Advertentiën rlias. wat verder gaan, komt dit door den krachtj gen drang der geheele arbei dersklasse, waarvoor zeker een party als de katholieke niet ongevoelig kan blijven. De aan 't slot Yan zyn stuk voor komende betuiging, dat de gemeente werklieden voor orde en gezag zijn, waaronder hij natuurlyk vooral het katholieke deel rekent, neem ik dan ook voor kennisgeving aan, omdat dit nog wel van enkele omstandig heden zal afhangen. De heer Snel zal zeker niet durven beweren dat onder al dié Duitsche arbeiders, welke revolutie maken, geen katholieken worden gevonden... En de heer Snel weet alsvakver- eenigingsman dan ook zeer wel, dat, als de arbeidersklasse zich niet laat gelden, de zoozeer gewenschte her vormingen er ook niet komen. fir was dus, wilde ik zeggen, voor hem allerminst aanleiding, den in vloed der Novembergebeurtenissen te ont kennen. Want, zooals eon katholiek con ducteur, dien ik sprak kort na het spoorweg-debat in de Kamer, ver zuchtte, toen ik hem vroeg of hij met den afloop tevreden was, denken er honderden en duizenden in 't land ook onder de katholieken: Troelstra moest nog maar eens een Rotterdamsche rede houden." Udankend voorde ruimte, teeken ik Hoogachtend, A. W. Miohels. PLAATSELIJK NIEUWS. Da „Zavaa PrevleciBe" is reeds op 2 Maart te New-York aangekomen, en zal vermoedelijk heden van daar naar Nieuwediep vertrekken. De binnenkomst wordt dan tegen 27 Maart verwacht. B(j het Maandag te 's Graven- hage gehouden examen slaagden voor het machinist-diploma C (theoretisch) groote stoomvaart, de heeren P. Dros en L. van Stralen, alhier. De Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven zal Donderdag 13de zer des n.ra. 8 uur ten Raadhuize vergaderen. Stukken voor die vergadering kun nen vooraf worden ingezonden by den voorzitter, by een der leden o:' bij den secretaris, Dykstraat 45. Helder'* toekomt. Men schrijft ons Nu er veel gesproken wordt ov*r de toekomst van den Helder en men zich wat ongerust maakt over de economische positie, wil ik ook een kant van het vraagstuk belichten en wel op de wyze zooals ik dien zie. Niemand kan natuurlyk zeggen hoe die positie zal worden, 't Is alles berustende op veronderstelling. De een heeft een optimistischen, de - ander een pessimistischen kijk Op het moment weet ook niemand hoe het met de marine zal gaan, doch afgescheiden daarvan, dienen we de zaken te beschouwen. Blijft de marine, dan geeft die natuurlijk voordeel aan de plaats, doch wordt ze sterk ingekrompen, dan zullen andere bestaansbronnen moeten worden gezocht. De volle aandacht is door het ge meentebestuur aau deze zaak gewijd. Het „frappez toujours" lijkt me in deze zaak echter niet ongewenscht. Een bericht over Internationaal Luchtverkeer deed m« in dit ver band ook aan den Helder denken. In de commissie, die naar Enge land zal gaan om daarover haar licht te verspreiden, zal waarschijn lijk de heer Westerveld, directeur- generaal der posterijen en telegrafie, vroeger directeur van 's-Rykswerf alhier, deel uitmaken. Het lijdt geen twijfel, dat het luchtverkeer binnenkort op geweldige wijze zal worden uitgebreid, zoowel ten dienste van het post- als per sonenvervoer. In het internationale verkeer zullen dus luchtcentra komen, waar de hoofd-luchtverkeerswegen hun knooppunten zullen hebben. Een dergelijk knooppunt nu voor het luchtverkeer, dient den Helder te worden. De bedoeling is, dat de onderneming komt in particuliere handen, doch dat Marine en Oorlog met personeel en materieel die onder neming zullen steunen. Waar nu èn aan de Mok èn in Koegras vliegkampen bestaan, kan het al een reden zijn, dat daarvan voor het internationaal verkeer nuttig gebruik zal worden gemaakt. Mocht dat geschieden dan zullen de vliegkampen een geweldige uit breiding ondergaan. Zoo'n knooppunt stel ik me als volgt voor: Den Helder zal een landingsplaats worden in het verkeer tusschen Noorwegen, Zweden, Denemarken, Noord-Duitschland, Nederland en Tarmouth, Boston of Hulh Voor zuidelijk Engeland zal Vlis- singen de landingsplaats in Holland worden. Te den Helder dus komen de groote vliegtuigen met post en passagiers vanuit Engeland en trekken van hier naar bijv. Einden, Bremerhafen, Ham burg, etc. Te den Helder wordt do post ge distribueerd door kleinere vliegtuigen het binnenland in. Eön gaat b(jv. de Waddeneilanden bedienen, Ma naar Friesland, één naar Alkmaar-Amsterdam, etc. Den Helder wordt dus een hoofd- knooppunt, vanwaar weer allerlei 'vertakkingen uitgaan. Het spreekt vanzelf, dat, zoo dit werkelijkheid kan worden, dan daar aan een groot