HELDERSCHE COURANT ENGELSCHE STOFFEN Ho. 5081 DlNSDAO 11 MAART 1819 \RGuNQ UitgeverC. PB BOEII Jr., HaMer. Oplaag 7000 ex. Abonnementsprijs: In de atad f 1.10, per post t 1.35, Balteolaod t 2.35. Losse ex. 3 oent A——«Ihl p*r ragel 15 ent. BUITENLAND. De Vredesconferentie. De terugkeer van Wllsen. President Wilson zal 13 Maart te Brest aankomen. Verwacht wordt dat het voorloopig vredesverdrag tegen 20 Maart zal voltooid zijn. O* militaire voorwaarde*. De besprekingen die Vrijdag dooi de Raad van Tien te Parijs werden gehouden, liepen in hoofdzaak over de voorwaarden op het gebied van de vloot en het leger. Lloyd George werd gewonnen voor het denkbeeld, dat Engeland, als het een deel van de Duitsche oorlogsschepen neemt, in de maritieme concurrentie met de Vereenigde Staten zal worden be trokken. Engeland en Amerika zijn het thans over deze kwestie eens en als middel om bun standpunt in overeenstemming te brengen met dat van Frankrijk en Italië ia het moge lijk, dat enkele schepen aan Frank rijk en Italië zullen worden toege- wezen. De voorwaarden, zooala zij in be handeling kwamen, kunnen als volgt worden samengevat: Duitschland's leger wordt beperkt tot 200.000 man, die door het lot gekozen worden en voor den tijd van een jaar dienen. Geen lichting mag grooter zyn dan 180.000 man. Officieren moeten 25 jaar dienen en onderofficieren 15 jaar. De hoeveel heid wapens en munitie wordt be perkt tot de voor deze strijdmacht benoodigde hoeveelheid. Er worden waarborgen geschapen voor een vol komen doorvoering van dit schema. De vlootvoorwaarden bevatten be palingen voor een overeenkomstige beperking van de Duitsche vloot, die slechts voldoende zal zijn voor poli- tie-dienst en verdedigingsdoeleinden. Zij zal niet meer tot de vloten van dén eersten of tweeden rang gere kend kunnen worden. Zoowel de leger- als de vlootvoor waarden zullen van kracht blijven tot de volkerenbond anders beslist. De voorwaarden betreffende de luchtstrijdkrachten beperken het aan-1 tal vliegtuigen. Het personeel van den luchtdienst zal uit duizend man bestaan. Het zal tót taak hebben tot den laatsten October mijnen te zoeken. Daarna zal de geheele dienst worden opgeheven. Hoewel enkele bijzonderheden van deze voorwaarden nog «ader moeten worden besproken, zullen zij onge twijfeld in hoofdzaak onveranderd blijven. Wilton tegen vernietigieg der Duitsche vloot. In een brief aan een der leden van Het Huis van Afgevaardigden, d.d. 1 Maart, heeft "Wilson o.m. ge- zegd: De voorstellen om de Duitsche vloot te laten zinken, komen mij voor als de raad van iemand, die niet weet wat hy anders moet doen. De president voegt er aan toe, dat de kwestie na zijn terugkeer te Parijs bader zal worden overwogen. De verdeelleg dor mandaten. De „Temps" bevestigt dat Amerika waarschijnlijk het mandaat voor het protectoraat óver Armenië zal aan vaarden. In dat geval zouden de ove rige mandaten aldus worden verdeeld Italië: het gebied van Smyrna. FrankrijkSyrië, Kameroen, Togo. EngelandMesopotamië, Palestina, Duitsch Oost-Afrika. Zuid-Afrika zou een mandaat krij gen voor Duitsch West-Afrika, ter wijl Japan mandataris zou worden voor de Duitsche eilanden ten Nvan dep equator, Australië voor die ten Z. daarvan en tenslotte Nieuw-Zee- land voor Samoa. De Belfisehe cemmUsle. In de zitting van den oppersten oorlogsraad op Zaterdag j.1 diende Tardieu het rapport der Belgische commissie in. Haar conclusies, "strek kende tot herziening van het verdrag van 1839, werden aangenomen. Cambon bracht verslag uit over de vergadering der kleine mogendheden inzake haar vertegenwoordiging in de fioancieele en economische commis sies. Maandag zal hierover een be slissing worden genomen.! Daarop werd beraadslaagd over de ender- breking der onderhandelingen te Spa. De verantwoêrdelljkheid voor da* oorlog. In tegenstelling met vroegere be richten wordt thans uit Parijs gemeld, dat de beide subcommissies, die de commissie tot het vaststellen van de verantwoordelijkheid voer den oorlog heeft benoemd, Vrijdag haar rapport ingediend hebben, waarin de moreele en wettelijke verantwoordelijkheid wordt geconcludeerd van don gewezen Keizer, den Kroonprins, de militaire partij in Duitsch)and en van verschei