HELDERSCHE COURANT Wij liint illi niiilijka vrachten. Ni kiiiBitiriilM. Hilfiniki Migkiltrmsport- en Sliipudeiotmini. F.G. v.d. BUIEN, Spuistraat 8. Ne. S062 DONOM£»« 13 MAART 181» «Te JAARAAN» Uitgever: C. DE BOER Jr-, Helder. Oplaag 7000 ex. Abonnementsprijs: In de stad f 1.10, per post f 1.35. Buitenland f 2.35. Losse ex. 3 cent. Adverteatltw per regel 19 oent BE WEEK. 11 Maart. De annexionistisch-gestemde Bel gische heeren hebben hun zoete droo men van ingepalmd Nederlandsch gebied in rook zien vervliegen. Na den stormachtigen bijval, de gloeiende geestdrift, waarmee het verlangen ore met Nederland één te blij ven, zich tijdens het bezoek van H. M. de Keningin aan Limburg, vervolgens Zeeuwsen-Vlaanderen gebracht, uitte, - zullen zij zich vermoedelijk geen illusies meer gemaakt hebben om trent de stemming der bevolking in de streken, die minister Hymans en zijn vrienden op 't oog hadden. Toch werden de „eischen" bij de Parijsche Conferentie aanhangig gemaakt. En den 6en Maart kon minister Van Karnebeek in Eerste en Tweede Kamer officieel bevestigen wat dien Donderdag de ochtendbladen reeds hadden gemeld, - het afwijzen der Belgische „desiderata" door de com missie, welke ze had te onderzoeken, welk advies natuurlijk doer den Raad van Tien te Parijs zou werden ge volgd. Voor zekere categorie van Belgen is de zaak daarmee nog niet van de baan. Het bericht dat in de Belgische binnenwateren kraehtens het angarierecht yan 1885 beslag zou zijn gelegd op aldaar vertoeven de Nederlandsche schepen, geeft ze ker te denken. Of men hier te doen heeft met een poging om de eenmaal opgewekte Belgische begeeri gheid te sussen, te bevredigen't Zal nader moeten blijken. De verklaring des ministers van Buitenl. Zaken bracht gedurende enkele oogenblikken een vrool|jk- opgewekte stemming in Senaat #n Lagerhuis. De Eerst» Kamer ving de Algemeene Beschouwingen aan over de Staatsbegrooting en deed het op de rustig-bedachtzame, kalme wijze, die men van haar gewoon is. Wan neer de premier heeft geantwoord, alsmede minister De Vriss, zal er aanleiding zijn om op de senatoriale bespiegelingen terug te komen. Voor deze gelegenheid was een groote leeren fauteuil aan de „groene tafel" gezet, voor den minister-president En dr. Kuyper, de gevallen leider yan de anti revolutionaire partij, die niet meer „het parool geeft', (wat wel zeer duidelijk uit de rede-Colijn bleek lj maakte bij zijn komst ter vergadering den indruk van ver genoegdheid en blakende gezondheid. In het Lagerhuis werd de Oorlogs* begrooting te langen leste afgedaan. Met 49 tegen 24 stemmen is Hoofd stuk VIII aangenomen. De vrijz.-dem»craten, soc demoera ten, revolutionairen, alsmede de heer A. P. Staalman stemden tegen. Dat de vrijz.-democratische groep (van welker samensmelting met den Beo nomischen Bond natuurlijk evenmin iets komt als ooit van het samen de vredespijp rooken door de heeren Treub en Marchant) aldus stemde, zonder eenige toelichting van dit votum, is wel opmerkelijk. En zeer „curieus" was ook de verklaring des heeren Kolthek dat hij o. a. tegen de Oorlogs-begrooting stemde wijl hij bang is dat minister Alting van Geusau de motie-Bomans c. s. niet zal uitvoeren, terwijlde heer Kolthek en zijn kameraden van het „roode kwartet" op 28 Februari j. 1tegen die motie hebben ge stemd Maar wij weten zieh »ver wat-ook yerbazen is uit den tijd. Dat 't minister Alting van Geusau ernst is met 2|jn streven naar be zuiniging en democratiseering behoeft niemand te betwijfelen. Het met 1 April huis-toe zenden van dfe lickting- 1918 is er mede een bewijs van. Dat wij in deze tijden paraat moeten blijven, dag en nacht, tegen de mogelijkheid van plots-opkomende gevar»ndeze stelling heeft geen toelichting noodig. Of de geweldige brand, die den 6den Maart j.L de Haagsche Oranjekazerne in de aseh legde, aan opzet is te wijten't valt nog niet met zekerheid vast te stellen. Dat gedurende den brand de Haagsche brandweer herhaaldelijk door valach alarm werd opgeschrikt, teekent wel een zeer bedenkelijken toestand. Want dat men hier te doen had met de gewone kwajongen «streken, schijnt ondenkbaar. Hier was 't een misdadig gedoe van de allerergste s»ort, dat zeer waarschijnlijk op rekening moet worden gesteld