economisch voordeel zou zijn verbonden. Eenig nadenken zal die overtuiging bijbrengen. En daarom zoude ik wenschen, dat daaraan de noodige aandacht zal worden geschonken. Het tweede punt is dit: Dikwijls heb ik me afgevraagd hoe 't toch komt, dat te den Helder geen scheepsbou w-industrie bestaat. Ie prachtige haven, het diepe vaarwater, De magnifieke reede leenen zich daar toe uitmuntend. Als ik lees by v., dat te Martens- hoek bij Hoogezand, te Leiderdorp, te Slikkerveer, schepen, zeeschepen zijn van stapel geloopen zijn, dan lijkt 'tme haast absurd, dat nu to te den Helder zooiets niet mogelijk zou z(ju. Men mompelt wel eens, dat de marine geon voldoende vrijheid van beweging laat voor particuliere indus trie. Als dat werkelijk het beletsel weest, dan kan dat toch geen reden zijn om dat beletsel op te heffen. Zoowel de marine als de particuliere industrie kunnen toch, zonder last, naast elkaar tot hun recht komen. Een verstandig beleid is daarvoor het eenig noodige. Maar ook alweerfrappez toujours Wijs de mannen der industrie op die bestaande gelegenheidlaat niet af hen te overtuigen van de prach tige situatie. Mochten er klemmende beletsels zijn voor particuliere indus trie, tracht die weg te nemen. Overal waait een andere wind, zou men dan hier conservatief willen blijven Het zijn een paar dingen, die ik naar voren wenschte te brengen. Het doet er niet toe uit wat bron ze komen. Zijn do ideeën gezonddat men ze propageere. Zijn ze dat niet, dat men die weerlegge. Haring. Ze zijn er weer, de langverbeide. Het viscbje, waarop een belangrijk deel der bevolking onzer stad haar hoop heelt gevestigd, is reeds, in een zeker quantum, boven water gebaald. Elk jaar weer wordt met verlangen door de visschersbevolking naar de periode van de haringteelt uitgezien, Elk jaar weer, nu eens wat vroeger, dan weer wat later, ziet uien de toe bereidselen treffen om het geluk met de haringvisscherlj te beproeven, Zoodra er tyding is van haring vangst door de kust- of garnalen- visschers, zijn de rechtgeaarde haring trekkers niet meer te houden en zij rusten niet vóór alles geheel gereet is om uit te stevenen. Karren vol met netten, touwen riemen, hozen, etc., sjouwt men naar den buitenkant om die, in te laden in de groote vletten. Alles gaat even opgewekt want het vooruitzicht van aanstonds flinke ver diensten, doet hen opgeruimd Het bruist in hen nu het de tijd weer is van aanpakken en verdienen, Want aanpakken is het. Veel rust kent de haringtrekker'niet in dezen tijd. By dag en nacht, regen en ontij, immer trekt hij er op uit, om of aau Onrust of achter Huisduinen, den zegen uit te werpen en daar maar af te wachten of het geluk met hem is. En het treft me altijd, dat ze met stoicijnsche kalmte het over zich heen laten gaan als de vangst gering is geweest of totaal niets is gevangen, Ja, juist dan zijn ze vol humor, zy 't dan misschien galgenhumor. Ze roepen elkaar een boertig woord, een schimpscheut toe en in de vlet heb ben ze dan jool. Als dé vangst rijk is en de opbrengst hoog, zyn ze nog dezelfde kalme, stoere kerels. Alleen is ruime vangst dikwerf merkbaar aan de sigaren die ze puffen en hen zelfs niet ver laten bij het tellen der haringen aan de bakken. Dat en ook dat alleen is uiterlijk een teeken van ruime verdiensten, Hoe dikwijls heb ik by mezelf gedacht, als ik de vletten, met hagel- of sneeuwbuien, met kletterenden regen en felle windvlagen, zag uit trekken „wat een baantjewat zul len die menschen 't ontzettend koud hebben Doch daarvan ben ik eenigszins teruggekomen, toen ik een geprek opving van een paar dier vletter- lieden. Ik ben nu 'n paar dagen thuis geweest, maar ik heb het veel kpuder gehad, dan als ik in de vlet zat. En ik geloof ook dat 't zoo is. Wy, menschen-van-bij de kachel, heb ben 't o, zoo gauw koud, maar zij, die in alle'weer en wind gewoon z(jn te verkeeren, hebben daarvan niet dien hinder. 't Zijn menschen, die niet binnen kunnen zyn. Kom langs de Botbrug, by de Cinema Palace, onverschillig welk weer het is, altyd zult ge daar een verzameling mannen vinden, die alle weer trotseeren, omdat het binnen-zyn hen te eng is. Ze zyn gehard en het weer schynt op hen geen invloed te hebben, Laten we hepen, dat de vangsten ruim zyn en dat de menschen veel mogen verdienén, want dat geeft voordeel aan de stad, omdat de vis schers gewoon zyn niet op het geld te zitten broeien. En voor ons is zoo'n harinkje niet te versmaden. We weten: de haring is vry en, naar men beweert, wordt ze wel weer 4 om 'n dubbeltje. Dat 't zoo worde !v Naar wij vernemen zal de zangereB Bella Pala hier binnenkort een liedorenavond geven met mede werking van de heeren Joh. F. Pala (viool) en Ar ie D. van de Weg (piano). Ongetwijfeld zal dit bericht met be langstelling worden vernomen door degenen, die het vorige jaar het mooie concert door dit drietal gegeven bijwoonden. L!