nacht van Zondag op Maandag in de buurt van het postkantoor en den schouwburg, die door matrozen bezet was. De regeeringtroepen maak ten bg deze gevechten gebruik van mljnenwerpers. Om 1 uur in den nacht was de militaire situatie in Halle volkomen verward. De stad heeft verschrikkelijk ge leden, de groote winkels zijn alle leeggeplunderd, de warenhuizen zyn tot de zolders toe leeggehaald. De gebouwen werden door de Spartaclsten met brandbommen in brand gesteken. Vele burgers hebben het leven ver loren. Het aantal regeeringstroepen wordt te klein geacht. De Spartacisten, die ook van artillerie voorzien z^n. heb ben er de overmacht. O» moord op Liebkascht en Ross Luxamburg. De „Berliner Börsen Courier" deelt mede, dat de krijgsraad, belast met het onderzoek naar den moord op Liebknecht en Rosa Luxemburg, vier officieren heeft gevangen laten nemen, die aan dezen moord schuldig zouden zijn. Uit de Ver. Staten. De dreigende staking van 16000 arbeiders in de haven van New-York, welke Januari 1.1. op Wilson's tele grafisch verzoek werd uitgesteld, zal waarschijnlijk worden hervat. Het Scheepvaartbedrijf staat feitelijk stil de arbeiders vragen een loonsver- hooging van gemiddeld 13 pet. en den acht-urigen werkdag. Het Amerikasnsobe Congres. Het Congres is Dinsdagmiddag om 12 uur verdaagd, temidden van de obstructie der republikeinen in de» Senaat, die hebben belet, dat een lange liQst van gewichtige maatregelen vóër het afloopen van den zittingstljd werden afgehandeld. Engeland Lloyd Qeorgs over den tosstand. Lloyd George heeft Dinsdag een opmerkelijke rede gehouden in de eerste vergadering der industrieele commissie, op de nationale industri eele conferentie van Donderdag sa mengesteld. Lloyd George deelde mee op het punt te zijn om deel te gaan nemen aan het wereldcongres, dat naar ik hoop den wereldvrede zal beklinken en dit op bevredigende wyze zal doen. De eerste-mini8ter verklaarde, dat de afgezanten naar de (geassocieerde) conferentie ook in het vredescongres zitting hebben. Vermoedelijk zal de invloed daarvan op de toekomst van dit land ingrijpender zijn dan men kan beseffen. Rusland ligt aan stukken. Er zijn verschijnselen, die erop wijzen dat (het) met Duitschland denzelfden kant opgaat. Het kan best zijn, dat dit oude land der beschaving in meer dan éón beteekenis des woords zal redden. Ik zou graag een beroep op werk gevers en werknemers doen om elkaar niet een vlieg te probeeren af te vangen. Dit is geen zaak voor advocaten. Gij patroons, moet bewys geven van een ruimen blik, indien de maatschappij in stand zal blijven. Men moet uitsluitend met de billijk heid te rade gaan en werkloosheid bannen. Dit ka» en moet geschieden. Er moet een plan worden beraamd, dat de arbeiders voor goed zal vrij waren voor de verschrikkingen van nood en honger. Mogen de werklieden begrijpen, dat waar de productie toeneemt, zij daar naar behooren deel aan zullen hebben. Rusland en Daitscbland bewijzen, dat anarchie de arbeidersklasse het minst te stade komt. Het is een misgreep om de menschen langer dan volstrekt noodig is te werk te houden, maar tezelfdertijd dient men de buitenlandsche mededinging en de behoeften aan productiviteit voor 45 miljoen menschen vóór oogen te houden. Brittaaje is 1.000.000.000 p. st. schuldig, hetgeen deor opgevoerde voortbrenging moet worden bestreden OoodendiRS. De „Manchester Guardian" geeft een lugubere opsomming van do verliezen, welke tijdens den oorlog zij» geleden. Natuurlijk zyn deze cijfers zelden geheel juist, omdat er talrijke onzekere gevallen zyn. Boven dien is geen rekening gehouden met de sterfgevallen, welke indirect door de oorlogsomstandigheden