van anarchistische elementen, die nu de wereld vergif tigen. De tijden veranderen met zeer groote snelheid, en de nieuwe toe standen brengen zeer zeker veel goeds ook, maar onder de „nova" is heel wat, dat tot bezorgdheid moet stem men. De Tweede Kamer is bezig haar Reglement van Orde te wijzigenden op Vrijdag 7 Maart j.1. kon zij de bepaling, dat de voorzitter een lid, door wien de behoorlijke behandeling van zaken wordt belemmerd, uit de vergadering kan doen verwijderen, c. q. de komst ter zitting gedurende zekeren tijd ontzeggen, nog niet goed keuren, wijl er bij de stemming over deze nieuwe bepaling, drie aan het „quorum" (het vereisohte mini mumgetal van 51) bleken te ontbreken. Toch was dit nieuwe artikel een consequent gevolg van deze andere bepaling, in het R. van O.] gelascht, dat de voorzitter kan voorstellen een lid het woord te ontnemen. Bij de discussie over de voorge nomen wijziging is door de heeren Marchant en Schaper betoogd, erkend, dat 't met de werkwijze der Kamer niet langer kan gaan als in den laat- sten tijd het geval was. En óók werd erkend, dat JaD Publiek, ook wel genaamd Heer Kiezer (voor wien ieder immers siddert en om wiens gunst men zulk verwoeden wedstrijd houdt) de Kamer-up to date „in de gaten heeft". Zeker, dat is zoo. Jan Publiek weet best, dat deze Kamer den nationalen tijd verpraat in steé van zaken af te doen. Dat het besef ervan in de Kamer ontwaakt; dat deze dingen in het publiek debat erkend worden't mag een verblijdend teeken worden genoemd. Moge de wijziging van het Reglement het begin zijn van eene periode, waarin ons Lagerhuis met de daden zal toonen, dat 't iets anders en beters te doen heeft dan met moties en interpellaties „voor de tribune" te goochelen I" De vrijmaking van handel en nijverheid uit distributie- en rant- soeneeringsboeien gaat voort. Maar de verlaging van het kaasrantsoen in Vasten-periode was in 't bijzonder voor onze katholieke medeburgers een min-aangename „surprise", 't Weer op de straat verschijnen van de karren met sinaasappelen zal velen een hart- en tong-verkwikkend schouwspel zijn geweest. En de dagen, toen we al blij waren een dragelijk kopje Brsatz-thee te kunnen krijgen, ze zijn al haast in 't ver geetboek geraakt. Van groot en klei ner leed wordt de herinnering nu eenmaal veel sneller b(j ons,menschen, uitgewischt dan wij ons, t.oen 'tons trof, in de verte konden voorstellen dat ooit mogeifjk zou wezen De „wetgevende machine" blijft „full speed" werken. Tot de joagste ontwerpen, bij het Parlement inge komen behooren het voorstel om het dagloon krachtens art. 21 der Onge vallen-wet te brengen van f4.— op f6. alsmede de wijziging in het ontwerp betreffende de wijziging van de Inkomsten-belasting,volgeDs welke de heffing bij f 800.— zal beginnen. Het oogenblik, waarop minister De Vries zijn eerste „groote ontmoe tingen" met de Tweede Kamer zal hebben, nadert nu met rassche schreden. Na het ontwerp tot het in 't leven roepen eener parlementaire commissie voor Bui tenlandsche Zaken thans aan de beurt en waartegen minister Van Karnebeek immers geen principieel bezwaar verklaarde te hebben, komen de ontwerpen tot verhooging van Inkomsten- en Ver- dedigings-bela3tingen op 't tapijt. Er worden zeer sombere voorspellingen gewaagd over het onthaal, dat den minister van Financiën in de Kamer wacht. Bat hij er een „harden dobber" zal hebben, 't is zeker. De Commissie tot „drooglegging" van Nederland, namelijk tégen het alcoholisme is georganiseerd. Of men zich in de praktijk der dingen heel veel heeft voor te stellen van haar zeker sympathieken strijd tegen den drankduivel: 't is eender tallooze „zwevende" vragen. De noodstand der Schatkist is ook hier een toestand, die niet met theorieöo, hoe schoon ook op zichzelf, valt weg te redeneeren. De bewering, dat de groote stoot tem goede hier van Jan Publiek, van de verbruikers, moet uitgaan en dat daarin de machtige drang tot beperking van verbruik, matigheid of onthouding, moet worden gezocht: zij is nog steeds niet ontzenuwd. In zekeren zin-gaat 't hiermee als met de inbrekers, „beroeps-moorde naars", oplichters-benden e. t. q., waarvan 't nu wemelt en krioelt, en die, krijgt (als dezer dagen geschiedde) de politie een