*fdadi|h«idsvoorstolli*g. 't Was goed bezet gisterenavond, toen ,Ta.v.e.n.u." voor de afdeeling Helder van het Centraal Genootschap voer Kinderherstellings- en Vacantie- kolonies eene opvoering gaf vanMr. 0. P. van Rossum's geestig blyspel ...Pomarius". Evenals den vorigen keer was ook thans de uitvoering goed verzorgd, zoowel wat regie als wat kapwerk betreft (dit laatste werd verzorgd door den Amsterdamschen tooneelkapper Michels). De rol verdeeling was op ééne uit zondering na geiyk aan de eerste opvoering. De rol van den politie commissaris echter werd thans ver vuld door den heer Oosterhout in plaats van den heer Th. van Haaren. Wij zouden voor het overige kunnen volstaan met te verwijzen naar ons vorig verslag, daar de uitvoering in alle opzichten geheel aan de vorige geiyk was. De rolvastheid van de verschillende spelers liet weinig of niets te wenschen overin 't bizonder moet, naast den heer van der Lee [Pomarius] en mejuffrouw M. Burgers [Julie] genoemd worden de heer W. lekker [Pomarius van Slingenveld]. Om deze drie bewoog zich het ietwat gedurfde stuk met zijn origineele, intrigue, en een herhaald hartelijk gelach uit de zaal bewees dat ver scheidene der geestigheden insloegen. Ongetwyfeld zal een aardig batig saldo het resultaat zijn van dezen avond. BINNENLAND. F. v. Wageningen t Zondag is te 's-Gravenhage over leden de kapitein ter zee Florent van Wageningen in den ouderdom van 49 jaren. De overledene was commandant van verschillende oorlogsbodems o.a. het laatst van Hr. Ms. pantserdek- schip „Holland". Op 16 November 1918 werd hij ter beschikking gesteld. Nederland en België. De correspondent van het „Hbl." te Parijs seint: De Raad van Tienen heeft de conclusies van de Belgische com- aangenomen, strekkende tot herziening van het tractaat van 1839. Hoewel de Raad nog geen defini tieve beslissing hee'ft genomen over de te volgen procedure, scbynt hij evenals de commissie van oordeel, dat de herziening moet plaats hebben door de Nederlandsche en Belgische regeeringen in samenwerking met de vyf groote mogendheden, inbislageemlng Nederlandsche schapen. Het Haagsche Informatiebureau seint: informatie is ons gebleken, dat van het inbeslagnemen van Neder landsche schepen door de Belgische regeering te bevoegder plaatse niets bekend was. De vatraitaomeerlng. In tegenstelling met de berichten waarin een bepaalde datum wordt genoemd waarop' de slachtvetten zullen worden vrijgegeven, vernemen wij dat hieromtrent nog geen be slissing is genomen. Het blijfc dus vooralsnog mogelijk dat dit vrijgeven zal geschieden vóór de algeheele opheffing der vetrantsoeneering,'welke zooals wij reeds vroeger meld den met Mei kan worden tege- moetgezien. Da broodkaarten. Volgens mededeeling van het Ned. Correspondentie-bureau is er nog sprake van de afschaffing van de broodkaarten. Rljwielbaadaa. Alle verbodsbepalingen op den ver koop en de aflevering, alsmede de maximumprijzen op rubber rij wiel banden zyn ingetrokken. Het Rijkskantoor voor rubber wordt met 1 April opgeheven. Zeep. De geassocieerden staan ons een zeeprantsoen toe van 3000 ton p. jaar. Vragen van Kamarladan. Het Tweede Kamerlid de heer Van Ravesteijn heeft de volgende schrif telijke vragen gericht tot don Minister van Marine ad interim: 1. Is het den Minister bekend dat aan de dienstweigeraars van Hr. Ms. „Koningin Regentes", ondanks drie maal herhaald verzoek, hun paspoor ten nog niet zijn uitgereikt, noch zelfs een voorloopig bewijs van ontslag uit werkelyken dienst, ofschoon ge noemde dienstweigeraars reeds 30 Januari per s.s. „Noordam" alhier zijn aangekomen? 