Bestelt Uw drukwerk bij C. DE BOER Jr. Straatklinkers HEEBENKLEEDING Heeren- en Kinder- P. (IN DEN BRUL, PIANO'S en ORGELS. benauwde gevoel PRINSES MELNIKOFF Advertentiën. FEESTAVOND A.G^O. Kunstavond. Militair Gëzag. Firma W. F. STOEL ZOON, Ahmaar. Bekendmaking. Confectie, Fa. P. Th. YPMA, Verkoop ANG A-SIROOP DE DISTRIBUTIE. O» UvmmiddalsibaM. Vanaf Maandag 10 Maart tot en met Zaterdag 15 Maart a.8., zal bij den gewonen handelaar per persoon worden verkrijgbaar gesteld: Op bon No. 150: 1 ons Rijst 14 cent per pond, (8 cent per ons). Op bon No. 1512 ons groene Erwten- 11 cent per pond. Op bon No. 152:1 ons bruine Boonen i 11 cent per pond. Op bon No. 1531 ons Amerikaansch Spek h 20 cent per ons. Op bon No. 154: pond Suiker tegen de geldende maximumprijzen. Op bon No. 1551 ons Huishoudjam ii 11 cent per ons. Op bon No. 156: 1 stukje Kleizeep èi 10 cent per stukje. Op bon No. 1571 ons Amerikaansch Spek 20 cent per ons. Op bon No. 158: i ons Kaas tegen de geldende maximumprijzen. Op bon No. 1591 ons Kalizeep ii 3 cent per stukje van 1 ons. Op bon No. 160Sago 1 tot 4 per sonen 1 ons5 tot 8 personen 2 ons, enz. Kindflrkasrt: Op bon No. 33half pond Kinder meel. Op bon No. 34: half pond Suiker. Op bon No. 351 ons BoekweitmeeL Op bon No. 36: 1 ons Kalizeep. Op do Oranjokaart v. Marlna-Sohspallngan. Op bon No. 1: half pond Suiker. B 2: J ons Kaas. B B 3: 1 stukje Kleizeep. 0 0 4: 1 ons Huishoudjam. 0 5: 1 ons Kalizeep. Kaarsenkaart. Op bon No. 8: 1 pak Kaarsen k f 0.64 per pak. Molk kan worden verkregen op bon 129 tot 135 van de Melkbonboekjes. Van de Melkkaarten zijn geldig de bons 54 tot 60. Tèi«l. Van 10 Maart tot en met 16 Maart a.s., is bij de winkeliers te Texel verkrijgbaar: op elke gele bon no. 12: een half pond peulvruchten. Maximumprijzen van peulvruchten: -groene erwten en bruine boonen 22 ct. per k.g., 11 ct. per pond, capucyners 54 ct. per k.g., 27 ct. per pond. op elke witte bon gemerkt S 34: een half pond suiker, k 80 ct. p. pond, op groene bon no. 30: (met en zonder GL) 1 ons rijst. Prijs f 0.14 per pond, op groene bon no. 31: gemerkt GL, i ons goedkoope of duurdere kaas, op groene bon no. 31niet gepierkt GL, 1} ons duurdere kaas. Gedurende het tijdvak van 10 Mrt. tot en met 6 April is verkrijgbaar: op groene bon 32: ons verme- celli, 8 ct. per ons, 78 ct. per K.G. Boterbon 6 is geldig van 8 Maart tot en met 15 Maart. Op bon 1 van het bon boekje voor Vleesch2 ons Amerikaansch Spek. Prijs f 1.- per pend. Callaataoog. In de week van 9 Maart—15 Maart wordt bij de winkeliers verkrijg baar gesteld, tegen afgifte van: bon no. 332 2 ons jam 333: 2 ons rijst; 0 0 334: i ons kindermeel; 0 335: l ons aardappelmeel; 336 2\ ons spek 8372\ ons suiker no. 9 kaaskaart: 1 ons 80 plus; no. 14: 1 ons 40 plus no. 22 peulvruchtënkaart2 ons groene erwtenno. 282 ons bruine boonen; no. 31 van het brandstoffenboekje 1 soeptablet, gewoon of pika; no. 19 van het Kindersuikerboekje 2£ ons suiker. Verkrijgbaar ter Secretarie kaarsen en schemerlichten en bons voor haver mout, tapiocameel en scheerzeep. Z|M In het tijdvak van 10 Maart Ut en met 15 Maart 1919, is verkrijgbaar op bon no. 9: 1 enkel stukje kleizeep. 10: 2 ons huishoudjam. 0 112\ ons suiker. 12:1 ons kaas, (bij aankomst). Kindersuikerk. no. 442J ons suiker. Aardappelbon no. 20: 4 Kg. aardapp. Erwtenk. no. 19: 2 ons gr. erwten. Boonenkaart no. 15: 2 ons w. boonen. Aina Pauloama In de komende weken van 3 Maart tot en met 16 Maart 1919, zijn bij den gewonen winkelier verkrijg baar: op bon no.251 pond groene of grauwe erwten, (alleen op witte boekjes) op bon no. 262J- ons rijst op bon no. 273 ons jam op bon no. 28: i ons vermicelli of macaroni op bon no. 29 ,1 pak kaarsen per gezin op bon no. 30: 1 stukje kleizeep per persoon; op bonno. 