den burgerlijke eu militaire ambte naren, die de bezette gebieden in België, Frankrijk en Polen hebben bestuurd en die in het algemeen de Duitsche aangelegenheden hebben gelold. Ouitschland. De strijd t« Barlljn opnieuw ontbrand. De «trijd heeft Zaterdag in ver scheidene deelen van de stad ge durende den namiddag en den avond met onverminderde hevigheid voort- gewoed. Aan de Hackeschen Markt in het centrum on in de Frankfurterstrasse in het Oosten ontbrandden des middags nieuwe gevechten. Ook het „Volksbühne,,-theater aan de Bülowplatz, waar de Spartacisten zich versterkt hadden, werd hevig door de troepen beschoten. Een Spartacistisch vlieger wierp bommen, waardoor 4 personen ge dood en 21 gewond werden. Onder do lfiken in 't Raadhuis bevindt zich dat van een man in de uniform van een Russischen eerste-luitenant. lu navolging van Eichhorns voor beeld hadden de Spartacisten Vrijdag morgen de brouwerij van Boetzow bezet en in een vesting veranderd. De hooggelegen brouwerij is met machinegeweren versterkt en wordt door verscheidene honderden man verdedigd. De regeeringstroepen ruk ken op, om de brouwerij te nemen Ter voorbereiding van de bestorming is artillerie opgesteld. Zware hou witsers beschieten het gebouw, waar bij twee gevechtsvliegera zweven, die het geschutvuur leiden en zelf bommen werpen om de plaatsen, waar machinegeweren zijn opgesteld, te treffen. De geheele omgeving ia verlaten, De Spartacisten richten hun vuur niet slechts op de troepen, maar zij schieten ook naar de tegenover- degen buizen, zoodra zich iemand in een venster vertoont. Een meestal goed ingelicht corres pondentiebureau verneemt, dat de onafhankelyken in den afgeloopen nacht besloten hebben, de algemeene staking, die ook zij als mislukt be- schouwe*, op te heffen en den tijd, welke nog verloopen moet alvorens het algemeene raden-congres bijeen komt, te gebruiken om een krachtige agitatie te voeren voor den val der regeering en ten gunste van een regeering-Haase. Zij zouden misschien op 28 Maart, den dag, waarop het raden-congres bijeenkomt, een nieuwe, goed-voorbereide algemeene staking voor geheel Duitschland afkondigen. Omtrent de voortzetting der ge vechten in de buurt van de Alexander- Platz op Zaterdag en Zondag, wordt nog bericht: In een menigte straten hebben communistische groepen barricades opgericht, prikkeldraadversperringen aangelegd en het asfalt losgehakt. Bovendien hebben zij automobiel- vallen gezet door staaldraden dwars over de straat te spannen, op zoo danige hoogte, dat de inzittenden van een snel rijdenden auto, die de dunne draad 'niet zien, onthoofd worden. Herhaaldelijk kwamen er uitspat tingen van het grauw voor. Iedereen, die maar even behoorlijk in de kleeren stak, werd aangerand en mishandeld. Intusschen zijn al deze barricades door de regeeringstroepen stormender hand veroverd en geslecht. Het aantal dooden en gewonden, kan thans nog niet bfi benadering worden opgegeven, maar volgens de raming van militaire personen, be draagt het minstens verscheidene honderden. Tot op Zondagmorgen waren er in de verschillende gevangenissen, kazernes en depóts veel meer dan 1000 gevangenen binnengebracht en dit aantal neemt van uur tot uur toe. De schade, die door deze gevechten aan de huizen, gebouwen en winkels in deze week is aangericht, overtreft verre alles wat men bfi vroegere gevechten gezien heeft. Zij bedraagt meer dan 40 millioen mark. Het zwaarste is het hoofdbureau van politie beschadigd. Het „waren- haus" van Tietz is geheel leegge plunderd, dat van Wertheim heeft zwaar geleden. De .Vorwarts" maakt de volgende rekening op van de offers, welke de jongste straatgevechten geëischt hebben „Het Beriynsche lijkenhuis kon Vrijdag de talrijke lijken, die daarheen werden vervoerd, wegens overvolheid niet meer bergen. Op de Eerste Hulp-posten waren van Donderdag tot Vrijdagmiddag 125 gewonde bur gers, waaronder 25 vrouwen en 3 linderen, in de ongevallen-posthui zen 14 dooden, waaronder 1 kind gebracht. Het totale aantal dooden en gewonden loopt in de honderden". De „Berl. Lok. Anz." schat het aantal dooden op ongeveer 500 600, dat der gewonden op veel meer 1000. De offers der regeerings troepen móeten zeer aanzienlijk zijn. Er