paar stelletjes te pakken, de „leemten" onmiddellijk weten aan te vullenHet bekende woord „Que messieurs les assassins commencent is nog'altijd van toepassing. M. a. w., de óorzaken der crimi naliteit liggen' dieper dan de „sfeer",, welke de Overheid, de strafrechter, kan beheerschen. Schoon deze na tuurlijk gansch-enmisbaar is bij den moeizamen arbeid der bekamping •r van. De derde Jaarbeurs is achter den rug. Zij trok 75.000 bezoekers, tegen 200.000 in het vorige jaar. Men maakt plannen voorinternatioaalisatie ervan. Heeft zij, als enkele nationale onderneming niet voldoende levens kracht Zal de Nederlandsche Jaarbeurs 't tegenover de zegevierende Nederlandsche- Opera moeten afleg gen Nogmaals: „qui Yivra verra! Mn. Ant#nio. BUITENLAND. Di Vridsscgnfirentii. 8. vwrioopita vr.rtaavoorwaaraia. Parijs, II Maart. Nu de militaire quaestie geregeld is, aal de opperste oorlogsraad zich bezighouden met de regeling der grenzen en met de economische en financieele regeling, die eveneens in de nieuwe voorwaar den zal worden opgenomen, opdat Duitschland zal weten hoever zijn verplichtingen gaan. De commissie voor de financiën en die voor de schadevergoeding zijn bijna gereed met baar werkzaam heden inzake de financieele eischen. Zij moet alleen nog beraadslagen ever de vraag, of men in de rekening zal opnemen alle schadevergoedingen, door den vijand verschuldigd met inbegrip van de terugbetaling der oorlogskosten of dat men deze kosten buiten beschouwing zal laten. De regeling van de nieuwe grenzen van Duitschland zal vermoedelijk alle zittingen van deze week in bes nemen. Ten slotte vallen dan nog do economische voorwaarden te regelen, betrekking hebbend op de industrieele productie van Duitschland in de komende jaren. Men meent, dat dit alles in veertien dagen 2al ktinnen geregeld zijn en verwacht de onder- teekening van den voorloopïgen vrede tegen eind April. De ontwapening va* Duitschland. De opperste oorlogsraad heeft bij zijn beslissing over den omvang van het Duitsche leger' definitief bepaald hoeveel kanonnen, machinegeweren en geweren Duitschland mag hebben en voorts besloten dat Duitschland geen tanks en geen oorlogsvloot mag Ingezonden mededoelingi. Wekelijks ontvangen wij tegen zeer geedkeepe prijzen: ENGELSCHE STOFFEN voor klooding naar maat In onze Gonfecüe-Afdeeling eveneens belangrijk verminderde prijzen. HERMAN NYPELS. hebbenhet mag slechts 15.000 matrozen hebben en enkele vlieg tuigen. Fransche bladen melden het vol gende over de toepassing van de voorwaarden aangaande ontwapening, aan Duitschland op te leggen I. Wijze van recruteeringdienst plicht is verboden, in welken vorm ookhet leger zal uitsluitend uit vrijwilligers bestaan, die voor 12 jaar dienst nemen. II. Beperking van de effectieven het leger kan niet grooter zijn dan 100.000 man met inbegrip van de officieren, natuurlijk afgescheiden van de krachten der gendarmerie en marine. Het aantal officieren wordt tot een minimum herleidelke krijgs school, waar hooger technisch onder wijs wordt gegeven, is verboden. III. Beperking van het materiaal: het ontwerp perkt de bewapening van het nieuwe leger binnen zeer nauwe grenzen in. De veroorloofde middelen worden tot in bizonder- heden ook wat de hoeveelheid aan gaat opgesomdzoo is voor de artillerie elk kaliber boven de 150 m.m. verboden evenals het gebruik van tanks en stikgassenal het op het oogenblik voorhanden materiaal en munitie, voorzoover het de behoeften van het nieuwe leger overschrijdt, zal vernield worden. IV. Het toezicht op de nauw lettende uitvoering van de militaire bepalingen zal het voorwerp van gestadige waakzaamheid zijn. Com missies der geallieerden zullen het uitoefenen. Meatregale» tegen Duitsche coscurre&tie. Uit Parijs wordt aan de „Tel." gemeld: Bij den wapenstilstand zal ook het productie-systeem der Duit sche industrie voor de eerstvolgende jaren worden vastgesteld en wel zoodanig, dat Frankrijk zijn industrie zal kunnen herstellen, zonder dat het voor een verpletterende Jconcur- rentie beboeft te vreezen. Do „Matin" verwacht, dat de voor- loopige vrede tegen het einde van April zal worden onderteekend. De vsrantwosrdelljkheid voor den oorlog. Naar uit Parijs gemeld wordt, erkent de commissie voor