31 en op de lichamen der aanv.wittebroodkaartjes der 88e week voor kinderen beneden 1 jaar I pond suiker; op bon 10 der kinderzeepkaart S ons kalizeep. op bon no. 4 der kindermeelkaart kindermeel. INBEZONOEN. Ssitok vwantwooraaUJkhtiB 4«t 3»4»clü. (Va 7 »i«t c«»Uaut« itakkao wot4k 4t ci«t Ur»ïC*«*»«c). Hooggeachte Redacteur. Gaarne Zou ondergeteekende een plaatsje in Uw blad wenschen, naar aanleiding van het Raadsoverzicht in Uw blad van 1 Maart. j.1. Voor Uw bereidwilligheid mijn vriendelij ken dank. Ik nam met verbazing kennis van dat verslag, waarin Uw overzicht schrijver het had over deduurtebljslag voor de gemeenteambtenaren en werklieden. Hij schrijft daar o.m.: „Deze beide categorieën van mede- enschen verheugen zich na de November-revolutie in de ongsmeene belangstelling van hun werkgevers. Loonregelingen en duurte-toeslagen zijn niet van de lucht af." Dat deze ambten, en werklieden zich na de bewuste Novemberdagen in de ongemeene belangstelling van hun werkgevers verheugen, is mij nog niet erg duidelijk. Een revolutie echter niet geweest en zo'odie er geweest ware, of dan het gemeente- personeel daaraan zou hebben mede gedaan, is voor mfj nog zeer de vraag. Doch niet de Novemberdagen, maar de steeds stijgende levensomstandig heden waarin leven, heeft ons genoopt om den Raad te verzoeken een flnancieelen steun te verleenen van één maand salaris met minimum van f150.—. Dat Uw Overzichtschrijver hier schrijft: „Loonregelingen en duurte- _en zijn niet van de lucht af", doelt zeker niet op het gemeente personeel, want die worden op dat gebied niet verwend. In 1914 kwam een loonregeling tot stand, overeen komende met den toestand van dien tijd. Sedert werd alles geleidelijk duurder en kwam eerst in 1911 een herziening. Die herziening was niet noodeloos, doch zeer noodzakelijk, en is dan ook tot stand gekomen door de acties der plaatselijke orga nisaties. Doch nu, begin 1919, (het verzoek is van Dec. *18) blijkt maar al te zeer, dat die regeling niet voldoende is om het hoofd te kun nen bieden aan den tegenwoordigen levensstandaard. Dat deor de gecombineerde orga nisaties dan ook gevraagd is om een maand extra salaris met een min. van f 150, is het gevolg van den achterstand die in menig gezin heerscht, en niet in het „waarom ook niet? De boel is toch duur en er moet overal geld bij". Neen, mijn heer de Redacteur, het gemeente- personeel is niet zoo vragerig. Het vraagt alleen, wanneer het hoog noodzakelijk is, en doet het niet zoo maar voor de leus. Of zou een loonsverhooging bij deze categorie van menschen overbodig zijn? Laat U w overzichtschrijver dan eens kijken naar de loonen van de typografen, van de ambtenaren en werklieden in Rijksdienst, van de militairen van land- en zeemacht, dan zal hij zien dat wij hier in 't geheel nog niet verwend zijn. Hij gaat verder en schrijft: „O, wh misgunnen het de menschen niet. Jtategendeel, wij verheugen ons van harte, dat men hen thans gaat waar- deeren. Jarenlang hebben ze oplage loonen gestaan en was de promotie traag; thans komt er wat schot in". Als ik 's heeren overzichtschrijvers betoog zoo na ga, lijkt 't mij of hij gevoelt in 't eerste gedeelte wel wat te veel in de lucht te hebben zien zweven, want nu, later, erkent hij dat de promoties ®rg traag waren. Nü, in dit laatste geval ziet hij zeer goed, want heugch mfjnh. de Red., de