moet op gewezen worden, dat de opstandelingen herhaaldelijk de hun in handen gevallen regeringssolda ten op beestachtige wljzè afmaakten, door hen letterlijk in stukken te scheuren. Afpersing door oen Arsolraad. De Arsolraad te Leipzig heeft den burgemeester een wissel ten bedrage van 400.000 mark afgeperst, onder bedreiging van twaalf met geladen geweren gewapende soldaten. Men vermoedde, dat dit bedrag steed zou worden voor ondersteuning van werkeloozen, maar het is gebruikt om stakende arbeiders, vooral van de Pruisische staatsspoorwegen, die van plan waren-weer aan het-werk gaan, om te koopen om bij de staking te volharden. Do Fraoschon ie en om'fiat bezatte gebied. Een correspondent van het H.blad schrijft uit Frankfort: In Duitschland hoorde en las ik veel over onrust onder de Fransche bezetting op den linker Rijn-oever. Op de doorreis naar Mftnchen, welke stad niet anders meer te bereiken is, daar Halle, Erfurt, Leipzig alle maal „gesperrt" is door Spartacus, ben ik op onderzoek uit geweest en kan thans als absoluut betrouwbaar het volgende melden. In Frankfort zelf, dat niet bezet is, doch waar het uitgaan allicht prettiger is dan in het kleine Mainz, komen geregeld Fransche officieren in uniform wat pretmaken, en het is voor de Frankforters, maar vooral voor de eigenaren der verschillende danslokalen en cabarets, een heele toer de incidenten, waartoe deze officieren geregeld aanleiding geven, zóó op te lossen, dat de Franschen er geen'reden in viaden Frankfort te bezetten, iets dat de officieren vooral, natuurlijk wat prettig zouden ▼inden. Met de discipline onder de Fran sche soldaten ziet het er hier aan de grens van het bezette gebied niet best uit. In Mainz hebben Fransche soldaten hun paarden verkocht, sol- datenraden gevormd en wilden ze hun commandant afzetten. In Saar- brücken hebben ze een naar Frankrijk- terugkeerenden trein geplunderd. In Schwanheim, hier in de buurt, moest in den tyd van vier weken, het garnizoen tot vier maal toe ver wisseld worden, daar de soldaten volgens een Duitsch sprekend Fransch officier gansrabiat geworden waren Ze wilden met- alle geweld naar huis terug. Ik geef slechts deze details omdat ze uit absoluut vertrouwde bron komen. Volgens de minder zekere verhalen, die ik uit het bezette ge- ontving, moet het werkelijk erg gisten onder de Fransche bezettings troepen en is de discipline er al erg slap geworden. Korte berichtte. Te New York is een bediende van een effectenmakelaar midden op den dag in Wallstreet van 50.000 dollar aan effecten beroofd. Vijf jonge mannen zjjn gearresteerd. De politie vond een tasch met 14.000 dollar aan effecten en 49.000 ver borgen op een andere plaats. De Fransche kruiser „Mirabeau" die bfi Sebastopol aan fien grond is jeloopen, is nog niet vlot gemaakt. Je zware artillerie zal worden ont scheept. BINNENLAND. Nederland an België. Volgens de N. Ct. hebben de Bel gische autoriteiten te Brussel en Antwerpen op de Nederlandsche binnenvaartschepen beslag gelegd op grond van het angarierecht van 1835. Het „Handelsblad van Antwerpen" bespreekt de nieuwe phase, waarin de Belgisch-Nederlandsche quaestie is getreden. Het blad stelt vast, dat, indien de ilgische Regeering ter Parijzer Conferentie werkelijk territoriale aanspraken tegenover Holland mocht hebben doen gelden, zij alsdan een scherpe afwijzing opliep. Maar, we weten nog niet wat de Regeering vroeg en de verklaringen van den Kabinetsraad en de Commissiën uit Kamer en Senaat brachten geen op heldering. We zullen het echter speedig weten. Treft misschien de Belgische Regeering geen verwijt van onvoor zichtig stellen van vérstrekkende eischen, onbel wistbaar is het besluit van de Commissie voor Belgische aangelegenheden als een bak ijskoud water op het hoofd onzer heetbloedige annexionisten neergekomen. Per fas et nefas aan hun adres hebben wij met een groot deel der pers en voorzeker met het overgroote deel der Belgische bevolking voort durend vermaningen gericht, wij hebben ze gewaarschuwd, de faam van België als land van recht niet in gevaar te stellen door handelingen, die met recht niets gemeen hebben. Zij, die de zaak hebben aangepakt onder den invloed van landhonger, worden door tje