de ver antwoordelijkheid voor den oorlog, dat van het standpunt van het huidige internationale recht de ex- keizer en zijn raadgevers niet kunnen terecht staan, hoe klaarblijkelijk hun schuld ook zij. De commissie geeft in overweging, dat de conferentie gerechtigd wordt een rechtbank te scheppen, om de aanstichters van den oorlog te doen terechtstaan en meent, dat het internationale recht zich niet verzet tegen een berechting en bestraffing van degenen, die'zich aan misdaden b(j de oorlogvoering hebben schuldig gemaakt. Ds „staking" der kleine mogendheden. De opperste oorlogsraad heeft be sloten, dat de kleine mogendheden zes vertegenwoordigers zullen hebben in de financieele commissie en zeven in de economische commissie. De voedselvoorziening in Duitschland. Eeuter's bijz. correspondent te Parijs zegt, in verband met de be sprekingen der conferentie over de voedselvoorziening van Duitsehland, dat de Raad van Tien tijdens de bijeenkomst op 8 Maart een telegram ontving van generaal Plumer, die bevel voert over het Britsche leger aan den Rijo, waarin werd aange drongen op het verstrekken van levensmiddelen aan de lijdende be volking, zoowel om onlusten te voor komen als uit menschelijke over wegingen. Het bericht van Plumer maakte zooveel indruk dat de Raad alle bezwaren ep zyde zette, besloot om met de regeling der voedselvoorziening van Duitschland voort te gaan, en de onderhandelingen te Spa te hervatten. Danzig Poolsch. Parijs, II Maart. De vredesraad besprak heden de Duitsche grens- tuaestie. Er is reden te gelooven, dat de raad zal tegemoet komen aan de Poolsche eischen om aan den nieu wen Poolschen staat Danzig en Neu- fahrwasser toe te wijzen, alsmede een strook langs de Weichsel, waar door de nieuwe Poolsche havens met Posen verbonden zullen worden. Uit da Vareenigde Staten. De totale waarde aan vijandelijk eigendom in de Yereenlgde Staten bedroeg op 16 Februari ongeveer 700 millioen. Volgens het offlcieele jaarverslag is op ongeveer al het vflandelyk bezit in de Vere Staten beslag gelegd. De beheerder geeft in het rapport te kennen dat de in beslag genomen eigendommen ongeveer voldoende zjjn om aan alle vorderingen van Amerikaansche bur gers en corporaties op de vijandelijke landen te voldoen. Duitschland. Da toeatand ta Berlijn. Volgens berichten uit Berlijn ont ruimden de Spartacisten Dj morgen de stellingen te Lichtenberg. Z(j hebben ingezien, dat z\j zich tusschea twee vuren bevinden en niet de geringste kans hebben om den strijd met succes voort te zetten. Zij hebben bij de barrikaden mitrail leurs en handgranaten laten liggen en gedeeltelijk ook hunne geweren. Zfi poogden in westelijke richting te ontkenaen. Aan de Oberbaumbrug werd derhalve iedere voorbijganger aangehouden en onderzocht. De troepen rukten sedert Dinsdag ochtend in een breed front tusschen de Landsberger en de Frankfurter allee voorwaarts en moesten elk huis zorgvuldig onderzoeken met het oog op verborgen wapens. In vele huizen liggen geweren en revolvers, die door de vluchtenden weggeworpen zijn. Daarom is het zeer moeilijk gevangenen temaken, daar degenen, die Maandag nog ge streden hebben, Dinsdag als vreed zame burgers rond liepen en zich uit Lichtenberg konden verwijderen, zonder dat men kon vaststellen of zij al of niet aan den strijd hebben deelgenomen. Gruwelijke afmetingen hebben in Berlijn de ongelukken met doodely ken afloop aangenomen, die echter alle met de gebeurtenissen in verband staan. Er is b.v. een geval bij, waarin een verdwaalde granaat zes menschen doodde. Dinsdag ontplofte ook een zware werpmijn, een ding dus van bijna 100 K.G., te midden van een menigte nieuwsgierigen. Zulke feiten zijn veel voorgekomen. In de Ber- lijnsche Morgue liggen nu reeds meer dan 200 dooden, terwijl tallooze slachtoffers over andere inrichtingen verspreid zijn. Daarbij komen nog de gefusileerde gevangenen en de gesneuvelde Spartaciêrs, wier lijken in de handen der hunnen bleven. Uit -deze gegevens kan men zich een denkbeeld vormen van den om vang van het bloedbad. Dinsdag hebben de regeeringstroe- pen te Berlijn aan de Frankfurter Poort een gewapeaden Spartaciér gevangen genomen, in wiens bezit veor 800.000 mark gestolönjuweelen werden gevonden. De man