2. Is de Minister bereid ingevolge het hem geworden verzoek papieren alsnog uit te reiken? Een bom. In den nacht van Zaterdag op Zondag zyn de bewoners van de Wilhelminastraat en den ïtrecht- scheweg te Arnhem opgeschrikt door een hevige ontploffing; enkele ruiten in de omgeving werden vernield. De recherche stelde een onderzoek in en vond ter plaatse de overblijf selen van een bom: een flesch met een bekleedsel van gewapend beton, waaraan nog een gedeelte van de lont bevestigd was. Het onderzoek heeft nog niet aangetoond, wat de beteekenis van een en ander is. Ean Duitsche duikboot. De stoombeuger „Mercurius" uit Vlaardingen heeft op zee drijvend gevonden en te IJmuiden binnen gebracht een ongenummerde van de machines en den inventaris ontdane Duitsche duikboot, die waarschynlijk op reis naar Engeland van de sleep boot was losgeslagen. Da 3.D.P. in ladlü. Batavia, 26 Febr. Baars vertrekt met de „Kawi" naar Nederland, Brandsteder keert binnenkort daar heen terug en Coster is zenuwziek, Dit beteekent dat de actie der Indische Soc-Damocr. Vereeniging feitelyk geëindigd. (Baars is de bekende^ gewezen leeraar aan de Koningin-Emmaschool te Soerabaja; Brandsteder, de door den bond van minder marine perso neel in Nederland gedesavoueerde leider van de Indische afdeeling vam den bondB. Coster, een onderwyzer te Malang, om wiens overplaatsing van daar, waar hij voortdurend onder soldaten en matrozen in S.D.P.-geest werkte, door tal van ingezetenen was gevraagd.) Duitsche vertegenwoordigers t.e Brus sel byeen zullen komen, om hun de beslissing betreffende de Duitsche handelsvloot en de levensmiddelen voorziening van Duitschland mede te deeleD, en de daarmede verband houdende flnancieele kwesties te re- jelen. De Duitsche delegatie vertrekt Dinsdagavond naar Brussel. De beperking van bat Duitache Iag8r. Parijs, 9 Maart. Pichon bevestigde heden het bericht, dat het ontwerp van Lloyd George tot afschaffing van den dienstplicht in Duitschland in zijn geheel is aangenomen door den Raad van Tien. Duitschland zal slechts een zeei beperkt vrijwilligersleger mogen heb ben, waarvan de manschappen voor twaalf jaar BUITENLAND. Da Vredasconferentia. Da (oadaaliogrilinlag Duitschland Parys, 9 Maart. De opperste oor logsraad heeft een ontwerp aange nomen betreffende de hervatting te Brussel van de te Spa afgebroken onderhandelingen, welk ontwerp, naar men gelooft, voor de Duitschers aannemelijk zal ziju. Dit ontwerp beoogt de uitlevering der Duitsche schepen en een gelijk- tydige voorziening van Duitschland met levensmiddelen tot den volgen den oogst tot een waarde van 100 millioen pond sterling, betaalbaar gedeelteiyk in steenkool, potasch, enz., gedeeltelijk uit Duitsche credieten in neutrale landen, gedeelteiyk uit bui- tenlandsche effecten in Duitsch bezit. Berlijn. Maarschalk Foch heeft aan de Duitsche wapenstilstandscommis sie te Spa medegedeeld, dat de ver tegenwoordigers der geallieerde re geer ingen den 13en Maart met de Da oorlogechadevergoediag. Londen, 10 Maart. De bizondere correspondent van de „Pall Mali Gazette" te Parys seint van uitne mende zijde te hebben vernomen dat de commissie tot het vaststellen der schadevergoeding besloten heeft dat het bedrag, hetwelk van Duitschland als oorlogsschadevergoeding zal wor den geöischt, 800 millioen p. st. bedraagt. Da Belgische •Isch tot schadevergoeding. Parys, 9 Maart. De eisch door elgië tegen Duitschland ingediend, welke in handen gesteld is van de commissie voor de schadevergoeding, bedraagt tusschen 1400 en 1600 mil lioen pond sterling. De kleine mogendhtden. De Raad van Tien zal, indien de kleine mogendheden niet handelbaar der worden, zelfstandig gedelegeerden aanwyzen en hen niet zelf laten kiezen. De Ver. Staten en de Volkeaboad, Londen, 10 Maart. De „Times" verneemt d.d. Zondag uit Washing ton: Het belangrijke feit hier is een rede, gehouden door Hayes, den voor zitter van het nationale comité der Republikeinsche - partij, waarin hij mededeelde, dat de Republikeinsche partij solidair is met senator Lodge c. s., in de opvattingen door dezen verkondigd in hunne z.g, niet op partijstandpunt berustende redevoe ringen in den Senaat. De bedoeling van de rede van Hayes komt uit in den volgenden zin„Ofschoon wy ernstig en ootmoediglljk zoeken naar middelen om oorlogen in de toekomst te verminderen, en wij heel ver zullen gaan met ons eerlijk pogen om daar toe te geraken, zullen wy geen on bepaald internationalisme aanvaar den als vervanging voor het diepge voelde Amerik. nationalisme". Ook Taft heefc zich thans uitge sproken voor een herziening Yan het vergelyk. Da toestand ta Berlijn. Berlijn, 9 Maart. De opper-comman- dant in de Marken, rijks weerbaarheid-, minister Noske heeft de volgende bepaling bekend gemaakt: De wreedheid en beestachtigheid van de tegen ons vechtende Sparta ciörs dwingen mij het volgende bevel uit te vaardigen: Een iegelijk, die met wapenen in de hand tegen de regeeringatroepen strijdend wordt aangetroffen, wordt op staanden Yoet doodgeschoten. Berlijn, 9 Maart. Na het fiasco, dat zij in Beriyn geleden hadden, bezetten de Spartaciörs gisteravond Lichten berg. Zij ondernamen een wraaktocht tegen de politieposten in de