loonregelingen en duurtetoesiagen zijn hier niet zoo erg in de lucht geweest. Vanwaar het geld moet komen dat zoo met kwistige?? hand uitgedeeld wordt, wel dat staat niet aan ons te beoordeelen. U zult het echter wel met me eens zijn, dat ambtenaren en werklieden niet de dupe mogen worden van een minder gunstige financieele positie der ge meente. Dat er ambtenaren en (of) werklieden zijn met nevenbetrekkin gen is mij bekend, doch laat de gemeente zorg dragen dat zulks niot noodig is, dan zal dit geen steen des aanstoots meer kunnen zijn. Dit is zeker waar, dat de inkomsten van gemeente personeel bij lange na niet te vergelijken zijn bij die van zaken- menscheD, want wat bij het gemeente personeel in de oorlogsjaren is inge boet, is in de zakenwereld dubbel en dwars verdiend. Met vriendelijken dank voor de plaatsing, teeken ik Hoogachtend, Een Gem.-Ambtenaak. Wij hebben met onze uitlating geen bepaalde groep ambtenaren of werk lieden op het oog gehad, doch spra- in 't algemeen. Overigens verwijzen wij naar het antwoord aan den heer Snel. UIT OEM OMTREK. Taxal, 10 Maart. Zaterdagavond j.1. hield „Nut en Genoegen" te Oosterend hare laatste bijeenkomst in dezen winter. De zaal van „Het Wapen van Amsterdam" was geheel-gevuld. De voorzitter riep de talrijke schare een hartelijk welkom toe, inzonder heid eenige dames en heeren van Oudeschild, die-gekomen waren om aantal zangstukjes en voor drachten ten beste te geven. Dank en hulde werd gebracht aan den heer Jb. Roeper Jbz., thans te Den Burg woonachtig, die devereeniging gedurende 24 jaar op voortreffelijke wijze als penningmeester heeft ge diend. Hem werd medegedeeld, dat hij tot eerelid van -„Nut en Genoegen" was benoemd en hiermede werd hij hartelijk gefeliciteerd, waaraan de wenscb Werd toegevoegd, dat men hem nog dikwijls op het gestoelte der eere zou mogen zien. Met den wensch, dat men een ge- noegelljken avond zou mogen hebben, werd de vergadering geopend. Ap plaus volgde. Hierna las de voorzitter voor een stukje van Johanna A. Wolters, titeld „Dokter Walenkamp's Oude jaarsavond", waarnaar met aandacht geluisterd werd. Vervolgens werd door Mej. Jo Pool gezongen „Driezang", dat schoon en lieflijk klonk. Een voordracht door den heer K. Zegel, „Een lid van het Keurkorps", wekte wel de lachlust op, waarna de heer J. Beumke3 verdienstelijk zong „Op d'Omnibus". Toen volgde het mooie kamerstukje „Het Verwende Vrouwtje", voorge steld door den heer J. Beumkes en zijne echtgenoote. Na de pauze zong mej. Jo Pool weer heel mooi „Een Regendag", waarna mej. Jo Pool de heer K. Zegel veel lof inoogstten met de voordracht „Het Toekomst- paar." Toen zongen de gezusters Pool keurig een duo voor sopraan en alt, getiteld „Herinnering", waarna men tranen heefc gelachen om „De Be grafenis van Oome Manus", voorge steld door de heeren K. Zegel en J. Beumkes. Tot slot werd nog ge zongen door meergenoemde dames een duo „Bloemliedje", terwijl mej. Jo Pool nog liet hooren een -liedje over „Liefde". 't Is niet te zeggen, wat het beste van alles heeft voldaan, maar allen waren vol lof over den mooien avond. Be voorzitter bracht dan ook har telijk dank aan het viertal, dat zooveel schoons ten beste had gegeven en riep het gaarne een tot weerziens toe, om te sluiten met den wensch, dat allen een gezegenden zomer zouden hebben. Een zeer geanimeerd bal, waaraan byna alleen deelnamen, volgde. De orde was uitstekend. Weer wordt ons eiland door anti quairs van elders afgereisd, om aller lei zaken uit vorige eeuwen op te koopeD, voor zoover men deze tegen goede prijzen wil afstaan. Bij een onzer ingezetenen kochten zy een tegeltableau, voor een schoorsteen bevestigd, en een zeilend schip voor stellende, voor een bedrag van, naar beweerd wordt, f 500.