werd dadelijk deodgeschoten. Een mislukt* staatsgreep der Communisten te Boedapest. Een telegram uit Boedapest aan de „Basler Nachrichten" bericht dat in den nacht van Zaterdag de com munisten zich trachtten meester te maken van het Parlementsgebouw, en van verscheidene banken en Staats gebouwen. In de daarop volgende gevechten zuiverden de regeeringstroepen de stad van de bolsjewistische elementen. Engstlano. De Kanealtunnel. Uit Londen wordt gemeld dat men in het Engelsche Lagerhuis algemeen overtuigd is, dat de regeering thans inderdaad besleten heeft de Kanaal tunnel te bouwen. Sir Arthur Feil, de president van de Kanaal Tunnel Commissie van het Lagerhuis deelde mede, dat de Bub- commiseie ter vredesconferentie het bouwplan heeft goedgekeurd. De duur van den aanleg zou 5 jaar, de kosten zouden 25 millioen pond sterling bedragen. De „Daily Mail" zegt, dat de sub commissie te Parijs bij hét bespreken der bij zonderheden van het plan ook de mogelijkheid overwoog, tunnels te boren onder den Bosphorus en de Straat van Gibraltar. De Kanaal Tunnel krijgt een persluchtinrichting voor de verzending van pakketten, waarvoor echter geen preferente vracht voor eenig land zal gelden. Rusland. Helsingfors, 9 Maart. De Russische bladen melden, dat op een aantal spoorlijnen het personenverkeer is stopgezet om hout en levensmiddelen te kunnen vervoeren. Te Cherson hebben straatgevechten tusschen roode garden en en Entente troepen plaats gehad. De aftocht der Ententetroepen uit Odeasa duurt voort. Onder de troe pen, met uitzondering van de Pool sche legionairs, heerscht groote tuchteloosheid. Tengevolge van den opmarBsh van het roode leger vluchtten de inwoners van Odessa naar de Krim. In de Krim en het gouvernement Odessa heerscht hongersnood. Kort* berichten. - De Zuid-Afrikaansche nationa listische delegatie is met het Neder landsche stoomschip „Bawean" uit Kaapstad vertrokken. Op een boerderij te Odenwalde (Duitsehland) verscheen een troep lieden om te hamsteren. Toen de boer weigerde hun levensmiddelen te verkoopen, werd hij eenvoudig neer geschoten, waarna de heele boerderij werd leeggeplunderd. BINNENLAND. Nederland en BslgIV. De berichtgever van bet „Hlbld." te Parijs meldde d.d. 10 Maart: Ik heb redenen em te gelooven, dat de Nederlandsche Regeering spoe dig een uitnoodiging zal ontvangen om gedelegeerden te zenden naar Parijs, om die daar het standpunt van Nederland te doen uiteenzetten ten opzichte van de herziening der verdragen van 1839, waartoe iu be ginsel definitief is besloten. Het is waarschijnlijk, dat deze ge delegeerden aan wie natuurlijk de geheele Belgische bewijsvoering zal moeten worden medegedeeld ge hoerd kullen worden door den Raad van Tien en dat men zal trachten tot een overeenkomst te geraken tusschen de zeven mogendheden be treffende een nieuw vast te stellen verdrag. Ik heb den indruk, dat men niet i geneigd is Belgiè al zijn territoriale eischen toe te staan, zulks te minder, daar men overtuigd schijnt te zijn, dat de „schadeloosstellingen" aan dé Duitsche grens, welke men Nederland heeft willen opdringen, niet te wezenlijken zijn. Men geeft er zich rekenschap van, dat de bevolking in Oost-Friesland •en die van Gelder geheel en al Duitsch zijn en niet Nederlandsch wenschen te worden en dat Nederland ze niet begeert, terwijl dit land in de allereerste plaats de Nederland sche bevolkingen van Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen wenseht te be houden, welke bevolkingen zoo dui delijk van haar voorkeur hebben getuigd. Het ia dus te verwachten, dat de territoriale eischen van Belgis voor het overgroote deel zullen worden op zij gezet. Met dat al zou ik niet durven ver zekeren, dat men niet eenige wijzi gingen op het oog heeft van het grond gebied in Zeeuwsch-Vlaandere». Men kan er inderdaad niet vast opgaan, dat aan het ethisch beginsel in elk opzicht boven het economisch begin sel de voorkeur zal worden gelaten. In de allereerste plaats wil men staten scheppen van logische samenstelling, welke dientengevolge levenskracht bezitten. Hoe het zfl, Nederland kan weldra officieel zya standpunt uiteenzetten ton overstaan van de Conferentie, die zich tot dusverre handelbaar heeft getoond, geneigd te luisteren