wijk, die Dinsdag den aanval der Spartaciörs onder verliezen voor beide partyen had afgeslagen. De Spartaciörs vermoordden alle officieren, wachtmeesters en soldaten, volgens de B. Z. am Mittag in het geheel 60 man. De scherpschuttersdivisie van de gardecavalerie deelt medede nacht op heden is betrekkelijk rustig ge weest. De Spartaciörs (hebben zich in het gevoel van hun onjnacht laten meeslepen tot beestachtige ruwheden tegen de regeeringstroepen. Een auto van het detachement Kuenzel, bezet met gewapende sol daten, is in de Warschauerstrasse door Spartaciörs aangevallen. Zeven man werden doodgeschoten. Ook in de buurt van de Frankfurter Allee is een auto overvallen, elf man van de bemanning (behoorende tot het vrij willige marineregiment) zyn gedood. Zondag is een Spartacische vrouw gevangen genomen, die deel genomen had aan twintig moorden op soldaten. De Spartaciörs gebruiken vliegtui gen om de vreedzame Beriynsche burgers te bestoken. Vliegtuigen van de Spartacische vliegerafdeeling te Kottbus hebben bommen geworpen op verzamelingen burgers in gedeel ten van de stad, die buiten het ter rein van den strijd lagen, en aan- zieniyke schade veroorzaakt. Ia de Frankfurter Allee in 't Oosten en in de Schönhauser Allee in 't Noorden is gedurende den ge- heelen Zondag gestreden. De Spar- tacisten verdedigen hunne stellingen met buitengewone taaiheid, en de troepen kunnen slechts langzaam voortdringen. De strijd neemt voortdurend ruwer vormen aan. Het beestachtige op treden der Spartaciaten, in 't byzonder het vermoorden van alle beambten van 't hoofdbureau van politie te Lichtenberg, heeft onder de troepen de grootste verbittering verwekt. De geheele wijk om het politie bureau van Lichtenberg wordt thans door de troepen omsingeld. Men hoopt aldus de moordenaars gevangen te kunnen nemen. Het aantal te Beriyn opereerende troepen bedraagt meer dan 20.000. De staf van de garde-divisie gaf Maandag ook een verhaal over de wreedheid der Spartaciörs te Lichten berg. Een gevangen soldaat werd door ongeveer 30 menschen, o. w. vele vrouwen, met ontelbare mes steken afgemaakt. Iu de Frankfurter Allee werd een gevangen soldaat uitgekleed op straat gezet en daarop werd naar hem zoo lang met handgranaten geworpen tot zijn lichaam verscheurd was. Voorts zegt het bericht nog: de toestand te Lichtenberg gaat alles te boven, wat er in de eerste dagen van de heerschappij der bolsjewiki te Moskou is gebeurd. Iedere goedge- kleede voorbyganger wordt door het schuim aangevallen, van zijn kleeren beroofd en doodgeslagen. Er zijn reeds een heele reeks van dergelijke gevallen voorgekomen, waaraan vooral vrouwen deelnameD. De regeeringstroepen drongen slechts langzaam naar het Oosten vooruit, terwyl de opstand zich in Zuidelijke en Zuid-oostelijke richting uitbreidt. Behalve het geval van de 60 dood geschoten Spartaciörs, heeft het „standrecht" vandaag nog vele andere offers geöischt. De troepen zyn te verbitterd om nog zachtzinnig ge stemd te zijn. Wederom heeft een Spartacisch vlieger bommen gewor pen op wandelende vrouwen en kin deren in het park. Deze vliegers zyn zoo lastig, dat in de Beriynsche straatgevechten een nieuw wapen is ingevoerd, het afweerkanon tegen luchtaanvallen. De aanval tegen Lich tenberg is nu met kracht ondernomen. Men schynt er op uit, vooral zoo veel mogeiyk van de Spartaciörs, aan wie zoo gruwelijke dingen ten laste wor den gelegd, in handen te krijgen. Bij het verhaal dat nu volgt, moet men bedenken, dat het zich afspeelt in een dicht bevolkt en dicht bebouwd gedeelte van Beriyn. Met het aan breken van den dag begon de strijd. Om half zes openden de batterijen het vuur. De vijand moest eerst uit zijn stelling worden verjaagd vóór de beslissende aanval kon beginnen. De Spartaciörs hadden sterke barri- kaden gebouwd uit rails, rollen papier, balken en straatsteenen, ja hadden zelfs dekkingen gemaakt voor de splinters der granaten. Do bevolking van Lichtenberg, die vluchten wilde, dwongen ze thuis te blijven. De Spartacische artillerie stond in het stadspark opgesteld. Tusschen de boomen stonden vier kanonnen eerst goed verborgen. De loopen waren met takken bedekt om ze voor de vliegers te maskeeren. De Spartaciörs schoten uit alle macht, 's Morgens om zeven uur verschenen de eerste vliegers der regeering. Deze hadden spoedig de Spartacische artillerie ontdekt en gaven met lichtraketten seinen. Het gevolg was dat de ka nonnen spoedig door het regeerings- geschut onder vuur genomen werden en de Spartaciörs hun stelling moes ten verlaten. Twaalf man bleven