—. In de verloopen week brachten de garnalen visschers hier aan den afslag 10.900 K.G. gekookte garnalen. De laagste prijs was 12, de hoogste 19 ct. per K.G. In een door de ijsclub „Texla" gehouden vergadering, herdacht de voorzitter, de heer C. Schaap, wat door deze club in den verloopen winter was gepresteerd, en dankte zijn medebestuurders voor hun flinke medewerking, De heer M. Koorn, secretaris, bracht een keurig verslag uit, en ontving den dank des voorzitters, evenals de heer P. Zegel, penningmeester, die mededeelde dat de rekening sloot met een batig saldo. Een commissie werd aangewezen om voor betere inrichting der banen te zorgen. Besloten werd, een huishoudelijk reglement te ontwerpen, en vroeg in 't najaar weer te vergaderen. Burgerlijke Stand van Texel, van 1 t/m. 7 Maart 1919. GEBORENWillem, z. v. Willem Drijver en Neeltje Roos. Geertruida, d. v. Enno Nauta en Johanna Cornelia de Ridder. Elizabeth, d. v. Pieter Koorn en Trijntje Kind. Johanna, d. v. Dirk Maas en Catharina Mulder. Martinus Jozias, z. v. Jozias Faas en Cornelia Janna Zegers. ONDERTROUWD: Hendrik Jan Munk, 86 j,, boekhouder, wonende te Bloemendaal en Dieuwertje Hille- gonda Brands, 86 j., alhier. GEHUWD: Leendert Roeper, 27 j., veehouder en Cornelia Bruin, 22 j, beiden alhier. OVERLEDENMaarten Eelman, 83 j., wed. Martha Reuvers. VRIJDAG W MAART, 8 uur, „TIVOLI", Nederlandsche liederen, gizongen door Mej. ANTOINETTE VAN DUK, mri piano- sn luit-b«gdiidlng. Entrée 25 cents. Programma's k 20 cents ia den boekhandel en bij Mej. JORDANS. Men voorzie zich bijtijds van kaarten aan de bekende adressen, Zij, dis wenschen daal te naman aan hat in.deze maand ie houden eind-examen, moeten z;ch daartoe aanmelden aan het schoolgebouw, gedurende lesuren, vóór 15 Maart a.s. De Directeur, A. J. BESSELING. Oe waarnemend Oppsrbavelhebbsr van nd- en Zeemacht, luit.-gen. W. F. Pop, heeft voor de in staat van oorlog of beleg verklaarde gedeelten van het grondgebied des Rijks, met uitzonde ring voor zooveel betreft de gemeenten Arnhem, Doornspijk, Doorwerth, El- burg, Ermelo, Harderwijk, Oldebroek, Muiden, Nieuwer-Amstel, Ouder- Amstel, Amersfoort, Leusden, Soest, Zeist en het gedeelte der gemeente Delft waar de constructie-werkplaat- sen zijn gevestigd, een verordening vastgesteld, waarbij bepaald is, dat de invoer verboden is van wapenen, w.o. worden verstaan^ alle soorten vuurwapenen, windroeren, dolken, dolkmessen, sabels, degens, degen stokken, pr iemstokken, wapenstokken en dergelijke voorwerpen, alsmede bommen, handgranaten, en dergelijke voor ontploffing of voor het versprei den van verstikkende of vergiftige gassen bestemde wapenen, alsook vlammenwerpers, ammunitie en on- derdeelen van vuurwapenen. Alleen de autoriteit, mede aangewezen voor de uftoefening van het militair gezag, is bevoegd schriftelijk vergunning tot invoer te geven. Voorts moet ieder die wapenen in bezit, onder berusting of bfj zich heeft, binnen 2 maal 24 uur na af kondiging der verordening, deze ten gemeentehuize inleveren. De burge meesters zijn echter bevoegd aan hen, die daarom verzoeken, een gede van de ingeleverde wapens terug te geven, indien de verzoekers naar de meening van den burgemeester daar voor in aanmerking komen. Het is aan ieder verboden wapenen van de hand te doen, ten gebruike of ten geschenke te geven, tenzij met schrif telijke vergunning van den