naar elke ernstige redeneering. Rotterdam— Antwerpen. Het anders zoo bezadigde „Han delsblad" van Antwerpen schrijft: De Fransche regeering heeft inzake de vlootbasis een definitief besluit genomen zij blijft te Rotterdam. En gelachen en Amerikanen vinden Antwerpen goed, bevoordeelen Ant werpen de Franschen.... laten ons links liggen en van uit Rotterdam doen zij hunne transporten naar den Rijn groótendeels door bemiddeling eener te Antwerpen ook bekende Duitsche firma I1 Ons land heeft' veel gebloed om Frankrijk te reddenwij vragen geen belooning daarvoor, maar een beetje meer consideratie zou toch wel van pas komen. Nu ontbreekt er niets meer aan dan dat ze met de surtaxes d'entrepét ons even erkentelijk behandelen dan staan we er goed voorl Zouden onze BrusBelsche en Waal- sche con fraterb, die geen oogen hebben dan voor Frankrijk, hunnen afgod een» niet tot orde kunnen roepen De z.g. zwarte-lljet-sobepen. Er is in de positie van de tonnage die tot werkeloosheid is gedoemd tengevolge van het feit dat de be trokken eigenaars op de zwarte lijsten der geassocieerde regeeringen voor komen nog geen verandering ge komen. Van regeeringswege wordt de zaak de meest mogelijke aandacht gewijd, doch de Geassoci eerden schijnen niet bereid tot con cessie van beteekenie. Intusschen moet gebleken z|jn, dat zfj niet van zins zjjn z.g. zwarte-ltjst- schepen die van eigenaar veranderen belemmeringen in den weg te leggen. Uitvoer van Engalscbe goederen naar Nederleed. Reuter meldt uit Londen: Ia het Lagerhuis heeft het lid Stoker de yraag gesteldIs de regee ring voornemen» alle beperkende bepalingen op te heffen ten aanzien van de hoeveelheden goederen in Lancashire vervaardigd, welke be stemd zijn voor de Scandinavische landen en Nederland, maar die wor- dex aangehouden tot ongerief van de Britsche kooplieden en van hun klanten in die landen? Bridgeman antwoerdde namens den Board of Trade, dat de Britsche regeering overweegt in hoeverre het mogelijk is deze beperkingen op te heffen en dat zij daarbij overleg pleegt met hare bondgenooten. Invoer van groeistoffen In Engeland. Reuter meldt uit Londen: Officieel word bekend gemaakt, dat alle grondstoffen thans zijn vrijge steld van de toepassing der beper kende bepalingen op den invoer. Ontslag mobilisatle-vrljw lligere. Door den M. v. O. is bepaald, dat, ten aanzien van de mobilisatie-vrij willigers (onderofficieren, korporaals en soldaten) als volgt moet worden gehandeld. Diegenen der zoogenaamde mobilisatie-vrijwilligers, door wie ont slag uit den dienst wordt verlangd en natuurlijk ook ztf, die sedert lange- ren of korteren tijd op hunne aan vrage in het genot van verlof voor enhepaalden tijd zijn, meeten van hunne tijdelijke verbintenis reeds dadelijk worden ontheven, evereen- komstig de bepaling, opgenomen in hunne engagementsakte. Aan de overigen moet reeds nu worden aan gezegd, dat zij er op moeten rekenen, dat uiterlijk met ingang van 1 April 1919 hunne tijdelijke verbintenis een einde neemt en op ben moet die maatregel als dan eok worden toege past. Onderofficieren, die zich tijdens hunne verbintenis uitstekend hebben gedragen en op wier behoud ook In het belang van dien dienst door de korpscommandanten wordt prijs ge steld, kunnen tet een definitieve ver bintenis worden toegelaten. Nadere machtiging van den M. v. O. beheeft daarvoor niet te worden gevraagd; ook niet ten aanzien van gehuwden, indien deze in alle opzichten aanbe velingswaardig zijn. Pensioen voor drachten worden door den M. v. O. tegemoet gezien ten aanzien van hen, die daarvoor in aanmerking komen. De spiritus wser vrQ. i Volgens de „Tel.", zal binnenkort de brandspiritus vrij komen. Be maximumprijs bedraagt thans f 0.70, doch verwacht mag worden, dat na opheffing daarvan de prijs zal dalen tot f 0.45. De broodranteoeneerlag. Maandag is uit den Haag richt dat er geen grond bestaat san te nemen dat vemóedelfjk 1 Mei a.s. de broodrantsoeneeringzal verd wfj nen De daaromtrent loopende geruchten schynen dus onjuist en spruiten waar schijnlijk voort uit een toezegging door den minister aan belanghebben den gedaandat hy voornemens is a. s. Mei de hoeveelheid, van de re geering te koopen meel, geheel vry te laten. Gebeurt dit