zijn ver oorzaakt. Het Britsche rijk heeft dan in het geheel 898.824 dooden ver loren, waaronder niet minder dan 20.620 noncombattanten, die op zee door den vijand omkwamen. Frank rijk is nog zwaarder getroffen. Het aantal van zijn dooden en vermoe delijk dooden bedraagt 1.885.300. Italië verloor ongeveer 600.000 man in den stryd, terwijl er 300.000 aan ziekten in de oorlogszone stierven. België heeft op zijn minst 20.000 soldaten te betreuren, terwijl naar schatting 30.000 Belgische burgers het leven verloren door uithongering, uitputting, executie, ongelukken en andere oorlogsoorzaken. Volgens de offlcieele rapporten, hadden de Amerikanen 67.813, Roe menië 200.000, Servië 322.000, Mon tenegro 50.000, Griekenland 15.000, Portugal 4000 en Japan 300 dooden. Rusland spant de kroon met 1.700.090 dooden (tot aan de» vrede van Brest Litofsk). Zoo komt men tot een totaal voor de geallieerde mogendheden van ongeveer 5} millioen verloren menschenlevens. Aan den anderen kant heeft Duitschland 1.611.104 oorlogsdooden opgegeven, Bulgarije 201.224, Oosten- ryk-Hongarije800.000,Turklje300.000 Totaal ongeveer 2.900.000. Tezamen met de verliezen der geallieerden 8.400.000. De Amerikaansche com missie voor relief in Armenië en Servie schat het aantal door de Turken omgebracht# Armeniërs, Syriörs, Joden en Grieken op 4 millioen, terwijl waarschijnlijk onge veer 1 millioen Servische burgers zijn vermoord of van honger en ziekte gestorven. Medische deskun digen hebben bij ruwe schatting het cijfer 4 millioen genoemd voor de sterfte tengevolge van influenza en longontsteking, voor zoover deze moetworden toegeschreven aan oorlogsomstandigheden. Ten slotte zijn er een 7500 neutralen slachtoffers geworden van de Duitsche duik boeten, zoodat de schrikwekkende eindsom tot bjjna 17} millioen wordt opgevoerd, waarby nog geen rekening is gehouden met de gewonden, ver minkten en krankzinnigen. Een overtuigend argument ten gunste van den Volkerenbond, meent do „Manchester Guardian". Op wag naar de» volkarendond! Het bestuur van het Belgisch Aardrijkskundig Genootschap heeft met algemeene stemmen besloten alle onderdanen van landen, met welke België in oorlog is geweest als leden te royeeren en ook den Z weedechen ontdekkingsreiziger Sven Hedin. Besloten werd verder elke intellectueele relatie met de Middel Europeesche rijken te verbreken en zich te onthouden van deelneming aan internationale bijeenkomsten, waarbij vertegenwoordigers van deze rijken aanwezig zgn. BINNENLAND. Nederland in Bslflë. Uit Brussel wordt gemeldIn antwoord op de uitnoodiging der Nederlandscbe socialisten heeft het bestuur en de algemeene raad van de Belgische Socialistische Party besloten aan het congres voor te stellen het Nederlandsche voorstel betreffende een samenkomst waar de quaestie van de revisie van het tractaat van 1839 behandeld zal worden, aan te neme». De Parljsche berichtgever van het Hbld. meldt dd. 4 Maart: Het komt mU niet onwaarschijnlijk voor dat de Vredesconferentie, die de Belgische territoriale eischen ten opzichte van Nederland niet gunstig gezind schynt te zijn, als haar oor deel zal uitspreken dat de herziening van het tractaat van 1889 in der minne moet worden geregeld door directe onderhandelingen tusschen België en Nederland. Btlgii lavart •taanlrool. 