Commissie afge wezen. Dat is voor de Belgen, die pas hun eigen land van gevaar be vrijd zien en onmiddellijk aan land honger zijn gaan lijden een ont nuchterende afscheping. Nu is het oogenblik gekomen voor redelijk denkende menschen aan beide zijden van den Moerdijk, om op ern stige wijze te spreken over herziening van het tractaat van 1839. Het „Hbl. van Antwerpen" herin nert aan de woorden van oud-Minister Colijn in de Eerste Kamer van Don derdag, betreffende de Belgische Mi nisters, die Holland laatdunkend voorbijgingen. Alles hangt af van wat de Minister van Buitenlandsche Zaken te Parys vroeg. Heeft hy annexaties van grond gebied' geëischt, gehandeld in den geest totaal in strijd met de leer van Wilson en Lloyd George ter Confe rentie verkondigd, en heeft hij ons aldus een beschamende tet-orde-roe- ping op den hals gehaald, dan is Hymans niet de gewenschte Minister van Buitenlandsche Zaken van België, Wij gelooven, zegt het „Hbl.", dat van Karnebeek dit evenmin is in Holland. Dat is tenminste één ding, waarover we malkander geen ver wijten te richten hebben. Verder zwijgen de annexionistische bladen dat ze zweeten. De socialistische „Volksgazet" schrijft: Het Belgische antwoord op de Nederlandsche nota, dat eigenlijk geen antwoord ia, heeft begrypelyke ontroering gewekt. België onderwerpt zijn eischen aan de Parysche com missie en, als het bakzeil moet halen, is het nog beter dat het Bel gische volk en Nederland niet weten waar het om ging. Het is de vraag wie en wat de Belgische regeering hier vertegenwoordigt en ook hoe lang dat gevaarlek spelletje nog zal duren. Hoelang nog zullen Brussel- sche advocaten mogen voortgaan met het verdrijven der sympathie, waar wij die het meest noodig hebben. Dat Vlamingen en socialisten hun stem laten hooren eer alles is be dorven. Want veel blijft er in Neder land van de goede gevoelens tegen over België niet over, al doen sommige couranten alle moeite om verzachten de omstandigheden te pleiten voor het Vlaamsche deel van ons land. Ingezonden niedodeeling. Wekelijks ontvangen wij tegen zeer goedkoops prijzen: voor kleeding naar maat. In onze Confectie-Af deeling eveneens belangrijk verminderde prijzen. HERMAN NYPELS. Onbepaald varlof lichting 1018. De minister van Oorlog heeft den waarnemend opperbevelhebber doen weten, dat het in zfin voornemen ligt de dienstplichtigen der lichting 1918, die hun eerste oefening hebben volbracht, omstreeks 1 April a.s. in het genot van onbepaald klein verlof te stellen. Wanneer alsdan door gebrek aan manschappen niet zou kunnen worden voorzien in de verschillende diensten, bestaat het voornemen om aan hen, die' vrijwillig onder de wapenen blijven, een dienstpremie toe te kennen. Duurtatoaalag Mari*epersonael. Op vragen van den heer Hugen- holtz betreffende het ten volle uit betalen van den duurtebyslag 1918 aan personeel der zee macht en betreffende de salari- eering Van korporaal-stokers, heeft de minister van binnenlandsche zaken,ad interim minister van marine, geantwoord De aard van den bijslag, waarop wordt gedoeld, is .ninder juist om schreven, zooals uit het navolgende moge blijken. Als tijdelijke maatregel, in ver band met de abnormale tijdsomstan digheden, is indertijd aan het militaire personeel der zeemacht onder de werking van de nieuwe inkomsten regeling - welker invloed op 1 April 1918 gepaard ging met afschaffing van den duurtebijslag— een minimum inkomen verzekerd, ten bedrage van zijn gewone inkomsten volgens de gewone regeling, vermeerderd met de mobilisatie-toelage en met 140 pet. van den duurtebijslag. Zij, die door toepassing van de nieuwe bezoldi gingsregeling minder dan dit mini mum zouden ontvangen zijn tot nader orde in het genot gesteld van een bijslag op hun bezoldiging, ten be drage van dat mindere. Toen nu doer het tegenwoordige Kabinet werd besloten om den duurtebijslag over het geheele jaar 1918 alsnog uit te betalen, was het rationeel om, met terugrekening van 1 April 1918 af te doen vervallen alle ingevolge de hooger omschreven bepaling genoten wordende bijslagen, voor zooveel deze gelijk waren aan of minder bedroegen dan het eigen lijke bedrag van den toegekenden duurtebijslag (dus niet 140 pet., maar 100 pet.) over 