laatste inderdaad, dan heeft dat toch zeer veel van :n opheffing der breodrantsoeneering. De melk**orzi*alng. Naar de „Tel." verneemt, wordt, in verband met de beduidend ruimere aanvoeren van melk, door den mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel ernstig overwogen, om het huidige rantsoen van 0.2 Liter per hoofd per dag (waaronder de zieken- en kindermelk begrepen Is) te verhoogen. Zijn wfi wél ingelieht, dan seu binnen eenige dagen een ministerieel besluit verwacht kunnen worden, waarbij het dagrantsoen per hoofd op 0,8 Liter gesteld zou worden (ziekenen kindermelk medegerekend). De voorraden taptemelkposder, die vooral na de aanstaande meikrant- soenverhooging onverkoopbaar zullen blijken, znllen, aan het Rijkskantoor voor Melk en Melkproducten, na voorafgaand onderling overleg, gere tourneerd kunnen worden. Naar de gecondenseerde volle melk meer vraag geweestvan dit artikel, moet door genoemd Rijks kantoor reeds 10 millioen kilo in ons land gedistribueerd zjjn. Beter. Be Minister van Landbouw heeft istgesteld de volgende maximum inkoopprijzen door de gemeenten te besteden Geldende van 28 Febr.—16 Maart, voor mélange A, houdende, 25#/0 bo ter en 75°/e margarine f 2.06 per K.G. voor mélange B. houdende 50boter en §0% margarine f2.72j perK.G.; voor normaal margarine fl.85 per K.G. met ing. van 16 Maart De boeeeeeiarkt te Amsterdam. Beneden pari. „Meneer, 't ie vandaag een hel gelijk I" Dat wae het telefonisch bericht, gistermiddag door „een eoggetuige" verstrekt tegen elven omstreeks. ,Gewoonwegw»g een hel, meneer! )p de brood bonnenmark t kan Je met fatsoen niet meer passeeren Toen zijn wij gaan kijken. Sn bet was waarlijk niet te verwonderen dat de gemoederen der heeren op- en ▼erkoepere in rep en roer waren ge raakt. Bljjft dan ook maar eens kalm, als er alle kjjk op ie, datje onmlddelijk in je dageljjkBch broodje zult worden benadeeld. Ba het stond te lezen voor het raam van een der .groote bakke rijen, 't hing er gedrukt, regelrecht geknipt nit geen minder efflcleel orgaan dan «it de „Bakkerscourant". Eerat het xwaar-vette hoofd: De broodkaarten weg? Mn dan, kleiner, maar teeh nog rijkelijk vet gedrukt Wf vernemen bij gernehte, dat er veel kans bestaat, dat met Mei a.s. ter en ?5% margarine f2.08 per K.G.voor supra-margarine f 1.46 per K.G.voor normaal margarine 11.86 per K.G. Toorts is bepaald dat de vastge stelde maximumprijzen voor mélange A. met Ingang van 16 Maart komen te vervallen, terwijl dezelfde maxi mumprijzen zullen komen te gelden voor supra-margarine. De samenstelling van de mélanges A. en B. zal zijnin de periode 28 Febr.-16 Maart voor mélange A. 25°/o en 75% margarine; voor mé lange B 80% en 50% margarine; met ing. van 16 Maart voor mélange B 25% boter en 75% margarine. Met ing. van 16 Maart zal tevens het artikel mélange A worden ver vangen door supra-margarine, zoodat tegen inlevering van bons der A- mélangekaart door de betrokken win keliers supra-margarine zal moeten worden afgeleverd. Overdracht van 8cbaurplloht. De Directeur van het Productie kantoor voer Noord-Holland deelt mede In de zitting der Tweede Kamer van 20 Febrüari heeft de Minister van Laadb. zich bereid verklaard met de verdere uitvoeringder SGheer wet te wachten tot 1 December a.s. Het' blijkt mij dat vele .overdragers en overnemers van scheurpliekt daaruit verkeerde gevolgtrekking maken. Daarom zij hier het volgende mede gedeeld De scheurwet blijft van krachtalle als scheurplichtig aangewezen per- ceelen blijven met scheurplicht be last. Het eenig» dat verandert, is dat als datum waarop het scheuren moet zijn afgeloepen niet langer li Maart geldt, doch 1 December 1919. In de verhouding tussehen acheur- plichtoverdrager en -overnemer is echter rechtens geen verandering ge- bomen. Z(j hebben tezamen een éver- eenkomsk gesleten, de eene partij zal scheuren, de andere daarvoor betalen. Kan de scheurplicht-overdrager den -overnemer, indien deze xog niet heeft geploegd, er toe krijgen de overeen komst ongedaan te maken, dan is dit natuurlek de meest wenschelfikë oplossing. Niemand kan den overne mer echter daartoe dwingen. Is de scheurplicht eenmaal op zfln land overgegaan en zijn 'land dusBcheür- plichtig verklaard, dan ban niemand hem het ploegen beletten. In waar' hij door dit ploegen z (j n deel van de overeenkomst uitvoert, spreekt het vanzelf dat de overdrager ver plicht is het ander» deel na te boraén, d.w.z. het overeengekomen bedrag te betalen. Binnenkort zal bfl den gemeen teraad van Amsterdam een voorstel worden ingediend om een nieuw v|jf procents leening aan te gaan tot een bedrag van twintig millioen. Ingesoodan mededesling. Wie ene neg niet keet, eume eens preef met Be Vertegenwoordiger op f5.