850.000 ton binnen 6 maanden. Naar de „Tel." verneemt, moeten de onderhandelingen met Belgie in zake de levering van steenkolen aan ons land, zoo ver gevorderd zijn, dat het thans zoogoed als zeker is, dat een hoeveelheid van 350.000 ton steenkool, bestemd voor huisbrand en industrie, in den loop van de volgende 6 maanden door België aan Nederland geleverd zal worden. Wittebrood. De samenstelling van het witte brood zal zeer speedig weerwyziging ondergaan. De bloem zal worden vermengd met aardappelmeel. De meelfabrieken ontvangen voor dit doel ditmaal ge droogde aardappelen, die zg zelf moe ten malen. Da Duitioho ruItchepen. Ten aanzien van de zeven ruil- schepen in Indië verneemt de Haag sche correspondent van het Nipa- bureau van bevoegde zjde, dat neg steeds onderhandelingen gaande zgn om van de geallieerden de uitdruk kelijke toezegging te verkrijgen, dat zy die schepen zullen doorlaten en ook van bunkerkolen voorzien, met andere woorden, de overdracht onder Nederlandsche vlag zullen erkennen. Radlo-telagrafisch verkeer. De waarnemend opperbevelhebber van land- ea zeemacht brengt ter kennis van alle,die radio-telegrafische inrichtingen houden of bedienen, dat het niet geoorloofd is, aan een ander bekend te maken of bekend te laten worden den inhoud van door middel van die inrichtingen opgevangen radio-telegrafische berichten, wanneer die berichten niet voor hem of voor dien ander bestemd zgn. Ingeval van overtreding zal het militair gezag genoodzaakt zijn het gebruik van de betrokken radio- telegrafische inrichting te beletten. Duurtebfjalag rijksambtenaren. In een nota naar aanleiding van het verslag omtrent de wetsontwer pen betreffende een uitkeering aan alle rgksambtenaren, bevestigt de minister van financiën, dat het inder daad de bedoeling der regeering ls, aan die ambtenaren, die in den loop van 1918 in dienst zgn getreden, als extra-tormgn van den duurtebyslag, slechts uit te keeren 25% van het bedrag, dat zg gedurende dat jaar als bijslag hebben ontvangen. Over den tgd, dat de betrokkene nog niet in 's Rgks dienst was, kan natuurlyk geen extra-uitkeering werden gedaan. De regeering heeft beslist, dat de duurtebgslag over 1918 ten volle zou gehandhaafd worden naast de trakte mentsver hoogingen volgens de nieu we salarisregelingen en dat een ex- tra-termgn van dien bgslag zou wor den toegekend. Balsstlngontwerpea. In zgn Memorie vaa Antwoord op de verslagen betreffende de wetsont werpen tot wyziging der Iakomsten- en vermogensbelasting en de verlen ging van den termgn voor de Ver dedigingsbelastingen ontkent de Min. van Financiën dat hg te weinig gegevens aan de Kamer zou verschaf fen. Hg geeft opnieuw een opsomming van hetgeen hg reeds heeft mede gedeeld en verwijst voor een deel naar de Memorie van Antwoord betreffende de algemeene beschou wingen der Eerste Kamer. De Minister zegt voorts dat de berekening volgens welke iemand, die vermogen van f 600.000 heeft f 40,000 uit beirijfsi» komsten ontvangt, in totaal f 200 minder zou betalen dan thans, niet juist is. In werkelykheid zal de belanghebbende f 2187 meer moeten betalen.; De Minister acht een voortzetting van de heffing der Verdedigingsbelastingen tot de algeheele delging der crisis- scheld wenscheigk en betoogtj dat alleen reeds de kosten van onderwg» en sociale verzekering worden ge raamd op f 60.9 millioen. De opbrengst der middelen moet tot voorzichtigheid stemmen, zg bleef reeda f 6.4 millioen achter bij bet vorige jaar. Uit de accynzen werd ten naastenbg f 7.2 millioen minder verkregen. De middelen ln 1919 zullen de raming met f 10* millioen gulden overschrgden. Een en ander leidt de» Minister tot de slotsom, dat aan het laatstelyk door hem geraamde tekert op den gewonen dienst ad f 29 millioen moet worden vastgehouden. Bij de ramingen der uit de nieuwe belastingtarieven te verkrggen- op brengsten is rekening gehouden met de waarsctagnigkheid dat de belastbare inkomsten in de naaste toekomst een daling zullen vertoonen. Be minister meent, evenals eenige