1918. Zij die een bijslag jenoten, welke evenbedoelde grenB ;e boven ging, hebben dat meerdere als bijslag behouden. De ondergeteekende is niet bereid om de betrokkenen, aan wie de veile duurtebijslag over 1-918 is uitbetaald, bovendien* in het genot te laten van den vollen bijslag sedert 1 April 1918 door hen genoten, omdat dit voor velen practisch zou neerkomen op. een dubbel genot van duurtebijslag. Er is geen enkele aanleiding om het marinepersoneel ten deze te bevoor rechten boven al het overige perso neel in rijksdienst. Elke schepeling, die inlichtingen wenscht omtrent de te zijnen be hoeve uitbetaalde bedragen, kan deze bekomen bij den officier van admini stratie, die de uitbetaling verricht. Er zijn inderdaad korporaal-stokers, die onder da werking van de nieuwe bezoldigingsregeling minder ontvan- dan indien zij stoker 1ste klasse waren gebleven. Er is reeds een herziening van de bezoldigingaregeling in bewerking, waarbij - met terugwerkende kracht tot 1 April 1918 aan dit bezwaar worden tegemoet gekomen. gebied blijft zich geleidelijk ont wikkelen. Er zijn nu weer 10 ver zegelde wagons met borduursel en stoffen uit Zwitserland afgezonden; de inhoud zal in Mannheim worden overgeladen en vandaar langs den Rijn ons land bereiken. In totaal zijn 37 wagons verzonden. Langs denzelfdea weg wordt ook de verbinding tusschen Zwitserland en Scandinavië onderhouden. Arbitrage-verdrag met Amerika. Reuter meldt' uit Washington d.d. Maart Het departement van Buitenland sche Zaken deelt mede, dat de ver lenging van de algemeene arbitrage- verdragen voor vijf jaren met Spanje en Nederland is geteekend. Da Rottardamsche havan. De Brussolsche correspondent van de „Tel." schrijft: Zooals bekend is, heeft do Bel gische regeering bij de geallieerden stappen gedaan om de overbrenging van de Amerikaansche en Fransche vloot-basis van Rotterdam naar Ant werpen te verkrijgen. Maarschalk Foch heeft naar Antwerpen en Rot terdam een commissie gezonden ter bestudeering van deze kwestie. Deze commissie heeft n* rapport uitgebracht waarin zy, volgens myn inlichtingen, zich uitspreekt voor handhaving van de Fransche en Amerikaansche vlootbasis te Rotter dam, op grond van practische over wegingen. Da Engeische eensuur. Da post van du „Tambora" ontscheept. Yan wege het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie wordt ons medegedeeld, dat de brief- en pakket- post voor Ned. Oost-Indië, welke is verzonden met het s. s. „Tambora", 't welk 22 Februari j.1. Vhn Rotterdam naar Batavia vertrok, op last van de Britsche autoriteiten te Falmouth is ontscheept. Na vier Jaar teruggekeerd. Het stoomschip „Achilles" van de K.N. S. M., dat bij het uitbreken van den oorlog in de haven van Smyrna vertoefde en door de Turksche re geering in beslag werd genomen toen deze de zyde der Centralen koos, is Vrijdagavond naeene afwezigheid van ruim vier jaren in de haven van IJmuiden teruggekeerd. D* „Patri*". Te Rotterdam is in gebruik ge nomen het nieuw gebouwde stoom schip „Patria", van den Rotterdam se hen Lloyd. Dit stoomschip, hetwelk een water- verplaatsing van 13.400 ton heeft, is het eerste Nederlandsche turbine- mailstoomschip. Het komt in den maildienst van de Stoomvaartmaat schappij Rotterdamsche Lloyd en zal Juli naar Java vertrekken. Concurrentie van Japanscha stoomvaartlljaen. De Japansche scheepvaartmaat schappij „Nippon Yasen Kaisha"zal reeds in den loop van- de volgende maand een dienst openen van Japan via Ned.-Indië naar Rotterdam. Als vertegenwoordigster treedt op de firma Ph. van Ommeren te Rotterdam. Diploma molken 1919. Ter toelichting op de in dit num mer voorkomende advertentie kan nog worden vermeld, dat aan de deel nemers een boekje over het melken zal worden toegezonden, opdat °zy met de daarin gegeven wenken reke ning zullen houden. Desverlangd worden aan het dienstpersoneel der boerderijen de.'reiskosten naar en van Hoorn waar het melkexamen zal worden gehouden terugbetaald. Inbraak bij aan magistraat. In den nacht van Vrijdag op Zater dag is ingebroken in de woning van den vice-president van de arrond.