—. Een wetsvoorstel tot ver hooging van de loongrens der onge vallenwet van f4.— tot f6.— werd aangenomen, nadat een amendement van den heer Hèijkoop om haar op f8.- te brengen was aangenomen. Tesslotte kreeg men het voorstel van den heer Troelstra c.a. inzake de vorming eenér Oemmissie voor Buitenlandsche aangelegenheden. Tot stemming kon men wegens onvol talligheid der Kawer niet meer kernen. BEMENIO NIEUWS. TWEEDE KAMER. Vergadering vso Dinsdag. Na eene wijziging van het regle ment van orde, waarby wordt vast gesteld, dat een Jid, dat zich niet aan bet reglement houdt, uit de zaal verwijderd kan worde o, kwamen aan de orde een paar nood voorstellen van Arbeid. Zonder hoofdelijk» stemming wordt aangenomen een wetsontwerp tot verhooging der ouderdomsrente van f2.- op 18.-, resp. van f8.- zal zijn, dat de meelfabrikanten weder om ep aanvrage der bakkers bloem zullen kunnen leveren. Welk «en klap voor de Bshaeheraars in bons en onderbons, bonboekjes en kaarten. Welk een débffcle, na dien geweldigen tegenslag, dien een dag e voren het berisht over de speedige opheffing der vetrantsoeneering had gebracht. De uitwerking der krantenknipsel- mededeeling was sehrikkelfjk. Met uitgestoken arm wezen dé liefhebbers van broodkaarten naar het schreeu wende opschrift: Be broodkaarten, weg Sn met het resultaat, dat de prijs der kaarten van 46 h 60 cent per stuk onmiddel|jk terugliep tot v|jf voor ton gulden. Twintig «ent veor een volle brood kaart I Dat was geen negotie meer Bn de tierende bonnenschacheraars namex allerlei dreigende houdingen aan, zoodat dq eerzame bakker niet beter wist fe deep, dan zoodra moge lijk het kaipseLvan voor zijn raam weg te halen. De baisse bleef evenwel. En het' sptktêbel luwde eerst, toen beredex politie, sterk in macht, de Jedenbreeslraat sihoon vaagde, voor een wjjle... (H.bl.) ■eitisbe eplenoag*. Te YliseiDgep is weder een ernstige splennafesxak ontdekt. In een woning is in beslag .gexompn pen draadlooze telegraaf-inrishting, welke daar reeds gedurende de laatste twee oorlogs jaren was 'aangebracht ten bate van dex Buitsehen berichtendienst. De installatie bevond zicb in een boven huis, waaröxder een bureau der marine is gevestigd. De beheerder van het draadloos station had in den vloer zrijzer wening een gat gemaakt, waarix de toestellez bij eventueel gevaar kenden werden weggestopt. Zoo zeudende toestellen zich dan hebben beveBoex' in de zolderingen van het bureau der marine, waar de politie wel nooit dergelijke verboden toestellen zou Rebben gezocht. Ds zaak is tér onderzeek in handen der justitie te Middelburg gesteld. Be Burgemeester vee Bessd vermoord. Maandagnacht, omstreeks twee uur, is de burgemeester van het Betuw- sche dorpje Beesd, de heer J. W. 'Hondellhk, doodgeschoten. Op dat uur hoorde de hoer Hon delink, wiens slaapkamer in de burgemeeaterswoning iB gelegen te genover de raadszaal, eenig gerucht. H|j schoof het raam oRpu en moet toen zeker hebben gezien, dat een plank was gelegd over een sloot naast het Raadhuis en een ladder geplaatst tegen den mtur. Toen de burgemeester het hoofd en een ge deelte van het bovenlichaam naar buiten stak, om te zién of er onraad was, viel een pistoolschot. De heer Hondelihk werd midden in het hart getroffen. Zijn zuster, die met hem samen woont, sxeld» oogenblikkelfjk ter hulp, maar z| kop niets meer ont dekken van eenigen. ,moordenaar. De daders is nen tot nog toe niet op het spoor. De heer fiondeljng was als bur gemeestér en als mensch zeer gezien. H(j is slechts een-en-dertig jaren oud geworden. Ki*d*r||]lrja g*vo*d**. Het Dagbl. v. N.-Brabant. meldt dat *r in het Liesbosch bij Breda weer een kinderlijkje gevonden ls: het vjjfde reed*.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1