leden, dat een nievwe erislsleening noodig zal zgn. Deze zal f 400 millioen moeten bedragen. De geldbehoeften, voortvloeiende uit de regelingen met de geaaseeieerden, zullen door vlotten de sehuld gedekt worde». Op bet be loop der geconsolideerde schuld kunnen zy geen invloed oefenea. Nieuwe belastingen op verteringen zullen noodig zgnals zoodanig zg gewezen op fiscale herziening van het tarief van Invoerrechten en op de belasting van weeldeartikelen. Het systeem, door prof. Paul Mombert aanbevolen voor de heffing van een verteringsbelasting, acht de minister practisch niet wel uitvoerbaar. De regeering kan niet de zienswgze deelsn dat een behoorigke regeliig van de voorziening ia de behoeften der Schatkist niet mogeigk is, wan neer niet tot een heffing in eens wordt besloten. Zy kan zioh ook niet vereeDigen met het denkbeeld, de verdedigingsbelastingen niet meer te heffen doch samen te smelten met de Inkomsten- en Vermogensbelastin gen, zoodat deze de bly rende belasting ten minste gezameuigk het bedrag zouden opbrengen dat de minister zich voorstelt uit de gewone belastin gen en de verdedigingsbelastingen te verkrijgen. Ten aanzien van bet vraagstuk der progressie van de Vermogensbelasting neemt de minister het standpunt in dat, daargelaten óf invoering van progressie in stryd is te achten met het karakter van de Vermogensbe lasting als aanvullingsbelasting, 1» elk geval die maatregel geen aanbe veling verdient, zoolang de Ver mogens- en de verdedigingsbelasting Ib. aan deze helangrgke progressieve beffing zgn onderworpen. Het denkbeeld, de verdedigings belastineen niet te verlagen maar nevens de verhoogde vermogens- en inkomstenbelastingen te bestendigen, kan de Minister niet aanvaarden. Hy kan voorts niet inzien welk voordeel zou verkregen worden door de verdedigingsbelastingen niet te heffen in den vorm van afzonderlyke belastingen doch in dien van progres sieve opcenten op de Inkomsten- en Vermogensbelastingen. Integendeel, hij is overtuigd dat dit laatste een uiterst ingewikkelde en onvoorzich tige regeling zou zgn. De Minister kan zich niet ver eenigen met de door sommige leden aanbevolen drie maatregelen t.w. de heffiog van een belasting op de waar devermeerdering van onroerend goed, de heffing van een nalatenschapsbe lasting en de invoering van staats- erfrecht. Aan den wensch dat op de aan slagbiljetten voor de Inkomsten-, Vermogens- en Verdedigingsbelastin gen worde vermeld het bedrag van de inkomsten of het vermogen, waar naar de aanslag is geschied wil de minister voldoen. Aan het verlangen door verschei dene leden geuit om de heffing der Inkomstenbelasting eerst by f 800 te doen aanvangen, komt de minister tegemoet. Het wetsontwerp is in dien zin gewgzigd. Tot voortzetting der progressie boven 70.000 gulden vindt hg geen vrijheid een voorstel te doen. De minister kan niet toegeven dat de vérhooging der vermogensbelasting te gering zou zgn in vergeigking met die van de Inkomstenbelasting. Ook de minister is van gevoelen dat tot verhooging van het voor de Verdedigingebelaatiog II vrijgestelde Ingezonden mededeeling. Aannamars, Handelaren •n Industrieelen daaa nrrtndl, har SLEEPWERK tt daan varrtahlsn daar da Helder.ohs Maubsltransport- an SlMpondernemlng. Adres: F. C. v. d. HAAGEN, Spuistraat 8 inkorastenbedrag van minder dan f1200 geen aanleiding bestaat. Ovarlaadvlucht. De Nederlandeche officier vlieger Duinker, zal zoedra de omstandig heden gunstig zg», een vlucht onder nemen, waarbg hg, zonder tusschen- landing ever de elf provinciehoofd steden tal vliegen. De te doorvliegen afstand bedraagt 1000 K.M. Als passagier tal waarschgnigk luit. Perk den tocht