burge- De verordening is niet van toe passing op wapenen die voor gebruik als zoodanig niet of niet meer ge schikt te maken zfjn en uitsluitend het karakter dragen van oudheden. De verordening is 6 Maart in werking getreden. De inlevering kan geschieden aan een der Politiebureaux. ruims sartaaring, tot directs Isrsring voorhanden, vansf ge- trokkBn en mond- tot de beste vlakke soorten, in verschil- lende prijzen. De BURGEMEESTER van HELOER, Gezien de missive van den Heer Commissaris der Koningin in deze provincie d.d. 4 Maart 1919, 4e Af- deeling, No. 16/2211 Brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat de inlijving van de militieplichtigen der lichting 1919, oorspronkelijk bepaald in het tijdvak van 17—21 Maart of in dat van 1—5 April 1919, is uitgesteld tot het tijdvak van 16-20 Juni 1919. De dienstplichtigen echter, die toch in de tijdvakken van 17—21 Maart en van 1-5 April 1919 wenschen op te komen, kunnen op de voor hunne inlijving reeds vastgestelde data en plaatsen verschijnen. Helder, 6 Maart 1919. De Burgemeester voornoemd, W. HOUWING. Van der Meulen's „ONIX", afkomstig van ds CHEMISCH MEDISCHE MAATSCHAPPIJ „Aurora" ts Watergraafs meer, Is het middel dat na gebruik van 3 buisjes iader lijder aan GAL-sn NIERSTEEN volkomen geneest. Beslist onschadelijk sn zonder pija. Prijs per buisje f 2.50. Verkrijgbaar te Den Helder, bfjG. M.Gelljsteen, Drogisterij „De Adelaar", Spoorstraat 29. Belangrijk bericht. FRAENKEL TTCo, Tandarts, uit AMSTERDAM, houden iedtren Woensdag vin 12-4 eet. Spreekuur in DEN HELDER KEIZERSTRAAT 28, tegen onderstaand tarief: Pijnlns trekken van tind of kies 11.-. Kunitnbitten f enii f 25 per heel iibit, ïullingm etcvanaf i I.-. MKIitalran wmlndard tarlaf. Alfa tandhaalRtiadiga o p r a 118 a geheel pijnloos daar bakwaaw taadarta. naar maat, van de Firma AMSTERDAM, ledera DONOERDAQ la aan dar COUPEURS aanwazlg bij den Heer W. BIERENBROODSPOT, Spoorstraat 87, Opgericht 1842. Langestraat 69 - ALKMAAR. Ruime keuze WIJ vergoeden uwe reiskoeten bij aankoop van een Instrument tan onzent. De Directeur van het Productiekantoor voor Noord-Holland maakt bekend, dat in verband met de- opschorting van de uitvoering der Scheurwet, de Minister heeft ingetrokken de voor schriften betreffende de bebouwiDg vap scheurplicb- tige perceelen. Thans mogen daarop dus worden verbouwd alle NIET beperkte gewassen (ook vee voeder i benevens vroege aardappelen voor Vs. mits daartegenover s/s deel van het gescheurde grasland met late aardappelen, erwten of bruine boonen wordt bezet. In tegenstelling met de loopende geruchten mogen bfj de teeltregeling beperkte gewassen natuur lijk NIET op gescheurd grasland worden verbouwd. De Directeur van het Productiekantoor voor Noord-Holland, S. W. DE CLERCQ. Verkoudheids- verschijnselen krijgt men bij plotselin ge temperatuurswisse lingen, hetzijdoordat men uiteen oververhitte binnenruimte plotseling in de,koude buitenlucht komt,hetzfj dat men aan de tocht bloot staat, etc. Ook kan men door ande ren besmet worden,maar in elk geval ontstaat dan een ontsteking van de gevoelige slijmvliezen in neus en keel en de ontstoken slijmvliezen zijn een vruchtbare voe dingsbodem voor vele gevaarlijke ziekten, waarvan de Spaansche Griep of influenza er één is. Voorkomt een ver koudheid met LIA- tabletten tegen hoest, verkoudheid, keelpijn. Prijs f 0.75 per doos. Eischt onze handteeke- ning: L. I. Akker, Rot terdam. tangBvolge van overlijden en vertrek, op Donderdag 13 Maart1919 's middags 1 uur, in het lokaal „TIVOU" te Helder van diverse inboedel- en