- rechtbank mr. Du Mosch, aan dq Laan ▼an Meerdervoort te 's Gravenhage. Ontvreemd zijn o. a. tafelzilver en andere zilveren voorwerpen, zoomede De varhooglng vaa het brlavsRport, Aan de Memorie van antwoord, betreffende het wetsontwerp tot wijzi ging en aanvulling van de wet tot regeling der brievenpostery, is het volgende ontleend: Bij toepassing van verrekening wegens de bestaande postvrbdommen zou niet meer dan f 2.000.000 kunnen worden verkregen. Die verrekeningen zijn voor de schatkist slechts boekjngs- posten,welke daarin geen geld brengen. Het voornemen bestaat om gelijk tijdig met het in werking treden van de nieuwe wet wijziging te brengen in deuitvoerbepalingen. betreffende Geoorloofde bijvoegingen, wijzi gingen, enz. in gedrukte stukken, nieuwsbladen en monsters, ten einde overeenstemming te verkrijgen met de internationale bepalingenuitrei king van brieven met aangegeven waarde (in ontvangst nemen door derden tot bedragen van f 1000 in plaats van 1600)expresse-bestelling (overeenstemming met het bodeloon voor telegrammen)invoering van verhuiskaartenbusrechtverkeer met vreemde landen, welke niet tot de Algemeene Postvereeniging zijn toegetreden met die voor de vereeni- gingslanden;vrees voor teruggang van het verkeer van eenige over wegende beteekenis als gevolg der voorgestelde verhoogingen, behoeft niet te bestaan. De minister kan voorts niet toe geven, dat het nu niet het juiste oogenblik ware om tot tariefver- googing over te gaan. Herziening van het recht wegens brieven met aangegeven waarde is overwogen, doch niet wenschelijk geoordeeld. Zwltaarland sn Nadarlaad. Het handelsverkeer tusschen Neder land en Zwitserland via het bezette De inbrekers zijn aan den achter kant het huis binnengedrongen, door het uitboren van een pen waarmede raam aan de tuinzijde gesloten erst in den ochtend werd de diefstal ontdekt. Hat 25sta kind. De landbouwer A. v. Lanen te Uden (Noord-Brabant) deed aangifte m de geboorte van z(jn 25ste kind. Waar moet dat heen? En hoe vindt die man nog een bergplaats voor al z(jn brood-, boter-, visch- en andere kaarten? vraagt het „Rott. Nieuwsblad." PLAATSELIJK NIEUWS. Da brand In da mijnenwarkplaats ta Helder. Zooals men weet zond de heer Van de Bilt 6 Februari de Volgende vragen in: 1. Zijn, gezien het begin van brand dat op 29 Januari te Nieuwediep uitbrak in een bewaarplaats van schietkatoen, waar op hooger bevel dadelijk een groot aantal huizen moesten worden ontruimd, wel alle maatregelen genomen die het gevaar voor brand zooveel mogelijk vermin deren Zijn maatregelen genomen om te voorkomen, dat, bij ontploffing, ook van de in de nabijheid liggende bewaarplaatsen van mijnen en spring stoffen, door brand, aanval of bliksem enz. veroorzaakt, den Helder met zfin 30.000 inwoners geen groot gevaar loopt Het antwoord van den heer Ruys de Beerenbrouck, Minister van Bin- nenlandsche Zaken, ad interim Mi nister van Marine (ingezonden Maart 1919) daarop luidt sub 1. Zooals uit het antwoord op de vragen van den heer Hugenholtz moge blyken, zyn alle maatregelen genomen, die het gevaar voor-brand zooveel mogelijk verminderen, doch zijn de voorschriften niet in alle op zichten opgevolgd. Bevel tot ontruiming van een groot aantal huizen is niet gegeven. Alleen is uit een ingesteld onderzoek ge bleken, dat order ie gegeven tot het ontruimen van de „Heldin" en eenige woningen in de onmiddellijke nabij heid van het fort „Oostoever". Deze ODtruiming was echter niet noedig geweest, daar een ontploffing van den geheelen voorraad schietkatoen in het verspermljnenmagazijn aanwezig, uitgesloten is. Het natte en droge schietkatoen zyn niet in dezelfde ruimte geborgen en de afstand van beide voorraden is te groot, om alge- heele detonatie ten gevolge te hebben. sub 2. Het mljuenmagaztjn is voor zien van bliksemafleiders, die perio diek wordeD onderzocht en hierdoor is het beveiligd tegen het inslaan van den bliksem. De inrichting va* het magaayn is van dien aard, dat een detonatie van den voorraad bij het ontstaan van brand als uitgesloten meet worden beschouwd. Gevaar voor de gemeente den Helder is dus niet aanwezig. Bij de oprichting van het magazijn werden alle bepalingen van de Hinder wet opgevolgd en zijn tegen de oprichting dan ook geen bezwaren gemaakt. De heer Hugenholtz had den Hen Februari het volgende gevraagd Is de