meemaken. De dader gavat. Naar men meldt, zou de politie te 's-Gravenhage een der daders hebben gearresteerd, die zich hebben schuldig gemaakt aan de poging tot moord op de oude vrouw in de Zorgvliet- straat, bg welke gelegenheid ook haar geld en sieraden zgn gestolen. De dader, die met den militair de misdaad heeft gepleegd, was de vorige week te Utrecht gearresteerd, waar hg zich aan een tweetal inbraken zou hebbes schuldig gemaqkt. Zyn signalement geleek veel op den ver- moedelyken dader van den misdaad ln de Zorgvlietatraat, zoodat ook vermoede»» tegen hem oprezen daaraan debet te zgn. Hg is daarop naar Den Haag over gebracht en bg confrontatie met de oude vremw werd hg door deze berkend. Hgzelf ze» thans ook reeds een bekentenis bobben afgelegd. De politie meent »u ook spoedig den tweede» dader te kunnen arresteere». TWEEDE KAMER. Vergadering vin Olnedeg 4 Maart. B| den aanvang ls het vereischte aantal leden niet aanwezig en wordt de vergadering verdaagd. Na her opening werden verschillende wets ontwerpen behandeld, waarna wordt voortgegaan met de ataatebegrooting (oorlog). De heeren Duymaer van Twist (Ar), C. ter Laan (s.d.a.d.) en Oud (v.-d.J bestrgden de voorgenomen uitbreiding der intendance met twee hoofdofficieren. De heer Omd stelt een amende ment voer om de begrooting met het daarvoor benoodigde bedrag te verminderen, welk amendement door den minister wordt overgenomen. De heeren Wgk £v. d. W.) en ter Laan bepleiten verschilleade verbete ringen voor de enderofficieren. Bg art. 74 (infanterie muziekkorp- san] vraagt de heer ter Hall den naiaister do kapelmeestere tok offi cier te bevorderen en een inspecteur va» de muziekkorpsen aan te stellen. Als een kapelmeester overleg moet plegen in hst belang van zy» korps, moet h| zich tot een deskundige kun nen wende». Hg bepleit voorts sala risverbetering voor de kapelmeesters en muzikanten. In éën korps heeft een kapelmeester f300 minder dan zy» ©ndorkapelmeeater en 1100 min der da» s|n mazikantenl 8pr. stelt den mlQister voor den kapelmeester» f2000 miaimam te geven, na 10 ja ren f 2900, na 12 jaren f 2400, daarna telkeas f 100 per jaar tot f8000 na 24 dienstjare». De Miaiiter heeft met genoegen het warm betoog gehoord, maar hy ■telt ziek niet voor, de reorganisatie van 4e muiiekkorpeen ter band te neme» voor we zekerheid hebben omtrent 4e regeling van den Volke renbond. (Troeigkheid.) Be heer K. ter Laan bepleit verbetering va» het cantine-systeem, de heer V-an Zadelhoff van ver goedingen wegens kostwinnerschap. Deze heer wil terugname van den post van f 42.000.— voor trakte menten van legerpredikanten en aalmoezeniers. Hj vindt dit een- zgdtge bevoorrechting van bepaalde kerkgenootschappe». De heer Oud vindt ook dat men alle richingen moet vertegenwoordi gen. Ook de heer Scheurer geeft hierover eeae beschouwing. SPORT. Voetbal. Uitslagen van Zondag 2 Uaart. N. V. B. 2e klasse B. Z.V.T.- Alem. Vietrix 4-0 D.B.C. R.C.H0-2 Be klam F. Neerlandia - H.S V4-3 H.B. en Z.V.S.-Kinheim. (Deze wed- strgd moest o,» het Kinheim-terrein gespeeld worden, in verband met de schorsing, van bet terrein van onze stadgenooten. H B. en Z.V.S. had eehter reeds vooraf den N.V.B. me degedeeld, niet te zullen opkomen, wat ook geschied is.) De kweetis-H. F. C. Zaterdagmiddag hebben de heeren Letschert, Taylor en Goes, bestuurs lede» van H.F.C., in Amsterdam een conferentie gehad met 4en heer Hyl- kema, bestuurslid van aen N.V.B. betreffeade de schorsing van het HF.C.-terrein, ln verband met de ongeregeldheden, voorgedaan in den wedstryd H.B. en Z.V.S. H.F.G. en waartegen H.F.C, appèl tegen aan-

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1