zwaar gewond liggen. In de Frankfurterstrasse bevindt zich de eene barricade van de Spar taciörs achter de and ;re. Er is prik keldraad over de straat gespannen, terwijl de Spartaciörs omgeworpen aanplakzuilen, y'zeren tuinhekken, trottoirbanden en wagens hebben op gehoopt tot bolwerken. De regee ringstroepen schoten met een 15 cM, houwitser den eenen bres na den anderen in de barricades. Eindeiyk gelukte het een machinegeweer den 1 Spartacischen mijn werper op het dak tot zwijgen te brengen. Om drie uur begonnen de Spartaciörs den terug tocht. Om half vier werd gemeld, dat het de regeeringstroepen gelukt was de Spartaciörs in Lichtenberg te omsingelen. Yaiuit Lichtenberg hoorde men zwaar machinegeweer vuur en kanonvuur. Bij het doorzoeken der huizen in het reeds bezette gebied worden voortdurend verdachte personen vonden. Verschillende daarvan wor- dén, omdat zij wapens bezitten, die zij trachten te verbergen, doodge schoten. Ba Spartaoistischa strijdwijze. Gedurende de onlusten te Halle werd Maandag 1.1. een officier midden op straat door Spartacisten aange rand, mishandeld en daarop in de Saaie geworpen. Toen de officier zwemmende den oever weder be reikte, werden hem beide banden afgehakt, en nadat hij weder in het water was teruggeworpen werd hij in de rivier, nog zwemmend, dood geschoten. Naar thans biykt, was deze officier luitenant-kolonel von Klueber, die in den oorlog groote diensten bewees. Raliatjas ta Londaa. Londen, 9 Maart. Na de arrestatie van Amerikanen door de Britsche politie wegens hazardspel, deden Amerikaansche.soldaten en matrozen driemaal een aanval op het politie bureau in Bowstreet. Z{j trachtten er binnen te dringen, doch werden te ruggedreven door charges met den wapenstok. mag het echter een genoegdoening zijn, dat ook Watergraafsmeer ver loren heeft; ook voor deze club is nog niet alle gevaar geweken. In SF had een belangryke match plaats: op het oude Blauw-Wit-ter rein in Amsterdam ging het tusschen Neerlandia en V.S.V. Had laatstge noemde gewonnen, dan waren ze kampioen geweest, het mocht niet zoo zijn; Neerlandia won en is daar mee voor de 2e maal kampioen. Hopen we, dat ze in de kampioens wedstrijden evenveel geluk moge hebben, verleden jaar was dit niet zoo, toen slaagde Schoten er in het 2e klasse-paradijs binnen te treden. Neerlandia komt het kampioenschap wel toe, hun spel is over het geheel genomen veel beter en geroutineer- der dan dat van V.S.V., bij wie lichaamskracht no. 1 is. Als we het goed hebben moet Neerlandia nog één wedstrijd spelen en wel tegen H.B. en Z.V.S., onze plaatsgenooten, als deze match tenminste doorgang vindt. De laatste tijd heeft de combinatie geen uitwedstrijden meer gespeeld, daar men eenvoudig niet opkwam, ja, daar zelfs reeds van tevoren kennis van gaf! Aan wie de schuld in i? Een algeheele reorganisatie van deze club lijkt ons nog het beste, vooral een actiever bestuur. Met H.F.C. gaat het ook den ver keerden kant uit. Was het totnogtoe aanmerkelijk naar wensch gegaan, stonden de kansen zelfs heel mooi voor een kampioenschap, de laatste weken zyn deze verwachtingen finaal den bodem ingeslagen. 14 dagen terug, toen tegen Neerlandia ge speeld moest worden, waren op het punt van vertrek slechts 9 menschen present. Met deze 9, o. w. nog in vallers, werd in Amsterdam met 8-10 verlorenook nu vertrok men weer zeer onvolledig en een 3—0 nederlaag was het resultaat, zoodat nog opgepast moest worden om ook niet van de 3e plaats verdrongen te worden. Nog één wedstrijd moet ge speeld worden, en wel op eigen terrein tegen H.B.C. Dan revanche, heeren In 3 G. verloor K.F.C. met 2 van S.C.A. De Koogers bevochten de vorige Zondag hun le overwinning; in Edam werd toen met 4-0 van E.V.C. gewonnen. SPORT. 2- 1-0 1 -2-0 2-0 2-0 Voetbal. Uilslagen van Zondag 9 Maart. N. V. B. Ie klasse B. W.F.C.—Spartaan 2e klasse B. Stormvogels-Alcm. Victrix Z.V.V. R.C.H Schoten-Z.F.C5-: Watergraafsmeer—E.D.O. 3e klasse. F. H.B.C.-H.F.C Bloemendaal—Kinheim Neerlandia—V.S.V. G. A'dam: S.C.A.