meubilaire goederen en een partij nieuwe wollen dekens. Voorts: antiek bureau, en eenig goud- en zilverwerk, w.o. zilveren ken met gouden oor ijzers. Te bezichtigen 's morgens van 10 tot 12 uur. Daurw. W. BIERSTEKER. van drukking op de borst wordt veroorzaakt door vastzitten d sl lj m maakt dit slijm los waardoor be nauwdheden verdwijnen en het hoesten bedaart. Geneest tevens bronchitis en kinkhoest. Per flacon f 1,50. Om buitenshui,, hetzij op reis, in den trein, bij vergaderingen of op U w werk een goed hoeststillend middel bfj de hand te hebben, fabriceeren wij ANGA-BONBONS verpakt in gemakkelijk in u w zak te dragen doozen v. 50 en 90 ct. Fabrikant A. MIJNHAROT, Zeist. Bij Apoth. en Drogisten. Te Helder bij G. HAAGEN, Kanaal- weg 147. FEUILLETON. door LOUI8 TRACY. 63). Nauwelijks had hij uitgesproken wat hem, door de uitdaging van Prins Boris, op de lippen brandde, of de deur achter hem werd open gegooid. Hij keek rond wie zoo onaan gediend en woest kinnen kwam. Het was de tooverende heelmees teres Znakharka. Haar waggelende, magere figuur leek plotseling met buitengewone kracht bezield te zijn. Met fonkelende oogen keek zij zoekend rond, als een waanzinnige die op wraak is belust. Met een uitdagenden, stekeligen kreet vloog zij op Ivan toe en stak hem met een dolk-mes, dat zij onder haar mantel verborgen had, in den hals. Hij uitte een gorgelend geluid en viel voorover, de handen uitstekende als wilde hij een verderen aanval afweren om zijn loven nog te redden. Voldaan hebbende aan een haat, dien niemand begreep, en wel aller minst de gewonde, ging de oude vrouw terstond naar de galerij terug, nu achtervolgd door Natushka, die bleek van schrik den man, dien zy liefhad, hebbende zien neerstorten, hem wilde wreken, getrouw aan den traditioneelen eisch van haar stam. De kleine jongen was gaan hullen, verschrikt döor den dolk-stoot en den val van den reusachtigen Rus. Armstrong en Carlingham, die het dichtst b(j hem waren, bogen zich over hem heen en trachtten den bloed stroom te stelpen. Ofschoon zij het onmogelijke beproefden, en ook Er- myntrude meehielp, haar kleeren tot zwachtsels scheurende, baatten alle pogingen niets. De sterke man bloedde dood. Zijn einde voelende naderen, Wendde hij zijn oogen naar Melnikoff. HU trachtte te spreken, maar kon niet. Toen gaf hij alle hoop op, en Frank, zlin hoofd en schouders op zijn knieën latende rusten, voelde dat hij wegzonk. Te" gelijkertijd ontstond er buiten een geweldig rumoer. Er werd onop- houdelyk geschoten en gegild. Ivan moet in zijn laatste oogenblikken geweten hebben dat de Kozakken van den Czaar den laatsten schuil hoek van de oproerige Kozakken van den Wolga hadden veroverd, zonder iemand te sparen. Het duurde niet lang of alles werd opgehelderd, wat men niet wist of begreep. De gelegenheid waarnemende, ont staan door de gevangenneming van Melnikoff; had de oude vrouw Znak harka den in haar woning opgebor gen ter dood veroordeelden Jacques Dumanet, haar kleinzoon, zooals zij alleen wist, geroepen om hem te laten ontsnappen. Zij kende den geheimen ringweg, die begon op veertig voet beneden de galery, en aldoor langs een ge vaarlijken afgrond liep. Hem nog maals zeggende wat hij te doen had, en voorhoudende wat verschrikke- lyken dood hem wachtte, indien hij in handen viel van die hij had ver raden, liet hij zich langs Ket touw naar beneden zakken. Nabij den uitstekenden rand komende, zag bij, en zagen hem, de op vluchtenden loerende Kozakken, door den Prins daar gebracht. In duizend vreezen, riep hij de oude vrouw toe, dat