Minister naar aanleiding van den onlangs in het mijnenmagazyn te den Helder plaats gehad hebben den brand, bereid aan de Kamer mede te deelen: a. welke de voorgeschreven veilig heidsmaatregelen zijn b. of deze ontoereikend of ondoel treffend zyn gebleken c. indien niet, aan welke oorzaak of oorzaken het ongeval moet worden toegeschreven; d. wie voor het ongeval aanspra kelijk te stellen? Het antwoord van den heer Ruya de Beerenbrouck, Minister van Bin- nenlandsche Zaken, ad interim Minis ter van Marine. (Ingezonden 2 Maart 1919) luidt: sub a. De voorgeschreven veilig heidsmaatregelen zijn vervat in hoofd stuk IV Bepalingen Torpedodien st, 2de afd., 2de gedeelte. sub. b. De voorgeschreven veilig heidsmaatregelen zijn toereikend en doeltreffend, doch dóórdat deze niet in alle opzichten zijn opgevolgd, heeft het ongeval kunnen plaats hebben. sub c. Het natte schietkatoen is behandeld met een Ijzeren koubeitel, zonder dit eerst in gedistilleerd wa ter te leggen. Daarby' is het in brand gevlogen en heeft de vlam zich mede gedeeld aan daarby liggend nat schiet katoen, dat verpakt moest worden in een gevechtsladingkamer van een torpedo. sub d. Voor het ongeval is aan sprakelijk te stellen de chef van het torpedo-atelier te "Willemsoord. Nadarl. Caatrale Bond va* Christelijke arbaidars(star») In da bedrijven van Voedinga- Genotmiddelen. Zaterdag j.1. hield de Christelijke Bakkersbond eene belangrijke ver gadering met het onderwerp: loon- actie, waarby uitgenoodigd werden alle ongeorganiseerde brood-, koek en banketbakkers met het doel een gezonde loonregeling voor die arbei ders in die bedrijven te krijgen. De voorzitter zette de loonactie uiteen, die onder de talrijke aanwezigen en niet-leden zonder eenige discussie werd aangenomen. Daarna zette de voorzitter het nut der organisatie uiteen en wees er op, dat er vele verbeteringen en loonregelingen door de organisatie tot stand zijn gekomen en wees er op dat er zelfs geen één brood-, koek- of banketbakker meer buiten de organisatie mocht staan, want zei hij, laten wij even over een week of vier terug denken, toen de nachtarbeid in den Raad werd afge schaft, dat was de drang van' de organisatie. En het Bestuur was oek van meening, dat wy over het nut der organisatie nog eens eene open bare vergadering moeten beleggen, en daarvoor onzen bondssecretaris Haanemaayer uit Rotterdam uit te noodigen, en dan zullen alle arbeiders in het brood-, koek-en banketbakkers bedrijf per advertentie in de Held. Courant uitgenoodigd worden. Daarna sloot de voorzitter onder dankzeg ging voor de talrijke opkomst en de symphatie der niet-leden, dien avond getoond, door hunne flinke opkomst. Onder de aanwezigen traden zes nieuwe leden als lid toe. Uit het Politia-rapport. Yan een handwagen, die aan den Dijkweg stond, is de houten bok des nachts ontvreemd. Bij het den vol genden dag door de politie ingestelde onderzoek, bleek het hout van den bok door twee visschersjongens aan de houdster van een bierhuis aan den Kanaalweg verkocht te Naar de verkoopers wordt een nader onderzoek ingesteld. Van een erf aan de Stakman Bossestraat is des avonds tusschen 6 en 7 ure een roodpluchen tafelkleed van een droogliju ontvreemd en van een erf aan de Langestraat des nachts een nieuwe grijze wollen onderbroek. Woensdagvoormiddag j.1. werd door iemand, die op het kantoor der Directe Belastingen alhier belasting kwam betalen, onder ander geld een valsche zilverbon van f2.6ö van het oude model in betaling gegeven. De valschheid van dan bon werd door den dienstdoenden ambtenaar ontdekt en de bon aan de politie afgedragen, die de personen, welke den bon successievelijk (vermoedelijk ter goe der trouw) in hun bezit hadden ge had, in verhoor nam en proces-verbaal opmaakte. Eenige dagen tevoren was door eene bankinstelling hier ter stede reeds een dergelijke oud-model bon als valsch op vermeld ontvangers- kantoer afgedragen en was ook van dit geval door de politie proces-verbaal opgemaakt. De Talsche bons, die niet slecht zijn nagemaakt, missen het water merk en verteonen hier en daar weinig opvallende afwijkingen van de echte. f. S., oud 53 jaar, los werkman, zonder vaste woonplaats, die, als hebbende geen middel van