-K.F.C. O oer zicht. W.F.C. deed verdienstelijk werk door Spartaan te kloppen, wat we niet verwacht hadden, aangezien Amsterdammers, die het seizi slecht inzetten, later weer aardig op dreef kwamen. In deze afd. is A.F.C. de aangewezen kampioen, ze staan er het gunstigst voor. In 2 B. konden de leiders maar op het kantje af van Alomaria winnen, wat wel getuigt van krachtlgen tegenstand. Storm vogels is reeds zoo goed als kampioen, temeer daar hy verleden Zondag Z.V.V., zy'n meest ernstigen concur rent, in Zaandam met 5—2 klopte. Tusschen Schoten en Z.F.C. zal het wel een wanhopige strijd geweeBt zyn, daar voor beide clubs het degra datiegevaar nog niet geweken is. In tegenstelling met de vorige maal, toen Z.F.C. won, was nu Scboten de gelukkige. Voor de Zaandammers geplaatst. Heden is een tweede schip te Antwerpen aangekomen, dat voor 500 millioen francs aan effecten terug- terugbracht, waaronder die van de Niederfulbach-stichting, welke de Duitschers zoo graag in beslag had den willen nemen. Een speciale trein heeft heden die kostbare lading naar Brussel over gebracht. derde schip brengt dezer da- de rest over. IMQEZONOEN. Militair* pensloenea. M. de R.! Beleefd verzoek ik naar aan leiding van het bovenstaande, plaat sing in Uw blad voor het volgende De onzekere toestand, waarin tal van oude militairen zich thans be vinden, kan en mag niet langer voortbestaan. De pensioenen n.1. zyn thans van dien aard, dat de militairen, die binnenkort het leger en de vloot moeten verlaten, met groote bezorgd heid dat tijdstip tegemoet zien. Het is van algemeene bekendheid dat de pensioenen der militairen verre ten achter staan bij die dei- burger-ambtenaren. Zü, toch ontvangen */s van het laatst genoten salaris. De militairen echter ontvangen een pensioen dat geen verband houdt met het laatst genoten salaris, doch waarby van een standpensioen wordt uitgegaan, dat schandeiyk laag is. In 1915 vond een pensioenwyziging plaats, doch het lage standpensioen werd niet losgelaten. De wyziging bracht de pensioenen als volgt: Veor de wyziging. Adj.-onderofficier f Sergt.-majoor480 Sergeant„432 Na de wyziging. Adj.-onderofficier f 720 Sergt.-majoor600 Sergeant„480 Bij de toen geldende salarisregeling ging men by pensioneering de helft of meer achteruit. Thans, nu de salarissen belangryke verhoogingen hebben ondergaan, be dragen de pensioenen ongeveer 1j> van het genoten inkomen. Pensioneering voor een militair beteekent dus zorg en armoede. Men oordeele: Adj.-onderoff. tract. f 2200 pens. f 720 Sergt.-majoor f 1900 f 600 Sergeant f 1600 f 480 Hieruit biykt, dat de pensioenen minder dan Vs bedragen van het genoten inkomen. Een commissie, belast met de her ziening der pensioenen, werkt daar aan reeds langer dan een jaar zónder dat eenig resultaat merkbaar is. Dit jaar zullen vele oude militairen den dienst moeten verlaten. Onnoodig te zeggen dat zij dat tydstip met zorg tegemoet zien. Weliswaar heeft de minister toezegging gedaan, dat de nieuwe pensioenen van terug werkende kracht zullen zyn tot 1 Januari 1919, maar wat hebben de betrokkenen aan toezeggingen. Zij willen daden zien. De militaire pensioenen moeten zoo danig gewyzigd worden, dat de oude militairen by het verlaten van den dienst een zoodanig pensioen ont vangen als overeenkomt met 8/s van het laatst genoten inkomen. De bedragen, bovengenoemd, be treffen uitsluitend de pensioenen der onderofficieren. Onnoodig te zeggen, dat de pensioenen der officierenen min deren eveneens wijziging behoeven. Harteiyk dankend voor de plaatsing, een Onderofficier. Ean rallliird Iran» nrieird. Op 20 Augustus 1914 werd het kas- bezit in goud van de Belgische Bauque Nationale en de staatseffecten, tot een gezamenlijk bedrag van een milliard francs, naar Engeland overgebracht, waar dit geweldig bedrag gedurende 4i jaar op de Engelsche Bank be waard is gebleven. Deze staatsfondsen zijn thans Wbder in Belgis terugge bracht. Een 'speciaal vaartuig, vergezeld door een Engelschen kruiser, die tot in 't gezicht van Vlissingen mede- ging, heeft eenige dagen geleden voor ruim 200 millioen aan goud over gebracht. Dit nationale vermogen is te Antwerpen op de Banque Nationale welke nè 10 uur des mor gens op den dag van uitgifte der Courant wordon bezorgd, blijven tot het volgend num mer llggea. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moest het ingezonden stuk van de heeren Luidinga en Swaters, tot het volgend nummer blijven liggen. LEQERBERICHTEN. Oror plaatsingen, enz. BU K. B 1b dedienatp]i:htlge J. AitidIi. van htt 2io ttf. laf., benoemd tot buitengewoon adelborst bi] da Kon. mutoe teierve. berchlkklng van dan M v. O ii da aargaaot jn Kooij. vaa het 2e bet.Ble reg lof te den Bo'der, toegelaten tot oene verbintenis bi) de koloniale troepen Genoemde se»g«ent zil op Nijmegen worden gedirigeerd. Naar aanleiding van een doorhetboofdbeetnnr an „Oae Belang", vereeniging van onder officieren der Neder), landmacht, iDgedl.Dd verzoek, ii thans door den opperbevelhebber van land- en zeemacht bepaald, d«t omtrent het vertoo-en van verlofpassen, c. q. andere' b»- wijzen. aan