zij hem weer omhoog trekken moest. Terwijl zij alle krachten inspande om den steeds harder gillende op te halen, werd hij tot zwijgen ge bracht door een te haastigen soldaat, en Maria Petrovna redde slechts een Ujk. Terstond stond het bij haar vast dat Ivan haar niet vertrouwde en daarom er die militairen had opge steld, om de ontvluchting te heletten. Door wraakzucht beheeischt liet zij het levenlooze lichaam vallen, en de doorschoten spion strafte den te Ijverigen schutter door toevallig boven op hem te vallen en mee te sleepen in den afgrond. Toen Znakharka Ivan had neerge- stooten liep zij ijlings weg, langs het bekende touw meenende te ont snappen. Vooraf waarschuwde zij de militairen dat zij, de waarzegster, er aankwam. Ongelukkig was Natushka haar te vlug af. Deze pakte haar beet, juist toen zij over de ballustrade zou stappen. Beide vrouwen worstelden op leven of dood. De sterke en vlugge Natushka zou spoedig haar doel bereikt hebben, maar de dooi had de overhangende sneeuw hier en daar los gemaakt, haar voet gleed uit op een half gesmolten massa, en de twee vielen in den afgrond, zonder een kreet te uiten. De lijken werden eenige dagen later gevonden, niet ver van elkaar maar het had veel moeite gekost, want ze waren in de sneeuw inge vroren. Zoo werd de dood van de arme Vera Sassulitcb, die zich in wanhoop onzinnig bjj de samenzweerders had aangesloten en te Ascot vermoord werd door Li vanski, bijgenaamd Jac ques Dumanet, [gewroken. Door een keten van wederwaardigheden was de Prins te weten gekomen, dat de vermoorde geen verraad had gepleegd zooals haar moordenaar beweerde, om zijn eigen verraderij te dekken. Daardoor had de Prins hem in zijn macht, en door zyn dubbele ver raderij was hij in handen gevallen van de oproerlingen. Er was nog een bijzondere oorzaak, dat de lijken gevonden werden. De commandeerende officier ter plaatse waar de langs het touw af klimmende vluchtenden moesten be landen, ongerust over de gevolgen van mislukte afdaling, meende, zoo al niet naar de letter, dan toch zeker naar den geest zijner ordonnantie te handelen, indien hy in den afgrond een nader onderzoek deed. Met de vele hulpmiddelen ter zijner beschikking viel hem het onderzoek niet moeielijk, en de mannen mon sterende, die hij in de duisternis had kunnen nagaan, kwam hij weer bij zijn afdeeling, met onbeduidende.ver- liezen. ¥it hetgeen hij vertelde, begrepen Armstrong en Sassulitch wat er met Natushka en Maria Petrowna gebeurd was, omdat noch zij, noch de ge vangene ergens gezien waren. Intusschen ging de dood, die in het gebergte heel wat levens uit geblazen had, z(jn laatste slachtoffer halen. Olga, de[echte Prinses Melnikoff, lag stervend, sprakeloos en bijna ademloos op de rustbank. Haar man en haar vader, die zich in hun lijden hadden verzoend, waakten bfj haar sterfbedErmyntrude had haar zoon meegenomen. Alle mannen zorgden voor de ge wonden, of hielpen de werklieden in de mijn, om door opruiming van steenen, een doorgang te maken. Olga Sassulitch overleed dien avond. Tegen den avond kwam een ver moeide, massale menigte mannen op de overzijde van den heuvel. De Kozakken hadden hulp-bruggen ge maakt voor de plekken die het meest geleden hadden door den stroom van de gedooide sneeuw. En nog duurde het meer dan enkele uren, voordat Lord Valletort met Ermyn trude, haar broer en Armstrong, en de Prins met Sassulitch enden jongen te Bannofka kwamen. Daar vond men genoegzame wel kome afleiding, want de Gravin Valletort met een attaché van de Britsche ambassade te Petersburg waren