bestaan, reeds een achttal nachten in een der politiebureaux hier ter stede had doorgebracht en zich dezer dagen boyendien aan verduistering van partij bezems en boenders, die hy voor iemand moest verkoopen, had schuldig gemaakt, is Woensdag j.1. terzake landloopery en verduiste ring, met een bevel tot aanhouding naar Alkmaar overgebracht en aldaar in het Huis van Bewaring opgèsloten. INGEZONDEN. Een kart rapllekja. Geachte Redactie Wanneer de heer Snel zich zou hebben bepaald tot 't weerleggen van de bezwaren van uw Raads- overaichtschryver alleen, bezwaren, die ik alleen in zooverre deel, dat een geregelde loonsverhooging beter is dan een duurtetoeslag die den arbeider een betrekkelijk groot bedrag in eens geeft, zou ik my er mede hebben kunnen vereenigen. Nu hy echter tevens de gelegen heid benut, om de hervormingsge zindheid van zyn Party voor te stellen als een n^tuuriyke, niet door andere gebeurlijkheden beïnvloede, moet ik wel met een enkel woord daartegen opkomen. Zeker, op 't in 1918 opgestelde Katholieke ▼erklezingsprogram komt voor: „Uitbreiding der arbeidersbe scherming, in 't bijzonder met be trekking tot den arbeidsduur, zoo dat, waar mogelijk en noodzakelijk, de wettelyke achturendag verkre gen wordt.". Hoe noodig en mogelijk echter de regeering in November 1918 de acht urendag vond, bewyst de Memorie van Antwoord op de Staatsbegrooting voor 19lt, die ongelukkig genoeg al gedrukt waa, toen zekere November- gebeurtenissen plaats vonden en waarin met geen woord over den 8 urendag werd gerept. Dat de duurtetoëslag in deze ge meente, onlangs door B. en W. inge diend, en door den Raad aangenomen, ■iet onder den invloed der revolutie- week Is gekomen, zij gaarne erkend. Maar dat een hervorming, zooals ie 8 urendag voor ons gemeente- personeel niet door 't papieren program der R. K. Staatspartij maar onder den indruk der „roode week" werd ingediend, dat bewijzen de woorden, waarmede B. en W. in de desbe treffende voordracht hun voorstel verdedigen. We lezen daarin [Bijlage 145 d. d. 18 Nov. '18] „Op zeer uiteenloopende wijze is in de laatste dagen de overtui ging tot uitdrukking gekomen, dat niet volstaan kan worden met het weder opvatten van den maat- schappeiyken arbeid van den Staat (en de gemeenten) daar, waar die in 1014 moest worden neergelegd en het voertzetten van dien arbeid in hetaelfde tempo In denzelfden geest liet de Regeering onze Koaiagin spreken in haar proclamatie ever „den polsslag van dezen tijd" Ontkend kan dus niet worden, dat de hervormingsgezindheid na de revolutieweek onder alle partijen, éók de katholieke Staatsparty, danig is versterkt. In 1908 Immers schreef de kath. iter Raaymakers nog in zfin „Sociale Studie" óver den 8-urendag „Maar een algemeen verbod om langer te werken ofte laten werken dan 8 uur per dag, zou in de tegen woordige omstandigheden beslist in stryd zyn met de sociale recht vaardigheid, omdat.het zonder af doende reden de vryheid van de werkgevers en de werknemers aan banden zou leggen. De gezondheid van den arbeider vordert het niet. In de meeste bedrijven kan een werkman gerust 10 uur werken, zonder dat zyn gezondheid er de minste schade door lijdt. Voor een menschwaardig bestaan is 8 uur Yrye tijd en acht uur slapen evenmin noodzakelijk. Voor het familieleven ia zooveel rust niet noodig, - misschien wel nadeelig. Een man moet ook niet al te lang thuis zyn, anders wordt hij een keukenpiet, een pottenkyker, een lastpoit Yoor zyn vróuw." Ook voor de ontwikkeling van den arbeider achtte pater Raaymakers den 8 urendag niet noodig. In het parlement hebben wy even min vóór November 1918 veel van de begeerte, om den arbeidsdag te verkorten, gemerkt. Sehaper's 10-uren-motie werd 11 Maart 1909 verworpen met behulp van 16 katholieken, waaronder den tegenwoerdigen minister van Arbeid, Aalberse. Ba zelfs tegen diens eigen motie, die minder ver ging, stemden nog 6 van *yn partygenooten. In 1916 t werden zelfs tegen Sehaper's 10-uren- ontwerp doer „vele leden" der Kamer, biykena het voorloopig verslag, be denking** aangegeven. Nu behoeft de hoer Snel zich hier niet zooveel van aan te trekken. Als de katholieke kopstukken eindeiyk

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1