de loketten der «roorwegeuree'en voor di sergeanten In e>k opzicht dezelfde bepalingen gelden als voor de overige onder officieren, in verband waarmede dan ook de militaire contiöle op hunne verlo'paaaen weid opgeliiven. De e. v. o «onbare algemeane vergadering v»n de onderofficier» vei eeniging der landmacht „Oa« Belang" zal worden gehouden op 17 en 18 Juni a a. U Utrecht. Wagens een verdicht geval van vlektyphua bij da tuchtklasre te Boom, mogen geen mili tairen vendeur naar honue korpsen worden Adjudaaten-ondarofficler-inttructnur. Op 1 April ae. sullen een aantal eergeint- majooia van bat wapan der infanterie worden bevoiderd tot adj idant onderofficier lnstrucieur. D.ze rang bestaat reeds bij de vastlng artillerie, doch b)j het wrpeu der infanterie wae da hoogste onderofflclersrang tot op hedeoslochte te behalen door administratief kader. Bij den staf van ieder der regimenten infanterie z uien 2 adj idanten onderofficier instructeur woideu aangeiteld. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nadsrland. Banka veitr 4 Haart van Bombay naar Rargoon. Blntang arrlv- 4 Haart v. Manilla te Hongkoog Jan Pletersz Coan, v. Amsterdam nsar Bttavia, vertrok 10 Haart van Ox'ordness. Ksngean vertrok 4 Maart van Shlmonosekl naar Karlmoen vertr 4 Miartv Colombo n Ctlcntta ErakaUs arrlv. 8 Mi-rtv Bombay ie Rangoon. PrinsdarNedtrlanden.v.Ameterdamn Batavia, vei trok 28 Febr. van 8uez Rionwvertr.26Febr v.Panaroekann Melbou/ne. Bawean, van Bittvia naar New-York, vrtiok 4 M.artvan Kaapstad Sumttr* arrt1 Maart v- Raogoon te Calcutia. Tioio van Port 8oud in naar London anivea de 4 Maart te Gibraltar. Rottordamacho Lloyd. Djebros vartiok 9 Maart van R'dam naar Java en pasa- sedert Oxfo> doeai. Kawl Lbui -r„ vertr. 2 M iurt van Colombo. Kedlrl varlr 9 H «art van R'dam naar Bar»; t TT— Rrtdi an pasa. sad.rt Oxfordnesa Garoat arriv.SS Fabr. van R'dam ta Bita« ia Tambora, v R 'ttardamn>arBat t a.arrlveorda 5 Maart ta Gibraltar. Ceylon arrlv. 4 Haart van Syunay toNewcaitle, N Z.Ti Kan. Holl. Lloyd. Delflrnl arrlv 6Miartv.A'dam UBiltlmora Fr lala v. Amsterdam nsar Buenoe-Ayras. veitr. 4 Maart van Blo Janelio Holi. Amerika lijn. Noordam, vau Rotterdam naar New York, paus. 9 M aart Pra wla pol nt Scbladljk, van Batavia naar Ne »-York vla 8 n FraocDco. vertr Maart van Yoiohaxna Waaldijk, v«n Batavia naar New-York, vertrok 2 Maart van 8.-n Franclsco. Maasdijk vartrokö Maart van Breno i Ayteina&r Rotterdam. Nieuw Amsterdam, v. Rotterdam n.New York, pais 6 Maart Kaap Raco Stoomvaartmaa schappij Oceaan. Dardanne vartr. 18 Febr. v. Batavia n. A'dam Kon. Wsst-lnd. Maildienst Java-Paeific Lijn. Grotlos, van Battvla naar San Fran.lsco, ver trok 28 Fabr. van Honolulu. Java-Ctilna-Japan Lijn. Tjilaboat vertrok 6Maaitv.Baltimoran A'dam. VISSCHERIJBERICHTEM Aangabracbt te Nieuwediep. 8 Maart- Door 1 garnalenvisechnr 05 KG. gakonkta garnalen, per K.G f 0 21 a f 0.-. 9 M .art. Door trekksiB: 10 tal haring, per tal f 12.- a f 14 60—1 zalm, per stuk f 69 19 Maart. Door l korder: 8 kisten kleine schol, ectul per ki«t f 10.-; 4 kisten schtrroo, per kist f 8.60. Door garnalenvisechers: 1L0 KG gekookte garnalen, per KG. f 0.28 a f 0.26. Door trekken: 48 tal haring, |er tal f 12 60 a f 16.60. 11 Maart v/m. 8 uur. Niets binnen Burgerlijke Stand v. Helder, van 10 Maart 1919. BEVALLEN: B. Bruinhout-Ma- thiesen, z.C. E. ter Wal-ter Smit ten, ff.; S. Douma-van Zalinge, z.; A. E. Janssen - van Bavel, d. ;C.Lig- teringen-Mors, z. OVERLEDEN; P. N. van Reems, 8 weken. MARKTBERICHTEN. Broak op Lingendijk, 10 m kirt 19i8. Roods kool 113, mind-re f 6 - a f 667, atoit f 7.- a f 8.-, gels sojI f 12.96, mindere f 6 - a f 6 60, stort f 7.— a f 8.-, Deensche witte f6.-. mindere f 8 60 a f 4 60, uien, dletributie. f lOSS, dito geallieerde f 690 a f 010, peen f 663. Parasrsnd, II Maait 1919 at&pels Fabriekskaai per EO K.G t Boeren Va ie 0 SS Middelbare GoBdatbe kaai K.G. Boter per K.G. Runderen: 126 vatte pet K.G. I 2.- I UI 212 melke en geide f 360.- 1,60 - 7 SUeren 0.- f 0 - SO Paarden I 870.— a f 803.— vette Kalveren per K.G. f 0.— f 0 graskalveren per stuk f 1188 nuchtere ,J per stuk f 16- I 6) Fokkalreren per >(ak f BlBchtkalverec f 184 vette Varkans per K.G. f 2 - o* - ia. per stuk f 76 - per alvk f 0 - f 2 63 I 0.- f o - - Kalkoen ia f 0.- f 0.- - Swaoea 1 0.— f 0 - Kipeleren per 100 ataka t 0 10 f 011 - Kandelaren100 f 0.12 f 0 - Kievitseieren per stak f q— f 0 - uk Appel" f 0.- f 0 - mand Paras f 0.- f 0 - Handel: vette kalveren legeer ngeprUa.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2