gekomen. Vreemde handelingen worden in Rusland meermalen verzwegen. |Als hetdrama van Bannofka in de nieuws bladen opgekomen en besproken werd, zou niemand er eenig voordeel uit trekken, en zou het voor enkelen misschien onaangename gevolgen hebben. Ofschoon eerst ten hoogste verontwaardigd,] en geneigd hare Amerikaansche ideeën van demo cratie te verheerlijken, om [daarmee de adelyke titels te bespotten, liet de Gravin zich toch verlijden om de verontschuldigingen van den Prins gracieus aan te nemen. Melnikoff was wonderlijk spraak zaam tegenover Armstrong. „Die onfortuinlijke kerel, Ivan, zeide dat gij met Lady Ermyntrude gehuwd waart. Dat was toch niet waar?" zeide hij, Frank mee genomen hebbende naar een rustig hoekje. „De man geloofde dat het wel waar was. Maar we waren niet ge trouwd, alleen ceremonieel verloofd. Dat was het eenige dat wij konden doen by de afwezigheid harer ouders." „Goed bedacht I Dat bindt voor altijd." „Zoo denken Ermyntrude en ik er ook over." „Gy zljt een geluksvogel, kapitein Armstrong. Dat ben ik niet. Het is beter geboren te zijn onder een ge lukkig gesternte dan in een gouden brandkast. Misschien vind ik nog wel een gelukkig hoekje, als ik niet meer droom van eeB ideale Prinses Melnikoff. Het meisje dat gij voor u hebt gewonnen, en dat hebt gij eerlijk gedaan, was niet bestemd voor mij. Ik had het kunnen weten, toen zij op den stoel zat van Stenka Razin." „Wat is dat? Ik heb er nooit iets van gehoord." De Prins vertelde hem, wat er gebeurd was in het Dukhof klooster, en ook van de daarmee in verband staande legende. „Gelooft gij heusch aan zoo iets?" vroeg Frank. „Neen - en ja. Wie zal het uit maken Daar is de legende van den stoel, van den opaal en van de kapel. Als er iemand op den stoel ging zitten, als de opaal verloren werd, het beeld van Sint Stanislaus ver nield werd, dan zou het stamhuis van Stenka te niet gaan. En het is uitgestorven met den dood van Ivan en Natushka. Ik stam niet, in de rechte lijn van den Roover-Hoofd- man af, ook mijn vader niet. Ivan zeide de waarheid. Gij hebt hem begrepen. De anderen niet. Wat hij wist, zij met hem begraven. Ik zal doen wat ik kan, om het vertrouwen, dat hij in my stelde,te rechtvaardigen." Men zou heel wat te stellen gehad hebben met de eerzuchtige Gravin, indien de Graaf geen vastberadenheid had betoond, inzake het huwelijk zijner dochter. Er werd voor Frank een plaats gevonden bij den maarschalksstaf. Het ministerie van oorlog kan jonge bekwame officieren, die getrouwd zijn met de dochter van een Graaf daarbij overplaatsen en het mooiste present dat Ermyntrude op haar trouwdag ontving, was een halssnoer van paarlen en diamanten, gezonden door Prins Boris Melnikoff. Op een avond dat kolonel Arm strong, vele jaren later, met zijne vrouw naar de opera reed, werd hun rijtuig opgehouden bij een kruisweg van Coventry-street. „Oh, kijk eens!" riep Ermyn trude eensklaps. „Dat moet ik aan Jimmi schrijven I" Zij wees naar een ry in lompen gekleede sandwich-mannen. Op hun borden stond te lezen, dat er in het Russisch een lezing zou gehouden worden door Prins Demidoff, den grijzen wetenschappelijken banneling, in de zelfde Anarchistenclub van de Tottenham Court Road. Zyn onder werp zou niet zyn „In vuur en vlam", maar „De kenteekenen op de opaal." „Wij zouden er een interessant tafereel aan toe kunnen voegen" zeide haar man glimlachend. .Menig tafereel",— zeide zij vrien delijk hem toeknikkend. .In alle gevallen zou ons tafereel een geluk kig einde voorstellen."

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 4